PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک برای اورکلاک AMD Athlon IIx2 250

sina-star
30-03-2010, 22:34
با سلام

دوستان باید اول از همه این رو بگم که من اورکلاک زیاد بلد نیستم و تازه میخوام یاد بگیرم !!!! و میخوام برای شروع کار ابتدا این روی این CPU و بعد از یاد گیری کامل AMD Phenom IIx4 945 رو اورکلاک کنم.

میدونم که دوستان میگن که اول برو مطالب عمومی اوکلاک رو بخون ، ولی باور کنید که خوندوم ولی هیچکدام در حد مبتدی نیست و همه آموزش ها طوری هست که از صفر شروع نشده !!!! (به عنوان مثال من 10 تا مقاله آموزش اورکلاک مطالعه کردم ولی در هیچکدام از Multi که در اورکلاک همیشه مطرح میشه چیزی رو ندیدم)

از دوستانی که حوصله آموزش داشته باشند خواهش به همکاری میکنم :11:

ولی خواهشــــــــا بی حوصلگی کرده و خلاصه وار نگید که سردر نمیارم :41:

در ضمن در صورت نیاز سایر سخت افزار ها رو هم بگم ؟
با تشـــــــــــــــــــــــ ـــــــکر

UltraForce
30-03-2010, 23:17
اولش اینه که با سی پی یو های Athlon برای اورکلاک مناسب نیستن و ضریب مالتیپلیر اون محدوده و قفل شده و نمی شه زیاد اورکلاک کرد

حالا درباره آموزش مبتدی باید چند تا مفهوم رو یاد بگیری که دیگه حله!
تو سیستم ها یک فرکانس مرجع هست که تو اینتل 333 و تو ای ام دی 200 مگاهرتز هست
همچنین هر سی پی یو برای خودش یک ضریب مالتی پلیر داره که کارخونه تنظیم کرده
حالا فرکانس یک CPU از ضرب این دوتا به دست میاد مثلا همین Athlon 250 دارای ضریب مالتی پلیر 15 و فرکانس مرجع 200 مگاهرتز هست که اگه ضرب کنیم 3 گیگاهرتز بدست میاد حالا اگه می خوای CPU اورکلاک کنی باید یکی از این دوتا رو افزایش بدی که همراه با اون ولتاژ سی پی یو برای ضریب مالتی پلیر و ولتاژ چیپ ست پل شمالی برای فرکانس مرجع ، باید افزایش بکنه!
که حرفه اورکلاک تو اینه که هر کدوم از اینا رو تا چه اندازه ای باید افزایش داد که هم کافی باشه و هم زیاد نباشه که داغ کنه و سیستم خاموش بشه البته اورکلاکر باید به قدرت و مشخصات سخت افزاری کاملا ً وارد باشه تا بدونه که تا چه حد این سخت افزار قادر به تحمل فشار هست و اگر نه دیگر سیستم بوت نمی شه و به اصطلاح می گن که اورکلاک فیل شد و باید دوباره بایوس رو ریست کنی
حالا مقادیر این ضریب ها و مقادیر ولتاژ ها تو سایت ها زده
و این ضریب ها و ولتاژها رو تو بایوس هر مادربرد حرفه ای می تونید پیدا کنید
حالا اگه می خوایید یکمی راحت باشه با یک مادربردی که بایوسش مال شرکت phonix هست کار کنید که تنظیمات سادهای داشته باشه( مثل گیگا بایت)
و مادر برد های اسوس و مخصوصا ً DFI Lanparty تنظیمات پیچیده ای داره!
حالا اینو بگم که وقتی فرکانس مرجع افزایش پیدا می کنه تو باس رم و سرعت گرافیک هم تاثیر می زاره و باید حواستون باشه که رم و گرافیک هم ضریب دارن که به فرکانس مرجع ضرب می شن
پس افزایش فرکانس مرجع تا حد کمی امکان پذیره چون به شدت سیستم رو تو فشار ممی زاره!
این هم مفاهیم اولیه
فکر کنم دیگه بتونید از مقاله های حرفه ای استفاده کنید!
با آرزوی موفقیت

ess_1362
31-03-2010, 08:38
با سلام

دوستان باید اول از همه این رو بگم که من اورکلاک زیاد بلد نیستم و تازه میخوام یاد بگیرم !!!! و میخوام برای شروع کار ابتدا این روی این CPU و بعد از یاد گیری کامل AMD Phenom IIx4 945 رو اورکلاک کنم.

میدونم که دوستان میگن که اول برو مطالب عمومی اوکلاک رو بخون ، ولی باور کنید که خوندوم ولی هیچکدام در حد مبتدی نیست و همه آموزش ها طوری هست که از صفر شروع نشده !!!! (به عنوان مثال من 10 تا مقاله آموزش اورکلاک مطالعه کردم ولی در هیچکدام از Multi که در اورکلاک همیشه مطرح میشه چیزی رو ندیدم)

از دوستانی که حوصله آموزش داشته باشند خواهش به همکاری میکنم :11:

ولی خواهشــــــــا بی حوصلگی کرده و خلاصه وار نگید که سردر نمیارم :41:

در ضمن در صورت نیاز سایر سخت افزار ها رو هم بگم ؟
با تشـــــــــــــــــــــــ ـــــــکر

شما لیست کامل قطعات را که شامل : مادربرد رم(فرکانس) پاور و کارت گرافیک را بذار تا شما را راهنمایی کنم

sina-star
31-03-2010, 10:45
اولش اینه که با سی پی یو های Athlon برای اورکلاک مناسب نیستن و ضریب مالتیپلیر اون محدوده و قفل شده و نمی شه زیاد اورکلاک کرد

حالا درباره آموزش مبتدی باید چند تا مفهوم رو یاد بگیری که دیگه حله!
تو سیستم ها یک فرکانس مرجع هست که تو اینتل 333 و تو ای ام دی 200 مگاهرتز هست
همچنین هر سی پی یو برای خودش یک ضریب مالتی پلیر داره که کارخونه تنظیم کرده
حالا فرکانس یک CPU از ضرب این دوتا به دست میاد مثلا همین Athlon 250 دارای ضریب مالتی پلیر 15 و فرکانس مرجع 200 مگاهرتز هست که اگه ضرب کنیم 3 گیگاهرتز بدست میاد حالا اگه می خوای CPU اورکلاک کنی باید یکی از این دوتا رو افزایش بدی که همراه با اون ولتاژ سی پی یو برای ضریب مالتی پلیر و ولتاژ چیپ ست پل شمالی برای فرکانس مرجع ، باید افزایش بکنه!
که حرفه اورکلاک تو اینه که هر کدوم از اینا رو تا چه اندازه ای باید افزایش داد که هم کافی باشه و هم زیاد نباشه که داغ کنه و سیستم خاموش بشه البته اورکلاکر باید به قدرت و مشخصات سخت افزاری کاملا ً وارد باشه تا بدونه که تا چه حد این سخت افزار قادر به تحمل فشار هست و اگر نه دیگر سیستم بوت نمی شه و به اصطلاح می گن که اورکلاک فیل شد و باید دوباره بایوس رو ریست کنی
حالا مقادیر این ضریب ها و مقادیر ولتاژ ها تو سایت ها زده
و این ضریب ها و ولتاژها رو تو بایوس هر مادربرد حرفه ای می تونید پیدا کنید
حالا اگه می خوایید یکمی راحت باشه با یک مادربردی که بایوسش مال شرکت phonix هست کار کنید که تنظیمات سادهای داشته باشه( مثل گیگا بایت)
و مادر برد های اسوس و مخصوصا ً DFI Lanparty تنظیمات پیچیده ای داره!
حالا اینو بگم که وقتی فرکانس مرجع افزایش پیدا می کنه تو باس رم و سرعت گرافیک هم تاثیر می زاره و باید حواستون باشه که رم و گرافیک هم ضریب دارن که به فرکانس مرجع ضرب می شن
پس افزایش فرکانس مرجع تا حد کمی امکان پذیره چون به شدت سیستم رو تو فشار ممی زاره!
این هم مفاهیم اولیه
فکر کنم دیگه بتونید از مقاله های حرفه ای استفاده کنید!
با آرزوی موفقیت

با سلام

با نهایت تشکـــــــر از شما دوست عزیز

اتقافا منظور منم همین بود :13: این تنظیمات مالتی پلایر کجای مادربرد هست
از سر شانس هم مادربرد گیگا هست !!! و در ضمن کافیه که یاد بگیرم اونوقت Pheom IIx4 945 اور میکنم

شما لیست کامل قطعات را که شامل : مادربرد رم(فرکانس) پاور و کارت گرافیک را بذار تا شما را راهنمایی کنم

CPU : AMD Athlon IIx2 250
M.B : Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P
***VGA : SapphiRe 4870x2 + Force3D 4870 CrossFire-x***
Power : Green GP780B Real 895watt
RAM : Elixir 2G DDR3 1333Mhz
HDD : Maxtor 1TB
ODD : Liteon DVD-RW

*** : فقط نمیدونم گرافیک رو درست کراس کردم یا نه ، اگر مشکلی برای اور داره 4870 رو درمیارم !!

با تشـــــــــــــــــــــــ ـتکر منتظر پاسختونم :11:

ess_1362
31-03-2010, 12:33
شما از درون بایاس مقادیر زیر را تغییر بدین :

CPU RATIO : 9X
CPU HOST FREQUENCY : 400
HT RATIO : 6X
SD RAM RATIO : 1.66

فقط قبلش چک کن ببین اولا مقدار SD RAM RATIO برابر 3.335 هست یا نه . البته نام دیگه اش ممکن هست در مادربرد شما SD RAM MULTIPLIER باشه اگر برابر 3.335 بود کار را ادامه بده

ضمنا مقدار PCI-E MULTIPLIER را هم برای من بذار

sina-star
04-04-2010, 20:20
احسان جان من به PC تا یک یا دو روز دیگه دسترسی ندارم و به همین دلیل هنوز به پستتون جواب ندادم ها (اگه بی احترامی شده معذرت :40:)

وگرنه من بی صبرانه منتظر راهنمایی شما برای اورکلاک هستم :10:

فردا یا پس فردا به PC خودم دسترسی پیدا میکنم اونوقت که باید لطف کنی راهنماییت رو ادامه بدی :11:

sina-star
20-04-2010, 10:29
احســــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــان جون سلام

ببخشید چند روزی بود اینترنتم قطع شده بید !!

احسان جان من کولر بوفالو رو گرفتم حالا از همینجا بریم جلو ؟؟؟ :11: کمک کن همینو اورکلاک کنم !!! :40:

ess_1362
20-04-2010, 12:25
سلام

منظورت همون پردازنده 250 هست دیگه؟!

پس مقادیر زیر را در بایاس تغییر بده :

CPU MULTIPLIER : 15X==>10X
CPU HOST : 200==>360
HT MULTIPLIER : 10X==>7X
SD RAM MULTIPLIER : 3.335==>1.9

فعلا این تغییرات را اعمال کن بعد هم تست بگیر و از نظر دمایی ببین سیستم چطور هست و نتیجه را به من بگو تا ببینم چقدر جا داره

ولتاژ هم فعلا نیازی به تغییر نیست و فرکانس هسته باید روی 3.6 فیکس بشه

sina-star
20-04-2010, 20:31
سلام

منظورت همون پردازنده 250 هست دیگه؟!

پس مقادیر زیر را در بایاس تغییر بده :

CPU MULTIPLIER : 15X==>10X
CPU HOST : 200==>360
HT MULTIPLIER : 10X==>7X
SD RAM MULTIPLIER : 3.335==>1.9

فعلا این تغییرات را اعمال کن بعد هم تست بگیر و از نظر دمایی ببین سیستم چطور هست و نتیجه را به من بگو تا ببینم چقدر جا داره

ولتاژ هم فعلا نیازی به تغییر نیست و فرکانس هسته باید روی 3.6 فیکس بشه

بله CPU همون 250 هست فعــــــــــــــــــــــل ا

احسان جون ACC مادربرد همانجوری روی Auto مونده هــــــــــــا !!! اشکالی که نداره ؟

بایوس مادربرد هم که F5 هست

خوب من حالا میرم کارهایی رو که دستور دادید انجام بدم ، ولی قبل از اون یه Load Default می کنم تا ACC تغییر کنه !!! (میترسم CPU عمرشو بده شما :21:)

متشــــــــــــــــــــــ ــــکرم

sina-star
21-04-2010, 14:05
با سلام

احسان جون این کارها رو باید تو بایوس انجام بدم دیگه ؟ نــــــــــــــــــــــــ ـــه ؟

بابا تو بایوس هیچ کدام از این گزینه ها نبودش که :18:

خداییش اونقدرها هم که فکر میکنی گیج نیستم !!! ولی نبود !!!

لطفا به این عکس یک نگاهی بنداز !!! مگه گزینها ها نباید اینجا باشن ؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

لطفا یکم جامع تر و مبتدی تر راهنمایی کن !! :41: باشـــــــــــه ؟؟؟ :11:

ess_1362
21-04-2010, 17:40
خوب پسر خوب چطور نیست؟؟!!

شما اولین گزینه یعنی CPU HOST CLOCK را بذار روی MANUAL

بعدش پارامتر دوم آنلاک میشه و بعدش CPU FREQUENCY را از 200 بذار روی 360

بعدش HT LINK WIDE را بذار روی MANUAL و ضریبش را بذار روی 7X

می ری سراغ SET MEMORY CLOCK و می ذاریش روی MANUAL و پارامتر زیرش یعنی MEMORY CLOCK را که آنلاک میشه میذاری روی 3.7

به ولتاژ ها هم فعلا کاری نداشته باش

ضمنا من ضریب پردازنده شما را هم نمی بینم که احتمالا بالا هست و من نمی بینمش فقط اول از هم حتما اون را از 15X بذارش روی 10X اسمش هم هست CPU MULTIPLIER

بعدش در محیط ویندوز تست بگیر با PRIME 95 و دما را هم با HW MONITOR چک کن که بالای 60 نره که نمیره

فکر نکنم فعلا به ولتاژ نیاز باشه ولی اگر نا پایدار بود حتما یک شات از تب پردازنده و همینطور SPD از CPU-Z برام بذار تا هم ولتاژش را بگم چقدر بذاری و هم بیشتر اورش کنیم

sina-star
22-04-2010, 12:42
خوب پسر خوب چطور نیست؟؟!!

شما اولین گزینه یعنی CPU HOST CLOCK را بذار روی MANUAL

بعدش پارامتر دوم آنلاک میشه و بعدش CPU FREQUENCY را از 200 بذار روی 360

می ری سراغ SET MEMORY CLOCK و می ذاریش روی MANUAL و پارامتر زیرش یعنی MEMORY CLOCK را که آنلاک میشه میذاری روی 3.7

به ولتاژ ها هم فعلا کاری نداشته باش

ضمنا من ضریب پردازنده شما را هم نمی بینم که احتمالا بالا هست و من نمی بینمش فقط اول از هم حتما اون را از 15X بذارش روی 10X اسمش هم هست CPU MULTIPLIER

بعدش در محیط ویندوز تست بگیر با PRIME 95 و دما را هم با HW MONITOR چک کن که بالای 60 نره که نمیره

فکر نکنم فعلا به ولتاژ نیاز باشه ولی اگر نا پایدار بود حتما یک شات از تب پردازنده و همینطور SPD از CPU-Z برام بذار تا هم ولتاژش را بگم چقدر بذاری و هم بیشتر اورش کنیم

با سلام

احسان جان بازم نشد :31: ولی اینبار خداییش تقصیر من نبود .

راستی احسان جان اول از همه بگم که آقا عکس ها از کل مانیتور گرفته شده و هیچ گزینه ای بالا و یا پایین نمونده :31: (دیگه بهانه نداری)

شما لطفا مطالب زیر رو مطالعه بفرمایید :

در این قسمت که شما میگی همچین چیزی نیست !!!!

فکر کنم منظور شما این گزینه HT Link Frequance بوده درسته !!!!??????

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

گزینه 3.7 در بین این گزینه ها نیست لطفا یک گزینه دیگه از بین این چهار گزینه انتخاب کن

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آقا قبلا پیمان جون هم به من گفت برو این گزینه رو تغییر بده ولی من هر چی گشتم همچین گزینه ای وجود نداره !!! به خدا وجود نداره احسان جون همه جا رو گشتم :13:

شاید تو مادربرد من اسمش تغییر کرده !!!

شما لطفا به عکس های زیر توجه کنید :::

و اینم ادامه همین عکس

و اینم یک عکس دیگه :

با این اوصاف فکر کنم اسم Cpu Multipler در مادربرد من CPU Clock Ratio و یا CPU NorthBridge Freq هست که به احتمال خیلی زیاد همون CPU Clock Ratio هستش !!! ولی در هر صورت شما متخصص و اهل فن هست و لطفا نظر خودت رو در این مورد بگو

---------------------------------------------------------------------------------------

خوب احسان جان همانطوری که میبینی اینبار اشکال از طرف من نبود و گزینهایی که شما به من گفتید به مادربرد من نخورد !!!!

خلاصه احسان جان ، جون من خسته نشو و یکم دیگه راهنمایی کنید تا دیگه این بار انشاالله کارو تموم کنیم !!!

:40: :40: :40: دوستت دارم ، دوستت دارم :40: :40: :40:

ess_1362
22-04-2010, 20:07
هست ولی اسمش فرق می کنه

اون عکس اول HT LINK WIDTH را کلا ولش کن

عکس دوم HT LINK FREQUENCY را بذار روی 9X

عکس سوم ضریب رم هست ولی یک نکته خیلی جالب!! مادربرد 200 تومنی که باید به راحتی بشه پارامتر رم را تغییر داد 5 تا گزینه بیشتر نداره ولی اشکالی نداره ما روی یک قسمت دیگه مانور میدیم تا فرکانس رمشما دقیقا روی 1333 فیکس بشه

عکس 4 هم ضریب پردازنده هست

عکس 6 هم ضریب پل شمالی هست

پس با این اوصف شما بصورت زیر تغییر بدین :

اول پارامتر عکس 4 یعنی CPU CLOCK RATIO بذار روی همون 15X

بعدش CPU HOST را از 200 بذار روی 250

بعدش پارامتر عکس شماره 3 را یعنی ضریب رم را روی همون 5.33 می ذاری

بعدش پارامتر عکس دوم یعنی HT LINK FREQUENCY را از AUTO می ذاری روی 9X

ضمنا CPU VOLTAGE COTROL را میذاری روی MANUAL و NORMAL CPU VCORE را می ذاری روی 1.44

الان دیگه باید فرکانس پردازنده روی 3.750 قرار بگیره

فقط بعدش حتما سیستم همون تستی که قبلا گفتم ازش گرفته بشه و نتیجه را هم به من بگو تا بریم برای 4 گیگاهرتز

sina-star
23-04-2010, 13:52
هست ولی اسمش فرق می کنه

اون عکس اول HT LINK WIDTH را کلا ولش کن

عکس دوم HT LINK FREQUENCY را بذار روی 9X

عکس 4 هم ضریب پردازنده هست

عکس 6 هم ضریب پل شمالی هست

پس با این اوصف شما بصورت زیر تغییر بدین :

اول پارامتر عکس 4 یعنی CPU CLOCK RATIO بذار روی همون 15X

بعدش پارامتر عکس دوم یعنی HT LINK FREQUENCY را از AUTO می ذاری روی 9X

الان دیگه باید فرکانس پردازنده روی 3.750 قرار بگیره

فقط بعدش حتما سیستم همون تستی که قبلا گفتم ازش گرفته بشه و نتیجه را هم به من بگو تا بریم برای 4 گیگاهرتز

:grrr: ای بابا ، اعصابم خورد شد هـــــــــــا :weird: بابا این چه شانسیه من دارم آخه :thumbsdow

این مادربرد رو چند ماه پیش وقتی دیدم تو بسیاری از مجلات ازش تعریف شده به قیمت 300 تومن خریدم ، که البته تو همه مجلات از این مادربرد به عنوان بهترین گزینه برای اورکلاک پردازنده یاد شده !!!
احسان جون بازم مشکل :31: ببخشید به خدا ، معذرت میخوام :42::42::42:

آقا من همه تغییرات رو دادم ولی آخر سر که خواستم ولتاژ رو تغییر بدم ، نشـــــــــــــــــــــــ ـــــــد !!!!!

لطفا به ابن عکس توجه کن :

همانطور که میبینی همه گزینه ها فعال هستند به جزء گزینه ای که شما گفتید :37::45:

احسان جون من همه گزینه ها رو به جزء تغییر ولتاژ انجام دادم ولی یا ویندوز اصلا بالا نمیومد ویا اینکه در حین بالا اومدن ویندوز خود به خود Reset میشد !!! :24:

بایوس مادربرد رو هم آپدیت کردم ولی بازم اون یه گزینه فعال نشد !!! :28:

نمیشه یک طوری اور کنیم که نیازی به تغییر ولتاژ نباشه ؟ ( من خودم میترسم تغییر ولتاژ کار بده دسم :22:)

:33:خلاصه احسان جان مهندس شما هستی و تصمیم با شماست ، فقط یک فکری کن یک چاره ای بیاندیش !!!:33:

:36::36::36::36:

ess_1362
23-04-2010, 18:09
این که سیستم بالا نمی آد یعنی نا پایدار هست و باید به پردازنده ولتاژ بدی

در مورد ولتاژ دادن هم نگران نباش تازه باید بیشتر از این هم ولتاژ داد چون نظر من اورکلاک تا یک رقم مثل 4.5 هست و بخاطر این دارم یواش یواش اور می کنم چون شما یکم آماتور هستی و می ترسم یک پارامتر را از قلم بندازی وگرنه اگر خودم بودم یک تست با 4.2 میزدم و یک ضرب می رفتم برای 4.5 به بالا

شما گزینه CPU VOLTAGE CONTROL را از نرمال خارج کن ببین چه گزینه هایی داری احتمالا باید یک گزینه مثل MANUAL هم باید داشته باشه

شما وقتی روی این گزینه میری در پنجره سمت راست کلیه زیر مجموعه ها نمایش داده میشه ضمنا تنظیمات ولتاژ این قسمت هم بصورت 0.02 تغییر می کنه

ضمنا برای اینکه HT محدودیت ایجاد نکنه فعلا ضریب HT LINK FREQUENCY را از 9X بذار روی 8X تا فعلا تمرکز را بذاریم روی فرکانس پردازنده بعدا سر فرصت می رسیم به گزینه های جانبی

sina-star
23-04-2010, 19:57
این که سیستم بالا نمی آد یعنی نا پایدار هست و باید به پردازنده ولتاژ بدی

در مورد ولتاژ دادن هم نگران نباش تازه باید بیشتر از این هم ولتاژ داد چون نظر من اورکلاک تا یک رقم مثل 4.5 هست و بخاطر این دارم یواش یواش اور می کنم چون شما یکم آماتور هستی و می ترسم یک پارامتر را از قلم بندازی وگرنه اگر خودم بودم یک تست با 4.2 میزدم و یک ضرب می رفتم برای 4.5 به بالا

شما گزینه CPU VOLTAGE CONTROL را از نرمال خارج کن ببین چه گزینه هایی داری احتمالا باید یک گزینه مثل MANUAL هم باید داشته باشه

شما وقتی روی این گزینه میری در پنجره سمت راست کلیه زیر مجموعه ها نمایش داده میشه ضمنا تنظیمات ولتاژ این قسمت هم بصورت 0.02 تغییر می کنه

ضمنا برای اینکه HT محدودیت ایجاد نکنه فعلا ضریب HT LINK FREQUENCY را از 9X بذار روی 8X تا فعلا تمرکز را بذاریم روی فرکانس پردازنده بعدا سر فرصت می رسیم به گزینه های جانبی

احسان جان فکر کنم مشکل حل شد . و مشکل دقیقا همون جایی بود که شما اشاره کردید

لطفا به عکس های زیر توجه کنید :

این گزینه های داخل CPU VOLTAGE CONTROL هست

و به همین ترتیب مثبت 0/25 تا بیشتر و منفی 0/25 کمتر میشه

وبا هربار با افزایش 0/25 ولتاژ هم 0/25 بیشتر میشه :

مشاهده کردی احسان جان ؟؟؟ البته من هیچ تغییراتی فعلا انجام ندادم و منتظر شدم تا شما هم این مسئله رو تایید کنید !

درضمن لازم به ذکر هست که ولتاژ ها 0/25 تایی افزایش پیدا میکنند یعنی ولتاژ 1.44 رو که شما گفتید امکان پذیر نیست و باید یکی از دو ولتاژ 1.425 یا 1.450 رو انتخاب کنید !!!!

خوب حالا احسان جون اگر زحمت نباشه با توجه به حل شدن مشکل خواهشا دوباره تنظیماتی رو که دقیقا باید انجام بدم رو با تصمیم نهایی خودت بگو :31:

فقط احسان جون به قول خودت من مبتدی هستم و پله پله بریم جلو هــــــــــا :7: یدفعه نندازی روی 4.5 :18:

منـــــــــــــــــــتـــ ــــــــــــــظــــــــــ ـــــــرتــــــــــــــــ م :11:

راستی احسان جون با توجه به اینکه من خیلی به Prime95 وارد نیستم ، میخواستم بپرسم که چند دقیقه با این برنامه تست بگیرم ؟ چون تا جایی که دیدم همینجوری یک ضرب CPU رو تحت فشار قرار میده و تموم بشو نیست !!! ( البته شایدم من باید یکم بیشتر صبر کنم تا تموم بشه ! )

ess_1362
24-04-2010, 09:14
بله دقیقا همین هست. البته من انتظار داشتم که ولتاژ ها بصورت 0.02 تغییر کنه که خوب 0.025 تغییر کرد

به هرحال تنظیمات بصورت زیر هست :

CPU CLOCK RATIO بذار روی همون 15X

بعدش CPU HOST را از 200 بذار روی 250

HT LINK FREQUENCY را از AUTO می ذاری روی 8X

NORMAL CPU VCORE را می ذاری روی 1.45

با این تغییرات فرکانس پردازنده روی 3.75 هست و فرکانس رمها روی 1333 و فرکانس HT روی 2000

ببین اگر بوت بشه 50% را رفته شده و 50% دیگه تست PRIME95 هست

شما این تست را 15 تا 20 دقیقه اجرا کن و حینش دمای پردازنده را هم کنترل کن که از 62 درجه بیشتر نشه و اگر 15-20 دقیقه را بدون مشکل رد کنه دیگه پایدار هست. ضمنا کل تست 1 ساعت هست که نیازی نیست شما 1 ساعت تست بگیری

sina-star
24-04-2010, 16:58
با سلام

احسان جان اورکلاک رو با موفقیت انجام دادم ولی نشد :41:

لطفا به عکسها زیر توجه کنید :

قبل از اورکلاک

بعد از اورکلاک

احسان جان بعد از این تغییرات ویندوز بدون هیچ مشکلی بالا میاد

ولی 30 ثانیه بعد از اجرای Prime95 ویندوز خود به خود ریستارت میشه !!! ( آخرین دمایی هم که از CPu دیده میشه 45 درجه است )

احسان مشکل از کولینگ است ؟ شما که گفتی بوفالو براحتی از پسش برمیاد !!!! :41: کاش Tuniq Tower 120 میگرفتم !!!

خوب حالا چی کار کنیم ؟؟؟ هنوز تازه 3750 شده بود که ریستارت شده !!! با این شرایط چطور CPU رو 4.500 برسونیم ؟؟؟ :41:

نکنه باید ولتاژ رو کمی هم افزایش بدیم ؟ و یا گزینه دیگری رو کاهش بدیم ؟؟؟

خلاصه احسان جان با این تغییرات سیستم پایدار نشد !!! شرایط دیگری بگو لطفا :11:

ess_1362
24-04-2010, 19:50
اگر دماش توی اجرای PRIME95 بعد از 5 دقیقه هنوز 45 درجه هست از لحاظ دمای مشکلی نداره پس کولینگش در این مرحله خوبه

احتمالا هنوز پایدار نیست

شما مقدار 0.025 دیگه به ولتاژ پردازنده اضافه کن چون هنوز پردازنده پایدار نیست و با همون تنظیمات قبلی یک تست دیگه بگیر

پس ولتاژ پردازنده 1.475 و تنظیمات هم مثل قبل

sina-star
25-04-2010, 11:23
خوب احسان جان ولتاژ رو 1.475 هم کردم .

ولی این بار هم بعد از 1 دقیقه سیستم ریستارت شد و پایدار نموند !!!!

بعد از اینکه سیستم بازم پایدار نشد من بدون اجازه شما دو کــــار دیگری انجام دادم :31:

اول برگشتم ولتاژ رو با هزار ترس و واهمه 1.500 کردم و دوباره تست پایداری گرفتم
ولی این بار بازم بعد از 2 الی 3 دقیقه دیگر سیستم رستارت شد !!!

دوباره برگشتم ولتاژ رو 1.475 کردم و این بار Cpu Clock Ratio رو که گفته بودین برابر با 15x کنم به 14x تغییر دادم ، ودر نتیجه فرکانس به 3500 کاهش پیدا کرد

و اما جالب اینجاست با توجه به اینکه شما گفتی 20 دقیقه تست بگیرم
من شرع بع تست کردم و تا دقیقه 18 دمای پردازنده حد اکثر 60 درجه بود ولی بعد از 18 دقیقه دما به 61 درجه رسید و منم تست رو قطع کردم

یعنی در واقع 20 دقیقه نتونستم تست بگیرم و حداکثر 18 دقیقه با حداکثر دمای 61 درجه تونستم تست بگیرم ( ترسیدم ادامه بدم)

در ضمن تاکید می کنم که بعد از 18 دقیقه سیستم ریستارت نشد و من خودم تست رو قطع کردم !!!
اینم از عکس این تست !!!

البته احسان جان الان تازه سرعت 3500 شده که اونم زیاد پایدار نیست ، پس چطوری میخوای اینو به 4500 برسونیم ؟ :41:

بازم باید ولتاژ بدیم ؟ نسوزه یه وقت پردازنده ؟:18:
خوب حالا نوبت شما هست احسان جان ، یک فکر اساسی بکن !!! خلاصه تصمیم گیرنده شما هستی و من فقط نظر میدم ، حالا هر کاری میخوای بگو تا انجام بدم !!!

با تشـــــــــــــــــکر :11:

ess_1362
25-04-2010, 11:33
خیلی عجیبه!!!

دماش یکم غیر عادی هست

چون دو هسته ای هست و باید راحت تا حدعقل 4 گیگاهرتز اورکلاک بشه

در مورد دما هم تا 65 جا داره که من برای احتیاط بیشتر میگم 60 درجه

می تونه از بچ نامبر پردازنده شما هم باشه!!

شاید بچ نامبر مرغوبی نبوده چون اصلا با 500 مگاهرتز نباید اینقدر دماش افزایش پیدا کنه

شما گزینه AMD COOL N QUIET را در بایاس غیر فعال کردی؟ اگر فعال هست غیر فعالش کن و دوباره یک تست دیگه بگیر

sina-star
02-05-2010, 17:13
ببخشید احسان جان یه چند روزی نبودم

همچین گرینه ای ندیدم ولی یک گزینه........ AMD K8 بود که با تغییر اونم هیچ فرقی نکرد !!!

در نتیجه فکر کنم با این اوصاف هیچ کار دیگری نمیشه انجام داد ، وآخرین میزان اور همان 3500 هست .

شما فکر و ایده جدیدی نداری احسان جان ؟
باتشـــــــــــــــــــــ کر !

immoratal
06-05-2010, 14:29
سلام
اقا cpu من athlon II 240 هست از اورکلاک هم هیچ چیزی سر در نمیارم (یعنی صفر صفر)
میخوام اورکالکش کنم میشه بگید چطوری:20::20: ؟؟؟؟

immoratal
07-05-2010, 18:42
اقا کسی نیست به ما کمک کنننننننننننننه:19:

Smoke_1110
07-05-2010, 21:40
اقا کسی نیست به ما کمک کنننننننننننننه:19:

دوست گرامی اور کلاک چیزی نیست که بشه با خطا و کوشش بهش رسید یه کم سخته البته اساتیدی در این زمینه مثل آقا احسان هستند که میتونند کمکت کنند

immoratal
06-06-2010, 07:59
سلام آقا احسان
من cpu را اینطوری اور کردم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
می خواستم بدونم ایرادی نداره؟ چون من این تنظیمات را ناپلئونی زدم.
و از این بیشتر هم اور میشه؟
:5:

ess_1362
06-06-2010, 12:17
من cpu را اینطوری اور کردم

می خواستم بدونم ایرادی نداره؟ چون من این تنظیمات را ناپلئونی زدم.
اول از همه فرکانس HT زیاد هست ضریبش را از 10X بذار روی 8.5X

بعد هم فرکانس رمها رفته روی چند؟ دو تا شات هم از تب مموری و SPD بذار ببینیم چیکارشون کردی؟!

از همه مهمتر شما تست پایداری گرفتی؟ دمای پردازنده در فول لود چقدر هست؟ بالای 70 نره یکوقت؟!

پس اول اون دو تا شات را بذار بعدش هم یک تست 30 دقیقه ای با PRIME95 بگیر و حین تست دما را با HW MONITOR کنترل کن که از 70 بیشتر نشه

immoratal
06-06-2010, 13:35
این فرکانس HT توی تنظیمات مادربورد به انگلیسی اسمش چیه؟
اخه من چیزی را روی 10x نبردم
HW MONITORوPRIME95 را هم اگه لینکش را بزاری ممنون میشم
تصویر هم دارم آپلود میکنم......:40:

immoratal
06-06-2010, 13:47
اینم از عکس
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ess_1362
06-06-2010, 18:37
این فرکانس HT توی تنظیمات مادربورد به انگلیسی اسمش چیه؟

HYPER TRANSPORT LINK SPEED OR RATIO

ضمنا فرکانس رم شما از 800 رد شده و الان 936 هست

باید با استفاده از SD RAM RATIO کمش کنی چون برات محدودیت ایجاد می کنه

immoratal
06-06-2010, 18:54
اقا شما میتونید یه تنظیمات کلی به من بدید که cpu من از 2.8 به 3.2 یا 3.3 برسه چون اینطوری که شما گفتید من ترسیدم و همه تنظیماتی که انجام داده بودم را به همون حالت قبلی برگردوندم:18:

kourosh4
06-06-2010, 19:23
دوست من شما ht link رو جوری تنظیم کنید که کمتر از 2000 باشه.........
من خودم 240 رو با ولتاز 1.5 تا 4.00 راحت اورکلاک کردم ............
رمها هم زیاد بهش فشار نیار همون 800 کافیه............

ess_1362
07-06-2010, 08:34
اقا شما میتونید یه تنظیمات کلی به من بدید که cpu من از 2.8 به 3.2 یا 3.3 برسه چون اینطوری که شما گفتید من ترسیدم و همه تنظیماتی که انجام داده بودم را به همون حالت قبلی برگردوندم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

CPU HOST : 200==>265
HT RATIO : 10X==>8X
DRAM FREQUENCY : 1:2(2)==>2:3(1.5
CPU MULTIPLIER : 14X==>12X
CPU VCORE : 1.36==>1.42

immoratal
07-06-2010, 12:37
اقا شرمنده من انقدر شما را اذیت میکنم.:11:
این شات مادربوردمنه
میشه از روی این عکس برای من توضیح بدید که کدوم را چقدر تغییر بدم:40::40::40::40:

ess_1362
07-06-2010, 12:51
CPU FREQUENCY : 265
PROCESSOR FRQUENCY MULTIPLIER : 12X
HYPER TANSPORT SPEED : 7.5X
MEMORY CLOCK MODE : MANUAL 1.5
CPU OVER VOLTAGE : MANUAL : +0.08

immoratal
07-06-2010, 22:39
CPU FREQUENCY : 265
PROCESSOR FRQUENCY MULTIPLIER : 12X
HYPER TANSPORT SPEED : 7.5X
MEMORY CLOCK MODE : MANUAL 1.5
CPU OVER VOLTAGE : MANUAL : +0.08
MEMORY CLOCK MODE توی تنظیمات مادربورد من وقتی روی MANUAL میزارم سه گزینه داره 333و400و555
روی کدوم از این گزیینه ها بزارم؟؟؟؟؟
HYPER TANSPORT SPEED هم از 200 mhzشروع میشه و تا 2 ghz تموم میشه
CPU OVER VOLTAGE هم که وقتی روی MANUAL میزارم سه تا هست: 50mv +100mv +150m+

ess_1362
08-06-2010, 11:38
MEMORY CLOCK MODE توی تنظیمات مادربورد من وقتی روی MANUAL میزارم سه گزینه داره 333و400و555

باید بذاری روی 333 ولی باز هم فرکانس رمها از 800 میره بالاتر

HYPER TANSPORT SPEED هم از 200 mhzشروع میشه و تا 2 ghz تموم میشه

بذارش روی رقمی بین 1300 تا 1400

CPU OVER VOLTAGE هم که وقتی روی MANUAL میزارم سه تا هست: 50mv +100mv +150m+

فعلا بذار روی 50 میلی ولت اگر پایدار نبود بذار روی 100 میلی ولت

immoratal
09-06-2010, 17:23
این تنظیماتی که شما گفتید من انجام دادم ولی وقتی که pc ریست میشه که بره توی ویندوز ارور میزنه overclocking failed :18:

ess_1362
09-06-2010, 20:47
یا مادربرد توان این اورکلاک را نداره یا رمها دارند محدودیت ایجاد می کنند

شما در درجه اول VCORE را باز هم بیشتر کنید و اگر جواب نداد سعی کنید CPU FREQUENCY را کم کنید و بجاش مالتیپلایر پردازنده را بالا ببرید تا اینجوری از محدودیت فرکانس رمها خلاص بشید :

CPU FREQUENCY : 230
CPU MULTIPLIER : 14X
HT SPEED : 1600
MEMORY CLOCK MODE : 333

immoratal
10-06-2010, 09:24
اقا این تنظیمات خوبه الان ؟؟

ess_1362
10-06-2010, 10:57
بله تنظیمات خب هستند

البته باید دید سیستم پایدار هست یا خیر؟

شما از سیستم تست گرفتید؟

دمای پردازنده در فول لود چقدر هست؟

immoratal
10-06-2010, 11:40
نه راستش
من با این تنظیمات crysisi war head را بازی کردم مشکلی هم پیش نیومد
دیگه نیازی به این تست هایی که شما گفتید هست؟؟

ess_1362
10-06-2010, 11:52
من با این تنظیمات crysisi war head را بازی کردم مشکلی هم پیش نیومد
دیگه نیازی به این تست هایی که شما گفتید هست؟؟

شما حتما باید تست را انجام بدین چون ممکن هست دمای پردازنده از حد مجاز بیشتر بشه که به اون آسیب میرسه

immoratal
10-06-2010, 11:57
پس میشه لینک برنامه های مورد نیاز را بزارید:20:

ess_1362
10-06-2010, 12:01
PRIME95 :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

HW MONITOR :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

immoratal
10-06-2010, 12:54
میشه یه توضیح در مورد کار با این نرم افزار ها بدید
شرمنده ما اماتوریم .....

ess_1362
10-06-2010, 19:31
میشه یه توضیح در مورد کار با این نرم افزار ها بدید

خیلی آماتور هستی!:31:

نمیدونم چطور جرئت کردی اورکلاک کنی؟!

شما HW MONITOR را اجرا کنید یک صفحه باز میشه که دما ها و ولتاژ های هر بخش را نوشته پس در این صفحه فقط چشمت به دمای پردازنده باشه

بعدش PRIME95 را اجرا کن و روی گزینه BLENDING تیک بزن تا اجرا بشه و دمای پردازنده را در HW MONITOR حین اجراش کنترل کن

اگر سیستم ناپایدار باشه یا تست متوقف میشه یا ارور میده یا کل سیستم ریست میشه

اگر موارد بالا اتفاق نیافتاد تست را 30 دقیقه ادامه بدین