PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اورکلاک Q9550

sinaxex
03-04-2010, 01:32
باسلام خدمت دوستان
بنده یک ماین x48c پلاتینیوم msi دارم + سی پی یو q9550 اینتل و به همراه 2 عدد رم 2 گیگ 1333.
برای اورکلاک این سیستم به مشکل خوردم همانطور که میدانید فرکاسن پردازنده این سی پی یو 2.8 هست و در فروم تخصصی اورکلاک تا 3.5 پایدار هم برده اند اش دقیقا با همین ماین.
تو ولتاز دادن سی پی مانده ام! اگر کسی همین ماین رو داره میتونه کمک ام کنه؟
من فقط میخوام فرکانس تا 3.5 بالا بیاد بیشتر از این هم نمیخوام اما تو همین یک ذره اور هم میوندم! ضمنا کولر هم داره سیستم پس مشکل گرما نداره! فقط تنها چیزی که به نظرم مشکل هست مشکل ولتاز هست و بس!

ess_1362
03-04-2010, 08:49
باسلام خدمت دوستان
بنده یک ماین x48c پلاتینیوم msi دارم + سی پی یو q9550 اینتل و به همراه 2 عدد رم 2 گیگ 1333.
برای اورکلاک این سیستم به مشکل خوردم همانطور که میدانید فرکاسن پردازنده این سی پی یو 2.8 هست و در فروم تخصصی اورکلاک تا 3.5 پایدار هم برده اند اش دقیقا با همین ماین.
تو ولتاز دادن سی پی مانده ام! اگر کسی همین ماین رو داره میتونه کمک ام کنه؟
من فقط میخوام فرکانس تا 3.5 بالا بیاد بیشتر از این هم نمیخوام اما تو همین یک ذره اور هم میوندم! ضمنا کولر هم داره سیستم پس مشکل گرما نداره! فقط تنها چیزی که به نظرم مشکل هست مشکل ولتاز هست و بس!

این پردازنده بدون ولتاژ تا حدود 3.5 هم میرسه

شما در اورکلاک یک یا چند پارامتر را در نظر نگرفتی به همین خاطر دچار محدودیت شدی

شما تنظیمات بایاس را بصورت پیشفرض بذار سپس مقادیر زیر را تغییر بده :

FSB : 220
FSB SD RAM RATIO (MULTIPLIER) : 3

الان فرکانس هسته باید 3 گیگاهرتز و فرکانس رم هم 1320 باشه

تنظیمات را انجام بده و اگر به مشکل بر نخوردی دما را با HW MONITOR در PRIME95 اندازه بگیر و نتیجه را بگو تا ببینم باز هم برای اور جا داره یا نه

ضمنا درون بایاس بررسی کن ببین CPU MUTIPLIER(RATIO) قفل هست یا باز؟

همچنین مدل پاور و کارت گرافیک را هم بذار

hadi5647
03-04-2010, 12:53
با سلام
من این پردازنده را با برد ابیت ایکس 48 تا 3.4 گیگ اور کردم و کاملا پایدار است دما هم با استفاده از فن کولر مستر(cm-sphere) از 60 درجه بالاتر نمیرود . در فرکانسهای بالاتر از 3.4 بخاطر بیشتر شدن fsb ماردبورد از 1600 به شرایط پایدار سخت میشود رسید .
برای اینکار کافیست ابتدا فرکانس رم را در مقادیر پایین تر از حد استانداردش قرار بدی و با افرایش ولتاژ(در بعضی بردها گزینه ای برای افزایش مستقیم کلاک هسته وجو داره و بطور خودکار ولتاژ تنظیم میشود ) کلاک هسته را به 400 mhz برسانی(نسبت fsb/dram را باید جوری تنظیم کنی که وقتی به فرکانس 3400 رسیدی رم از فرکانس بهینه اش بیشتر نشود )
موفق باشی

sinaxex
04-04-2010, 22:02
این پردازنده بدون ولتاژ تا حدود 3.5 هم میرسه

شما در اورکلاک یک یا چند پارامتر را در نظر نگرفتی به همین خاطر دچار محدودیت شدی

شما تنظیمات بایاس را بصورت پیشفرض بذار سپس مقادیر زیر را تغییر بده :

FSB : 220
FSB SD RAM RATIO (MULTIPLIER) : 3

الان فرکانس هسته باید 3 گیگاهرتز و فرکانس رم هم 1320 باشه

تنظیمات را انجام بده و اگر به مشکل بر نخوردی دما را با HW MONITOR در PRIME95 اندازه بگیر و نتیجه را بگو تا ببینم باز هم برای اور جا داره یا نه

ضمنا درون بایاس بررسی کن ببین CPU MUTIPLIER(RATIO) قفل هست یا باز؟

همچنین مدل پاور و کارت گرافیک را هم بذار

باسلام و تشکر از جواب اتون
multiplier تو تنظیمات بایوس ام از 6 پایین تر نمیاد!! و دیفالت روی 8.5 بود! یکی از دوستان تو فرم اورکلاک با همین multiplier با باس 418 تونسته بود اما من نمیدونم چرا نمیشه ایشون گفته بودند که تنظیمات بایوس ولتاز سی پی یو و رم رو عوش کردند و دقیقا همون مقادیر رو گذاشتم اما نشد!
کارت من 9600 جی اس او هست که یک رابط 6 پین از پارو برق میگیره پاور ام هم 483 هست اگز اشتباه نکنم real اش
در مورد قفل لود cpu multiplier از 6 به بالا قابل تعویض هست پایین تر نمیاد!

با سلام
من این پردازنده را با برد ابیت ایکس 48 تا 3.4 گیگ اور کردم و کاملا پایدار است دما هم با استفاده از فن کولر مستر(cm-sphere) از 60 درجه بالاتر نمیرود . در فرکانسهای بالاتر از 3.4 بخاطر بیشتر شدن fsb ماردبورد از 1600 به شرایط پایدار سخت میشود رسید .
برای اینکار کافیست ابتدا فرکانس رم را در مقادیر پایین تر از حد استانداردش قرار بدی و با افرایش ولتاژ(در بعضی بردها گزینه ای برای افزایش مستقیم کلاک هسته وجو داره و بطور خودکار ولتاژ تنظیم میشود ) کلاک هسته را به 400 mhz برسانی(نسبت fsb/dram را باید جوری تنظیم کنی که وقتی به فرکانس 3400 رسیدی رم از فرکانس بهینه اش بیشتر نشود )
موفق باشی

من اصلا از پایه مشکل دارم حالا سیستم بالا بیاد بعد پایدار اش میکنم! اما بدبختی اصلا سیستم بالا نمیاد فعلا که هر پارامتری که بگید تست کردم

ess_1362
05-04-2010, 09:07
پاور شما داره محدودیت ایجاد می کنه و در اورکلاک به مشکل بر می خورید برای همین هست که به اون فرکانس نمی رسید چون این پردازنده با خنک کننده استوک به راحتی تا 3.2 هم اور می شه پس با خنک کننده بهتر به راحتی باید به 3.5 برسید

من پیشنهاد می کنم شما بیشتر از 3 ار نکنید چون ممکن هست به سایر قطهع ها آسیب برسه پس تنظیمات بصورت زیر تغییر می کنه :

CPU RATIO (MULTIPLIER) : 8
FSB : 355
FSB SD RAM RATIO : 1.8

الان فرکانس هسته باید 2.9 و فرکانس رم حدود 1315 باشه

به افزایش ولتاژ هم نیازی نیست چون پاور محدودیت ایجاد می کنه

با این مقادیر سیستم باید حتما بوت بشه

اگر بوت نشد لطفا مقادیر پیشفرض بایاس را برای من بنویسید

sinaxex
05-04-2010, 23:56
FSB SD RAM RATIO تو تنظیمات بایوس ام از 1.2 بیشتر نمیره!
اونی که گفتید رو گذاشتم سیستم بالا اومد از از فرکانس خودم پایین تر یعنی 2.6!
بایوس ام هم اپدیت هست یعنی بایوس میان ام نمیشه fsb sd rm رو از 1.2 بیشتر کرد!!
پاور رو عوض کنم حله ؟ مثلا 533 بگیریم؟
من تعجب میکنم چرا تو تنظیمات بایوس ام نمیشه اینی که شما میگید رو اعمال کرد! چون گفتم با همین ماین و سی پی یو و رم تا 3.5 پایدار بردند! فقط بحث پاور هست
مقادیر پیش فرض :
multiplier 8.5
و fsb 333
fsb sd rm هم از 1.1:00 هست تا 1.2.

EXTREME
06-04-2010, 00:14
این سری از cpuها مولتی پلیرشون قفله و سریهای Qx اینتل بازه

ess_1362
06-04-2010, 10:07
FSB SD RAM RATIO تو تنظیمات بایوس ام از 1.2 بیشتر نمیره!
اونی که گفتید رو گذاشتم سیستم بالا اومد از از فرکانس خودم پایین تر یعنی 2.6!
بایوس ام هم اپدیت هست یعنی بایوس میان ام نمیشه fsb sd rm رو از 1.2 بیشتر کرد!!
پاور رو عوض کنم حله ؟ مثلا 533 بگیریم؟
من تعجب میکنم چرا تو تنظیمات بایوس ام نمیشه اینی که شما میگید رو اعمال کرد! چون گفتم با همین ماین و سی پی یو و رم تا 3.5 پایدار بردند! فقط بحث پاور هست
مقادیر پیش فرض :
multiplier 8.5
و fsb 333
fsb sd rm هم از 1.1:00 هست تا 1.2.

شما تنظیمات را بصورت پیش فرض در بیار و یک شات از CPU-Z از قسمت رم و همینطور پردازنده برای من بذار تا ببینم فرکانس رمها بصورت پیش فرض چقدر هست

باز هم پاور یکم کم هست و اگر 585 بگیرید بهتره چون گرافیک شما مصرفش بالا هست

برای من خیلی عجیب هست که چرا یک برد با چیپ X48 ضریب FSB از 333 بیشتر نمیشه!!! این خیلی بد هست چون چیپ P45 به راحتی میشه به FSB 600 هم رسید!!!

به هر حال شما تنظیمات را بصورت پیش فرض بذارید و مقادیر بصورت زیر مجددا تغییر بدین :

FSB : 333
MULTIPLIER : 9
SD RAM FREQUENCY : 667==>533

الان فرکانس هسته باید 2.97 باشه

ضمنا اون پارامتر دوم هم فرکانس رم هست که باید دستی بذارید رو 533 تا رمه محدودیت ایجاد نکنند و با ضریب رم متفاوت هست

sinaxex
06-04-2010, 22:51
سلام خدمت شما عکس از مشخصات سیستم ام گرفتم:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

extreme2006gh
06-04-2010, 23:02
این سری از cpuها مولتی پلیرشون قفله و سریهای Qx اینتل بازه

از کجا باید فهمید مولتی پلایر شون قفل هست ؟

رو خود باکس Cpu سری اون درج میشه ؟ یا روی خود Cpu ؟

ess_1362
07-04-2010, 11:23
سلام خدمت شما عکس از مشخصات سیستم ام گرفتم:

همه چیز خوبه فقط یک عامل خیلی غیر عادی هست!!!

FSB مادربرد شما روی 333 هست و ضریب پردازنده روی 8.5 که خیلی عجیب هست

باید بصورت پیشفرض FSB روی 200 باشه و ضریب پردازنده روی 14

شما برای آخرین اقدام نسخه بایاس را هم یک بررسی کنید چون به نظر من یک ایراد کوچیک اینجا هست

یک سری به سایت سازنده برد بزنید و آخرین نسخه را آپدیت کنید

اگر باز هم جواب نداد چاره ای ندارید جز اینکه ضریب پردازنده را از 8.5 به مقادیر بالاتر ببرید مثلا 9 یا 10 چون اینجوری تقریبا 80% پارامتر های اورکلاک بسته شده

از کجا باید فهمید مولتی پلایر شون قفل هست ؟

رو خود باکس Cpu سری اون درج میشه ؟ یا روی خود Cpu ؟

این پردازنده ضریبش بسته هست و جایی هم روی جعبه اش این را ننوشته!!

ولی معمولا اکثر مادربردهای جدید این قابلیت را دارند که تا حدودی روی این ضریب مانور بدن ولی نه به اندازه ی پردازنده های با ضریب باز

کلا در پردازنده های اینتل نمونه های با ضریب باز پسوند EXTREME را به همراه خودشون یدک می کشند که قیمتشون هم خیلی بیشتر از نمونه های عادی هست مثل QX9770 با قیمت 1800000 یا I7 975 EXTREME با قیمت 1400000

sinaxex
24-03-2011, 02:18
خوب دوستان اخر سر موفق شدم به اورکلاک این سی پی یو اما یک مشکل یا دو سوال در ذهن ام هست یکی این که دمای سی پی یو هست مخصوصا در حالت لود! دما سی پی یو تا 100 درجه بالا امده! اگر بخواهم میانگین بگریم88 درجه سانتی گراد ایا برای پردازنده q9550 بالا نیست؟ به سی پی یو فشار نمیاد بعدا به مشکل نمیخورم؟

و دوم اینکه تنظیمات fsb رم رو تغییر ندادم و پس از لود شدن سیستم فرکانس رم از 667 به 504 مگاهرتز و از همه مهم تر fsb رم از 1.2 به 5.6 تغییر یافت . ایا به با این fsb به رم فشار نمیاد؟ fsb رو کم باید کنم؟

alborz_k
24-03-2011, 02:26
خوب دوستان اخر سر موفق شدم به اورکلاک این سی پی یو اما یک مشکل یا دو سوال در ذهن ام هست یکی این که دمای سی پی یو هست مخصوصا در حالت لود! دما سی پی یو تا 100 درجه بالا امده! اگر بخواهم میانگین بگریم88 درجه سانتی گراد ایا برای پردازنده q9550 بالا نیست؟ به سی پی یو فشار نمیاد بعدا به مشکل نمیخورم؟

و دوم اینکه تنظیمات fsb رم رو تغییر ندادم و پس از لود شدن سیستم فرکانس رم از 667 به 504 مگاهرتز و از همه مهم تر fsb رم از 1.2 به 5.6 تغییر یافت . ایا به با این fsb به رم فشار نمیاد؟ fsb رو کم باید کنم؟

یا حسین!!
دمای 100درجه برای پردازنده بسیار بالاست و احتمال سوختن آنی پردازنده وجود داره!!
دمای پردازنده نباید از 70 درجه بیشتر بشه!
--------------------------------------------------------------
شرط اول اورکلاک دونستن یک سری مقدمات مثل سقف دما ، ولتاژ ، فرکانس و ... هست . وگرنه تغییر چند عدد که کاری نداره!
توصیه می کنم که هر چه سریع تر سیستم رو از حالت اورکلاک خارج کنید و به وضع دمای پردازنده رسیدگی کنید .:11:

sinaxex
24-03-2011, 03:34
یا حسین!!
دمای 100درجه برای پردازنده بسیار بالاست و احتمال سوختن آنی پردازنده وجود داره!!
دمای پردازنده نباید از 70 درجه بیشتر بشه!
--------------------------------------------------------------
شرط اول اورکلاک دونستن یک سری مقدمات مثل سقف دما ، ولتاژ ، فرکانس و ... هست . وگرنه تغییر چند عدد که کاری نداره!
توصیه می کنم که هر چه سریع تر سیستم رو از حالت اورکلاک خارج کنید و به وضع دمای پردازنده رسیدگی کنید .:11:
نه تست کردم دما رو 89 بود برنامه الکی مینوشت:دی
اره 100 زیاده تم های 9550 رو میدم نوشته بود 65 درجه safe و 70 درجه warm و 75 درجه هم hot!!
اون دما خیلی بالا بود فکر کنم خمیر سیلیکونی که اخرین بار کولر رو باز کردم پاک شده باشه والا یادم نمیاد دما پردازنده ام از 70 بالاتر رفته باشه به هر حال باید تست کنم اگر اوک نبود کولر رو تعویض کنم یک تاپیک در مورد کولر هم میخوام الان بزنم که اگر دوستان راهنمایی کنند ممنون میشم
داشتم فروم های خارجی رو میخوندم یا دادن ولتاژ این سی پی یو رو تا 4.0 هم بردند دوستانی کسی میدونه روش دقیق ولتاژ دادن به سی یو یو به چه منوال هست ؟ آیا روش اصولی هست یا نه همین جوری هی باید ولتاژ بدیم تا به نتیجه برسیم؟
کولر البته رو فن مینمم بود دور فن کولر رو ماکسمم کردم و دما به صورت زیر اومد:(البته با فرکانسی کمتر)

alborz_k
24-03-2011, 12:18
نه تست کردم دما رو 89 بود برنامه الکی مینوشت:دی
اره 100 زیاده تم های 9550 رو میدم نوشته بود 65 درجه safe و 70 درجه warm و 75 درجه هم hot!!
اون دما خیلی بالا بود فکر کنم خمیر سیلیکونی که اخرین بار کولر رو باز کردم پاک شده باشه والا یادم نمیاد دما پردازنده ام از 70 بالاتر رفته باشه به هر حال باید تست کنم اگر اوک نبود کولر رو تعویض کنم یک تاپیک در مورد کولر هم میخوام الان بزنم که اگر دوستان راهنمایی کنند ممنون میشم
داشتم فروم های خارجی رو میخوندم یا دادن ولتاژ این سی پی یو رو تا 4.0 هم بردند دوستانی کسی میدونه روش دقیق ولتاژ دادن به سی یو یو به چه منوال هست ؟ آیا روش اصولی هست یا نه همین جوری هی باید ولتاژ بدیم تا به نتیجه برسیم؟
کولر البته رو فن مینمم بود دور فن کولر رو ماکسمم کردم و دما به صورت زیر اومد:(البته با فرکانسی کمتر)
ببینید ، دما در حالت لود نباید از 70 درجه بیشتر بشه.. وگرنه احتمال آسب به خود پردزانده و سایر قطعات وجود داره.
کلأ اورکلاک یک امر کاملأ تجبی هست و با تجربه می تونید بفهمید که برای یک فرکانس ، چه مقدار ولتاژ نیاز هست. روش اصولیش این هست که فرکانس رو 100-200 مگرهرتز افزایش بدین ، یعدش یک تست پایداری بگیرید ، اگه دیدین ناپایداره ، 0.25 تا 0.5 ولت بسته به میزان اورکلاک و ناپایداری ولتاژ رو زیاد کنید . برای کار در طولانی مدت ، بهتره که ولتاژ ار 1.35 بیشتر نشه.
فرکانس 4 گیگاهرتز با یک مادربرد نیرومند قابل دسترس هست . ولی فشا بیشار زیادی به بخش توان ماردبرد وارد می شه و کلأ پایدار کردن سیستم در این فرکانس هم بسیار سخت هست .
به نظر من فرکانس 3400-3500 مگارهتز کاملأ کافی هست ، هم کارایی به شکل قابل توجهی زیاد می شه وو هم فشار خاصی به قطعات وارد م یشه .

sinaxex
24-03-2011, 21:49
مشکل از نداشتن خمیر سیلکونی بود امروز همه جا تهران بسته بود مجبور شدم یکی از این معمولی های 500 تومانی بخرم
الان رو فرکانس 3506 مگاهرتر هست سی پی یو تحت لود بسیار بالا تا 76 درجه سانتی گراد اومد بالا(البته دور کولر رو مینیمم بود بیارم رو ماکسیمم ببینم به چه صورت میشه)

برنامه OCCT یک ربع تست کردم و پایدار بود سیستم به نظرتون اگر در یک ساعت تو تست سنگین بزارم اش و پایدار باشه و دما هم تا 75 باشه اوکی هست؟ الان در حالت عادی بدون هیچ کاری (سی پیو رو 3 الی 4 درصد هست تا 10 درصد دمای سی پی یو رو 56 درجه هست)
راستی فرکانس رم هم بدون دادن ولتاژ اور شد : رم 667(1333) به 825(1650) اور شد.

alborz_k
25-03-2011, 12:36
مشکل از نداشتن خمیر سیلکونی بود امروز همه جا تهران بسته بود مجبور شدم یکی از این معمولی های 500 تومانی بخرم
الان رو فرکانس 3506 مگاهرتر هست سی پی یو تحت لود بسیار بالا تا 76 درجه سانتی گراد اومد بالا(البته دور کولر رو مینیمم بود بیارم رو ماکسیمم ببینم به چه صورت میشه)

برنامه OCCT یک ربع تست کردم و پایدار بود سیستم به نظرتون اگر در یک ساعت تو تست سنگین بزارم اش و پایدار باشه و دما هم تا 75 باشه اوکی هست؟ الان در حالت عادی بدون هیچ کاری (سی پیو رو 3 الی 4 درصد هست تا 10 درصد دمای سی پی یو رو 56 درجه هست)
راستی فرکانس رم هم بدون دادن ولتاژ اور شد : رم 667(1333) به 825(1650) اور شد.
اگر در یک ساعت پایدار باشه ، که دیگه پایدار هست و شمکلی نیست. ولی در کل دمای پردازنده باید زیر 60 درجه باشه و 70، حداکثر سقف دما هست!
شما دما رو با چه نرم افزاری اندازه می گیرین؟
با حدود 50 تومان هزینه ، می تونید یک حنک کننده ی خوب و بگیرید و خیالتون رو راحت کنید .
اگه دیدین سیستمتون پایدار نیست ، ولتاژ پردازنده رو تا 1.325-1.35 بالا ببرید هم ایرادی نداره...

sinaxex
25-03-2011, 15:47
اگر در یک ساعت پایدار باشه ، که دیگه پایدار هست و شمکلی نیست. ولی در کل دمای پردازنده باید زیر 60 درجه باشه و 70، حداکثر سقف دما هست!
شما دما رو با چه نرم افزاری اندازه می گیرین؟
با حدود 50 تومان هزینه ، می تونید یک حنک کننده ی خوب و بگیرید و خیالتون رو راحت کنید .
اگه دیدین سیستمتون پایدار نیست ، ولتاژ پردازنده رو تا 1.325-1.35 بالا ببرید هم ایرادی نداره...
دما رو با برنامه های CPUID HWMonitorPro و Core Temp مشاهده میکنم البته تو تست پایداری سی پی یو توسط برنامه OCCTPT اخر سر دمای سی پی یو رو در اخر تست اعلام میکنه
با دادن ولتاژ عمر رم در دراز مدت پایین نمیاد؟ اگر برای رم ها کولر بگیرم واقعا تو عمل کارایی دارد؟(یعنی شنیدید تا حالا کولر های رم تاثیر به سزایی داشته باشد در کارایی سیستم با توجه قه قیمت که دارند)

alborz_k
25-03-2011, 16:45
دما رو با برنامه های CPUID HWMonitorPro و Core Temp مشاهده میکنم البته تو تست پایداری سی پی یو توسط برنامه OCCTPT اخر سر دمای سی پی یو رو در اخر تست اعلام میکنه
با دادن ولتاژ عمر رم در دراز مدت پایین نمیاد؟ اگر برای رم ها کولر بگیرم واقعا تو عمل کارایی دارد؟(یعنی شنیدید تا حالا کولر های رم تاثیر به سزایی داشته باشد در کارایی سیستم با توجه قه قیمت که دارند)
core temp مانند real temp دمی هر هسته رو اعلام می کنه . (اگه آخرین نسخه ی real temp رو بگیری بهتره...) . این دما ها با دمایی که برای پردازنده اعلام می شه و نرم افزار های مادربرد اعلام می کنه ، تفاوت داره (کلأ 7-10 درجه ای بیشتره..) . همیشه باید به این نکته توجه داشته باشی که دمای اعلام شده ، با دمای tj max ( که خود core temp مقدارش رو می گه ، 25 درجه اختلاف داشته باشه . )
ولتاژ زیر 1.35 به شرط در حد مجاز بودن دما ، هیچ خطری نداره و هیچ تفاوتی در طول عمر ایجاد نمی کنه .
من منظورم کولر پردازنده بود . کلأ تعداد محدودی از رم ها که در ولتاژ و فرکانس بسیار بالا کار می کنند ، نیاز به خنک کننده دارند تا دماشون خیلی بالا نره و طول عمر رم ها کم نشه.. کلأ بستگی به مدل رم داره . در کل برای رم های معمولی و همچنین مدل هایی که هیت سینک مناسب دارند ، لازم نیست .

sinaxex
07-04-2011, 21:39
دوستان یک مشکلی دارم:
بعد از اینکه چند دقیقه در بازی ها هستم از بازی میپره بیرون و ارور ویندوز میده!! اول فکر کردم مشکل از مثلا یک بازی هست اما در بازی های دیگر هم همین شکل هست
تست تحت لود بالا از پردازنده گرفتم بیش از یک ساعت روی 100 درصد بوده همه core ها اما سیستم هیچی نشده و پایدار بوده!! نمیدونم مشکل از کجاست!!

EXTREME
07-04-2011, 22:00
دوستان یک مشکلی دارم:
بعد از اینکه چند دقیقه در بازی ها هستم از بازی میپره بیرون و ارور ویندوز میده!! اول فکر کردم مشکل از مثلا یک بازی هست اما در بازی های دیگر هم همین شکل هست
تست تحت لود بالا از پردازنده گرفتم بیش از یک ساعت روی 100 درصد بوده همه core ها اما سیستم هیچی نشده و پایدار بوده!! نمیدونم مشکل از کجاست!!
کرش کردن بعد از اورکلاک میتونه از نرسیدن ولتاژ کافی به سی پی یو هم باشه به سی پی یو ولتاژ دادید؟

Microsoft Windows
08-04-2011, 12:57
]

همه چیز خوبه فقط یک عامل خیلی غیر عادی هست!!!

FSB مادربرد شما روی 333 هست و ضریب پردازنده روی 8.5 که خیلی عجیب هست

باید بصورت پیشفرض FSB روی 200 باشه و ضریب پردازنده روی 14

این سری از پردازنده ها کلا اینطوری هستند یعنی FSB اکسترنالشون نباید روی 200 مگاهرتز باشه وباید روی 333 مگاهرتز باشه چون وقتی ضرب در 8.5 که همون ضریب باشه بشه فرکانس کل پردازنده بدست میاد میشه 2830.5 مگاهرتز یا 2.83 گیگا هرتز ولی برای اون چیزی که شما میگید میشه 2800 مگاهرتز یا 2.80 گیگا هرتز حالا چرا اینطوری هست رو باید رفت از اینتل پرسید
ولی به نظز خود من بخاطر این اینطوریه که FSB روی 1333 هست یعنی فرکانس اکسترنال پردازنده در حقیقت 333.3 مگاهرتز هست هست که اگر ضرب در 4 بشه میاد روی 1333.2
اگر توجه کرده باشید اون پردازنده های که باسشون روی1333 هست عدد سرعت کلاکشون رند نیست مثل 2.66 و 2.83 و 2.93 و...

sinaxex
08-04-2011, 23:20
کرش کردن بعد از اورکلاک میتونه از نرسیدن ولتاژ کافی به سی پی یو هم باشه به سی پی یو ولتاژ دادید؟
`نه ولتاژ ندادم . اخه تو همه فروم ها سی پی یو بنده رو بدون ولتاژ تا 3.5 راحت اور کردند من هم راحت اور کردم تو ویندوز تحت لود شدید میگم بیش از یک ساعت گذاشتم کار کرد هیچ مشکلی پیش نیومد!! عجیب هست برام اگر مشکل ولتاژ باشه یعنی به نظرتون ممکنه فقط تو بازی خودش رو نشان بده>؟!
برای تست پایداری رم برنامه ایی سراغ دارید دوستان در ویندوز تا پایداری رم رو هم بعد اور تست کنم!؟ به نظرتون افزایش باس 667(فرکانس 1333) به 830(1660) اور نه چندان زیادی برای رم نیست؟ فکر نمیکنم با انقدر اور رم ناپیدار بشه؟(رم Geil هست)

EXTREME
08-04-2011, 23:35
`نه ولتاژ ندادم . اخه تو همه فروم ها سی پی یو بنده رو بدون ولتاژ تا 3.5 راحت اور کردند من هم راحت اور کردم تو ویندوز تحت لود شدید میگم بیش از یک ساعت گذاشتم کار کرد هیچ مشکلی پیش نیومد!! عجیب هست برام اگر مشکل ولتاژ باشه یعنی به نظرتون ممکنه فقط تو بازی خودش رو نشان بده>؟!
برای تست پایداری رم برنامه ایی سراغ دارید دوستان در ویندوز تا پایداری رم رو هم بعد اور تست کنم!؟ به نظرتون افزایش باس 667(فرکانس 1333) به 830(1660) اور نه چندان زیادی برای رم نیست؟ فکر نمیکنم با انقدر اور رم ناپیدار بشه؟(رم Geil هست)
یهر حال کرش کردن بعد از اور یک عاملش اینه شما یک مقدار کم ولتاژ بدین و دوباره امتحان کنید

ess_1362
09-04-2011, 19:20

قطعا مشکل کرش سیستم شما در بازی ها از افزایش فرکانس رم هست
مخصوصا اگر تایمینگش به هم بخوره

sinaxex
09-04-2011, 22:48
یهر حال کرش کردن بعد از اور یک عاملش اینه شما یک مقدار کم ولتاژ بدین و دوباره امتحان کنید

قطعا مشکل کرش سیستم شما در بازی ها از افزایش فرکانس رم هست
مخصوصا اگر تایمینگش به هم بخوره
تایمینگ خوده رم من CL9 هست یعنی بعد از افزایش فرکانس باید برم در تایمینیگ هم دخل و تصرفی کنم؟ در قیمت تایمینگ رم در بایوس تنظیمات زیادی در مورد تایمینگ هست دقیقا کدام ها رو باید عوض کنم؟
ضمنا جالبته وقتی تنظیمات بایوس رو در حالت ابتدایی برگرداندم در کدجت ویندوز که به صورت انلاین اطلاعت رم و پردازنده رو نشان میده مقدای رم usage از حدود 500-600 مگابایت به 1.5gb رسده! در حالت idle!!!!

EXTREME
09-04-2011, 23:07
تایمینگ خوده رم من CL9 هست یعنی بعد از افزایش فرکانس باید برم در تایمینیگ هم دخل و تصرفی کنم؟ در قیمت تایمینگ رم در بایوس تنظیمات زیادی در مورد تایمینگ هست دقیقا کدام ها رو باید عوض کنم؟
ضمنا جالبته وقتی تنظیمات بایوس رو در حالت ابتدایی برگرداندم در کدجت ویندوز که به صورت انلاین اطلاعت رم و پردازنده رو نشان میده مقدای رم usage از حدود 500-600 مگابایت به 1.5gb رسده! در حالت idle!!!!
تایمینگ که رو حالت auto باشه با افزایش و کاهش فرکانس رم اتوماتیک تنظیم میشه مال من که اینطوریه
ولتاژ دادید به سی پی یو؟

sinaxex
10-04-2011, 20:54
تایمینگ که رو حالت auto باشه با افزایش و کاهش فرکانس رم اتوماتیک تنظیم میشه مال من که اینطوریه
ولتاژ دادید به سی پی یو؟
ولتاژ دادم به سی پی یو اما خوب تو فروم های سی پی یو بنده رو که اور کرده بودند رو 1.38 ولتاژ هسته پیاداز کردند در حالی که من از 1.25 بیشتر میخوام ولتاژ بدم تو تنظیمات بایوس قرمز میشه. عادی هست؟

EXTREME
10-04-2011, 21:17
ولتاژ دادم به سی پی یو اما خوب تو فروم های سی پی یو بنده رو که اور کرده بودند رو 1.38 ولتاژ هسته پیاداز کردند در حالی که من از 1.25 بیشتر میخوام ولتاژ بدم تو تنظیمات بایوس قرمز میشه. عادی هست؟
نمیخواد خیلی اضافه کنید فقط یک مرحله به سی پی یو ولتاژ بدید

sinaxex
11-04-2011, 21:24
نمیخواد خیلی اضافه کنید فقط یک مرحله به سی پی یو ولتاژ بدید
یک مرحله اش میشه 0.25 ولتاژ که فکر کنم کم باشه!!!
پس از بالا اوردن سیستم در این حالت در اولین لود سیستم رفت رو صفحه آبی! فعلا ولتاژ رو رو هخمون Auto گذاشتم که دونه دونه زیاد کنم ببینم به کدوم ولتاژ پایدار میرسم
این مقدار usage رم هم بعد اور کردن بد جور ذهن ام رو در گیر کرده حتی رم رو دفراگمنت هم کردم اما وقتی سیستم رو بالا میارم از 3.5 گیگی که ویندوز 32 بیتی میشناسه 1.2 گیگ اش رو در حال استفاده بیان میکنه!@