PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد فن CPU

saeed774
15-02-2010, 22:11
سلام

دور فن Cpu در حالت نرمال و لود كامل چقدر بايد باشه ؟ Cpu من Core i5 750 هست و از فن خودش استفاده ميكنم و از فركانس نرمال استفاده ميكنم يعني اوركلاك نكردم.
در حالت بيكاري دور فن در حدود 1042 RPM هست و دماي Cpu هم 32-35 درجه هست ولي وقتي رندر ميكنم و 100 درصد لود كامل ميشه دماي Cpu يكباره از 35 به 65 و بصورت تصاعدي بالا ميره و تا حدود 74 درجه كه ميرسه از روي ناچاري عمليات رندر رو قطع ميكنم . در اين حالت دور فن نهايت تا 1480 دور ميرسه و بيشتر از اون بالا نميره . در حالت قطع رندر هم دما از 74 به 60 و بتدريج تا 35 ميرسه .

در صورت امكان راهنمايي بفرماييد .

با سپاس

8086
15-02-2010, 22:21
با سلام
معمولا دور فن يه فن خوب ميانگين به 3000 هم ميرسه و اين دور فن شما (1480) براي يك CPU مثل Core i5 750 حداقل بايد روي 2000 باشه.
فكر كنم بهتر باشه فن CPU خودتون رو عوض كنيد.
در ضمن ميتونيد از خمير سيليكون استفاده كنيد كه حداقل تا 10 درجه كاهش دماي CPU رو به همراه داره. قيمت يه سرنگ يه بار مصرفش هم 500 الي 1000 تومان ميباشد.
با تشكر

fmps
15-02-2010, 22:25
با سلام
معمولا دور فن يه فن خوب ميانگين به 3000 هم ميرسه و اين دور فن شما (1480) براي يك CPU مثل Core i5 750 حداقل بايد روي 2000 باشه.
فكر كنم بهتر باشه فن CPU خودتون رو عوض كنيد.
در ضمن ميتونيد از خمير سيليكون استفاده كنيد كه حداقل تا 10 درجه كاهش دماي CPU رو به همراه داره. قيمت يه سرنگ يه بار مصرفش هم 500 الي 1000 تومان ميباشد.
با تشكر
سلام
اونو از کجا باید تهیه کنیم؟
طرز استفاده ی اون چطوره؟

saeed774
15-02-2010, 22:33
مرسي دوست عزيز

ولي از همون ابتدا كه سه ماهي ميشه اين مشكل وجود داشت و فكر ميكردم شرايط نرمال هست و بي توجه بودم . امكانش هست از بدشانسي من از كارخونه اين فن مشكل داشته باشه ؟
خمير هم كه ميزنم باز تفاوتي نداره .

---------- Post added at 10:33 PM ---------- Previous post was at 10:30 PM ----------

در ضمن بالا رفتن ناگهاني دما از 35 به 65 مربوط به فن ميشه ؟

8086
15-02-2010, 22:34
من به شما پيشنهاد ميكنم فن خود را عوض كنيد كه يك فن نسبتا خوب قيمتي بين 7 تا 12 هزار تومان دارد.
خمير سيليكون رو اكثر خدمات كامپيوتري ها دارند.
خيلي بهتون گرون بدن 1000 تومان.
چون تعداد ميگيرم هر دونه اي 200 تومان تمام ميشود.
با تشكر

8086
15-02-2010, 22:40
در ضمن بالا رفتن ناگهاني دماي CPU هم بستگي به ميزان فضاي اشغال شده برنامه تان دارد كه استفاده ميكنيد.
معمولا در چنين مواقعي دور فن هم بالا ميرود كه احساس ميكنيم صداي بدي از فن ميشنويم.
اما فن شما بي بخار است.:31:
در ضمن بهتره يك سر به TaskManager هم بزنيد و به System Idle Process (درصد بيكاري CPU) يه نگاهي بندازيد. با تشكر

Advanced Ali-001
15-02-2010, 22:48
سلام

دور فن Cpu در حالت نرمال و لود كامل چقدر بايد باشه ؟ Cpu من Core i5 750 هست و از فن خودش استفاده ميكنم و از فركانس نرمال استفاده ميكنم يعني اوركلاك نكردم.
در حالت بيكاري دور فن در حدود 1042 RPM هست و دماي Cpu هم 32-35 درجه هست ولي وقتي رندر ميكنم و 100 درصد لود كامل ميشه دماي Cpu يكباره از 35 به 65 و بصورت تصاعدي بالا ميره و تا حدود 74 درجه كه ميرسه از روي ناچاري عمليات رندر رو قطع ميكنم . در اين حالت دور فن نهايت تا 1480 دور ميرسه و بيشتر از اون بالا نميره . در حالت قطع رندر هم دما از 74 به 60 و بتدريج تا 35 ميرسه .

در صورت امكان راهنمايي بفرماييد .

با سپاس

احتمالا کیس شما تهویه خوبی ندارد ودلیل اینکه دماش میرسه به 70درجه خیلی روشنه یعنی فن CPU نمیتونه خنکش کنه متوجه شدید ودمای اتاق هم اگه دم کنه دورش میره بالا به نظر من فن های کیس شما تهویه خوبی نداشته وخاک گرفته اند حالا نظر دیگران هم مهمه ولی این نظر منه:11:

8086
15-02-2010, 22:54
احتمالا کیس شما تهویه خوبی ندارد ودلیل اینکه دماش میرسه به 70درجه خیلی روشنه یعنی فن CPU نمیتونه خنکش کنه متوجه شدید ودمای اتاق هم اگه دم کنه دورش میره بالا به نظر من فن های کیس شما تهویه خوبی نداشته وخاک گرفته اند حالا نظر دیگران هم مهمه ولی این نظر منه:11:

با سلام
آخه تهويه خيلي تاثير داشته باشه 5 تا 8 درجه ميباشد.
نه ديگه از 35 بره به 70 درجه.
در ضمن بهتره درهاي كيس را به هيچ وجه باز نگذاريد.
البته نظر شما قابل احترامه.
با تشكر

saeed774
15-02-2010, 23:04
در حالت بيكاري 0 درصد لود سي پي يو هست و زمانيكه بين 0 و 1 نوسان ميكنه دما هم بين 32 و 35 نوسان ميكنه . يعني 1 درصد CPU معادل 3 درجه افزايش دما هست . يعني اگر cpu صد در صد لود بشه دما تا 300 با اين وضعيت بالا ميره :31: و اگه من عمليات رندر رو قطع نكنم سيستم بدبخت ميشه .

از لحاظ تهويه هم فقط يك فن پشت كيس هست . مدتي قبل يه فن روي درب كيس وصل كردم كه اونم نتيجه معكوس داد يعني دما تا 78 هم بالا رفت .

خوب از بدشانسي من مشخصه كه فن باكس خراب بوده و بايد يه فن بخرم . حالا كه اينطور شد منم فن حرفه اي ميخرم و اوركلاك هم ميكنم . چه ماركي رو پيشنهاد ميدين ؟

Advanced Ali-001
15-02-2010, 23:11
در حالت بيكاري 0 درصد لود سي پي يو هست و زمانيكه بين 0 و 1 نوسان ميكنه دما هم بين 32 و 35 نوسان ميكنه . يعني 1 درصد CPU معادل 3 درجه افزايش دما هست . يعني اگر cpu صد در صد لود بشه دما تا 300 با اين وضعيت بالا ميره :31: و اگه من عمليات رندر رو قطع نكنم سيستم بدبخت ميشه .

از لحاظ تهويه هم فقط يك فن پشت كيس هست . مدتي قبل يه فن روي درب كيس وصل كردم كه اونم نتيجه معكوس داد يعني دما تا 78 هم بالا رفت .

خوب از بدشانسي من مشخصه كه فن باكس خراب بوده و بايد يه فن بخرم . حالا كه اينطور شد منم فن حرفه اي ميخرم و اوركلاك هم ميكنم . چه ماركي رو پيشنهاد ميدين ؟

خب گفتم که خاک گرفته خوب خونک نمیکنه زور نداره زبونم مودر آورد باید تمیزش کنی :19:
اون فن تون رو که رو در کیس گزاشتید رو برعکس بزاری وفن پشت کیس رو برعکسشOK
که یکیش هوا رو وارد کیس کنه واون یکی هوا رو خارج کنه این میشه تهویه :18:OK
بازم بود درخدمتم:11:

saeed774
15-02-2010, 23:27
خب گفتم که خاک گرفته خوب خونک نمیکنه زور نداره زبونم مودر آورد باید تمیزش کنی

كوچكترين گرد و خاكي نداره متاسفانه ، ديروز نگاه كردم .

اون فن تون رو که رو در کیس گزاشتید رو برعکس بزاری وفن پشت کیس رو برعکس این یکی OK
اين كه همون شد و فرقي نكرد ! فن پشت كيس بايد طوري قرار بگيره كه هواي داخل كيس رو به بيرون هدايت كنه ( تو اين شكي نيست چون خود كيس فن روش داشت و علامت هاي روي اون هم اين حالت رو نشون ميده ) و اما فن درب كيس رو هم در دو حالت مكش و دميدن امتحان كردم كه هر دو نتيجه معكوس دادن !!

فكر كنم مشكل همون خرابي فن CPU هست . عوض كردم نتيجه رو ميگم .

Advanced Ali-001
15-02-2010, 23:35
كوچكترين گرد و خاكي نداره متاسفانه ، ديروز نگاه كردم .

پس به نظر من این فن نمیتونه سیپیو شمارو خنک کنه
اين كه همون شد و فرقي نكرد ! فن پشت كيس بايد طوري قرار بگيره كه هواي داخل كيس رو به بيرون هدايت كنه ( تو اين شكي نيست چون خود كيس فن روش داشت و علامت هاي روي اون هم اين حالت رو نشون ميده ) و اما فن درب كيس رو هم در دو حالت مكش و دميدن امتحان كردم كه هر دو نتيجه معكوس دادن !!

فكر كنم مشكل همون خرابي فن CPU هست . عوض كردم نتيجه رو ميگم .

بله به نظر منم عوضش کنید البته اگه قابل بدونبد:11:
اون فن هارم یک کلمه ش رو یادم رفت درستش میشه برعکسشOK
:11:

8086
15-02-2010, 23:40
خب گفتم که خاک گرفته خوب خونک نمیکنه زور نداره زبونم مودر آورد باید تمیزش کنی :19:
اون فن تون رو که رو در کیس گزاشتید رو برعکس بزاری وفن پشت کیس رو برعکسشOK
که یکیش هوا رو وارد کیس کنه واون یکی هوا رو خارج کنه این میشه تهویه :18:OK
بازم بود درخدمتم:11:
با سلام
شما بهتره دو تا فن رو در حالتي قرار بدي كه كه مثل هواكش عمل كنند و هواي داخلي كيس رو به بيرون منتقل كنند كه يك پاور خوب اين كار رو به خوبي انجام ميدهد.
با تشكر

8086
15-02-2010, 23:51

با سلام
فن پيشنهادي من يه فن Cooler Master كه ميتونيد در نمايندگي واقع در بازار رضا در چهارراه وليعصر كه نمايندگيش رو دريا رايانه داره تهيه كنيد.
واقعا كاره تميز و گرونيه.
ولي اصلا صدا رو احساس نميكنيد.
در ضمن اين پست هيچ گونه جنبه تبليغاتي نداره.
با تشكر

rezabanderas2000
16-02-2010, 00:02
حرف هیچ کس رو گوش نده سیستم شما هیچ مشکلی نداره ونیازی به عوض کردن فن نیست.....و کاملا طبییعی است در ضمن تنها کاری که شما باید بکنی این هست که بری داخل تنضیمات main در بایوس قسمت cool quit رو فعال کنی

8086
16-02-2010, 00:16
حرف هیچ کس رو گوش نده سیستم شما هیچ مشکلی نداره ونیازی به عوض کردن فن نیست.....و کاملا طبییعی است در ضمن تنها کاری که شما باید بکنی این هست که بری داخل تنضیمات main در بایوس قسمت cool quit رو فعال کنی

خيلي ممنون
:11:

saeed774
16-02-2010, 00:23
در ضمن تنها کاری که شما باید بکنی این هست که بری داخل تنضیمات main در بایوس قسمت cool quit رو فعال کنی

مشكل من صداي فن نيست بلكه پايين بودن دور فن هست همانطوري كه گفتم نهايت تا 1500 در لود كامل بالا ميره .

8086
16-02-2010, 00:46
شما ميتونيد همه ي اين كارهارو انجام بديد.
ما كه يه عمره با سخت افزار و تعميرگاه و بازار سرو كله زديم ميدونيم چه خبره ديگه.
با تشكر

saeed774
21-02-2010, 13:03
اين تاپيک يادم نبود ولي مشکل من تقريبا با همون فن قبلي حل شد .

کارت گرافيک من Asus 4890 هست که دو فن بزرگ داره . قبلا اصلا توجه نميکردم ولي براي بار آخر که کيس رو باز کردم متوجه شدم که فن ها کار نميکنن . با بررسي متوجه شدم که يکي از سوکت ها که شامل 4 پين + 2 پين هست و بايد به سوکت 6 پين گرافيک وصل بشه ، سوکت 2 پينه از جاش خارج شده که اونم مربوط به همون فن ها بود .

چون گرافيک گرم ميشد دماي محيط کيس هم بشدت گرم ميشد و علت بالا رفتن دما هم همون بود . نميدونم چه رابطه اي بين فن گرافيک و فن CPu هست ولي با کار کردن فن گرافيک ، فن Cpu هم الان تا 2800 دور بالا ميره . البته تو نحوه خمير زدن هم تجديد نظر کردم و الان در حالت بيکاري دما 28-30 درجه هست و در لود کامل از 65 بيشتر نميشه .

saeed774
21-02-2010, 13:11
يادم رفت بگم البته يک فن 12 سانت هم جلوي کيس وصل کردم و تعجب من اينه که با اين همه فن واقعا صدا در حد مطلوب و تقريبا در حالت سکوت هست . ( فن پاور + 2 فن کيس + فن cpu و 2 فن گرافيک ) . کيس هم مدلش Magnum+ هست .