PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اختصاص چند هسته به یک نرم افزار

Morteza_rk
26-02-2010, 01:26
سلام دوستان

من زیاد در بحث سیستم وارد نیستم ، چند سال پیش (2 - 3 سال قبل) که cpuهای 4 هسته تازه به بازار اومده بود یه شایعه ای شنیدم ، الان می خوام ببینم که اون شایعه فقط یه حرف بود یا واقعا درست بود!؟

اون چیزی که من شنیدم این بود که در cpuهای 4 هسته میشه هسته ها رو طوری مدیریت کرد که چنتا از اونارو به اجرای یک نرم افزار اختصاص بدیم! مثلا 3 هسته از 4 هسته رو به اجرای یک بازی اختصاص بدیم یا به اجرای یک نرم افزار انیمیشن سازی!

حالا می خوام بدونم این درسته یا نه؟ آخه من تاژه چند روزه که cpu چهار هسته AMD 955 خریدم.

ess_1362
26-02-2010, 09:31
سلام دوستان

من زیاد در بحث سیستم وارد نیستم ، چند سال پیش (2 - 3 سال قبل) که cpuهای 4 هسته تازه به بازار اومده بود یه شایعه ای شنیدم ، الان می خوام ببینم که اون شایعه فقط یه حرف بود یا واقعا درست بود!؟

اون چیزی که من شنیدم این بود که در cpuهای 4 هسته میشه هسته ها رو طوری مدیریت کرد که چنتا از اونارو به اجرای یک نرم افزار اختصاص بدیم! مثلا 3 هسته از 4 هسته رو به اجرای یک بازی اختصاص بدیم یا به اجرای یک نرم افزار انیمیشن سازی!

حالا می خوام بدونم این درسته یا نه؟ آخه من تاژه چند روزه که cpu چهار هسته AMD 955 خریدم.

فكر نمي كنم به اين شكل كه شما گفتي باشه

ميشه هر هسته را به اجراي نرم افزاري اختصاص داد و از قابليت MULTI THREAD ااستفاده كرد

TREASURES
26-02-2010, 09:46
سلام دوستان

اگه بخواهیم از نرم افزار یا بازی خاصی استفاده کنیم سی پی یو از تمام هسته ها استفاده میکنه و فشار رو بین هسته ها تقسیم میکنه حالا ممکنه بعضی از هسته ها کمتر و بعضی بیشتر استفاده یشه ولی این طور که شما میگید نیست
:31::41:

Morteza_rk
26-02-2010, 11:57
ممنون از هر دو عزیز :46:

من وقتی یکی از برنامه های شبیه سازی الکترونیکم رو اجرا می کنم یکی از هسته ها بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیره ، بقیه هم استفاده میشن اما یکیشون بیشتر از بقیق کار می کنه.

میشه در مورد قابليت MULTI THREAD یکمی بیشتر توضیح بدین؟

EXTREME
26-02-2010, 12:48
سیستم multi thread فکر کنم سیستم چند نخی هست یعنی برای هر پروسس ما چندین نخ داریم
هر نخ وظیفه ی انجام یک کار را دارد سیستم عامل های جدید مبتنی بر نخ هستند مثل ویندوز ولی سیستم عامل های
قدیمی مبتنی بر فرایند است که نخ و از نظر استفاده ای که از منابع سیستم میکنه خیلی بهتر از فرایند هاست و سرعت نخ بیشتر از فرایند است .
در سیستم عامل هایی مثل ویندوز نخ عامل اجرای برنامه هاست و مفهوم multi thread همان چند نخی است
مثلا در سی پی یو هایی مثل cori7 ما تکنولوژی ابر نخ رو داریم

TREASURES
26-02-2010, 14:16
سیستم multi thread فکر کنم سیستم چند نخی هست یعنی برای هر پروسس ما چندین نخ داریم
هر نخ وظیفه ی انجام یک کار را دارد سیستم عامل های جدید مبتنی بر نخ هستند مثل ویندوز ولی سیستم عامل های
قدیمی مبتنی بر فرایند است که نخ و از نظر استفاده ای که از منابع سیستم میکنه خیلی بهتر از فرایند هاست و سرعت نخ بیشتر از فرایند است .
در سیستم عامل هایی مثل ویندوز نخ عامل اجرای برنامه هاست و مفهوم multi thread همان چند نخی است
مثلا در سی پی یو هایی مثل cori7 ما تکنولوژی ابر نخ رو داریم

شما اشتباه میکنید هر هسته شامل یک نخ میشه که در CPU های I7 هر هسته دارای 2 نخ هست که میشه 4 هسته ی 8 نخی:31:یا همون 8 رشته ای

EXTREME
26-02-2010, 17:30
شما اشتباه میکنید هر هسته شامل یک نخ میشه که در CPU های I7 هر هسته دارای 2 نخ هست که میشه 4 هسته ی 8 نخی:31:یا همون 8 رشته ای
آره درسته مرسی
من اشتباه کردم حواسم نبود:31:

saeed774
26-02-2010, 19:19
دقيق يادم نيست ولي فکر کنم يه برنامه به اسم Ashampoo Core Optimizer بود که ميشد باهاش اينکارو کرد .
در سري جديد سي پي يو هاي اينتل شامل i7 و i5 و i3 اين عمل بصورت Smart يعني هوشمند انجام ميشه يعني خود Cpu تشخيص ميده چقدر ميزان به کدوم برنامه بده .
و اين به برنامه بستگي داره که چقدر از ميزان Cpu استفاده بکنه و يا باصطلاح بهينه شده باشه . مثلا در تبديل فايل هاي تصويري با کدک X264 ، چون اين کدک براي 4 هسته اي بهينه شده بيشترين مقدار Cpu رو حتي تا 100% استفاده ميکنه .

Morteza_rk
26-02-2010, 19:23
از همه ی عزیزان تشکر می کنم ، فقط من هنوز دقیقا مفهوم multi thread رو نفهمیدم و اینکه چطور میشه این قابلیت رو در سیستم اعمال کرد.

ess_1362
26-02-2010, 19:58
معمولا اين روزها اكثر مادربردها جديد بصورت پيش فرض اين قابليت را دارند و نيازي به فعال كردن اونها نيست

ولي ميشه از درون SYSTEM CONFIG در ويندوز XP به بعد غير فعالش كرد

ولي اولين سري مادربردهايي كه از اين قابليت استفاده مي كردن مربوط ميشد به سري سوكت PMGA-478 از اينتل كه اين قابليت در درون باياس امكان فعال شدن يا غير فعال شدن را داره و تكنولوژي هم مربوط ميشه به حدود 6-7 سال پيش

مثلا در اون زمان يك پردازنده تك هسته اي مثل P4 ها در سيستم عامل بصورت يك دو هسته اي در پنجره WIN TASK MANAGER نشان داده ميشدن كه يك هسته و يك ترد(رشته) بود

Morteza_rk
27-02-2010, 11:13
ممنون ess_1362 جان

پس با این حساب میشه گفت که این قابلیت در مادربرد من فعاله و از طریق SYSTEM CONFIG هم میشه این موضوع رو پیگیری کرد.

لطف کردی.

TREASURES
27-02-2010, 15:11
بابا هر هسته شامل یک رشته هست وقتی CPU از چند هسته به طور همزمان استفاده میکنه در واقع میشه همون MULTI THREAD

alidoran
29-03-2010, 16:31
چیزی که من با توجه به تجربه ی شخصی خودم به دست آوردم مطالب زیر هست
در مورد استفاده نکردن از سی پی یو که کار خیلی راحتیه
مثلا برنامه ای که میخواین از یه سی پی یو استفاده کنه و نه چند سی پی یو باید alt ctrl del رو بگیرید و برنامه رو از تو پروسس پیدا کنید و از گزینه ی آخر مشخص کنید که از چند تا از سی پی یو ها استفاده کنه
اما در مورد استفاده کردن از چند سی پی یو مطلب به این راحتی نیست
شما باید برنامه ای رو پیدا کنید که قابلیت استفاده از چند سی پی یو رو داشته باشه.مثلا من بین 20-30 تا برنامه گشتم تا برنامه ای بتونم پیدا کنم که میتونه از هر چهار سی پی یو سیستم استفاده کنه.اکثر برنامه ها تنها از دو تا از سی پی یو ها بهره میبردند.حتی این برنامه که من پیدا کردم تنها در ویندوز ویستا و سون این قابلیت رو داره و در ویندوز ایکس پی تنها از دو تا از سی پی یو ها استفاده میکنه.در ضمن این برنامه از هر سی پی یو تنها برای تبدیل یک فایل استفاده میکنه و تنها زمانی میتونه از هر چهار سی پی یو بهره بگیره که شما بخواین چهر تا فایل رو هم زمان تبدیل کنید
جمع بندی:برای استفاده از چند سی پی یو باید نرم افزاری مناسب کار خود پیدا کنید که کار بسیار مشکلی هست

Morteza_rk
29-03-2010, 17:35
ممنون دوست خوبم ، خیلی عالی بود و واقعا فهمیدم که قضیه چیه! خیلی لطف کردی. :46: