PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمايي در مورد شروع برنامه نويسي در شبكه ها واينترنت

mghorobei
04-04-2006, 23:44
سلام دوستان عزيز من
اشنايي كامل بزبانهاي پاسكال و ويژوال بيسيك و برنامه نويسي دارم ولي مي خواهم شروع به آموزش برنامه سازي در شبكه و اينترنت كنم راهنمايي كنيد ممنونم :)

arthuhzard
05-04-2006, 08:34
خوب جایی اومدی.خیلی خوبه که به دوتا زبان مسلطی و راحت میتونی زبانها دیگه رو یاد بگیری.
و اینکه میخوای وارد دنیای وب بشی و زبانها مختلف و جذاب اون.زبان تحت وب زیاده و اکثرا هم واقعا به هم نزدیک و قوی هستند.
و زبانی که من پیشنهاد میکنم بهت PHP هست.چون واقعا واقعا هم قویه، هم جذابه و هم سادست یعنی syntax هاش شبیه c هست و ساده هم هست.همین این فروم که هست با php نوشته شده.
زبان دوم که پیشنهاد میکنم java هست(با java script اشتباه نگیرید) که واقعا زبان قوییه.موفق باشی

netspc
05-04-2006, 15:32
ببين دوست من تقريباَ ميشه گفت برنامه نويسي شبكه با اينترنت فرق ميكنه:
دليلش چيه؟
به اين دليل كه شما در شبكه نميتوني state-less كار كني در واقع برنامه هاي بايد هميشه با هم در ارتباط باشند و ارتباطشون هيچ وقت با هم قطع نشه كه به اصطلاح به اين برنامه ها برنامه هاي client/server ميگيند.براي برنامه نويسي اين مدل شما بايد بري network socket programming رو يادبگيري و كلاَ كار با tcp/ip.
ولي بر روي اينترنت برنامه هاي يك طرفه هست(خواهشاَ اشتباه گرفته نشه)يعني اينكه state-less داري كار ميكني يعني كلايت وقتي يك صفحه رو از يك سايت درخواست ميكنه وقتي سايت لود شد كلاينت ديگه كاري با سرور نداره و فقط صحفه اي بار شده است رو ميبينه (امكان داره اون صفحه يك فرم ورودي باشه و براي مثال شما در حال پر كردن آن هستيد ولي اينترنت قطع شده باشد ولي شما كماكان صفحه رو داريد و تا وقتي كه روي دكمه ي فرستادن كليك نكنيد اتفاقي نميفته)
براي اينجور كارها بايد web application programming رو ياد بگيري تكنولوژي هاي كه وجود داره:
asp
php
asp.net
cgi
perl
jsp
python(cgi programming in advanced and flexible mode on mulit platform)
خب اينديگه بستگي به شما داره كه كدوم راه رو بري
فقط يك نكته درباره جاوا
خود زبان java براي برنامه network بوجود آمد و كلاَ براي اينكه بتونهcross platfom باشه(حتماَ آشنا هستي) ولي يك ابزاري به اون اضافه شد بنام applet كه به شما امكان اينو ميده كه برنامه نويسي network رو روی web بتونی پیاده سازی کنی در واقع تلفیقی از socket programming و web programming
یکی دیگه از تکنولوژیهایی که نباید به راحتی از خیرش گذشت .net هست این تکنولوژی شما را به سرعت به آنچه که در ذهنت هست میرسونه شما اگه با وی بی حرفه ای شدی انتخاب خوبی برات هست در ضمن میتونی برای اینکه قابلیت cross platform رو از دست ندی بری و python رو هم در کنارش یاد بگیری چراکه python هم با دات نت کار میکنه و شما میتونی برنامه هاتو رو روی چندین سیستم عامل اجرا کنی
راستی از این به بعد به xml و ajax هم باید به یک تکنولوژی قوی و جدی نگاه کرد چون این دو تا داره آرزوی combining socket programming and web programming رو به واقعیت نزدیک میکنه
خسته شدم