PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اور کلاک q9400

arashdc
01-05-2010, 18:10
سلام دوستان

لطف کنید بگید این سیستم تا چه فرکانسی و چگونه اور میشه؟
main: giga EP41T-UD3L
CPU: INTEL Q9400 Fan:Stock
Ram: CRUISE 2*2 GB 1600 DDR3 O.C To 1866
VGA: XFX ATI 5670 DDR5 1GB
Power: GREEN GP435B

در ضمن الان رمم رو داره 1066 میشناسه

کیسمم گرین هست و 3 تا فن اضافه داره.ممنون میشم راهنمایی کنید که چه تنضیماتی انجام بدم که بهترین کارایی رو از سیستم بگیرم.ممنونم...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

V i r u s e r
01-05-2010, 20:09
الان یه مشکل اینه که ویندوزتون 32 بیته
اول 64 بیت نصب کنید بعد الان نیم گیگ رمتون غیر قابل استفادست

nima.soad
01-05-2010, 20:21
بجای 64 بیت میتونین از پچ 128 گیگ رم استفاده کنین

ess_1362
01-05-2010, 20:27
سلام

متاسفانه شما نفر 5 یا ششم هستید که در این دو هفته گذشته سیستمی بر اساس پلتفرم سوکت T دارید که متاسفانه آگاهانه یا نا آگاهانه از رمهای DDR3 استفاده می کنید اون هم با فرکانس به این بالایی

ببینید فرکانس مسیر پردازنده شما بصورت استاندارد 1333 هست یعنی با دو رم DDR2 با فرکانس 667 تمام پهنای مسیر به راحتی پر میشه و چون قیمت رمهای DDR2 با فرکانس 800 منطقی هست اکثر دوستان این پلتفرم را با این رمها می بندند در حالی که افزایش کارایی خاصی بدست نمی آرند

البته من به دوستانی که قصد خرید این پلتفرم را دارند برای کاهش هزینه (بعلت اینکه قیمت ماژولهای DDR3 با فرکانس 1066 از رمهای DDR2 با فرکانس 800 کمتر میشه) رمهای DDR3 با فرکانس 800 یا نهایت فرکانس 1066 را پیشنهاد میدم

ولی شما با خرید این رمها با اون فرکانس نه تنها هیچ کارایی خاصی از این سیستم نمی گیرید بلکه خرج زیادی را متحمل شدید و ضمنا امکان اورکلاک را هم با توجه به توضیحاتی که به شما میدم را هم به مقدار زیادی از دست خواهید داد

اگر به اولین شاتی که از تب پردازنده گذاشتی دقت کنی فرکانس BUS SPEED شما که باید بصورت استاندارد روی 200 باشه به علت استفاده از رمهای DDR3 بصورت خودکار اورکلاک شده و روی 334 قرار گرفته که فشار زیادی به مادربرد شما وارد می کنه ضمنا چون پردازنده شما یک مدل غیر EXTREME هست پس امکان مانور بالایی هم روی ضریبش نیست و CPU CLOCK RATIO بین 6 تا 9 بیشتر تغییر نمی کنه

از طرفی چون مادربرد شما هم یک مدل غیر حرفه ای هست پس با افزایش BUS SPEED از 350 به بالاتر مادربرد دچار محدودیت یا به اصطلاح ناپایداری میشه و کاری هم براش نمیشه انجام داد

اما در مورد رمها و فرکانسشون :

چون سیستم شما فرکانس مسیر پردازنده برابر 1333 هست پس با افزایش فرکانس رمها به بیشتر از 1066 سیستم دچار محدودیت در فرکانس مسیر و یکسری مشکلات میشه و نتیجه اش ارور های زیاد و ریست شدن سیستم(یا همون نا پایداری و UNSTABLITY) خواهید شد

به هر حال برای تصحیح فرکانس رمها می تونید در بایاس مادربرد گزینه SD RAM MULTIPLIER را از مقدار 1.66 یا همون 5:8 به مقدار 2.4 یا همون 4:10 تغییر بدین تا فرکانس رمها از 1066 به حدود 1600 برسه . ولی از قبل هم به شما میگم که این کار اگر موجب ناپایداری در سیستم شما نشود هیچگونه افزایش کارایی یا پرفرمنس یا سرعتی برای شما به همراه نخواهد داشت

در مورد افزایش فرکانس پردازنده هم شما اگر ضریب CPU CLOCK RATIO در درون بایاس به مقداری بیشتر از 9X قابل تغییر باشه امکان افزایش فرکانس را تا یک مقدار محدود دارید و اگر این امکان را نداشتید می تونید مقدار CPU CLOCK SPEED را فعلا از 334 به 350 افزایش بدین

موفق باشید

arashdc
08-05-2010, 01:42
اگه بشه کاری کرد که فرکانس رمها به همون 1333 هم برسه کافیه.من هر کاری کردم سیستم بالا نمیاد...

من نمیخوام کاری کنم که بهش فشار بیاد و میخوام مطمئن ترین حالت اور رو انجام بدم و اگه فرض بر اینه که همینه که هستو دستش نزنم هم بگید که ریسک نشه الکی.ولی اگه امکان اوور پایدار داره هم بگبد که انجام بدم.

ممنونم

alborz_k
08-05-2010, 11:38
سلام

ببینید فرکانس مسیر پردازنده شما بصورت استاندارد 1333 هست یعنی با دو رم DDR2 با فرکانس 667 تمام پهنای مسیر به راحتی پر میشه و چون قیمت رمهای DDR2 با فرکانس 800 منطقی هست اکثر دوستان این پلتفرم را با این رمها می بندند در حالی که افزایش کارایی خاصی بدست نمی آرند

البته من به دوستانی که قصد خرید این پلتفرم را دارند برای کاهش هزینه (بعلت اینکه قیمت ماژولهای DDR3 با فرکانس 1066 از رمهای DDR2 با فرکانس 800 کمتر میشه) رمهای DDR3 با فرکانس 800 یا نهایت فرکانس 1066 را پیشنهاد میدم

اما در مورد رمها و فرکانسشون :

چون سیستم شما فرکانس مسیر پردازنده برابر 1333 هست پس با افزایش فرکانس رمها به بیشتر از 1066 سیستم دچار محدودیت در فرکانس مسیر و یکسری مشکلات میشه و نتیجه اش ارور های زیاد و ریست شدن سیستم(یا همون نا پایداری و UNSTABLITY) خواهید شد

به هر حال برای تصحیح فرکانس رمها می تونید در بایاس مادربرد گزینه SD RAM MULTIPLIER را از مقدار 1.66 یا همون 5:8 به مقدار 2.4 یا همون 4:10 تغییر بدین تا فرکانس رمها از 1066 به حدود 1600 برسه . ولی از قبل هم به شما میگم که این کار اگر موجب ناپایداری در سیستم شما نشود هیچگونه افزایش کارایی یا پرفرمنس یا سرعتی برای شما به همراه نخواهد داشت

موفق باشید
سلام ، می شه در مورد پاراگراف اول که پهنای باند fsb با دو رم 667 مگاهتزی کاملأ پر می شه توضیح بدین؟! به نطرم این حرفتون درست نیست و یا حداقل دقیق نیست!! شما مسیر fsb رو چند بیتی در نظر گرفتین؟!
اون دو جمله ای که قرمزشون کردم با هم در تضاده! تو جمله ی اول بنا به دلایل منطقی گفتین که فرکانس بیشتر از 1066 باعث نا پایداری می شه ولی در جمله ی دوم گفتین ممکنه که باعث نا پایدری نیشه!! و یک جوری اون دلیل خودتون رو نقض کردین! :31:
اگه می شه یک توضیح جامع و کامل بدین تا یک چیری یاد بگیریم .:31:

Smoke_1110
08-05-2010, 14:47
arashdc عزیز
همیشه گفتم الان هم میگم 100 سال دیگه هم همین رو میگم اور کلاک چیزی نیست که با کوشش و خطا بتونی به ایده آل برسی تنها باید و باید واقعا در این زمینه تخصص داشته باشی که اساتیدی هستند در این زمینه میتونند بهت کمک کنند مثل آقا احسان و آقا البرز که در این مقوله واقعا کار کشته هستند

ess_1362
08-05-2010, 17:34
سلام ، می شه در مورد پاراگراف اول که پهنای باند fsb با دو رم 667 مگاهتزی کاملأ پر می شه توضیح بدین؟! به نطرم این حرفتون درست نیست و یا حداقل دقیق نیست!! شما مسیر fsb رو چند بیتی در نظر گرفتین؟!
اون دو جمله ای که قرمزشون کردم با هم در تضاده! تو جمله ی اول بنا به دلایل منطقی گفتین که فرکانس بیشتر از 1066 باعث نا پایداری می شه ولی در جمله ی دوم گفتین ممکنه که باعث نا پایدری نیشه!! و یک جوری اون دلیل خودتون رو نقض کردین! :31:
اگه می شه یک توضیح جامع و کامل بدین تا یک چیری یاد بگیریم .:31:

سلام

راستش یادم میاد که چند وقت پیش در این فروم با یکی از دوستان (که فکر می کنم خود شما بودید:31:) حسابی بحث کردیم..حسابی

آخرش هم نتونستیم همدیگه را متقاعد کنیم!:31:

در مورد اون دو تا پاراگراف هم تا به حال هم در این قسمت و هم در قسمت مشکلات سخت افزاری حدود 5-6 مورد بدین شکل داشتیم که همه دقیقا همین مشکل را داشتن و مثلا با خرید یک پردازنده مثل E8400 یا Q9550 به همراه ماژولهای حافظه DDR3 با فرکانس 1333 و بیشتر دقیقا همین مشکل را داشتند که حتی با افزایش ولتاژ رمها و همینطور NB و میسر FSB هم مشکل حل نشد که نشد

از جمله مشکلات این دوستان این بود که سیستم با رمهای DDR3 اصلا پایدار نبود و مدام ریستارت میشه

خوب من طبق تجربه ای که سابقا داشتم پیشنهاد کاهش فرکانس رمها را تا 1066 یا 800 را دادم که مشکل این دوستان کاملا حل شد

به هر حال باز هم میگم که بحث سر این دوتا پاراگراف قرمز رنگ زیاد هست (خیلی زیاد) ولی میشه تجربه کرد

از این موارد زیاد اتفاق می افته و من نوبت بعد شما را هم در حل یکی از این موارد وارد کارزار می کنم تا ببینیم آیا میشه مثلا یک پردازنده غیر EXTREME از سوکت T را با رمهای با فرکانس 1333 یا بیشتر اجرا کرد یا خیر و یا اصلا این کار افزایش پرفرمنسی در کلیه کاربردها بوجود میاره یا خیر!!

arashdc
09-05-2010, 00:43
دوستان سلام مجدد.از این که در نقد این مسئله اینقدر پافشاری میکنید ممنونم.
در مورد اون دوستمون که گفت باید استاد اورکلاک باشم تا بتونم که کاری انجام بدم اصلا موافق نیستم.اصولا آدم اگه یه سری اطلاعات بیسیک رو داشته باشه با استفاده از تجارب دیگران میتونه حداکثر کارایی رو در هر مسئله ای داشته باشه......

دوست من من الان تو تنضیماتم همونطور که گفته بودید مولتیپلیر رو به 4.00a تغییر دادم و رمم به 1333 رسیده و کاملا پایداره.همچنین cpu clock ratio تا 8 بیشتر نمیشه ولی یه امکان دیگه داره که نوشه fine cpu ratio که +5 میشه و به اصطلاح سی پی یو میشه 2.86 ولی اینو تو ویندوز و هیچ نرم افزاری نتونستم ببینم و همون 2.66 میزنه که نمیدونم اصلا کاربردش چیه....

در مورد fsb یه مورد فوق مهم وجود داره که وقتی 335 هم میکنم سیستم قبول نمیکنه و بوت نمیشه....!!!

تغییراتی که انجام دادم:
1-تغییر مولتی پلیر رم به 4:00a که باس 1333 رو بهم داده رو کلاک 8.8.8.24
2-fine cpu +5 رو فعال کردم
3-گرافیک بوست رو روی fast گذاشتم
4-تو تنظیمات رم پرفورمنس رو از استاندارد رو توربو گذاشتم

با این تغییرات که گفتم فقط رمها 1333 شده و بعد از تست سیس با نرم افزارهایی مثل OCCT - EVEREST Ultimate Edition -BurnInTest سیستم کاملا پایدار بود.

الان فقط برام خیلی سوال شده که چرا fsb سی پی یو رو نمیتونم اصلا یه دونه هم ببرم بالا و اصلا چیکار کنم که بشه سی پی یو رو اور کنم.حتما یه راهی باید وجود داشته باشه.مثلا از طریق ولتاژ یا ...

تنضیمات دیگه ای که تو بایوس وجود داره یه قسمت مثلا برا رم میشه اعداد 200 یا 266 یا 333 رو در نظر گرفت.یا میشه اون کلاکش که 8.8.8.24 هست رو دستی تغییر داد و حتی میشه ماژول به ماژول رم رو کلی از این تغییرات داد.

ولتاژا هم کاملا میشه تغییر داد.

این fine cpu ratio +5 هم اگه میدونید یه توضیح بدید ممنون میشم.

arashdc
09-05-2010, 00:49
راستی ویندوز هم ایکس پی 64 کردم و مشکل رم حل شد.

ممنون میشم راهنمایی کنید چون هر چی فکر میکنم نمیتونم قبول کنم سیپییو رو نشه .01 مگا هرتز هم اوور کرد!!!!

یعنی یه رم با باس بالا که اصولا تا الان فکر میکردم هر چی باس رم بالاتر باشه کارایی هم بیشتر میشه باعث این همه داستاد شده که سی پی یو اصلا نشه اوو کرد؟؟؟؟؟

موفق باشید

ess_1362
09-05-2010, 06:34
دوستان سلام مجدد.از این که در نقد این مسئله اینقدر پافشاری میکنید ممنونم.
در مورد اون دوستمون که گفت باید استاد اورکلاک باشم تا بتونم که کاری انجام بدم اصلا موافق نیستم.اصولا آدم اگه یه سری اطلاعات بیسیک رو داشته باشه با استفاده از تجارب دیگران میتونه حداکثر کارایی رو در هر مسئله ای داشته باشه......

دوست من من الان تو تنضیماتم همونطور که گفته بودید مولتیپلیر رو به 4.00a تغییر دادم و رمم به 1333 رسیده و کاملا پایداره.همچنین cpu clock ratio تا 8 بیشتر نمیشه ولی یه امکان دیگه داره که نوشه fine cpu ratio که +5 میشه و به اصطلاح سی پی یو میشه 2.86 ولی اینو تو ویندوز و هیچ نرم افزاری نتونستم ببینم و همون 2.66 میزنه که نمیدونم اصلا کاربردش چیه....

در مورد fsb یه مورد فوق مهم وجود داره که وقتی 335 هم میکنم سیستم قبول نمیکنه و بوت نمیشه....!!!

تغییراتی که انجام دادم:
1-تغییر مولتی پلیر رم به 4:00a که باس 1333 رو بهم داده رو کلاک 8.8.8.24
2-fine cpu +5 رو فعال کردم
3-گرافیک بوست رو روی fast گذاشتم
4-تو تنظیمات رم پرفورمنس رو از استاندارد رو توربو گذاشتم

با این تغییرات که گفتم فقط رمها 1333 شده و بعد از تست سیس با نرم افزارهایی مثل OCCT - EVEREST Ultimate Edition -BurnInTest سیستم کاملا پایدار بود.

الان فقط برام خیلی سوال شده که چرا fsb سی پی یو رو نمیتونم اصلا یه دونه هم ببرم بالا و اصلا چیکار کنم که بشه سی پی یو رو اور کنم.حتما یه راهی باید وجود داشته باشه.مثلا از طریق ولتاژ یا ...

تنضیمات دیگه ای که تو بایوس وجود داره یه قسمت مثلا برا رم میشه اعداد 200 یا 266 یا 333 رو در نظر گرفت.یا میشه اون کلاکش که 8.8.8.24 هست رو دستی تغییر داد و حتی میشه ماژول به ماژول رم رو کلی از این تغییرات داد.

ولتاژا هم کاملا میشه تغییر داد.

این fine cpu ratio +5 هم اگه میدونید یه توضیح بدید ممنون میشم.

ببینید اینکه شما FSB را نمی تونید تغییر بدین(یعنی زیادش کنید) بیشتر بخاطر مادربرد شما هست که توانایی این کار را نداره که البته بخاطر فرکانس رمها بوجود آمده

ولی این کار قابل حل هست و راهش هم این هست که به پل شمالی و مسیر FSB ولتاژ بدی که یکم حرارت شما را بیشتر می کنه

مثلا به هر کدوم از دو پارامتر فوق حدود0.04 تا 0.06 افزایش ولتاژ بده بعدش شاید مثلا بشه FSB را تا حدود 400 زیاد کرد ولی باید حرارت پل شمالی را هم حتما در نظر بگیری چون دچار افزایش حرارت میشه

در مورد رمها هم میشه فرکانسشون را هنوز هم بیشتر کرد و مثلا اگر طبق گفته خود شما تا 1600 ساپورت می کنند پس ضریب رمها را در بایاس از 4 بذارید روی 5 تا در فرکانس 1600 اجرا بشن ولی باز هم میگم که انتظار افزایش کارایی را با این پلتفرم نداشته باشید

اون گزینه هم (FINE CPU RATIO +5 ) هم قابلیتی هست که به بایاس اضافه شده تا ضریب پردازنده شما را که قاعدتا باید قفل باشه تا یک مقدار محدود مثلا حدود 5 احد برای شما قابل تغییر کنه

راستی ویندوز هم ایکس پی 64 کردم و مشکل رم حل شد.

ممنون میشم راهنمایی کنید چون هر چی فکر میکنم نمیتونم قبول کنم سیپییو رو نشه .01 مگا هرتز هم اوور کرد!!!!

یعنی یه رم با باس بالا که اصولا تا الان فکر میکردم هر چی باس رم بالاتر باشه کارایی هم بیشتر میشه باعث این همه داستاد شده که سی پی یو اصلا نشه اوو کرد؟؟؟؟؟

موفق باشید

تا حدودی بله البته فقط در این پلتفرم

alborz_k
09-05-2010, 17:00
سلام

راستش یادم میاد که چند وقت پیش در این فروم با یکی از دوستان (که فکر می کنم خود شما بودید:31:) حسابی بحث کردیم..حسابی

آخرش هم نتونستیم همدیگه را متقاعد کنیم!:31:

در مورد اون دو تا پاراگراف هم تا به حال هم در این قسمت و هم در قسمت مشکلات سخت افزاری حدود 5-6 مورد بدین شکل داشتیم که همه دقیقا همین مشکل را داشتن و مثلا با خرید یک پردازنده مثل E8400 یا Q9550 به همراه ماژولهای حافظه DDR3 با فرکانس 1333 و بیشتر دقیقا همین مشکل را داشتند که حتی با افزایش ولتاژ رمها و همینطور NB و میسر FSB هم مشکل حل نشد که نشد

از جمله مشکلات این دوستان این بود که سیستم با رمهای DDR3 اصلا پایدار نبود و مدام ریستارت میشه

خوب من طبق تجربه ای که سابقا داشتم پیشنهاد کاهش فرکانس رمها را تا 1066 یا 800 را دادم که مشکل این دوستان کاملا حل شد

به هر حال باز هم میگم که بحث سر این دوتا پاراگراف قرمز رنگ زیاد هست (خیلی زیاد) ولی میشه تجربه کرد

از این موارد زیاد اتفاق می افته و من نوبت بعد شما را هم در حل یکی از این موارد وارد کارزار می کنم تا ببینیم آیا میشه مثلا یک پردازنده غیر EXTREME از سوکت T را با رمهای با فرکانس 1333 یا بیشتر اجرا کرد یا خیر و یا اصلا این کار افزایش پرفرمنسی در کلیه کاربردها بوجود میاره یا خیر!!
در مورد بحث فکر نکنم که من بوده باشم ، چون بعضی از مباحثی رو که مطرج کردین ، برام خیلی جدید بودن ، به طوری که یا تا به حال اصلأ به اون ها فکر نکرده بودم و یا به مرور زمان فراموش کرده بودم :31: مثل ارتباط فرکانس مسیر به فرکانس رم و پر شدن ظرفیت فرکانس مسیر با 128 بیت حافظه ی 667 بیتی !!و عمده ی حرفم هم در مورد این اظهار نطر شما بو که به نظرم عجیب می رسید!
در مورد سازگاری رم های ddr3 با سوکت 775 که همون نسل قذیم اینتل هست ، حق با شماست ، نه افزایش کارایی چشمگیره و نه اافزایش پایداری ، خود اینتل هم حداکثر فرکانس رو 1066 اعلام کرده که حالا بعضی از مادربرد سازان برای محصولاتشون از 1333 مگاهرتز هم صحبت می کنند و بیشتر از اون مطمئنأ پایدار نخواهد بود (هر معماری ای یک سقف تحملی داره) ولی باز هم فکر نمی کنم که مشکل از پر شدن ظرفیت تبادل اطلاعات fsb باشه ، چون در اون صورت با توجه به 128 بیتی بودن مسیر حافظه های ddr3 ، حتی دوال چنل 800 مگاهرتز هم باعث از بین پایداری می شه که کلأ این نتیجه گیری چندان درست به نظد نمی رسه !:46:

ess_1362
09-05-2010, 17:55
در مورد بحث فکر نکنم که من بوده باشم ، چون بعضی از مباحثی رو که مطرج کردین ، برام خیلی جدید بودن ، به طوری که یا تا به حال اصلأ به اون ها فکر نکرده بودم و یا به مرور زمان فراموش کرده بودم :31: مثل ارتباط فرکانس مسیر به فرکانس رم و پر شدن ظرفیت فرکانس مسیر با 128 بیت حافظه ی 667 بیتی !!و عمده ی حرفم هم در مورد این اظهار نطر شما بو که به نظرم عجیب می رسید!
در مورد سازگاری رم های ddr3 با سوکت 775 که همون نسل قذیم اینتل هست ، حق با شماست ، نه افزایش کارایی چشمگیره و نه اافزایش پایداری ، خود اینتل هم حداکثر فرکانس رو 1066 اعلام کرده که حالا بعضی از مادربرد سازان برای محصولاتشون از 1333 مگاهرتز هم صحبت می کنند و بیشتر از اون مطمئنأ پایدار نخواهد بود (هر معماری ای یک سقف تحملی داره) ولی باز هم فکر نمی کنم که مشکل از پر شدن ظرفیت تبادل اطلاعات fsb باشه ، چون در اون صورت با توجه به 128 بیتی بودن مسیر حافظه های ddr3 ، حتی دوال چنل 800 مگاهرتز هم باعث از بین پایداری می شه که کلأ این نتیجه گیری چندان درست به نظد نمی رسه !:46:

اگر قبول کنیم که مسیر FSB محل تبادل ارتباط رمها با پردازنده هستند و همچنین اینکه از پل شمالی کنترل میشه پس دیگه اون 128 بیت که پهنای مسیرش هست را باید بذاریم کنار چون به این موضوع ربطی نداره

به هر حال اگر مورد بحث بالا توافق نظر نداشته باشیم مطمئن هستم روی این مورد که این رابط FSB کارامد نیست و محدودیت ایجاد می کنه کاملا هم نظر هستیم چون اگر مشکل نداشت که دیگه اینتل کاملا کنارش نمی گذاشت:31: