PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو

صفحه ها : 1 2 [3] 4

aminkhan2014
19-04-2015, 12:27
لیست قیمت و بهترین منبع برای مشخص کردن روغن مناسب با خودرو
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
نتونستم بازش کنم ولی فکر کنم حدود50-60%اختلاف قیمت دارند یعنی 20-30 هزار تومان
پول اضافیش میتونی پیتزا یا همبر با فلشی مموری چیزی خرید!!!

امير موسر
19-04-2015, 12:28
ببخشید این رویال با ریسینگ چه فرقی دارد.. منظورم از لحاظ اختلاف قیمت است...

رویال گرونتره ، شما ایرانول 206 که همون ایرانول ریسینگه با حجم 3.5 لیتر بگیر بریز ! ایرانول ریسینگ روغن خوبیه !

Life24
19-04-2015, 12:35
رویال گرونتره ، شما ایرانول 206 که همون ایرانول ریسینگه با حجم 3.5 لیتر بگیر بریز ! ایرانول ریسینگ روغن خوبیه !

پرسیدم میگن رویال حدودا 10 - 12 تومن گران تر هست
همان رویال بریزیم خیالمان راحت تر هست فکر کنم.. این روزها که 10 لیتر بنزین 10 تومن هسسپت :n35:

dvb595959
20-04-2015, 07:04
روغنو بگیری چیکار کنی ؟! مجانی نیست که ، گرونتر از بیرون هم میدن ! شما که روغنو عوض کردی دیگه برای روغن نبر ! چون سرویس اولیه هم پول همیچیو ازت میگیرن اونم گرونتر از بیرون ! حتی دستمزد تعویض هم میگیرن !

بقیه مواردی هم که گفتید همه شامل گارانتی میشن !
آخه شنیده بودم سرویس اولیه یکبار روغن موتور و رایگان عوض میکنن.... یادم هست قبلا پراید داشتم بردم روغن و رایگان تعویض کردن.

دقیقا برف پاک کن جلوی ماشین ما هم ، مایع نمیریزه.. ه 10-20 بار یکبار می پاشه
هنوز کارت گارانتی نداریم ما که ببرم
بی زحمت اگر رفتید و امکان داشت بگید مشکل برای شما از چه چیزی بوده؟
برف پاکن ماشین من مایع میریخت اما حرکت نمیکرد.... البته انگار الان دوباره درست شده و مشکلی نیست .... حالا اگه دیدم دوباره مشکل داشت میبرم .

امير موسر
20-04-2015, 07:06
آخه شنیده بودم سرویس اولیه یکبار روغن موتور و رایگان عوض میکنن.... یادم هست قبلا پراید داشتم بردم روغن و رایگان تعویض کردن.

من تجربه ایران خودرو رو دارم که سرویس اولیه اولا نداره ، مخصوصا برای 206 و تندر ! سرویسای دیگه هم ببری پولشو میگیرن !

Life24
04-05-2015, 16:13
روغن های شرکت پارس چطوره؟ تا حالا استفاده نکردم

Ali_softcenter
05-05-2015, 14:00
روغن های شرکت پارس چطوره؟ تا حالا استفاده نکردم

عالیه!

در ایرانی ها پارس و ایرانول فقط

Life24
05-05-2015, 14:30
روغن های سپاهان چطور است؟

Ali_softcenter
07-05-2015, 09:12
روغن های سپاهان چطور است؟

در تجربه خوب نبوده.
شما تک تک میخوای بپرسی؟
در ایرانی ها 1-پارس 2- ایرانول - بهران ( از سوپر پیشتاز به بالاش )
البته اینا رو از روی تجربه دوستان در فروم های تخصصی ماشین گفتم

mehdi speed 700
16-05-2015, 12:41
سلام دوستان چند وثت پیش ماشین رو دادیم تعمییر بعد سرسیلندر عوض شد(ماشین 206) 400 هزارتا رفته سال پیش رینگ و پیستون ازش عوض کردم
تعمییر کار میخواست روغن عوض کنه رفته بود دم تعوض روغنی بهم گفت 3 نوع مگناتک داریم 75 تومنی:n38:85تومنی:n29:165 تومنی:n04: گفتم 85 تومنی بریز حالا این که برداشتن 3لیتر 800 سی سی ریختن تو موتور هیچ
ولی تازگیا دما که میاد روی 90 یا 80 تا دور موتور بیاد روی نورمال خودش(یعنی گاز ندم) ماشین چراغ روغنش چشمک میزنه و استپشم روشن میشه
ممنون میشم راهنمایی کنید :n03:

Pourya-pc
16-05-2015, 14:09
سلام دوستان چند وثت پیش ماشین رو دادیم تعمییر بعد سرسیلندر عوض شد(ماشین 206) 400 هزارتا رفته سال پیش رینگ و پیستون ازش عوض کردم
تعمییر کار میخواست روغن عوض کنه رفته بود دم تعوض روغنی بهم گفت 3 نوع مگناتک داریم 75 تومنی:n38:85تومنی:n29:165 تومنی:n04: گفتم 85 تومنی بریز حالا این که برداشتن 3لیتر 800 سی سی ریختن تو موتور هیچ
ولی تازگیا دما که میاد روی 90 یا 80 تا دور موتور بیاد روی نورمال خودش(یعنی گاز ندم) ماشین چراغ روغنش چشمک میزنه و استپشم روشن میشه
ممنون میشم راهنمایی کنید :n03:

ماشین رو ببرید نمایندگی یه دیاگ بزنن . احتمال زیاد یه جای موتور نقص داره

Life24
26-05-2015, 12:45
با سلام

هنگام مقایسه ی فراریت یا تبخیر روغن های تک درجه ای مانند SAE 50 با روغن های چند درجه ای مانند SAE 20W-50 ، اشاره به این نکته حائز اهمیت می باشد که به دلیل فرمولاسیون های متفاوت این روغن ها، تبخیر بیشتر روغن های چند درجه ای امری کاملا طبیعی می باشد که با سرریز کردن روغن مربوطه این مشکل مرتفع می گردد. همچنین در صورت استفاده از روغن موتورهای چند درجه ای با درجه گرانروی پایین مثلا روغنی با درجه گرانروی SAE 10W-40 نسبت به SAE 20W-50 تبخیر بیشتر روغن به دلیل سبک تر بودن آن عادی می باشد و این موضوع به ماهیت روغن بستگی دارد نه به پایین بودن کیفیت آن.

روابط عمومی و تبلیغات شرکت نفت ایرانول
(سوال پرسیدم ازشون)

mehrdadb3
26-05-2015, 19:22
دوستان بین این روغن ها کدومشون برای 206 تیپ 5 خوبه تا حالا توتال 7000 ریختم
پارس سوپر پیشرو و بهران رانا و ایرانول رویال
لطفا قیمت رو هم اگه میدونید بهم بگید و اینکه هزینه تعویضش حدودا چقدر هست

ess_1362
26-05-2015, 20:33
برای خانواده TU5 توصیه شده از روغن های نیمه سنتتیک استفاده بشه(حدعقل)
توصیه من این هست که از روغن های تمام سنتتیک برای این موتور استفاده کنید
پارس سوپر پیشرو در حال حاضر از نظر من یکی از بهترین روغن های تولید داخل هست ولی به شخصه تستش نکردم
ایرانول رویال+ را در حال حاضر بر روی دو تا پلتفرم مختلف استفاده می کنم و بسیار راضی هستم
در مورد بهران رانا هم چون تا حالا استفاده نکردم نظری ندارم
در مرود قیمت هم چهار لیتری رویال+ را قبل عید 75 خریدم و بعد عید به علت ارزون شدن نفت 70

mehrdadb3
26-05-2015, 23:37
برای خانواده TU5 توصیه شده از روغن های نیمه سنتتیک استفاده بشه(حدعقل)
توصیه من این هست که از روغن های تمام سنتتیک برای این موتور استفاده کنید
پارس سوپر پیشرو در حال حاضر از نظر من یکی از بهترین روغن های تولید داخل هست ولی به شخصه تستش نکردم
ایرانول رویال+ را در حال حاضر بر روی دو تا پلتفرم مختلف استفاده می کنم و بسیار راضی هستم
در مورد بهران رانا هم چون تا حالا استفاده نکردم نظری ندارم
در مرود قیمت هم چهار لیتری رویال+ را قبل عید 75 خریدم و بعد عید به علت ارزون شدن نفت 70

ممنون یه چنتا سایتی هم که دیدم اکثرا از ایرانول رویال راضی بودن پارس هم یسری میگفتن خوبه یسری هم نه
یکی دو نفری هم از بهران رانا تعریف کردن کیفیتش هم مثل اینکه SN هست ولی فکر میکنم همین رویال با توجه به قیمت گزینه مناسبتری باشه
فقط هزینه تعویضش چقدر هست؟ اینو بخاطر این میپرسم که قبلا به آشنا میدادم عوض میکرد دیگه کلی میگرفت و الانم دم دست نیست

armin_punisher6
26-05-2015, 23:42
برای 405 2000 چه روغنی پیشنهاد میکنین.قبلا توتال 5000 حلب قرمز استفاده میکردم ولی از وقتی شنیدم تقلبی شدن بهران تکتاز استفاده میکنم.

ArashMiniStar
27-05-2015, 00:59
ممنون یه چنتا سایتی هم که دیدم اکثرا از ایرانول رویال راضی بودن پارس هم یسری میگفتن خوبه یسری هم نه
یکی دو نفری هم از بهران رانا تعریف کردن کیفیتش هم مثل اینکه SN هست ولی فکر میکنم همین رویال با توجه به قیمت گزینه مناسبتری باشه
فقط هزینه تعویضش چقدر هست؟ اینو بخاطر این میپرسم که قبلا به آشنا میدادم عوض میکرد دیگه کلی میگرفت و الانم دم دست نیست
چه خبره sn مگه موتور 3000 سی سی ه :|
کاسترول مگنتیک sm بگیر از سرشم زیاده

Sent from my Xperia Z1 - THE BEST OF SONY

ess_1362
27-05-2015, 07:06
هرینه تعویض بستگی به نوع خودرو متفاوت هست
مثلا برای تندر که تعویض فیلتر روغن بسیار سخت هست (همینطور تعویض روغن ) 10 تومن میدم
شما هم در صورتی که فقط روغن و فیلتر روغن را تعویض کرد و تمام لوازم را هم خودتون خریده باشید بیشتر از 10 تومن ندین

aminkhan2014
27-05-2015, 11:33
هرینه تعویض بستگی به نوع خودرو متفاوت هست
مثلا برای تندر که تعویض فیلتر روغن بسیار سخت هست (همینطور تعویض روغن ) 10 تومن میدم
شما هم در صورتی که فقط روغن و فیلتر روغن را تعویض کرد و تمام لوازم را هم خودتون خریده باشید بیشتر از 10 تومن ندین

همه اش به انصاف طرف ربط داره،من برای تندر 5 تومن میدهم تازه باد لاستیک ها برام چک میکنه

ArashMiniStar
27-05-2015, 12:31
همه اش به انصاف طرف ربط داره،من برای تندر 5 تومن میدهم تازه باد لاستیک ها برام چک میکنه
5تومن o_O
باد لاستیک جدا میدم اپاراتی 2 تومن میگیره

Sent from my Xperia Z1 - THE BEST OF SONY

Life24
04-06-2015, 10:03
سلام
من رفتم روغن و فیلتر عوض کردم و روغن ایرانی ریختم .. یعنی ماشین قبلی هم همش ایرانی ریختم
چند دلیل دارم:
1- صرفه اقتصادی
2- اطمینان از اینکه این روغن در یک کارخانه پر میشه و 4 نفر بلاخره اون وجود دارن. تا روغنی که مشخص نیست از کجا میاد و چی ریخته میشه داخلش..
روغن خارجی فقط سود دلال ها و تعویض روغن ی ها رو در پی داره
3-من ندیدم کسی روغن ایرانی ریخته باشه و بگه موتور داغون شده و خودم هم تجربه دارم و مشکلی نداشته
4-با این کار هم به نفع خودم هست هم اینکه چند نفر در یک کارخانه سر کار هستند و بیکار نخواهند شد...

atlas-m
28-06-2015, 10:40
آقا یه سوالی من داشتم ولی جواب درست حسابی نگرفتم!

دفترچه فعلی پراید (ویراش 4) زده روغن مناسب 20W50 با API:SJ. صفحه 108.
ولی کارخونه های روغن سازی روغن مناسب رو زدن SG واسه پراید.
الان من موندم مثلا روغن سپاهان چی خوبه. یا مثلا پارس کیمیا خوبه یا چیز دیگه!
روغن سایپا هم هست که هیچی توی نت دربارش ندیدم!

پراید 94 با موتور یورو 4 بهینه.

Life24
28-06-2015, 10:44

کارخانه ها به هوای موتور قدیمی زدن SG
شما باید طبق دفترچه SJ بریزید.

atlas-m
28-06-2015, 10:49
کارخانه ها به هوای موتور قدیمی زدن SG
شما باید طبق دفترچه SJ بریزید.

چه مارک و کدوم محصولش خوبه؟ (ترجیهاً همون ایرانیش)

Life24
28-06-2015, 10:52
چه مارک و کدوم محصولش خوبه؟ (ترجیهاً همون ایرانیش)
سلام
به نظرم در بین ایرانی ها تفاوت خاصی نیست و بریزید هر کدام حال کردید.
فقط زیاد روغن توش نریزید. بعضی تعویض روغنی ها 3.8 یا 3.7 میریزن
من با فیلتر 3.5 میریزم و باقی رو میارم خونه.
من از روز اول ایرانول می ریزم. منتها چند وقتی هست ، میخواهم پارس بریزم اما خیلی ندارن..
روغن سپاهان هم کم هست تو بازار..مگر بخری و ببری بدی تعویض روغنی

atlas-m
28-06-2015, 11:04
سلام
به نظرم در بین ایرانی ها تفاوت خاصی نیست و بریزید هر کدام حال کردید.
فقط زیاد روغن توش نریزید. بعضی تعویض روغنی ها 3.8 یا 3.7 میریزن
من با فیلتر 3.5 میریزم و باقی رو میارم خونه.
من از روز اول ایرانول می ریزم. منتها چند وقتی هست ، میخواهم پارس بریزم اما خیلی ندارن..
روغن سپاهان هم کم هست تو بازار..مگر بخری و ببری بدی تعویض روغنی
مرسی بابت اطلاعات. با فیلتر زده 3.4، تعویض روغنی ها 3.8 دقیقا کجاش میریزن؟ دهن موتور ... میشه که!

atlas-m
28-06-2015, 11:53
یه سرچی زدم. روغن های ایرانی با مشخصات 20W50 و درجه کیفی SJ اینا هستند.

بهران پیشتاز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ایرانول 12000 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پارس پایا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

CAMEL 12000 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) با فناوری نانو (سوپر کامل)

روغن کیمیا اسپیدی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]_term-page-2)

کارنول سادول ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Life24
28-06-2015, 14:54
مرسی بابت اطلاعات. با فیلتر زده 3.4، تعویض روغنی ها 3.8 دقیقا کجاش میریزن؟ دهن موتور ... میشه که!

میریزن
یک بار به سر ما اوردن. یعنی من حواسم نبود..
من کلا با فیلتر 3.5 میریزم.
تا حالا که همش از کارتل خالی کردم روغن
اما الان فهمیدم چند بار که روغن عوض کرد.دیگه نیاز از کارتل نیست. همان ساکشن خیلی بهتر است.

Life24
28-06-2015, 14:55

بهران پیشتاز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ایرانول 12000 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پارس پایا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

CAMEL 12000 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) با فناوری نانو (سوپر کامل)

روغن کیمیا اسپیدی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]_term-page-2)

کارنول سادول ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

عزیز هر کدام حال کردی بریز.
فرق زیادی توش نیست. :n16:

Pourya-pc
28-06-2015, 18:41
من بعداز ۱۰ هزار کیلومتر روغن ۲۰۶ رو عوض کردم ( روغن آشغال کارخانه داخلش بود )
روغن ریختم با کیفیت SM اماراتی SNLOC-UAE
5W40 هست مخصوص لکسوس . این روغن بهترین روغن برای مناطق گرمسیری هست که نقطه فلش پوینت ۱۴۵ درجه رو داره که در عالی ترین حد ممکن هست . ساخت ژاپن . به نسبت روغن های دیگه میتونم بگم فوق العادست . از جمعه که داخل ماشین ریختم آمپر ماشین در حرکت زیر ۹۰ هست و موقعی که خاموشش میکنم آمپر تکون نمیخوره و دمای موتور اصلا بالانمیره . یه جورایی خودم شکه شدم . صدای موتور عوض شده و خیلی نرم تر و بی صداتر شده .
این روغن نمونه قاچاق هست و اصلا دربازار یافت نمیشه . در شهرهای جنوبی یافت میشه قیمت ۱۰۵ هزارتومان ( اگر توی بازار باشه بالای ۲۰۰ تومن قیمتشه )

عکس :

ess_1362
28-06-2015, 20:10
روغن موتور کارخانه آشغال به تمام معناست
من سر 1000 عوضش کردم رفت
اما در مورد روغن مورد استفاده شده :
شما در مورد Flash Point (نقطه جوشش) این روغن اطمینان داری؟
چون به نظر من نقطه جوشش زیر 160 درجه اصلا نمی تونه جالب باشه
اما یک مورد دیگه :
من تجربه روغن ایرانول رویال+ را روی موتور TU5 دارم و به چند تا از دوستان پیشنهاد دادم و از نتیجه بدست آمده فوق العاده راضی بودن
شما هم یکبار تستش کنید به نظرم ضرر نداره

aminkhan2014
29-06-2015, 05:41

برای پراید یورو4 باید 10-40 بریزین،توی اطلاعیه فنی خود سایپا ذکرشده...برای یورو2 20-50 توصیه شده

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-06-2015, 07:13
سلام
برای تابستانِ مناطق گرمسیر بهترین روغن 20W-50 هست

atlas-m
29-06-2015, 07:34
برای پراید یورو4 باید 10-40 بریزین،توی اطلاعیه فنی خود سایپا ذکرشده...برای یورو2 20-50 توصیه شده

نه. همین الان برید از سایتش دفترچه X100 دانلود کنید. (لینک دانلود دفترچه X100 از سایت رسمی سایپا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))

روی جلد دفترچه نوشته خانواده X100 (با انژکتور الکترونیکی، یورو 4، هیدرولیک، CNG و ... ) ویراش 4
و توی همین دفترچه صفحه 108 زده 20W50

aminkhan2014
29-06-2015, 09:50
دفترچه را بی خیال..اطلاعیه فنی سایپا ببنید چی میگه..این موتور با موتور یورو2 فرق داره..تایپیتهای هیدرولیکی هستن که بخاطر همین از 10-40 استفاده میشه
اینم منبع موثق:

جناب آسمونی شما بر فرض وقتی تولید کننده گفته فقط از روغن10-40 در خودرو استفاده بشه،هم باز میگین در تابستان باید20-50 استفاده بشه؟این همه ماشین وارداتی که توی جنوب با روغن10-40 کار میکنند پس چیه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-06-2015, 11:20
دفترچه را بی خیال..اطلاعیه فنی سایپا ببنید چی میگه..این موتور با موتور یورو2 فرق داره..تایپیتهای هیدرولیکی هستن که بخاطر همین از 10-40 استفاده میشهاینم منبع موثق:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]جناب آسمونی شما بر فرض وقتی تولید کننده گفته فقط از روغن10-40 در خودرو استفاده بشه،هم باز میگین در تابستان باید20-50 استفاده بشه؟
این همه ماشین وارداتی که توی جنوب با روغن10-40 کار میکنند پس چیه؟سلام
شما اگر روغن مخصوص مناطق بسیار سردسیر هم بریزید توی موتور کار میکنه اما آروم و تدریجی و بی سر و صدا آسیب میبینه
سازنده که نمیدونه تک تکِ مشتریهاش کجا زندگی میکنند
یه چیزی میگه که به بیشترین آب و هوا جور دربیاد
روغن مماسب برای مناطقِ به شدت گرم همون 20-50 هست
اونی که به ماشینش میرسه و براش ارزش زیادی قائله , همیشه بهترینها رو میخواد برای ماشینش چون ماشینش داره بهش خدمت میکنه
از بهترین و مناسبترین روغنها و آب رادیاتور و قطعات و سوخت و فیلترها استفاده میکنه .
با دور موتور زیاد رانندگی نمیکنه
بالای 80-90 km سرعت نمیره مگر در مواقع ضروری و برای مدت کوتاه
روی دست اندازها آروم میرونه
تا بتونه ماشین رو از گرما و آفتاب و آب و گرد و خاک و شن و شل حفظ میکنه
بار و مسافر ببش از حد نمیزنه
ویراژ نمیده
و خیلی چیرهای دیگه

aminkhan2014
29-06-2015, 12:19
اگر بخاییم اینطور استدلال کنیم که روغن موتور تک درجه ای 40 یا 50 برای تابستان بریزیم و 10 هم برای زمستان بهترین انتخابه،دقیقا مثل گذشته....درضمن اکثر خودروهای روز باید روغن موتور تمام سنتیک مصرف کنند که این نوع روغن با گرید 20-50 توی بازار ایران کمیابه یا نیست!!!که اینم به ماشین خصوصا در لحظه استارت شدیدترین صدمه را میزنه،روغن10-40 و 20-50 موقع استارت چگونه عمل میکنه؟؟؟روغن سنتیک که از درات ریز تر از معدنی 20-50 تشکیل شده چی؟؟؟
درضمن توی برخی راهنماهای خودروهای وارداتی که دیدم میزنه که مثلا برای آب و هوای خاورمیانه این گرید روغن و اروپا فلان گرید روغن
پس این همه افراد که دارند توی همین ایران توی تابستان داخل موتور ماشینهای معمولی مثل 206 و لوگان و ریو و حتی 405 و سییلو 10-40 میریزند،دارند اشتباه میکنند؟؟؟؟

atlas-m
29-06-2015, 12:31
به نظر میاد حرف شما صحیح باشه.
حالا با این تفاسیر چه مارک و مدلی از روغن رو برای پراید پیشنهاد میدین از ایرانی ها؟ با خارجی ها چقدر تفاوت قیمت دارند؟
هر تولید کننده ای باتوجه به درجه کیفی یه اسمی گذاشته روی روغنهاش!

aminkhan2014
29-06-2015, 12:54
اگر منظورتون جناب آسمونی باشه،روغنهای پارس پایا و ایرانول16000 برای 20-50 بهترین انتخابه
اگرهم نظرتون 10-40 باشه که برای 10-40 بهترین انتخاب پارس سوپرپایا و ایرانول ریسینگ هست

Life24
29-06-2015, 13:06
به نظر میاد حرف شما صحیح باشه.
حالا با این تفاسیر چه مارک و مدلی از روغن رو برای پراید پیشنهاد میدین از ایرانی ها؟ با خارجی ها چقدر تفاوت قیمت دارند؟
هر تولید کننده ای باتوجه به درجه کیفی یه اسمی گذاشته روی روغنهاش!

سلام
دوست عزیز
روغن خارجی اصلا نیاز نیست. (اصلا هم از کجا معلوم چه روغنی ریختن تو قوطی؟ با این تقلب بازار ؟)
روغن ایرانی ها کیفیت ش خوب هست.
طبق دفترچه بریزید و اسم های کارخانه ها فرق ندارن.
در بین روغن های ایرانی ها طبق دفترچه هر روغنی دوست دارید بریزید. اصلا هم مهم نیست. :n40:

Pourya-pc
29-06-2015, 13:14
روغن موتور کارخانه آشغال به تمام معناست
من سر 1000 عوضش کردم رفت
اما در مورد روغن مورد استفاده شده :
شما در مورد Flash Point (نقطه جوشش) این روغن اطمینان داری؟
چون به نظر من نقطه جوشش زیر 160 درجه اصلا نمی تونه جالب باشه
اما یک مورد دیگه :
من تجربه روغن ایرانول رویال+ را روی موتور TU5 دارم و به چند تا از دوستان پیشنهاد دادم و از نتیجه بدست آمده فوق العاده راضی بودن
شما هم یکبار تستش کنید به نظرم ضرر نداره

کارخانه کاملا آشغال هست . فلش پوینت نقطه جوش نیست اولین نقطه تقطیر شدن روغن به سایر مواد پتروشیمی هست . برای یافتن نقطه فلش ٬ روغن رو داخل یک ظرف درباز نسوز میزارن و از زیر بهش شعله میدن و یک دماسنج داخل روغن قرار میدن . یک شعله خلبانی بالای سر روغن میزارن و در دمایی که روغن گاز آزاد میکنه یک گپ GAP ایجاد میشه و برای لحظه ایی روی سطح روغن آتیش میگیره و خاموش میشه . اون دما میشه فلش پوینت .
نقطه ی بعد از اون فایر پوینت هست که روغن کاملا شعله ور میشه و شروع به سوختن میکنه . معمولا ۲۰ ال ۳۰ درجه بعداز فلش اتفاق میوفته . بین نقطه فلش و فایر هم یک اتفاق جالب دیگه داریم به نام حباب یا Bubble که در روغن های بی کیفیت و خالی از مواد شیمیایی ( مثل روغن های تصفیه ایی ) اتفاق میوفته و روغن مواد شیمیایی نداره آزاد بکنه به جاش هوا به صورت حباب آزاد میشه و روغن به اصطلاح خودمون قل میزنه .

Life24
29-06-2015, 14:10
من شخصا اگر میدانستم روغن خارجی اصلی به دستم می رسه ، بدون شک استفاده میکردم
وگرنه رغبتی به استفاده از روغن های داخلی رو ندارم و از سر ناچاری و تقلبی بودن روغن های خارجی هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-06-2015, 16:57
سلام
نمیدونم قبلاً این رو نوشتم یا نه:
چند وقت پیش در فارس یه کارگاه تولید روغن تقلبی رو بستند و چند نفر دستگیر شدند
روغنهای بنجل و شاید هم تصفیه شده ی بنجل رو میریختند توی بشکه های روغنهای معروف و پلمپ میکردند میفرستادند بازار

aminkhan2014
30-06-2015, 03:59
محمود جان برای ایران چیز جدیدی نیست؛حداقل از 2-3سال پیش این اخبار بوده و قبلتر هم بوده که متاسفانه زیاد اطلاع رسانی نمیکردند!!!!
اتفاقا من خودم هم دیده بودم که با بسته بندی روغنهای ارزان ایرانی مثل بهران تکتاز و پیشتاز و..و ایرانول8000 و 12000و بود!!!یعنی علاوه بر ریسک زیاد خرید روغن خارجی تقلبی،روغن ایرانی ارزان هم باز احتمال تقلبی بودنش هست!!!!

Life24
30-06-2015, 08:37
محمود جان برای ایران چیز جدیدی نیست؛حداقل از 2-3سال پیش این اخبار بوده و قبلتر هم بوده که متاسفانه زیاد اطلاع رسانی نمیکردند!!!!
اتفاقا من خودم هم دیده بودم که با بسته بندی روغنهای ارزان ایرانی مثل بهران تکتاز و پیشتاز و..و ایرانول8000 و 12000و بود!!!یعنی علاوه بر ریسک زیاد خرید روغن خارجی تقلبی،روغن ایرانی ارزان هم باز احتمال تقلبی بودنش هست!!!!

پس چطور میشه فهمید همین ایرانی ها هم اصل هستند؟ :n35:

aminkhan2014
30-06-2015, 11:26
خرید از فروشنده و یا تعویض روغن مطمئن!!!!تنها گزینه هست
هرچند که بنظرم توی این دوره به هرکسی حتی نمایندگی مجازش هم نمیشه 100%اعتماد کرد و ممکنه برای پول هرکاری بکنند

atlas-m
30-06-2015, 12:00

نه. همین الان برید از سایتش دفترچه X100 دانلود کنید. (لینک دانلود دفترچه X100 از سایت رسمی سایپا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]))

روی جلد دفترچه نوشته خانواده X100 (با انژکتور الکترونیکی، یورو 4، هیدرولیک، CNG و ... ) ویراش 4
و توی همین دفترچه صفحه 108 زده 20W50

دفترچه را بی خیال..اطلاعیه فنی سایپا ببنید چی میگه..این موتور با موتور یورو2 فرق داره..تایپیتهای هیدرولیکی هستن که بخاطر همین از 10-40 استفاده میشه
اینم منبع موثق:

جناب آسمونی شما بر فرض وقتی تولید کننده گفته فقط از روغن10-40 در خودرو استفاده بشه،هم باز میگین در تابستان باید20-50 استفاده بشه؟این همه ماشین وارداتی که توی جنوب با روغن10-40 کار میکنند پس چیه؟

از وب سایت رسمی سایپا یدکــــ

راهنماي اطلاعيه فني خودروهاي گروه سايپا- مشخصات روانکارهاي خودروهاي تحت پوشش - 1394/01/29 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بنابراین:
روغن مناسب برای پراید یورو 4 API:SJ و 10W40
روغن مناسب پراید معمولی API:SJ و 20W50

aminkhan2014
30-06-2015, 12:44
اطلاعیه قدیمی هست ولی محتوا همونه که قبلا گفته شد
حالا با این وضع دوستان برای تابستان بازهم20-50 را توصیه میکنند وقتی در اطلاعیه فنی تولید کننده ایرانی فقط10-40 توصیه شده؟

armin_punisher6
30-06-2015, 13:05
بهترین روغن برای پژو 2000 چیه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-06-2015, 13:05
سلام دوستان
بنده دارم روی آزمایشها و روشهائی کار میکنم که خودمون بتونیم در خانه با کمک اون روغن باکیفیت رو از روغن بنجل تشخیص بدیم
قبلاً در تاپیک صرفه جوئی روشی بسیار ساده رو توضیح دادم که از یک اهم متر استفاده میکنیم برای تشخیص کیفیت آب مقطر و گرفتن مچ دزدانِ کلاهبردار و مال مردم خور
اما سوختها و روغنها رسانای الکتریسیته نیست پس نمیشه با اهم متر تستشون کرد
چیزهائی که میشه ازش استفاده کرد برای تعیین کیفیت روغن:
مقدار روان بودنِ روغن با استفاده از یک سطح شیبدار مثل یک ماهیتابه نچسب یا شیشه ی تمیز
حجم قطره ی روغن موقع چکیدنش
بو
رنگ
درصدِ شفافیت
دمای جوشیدن با مقایسه 3 قطره از 3 نوع مختلف همزمان در یک ماهیتابه تا معلوم بشه کدومش زودتر میجوشه
رفتار یک قطره روغن روی آب (میزان پهن شدنش و سرعت پهن شدنش )
سرعت تَر کنندگیش (پخش شدنش) با چکاندن یک قطره روی کاغذ
مساحت دایره ی خیس شده توسط یک قطره روغن
و چیزهای دیگه که باید بیشتر در موردش فکر کنم
امکان نداره روغن خوب و بد در این تستها مثل هم باشند
شما هم اگر چیزی به فکرتون میرسه بگین
نکته ی بسیار مهم
برای انجام این آزمایشها روی روغنهای مختلف اصلاً لازم نیست روغنهای مختلف بخرید
کافیه برید جاهائی که روغن عوض میکنند و قوطیهای روغنهای ارزان و گران رو که میندازند دور بردارین . همیشه چند قاشق روغن توی قوطیها و گالونها میمونه و همون کافی هست برای آزمایش چون فقط به چند قطره از هر نوع احتیاج داریم
اگر بشه روشی ساده و عملی و مطمئن برای تشخیص کیفیت روغن پیدا کنیم دیگه مثل آب مقطر میشه راحت مچ کلاهبرداران روغنی رو گرفت
شما هم هر جا میرید سعی کنین یک قوطی خالی از روعنهای مختلف رو بردارین و با بو کردنشون و چکاندن روی شیشه و دیدنِ قطره در نور , تفاوتهاشون رو پیدا کنین و در یک برگه یادداشت کنین با ذکر اسم و نوع روغن و قیمتش و این اطلاعات رو در همین تاپیک به اشتراک بگذارید
مثال : یک جدول رسم کنید دارای 10 ستون
ستون اول مارک روغن
دوم نوع روغن (مثال: sj 20w-50)
سوم قیمتِ یک لیتر
چهارم بو (اندکی بوی روغن سوخته , بوی زیاد روغن سوخته , بوی بد , بوی عجیب غریب و ناشناخته , بی بو و غیره )
پنجم رنگِ یک قطره در نور اتاق در روز , پشت قطره باید سفید باشه مثل سقف اتاق وگرنه رنگِ پشت زمینه باعث تغییر رنگ قطره ی روغن میشه (طلائی , قهوه ای روشن , قهوه ای تیره , سبز باز , خاکستری , خاکستری تیره , قرمز و غیره )
ششم , سرعت بخار شدن در مقایسه با بقیه ی انواع
و غیره

Life24
30-06-2015, 14:47
از وب سایت رسمی سایپا یدکــــ

راهنماي اطلاعيه فني خودروهاي گروه سايپا- مشخصات روانکارهاي خودروهاي تحت پوشش - 1394/01/29 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بنابراین:
روغن مناسب برای پراید یورو 4 API:SJ و 10W40
روغن مناسب پراید معمولی API:SJ و 20W50

حالا یک سوال برای من پیش میاد:
یعنی سایپا که جند سال پراید تولید میکنه،بعد X100 رو هم چند وقت میزنه، یک مدت همش میگفت SG بریزید...الان چی شده که برای x100 که یورو 2 هست.تصمیمش عوض شده و گفته حالا دیگه SJ بریزید!! :n35:

aminkhan2014
01-07-2015, 04:40
جناب آسمونی مسئله همینه که هیچ کس این قوطی های روغن را دور نمیریزه؟؟؟؟واصلا دم دست نیست و سریع جمعش میکنند
بنظرت روغنهای تقلبی با کدام قوطی ها پر میشه؟؟؟با همین قوطی های خالی روغن که تعویض روغنی ها دارند،از یکی شنیده بودم که میگفت هر قوطی را 1000 تا 1500 ازشون میخرن!!!دلیلش هم کاملا واضح،توی تی تی بچه ها در موردش گفتند

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-07-2015, 07:20
جناب آسمونی مسئله همینه که هیچ کس این قوطی های روغن را دور نمیریزه؟؟؟؟واصلا دم دست نیست و سریع جمعش میکنند
به نظرت روغنهای تقلبی با کدام قوطی ها پر میشه؟؟؟
با همین قوطی های خالی روغن که تعویض روغنی ها دارند،از یکی شنیده بودم که میگفت هر قوطی را 1000 تا 1500 ازشون میخرن!!!
دلیلش هم کاملا واضح،توی تی تی بچه ها در موردش گفتندسلام
مسلماً اونی که بخواد تقلب کنه سعی میکنه گرانترین روغن رو جعل کنه تا سود بیشتری ببره
کسی میاد اسکناس 1000 ریالی رو جعل کنه ؟ مسلماً نه مگر اینکه مغزش ضایع باشه . اما چکِ صد هزار تومنی و پنجاه هزار تومنی و اسکنای 10 هزار تومنی رو اگر بتونند جعل میکنند
بنده شنیدم که حتی از گالنهای پلاستیکی 4 لیتری پلمپ هم روغن میدزدند و کم فروشی میکنند !!! . اون دزدی که کمی وجدان داره میاد به جاش روغن بنجل میریزه توی گالن تا بشه 4 لیتر
به نظرم فقط قوطیهای فلزی رو نمیشه دستکاری کرد و قابل اطمینانه یا حداقل امکان تقلب توش خیلی کمتره
خرید از نمایندگی هم تا حدی بهتر از مغازه های توی خیابونها و جاده هاست چون خود نمایندگیها هم سابقه کم فروشی و بنجل فروشی و تقلبی فروشی دارند (چو دزدی با چراغ آید , گزیده تر بَرَد کالا)
اون آشنامون که نمایندگی ایساکو داره یه بار گفت براش یک نمونه از لنتهای ایساکو تقلبی فرستادند از شرکت ایساکو و گفتند اینها رو از یک نمایندگی ایساکو گرفتند که قالب میکرده به مردم به اسم لنت اصل ایساکو .
گفتم ایساکو خودش بنجل فروشه و قطعه سازهائی که براش قطعات میسازند بنجل سازند . حالا لنت تقلبی ایساکو شاید از اصلیش بهتر دربیاد :20:
سر بیشتر خانومها رو که خیلی راحت میشه کلاه گذاشت در تعمیر و سرویس ماشین چون اکثراً اطلاعاتشون بسیار کم هست
راستی به اون معیارها که گفتم , "درجه ی صافی و شفافیتِ روغن" رو هم اضافه کنین
محاله ظاهر روغن باکیفیت با روغن بنجل مثل هم باشه .
بالاخره این روش مچ گیری رو هم پیدا میکنیم إن شاء الله همونطور که برای وایرشمع و آب مقطر و قطعات لاستیکی مثل گردگیرها و تسمه ها پیدا کردیم

aminkhan2014
01-07-2015, 08:09
سلام
مسلماً اونی که بخواد تقلب کنه سعی میکنه گرانترین روغن رو جعل کنه تا سود بیشتری ببره
کسی میاد اسکناس 1000 ریالی رو جعل کنه ؟ مسلماً نه مگر اینکه مغزش ضایع باشه . اما چکِ صد هزار تومنی و پنجاه هزار تومنی و اسکنای 10 هزار تومنی رو اگر بتونند جعل میکنند
بنده شنیدم که حتی از گالنهای پلاستیکی 4 لیتری پلمپ هم روغن میدزدند و کم فروشی میکنند !!! . اون دزدی که کمی وجدان داره میاد به جاش روغن بنجل میریزه توی گالن تا بشه 4 لیتر
به نظرم فقط قوطیهای فلزی رو نمیشه دستکاری کرد و قابل اطمینانه یا حداقل امکان تقلب توش خیلی کمتره
خرید از نمایندگی هم تا حدی بهتر از مغازه های توی خیابونها و جاده هاست چون خود نمایندگیها هم سابقه کم فروشی و بنجل فروشی و تقلبی فروشی دارند (چو دزدی با چراغ آید , گزیده تر بَرَد کالا)
اون آشنامون که نمایندگی ایساکو داره یه بار گفت براش یک نمونه از لنتهای ایساکو تقلبی فرستادند از شرکت ایساکو و گفتند اینها رو از یک نمایندگی ایساکو گرفتند که قالب میکرده به مردم به اسم لنت اصل ایساکو .
گفتم ایساکو خودش بنجل فروشه و قطعه سازهائی که براش قطعات میسازند بنجل سازند . حالا لنت تقلبی ایساکو شاید از اصلیش بهتر دربیاد :20:
سر بیشتر خانومها رو که خیلی راحت میشه کلاه گذاشت در تعمیر و سرویس ماشین چون اکثراً اطلاعاتشون بسیار کم هست
بالاخره این روش مچ گیری رو هم پیدا میکنیم إن شاء الله همونطور که برای وایرشمع و آب مقطر و قطعات لاستیکی مثل گردگیرها و تسمه ها پیدا کردیم
سلام و عرض ادب
با بخشی از فرمایشاتتون موافقم ولی اتفاقا به زیبایی هرچه تمام قوطی فلزی را پر میکنند!!!!ایران زیاد نمیای،اینم میشه معایبشه:n02:نشستی با تویوتا و جمس حال میکنی،درک نمیکنی ما چی میکشیم:n34:
شما که ماشاله فنی هستین ومثل من آماتور نیستین،عکس این خبر را ببین!!!قوطی روغن بهران توان!!!!فکر کنم که از تکتاز هم ارزونتره!!!چطوری پلمپ میکنند ولی مسلما اولویت با روغن گرونتره
ایساکو هم مثل هر فروشنده دیگر هم جنس بنجل داره هم خوب،کیفیت اجناس لوگان و سوزوکی اش را ببنید بعد با برخی یدکی های وانت بار مقایسه کنید!!!کیفیت را حسابی تشخیص میدهین....همون پژو هم برخی جنسهای ایساکو خوب و بد داره...دقیقا شده مثل بقالی ومیوه فروشی باید خوباش را سوا کنی

ess_1362
01-07-2015, 21:12
عرض سود به خدمت محمد عزیز
اصلا به این فکر نکن که روغن های قوطی فلزی کمتر امکان تقلبی بودن دارند
بنده اهل و ساکن شیراز هستم
اینجایی که شما ازش نام بردین خود شیراز نیست و به منطقه سلطان آباد(ما شیرازیها بهش میگیم سلطون آباد:n02:) که البته به شهرک میانرود هم معروفه
خلاصه بگم توی این منطقه از شیر مرغ تا جون آدمی زاد تولید ، جعل و فروش میره
جمعه ها هم توی این منطقه بازاری هست معروف به بازار شیطون که هرچی بگی توش خرید و فروش میشه
در این رابطه خلاصه بگم که یکی از دوستان که دلال حرفه ای ماشین هست یک آر دی بهش غالب کردن بسیار شیک که این آردی شامل سه تا آردی مختلف بود که بسیار ماهرانه به هم جوش داده شده بود:n02:
از بحث خارج نشیم تقریبا می تونم بگم که فیلم های پلیس در رابطه با ضبط اموال این سوله را دیدم و تقریبا تمام روغن های ضبط شده جز روغن های ارزون قیمت قوطی فلزی رایج بازار بود و برند بهران هم قالب را تشکیل میداد
یعنی دستگاه پرس داشتند که در حد تیم ملی قوطی روغن را پرس میزد
----------------------------
از بحث منرف نشیم
در مورد تست روغن بنظرم بحث تخصصی هست و با مقایسه ظاهری شاید نهایت 20% بشه کیفیت روغن را تست کرد
در یکی از فروم های همسایه یکی از دوستان زحمت کشیدن و یک آنالیز حرفه ای از روغن های رایج بازار با کمک سخت افزارهای یکی از دستگاه های نظامی انجام دادن
یکی از موارد جالب این آزمایش که متاسفانه سر و صدای بسیار زیادی به پا کرد(کار به دادگاه هم کشیده شد) آنالیز محصولی بود به نام ادینول با گرانروی 10w40 که متاسفانه در تست ها نتایج وحشتناکی به بار آورد که باعث آسیب به دستگاه آزمایش شد
روغن مورد نظر بصورت شخصی از ترکیه خریداری شده و به ایران حمل شده بود بصورت خرده فروشی
مورد جالب دیگه تست توتال 7000 پر شده در داخل و مقایسه با بهران سوپر پیشتاز قوطی فلزی بود که نتایج تست مو نمیزد(بار ها گفتم که توتال ایرانی با الف ایرانی و بهران سوپر پیشتاز دقیقا یکی هستمد)
چند تا مورد دیگر از جمله توتال 9000 به اصطلاح اماراتی قوطی فلزی هم مورد آزمون قرار گرفت که نتایج کمی عجیب بود
بطور مثال توتال 9000 قوطی فلزی در تست ها نتایج قابل قبولی داشت ولی با دیتا شیت خود شرکت توتال که در سایتش ارایه شده بود اختلاف داشت:n36:
روغن های بهران پیشتاز و پارس پایا و ایرانول 16000 هم مورد آزمون قرار گرفتن که نتایج تست با دیتا شیت های ارایه شده توسط تولید کننده بسیار همخوانی داشت
نکته ای که بسیار در این تستها جالب بود نتیجه تست بهران سوپر پیشتاز بود که دقیقا با دیتا شیت ارایه شده توسط تولید کننده یکسان بوده و دستگاه تست پارامترهاش بر اساس این روغن بارگذاری شد(من بسیار از این روغن بدم میاد)
به هر حال بازم میگم تست یک روغن نیاز به سخت افزار های خاصی داره و با چشم نمیشه آنالیز دقیقی انجام داد

fokahi110
04-07-2015, 17:23
سلام مدتی هست که برا ماشینم پراید 87 صبا روغن موتور ایرانول صبا میریزم به قیمت 36 هزار تومان ظاهرا ماشین به دست خودم نرمه موتور نرمه صدا نمیده و درجا شتاب میگیره ماشینم جوری که ماشینهای شاسی بلند کیا که اتوماتیک هستن رو جلو میزنم در همه موارد حالا خواستم بدونم ایا این روغنی که استفاده میکنم خوب هست دوستان و اساتید تاییدش میکنن؟ من ادامه بدم مصرف این روغن رو؟:n01::n40:

K!ng of th3 K!ngs
13-07-2015, 23:34
واللا تا اونجایی که من میدونم هر روغنی با درجه بندی و سطح کیفی که توی دفترچه ی ماشین نوشته شده بریزید (به شرطی که اصل باشه) مشکلی به وحود نمیاد

K!ng of th3 K!ngs
13-07-2015, 23:37
سلام مدتی هست که برا ماشینم پراید 87 صبا روغن موتور ایرانول صبا میریزم به قیمت 36 هزار تومان ظاهرا ماشین به دست خودم نرمه موتور نرمه صدا نمیده و درجا شتاب میگیره ماشینم جوری که ماشینهای شاسی بلند کیا که اتوماتیک هستن رو جلو میزنم در همه موارد حالا خواستم بدونم ایا این روغنی که استفاده میکنم خوب هست دوستان و اساتید تاییدش میکنن؟ من ادامه بدم مصرف این روغن رو؟:n01::n40:

واللا تا اونجایی که من میدونم هر روغنی با درجه بندی و سطح کیفی که توی دفترچه ی ماشین نوشته شده بریزید (به شرطی که اصل باشه) مشکلی به وحود نمیاد

atlas-m
14-07-2015, 07:25
حالا یک سوال برای من پیش میاد:
یعنی سایپا که جند سال پراید تولید میکنه،بعد X100 رو هم چند وقت میزنه، یک مدت همش میگفت SG بریزید...الان چی شده که برای x100 که یورو 2 هست.تصمیمش عوض شده و گفته حالا دیگه SJ بریزید!! :n35:

نمیدونم!
من کلی جستجو کردم تا سایت رسمی ارائه کننده اطلاعیه های فنی رو پیدا کردم. ظاهرا اعتبار این اطلاعیه بالاست!

abbas-t
19-07-2015, 23:09
سلام دوستان
الان روغن کدام شرکت داخلی بیشتر معتبره ؟البته روغن با سطح کیفی
SJ هم تولید کند.

abbas-t
19-07-2015, 23:23
سلام
سلام اقای اسمونی
من تاپینگو پی گرفتم تا به این نکته از فرمایشات شما رسیدم راجع به
وایر شمع و اب مقطر و گردگیرها .
برام جالبه پست مربوطه را نیز مطالعه کنم ،لطف کنید ادرس این پستو برام بزارید.متتشکرم

ali_ab
25-07-2015, 18:42
با سلام به دوستان عزیز
از سال 82 تا به حال برای 405 روغن توتال 5000 استفاده میکنم اما اخیرا احساس میکنم دیگه کیفیت سابق رو نداره و موتور مثل سابق روان کار نمیکنه و همچنین صدای موتور هم زیادتر شده.
ممنون میشم یه روغن خوب با گرید sl که تبخیر زیاد هم نداشته باشه بهم معرفی بفرمایید
از لطف دوستان سپاسگزارم
موفق باشید

Pourya-pc
25-07-2015, 18:45
با سلام به دوستان عزیز
از سال 82 تا به حال برای 405 روغن توتال 5000 استفاده میکنم اما اخیرا احساس میکنم دیگه کیفیت سابق رو نداره و موتور مثل سابق روان کار نمیکنه و همچنین صدای موتور هم زیادتر شده.
ممنون میشم یه روغن خوب با گرید sl که تبخیر زیاد هم نداشته باشه بهم معرفی بفرمایید
از لطف دوستان سپاسگزارم
موفق باشید

از روغن ایرانول استفاده کنید . کیفیت خوبی داره و بهتراز توتال هایی که معلوم نیست اصل هستن یا تقلبی میباشد .

Ali_softcenter
09-08-2015, 23:30

داداش شما یا شوخی کردی که با پراید از کیا جلو میزنی که شوخی جالبی نیست یا جدی گفتی که دیگه حرفی نیست! اون کیا اگر گاز بده شما که هیچی 206 رو هم با روغن اصل از آمریکا بیاری بریزی داخلش میکنه توی قوطی! منتهی شاسی بلند ها معمولا گاز نمیدن! و آروم میرن...برای همین شما میزنی جلو ازشون

- - - Updated - - -

داداش شما یا شوخی کردی که با پراید از کیا جلو میزنی که شوخی جالبی نیست یا جدی گفتی که دیگه حرفی نیست! اون کیا اگر گاز بده شما که هیچی 206 رو هم با روغن اصل از آمریکا بیاری بریزی داخلش میکنه توی قوطی! منتهی شاسی بلند ها معمولا گاز نمیدن! و آروم میرن...برای همین شما میزنی جلو ازشون

ArashMiniStar
10-08-2015, 13:01

- - - Updated - - -

معمولا از این جک ها از دارندگان ماشین های ایرانی زیادی میشنویم[emoji14]

fokahi110
11-08-2015, 18:41

- - - Updated - - -

سلام داداش درحالت عادی جلو میزنم حالا نمیدونم خداوکیلی تو دنده 2 نزدیک 50 تا میره شتابشم زیاده ولی خوب شاسی بلند و کیا یه چیز دیگن شوخی نبود جدا شتاب ماشین زیاد و عالیه برا من:n16::n01:

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

سلام داداش درحالت عادی جلو میزنم حالا نمیدونم خداوکیلی تو دنده 2 نزدیک 50 تا میره شتابشم زیاده ولی خوب شاسی بلند و کیا یه چیز دیگن شوخی نبود جدا شتاب ماشین زیاد و عالیه برا من:n16::n01:

ArashMiniStar
11-08-2015, 22:08

- - - Updated - - -

در حالت عادی؟؟ اقا نگاه کن 2 حالت داریم
یا اون طرف با نیش گاز داره میره ک خوب اینکه مقایسه نمیشه ! ی حالت هست ک هر دو پا کامل رو پدال میذارین اون موقع میشه!
من نمیدونم شما با یه روغن ایرانی!!! چطور ی ماشین ایرانی مث پراید متحول کردی!!فقط میدونم اگه پشت ی 206 tu5 بشینی همون اول پراید جا میذاره دیگه شاسی بلندای kia جای خودشو داره ک 206 در برابرشون هیچه! مگه موتور عوض بشی تیون این حرفا ک قضیه کلا فرق میکنه!

mohsen206206
12-08-2015, 00:56
سلام دوستان
آیا مارک روغن موتور در کم کردن و تغییردادنه صدای موتور -از نظر علمی- تاثیر داره؟
تا چ حدی؟

mehrdadb3
12-08-2015, 11:16
سلام
من دیروز روغن ماشین رو عوض کردم تا حالا توتال 7000 میریختم این سری ایرانول رویال پلاس ریختم که فقط 5W-40 رو داشت قیمتم 88 حساب کرد تازه میگفت قیمت پارسال هست
فقط موقع ریختن بهش گفتم 3.5 بریز که بیشتر ریخت حدود 3.8 گفت مشکلی پیش نمیاد و از این حرفا حالا این400 سی سی که اضافه ریخته مشکلی پیش نمیاره؟
روغن هم با ساکشن کشید بیرون و فیلتر روغن هم عوض کرد

Life24
12-08-2015, 12:42
سلام
من دیروز روغن ماشین رو عوض کردم تا حالا توتال 7000 میریختم این سری ایرانول رویال پلاس ریختم که فقط 5W-40 رو داشت قیمتم 88 حساب کرد تازه میگفت قیمت پارسال هست
فقط موقع ریختن بهش گفتم 3.5 بریز که بیشتر ریخت حدود 3.8 گفت مشکلی پیش نمیاد و از این حرفا حالا این400 سی سی که اضافه ریخته مشکلی پیش نمیاره؟
روغن هم با ساکشن کشید بیرون و فیلتر روغن هم عوض کرد

سلام
ماشین تون چی هست؟

Life24
12-08-2015, 13:06
به هر حال ظاهرا مقدار مناسب برای ماشین شما طبق گفته خودتون 3.4 هست که 3.5 میریزن همه و مشکلی نیست.
اما بیشتر خیر.
من نمیدانم چرا این تعویض روغنی ها عشق این دارن که روغن زیاد بریزن تو ماشین مردم؟
اون سری به من گفت ، روغن کم میکنه 3.7 برات میریزم. گفتم درست هست . روغن مقداری بخار میشه و هوا گرم هست. شما همان 3.5 بریز و من کم شد سر ریز میکنم.
درست هست کم کرد و من هم سر ریز کردم خودم..اما هیچ وقت زیادی نباید ریخت.

mehrdadb3
12-08-2015, 17:07
سلام
ماشین تون چی هست؟

206 تیپ 5 هستش

M.Amorous
13-08-2015, 13:19
سلام دوستان برای موتور EF7 باید چقدر روغن ریخت؟ من وقتی رفتم تعویض روغنی بران نزدیک 5.25 لیتر روغن ریخت گفت همین درسته! و یه سوال دیگه: به نظرتون هر چقدر باید روغنو عوض کرد؟
روغن هم توتال 7000

Life24
13-08-2015, 15:14
سلام دوستان برای موتور EF7 باید چقدر روغن ریخت؟ من وقتی رفتم تعویض روغنی بران نزدیک 5.25 لیتر روغن ریخت گفت همین درسته! و یه سوال دیگه: به نظرتون هر چقدر باید روغنو عوض کرد؟
روغن هم توتال 7000

سلام
من ماشین این مدلی رو نداشتم ..اما رفتم دفترچه رو از سایت ایران خودرو دانلود کردم در این لینک
ماشین سمند و صفحه 163
گفته شده با فیلتر 4.75 ریخته شود.
میشه گفت 200 سی سی از 5 لیتر کمتر اگر فیلتر هم عوض کنید.

- - - Updated - - -

روغن هم توتال 7000

سلام
من ماشین این مدلی رو نداشتم ..اما رفتم دفترچه رو از سایت ایران خودرو دانلود کردم در این لینک
ماشین سمند و صفحه 163
گفته شده با فیلتر 4.75 ریخته شود.
میشه گفت 200 سی سی از 5 لیتر کمتر اگر فیلتر هم عوض کنید.

jigili28sal
13-08-2015, 19:19
با سبلام و خسته نباشید من میخواستم راهنمایی کنید واسه ازرا چه روغنی بریزم .یکی از دوستان کاسترول مگناتیک پیشنهاد داد و رو چند هزار تا عوض کنم و سئوال اخ اینکه ازرا چند لیتر روغن میخواد

ess_1362
13-08-2015, 19:43
روغن هم توتال 7000

توی دفترچه قید شده 5.5 لیتر و البته متاسفانه یادش رفته بنویسه برای موتور خشک که در کمپانی برای اولین بار روغنگیری میشه
برای نوبت های بعدی که استفاده کننده روغن را تعویض می کنه حداکثر 4.8 لیتر روغن تمام سنتتیک یا نیمه سنتتیک باید استفاده بشه و چون فیلتر روغن هم حجمی نداره پس با فیلتر و بدون فیلتر همین مقدار کافی هست

با سبلام و خسته نباشید من میخواستم راهنمایی کنید واسه ازرا چه روغنی بریزم .یکی از دوستان کاسترول مگناتیک پیشنهاد داد و رو چند هزار تا عوض کنم و سئوال اخ اینکه ازرا چند لیتر روغن میخواد

روغن های غیر ایرانی چون از اصالتشون مدارکی در دست نیست توصیه به مصرف نمیشوند
توصیه می کنم از روغن های داخلی استفاده کنید
در حال حاضر دو شرکت پارس و ایرانول روغن های با کیفیت مناسبی تولید و عرضه می کنند
در وحله اول پارس سوپر پیشرو تمام سنتتیک با ویسکوزیته 5w-40 توصیه میشه و البته بعدش هم ایرانول رویال+
در مورد روغن های غیر ایرانی در صورتی که در اصل و بودن محصول مورد نظر ابهامی نباشه حدعقل نیمه سنتتیک توصیه میشه که استفاده از تمام سنتتیک ارجحیت داره

Ali_softcenter
14-08-2015, 12:20
توی دفترچه قید شده 5.5 لیتر و البته متاسفانه یادش رفته بنویسه برای موتور خشک که در کمپانی برای اولین بار روغنگیری میشه
برای نوبت های بعدی که استفاده کننده روغن را تعویض می کنه حداکثر 4.8 لیتر روغن تمام سنتتیک یا نیمه سنتتیک باید استفاده بشه و چون فیلتر روغن هم حجمی نداره پس با فیلتر و بدون فیلتر همین مقدار کافی هست

روغن های غیر ایرانی چون از اصالتشون مدارکی در دست نیست توصیه به مصرف نمیشوند
توصیه می کنم از روغن های داخلی استفاده کنید
در حال حاضر دو شرکت پارس و ایرانول روغن های با کیفیت مناسبی تولید و عرضه می کنند
در وحله اول پارس سوپر پیشرو تمام سنتتیک با ویسکوزیته 5w-40 توصیه میشه و البته بعدش هم ایرانول رویال+
در مورد روغن های غیر ایرانی در صورتی که در اصل و بودن محصول مورد نظر ابهامی نباشه حدعقل نیمه سنتتیک توصیه میشه که استفاده از تمام سنتتیک ارجحیت داره

کاسترول مکنتک ایرانیه عزیز فقط تحت لیسانسه! تازه اگه واقعا باشه.

ArashMiniStar
14-08-2015, 19:22
اقا چند تا نقل قول میکنی باشه فهمیدیم روغن ایرانی تاپه کاسترول روغن تصفیه ای هست

Ali_softcenter
15-08-2015, 00:22
اقا چند تا نقل قول میکنی باشه فهمیدیم روغن ایرانی تاپه کاسترول روغن تصفیه ای هست

اولا نقل قول ها عمدی ایجاد نشدن که شما اینجوری صحبت میکنید ! درستش کردم
دوما من الان نفهمیدم روغن ایرانی تاپ هست رو به من منتسب کردید یا نظر خودتون بود!
سوما! باز هم نفهمیدم منظورتون از تصفیه ای بودن روغن کاسترول چیه! یعنی این روغن رو از تصفیه روغن های مصرف شده دیگه درست میکنن و پک میکنن و 80 تومن قیمتشه؟ یا منظور دیگه ای داشتید!!

tavakoli1
29-08-2015, 01:10
سلام دوستان
بهترین روغن برای پارس LX موتور TU5 برای شهر اهواز چیه ؟
از آبان 1393 تا الان 8300 کیلومتر با روغن فابریکش رفته.
روغن رو عوض کنم یا بذارم 10000 کیلومتر خود نمایندگی عوض کنه ؟

سوال دیگه اینکه:

برای ماشین سورن مدل 1388 موتور معمولی جهت شهر اهواز چه روغنی پیشنهاد می کنید ؟

ess_1362
29-08-2015, 07:01
سلام دوستان

سوال دیگه اینکه:

در مورد موتور TU5 توصیه سازنده حدعقل روغن موتور با گرید SL و گرانروی 10-W40 هست که استفاده از روغن موتور تمام سنتتیک هم ، هم ارجحیت داره و هم بهتر هست
در مورد برند هم من توصیه خاصی نمی کنم چون ظاهرا این طور برداشت میشه که ممکنه برای برند خاصی تبلیغ بشه
در مورد تعویض توسط نمایندگی هم با روغن ایساکو قوطی طلایی که تولید شرکت نفت سپاهان هست تعویض میشه که روغن متوسطی هست و کیفیت به نسبت خوبی داره و البته دیده شده که توتال 7000 هم استفاده شده که روغن خوبی هست در صورت اصل بودن
در مورد سورن شما هم که احتمالا موتور XU7 هست اگر تا به حال از روغن نیمه سنتتیک استفاده کردین که توصیه من باز هم حفظ همون شرایط هست و در صورت استفاده از روغن معدنی باز هم همون شرایط را ادامه بدین

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-08-2015, 16:44
سلام دوستان
سوال دیگه اینکه:
سلام
به این سایت خوش آمدید
هوای اهواز خیلی شبیهِ کویت هست
در تابستان بهتره از 20w-50 استفاده کنین که که گرمای بسیار بالا رو بهتر تحمل میکنه
در سرما 10w-40
درضمن , دیر به دیر عوض کردنِ روغن باعث فرسوده شدنِ سریع موتور میشه
اگر ماشینتون رو میخواین سالهای سال نگه دارین , بهتره در تابستان حداکثر 4000km روغن رو عوض کنین و در زمستان 5000 یا 6000 کیلومتر
در این صورت , فیلتر روغن رو یک در میان عوض کنین
اگر بودجه اجازه ی این کار رو نمیده و میخواین همون 10000km عوضش کنین , لااقل بعد از 5000 کیلومتر فیلتر رو عوض کنین تا روغن بهتر تصفیه بشه و موتور کمتر فرسوده بشه
درضمن خیلی مهم هست که بدونید روغن موتور ماشینتون باید SJ باشه یا SL يا SM .
تعویض روغن از روی کیلومتر , معیار خوبی نیست چون کیفیت روغن و آب و هوا و شرایط استفاده از ماشین تاثیر زیادی داره در سرعتِ کهنه شدنِ روغن
پس باید هر 500KM گیج روغن رو بکشیم و مقدار روغن و رنگش و تمیزیش و بوش و چربیش رو چک کنیم تا موتور با روغن کهنه و کثیف و کم کار نکنه
اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری خودرو و کاهش هزینه هاش در این تاپیک:

tavakoli1
31-08-2015, 19:49
سلام
به این سایت خوش آمدید
هوای اهواز خیلی شبیهِ کویت هست
در تابستان بهتره از 20w-50 استفاده کنین که که گرمای بسیار بالا رو بهتر تحمل میکنه
در سرما 10w-40
درضمن , دیر به دیر عوض کردنِ روغن باعث فرسوده شدنِ سریع موتور میشه
اگر ماشینتون رو میخواین سالهای سال نگه دارین , بهتره در تابستان حداکثر 4000km روغن رو عوض کنین و در زمستان 5000 یا 6000 کیلومتر
در این صورت , فیلتر روغن رو یک در میان عوض کنین
اگر بودجه اجازه ی این کار رو نمیده و میخواین همون 10000km عوضش کنین , لااقل بعد از 5000 کیلومتر فیلتر رو عوض کنین تا روغن بهتر تصفیه بشه و موتور کمتر فرسوده بشه
درضمن خیلی مهم هست که بدونید روغن موتور ماشینتون باید SJ باشه یا SL يا SM .
تعویض روغن از روی کیلومتر , معیار خوبی نیست چون کیفیت روغن و آب و هوا و شرایط استفاده از ماشین تاثیر زیادی داره در سرعتِ کهنه شدنِ روغن
پس باید هر 500KM گیج روغن رو بکشیم و مقدار روغن و رنگش و تمیزیش و بوش و چربیش رو چک کنیم تا موتور با روغن کهنه و کثیف و کم کار نکنه
اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری خودرو و کاهش هزینه هاش در این تاپیک:

با تشکر از لطف دوستان

احتراما ممکن است اسم و مدل چند برند رو برای روغن پارس tu5 و سمند سورن موتور قدیمی برای این فصل جهت شهر اهواز، معرفی کنید.
اگه بخواهیم روغن ها خودمون بخریم ، بهترین جا کجاست .
بهترین برند فیلتر روغن برای پارس tu5 و سمند سورن موتور قدیمی و محل تهیه اون کجا می باشد ؟

با تشکر از اشتراک گذاشتن مطالب مفیدتون.

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-09-2015, 00:54
با تشکر از لطف دوستان
احتراما ممکن است اسم و مدل چند برند رو برای روغن پارس tu5 و سمند سورن موتور قدیمی برای این فصل جهت شهر اهواز، معرفی کنید.
اگه بخواهیم روغن ها خودمون بخریم ، بهترین جا کجاست .بهترین برند فیلتر روغن برای پارس tu5 و سمند سورن موتور قدیمی و محل تهیه اون کجا می باشد ؟
با تشکر از اشتراک گذاشتن مطالب مفیدتون.سلام
الشّکر لِله
ظاهراً توی ایران مارکهای زیادی هست از لیتری 8000 تومن تا لیتری 30000 تومن یا بیشتر
اگر ماشینتون رو میخواین سالها نگه دارین پس با توجه به بودجه , مرغوبترین روغن و فیلتر رو بخرین
بازار ایران شده آشفته دزد بازار پس سعی کنین از مغازه های معروف و مشهور و معتبر روغن بخرین و بسته بندیش رو خوب چک کنین تا دستکاری نشده باشه

tavakoli1
03-09-2015, 12:45
سلام

با استفاده از راهنمایی های شما دوستان و مطالب پیشین این تاپیک، از یک نمایندگی پخش ایرانول تو اهواز اقلام زیر رو برای پارس tu5 خریدم:

1- روغن موتور ایرانول رویال پلاس SAE 5w-40 تمام سنتتیک API SM/CF ، قیمتش شد 75000 تومان
2- فیلترها همش سرکان

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-09-2015, 15:02
سلام
با استفاده از راهنمایی های شما دوستان و مطالب پیشین این تاپیک، از یک نمایندگی پخش ایرانول تو اهواز اقلام زیر رو برای پارس tu5 خریدم:
1- روغن موتور ایرانول رویال پلاس SAE 5w-40 تمام سنتتیک API SM/CF ، قیمتش شد 75000 تومان
2- فیلترها همش سرکانسلام
گمان نکنم روغن ماشینتون SM باشه . باید SL باشه مگر اینکه در کاتالوگش SM باشه
درضمن 5W-40 روغن برای منطقه ی معتدل و سردسیر هست نه تابستونِ اهواز

sadegh571
03-09-2015, 16:20
سلام
برای پراید مدل 82 چه روغنی موتوری باید تهیه کنم؟
بعد چطوری باید روغن رو عوض کنم؟

mohamad skystar
03-09-2015, 16:37
سلام
برای پراید مدل 82 چه روغنی موتوری باید تهیه کنم؟
بعد چطوری باید روغن رو عوض کنم؟

روغن بهران سوپر پیشتاز برای پراید مناسبه.
برای تعویض روغنش به مغازه تعویض روغنی برو
چون چاله داره و ظرفی که روغن داخلش تخلیه میشه
اگر خودت میخوای عوض کنی یه ظرف با گنجایش مناسب
تهیه کن بزار زیر موتور محل تخلیه روغن و پیچ کارتل رو باز کن
تا روغن تخلیه کامل بشه. وقتی روغن تخلیه شد فیلتر روغن رو در صورت نیاز
عوض کن. بعد پیچ کارتل رو محکم ببند و روغن جدید رو بریز داخل موتور
البته من مختصر گفتم.

moein.madadi
07-09-2015, 00:19
سلامخدمت دوستان و بزرگان.
به نظرتون بهترین روغن برای ریو چه روغنی هست

- - - Updated - - -

moein.madadi
07-09-2015, 00:20

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-09-2015, 06:35
سلام خدمت دوستان و بزرگان.

سلام و خوش آمد به شما

سوالتون سوال بسیاری از مردم هست

برای تهیه ی روغن مناسب برای ماشینتون , به این نکات باید توجه کرد:
1- کلاسِ روغن مخصوص موتور ماشینتون
روی قوطی روغنِ موتورهای بنزینی حروفی نوشته میشه که تشکیل شده از دو حرف
حرف اول S هست
برای موتور دیزل (گازوئیلی) C نوشته شده
حرف دوم درجه ی کیفیت روغن هست که از A شروع میشه تا N
هر چه حرفِ دوم بالاتر باشه روغن مدرنتر و پیشرفته تر و باکیفیت تر هست
در این عکس به خوبی موضوع نشان داده شده
الان در ایران بیشتر از SJ و SL و SM
مثلاً ماتیز SJ میخواد
پژو 206 تیپ 5 , SL میخواد (طبق اطلاعات نوشته شده در کاتالوگش)
2- چیز دیگه ای که برای انتخاب روغن باید بدونین , درجه گرانرویِ مناسب برای موتور ماشینتون هست
گرانروی یعنی مقاومت در برابر جاری شدن
مثال:
عسل گرانرویش خیلی بیشتر از آب هست و به راحتی جاری نمیشه
هر چی حرارت هوا (گرمای جو ) بیشتر باشه باید از روغن با گرانروی بیشتر استفاده کرد تا در موتور بر اثر حرارت شدید مثل آب نشه (شل و آبکی نشه )
درجه ی گرانروی رو با اعداد نشون میدند
مثال:
0W-30 برای مناطق بسیار سرد هست مثل زمستان همدان و شهر کرد و تبریز
روغن 10W-40 برای زمستان اهواز و تابستان شهرکرد مناسبه
روغن 20W-50 برای تابستان مناطق بسیار گرم مناسبه مثل تابستان اهواز و بوشهر و آبادان
پس شما باید کلاس روغن موتور ماشینتون رو بدونین تا بتونین روغن مناسب رو یخرین یعنی SJ یا SL یا SM و غیره
شرایط آب و هوائی و شرایط کار موتور رو هم باید در نظر بگیرین تا روغن با گرانروی مناسب بخرین یعنی 0W-40 یا 10W-40 یا 20W-50 و غیره
در این جدول درجه حرارت جو برای هر کدوم از روغنها نوشته شده
استفاده از روغن 20W-50 در زمستان خصوصاً در مناطق سردسیر ضرر داره چون به خوبی جریان پیدا نمیکنه و خوب قطعات رو چرب نمیکنه و سایش و فرسایش زیاد میشه
استفاده از روغنی مثل 0W-30 هم برای تابستان خصوصاً جائی مثل اهواز ضرر داره چون بسیار روان و آبکی میشه و اصطکاک رو خوب کاهش نمیده و فرسایش موتور زیاد میشه
3- مارک (براند) روغن
در دنیا و در ایران کارخانه های زیادی روغن موتور تولید میکنند پس با توجه به بودجه باید بهترین مارک رو بخرین
در دنیا روغنهای آلمانی و امریکائی حرف اول رو میزنند و سپس انگلیسی و ژاپنی و بعدش هم کشورهای دیگر اروپائی و سپس کره ی جنوبی و دست آخِر هم چین و هند و ایران
دزدی و کلک و تقلب هم که توی بازار ایران بیداد میکنه پس باید سعی کنین از فروشگاههای معتبر بخرین که امکان دزد و کلاهبردار بودنشون کمتره
روغن باید بسته بندی پلمپ داشته باشه و خودتون بازش کنین . اجازه ندین مغازه دار باز کنه چون ممکنه کلک زده باشه و قوطی خالی یک روغن آلمانی رو با روغن بنجل ایرانی پر کرده باشه . اصلاً تعارف و نکنین توی این کارها . روغن رو بردارین و مثل پلیسها همه جاش رو بررسی کنین تا مطمئن بشید پلمپش درسته .
گرچه کار به جائی کشیده که کلاهبردارها هم خوب پلمپ میکنند اما خرید از فروشگاههای معتبر امکان کلاهبرداری رو کم میکنه
مثلاً اگه قراره مسافرت طولانی برید , با خودتون یک گالن روغن مرغوب ببرید و یک فیلـتر مرغوب استاندارد تا مجبور نشین از مغازه های بین راه روغن و فیلـتر بخرین
چه وقت باید روغن رو تعویض کرد
کیلومتری عوض کردنِ روغن اشتباهه بلکه بستگی به شرایط هوا , سرایط کار کردن موتور , میزان سلامت و یا فرسودگی موتور داره
روغنی که مثل قیر کاملاً سیاهِ سیاه شده باید فوراً تعویض بشه بلکه قهوه ای بسیار بسیار تیره هم باید تعویض بشه
اگر از کسانی هستید که هر 10 هزار کیلومتر روغن تعویض میکنین , بهتره در 5000 کبلومتر فیلـتر رو تعویض کنین تا روغن بهتر تصفیه بشه و عمر موتور کم نشه و به حرف کسی هم توجه نکنید اگر گفت بابا کی فیلتـر بدون روغن تعویض میکنه ؟
اگر ماشین خریدین که سالهای سال ازش استفاده کنین بهتره 5000 تا که رسید فیلـتر عوض بشه . اگر فیلتـر بزرگ هست بهتره نیم لیتر روغن هم اضافه بشه و باید قبل از تعویض فیلـتر , موتورحداقل یک ساعت خاموش باشه تا روغن کمتری از محل نصب فیلتـر بریزه بیرون
در تابستان بهتره هر 5000 یا حتی 4000 کیلومتر روغن تعویض بشه تا عمر موتور چند برابر بشه و در زمستان هر 6000 تا تعویض بشه
اگر اینطوری تعویض کنین دیگه میتونین فـیلتر رو یک در میان تعویض کنین یعنی یک بار فیـلتر و روغن و یک بار فقط روغن
درضمن هر 500 کیلومتر باید گیج رو بکشین تا از مقدار روغن مطمئن بشین تا اگر موتور روغن کم میکنه , بهش اضافه کنین و باید دقیقاً مثل روغنی باشه که توی موتور هست

اطلاعات بیشتر در مورد صرفه جوئی در کاهش هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن در سال:
صرفه جوئی در هزینه های زندگی:

moein.madadi
07-09-2015, 13:38
خیلی ممنون بابت خوش امد گویی...
و بسیار ممنون بابت توضیحات کامل ....:n12:

- - - Updated - - -

خیلی ممنون بابت خوش امد گویی...
و بسیار ممنون بابت توضیحات کامل ....:n12:

DaaVooD
07-09-2015, 15:29
درود
پدر بنده از سال 84 در ماشین206 تیپ 2 روغن توتال 20-50 میریزن. (هر چقدر بهشون میگم اینا تقلبیه و مثل قبل نیست نمیپذیرن) موتور اصلن نرم کار نمیکنه، صدای موتور زیاد شده و ....
تقریبن 2 ماه پیش استپر ماشین خراب شد ( فابریک فرانسه) و تعویض کردم با مدل فرانسوی . حالا دوباره خراب شده...
دیروز برای وارسی استپر، لوله بخار روغن از قالپاق روغن موتورو جدا کردم و متوجه شدم بخار روغن زیادی از موتور خارج میشه (دود آبی) بطوریکه مجرای لوله و سر استپر چرب بود...
حالا به نظر اساتید، علت خرابی استپر همین بخار روغنه بی کیفیته؟ و با تعویض روغن مشکل حل میشه؟

با تشکر.

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-09-2015, 17:25
درود
پدر بنده از سال 84 در ماشین206 تیپ 2 روغن توتال 20-50 میریزن. (هر چقدر بهشون میگم اینا تقلبیه و مثل قبل نیست نمیپذیرن) موتور اصلاً نرم کار نمیکنه، صدای موتور زیاد شده و ....
تقریبن 2 ماه پیش استپر ماشین خراب شد ( فابریک فرانسه) و تعویض کردم با مدل فرانسوی . حالا دوباره خراب شده...
دیروز برای وارسی استپر، لوله بخار روغن از قالپاق روغن موتورو جدا کردم و متوجه شدم بخار روغن زیادی از موتور خارج میشه (دود آبی) بطوریکه مجرای لوله و سر استپر چرب بود...
حالا به نظر اساتید، علت خرابی استپر همین بخار روغنه بی کیفیته؟ و با تعویض روغن مشکل حل میشه؟

با تشکر.

سلام
استپر قطعه گرانی هست . اول تستش کنین , اگر خراب بود عوضش کنین

اگر چراغ check روشن نمیشه پس به احتمال 90% سالمه و فقط باید تمیز و یا تنظیم و یا ریسِت بشه reset
حتی اگر چراغ چک روشن میشه یا دائم روشنه ممکنه فیشش مشکل داره یا یکی از سیمهاش قطعی داره
روش تمیز کردنش :
بازش کنین
بنزین بریزین توش اما کاملا پر نشه
سرس بالا , محکم بزنینش به کف دست دیگتون
بتکونینش
دوباره تکرار کنین
5 دقیقه بذارید خشک بشه و نصبش کنین
سرش رو اندازه بگیرین قبل از نصب تا مطمئن بشین تنظیمه
شاید نیاز به ریست هم داشته باشه
روش ریست:
سیم منفی باتری رو 2 دقیقه بردارین
دوباره وصلش کنین
سوئیچ 5 ثانیه باز
س 5 ث بسته
س 5 ث باز
استارت بدون گاز
صبر کنین تا حرارت به حد نرمال برسه
کولر 10 ث روشن
کولر 10 ث خاموش
موتور خاموش

=====================================

علتهای کم شدن روغن موتور:
•نشتی از پیچ کارتل
•نشتی از اطراف واشر کارتل
•نشتی از اطراف واشر درپوش سوپاپها
•نشتی از محل فلتر روغن
•نشتی از مکان نصب دلکو
•نشتی از اطراف پایه ی دلکو
•نشتی از داخل دلکو به دلیل خرابی کاسه نمد محورش
•نشتی از کاسه نمد سر میل لنگ
•نشتی از کاسه نمد میل سوپاپ
• نشتی از اطراف سرسیلندر به دلیل خرابی واشر سرسیلندر . روغن این نشتی مممکنه بریزه داخل یکی از سیلندرها
•نشتی از شیلنگهای سیستم pcv
•نشتی از محل نصب یونیتِ دریچه ی گاز به منیفولد هوا
•ورود بخار روغن به منیفولد هوا از راه شیلنگ سیستم pcv که بخار روغن رو از اتاقک زیر میل لنگ میفرسته به داخل منیفولد هوا
اگر داخل شیلنگ منیفولد چرب هست و داخل منیفولد هم چربه پس مقداری از روغن اینطوری داره میره توی سیلندرها و میسوزه
هر چه رینگهای پیستونها فرسوده و نازکتر باشه کمپرس بیشتری از سیلندرها نشت میکنه به اتاقک میل لنگ و روغن بیشتری بخار میشه و میره توی منیفولد
اگر بر اثر استهلاک و فرسایش , سیلندرها هم گشاد شده باشه و پیستونها هم کوچک شده باشه روغن بسیار زیادی بخار میشه و اگر با موتور گرم شیلنگ pcv رو از منیفولد جدا کنید دود سفید ازش بیرون میاد
برای دیدن داخل منیفولد کافیه دریچه ی گاز رو با پیچوندن اهرمش باز کنید و داخل منیفولد رو با نور چراغ ببینید که آیا چرب و روغنی هست یا نه
• روغن بنجل که در درجه حرارت کم بخار میشه باعث افزایش بخار روغن و رفتنش به منیفولد میشه و میره توی سیلندرها و میسوزه و از اگزوز خارج میشه
•فرسوده بودن بیش از حد سیلندرها و پیستونها و رینگها باعث نفوذ روغن به سیلندرها از زیر میشه و میسوزه که باعث دود سفید در اگزوز میشه

ess_1362
07-09-2015, 19:13
سلام و خوش آمد به شما

سوالتون سوال بسیاری از مردم هست

برای تهیه ی روغن مناسب برای ماشینتون , به این نکات باید توجه کرد:
1- کلاسِ روغن مخصوص موتور ماشینتون
روی قوطی روغنِ موتورهای بنزینی حروفی نوشته میشه که تشکیل شده از دو حرف
حرف اول S هست
برای موتور دیزل (گازوئیلی) C نوشته شده
حرف دوم درجه ی کیفیت روغن هست که از A شروع میشه تا N
هر چه حرفِ دوم بالاتر باشه روغن مدرنتر و پیشرفته تر و باکیفیت تر هست
در این عکس به خوبی موضوع نشان داده شده
الان در ایران بیشتر از SJ و SL و SM
مثلاً ماتیز SJ میخواد
پژو 206 تیپ 5 , SL میخواد (طبق اطلاعات نوشته شده در کاتالوگش)
2- چیز دیگه ای که برای انتخاب روغن باید بدونین , درجه گرانرویِ مناسب برای موتور ماشینتون هست
گرانروی یعنی مقاومت در برابر جاری شدن
مثال:
عسل گرانرویش خیلی بیشتر از آب هست و به راحتی جاری نمیشه
هر چی حرارت هوا (گرمای جو ) بیشتر باشه باید از روغن با گرانروی بیشتر استفاده کرد تا در موتور بر اثر حرارت شدید مثل آب نشه (شل و آبکی نشه )
درجه ی گرانروی رو با اعداد نشون میدند
مثال:
0W-30 برای مناطق بسیار سرد هست مثل زمستان همدان و شهر کرد و تبریز
روغن 10W-40 برای زمستان اهواز و تابستان شهرکرد مناسبه
روغن 20W-50 برای تابستان مناطق بسیار گرم مناسبه مثل تابستان اهواز و بوشهر و آبادان
پس شما باید کلاس روغن موتور ماشینتون رو بدونین تا بتونین روغن مناسب رو یخرین یعنی SJ یا SL یا SM و غیره
شرایط آب و هوائی و شرایط کار موتور رو هم باید در نظر بگیرین تا روغن با گرانروی مناسب بخرین یعنی 0W-40 یا 10W-40 یا 20W-50 و غیره
در این جدول درجه حرارت جو برای هر کدوم از روغنها نوشته شده
استفاده از روغن 20W-50 در زمستان خصوصاً در مناطق سردسیر ضرر داره چون به خوبی جریان پیدا نمیکنه و خوب قطعات رو چرب نمیکنه و سایش و فرسایش زیاد میشه
استفاده از روغنی مثل 0W-30 هم برای تابستان خصوصاً جائی مثل اهواز ضرر داره چون بسیار روان و آبکی میشه و اصطکاک رو خوب کاهش نمیده و فرسایش موتور زیاد میشه
3- مارک (براند) روغن
در دنیا و در ایران کارخانه های زیادی روغن موتور تولید میکنند پس با توجه به بودجه باید بهترین مارک رو بخرین
در دنیا روغنهای آلمانی و امریکائی حرف اول رو میزنند و سپس انگلیسی و ژاپنی و بعدش هم کشورهای دیگر اروپائی و سپس کره ی جنوبی و دست آخِر هم چین و هند و ایران
دزدی و کلک و تقلب هم که توی بازار ایران بیداد میکنه پس باید سعی کنین از فروشگاههای معتبر بخرین که امکان دزد و کلاهبردار بودنشون کمتره
روغن باید بسته بندی پلمپ داشته باشه و خودتون بازش کنین . اجازه ندین مغازه دار باز کنه چون ممکنه کلک زده باشه و قوطی خالی یک روغن آلمانی رو با روغن بنجل ایرانی پر کرده باشه . اصلاً تعارف و نکنین توی این کارها . روغن رو بردارین و مثل پلیسها همه جاش رو بررسی کنین تا مطمئن بشید پلمپش درسته .
گرچه کار به جائی کشیده که کلاهبردارها هم خوب پلمپ میکنند اما خرید از فروشگاههای معتبر امکان کلاهبرداری رو کم میکنه
مثلاً اگه قراره مسافرت طولانی برید , با خودتون یک گالن روغن مرغوب ببرید و یک فیلـتر مرغوب استاندارد تا مجبور نشین از مغازه های بین راه روغن و فیلـتر بخرین
چه وقت باید روغن رو تعویض کرد
کیلومتری عوض کردنِ روغن اشتباهه بلکه بستگی به شرایط هوا , سرایط کار کردن موتور , میزان سلامت و یا فرسودگی موتور داره
روغنی که مثل قیر کاملاً سیاهِ سیاه شده باید فوراً تعویض بشه بلکه قهوه ای بسیار بسیار تیره هم باید تعویض بشه
اگر از کسانی هستید که هر 10 هزار کیلومتر روغن تعویض میکنین , بهتره در 5000 کبلومتر فیلـتر رو تعویض کنین تا روغن بهتر تصفیه بشه و عمر موتور کم نشه و به حرف کسی هم توجه نکنید اگر گفت بابا کی فیلتـر بدون روغن تعویض میکنه ؟
اگر ماشین خریدین که سالهای سال ازش استفاده کنین بهتره 5000 تا که رسید فیلـتر عوض بشه . اگر فیلتـر بزرگ هست بهتره نیم لیتر روغن هم اضافه بشه و باید قبل از تعویض فیلـتر , موتورحداقل یک ساعت خاموش باشه تا روغن کمتری از محل نصب فیلتـر بریزه بیرون
در تابستان بهتره هر 5000 یا حتی 4000 کیلومتر روغن تعویض بشه تا عمر موتور چند برابر بشه و در زمستان هر 6000 تا تعویض بشه
اگر اینطوری تعویض کنین دیگه میتونین فـیلتر رو یک در میان تعویض کنین یعنی یک بار فیـلتر و روغن و یک بار فقط روغن
درضمن هر 500 کیلومتر باید گیج رو بکشین تا از مقدار روغن مطمئن بشین تا اگر موتور روغن کم میکنه , بهش اضافه کنین و باید دقیقاً مثل روغنی باشه که توی موتور هست

اطلاعات بیشتر در مورد صرفه جوئی در کاهش هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن در سال:
صرفه جوئی در هزینه های زندگی:

بسیار ممنون از توضیحات شما
چند تا دوست دارم که در ایالت های کالیفرنیا ، نوادا و آریزنای بلاد کفر زندگی می کنند
این چند تا دوست مجموعه از فورد ، تویوتا و هوندا دارند
جالبه که گارانتی برای همه مدل ها برندهای با گرید SN و ویسکوزینه 0W20 استفاده می کنه
پس اینکه مثلا در مناطق سردسیر باید روغن 20W50 و سردسیر 0W30 استفاده کرد نمی تونه توجیه دقیقی داشته باشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-09-2015, 22:30
بسیار ممنون از توضیحات شما
چند تا دوست دارم که در ایالت های کالیفرنیا ، نوادا و آریزنای بلاد کفر زندگی می کننداین چند تا دوست مجموعه از فورد ، تویوتا و هوندا دارند
جالبه که گارانتی برای همه مدل ها برندهای با گرید SN و ویسکوزینه 0W20 استفاده می کنهپس اینکه مثلا در مناطق سردسیر باید روغن 20W50 و سردسیر 0W30 استفاده کرد نمی تونه توجیه دقیقی داشته باشهسلام
ممنون از نظرتون
شما نظرتون اینه که در اهواز استفاده از 0w-30 و 20W-50 فرقی نداره ؟

aminkhan2014
08-09-2015, 04:47
این همه بحث نداره،برای ریو مناسب ترین و بصرفه ترین گزینه طبق راهنمای اصلی 10-40 نیمه سنتیک SL هست که ظاهرا هر5000 تا باید عوض بشه
البته تعویض روغنی های فهیم هم که مثل همیشه روغن فله و 20-50 را پیشنهاد میدهن

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-09-2015, 06:46
این همه بحث نداره،برای ریو مناسب ترین و بصرفه ترین گزینه طبق راهنمای اصلی 10-40 نیمه سنتیک SL هست که ظاهرا هر5000 تا باید عوض بشهالبته تعویض روغنی های فهیم هم که مثل همیشه روغن فله و 20-50 را پیشنهاد میدهن[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلام
ممنون از راهنمائیتون
بنده سعی کردم چیزی بنویسم که به درد همه ی بازدیدکنندگان این تاپیک بخوره و دیگه هر مدل ماشینیکه داشته باشند بتونند راحت براش روغن مناسب رو انتخاب کنند و بدونند کِی باید تعویض بشه
:20:

ess_1362
08-09-2015, 06:56
سلام
ممنون از نظرتون
شما نظرتون اینه که در اهواز استفاده از 0w-30 و 20W-50 فرقی نداره ؟

مشخصه که بسیار با هم فرق دارند
یکی مینرال هست و دیگری سینتتیک
نظر من این هست که در روغن های فول سنتتیک بعلت استفاده از پلیمر های بیشتر گستره بیشتری از دما را پوشش میده
من حدس میزنم دیاگرامی که شما گذاشتی یا آپدیت نیست یا ممکن ست توسط آماتور ایجاد شده باشه
به هر حال پی بردن به اصل موضوع کار سختی نیست و در نهایت میشه با استعلام از شرکت تولید کننده روغن یک استعلام گرفت برای امارات متحده عربی یا عمان که مناطق گرمسیر هستند و مثلا عنوان کرد که برای ماشینی مثل تویوتا آریون مدل 2015 میشه از روغن موتور 0W20 استفاده کرد و تفاوتش را 20W50 چیه؟
-----------------------------------
در مورد ریو هم چون خودم یک مدت ریو داشتم هم میشه 10W40 نیمه سنتتیک استفاده کرد و هم 20W50 مینرال که باید یک فلشبک به عقب داشت و دید کارکرد خودرو چقدر هست و قبلا چه روغنی استفاده شده
اگر کارکرد بالا باشه و از روغن مینرال قبلا استفاده شده توصیه من این هست که همون مینرال را ادامه بدن و اگر نیمه سنتتیک استفاده شده میشه می تونند از برند های نیمه سنتتیک استفاده کنند

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-09-2015, 08:33
مشخصه که بسیار با هم فرق دارندیکی مینرال هست و دیگری سینتتیکنظر من این هست که در روغن های فول سنتتیک به علت استفاده از پلیمر های بیشتر گستره بیشتری از دما را پوشش میده
من حدس میزنم دیاگرامی که شما گذاشتی یا آپدیت نیست یا ممکن ست توسط آماتور ایجاد شده باشه
به هر حال پی بردن به اصل موضوع کار سختی نیست و در نهایت میشه با استعلام از شرکت تولید کننده روغن یک استعلام گرفت برای امارات متحده عربی یا عمان که مناطق گرمسیر هستند و مثلا عنوان کرد که برای ماشینی مثل تویوتا آریون مدل 2015 میشه از روغن موتور 0W20 استفاده کرد و تفاوتش را 20W50 چیه؟
در مورد ریو هم چون خودم یک مدت ریو داشتم هم میشه 10W40 نیمه سنتتیک استفاده کرد و هم 20W50 مینرال که باید یک فلشبک به عقب داشت و دید کارکرد خودرو چقدر هست و قبلا چه روغنی استفاده شده اگر کارکرد بالا باشه و از روغن مینرال قبلا استفاده شده توصیه من این هست که همون مینرال را ادامه بدن و اگر نیمه سنتتیک استفاده شده میشه می تونند از برند های نیمه سنتتیک استفاده کنند
سلام
تشکر از شما
در نت نمودارهای اینجوری زیاده

ess_1362
08-09-2015, 10:44
سلام
تشکر از شما
در نت نمودارهای اینجوری زیاده

نمودارهای توی نت خیلی نیشه بهش اعتماد کرد
باید از یک مرجع معتبر باشه چون همون طور که توی انجمن همه نوع کاربری وجود داره ، توی نت هم ممکن هست همه نوع کاربری ظاهر بشه و البته نمودارهای فیک
به هر حال من قصد دارم یک ایمیل به یک شرکت تولید روغن بزنم ولی نمی دونم کدومش!!
کاسترول ، موبیل 1و ....؟
می خوام به جایی که ایمیل میزنم نه اینقدر درهپیت باشه که نتونه جواد شفافی بده و نه اینقدر با کلاس که تحویل نگیره؟:n02:
بطور مثال پارسال یک ایمیل به سایت چمپیون آمریکا زدم و استعلام یک شمع را گرفتم که در کمال احترام از سایت اروپا برام استعلام کردن(چون ماشین من توی آمریکا اصلا عرضه نشده) و جواب را کامل واضح ،دقیق و شفاف گفتن
سه روز پیش هم به هر سه تولید کننده مطرح روغن کشور خودمون ایمیل زدم و متاسفانه تا این لحظه دو تاشون جواب ندادن و ایمیل یکیش هم فیکه:n02:

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-09-2015, 15:16
سلام
امروز این روغن رو توی یک مغازه دیدم . SAE 60 !!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نوشته مخصوص موتورهائی هست که روغن خورَک !!! داره
:20:
البته استفاده از این روغن برای مناطق سردسیر و حتی زمستونِ مناطق گرمسیر ضرر داره
قیمت: لیتری 10 هزار تومن

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-09-2015, 15:55
نمودارهای توی نت خیلی نیشه بهش اعتماد کردباید از یک مرجع معتبر باشه چون همون طور که توی انجمن همه نوع کاربری وجود داره ، توی نت هم ممکن هست همه نوع کاربری ظاهر بشه و البته نمودارهای فیک
به هر حال من قصد دارم یک ایمیل به یک شرکت تولید روغن بزنم ولی نمی دونم کدومش!!کاسترول ، موبیل 1و ....؟
می خوام به جایی که ایمیل میزنم نه اینقدر درهپیت باشه که نتونه جواد شفافی بده و نه اینقدر با کلاس که تحویل نگیره؟:n02:
بطور مثال پارسال یک ایمیل به سایت چمپیون آمریکا زدم و استعلام یک شمع را گرفتم که در کمال احترام از سایت اروپا برام استعلام کردن(چون ماشین من توی آمریکا اصلا عرضه نشده) و جواب را کامل واضح ،دقیق و شفاف گفتن
سه روز پیش هم به هر سه تولید کننده مطرح روغن کشور خودمون ایمیل زدم و متاسفانه تا این لحظه دو تاشون جواب ندادن و ایمیل یکیش هم فیکه:n02:سلام
این سایت لیکومولی هست
این هم لیستِ مشهورها

ess_1362
08-09-2015, 21:30
سلام
این سایت لیکومولی هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
این هم لیستِ مشهورها

سایت موبیل 1 که خبری از ایمیل نبود
به ناچار استعلام گرفتم از سایت کاسترول آمریکا تا ببیم اون کافرا سریعتر جواب میدن یا این دو تولید کننده مسلمان داخلی

K!ng of th3 K!ngs
19-09-2015, 23:59
آقایون برای 206 نیپ 3 مدل 85 در شهر تهران چه برندی و با چه درجه ای ؟

rasoul1988
28-10-2015, 02:07
سلام دوستان.
ماشین بنده پراید یورو 4 مدل 93 هست. خودمم ساکن تبریزم.
تا کنون خود بنده از بهران پیشتاز 20w50 استفاده میکردم که از نوع مینرال هست.سوالم اینه که با توجه به زمستونای سرد اینجا اگر از بهران سوپر پیشتاز 10w40 که ار نوع نیمه سنتتیک هست استفاده کنم برای ماشین مشکلی پیش میاد یا نه؟ یعنی تغییر روغن از نوع مینرال به نیمه سنتتیک؟؟؟

aminkhan2014
28-10-2015, 06:44
برای پراید یورو 4 باید کلا از 10-40 استفاده بشه

rasoul1988
28-10-2015, 10:55
پیشنهاد شما چه مارکیه؟؟؟
اکثر 10-40 ها نیمه سنتتیک هستند.
مثلا ایرانول 12000 و ریسینگ هر دو 10-40 دارن. بهران سوپر پیشتاز هم 10-40 هست.
کدومشون بهتره؟؟؟؟

aminkhan2014
28-10-2015, 12:09
برای پراید یورو4 خود شرکت به دلیل تغییر در تاپیتها گفته بود که باید از نیمه سنتیک استفاده کرد
ایرانول12000 نیمه سنتیک اگر در بازار دیدی،سلام منو بهش برسون برای ما هم بخر،گشتم نبود نگرد نیست:n02:،سایتشون برای قشنگی یک چیزی زده
تنها نیمه سنتیک با استاندارد پایینتر که دیدم یک10-40 تولید نفت پارس هست که سایپا مخصوص پراید میزنه و نمایندگیهاش دارندAPI SJ فکر کنم باشه
ولی میتونی راحت از پارس سوپرپایا10-40 و ایرانول ریسینگ و بهران سوپر پیشتاز استفاده کنی،به ترتیب از خوب به بد گفتم

mohamad skystar
28-10-2015, 12:59
آقایون برای 206 نیپ 3 مدل 85 در شهر تهران چه برندی و با چه درجه ای ؟

روغن خارجی کاسترول
روغن ایرانی ایرانول ریسینگ 10/50

rasoul1988
28-10-2015, 15:22
با این حساب فکر کنم ریسینگ بخرم بهتره. 4 لیتریش چند درمیاد؟؟؟

aminkhan2014
28-10-2015, 18:24
عمده فروش حدود45 و تعویض روغنی 55-60

mehrdad_ab
01-11-2015, 18:38
سلام دوستان
برای پراید مدل 85 دوگانه کارگاهی چه نوع روغن موتوری مناسب هستش ؟
اصولاً عدد tbn روغن موتور برای این خودرو باید چند باشه ؟

Life24
13-11-2015, 23:26
سلام
این بهران چرا این قدر روغن هاش اشغالی هست ؟!!! :n04:
سوپر پیشتاز برای 206 تیپ 5 ریختم. امروز که عوض کردم 6500 تا راه رفته بود.
3.5 ریختم روز اول. 2 بار هم روغن سر ریز کردم در این مدت. امروز با ساکشن 3 لیتر هم توش روغن نبود!!!!
برای پراید که چند سال هست ایرانول میریزم و خوب هست
این سری برای 206 ایرانول ریسینگ ریختم. ببینم چی میشه..
متاسفانه روغن های خارجی هم نداریم. المان و انگلیس و .. همش برای من غیرقابل باور هست که راست باشه!!!
و گرنه این روغن ها رو مصرف نمیکردم..
ولی بهران که هیچی......... :n21:

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-11-2015, 23:57
سلام دوستانبرای پراید مدل 85 دوگانه کارگاهی چه نوع روغن موتوری مناسب هستش ؟اصولاً عدد tbn روغن موتور برای این خودرو باید چند باشه ؟
با سلام و خوش آمد به شما
مطلب 591 در این صفحه رو بخونید
پراید 85 به احتمال 95% روغنش SJ هست

farshad.88
15-11-2015, 13:53
سلام. برای پژو پارس سال مدل بهمن 92 چه روغن موتوری رو پیشنهاد میدن ؟ شهرستان رفسنجان هستم. تقریبا نصف بیشتر کارکرد رو توی جاده هستم

Life24
15-11-2015, 13:57
سلام. برای پژو پارس سال مدل بهمن 92 چه روغن موتوری رو پیشنهاد میدن ؟ شهرستان رفسنجان هستم. تقریبا نصف بیشتر کارکرد رو توی جاده هستم
ایرانول 16000

امير موسر
15-11-2015, 14:00
سلام
این بهران چرا این قدر روغن هاش اشغالی هست ؟!!! :n04:
سوپر پیشتاز برای 206 تیپ 5 ریختم. امروز که عوض کردم 6500 تا راه رفته بود.
3.5 ریختم روز اول. 2 بار هم روغن سر ریز کردم در این مدت. امروز با ساکشن 3 لیتر هم توش روغن نبود!!!!
برای پراید که چند سال هست ایرانول میریزم و خوب هست
این سری برای 206 ایرانول ریسینگ ریختم. ببینم چی میشه..
متاسفانه روغن های خارجی هم نداریم. المان و انگلیس و .. همش برای من غیرقابل باور هست که راست باشه!!!
و گرنه این روغن ها رو مصرف نمیکردم..
ولی بهران که هیچی......... :n21:

کلا TU5 زیاد روغن کم میکنه ! میگن زیاد بخار میکنه !! منم داشتم ، مگنتک میریختم کم میکرد !

ArashMiniStar
15-11-2015, 15:50
کلا TU5 زیاد روغن کم میکنه ! میگن زیاد بخار میکنه !! منم داشتم ، مگنتک میریختم کم میکرد !
بنظر ماشین شما ایراد داره وگرنه منم tu5 دارم مگنتیک میریزم
چرا ب اون صورت کم کردنشو احساس نمیکنم

امير موسر
15-11-2015, 18:41
بنظر ماشین شما ایراد داره وگرنه منم tu5 دارم مگنتیک میریزم
چرا ب اون صورت کم کردنشو احساس نمیکنم

ماشینو فروختم . مشکلی نداشت ، خیلی زیاد کم نمیکرد ولی میکرد .

Life24
15-11-2015, 23:52
ماشین نو هست. و گرنه میگفتیم مشکل موتوری داره...
این موارد هم زیاد پیش میاد..دوستان مراقب باشید ..اگر چند مدل از ماشین افتاده، بی خودی ، موتور رو تعمیر نکنن..چون ماشین نو هم این طوریه

dvb595959
18-11-2015, 21:32
درود
دوستان پژو 405 tu5 دقیقا چقدر روغن باید براش استفاده بشه؟
تعویض روغنی ی 4 لیتری توتال 5000 هزار برام کامل ریخت ولی الان میبینم که مدام روغن میریزه از ماشین..... از پیچ کارتر نیست چون فقط ساکشن کرد و پیچ رو باز نکرده.....

ess_1362
19-11-2015, 08:13
درود
دوستان پژو 405 tu5 دقیقا چقدر روغن باید براش استفاده بشه؟
تعویض روغنی ی 4 لیتری توتال 5000 هزار برام کامل ریخت ولی الان میبینم که مدام روغن میریزه از ماشین..... از پیچ کارتر نیست چون فقط ساکشن کرد و پیچ رو باز نکرده.....

بین 3.4 تا نهایت 3.5 لیتر
ضمنا ویکوزیته و سطح کیفی روغن هم اشتباه هست و اگر از محصولات توتال استفاده می کنید حدعقل باید توتال 7000 استفاده کنید
احتمال زیاد یا از گیج داره سر ریز میشه و یا از یکی از مجاری سر سیلندر
حتما در اولین فرصت روغن را تعویض کنید

rasoul1988
19-11-2015, 14:47
سلا دوستان.
من به یکی از دوستان که پخش روغن داشت سپردم برام ریسینگ 10-40 بیاره بجاش اینو آورده که اسمی از ایرانول روش نیست. برا پراید یورو 4 استفاده کنم اینو یا نه؟؟؟

aminkhan2014
19-11-2015, 18:04
تا حالا روغن با این برند اصلا ندیده بودم چند خریدی؟
بنظرم که مشکوکه و اصلا آلمانی نیست،استاندارد و گریدش به پراید میخوره ولی مشکوکه...البته به پراید روغن فله هم بدهی نه نمیگه...

rasoul1988
19-11-2015, 18:16
۶۰ تومن خریدم. روش که علامت استاندارد ایرانو زده ولی مشکوکم

abbas-t
23-11-2015, 20:44
سلام دوستان
پراید مدل 90 دارم تا حالا ار روغن تکتاز استفاده می کردم ولی الان پارس پایا ریختم که به نظرم خیلی بهتر از تکتازه،فقط نگرانیم از سطح کیفی اونه که SJ هستش ،چون سطح کیفی روغن پراید طبق نظر کارخانه باید SG باشه ،به نظر شما کدام روغنو باید استفاده کنم؟
روغن ایرانول چطوره؟

ess_1362
23-11-2015, 21:12
سلام دوستان
پراید مدل 90 دارم تا حالا ار روغن تکتاز استفاده می کردم ولی الان پارس پایا ریختم که به نظرم خیلی بهتر از تکتازه،فقط نگرانیم از سطح کیفی اونه که SJ هستش ،چون سطح کیفی روغن پراید طبق نظر کارخانه باید SG باشه ،به نظر شما کدام روغنو باید استفاده کنم؟
روغن ایرانول چطوره؟

مشکلی نداره و استفاده کنید
برای پراید نه حساسیت بیش از حد داشته باشید و نه مداوم از این برند به اون برند بپرید
پراید روغن موتور سیکلت هم توش بریزی زیر 100000 کیلومتر مشکلی براش پیش نمیاد ضمن اینکه این روغنی که شما ریختی توی پراید با این سطح کیفی ، در کشورهای حوزه خلیج فارس توی کمری و کرولا میریزند پس زیاد خودتون را درگیر این مسائل بی اهمیت نکنید
------------------------------------
6000 کیلومتر تجربه رانندگی با ایرانول رویال+ هم با تندر و هم با سورن موتور ملی همزمان
استارت اول صبح خوب و رضایت بخش هست و همینطور صدای موتور
فقط نکته تعمل بر انگیز اینجاست که این روغن در موتور ملی تقریبا قهوه ای تیره شده ولی در تندر90 زرد رنگه
من اینطوری تعبیرش می کنم که موتور تندر بسیار کیپ تر هست و کمپرس بسیار کمی داره نسبت به موتور ملی در نتیجه دوده کمتر به محفظه کارتل راه پیدا می کنه همچنین فیلتر روغن موتور K4M هم بسیار کاراتر از فیلتر روغن موتور ملی عمل می کنه
بی خودی نیست که چند نفر از دوستان با تندر 90 دارن بالای 300000 کیلومتر را بدون باز شدن موتور تجربه می کنند در حالی که موتور ملی اگر همون اول تحویل به تعویض موتور منتهی نشه شانس آورده!!
ضمنا در هر دو موتور هم خبری از کم کردن روغن نیست

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-11-2015, 21:19
سلام دوستانپراید مدل 90 دارم تا حالا ار روغن تکتاز استفاده می کردم ولی الان پارس پایا ریختم که به نظرم خیلی بهتر از تکتازه،فقط نگرانیم از سطح کیفی اونه که SJ هستش ،چون سطح کیفی روغن پراید طبق نظر کارخانه باید SG باشه ،به نظر شما کدام روغنو باید استفاده کنم؟روغن ایرانول چطوره؟سلام
ظاهراً روغن SG برای موتورسیکلت هست .
کارخونه پراید گفته SG استفاده کنید ؟
توی کاتالوگ ماشین نوشته SG ؟

aminkhan2014
24-11-2015, 06:42
۶۰ تومن خریدم. روش که علامت استاندارد ایرانو زده ولی مشکوکم

نه به اون made in germany نه به علامت استاندارد ایران که برای اجناس تولید داخل میزنند!!

abbas-t
24-11-2015, 19:04
سلام
ظاهراً روغن SG برای موتورسیکلت هست .
کارخونه پراید گفته SG استفاده کنید ؟
توی کاتالوگ ماشین نوشته SG ؟
سلام اقای اسمونی
بله ،پیشنهاد کارخونس ،اما جواب منو ندادین!

امير موسر
24-11-2015, 19:20
سلام اقای اسمونی
بله ،پیشنهاد کارخونس ،اما جواب منو ندادین!

مشکلی پیش نمیاد ! ولی به نظر من لزومی نداره دیگه بالاتر از SJ بریزید ! همون تکتاز هم برای پراید خیلی خوب جواب میده !

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-11-2015, 20:21
سلام آقای آسمونی
بله ،پیشنهاد کارخونس ،اما جواب منو ندادین!علیکم السلام
بنده هم نظرم مثل آقا امیر هست
SJ استفاده کنین . گرانرویش هم بستگی به فصل و منطقه ی زندگیتون داره که قبلاً توضیح دادم
مارکش هم مطمئن ترین مارک باشه و از مغازه هایی خرید کنین که معتبرترند و احتمال دزدیشون و کلاهبرداریشون کمتره
قبل از استفاده هم مثل پلیس خوب بررسیش کنین تا مطمئن بشید که قوطی روغن کاملاً پلمپ هست . اطمینانش خیلی بیشتر از قوطیهائی هست که پلمپ نیست
در ضمن , مهربان بودن با ماشین و موتور ماشین هم تاثیر زیادی در طولِ عمرِ با عزتش داره
رانندگی با دور موتور کمتر از 2000RPM و بیشتر از 3000~3200RPM یاعث فرسودگی سریع موتور میشه . همچنین حرکت با شتاب زیاد (گاز دادنِ شدیدِ آنی)

alipencia
25-11-2015, 00:03
این قضیه که میگن بعضی روغن ها ی پلمپ مثل تکتاز تقلبی هست صحت داره؟من جدیدا جایی عوض کردم به طور محسوس ارزونتر دراومد واسم

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-11-2015, 10:54
این قضیه که میگن بعضی روغن ها ی پلمپ مثل تکتاز تقلبی هست صحت داره؟
من جدیدا جایی عوض کردم به طور محسوس ارزونتر دراومد واسم
سلام
به موضوع مهمی اشاره کردین
ارزان فروشی میتونه یکی از علامتهای دزدی و کلاهبرداری هست
کسانی که در بازار دزدی و کلاهبرداری میکنند سعی میکنند زود کالای تقلبی رو آب کنند و بفروشند چون میدونند زمان به نفعشون نیست و امکانِ گیر افتادن حین ارتکاب جرم زیاده
ارزان فروشی و حراج در انواع کلاهبرداری استفاده میشه مثل مخلوط فروشی , کهنه فروشی به اسم نو , فاسد فروشی و تاریخ گذشته فروشی , بنجل فروشی , تقلبی فروشی و غیره
یک بار توی تلوزیون نشون داد کنار خیابون کنسرو ماهی تُن رو میفروختند 2000 تومن!!!! درحالیکه در بازار کمتر از 5000 تومن نیست
گفت احتمالاً تاریخهاش دستکاری شده و یا در کارخونه تقلب شده و ماهیهای ارزون قیمت رو به جای ماهی تُن کنسرو کرده اند یا مخلوطی از ماهی تُن و آشغال گوشتِ ماهیهای ارزون هست
1- شما چند درصد ارزانتر از بازار خریدین ؟
2- از مغازه ی معتبر خریدین یا یک مغازه ی کوچک و ساده ؟
3- شما گالن رو باز کردین یا مغازه دار ؟
4- از کجا میدونین پلمپ بود؟
پلمپها معمولاً چهار مدل هست
• درب گالن باز نمیشه مگر با شکستن قفلش که موقع باز کردن میشکنه
• چسباندن ورق پلاستیکی آلومینیومی با پرس گرمائی . این ورق به محل خروج روغن پرس شده
• شیرینگِ گالن یعنی یک کیسه ی پلاستیکی کشیده شده روی تمام گالن و تا برداشته نشه کسی نمیتونه از روغن استفاده کنه
• قوطیهای فلزی
بعضی از روغنهای مرغوب هر سه پلمپ اول رو داره یعنی قفل در , برچسب حرارتی , شیرینگ گالن

K!ng of th3 K!ngs
26-11-2015, 16:43
شما میگید از جای معتبر بخرید و از هر جایی نخرید، حالا ما چطور میتونیم بفهمیم جا معتبر هست یا نه...
حالا ، احتمال تقلب باالخره توی روغن های خارجی بیشتره، الان به نظر شما اگر روغن های ایرانی مثل ایرانول استافده کنیم بهرت نیست؟ چون مشخصاتش که با روغن های خارجی یکیه و خیلی بیشتر اعتماد هست بهش که اصله...
ماشینم هم 206 تیپ 3 مدل 85 هست.
بعد میشه یکم راهنمایی کنید که وقتی توی تعویض روغنی هستیم چطور یکم متوجه بشیم روغن اصله یا نه؟ مثلا من اول به مکانیک میگم روغن رو بده ببینمش ... میشه بگید چه چیز هایی رو نگاه کنم؟ مثلا اگر توی محله های شلوغ تر و مغازه های شلوغ تر بریم تعویض روغن بهتره
و اینکه توی ماشین من 3.4 لیتر باید ریخته بشه، حالا بگیم 3.5... بعد چطور بفهمیم که 3.5 لیتر ریختیم؟ آیا راهی به جز اینکه از گیج روغن بفهمیم راه دیگه ای هست؟ @MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بعد اینکه میشه بگید روغن سینتتیک بهتره استفاده بشه یا نیمه سیننتیک؟ بعضی ها میگن هرچی قبلا استفاده شده همون رو استفده کنید، ماشین قبلا دست پدرم بوده و هیمشه توتال استفاده میکرده که نیمه سینتتیک هست. و همیشه هم حواسش بوده که دیر روغن عوض نکنه پس الان فکر کنم سینتتیک استافده بشه مشکلی نداشته باشه... چون مثل اینکه Flow Rate (گرانروی نه) روغن های نیمه سیننتیک کمتره و اگر یه ماشین وضعیتش خراب باشه یعنی خیلی دیر به دیر روغن عوض شده باشه اگر توش روعن تمام سینتتیک استفاده بشه ممکنه باعث نشتی یا صدای زیاد موتور بشه به علت تفاوت Flow Rate.

light
27-11-2015, 00:09
روغنی هست واقعا 10000 بشه باهاش کار کرد ؟ اخه هر 10000 رایگان عوض میکنن ، نمیخوام 5000 خودم عوض کنم ، 5000 بعدی مثلا رایگان
ایرانخودرو کارت طلایی بخوام میشه روغنی که واس خودشونه عوض کن و مابه التفاوت بدمشون ؟

K!ng of th3 K!ngs
27-11-2015, 19:34
آقای آسمونی تشکر کردین فقط؟؟ جواب ندادید؟ یکمی تحقیق کردم . جواب سوالای دیگم رو گرغتم.
نگاه کنید الان کلا سوالم اینه که من اصرار دارم توتال 7000 برزیم چون تا حالا چیز دیگه ای به جز این نریختم... حالا خونمون رو عوض کردیم و نمیتونم برم پیش مکانیک قبلی... شما فقط بگید چطوری گالن رو بازرسی کنیم...، اصلا بین توتال فلزی و پلاستیکی فرقی داره؟
/

p_p_k
27-11-2015, 20:07
سلام. بچه ها واسکازین برای 405 xu7 دوگانه چه مارکی خوبه؟؟
چند لیتر باید بگیرم؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-11-2015, 20:14
آقای آسمونی تشکر کردین فقط؟؟ جواب ندادید؟ یکمی تحقیق کردم . جواب سوالای دیگم رو گرفتم.
نگاه کنید الان کلا سوالم اینه که من اصرار دارم توتال 7000 برزیم چون تا حالا چیز دیگه ای به جز این نریختم... حالا خونمون رو عوض کردیم و نمیتونم برم پیش مکانیک قبلی... شما فقط بگید چطوری گالن رو بازرسی کنیم...، اصلا بین توتال فلزی و پلاستیکی فرقی داره؟ /سلام
چشم جواب میدم
تقلب در روغن بیشتر به این 3 روش هست :
1- خود کارخونه روغن بنجل رو به اسم باکیفیت قالب میکنه به مردم
2- یک عده کلاهبردار روغن بنجل رو به اسم یک مارک معروف بفروشند
3- توزیع کننده و یا قروشنده روغن توی گالن رو کم کنند یا با روغن بنجل عوض کنند و روغن اصلی رو خودشون استفاده کنند یا بریزند توی قوطیهای خالی روغن باکیفیت و بفروشند به مردم
بهتره روغن رو بخرید و موقع خرید چک کنین که دربش قفل داره یا نه ؟ اگر راحت باز میشه , آیا زیرش درپوش پرش شده هست یا دیگه چیزی نیست ؟
اگر هیچ پلپمی نداره احتمال کلاهبرداری خیلی زیاده
خرید از فروشگاههای بزرگ و معتبر که پروانه کسب دارند و مشتری زیاد دارند خطرش کمتره
وقتی مطمئن شدین که درسته , خرید کنین
اگر گفتند چرا ایمقدر وارسیش میکنید , بگین چکار کنیم , تقلبی زیاد شده , خودتون که بهتر میدونین
فروشنده ای که ریگی به کفشش نباشه از چک کردن نمیترسه و ناراحت نمیشه چون آنکس را که حساب پاک است , از محاسبه ش چه باک است

Ali_softcenter
27-11-2015, 21:38
شما میگید از جای معتبر بخرید و از هر جایی نخرید، حالا ما چطور میتونیم بفهمیم جا معتبر هست یا نه...
حالا ، احتمال تقلب باالخره توی روغن های خارجی بیشتره، الان به نظر شما اگر روغن های ایرانی مثل ایرانول استافده کنیم بهرت نیست؟ چون مشخصاتش که با روغن های خارجی یکیه و خیلی بیشتر اعتماد هست بهش که اصله...
ماشینم هم 206 تیپ 3 مدل 85 هست.
بعد میشه یکم راهنمایی کنید که وقتی توی تعویض روغنی هستیم چطور یکم متوجه بشیم روغن اصله یا نه؟ مثلا من اول به مکانیک میگم روغن رو بده ببینمش ... میشه بگید چه چیز هایی رو نگاه کنم؟ مثلا اگر توی محله های شلوغ تر و مغازه های شلوغ تر بریم تعویض روغن بهتره
و اینکه توی ماشین من 3.4 لیتر باید ریخته بشه، حالا بگیم 3.5... بعد چطور بفهمیم که 3.5 لیتر ریختیم؟ آیا راهی به جز اینکه از گیج روغن بفهمیم راه دیگه ای هست؟ @MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بعد اینکه میشه بگید روغن سینتتیک بهتره استفاده بشه یا نیمه سیننتیک؟ بعضی ها میگن هرچی قبلا استفاده شده همون رو استفده کنید، ماشین قبلا دست پدرم بوده و هیمشه توتال استفاده میکرده که نیمه سینتتیک هست. و همیشه هم حواسش بوده که دیر روغن عوض نکنه پس الان فکر کنم سینتتیک استافده بشه مشکلی نداشته باشه... چون مثل اینکه Flow Rate (گرانروی نه) روغن های نیمه سیننتیک کمتره و اگر یه ماشین وضعیتش خراب باشه یعنی خیلی دیر به دیر روغن عوض شده باشه اگر توش روعن تمام سینتتیک استفاده بشه ممکنه باعث نشتی یا صدای زیاد موتور بشه به علت تفاوت Flow Rate.

داداش شما ایرانول ریسینگ بریز توی ماشین زیاد هم حساس نباش روغن پلمپه دیگه! پلمپ ش رو جلو خودت باز میکنه...خارجی ها هم اصلا نمیشه فهمید که واقعا اصله یا نه مگه وارد کننده معتبر داشته باشه و آزمایش بشه که این واقعا همونی هست که در آلمان مثلا فروخته میشه! به غیر این اصلا نمیتونی بفهمی!
شما ماشینت موتور 1400 هست دیگه؟ همون 10-40 بریزی خوبه...نیمه هم هست...
تکتاز اصلش هم مزخرفه....کلا بهران تکتاز استفاده نکن...باز سوپر پیشتاز 10-40 بهتره
پارس پایا 10-40 هم خیلی خوبه در ایرانی ها

بعدشم یعنی چی از کجا بفهمم 3.5 ریخته! از روی گیج نمیفهمی! موقع ریختن می بینی دیگه! ظرف ها 4 لیتریه! تعویض روغنی ها ظرف های نیم لیتری دارن خودشون...اول نیم لیتر برمیداره از روغنت بعد بقیه ش رو تا ته میریزه! میشه 3.5 لیتر. طرف وقتی میخواد بریزه بهش بگو 3.5 بیشتر نریز..اونم نیم لیترش رو نگه میداره و دیگه مزد تعویض ازت نمیگیره
میتونی نیم لیتر بقیه رو ازش بگیری و به جاش هزینه تعویض روغن بدی بهش. اینجوری وقتی روغن کم کردی یه نیم لیتر داری بریزی بعدا!

K!ng of th3 K!ngs
28-11-2015, 01:31
خب باشه ممنون از شما

بعد دوست عزیز شما چطوری میگید حساس نباشم، ماشینمو مثل یکی از اعضای بدنم دوستش دارم... بگذریم

کسی از شما ها توی غرب تهران جای معتبری میشناسه؟ تعویض روعنی که پر هست ولی میخوام بدونم جای معتبر هست یا نه

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-11-2015, 10:34
نگاه کنید الان کلا سوالم اینه که من اصرار دارم توتال 7000 برزیم چون تا حالا چیز دیگه ای به جز این نریختم... حالا خونمون رو عوض کردیم و نمیتونم برم پیش مکانیک قبلی... شما فقط بگید چطوری گالن رو بازرسی کنیم...، اصلا بین توتال فلزی و پلاستیکی فرقی داره؟ /
ادامه ی پاسخ:
قوطی فلزی اگر اصل باشه امنیتش بیشتره چون نمیشه ازش روغن دزدید و یا روغنش رو عوض کرد
در مورد نوع روغن , همونطور که قبلاً گفتم , باید بیینید سازنده ی موتور چی پیشنهاد داده (sj يا sl يا sm و يا sn)
برای ماشین شما به احتمال 99% sj هست
گرانروی و flow rate هم بستگی به منطقه و فصل داره
به جای 3.5 لیتر هم میتونین بدون هیچ مشکلی 4 لیتر بریزید حتی اگر فیلتر روغن رو تعویض نکنید البته بهتره همیشه قبل از بستن پیچ کارتل , یک تک استارت بزنین و محکم گاز بدین برای 2 ثانیه و فورا خاموش کنین تا روغن توی فیلتر هم بیشترش بریزه توی کارتل و دربیاد و یا با ساکشن بکشنش البته ساکشن هیچوقت مثل تخلیه از کارتل نمیشه مگر اینکه لوله ی ساکشن بره توی یک فرورفتگی در کارتل و همه ی روغنها رو بکشه . بنده گارانتی مادام العمر میدم که اون نیم لیتر اضافه نه تنها ضرر نداره بلکه سودمند هم هست
کارتل برای یک لیتر روغن اضافه هم جا داره . نیم لیتر اثر منفی نداره چون به محض استارت زدن , حداقل 2 لیتر از روغن کارتل همیشه در لوله های تزریق روغن و فیلتر وجود داره و کارتل نصفه میشه . گذشته از اون , خود کارتل هم طراحی شده برای روغن بیشتر از حد استاندارد
اون نیم لیتر اضافه درست مثل اینه که روغن زاپاس ریختین تا اگر کم موتور روغن میسوزونه یا نشتی داره , اون نیم لیتر جبرانش کنه
اون نیم لیتر زیادی یه حسن دیگه هم داره و اون دیرتر کثیف شدن روغن هست و کارائی بهتر موتور
برای درک این موضوع , تصور کنین که کارتل موتور ماشینتون 10 لیتر روغن میگرفت .
زمانِ خیلی خیلی بیشتری لازمه تا این 10 لیتر کثیف بشه و وقتِ تعویضش بشه
نیم لیتر زیادی هم همون تاثیر رو داره اما در حدِ خودش

میتونین هم همونطور که جناب Ali_softcenter گفتند , نیم لیتر رو توی یک بطری شیر نیم لیتری درب دار و تمیز جدا کنین و زاپاس همراه داشته باشین

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-11-2015, 11:54
خب باشه ممنون از شمابعد دوست عزیز شما چطوری میگید حساس نباشم، ماشینمو مثل یکی از اعضای بدنم دوستش دارم... بگذریمسلام
شما به موضوع مهمی اشاره کردین . موضوع نگهداری و استفاده ی صحیح از چیزهایی که در زندگی در اختیار داریم (پول , ماشین , موبایل , هوش و ذکاوت , مدرک تحصیلی , بدن , زور بازو , زیبائی , شغل , اعتبار و هزاران چیز دیگه)
عده ای از مردم خوب میدونند که خودشون رو باید برای پاسخ به 2 سوال آماده کنند:
1- از کجا آوردی؟
2- چطور ازش استفاده کردی ؟
====================================
ماشین هم یکی از اینهاست
عمر و دوام موتور خودرو بستگی به روغن داره
پس انتخاب روغن و فیلتر مناسب و تعویض به موقع خیلی مهم هست
البته کولانت و استفاده ی عاقلانه از ماشین هم خیلی تاثیر داره و چیزهای دیگه مثل سرویس و تعمیر به موقع و قطعات باکیفیت و سرویس و تعمیر اصولی و تمیز
توی نت خوندم که یک نفر اونقدر ماشینش رو دوست داشت که وقتی زنش بهش گفت یا من یا ماشینت , زنش رو طلاق داد !!!!!
البته این دیگه زیاده روی هست اما علاقه به وسائل شخصی و استفاده ی صحیح از اونها و نگهداریشون عادت خوبی هست و هزینه های زندگی هم کاهش پیدا میکنه و باعث دور شدن انسان از کارهای خلاف برای تامین هزینه های زندگی میشه
اطلاعات بیشتر در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های زندگی

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-11-2015, 20:01
سلام.
بچه ها واسکازین برای 405 xu7 دوگانه چه مارکی خوبه؟؟
چند لیتر باید بگیرم؟؟سلام
نوع واسکازین گیربکس در کاتالوگ ماشین نوشته شده
از نمایندگی هم میتونین بپرسین
از تعمیرگاههای مجاز هم میتونین بپرسین
مقدارش هم به 3 روش تعیین میشه
1- کاتالوگ یا نمایندگی یا تعمیرگاه مجاز
2- گیربکس گیج داره و میشه ازش فهمید روغن کافی هست یا نه
3- ماشین کاملاً افقی پارک بشه , پیچ پُرکن که بغل گیربکس هست باز میشه و از همون جا واسکازین تزریق میشه به درون گیربکس تا اینکه روغن بریزه بیرون . اون موقع به اندازه ی کافی روغن تزریق شده توی گیربکس
در خانه خیلی راحت میشه با یک متر شیلنگ باریک و شفاف یک قیف کوچک انجامش داد . اگر سر شیلنگ به یک تکه ی 15 سانتی لوله ی مسب گاز وصل شده باشه خیلی کار راحت میشه . لوله رو به شکل حرف U خم میکنیم و یک سرش قلاب میشه توی سوراخ بغل گیربکس و سر دیگرش که بلندتر هست به شیلنگ وصل میشه . سر دیگر شیلنگ به قیف وصل میشه و قیف هم سطح لبه ی پائین فرمان نگه میدارین و آروم آروم روغن مبریزیم توش تا اینکه گیربکس پر بشه و روغن سرریز بشه . البته یک کاسه کوچک تمیز باید زیر گیربکس باشه تا روغن اضافه بریزه توش . از یک آینه ی پایه دار میتونیم استفاده کنیم برای دیدن گیربکس موقع روغن ریختن توی قیف
اطلاعات بیشتر در این تاپیک
تعویض روغن گیربکس در بسیاری از ماشینها باعث به صدا افتادن گیربکس میشه پس بی جهت تعویض نکنین . فقط اضافه کنین اگر کم داره و از نوع همون واسکازینی باشه که توی گیربکس هست

K!ng of th3 K!ngs
28-11-2015, 21:03
ادامه ی پاسخ:
قوطی فلزی اگر اصل باشه امنیتش بیشتره چون نمیشه ازش روغن دزدید و یا روغنش رو عوض کرد
در مورد نوع روغن , همونطور که قبلاً گفتم , باید بیینید سازنده ی موتور چی پیشنهاد داده (sj يا sl يا sm و يا sn)
برای ماشین شما به احتمال 99% sj هست
گرانروی و flow rate هم بستگی به منطقه و فصل داره
به جای 3.5 لیتر هم میتونین بدون هیچ مشکلی 4 لیتر بریزید حتی اگر فیلتر روغن رو تعویض نکنید البته بهتره همیشه قبل از بستن پیچ کارتل , یک تک استارت بزنین و محکم گاز بدین برای 2 ثانیه و فورا خاموش کنین تا روغن توی فیلتر هم بیشترش بریزه توی کارتل و دربیاد و یا با ساکشن بکشنش البته ساکشن هیچوقت مثل تخلیه از کارتل نمیشه مگر اینکه لوله ی ساکشن بره توی یک فرورفتگی در کارتل و همه ی روغنها رو بکشه . بنده گارانتی مادام العمر میدم که اون نیم لیتر اضافه نه تنها ضرر نداره بلکه سودمند هم هست
کارتل برای یک لیتر روغن اضافه هم جا داره . نیم لیتر اثر منفی نداره چون به محض استارت زدن , حداقل 2 لیتر از روغن کارتل همیشه در لوله های تزریق روغن و فیلتر وجود داره و کارتل نصفه میشه . گذشته از اون , خود کارتل هم طراحی شده برای روغن بیشتر از حد استاندارد
اون نیم لیتر اضافه درست مثل اینه که روغن زاپاس ریختین تا اگر کم موتور روغن میسوزونه یا نشتی داره , اون نیم لیتر جبرانش کنه
اون نیم لیتر زیادی یه حسن دیگه هم داره و اون دیرتر کثیف شدن روغن هست و کارائی بهتر موتور
برای درک این موضوع , تصور کنین که کارتل موتور ماشینتون 10 لیتر روغن میگرفت .
زمانِ خیلی خیلی بیشتری لازمه تا این 10 لیتر کثیف بشه و وقتِ تعویضش بشه
نیم لیتر زیادی هم همون تاثیر رو داره اما در حدِ خودش

میتونین هم همونطور که جناب Ali_softcenter گفتند , نیم لیتر رو توی یک بطری شیر نیم لیتری درب دار و تمیز جدا کنین و زاپاس همراه داشته باشین

برای ماشین من SL هتس حد اقل، و اینکه توی تابستون من 10-40 میریزم توی زمستون هم 5-40... ولی خب توی دفترچه ماشین پررنگ نوشته هرگز نگذارید سطح روغن از خط MAX بیشتر بیاید، یعنی روغن اضافی نباید بریزم. پس من دقیقا همون 3 لیتر رو مریزم.

سلام
شما به موضوع مهمی اشاره کردین . موضوع نگهداری و استفاده ی صحیح از چیزهایی که در زندگی در اختیار داریم (پول , ماشین , موبایل , هوش و ذکاوت , مدرک تحصیلی , بدن , زور بازو , زیبائی , شغل , اعتبار و هزاران چیز دیگه)
عده ای از مردم خوب میدونند که خودشون رو باید برای پاسخ به 2 سوال آماده کنند:
1- از کجا آوردی؟
2- چطور ازش استفاده کردی ؟
====================================
ماشین هم یکی از اینهاست
عمر و دوام موتور خودرو بستگی به روغن داره
پس انتخاب روغن و فیلتر مناسب و تعویض به موقع خیلی مهم هست
البته کولانت و استفاده ی عاقلانه از ماشین هم خیلی تاثیر داره و چیزهای دیگه مثل سرویس و تعمیر به موقع و قطعات باکیفیت و سرویس و تعمیر اصولی و تمیز
توی نت خوندم که یک نفر اونقدر ماشینش رو دوست داشت که وقتی زنش بهش گفت یا من یا ماشینت , زنش رو طلاق داد !!!!!
البته این دیگه زیاده روی هست اما علاقه به وسائل شخصی و استفاده ی صحیح از اونها و نگهداریشون عادت خوبی هست و هزینه های زندگی هم کاهش پیدا میکنه و باعث دور شدن انسان از کارهای خلاف برای تامین هزینه های زندگی میشه
اطلاعات بیشتر در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های زندگی

من همیشه از ماشینم بهترین مراقبت رو میکنم، طوری که 70 هزار کیلومتر کار کرده، ولی هرکسی میبینه واقعا فکر میکنه نو هست... برای همین منم عاشق ماشینمم ، منم احتمالا بین زن و ماشینم اول ماشینم :n02::n02:
:n02:
آقا شما بگید آب شیشه شور هم من حتما آب مقطر یا مایع شیشه شور، دیگه کولنت که جای خود داره.
ممنون از تاپیک مفیدتون

fokahi110
30-11-2015, 20:45
سلام 20 تیرماه روغن ایرانول صبا داخل پرایدم مدل 87 ریختم نزدیک 500 کیلومتر کار کرده چون زیاد استفاده نمیکنم بیرون نمیبرم ایا الان که 9 اذر هست لازمه تعویضش کنم؟فاسد نشده؟باید تعویض کنم؟:n01:

qmars200
01-12-2015, 09:21
با سلام
یک پژو ار دی مدل 80 کاربراتوری دارم که حدود یک هفته هست خریده شده.
همون چند روز اول بردم تعویض روغنی و روغن و فیلتر رو عوض کردم
روغن جدید سوپر کیان 40 هستش .
الان حدود پنج روز گذشته.
تو ابن مدت 600 کیلومتر تو اتوبان رفتم.
سطح روغن حدود یکی دو سانت بالاتر از درجه حداکثره
هر شب که ماشین رو پارک میکنم تا صبح حدود دو قاشق غذا خوری روغن زیر ماشین می چکه.
چند سوا ل داشتم:
1-ممکنه چکه بخاطر قاطی شدن روغن جدید با باقیمانده قبلی باشه؟
2-ممکنه بخاطر زیاد بودن روغن چکه کنه؟
3-این روغن (سوپر کیان 40) مناسب این ماشین (پژو ار دی مدل 80 کاربراتوری) هست؟
4-زیر ماشین به نظر از اخر ماشین روغن میچکه به نظرتون از پیچ تخلیه یا فیلتر هست؟
5-اینکه یک روغن جدید ریختم برای موتور ماشین بد نیست؟

اگه راهنمایی دیگه هم داشتین ممنون میشم.

ArashMiniStar
01-12-2015, 17:57
دوستان واسکازین هر چی میریزین همون عددی باشه ک کارخونه سازنده ماشین پیشنهاد کرده و اینکه مارک درست حسابی باشه مثل توتال لیکومولی esso اینا.نه پروفی کار و اشغالای دیگ
ک مثل من مجبور نشین دوبار پول واسکازین بدین :n22:اگ یه جا واسکازین خوب نداشت برید یه تعویض روغنی دیگه مثل روغن موتور نیست ک زود عوض کنید میره تا چند سال دیگ مثلا!

aryamehr1368
01-12-2015, 23:45
من واسه ماشینم 405توتال 5000 پلاستیکی ریختم تا الان هم بعد 5 هزار کیلومتر قهوه ای ملایم شده ی کوچولو هم کم شده:n13:

K!ng of th3 K!ngs
02-12-2015, 15:28
با سلام
الان حدود پنج روز گذشته.
هر شب که ماشین رو پارک میکنم تا صبح حدود دو قاشق غذا خوری روغن زیر ماشین می چکه.
چند سوا ل داشتم:

اول بگم که اون روغن گریدش SC هست و فکر نکنم مناسب موتور شما باشه... دیگه خیلی قدیمی هست SC...
سطح روغن هم هیچ وقت نباید بیشتر از سطح حد اکثر بیاد چون اینطوری (مخصوصا در ماشینی که گرفتید و بیشتر از 10 سال هست که داره کار میکنه) روغن از هرجایی که کمی سست شده باشه میتونه نشت کنه به علت فشار بیش از حد.
اگر روغن قبلی به طور کامل خالی شده باشه خیر اون یه ذره روغن باقی مونده در کارتل نمیتونه مشکلی مثل این ایجاد کنه.
ممکنه به علت زیاد بودن روغن باشه بله
نکته ای هم هست اینه که پیچ کارتل هم یه عایق بندی داره و ممکنه به چکه بیوفته در اثر عمر زیاد یا بیش از حد صفت شدن. اون پیچ رو نباید زیاد صفت کرد چون عایق داره و حتی اگر با دست هم صفت بشه در صورت سالم بودن نباید چکه کنه.
پس شما این چند کار رو انحام بدید.
برید زیر ماشین ببینید پیچ کارتل روغنی هست؟ اگر آره پس مشکل از بین رفتن عایق پیش کارتل هست و تعویضش کنید. اگر میتونید محل فیلتر روغن رو پیدا کنید (محمولا زیر ماشین یه استوانه ای باید باشه) ببینید شاید از اونجا نشتی باشه...
شما سعی کنید روغن رو با ساکشن به طور کامل عوض کنید و از یه روغن معدنی یا نهایتا نیمه سینتتیک استفاده کنید با گرانوری مناسب منطقه زندگی تون. و فکر کنم برای موتور RD حد اقل SG یا SJ باشه. و حتما هم به مقدار کافی روغن بریزید ، فکر کنم 3 یا 3.3 لیتر روغن بیشتر نباید بریزید. مثلا فکر کنم بهترین روعنی که بشه گرفت (توجه کنید--- بهترین و گرونترین) TOTAL QuartZ 5000 باشه ... یا پارس ارس یا پایا هم خوبن.
این طوری مشکل باید حل بشه مگر اینکه جایی نشتی بد داشته باشه...

aminkhan2014
02-12-2015, 15:32
با سلام
الان حدود پنج روز گذشته.
چند سوا ل داشتم:

1- نمیشه دقیق گفت ولی وقتی از ماکسیم زده بالاتر باید سرشمعت روغت بزنه،چکش کن...اگر زیاده یکمش را خالی کن،انجام ندادم ولی بنظرم با سرنگ و شلنگ بتونی از جای گیج روغن بکشی..موتور پیکان هر روغنی توش بریزی مثل بچه آدم کار میکنه،دیگه اینجور نیست که بخاد بخاطر یک تعویض روغن،روغن ریزی پیدا کنه،شاید قبلش روغن ریزی داشه،شاید کاسه نمدهاش خرابه
2-بالا گفتم
3-اگر میخای روغن خوب بهش بدهی حداقل روغن مولتی گرید یا چهار فصل بریز،روغتی که ریخته برای تابستان خوبه نه حالا،روغن10 یا20 باید حالا بریزی..البته اگر دمای منطقه تون زیاد سرد نیست مشکلی پیش نمیاد..روغن پارس پایا و ارس برای پیکان همه فصول خوبه
4- نمیدونم
5- بعضیا میگن باید قبلش یک موتور شویی بشه ولی بعضیا میگن مشکلی نیست..اگر کارکردت زیاده و تا حالا موتور باز نشده،بگذار مکانیک موقعی که موتور بازشده کلا هرچی جرم و رسوبه از تو موتور پاک کنه

من واسه ماشینم 405توتال 5000 پلاستیکی ریختم تا الان هم بعد 5 هزار کیلومتر قهوه ای ملایم شده ی کوچولو هم کم شده:n13:
برای این فصل توتال 7000 میریختی بهتر بود و البته برای 405 هم مشکلی پیش نمیاد که هرچهار فصل از توتال7000 استفاده کنی..توتال5000پلاستیکی هم چون ایرانیه به احتمال 99%هیچ فرقی با بهران سوپرپیشتاز20-50 نداره و فقط داری پول برندش را میدهی،بنظرم به روغن ایرانی سوییچ کنی بهتره!!!آیدی PT هم که بن کردی لا مصب:n09:

K!ng of th3 K!ngs
02-12-2015, 15:33
سلام 20 تیرماه روغن ایرانول صبا داخل پرایدم مدل 87 ریختم نزدیک 500 کیلومتر کار کرده چون زیاد استفاده نمیکنم بیرون نمیبرم ایا الان که 9 اذر هست لازمه تعویضش کنم؟فاسد نشده؟باید تعویض کنم؟:n01:

روغن تاریخ انقضاش فکر کنم نزدیک2 سال باشه!!! شما گیج روغن رو بکشید بالا و کمی از اون رو روی انگشتتون بمالید... باید خواص روغن رو داشته باشه... یعنی چرب باشه، کمی چسبنده باشه و مثل آب نچکه روی زمین. اگر غیر این بود یعنی ای روغنتون "فاسد" شده یا از اول روغن مرغوبی نریختید. البته عمر روغن توی موتور 6 ماه هست و باید هر 6 ماه یکبار عوض بشه

aryamehr1368
01-01-2016, 21:16
1- نمیشه دقیق گفت ولی وقتی از ماکسیم زده بالاتر باید سرشمعت روغت بزنه،چکش کن...اگر زیاده یکمش را خالی کن،انجام ندادم ولی بنظرم با سرنگ و شلنگ بتونی از جای گیج روغن بکشی..موتور پیکان هر روغنی توش بریزی مثل بچه آدم کار میکنه،دیگه اینجور نیست که بخاد بخاطر یک تعویض روغن،روغن ریزی پیدا کنه،شاید قبلش روغن ریزی داشه،شاید کاسه نمدهاش خرابه
2-بالا گفتم
3-اگر میخای روغن خوب بهش بدهی حداقل روغن مولتی گرید یا چهار فصل بریز،روغتی که ریخته برای تابستان خوبه نه حالا،روغن10 یا20 باید حالا بریزی..البته اگر دمای منطقه تون زیاد سرد نیست مشکلی پیش نمیاد..روغن پارس پایا و ارس برای پیکان همه فصول خوبه
4- نمیدونم
5- بعضیا میگن باید قبلش یک موتور شویی بشه ولی بعضیا میگن مشکلی نیست..اگر کارکردت زیاده و تا حالا موتور باز نشده،بگذار مکانیک موقعی که موتور بازشده کلا هرچی جرم و رسوبه از تو موتور پاک کنه

برای این فصل توتال 7000 میریختی بهتر بود و البته برای 405 هم مشکلی پیش نمیاد که هرچهار فصل از توتال7000 استفاده کنی..توتال5000پلاستیکی هم چون ایرانیه به احتمال 99%هیچ فرقی با بهران سوپرپیشتاز20-50 نداره و فقط داری پول برندش را میدهی،بنظرم به روغن ایرانی سوییچ کنی بهتره!!!آیدی PT هم که بن کردی لا مصب:n09:
آره حق با توئه الان بهران پیشتاز ریختم ببینم چی میشه تو پی تی هم نمیدونم چرا بنم کردن اونم دائم فک کنم یکی از مدیرای پاتوق باحام حال نمیکرد اسمت تو پی تی چی بود؟:n13:

ZARABAN21
06-01-2016, 10:03
سلام دوستان برای سمندEF7 چه روغنی بریزم بهتره؟ خودم الانcastrol magnetic 10w40 میریزم همین خوبه یا عوضش کنم؟

amir z
06-01-2016, 10:40
سلام دوستان برای سمندEF7 چه روغنی بریزم بهتره؟ خودم الانcastrol magnetic 10w40 میریزم همین خوبه یا عوضش کنم؟

سلام دوست عزیز
مگناتگ روغن خوبیه ولی پیشنهاد میکنم addinol رو هم تست کنید. مستقیما روغن هاش از آلمان میاد و نمایندگی داره و قیمت هاشم خیلی مناسبه. البته با توجه به روغن پیشنهادی برای ef7 نوع 10w40 با api sl رو انتخاب کنید

ZARABAN21
06-01-2016, 11:18
ممنون از راهنماییتون من قبل از این روغن total 20w50 میریختم و اطلاع نداشتم که برای این موتور باید 10w40 ریخت:n37:
به نظرتون به موتور ماشینم اسیب رسیده؟

amir z
06-01-2016, 11:33
ممنون از راهنماییتون من قبل از این روغن total 20w50 میریختم و اطلاع نداشتم که برای این موتور باید 10w40 ریخت:n37:
به نظرتون به موتور ماشینم اسیب رسیده؟
خواهش میکنم
باید سعی بشه استفاده نیشه چون این روغن اصلا برای این موتور پیشنهاد نشده و همچنین باعث به صدا افتادن تایپیت ها و کم شدم روغن رسانی به بالای موتور میشه ولی اگه تا الان موتور صدای خاصی نداره مشکلی نیست و بعد از چند بار تعویض روغن اثرات و مانده های روغن قدیمی میره. البته دوستانی که ef7 دارن بیشتر میتونن کمکت کنن:n39:

aminkhan2014
06-01-2016, 18:47

بهترین و مطمئن ترین نوع روغن وطنی هست،احتمال تقلب هم درش کمتره،ادینول و توتال و کاسترول، تقلبی زدنش ضرفه بیشتری داره،همین روغن موتور ادینول هم تستهای آزمایشگاهیش در برخی سایتها موجوده که از ایرانی ها بدتره،الف و توتاال ایرانی هم به احتمال 99%همون بهران هست ولی شما پول برندش را پرداخت میکنین
اگر میخای با همین استاندارد روغن بریزی؛پارس سوپرپایا و ایرانول ریسینگ و اگر هم میخای به ماشینت بیشتر حال بدهی پارس سوپرپیشرو و ایرانول رویال یا رونیا که البته گرونتره

hexman
06-01-2016, 21:28
دوستان روغن مناسب خودروی دنا چی پیشنهاد میدید؟

aminkhan2014
07-01-2016, 12:32
دنا هم چون EF7 هست فرقی با مورد بالا نداره

K!ng of th3 K!ngs
14-01-2016, 02:59
دوستان کسی اینجا تجربه ای از استفاده از روغن SAE 5W-30 در پژو 206 های فرانسوی داره؟

- - - Updated - - -

دوستان کسی اینجا تجربه ای از استفاده از روغن SAE 5W-30 در پژو 206 های فرانسوی داره؟

ess_1362
14-01-2016, 07:49

- - - Updated - - -

استفاده از این ویسکوزیته منطقی نیست
قیمتش برای ماشینی مثل 206 زیاد هست و البته با توجه به تکنولوژی موتور 206 امکان استفاده از این روغن در موتور قدیمی و کارکرد بالا وجود نداره

K!ng of th3 K!ngs
14-01-2016, 19:18
قیمتش برای ماشینی مثل 206 زیاد هست و البته با توجه به تکنولوژی موتور 206 امکان استفاده از این روغن در موتور قدیمی و کارکرد بالا وجود نداره

سایت پژو استفاده از این روغن رو مجاز اعلام کرده: پس این روغن میتونه هم در Tu3 و همTu5 استفاده بشه ولی باید دما رو مد نظر داشته باشیم و اگر دما بیشتر از 40 درجه باشه نباید استفاده کنیم.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
[/B]
و قیمت این روغن ها هم از 80 تومن اینا بیشتر نیست توی عمده فروشی ها مثلا Castrol Magnatec 5W-30 و بهران سوپر رانا 5W-30

K!ng of th3 K!ngs
19-01-2016, 18:25
دوست این مطلب رو خودم ترجمه و آماده کردم در مورد انتخاب روغن موتور و توی فروم آی آر 206 گذاشتمش ، با اینکه بیس مطلب برای 206 هست ولی اگر مطلب رو بخونید همه چیز دستتون میاد که برای خودروی خودتون چه روغنی از همه بهتره، توش بیشتر سوالات متداول هم نوشته شده.

لینک:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

pinchingholian
24-01-2016, 00:44
سلام دوستان
بهترین روغن موتور ایرانی برای تیبا چی پیشنهاد میکنید ؟

amir z
24-01-2016, 08:06
سلام دوستان
بهترین روغن موتور ایرانی برای تیبا چی پیشنهاد میکنید ؟

سلام
دوست عزیز اگه اشتباه نکنم روغن پیشنهادی برای تیبا 10W40-SL هستش. با این استاندارد و درجه گرانروی میتونی از پارس سوپر پایا، ایرانول ریسینگ، بهران سوپر پیشتاز و.. استفاده کنی. من اگه بخوام بیم ایرانیا انتخاب کنم پارس رو انتخاب میکنم:n39: فقط موقع خرید به گرانروی و api توجه کن که حتما SL و 10W40 باشه

homa2142
02-02-2016, 11:15
با سلام اقا من روم سیاه یه 405 صفر دارم الان دو هزار تا رفته میخوام روغن موتور رو عوض کنم و ادینول بریزم دقیقا کدوم مدل بریزم

K!ng of th3 K!ngs
16-02-2016, 11:34
با سلام اقا من روم سیاه یه 405 صفر دارم الان دو هزار تا رفته میخوام روغن موتور رو عوض کنم و ادینول بریزم دقیقا کدوم مدل بریزم

دوست عزیز یعنی تا حالا دفترچه خودروتون رو نگاه نکردید؟ 100% توش نوشته شده.

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-02-2016, 14:24

سلام
این روغن (30w5) مخصوص زمستون مناطق سردسیر مثل شهرکرد و همدان و تبریز هست
فقط باید با توجه به مدل خودرو , sj یا SL يا SMرو انتخاب کنند

tonypb
01-03-2016, 13:20
سلام دوستان...
برای پارس xu7 L3 چه روغنی پیشنهاد میکنید؟
تا الان بهران سوپر پیشتاز میریختیم ولی نمیدونم 10w40 بود یا چیز دیگه ای...
کلا چه روغنی بریزم براش بهتره؟همون سوپر پیشتاز رو دوباره بریزم؟
ممنون

Artin_xx
18-04-2016, 14:18
سلام
برای پارس TU5 بهران سوپر پیشتاز نیمه سنتتیک 10w40 برای زمستان ریختم ولی واسه بهار و تابستان که هوا گرم تره تعویض روغنیه میگه 20w50 باید بریزی ! به نظرتون راست میگه ؟ البته ارزونترم هست یه کم ولی من شنیدم معدنی هست و رسوب میکنه . نظرتون چیه ؟

ممنون

ess_1362
19-04-2016, 07:03
سلام
برای پارس TU5 بهران سوپر پیشتاز نیمه سنتتیک 10w40 برای زمستان ریختم ولی واسه بهار و تابستان که هوا گرم تره تعویض روغنیه میگه 20w50 باید بریزی ! به نظرتون راست میگه ؟ البته ارزونترم هست یه کم ولی من شنیدم معدنی هست و رسوب میکنه . نظرتون چیه ؟

ممنون

چرت و پرت گفته
برای این موتور حدعقل روغن توصیه شده نیمه سنتتیک و گرانروی 10W40 هست با سطح کیفی SL
و بهترین روغن هم برای این موتور 5W40 تمام سنتتیک با گرانروی SM هست
روغن معدنی اصلا با روحیات و خلق و خوی این موتور مناسب نیست و برای شما مشکلات فنی ایجاد می کنه
ضمن اینکه در صورت استفاده از روغن موتور 0w30 هم مشکلی از بابت دمای هوا و شل بودن در تابستان نخواهید داشت

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-04-2016, 09:43
سلام
برای پارس TU5 بهران سوپر پیشتاز نیمه سنتتیک 10w40 برای زمستان ریختم ولی واسه بهار و تابستان که هوا گرم تره تعویض روغنیه میگه 20w50 باید بریزی !
به نظرتون راست میگه ؟ البته ارزونترم هست یه کم ولی من شنیدم معدنی هست و رسوب میکنه . نظرتون چیه ؟ ممنون

سلام
منطقه ی شما گرمسیره یا سردسیر یا معتدل ؟
سردترین دما در زمستون و گرمترین در تابستون چقدره ؟
مدل چه سالی هست ماشینتون ؟

kcnc
18-05-2016, 13:25
یک سوال از خدمت اساتید داشتم برای خودروهایی که کارخانه سازنده روغن موتو SE را پیشنهاد کرده میشه از نوع ارتقا یافته ی روغن مثل SJ, SL , SM ,SN استفاده کرد ؟ با تشکر فراوان

K!ng of th3 K!ngs
18-05-2016, 14:32
یک سوال از خدمت اساتید داشتم برای خودروهایی که کارخانه سازنده روغن موتو SE را پیشنهاد کرده میشه از نوع ارتقا یافته ی روغن مثل SJ, SL , SM ,SN استفاده کرد ؟ با تشکر فراوان

خیر دوست عزیز اگر SE میخواد سعی کنید SE پیدا کنید و حد اکثر SG و SJ
چون روغن های قدیمی مثل SE مقدار ZDDP بسیار زیادی دارن که یک ماده ی ضد سایش هست که برای موتور های قدیمی یا هر موتوری که پیشنهادش کرده ضروری هست ولی در API های بالاتر مثل SL مثلا این ZDDP بسیار کاهش پیدا گرده (به جهت تغیر تکنولوژی ساخت موتور ها و اضافه شدن کاتالیزور که ZDDP برای کاتالیزور مضر هست و عمرش رو کم میکنه) پس اگر میخواد به موتورتون آسیب نرسه نزدیک ترین API به SE رو پیدا کنید. اینو میدونم که اگر از SN که غلظت ZDDP در اون بسیار کم تره استفاده کنید بسیار به میل بادانک . کلا سیستم سوپاپ ها سایش شدید و آسیب وارد میشه.

mahdi-mo
28-05-2016, 20:23
سلام برای دوو سیلو روغن سوپر پارس پایا 10 40 میریزم
خوبه یا نه؟
چی بریزم؟
آخه مقداری بخار داره

K!ng of th3 K!ngs
02-06-2016, 20:09
سلام برای دوو سیلو روغن سوپر پارس پایا 10 40 میریزم
خوبه یا نه؟
چی بریزم؟
آخه مقداری بخار داره

فکر میکنم مناسب باشه، کلا کم کردن روغن ارتباط نزدیکی با فشار آرودن به موتور داره. مثلا من 206 دارم اگر بدون مسافر و صندوق خالی زانندگی کنم حتی پرگاز اصلا کم نمیشه ولی اگر مسافرت باشه و بار تو صندوق مثل زمان مسافرت با رانندگی من هر 1000 کیلومتر راحت 300 سی سی 400 سی سی کم میشه.
حالا اگر موتورتون ایراد هم داشته باشه روغن کم میشه مثل مشکل واشر سر سیلندر یا رینگ پیستنون و ...

سلام

ممنون

همون طوری که دوست خوبمون ess_1362 فرمودن، بهترین روغن ها همون ها هستن، کلا مکانیک ها حرف زیاد میزنن شما باور نکنید. 20W_50 اصلا برای این موتور مناسب نیتس مگر اینکه ابهاش race بدید یا توی صحرا رانندگی کنید و از این چیزای مشابه.

چرت و پرت گفته
برای این موتور حدعقل روغن توصیه شده نیمه سنتتیک و گرانروی 10W40 هست با سطح کیفی SL
و بهترین روغن هم برای این موتور 5W40 تمام سنتتیک با گرانروی SM هست
روغن معدنی اصلا با روحیات و خلق و خوی این موتور مناسب نیست و برای شما مشکلات فنی ایجاد می کنه
ضمن اینکه در صورت استفاده از روغن موتور 0w30 هم مشکلی از بابت دمای هوا و شل بودن در تابستان نخواهید داشت

ببخشید روغن 5W-30 هم برای 206 میشه در تابستون تهران استفاده کرد؟ کلا تا چه دمایی میشه از 5-30 استفاده کرد؟ چون من قصد دارم این بار 5W-30 بریزم به دلیل پرفورمنس بیشتر روغن.

sadra_h
12-06-2016, 14:31
با سلام خدمت دوستان
با بررسی پست های ارسالی دوستان برای انتخاب روغن موتور مناسب برای تیبا 2 ، به دو تا روغن موتور رسیدم. 1- بهران سوپر پیشتاز و 2- ایرانول ریسینگ
ولی جفت اینا سطح کیفیشون SL هست و تو دفترچه تیبا2 سطح کیفی مناسب رو SJ نوشته. میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد ؟ و کدومش رو پیشنهاد میدین؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یه روغن گیربکس خوب و جواب پس داده هم برای تیبا2 معرفی بفرمایین ممنون میشم.
و اینکه تعویض روغن اولیه رو کیلومتر 1000 خوبه یا زودتر ؟ روغن اولیه کارخونه تا 1000 تا دوام میاره ؟:n13::n13:
با تشکر

Life24
13-06-2016, 10:20
با سلام خدمت دوستان
با بررسی پست های ارسالی دوستان برای انتخاب روغن موتور مناسب برای تیبا 2 ، به دو تا روغن موتور رسیدم. 1- بهران سوپر پیشتاز و 2- ایرانول ریسینگ
ولی جفت اینا سطح کیفیشون SL هست و تو دفترچه تیبا2 سطح کیفی مناسب رو SJ نوشته. میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد ؟ و کدومش رو پیشنهاد میدین؟
یه روغن گیربکس خوب و جواب پس داده هم برای تیبا2 معرفی بفرمایین ممنون میشم.
و اینکه تعویض روغن اولیه رو کیلومتر 1000 خوبه یا زودتر ؟ روغن اولیه کارخونه تا 1000 تا دوام میاره ؟:n13::n13:
با تشکر

سلام
اگر گفته شده SJ شما باید همان SJ بریزید. و خیالتان راحت که مشکل پیش نمیاد.
بله 1000 کیلومتر مشکلی ندارد. این طور نیست که روغن اشغالی باشد.

Life24
18-06-2016, 10:22
سلام
روغن موتور لوتوس از کشور لهستان در سطح کیفی های مختلف رو دیشب در سایت دیجی کالا دیدم که فکر کنم فقط از این سایت بشه خرید و بیرون گیر نیاد..در اینترنت سرچ زدم . ظاهرا شرکت معتبری هست در تولید روغن
به نظر خودم روغن اصل هست .. احتمال خیلی قوی مصرف کنم سطح SL برای 206
اگر کسی مصرف کرد لطفا اعلام کند

fokahi110
24-06-2016, 18:04
سلام
روغن موتور لوتوس از کشور لهستان در سطح کیفی های مختلف رو دیشب در سایت دیجی کالا دیدم که فکر کنم فقط از این سایت بشه خرید و بیرون گیر نیاد..در اینترنت سرچ زدم . ظاهرا شرکت معتبری هست در تولید روغن
به نظر خودم روغن اصل هست .. احتمال خیلی قوی مصرف کنم سطح SL برای 206
اگر کسی مصرف کرد لطفا اعلام کند

سلام دوست عزیز بهترین روغن رو الان شرکت ایرانول داره چه برای ماشینهای داخلی چه خارجی بهتره طرف روغنهای خارجی نریم بیشترین مصرف ما ایرانیها برای خودروهامون درجه کیفی 20W50 هست و 10W40 که در داخل تولید میشه روغنهای Lotos روغنهای عالی هستن ولی با خودروهای ما سازگاری ندارن وپول بیخودی خرج کردنه :n01::n40:

Life24
24-06-2016, 18:42
سلام دوست عزیز بهترین روغن رو الان شرکت ایرانول داره چه برای ماشینهای داخلی چه خارجی بهتره طرف روغنهای خارجی نریم بیشترین مصرف ما ایرانیها برای خودروهامون درجه کیفی 20W50 هست و 10W40 که در داخل تولید میشه روغنهای Lotos روغنهای عالی هستن ولی با خودروهای ما سازگاری ندارن وپول بیخودی خرج کردنه :n01::n40:

ایرانول ریسینگ برای 206 مدل 94 میریزم خیلی کم میکنه
ماشین سالم هست بعضی ها میگن هنوز در اب بندی هست و طبیعی هست
میخواهم بهران رو تست کنم
اما ایرانول برای پراید میریزم عالیه

fokahi110
26-06-2016, 11:11
ایرانول ریسینگ برای 206 مدل 94 میریزم خیلی کم میکنه
ماشین سالم هست بعضی ها میگن هنوز در اب بندی هست و طبیعی هست
میخواهم بهران رو تست کنم
اما ایرانول برای پراید میریزم عالیه

سلام داداش نشون مکانیکی چیزی بدش نه داداش بحث اب بندی نیست ایرانول ریسینگ عالیه من تا الان مشکلی ازش ندیدم دوستان استفاده کردن حالا روغنهای خارجی روهم تست کن ولی اکثرا میگن پژو مخصوصا 405 روغن زیاد کم میکنه حالا دلیلشو نمیدونم.
ایرانول بله همونطوری که عرض کردم مدت 2 یا 3 سالی هست دارم ایرانول صبا استفاده میکنم عالیه برا پراید و همیشه از این مدل روغن استفاده میکنم.:n40:

farshad.88
26-06-2016, 12:32
سلام دوستان
بر ای فصل تابستان مناطق گرمسیر ( من کرمان هستم ) چه روغن موتوری استفاده کنم ؟ ماشین هم پژو پارس است. برای بهار از پیشتاز استفاده کردم و راضی بودم

K!ng of th3 K!ngs
26-06-2016, 17:23
روغن لوتوس خوبه ولی الکی گرونه. نزیدیک 100 هزار تومن میشه، با این پول میشه 5W-40 یا 5W-30 گرفت، در حالی ک لوتوس 10W-40 هست و عملا با پارس سوپر پایا یا ارانول ریسینگ یا حتی توتال اصل فرقی نداره

light
03-07-2016, 15:17
یه روغن توتال 7000 1040گرفتم ، بنظرتون ، بعدش نیم لیتر اضافه اش رو با فیلتر 2050 بریزم اشکال نداره ؟ از قبل خریده بودم مونده بود نمیخوام دور بریزم

سمند Ef7

mohamad skystar
04-07-2016, 00:16
یه روغن توتال 7000 1040گرفتم ، بنظرتون ، بعدش نیم لیتر اضافه اش رو با فیلتر 2050 بریزم اشکال نداره ؟ از قبل خریده بودم مونده بود نمیخوام دور بریزم

سمند Ef7

سعی کنید از نوع خودش باشه یا حداقل همون نوع 10 40 باشه

light
04-07-2016, 22:59
مرسی از همون گرفتم

فقط توتال 7000 ، 72تومن میشه ،
بنظرتون همینو بگیرم یا بهران سوپر پیشتاز بهتره ؟!

قبلی هم توتال ریختم و حدود 7 8 هزارتا ریختم ، الان خالی کرد گفت بازم خوبه و تا 10000 میرفت !

yas_ni
03-08-2016, 17:39
دوستان سلام
من همیشه برا پرایدم (132 مدل 90 اچ پی) توتال 5000 میریختم الان تازگیا شنیدم تو خلیج فارس پر میشه میخوام از این به بعد ایرانول ریسینگ بریزم ، نظرتون چیه؟(تو اردبیل ساکنم)

sadra_h
03-08-2016, 18:55
با عرض سلام و احترام
چند تا سوال داشتم
ممنون میشم لطف کنین جوابم رو بدین
1-واسکازین و روغن موتور، مارک خوب و مناسب برای تیبا2 میخواستم.
2- تو دفترچه تیبا2 ، نوع روغن موتور رو 10w40 و سطح کیفی رو SJ گفته ولی من 10W40 که SJ باشه پیدا نکردم. SL بریزم مشکل پیش میاد؟
3- در مورد مارک Valvoline که توسط شرکت پتروپخش وارد میشه اطلاعی دارین که خوبه یا نه؟
4- بخوام آب رادیات اضافه کنم، باید آب مقطر بریزم تو مخزن یا از این سیال های ضد جوش که 50-50 با آب مخلوط شده؟

متشکرم

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

ess_1362
04-08-2016, 07:04
با عرض سلام و احترام
چند تا سوال داشتم
ممنون میشم لطف کنین جوابم رو بدین
1-واسکازین و روغن موتور، مارک خوب و مناسب برای تیبا2 میخواستم.
2- تو دفترچه تیبا2 ، نوع روغن موتور رو 10w40 و سطح کیفی رو SJ گفته ولی من 10W40 که SJ باشه پیدا نکردم. SL بریزم مشکل پیش میاد؟
3- در مورد مارک Valvoline که توسط شرکت پتروپخش وارد میشه اطلاعی دارین که خوبه یا نه؟
4- بخوام آب رادیات اضافه کنم، باید آب مقطر بریزم تو مخزن یا از این سیال های ضد جوش که 50-50 با آب مخلوط شده؟

متشکرم

1-ویسکوزیته 10w40 با سطح کیفی حداکثر sl کفایت می کنه
3-توصیه نمیشه چون اصلا چنین هزینه ای برای موتور تیبا غیر منطقی هست توصیه من پارس سوپر پایا یا ایرانول ریسینگ یا ایرانول 206 هست
4-مخلوط 50-50 ضد یخ با آب مقطر پزشکی دوبار تقطیر شده استفاده کنید

sadra_h
04-08-2016, 07:51
1-ویسکوزیته 10w40 با سطح کیفی حداکثر sl کفایت می کنه
3-توصیه نمیشه چون اصلا چنین هزینه ای برای موتور تیبا غیر منطقی هست توصیه من پارس سوپر پایا یا ایرانول ریسینگ یا ایرانول 206 هست
4-مخلوط 50-50 ضد یخ با آب مقطر پزشکی دوبار تقطیر شده استفاده کنید
این ضد یخ هایی که خودشون به صورت 50-50 با آب مخلوط شدن، مثل ایرانول آوان یا کاسپین، خوبن؟
در مورد مارک Vavoline هم راستش دنبال یه روغن دنده ی خوب میگردم که دنده ها نرم بشه. البته در مورد روغن موتور هم زیاد قیمت مهم نیس. اگه کیفیتش خوب باشه و تقلبی نباشه.

ess_1362
13-08-2016, 07:05
این ضد یخ هایی که خودشون به صورت 50-50 با آب مخلوط شدن، مثل ایرانول آوان یا کاسپین، خوبن؟
در مورد مارک Vavoline هم راستش دنبال یه روغن دنده ی خوب میگردم که دنده ها نرم بشه. البته در مورد روغن موتور هم زیاد قیمت مهم نیس. اگه کیفیتش خوب باشه و تقلبی نباشه.

محصولات ایرانول کیفیت معقولی دارند به نظرم همون را بگیرید
بربای واسکازین هم از واسکازین تیبا که در نمایندگی های سایپا هست استفاده کنید که به نظرم برای این ماشین خوب جواب داده دیدم که توی گیربکس ال 90 هم همین واسکازین را می گیرند و زیاد هم براش هزینه نکنید

kasra2002
15-08-2016, 01:19
دستان با توجه به تجربیات دوستان که در جاهای مختلف می ذارند
الان مطمن نیستم بین بهران که همیشه خوب بوده و ایرانول کدوم می تونه بهتر باشه

ess_1362
16-08-2016, 07:42
دستان با توجه به تجربیات دوستان که در جاهای مختلف می ذارند
الان مطمن نیستم بین بهران که همیشه خوب بوده و ایرانول کدوم می تونه بهتر باشه

بهران متاسفانه کیفیت سابق را نداره
شما سعی کنید بین پارس و ایرانول یکی را که بیشتر در دسترس هست انتخاب کنید

kasra2002
21-08-2016, 20:29
درود بر دوستان گرامی
یک نکته تکراری که باز می خوام مطرح و نظر خواهی کنم اینه که با توجه به عدد کیلومتری که روی روغن نوشته و سنتتیک بودن اون و با توجه شرایط و ترافیک مورد استفاده زمان عوض کردن روغن موتور رو مشخص می کنه
بعضی از دوستان ترجیح می دن خیلی زود عوض کنند و برخی خیلی دیر
با توجه توصیه کارخانه های معتبر و معروف دنیا
در شر ایط معمولی و استفاده معمولی از خودرو
روغن سنتتیک رو هر 10000 مایل و یا یکسال عوض ی کنند
حالا با توجه به شرایط و کیفیت ما می تونیم به 9500 کیلومتر بسنده کنیم و حتمن پ ی ل تر روغن و هوا رو به موقع عوض کنیم
ترجیح من اینه که یک بار در میان رو انجام ندم!!!

hamid3369
22-08-2016, 17:20
برای موتور cg 125 چه درجه کیفیتی با چه شرکتی توصیه میشه

kcnc
07-09-2016, 17:34
یک سوال از خدمت اساتید داشتم
کمپانی روغن موتور برای ماشین سطح کیفیSE را توصیه کرده در فصل گرما 20W50 و 20W40که خوشبختانه نوع ایرانیش در بازار موجوده اما برای فصل سرما
5w20 SE, 5W30 , 10W30 , 10W40 SE
را توصیه کرده که در بازار با این گرید موجود نیست بنده هم به اجبار در زمستان از روغن20W50 SE استفاده میکنم که باعث میشه چراغ روغن دیر خاموش بشه و صدای تایپت ها و سوپاپ ها در بیاد اساتید چه راه کاری پیشنهاد می کنند . با تشکر فراوان

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-09-2016, 18:52
یک سوال از خدمت اساتید داشتم
کمپانی روغن موتور برای ماشین سطح کیفیSE را توصیه کرده در فصل گرما 20W50 و 20W40که خوشبختانه نوع ایرانیش در بازار موجوده اما برای فصل سرما
5w20 SE, 5W30 , 10W30 , 10W40 SE
را توصیه کرده که در بازار با این گرید موجود نیست بنده هم به اجبار در زمستان از روغن20W50 SE استفاده میکنم که باعث میشه چراغ روغن دیر خاموش بشه و صدای تایپت ها و سوپاپ ها در بیاد اساتید چه راه کاری پیشنهاد می کنند . با تشکر فراوان

سلام
اگر نوع زمستانه پیدا نکردین حداقل از 20w40 استفاده کنین

در ضمن 20W40 فقط درجه ی گرانرویِ روغن رو مشخص میکنه (مقاومت در برابر جاری و روان شدن)
نوع روغن رو هم باید در نظر داشته باشید یعنی SL هست یا چیز دیگه

farshad.88
10-09-2016, 06:55
متاسفانه واسه پژو پارس درجه و نوع روغن رو روی ماشین جایی ندیدم نوشته باشه. برای این ماشین چه نوعی رو پیشنهاد میکنید ( منظور مثلا SL و ... ) الان که هوا گرمه هنوز و منطقه من ( استان کرمان ) تا 2 ماه دیگه هوا گرمه باید 20-50 استفاده کنم ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-09-2016, 04:51
متاسفانه واسه پژو پارس درجه و نوع روغن رو روی ماشین جایی ندیدم نوشته باشه.
برای این ماشین چه نوعی رو پیشنهاد میکنید ( منظور مثلا SL و ... ) الان که هوا گرمه هنوز و منطقه من ( استان کرمان ) تا 2 ماه دیگه هوا گرمه باید 20-50 استفاده کنم ؟سلام
طبق اطلاعات بنده تقریباً همه ی ماشینهای ایرانی روغنش SL هست . اگر SL پیدا نکردین SM استفاده کنید
در مورد گرانرویِ مناسب برای کرمان , اگر مثل آبادان و اهواز و اینها هوا به شدت گرم میشه یعنی بیشتر وقتها دما بالای 40 درجه هست پس 20W50 مناسبه
اما اگر بیشتر اوقاتِ روز از 40 بالاتر نمیره پس 20W40 مناسبه

rahalogo
08-10-2016, 12:23
ما نفهمیدیم روغن توتال اصل چیجوریه تاحالا توتال رو با 5 بسته بندی مختلف دیدم . کسی هست که بدونه توتال اصل بسته بندیش چیجوریه و چه قیمتی داره ؟

light
14-10-2016, 02:29
ما نفهمیدیم روغن توتال اصل چیجوریه تاحالا توتال رو با 5 بسته بندی مختلف دیدم . کسی هست که بدونه توتال اصل بسته بندیش چیجوریه و چه قیمتی داره ؟
چه حسن کچل ، چه کچل حسن
همشون یکین :n08:

sadra_h
21-10-2016, 19:32
با سلام و احترام
تیبا2م 1300 تا کار کرده. موقع حرکت با دنده 1 و 2 صدای چرخ دنده های گیربکس به وضوح شنیده میشه. راه حلش چیه؟
با تعویض روغن گیربکس ممکنه حل بشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-10-2016, 06:25
با سلام و احترام
تیبا2م 1300 تا کار کرده. موقع حرکت با دنده 1 و 2 صدای چرخ دنده های گیربکس به وضوح شنیده میشه.
راه حلش چیه؟
با تعویض روغن گیربکس ممکنه حل بشه؟

سلام
شاید شما در تشخیص اینکه صدای چیه دچار اشتباه شدین
به هر حال بهتره اول مطمئن بشین که گیربکس واسکازین کافی داره
یعنی روی گود ماشين کاملاً افقی باشه , پیچ بغل گیربکس (Fill plug ) باز بشه .

اگر ازش روغن ریخت پس کافیه . اگر نریخت پس کم داره . مبتونین از همونجا روغن بریزین توش تا لبریز بشه
اگر این صدا از گیبرکس باشه , احتمال صدمه دیدن چرخدنده های 1و2 هست که علتش میتونه بی روغنی گیربکس یا فشار آوردن به گیربکس باشه
اگر با اضافه کردن روغن , صدا رفع نشد باید باز بشه و علت بررسی بشه البته اگر صدا واقعاً از گیربکس باشه

hamid3369
22-10-2016, 17:17
متاسفانه واسه پژو پارس درجه و نوع روغن رو روی ماشین جایی ندیدم نوشته باشه. برای این ماشین چه نوعی رو پیشنهاد میکنید ( منظور مثلا SL و ... ) الان که هوا گرمه هنوز و منطقه من ( استان کرمان ) تا 2 ماه دیگه هوا گرمه باید 20-50 استفاده کنم ؟

20w50 چهار فصله

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-10-2016, 19:40
20w50 چهار فصلهسلام

این روغن برای زمستان مناطق سردسیر مناسب نیست
برای زمستان مناطقی که یخبندان دارند دیگه اصلاً مناسب نیست چون گرانرویش زیاده و در سرمای شدید نمیتونه سریع جاری بشه و قطعات رو چرب کنه
در یخبندان شدید ممکنه اصلاً میل لنگ نچرخه و موتور روشن نشه
5W-30 / 10W-30
روغن چهار فصل مناسب برای همه آب و هوائی روغن 0W-50 هست
0w-40 هم همینطور اما اولی بهتره خصوصاً برای سفر به گرمسیر و سردسیر در همه ی فصول

sadra_h
22-10-2016, 19:53
سلام
شاید شما در تشخیص اینکه صدای چیه دچار اشتباه شدین
به هر حال بهتره اول مطمئن بشین که گیربکس واسکازین کافی داره
یعنی روی گود ماشين کاملاً افقی باشه , پیچ بغل گیربکس (Fill plug ) باز بشه .

اگر ازش روغن ریخت پس کافیه . اگر نریخت پس کم داره . مبتونین از همونجا روغن بریزین توش تا لبریز بشه
اگر این صدا از گیبرکس باشه , احتمال صدمه دیدن چرخدنده های 1و2 هست که علتش میتونه بی روغنی گیربکس یا فشار آوردن به گیربکس باشه
اگر با اضافه کردن روغن , صدا رفع نشد باید باز بشه و علت بررسی بشه البته اگر صدا واقعاً از گیربکس باشه

با سلام
روغن گیربکس خوب چی پیشنهاد می کنین ؟

fokahi110
23-10-2016, 16:54
با سلام
روغن گیربکس خوب چی پیشنهاد می کنین ؟

برا پراید ایرانول EP با درجه گرانروی 75W80
حجم 2 و نیم لیتر:n16:

sadra_h
24-10-2016, 11:11
با سلام
کلاً بین روغن های بهران، ایرانول و پارس ( روغن موتور و روغن گیربکس ) کدوم از نظر کیفی بهتره ؟

pishro353
25-10-2016, 15:44
با سلام
کلاً بین روغن های بهران، ایرانول و پارس ( روغن موتور و روغن گیربکس ) کدوم از نظر کیفی بهتره ؟

من در حال حاضر دارم از روغن پارس سوپر پایا برای پارس xu7 استفاده میکنم و باید بگم خیلی عالیه نسبت به بهران سوپر پیشتازی که قبلا میریختم.صدای موتور تو دور بالا به وضوح کم شده و استارت وقتی ماشین سرده سریع روشن میکنه و اون موقع هم صدای موتور سردم خیلی کمه در حالی که بهران تا دو دقیقه صدای ماشین خیلی زشت و خشن بود.در کل محصولات نفت پارس از کیفیت خیلی خوبی برخوردارند

fokahi110
07-11-2016, 23:27
پیشنهاد بنده روغن های شرکت ایرانول هست هم موتور هم دنده کیفیت عالی دارگیره و موتور و گیربکس سولفاته و لجنی نمیشه چند ساله دارم استفاده میکنم شک نکنید البته ماشین بنده پراید:n16::n05:

sadra_h
16-11-2016, 08:23
دوستان اطلاع دارن که تو سرویس های دوره ای تیبا که خود نمایندگی های سایپا انجام میده چه روغن موتوری میریزن ؟

abbas-t
29-11-2016, 08:01
سلام دوستان
پیشنهاد شرکت برای پراید روغن با سطح کیفی SG یه ،اما من دو سالی میشه که از پارس پایا که SJ هست استفاده میکنم،
میخوام بدونم برای موتور مشکلی پیش نمیاد؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-11-2016, 16:56
سلام دوستانپیشنهاد شرکت برای پراید روغن با سطح کیفی SG یه ،اما من دو سالی میشه که از پارس پایا که SJ هست استفاده میکنم،میخوام بدونم برای موتور مشکلی پیش نمیاد؟سلام

مشکلی نیست فقط گرانروی مناسب باشه با فصل و منطقه ی زندگی
به موقع هم عوض بشه

emperor_ss
24-12-2016, 14:47
با سلام خدمت دوستان . من تجربه خودمو در مورد روغن موتور میگم :
معتقدم فقط باید از روغنهای داخلی استفاده کرد به این خاطر که خارجی ها مشخص نیست اصل باشه یا فرع و تقلبی بنابراین اگر از روغنهای داخلی که همگی نمایندگی فروش دارند استفاده کنید میشه اطمینان داشت که تقلبی نیست .
دوم اینکه من سمند EF7 دارم . روغنی که نمایندگی ایران فرغون برام ریخت روغن ایساکو بود که پایینشن نوشته شرکت نفت سپاهان (10/40) که توی 5000 تا 1.5 لیتر کم کرد !! من نه روغن ریزی دارم نه هیچ مشکل دیگه ایی و این کیفیت بسیار پایین روغن باید باشه . چون از هر مکانیکی پرسیدم آخرش رسیدن به کیفیت پایین ...
بین بهران و نفت پارس هم بهترین روغن پارس سوپر پایا 10/40 بوده .(قوطی فلزی) واقعا تفاوتشو احساس کردم . استارت در همه ی شرایط دمایی عالی بوده و نرمی و بیصداتر شدن صدای موتور کاملا مشهوده .

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-12-2016, 19:05
با سلام خدمت دوستان .
من تجربه خودمو در مورد روغن موتور میگم :
معتقدم فقط باید از روغنهای داخلی استفاده کرد به این خاطر که خارجی ها مشخص نیست اصل باشه یا فرع و تقلبی بنابراین اگر از روغنهای داخلی که همگی نمایندگی فروش دارند استفاده کنید میشه اطمینان داشت که تقلبی نیست .
دوم اینکه من سمند EF7 دارم . روغنی که نمایندگی ایران فرغون برام ریخت روغن ایساکو بود که پایینشن نوشته شرکت نفت سپاهان (10/40) که توی 5000 تا 1.5 لیتر کم کرد !!
من نه روغن ریزی دارم نه هیچ مشکل دیگه ایی و این کیفیت بسیار پایین روغن باید باشه . چون از هر مکانیکی پرسیدم آخرش رسیدن به کیفیت پایین ...
بین بهران و نفت پارس هم بهترین روغن پارس سوپر پایا 10/40 بوده .(قوطی فلزی) واقعا تفاوتشو احساس کردم . استارت در همه ی شرایط دمایی عالی بوده و نرمی و بیصداتر شدن صدای موتور کاملا مشهوده .
سلام
ممنون از نوشتن تجربتون
صاحب خودرو چند نکته رو همیشه باید به یاد داشته باشه:
1- خودرو ایرانی حتی صفرش هم روغن سوزی داره به علت اینکه آلیاژ قطعاتش کیفیت پائینی داره و ماشین آلاتی هم که قطعات باهاش درست میشه دقتِ بالائی نداره و اینها باعث میشه که از همون روز اول روغن سوزی داشته باشه . خودروسازها و حامیانشون هم این رو میدونند نمیخوان کیفیت رو بالا ببرند چون سود سرشار هزار هزار میلیاردی داره براشون
2- نباید به یک مارکِ معین چشم بسته اطمینان کرد چون ممکنه اولش با کیفیتِ قابل قبول تولید کنند بعدش که فروششون میره بالا و مشتریها به خوابِ غفلت فرو میرند یهو کیفیت رو میارند پائین و ملیاردها تومن از هزینه ی تولید کم میشه و کلی سود میبرند . مشتریها هم به این زودیها متوجه نمیشند چون چند بار با کیفیتِ قابل قبول خریده اند و دیگه اطمینان پیدا کرده اند و چشم بسته میخرند
=======================================
بارها شنیدیم و دیدیم که فلان کالا خیلی خوب بود اما الان بنجل شده . این به دو علت هست
الف - یکی داره ازش تقلبی میزنه میده بازار
ب - خود کارخونه اش شروع کرده به بنجل فروشی
حالا راهِ حل چیه ؟
باید به هیچ کالائی اطمینانِ دائم نداشته باشیم بلکه اولاً فقط از جاهای معتبر بخریمش دوماً همیشه موقع خریدش چکِش کنیم و هنگام استفاده ازش زیر نظر بگیریمش تا به محض اینکه فهمیدیم بنجل شده دیگه پرونده اش رو ببندیم و به دیگران هم خبر بدیم تا اونها هم به دیگران خبر بدند
======================================
3- وقتی میخواین روغن موتور رو بریزین توی موتور , اول رنگش و بوش و چربیش رو به خاطر بسپارید و همون اولِ کار با موتور گرم , مقدار بخار شدن و کم شدنش رو زیر نظر بگیرین تا کم کم تجربه کسب کنین که اونی که کمتر میسوزه چه بویی میده , چه رنگیه , کدوم مارکه ,
وقتی که موتور کاملاً گرمه درب روغن رو باز کنین و مقدار بخار روغن که خارج میشه رو ببینین و کمی هم بخارش رو بو کنین به طوری که بخارش وارد ریه نشه یعنی تا بوش رو حس کردین نفس رو بدین بیرون تا بخارش به حلق و ریه نرسه چون ضرر داره
این بخار روغن 3 علت میتونه داشته باشه
• اگر ماشین نو هست ممکنه علتش کیفیتِ پائین قطعات موتور خصوصاً رینگهای پیستونها و پیستونها و سیلندرها باشه که باعث نفوذ حرارت زیاد به زیر پیستونها و اتاقک میل لنگ میشه و باعث تبخیر زیاد روغن میشه و این بخار روغن از راهِ کانالها و شیلنگِ سیستم PCV میره توی منیفولد هوا و میره توی سیلندرها و میسوزه که باعث کم شدنِ تدریجی روغن میشه . اگر این مشکل حاد باشه باعث دودِ روغن و بوی روغن سوخته از اگزوز هم میشه خصوصاً وقتی که یک دفعه پا رو روی گاز میذارین و یا وقتی که برای مدتِ بیش از 15 ثانیه موتور با دور زیاد کار کنه
• موتور فرسوده هست به علت دیر به دیر روغن عوض کردن و یا گازوندن و بیگاری که باز هم باعث سوختن و کم شدن روغن میشه
• روغن بنجله و با حرارت کم هم تبخیرش زیاده و میسوزه و کم میشه
=========================================
پس با زیر نظر داشتن حالت روغن و رنگش و بوش و مقدار تبخیرش و بویِ بخارش میشه از کیفیتش و وضعیتش مطلع شد
لمسش هم یک راه دیگه برای بررسی حالتش هست . کم کم تجربه به دست میارین که چربی کدوم روغن بیشتره کدوم کمتر
همون موقع که روغن رو میریزین توی موتور , کمی از ته مانده ی روغن رو لمس کنین و مقدار چربی و لزوجتش و خصوصاً بوش رو به خاطر بسپارید
===================================
در مورد رنگ روغن , چیزی که بنده تا حالا بر اثر تجربه متوجه شدم اینه که روغنهای باکیفیت رنگش روشن هست یعنی قرمز آلبالوئی یا نوعی زرد یا طلائی با شفافیتِ کامل یعنی کِدِر نیست
هر چی بنجل تر باشه به تیرگی میزنه و قهوه ای رنگ هست اما حتی روغن با رنگ روشن هم ممکنه بنجل یا تصفیه شده باشه
اما بوی روغن باکیفیت خیلی فرق داره با بىکیفیت .
روغن باکیفیت تقریباً بی بو هست و یا بسیار کم بو هست و بوی اون هم اصلاً زننده نیست
روغن بنجل بوی زیاد داره و بدبو هم هست . بویی شبیه بوی دودِ قیر یا بوی گازوئیل خام (نسوخته ) یا روغن سوخته

mohamad skystar
24-12-2016, 21:59
قیمت روغن موتور ثابت می‌ماند

سید محمد حسین مولا‌خواه در مورد مکانیزم قیمت‌گذاری کالاهایی مانند روغن موتور و لاستیک گفت: به استناد مصوبه شماره 48021 مورخ 94.4.16 ستاد هدفمند سازی یارانه‌ها، انواع لاستیک و روغن موتور در زمره اقلام کالایی گروه دوم قرار گرفته و مشمول اعمال نظارت مستمر بر روند تأمین، توزیع، موجودی و قیمت بازار آنها توسط سازمان حمایت بوده ودر صورت بروز هرگونه کمبود و یا افزایش قیمت غیرمعمول و دریافت شکایت مردمی، اقدامات نظارتی لازم در جهت تنظیم بازار آنها صورت می‌گیرد.وی در پاسخ به این سوال که با توجه به کاهش قیمت مواد اولیه در روغن موتور، چرا قیمت کالاهای تولید شده کاهش نیافته است، افزود: نتایج حاصل از گزارش‌ها و بررسی‌های میدانی بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها حاکی ازکاهش حداقل 10 درصدی قیمت روغن موتور خودرویی نسبت به آخرین نرخ رسمی اعلام شده در سال 1393 است، که ازجمله دلایل آن هم می‌توان به افت قیمت مواد اولیه، انتظار کاهش قیمت‌ها و شرایط رکود و استفاده شرکت‌ها از ابزارهای رقابتی برای حفظ موقعیت و تامین نقدینگی خود اشاره کرد.
مولاخواه تصریح کرد: افزایش هرساله و قانونی هزینه‌های تولید در کشور و نوسانات مستمر قیمت جهانی فرآورده‌های نفتی و ارز و به تبع آن نرخ لوبکات در بورس کالا به عنوان ماده اصلی تولید روغن موتور و همچنین تعاملات شرکت‌ها با عوامل فروش مانع کاهش قیمت روغن موتور افزونتر از وضع موجود شده است.
مولاخواه در پاسخ به اینکه با توجه به تولید برخی روغن موتورها از روغن موتور استفاده شده (بازیافت شده ) آیا الزامی بر درج این موضوع بر روی بسته‌بندی محصول هست، اظهار کرد: طبق مقررات سازمان ملی استاندارد تولید کننده روغن موتور در صورت عرضه در داخل کشور موظف است علاوه بر ویژگی‌های روغن موتور مانند درجه گرانروی، حجم خالص، کاربرد اطلاعات دیگری همچون روغن موتور تصفیه اول یا تصفیه دوم ، نام شرکت تولید کننده و... را نیز بر روی ظروف بسته‌بندی روغن موتور علامت‌گذاری کند.
وی رﻋﺎﯾﺖ ﮐ� ﯿﻪ ﻣﻘﺮرات اﺳﺘﺎﻧﺪاردﻫﺎی اﺟﺒﺎری در ﻣﻮرد انواع روغن موتور را اﻟﺰاﻣﯽ دانست و گفت: تمامی روغن موتورهای بنزینی و دیزلی اعم از تولید داخل و وارداتی مشمول استاندارد اجباری بوده و باید از سازمان ملی استاندارد ایران گواهی مربوطه را دریافت کند.مولاخواه افزود: همچنین پس از کسب مجوز و تایید کیفیت توسط سازمان یادشده، علامت استاندارد بر روی بسته‌بندی کالاهای تولید داخل درج می‌شود.
مدیر کل نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت در پاسخ به این سؤال که با توجه به تبلیغ برندهای مختلف روغن موتور، آیا واقعاً روغن موتور خارجی در بازار ایران وجود دارد ، گفت : هرساله توسط برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی روغن موتور خارجی به صورت محدود به کشور وارد و در بازار عرضه می‌شود به طوری که براساس آمار گمرک در شش ماهه اول سال‌جاری حدود 900 تن روغن موتور وارد کشور شده که در مقایسه با مجموع مقدار تولید داخل در بازه زمانی مذکور (حدود 180 هزار تن) بسیار ناچیز است.وی افزود: از این رو عمدتا روغن موتورهایی که در بازار مشاهده می‌شود تحت لیسانس و در داخل کشور تولید می‌شود و طبق توضیحات مذکور و به منظور جلوگیری از اغفال مصرف‌کنندگان باید ضوابط نشانه‌گذاری بر روی بسته‌بندی آنها رعایت شود.
مولاخواه بیان داشت: هم‌وطنان هرگونه افزایش قیمت یا بروز تخلفاتی نظیر گرانفروشی، عدم درج قیمت، عدم صدور فاکتور و ... را از طریق سامانه 124 گزارش نمایند تا در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گیرد.

منبع عصر خودرو

emperor_ss
24-12-2016, 22:50
سلام
ممنون از نوشتن تجربتون
صاحب خودرو چند نکته رو همیشه باید به یاد داشته باشه:
1- خودرو ایرانی حتی صفرش هم روغن سوزی داره به علت اینکه آلیاژ قطعاتش کیفیت پائینی داره و ماشین آلاتی هم که قطعات باهاش درست میشه دقتِ بالائی نداره و اینها باعث میشه که از همون روز اول روغن سوزی داشته باشه . خودروسازها و حامیانشون هم این رو میدونند نمیخوان کیفیت رو بالا ببرند چون سود سرشار هزار هزار میلیاردی داره براشون
2- نباید به یک مارکِ معین چشم بسته اطمینان کرد چون ممکنه اولش با کیفیتِ قابل قبول تولید کنند بعدش که فروششون میره بالا و مشتریها به خوابِ غفلت فرو میرند یهو کیفیت رو میارند پائین و ملیاردها تومن از هزینه ی تولید کم میشه و کلی سود میبرند . مشتریها هم به این زودیها متوجه نمیشند چون چند بار با کیفیتِ قابل قبول خریده اند و دیگه اطمینان پیدا کرده اند و چشم بسته میخرند
=======================================
بارها شنیدیم و دیدیم که فلان کالا خیلی خوب بود اما الان بنجل شده . این به دو علت هست
الف - یکی داره ازش تقلبی میزنه میده بازار
ب - خود کارخونه اش شروع کرده به بنجل فروشی
حالا راهِ حل چیه ؟
باید به هیچ کالائی اطمینانِ دائم نداشته باشیم بلکه اولاً فقط از جاهای معتبر بخریمش دوماً همیشه موقع خریدش چکِش کنیم و هنگام استفاده ازش زیر نظر بگیریمش تا به محض اینکه فهمیدیم بنجل شده دیگه پرونده اش رو ببندیم و به دیگران هم خبر بدیم تا اونها هم به دیگران خبر بدند
======================================
3- وقتی میخواین روغن موتور رو بریزین توی موتور , اول رنگش و بوش و چربیش رو به خاطر بسپارید و همون اولِ کار با موتور گرم , مقدار بخار شدن و کم شدنش رو زیر نظر بگیرین تا کم کم تجربه کسب کنین که اونی که کمتر میسوزه چه بویی میده , چه رنگیه , کدوم مارکه ,
وقتی که موتور کاملاً گرمه درب روغن رو باز کنین و مقدار بخار روغن که خارج میشه رو ببینین و کمی هم بخارش رو بو کنین به طوری که بخارش وارد ریه نشه یعنی تا بوش رو حس کردین نفس رو بدین بیرون تا بخارش به حلق و ریه نرسه چون ضرر داره
این بخار روغن 3 علت میتونه داشته باشه
• اگر ماشین نو هست ممکنه علتش کیفیتِ پائین قطعات موتور خصوصاً رینگهای پیستونها و پیستونها و سیلندرها باشه که باعث نفوذ حرارت زیاد به زیر پیستونها و اتاقک میل لنگ میشه و باعث تبخیر زیاد روغن میشه و این بخار روغن از راهِ کانالها و شیلنگِ سیستم PCV میره توی منیفولد هوا و میره توی سیلندرها و میسوزه که باعث کم شدنِ تدریجی روغن میشه . اگر این مشکل حاد باشه باعث دودِ روغن و بوی روغن سوخته از اگزوز هم میشه خصوصاً وقتی که یک دفعه پا رو روی گاز میذارین و یا وقتی که برای مدتِ بیش از 15 ثانیه موتور با دور زیاد کار کنه
• موتور فرسوده هست به علت دیر به دیر روغن عوض کردن و یا گازوندن و بیگاری که باز هم باعث سوختن و کم شدن روغن میشه
• روغن بنجله و با حرارت کم هم تبخیرش زیاده و میسوزه و کم میشه
=========================================
پس با زیر نظر داشتن حالت روغن و رنگش و بوش و مقدار تبخیرش و بویِ بخارش میشه از کیفیتش و وضعیتش مطلع شد
لمسش هم یک راه دیگه برای بررسی حالتش هست . کم کم تجربه به دست میارین که چربی کدوم روغن بیشتره کدوم کمتر
همون موقع که روغن رو میریزین توی موتور , کمی از ته مانده ی روغن رو لمس کنین و مقدار چربی و لزوجتش و خصوصاً بوش رو به خاطر بسپارید
===================================
در مورد رنگ روغن , چیزی که بنده تا حالا بر اثر تجربه متوجه شدم اینه که روغنهای باکیفیت رنگش روشن هست یعنی قرمز آلبالوئی یا نوعی زرد یا طلائی با شفافیتِ کامل یعنی کِدِر نیست
هر چی بنجل تر باشه به تیرگی میزنه و قهوه ای رنگ هست اما حتی روغن با رنگ روشن هم ممکنه بنجل یا تصفیه شده باشه
اما بوی روغن باکیفیت خیلی فرق داره با بىکیفیت .
روغن باکیفیت تقریباً بی بو هست و یا بسیار کم بو هست و بوی اون هم اصلاً زننده نیست
روغن بنجل بوی زیاد داره و بدبو هم هست . بویی شبیه بوی دودِ قیر یا بوی گازوئیل خام (نسوخته ) یا روغن سوخته

جناب آسمونی ممنون بابت اطلاعات خوبتون
من زمانی که پراید هم داشتم محصولات نفت پارس کیفیت بهتری داشتن و این سری هم با اینکه به پرسنل محترم نمایندگی ایران فرغون بَرخورد اما اجازه ندادم هر چی دوست دارن بریزن و روغنو خودم خریدم و وایسادم تا جلوی چشمم عوض کنه ...
شرکتهایی مثل نفت پارس که قدیمی ترینه و نفت بهران ، هر دو پالایشگاه های بزرگ و خوبی هستن و من گذارم بهشون خورده و میدونم که پروسه ی تواید روغنشون خیلی حساب شده است و روغن باکیفیتی تولید میکنن .

اما در کل حرف شما کاملا منطقیه و همیشه باید کیفیت روغن تحت نظر باشه .
در واقع زمانی که اوج تحریمها بود این پالایشگاهها ، ادتیو مخصوصی که برای تولید روغن نیاز دارن به جای فرانسه و آلمان اجبارا از چین وارد میکردن و کیفیت روغن و گریسشون پایین اومده بود اما الان مجددا ادتیو خوب استفاده میکنن و کیفیت خوب شده .

با سپاس

mojtaba007
27-12-2016, 12:31
برای تیبا مدل 89 چه نوع روغنی عالی هست؟
خودم تا الان سوپر پیشتاز میریختم

Persianhb
16-01-2017, 13:17
روغن موتور با کیفیت 20W50 برای پراید HP یورو 2 معرفی کنید

ممنون

mohamad skystar
16-01-2017, 19:51

ممنون

روغن موتور بهران تکتاز مناسبه
البته روغن بهتر و گرون تر هم هست
اما بهران کیفیت خوبی داره

Persianhb
16-01-2017, 20:48
روغن موتور بهران تکتاز مناسبه
البته روغن بهتر و گرون تر هم هست
اما بهران کیفیت خوبی داره

قیمت مهم نیست بالاترین و بهترین روغن موتور SL و در درجه 20W50 معرفی کنید
سپاسگذارم

mohamad skystar
16-01-2017, 23:31
قیمت مهم نیست بالاترین و بهترین روغن موتور SL و در درجه 20W50 معرفی کنید
سپاسگذارم

TOTAL
Quartz 5000

کاسترول GTX

fokahi110
13-02-2017, 23:32

ممنون

سلام عزیز بهترین روغن حال حاضر روغن ایرانول صبا هست 20W50 بسیار با کیفیته در نمایندگی ایرانول قیمت 22 تومن.:n40:

mahdi_z100
14-02-2017, 15:25
مناسبترین روغن موتور برای L90 چی پیشنهاد میکنید ؟
ممنون

mohamad skystar
14-02-2017, 15:44
مناسبترین روغن موتور برای L90 چی پیشنهاد میکنید ؟
ممنون

Elf Compitition ST 10w40 با سطح ACEA A3 /API SL

hamid3369
26-02-2017, 16:12
سلام دوستان خسته نباشید
اگه برای cdi 150 cc روغن api sc/cc استفاده بشه چه اتفاقی میفته ///

bigman
28-02-2017, 23:37
برای پژو پارس TU5 مدل 93 چه روغنی و با چه درجه ای پیشنهاد میکنید ؟؟

بعد از چند هزار کارکرد باید روغن را تعویض کرد ؟

mohamad skystar
01-03-2017, 00:37
برای پژو پارس TU5 مدل 93 چه روغنی و با چه درجه ای پیشنهاد میکنید ؟؟

بعد از چند هزار کارکرد باید روغن را تعویض کرد ؟

روغن موتور توتال یا کاسترول از نوع 10/40

saeedfm
18-03-2017, 15:59
روغن زیرول چطور روغنیه؟برای 405 دوگانه
7سال شده توتال 5000 میریختم

hosseinf722
18-03-2017, 18:06
سلام
1- برای پژو پارس XU7، پارس پایا یا بهران پیشتاز رو پیشنهاد می کنین؟
2- برای رانندگی در شهری با دمای تهران، کدوم مناسب تر هست؟ 40-10 ، 50-20 و یا 40-5 ؟
3- قیمت پارس پایا و بهران پیشتاز رو دارین؟
4- هزینه تعویض روغن موتور چقد هست؟ یعنی اگه روغن رو از جای دیگه بخرم و یه یکی دیگه بدم بریزه، دستمزدش چقد میشه؟
5- باز کردن پیچ کارتل روش مناسب تری هست یا ساکشن؟

ممنون

mohamad skystar
19-03-2017, 02:39
روغن زیرول چطور روغنیه؟برای 405 دوگانه
7سال شده توتال 5000 میریختم

همون توتال رو ادامه بدین

azadbakht.h
20-03-2017, 05:44
باسلام،
روغن های خارجی،مثل خیلی از اجناس خارجی،مطمئنا عالین،ولی اصلا نمیشه اطمینان به اصل بئدنش،داشت.
روغن هایی که مثلا برای فلان ماشین تولید میشه،بجز تبلیغات و سرکیسه کردن،جیزی ندارن، بهترین نئع روغنی که شرکتی معرفی و تبلیغ میکنه،اگه تونست تضمین بده،داخل ماشین های سنگین،بدون مشکل کارکنه،اون‌موقع باید ادعای خوبی روغن رو کنن،
درحالیکه هیچکدوم چنین ادعایی نمیتونن بکنن و نهایتا میگن،اونا گازوییلی هستن و این روغن برا ماشین بنزینی هست، درحالیکه سوخت بنزین یا گازوئیل،ربطی به روغنکاری و فرسایش قطعات ندارد،مثل بنزین هواپیما(سوپر)،که متاسفانه فقط قبل از انقلاب دردسترس بود،الان شایعه است که برا خودرو خطرناکه و منفجر میشه ! :O

من بیشتر روغن ها رو امتحان کردم،سوای بد بودن فیلترروغن،که خیلی مهم،وبا هر روغن، تعویض بشه،بهتره، بیشتر روغن ها،روز بعد،در ابتدای استارت اول،صدای بی روغنی انگشتی ها،میاد، که بسیار ضرر داره.
الان ۵ ساله دارم،از روغن های مثلا مخصوص ماشین سنگین،مثل بهران بندر۵۰، استفاده میکنم،(ماشینم پراید هست)خیلی عالی،بدون کوچکترین تغییر توی صدای موتور و یا شتاب موتور قبل و بعداز تعویض ( روغن های دیگه،بعد تعویض،کاملا نشون میدن که چقدر تحت فشار بودن و الان ماشین روون تر شده )،تازه بین ۶ ماه تا یکسال هم عوض نشه،اصلا مشکل نداره و پول اضافه بابت روغن نمیدی،فقط دیر عوض کردن،ممکنه موتور کثیف تر بشه،که البته،روغن های دیگه یکساعته عوض کنی،باز موتور کثیف میشه،وخیالتون راحت از سال 91 تاالان که 5سال گذشته،کوچکترین مشکل و ایرادی ندیدم،اوایل فکرمیکردم،این روغن،واسه زمستون،سفت باشه،که اصلا چنین نبود،چون روغن خوب،توی سرماوگرما،تغییر ندارن،و بعضی براش کلمه اتوماتیک و یا همون 50-20 رو بکار میبرن،که بعضی فقط تبلیغن-البته روغن مخصوص ماشین های سنگین سوپر دار،استفاده نکردم

hadi.ehteshami
21-03-2017, 19:16
سلام ببخشید روغن موتور ایرانول صبا برای پراید صبا خوبه؟هر ۵ هزارتا عوض میکنم مدل ماشین هم ۸۹ هستش.......الان ایرانول 16000 روشه ولی چون زود زود عوض میکنم صرف نمیکنه لطفا نظر بدین

amir z
21-03-2017, 21:45
سلام ببخشید روغن موتور ایرانول صبا برای پراید صبا خوبه؟هر ۵ هزارتا عوض میکنم مدل ماشین هم ۸۹ هستش.......الان ایرانول 16000 روشه ولی چون زود زود عوض میکنم صرف نمیکنه لطفا نظر بدین

در.د
خب اشتباه میکنید دوست عزیز، چرا زود عوض می کنید؟ هم به جیب خودتون ضرر میزنید هم به محیط زیست. برای انتخاب روغن ببینید کارخونه چه استانداردی رو گفته و با توجه به اون انتخاب کنید. ضمنا کمتر روغنی هست که زیر 7-8 هزار نیاز به تعویض داشته باشه. همین ایرانول 16000 رو براحتی 10000 تا میتونید استفاده کنید

mohamad skystar
22-03-2017, 16:19

تعویض روغن برای هر 5 هزار کیلومتر مرتب
برای خودروهایی هست که دائم در ترافیک های درون شهری
استفاده میشن مثل تاکسی ها
اما با توجه به استفاده روزمره خودرو سعی کنید از روغن های مرغوب استفاده کنید

hosseinf722
24-03-2017, 18:57
سلام
1- برای پژو پارس XU7، پارس پایا یا بهران پیشتاز رو پیشنهاد می کنین؟
2- برای رانندگی در شهری با دمای تهران، کدوم مناسب تر هست؟ 40-10 ، 50-20 و یا 40-5 ؟
3- قیمت پارس پایا و بهران پیشتاز رو دارین؟
4- هزینه تعویض روغن موتور چقد هست؟ یعنی اگه روغن رو از جای دیگه بخرم و یه یکی دیگه بدم بریزه، دستمزدش چقد میشه؟
5- باز کردن پیچ کارتل روش مناسب تری هست یا ساکشن؟

ممنون

??????????

mohamad skystar
24-03-2017, 19:20
??????????

بهران پیشتاز انتخاب کنید
از نوع 10/40
قیمت بین 40 تا 50 هزار تومان
هزینه تعویض فقط روغن حدود 5 تا 10 هزار تومن
بازکردن کارتل منطقی تره

hadi.ehteshami
24-03-2017, 19:29
تعویض روغن برای هر 5 هزار کیلومتر مرتب
برای خودروهایی هست که دائم در ترافیک های درون شهری
استفاده میشن مثل تاکسی ها
اما با توجه به استفاده روزمره خودرو سعی کنید از روغن های مرغوب استفاده کنید
ممنون از جوابتون
ببخشید ایرانول 12000 خوبه؟میخوام ازاین به بعد فقط اینو بریزم

mohamad skystar
25-03-2017, 19:21
ممنون از جوابتون
ببخشید ایرانول 12000 خوبه؟میخوام ازاین به بعد فقط اینو بریزم

ایرانول خوبه
ایرانول ریسینگ هم مناسبه

saeedfm
26-03-2017, 22:37
قبل سال رفتم تعویص روغن جای همیشگی نرفتم زمان تعویض روغن بعد تخلیه روغن گفت چی بریزم هنوز چیزی نگفتم گفت ماشینتون رسوب گرفته خیلی کثیف شده روغن چی میریختین گفتم توتال گفت الان هم میخواین توتال بریزین بیچ کارتل رو آورد اینقدر رسوب گرفته بود با پارچه روش میکشید تمیز نمیشد این شرایط رو که دیدم گفتم ایرانول 16000 بریز گفت ندارم گفتم زیرول بریز الان که زیرول ریخت.(7 سال توتال ریختم ماشین 95 هزار کار هست مشکلی پیش نیامده بود نمیدونم این روغن چه جوریه؟
البته من هر دفعه برا تعویض روغن نمیزاشتم از 8000 بیشتر شه و از روش تخلیه از محل پیچ کارنل اقدام میکردم نمیدونم پیچ چرا اونجوری شده بود تعویض روغنی گفت پیچ که اینجوریه خدا میدونه موتور ماشین چه چجوریه ماشینم 405 دوگانه است ماهی 3کپسول بیشتر هم گاز نمیزنم.
دل رو زدم به دریا زیرول ریختم تعویض روغنی که تعریفش رو میکرد نمیدوم حالا چجوریه ؟
نظر دوستان چیه بعد 2یا 3 هزار اگه روغنش خوب نیس برم دوباره همون توتال بریزم؟؟
پیشنهاد شما چیه ؟چه روغنی بریزم؟
هرچی باشه از تعویض روغنی بهتر می دونید.

najee
13-04-2017, 12:48
دوستان پراید مدل 93seیورو4 کارکرد حدود 21000 تو دفترچشون نوشته روغن گیربکس (واسگازین)هر 20تا عوض شه خودمم میخوام که عوض کنم شاید فرقی کرد آخه هم صدای موتور زیاده هم دنده ها یه کم خشک جا میخوره خصوصا دنده یک .

hosseinf722
13-04-2017, 15:20
فیلتر روغن رو هر چند کیلومتر باید عوض کرد؟
آیا نیازه هر دفعه روغن عوض میشه، فیلترش هم عوض بشه؟
ماشین پژو پارسه.

ممنون

amir z
13-04-2017, 15:24
فیلتر روغن رو هر چند کیلومتر باید عوض کرد؟
آیا نیازه هر دفعه روغن عوض میشه، فیلترش هم عوض بشه؟
ماشین پژو پارسه.

ممنون

سلام
هر بار که روغن عوض میشه باید عوض بشه، این تفکر قدیمی که یه بار در میون و... عوض بشه کاملا غلطه. البته سعی کنید الکی روغن رو زود عوض نکنید چون خیلی ها رو میشناسم مثلا روغن خوب هم میریزن بعد تو 5000 تا عوض میکنن

hosseinf722
13-04-2017, 15:33
سلام
ممنون از جوابتون

برای تعویض روغن عدد خاصی وجود داره که همه روغن ها رو تو اون کیلومتر خاص باید عوض کرد یا هر روغن کیلومتر مخصوص با خودشو داره؟

ممنون

سلام
هر بار که روغن عوض میشه باید عوض بشه، این تفکر قدیمی که یه بار در میون و... عوض بشه کاملا غلطه. البته سعی کنید الکی روغن رو زود عوض نکنید چون خیلی ها رو میشناسم مثلا روغن خوب هم میریزن بعد تو 5000 تا عوض میکنن

amir z
13-04-2017, 20:48
سلام
ممنون از جوابتون

برای تعویض روغن عدد خاصی وجود داره که همه روغن ها رو تو اون کیلومتر خاص باید عوض کرد یا هر روغن کیلومتر مخصوص با خودشو داره؟

ممنون

نه بسته به کیفیت روغن و همچنین نوع کارکرد ماشین (ترافیک یا جاده یا...) این عدد متغیره. ولی روغن های الان (منظورم انواع نسبتا با کیفیت هستش) تقریبا تا حدود 10000 تا مشکلی ندارن و تعویض زودهنگام فقط ضرر زدن به جیب و همچنین محیط زیسته

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-04-2017, 23:12
نه بسته به کیفیت روغن و همچنین نوع کارکرد ماشین (ترافیک یا جاده یا...) این عدد متغیره.
ولی روغن های الان (منظورم انواع نسبتا با کیفیت هستش) تقریبا تا حدود 10000 تا مشکلی ندارن و تعویض زودهنگام فقط ضرر زدن به جیب و همچنین محیط زیسته

بنده یه موضوع دیگه هم قبلاً مطرح کرده ام که کسی که عاشق ماشینش هست و مثل یک عضو خانواده که داره بهش خدمت میکنه دوستش داره , این کار رو برای ماشینش انجام میده:
اگر از روغنی استفاده میکنه که قصد داره 10.000km ازش استفاده کنه , بعد از 5000 km فیلتر روغن رو عوض کنه
این کار جانی تازه به روغن میده و تاثیر زیادی در عمر موتور و کاهش استهلاکش داره خصوصاً با فیلترهای ایران که صد تا یکیش باکیفیت نیست
البته بنده خودم تا حالا هیچوقت بیشتر از 5000 از هیچ روغنی استفاده نکردم و فیلتر رو هم یک در میان عوض میکنم و نتیجه اش رو هم دیدم (مونور نرم و بسیار کم صدا , نداشتن روغن سوزی حتی بعد از صدها هزار کیلومتر ظ, نیاز نداشتن تعمیر موتور , قبول شدن ماشین در تست راهنمائی هر سال بدون مشکل , کاهش هزینه های استهلاک و تعمیر , خیال آسوده , جریمه نشدن در بازرسیهای خیابانی به خاطر دود )
البته مهربان بودن با ماشین و رانندگی عاقلانه و استفاده نکردن از آب معمولی و نگازوندن و حرکت نکردن با شتاب زیاد و دور موتور بیش از 3200 هم خیلی تاثیر داره
کلاً همونطور که قبلاً هم بارها گفته ام , ماشین موجود جاندار نیست اما بدجوری انتقام میگیره از صاحبش اگر باهاش مهربان نباشه و باهاش خشن و بدرفتار باشه و بهش نرسه و باهش بی رحم باشه . گاهی حتی جانِ خودش و خانواده اش رو هم یکجا میگیره .
ماشین اینه. با ماشینهاتون مهربان باشید و عاقلانه ازش استفاده کنید تا بهتون خدمت کنه به بهترین نحو ممکن

hosseinf722
14-04-2017, 08:46
سلام
- بعد از اینکه فیلتر عوض شه، باید روغن هم اضافه بشه یا لزومی نداره؟

دیروز که ماشینو بردم روغنشو عوض کنم، گفت فیلترش هم عوض کن، گفتم دفعه پیش عوض کردم گفت ربطی نداره. بالاخره فیلتر هم عوض کرد. بعد گفت چون فیلترو عوض کردی، نیم لیتر هم روغن اضافه باید بریزی. یه نیم لیتر هم روغن کاسترول ریخت.

چهار لیتر بهران سوپر پیشتاز 46 تومن
نیم لیتر کاسترول 7.5
فیلتر روغن 9.5
دستمزد 5 تومن

ممنون

بنده یه موضوع دیگه هم قبلاً مطرح کرده ام که کسی که عاشق ماشینش هست و مثل یک عضو خانواده که داره بهش خدمت میکنه دوستش داره , این کار رو برای ماشینش انجام میده:
اگر از روغنی استفاده میکنه که قصد داره 10.000km ازش استفاده کنه , بعد از 5000 km فیلتر روغن رو عوض کنه
این کار جانی تازه به روغن میده و تاثیر زیادی در عمر موتور و کاهش استهلاکش داره خصوصاً با فیلترهای ایران که صد تا یکیش باکیفیت نیست
البته بنده خودم تا حالا هیچوقت بیشتر از 5000 از هیچ روغنی استفاده نکردم و فیلتر رو هم یک در میان عوض میکنم و نتیجه اش رو هم دیدم (مونور نرم و بسیار کم صدا , نداشتن روغن سوزی حتی بعد از صدها هزار کیلومتر ظ, نیاز نداشتن تعمیر موتور , قبول شدن ماشین در تست راهنمائی هر سال بدون مشکل , کاهش هزینه های استهلاک و تعمیر , خیال آسوده , جریمه نشدن در بازرسیهای خیابانی به خاطر دود )
البته مهربان بودن با ماشین و رانندگی عاقلانه و استفاده نکردن از آب معمولی و نگازوندن و حرکت نکردن با شتاب زیاد و دور موتور بیش از 3200 هم خیلی تاثیر داره
کلاً همونطور که قبلاً هم بارها گفته ام , ماشین موجود جاندار نیست اما بدجوری انتقام میگیره از صاحبش اگر باهاش مهربان نباشه و باهاش خشن و بدرفتار باشه و بهش نرسه و باهش بی رحم باشه . گاهی حتی جانِ خودش و خانواده اش رو هم یکجا میگیره .
ماشین اینه. با ماشینهاتون مهربان باشید و عاقلانه ازش استفاده کنید تا بهتون خدمت کنه به بهترین نحو ممکن