PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بهترین ورزش برای بلندی قد

M i L @ D
23-03-2010, 12:48
سلام دوستان ...

من سنم 17 ساله و قدم 1.78 یا 1.79 ... میخوام تا زمانی که بهترین فرصت برای بلند شدن قد دارم ازش استفاده کنم و قدم تقریبا به 1.85 برسه !

حالا بنظر شما ، چه ورزشی یا چه کارهایی برای بلندی قد خوبه ؟!

من خودم فوتبال رو دوس دارم ولی خیلیا میگن باعث جلوگیری از رشد قد میشه !

نظر شما چیه ؟

ممنون ...

siavash66
23-03-2010, 13:45
سلام دوستان ...

من سنم 17 ساله و قدم 1.78 یا 1.79 ... میخوام تا زمانی که بهترین فرصت برای بلند شدن قد دارم ازش استفاده کنم و قدم تقریبا به 1.85 برسه !

حالا بنظر شما ، چه ورزشی یا چه کارهایی برای بلندی قد خوبه ؟!

من خودم فوتبال رو دوس دارم ولی خیلیا میگن باعث جلوگیری از رشد قد میشه !

نظر شما چیه ؟

ممنون ...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

M i L @ D
23-03-2010, 16:31
راستش یه مدت بسکتبال میرفتم ولی یجوری بود ... نمیدونم از ورزش خوشم نیومد یا از جو کلاس !

خب بغییر از والیبال و بسکتبال ورزش های دیگه زیاد تاثیر ندارن ؟!

در هر حال ... خیلی ممنون از جواب !

dsa dsa
23-03-2010, 17:58
از مواد خوراکی مانند شیر/ماست /گردو /سبزی و میوه استفاده کن !

الکی ور نرو با قدت که مشکل شاز میشه و ضررهایی هم داره @؟!

M i L @ D
23-03-2010, 18:21
از مواد خوراکی مانند شیر/ماست /گردو /سبزی و میوه استفاده کن !

الکی ور نرو با قدت که مشکل شاز میشه و ضررهایی هم داره @؟!

ممنون واسه جواب ...

از مواردی که گفتی بخصوص شیر و میوه استفاده میکنم !

راستی تا چند سالگی افزایش قد وجود داره ؟

S0R3N4
23-03-2010, 21:54
به عقيده ي بيشتر افراد ، قد بلند مشخصه ي بسيار خوبي است و پسران ما عموماً آرزو دارند بلندتر و درشت اندام تر باشند. اما بلند قد شدن به عوامل متعددي بستگي دارد. سايز بدن افراد نتيجه اي از تداخل عوامل داخلي و محيطي در طول دوران رشد است. عوامل داخلي تعيين کننده قد ، فاکتورهاي ژنتيکي است که فرد از والدينش دريافت مي کند و قابل تغيير نيست ، عوامل محيطي تاثير گذار نيز عبارتند از : تغذيه ، آب و هوا ، اقليم و بيماريها و .... مثلاً شواهد موجود نشان مي دهد نزديکي يا دوري به خط استوا در اندازه بدن افراد موثر است .

اگر چه نمي توان عوامل محيطي و ژنتيکي را به راحتي جدا کرد ولي با بررسي ملل مختلف ، نژادها و سرزمينهاي گوناگون اين نتيجه به دست مي آيد که عوامل محيطي بسيار مهم اند . ضمنا افراد نيز مي توانند رژيم غذايي مناسبي را انتخاب کنند تارشدي آرام و طولاني تر داشته باشند.

طي تحقيقاتي مشخص شده که انسان کنوني از انسان اوليه بسيار بلند قامت تر است ؛ اين نتيجه که با مقايسه ستون مهره ها در سنگواره هاي به دست آمده حاصل شده است . از لحاظ فيزيولوژيک ، يک مادر بلند قد ، نوزادي با وزن گيري بهتر خواهد داشت زيرا فضاي لگن مادر بيشتر است و جنين رشد بهتري در رحم دارد .

بلند قد بودن مردان يکي از معيارهاي خانم ها براي انتخاب همسر است ، مرد بلند قد ، قوي تر به نظر مي رسد.

در ميان مواد مغذي مورد نياز براي رشد قدي ، مصرف به اندازه پروتئين ها و املاح از اهميت ويژه اي برخوردار است .

بيشتر رشد قدي با افزايش طول استخوانهاي دراز بدن صورت مي گيرد بدين ترتيب که در سنين کودکي در انتهاي استخوانهاي دراز بدن مثل استخوان ران و ساق پا ، منطقه اي بنام اپي فيز موجود است که هنوز استخواني نشده و از جنس غضروف است. اين بخش مولد با تکثير سلولي موجب افزايش قد استخوانها مي شود و در انتهاي سنين بلوغ ، اين بخش استخواني شده و در اين مرحله رشد قدي فرد متوقف مي شود ، لذا قد فرد بلندتر نخواهد شد.

در بدن ، هورموني به نام هورمون رشد موجود است که در سنين کودکي و نوجواني تکثير سلولي ، در اين مناطق غضروفي را تحريک و موجب افزايش استخوان سازي مي شود. استخوان سازي تا پايان سنين بلوغ ، ادامه دارد يعني تا اوايل 20 سالگي هنوز امکان افزايش قد وجود دارد.

يکي از عوامل تاثيرگذار بر رشد قدي تغذيه است . ژاپني ها توانسته اند با تغذيه سالم ، متوسط قد جوانانشان را افزايش دهند. در ميان مواد مغذي مصرف به اندازه ي پروتئين ها و املاح بسيار اهميت دارد. يک نوجوان بايد پروتئين مورد نيازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دريافت کند. بهتر است پروتئين مصرفي از منابع پروتئين حيواني باشد مثل گوشت گوسفند و گاو ، مرغ و ماهي ، تخم مرغ و شير. در ميان املاحي که براي رشد قدي لازم اند کلسيم ، فسفر ، منيزيم ، روي و فلوئور از اهميت ويژه برخوردار هستند. منابع کلسيم: لبنيات مثل شير ، ماست ، پنير خامه و بستني است . فسفر و منيزيم در گوشت و ديگر منابع پروتئين و حبوبات فراوان است. فلوئور نيز در آب موجود است و آب مصرفي بايستي محتوي ppm 1 فلوئور باشد.
تحقيقات اخير ، اذعان مي دارد که مصرف " روي " به مقدار کافي موجب رشد قدي مناسب خواهد شد ، در خاورميانه و خصوصاً ايران مصرف کم روي موجب کوتاه قدي و قدرت جنسي پايين مردان جوان مي شود. به علاوه با کمبود روي سطح توانايي هاي مغزي و ايمني بدن پائين آمده و ابتلا به بيماريهاي مسري زياد تر رخ مي دهد.
توصيه متخصصان تغذيه براي نوجوانان ، مصرف روزانه 150 گرم گوشت ، نصف تا 1 ليوان حبوبات پخته ، 2 تا 3 ليوان شير و لبنيات ديگر به همراه سبزيجات فراوان است.
نوجواناني که در سنين رشد هستند و افزايش قد خوبي ندارند مي توانند با مصرف مکمل ويتامينها و املاح ، طبق دستور و مصرف هفتگي آهن ، رشد قدي شان را بهبود بخشند. پس توصيه مي شد کساني که مي خواهند قد بلند تري داشته باشند هفته اي يکبار جگر و دو بار غذاي دريايي ميل کنند و هر روز چند عدد ، بادام ، بادام زميني و گردو بخورند .
غذاهاي دريايي مثل ماهي ، ميگو ، جگر و دانه هاي روغني حاوي املاح زيادي هستند و فوائد بسياري براي نوجوانان دارند.
پس توصيه مي شود کساني که مي خواهند قد بلندتري داشته باشند هفته اي 1 مرتبه جگر و 2 مرتبه غذاي دريايي ميل کنند و هر روز چند عدد بادام و بادام زميني و گردو بخورند .
يک نکته بسيارمهم در افزايش قد ، انجام فعاليت هاي ورزشي است . هر چه تحرک ما بيشتر باشد گردش املاح استخواني بيشتر خواهد بود و اين مساله به رشد قدي کمک خواهد کرد. ورزشهايي مثل بسکتبال ، واليبال ، شنا ، بدمينتون و تنيس براي کمک به افزايش قد بسيار مفيد اند.
در دهه ي اخير با انجام عملي بر روي افراد کوتاه قد ، به طور مصنوعي طول استخوانهاي درازشان را افزايش مي دهند ، بدين ترتيب که استخوانهاي پا را شکسته و محل شکستگي را به پوششي از جنس استيل متصل مي کنند .
در نهايت بهتر است با تامين رژيم غذايي مناسب و با تشويق آنها به فعاليت بيشتر زمينه رشد قدي نوجوانان را فراهم سازيم.

هورمون رشد انسانی، توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود و نقش کلیدی در عملکرد سیستم ایمنی بدن، ترمیم بافت‌ها، جایگزینی سلول‌ها و استحکام استخوان‌ها ایفا می‌کند. با وجودی که با بالا رفتن سن از سطح هورمون رشد کاسته می‌شود باز با این وجود می‌توانید به‌صورت طبیعی سطح هورمون رشد را افزایش دهید.

تحقیقات نشان داده که فعالیت‌های ورزشی غیرهوازی و انفجاری مثل دوی سرعت باعث ترشح میزان قابل توجهی هورمون رشد می‌شود. جدائی از موارد فوق بررسی‌های دیگر نشان داده که یک‌سری از آمینواسیدها نیز کمک مضاعفی به ترشح هورمون رشد می‌کنند.
در دوران کودکی هورمون رشد باعث بلند شدن قد می‌شود. زمانی‌که فرد به نهایت رشد قدی خود رسید این هورمون تغییر نقش می‌دهد و دوران بزرگ‌سالی این هورمون دیگر به بلند شدن قد کمک نمی‌کند و در عوض به کاهش چربی بدن کمک می‌کند. از همین‌رو از این هورمون در دوران میان‌سالی و پیری می‌توان به‌عنوان هورمون سلامتی و تندرستی نام برد.
● تمرینات غیرهوازی کوتاه و سرعتی
تحقیقات نشان داده که افزایش هورمون رشد تا ۵۳۰ درصد از طریق انجام دوهای سرعت وجود دارد.

همان عملکرد دوی سرعت را می‌توان به روش‌های مختلف به‌دست آورد، که از جمله می‌توان به شنا کردن، دوچرخه‌سواری، اسکی صحرائی اشاره کرد. اگر به تمرین با دستگاه‌های ایروبیک علاقه‌مند هستید پس می‌توانید از دستگاه دوی درجا، پله، دوچرخه ثابت و ... استفاده کنید.

● از انجام موارد ذیل اجتناب کنید
هیچ‌وقت تمرین را با حداکثر فشار شروع نکنید. برای مثال هیچ‌وقت در ابتدای تمرین یک دوی سرعت شدید را انجام ندهید. با وجودی‌که تمرین غیرهوازی ثمربخش‌ترین نوع تمرینی است ولی می‌تواند خطرناک‌ترین نیز باشد. یکی از بخش‌های آسیب‌پذیر پشت پاها هستند که کشیدگی در آنها جزو شایع‌ترین آسیب‌دیدگی‌ها است. هرکسی که دارای مشکل قلبی و یا تنفسی است می‌بایست حتماً قبل از شروع تمرین یک تست ورزشی داده باشد. حتی ورزشکاران جوان نیز می‌بایست به‌صورت تدریجی بر شدت تمریناتشان بیفزایند.

به‌طور معمول حداقل ۸ هفته زمان به منظور آماده ساختن کامل فیبرهای سرعتی نیز می‌باشد. هدف، افزایش سرعت و شدت تمرین و رسیدن به مرحله نفس نفس زدن در هر سیکل دوی سرعت می‌باشد. اگر بیشتر از ۳۰ ثانیه طول کشید که به نفس نفس زدن بیافتید پس نیازمند افزایش شدت تمرین هستید.
● ترشح‌کننده‌های طبیعی هورمون رشد
آمینواسیدها بلوک‌های سازنده، تمامی پروتئین‌ها هستند که آنزیم‌ها هورمون‌ها، عضلات، استخوان‌ها، پوست و ارگان‌های بدن را تشکیل می‌دهند.
یک‌سری از آمینواسیدها نشان داده‌اند که موجب ترشح هورمون رشد می‌شوند.

این قبیل آمینواسیدها هم به‌صرفه و هم بدون عوارض جانبی هستند که باعث تحریک هورمون رشد به ترشح می‌شوند. با این وجود اخیراً مشخص شد که گلوتامین که فراوان‌ترین آمینواسید بدن نیز به حساب می‌آید نقش مؤثری در آزادسازی هورمون رشد دارد.
ط خواب
یکی از موارد دیگر افزایش‌دهنده هورمون رشد داشتن خواب کافی شبانه است. حداکثر ترشح هورمون رشد به‌صورت طبیعی در نیمه شب و از ساعت ۱۱ تا ۲ بامداد می‌باشد که معمولاً پس از گذشت ۴۵ دقیقه از به خواب رفتن ترشح آن شروع می‌شود. بنابراین با زود خوابیدن و شب زنده‌داری نکردن می‌توانید به نحو قابل توجهی به ترشح هورمون رشد کمک کنید.
● نتایج حاصل از افزایش سطح هورمون رشد
▪ افزایش قدرت
▪ افزایش سطح انرژی
▪ حفظ حجم عضلانی بدن
▪ کاهش درصد چربی بدن
▪ حفظ رنگ طبیعی مو
▪ خواب با کیفیت‌تر و عمیق‌تر
▪ پوست کلفت و سالم‌تر
▪ کاهش چین و چروک
▪ کاهش افسردگی
▪ افزایش استقامت
▪ افزایش عملکرد سیستم دفاعی بدن
▪ افزایش قدرت حافظه
▪ افزایش خروجی قلب
▪ داشتن فشار خون طبیعی

تو یه کلام.تغذیه و استراحت خوب باشه.نوع ورزشت مهم نیس!بقیش رو به ژنتیکت بسپر...

smartexploit
23-03-2010, 22:19
شما ميتوني از مكمل آرژنين و تريبولوس استفاده كني , اگه هم از بسكتبال و واليبال بدت مياد , ميتوني از ورزش مفرح شنا بهره ببري

M i L @ D
24-03-2010, 12:58
FELI جان جواب بسیار کاملی بود ... خیلی ممنون !

تغذیه و استراحت که خوبه بد نیست ، نوع ورزش هم به رشد کمک میکنه و من از موارد زیر یکی رو انتخاب میکنم :

1- بسکتبال
2-والیبال
3-اسکیت
4-همینی که Smart عزیز گفتند ( شنا )

شما ميتوني از مكمل آرژنين و تريبولوس استفاده كني

خیلی ممنون از جواب ولی ها ؟ :دی

S0R3N4
24-03-2010, 20:20
من جای تو بودم شنا رو انتخاب میکردم.قد بلند به تنهایی کافی نیس.شنا هیکل رو واقعا زیبا و ورزیده میکنه و متناسب با قدت...