PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای اورکلاک کردن این سیستم

00n
21-04-2010, 15:36
سلام این مشخصات سیستم منه میدونم قدیمیه ولی دوست دارم اورکلاک کردن سیستم رو یاد بگیرم برای همین احتیاج به راهنمایی دارم میخوام cpu و graphic رو اور کنم برای گرافیک تو بخش خودش اقدام میکنم:

Cpu: Intel® Pentium® 4 Processor 540J supporting HT Technology (1M Cache, 3.20 GHz, 800 MHz FSB)
m.b: GIGABYTE GA-8I915PC Duo
ram: Patriot Signature DDR2 2* 2GB CL5 PC2-6400 (800MHz) DIMM
POWER :GREEN
MODEL: GP400S4-D24 550 ATX
vga: extreme ax300 series

بایوس مادربردم رو آپدیت کردم
رمم رو 2 تا 2 گیگ ddr2 گذاشتم و در بایوس مادربرد اتوماتیک باس هر رم رو 533 میشناسه ولی تو دفترچش نوشته با اورکلاک رم تا 600 هم میشناسه !
عکسم از تمام صفحه های cpu-z و hw monitor و gpu-z گرفتم قبل از شروع کار که میزارم
فقط نمیدونم چرا وقتی برنامه cpu-z رو اجرا میکنم ضریب cpu ثابت نیست و بعضی وقتا 16 هستش و بعضی وقتا 14 در صورتی که باید روی 16 باشه تا فرکانس سی پی یو 3.2 باشه !
لطفا برای یه اورکلاک پایدار با فن باکس cpu راهنمییم کنید:11:

ess_1362
22-04-2010, 10:54
سلام این مشخصات سیستم منه میدونم قدیمیه ولی دوست دارم اورکلاک کردن سیستم رو یاد بگیرم برای همین احتیاج به راهنمایی دارم میخوام cpu و graphic رو اور کنم برای گرافیک تو بخش خودش اقدام میکنم:

Cpu: Intel® Pentium® 4 Processor 540J supporting HT Technology (1M Cache, 3.20 GHz, 800 MHz FSB)
m.b: GIGABYTE GA-8I915PC Duo
ram: Patriot Signature DDR2 2* 2GB CL5 PC2-6400 (800MHz) DIMM
POWER :GREEN
MODEL: GP400S4-D24 550 ATX
vga: extreme ax300 series

بایوس مادربردم رو آپدیت کردم
رمم رو 2 تا 2 گیگ ddr2 گذاشتم و در بایوس مادربرد اتوماتیک باس هر رم رو 533 میشناسه ولی تو دفترچش نوشته با اورکلاک رم تا 600 هم میشناسه !
عکسم از تمام صفحه های cpu-z و hw monitor و gpu-z گرفتم قبل از شروع کار که میزارم
فقط نمیدونم چرا وقتی برنامه cpu-z رو اجرا میکنم ضریب cpu ثابت نیست و بعضی وقتا 16 هستش و بعضی وقتا 14 در صورتی که باید روی 16 باشه تا فرکانس سی پی یو 3.2 باشه !
لطفا برای یه اورکلاک پایدار با فن باکس cpu راهنمییم کنید:11:

اینکه مالتی پلایر
پردازنده شما مدام در حال تغییر هست علتش فعال بودن گزینه ای به نام TURBO BOOST یا همچین چیزی هست که در موقع لود ضریب پردازنده را بالا میبره و با فرکانس بالا کار می کنه و در حالت IDLE برای کاهش مصرف برق این ضریب کم میشه و فرکانس خود به خود کم میشه

ولی برای اور کلاک شما می تونید پارامتر های زیر را تغییر بدین تا از فرکانس 3.2 به 3.6 برسید

CPU FSB : 200==>230

الان فرکانس پردازنده 3.68 هست و فرکانس رمها دقیقا روی 598 قرار داره

فکر کنم همین مقدار برای شما کافی باشه

اگر قصد داشتید بیشتر اوکلاک کنید لطفا از CPU-Z چند تا شات بذار مخصوصا از تنظیمات پردازنده و صفحه SPD

00n
22-04-2010, 16:14
از کجا میتونم بفهمم که دمای نرمال cpu چند باید باشه ؟!
من در حالت نرمال و اورکلاک نشده برنامه cpuid hw monitor روبا برنامه 3D MARK 06و prime 95 به صورت جدا گانه اجرا کردم و در برنامه 3D MARK 06 ماکزیمم دمای سی پی یو 69 درجه سانتی گراد و مینیمم دما 40 بود و در برنامه prime 95 هم ماکزیمم 67 و مینیمم 37 بودش و سرعت فنم در prime 95 ماکزیمم 4821 rpm و مینیمم 1814 rpm بودش برنامه prime 95 رو 20دقیقه اجرا کردم !
فن cpu هم فن باکس خودش هست که 5 سال پیش خریدمش !
به نظرتون این دمای بالای cpu به خاطر چیه؟ همشون این دما رو دارن !؟
با این دمای بالایی که cpu در حالت نرمال و اورکلاک نشده داره فکر نکنم بدون خنک کننده بشه اورکلاکش کرد ! این طور نیست !؟

00n
22-04-2010, 16:54
اینا رو از سایت اینتل گرفتم :

Intel® Pentium® 4 Processors 540J
Processor Specifications:

sSpec Number: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
CPU Speed: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
PCG: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Bus Speed: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Bus/Core Ratio: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
L2 Cache Size: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
L2 Cache Speed: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

SL7PW
3.20 GHz
04A
800 MHz
16
1 MB
3.2 GHz

Package Type: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Manufacturing Technology: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Core Stepping: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
CPUID String: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Thermal Design Power: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Thermal Specification: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
VID Voltage Range: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

LGA775
90 nm
E0
0F41h
84W
67.7°C
1.287V-1.4V

ess_1362
22-04-2010, 19:41
دمای پردازنده شما بالاست

پس نمیشه اورکلاکش کرد چون دماش بالاتر هم میشه بهتره فکر یک خنک کننده بهتر برای سیستم باشی هر چند که معتقدم خرج کردن برای این سیستم کار منطقی نیست

دما را هم با همون HW MONITOR در PRIME95 باید تست کرد که شما هم همین کار را کردین

00n
23-04-2010, 11:01
ممنون از راهنماییت
پس به نظرت خرج کردن برای این سیستم کار مفیدی نیست .:41:
به نظرت اگه بخوام تا 400 هزار تومن برای مادربرد , سی پی یو , رم ,گرافیک , هارد , پاور جدید هزینه کنم با توجه به اینکه زیاد عجله ندارم برای خرید اینا با توجه به پولی که دارم چه موقعی بخرم خوبه !؟ مثلا usb3 و کلا نسل تکنولوژی جدید رو داشته باشه !؟:46:
ممنون:10:

ess_1362
23-04-2010, 12:08
به نظر من اگر چند هفته صبر کنی تا چیپست جدید AMD با نام 890 وارد بازار بشه شما چیزی را از دست نمی دید

چون هم دست شما در انتخاب بازتر میشه و هم قیمت چیپ ست قبلی هرچند که الان هم قیمتش کم هست ولی باز هم کمتر میشه

سیستم خودتون را هم (همین قطعاتی که نوشتید )را حدود 130-150 می خرند که میشه به اون 400 تومن اضافه کرد