PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش روشهای یافتن درایورهای سخت افزار

H@mid-Vista
25-03-2010, 13:55
در این آموزش موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

۱- مباحث فنی مربوط به درایورها
۲-یافتن درایورها با روش نرم افزاری با کمک نرم افزار Driver Magician ، Driver Detective و ...
۳-معرفی سایتهای تخصصی مربوط به درایورها

مباحث فنی مربوط به درایورها
خوب اولا" که اصولا سخت افزار برای کارکرد خود هیچ نیازی به درایور ندارد و قابلیت سخت افزاری از اساس موجود است و ربطی به درایور ندارد. در واقع این ویندوز هست که برای ارسال درخواستها نیاز به دانستن زبان سخت افزار دارد که همان درایور است. پس علت اینکه چرا هر نسخه ویندوز نیازی به یک نوع درایور دارد مشخص میشود چون اصلا سخت افزار نیازی به درایور ندارد و این ویندوز است که نیاز به درایور دارد و بنابراین هر نسخه ای از ویندوز یک درایور نیاز دارد.
نکته دومی که وجود دارد در واقع استانداردهایی است که برای ساخت سخت افزار رایج شده و همگی شرکتها موظف به رعایت آن هستند. اصولا هر سازنده سخت افزار موظف است داده های زیر به صورت سطح پایین در سخت افزار به روش استاندارد ذخیره سازی دایمی بلا تغییر نماید.

داده های شناسایی سخت افزار
مهمترین این داده ها به شرح زیر است:

1-Type of Hardware
در واقع سازنده باید مشخص نماید که این سخت افزار چه میکند. مثلا مودم است. بلوتوث است و ....
البته ویندوز با توجه به نوع دریافت و ارسال پایه ای داده هم می تواند این نوع سخت افزارها را شناسایی نماید.

2-کد اختصاصی مربوط به سازنده سخت افزار یا Vendor ID

3-کد اختصاصی ثبت شده مربوط به نسل و رده سخت افزار به صورت خاص Hardware ID

4-کد اختصاصی مربوط به سخت افزارهایی که دارای قابلیت های مشابهی هستند Compatible Hardware ID

5-تعداد زیادی کد که مربوط به نحوه تعامل سخت افزار با سایر سخت افزارها و همچنین خود ویندوز است.

این نکته را هم باید گفت که اساسا" ساخت درایور وظیفه سازنده سخت افزار میباشد. اما بین ساخت درایور و تایید آن توسط شرکت سازنده سیستم عامل تفاوت هست. در واقع در دهه 90 میلادی بحث درایورها مطرح شد وتا زمانیکه یک روند استاندارد برای درایورها طرح نگردید مشکلات سیستم عاملها بالا بود. اگر کاربر سیستم عامل ویندوز 98 بوده باشید اشکالات فراوانی با این سیستم عامل داشتید که مهمترین آن خطای صفحه آبی و ریبوت کردن زیاد بود. خوب بخش عمده ای از این خطاهای شدید به دلیل تعامل نادرست و یا پیش بینی نشده ویندوز با سخت افزار از طریق درایور بود. در واقع در عمده موارد بررسی لاگ و یا گزارش خطا نشان میداد که درایور مشکل دارد نه خود هسته سیستم عامل.
بعدها در ویندوز 2000 ریشه مشکل با تدوین یک روند استاندارد کنترل سخت افزار خاتمه یافت و تا حد زیادی مشکلات مربوط به درایور حذف شد. این روند کنترلی درایور صرفنظر از سیستم عامل بوده و در حال حاضر برای همه سیستم عاملها از جمله ویندوز مکینتاش و لینوکس انجام میشود.

انواع درایورها
درایورها بر اساس نوع قرارگیری در سیستم عامل دسته بندی می شوند. در سیستم عامل مکینتاش همه درایورهای سخت افزاری به جز پرینترهای خاص و ابزارهای جانبی مثل دوربین دیجیتال همگی در خود مک ادغام شده و نیازی به افزدون درایور نیست. مثلا کارت صدا و گرافیک و ... همگی خودکار شناسایی میشوند. در سیستم عامل ویندوز چند نوع درایور وجود دارد:

1-درایورهای کلی Generic Drivers
اینها در واقع درایورهایی هستند که مخصوص محصولاتی هستند که یا به صورت پایه ای مورد استفاده هستند و یا همه سازندگان بر اساس استاندارد مشابهی محصول تولید می کنند. مثلا هارد دیسک ، سی پی یو ، فلش مموری و ...

2-درایورهای خاص پر مصرف Specific Drivers-Common hardware
در واقع اینها درایور های کلی نیستند. اما به دلیل پر مصرف بودن در اغلب سیستمها درایور انها در خود ویندوز اضافه شده است. واضح است که این درایورها توسط میکروسافت تایید شده اند و روند کامل تست را گذرانیده اند. اصطلاحا این درایورها ساین شده اند. Sign دار کردن درایور ساخته شده توسط سازنده سخت افزار توسط میکروسافت پس از بررسی روند تست صورت میگیرد.

3-Specific Signed driver
درایورهای کمتر مورد استفاده که در برخی سیستمها موجود است اما همه گیر نیستند. این درایورها اگرچه در ویندوز ادغام نشده اند اما سازنده سخت افزار پس از طی مراحل تست موفق به ساین کردن درایور شده است و درایور در سایت ویندوز آپدیت موجود است و در صورتیکه شما ویندوز را به روز نمایید درایور اتوماتیک در دسترس شما قرار میگیرد.

4-Specific NOT signed drivers
بیشترین مشکلات کاربران در واقع با این نوع درایورهاست. سازنده سخت افزار پس از ساخت درایور تست را انجام داده اما مراحل تحت نظر میکروسافت نبوده و تاییدیه ساین میکروسافت را ندارد و در سایت ویندوز آپدیت نیز قرار ندارد.
در واقع سازنده در سایت خودش و یا سی دی همراه سخت افزار درایور را ارایه میدهد. مشکل اصلی با این نوع سخت افزارهاست که کم هم نیستند.

حالا اصولا درایورها چگونه قابل جستجو هستند؟
درایورهای ژنریک و پر کاربرد که در حین خود ویندوز نصب میشوند. البته به شرط اینکه نسخه ویندوز بعداز عرضه درایور باشد و یا در سرویس پک درایور ارایه شده باشد. مابقی درایورهای ساین شده در حین به روزرسانی ویندوز نصب میشوند و اما درایورهایی که در لیست ویندوز آپدیت نیستند باید به صورت دستی و یا توسط نرم افزار جستجو شوند.

معیار کار جستجوی درایورها چیست؟
اساسا" جستجوی درایورها فقط یک رکورد حاوی فیلدهای زیر است:
1-نسخه ویندوز
2-کد سازنده Vendor ID
3-کد ابزار Device ID
4-کد سخت افزارهای مشابه Compatible Hardware IDs
5-ورژن فعلی درایور نصب شده در صورت نصب بودن

در حین نصب ویندوز و یا جستجو روی سایت ویندوز اپدیت و یا نرم افزارهایی مانند Driver Magician برای هر سخت افزار چه نصب شده باشد و چه نصب نشده باشد رکورد حاوی اطلاعات فوق در بانک داده های درایور مورد جستجو قرار میگیرد. اگر درایور نصب نشده باشد و درایوری موجود باشد نصب میشود و یا اگر درایور نصب باشد و نسخه ای جدیدتر موجود باشد به روز میگردد.
خوب اگر درایوری در حین نصب ویندوز مورد شناسایی قرار نگرفت و نتوانستیم ویندوز را به روز کنیم (به دلیل کرک بودن) و یا حتی علیرغم آپدیت کردن ویندوز درایور یافت نشد چه کنیم؟
در این شرایط تنها راه یافتن درایور به صورت دستی و یا استفاده از نرم افزارهای اتوماتیک است.

نرم افزارهای اتوماتیک
در ابتدا روش ساده تر که روش اتوماتیک هست را توضیح می دهم. مهمترین نرم افزارهای یافتن درایور به صورت اتوماتیک دو نرم افزار Driver Magian و Driver Detective هستند. این نرم افزارها کار شاقی نمی کنند بلکه فقط در دیتابیس خود به دنبال داده ای فوق می گردند. اگر رکوردی مناسب بیابند شما را به محل لینک دانلود نسخه درایور می برند. البته برخی امکانات اضافی مانند کپی پشتیبان از درایورها هم دارند.
برنامه Driver Magian را از این لینك میتوانید دانلود كنید.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

نصب صحیح درایورها از روی سی دی

دوستان شاید باورش سخت باشد ولی اغلب افرادیکه ویندوز نصب می کنند در این مرحله نصب درایورها مشکل دارند. تاکید می کنم برای چند مدل مختلف سخت افزار مانند مادربرد و یا کارت گرافیک یک سی دی درایور عرضه میشود که معناش این نیست که همه را باید نصب کنید. در واقع اگه این کار را کنید ممکنه مشکل ایجاد بشود. پس این مرحله را به دقت بررسی کنید. در حالت کلی بعد از نصب ویندوز برای دستگاه این وضعیتها پیش میاد:

1-درایور در ویندوز نیست و این بخش به صورت بک بخش ناشناخته در دیوایس منیجر به نمایش در میاد.
Unknown device
2-این بخش پس از نصب ویندوز شناخته میشود ولی درایور ندارد که باهاش کار نماید مثلا نوشته یک نوع وب کم یا یک نوع مودم
3-ویندوز هم نوع دستگاه را شناخته و هم درایور مناسب را نصب کرده است. اما ممکنه که شما دایور جدیدتری داشته باشید و بخواهید به روز کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای این کار بعد از نصب ویندوز به device manager بروید و یکی از ابزارهایی که که روی آنها فلش رو به پایین و یا علامت سئوال هست و معنایش بدون درایور بودن هست را انتخاب کنین و بر رویش رایت کلیک کنید. حالا update driver انتخاب کنید و گزینه نصب اتوماتیک که به طور پیش فرض هست را ادامه دهید. مطمئن باشین که دیسك نصب داخل دستگاه هست که ویندوز بتواند روی آن هم سرچ کند. به این روش 99 درصد موارد بهترین درایور مناسب که داخل دیسك هست به طور اتوماتیک انتخاب میشود. ویندوز به طور پیش فرض درایورها را در درایو نوری و یا فلش دیسک هم جستجو می کند.

فراموش نکنید که درایور غلط نصب کردن موجب کند شدن ویندوز و هنگ کردن میشود.

روش نصب درایور از روی هارد و یک فولدر خاص
این روش هم فرقی ندارد. البته در ویندوزهای ویستا و 7 روش نصب بهتر شده چون یک فولدر که به ویندوز معرفی می کنید کل زیر شاخه ها هم امکان جستجو دارد. در واقع در حین نصب یک درایور جدید شما دو راه دارید

گزینه اول که Recommended هست اتوماتیک فقط درایوهای نوری و فلش و فلاپی مورد برررسی قرار میگیرد
گزینه دوم که advanced هست شما میتوانید دقیقا محل بررسی برای یافتن درایور را مشخص نمایید.
ممکنه در ویندوزهای مختلف کمی تفاوت در منوها و ویزاردها باشد اما اصول کار یکسان هست.

انواع فرمت درایور
معمولا سازندگان برای درایور خود برنامه نصب میسازند که کار نصب را راحتتر انجام بدهید. اما در صورتیکه فولدر درایور شامل فایلهای درایور هست بهتره که با روشهای فوق اقدام به نصب کنید. به خصوص وقتی که دو دل هستید که کدام درایور مناسب هست.

1-فرمت بدون برنامه نصب
فقط در یک فایل زیپ فایلهای درایور که شامل فایلهایی با پسوند زیر هست قرار دارد که تنها راه نصبش روشهای فوق میباشد:

CAT
DRV
SYS
INF
هر یک از فایلهای با پسوند فوق نشان دهنده نوع راه انداز است.

2-فرمت باز به همراه برنامه نصب
در این حالت فایلهای درایور به همراه یک برنامه نصب ارایه میشوند که هم به روش های فوق قابل نصب هستند و هم میتوان با اجرای برنامه نصب SETUP درایور را نصب کرد. در این شرایط هم بهتر است با روشهای فوق درایور را نصب کنید.

3-در برخی موارد که حجم فایلهای درایور زیاد است سازنده برای کاهش حجم اقدام به قرار دادن فایلهای درایور در فرمتهای فشرده مانند CAB یا ZIPیا RAR نموده و با برنامه نصب اختصاصی اقدام به نصب می نماید. در این موارد شما مجبورید با روش نصب اقدام به راه اندازی سخت افزار نمایید و امکان استفاده از روش فوق ندارد. خوشبختانه اغلب سازندگان درایور به این روش اول اقدام به کنترل وجود سخت افزار می کنند و بعد نصب را انجام میدهند تا اگر شما اشتباه انتخاب کردید نصبی صورت نگیرد. این روش به گستردگی توسط سازندگان درایور گرافیک که حجم بالا هستند مورد استفاده میشود.

معرفی نرم افزارهای یافتن اتوماتیک درایور
نرم افزارهای فراوانی برای یافتن درایور وجود داره که برخی از آنها در زیر دیده می شود:

Driver Magician

Driver Detective

Driver finder

اساس کار همه این برنامه ها یکسان است. یک دیتابیس از لیست درایورها و اثر انگشت سخت افزارها که به شرحی که توضیح داده شد دارند و با تطبیق با شرایط موجود متوجه نیاز به درایور و یا به روز رسانی میشوند. نکته مهم آن است که این برنامه مداوم دیتابیس خود را از روی نت به روز می کنند تا از عرضه اخرین درایورها اگاه باشند. برنامه های فوق به صورت کرک شده روی نت در دسترس هستند و میتوان حتی دیتابیس انها را به روز کرد.

یافتن کدهای سخت افزاری بری جستجوی دستی
اگرچه روشهای اتوماتیک برای یافتن درایور وجود دارد اما در هر حال ممکنه شما نیاز داشته باشید که درایور را به صورت دستی جستجو و نصب کنید. برای اینکه بتوانید جزییات سخت افزاری رو بدانید بر روی سخت افزار مذکور در Device manager دابل کلیک نمایید و سپس Details را انتخاب نمایید.

هر انچه بعد از VEN قرار داره کد سازنده سخت افزار و بعد از DEV مربوط به سخت افزار است مثلا در مورد فوق دو کد زیر را داریم:

VEN=Vendor ID=1102
DEV=Device ID=7003
واضح است که سخت افزار از نوع PCI هم هست.

حال در سایت زیر میتوانید برای یافتن درایور اقدام کنید:

البته شما ممکنه نام سخت افزار را دقیقا" میدانید اما درایور را ندارید. مثلا درایور ویندوز 7 را ندارید اما میدانید که دقیقا" سخت افزار مد نظر چی هست. در این شرایط از این سایتها و یا جستجوی گوگل کمک بگیرید:

DJ POLESTAR
25-03-2010, 15:08
سلام

حمید جان کل تاپیک رویت شد.
ضمن تشکر از زحمات شما.

واقعا تاپیک عالیست و من خودم از مطالب استفاده کردم.
ایشالله راهنمایه جامع و کاملی برای دوستان باشه.
من هم تا جایی که بتونم کمک میکنم
با تشکر:11::40:

Shayan Arya
25-03-2010, 21:43
آموزش کامل و مفیدی بود :11:

2-فرمت باز به همراه برنامه نصب
در این حالت فایلهای درایور به همراه یک برنامه نصب ارایه میشوند که هم به روش های فوق قابل نصب هستند و هم میتوان با اجرای برنامه نصب SETUP درایور را نصب کرد. در این شرایط هم بهتر است با روشهای فوق درایور را نصب کنید.

من در این مورد مطمئن نیستم، یعنی عادت دارم درایورها رو به وسیله برنامه همراهشون نصب کنم تا به طور دستی و از طریق ویندوز
دلیلش هم اینه که بعضی وقت ها در برنامه نصب علاوه بر داریور ممکن است نرم افزار کمکی هم وجود داشته باشه که کنترل کاملی روی سخت افزار مورد نظر به شما میده، ولی اگر درایور رو دستی نصب کنیم باید به اختیارات معمولی ویندوز بسنده کرد

مثلا اگر تاچ پد لپ تاپم رو به طور دستی نصب کنم مشکلی نداره و کار میکنه، اما وقتی به همراه نرم افزار DellTPad نصب کنم میتونم تاچ پد رو به طور موقت غیر فعال کنم (ویندوز XP این اختیار رو به من نمیده) یا حتی عملکرد تاچ و کلیدها رو شخصی سازی کنم :20:

M A X I M U M
26-03-2010, 06:28
آموزش جالبي بود
بايد اضافه كنم يكي از بزرگترين مزيت هاي ويندوز 7 نسبت به بقيه ويندوزها همين قابليت پشتيباني LDSS توسط مايكروسافت هستش كه كمك مي كنه آخرين نسخه هاي درايور مربوط به سخت افزار مورد نظر شناسايي و نصب بشه

H@mid-Vista
26-03-2010, 19:00
آموزش کامل و مفیدی بود :11:

من در این مورد مطمئن نیستم، یعنی عادت دارم درایورها رو به وسیله برنامه همراهشون نصب کنم تا به طور دستی و از طریق ویندوز
دلیلش هم اینه که بعضی وقت ها در برنامه نصب علاوه بر داریور ممکن است نرم افزار کمکی هم وجود داشته باشه که کنترل کاملی روی سخت افزار مورد نظر به شما میده، ولی اگر درایور رو دستی نصب کنیم باید به اختیارات معمولی ویندوز بسنده کرد

مثلا اگر تاچ پد لپ تاپم رو به طور دستی نصب کنم مشکلی نداره و کار میکنه، اما وقتی به همراه نرم افزار DellTPad نصب کنم میتونم تاچ پد رو به طور موقت غیر فعال کنم (ویندوز XP این اختیار رو به من نمیده) یا حتی عملکرد تاچ و کلیدها رو شخصی سازی کنم :20:

آموزش جالبي بود
بايد اضافه كنم يكي از بزرگترين مزيت هاي ويندوز 7 نسبت به بقيه ويندوزها همين قابليت پشتيباني LDSS توسط مايكروسافت هستش كه كمك مي كنه آخرين نسخه هاي درايور مربوط به سخت افزار مورد نظر شناسايي و نصب بشه

در مورد برنامه های نصب درایور یك فایل برای جزییات نصب به نام setup.inf وجود داره كه حتی اگه شما با خود ویندوز اقدام به نصب درایور نمایید كل یوتیلیتی ها رو نصب می كنه و عملا نباید فرقی باشه

----------

بله تكنولوژی شناخت افزاری بهبود پیدا كرده اما كماكان فقط برای درایورهای ساین شده

oranoos_92
26-03-2010, 19:33
بسیار عالی بود
من با نرم افزار
Driver Magician
کار کردم کارش حرف نداره
تشکر از شما استاد گرامی

dany_3p4u
15-04-2010, 10:21
سلام حمید جان
آقا کارت درسته مطلبت مثله همیشه مفید بود.

masihaakh
17-05-2010, 10:22
آموزش جالبی بود ممنون.

majid830
26-05-2010, 12:51
سلام . خسته نباشید.
بنده از ویندوز سون 32 بیتی استفاده میکنم . و در حال حاظر مشکل درایور گرافیک رو دارم . از برنامه های مختلف استفاده کردم مثل driver magician و Driver Genius و چندتای دیگه . البته فقط نتونستم از driver detective بخاطر پیدا نکردن کرک استفاده کنم.
از لپ تاپ sony vaio vpccw23fx استفاده میکنم که کارت گرافیکش NVIDIA GeForce 310M هستش
تا حالا 5 درایور گرافیک رو دانلود کردم ولی فایده نداشته. دایور ها هم مخصوص سون 32 بیتی هم 64 بیتی و ویستا و اکس پی هستن
یعنی همه مدل درایورها رو دانلود کردم ولی بازم فایده نداشته.
ویندوز اریجینال این لپ تاپ سون 64 بیتی بوده , که درایورش مشکلی نداشت ولی ویندوز خراب شد و حالا که 32 رو نصب کردم , نمیدونم گرافیک رو چیکار کنم
ممکنه بنده رو راهنمایی کنید

H@mid-Vista
31-05-2010, 17:45
یكی از مهمترین مباحث یعنی یافتن درایورها در شرایطی كه با نصب ویندوز درایور مذكور نصب نشود موكول به ویندوز آپدیت و یا روش نرم افزاری گردید. خوب برای ما كه ویندوز اریجینال نداریم در برخی موارد استفاده از ویندوز آپدیت ناممكن است و یا ترجیح میدهیم برای جلوگیری از كار افتادن كرك ویندوز اقدام به آپدیت نكنیم. همچنین همه درایورها بر روی سایت ویندوز اپدیت وجود ندارد. در این موارد تنها راه یافتن درایور با روش دستی و یا نرم افزاری است. البته در برخی موارد نیز اصولا" ما قابلیت باز كردن كیس و نوت بوك را برای شناسایی قطعات به دلیل برچسبهای گارانتی نداریم و یا تجربه كافی در مورد یافتن درایور به صورت دستی موجود نیست و مجبور به استفاده از روش نر م افزاری میشویم.
یك نكته مهم دیگر نیر اطمینان از در اختیار داشتن آخرین ورژن درایورهاست كه معمولا به دلیل رفع یك مشكل خاص ارایه میشوند و با نصب درایور جدید معمولا" اشكالاتی حل میشود و یا سرعت بهبود می یابد. پس كنترل مداوم و متناوب ورژن درایورها هم به طور دستی كار سختی است و بهتر است حتی در مورد افراد با تجربه به صورت اتوماتیك صورت گیرد.

معرفی برنامه Driver Magician
این برنامه یك برنامه غیر رایگان بوده و با روش ساده ای كار می كند. در این روش یك دیتابیس قابل به روز رسانی از طریق اینترنت وجود دارد كه شامل اثر انگشت سخت افزارها و همچنین مشخصات آخرین ورژن درایور و لینك دانلود است.

در صورتیكه برای سخت افزارها درایوری نصب نشده باشد و یا نسخه جدیدی موجود باشد به كاربر در یك پنجره امكان دانلود درایور داده میشود. پس در واقع با اتوماسیون جستجوی درایور صرفا" كارهای دستی و مكرر را به حداقل می رساند. این برنامه به صورت كرك شده بر روی اینترنت قابل دریافت بوده و به راحتی دیتابیس درایورهای آن نیز به روز میشود.

مراحل كار با برنامه
مهمترین كار پس از نصب برنامه درایور یاب به روز رسانی دیتابیس اثر انگشتهای سخت افزاری آن است. پس به صورت متناوب باید دیتابیس آن به روز شود كه اهمیت این كار بسیار بالاست و در واقع تنها برگ برنده این نرم افزار برای كاركرد صحیح است.
برای به روز رسانی در پنجره اصلی بر روی گزینه LiveUpdate كه اولین گزینه از سمت راست است كلیك نمایید.
برای به روز رسانی قاعدتا" باید به اینترنت وصل باشید و برای آپدیت اقدام نمایید. در صورت وجود دیتابیس جدید به طور اتوماتیك عملیات دانلود و نصب انجام میشود.

پس از اطمینان از به روز بودن دیتابیس جهت كنترل درایورها اقدام می كنیم. برای این كار در پنجره اصلی بر روی گزینه Update كلیك می كنیم. با این كار به طور اتوماتیك سخت افزارها با دیتابیس چك می شوند و در صورت وجود درایور لیستی از آنها ارایه میشود. برای هر از درایورها امكان دانلود مستقیم هم وجود دارد كه معمولا" از سایت سازنده سخت افزار كه حاوی به روزترین درایورهاست نقل قول شده است.

نكته ای كه مهم است امكان چك سیستم برای یافتن درایور قبل از نصب ویندوز نسخه جدید است. مثلا" شما ویندوز اكس پی دارید و میخواهید بدانید همه درایورها برای ویندوز 7 موجود است؟ با انتخاب سیستم عامل و جستجو از وجود همه درایورها مطمئن میشویم.

كارهای جانبی نرم افزار
اگرچه وظیفه اصلی این برنامه یافتن درایورهاست اما كارهایی جنبی هم قابل انجام است كه در برخی موارد میوتاند مفید باشد. مثلا" با استفاده از گزینه Backup میتوان یك كپی متراكم از درایورها داشته باشید كه به صورت خودكار همه درایورهای مورد نیاز را نصب می كند. كاربرد مفید این در نصب درایورهای یك سری سیستم مشابه با یكدیگر میباشد. اما برای تهیه پشتیبان برای اینده توصیه نمیشود چون نسخه قدیمی را در اختیار قرار می دهد. برای استفاده از بك اپ تهیه شده در قبل یا باید از گزینه Restore استفاده كرد. البته میتوان در حین تهیه بك اپ آن را به صورت خودكار تهیه كرد كه روی سیستم بدون وجود برنامه نیز باز و نصب شود.

یك نكته
در صورتيكه به دليل عدم وجود درايور مودم و يا كارت شبكه سیستم شما به اینرنتت وصل نميشود كافي است برنامه را نصب كنيد و سپس موقع آپديت كردن درايور لينكي كه براي ارایه شده است را روي يك كامپيوتر داراي اتصال اينترنت دانلود نماييد و با كول ديسك به روي سیستم خود انتقال دهيد. فراموش نكنید كه پس از حل مشكل نت مجددا" به روزرسانی دیتابیس را انجام داده و برای یافتن نسخه جدید درایورها اقدام نمایید.

majid830
25-06-2010, 22:10
آخرین نرم افزار مخصوص کارت گرافیکم که مال لپ تاپ سونی (گرافیک g310m ) هستش رو دانلود کردم و موقع نصب این ارور رو میده
257.21_notebook_winvista_win7_32bit_international_ whql.exe

ویندوزم سون 32 بیتی
حنی دیگر درایورهای مخصوص اکس پی و ویستا هم جواب ندادن

راهنمایی میکنید؟

amd>intel
26-06-2010, 00:03

jodaltonpir
21-07-2010, 13:12
آخرین نرم افزار مخصوص کارت گرافیکم که مال لپ تاپ سونی (گرافیک g310m ) هستش رو دانلود کردم و موقع نصب این ارور رو میده

ویندوزم سون 32 بیتی

راهنمایی میکنید؟

منم مشکل تو رو دارم
سون 32 نصب کردم ولی درایور کارت گرافیکم نصب نمیشه
تو همین سایت یه جایی خوندم که اون فایلی رو که از سایت nvidia دانلود کردیم رو روش کلیک می کنیم
بعد تو فولدری که extract شده یه فایلی هست . فک کنم اسمش en_display بود
که باید تو این فایل مشخصات لپ تاپو وارد کنیم
البته تو توضیحاتش گفته بود علت این کار اینه که درایور های نوت بوک ها دیرتر از دسکتاپ بیرون میاد ( توسط سایت ارائه می شه) و وقتی درایور دسکتاپو رو نوت بوت نصب می کنی با مشکل مواجه می شی
هرچند این فایلی که شما و من دانلود کردیم مخصوص لپ تاپه !!!!!!!!!!

masoud45
03-08-2010, 05:09
من لب تاب دل 5010 دارم و روش ویندوز 7 ultimate 32bite ریختم الان هر کاری می کنم چند تا از درایورام نصب نمیشه
مثلا دراور وایر لس این ارور رو میده چکار کنم کمکم کنید

ببخشید بلد نبودم چجوری شیر میشه که عکس رو تو فروم نشون بده

fardis_7
19-08-2010, 12:07
سلام . اقا من یه سوالی واسم پیش اومده ...
مثل اینکه باید قبل از دانلود ریجستر بشه...

amd>intel
19-08-2010, 15:24
احتمال زياد وايرلس شما DELL 365 هست كه ئستي نصب ميشه

fardis_7
20-08-2010, 12:59
آقا اگه امکان داره در رابطه با این کد اکتیو برنامه Driver Magic یه راهنمایی به من بدید...
تشکر.

ramiy
30-08-2010, 19:30
سلام
من یه کارت کپچر دارم که درایور نداره
اصلا روش هم ننوشته چه کارک و چه مدلی هست
آیا راهی داره که بتونم درایورش رو پیدا کنم ؟

javadpoor
09-09-2010, 19:50
بسیار ممنون دوست عزیز. از تاپیک بسیار عالیتان ممنون. ان شالله در اینده نه چندان دور برای لب تابم از این تاپیک استفاده میکنم.

jack24
22-09-2010, 03:01
سلام من یک کارت صدا از نوع( c-media AC97 (5.12.1.41 دارم که در ویندوز xp نصب نمیشه وفقط در 98 جواب میده باید چیکار کنم هرکاری کردم درایودرش رو از هیچ سایتی پیدا نکردم لطفا راهنمائی بفرمائید
درضمن کارت صدا onboard بوده ومادر بورد هم AMI میباشد سیستم مال سال 2002 است

6082253
16-11-2010, 16:52
ممنون از راهنمایی همه

LordMMD
31-12-2010, 12:27

ویندوزم سون 32 بیتی

راهنمایی میکنید؟
سلام
یک لپتاپ سونی با Win 7 64bit هست
که نسخه درایور کارت G310M Nvidia اش مال 2009 هست و مشکلی که باهاش دارم اینه که وقتی از HDMI اش روی LCD خروجی میگیرم، یک سری نقاط قرمزی در گوشه و کنار تصویر دیده میشه.

من خودم این رو دانلود کردم:
260.99_notebook_winvista_win7_64bit_international_ whql

اما روی لپتاپ میگه که کارت مناسبی برای این درایور پیدا نشد !!!
در صورتی که از خود سایت NVIDIA پیداش کردم برای این مدل کارت و مخصوص لپتاپ

دوستان لطفا راهنمایی کنید
ممنون

Garcity
21-02-2011, 21:52
دستتون درد نكنه .
آموزشهاتون جامع و كامله .
ممنون

kasra_computer
25-02-2011, 05:04
سلام
خسته نباشید و ممنون از کمکهایتان
من یک لپ تاپ Dell 1564 Inspiron دارم که تا حالا روش ویندوز 7 نصب بوده.
حالا WinXP SP3 نصب کردم هیچ کدام از سخت افزارها را نمی شناسد.
در صورت امکان یا درایورهاشو بذارین یا لینک دانلودشو برام بفرستید یا بذارین.

با کمال تشکر
اینم آدرس ایمیلم: Kasra_computer@yahoo.com
اینم آدرس وبلاگم:

pooriya_hp
25-02-2011, 11:36
من از نرم افزاری بنام Driver Magician استفاده می کنم ...

که هم نسخه پرتابل داره و هم قابل نصب ...

از نظر من نرم افزار مناسبی هست ....

موفق باشید

jooobin
21-03-2011, 18:43
با سلام خدمت شما استاد عزیز

من یه لپ تاب dell inpiron گرفتم وایر لسش نصب نیست نه با f2 کار میکنه نه تو divece manegar نصب شده بود

راه حل های بالا رو خوندم

ولی فکر نکنم نیاز باشه چون درایور ناشناس نداره زنگ زدم فروشگاه گفت باید نصبش کنی راه حل اسون به من یاد بدین با تشکر

ya abbas
31-03-2011, 00:48

من یه لپ تاب dell inpiron گرفتم وایر لسش نصب نیست نه با f2 کار میکنه نه تو divece manegar نصب شده بود

راه حل های بالا رو خوندم

ولی فکر نکنم نیاز باشه چون درایور ناشناس نداره زنگ زدم فروشگاه گفت باید نصبش کنی راه حل اسون به من یاد بدین با تشکر
سلام
شما از روش های پست اول استفاده کن ودرایور مورد نظر رو دانلود کن

pny8gb
31-03-2011, 08:33

راه حل های بالا رو خوندم

همون درایور رو که گرفتی بش می خوره فقط از طریق Device Manager نصب کن

khaledy07
20-05-2011, 05:39
سلام یک دستگاه پرینتر (4 کاره) مدل "HP LaserJet 3380" دارم که درایورش رو برای ویندوز 7 نمیتونم از اینترنت پیدا کنم
چیکار کنم ؟
البته با همون درایوری که برای ویندوز ایکس پی هست اسکنرش نصب میشه اما پرینترش نه

چیکار کنم ؟؟

soleiman111
20-05-2011, 14:57
منظور از SUBSYS در Hardware Ids چیست ؟

مثلا در این دو قطعه

Dell Wireless 1502 802.11b/g/n
PCI\VEN_168C&DEV_002B&SUBSYS_02041028

Dell Wireless 1702 802.11b/g/n
PCI\VEN_168C&DEV_002B&SUBSYS_02051028

saman_mute
06-06-2011, 16:11
mersi
manke asan saar dar nayavordam
bivin vase ye vaireles ch ekhefato khari daram mikesham

mojoudi
12-06-2011, 13:31
با سلام موجودی هستم
به افتخار سایت زیبای p30world تمام لینکهای مورد نظر برای درایورهای انواع لب تاب ها و پی سی ها
را خدمت دوستان عزیز و گرامی معرفی میکنم
امیدوارم بدردتان بخورد

سایت جدید من هم برای کمک به شما دوستان که بزودی کامل میشود
و
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید و adsl-help.blogfa.com خواهد بود

با آرزوی موفقیت برای ایرانی های همیشه ایرانی
:11::10::8:

amir.zomorodian
12-06-2011, 14:47
با سلام خدمت دوستان عزیز
می خواستم یه کوچولو دوستانی که با دانلود درایور و یا نصب درایور متفرقه رو دستگاه مشکل دارن کمک کنم .
برای مثال شما لب تاپ سونی داری می خوای درایورشو دانلود کنی این روش رو دنبال کن . تو گوگل بزن Sony Support
سایت پشتیبانی سونی باز میشه .
مدل لبتاپ یا سریال اونو بزن براتون میاره بعداً می تونی راحت برای ویندوزت مدل مربوطه رو دانلود کنی
اگر هم که اون لب تاپ از ویندوز مورد نظر پشتیبانی نکنه که نمیتونی کاری کنی
برای باقی لب تاپ ها هم به همین منظور هست
اگر کسی برای گرفتن درایور مورد نظرش مشکلی داره مدل و سریال دستگاهشو بده براش لینک کنم درایورو.
البته نرم افزارهایی مثل Driver Pack Soloution تو بازار هست که به صورت اتوماتیک درایورها رو شناسایی و نصب کرده !!
دوستانی که دسترسی به اینترنت پر سرعت داشته باشند ورژن جدید این نرم افزار 2011 از سایتش می تونن دانلود کنن .تو ایران توسط شرکت امپرور یا صنوبر پخش می شه .
با این حال در خدمت هستم .

DMAHVTOAOBD
08-08-2011, 13:04
سلام
اسکنر من مادیران مدل SuperScan Photo 648هست و فقط روی win xp-sp1 نصب میشه و وقتتی روی win7 نصب میکنم اروری میده مربوط به درایور،چطوری میتونم از اسکنرم توی win7 استفاده کنم،درایوری که مخصوص این اسکنر باشه و با ویندوز7 سازگار باشه رو نیازدارم چطوری و از کجا تهیه کنم
دوستان خیلی ضروریه لطفا کمک کنید

47scorpion
21-08-2011, 02:24
سلام
کارت گرافیک من geforce fx 5600 هست و درایور ویندوز 7 رو ندارم.درایورای xp و vista هم روش جواب نمیده و nvidia هم درایورش رو عرضه نکرده.
چیکار کنم که ویندوز کامل شناسایی کنه؟(نصب شده اما وقتی کار گرافیکی انجام میدم، یا میرم تو بازی که قبلاً درست کار میکردن، ریستارت میکنه!!!):41:

amin alizadeh
17-12-2011, 21:26
خواهش مندم از شما اگه ممکنه هر چه سریع تر این درایور رو بارم پیدا کنید خیلی ضروریه مرســــــــــــــــــــی

amir.zomorodian
26-12-2011, 08:57
من لب تاب دل 5010 دارم و روش ویندوز 7 ultimate 32bite ریختم الان هر کاری می کنم چند تا از درایورام نصب نمیشه
مثلا دراور وایر لس این ارور رو میده چکار کنم کمکم کنید

ببخشید بلد نبودم چجوری شیر میشه که عکس رو تو فروم نشون بده

با توجه به عکس شما دوست عزیز شما احتمالاً داری درایور اشتباه رو نصب می کنید و باید درایور دیگه رو روش تست کنید .
از این آدرس اگر چک کنی می بینی که 4 نوع درایور برای وایرلس لب تاپ شما وجود داره
خودت بر مبنای نوع وایرلستون اون رو نصب کنین
موفق باشین

omidsarab
19-03-2012, 19:49
یه کامپیوتر داریم ویندوزش پرید مجبور شدیم از اول نصب کنیم سی دی های خودش نیست حالا مدل کارت صدا و کارت گرافیکش نمیدونم چطور میشه پیدا کرد آیا نرم افزاری هست که بشه باهاش پیدا کرد؟

amirkhan_0o0
30-10-2012, 16:03
دوستان درایور سخت افزار وین 7 و وین 8 فرق می کنه؟؟
من درایور های macbook Pro MV101 رو برای وین 8 64 بیت رو می خوام اگه لینک دارین ممنون می شم!(البته وین 7 رو دارم!)

spartaqus
04-11-2012, 11:34
یک سوال درایورهام رو با driver genius آپدیت کنم مخصوصا درایور کارت گرافیک رو حتما برای سیستم خودمو آپدیت میکنه دیگه ؟! مطمن باشم ؟!

Alijo0on
09-11-2012, 01:51
سلام
من یدونه از این مینی لپ تاپ هایه Asus رو که ویندوز اورجینال داشت و همه چیش از گرافیک اینا اوکی بود
و ویندوز ریختم روش و به کل گرافیکش پرید و اصن اون aero که تو ویندوز 7 داره روش لود نمیشه همه درایور هاشم از طریق سریال نامبرش از تو سایت ایسوس پیدا کردمو نصب کردم اما نشد
کسی میتونه راهکاری بهم معرفی کنه ؟
نظرتون در مورد ریکاوری چیه ؟

Amir.prs
20-04-2013, 22:44
الان با داده های زیر میشه بهم بگید باید چی دانلود کنم ؟ :n19:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

KING iMAN
22-04-2013, 12:04

KING iMAN
22-04-2013, 12:24

daar
11-10-2013, 17:40
مشکل در سیستم لطفا کمک کنید عدم شنسایی درایو ide بعد از تعویض ویندوز 8 در کنار sata درایو

تمام سیستم شناسایی شده اما متاسفانه هارد به کل در هیچ جای سیستم شناسایی نشده است

فرشادک
18-11-2013, 19:51
سلام دوستان من داریو مادربرد ESC ht200 gefors6100sm-m2
تو رو خدا بهم بدید هر چی دنبال گشتم هر چی دانلود کردم نشد میخام لن و بشناسه گرافیکم نمیشناسه

آقای هیچ ندان
28-12-2013, 22:46
عالی بود دستتون درد نکنه123321 :n12:

need_assessment
16-01-2014, 16:55
با سلام و خسته نباشید. من ویندوز هفت دارم sp1. درایور دی وی بی استیک IT9135 bda که نصب می شه بعد چند لحظه ارور می ده و می گه نمی شناسه و unknown device می زنه. خواهش می کنم بفرمایید می شه در این مورد کاری کرد؟

need_assessment
19-01-2014, 13:44
nknown Device
Vendor: Microsoft
PnpID: usb\unknown
USB Mass Storage Device
PnpID: usb\class_08&subclass_06&prot_50
USB Composite Device
PnpID: usb\composite در مورد --- -t stick هستش.

hesamghf
07-07-2014, 16:28
سلام دوستان

hesamghf
07-07-2014, 16:31
سلام دوستان

hesamghf
08-07-2014, 03:15
تو رو خدا یکی بگه من درایورهای مربوط به touchpad سونی رو برای ویندوز 7 32bit از کجا گیر بیارم. تو رو خدا بگین. سه روزه تمام سایتارو زیر و رو کردم نمیدونم یکی از این دو مدل هست تاچ پدها : synaptics و alps که نمیدونم من باید کدوم رو نصب کنم. هیچی پیدا نکردم نه توی اون سایت مسخره خود سونی و نه تو هیچ سایت دیگه ای.. حتی رفتم ماله lenovo رو نصب کردم که به راحتی نصب شد ولی در کل اون اسکرولی که می خوام رو نمیکنه.

turtleback
08-07-2014, 03:18
تو رو خدا یکی بگه من درایورهای مربوط به touchpad سونی رو برای ویندوز 7 32bit از کجا گیر بیارم. تو رو خدا بگین. سه روزه تمام سایتارو زیر و رو کردم نمیدونم یکی از این دو مدل هست تاچ پدها : synaptics و alps که نمیدونم من باید کدوم رو نصب کنم. هیچی پیدا نکردم نه توی اون سایت مسخره خود سونی و نه تو هیچ سایت دیگه ای.. حتی رفتم ماله lenovo رو نصب کردم که به راحتی نصب شد ولی در کل اون اسکرولی که می خوام رو نمیکنه.

نمیدونم سایت mobilestan.net قسمت فرومش رفتی یا نه به احتمال زیاد اونجا بتونی راه حلی پیدا کنی.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

miladreali
16-06-2015, 17:12
سلام
من میخواستم درایور وایرلس لپتاپمو دوباره دانلود و نصب کنم، وقتی که میرم سایت ایسوز و درایورهای وایرلس لپتاپ مدل خودم رو میارم، با چندین فایل برای دانلود مواجه میشم. مثلا یکی مال شرکت Ralink هستش و یکی هم برای شرکت Qualcomm. آیا همه این فایل ها رو باید دانلود کنم؟

hamidrm1369
10-08-2015, 18:41
سلام
هارد لب تابم خراب شد عوضش کردم
هارد خودش 640 بود الان 500 خریدم
از ویندوز اورجینالش بک آپ گرفته بودم رو هارد جدید نصب نشد
یه ویندوز معمولی نصب کردم حالا هیچ کدوم از درایو ها نصب نمیشه
چیکار باید بکنم
اگه هارد 640 بخرم درس میشه
لب تاب سونی مدل vpc cw2qgx

خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

MOHAMMAD__REZA
27-09-2016, 18:55
بهترین نرم افزاری که برای آپدیت درایورها می شناسین چیه؟