PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک برای اورکلاک Intel(R) Celeron(R) 2.40GHZ

mohyy
16-04-2010, 14:35
سلام به همگی دوستان

درخواستم رو جایی دیگه مطرح کردم ولی گفتن اگه تو تاپیک جدید مطرح بشه بهتر به نتیجه می رسم

من یه سیستم قدیمی دارم که سرعتش کمه و نمی صرفه ارتقاءش بدم. حالا می خوام اورکلاکش کنم ولی در این

زمینه بی تجربه ام ، اگه امکانش هست منو راهنمایی کنید که چطور می تونم بدون هزینه اضافی مثل فن و خنک

کننده این کار رو انجام بدم.

اگر هم دوستان نرم افزار یا سایتی در این مورد سراغ دارید که می تونی کمک کنه لطفا اینجا معرفی کنید

سیستم من اینه . اگه مشخصات بیشتر برای اورکلاک لازمه بگید تا برم دنبالش و پیداشون کنم.

سی پی یو : Intel(R) Celeron(R) 2.40GHZ
رم : 512 mb
کارت گرافیک : NVIDIA GeForce FX 5200
مادربرد: gigabyte

ممنون از لطفتون

ess_1362
17-04-2010, 19:07
بسیار خوب

شما بردی داخل بایاس و مقادیر زیر را تغییر بدین و سپس در محیط ویندوز با PRIME95 سیستم را تست کنید و دما را هم با HW MONITOR کنترل کنید اگر بتونیم فرکانس را تا 2.8 برسونیم عالیه و اگر هم ت 3 برسونیم کار بزرگی کردیم :

FSB : 200==>220
SD RAM FREQUENCY : 200==>166

فرکانس بعد از این تغییرات باید روی 2.67 قرار بگیره

اگر سیستم از پس این تغییر بر اومد و دمای پردازنده هم زیر 60 بود به من اطلاع بده

mohyy
17-04-2010, 20:04
سلام احسان جان.
ممنون از لطفت

آقا من میگم بی تجربه ام شما باور نمی کنی.

قبل از بالا آمدن ویندوز با زدن دکمه del وارد setup میشم و بعد وارد قسمت FREQUENCY/voltage control میشم البته چیزی به

اسم FSB و SD RAM FREQUENCY پیدا نکردم ولی مقادیر زیر رو تغییر دادم که عکسشم میذارم

cpu clock(MHz) [100
DRam clock (MHz) [400
که فقط مقدار 100 رو به 117 تغییر دادم و نتیجه زیر حاصل شد
cpu clock(MHz) [117
DRam clock (MHz) [468

بعد از بالا آمدن سیستم در محیط ویندوز بر روی My Computer کلیک راست کردم و گزینه آخر properties را زدم که مقدار cpu

نوشته شده بود : 2.81GHz

اینم بگم بعد از تغیرات دمای سیستم حدود 40 درجه هست . در ضمن با تغییر 100 به 120 اصلا سیستم بالا نمیاد و دائم ری استارت میشه

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید عکس شماره یک

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید عکس شماره دو

آیا سیستمم اورکلاک شده یا نه و آیا میشه سیستم رو اونقدر اورکلاک کرد تا دمای سی پی یو برسه به حدود 50 درجه؟

ممنونم

H.Operator
17-04-2010, 22:57
سلام احسان جان.
ممنون از لطفت

آقا من میگم بی تجربه ام شما باور نمی کنی.

قبل از بالا آمدن ویندوز با زدن دکمه del وارد setup میشم و بعد وارد قسمت FREQUENCY/voltage control میشم البته چیزی به

اسم FSB و SD RAM FREQUENCY پیدا نکردم ولی مقادیر زیر رو تغییر دادم که عکسشم میذارم

cpu clock(MHz) [100
DRam clock (MHz) [400
که فقط مقدار 100 رو به 117 تغییر دادم و نتیجه زیر حاصل شد
cpu clock(MHz) [117
DRam clock (MHz) [468

بعد از بالا آمدن سیستم در محیط ویندوز بر روی My Computer کلیک راست کردم و گزینه آخر properties را زدم که مقدار cpu

نوشته شده بود : 2.81GHz

اینم بگم بعد از تغیرات دمای سیستم حدود 40 درجه هست . در ضمن با تغییر 100 به 120 اصلا سیستم بالا نمیاد و دائم ری استارت میشه

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید عکس شماره یک

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید عکس شماره دو

آیا سیستمم اورکلاک شده یا نه و آیا میشه سیستم رو اونقدر اورکلاک کرد تا دمای سی پی یو برسه به حدود 50 درجه؟

ممنونم
سلام
عکسها باز نشدن که ببینم.
خوب شما الان به مقدار 200 مگاهرتز سی پی یو رو اور کردی اما آیا تست پایداری گرفتید؟
در ضمن دلیل اینکه وقتی فرکانس رو میزاری روی 120 سیستم نمیاد بالا اینه که ولتاژ باید بدی:5:.

mohyy
18-04-2010, 16:04
احسان جان چند تا سوال دارم

1-از کجا میشه فهمید که 200 مگاهرتز اورکلاک کردم؟
2- چطور میشه تست پایداری گرفت؟
3- چطور باید ولتاژ رو افزایش داد؟

این سوالات یعنی اینکه هیچی از حرفات نفهمیدم. شرمنده:31:

عکس ها رو جایی دیگه آپلود میکنم و لینکش رو میذارم . سعی کن حتما عکس ها رو ببینی چون فکر کنم بهتر بتونی بگی چی به چیه.

ممنون از لطفت

mohyy
18-04-2010, 16:09
اینم لینک عکسها . امیدوارم که درست اپلود کرده باشم

عکس شماره یک

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

عکس شماره دو

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mohyy
19-04-2010, 10:47
حسین آقا سلام

دوست عزیز شرمنده. اصلا دقت نکردم که پست رو کی داده.

ولی اگه شما جواب سوالاتم رو بدی خیلی ممنون می شم

موفق باشی

hamedy12
19-04-2010, 12:23

عکس ها رو جایی دیگه آپلود میکنم و لینکش رو میذارم . سعی کن حتما عکس ها رو ببینی چون فکر کنم بهتر بتونی بگی چی به چیه.

ممنون از لطفت

دوست عزیز اگه برای کاربرد عادی میخواید اور کنید با1000 مگاهرتز افزایش فرکانس کارایی سیستمتون حداکثر 5 درصد بیشتر میشه

ess_1362
19-04-2010, 12:34

ممنون از لطفت

1-شما درون CPU-Z برید و فرکانس پردازنده اونجا نمایش داده میشه که میشه فهمید چقدر اورکلاک شده
2-نرم افزار PRIME95 که رایگان هم هست بگیرید و تست کنید البته اگر از 15 دقیقه رد شد و ارور نداد نیازی نیست که تا 1 ساعت ادامه بدین فقط حتما حین اجرای این نرم افزار دمای سیستم را هم با HW MONITOR که این هم رایگان هست تست کنید

3-مشکل سیستم شما که از مقدار 117 بالاتر نمی آد بخاطر ولتاژ نیست
شما دقت نکردی پارامتر فرکانس رم داره برای شما محدودیت ایجاد می کنه

پس اون مقدار فرکانس رم که روی 400 هست باید بعد از اورکلاک هم زیر 400 باشه که در سیستم شما از 400 عبور کرده

پس مقدارش را بصورت دستی زیر 400 قرار بده مثلا 366 خوبه و دوباره CPU SPEED را بیشتر کن

ضمنا برای اینکه عکس ها را در این تاپیک بذاری شما عکس ها را در لینک زیر آپلود کن و لینکش را با دکمه ای که عکس یک کوه و خورشید هست در همین فروم وارد کن تا دیگه لازم نباشه لینک بذاری

Lord_theOne
19-04-2010, 13:52
دوست عزیز اگه برای کاربرد عادی میخواید اور کنید با1000 مگاهرتز افزایش فرکانس کارایی سیستمتون حداکثر 5 درصد بیشتر میشه
بر چه اساسی می گید 5 درصد؟
1000 مگاهرتز اضاف شود کارایی 5 درصده؟

mohyy
19-04-2010, 22:55
1-شما درون CPU-Z برید و فرکانس پردازنده اونجا نمایش داده میشه که میشه فهمید چقدر اورکلاک شده
2-نرم افزار PRIME95 که رایگان هم هست بگیرید و تست کنید البته اگر از 15 دقیقه رد شد و ارور نداد نیازی نیست که تا 1 ساعت ادامه بدین فقط حتما حین اجرای این نرم افزار دمای سیستم را هم با HW MONITOR که این هم رایگان هست تست کنید

3-مشکل سیستم شما که از مقدار 117 بالاتر نمی آد بخاطر ولتاژ نیست
شما دقت نکردی پارامتر فرکانس رم داره برای شما محدودیت ایجاد می کنه

پس اون مقدار فرکانس رم که روی 400 هست باید بعد از اورکلاک هم زیر 400 باشه که در سیستم شما از 400 عبور کرده

پس مقدارش را بصورت دستی زیر 400 قرار بده مثلا 366 خوبه و دوباره CPU SPEED را بیشتر کن

ضمنا برای اینکه عکس ها را در این تاپیک بذاری شما عکس ها را در لینک زیر آپلود کن و لینکش را با دکمه ای که عکس یک کوه و خورشید هست در همین فروم وارد کن تا دیگه لازم نباشه لینک بذاری

فرکانس رم رو من اصلا تغییر ندادم، وقتی فرکانس پردازنده رو گذاشتم روی 117 فرکانس رم به طور خودکار رفت روی

468 و منم گفتم لابد خوده سیستم یه چیزی میدونه که فرکانس رم رو کرده 468و دیگه بهش دست نزدم. بعد از بالا

آمدن سیستم فرکانس سی پی یو از 2.4 شده بود 2.8 و با چند برنامه تست گرفتم و فکر کنم پایدار باشه. درضمن

یه برنامه (occt) هم مقدار اورکلاک رو 16 درصد نشون میداد

بابت آپلود عکس هم شرمنده. از این به بعد همینجا آپلود می کنم

mohyy
19-04-2010, 23:05

شرمنده ولی یا اطلاعات من در مورد اورکلاک خیلی کمه یا اینکه اطلاعات شما خیلی کمه.

در مورد افزایش فرکانس تا اونجایی که من می دونم نمیشه 1000 مگا هرتز افزایشش داد مثلا سی پی یو خوده من

فرکانس fbs روی 200 مگا هرتز بود که حداکثری که تونستم افزایشش بدهم حدود 240 مگاهرتز شد و تقریبا میشه

گفت سرعت سیستمم خیلی بیشتر از گذشته شده یا حداقل می تونم صددرصد بگم که کارایی سیستم از 15

درصد هم بیشتر شد.

ممنون میشم اگه بیشتر توضیح بدید که منظورتون از افزایش فرکانس کدوم فرکانسه و اصلا افزایش 1000 مگاهرتزی

وجود داره یا نه و اینکه کارایی سیستم رو چطور میشه فهمید

ess_1362
20-04-2010, 12:34
فرکانس رم رو من اصلا تغییر ندادم، وقتی فرکانس پردازنده رو گذاشتم روی 117 فرکانس رم به طور خودکار رفت روی

468 و منم گفتم لابد خوده سیستم یه چیزی میدونه که فرکانس رم رو کرده 468و دیگه بهش دست نزدم. بعد از بالا

آمدن سیستم فرکانس سی پی یو از 2.4 شده بود 2.8 و با چند برنامه تست گرفتم و فکر کنم پایدار باشه. درضمن

یه برنامه (occt) هم مقدار اورکلاک رو 16 درصد نشون میداد

بابت آپلود عکس هم شرمنده. از این به بعد همینجا آپلود می کنم

بله فرکانس رم خود به خود بالا میره ولی شما نباید بذاری از محدوده مشخصی که رم شما ساپورت می کنه بیشتر بشه چون اینطوری سیستم یا بالا نمی آد یا نا پایدار میشه

ضریب رمهای شما 4 هست یعنی وقتی فرکانس را از 100 آوردی روی 117 در 4 ضرب شده و فرکانس رمها روی 468 قرار می گیره که باعث ناپایداری و بالا نیومدن سیستم میشه

رمهای شما فکر می کنم یا باید باس 800 باشه یا باس 400 که به احتمال زیاد دومی هست

پس شما مقدار این پارامتر را از تنظیمات باید بصورت دستی از مقدار 400 کمتر بذاری تا وقتی مثلا مقدار FSB را از 100 آوردی روی 120 فرکانسش از 400 بیشتر نشه

مثلا فعلا بذار روی 333 یا 300 که بعد از اورکلاک میاد حدود 380 تا 390 قرار می گیره و محدودیت ایجاد نمی کنه

راه دیگه اش این هست که این ضریب رم را کم کنی که فکر نمی کنم مادربرد شما همچین پارامتری داشته باشه. اسم این پارامتر هست SD RAM MULTIPLIER یا SD RAM RATIO یا FSB SD RAM ....

پس بهترین راه همین هست که فرکانس رم را بصورت دستی از مقدار 400 بذاری روی 333 یا 300

mohyy
20-04-2010, 16:26
آقا احسان ممنون. توضیحات خوب و کاربردی ای دادی

کارهایی که گفتید رو کردم ( فرکانس رم رو دستی آوردم تا زیر 400 و ولتاز سی پی یو را هم 5 درصد افزایش دادم ) و موفق شدم

حتی فرکانس پردازنده رو بیارم روی 3.2 مگا هرتز. با نرم افزار occt تست پایداری گرفتم و بعد از نیم ساعت سیستم پایدار بود فقط

مشکل دما وجود داشت که دمای پردازنده شد حدود 58 درجه سانتیگراد . دمای کارت گرافیک هم فکر می کنم خیلی زیاد شده بود

موقع تست گرفتن تا حدی که ترسیدم بسوزه( البته نمی دونم شاید قبلا هم اینقدر زیاد میشد ولی من دقت نمی کردم). حالا دوتا

سوال دارم :

1- حداکثر دمای قابل تحمل برای سی پی یو من چند درجه اس؟

2- حداکثر دمای مجاز برای کارت گرافیک من چند درجه اس؟ و اینکه نرم افزاری هست که دمای کارت گرافیک رو نشون بده یا نه؟

با دست زدن به رادیاتور کارت گرافیکم فکر می کنم دماش خیلی زیاد میشه به طوری که دستم تقریبا می سوزه . چندتا برنامه از جمله GPU-Z و CPUID HWMonitorPro رو هم نصب کردم ولی هیچ کدوم دمای کارت گرافیک رو نشون نمیده یا اینکه من بلد نیستم با این برنامه ها دما رو بخونم. اگه برنامه ای سراغ دارید لطفا معرفی کنید تا امتحانش کنم

Quentin
20-04-2010, 16:33
پول اینتل بیشتره

ess_1362
20-04-2010, 17:49
آقا احسان ممنون. توضیحات خوب و کاربردی ای دادی

کارهایی که گفتید رو کردم ( فرکانس رم رو دستی آوردم تا زیر 400 و ولتاز سی پی یو را هم 5 درصد افزایش دادم ) و موفق شدم

حتی فرکانس پردازنده رو بیارم روی 3.2 مگا هرتز. با نرم افزار occt تست پایداری گرفتم و بعد از نیم ساعت سیستم پایدار بود فقط

مشکل دما وجود داشت که دمای پردازنده شد حدود 58 درجه سانتیگراد . دمای کارت گرافیک هم فکر می کنم خیلی زیاد شده بود

موقع تست گرفتن تا حدی که ترسیدم بسوزه( البته نمی دونم شاید قبلا هم اینقدر زیاد میشد ولی من دقت نمی کردم). حالا دوتا

سوال دارم :

1- حداکثر دمای قابل تحمل برای سی پی یو من چند درجه اس؟

2- حداکثر دمای مجاز برای کارت گرافیک من چند درجه اس؟ و اینکه نرم افزاری هست که دمای کارت گرافیک رو نشون بده یا نه؟

با دست زدن به رادیاتور کارت گرافیکم فکر می کنم دماش خیلی زیاد میشه به طوری که دستم تقریبا می سوزه . چندتا برنامه از جمله GPU-Z و CPUID HWMonitorPro رو هم نصب کردم ولی هیچ کدوم دمای کارت گرافیک رو نشون نمیده یا اینکه من بلد نیستم با این برنامه ها دما رو بخونم. اگه برنامه ای سراغ دارید لطفا معرفی کنید تا امتحانش کنم

پس سوکت مادربرد شما 775 هست با رم فرکانس 800 که میشه بیشتر هم اورش کرد

شما خیلی نیازی نیست که ولتاژ بدی چون تک هسته ای هست راحت پایدار میشه فقط باید سایر پارامتر ها را دقت کنی که محدودیت ایجاد نکنه

اما دو سوال شما :

1-در فول لود با برنامه PRIME95 بایدزیر 60 درجه باشه یعنی اگر حین اجرای PRIME95 یا OCCT 58 درجه هست دماش خوبه و نیازی نیست نگران باشی

2-این بسته به کارت گرافیک شما داره مثلا سری 48 از ATI حدود 100 درجه هم نرمال هست. کلا کارت گرافیک دماش خیلی زیاد هست و کارت خودم هم که جیفورس 5200 هست با اینکه هیچ بازی و کار سنگینی با اون انجام نمی دم ولی اگر به سینکش دست بزنم دست راحت می سوزه

ولی می تونم بگم که دمای اکثر کارتهای گرافیک در حالت IDLE چیزی حدود 45 تا 60 درجه و در حالت فول لود هم 65-95 درجه هست البته برند به برند و مدل به مدل فرق می کنه

برای دیدن دما هم همون HW MONITOR از نظر مناز همه بهتر هست و همه دما ها را می نویسه

ضمنا فکر می کنم GPU-Z هم همین کار را انجام میده

Quentin
20-04-2010, 18:39
ممنون از توضیحات

mohyy
20-04-2010, 23:42
از کجا معلومه که سوکت 775 و فرکانس رم 800 هست؟

در ضمن چطور میگید که نیاز به افزایش ولتاژ نیست !!! من تا وقتی که ولتاژ سی پی یو رو زیاد نکرده بودم نمی تونستم FSB رو از 117 بیشتر کنم و اگه بیشتر می کردم سیستم بالا نمی اومد. بعد از اضافه کرده ولتاژ cpu به مقدار 5 درصد ، تونستم FSB رو به 120 برسونم که سرعت پردازنده شد 2.8 گیگاهرتز.

بعد به پیشنهاد شما عمل کردم و فرکانس رم رو کمتر از 400 قرار دادم و با این ترفند تونستم FSB رو به 126 و بعد 134 برسونم که به ترتیب میشه 3.0 گیگاهرتز و 3.2 گیگاهرتز. اما لازم بگم حتی بعد از قرار دادن فرکانس رم زیر 400 درجه هم لازم بود که ولتاژ رو افزایش بدم وگرنه سیستم بالا نمی اومد

همونطور که گفتم بدون افزایش ولتاژ هیچ کدوم از مراحلی که گفتم عملی نبود. حالا اگر بازم ترفندی دارید که بدون افزایش ولتاژ CPU بتونم FSB رو به 126 و 134 برسونم حتما بگید تا طبق اون عمل کنم و نتیجه رو بگم

این برنامه هایی که گفتید رو هم تست کردم ولی هیچ کدوم دمای کارت گرافیک رو نشون نمیده

Lord_theOne
21-04-2010, 22:19
چه کارت گرافیکی داری مدلشو بنویس

mohyy
22-04-2010, 02:12
سلام

قابل توجه آقا احسان : فکر کنم سوکت مادربردم 478 هست برنامه cpu-z اینو نشون میده

مدل کارت گرافیک من NVIDIA GeForce FX 5200 هست. مگه مدل کارت گرافیک خیلی توی اورکلاک موثره؟؟؟؟

ess_1362
22-04-2010, 08:54
اخه فرکانس رمت را زده 800

سوکت 478 هم نهایت از فرکانس 400 و با کمی ارفاق 466 ساپورت می کنه

ضمنا سوکت 478 را خیلی به سختی میشه تا این اندازه اورکلاک کرد

بهترین راهش هم CPU-Z هست

اگر CPU-Z بگه MPG478 هست من هم قبول می کنم

شما یک شات از تب پردازنده و همینطور SPD بذار تا ببینیم که دقیقا چی هست!

mohyy
22-04-2010, 13:06
کجا فرکانس منو زده 800 ؟؟؟

به هر حال من الان تا 3.1 گیگاهرتز اورکلاکش کردم. پایدار هم هست . اگه اینقدر اورکلاک خطری برای cpu داره حتما بگید.

برنامه cpu-z هم دقیقا MPG478 رو نشون میده ولی شرمنده بازم برای گذاشتن عکس مشکل دارم. سعی می کنم یه جوری عکس ها رو بذارم

راستی نظرت چیه که بایوس مادربرد رو آپدیت کنم ؟ فکر می کنم در اینصورت امکان اورکلاک بیشتری هم وجود داشته باشه

mohyy
22-04-2010, 14:45
اینم عکسهای cpu , spd

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ess_1362
22-04-2010, 19:47
بله خوب من قبول می کنم

البته همین که تا این فرکانس اور شده یعنی مادربرد شما امکانات خوبی داشته که به این فرکانس رسیده و پایدار هم هست

در مورد ضرر داشتن هم اگر در فول لود دماش زیر 65 درجه باشه مشکلی نیست چون P4 خودم هم در فول لود بدون اور حدود 60 درجه دما داره

فرکانس رم شما هم همون 400 هست

البته بعید می دونم که با آپدیت بایاس امکانات خاصی به بایاس این پلتفرم اضافه بشه ولی خوب امتحانش هم بی ضرر هست

mohyy
22-04-2010, 21:13
دما در حالت لودینگ میرسه به حداکثر 60 درجه پس به قول شما نباید خطر داشته باشه.

بایوس رو آپدیت کردم. بعد از آپدیت تونستم مقدار اورکلاک رو برسونم به 3.21 گیگاهرتز و سیستم هم پایدار بود . در حالی که قبلا

آپدیت بایوس به هیچ وجه نمیشد fsb رو بیشتر از 130 کرد ، بعد از آپدیت بدون افزایش ولتاژ ، fsb رو رسوندم به 134 و فرکانس cup

شد 3213 مگاهرتز . دیگه بیشتر از این جواب نمیده . تا همین الانش برنامه occt میگه که 34 درصد اورکلاک کردم

خدارو چه دیدید. یه دفعه می بینید که من با همین سیستم گازوییلی رکود اورکلاک رو زدم :31: