PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو

صفحه ها : 1 2 3 [4]

amir z
14-04-2017, 09:28
سلام
- بعد از اینکه فیلتر عوض شه، باید روغن هم اضافه بشه یا لزومی نداره؟

دیروز که ماشینو بردم روغنشو عوض کنم، گفت فیلترش هم عوض کن، گفتم دفعه پیش عوض کردم گفت ربطی نداره. بالاخره فیلتر هم عوض کرد. بعد گفت چون فیلترو عوض کردی، نیم لیتر هم روغن اضافه باید بریزی. یه نیم لیتر هم روغن کاسترول ریخت.

چهار لیتر بهران سوپر پیشتاز 46 تومن
نیم لیتر کاسترول 7.5
فیلتر روغن 9.5
دستمزد 5 تومن

ممنون
بستگی به ماشین داره که براش چه حجم روغنی تعریف شده باشه. تعویض روغنی ها بلا استثنا همشون روغن زیادی میریزن که خیلی خیلی واسه موتور بده. حتی تو موتور هایی که چند سال از کارکردشون میگذره خیلی بهتره روغن حتی تا 200-300 سی سی کمتر ریخته بشه و گیچ روغن فول رو نشون نده.
من هر ماشین که از تعویض روغنی اومده رو چک کردم، همیشه روغن بالاتر از فول بوده که هم باعث نشتی روغن از جاهای مختلف موتور میشهف هم باعث دود کردن میشه گاهی و هم سر شمع ها روغن میزنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-04-2017, 12:28
سلام- بعد از اینکه فیلتر عوض شه، باید روغن هم اضافه بشه یا لزومی نداره؟
دیروز که ماشینو بردم روغنشو عوض کنم، گفت فیلترش هم عوض کن، گفتم دفعه پیش عوض کردم گفت ربطی نداره. بالاخره فیلتر هم عوض کرد. بعد گفت چون فیلترو عوض کردی، نیم لیتر هم روغن اضافه باید بریزی. یه نیم لیتر هم روغن کاسترول ریخت.
چهار لیتر بهران سوپر پیشتاز 46 تومننیم لیتر کاسترول 7.5فیلتر روغن 9.5دستمزد 5 تومنممنون

سلام
بله , حرفتون درسته . تشکر . بنده فراموش کردم بگم برای جبران روغن توی فیلتر روغن اضافه کنین
اگه آدم خسیسی باشه میتونه آروم فیلتر رو یله کنه و روغن توش رو بریزه توی موتور
:20:
البته نباید فیلتر رو کامل برگردونه چون توی فیلتر ذرات رسوب هست
کلاً خسیس بازی درنیاریم بهتره یعنی روغن توی فیلتر رو فراموش کنیم دیگه
==================================

نکته مهم دیگه:
اگر یک لیتر هم زیادتر بریزین توی کارتل مشکلی پیش نمیاد .
2 دلیل داره:
1- طراحان همیشه کارتل رو طوری طراحی میکنند که خیلی بیشتر از حجم اعلام شده روغن میگیره چون میدونند ممکنه عده ای اشتباه کنند و حتی روغن رو خالی نکنند و 4 لیتر هم اضافه کنند
2- بع محض استارت زدن مقدار زیادی از روغن توی کارتل کشیده میشه توی پمپ روغن و لوله ها و مجراها و بالای سرسیلندر (قسمت سوپاپها) و سطح روغن توی کارتل خیلی پائئین میره
در همین سایت یادمه یکی از دوستان فراموش کردند که روغن رو تخلیه نکرده اند و 4 لیتر هم اضافه کردند و مدتی بعد متوجه شدند و روغن رو کشیدند و مشکلی هم پیش نیومد

برای ماشینی که روغن ریزی و یا روغن سوزی و یا هر دو رو داره , بنده پیشنهاد میکنم نیم لیتر هم اضافه بریزند همیشه

najee
17-04-2017, 11:42
دوستان پراید مدل 93seیورو4 کارکرد حدود 21000 تو دفترچشون نوشته روغن گیربکس (واسگازین)هر 20تا عوض شه خودمم میخوام که عوض کنم شاید فرقی کرد آخه هم صدای موتور زیاده هم دنده ها یه کم خشک جا میخوره خصوصا دنده یک .
حالا دوتا مساله یکی اینکه چه روغنی واسه گیربکس پراید مناسبه ؟؟
دو اینکه من هرجا تو نت سرچ کردم نوشته روغن گیربکس هر50تا 70تا عوض بشه پس چرا تو دفترچه پراید نوشته 20هزارتا ؟؟

hassanshaikhi
27-04-2017, 21:07
سلام
- بعد از اینکه فیلتر عوض شه، باید روغن هم اضافه بشه یا لزومی نداره؟

چهار لیتر بهران سوپر پیشتاز 46 تومن
نیم لیتر کاسترول 7.5
فیلتر روغن 9.5
دستمزد 5 تومن

ممنون

اینکه دو نوع روغن با هم قاطی شده باعث کاهش کیفیت نمیشه و مشکلی ایجاد نمیکنه؟

hosseinf722
28-04-2017, 07:45
اینکه دو نوع روغن با هم قاطی شده باعث کاهش کیفیت نمیشه و مشکلی ایجاد نمیکنه؟

به نظرم حتی اگه مشخصات و پارامترهای کیفی روغن ها هم مثه هم باشه بازم ممکنه باهم تداخل داشته باشن. حالا دوستانی که اطلاع دارن نظرشونو بگن.
بهران SL/CF 20-50 بود و کاسترول SM/CF 10-40

دلیل اینکه کاسترول ریخت این بود که یا باید روغن باز بدون برند میریخت یا یه بهران چهار لیتری دیگه میخریدم و نیم لیترشو میریخت و سه و نیم لیترشو برای دفعه های بعد نگه میداشتم یا اینکه کاسترولی که باز داشتو میریختم.

775e
05-05-2017, 12:39
سلام برای 405slx موتور tu5 روغن موتور ایرانول ریسنگ خوبه؟؟؟؟؟
اگر نه چه چیزی چیشنهاد می کنید...

kcnc
08-05-2017, 13:18
دوستان تجربه استفاده از روغن موتور اسپیدی سپاهان را داشتند؟ کلا کیفیتش چطوره آیا محصولاتش هم ردیف بهران، ایرانول و پارس هست؟ با تشکر

K!ng of th3 K!ngs
08-05-2017, 16:26
سلام برای 405slx موتور tu5 روغن موتور ایرانول ریسنگ خوبه؟؟؟؟؟
اگر نه چه چیزی چیشنهاد می کنید...
--------
هر روغنی که 10-40 باشه و حداثل SL باشه به خوبی جواب میده از جمه ایرانول ریسینگ

Alijo0on
28-06-2017, 17:46
سلام
206 تیپ 2 مدل 91 روغن و فیلتر روغن .... مناسبش رو معرفی کنید لطفا
سری قبل توتال بود و سوپر پایا پیشنهاد داده بودن
که از اونجایی که توتال هم ایرانیه و اینجا پر میشه ! همون سوپر پایا ریختم و فروشنده گفت راحت 8000 تا میره !!!!
کسی اگه مطلع هست در این باره راهنمایی کنه
ممنون :n16:

emperor_ss
28-06-2017, 20:47
سلام
206 تیپ 2 مدل 91 روغن و فیلتر روغن .... مناسبش رو معرفی کنید لطفا
سری قبل توتال بود و سوپر پایا پیشنهاد داده بودن
که از اونجایی که توتال هم ایرانیه و اینجا پر میشه ! همون سوپر پایا ریختم و فروشنده گفت راحت 8000 تا میره !!!!
کسی اگه مطلع هست در این باره راهنمایی کنه
ممنون :n16:

سلام
پیشنهاد من همون سوپرپایا است .
من باهاش 12000 تا هم رفتم :n20:
خداییش روغن خوبیه

Alijo0on
29-06-2017, 10:00
سلام
پیشنهاد من همون سوپرپایا است .
من باهاش 12000 تا هم رفتم :n20:
خداییش روغن خوبیه
رفتن که میره
میتونه نره مگه :n10: ولی پدر موتور در میاد رسوبه میشینه رو دیواره ها موتور اون روغن رو فک کنم باید با کارتک جمع کردش

emperor_ss
29-06-2017, 18:09
رفتن که میره
میتونه نره مگه :n10: ولی پدر موتور در میاد رسوبه میشینه رو دیواره ها موتور اون روغن رو فک کنم باید با کارتک جمع کردش

درست میفرمائید . من خودم همون 7 یا 8 هزار تا عوض میکنم اما یکبار یادم رفته بود یهو متوجه شدم نزدیک 12000 تا کار کرده برای همین وقتی رفتم تعویض روغنی مخصوصا یه یارو گفتم وضعیت روغنو ببین چطوره ؟ و خلاصه اینکه خیلی اوضاعش بد نبود . :n39:

urumchi
04-07-2017, 21:07
الوند 20w 50 برای پراید دوگانه مناسبه؟
هر روز حدود 50 الی 100 کیلومتر رانندگی می کنم

mohamad skystar
04-07-2017, 22:53
الوند 20w 50 برای پراید دوگانه مناسبه؟
هر روز تو حدود 50 الی 100 کیلومتر رانندگی می کنم

از نوع 10/40 استفاده کنید
برند ایرانول ریسینگ

najee
15-07-2017, 14:19
دوستان روغن موتور مناسب واسه پراید یورو4 توی تابستان تهران سوپرپیشتاز یا بهران پیشتاز یا اسپیدی ؟؟؟
10w40مناسب تره یا 20w50 ؟؟
10w40بودن یا 20w50بودن توی صدای متور هم میتونه تاثیر گذارباشه؟

najee
15-07-2017, 15:04
چرا روغن با ویسکوزیته 10w50نداریم باتو جه به آب و هوای ایران که اکثرا گرمسیری هستن خیلی کم تر شهری داریم که زمستون هاش زیر10درجه بیاد واز طرفی اکثر استان های ایران تو تابستون بالای40میشن یا نزدیک 40به نظر من ویسکوزیته 10w50باید مناسب تر باشه واسه کشوری مثل ایران.

siava5h
15-07-2017, 17:13
چرا روغن با ویسکوزیته 10w50نداریم باتو جه به آب و هوای ایران که اکثرا گرمسیری هستن خیلی کم تر شهری داریم که زمستون هاش زیر10درجه بیاد واز طرفی اکثر استان های ایران تو تابستون بالای40میشن یا نزدیک 40به نظر من ویسکوزیته 10w50باید مناسب تر باشه واسه کشوری مثل ایران.

اگر 20w50 استفاده کنید، مجاز به روشن کردن موتور در دمای زیر 20 درجه نیستید. چونکه ویسکوزیته روغن بسیار بالا بوده و پمپ روغن قادر نیست روغن رو به محلهای مورد نظر برسونه و خرابی خودرو در کوتاه مدت حتمی است.
دمای خودرو در صبح اغلب زیر 20 درجه هست و در زمستان به زیر 10 درجه هم میرسه و تا زمانی که دمای روغن بتونه به 20 درجه برسه، زمان زیادی رو صرف میکنه.
در تابستون در صورتی که مشکل پمپ روغن ندارید میتونید از 20w50 استفاده کنید.

emperor_ss
16-07-2017, 08:37
دوستان روغن موتور مناسب واسه پراید یورو4 توی تابستان تهران سوپرپیشتاز یا بهران پیشتاز یا اسپیدی ؟؟؟
10w40مناسب تره یا 20w50 ؟؟
10w40بودن یا 20w50بودن توی صدای متور هم میتونه تاثیر گذارباشه؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

najee
16-07-2017, 11:09
اگر 20w50 استفاده کنید، مجاز به روشن کردن موتور در دمای زیر 20 درجه نیستید. چونکه ویسکوزیته روغن بسیار بالا بوده و پمپ روغن قادر نیست روغن رو به محلهای مورد نظر برسونه و خرابی خودرو در کوتاه مدت حتمی است.
دمای خودرو در صبح اغلب زیر 20 درجه هست و در زمستان به زیر 10 درجه هم میرسه و تا زمانی که دمای روغن بتونه به 20 درجه برسه، زمان زیادی رو صرف میکنه.
در تابستون در صورتی که مشکل پمپ روغن ندارید میتونید از 20w50 استفاده کنید.

خوب اکثرا که توپراید 20w50میریزن بعضا روغنی که تابستون تعویض شده (20w50) به دلیل کم کارکردن موتور تا زمستون طول میکشه اون موقع تکلیف چیه؟
منظورتون مثبت20درجه اس دیگه درسته خوب؟ در این صورت صبحهای زمستون که هوا تقریبازیر10درجه میاد اون موقع تکلیف چیه؟
عدد بعد wینی(مثلا20w50) در دمای بالای 50درجه بهتره استفاده بشه ؟منظور دمای هواست اگه که تهران بالای 40خیلی کم میره البته تا42اومد تا همین چند وقته پیش دمای موتورم که خیلی خیلی بالاتر از این حرفاس.

najee
16-07-2017, 11:13

ولی اینجا ننوشته 20w50مناسب تره یا 10w40 مخصوصا واسه چه منطقه جغرافیایی وچه نوع موتوری ینی یورو4 بایورو2فرقی نمیکنه یا حتی xu7وtu5وtu3؟

siava5h
16-07-2017, 12:49
خوب اکثرا که توپراید 20w50میریزن بعضا روغنی که تابستون تعویض شده (20w50) به دلیل کم کارکردن موتور تا زمستون طول میکشه اون موقع تکلیف چیه؟
منظورتون مثبت20درجه اس دیگه درسته خوب؟ در این صورت صبحهای زمستون که هوا تقریبازیر10درجه میاد اون موقع تکلیف چیه؟
عدد بعد wینی(مثلا20w50) در دمای بالای 50درجه بهتره استفاده بشه ؟منظور دمای هواست اگه که تهران بالای 40خیلی کم میره البته تا42اومد تا همین چند وقته پیش دمای موتورم که خیلی خیلی بالاتر از این حرفاس.

مهم این نیست که اکثرا چیکار میکنن. مهم اینه که شرکت سازنده چه پیشنهادی کرده.
بسته به توان پمپ روغن و گشادی مجراهای روغن رسانی میان نوع روغن رو مشخص میکنن. ممکنه در طراحی موتور پراید پمپ روغن قوی تری رو با مجراهای گشادتری گذاشته باشن. بهر صورت طراح نوع روغن مصرفی رو تعیین میکنه.

اون دمایی رو که شما در آمپر آب ماشین مشاهده میکنید ربطی به دمای روغن موتور نداره و دمای سر سیلندر و بوش پیستون رو در واقع نشون میده. و دمای روغن خیلی کمتر از این میزان هست.

ولی اینجا ننوشته 20w50مناسب تره یا 10w40 مخصوصا واسه چه منطقه جغرافیایی وچه نوع موتوری ینی یورو4 بایورو2فرقی نمیکنه یا حتی xu7وtu5وtu3؟

من بایستی یک اصلاح در گفته هام کنم که اون عدد 20 معیار دمای هوا نیست.
این اعداد میزان ویسکوزیته روغن رو تعیین میکنن. مثلا روغن 20w50 یعنی ویسکوزیته اون در دماهای سرد کمتر از 20 نمیشه و در دماهای گرم بیشتر از 50 نمیشه
شما بسته به شرایط جوی که داری، از بین 10w40 و 20w50 مجبوری یکی رو انتخاب کنی و دیگری بد محسوب میشه.
در زمستان که دمای هوا پایینه و دمای روغن موتور بالا نمیره، میزان ویسکوزینه 20 بد محسوب میشه و جریان روغن در سیستم با اختلال مواجه میشه
در تابستان بخاطر اینکه هوا گرمه و دمای روغن موتور بالا میره، ویسکوز 40 میزان مناسبی نیست و این مقدار سبب گسیختگی فیلم روغن میشه و سبب فرسایش موتور میشه (البته این مفهوم فیلم برای شما آشنا نیست)

معمولا در طراحی موتور شرایط کاری ایده آل رو بایستی تعریف کنن که موتور قراره در چه دمایی کار کنه. شرایط استاندارد و ایده آل کارکرد موتور دمای 20 درجه هست. و تاثیر مهم تغییر دمایی در کارکرد موتور، در درجه اول روغن رسانی بوده و بعد احتراق کامل و حداکثر گشتاوری.
یعنی جایی که قراره از این موتور استفاده بشه، مسئله روغن رسانیش بیشتر از بقیه مسائلش اهمیت داره.

اصلا کاری به این نداریم موتور یورو چنده. یورو فقط تبعیت از یکسری استانداردهای آلاینده ای هستن و ربطی به این موضوعات فرسایشی تجهیزات ندارن.
شما اول بایستی به مشخصات خود خودرو مراجعه کنی که چه نوع روغنی رو براش تعریف کردن.
معمولا برای پراید 10w40 در نظر گرفتن. البته ما اینجا با این تصور حساب میکنیم که واقعا روغنی که انتخاب کردیم خاصیت 10w40 رو داشته باشه. و این یک واقعیته که کارخونه های روغن موتور سازی میزان ویسکوزیته رو کمتر از چیزی که درج کردن میسازنش.

در ادامه صحبتهاتون بایس بگم که این اهمیتی نداره که روغن موتوری که برای تابستون تعویض کردین هنوز تاریخ مصرفش نگذشته و به زمستون رسیده.
خاصیت فرسایشی و فیلم روغن برای پول شما دل نمیسوزونه و از فوانین خودش تبعیت میکنه. اون تصمیم خودته که بخوای روغن رو زودتر از موعد عوض کنی یا نه.

یک مثلالی رو یک جایی درج کرده که من براتون اینجا کپی میزنم که مناسبتونه.:
در اینجا مواردی در مورد "پلیمر" و "بازه " صحبت میکنه که منظور از "بازه" واصله عدد اول تا عدد دوم مشخصه فنی روغن هست و منظور از "پلیمر" موادی هستند که به روغن اضافه میکنن تا بتونن بازه رو افزایش بدن. والبته این پلیمرها مضر هستن. پس به عنوان مثال روغن موتور 10w50 پلیمر بیشتری از روغن موتور 20w50 داره.

فرض کنیم در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که آب و هوای گرم و خشکی دارد و زمان تعویض روغن‌‌ ما به تابستان نزدیک‌تر است. ۳ نوع روغن داریم که یکی ۲۰w50 است و دیگری از نوع ۵w40 و در آخر یک روغن ۲۵w50 داریم. از قبل گفته شده است که روغنی که دارای بازه کمتری باشد، انتخاب بهتری است و از طرفی عدد اول زیاد پایین نباشد.به همین خاطر روغن ۵w40 از انتخاب ما خارج می‌شود چرا که نشان می‌دهد افزودنی‌های پلیمری آن بیش از دو روغن دیگر است (‌منظور از این افزودنی‌ها، آن دسته هستند که کنترل ویسکوزیته را بر عهده دارند و گرنه افزودنی‌های پلیمری دیگری که برای افزایش کارایی روغن به کار می‌روند، همیشه مفید هستند). از بین دو روغن ۲۰w50 و ۲۵w50 می‌فهمیم که هر دو آنها در شرایط آب و هوای گرم یک کارایی دارند (عدد بالای هر دو آنها ۵۰ است) اما به خاطر شرایط فعلی منطقه سکونتمان بهتر است تا روغن ۲۵w50 را انتخاب کنیم، چرا که هم گستره عددی آن کمتر است و هم نیازی به روغن مناسب برای هوای سرد تر نیست.

البته بایستی توجه کنید که اینها در شزایطی هستن که پمپ روغن دارای مشکل نیست و نکته قابل اهمیت اینکه در برخی جاها و همچنین همین سایت مرجع گفته که وقتی روغن با دامنه ویسکوزیته بالا استفاده میشه بایستی در ابتدای روشن کردن موتور کمی صبر کرد تا موتور گرم بشه تا بتونه روغن روان تر بشه و بعد به آرامی حرکت کرد. و این مورد کاملا غلط هست و حتما بایستی پس از روشن شدن موتور به موتور گاز داد تا در اسرع وقت روغن به بخش سر سیلندرها و دیواره پیستون برسه قبل از اینکه اونها گرم بشن و انبساط جزئی پیدا کنن. و در پمپ روغنهای ضعیف این شرایط بسیار حادتر هست و در دور موتورهای پایین عملا هیچ روغن رسانی صورت نمگیره.

najee
17-07-2017, 18:01
مهم این نیست که اکثرا چیکار میکنن. مهم اینه که شرکت سازنده چه پیشنهادی کرده.
بسته به توان پمپ روغن و گشادی مجراهای روغن رسانی میان نوع روغن رو مشخص میکنن. ممکنه در طراحی موتور پراید پمپ روغن قوی تری رو با مجراهای گشادتری گذاشته باشن. بهر صورت طراح نوع روغن مصرفی رو تعیین میکنه.

اون دمایی رو که شما در آمپر آب ماشین مشاهده میکنید ربطی به دمای روغن موتور نداره و دمای سر سیلندر و بوش پیستون رو در واقع نشون میده. و دمای روغن خیلی کمتر از این میزان هست.

من بایستی یک اصلاح در گفته هام کنم که اون عدد 20 معیار دمای هوا نیست.
این اعداد میزان ویسکوزیته روغن رو تعیین میکنن. مثلا روغن 20w50 یعنی ویسکوزیته اون در دماهای سرد کمتر از 20 نمیشه و در دماهای گرم بیشتر از 50 نمیشه
شما بسته به شرایط جوی که داری، از بین 10w40 و 20w50 مجبوری یکی رو انتخاب کنی و دیگری بد محسوب میشه.
در زمستان که دمای هوا پایینه و دمای روغن موتور بالا نمیره، میزان ویسکوزینه 20 بد محسوب میشه و جریان روغن در سیستم با اختلال مواجه میشه
در تابستان بخاطر اینکه هوا گرمه و دمای روغن موتور بالا میره، ویسکوز 40 میزان مناسبی نیست و این مقدار سبب گسیختگی فیلم روغن میشه و سبب فرسایش موتور میشه (البته این مفهوم فیلم برای شما آشنا نیست)

خوب اینجا یه مساله هست اونم اینه که اینی که شما میگین گرانرویی در فصل سرد کمتراز 20نمیشه ودر فصل گرم بیشتراز 50نمیشه این سرد و گرم ینی چقدر ؟یه استانداردی داره دیگه درسته ؟
چون ازنظر من سرماشاید یه منفی 10بگن ولس از نظر شما مثب5هم هوای سرد حساب میاد.من خیلی گشتم اینو پیدا کردم به نظرت درسته ؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-96)/?gsmslide=3433
معمولا در طراحی موتور شرایط کاری ایده آل رو بایستی تعریف کنن که موتور قراره در چه دمایی کار کنه. شرایط استاندارد و ایده آل کارکرد موتور دمای 20 درجه هست. و تاثیر مهم تغییر دمایی در کارکرد موتور، در درجه اول روغن رسانی بوده و بعد احتراق کامل و حداکثر گشتاوری.
یعنی جایی که قراره از این موتور استفاده بشه، مسئله روغن رسانیش بیشتر از بقیه مسائلش اهمیت داره.

اصلا کاری به این نداریم موتور یورو چنده. یورو فقط تبعیت از یکسری استانداردهای آلاینده ای هستن و ربطی به این موضوعات فرسایشی تجهیزات ندارن.
شما اول بایستی به مشخصات خود خودرو مراجعه کنی که چه نوع روغنی رو براش تعریف کردن.
معمولا برای پراید 10w40 در نظر گرفتن. البته ما اینجا با این تصور حساب میکنیم که واقعا روغنی که انتخاب کردیم خاصیت 10w40 رو داشته باشه. و این یک واقعیته که کارخونه های روغن موتور سازی میزان ویسکوزیته رو کمتر از چیزی که درج کردن میسازنش.

در ادامه صحبتهاتون بایس بگم که این اهمیتی نداره که روغن موتوری که برای تابستون تعویض کردین هنوز تاریخ مصرفش نگذشته و به زمستون رسیده.
خاصیت فرسایشی و فیلم روغن برای پول شما دل نمیسوزونه و از فوانین خودش تبعیت میکنه. اون تصمیم خودته که بخوای روغن رو زودتر از موعد عوض کنی یا نه.

یک مثلالی رو یک جایی درج کرده که من براتون اینجا کپی میزنم که مناسبتونه.:
در اینجا مواردی در مورد "پلیمر" و "بازه " صحبت میکنه که منظور از "بازه" واصله عدد اول تا عدد دوم مشخصه فنی روغن هست و منظور از "پلیمر" موادی هستند که به روغن اضافه میکنن تا بتونن بازه رو افزایش بدن. والبته این پلیمرها مضر هستن. پس به عنوان مثال روغن موتور 10w50 پلیمر بیشتری از روغن موتور 20w50 داره.

البته بایستی توجه کنید که اینها در شزایطی هستن که پمپ روغن دارای مشکل نیست و نکته قابل اهمیت اینکه در برخی جاها و همچنین همین سایت مرجع گفته که وقتی روغن با دامنه ویسکوزیته بالا استفاده میشه بایستی در ابتدای روشن کردن موتور کمی صبر کرد تا موتور گرم بشه تا بتونه روغن روان تر بشه و بعد به آرامی حرکت کرد. و این مورد کاملا غلط هست و حتما بایستی پس از روشن شدن موتور به موتور گاز داد تا در اسرع وقت روغن به بخش سر سیلندرها و دیواره پیستون برسه قبل از اینکه اونها گرم بشن و انبساط جزئی پیدا کنن. و در پمپ روغنهای ضعیف این شرایط بسیار حادتر هست و در دور موتورهای پایین عملا هیچ روغن رسانی صورت نمگیره.

ولی من همیشه روغن 20w50میریختم دیروز بالاخره ریسک کردم 10w40ریختم حس میکنم صدای موتور ماشین کمتر شده اگه توهم نزده باشم ولی نه یه کم کم شده واقعا.
من زیاد سرچ کردم مقوله واضحی پیدا نکردم که بگه تقریبا تو چه بازه دمایی کدوم روغن مناسب تره جز این لینیک که براتون گذاشتم فقط اینجا درجه حرارت مشخص کرده اگه این درست باشه روغن با گرانروی 10w40 تو سرمای -24درجه مناسبه وتو گرمای 38درجه خوب مادمای -24تقریبا تو کشورمون نداریم این یه مطلب واز طرفی هم گرمای بالای 38زیاد تر داریم پس قاعدتا 20w50باید مناسب تر باشه اونوقت تو مشخصات روغن های 20w50ذکر کرده که پایین تریندما 0وبالاترین دما 55درجه تو حالت بالاترین دمامشکلی نیست ولی تو پایین ترین دما خیلی از نقاط ایران به زیره صفر میرسه زمستونا پس ترکیبی از این دوتا از همه باید بهتر باشه ینی یه چیزی تو مایه های 10w50یا 15w50?[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-96)/?gsmslide=3433

siava5h
20-07-2017, 17:08
ولی من همیشه روغن 20w50میریختم دیروز بالاخره ریسک کردم 10w40ریختم حس میکنم صدای موتور ماشین کمتر شده اگه توهم نزده باشم ولی نه یه کم کم شده واقعا.
من زیاد سرچ کردم مقوله واضحی پیدا نکردم که بگه تقریبا تو چه بازه دمایی کدوم روغن مناسب تره جز این لینیک که براتون گذاشتم فقط اینجا درجه حرارت مشخص کرده اگه این درست باشه روغن با گرانروی 10w40 تو سرمای -24درجه مناسبه وتو گرمای 38درجه خوب مادمای -24تقریبا تو کشورمون نداریم این یه مطلب واز طرفی هم گرمای بالای 38زیاد تر داریم پس قاعدتا 20w50باید مناسب تر باشه اونوقت تو مشخصات روغن های 20w50ذکر کرده که پایین تریندما 0وبالاترین دما 55درجه تو حالت بالاترین دمامشکلی نیست ولی تو پایین ترین دما خیلی از نقاط ایران به زیره صفر میرسه زمستونا پس ترکیبی از این دوتا از همه باید بهتر باشه ینی یه چیزی تو مایه های 10w50یا 15w50?[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-96)/?gsmslide=3433

اگه بتونیم به سایت اعتماد کنیم، اطلاعات خوبی داد.
ولی بایستی بدونی که هرچه دامنه ویسکوزیته روغنهای چهارفصل بیشتر بشه، میزان پلیمر اون بیشتر و این پلیمرها مضر هستن.
با روغن روانتر عملا نبایست سر و صدای موتور کمتر بشه و برعکس سروصدای موتور بایستی بیشتر بشه.
شاید این احساس شما به این خاطره که تازه روغن عوض کردی و روغن قبلی خاصیت چرب کنندگیش خیلی کم شده بوده و برای همین الان احساس میکنی ماشین کم صدا شده.
رستش اینه که شما روغنهای تک فصل استفاده کنی. ولی خوب اینار لازمه در سال حداقل 3 بار تعویض روغن بشه. و هر دفه دهم یک رنج مشخصی از روغن رو انتخاب کنی. ولی روغنهای چهار فصل این مشکل رو حل کرده.
اون دمای -24 هم دمای قطران هست و دمای مناسب برای استفاده کردن نیست. یعنی در دمای -24 قابلیت قطره شدن رو داره. ولی چسبندگی و ویسکوزیته اون در حد روغن واسکازینه و این خیلی ضرر داره برای موتور.

najee
21-07-2017, 09:47
اگه بتونیم به سایت اعتماد کنیم، اطلاعات خوبی داد.
ولی بایستی بدونی که هرچه دامنه ویسکوزیته روغنهای چهارفصل بیشتر بشه، میزان پلیمر اون بیشتر و این پلیمرها مضر هستن.
با روغن روانتر عملا نبایست سر و صدای موتور کمتر بشه و برعکس سروصدای موتور بایستی بیشتر بشه.
شاید این احساس شما به این خاطره که تازه روغن عوض کردی و روغن قبلی خاصیت چرب کنندگیش خیلی کم شده بوده و برای همین الان احساس میکنی ماشین کم صدا شده.
رستش اینه که شما روغنهای تک فصل استفاده کنی. ولی خوب اینار لازمه در سال حداقل 3 بار تعویض روغن بشه. و هر دفه دهم یک رنج مشخصی از روغن رو انتخاب کنی. ولی روغنهای چهار فصل این مشکل رو حل کرده.
اون دمای -24 هم دمای قطران هست و دمای مناسب برای استفاده کردن نیست. یعنی در دمای -24 قابلیت قطره شدن رو داره. ولی چسبندگی و ویسکوزیته اون در حد روغن واسکازینه و این خیلی ضرر داره برای موتور.

دامنه ویسکوزیته هردو یه اندازه است هم 20w50 هم 10w40
ولی واقعا صدای ماشین کم شده اصلانم تهم نزدم تو این چندروز واقعا متوجه شدم.
ولی بازم به حرف خودم می رسم فک میکنم طبق این جدول برای آب و هوای شبیه تهران روغن 15w50یا حتی 15w50از همه مناسب تر باشه 15w50که ندیدم ولی 15w40مارک گلف و دیدم شاید دفعه بعد اینو امتحان کنم دیگه 20w50نمیریزم .
راستی من روغن اسپیدی ریختم ارزون ترین روغن 10w40بازار همین بود فک کنم 45تومن 4لیتری.تابحال اسپیدی استفاده نکردم کیفیت رو غن های اسپیدی چطوره ؟

siava5h
21-07-2017, 12:13
دامنه ویسکوزیته هردو یه اندازه است هم 20w50 هم 10w40
ولی واقعا صدای ماشین کم شده اصلانم تهم نزدم تو این چندروز واقعا متوجه شدم.
ولی بازم به حرف خودم می رسم فک میکنم طبق این جدول برای آب و هوای شبیه تهران روغن 15w50یا حتی 15w50از همه مناسب تر باشه 15w50که ندیدم ولی 15w40مارک گلف و دیدم شاید دفعه بعد اینو امتحان کنم دیگه 20w50نمیریزم .
راستی من روغن اسپیدی ریختم ارزون ترین روغن 10w40بازار همین بود فک کنم 45تومن 4لیتری.تابحال اسپیدی استفاده نکردم کیفیت رو غن های اسپیدی چطوره ؟

بحث توهم نیست. گفتم که: شاید روغن قبلی شما خیلی خراب شده بوده و با تعویض روغن این شرایط همیشه بوجود میاد.
یکی از تقلبهایی که بنگاه داران میکنن اینه که یک روغن با ویسکوزیته بالا رو به روغن 40 اضافه میکردن. اینطوری مشتری موقع خرید متوجه صدای موتور نمیشده. این کار در مورد موتور سیکلت زیاد اتفاق میافته.
البته عکس این مسئله هم میتونسه باشه که مثلا اغلب دمای روغن موتور ماشین شما پایین باشه و در روغن رسانی دچار اختلال بوده.
به هر صورت نبایس اینطور تصور بشه که روغن با ویسکوزیته پایینتر باعث بهتر کار کردن موتور میشه. در یک شریط خاص میتونه نتیجه عکس هم بده. معمولا موتور سیکلتها سعی میکنن روغن با یسکوزیته بالاتر استفاده کنن. چون موتور سیکلت خنک کاری داخلی نداره.

از عیوب روغنها زود تغییر رنگ دادن، از دست دادن ویسکوزیته در زمان کوتاه یا شل شدن زود هنگام، تبخیر شدن و کم شدن سطح روغن، اینها مشکلتی هستن که روغنهای نامرغوب دارن.
بهرحال مسئله هرچی بیشتر پول بدی بیشتر آش میخوری اینجا هم صادقه.
شما مرتب به وضعیت ظاهری روغن توجه کن و روغن رو در موعد زودتری تعویض کن.

timsar jackson
27-09-2017, 23:51
206 تیپ 2 صفر تحویل گرفتم. بعضیا میگن روغن رو باید همون اول عوض کنی چون روغن خوبی توش نمیریزن. درسته؟ و چه روغنی خوبه

siava5h
28-09-2017, 12:34
206 تیپ 2 صفر تحویل گرفتم. بعضیا میگن روغن رو باید همون اول عوض کنی چون روغن خوبی توش نمیریزن. درسته؟ و چه روغنی خوبه

نگران نباش. روغنی که شما میخوای از بازر بخری، همچین بهتر از اونیکی ایران خودرو ریخته نیست.
اما دوره زمانی تعویض روغن اولن بار زودتر از حالت استاندارد هستش.
فکر میکنم 3 یا 4 هزارتا باید عوض کنی همرا با فیلتر روغن.
این هم بخاطر ذرات ریز فلزات معلق در روغنه

در مورد سرویسهای دوره ای که در جای دیگه سوال کردی، مطتابق دفترچه راهنماش رفتار کنی کافیه.
سرویسها هم عموما زمان تعوض روغنها و تسمه ها آب رادیاتور و غیره هست که عموما بر حسب کیلومتر هستن.

rasadikhansari
01-10-2017, 09:04
سلام
نوع روغن به نو موتور بستگی دارد. برای خودروهای 10 تا 15 سال پیش از روغن 10w40 استفاده شد ولی الان 5w20 &30 استفاده می شود.
تا چند سال پیش تعمیرکارها می گفتند این روغن نیست آبه ولی الان فهمیدن که چقدر بهتره. خلاصه برند کمی مهمه ولی نوع روغن و آب و هوای منطقه مهمترین عامل در مورد این موضوع است.

HAMID.MCI
31-10-2017, 07:05

دلل تعویض روغن در اول کار و پس از 100 کیلومتر حرکت، کیفیتش نیست،وجود مقدار زیادی باقیمونده ی فلز ناشی از حرکت اولیه ی موتور (پلیسه) هست که اگر مشکل مالی ندارید سعی کنید حتما این کا رو انجام بدین،
تمامی روغن موتور های داخل ایران تحت لیسانس زده میشن پس این فکر خنده دار روغن تقلبی و تصفیه رو از سر دور کنید، از مراکز مطمئن و بزرگ خرید کنید،دیجیکالا هم روغن های خوبی میاره جدیدا،نظرم برای موتور شما، کاسترول گنتیک هست،یا توتال 7000 برای تابستون و 9000 برای زمستون

siava5h
31-10-2017, 13:22
دلل تعویض روغن در اول کار و پس از 100 کیلومتر حرکت، کیفیتش نیست،وجود مقدار زیادی باقیمونده ی فلز ناشی از حرکت اولیه ی موتور (پلیسه) هست که اگر مشکل مالی ندارید سعی کنید حتما این کا رو انجام بدین،
تمامی روغن موتور های داخل ایران تحت لیسانس زده میشن پس این فکر خنده دار روغن تقلبی و تصفیه رو از سر دور کنید، از مراکز مطمئن و بزرگ خرید کنید،دیجیکالا هم روغن های خوبی میاره جدیدا،نظرم برای موتور شما، کاسترول گنتیک هست،یا توتال 7000 برای تابستون و 9000 برای زمستون

کاسترول و توتال خیلی گرون قیمت هستن.
برای موتوزهای ضعیف چونکه زود خراب میشه، هزینه آوره

HAMID.MCI
02-11-2017, 03:08
کاسترول و توتال خیلی گرون قیمت هستن.
برای موتوزهای ضعیف چونکه زود خراب میشه، هزینه آوره

ملاک انتخاب روغن ضعیف یا قوی بودن موتور نیست!
تکنولوژی ساخت، فاصله ی یاتاقان ها، آلیاژ رینگ و پیستون ها و صدها فاکتور دیگه هست
برای ماشین ایشون این روغن موتور ها هم پیشنهاد خود پژو هست و هم بهترین انتخاب
حالا اینکه ایشون میخوان روغن دیگه ای بریزن، مال خودشونه و اختیارشو دارند

najee
02-11-2017, 08:12
من چند وقت پیش روغن موتور10w40اسپیدی ریختم صدای موتورنصف شد(131مدل 93)خیلی خوشحال شدم کلی حال کردم ولی متاسفانه بعد از 500کیلومتر دوباره صدای ماشین زیاد شد.
چیزی که فهمیدم تاحالا روغن 20w50استفاده می کردم اصلا متوجه کاهش صدا نشده بودم ولی به محض استفاده از این اسپیدی صدای ماشین واقعا نصف شد.ولی موندم چرا بعد از500کیلومتر دوباره صدای موتور زیاد شد خودم احتمال میدم کیفیت روغن خوب نبوده به نظرتون روغن 10w40elf چطوره ؟؟

HAMID.MCI
02-11-2017, 08:27
من چند وقت پیش روغن موتور10w40اسپیدی ریختم صدای موتورنصف شد(131مدل 93)خیلی خوشحال شدم کلی حال کردم ولی متاسفانه بعد از 500کیلومتر دوباره صدای ماشین زیاد شد.
چیزی که فهمیدم تاحالا روغن 20w50استفاده می کردم اصلا متوجه کاهش صدا نشده بودم ولی به محض استفاده از این اسپیدی صدای ماشین واقعا نصف شد.ولی موندم چرا بعد از500کیلومتر دوباره صدای موتور زیاد شد خودم احتمال میدم کیفیت روغن خوب نبوده به نظرتون روغن 10w40elf چطوره ؟؟
ببینید ،ملاک کیفیت روغن رو صدای موتور یا نرمی و یا خشکی اون نزارید، صرفا با توجه به API ارائه شده توسط کارخونه و گرانروی مخصوص استفاده نمایید.

najee
02-11-2017, 12:57
ببینید ،ملاک کیفیت روغن رو صدای موتور یا نرمی و یا خشکی اون نزارید، صرفا با توجه به API ارائه شده توسط کارخونه و گرانروی مخصوص استفاده نمایید.

بالاخره صدای موتورهم از معیارها هست دیگه نمیشه که روغن بد باشه ولی صدای موتور کم شه.زیرکاپوت پراید نوشته برای مناطق گرمسیر 20w50و برای مناقط معتدل 10w40استفاده شه دمای تهرانم فک میکنم توی تابستون گرمسیر وتو زمستون معتدل باشه پس بهتره توزمستون 10w40استفاده شه وتابستون20w50

siava5h
02-11-2017, 14:08
ملاک انتخاب روغن ضعیف یا قوی بودن موتور نیست!
تکنولوژی ساخت، فاصله ی یاتاقان ها، آلیاژ رینگ و پیستون ها و صدها فاکتور دیگه هست
برای ماشین ایشون این روغن موتور ها هم پیشنهاد خود پژو هست و هم بهترین انتخاب
حالا اینکه ایشون میخوان روغن دیگه ای بریزن، مال خودشونه و اختیارشو دارند

والا علت استفاده از روغن در موتور تنها به دو موضوع فیلم روغن و خنک کاری مربروط میشه. و مسائلی مثل جنس قطعات در این انتخاب تاثیری نداره مگر انکه عامل خورنده باشه.
اما ملاک انتخاب روغن برای یک مالک ماشین از بین چند انتخاب، مستقیما به میزان سلامت موتور بر میگیرده. موتوری که ضعیف شده و کمپرس پیدا کرده، هیچگاه بنزین سوپر نمیزنن و یا روغن گرون قیمت نمیریزن.

شرکتها عملا مجاز نیستن که برای استفاده از اقلامی مثل روغن موتر، بنزین، آب اسید، باتری و غیره، برندی رو معرفی کنن و این کار اهداف تجاری داره، نه علمی.
اونها فقط میتونن مشخصه فنی رو اعلام کنن. حال میخواد این روغن رو کاسترول بزنه یا ایرانول.

با تمام این تفاسیر، اگر معیار رو همه موارد در نظر بگیریم، باز هم با این دلایل، دلیلی بر انتخاب روغن کاسترول در مقابل ایرانول پیدا نمیکنیم.
دیگه ایرانول که نیومده واسه رینگ پیستونهای برنجی روغن نساخته.! اون هم اومده واسه تجهیزات فولادی و با همون گپ یاتاقان روغن موتور ساخته.

siava5h
02-11-2017, 14:23

خرابی زود هنگام روغن میتون چند دلیل داشته باشه.
سالم بودن موتور
سالم بودن سیستم خنک کاری و دمای کاری موتور
تخلیه کامل روغن خراب شده قبلی در هنگام تعویض
مخلوط نشدن روغن با مواد دیگه
کیفیت روغن.

فکر کنم از زمان تعویض روغن موتور تا الان که دفعه قبل عوض کردی مدام در هوای گرم داشتی استفاده میکردی حدودا از 4 ماه گذشته تا الان. احساس نمیکنی این ایام زمان گرمی بود؟!

HAMID.MCI
02-11-2017, 21:11
بالاخره صدای موتورهم از معیارها هست دیگه نمیشه که روغن بد باشه ولی صدای موتور کم شه.زیرکاپوت پراید نوشته برای مناطق گرمسیر 20w50و برای مناقط معتدل 10w40استفاده شه دمای تهرانم فک میکنم توی تابستون گرمسیر وتو زمستون معتدل باشه پس بهتره توزمستون 10w40استفاده شه وتابستون20w50
برای تهران میتونید از 10w40 استفاده کنید در تمام حالات و مشکلی هم نخواهید داشت
صدای موتور رو از اون لحاظ عرض کردم که ممکنه به هر دلیل افزایش و کاهش داشته باشه،روغنی که روی صدای موتور تاثیر بزاره و صداش رو به سمت خشکی ببره بسیار بی کیفیته!چون اصولا مزایای استفاده از روغن بیش از 2 الی 3 سال زمان میبره تا معلوم بشه و روغنی که بتونه به این زودی معایبشو نشون بده شدیدا بی کیفیت محسوب میشه

والا علت استفاده از روغن در موتور تنها به دو موضوع فیلم روغن و خنک کاری مربروط میشه. و مسائلی مثل جنس قطعات در این انتخاب تاثیری نداره مگر انکه عامل خورنده باشه.
اما ملاک انتخاب روغن برای یک مالک ماشین از بین چند انتخاب، مستقیما به میزان سلامت موتور بر میگیرده. موتوری که ضعیف شده و کمپرس پیدا کرده، هیچگاه بنزین سوپر نمیزنن و یا روغن گرون قیمت نمیریزن.

شرکتها عملا مجاز نیستن که برای استفاده از اقلامی مثل روغن موتر، بنزین، آب اسید، باتری و غیره، برندی رو معرفی کنن و این کار اهداف تجاری داره، نه علمی.
اونها فقط میتونن مشخصه فنی رو اعلام کنن. حال میخواد این روغن رو کاسترول بزنه یا ایرانول.

با تمام این تفاسیر، اگر معیار رو همه موارد در نظر بگیریم، باز هم با این دلایل، دلیلی بر انتخاب روغن کاسترول در مقابل ایرانول پیدا نمیکنیم.
دیگه ایرانول که نیومده واسه رینگ پیستونهای برنجی روغن نساخته.! اون هم اومده واسه تجهیزات فولادی و با همون گپ یاتاقان روغن موتور ساخته.

فرمایش شما کاملا صحیحه و من هم بسیار لذت میبرم از این مباحث چالشی (ذکر کردم که حمل بر بی ادبی نباشه مباحث مطرح شده)
با تفاوت پیدا کردن آلیاژ،کاهش و افزایش چگالی فلز بر اثر سرما و گرما متغیر میشه،پس گپ ها در موتور میتونه تا مقداری تغییر کنه،حال روغن موتوری که بتونه در این فواصل زمانی،این گپ ها رو به خوبی ساپورت کنه طبیعتا روغن بهتریه،مورد آلیاژ رو از این دید گفتم.
ضمنا در مورد روغن، شستشوی قطعات موتور هم جا انداختین که یقین دارم شما مطلع هستید و از قلم افتاده.
وقتی حرف از استاندارد API و ویسکوزیته زده میشه، دو روغن ایرانول و کاسترول رو کنار هم میزاریم، با یه درجه ی ویسکوزیته ی خاص و API مشابه، مثلا هر دو 20w50 و api sm
در ظاهر هر دو روغن مشابه هستند، ولی مشاهده میشه که روغن توتال یا کاسترول با قیمت 1.5 تا 2 برابر ایرانول فروخته میشه.چرا؟
وقتی یک مقدار دقیقتر میشیم، میبینیم نه،یکی ویسکوزیتی در دمای 40 درجه و دمای صد درجش با اون یکی متفاوته! اینجا تفاوتا آشکار میشه
خوب میدونیم که روغن موتور در دمای 40 درجه مثلا عدد ویسکوزیتش 5 باشه و در دمای 80 درجه عدد ویسکوزیتش 10،ولی روغنی با کیفیت تر محسوب میشه که بتونه این فاصله ی دمای 40 تا 80 رو به صورت کاملا ایستا و نرمال طی بکنه.مثال زیر رو دقت کنید:

دو روغن ویسکوزیته ی 20 در دمای 40 دارن و در دمای 80 ویسکوزیتشون به 60 میرسه،هر دو روغن دارای استاندارد و درجه ی ویسکوزیته ی مساوی هستن،کدوم یکیشون با کیفیت تر هستن؟

روغن 1:دمای 40-ویسکو 20 :: دمای 50 - ویسکو 30 :: دمای 60 -ویسکو 40 :: دمای 70 - ویسکو 50 ::دمای 80 - ویسکو 60
روغن 2:دمای 40-ویسکو 20 :: دمای 50 - ویسکو 37.5 ::دمای 60 - ویسکو 42 :: دمای 70 - ویسکو 46 :: دمای 80 - ویسکو 60

هر دو روغن در اول و آخر یکی هستن، اما کاملا مشخصه که روغن اولی بسیار با کیفیت تر از روغن دومی هست،به این مورد میگن شاخص ویسکوزیته ی روغن که فکر نکنم توی هیچ مقاله ای اینطوری دقیق بهش اشاره شده باشه.

اینجاست که تفاوت روغن 40 هزار تومنی با روغن 140 هزار تومنی معلوم میشه.

لبته یادتون نره که ممکن موتورتون با همون روغن شماره 2 هم تا اخر عمر بدون هیچ مشکلی بره و هیچ مشکلی هم پیدا نکنه،به هر حال هر موتور آستانه ی تحمل خاصی داره و ممکنه مشکلی واسش پیش نیاد، ولی بحث ما، اینجا،نگهداری بهتر هست.

موفق باشید

siava5h
03-11-2017, 17:00
ضمنا در مورد روغن، شستشوی قطعات موتور هم جا انداختین که یقین دارم شما مطلع هستید و از قلم افتاده.
وقتی حرف از استاندارد API و ویسکوزیته زده میشه، دو روغن ایرانول و کاسترول رو کنار هم میزاریم، با یه درجه ی ویسکوزیته ی خاص و API مشابه، مثلا هر دو 20w50 و api sm
در ظاهر هر دو روغن مشابه هستند، ولی مشاهده میشه که روغن توتال یا کاسترول با قیمت 1.5 تا 2 برابر ایرانول فروخته میشه.چرا؟
وقتی یک مقدار دقیقتر میشیم، میبینیم نه،یکی ویسکوزیتی در دمای 40 درجه و دمای صد درجش با اون یکی متفاوته! اینجا تفاوتا آشکار میشه
خوب میدونیم که روغن موتور در دمای 40 درجه مثلا عدد ویسکوزیتش 5 باشه و در دمای 80 درجه عدد ویسکوزیتش 10،ولی روغنی با کیفیت تر محسوب میشه که بتونه این فاصله ی دمای 40 تا 80 رو به صورت کاملا ایستا و نرمال طی بکنه.مثال زیر رو دقت کنید:
.......

اینجاست که تفاوت روغن 40 هزار تومنی با روغن 140 هزار تومنی معلوم میشه.

البته من میخواستم که شما همین صحبت رو بکنید و به همین نتیجه برسید.
یه مقایسه ای با پست قبلی شما بکنیم.

تمامی روغن موتور های داخل ایران تحت لیسانس زده میشن پس این فکر خنده دار روغن تقلبی و تصفیه رو از سر دور کنید،

همچنین باید در نظر داشته باشید که روغن ذاتا قادر به نگهداری ویسکوزیته نیست و با افزایش دما ویسکوزیته کاهش پیدا میکنه وهمچنین بلعکس. اما اینکه روغن موتوری با افزایش دما ویسکوزیتش بالا میره دلیل بر وجود پلیمرها هستن.
من در قسمت انتهایی این پست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])در مورد پلیمر و مفید یا مضر بودن اونها صحبت کردم و مثالی هم زده شد.

najee
04-11-2017, 08:21
خرابی زود هنگام روغن میتون چند دلیل داشته باشه.
سالم بودن موتور
سالم بودن سیستم خنک کاری و دمای کاری موتور
تخلیه کامل روغن خراب شده قبلی در هنگام تعویض
مخلوط نشدن روغن با مواد دیگه
کیفیت روغن.

فکر کنم از زمان تعویض روغن موتور تا الان که دفعه قبل عوض کردی مدام در هوای گرم داشتی استفاده میکردی حدودا از 4 ماه گذشته تا الان. احساس نمیکنی این ایام زمان گرمی بود؟!

ینی از علل خرابی زود هنگام روغن موتور سالم بودن موتور وتخلیه کامل روغن خراب شده قبلی و مخلوط نشدن روغن با مواد دیگه اس :n13:

به نظر میاد برعکس باشه ینی بد کارکدن موتور وهمچنین مخلوط شدن روغن با مواد دیگه .
ولی صدای موتور ماشین من بعد از 500کیلومتر یواش یواش زیاد شد این به خوب کاکردن موتور ومخلوط نشدن با مواد دیگه ربط نداره
من روغن و تقریبا اوایل شهریور تعویض کرده بودم.
حالا آخر هفته میبرم دوباره عوض کنم روغن و موندم 10w40 elf بریزم یا10w40 سوپر پایا؟

siava5h
06-11-2017, 16:11
ینی از علل خرابی زود هنگام روغن موتور سالم بودن موتور وتخلیه کامل روغن خراب شده قبلی و مخلوط نشدن روغن با مواد دیگه اس :n13:

به نظر میاد برعکس باشه ینی بد کارکدن موتور وهمچنین مخلوط شدن روغن با مواد دیگه .
ولی صدای موتور ماشین من بعد از 500کیلومتر یواش یواش زیاد شد این به خوب کاکردن موتور ومخلوط نشدن با مواد دیگه ربط نداره
من روغن و تقریبا اوایل شهریور تعویض کرده بودم.
حالا آخر هفته میبرم دوباره عوض کنم روغن و موندم 10w40 elf بریزم یا10w40 سوپر پایا؟

دقیقا همینطور که میفرمایید هست. ظاهرا من در جمله نویسی کمی جابجا گفتم.

این پست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو فکر کنم زمان تعویض روغن قبلی تون بوده که میشه اواسط تیر ماه. و اگر در اوایل شهریور دوباره تعویض روغن کردی پس معلوم میشه که با ماشینتون زیاد سفر میکنید و اگر در منطقه گرمسیری هستید، در انتخاب 10w40 سخت اشتباه کردی.

الیته این به این مفهوم نیست که موتور ماشینتون آسیب دیده باشه. ولی خوب فرسایش سریعتری نسبت به انتخاب درست رو داشته.
نوع برند و پسوند در مشخصه روغن خیلی مهم نیست. مگر اینکه قیمت قابل توحهی رو داشته باشن که معمولا بی دلیل نیست. ولی هیچ معیار علمی نمیتونیم براش در نظر بگیریم مگر اینکه استفاده از روغن موتور خاصی رو تجربه کرده باشیم و رضایت داشت باشیم.

mojtaba2321
18-12-2017, 11:47
برا 405 دوگانه 1040 بهتره یا 2050؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-12-2017, 14:43
برا 405 دوگانه 1040 بهتره یا 2050؟؟

سلام
20W-50 برای تابستان هست خصوصاً تابستان مناطق گرمسیر
برای زمستان اصلاً مناسب نیست خصوصاً جاهایی که دما نزدیک صفر میاد یا زیر صفر میره
روغنهای مخصوص زمستان:
10-30 , 5-30 , 10-40 , 0-30 , 0-40
این اعداد مربوط به دمای کار موتور هست . در تاپیک صرفه جویی توضیح کاملش هست .
درضمن برای ماشین شما باید SL باشه
بیشتر خودروهای ایرانی SL هست . اگر پیدا نکردین SM استفاده کنین که یک درجه بالاتره

اما از درجه ی پایینتر استفاده نکنین (SJ)
درضمن روغنهای تقلبی مارک معروف زیاد شده . همین چند روز پیش دوباره یک کارگاه تقلبی در نزدیک تهران کشف کردند که مارکهای تقلبی رو جعل میکردند . وضع خیلی خرابه
بهترین راه , خرید از فروشگاههای معتبر هست که احتمال دزدی و تقلب و کلاهبرداریشون کمتره
راهِ دیگه , چک کردنِ روغن در هر 500 کیلومتر هست .اگر سریع مثل قیر سیاه میشه و بخارش زیاده و بوی روغن سوخته میگیره بنجله
روغنی که موقع خریدش بوی گازوئیل میشه بنجله . روغن هر چه باکیفیت تر باشه بوی کمتری داره و اصلاً هم بوی گازوئیل نداره
البته اگر موتور معیوب و یا فرسوده باشه باعث بخار شدن روغن و سوختنش میشه
راننده خودش باید حالت موتورش و حالت روغن رو زیر نظر داشته باشه

صرفه جویی میلیونی در هزینه های خودرو

mojtaba2321
18-12-2017, 16:28
2 تا 4 لیتری روغن برا 405 و پراید با تعویض فیلتراشون کم نمیاد؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-12-2017, 17:20
2 تا 4 لیتری روغن برا 405 و پراید با تعویض فیلتراشون کم نمیاد؟
سلام
بعد از تتویض روغن و فیلتر , 4 لیتز روغن بریزید در 405 و استارت بزنید
بعد از 30 ثانیه خاموش کنین
15 دقیقه بعد از توقف موتور گیج روغن رو بکشید
در بیشتر ماشینهای سواری , فاصله ی خط بابا تا خط پایین یک لیتر هست
پس اگر مثلاً سطح روغن رسیده به بینِ دو خط پس نیم لیتر کم داره
برای هر ماشینی میونین همینطوری ظرفیتِ روغنش رو پیدا کنین
برای پراید معمولاً با فیلتر 3 لیتر و نیم هست

میتونین اول 3 لیتر بریزین و بعد از یک دقیقه کار کردن و 15 دقیقه توقف , گیج رو بکشین اکر کم داره اضافه کنین
نکته مهم
مهندسین طوری کارتل و گیج رو طراحی کرده اند که حتی اگر روغن یک مقدار زیر خط پایینی گیج باشه هم روغن کافی در موتور هست اما بهتره نذاریم ازخط بالایی گیج کمتر بشه
تا یک لیتر روغن زیادی هم ضرری نداره چون به محض استارت زدن , مقدار زیادی روغن کشیده میشه از کارتل توی اویل پمپ و کانالهای روغنکاری و بالای سرسیلندر
اما بهتره که روغن زیادی کشیده بشه

najee
20-12-2017, 08:45
توی دفترچه پراید میزان روغن موتور 3.5لیتر زده با تعویض فیلتر ولی من هر دفعه میرم یه چهار لیتری که باز میکنه همشو میریزه این ضرر نداره ؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-12-2017, 09:33
توی دفترچه پراید میزان روغن موتور 3.5لیتر زده با تعویض فیلتر ولی من هر دفعه میرم یه چهار لیتری که باز میکنه همشو میریزه
این ضرر نداره ؟؟

سلام
ضرری نداره . خیالتون راحت
گیج رو هم اگر بکشین ممکنه سطح روغن حداکثر یک یا 1.5 سانت بالای خطِ ماکسیمم باشه
به محض استارت زدن هم کلی روغن میره توی موتور و سطح روغنِ توی کارتل کم میشه
تازه 2 تا حُسن هم داره:

1- اگر موتور روغن سوزی یا نشت روغن داشته باشه , تا مدتها این نیم لیترِ اضافه اون کاهش رو جبران میکنه
2- روغنِ بیشتر یعنی که دیرتر هم کثیف و کهنه میشه

najee
21-12-2017, 11:47
سلام
ضرری نداره . خیالتون راحت
گیج رو هم اگر بکشین ممکنه سطح روغن حداکثر یک یا 1.5 سانت بالای خطِ ماکسیمم باشه
به محض استارت زدن هم کلی روغن میره توی موتور و سطح روغنِ توی کارتل کم میشه
تازه 2 تا حُسن هم داره:

1- اگر موتور روغن سوزی یا نشت روغن داشته باشه , تا مدتها این نیم لیترِ اضافه اون کاهش رو جبران میکنه
2- روغنِ بیشتر یعنی که دیرتر هم کثیف و کهنه میشه

خب اگه اینجوری باشه چه لزومی داره بگن حجم روغن 3/5لیتر بزنن چهار لیتر دیگه ضمن اینکه من فکر میکنم صدای زیاد موتور ازهمین باشه .

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-12-2017, 15:28
خب اگه اینجوری باشه چه لزومی داره بگن حجم روغن 3/5لیتر بزنن چهار لیتر دیگه
ضمن اینکه من فکر میکنم صدای زیاد موتور ازهمین باشه .سلام
مخزنِ روغنِ موتور که بهش کارتل میگن یک ظرفیتِ معین و محدودی داره اما این ظرفیت بیشتر از اون چیزی هست که به مردم گفته میشه
مهندسها باید به فکر این باشند که ممکنه مردم اشتباهاً نیم لیتر یا یک لیتر یا حتی دو لیتر زیادی روغن بزنند
ماشین مردم صدمه ببینه برای یکی دو لیتر روغنِ زیادی ؟
برای همین مهندسها حسابِ این احتمالات رو هم میکنند و ظرفیتِ مخزن روغن رو یک مقدار بزرگتر میسازند تا اگر مردم اشتباهاٌ روغن بیشتر ریختند کارتل گنجایش کافی برای این روغن داشته باشه و موتور صدمه نبینه
در یک سایت دیگه یکی از دوستان مطرح کردند که فراموش کردند روغن رو بکشند و 4 لیتر روغن ریختند توی موتور 405 و روشنش کردند و چند دقیقه هم کار کرد و بعدش یادشون میاد و روغن رو تخلیه میکنند
گفتند شمعها و روغن سوزی و اینها رو چک کردند اما موتور هیچ مشکلی براش پیش نیومد این به همون علته که مهندسین موقع طراحی و ساخت موتور , حسابِ این چیزها رو میکنند
حالا شما نگرانید که با نیم لیتر روغن اضافه موتور دچار مشکل بشه ؟
خیالتون راحت با یک لیتر هم مشکلی پیش نمیاد چون کارتل ظرفیتش بیش از 3.5 هست و به محض استارت زدن و چرخش اویل پمپ هم مقدار زیادی از روغنِ توی کارتل کشیده میشه توی موتور و سطح روغن میره پایین
==============================
صدای موتور با نوع روغن و کیفیتش تغییر میکنه
یکی از اقوام ما 206 صفر گرفته بود از نمایندگی توصیه کردم بعد از 500 کیلومتر روغن و فیلترش رو عوض کنند چون به روغن نمایندگی اصلاً اعتمادی نیست و حتماً بنجله و موتور هم نو هست و درست صیقل نخورده و سایش قطعات زیاده و هنوز به اصطلاح آب بندی نشده
وقتی روغن و فیلتر رو عوض کردند و روغن آلمانی درجه یک ریخت توی موتور گفتتند اصلاً انگار موتور عوض شده باشه . چنان نرم و کم صدا شد که باورشون نمیشد روغن تا این حد در صدای موتور تاثیر داشته باشه
وقتی صدای موتور با تعویض روغن زیاد میشه پس روغن بنجله یعنی یا تصفیه شده هست یا با مواد بی کیفیت ساخته شده
روغنِ کم هم میتونه باعث مشکل افزایش صدای موتور بشه اما باز هم مهندسین طوری طراحی میکنند که تا 1 لیتر هم که از 4 لیتر کم بشه موتور بتونه بدون صدمه دیدن کار کنه . اگر بیشتر از 1 یا 1.5 لیتر کم بشه , گاهی چراغ روغن روشن میشه موقع ترمز گرفتن و یا در پیچیدنِ تند و اگر راننده سر به هوا نباشه با دیدن چراغ روغن فوراً میزنه کنار و خاموش میکنه و روغن رو چک میکنه و متوجه کمبود روغن میشه اگر چراغ روغن به بوق هشدار یا همون alarm هم مجهز باشه دیگه بهتر
استفاده از روغن زمستانه که گرانرویش کمتر از روغن تابستانه هست در تابستان و هوای گرم باعث کاهش گرانرویش و بیش از حد رقیق و آبکی شدن روغن و کاهش قدرت چرب کنندگیش میشه
این هم باعث افزایش صدای موتور میشه .

najee
24-12-2017, 07:39
سلام
مخزنِ روغنِ موتور که بهش کارتل میگن یک ظرفیتِ معین و محدودی داره اما این ظرفیت بیشتر از اون چیزی هست که به مردم گفته میشه
مهندسها باید به فکر این باشند که ممکنه مردم اشتباهاً نیم لیتر یا یک لیتر یا حتی دو لیتر زیادی روغن بزنند
ماشین مردم صدمه ببینه برای یکی دو لیتر روغنِ زیادی ؟
برای همین مهندسها حسابِ این احتمالات رو هم میکنند و ظرفیتِ مخزن روغن رو یک مقدار بزرگتر میسازند تا اگر مردم اشتباهاٌ روغن بیشتر ریختند کارتل گنجایش کافی برای این روغن داشته باشه و موتور صدمه نبینه
در یک سایت دیگه یکی از دوستان مطرح کردند که فراموش کردند روغن رو بکشند و 4 لیتر روغن ریختند توی موتور 405 و روشنش کردند و چند دقیقه هم کار کرد و بعدش یادشون میاد و روغن رو تخلیه میکنند
گفتند شمعها و روغن سوزی و اینها رو چک کردند اما موتور هیچ مشکلی براش پیش نیومد این به همون علته که مهندسین موقع طراحی و ساخت موتور , حسابِ این چیزها رو میکنند
حالا شما نگرانید که با نیم لیتر روغن اضافه موتور دچار مشکل بشه ؟
خیالتون راحت با یک لیتر هم مشکلی پیش نمیاد چون کارتل ظرفیتش بیش از 3.5 هست و به محض استارت زدن و چرخش اویل پمپ هم مقدار زیادی از روغنِ توی کارتل کشیده میشه توی موتور و سطح روغن میره پایین
==============================
صدای موتور با نوع روغن و کیفیتش تغییر میکنه
یکی از اقوام ما 206 صفر گرفته بود از نمایندگی توصیه کردم بعد از 500 کیلومتر روغن و فیلترش رو عوض کنند چون به روغن نمایندگی اصلاً اعتمادی نیست و حتماً بنجله و موتور هم نو هست و درست صیقل نخورده و سایش قطعات زیاده و هنوز به اصطلاح آب بندی نشده
وقتی روغن و فیلتر رو عوض کردند و روغن آلمانی درجه یک ریخت توی موتور گفتتند اصلاً انگار موتور عوض شده باشه . چنان نرم و کم صدا شد که باورشون نمیشد روغن تا این حد در صدای موتور تاثیر داشته باشه
وقتی صدای موتور با تعویض روغن زیاد میشه پس روغن بنجله یعنی یا تصفیه شده هست یا با مواد بی کیفیت ساخته شده
روغنِ کم هم میتونه باعث مشکل افزایش صدای موتور بشه اما باز هم مهندسین طوری طراحی میکنند که تا 1 لیتر هم که از 4 لیتر کم بشه موتور بتونه بدون صدمه دیدن کار کنه . اگر بیشتر از 1 یا 1.5 لیتر کم بشه , گاهی چراغ روغن روشن میشه موقع ترمز گرفتن و یا در پیچیدنِ تند و اگر راننده سر به هوا نباشه با دیدن چراغ روغن فوراً میزنه کنار و خاموش میکنه و روغن رو چک میکنه و متوجه کمبود روغن میشه اگر چراغ روغن به بوق هشدار یا همون alarm هم مجهز باشه دیگه بهتر
استفاده از روغن زمستانه که گرانرویش کمتر از روغن تابستانه هست در تابستان و هوای گرم باعث کاهش گرانرویش و بیش از حد رقیق و آبکی شدن روغن و کاهش قدرت چرب کنندگیش میشه
این هم باعث افزایش صدای موتور میشه .

من یبارارزون ترین روغن رو ریختم اسپیدی 10w40 قوطی پلاستیکی 35تومن فقط پول روغن بود بعد اینهمه روغن عوض کردن تنها روغنی که ریختم توماشین صدای موتور نصف شد همین بود اگه تو سایت دی جی کالا هم که بری همه دقیقا همین نظرو داشتن اینبار اشتباه کرد سوپر پیشتاز ریختم اونم 10w40و لی دیگه صدا موتور کم نشد تازه کلی هم گرون تراز اسپیدی در اومد

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-12-2017, 14:29
من یه بار ارزونترین روغن رو ریختم
اسپیدی 10w40 قوطی پلاستیکی 35تومن فقط پول روغن بود
بعد اینهمه روغن عوض کردن تنها روغنی که ریختم توماشین صدای موتور نصف شد همین بود
اگه تو سایت دی جی کالا هم که بری همه دقیقا همین نظرو داشتن
اینبار اشتباه کرد سوپر پیشتاز ریختم اونم 10w40و لی دیگه صدا موتور کم نشد تازه کلی هم گرون تراز اسپیدی در اومد

سلام
بنده هم چند بار از فروشگاه های به اصطلاح ارزان سَرا پوشاک ارزون خریدم و با تعجب دیدم که ثُبات رنگش و کیفیتِ دوختش و استحکام نخهاش بهتر از لباسهای گرانقیمتِ مارکهای معروف هست .
بعدش که رفتم دوباره بخرم گفتند تمام شده و دیگه هم خبری ازش نشد
در کالاهای دیگه هم همین جریان رو دیدم
پس در روغن هم ممکنه پیش بیاد
اما مشکل اینه که یک کالا خیلی راحت میتونه استانداردش تغییر کنه یعنی یه روغن میخریم میبینیم خوبه اما دفعه های بعدش میبینیم دیگه اون کیفیت رو نداره . مواد غذایی و چیزهای دیگه هم همینطور
ضمناً یکی از ترفندهای کلاهبرداران اینه که اول جنس خوب تولید میکنند و کلی مشتری جمع میکنند بعدش یهو بنجل تولید میکنند و کلی سود میزنند به جیب

=============================
مولکولهای روغن و گریس رو میشه تشبیه کرد به توپهای کوچکی که به تعداد بسیار زیاد بین دو قطعه قرار میگیرند و نمیذارند اون دو قطعه با هم تماس داشته باشند تا اون دو قطعه به جای سایش روی همدیگه , روی توپها حرکت کنند
هر چه کیفیت لاستیکِ توپها بیشتر باشه بهتر میتونه مانع از سایش دو قطعه روی هم بشه و خودِ توپها هم دیرتر صدمه میبینه اما بالاخره توپها هم شروع میکنند به تکه تکه شدن و اگر به موقع توپها عوض نشه با توپهای نو , باعث خرد شدن همه توپها و شروعِ سایش دو قطعه روی هم میشه
روغن خوب و گریس خوب هم همینطوره یعنی هم یک لایه ی مناسب به وجود میاره بین دو قطعه تا سایش به حداقل برسه و هم اینکه دوامش زیاده و تاثیر حرارت هم کم هست روش
روغن بنجل مثل توپهایی هست که از لاستیک بازیافتی و بی کیفیت درست شده و زود خرد میشه پودر میشه و سایش شدید به وجود میاره
روغن بی کیفیت مثل اینه که اون توپها به جای لاستیک از پلاستیک درست شده باشه که باعث تولید صدای زیاد میشه , زود هم خرد میشه و از بین میره
روغن باکیفیت بوی گازوئیل نمیده , تبخیرش بسیار کمه , دیرتر قیری رنگ میشه , تاثیر گرما بر لزوجتش کم هست یعنی مقاومتش در مقابل گرما زیاده , لزوجتش خیلی زیاده و این لزوجت و چرب بودن رو تا مدت بیشتری حفظ میکنه , خورنده نیست یعنی اسیدیته ی متعادل داره

radarz
28-12-2017, 12:07
روغن موتورهای داخل ایران هیچ فرقی با هم ندارن الکی دنباله برند نگردید همه ته کرج پر میشن با رند های مختلف

mohamad skystar
29-12-2017, 00:44
روغن موتورهای داخل ایران هیچ فرقی با هم ندارن الکی دنباله برند نگردید همه ته کرج پر میشن با رند های مختلف

نه جناب اینجوریام که شما میگید نیست
روغن های ایرانی برند های اصلی و قدیمی همه کرج پر نمیشن هر کدوم شرکت دارن
اینو حداقل میتونیم ببینیم
گفته ی شما در مورد روغن های خارجی صدق میکنه

srx190d
29-12-2017, 01:20
متاسفانه اینقدر ما امنیت بالایی داریم کسی نمیتونه ی روغن انتخاب کنه
وارداتی که هیچ داخلی هم با ترس و لرز

Sent from my SM-G950FD using Tapatalk by JAVAD

reza..
04-01-2018, 13:32
دوستان برای پارس سال موتوسل کانگرو نقره ای 20w50 مناسبه اب وهوا هم سرده تقریبا . به نظرشما عوض کنم یا همین خوبه

farhadzxiran
26-01-2018, 08:24
سلام دوستان

روغن بهران تکتاز درجه SG هست ، روغن آترود 12000 هم درجه SG هست .

چه فرقی با هم دارند؟ بنظرتون کیفیت کدوم بهتره؟

دوستانی که استفاده کردند لطفاً راهنمایی کنند

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-01-2018, 11:02
سلام دوستان
روغن بهران تکتاز درجه SG هست ، روغن آترود 12000 هم درجه SG هست .
چه فرقی با هم دارند؟ بنظرتون کیفیت کدوم بهتره؟
دوستانی که استفاده کردند لطفاً راهنمایی کنند

سلام
SG ؟ یا SJ ؟
SGخیلی قدیمیه
اونطرف آب کمتر از SJ نداریم که مخصوص موتورهای 20سال پیشه مثل ماتیز . SG دیگه منقرض شده
ماشینتون چیه ؟
مدل چه سالی هست ؟

farhadzxiran
26-01-2018, 17:53
سلام
SG ؟ یا SJ ؟
SGخیلی قدیمیه
اونطرف آب کمتر از SJ نداریم که مخصوص موتورهای 20سال پیشه مثل ماتیز . SG دیگه منقرض شده

هر دو روغن درجه SG هستند
میدونم SJ جدیدتر از SG هست
میخوام بدونم کیفیت محصولات کدوم شرکت بهتره

از نظر قیمت آترود گرونتر از بهران هست!

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-01-2018, 18:37
هر دو روغن درجه SG هستند
میدونم SJ جدیدتر از SG هستمیخوام بدونم کیفیت محصولات کدوم شرکت بهتره
از نظر قیمت آترود گرونتر از بهران هست!

سلام
1- از SJ استفاده کنین
2- دوست عزیز کیفیت روغن رو نمیشه با نظرسنجی تعیین کرد چون دارید در ایران نظرسنجی میکنین که یکی از کثیف ترین و آشفته ترین و دزدبازارترین بازارهای دنیا رو داره
تا حالا حداقل 10 بار در اخبارهای ایران دیدم که یک کارگاه تولید روغن تقلبی و بنجل با مارک روغنهای مشهور کشف شده
یعنی اگر چند نفر گفتند فلان روغن رو استفاده کردند و خوب بوده , اصلاً دلیل نمیشه که ما هم اگر بخریم خوب باشه چون ممکنه تقلبی باشه یا حتی خودِ همون شرکت روغن بنجل تولید کنه قابل کنه به مردم
====================================
به نظر بنده وقتی میخوایم روغن بخریم در ایران , اول باید در همون مغازه یک قوطی یا گالنِ خالیش رو بو کنیم . اگر بوی گازوئیل میده پس بنجله . هر چه بیشتر بوی گازوئیل میده بنجلتره

شفافیت هم یک معیار دیگه هست
رنگ قهوه ای تیره هم نشان از بنجل بودن هست .
این روغنها لزوجتشون کم هست , تبخیرشون زیاده , خیلی زود قیری رنگ میشه , بعد از چند روز کار کردن بوی بد میده در موتور , صدای موتور زیاد میشه و نرم بودنش از بین میره
بنده روغنهای باکیفت رو با بنجل مقایسه کردم
روغن درجه یک با سپر حرارتی (یک اصطلاح برای مقاومت بالا در مقابل حرارت) , اصلاً بو نداره , قرمز رنگه , فوق العاده لزج و چرب هست , درجه ی بخار شدنش بالاست , صدای موتور بسیار کاهش پیدا میکنه و نرم میشه
قیمتش تقریباً 30 تا 40% بیشتر از بنجلها هست
===================================
با تست آزمایشگاهی هم دیگه کاملاً مشخص میشه که روغن بنجل هست یا باکیفیت
چند ماه پیش گزارشی پخش شد که مدیر صنفشون گفت واقعاً وضع خرابه . روغنهای تقلبی و بی کیفیت زیاد شده
خبرنگار گفت : حالا مردم چطوری تشخیص بدند کدوم تقلبیه ؟ کدوم بنجله ؟
گفت: به زودی لیست بی کیفیتها و بی مجوزها رو اعلام میکنیم
رفت و دیگه هم پیداش نشد . حکایت موسسات مالی غیر مجازه که حدود 15 سال فعالیت کردند و کسی هم کاری نکرد جز حرفِ بادِ هوا

radarz
26-01-2018, 19:20
برای خانواده 206 من روغن موتور لوبریفیانت رو پیشنهاد میکنم برای تمامی تیپ های 206

linkinpark20
13-02-2018, 12:12
دوستان یک راهنمای انتخاب روغن موتور یکی از دوستان زحمت کشیده بود در فرمت پی دی اف ارسال کرده بود میدونید کدوم صفحه هست؟

hamidreza-1370
04-03-2018, 22:01
با سلام
من رانا دارم
به نظر من روغن لاکچری شرکت پاسارگاد ۱۰۴۰ خیلی عالیه . حتی قطره ای کم نمیکنه روغن

- - - Updated - - -

با سلام
من رانا دارم
به نظر من روغن لاکچری شرکت پاسارگاد ۱۰۴۰ خیلی عالیه . حتی قطره ای کم نمیکنه روغن

- - - Updated - - -

با سلام
من رانا دارم

Zachyrock
07-03-2018, 00:36
سلام این سری 206 تیپ دو ( مدل 90 ) بردم روغن عوض کنه برام اترود 20 50 20000 ریخت این خوبه واسه تهران ؟ من قبلا اترود 10 40 میریختم کلا 1 سالی میشه تا عوضش کنم مصرفم کمه

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-03-2018, 23:36
سلام
این سری 206 تیپ دو ( مدل 90 ) بردم روغن عوض کنه برام اترود 20 50 20000 ریخت این خوبه واسه تهران ؟
من قبلا اترود 10 40 میریختم . کلا 1 سالی میشه تا عوضش کنم مصرفم کمه

سلام
قبل از ریختن توی موتور بوش کنین . اگه بوی گازوئیل میده بنجله
اگر سریع قیری رنگ میشه و موتور هم تمیزه پس بنجله
اگر داخل موتور خیلی کثیفه پس باید engine flush استفاده کنین طبق دستورش و درجه یک خارجی باشه مثل preastone اصل یا stp اصل
در گوگل اسمش رو بنویسید برای اطلاعات بیشتر و کلیپهاش

با سلام
من رانا دارمبه نظر من روغن لاکچری شرکت پاسارگاد ۱۰w۴۰ خیلی عالیه .
حتی قطره ای کم نمیکنه روغن

سلام
ممنون میشیم اگه بگین این لاکچری چه بویی میده
بوی تند ؟ یا ملایم ؟
بوی گازوئیل ؟ یا تو مایه ی گازوئیل ؟ یا بوی مخصوص که شبیه چیزی نیست ؟
با تشکر

radarz
18-03-2018, 19:43
با سلام
من رانا دارم

- - - Updated - - -

با سلام
من رانا دارم

- - - Updated - - -

با سلام
من رانا دارم

تبلیغات خوبی بود /////// :n34:

radarz
18-03-2018, 19:45
سلام
قبل از ریختن توی موتور بوش کنین . اگه بوی گازوئیل میده بنجله
اگر سریع قیری رنگ میشه و موتور هم تمیزه پس بنجله
اگر داخل موتور خیلی کثیفه پس باید engine flush استفاده کنین طبق دستورش و درجه یک خارجی باشه مثل preastone اصل یا stp اصل
در گوگل اسمش رو بنویسید برای اطلاعات بیشتر و کلیپهاش

سلام
ممنون میشیم اگه بگین این لاکچری چه بویی میده
بوی تند ؟ یا ملایم ؟
بوی گازوئیل ؟ یا تو مایه ی گازوئیل ؟ یا بوی مخصوص که شبیه چیزی نیست ؟
با تشکر

روغن های ایرانی بگیرید انقدر طرف روغن های مثلا خارجی ندید /// ایران بهترین و با کیفیت ترین روغن ها رو داره /// بو که هر بویی میتونن تو روغن بزارن /// به این چیزا نیست

radarz
18-03-2018, 19:48
سلام این سری 206 تیپ دو ( مدل 90 ) بردم روغن عوض کنه برام اترود 20 50 20000 ریخت این خوبه واسه تهران ؟ من قبلا اترود 10 40 میریختم کلا 1 سالی میشه تا عوضش کنم مصرفم کمه

این گرانروی 20-50 برای فصل گرما خوبه /// اگر ازش راضی بودین ادامه بدین /// معمولاً کیفیت روغن ها بین 10-40 و 20-50 کمی سفتی نسبت بهم دارن :n26:

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-03-2018, 16:55
روغن های ایرانی بگیرید انقدر طرف روغن های مثلا خارجی ندید /// ایران بهترین و با کیفیت ترین روغن ها رو داره ///
بو که هر بویی میتونن تو روغن بزارن /// به این چیزا نیست سلام

از بین بردنِ بوی روغن بنجل کار ساده ای نیست و هزینه هم داره دزدها دنبال تولید روغن ارزان هستند وگرنه دیگه سودی نداره براشون
نمیتونند هر چیزی دستشون رسید بزنند به روغن بنجل برای مخفی کردن بوش .
کلاهبرداری در روغن موتور اونقدر زیاد شده که تا حالا بنده خودم حداقل 5 بار گزارش دیدم در اخبارهای تلوزیون از بازداشتِ افرادی که کارگاه زیرزمینی داشتند و روغن بنجل میساختند با گازوئیل و مواد شیمیایی و میریختند توی گالنهای مارکهای معروف و میفروختند به مغازه ها یا همدستانشون
روغن بنجل رو از بو و رنگ و شفافیتش میشه تا حد زیادی تشخیص داد . خصوصاً بوش
بنده گالنهای خالی انواع روغن رو بو کردم د؟ مغازه ها . از روغنهای ارزان و تصفیه شده تا روغنهای مخصوص رولزرویس و لامبرگینی . تفاوت از زمین تا آسمونه . روغن درجه یک یک بوی بسیار بسیار ملایم داره که شبیه هیچ چیزی نیست و یا اصلاً بو نداره .
روغن ارزون بوی گازوئیل میده و هر چی بنجلتر باشه بوش تندتره
همه مردم افتخار میکنند که تولیدات کشور خودشون رو استفاده کنند
ولی اگر قرار باشه یه مشت از خدا بی خبر بی وجدان که تعدادشون هم دائماً بیشتر میشه جنس آشغال و بنجل تولیدکنند و قالب کنند به مردم به قیمت گران و به ریش همه هم بخندند و برند بنز و بی ام و و ویلا و باغ بخرند , هر کسی دانسته از این تولیدات بخره یا بفروشه به مردم و از این بی وجدانهای دزد حمایت کنه پس یا همدست دزدها هست یا در خواب غفلت

armin_punisher6
20-03-2018, 13:43
بهترین روغن 5w30 چیه؟قیمت مهم نیست

radarz
20-03-2018, 16:07
بهترین روغن 5w30 چیه؟قیمت مهم نیست

چ ماشینی داری ؟؟؟؟ موبیل روغن خوبیه برای ماشین های لوکس :n10:

armin_punisher6
21-03-2018, 14:30
مزدا cx5.موبیل 5 لیتری داره؟

armin_punisher6
21-03-2018, 14:32
مزدا cx5.موبیل 5 لیتری داره؟چند هزار عوض میشه؟

armin_punisher6
24-03-2018, 10:13
کسی اطلاعی از روغن های موبیل نداره؟

radarz
24-03-2018, 12:55

بله داره ... شما چرا نمیری نمایندگی یا تعویض روغنی ؟؟؟ روز ب روز روغن های جدید دارن تولید میکنن میریزن تو بازار :n23:

armin_punisher6
24-03-2018, 15:06
بله داره ... شما چرا نمیری نمایندگی یا تعویض روغنی ؟؟؟ روز ب روز روغن های جدید دارن تولید میکنن میریزن تو بازار :n23:
نمایندگی رشت واسه مزدا ادینول میریزه.تو دیجی کالا دیدم 1 لیتری از 32 تومان داره تا 88 تومان.کدوم رو بریزم.و از همه مهمتر چند هزار باید عوض شه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-03-2018, 18:29

سلام
سال نوروز بر همگی مبارک
===============-=
اونطرف آب mobil یکی از بهترینهاست
اما در دزد آشفته بازارِ ایران خدا داند چیه

صرفه جویی های میلیونی در هزینه های خودرو و زندگی

armin_punisher6
25-03-2018, 00:55
سلام
سال نوروز بر همگی مبارک
===============-=
اونطرف آب mobil یکی از بهترینهاست
اما در دزد آشفته بازارِ ایران خدا داند چیه

دیجی کالا چند مدل 5w30 داره.کدوم رو بخرم و چند هزار کیلومتر کار میکنه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-03-2018, 03:09
دیجی کالا چند مدل 5w30 داره.
کدوم رو بخرم و چند هزار کیلومتر کار میکنه؟

سلام
هوا داره گرم میشه .
5w30 مناسب نیست
5w40 بگیرین یا 10w40
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2C5348014695
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 17823947

فناوریش هم باید همونی باشه که خودرو ساز توصیه کرده یعنی SJ SL SM SN
بیشتر ماشینهای ایرانی SL میخواد
اگر یافت نشد یک درجه بالاترش هم میشه استفاده کرد یعنی SM
=======================
در مورد کارکرد , نمیشه به عددها اطمینان کرد چون خیلی چیزها تاثیر داره در عمر روغن مثل گرمای هوا , سلامت موتور , استاندارد بودن موتور , نوع رانندگی که خشن باشه یا معقول و هوشمندانه , مقدار کارکرد موتور در حال توقف و در ترافیک و اینها
روغن رو باید در 3000 تا چک کرد و اگر قیر مانند نشده و لزوجتش خوبه میشه 500 KM دیگه باهاش رفت و دوباره چک کرد .

بنده در تابستان 3500 عوضش میکنم و در زمستان 4500 KM
اگر روی روغن نوشته 5000 پس بهتره در 4000 رنگ و لزوجتش چک بشه

اگر فیلتر روغن استاندارد و باکیفیت باشه و روغن هم به موقع عوض بشه پس میشه فیلتر رو یک در میان عوض کرد یعنی یک بار فقط روغن و دفعه ی بعدش روغن و فیلتر

mohally
10-04-2018, 11:26
سلام دوستان، روغن ایرانی خوب با ویسکوزیته 5w50 یا 10w50 چی سراغ دارید؟ ما تو خوزستان هستیم و برا تابستون میخوام روغنی بریزم که ویسکوزیته بالاش 50 باشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-04-2018, 14:13
سلام دوستان، روغن ایرانی خوب با ویسکوزیته 5w50 یا 10w50 چی سراغ دارید؟
ما تو خوزستان هستیم و برا تابستون میخوام روغنی بریزم که ویسکوزیته بالاش 50 باشهسلام

گمان نکنم در ایران 5w 50 و 10w 50 باشه و گران هم هست
در ایران 20w50 هست که برای تابستانِ بالای 40 درجه مناسب هست
20w50 اقتصادی هست و مناسب
تکنولوژیش هم باید طبق سفارش خودروساز باشه (SJ,SL,SM,SN)

mohally
10-04-2018, 16:13
والا 5w50 هست، بهران رانا هستش، توی سایت ایرانول هم ایرانول رویال نوشته 10w50 داره، اما نمیدونم واقعا در بازار موجوده یا اینکه فقط توی سایتشون نوشتن، 20w50 هم چون من ماشین رو زیاد استفاده نمیکنم و ممکنه تا زمستون هم همون روغن توی موتور باشه، میخوام استفاده نکنم ترجیحا، میخوام یه روغن باشه ترجیحا که هم تابستون و هم زمستون جوابگو باشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-04-2018, 19:51
والا 5w50 هست، بهران رانا هستش، توی سایت ایرانول هم ایرانول رویال نوشته 10w50 داره، اما نمیدونم واقعا در بازار موجوده یا اینکه فقط توی سایتشون نوشتن، 20w50 هم چون من ماشین رو زیاد استفاده نمیکنم و ممکنه تا زمستون هم همون روغن توی موتور باشه، میخوام استفاده نکنم ترجیحا، میخوام یه روغن باشه ترجیحا که هم تابستون و هم زمستون جوابگو باشه

سلام

اگر قیمتش اقتصادی باشه و تقلبی نباشه پس 5w50 تقریباً برای همه آب و هوایی مناسبه. از یخبندان تا گرمای سوزان

mohally
10-04-2018, 22:06
والا بهران رانا هستش، قیمتش رو هم من حدود 3 ماه پیش از پخش عمده گرفتم 75 تومن، دیگه نمیدونم چطور تقلبی و اصلیش رو تشخیص بدم، اتفاقا به شرکت بهران هم ایمیل زدم که از کجا تشخیص بدم که اصل یا تقلبیه، اما اصلا جواب ندادن، ولی بعد از 1900 کیلومتر حدود 100 سی سی کم کرد، حالا نمیدونم طبیعیه یا نه، ماشین هم ریو هستش

Actros
11-04-2018, 02:43
والا بهران رانا هستش، قیمتش رو هم من حدود 3 ماه پیش از پخش عمده گرفتم 75 تومن، دیگه نمیدونم چطور تقلبی و اصلیش رو تشخیص بدم، اتفاقا به شرکت بهران هم ایمیل زدم که از کجا تشخیص بدم که اصل یا تقلبیه، اما اصلا جواب ندادن، ولی بعد از 1900 کیلومتر حدود 100 سی سی کم کرد، حالا نمیدونم طبیعیه یا نه، ماشین هم ریو هستش
ایرانول رویال 5w40 هست 4 لیتری 86 تومن . این لیست قیمت ایرانول هست. تو سایتشون مراکز فروش هر شهر هست. زنگ بزن بپرس
این قیمت
اینم عاملین فروش

mohally
11-04-2018, 04:43
خب من 5w40 نمیخوام، من میخوام روغن 5w50 یا 10w50 باشه

mohally
11-04-2018, 15:36
خب بنده نمیخوام 5w40باشه، من 5w50 یا 10w50 نیاز دارم

Actros
12-04-2018, 04:38

توی مشخصات محصول رویال زده 10w50 هم داره . حالا میتونی زنگ بزنی سوال کنی تو بازار موجود هست یا نه.10w40 استفاده میکردی قبلا مشکلی داشتی ؟ چون سطح کیفی این روغنا خیلی بالاتر از ریو هست. حالا تفاوتی در کارکرد موتور دیدی ؟ مثلا نرم و بی صدا شدن

mohally
12-04-2018, 04:44
آره، توی مشخصات زده که 10w50 هست، اما هر چی تو بازار و توی اینترنت گشتم، موجود نبود، حالا باید زنگ بزنم ببینم اصلا چنین محصولی دارن یا نه، قبلا 10w40 با سطح کیفی sl استفاده میکردم و تابستون چون خوزستان خیلی گرمه، احساس میکردم صدای موتور انگار خشک کار میکنه و روغن هم مثل آب میشد و اون روانکاری مناسب رو توی اوج گرما نداشت

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-04-2018, 06:39

سلام
کلاس روغن فراموش نشه
باید ببیید خودروساز چی توصیه کرده
احتمالاً ماشینتون SM میخواد یا SL

mohally
12-04-2018, 06:44
آره sl رو گفته حداقل باید بریزید، حالا sm یا sn هم باشه که چه بهتر

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-04-2018, 15:42
آره sl رو گفته حداقل باید بریزید، حالا sm یا sn هم باشه که چه بهترسلام
فقط یک درجه بالاتر از سفارشِ سازنده میشه استفاده کرد موقع ناچاری

یعنی به جای SJ میشه SL ریخت
به جای SL ميشه SM
به جای SM هم SN
چون آلیاژ موتورها فرق میکنه
روغن نامناسب میتونه باعث خوردگی شدید و سریع فرسوده شدنِ موتور بشه

p===================================

radarz
28-08-2018, 07:04

از روغن های پارس استفاده کن کیفیت خیلی خوبی داره من ی 10-40 برای هر 10 هزارکیلومتر رو خریدم دیروز 98 هزار . به امتحانش می ارزه مدام نچسبید به بهرانی که سایپا معرفی می کنه :n26:

farshidshd
01-09-2018, 08:22
سلام
دوستان برای ساینا توی دفترچه ذکر شده روغن 10-40 بریزین
حالا میخوام بپرسم من 20-50 بریزم مشکلی داره ؟ یا نه و چه مزایا و معایبی داره؟

mohamad skystar
01-09-2018, 20:02
سلام

سلام

دوست من بهتره به نوع روغنی که شرکت پیشنهاد داده توجه کنید

روغن موتور نوع 10w40 مزایایی که نسبت به 20w50 داره :

• در مقایسه با روغن موتور 20W50 روانتر است .
• مناسب برای فصول سرد.
• عمل روانکاری را زودتر انجام میدهد.
• در خودروهای جدید بیشتر استفاده میشود .

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-09-2018, 22:14
سلام
سلام
نظر بنده:
اکثر روغنها بنجل هست مثل خیلی از کالاهای دیگه در دزد آشفته بازارِ ایران
از 20w50 استفاده کنین به جای 10w40 مگر اینکه دمای حداکثری زیر 30 درجه باشه و دمای حداقلی زیر 20
یعنی اگر هوای سحرگاه بالای 20 هست و دمای ظهر بالای 30 پس 20w50 مناسب هست
.
P ===================================

bas ali
02-09-2018, 06:37
سلام
نظر بنده:
اکثر روغنها بنجل هست مثل خیلی از کالاهای دیگه در دزد آشفته بازارِ ایران
از 20w50 استفاده کنین به جای 10w40 مگر اینکه دمای حداکثری زیر 30 درجه باشه و دمای حداقلی زیر 20
یعنی اگر هوای سحرگاه بالای 20 هست و دمای ظهر بالای 30 پس 20w50 مناسب هست
.

روغن های ایرانی ایرانول ، بهران و پارس توی این وضعیت بازار خیلی نسبت به خارجی ها بهتر هستن
بجای 20-50 اگه 10-40 استفاده بشه خیلی بهتره . من برای ماشین خودم 5-40 استفاده میکنم و مشکلی هم نداشتم و ماشین نرم تر کار میکنه

hossein019940
28-11-2018, 23:57
سلام دوستان
راستش روغن 8000 ایرانول هر وقت میریزم واسه پرایدم 82 هست مدل هر 1200 کیلومتر نزدی 220 میلی لیتر کم میکنه ولی 6000 ایرانول تو 3100 کیلومتر این مقدار رو کم کرد .

الان موندم دوباره 6000 ایرانول بریزم یا بهران پیشتاز از لحاظ کم نکردن و لجن نبستن و صدای موتور و بخار//////

iedaco
29-11-2018, 09:40
سلام دوستان
بنده هم از روغن پارس استفاده میکنم بد نبوده به نسبت 10-40

abbas-t
30-11-2018, 07:08
سلام دوستان
برای پراید 131 اس ال من از پارس پایا استفاده می کنم با سطح کیفی SJ، یکی از دوستان میگه SJ برای پراید 131 اس ال
مناسب نیست، پیشنهاد میکنه روغن ایرانول 8000 هزار با سطح کیفی SG استفاده کنم، از نظر کیفیت ، ایا روغن قابل قبولی هست؟
حالا اگه از همون پارس پایا استفاده کنم چه ایرادی داره؟ به موتور اسیب میزنه؟ الان چند ساله از پارس پایا استفاده می کنم.

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-12-2018, 14:06
سلام دوستان
برای پراید 131 اس ال من از پارس پایا استفاده می کنم با سطح کیفی SJ،
یکی از دوستان میگه SJ برای پراید 131 اس المناسب نیست، پیشنهاد میکنه روغن ایرانول 8000 هزار با سطح کیفی SG استفاده کنم، از نظر کیفیت
آیا روغن قابل قبولی هست؟حالا اگه از همون پارس پایا استفاده کنم چه ایرادی داره؟ به موتور اسیب میزنه؟
الان چند ساله از پارس پایا استفاده می کنم.
سلام
.
جدولش این هست
استانداردِ ماشینتون هر چی که باشه اگر روغن سفارش شده توسط سازنده اش رو پیدا نکردین میتونین یک درجه بالاتر رو استفاده کنین
یعنی به جای SG میشه SJ ریخت
به جای SJ ميشه SL ریخت

به جای SL ميشه SM ریخت

abbas-t
02-12-2018, 18:48
با سلام خدمت همه دوستان
نظرتون در مورد ایرانول 8000 چیه؟ روغن با کیفیتی برای پراید هست ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-12-2018, 15:49
با سلام خدمت همه دوستان
نظرتون در مورد ایرانول 8000 چیه؟
روغن با کیفیتی برای پراید هست ؟
سلام
مشخصات روغن باکیفیت رو در صفحات قبل نوشته ام
.

Behzad83
11-01-2019, 01:01
سلام
...........
روغن رو باید در 3000 تا چک کرد و اگر قیر مانند نشده و لزوجتش خوبه میشه 500 KM دیگه باهاش رفت و دوباره چک کرد .

بنده در تابستان 3500 عوضش میکنم و در زمستان 4500 KM
اگر روی روغن نوشته 5000 پس بهتره در 4000 رنگ و لزوجتش چک بشه
............

سلام
در مورد اینکه گفته میشه روغن موتور باید حداکثر پس از ۶ ماه (بدون درنظر گرفتن کارکرد) تعویض بشه، چه نظری دارید؟
اگر مثلا ۹ ماه از زمان تعویض روغن گذشته باشه، اما کارکرد ۲هزارتا باشه و لزوجت روغن هم مناسب باشه، آیا حتما باید تعویض کرد؟
سپاسگزارم

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-01-2019, 14:49
سلامدر مورد اینکه گفته میشه روغن موتور باید حداکثر پس از ۶ ماه (بدون درنظر گرفتن کارکرد) تعویض بشه، چه نظری دارید؟
اگر مثلا ۹ ماه از زمان تعویض روغن گذشته باشه، اما کارکرد ۲هزارتا باشه و لزوجت روغن هم مناسب باشه، آیا حتما باید تعویض کرد؟
سپاسگزارم
سلام

حتی مواد غذایی هم که تاریخ انقضاش گذشته خیلیهاش قابل مصرفه به شرطی که باکیفیت ساخته و بسته بندی شده باشه و در شرایط خوب نگهداری شده باشه
.
بعضی از مواد غذایی هم هنوز تاریخ انقضاش نرسیده ولی فاسد شده به دلیل کیفیت پایین ساخت و بسته بندی و یا نگهداری در شرایط بد و یا هر 2

.
روغن خودرو هم همینطوره .
همه چیز بستگی به کیفیت روغن و کیفیت بسته یندی و شرایط انبار کردنش و گرمای هوای منطقه ی مصرف و شرایط استفاده از خودرو داره
.
مثال:

اگر روغن باکیفت ساخته شده و در شرایط خوب هم صادرات شده و در شرایط خوب هم انبار شده و در ابتدای پاییز ریخته شده توی موتور در یک منطقه ی معتدل یا سزدسیر مثل البرز و تهران و زنجان و همدان و شهرکرد و آذربایجان, این روغن تا یک سال هم فاسد نمیشه
.

اما یک روغن بنجل که در انبار زیر آفتاب داغ نگهداری شده و در اول فصل گرما هم در بوشهر یا اهواز و آبادان ریخته شده توی موتور و ماشین هم دائم زیر آفتاب استفاده میشه و پارک میشه شاید قبل از 6 ماه هم داغون بشه
.
بنزین فاسد رو بنده دیدم . بوی بسیار بد و زننده ای داره , از ماشینی کشیدیم که 2 سال زیر آفتابِ سوزانِ کویت پارک بوده
نمیدونم روغن فاسد چه بویی میده .

Behzad83
12-01-2019, 06:30
سلام

حتی مواد غذایی هم که تاریخ انقضاش گذشته خیلیهاش قابل مصرفه به شرطی که باکیفیت ساخته و بسته بندی شده باشه و در شرایط خوب نگهداری شده باشه
.
بعضی از مواد غذایی هم هنوز تاریخ انقضاش نرسیده ولی فاسد شده به دلیل کیفیت پایین ساخت و بسته بندی و یا نگهداری در شرایط بد و یا هر 2

.
روغن خودرو هم همینطوره .
همه چیز بستگی به کیفیت روغن و کیفیت بسته یندی و شرایط انبار کردنش و گرمای هوای منطقه ی مصرف و شرایط استفاده از خودرو داره
.
مثال:

اگر روغن باکیفت ساخته شده و در شرایط خوب هم صادرات شده و در شرایط خوب هم انبار شده و در ابتدای پاییز ریخته شده توی موتور در یک منطقه ی معتدل یا سزدسیر مثل البرز و تهران و زنجان و همدان و شهرکرد و آذربایجان, این روغن تا یک سال هم فاسد نمیشه
.

اما یک روغن بنجل که در انبار زیر آفتاب داغ نگهداری شده و در اول فصل گرما هم در بوشهر یا اهواز و آبادان ریخته شده توی موتور و ماشین هم دائم زیر آفتاب استفاده میشه و پارک میشه شاید قبل از 6 ماه هم داغون بشه
.
بنزین فاسد رو بنده دیدم . بوی بسیار بد و زننده ای داره , از ماشینی کشیدیم که 2 سال زیر آفتابِ سوزانِ کویت پارک بوده
نمیدونم روغن فاسد چه بویی میده .

سلام مجدد و سپاس از پاسخ‌تون.
البته در اینجا منظور فساد روغن نیست. مطمئنا روغن موتور تو ماشین به این راحتی فاسد نمیشه.
منظورم تأکید برخی افراد بود که روغن را حداکثر تا ۶ ماه عوض کنید و گفته میشه که روغن کارکرده پس از ۶ ماه، خواص موردنیاز موتور رو از دست میده.
خواستم تجربه شما را بدانم.
بهرحال ممنونم.

bas ali
12-01-2019, 07:07
روغن موتور رو هر 6000 کیلومتر یا یک سال عوض کنین . 6 ماه برای تعویض روغن موتور خیلی زوده .
من خودم چون با ماشین کم راه میرم هر یکسال عوض میکنم که معادل 5000 کیلومتر راه رفتم

chaparman
25-01-2019, 15:05
سلام دوستان نیاز به راهنمایی شما دارم . اخیرا مصرف بنزین تندر من 7.7 در 100 کیلومتر نشون میده تو کامپیوتر . دو ساله روغن متور عوض نکردم البته کل کارکرد ماشین من 19 هزر هست که قبلا روی 17 هزار یکبار عوض کردم . الان می خوام روغن عوض کنم . فرق بین evolution 700ST 10w40 پنج لیتری جعبه پلاستیکی با evolution 700ST 10w40 چهار لیتری جعبه فلزی چیه ؟ اولی 124 هزار تومان و دومی 225 هزار تومان هست . از فروشنده پرسیدم گفت اولی ایرانی و دومی امارات پر میشه . کدوم رو به نظرتون بخرم؟
فرق بین مورد بالا با evolution 900FT 5w-30 و evolution 900SXR 5w-30 چیه ؟ البته من در منطقه سرد سیر کشور هستم اینو گفتم چون از نوشته های قبلی تو همین تاپیک خوندم که روغن متور ارتباط نزدیکی با دما داره

فیلتر هوا و فیلتر روغن چی بخرم ؟ همچنین ضد یخ چه مارکی ؟

لطفا منو راهنمایی کنید ارادت .

mohamad skystar
26-01-2019, 12:57
سلام دوستان نیاز به راهنمایی شما دارم . اخیرا مصرف بنزین تندر من 7.7 در 100 کیلومتر نشون میده تو کامپیوتر . دو ساله روغن متور عوض نکردم البته کل کارکرد ماشین من 19 هزر هست که قبلا روی 17 هزار یکبار عوض کردم . الان می خوام روغن عوض کنم . فرق بین evolution 700ST 10w40 پنج لیتری جعبه پلاستیکی با evolution 700ST 10w40 چهار لیتری جعبه فلزی چیه ؟ اولی 124 هزار تومان و دومی 225 هزار تومان هست . از فروشنده پرسیدم گفت اولی ایرانی و دومی امارات پر میشه . کدوم رو به نظرتون بخرم؟
فرق بین مورد بالا با evolution 900FT 5w-30 و evolution 900SXR 5w-30 چیه ؟ البته من در منطقه سرد سیر کشور هستم اینو گفتم چون از نوشته های قبلی تو همین تاپیک خوندم که روغن متور ارتباط نزدیکی با دما داره

فیلتر هوا و فیلتر روغن چی بخرم ؟ همچنین ضد یخ چه مارکی ؟

لطفا منو راهنمایی کنید ارادت .

روغن موتور برای تندر 90 مارک elf از نوع 10/40 پیشنهاد میشه
انواع فیلتر روغن و فیلتر هوا هم مارک سرکان خوب جواب داده
ضد یخ هم انواع مختلف داره که برند کاسپین خوبه اما برندهایی
مثل لوکینی و کراپ هم خوب هستن

hosein002
03-02-2019, 22:46
با سلام خدمت همه دوستان
نظرتون در مورد ایرانول 8000 چیه؟ روغن با کیفیتی برای پراید هست ؟

دوستان سلام
تو پراید سالم این روغن ایرانول 8000 رو میریزم رو 5000 تا عوض میکنم چند روز پیش درب سوپاپ رو برای فیلر گیری باز کردیم خیلی سیاه لجنی بود داخل موتور
تعمیرکار گفت فکرکنم روغن رو خیلی دیر عوض میکنی توی موتور مثل ماشین 20 سال کاکرده گفتم نه8000 رو روی 5000 عوض میکنم تعجب کرد و گفت ماشین با 5 سال کارکرد عادی نباید انجوری باشه
به نظرشما علت چیه روغن خوب نیست
چه مارکی استفاده کنم

bas ali
04-02-2019, 07:18
دوستان سلام
تو پراید سالم این روغن ایرانول 8000 رو میریزم رو 5000 تا عوض میکنم چند روز پیش درب سوپاپ رو برای فیلر گیری باز کردیم خیلی سیاه لجنی بود داخل موتور
تعمیرکار گفت فکرکنم روغن رو خیلی دیر عوض میکنی توی موتور مثل ماشین 20 سال کاکرده گفتم نه8000 رو روی 5000 عوض میکنم تعجب کرد و گفت ماشین با 5 سال کارکرد عادی نباید انجوری باشه
به نظرشما علت چیه روغن خوب نیست
چه مارکی استفاده کنم
من هم از روغن ایرانول برای ماشینم استفاده میکنم ولی یکی میگفت که روغن های پارس خاصیت لجن خواری دارن . اینسری هم پارس میریختی ببینی چطور میشه و لجنهای موتور شسته میشه یا نه

exeda
03-04-2019, 21:09
دوستان من روغن پارس 87 دوگانه کارخونه دارم و از روغن سوپر پیشتاز 50-20 استفاده میکنم و راضیم هستم، بنظرتون این روغن مشکلی نداره؟ یا روغن بهتری هست جایگزین کنم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-04-2019, 23:07
دوستان من روغن پارس 87 دوگانه کارخونه دارم و از روغن سوپر پیشتاز 50-20 استفاده میکنم و راضیم هستم، بنظرتون این روغن مشکلی نداره؟
یا روغن بهتری هست جایگزین کنم؟
سلام

کار بازار ایران تمامه . بازار ایران یکی از آشفته ترین و کثیفترین و غیرقابل اطمینان ترین دزدبازارهای دنیاست
بارها در تلوزیون فقط روغنهای تقلبی خودرو رو نشون دادند که با با روغن سوخته و گازوییل درسته میکنند و میریزند توی قوطیها یا گالن های مارکهای معروفِ روغن و قالب میکنند به خلق الله
یعنی حتی اگر امروز یک روغن خوب خریدین ممکنه سری بعد تقلبیش رو بخرین
وضع خرابتر از اونی هست که مردم فکر میکنند
گرگ صفتی و بی وجدانی و بی رحمی و حروم خوری و شیادی از دهها سال پیش داره هی بیشتر و بیشتر میشه در همه جای ایران
در صفحات قبل چند تا از علامتهای روغن بنجل رو ذکر کردیم مثل بوی گازوییل , شفاف نبودن , لزوجتِ کم , آبکی بودن , زود سیاه و قیری شدن , زود بخار شدن
فقط میتونم بگم بیچاره اونهایی که با هزار بدبختی ماشین میخرند و از ماشین داری و رانندگیِ اقتصادی و سرویسِ به موقع و تعمیر به موقع و تفاوت قطعات خوب و بد و روشهای تقلب و کلاهبرداری هم اطلاعاتشون کمه و ساده لوح و خوش باور و سهل انگار هم هستند چون گرگهای بازار خودرو و تعمیر و قطعات یدکی تکه پاره شون میکنند

.

ahmadirect
21-04-2019, 18:49
درود دوستان روغن موتور خودرو بهران مدلSuper Pishtaz SAE 20W-50 مناسب 405 هست ؟

mohamad skystar
21-04-2019, 21:11

برای خودروی شما مناسبه

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-04-2019, 09:15

سلام
باید علامتهای یک روغن باکیفیت رو هم داشته باشه و اگر اشتباه نکنم باید SL باشه یعنی بوی گازوئیل نده , شفاف باشه یعنی مات نباشه , زود سیاه و قیرمانند نشه , در دمای کم تبخیر نشه , صدای موتور نرم باشه

بعضی از روغنها رو وقتی میریزیم توی موتور , 10 دقیقه بعد از کار کردنش میبینیم که صدای موتور کمتر شده پس روغن خوبی هست نسبت به روغن قبلی . اگر برعکس بود پس روغن بدی هست نسبت به روغن قبلی
در دفترچه راهنمای ماشین , نوع روغن نوشته شده اگر SL هست و SL پیدا نکردین میتونین SM استفاده کنید یعنی یک درجه بالاتر میتونیم استفاده کنیم
ضمناً 20-50 برای تابستان خوبه یعنی دمای بالای حدودِ 15 درجه
زمستان باید 10-40 استفاده کنین
برای جایی که یخبندان میشه باید 10-30 یا 5-30 باشه

Abdolreza2012
26-05-2019, 18:02
سلام
روغن ایرانول ریسینگ چطوره 40 10 برای تیپ 5 ؟
بهترین روغن ایرانی برای 206 تیپ 5 چیه ؟
شاید دفعه ی بعد ایرانول رویال ریختم
تعریفشو زیاد شنیدم

mohamad skystar
27-05-2019, 12:33
سلام
روغن ایرانول ریسینگ چطوره 40 10 برای تیپ 5 ؟
بهترین روغن ایرانی برای 206 تیپ 5 چیه ؟
شاید دفعه ی بعد ایرانول رویال ریختم
تعریفشو زیاد شنیدم

ریسینگ روغن خیلی خوبی هست
من حدود 7 سالی هست ایرانول ریسینگ استفاده میکنم
موتور نرم و روان کار کرده و مشکلی بابت کم کردن روغن و سایر موارد
رو نداشتم. ریسینگ رو استفاده کنید برای تیپ 5

Abdolreza2012
31-05-2019, 14:42
ریسینگ روغن خیلی خوبی هست
من حدود 7 سالی هست ایرانول ریسینگ استفاده میکنم
موتور نرم و روان کار کرده و مشکلی بابت کم کردن روغن و سایر موارد
رو نداشتم. ریسینگ رو استفاده کنید برای تیپ 5
ممنون
من اول کاسترول ریختم که خوب بود و صدای موتور خیلی آروم بود و نرم و روون کار میکرد ولی خیلی کم کرد ( شاید تقلبی بوده )
بعد سوپر پیشتاز ریختم ، بدک نبود
این دفعه به پیشنهاد یکی از دوستان ریسینگ ریختم و تا الان راضی بودم
دوست ندارم هر دفعه نوع روغن رو عوض کنم برای موتور هم خوب نیست

پس دیگه کلا همین ریسینگ رو ادامه بدم

Alijo0on
02-06-2019, 11:07
نظرتون درباره موتوسل چی هست؟؟ برای تیپ 5

chaparman
14-07-2019, 01:39
برای تندر 90 روغن چی بریزم ؟ الف از قرار معلوم دیگه تولید نمیشه به خاطر تحریم تو ایران ! نوشته : " با توجه به شرایط تحریم روغن موتور الف با همان متریال و تحت نام behtam عرضه میگردد. " !!!

منتظر راهنمایی دوستان هستم

ارادت

DJ POLESTAR
15-07-2019, 11:06
دوستان تو این بازار بغرنج و آشفته دلالی و دزدی ایران به روغن های خارجی پول ندید که اکثر تقلبی و روغن بازیافتی و سوخته یا روغن ایرانی معمولی با سطح کیفی پایین میریزن رو قوطی های فلزی و پلاستیکی شکیل خارجی نظیر توتال، کاسترول، الف و... و میکنن تو پاچه ملت با قیمت های نجومی! بهترین توصیه من به شما هم وطنای عزیز اینه که برید دنبال روغن های ایرانی خوب که کم از روغن های اصلی خارجی ندارن مثل بهران رانا یا بهران سوپر رانا که کیفیت SM و حتی SN هم تولید میکنه یا پارس پایا که من فقط SLشو دیدم و روغن های بسیار با کیفیت و خوبی هستن و قیمت معقولتری نسبت به برندهای اکثرا فیک خارجی دارن. حتی برای ماشین لوکس و خارجیتون میتونید از همین روغن های بهران سوپر رانا بریزید تو موتور و خیالتون راحت باشه. در ضمن قبل تعویض روغن حتما رنج قیمت رو از چندین تعویض روغنی چک بفرمایید تا متقبل هزینه اضافی نشید.
یه توصیه دیگه هم اینکه برای تعویض فیلتر هوا و روغن و فیلتر بنزین به هیچ وجه به لوازم موجود در تعویض روغنی ها اطمینان نکنید حتی اگه برادرتون بود! بخاطر شندغاز سود بیشتر، جنس های بی کیفیت و گاها تحت تولید کارگاه بدون مجوز زیرزمینی ارزه میشن. بهتره برای خرید همچین لوازمی سراغ بازار اصلی برید که اطمینان دارید البته به ندرت شاید پیدا کنید همچین بازاری رو، من خودم از دیجیکالا خرید میکنم و جنس های اصلی و با کیفیت خوبی هم داره انصافا مثلا فیلتر بنزین هنگست آلمان برای پژو خریدم که واقعا کیفیت بی نظیری داره و خیلی بهتر از لوازم ایساکویی مارک های ایرانی و چینی و هندی متفرقه هست هرچند یکم زیادی گرونه (نمونه همچین فیلتری رو من تو هیچ لوازم یدک فروشی تو تبریز پیدا نکردم اکثرا یا مارک های عجیب و عتیقه بودن یا چینی و هندی یا نهایتا ایساکویی) یا فیلتر های هوا و روغن نام آشنای ایرانی سرکان که تو اکثر تعویض روغنی ها اصلا اسمشو نشنیدن دیجیکالا داره میتونید از قبل تهیه کنید و به تعویض روغنی بدید تا لوازم خودتون رو براتون عوض کنه هیچ خجالتی هم نداره!

wichidika
28-11-2019, 15:13
اخبار فنی خودرو|با کارکردهای اصلی روغن موتور و سایر روغنهای ضروری آشنا شویدروغن موتور نقشی بسیار مهم را در خودرو بازی می‌کند و کارایی نامناسب آن مشکلات و هزینه‌های بالایی را برای راننده به‌ همراه دارد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] B%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D8%AF)

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، اولین کار روغن این است که قطعات فلزی داخل پیشرانه را روان کاری کرده و اصطکاک را کاهش می دهد تا به نرمی حرکت کنند.دومین کار روغن این است که به پخش و توزیع متناسب گرما در موتور کمک کرده و مانع از این می شود تا قظعات در اثر حرارت زیاد ذوب شوند یا آسیب ببینند. آخرین کاری که روغن موتور انجام می دهد این است که و کثیفی و ذرات ریز را جمع کرده و آنها را در روغن فیلتر موتور قرار می دهد. کم کردن روغن ممکن است به دلیل نشتی آن باشد در این صورت بهتر است واشرها و درزبندی ها بررسی شوند یا ممکن است هنگامی که برای بار آخر روغن را عوض می‌کردید. فیلترروغن یا پیچ کارتر خوب بسته نشده باشد . اگر روغن سوخته باشد احتمالا قطعات داخلی موتور نیاز به تعویض دارند یکی از آنها ممکن است رینگ پیستون و یا اویل پمپی باشد که ضعیف یا خراب شده است.بدون شک سیستم ترمز هر خودرو و وسیله نقلیه را می توان به عنوان یکی از مهمترین قسمت های آن نام برد که وظیفه سنگین ایمنی سرنشینان را بر عهده دارد. انجام صحیح این وظیفه و عملکرد سیستم ترمز بستگی شدیدی به مایع ترمز (روغن ترمز) درون آن دارد.روغن ترمز یا مایع ترمز، سیالی است که وظیفه انتقال فشار از پمپ ترمز به بوستر و لنت ترمز را بر عهده دارد. این مایع بدلیل خصلت عملکرد خود باید دارای حداقل تراکم پذیری باشد. به راحتی در آب حل میشود. رنگ را به سرعت از بین میبرد و قابلیت جذب رطوبت دارد.روغن ترمز که بر پایه گلیکول تولید می‌شود و از خاصیت تراکم ناپذیری و نقطه جوش بالایی برخوردار است و اخیرا با پایه سیلیکونی نیز تولید شده است که البته با این که خواص آن نسبت به پایه گلیکول بهبود یافته است .طبقه بندی روغن های ترمز توسط معیارهای تعیین شده از طرف دپارتمان حمل و نقل ایالات متحده انجام می‌گیرد. این طبقه بندی، روغن های ترمز را به دسته های DOT3، DOT4 و DOT5 تقسیم می‌کند. روغن ترمز های DOT3 و DOT4، روغن های بر پایه ی گلیکول می‌باشد که توانایی جذب آب را دارد. روغن ترمز DOT5 یک روغن پایه ی سیلیکونی بوده و فاقد توانایی جذب آب است.به توصیه کارشناسان و سازندگان خودرو در صورت زندگی و تردد خودروی شما در آب و هوایی مانند شهر تهران،روغن ترمز خودرو می‌بایست هر دو سال یک بار یا با طی هر 40 تا 50 هزار کیلومتر اقدام تعویض گردد و در صورت تردد زندگی در مناطق شرجی و مرطوب مانند شهرهای شمالی، ضروریست روغن ترمز خودرو هر سال یکبار و یا هر 20تا 25 هزار کیلومتر تعویض شود.پایه بیش تر روغن های موتور که به آن‌ها، روغن‌های مینرال یا معدنی گفته می‌شود، نفت خام است که طی فرآیندهای پیچیده به محصول جهت مصرف نهایی در خودروها تبدیل می‌شود. البته روغن موتور در سال‌های اخیر به جز نوع مینرال، به دو نوع نیمه‌سنتتیک و تمام‌سنتتیک نیز تقسیم می‌شود که در حقیقت انواعی از روغن مهندسی‌شده هستند. وظایفی که روغن های روان‌کار در پیشرانه خودرو بر عهده دارند، به طور خلاصه عبارتند از:روان‌کاری:
به حداقل رساندن اصطکاک و ساییدگی میان قطعات در حین کارکردانتقال حرارت:
خارج ساختن حرارت ایجاد شده در موتور و خنک کردن قطعات متحرکانتقال مواد:
انتقال ذرات ناشی از سایش قطعات و نیز ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و سوختآب‌بندی:
با تشکیل لایه‌ای از روغن میان پیستون و سیلندر در موتورهای درون‌سوز به منظور جلوگیری از فرار گازهای متراکمضربه‌گیری:
جذب بخشی از ارتعاشات و ضربات حین انجام اعمال مکانیکی روی قطعاتزمان مناسب جهت تعویض روغن خودرو
توصیه اغلب سازندگان خودرو در مورد زمان و کیلومتر تعویض روغن موتور در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا هر 12000 هزار کیلومتر (7500 مایل)، یا هر یک سال یک بار می باشد. با این حال شرایط ذکر شده در مورد کارکرد خودرو در حالت معمولی می‌باشد بنابراین در شرایط سخت کارکرد…
توجه کنید که هنگام تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان تعویض روغن موتور به مسافت طی شده خودرو و مدت زمان ماندن روغن در داخل کارتر موتور بستگی دارد. زیرا تغییرات خواص روغن موتور هم بستگی به مقدار کارکرد موتور دارد و هم بستگی به مدت زمانی که روغن در موتور بوده است. موارد استثنایی مثلا استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر ترافیک، مدت زمان تعویض روغن موتور و فیلتر روغن را جلو می‌اندازد.
توصیه شرکتهای نفتی در مورد زمان تعویض روغن جهت محافظت بیشتر موتور خودرو 3 تا 6 ماه، بدون هیچ کارکردی و حداکثر کیلومتر 4800 (300 مایل ) درهر شرایط کارکرد می‌باشد.
از روغن های موتور استاندارد خودرور خود استفاده کنید
بهتر است هر وقت که روغن موتور را عوض می کنید فیلتر روغن را هم تعویض کنید.
روغن موتور نباید از علامت های روی گیج (گژ) بالاتر و یا پایین تر باشد زیادی روغن موتور باعث افزایش مصرف بنزین شده و علاوه بر تشکیل لایه رسوب کربنی به شمع های موتور آسیب می‌زند.
در شرایط کارکرد سخت مثل طی مسافت های کوتاه، در جا کار کردن زیاد، ترافیک و یا حرکت در محیط های با گرد و غبار زیاد، شرایط آب و هوایی نامناسب (مناطق سرد سیر)، (مناطق گرم سیر)، روغن موتور را هر 5000 هزار کیلومتر تعویض کنید.
البته روغن برخی خودرو های جدید را می توان تا 12000 کیلومتر تعویض نمود اما باید توجه داشته باشیم افزایش کیلومتر تعویض موجب افزایش صدمات ناشی از تجمع رسوبات به صورت لجن و کاهش کارایی و آلودگی بیشتر محیط زیست می‌گردد.

انتهای پیام/

abc.abc
24-12-2019, 11:37
سلام دوستان
برای 206 تیپ 5 چه روغنی پیشنهاد میدید؟
مدل 90 هست تا بحال همیشه توتال میزدیم ولی الان نایابه و دفعه قبلی رو مجبور شدیم ی روغن دیگه بزنیم ، ایندفعه گفتم بپرسم ببینم چه روغنی بزنیم که دیگه همیشه از همون استفاده کنیم (این روغنی که ایندفعه زدیم به نظرم روشن شدن ماشین مثل قبل نبود و صدای فیلر هم راحت در می اومد)

Hamed-M1
24-12-2019, 12:17
سلام دوستان
برای 206 تیپ 5 چه روغنی پیشنهاد میدید؟
مدل 90 هست تا بحال همیشه توتال میزدیم ولی الان نایابه و دفعه قبلی رو مجبور شدیم ی روغن دیگه بزنیم ، ایندفعه گفتم بپرسم ببینم چه روغنی بزنیم که دیگه همیشه از همون استفاده کنیم (این روغنی که ایندفعه زدیم به نظرم روشن شدن ماشین مثل قبل نبود و صدای فیلر هم راحت در می اومد)

سلام . جناب شما باید نگاه کنید ببینید روغن چه گرید و چه استانداردی روش نوشته شده . صرف این که توتال هست اصلا مهم نیست. و اینکه تقلبی روغن توی بازار فراوان پیدا میشه
شما روغنی بخرید که روش نوشته شده باشه 10-W40 و هنمچنین استاندارد SL رو داشته باشه . بالا تر از استاندارد SL هم توی بازار هست که به ترتیب میشه SM و SN که فرقی نمیکنه کدومو بریزید اینها برای ماشین هایی با موتور به روز تر ( خودرو های وارداتی ) طراحی شدن
با استاندارد و گرید بالا هر روغنی از هر شرکتی حتی بهران ( اصل بودن مهم هست ) بریزید خیلی تفاوتی نمیکنه . روغن رو هم میگن هر 10 هزار اما توصیه میکنم 5 الی حداکثر هر 8 هزار کیلومتر تعویض کنید
یک سری روغن ها هم هست توی بازار با مارک هایی خارجی مثل پونته میلانو یا کانادا لوبریفینت ( علامت پرچم ایتالیا و کانادا ) روش میبنید . که در حقیقت کلاهبرداری هست و اینها همه ایرانی هستن اما اسم خارجی میزنن که بگن خارجیه و پول بیشتری بگیرن ( مدارک اثباتش هم موجوده )

تصویر زیر هم استاندارد روغن هست

abc.abc
24-12-2019, 12:27
سلام . جناب شما باید نگاه کنید ببینید روغن چه گرید و چه استانداردی روش نوشته شده . صرف این که توتال هست اصلا مهم نیست. و اینکه تقلبی روغن توی بازار فراوان پیدا میشه
شما روغنی بخرید که روش نوشته شده باشه 10-W40 و هنمچنین استاندارد SL رو داشته باشه . بالا تر از استاندارد SL هم توی بازار هست که به ترتیب میشه SM و SN که فرقی نمیکنه کدومو بریزید اینها برای ماشین هایی با موتور به روز تر ( خودرو های وارداتی ) طراحی شدن
با استاندارد و گرید بالا هر روغنی از هر شرکتی حتی بهران ( اصل بودن مهم هست ) بریزید خیلی تفاوتی نمیکنه . روغن رو هم میگن هر 10 هزار اما توصیه میکنم 5 الی حداکثر هر 8 هزار کیلومتر تعویض کنید
یک سری روغن ها هم هست توی بازار با مارک هایی خارجی مثل پونته میلانو یا کانادا لوبریفینت ( علامت پرچم ایتالیا و کانادا ) روش میبنید . که در حقیقت کلاهبرداری هست و اینها همه ایرانی هستن اما اسم خارجی میزنن که بگن خارجیه و پول بیشتری بگیرن ( مدارک اثباتش هم موجوده )

تصویر زیر هم استاندارد روغن هست

ممنون از شما
متوجه استاندارد روغن ها هستم ، ریسنگ رو صفحه ی قبل دیدم دوستان برای 206 تیپ 5 استفاده کردن و راضی بودن که کیفیت SL رو داره ، به نظرتون بهتر نیست ی کیفیت بالاتر (SM) مثل ایرانول رویال یا کاسترول مگناتیک استفاده بشه؟
ی پراید 83 دارم اونو از اول GTX ریختم الان داشتم اینم چک میکردم میبینم قبلا SJ بوده الان شده SL حالا من نمیدونم از کی تا حالا شدن SL ولی اینکه تو پراید SL بریزم تو 206 هم SL یکم کم نیست براش؟

Hamed-M1
24-12-2019, 12:40
ممنون از شما
متوجه استاندارد روغن ها هستم ، ریسنگ رو صفحه ی قبل دیدم دوستان برای 206 تیپ 5 استفاده کردن و راضی بودن که کیفیت SL رو داره ، به نظرتون بهتر نیست ی کیفیت بالاتر (SM) مثل ایرانول رویال یا کاسترول مگناتیک استفاده بشه؟
ی پراید 83 دارم اونو از اول GTX ریختم الان داشتم اینم چک میکردم میبینم قبلا SJ بوده الان شده SL حالا من نمیدونم از کی تا حالا شدن SL ولی اینکه تو پراید SL بریزم تو 206 هم SL یکم کم نیست براش؟

خیلی حساس نباشید. بستگی به خودتون داره میتونید SM استفاده کنید
من خودم طبق تجربه ای که از بقیه دیدم ماشینی بوده توربو با تراکم بالا و روغن های مختلف و شمع های مخلتف روش تست کردن هر کسی یک فیدبکی گرفته . نمیشه یه نظر قاطع داد که فلان ماشین با این روغن بهتر کار میکنه
در مورد پراید هم اطلاع ندارم باید رجوع بشه به دفترچه راهنماش

abc.abc
24-12-2019, 14:45
خیلی حساس نباشید. بستگی به خودتون داره میتونید SM استفاده کنید
من خودم طبق تجربه ای که از بقیه دیدم ماشینی بوده توربو با تراکم بالا و روغن های مختلف و شمع های مخلتف روش تست کردن هر کسی یک فیدبکی گرفته . نمیشه یه نظر قاطع داد که فلان ماشین با این روغن بهتر کار میکنه
در مورد پراید هم اطلاع ندارم باید رجوع بشه به دفترچه راهنماش

بازم ممنون
در مورد sl که برای پراید گفتم مثل اینکه جدید اومده و فک نمیکنم تا بحال زده باشم سری قبلیهاش sj بود
اما در مورد 206 در صفحات قبل پیامها رو خوندم دیدم ی جا این مورد رو توضیح دادید

برای همین سوالی دارم که اگه کاسترول بهتره آیا بهتر نیست کاسترول مگناتیک رو بزنیم؟ چون ایرانول ریسینگ فک کنم حدود 110-120 باشه و مگناتیک رو دیجیکالا زده 160 که خیلی تفاوت نداره اگه کاسترول بهتره چون مگناتیک هم sm هست و ریسنگ sl بهتر نیست کاسترول رو بزنیم که هم مارک بهتری هست و هم رده کیفیت روغن بهتره؟ این مورد رو با توجه به صحبت خودتون که نقل قول کردم میگم
ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید

Hamed-M1
24-12-2019, 21:02
بازم ممنون
در مورد sl که برای پراید گفتم مثل اینکه جدید اومده و فک نمیکنم تا بحال زده باشم سری قبلیهاش sj بود
اما در مورد 206 در صفحات قبل پیامها رو خوندم دیدم ی جا این مورد رو توضیح دادید

برای همین سوالی دارم که اگه کاسترول بهتره آیا بهتر نیست کاسترول مگناتیک رو بزنیم؟ چون ایرانول ریسینگ فک کنم حدود 110-120 باشه و مگناتیک رو دیجیکالا زده 160 که خیلی تفاوت نداره اگه کاسترول بهتره چون مگناتیک هم sm هست و ریسنگ sl بهتر نیست کاسترول رو بزنیم که هم مارک بهتری هست و هم رده کیفیت روغن بهتره؟ این مورد رو با توجه به صحبت خودتون که نقل قول کردم میگم
ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید

این حرفی که نقل قول کردین درسته اما باید دقیق رفت و دید. باید datasheet روغن مورد نظر دانلود بشه که برند های خارجی توی سایتشون دارن . ایرانی ها هم من بهران رو دیدم که میزنه توی سایتش. بعدم باید چک کرد اون روش آزمایش یکسان بوده یا نه چون استاندارد و روش ازمایش متفاوت وجود دارته مثلا

توی این لینک که روغن بهران سوپر پیشتاز ++ هست مشخصات SL 10-40
حالا دمای 100 درجه با روش ازمون stdm 442 بوده
به این صورت باید چک بشه
کاسترول هم توی ایران وارداتی نیست و توی ایران پر میشه

abc.abc
30-12-2019, 17:48
این حرفی که نقل قول کردین درسته اما باید دقیق رفت و دید. باید datasheet روغن مورد نظر دانلود بشه که برند های خارجی توی سایتشون دارن . ایرانی ها هم من بهران رو دیدم که میزنه توی سایتش. بعدم باید چک کرد اون روش آزمایش یکسان بوده یا نه چون استاندارد و روش ازمایش متفاوت وجود دارته مثلا

توی این لینک که روغن بهران سوپر پیشتاز ++ هست مشخصات SL 10-40
حالا دمای 100 درجه با روش ازمون stdm 442 بوده
به این صورت باید چک بشه
کاسترول هم توی ایران وارداتی نیست و توی ایران پر میشه
ممنون ، کاسترول همچنان تحت لیسانس هست الان با توجه به تحریم ها؟
------------------------------
دوستان کسی در 206 تیپ 5 روغن کاسترول ریخته؟
دو تا از دوستان دیدم صفحات قبل ریسینگ ریختن و راضی هستن میخوام ببینم کاسترول هم کسی ریخته چطور بود؟
ممنون

abc.abc
01-01-2020, 11:41
ممنون
من اول کاسترول ریختم که خوب بود و صدای موتور خیلی آروم بود و نرم و روون کار میکرد ولی خیلی کم کرد ( شاید تقلبی بوده )
بعد سوپر پیشتاز ریختم ، بدک نبود
این دفعه به پیشنهاد یکی از دوستان ریسینگ ریختم و تا الان راضی بودم
دوست ندارم هر دفعه نوع روغن رو عوض کنم برای موتور هم خوب نیست

پس دیگه کلا همین ریسینگ رو ادامه بدم

سلام ، شما چه کاسترولی رو ریختید؟ همین که در قشم تولید میشه و تحت لیسانسه؟ کدوم مدل رو ریخته بودید؟
منم بین کاسترول مگناتک و ریسینگ موندم کدوم رو بریزم

abc.abc
31-01-2020, 15:48
سلام
دوستان برای تیپ 5 ، ایران ریسینگ رو چند کیلومتر یکبار تعویض کنیم؟ ممنون

Abdolreza2012
01-02-2020, 11:05
سلام ، شما چه کاسترولی رو ریختید؟ همین که در قشم تولید میشه و تحت لیسانسه؟ کدوم مدل رو ریخته بودید؟
منم بین کاسترول مگناتک و ریسینگ موندم کدوم رو بریزم

سلام
از اونجایی که الان روغن اصل خارجی گیر نمیاد ، احتمالا کاسترولی که ریخته بودم همین قشم پر شده بوده

ریسینگ رو هر 5000 عوض کن

radarz
28-11-2020, 20:38
سلام
از اونجایی که الان روغن اصل خارجی گیر نمیاد ، احتمالا کاسترولی که ریخته بودم همین قشم پر شده بوده

ریسینگ رو هر 5000 عوض کن

روغن ها همگي داغون شدن ... نزاريد به كيلومتر مصرفي برسن زودتر عوض كنيد ///

hamid2day
24-02-2021, 19:40
پیشنهاد شما برای 206 تیپ 2 چه روغنی هست؟

hamid3369
26-02-2021, 19:05
پیشنهاد شما برای 206 تیپ 2 چه روغنی هست؟

سپاهان سوپر اسپیدی

amirpcp30
10-04-2021, 12:10
سلام دوستان
برای پراید کاربراتوری (83-C.L.C) تا چه سطحی از روغن رو میشه استفاده کرد؟
همیشه از کاسترول GTX استفاده می کردم راضی ام بودم اما روغنش از sj به sl تغییر کرده می خوام ببینم مشکلی وجود نداره sl بزنم؟
با سپاس

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-04-2021, 11:42
سلام دوستان
برای پراید کاربراتوری (83-C.L.C) تا چه سطحی از روغن رو میشه استفاده کرد؟
همیشه از کاسترول GTX استفاده می کردم راضی ام بودم اما روغنش از sj به sl تغییر کرده .
می خوام ببینم مشکلی وجود نداره sl بزنم؟
با سپاس

سلام

◼️ مشکلی نداره . توصیه شده که اگر روغن با مشخصات توصیه شده توسط سازنده ی خودرو رو پیدا نکردین ، روغنِ یک درجه بالاتر رو استفاده کنید یعنی به جای SJ از SL استفاده کنید .

◼️البته با توجه به دمای منطقه بایستی از روغن با گرانرویِ مناسب استفاده بشه که در صفحات قبل مفصل توضیح داده‌ام .
مثال :
برای فصل گرما در مناطق گرمسیری و معتدل از 20w50 استفاده بشه.

=======================================
◼️ دوستان , به نفع شما هست که مطالب بنده ی مخلص رو بخونید و دنبال کنید چون هم کلی پول توش هست هم امنیت و ایمنی ، هم آسایش و آرامش ، هم دور شدن از بسیاری از خطرها و ضررهای دنیا و هم پایان و عاقبتِ خوش و خیر إن شاء الله ..
چند نمونه⬇️ : ( روی دکمه‌ی نمایش کلیک کنید )

میلیونها تومن صرفه جویی در هزینه های خودرو و هزینه‌های زندگی :

تجربه‌های رانندگی ( بسیار مهم )

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]رانندگی

توصیه های مهم امنیتی:

قوانین و مقرراتِ گفتگو و تبادلِ نظر:

.
برنامه های مهم و کاربردی برای گوشیهای اندرویدی :
.
.
تاپیک جامع لوله‌کشی و پمپ آب و مخزن آب ( مشاوره و تعمیر و سرویس)
.
.

سرویس و نگهداری و تعمیر آبگرمکن دیواری

تاپیک جامع دستگاه تصفیه آب خانگی. (مشاوره، سرویس و تعمیر )
.
[/b]]

amirpcp30
12-04-2021, 22:15
سلام

◼️ مشکلی نداره . توصیه شده که اگر روغن با مشخصات توصیه شده توسط سازنده ی خودرو رو پیدا نکردین ، روغنِ یک درجه بالاتر رو استفاده کنید یعنی به جای SJ از SL استفاده کنید .

سلام مجدد
ممنون از توجه شما
مشکل اینه من نمیدونم سطح کیفی که سازنده برای این موتور مشخص کرده چی هست (نتونستم دفترچه رو پیدا کنم) حدس میزنم با توجه به اینکه ماشین برای 17 سال قبله احتمالا SH یا SG بوده
داخل اینترنت هم نتونستم دفترچشو پیدا کنم

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-04-2021, 10:45
سلام مجدد
ممنون از توجه شما
مشکل اینه من نمیدونم سطح کیفی که سازنده برای این موتور مشخص کرده چی هست (نتونستم دفترچه رو پیدا کنم).
حدس میزنم با توجه به اینکه ماشین برای 17 سال قبله احتمالاً SH یا SG بوده
داخل اینترنت هم نتونستم دفترچش رو پیدا کنم

سلام
◼️ با خیال راحت از SL استفاده کنید چون SJ رو هم پوشش میده.

◼️ اما فراموش نکنید که بازار ایران بسیار کثیف و آلوده هست و نمیشه به اسم و مارک و نوشته‌های روی کالاها اعتماد کرد .
پس عوامل و فاکتورهای دیگه رو هم تحت نظر داشته باشید مثل :

◼️خرید نکردن از فروشگاه‌های گمنام و بین راهی و اینها تا حد امکان.
◼️بو کردن روغن نو (اگه بوی گازوییل میده پس بنجل و بازیافتی هست و هر چی هم که بوی گازوییل بیشتر باشه بنجل‌تر هست ).
◼️روغن نو باید کاملاً شفاف باشه . اگر کدر هست پس بنجل و بازیافتی هست .
◼️اگر خیلی سریع در موتور رنگش قیرمانند میشه پس بنجله.
◼️اگر موتور سالمه ولی تبخیر روغن زیاده پس بنجله.
◼️اگر مدتی در گالنش راکد بمونه و در تهِ گالن موادی چسب مانند یا سیاه رنگ یا هر ماده ی دیگه ته‌نشین بشه پس بنجل و بازیافتی هست .
◼️ ضمناً هرگز به کالایی که امروز و ایندفعه باکیفیت هست برای دفعات بعد اعتماد نکنید چون در تولید ثابت قدم نیستند و همچنین یک روش کلاهبرداری همین هست که اولش کالای نسبتاً باکیفیت می‌فروشند تا مردم خیالشون راحت بشه و مشتری هم زیاد بشه بعدش یهو یک مقدار زیاد جنس بنجل با همون مارک میفرستند بازار و سود زیاد میبرند . پس همه‌ی کالاها هر دفعه باید چک بشه بدون استثناء

amirpcp30
13-04-2021, 13:11
سلام
◼️ با خیال راحت از SL استفاده کنید چون SJ رو هم پوشش میده.

◼️ اما فراموش نکنید که بازار ایران بسیار کثیف و آلوده هست و نمیشه به اسم و مارک و نوشته‌های روی کالاها اعتماد کرد .
پس عوامل و فاکتورهای دیگه رو هم تحت نظر داشته باشید مثل :

◼️خرید نکردن از فروشگاه‌های گمنام و بین راهی و اینها تا حد امکان.
◼️بو کردن روغن نو (اگه بوی گازوییل میده پس بنجل و بازیافتی هست و هر چی هم که بوی گازوییل بیشتر باشه بنجل‌تر هست ).
◼️روغن نو باید کاملاً شفاف باشه . اگر کدر هست پس بنجل و بازیافتی هست .
◼️اگر خیلی سریع در موتور رنگش قیرمانند میشه پس بنجله.
◼️اگر موتور سالمه ولی تبخیر روغن زیاده پس بنجله.
◼️اگر مدتی در گالنش راکد بمونه و در تهِ گالن موادی چسب مانند یا سیاه رنگ یا هر ماده ی دیگه ته‌نشین بشه پس بنجل و بازیافتی هست .
◼️ ضمناً هرگز به کالایی که امروز و ایندفعه باکیفیت هست برای دفعات بعد اعتماد نکنید چون در تولید ثابت قدم نیستند و همچنین یک روش کلاهبرداری همین هست که اولش کالای نسبتاً باکیفیت می‌فروشند تا مردم خیالشون راحت بشه و مشتری هم زیاد بشه بعدش یهو یک مقدار زیاد جنس بنجل با همون مارک میفرستند بازار و سود زیاد میبرند . پس همه‌ی کالاها هر دفعه باید چک بشه بدون استثناء

برای SL داخل ی سایت اینو زده بود:

طبق نظریه سازندگان خودرو برای استفاده در موتورهای بنزینی سال های «2005 -2002» مناسب است و در حال حاضر«مورد استفاده قرار می گیرد»
مانندSJ حاوی کلیه مواد افزودنی مناسب برای روغن موتور است. سطح کیفی بالاتری از SJ دارد و می توان جاهایی که استفاده از SJ و سطوح پایین تر توصیه شده از آن استفاده کرد. این روغن از نظر مسائل زیست محیطی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
بهرحال چون داخل سایتها توضیحات متفاوته به این دلیل پرسیدم تا خیالم راحت باشه ، ممنون از شما
در مورد کاسترول GTX از اول داخل این ماشین همین رو زدم روغن مگناتک و توتال هم اون اوایل که زیاد اطلاعاتی نداشتم تست کردم ببینم چه تفاوتی ایجاد میشه که تفاوتی نکرد (اون زمان مگناتک SL بود الان شده SM)
بله همیشه سعی می کنم از جای معتبری بگیرم و بسته بندی هم چک می کنم اما مواردی که فرمودید هم نکات خیلی خوبی بودن و حتما در نظر میگیرم
ی سوال دیگه
فرمول محاسبه مدت کارکرد و مدت زمان ماندگاری روغن در موتور چی هست؟
اینطور که من مطالعه کردم اگه مدت زمان زیادی روغن در موتور باشه کم کم خاصیت خودش رو از دست میده همونطور که کارکرد موتور باعث افت کیفیت روغن میشه، پس اگه از ماشین کم استفاده میشه باید زودتر روغن تعویض شه
من ماشین رو همیشه روی 5000 روغنش رو تعویض می کردم اما به دلیل استفاده ی کم از ماشین آخرین دفعه ای که روغن تعویض کردم 98-5-31 بوده و بیش از یک سال و نیم شده، حالا میخوام در کیلومتر 4600 تعویض کنم، به نظرتون دیر نشده؟ (عموما کمتر از یک سال میشد که روغن رو در 5000 تعویض میکردم الان استفادم از ماشین کمتر شده و به بیش از یک سال و نیم رسیده در این نوبت )
البته در مورد رطوبت گرفتن روغن خیالم راحته چون بیش از یک ماه هرگز ماشین نخوابیده و عموما هر ده روز یکبار یک مسافت 20-30 کیلیومتری رو باهاش میرم همیشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-04-2021, 21:11
برای SL داخل ی سایت اینو زده بود:

بهرحال چون داخل سایتها توضیحات متفاوته به این دلیل پرسیدم تا خیالم راحت باشه ، ممنون از شما
در مورد کاسترول GTX از اول داخل این ماشین همین رو زدم روغن مگناتک و توتال هم اون اوایل که زیاد اطلاعاتی نداشتم تست کردم ببینم چه تفاوتی ایجاد میشه که تفاوتی نکرد (اون زمان مگناتک SL بود الان شده SM)
بله همیشه سعی می کنم از جای معتبری بگیرم و بسته بندی هم چک می کنم اما مواردی که فرمودید هم نکات خیلی خوبی بودن و حتما در نظر میگیرم
ی سوال دیگه
فرمول محاسبه مدت کارکرد و مدت زمان ماندگاری روغن در موتور چی هست؟
اینطور که من مطالعه کردم اگه مدت زمان زیادی روغن در موتور باشه کم کم خاصیت خودش رو از دست میده همونطور که کارکرد موتور باعث افت کیفیت روغن میشه، پس اگه از ماشین کم استفاده میشه باید زودتر روغن تعویض شه
من ماشین رو همیشه روی 5000 روغنش رو تعویض می کردم اما به دلیل استفاده ی کم از ماشین آخرین دفعه ای که روغن تعویض کردم 98-5-31 بوده و بیش از یک سال و نیم شده، حالا میخوام در کیلومتر 4600 تعویض کنم، به نظرتون دیر نشده؟ (عموما کمتر از یک سال میشد که روغن رو در 5000 تعویض میکردم الان استفادم از ماشین کمتر شده و به بیش از یک سال و نیم رسیده در این نوبت )
البته در مورد رطوبت گرفتن روغن خیالم راحته چون بیش از یک ماه هرگز ماشین نخوابیده و عموماً هر ده روز یک‌بار یک مسافت 20-30 کیلیومتری رو باهاش میرم همیشه
سلام
◼️ تعویض روغن نمیتونه کیلومتری انجام بشه چون به خیلی عوامل بستگی داره مثل :
بنجل بودن و یا باکیفیت بودن
دمای هوای محیط ( گرمسیری و سردسیری)
وضعیت سلامت موتور . هر چه رینگ‌ها و پیستونها فرسوده تر باشه روغن بیشتر حرارت می‌بینه.
به رفتار راننده هم خیلی‌ بستگی داره که آیا خشن هست و دائماً با دور موتور بالای ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ میرونه و یا با ماشین مهربان هست و در ۳۰۰۰ تا ۳۱۰۰ دور در دقیقه دنده عوض می‌کنه و همیشه زیر ۳۰۰۰ می‌رونه .
به کیفیت فیلتر روغن هم بستگی داره . فیلتر بنجل باعث کثیف و زبر شدن روغن و صدمه دیدن موتور میشه.
به همین علت بنده همیشه توصیه میکنم که اگر ماشینتون رو دوست دارید و میخواین روغن بیش از ۵۰۰۰ و کیلومتر و بیشتر کار کنه پس در نصف این مسافت ، فیلتر روغن رو عوض کنید که جانی تازه به روغن میده و به حرف هیچکسی هم توجه نکنید . یا روغن و فیلتر رو با هم عوض بشه و یا فقط فیلتر رو
◼️یقین داشته باشید که اکثر فیلتر‌های بازار ایران کم‌کیفیت و بنجل هست و کاغذِ داخل فیلتر که شبیه پاکت جاروبرقی هست نازک هست یا منافذش درشته یا مقدار کاغذش کمه یعنی چینهاش کمه و یا زود با فشار روغن صدمه میبینه .
◼️ اما اگر یقین دارید که فیلتر روغن باکیفیت و درجه یک هست و موتور هم سالمه پس میشه روغن رو در ۳۰۰۰ یا ۴۰۰۰ عوض کرد بدون تعویض فیلتر . یعنی فیلتر یک در میان عوض میشه و روغن به موقع .

◼️ روغن رو حداقل باید چند روز یکبار با کشیدن گیج روغن چک کرد که چه رنگی شده و بوش چطوریه و لزوجتش چطوریه و همچنین مقدارش که آیا کم شده یا نه و با توجه به اینها تصمیم گرفت به تعویض یا عدم تعویض روغن .

◼️ روغن ماشین هم فاسد میشه اما بستگی به منطقه گرمسیری و سردسیری داره و کیفیت روغن .
بنده میدونم که بنزین فاسد شده بوی بسیار بدی و تندی داره که به بوی نفت سفید شبیه هست ولی تا حالا نذاشتم روغن سالها در موتور بمونه تا ببینم بوش چه تغییری داره اما خودتون با کشیدن گیج روغن و چک کردنِ رنگ و بو و لزوجت میتونین پی ببرید که بایستی عوض بشه یا نه

واللهُ أعلم (و صد البته که خدای دانای مطلق داناتر هست )

Shervan360
12-05-2021, 20:14
درود بر دوستان عزیز

از آنجا که علاقه به مباحث فنی دارم و دوست دارم مقداری در این زمینه اطلاعاتم بیشتر بشه... سوالی در ذهنم بود که وقتی سازنده خودرو توصیه میکنه ما باید از روغن موتور با سطح کیفی SJ استفاده کنیم، آیا این حداقل سطح کیفی توصیه شده هست یا خیر؟؟ ما میتونیم سطوح بالاتر رو بریزیم؟
در اینترنت به زبان فارسی جستجو کردم و نظرات متناقض بود..
به شرکت ایرانول، بهران ، پارس و سپاهان ایمیل زدم و هیچ کدام پاسخی ندادند و اصلا هم تعجبی نبود. چون ما در ایران چیزی به عنوان "حق و حقوق مشتری" و "احترام به مشتری" نداریم.

لذا تصمیم گرفتم به شرکت های خارجی ایمیل بزنم. به شرکت "لیکو مولی" و "ادینول" "کاسترول" ایمیل زدم. در کمتر از 24 ساعت پاسخ کامل دادند.

نتیجه این شد:

در موتور خودرو های بنزینی، شما به راحتی میتونید از سطوح روغن موتور بالاتر از توصیه کارخانه برای خودرو استفاده کنید. یعنی اگر کارخانه به شما SJ توصیه کرده شما میتونید SM ، SL یا SN بریزید..
اما (و اما) برای موتور خودورهای خیلی قدیمی چنین کاری توصیه نمیشه... برای مثال برای خودروهای دهه 50 تا 80 میلادی، شما نباید روغن موتور سطوحی مثل SM یا SN رو بریزی.. برای این خودروها عموما کارخانه سطوح SG رو توصیه کرده که میتونید SJ بریزید.. اما نه بالاتر...

علی..رضا
22-03-2022, 10:36
سلام دوست عزیز.
حق با شماست. معمولا در شرکتهای داخلی کلا واحد ارتباط با مشتری یا روابط عمومی یک مترسک بیشتر نیستند و فقط حقوق میگیرند بدون اینکه کار خاصی انجام بدهند.
راستی همیشه علاوه بر توجه به سطح کیفی مشخصه گرانروی رو هم مد نظر داشته باشید. ضمنا تعویض برند روغن خیلی هم توصیه نمیشه و اغلب پیشنهاد میشه که ترجیحا از یک برند روغن استفاده بشه.

alivolvo
22-06-2022, 08:02
راستی دوستان عزیز

روغن موتور سرکان !

شرکت سرکان که تا الان فیلتر خودرو تولید میکرد روغن هم تولید میکنه. البته زمینه اش کمه توی بازار. روغن فروشها دارند. ممکنه تعویض روغنیها نداشته باشند. اگر روغنهاش مثل فیلترهاش باشه احتمالا کیفیتشون خوبه. اگر تست کردید نتیجه رو همینجا اعلام کنید.

abc.abc
24-04-2023, 21:05
سلام دوستان
برای 206 تیپ 5 چه روغن موتوری پیشنهاد میدید؟ مدل 90 هست، قدیم توتال میریختیم و بعد از اون مگناتک، ی مقدار روغن کم میکنه میخوام مدل روغن رو عوضش کنم ببینم چه تاثیری داره، ی مقدار تحقیق کردم روغن های فلومکس با توجه به اینکه ساخت نفت پارس هم هست دیدم نظرات خوبی در موردش نوشته شده
به نطرتون میتونه انتخاب ایده آلی باشه یا گزینه بهتری هم هست؟ مدل high tech که sm و تمام سنتتیک هست رو مدنظر داشتم، با توجه به اینکه تمام سنتتیک هست قیمتش ی مقدار کمتر از مگناتکه
با سپاس