PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نقد و بررسی گوشی LG GC900 Viewty Smart: هنر اس کلاس!

Michael Ropy
16-04-2010, 16:25
سلام!

خب بار دیگه با ریویو جدید از یه گوشی دیگه در خدمت همه بروبچ هستیم. اول از همه عذر میخوام بابت طول کشیدن اتمام این ریویو و همچنین ممنونم از صبر و شکیباییتون.

اینبار باهم به سراغ یکی از غول های الجی یعنی گوشی GC900 میریم. یک مالتی مدیا-کمرافون که نام خانواده ویوتی رو با خودش حمل میکنه و نشون میده که باید دوربین خوبی داشته باشه. علاوه بر اینها الجی که میخواسته یه گوشی "های اند" ساخته باشه، امکاناتی مثل صفحه ی خازنی، فناوری وای فای و جی پی اس و همچنین اینترفیس جدیدش (اس کلاس) رو هم به این گوشی اضافه کرده تا علاوه بر کامل تر شدن گوشی، کار با اون هم بسیار راحت و جذاب باشه. سعی کردم ریویو رو خیلی روون و در عین حال کامل بنویسم و البته برای کاهش خستگی این ریویو رو با عکس همراه کنم. جا داره اینجا از دوست بسیار خوبم، سعید حکمت نیا، بابت عکسهای گوشی تشکر کنم. ایشون زحمت زیادی برای گرفتن این عکس ها کشیدن.

خب صحبت رو کم میکنم و آروم آروم به سراغ نقد این گوشی میرم. ابتدا به ویژگی های کلیدی این گوشی یه نگاهی میندازیم و بعد از اون معایب اصلی رو بررسی میکنیم. سپس به سراغ ریویو میریم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مشخصات اصلی:

ابعاد: دارای 108.9 میلیمتر طول، 56.1 میلیمتر عرض و 12.4 میلیمتر ضخامت
صفحه نمایش: 3 اینچ TFT لمسی از نوع خازنی با وضوح WVGA و رزولوشن 800 در 480 پیکسل با ژرفای رنگ 16 میلیون رنگ و با قابلیت مالتی تاچ
دوربین عکاسی: پردازش عکس با قدرت 8.0 مگاپیکسل با لنز اشنايدر كروزناخ و فلش LED و با قابلیت اتوفوکس و فوکس دستی، دوربین دوم از نوع VGA برای مکالمه تصویری
امکانات دوربین: قابلیت تشخیص چند چهره اي (تا سه چهره)، تشخیص لبخند و پلک، عکاسی پانوراما، عکاسی هوشمند (هماهنگی خودکار و هوشمندانه دوربین با محیط)، Beauty Shot، Art Shot، Continuous Shot، Geo-Tagging، لرزش گیر دیجیتالی و به همراه ISO 1600
دوربین فیلمبرداری: ظبط ویدیو با وضوح WVGA و با رزلوشون 720 در 480 پیکسل در 30 فریم در ثانیه و وضوح QVGA در 120 فریم در ثانیه به صورت Slow-Motion و Time-Lapse
رابط کاربری: از نوع فلش با نام تجاری S-Class Touch UI مجهز به چهار Homescreen و مکعب سه بعدی
شبکه پشتیبانی شده: شبکه چهار بانده از نوع GSM/GPRS/EDGE و شبکه دو بانده از نوع 3G با پشتیبانی از HSDPA تا سرعت 7.2 مگابیت در ثانیه
امکانات ارتباطی: مجهز به فناوری های WiFi، A-GPS، بلوتوث نسخه 2.1 (با پشتیبانی از A2DP)، پورت USB نسخه 2.0 و خروجی تلویزیون
حافظه: مجهز به حافظه داخلی 1.5 گیگابایتی با قابلیت ارتقا تا 32 گیگابایت توسط کارت های microSDHC
باتری: 1000 میلی آمپر، تا 330 ساعت آماده به کار و 5.5 ساعت مکالمه مداوم
مالتی مدیا: قابلیت پخش فایل های: MP3/AAC/AAC+/WMA/DivX/XviD/MP4
غیره: مجهز به سنسور های شتاب سنج، تقارب و تنظیم شفافیت صفحه، استفاده از فناوری دالبی موبایل برای بهبود کیفیت صدا، رادیو استریو با قابلیت RDS، نمایشگر فایل های آفیس

معایب اصلی:

کیفیت کمتر عکس های دوربین نسبت به دیگر 8 مگاپیکسلی های موجود
استفاده از فرمت 3GP برای فیلمبرداری به جای فرمت AVI با الگوریتم فشرده سازی DivX
عدم استفاده از پورت استاندارد microUSB و جک 3.5 میلیمتری هدست
وجود محدودیت در پشتیبانی از فرمت های DivX/XviD
عدم استفاده از اسپیکر جدا

خب حالا با توجه به این موارد، میریم به سراغ نقد و بررسی این گوشی:

آنباکسینگ: وقتی جعبه ی یه گوشی را باز می کنید، شما طبق معمول علاوه بر خود گوشی لوازم دیگه ای رو هم میبینید. در ویوتی اسمارت این لوازم شامل این موارد می شوند:

1. خود گوشی
2. باتری
3. شارژر
4. هدست دو تیکه
5. کابل USB
6. دفترچه راهنما
7. لوح فشرده PC Suite
8. کاور LCD

در کل، جعبه ی لوازم ویوتی اسمارت به نظرم کامل است اگر لوازمی مانند کابل خروجی تلویزیون داخل جعبه بود، لوازم را کامل تر می کرد.

---------------------------------------------------------------------------------------------

کیفیت ساخت و ارگونومیک: کیفیت ساخت این گوشی، از نظر استحکام در درجه متوسطی قرار داره، چون تماما از پلاستیک ساخته شده و در برابر گوشی های مشابهی مانند رنوار (که در ساخت اون از فلز هم استفاده شده) به مراتب استحکام کمتری داره. از طرف دیگر، گوشی دارای ارگونومیک بسیار خوبیست. وقتی گوشی را در دست میگیرید، احساس خوبی به شما دست میدهد.

نحوه قرار گیری المان ها هم مناسب بوده و کار با گوشی را لذت بخش میکند. در سمت چپ گوشی، تنها یک دکمه وجود دارد که اگر در دسکتاپ آن را یکبار فشار دهید، مکعب سه بعدی ظاهر شده و اگر در هر جایی آن را چند ثانیه نگه دارید تسک منجر گوشی باز می شود. علاوه بر آن تک دکمه، وجود شکاف رم microSD علاوه بر پشتیبانی از حافظه خارجی، خبر از Hot-Swap بودن آن را می دهد. این بدین معنیست که شما نیازی نیست برای در آوردن و گذاشتن رم در گوشی، آنرا خاموش کنید. المان های سمت راست بدنه ی گوشی، از بالا شامل پورت مشترک کابل دیتا/هدست/شارژر، دکمه های تنظیم صدا و دکمه ی شاتر می باشد که هر سه معرف حضور همه است. در بالای گوشی تنها یک دکمه برای قفل کردن و خاموش کردن گوشی وجود داره و در پایین آن هم شما فقط متوجه ی سوراخ میکروفن اون میشوید.

اگر بخوایم بکم سخت گیرتر باشیم، به نظرم طول گوشی باید کمتر میشد و حالت کامپکت تری به خودش میگرفت. به هر حال گوشی نمای بسیار خوبی داره و همیشه درخشش خاصی در جلوی اون نمایانه.

ارگونومیک: 9
استحکام: 6

---------------------------------------------------------------------------------------------

کیفیت صفحه: همون طور که میدونید، این گوشی از یه صفحه ی 3 اینچی با ژرفای رنگ 16 میلیونی و رزولوشن 800 در 480 پیکسل بهره میبره. این مشخصات این نکته رو میرسونه که این گوشی باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشه (با توجه به رزولوشن و سایز صفحه). باید خدمتتون عرض کنم که دقیقا همینطوره و این گوشی از کیفیت صفحه ی بسیار بالایی برخورداره و تضاد رنگ تصاویر به وضوح پیداست. اما این گوشی در زیر نور آفتاب، همانند وضعیت عادی اون نیست و خوانایی نسبتا ضعیف است، البته نه به اندازه ای که هیچ چیز قابل خواندن نباشد! به هر حال بدیهی است که نسبت به غول هایی مثل آیفون کم میاره.

وضعیت عادی: 9
زیر نور آفتاب: 6

کیفیت تاچ: این بخش زیاد نیاز به توضیح نداره و به وضوح پیداست که این گوشی از حساسیت تاچ فوق العاده ای برخورداره (با توجه به خازنی بودن صفحه ی لمسی این گوشی). برای آن دسته از دوستانی که آشنایی ندارند توضیح بدم که عموما دو نوع صفحه لمسی در بازار موجود است: صفحات مقاومتی و صفحات خازنی. نوع اول که در اکثر گوشی ها به کار برده می شود حساسیت کمتری نسبت به نوع دوم دارند. به دلیل اینکه این نوع صفحات با ایجاد فشار (با هر چیزی) پاسخ میدهند. از مزایای این نوع صفحات میتوان به ارزان تر بودن آن اشاره کرد. برخی از گوشی هایی که از این نوع فناوری بهره می برند عبارت اند از: KP500، S5230، 5800، 5530، KE990، KC910، P990 و...

نوع دوم، صفحاتی با حساسیت بسیار بالا هستند که در برابر ضربه نیز مقاومت بیشتری نسبت به نوع اول دارند. این نوع صفحات، فقط با پوست دست انسان و بعضی قلم های خاص کار میکنند (یعنی حتی با ناخن هم کار نمی کنند) و دلیل آن، وجود الکتریسیته ساکن در بدن انسان است. وقتی شما صفحه را لمس میکنید، با القای الکتریسیته از بدن انسان به صفحه، گوشی به شما پاسخ میدهد و به همین دلیل است که حتی کمترین فشار هم باعث میشود که گوشی عکس العمل نشان دهد. پس نتیجه میگیریم که دیگر باید قید قلم های استایلس (Stylus) و کار با دستکش را بزنیم. البته همان طور که در بالا اشاره کردم، نوعی قلم های خاص وجود دارد که دارای الکتریسیته هستند و میتوانید از آن قلم ها بجای دستتان برای کار با گوشی استفاده کنید. لازم به ذکر است که این نوع صفحات قیمت بالاتری نسبت به صفحات مقاومتی دارند. برخی از گوشی هایی که از این نوع فناوری بهره می برند عبارت اند از: GC900، KM900، i8910، X6، F480 و...

میزان حساسیت صفحه: 10

باتری: عمر باتری نقش مهمی رو در قطعات الکترونیکی بازی میکنه و انسان همیشه در این مورد با مشکلاتی مواجه شده و پیوسته در حال تلاش برای دست یابی به منبعی با ظرفیت بیشتر (یا بی نهایت) می باشد. ویوتی اسمارت، مجهز به یک باتری 1000 میلی آمپری از نوع لیتیوم-یون است که طبق گفته ی شرکت الجی میتواند تا 330 ساعت (حدود 2 هفته) در حالت آماده باش بوده و یا حداکثر تا 5.5 ساعت مکالمه پیوسته داشته باشید. اما مثل همیشه تجربه چیز دیگری را بیان میکند. با تست های انجام شده، نتایج قابل قبولی را بدست آوردم: به طور عمده باتری این گوشی بین 3 تا 5 روز با استفاده های مختلف دوام می آورد. اما اگر شما کسی هستید که پیوسته در حال مکالمه و یا استفاده های سنگین (مانند WiFi) می باشید، باتری این گوشی حدود 2 روز جواب میدهد. در کل من از باتری این گوشی رضایت کامل دارم چون با توجه با سایز صفحه، رزولوشن و ژرفای رنگ آن انتظار میرود باتری زیاد عمر نکند.

دوام باتری: 7

اینترفیس: رابط کاربری (و یا همان اینترفیس) یکی از مهمترین معیار های انتخاب گوشی است چون نحوه ی ارتباط کاربر با دستگاه را معین می کند و هر چه این سیستم دارای جذابیت بیشتر و پیچیدگی کمتری باشد قطعا اینترفیس بهتری داریم. شرکت الجی نیز به این امر توجه کرده و همیشه بر روی گوشی های لمسی خود از رابط کاربری ساده و زیبایی استفاده می کرده است. اما اینبار الجی تحولی در اینترفیس خود ایجاد کرد و در نمایشگاه MWC سال 2009 دو اینترفیس جدید S-Class و A-Class را معرفی کرد که اینترفیس اول دارای تغییر و تحولات زیادی نسبت به اینترفیس قبلی (Flash UI) داشت. از جمله این تغییرات میتوان به چهار Homescreen مختلف (ویجت، مخاطبین، مالتی مدیا، میانبر ها) با مکعب چهار وجهی آن، منوی میله ای (که هم بصورت افقی و هم بصورت عمودی ظاهر می شود)، اینترفیس جدید بخش دوربین و گالری عکس شبه 3 بعدی اشاره کرد. برای اولین بار الجی بر روی گوشی آرینا (KM900) خود و سریعا پس از آن در گوشی هایی نظیر ویوتی اسمارت و کریستال نیز از این نوع اینترفیس استفاده کرد.

بله همونطور که گفتم ویوتی اسمارت نیز از این اینترفیس استفاده می نماید که گوشی مورد بررسی ماست، پس حال به بررسی این رابط کاربری می پردازیم. کار با اینترفیس بسیار راحت و جذاب است، به ویژه با وجود صفحه ی خازنی لذت کار چند برابر می شود. رابط کاربری مذکور دارای سرعت نسبتا بالایی است و حرکت بین منوها و زیر منو های مختلف گوشی با انمیشین های سریعی انجام می پذیرد که بسیار چشم نواز است. صفحات دسکتاپ و یا همان Homescreen در اینترفیس اس کلاس کامل قابل ویرایش هستند: شما میتوانید در صفحه میانبر ها، 9 میانبر که بیشتر با آن سروکار دارید را گذاشته و یا در بخش ویجت ها، ابزارک های مورد نیاز خود را بچینید. همچنین بخش های مخاطبین و مالتی مدیا نیز قابل ویرایش بوده و شما میتوانید لیست مخاطبینی که بیشتر از دیگران با آنها تماس دارید دردسکتاپ مخاطبین برگزیده و یا موسیقی ها، ویدیو ها و عکس های مورد علاقه خود را در قسمت مالتی مدیا مرتب کنید.

منوی اصلی گوشی بسیار زیباست و از دو حالت عمودی (Portrait) و افقی (Landscape) نیز پشتیبانی می کند. در حالت عمودی یک جدول 4 در 4 خانه دارید که در هر ردیف می توانید با کشیدن خانه ها (به سمت چپ یا راست) و دیگر خانه دسترسی پیدا کنید. اما در حالت افقی، شما دسترسی کامل به هر 32 خانه را به صورت همزمان دارید که البته در این حالت شما باید با استفاده از آیکون ها بخش مورد نظر خود را پیدا کنید، چون نام بخش ها فقط در حالت عمودی (به دلیل وجود فضای بیشتر) نمایان است. در هر دو حالت شما قادرید جای خانه ها را بسته به نیاز خود تغییر دهید که اینکار نیز بسیار راحت انجام می پذیرد. کافیست خانه ی مورد نظر خود را نگه داشته، و سپس به محل مورد نظر انتقال دهید.

عمل اسکرول یا بالا و پایین رفتن در زیر منو ها در اینترفیس اس کلاس در سه حالت مختلف انجام می شود: استاتیک، کینتیک و اسکرول میله ای. بله درست خواندید، اینترفیس اس کلاس مجهز به اسکرول کینتیک نیز هست که البته به روشی خاص انجام می پذیرد که این تقسیم بندی ها به نظرم بهترین در نوع خودش است. اگر شما صفحه را نگه داشته و به آرامی بالا و پایین ببرید و در هنگام رها کردن آن یک لحظه مکث کرده (توقف کرده) و انگشت خود را بردارید، اسکرول شما از نوع استاتیک (ایستایی) است. و اما اگر شما عمل اسکرول را سریع انجام داده، یعنی همزمان با بالا یا پایین بردن صفحه انگشت خود را رها کنید، اسکرول شما از نوع کینتیک (جنبشی) است که در این نوع اسکرول بسته به سرعت رها سازی انگشت شما، صفحه به همان اندازه بالا یا پایین میرود. نوع سوم بدین صورت است که از نوار لغزشی کنار صفحه استفاده کرده و بالا یا پایین بروید که این نوع اسکرول بسیار سریعتر از حالت های قبلی است و به درد مواقعی میخورد که شما میخواهید در یک لیست بلند سریعا از بالا به پایین صفحه (و یا بالعکس) جهش کنید.

دسترسی به بخش های مختلف بسیار راحت و سریع انجام می پذیرید و شما به سرعت میتوانید کارهای مثل نقل و انتقال فایل، روشن و خاموش کردن بلوتوث، وای فای و همچنین تغییر مشخصه ها، پخش آهنگ و عکسبرداری را انجام دهید. استفاده از فناوری مالتی تاچ (چند لمسی) در این گوشی نیز از دیگر مزایای آن است که این فناوری کمک میکند به راحتی در بخش های خاصی مانند گالری عکس و مرورگر وب زوم کرده و یا به صورت همزمان از چند انگشت برای استفاده در جاهایی مثل بازی های لمسی استفاده کنید. در ویوتی اسمارت شما میتوانید با استفاده از دوانگشت خود بر روی عکس ها، صفحات وب (در مرورگر وب)، اسناد مختلف (DOC, TXT, …) و حتی در بخش عکسبرداری روی سوژه مورد نظر زوم کنید. اینترفیس اس کلاس، مجهز به تسک منجر نیز هست. البته من از تسک منجر اینترفیس قبلی الجی یعنی Flash UI بیشتر خوشم میومد چون کارایی بهتری داشت. تو این نسخه، ظاهر تسک منجر زیباتر شده اما کار با اون راحت نیست و یه سری محدودیت ها داره. در قسمت تنظیمات گوشی شما می توانید برای پس زمینه هر چهار Homescreen، صفحه قفل (Lock Screen)، صفحه ای که هنگام تماس ظاهر شده و حتی صفحه ای که هنگام روشن و خاموش کردن گوشی نمایان می شود، عکسی مجزا تعیین کنید.

در کل من اینترفیس اس کلاس بسیار راضیم. خیلی زیبا طراحی شده و من از کار کردن با اون هیچ گاه خسته نمی شم.

راحتی در کار: 10
زیبایی و جذابیت: 10
سرعت: 7
سفارشی سازی: 7
ویجت ها: 5

پشتیبانی چند زبانه: ویوتی اسمارت (و یا به عبارتی اس کلاس) در حالت پیش فرض از 10 زبان مختلف پشتیبانی می کند (البته توجه داشته باشید که ما نسخه خاور میانه رو مد نظر داریم). این تعداد زبان به نظر کافی میان چون زبان های پر استفاده دنیا در اون گنجانده شدن. تمامی زبان ها، گوشی را به طور کامل ترجمه می کنند و از امکاناتی مختلفی مثل کیبورد کامل نیز پشتیبانی می کنند. تنها نکته موجود در اینجا، نبود قابلیت T9 برای زبان فارسی است که این مورد به خود کشور ایران بر می گردد که این لغت نامه را تولید نکرده است.

و اما در مورد پشتیبانی زبان فارسی در گوشی ویوتی اسمارت. هنگامی که زبان گوشی را به فارسی تغییر می دهید، تمامی بخش ها (حتی بازی ها) فارسی شده و در بخش پیغام رسانی نیز این مورد رعایت شده و کیبورد کامل QWERTY به زبان فارسی وجود دارد. همچنین، شما با نصب نرم افزار های مختلفی که از زبان فارسی استفاده می کنند مشکلی نخواهید داشت و براحتی میتوانید متون فارسی را بخوانید.

پشتیبانی چند زبانه: 7
پشتیبانی از زبان فارسی: 9

پیغام رسانی: اس ام اس زدن با ویوتی اسمارت بسیار لذت بخشه. بهره گیری از صفحه ی لمسی خازنی 3 اینچی اینجا به کمک شما میاد و پیغام رسانی را براتون راحت و جذاب میکنه. البته ذکر این مورد در اینجا نیز مهمه که صفحه های لمسی هر چه بزرگتر باشند، بالطبع به راحتی در تایپ بیشتر کمک می کنند. شاید برای بعضی ها تایپ در کیبورد 3 اینچی خازنی (که تو اون نمی شه از قلم استفاده کرد) سخت باشه، ولی من با دو انگشت شستم براحتی میتونم با ویوتی اسمارت اس ام اس بدم.

متاسفانه همونطور که قبلا هم گفتم، بدلیل خازنی بودن صفحه نمایش امکان استفاده از قلم در این گوشی وجود نداره و در نتیجه نمی تونید از قابلیت تشخیص دست خط استفاده کنید که عمدتا در گوشی های مجهز به خازنی این امکان وجود نداره (بله، درست خواندید عمدتا! هستند گوشی هایی که از این امکان با وجود خازنی بودن نوع صفحه نمایششون پشتیبانی می کنند).

راحتی در تایپ: 8
امکانات تایپ: 7

نصب برنامه: نصب برنامه در گوشی های جاوای الجی همیشه با محدودیت هایی روبرو بوده. متاسفانه نتونستم به خوبی این قسمت رو بررسی کنم اما به هر حال من برای تست من تعداد زیادی بازی و برنامه روی ویوتی اسمارت نصب کردم که تماما بدون مشکل نصب شد. حجیم ترین برنامه نصب شده حدود 2.3 مگابایت بود و همونطور تمام نرم افزار ها به خوبی کار میکنند. اما بدلیل عدم اطمینان کامل، من در این قسمت این امتیاز در نظر میگیرم چون ممکنه در حجم های بالاتر برنامه ها نصب نشند.

پشتیبانی از نصب نرم افزار: 7

مالتی مدیا: از نظر مالتی مدیا، بر روی ویوتی اسمارت عالی کار شده است! پلیر آن یکی از بهترین پلیر هایی است که تا به حال با آن کار کردم. تفاوتی که بین پلیر اس کلاس و پلیر دیگر اینترفیس ها وجود دارد در این است که عموما پلیر ها به صورت برنامه جدا باز می شوند و برای دیدن لیست آهنگ ها باید از منوی مربوطه وارد لیست مورد نظر خود بشوید. اما در اس کلاس بدین صورت نیست! شما همزمان با دیدن لیست آهنگ ها میتوانید یک آهنگ را پخش یا متوقف کرده و همچنان به گشت و گذار در لیست آهنگ ها بپردازید. از طرف دیگر وجود بیش از 20 اکولایزر و البته دو حالت دالبی و باب کت موبایل لذت پخش موسیقی را دوچندان می کنند. خودم شخصا همیشه حالت اکولایزر رو روی دالبی موبایل میذارم! از طرف دیگر شما میتوانید از چند جلوه ی موجود، یکی را برای نمایش در پیش زمینه پلیر انتخاب کنید تا صفحه ی پخش کننده موزیک بیش از پیش زیباتر شود.

و اما در مورد پخش فیلم در ویوتی اسمارت متاسفانه به خوبی رنوار کار نشده است، رنوار قادر بود هر فیلمی با انکدینگ DivX و XviD را پخش کند. اما در ویوتی اسمارت، فیلم های مورد نظر باید مخصوص گوشی تبدیل شده و پخش شوند. البته در ویوتی اسمارت بر خلاف رنوار میتوانید حالت دالبی موبایل را فعال کنید.

روی گالری عکس در ویوتی اسمارت به خوبی کار شده است. علاوه بر حالت عمودی با چرخاندن گوشی شما میتوانید از دو حالت دیگر هم استفاده کنید: حالت ساده و حالت شبه 3 بعدی. در حالت 3 بعدی شما میتوانید به راحتی بین عکس ها و فیلم های خود به گشت و گذار بپردازید و البته در اینجا هم از اسکرول کینتیک هم استفاده شده به طوری که شما هر چه با سرعت بیشتری عکس ها را رد کنید، میتوانید اسکرول بیشتری انجام داده تا سریعتر به فایل مورد نظر خود برسید. به لطف پشتیبانی از فناوری مالتی تاچ، در اینجا شما میتوانید با استفاده از دو انگشت خود روی عکس ها زوم کنید.

کیفیت پخش صدا در هدست، بسیار عالی است! باز هم می گویم، اگر شما دالبی موبایل را فعال کنید، لذت موسیقی بیشتر هم می شود. هدست استفاده شده در این گوشی علیرغم لوله ای نبودن، دارای کیفیت پخش بالایی است. من حتی هدست ویوتی اسمارت رو با دو مدل هدست لوله ای دیگر مقایسه کردم که نتیجه برتری هدست پیش فرض ویوتی اسمارت در کیفیت پخش بود. البته کیفیت ساخت هدست نیز در درجه ی بالایی قرار دارد، به طوری که برخلاف گوشی هایی نظیر کوکی و استار، نه تنها گوش را اذیت نمی کنند، بلکه هنگام استفاده شما تا حدودی متوجه وجود هدست نمی شوید.

در مورد بلندی صدا اینحا باید موردی رو متذکر بشم اونم اینه که روی بلندی صدای اسپیکر این گوشی خیلی حساب نکنید و قدرتش در حد معمولی است. من هم این مورد رو توی امتیار دهی تاثیر میدم البته چون من اهمیت بیشتری نسبت به بلندی صدای هدست میدم پس انتظار نداشته باشید امتیاز زیادی کم کنم. بلندی صدای هدست دارای قدرت مطلوبیست و من از آن راضی بودم ولی برای مثال در مقایسه با گوشی 5130 کمی از نظر بلندی در درجه ی پایینتری است (با استفاده از هدست مشابه). ولی بازهم میگم، بلندی آن به اندازه کافی زیاد است و اصلا مثل اسپیکر آن نیست.

بلندی صدا: 8
کیفیت صدا: 10
پخش فیلم: 7
گالری عکس: 10

دوربین: بسیار خب! حالا به یکی دیگه از قسمت های اصلی این ریویو رسیدم! یعنی بررسی دوربین؛ چون این گوشی به هر حال یک کمرا فون محسوب میشه و انتظار میره از کیفیت بالایی برخوارد باشه. همانظور که میدانید، این گوشی از یک لنز 8 مگاپیکسلی از نوع اشنایدر کروزناخ برخوردار است. دوربین این گوشی مجهز به فوکس خودکار و دستی، فلش LED و قابلیت هایی مثل عکاسی هوشمند، تشخیص چهره و لبخند و... (که در ابتدای ریویو به آن اشاره شد) می باشد.

ابتدا به سراغ اینترفیس یا رابط کاربری دوربین این گوشی می رویم. کار با اینترفیس مذکور بسیار لذت بخش است و به جرات میگم که اس کلاس حتی در دوربین هم یکی از بهترین و راحت ترین اینترفیس ها را داراست. صفحه ی اصلی آن از حالتی مشابه به اینترفیس تاچ ویز بهره می برد به طوری که شما میتوانید با کمترین کلیک به تنظیمات مورد نظر خود برسید. قسمت تنظیمات اصلی آن از یک مود دایل مجازی استفاده می کند که بسیار جذاب است.

حال کیفیت عکس برداری گوشی را بررسی میکنیم: متاسفانه بر روی کیفیت عکاسی این گوشی به اندازه اینترفیس آن کار نشده است و با توجه به نامی که این گوشی با خود حمل میکند انتظار میرفت خاطره شیرین نسل قبلی خود در بخش دوربین را ادامه دهد. البته عکس های این گوشی از رنگ بندی و کنتراست خوبی برخوردار است و تنها مشکل آن کم کاری در نوشتن الگوریتم حذف نویز آن است که کاملا نرم افزاری است و شرکت الجی میتواند با ارائه آپدیت این مشکل را حل کند. اما تا به الان که این ریویو رو نوشتم خبری نیست.

در بخش فیلمبرداری نیز کم کاری شده و شرکت الجی اینبار از فرمت AVI و سیستم فشرده سازی DivX استفاده نکرده (که در نسخه قبلی برای اولین بار استفاده شد و تحولی در فیلمبرداری ایجاد کرد). فرمت استفاده شده در فیلمبرداری این گوشی 3GP با انکدینگ MP4 است که دیگر جایی در دنیای موبایل ندارد. کیفیت فیلم ها نسبتا مطلوب است چون از رزولوشن 720 در 480 پیکسل استفاده شده و البته در 30 فریم واقعی ظبط میشوند که کمک می کند کیفیت فیلم ها زیاد پایین نیاید. اما همانطور که اشاره شده بدلیل عدم استفاده از فشرده سازی DivX فیلم های ظبط شده دارای حجم نامناسبی هستند.

اینترفیس دوربین: 10
امکانات عکاسی: 9
کیفیت عکس: 6
حجم عکس: 9
کیفیت فیلم: 8
حجم فیلم: 6

اینترنت: گشت و گذار در اینترنت درگوشی های لمسی دنیای دیگری دارد. هر چه صفحه بزرگتر باشد و از حساسیت بیشتری برخوردار باشد لذت آن به مراتب بیشتر هم میشود. البته استفاده از مرورگر مناسب و پرسرعت هم در اینجا شرط است. مرورگر پیش فرض ویوتی اسمارت از جاوا و فلش به خوبی پشتیبانی کرده و بازهم به لطف وجود فناوری مالتی تاچ میتوانید از دو انگشت خود برای زوم کردن استفاده کنید. به طور همزمان می شود از دو برگه برای مرور صفحات استفاده کرد. از دیگر امکانات این مرورگر، وجود Visual History است که صفحات مشاهده شده را به صورت گرافیکی (Thumbnail) نمایش می دهد. در کل ویوتی اسمارت مرورگر نسبتا خوبی دارد. شما می توانید با نصب برنامه اپرا مینی لذت وب گردی را نیز دوچندان کنید. با توجه به آنتن دهی خوب گوشی های الجی، کیفیت سیگنال نیز در درجه ی بالایی قرار دارد.

کیفیت سیگنال: 9
مرورگر پیش فرض: 8

برنامه های جانبی و بازی ها: از برنامه های جانبی موجود در ویوتی اسمارت میتوان به پک کامل گوگل (شامل نقشه، جستجوگر، جی میل، یوتیوب و بلاگر)، ادیتور عکس و فیلم، برنامه Movie Maker و نمایشگر فایل های آفیس اشاره کرد. مابقی برنامه ها همانند اکثر گوشی های دیگر، عبارت اند از: تقویم، ساعت جهانی، ماشین حساب پیشرفته، کورنومتر، یادآور، برنامه نت (Memo)، برنامه ظبط صدا و مبدل واحد ها. نکته ی جالب توجهی که در اینجا هست و باعث میشه امتیاز بهتری رو به برنامه های جانبی این گوشی بدم، زیبایی برنامه ها و سادگی در کار با اونهاست. برای مثال برنامه آلارم (یادآور) به شکل یک ساعت آنالوگ میاد که میتونید با کشیدن عقربه ها ساعت مورد نظر خودتون رو تنظیم کنید و پس زمینه ساعت مذکور با توجه به وقت تنظیم شده توسط شما به صورت شب و روز تغییر می کنه (البته ناگفته نماند که شما میتونید با ساعت دیجیتالی هم وقت مورد نظر رو تنظیم کنید).

بخش بازی های ویوتی اسمارت نیز شامل بازی های بسیار جذابیست که دارای تماما یا با شتاب سنج و یا با میکروفون کار میکنند. این بازی ها شامل موارد زیر است که به اختصار هر کدام را توضیح می دهیم: بازی های معروف Wheel Mania و Flying Dice که در گوشی های پیشین الجی از نوع تمام لمسی نیز وجود داشت و با شتاب سنج کار میکنند. بازی اول همانند دایره شانس است و بازی دوم همان بازی تاس خودمان است که شامل 3 بازی فرعی است (مانند مار و پله و...). بازی Tepong که نوعی پینگ پنگ است و با شتاب سنج کار میکند. بازی Bubble Breeze که با میکروفن و لمس کار میکند و در آن شما باید با فوت کردن در میکروفن حباب درست کرده، آنها را گسترش داده و با جمع کردن ستاره ها در آن و ترکاندن حباب امتیاز بگیرید. بازی Mellow Candle که این بازی نیز با میکروفن کار کرده و فقط در آن شما یه شمع را فوت میکنید. بازی Dart که همانطور که از اسمش پیداست همان بازی دارت است و با شتاب سنج کار میکند. دو بازی پایانی نیز با شتاب سنج کار میکنند: Fishing و Homerun Derby. در بازی اول شما یک ماهیگیر هستید ولی در بازی دوم شما باید در بازی بیسبال شرکت کنید.

در کل من از بخش بازی های این گوشی بسیار لذت بردم چون اینبار الجی بازی های زیادی را فراهم کرده است. برای این بخش من این امتیاز ها رو در نظر میگیرم:

برنامه های جانبی: 8
بازی های پیش فرض: 8

امتیازات اضافه: در اینجا به برخی قابلیت های اضافه این گوشی که در بالا نمیشد به صورت جداگانه در مورد اونها بحث کرد امتیاز میدیم:

داشتن قابلیت مالتی تاچ، تجهیز به سنسور تقارب، خروجی تلویزیون.

امتیازات اضافه: 3

نتیجه گیری: ویوتی اسمارت، همونطور که میدونید یه Feature-phone هستش بنابراین مناسب کسانی هست که دنبال گوشی با امکانات بالا و بدون سیستم عامل هستند. رابط کاربری جذاب در کنار امکانات مالتی مدیای قوی کمک میکنه کار با گوشی بسیار لذت بخش باشه، اگرچه عواملی مانند دوربین گوشی ممکنه بعضی های رو نا امید کنه (هر چند در حد رضایت بسیاری نیز هست) ولی در کل ویوتی اسمارت یکی از بهترین امکانات رو پیش خودش جمع آوری کرده. من این گوشی رو به کسانی پیشنهاد میکنم که آنچنان دنبال نصب نرم افزار (با توجه به پلتفرم گوشی) نیستند و همچنین بتوانند با محدودیت های جاوا (مانند تعداد مخاطبین، اس ام اس ها و...) کنار بیایند.

نکته مهمی که باید در این ریویو (و تمام ریویو های آتی من) باید ذکر کنم اینه که توجه داشته باشید نحوه امتیاز دهی من در ریویو ها بسته به نوع گوشی متغیره؛ برای مثال اگر من به دوربین استار امتیاز بیشتری دادم، بدین معنا نیست که دوربین استار بهتر از ویوتی اسمارت است! این امتیاز این نکته رو میرسونه که دوربین استار در بین هم رده های خودش (3 مگاپیکسلی ها) از کیفیت خوبی برخورداره ولی ویوتی اسمارت در بین هم رده های 8 مگی خودش نسبتا ضعیفتره و...

خوب اینبار هم به پایان قصه رسیدیم و امیدوارم که از خواندن این ریویو طولانی، لذت کافی رو برده باشید. تا ریویوی بعدی، خدانگهدار!

moslem-visual
17-04-2010, 10:36
بسیار بسیار عالی بود، واقعا ممنون از زحمتی که کشیدی :) با خوندن این متن باز تصمیم گرفتم بیام سراغ الجی و آرنا...
خیلی خوب میشد اگر در مورد فارسی سازی این گوشی صحبت میکردی - مثلا کیبورد، تاریخ و تقویم - فونت... مخصوصا اگر از اینها تصویر بود خیلی عالی میشد - اگر الان یک توضیحی بدی ممنون میشم...

dark fear
17-04-2010, 16:10
PERFECT :31:

4870x2
17-04-2010, 17:17
ویوتی اسمارت، مجهز به یک باتری 100 میلی آمپری از نوع لیتیوم-یون است
: دی
وای یعنی با 100 امپر فقط می تونه كار كنه؟: دی
ریوو خیلی خوب بودش

Michael Ropy
17-04-2010, 17:57
خیلی خوب میشد اگر در مورد فارسی سازی این گوشی صحبت میکردی - مثلا کیبورد، تاریخ و تقویم - فونت... مخصوصا اگر از اینها تصویر بود خیلی عالی میشد - اگر الان یک توضیحی بدی ممنون میشم...ممنونم ازت......راستش در مورد فارسی سازی، باید بگم که بسیار عالی کار شده....شرکت پارس کامتل که نمایندگی الجی تو ایرانه، جدای از اون بحث هایی که در مورد نحوه مشتری مداریش و... هست، در زمینه فارسی سازی خیلی عالی کار میکنه....تمام گوشی ها رو کاملا فارسی میکنه (یعنی حتی بازی ها هم فارسی میشن) و البته تو قسمت اس ام اس هم کیبورد کامل و تشخیص دست خط هم داره (البته ویوتی اسمارت کلا تشخیص دست خط نداره، بحثش جداست)....وقتی برنامه های جانبی نصب میکنید هم فونت های فارسی بدون مشکل بار گذاری میشن...

ادیت: این بخش نیز به ریویو اضافه شد.....

PERFECT [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] THANKS :40:

وای یعنی با 100 امپر فقط می تونه كار كنه؟: دی:دی ادیت شد.....هنوز بازبینی نکردم متن رو تا سوتی هاشو بگیرم، گفتم دیر میشه....:دی به مرور زمان، ویرایش میشه همه جاش....

moslem-visual
18-04-2010, 11:28
تقویم هم برگردان شده به شمسی؟

Michael Ropy
18-04-2010, 19:05
بله تقویم فارسی هم داره....

moslem-visual
18-04-2010, 20:25
مرسی از جوابت. فقط یک سوال دیگه - وقعا از موزیک پلیر گوشی راضی هستی؟ منظورم در مقابل یه چیزی مثل آیپاد تاچ هست، از نظر کارایی و زیبایی - چه نمره ای بهش میدی؟ قابلیت ویژه ای هست که نگفته باشی؟

Michael Ropy
18-04-2010, 20:57
مرسی از جوابت. فقط یک سوال دیگه - وقعا از موزیک پلیر گوشی راضی هستی؟ منظورم در مقابل یه چیزی مثل آیپاد تاچ هست، از نظر کارایی و زیبایی - چه نمره ای بهش میدی؟ قابلیت ویژه ای هست که نگفته باشی؟
خواهش میکنم.....از موزیک پلیر بی نهایت راضیم! :دی راستش با آیپاد تاچ کار نکردم ولی در مورد همین ویوتی اسمارت، همین مدل پلیر که همزمان آهنگ و پلیر هستش + اینترفیسش + خازنی بودن تاچش + صدای دالبی چیزهاییه که باعث میشه واقعا از پلیر گوشی راضی باشم....اصلا من اکثر مواقع بیخیال کامپیوتر میشم و میرم با ویوتی اسمارت آهنگ گوش میدم چون واقعا لذت بخشه.....البته این رو هم بگم این نظر و سلیقه ی خودمه ممکنه کسی باشه که اصلا خوشش نیاد، ولی انصافا رو موزیک پلیر ویوتی اسمارت (یا کلا اس کلاس) خیلی خوب کار شده......کار باهاش هم واقعا راحته....

از نظر زیبایی و کارایی بهش 10 میدم، نهایتش 9 تا ریا نشه.....:دی

moslem-visual
20-04-2010, 10:03
خدا خیر در دنیا و آخرت بهت بده - الان دیگه کاملا مطمئن شدم! البته من خودم ترجیح میدم صفحه ی پلیر جدا باشه یا حداقل چنین امکانی توی تنظیمات باشه و تصویر همراه آهنگ رو بزرگ نشون بده، آخه خــــیلی کلـــاس داره!

S_ALI_A
20-04-2010, 13:03
حسين جان واقعا دستت درد نكنه. مثه هميشه كامل كامل. دمت گرم:10:

S_ALI_A
20-04-2010, 13:26
در مورد محدوديت حجمي نرم افزاري گوشي منم يه چي بگم. من ديكشنري ساراديك رو با حجم 10 مگ با موفقيت با پي سي سوئيت نصب كردم.:31:

S_ALI_A
22-04-2010, 13:08
حسين جان جسارت نشه ها. فك كنم يه چي رو جا انداختي از موارد داخل جعبه. مال من توي جعبش يه كاور lcd هم بود.

Michael Ropy
22-04-2010, 20:24
آره درسته، مرسی ویرایشش میکنم.....