PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بررسی و مقایسه گوشی های LG KP500 Cookie و Samsung S5233 Star: کلوچه یا ستاره؟

Michael Ropy
12-02-2010, 19:07
سلام به همگی!
این اولین ریویو و نقد من در زمینه گوشی هستش! ریویویی از دو گوشی پرفروش و به صرفه که تویه رنج قیمت خودشون، امکاناتی عالی رو ارائه میکنن:

LG KP500 Cookie VS Samsung S5233 Star

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من روز های زیادی رو با این گوشی ها سپری کردم و تقریبا با همه قسمت هاشون کار کردم! درسته که فن بوی الجی هستم ولی سعی کردم خیلی بی تعصب به قضیه نگاه کنم و یه ریویو خالص(!) ارائه کنم. این ریویو رو من به چند قسمت تقسیم بندی کردم تا خوندنش زیاد خسته کننده نباشه. قصد داشتم این ریویو رو با عکس همراه کنم، ولی متاسفانه دیر شد و الان دیگه هیچ کدوم از گوشی ها رو ندارم! خب حالا میریم سراغ اصل مطلب یعنی ریویو:

کیفیت ساخت و ارگونومیک: کیفیت ساخت هر دو گوشی مناسبه، اما الجی در زمینه بهتر کار کرده. کوکی در دستانتون واقعا احساس راحتی میده و کار با اون رو لذت بخش تر میکنه. از نظر استحکام، به نظر استار قدرتمند تر میاد، ولی این بدین معنی نیست که کوکی استحکام بدی داره، نه، در حقیقت کوکی حالت نرمی داره که در اثر برخورد به راحتی خرد نمیشه. از طرف دیگه کوکی هنگام قرار گیری بر روی گوش، بسیار احساس لطیفی به کاربر میده و باعث میشه کاربر از تماس خودش لذت ببره. این خاطر حالت نسبتا خمی هست که در طراحی اون استفاده شده. اما استار حالت برجسته ای داره که هنگام قرارگیری، گوش رو اذیت میکنه، برای همین من همیشه از کیف استار برای مکالمه استفاده میکنم. برای کسانی که اطلاع ندارن توضیح بدم که، یک طرف کیف استار شکافی قرار گرفته که دقیقا با محل قرارگیری اسپیکر اون برابری میکنه و کمک میکنه بدون درآوردن گوشی از کیف بشه باهاش مکالمه ای انجام داد. با توجه به اینکه کیف گوشی از خود گوشی بسیار نرم تره، من برای مکالمه همیشه استار رو داخل کیف نگه داشته و مکالمه ی خودمن انجام میدم. اما به نظر خودم، کوکی بدون کیف، باز هم راحت تر از استار با کیف هستش.

مورد دیگه اینکه محل قرار گیری پورت مشترک هدست/شارژر/کابل دیتای گوشی ها، در کوکی بهتر انجام شده. کوکی با قرار دادن این پورت در سمت چپ گوشی و به سمت بالا به همراه قراردادن المان تنظیم صدا در زیر آن، کاربری راحت تری رو ارائه میکنه. اما استار دقیقا برعکس کوکیست! یعنی ابتدا از بالا المان تنظیم صدا قرار گرفته و سپس پورت مذکور در زیر آن و به البته به سمت پایین قرار گرفته. این بدین معنیست که شما هنگام در دست گرفتن گوشی، باید کابل هدست را تحمل کرده و علاوه بر آن تنظیم صدا نیز کمی دشوار تر میشود. امتیاز های تعیین شده برای این قسمت بدین صورت است:

ارگونومیک: کوکی: 9 – استار: 6
استحکام: کوکی: 6 – استار: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
آنتن دهی: همه میدونیم که هدف اصلی گوشی، برقراری تماس هستش و آنتن دهی در اینجا نقش مهمی رو ایفا میکنه. شاید خیلی هاتون این بخش براتون مسخره به نظر بیاد چون اینجور معروف شده که دیگه بحث آنتن دهی یه بحث قدیمیه و الان همه ی گوشی ها آنتن دهی خوبی دارند. این حرف درستیه، نسبت به قدیم خیلی بهتر شده ولی هنوز یه استثناء هایی وجود داره. با توجه وجود دو اپراتور مختلف و معروف بودن یکی از اون ها(!) به بد آنتن بودنش و همچنین وجود نقاطی که آنتن دهی یا وجود نداره یا برای یه اپراتور خاص ضعیفه، نحوه ی آنتن دهی گوشی ها لو میره!

با توجه به تست های مختلف انجام شده و مشاهده افراد مختلف، برخلاف نظرات مردم (که در اصل یه شایعه بوده)، الجی بهترین آنتن دهی رو بین گوشی ها داره و در اون هیچ شکی نیست. کوکی هم مثل بقیه ی گوشی های الجی این مرحله رو به راحتی پشت سر میذاره و کار رو برای استار سخت تر میکنه. جایی که کوکی در بدترین شرایط ممکن بهترین آنتن دهی رو به همراه کیفیت مکالمه مطلوب ارائه میکنه، استار با ضعف در آنتن دهی در اون نقاط نمی تونه امتیاز خوبی بگیره. البته ناگفته نمونه، استار هم آنتن دهی خوبی داره، اما ضعف اون در نقاط حساس به وضوح پیداست. بنابراین این تست، در نقاط ضعیف و با سیم کارتی از یک اپراتور تست شده. کیفیت مکالمه نیز در نقاط ضعیف و برای هر دو طرف مکالمه کننده در نظر گرفته شده.

کیفیت سیگنال: کوکی: 10 – استار: 7
کیفیت مکالمه: کوکی: 10 – استار: 7
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کیفیت صفحه: کیفیت صفحه هر دو گوشی خیلی خوبه؛ البته منظورم این نیست که شما با یک صفحه AMOLED طرفید! از نظر خودم، کیفیت صفحه هر دو گوشی برای من مناسبه، البته وضع در زیر نور آفتاب فرق میکنه! اینجا استار خودش رو نشون میده و صفحه ی خواناتری رو حتی با شفافیت 50 درصد ارائه میده. کوکی نیز صفحه ی نسبتا خوانایی رو زیر نور آفتاب ارائه میده، اما به هر حال به خوانایی استار نیست.

وضعیت عادی: کوکی: 7 – استار: 8
زیر نور آفتاب: کوکی: 6 – استار: 7
کیفیت تاچ: استار بدون شک یکی از بهترین تاچ های نوع مقاومتی بازار را دارد و از حساسیت بالایی برخوردار است. البته کوکی نیز حساسیت مطلوبی داشته ولی به هرحال حساسیت به لمس استار محسوس تر است. البته هنگام اسکرول کردن در منوها، استار به خاطره حساسیت بالا، کمی اذیت میکند و باعث میشود شما به اشتباه وارد منوی دیگری شوید. اما کوکی اسکرول خوبی داشته و درصد خطا را بسیار پایین می آورد. خوشبختانه سامسونگ، امکان اسکرول با المان تنظیم صدا را در این گوشی مانند بسیاری از گوشی های دیگر سامسونگ تعبیه کرده و کمک میکند که شما بدون هیچ اشتباهی اسکرول کنید. اما مشکلی که در این نوع اسکرول وجود دارد این است که سرعت اسکرول شما تا حدی کندتر می شود.

میزان حساسیت صفحه: کوکی: 8 - استار: 9
باتری: این بخش رو فکر میکنم بدون نیاز به توضیح همگی بدانید! استار با بهره گیری از یک باتری قدرتمند با توان 1000 میلی آمپر، چیزی برای کوکی باقی نمی گذارد! به بیان واضح تر، استار با استفاده زیاد تا 4 روز، استفاده معمولی تا 6 روز و با استفاده کم تا 10 روز میتواند دوام بیاورد. اما کوکی حداکثر تا 2.5 روز دوام آورده و به طور کلی (استفاده معمولی) تا 2 روز جواب میدهد.

دوام باتری: کوکی: 5 - استار: 10
اینترفیس: بخشی از این قسمت سلیقه ای هست ولی به هر حال ما اینترفیس این دو گوشی رو بررسی میکنیم (هر چند این بخش برای من مقایسش از بخش های دیگه سخت تره). رابط کاربری هر کدوم از گوشی زیبایی و سادگی خاص خودش رو داره. استار مجهز به سه عدد دسکتاپ هستش که هر سه یه کار رو انجام میدن: کنترل ویجت ها. البته وجود تعداد زیادی ویجت (ان هم با قابلیت دانلود بیشتر) نیاز به دسکتاپ های متعددی نیز داره. از طرف دیگر، کوکی دارای دو دسکتاپ متنوع هست. یعنی یکی برای ویجت ها و دیگری برای مخاطبین مورد علاقه (یا به عبارتی اسپید دایل). منوی کوکی بصورت برگه ای (تب) هستش که هر برگه خانه های خاص خودش رو داره ولی استار کلا به صورت خانه خانه (گرید). زیر منو های استار شامل دکمه هایی در پایین لیست هستش و در بعضی از منو ها شامل دکمه های اضافه در بالای لیست نیز هست که بسته به بخشی که در آن هستید تغییر می کند. زیر منوی های کوکی فقط دارای دو دکمه در بالای لیست هست؛ یک دکمه برای برگشت و دکمه ی دیگر، شامل تمام وظیفه هایی است که میتوان در بخش مورد نظر انجام داد.

کار با اینترفیس هر دو گوشی راحت است و البته نسبتا متفاوت (به دلیل نحوه ی قرار گیری آیتم ها). اینترفیس کوکی دارای انمیشن های خاص خودش هست که ممکنه برای بعضی ها جذاب باشه. بعضی بخش ها در استار جالب تر، و بعضی بخش های دیگر نیز در کوکی جالب تره. مثلا من از موزیک پلیر کوکی بیشتر خوشم اومد! در عوض اینترفیس دوربین استار خیلی زیباتر بود. قدرت سفارشی سازی جزیی گوشی ها تو استار یه مقدار بیشتره؛ اما در عوض کوکی به صورت کلی قابلیت نصب تم رو داراست. در استار علاوه بر دو تم موجود (هرچند ساده) میتونید عکس پس زمینه منوی اصلی رو هم تغییر بدید. همچنین میتونید فونت تمام بخش های گوشی رو به یکی از سه حالت موجود در بیارید. و اما در مورد کوکی! شما میتونید به وسیله ی -- کردن، تم های مختلفی روی کوکی نصب کنید. هرچند شاید روش درستی نباشه با توجه به تست های انجام شده، نشان داده شده که چندان روش خطرناکی نیست. به هر حال من این نکته رو در امتیاز دهی تاثیر می دم. از طرف دیگه کوکی به صورت پیش فرض مجهز به دو عدد تاپ منو هستش که نمیشه اونرو تم به حساب آورد چون فقط برگه های کناری منو رو تغییر میده. در قسمت فونت هم به جای تغییر شکل اون، میتونید سایز فونت ها رو تغییر بدید که ممکنه برای بعضی ها کاربردی تر باشه.
در امتیاز دهی این گوشی ها در این قسمت، در بعضی بخش های اون، نتونستم یه امتیاز متفاوت بدم؛ چون اینترفیس هر گوشی مزایا و معایب خاص خودش رو داره! به هر حال امتیاز دهی این بخش رو بدین صورت تعیین کردم:

راحتی در کار: کوکی: 9 - استار: 9
زیبایی و جذابیت: کوکی: 7 - استار: 7
سرعت: کوکی: 6 - استار: 7
سفارشی سازی: کوکی: 7 – استار: 4
ویجت ها: کوکی: 4 – استار: 9
پشتیبانی چند زبانه: صراحتا استار در پشتیبانی چند زبانه هیچ حرفی برای گفتن نداره! استار فقط از 5 زبان انگلیسی، فارسی، عربی، فرانسوی و اردو پشتیبانی میکنه که البته زبان فارسی اون در ابتدا از کیبورد کامل و تشخیص دست خط پشتیبانی نمی کرد که بعد ها با آپدیت درست شد (در حال حاضر نسخه ای که در اختیار دارم فاقد کیبورد کامل است). علاوه بر آن، وقتی گوشی خود را بر روی زبان فارسی می گذارید، باید قید استفاده از قابلیت شتاب سنج برای چرخاندن گوشی هنگام پیغام رسانی یا دیدن فیلم و... را بزنید.

اما در طرف دیگر، کوکی با پشتیبانی کامل از 38 زبان مختلف دنیا، تماما دارای کیبورد کامل کورتی و قابلیت تشخیص دست خط پوز استار را به خاک می مالد! بنابراین شما دیگر نیازی نیست که نگران از دست دادن قابلیت شتاب سنج و یا استفاده از زبان های مختلف در شرایط مختلف باشید.

پشتیانی چند زبانه: کوکی: 10 – استار: 3
پیغام رسانی: اس ام اس زدن یکی از راه های ارتباط برقرار است که بی نهایت در زندگی انسان تاثیر داره در نتیحه فاکتور مهمی برای انتخاب گوشی هستش. در گوشی های غیر تاچ، میزان بزرگی و راحتی کیپد تاثیر به سزایی در سرعت اس ام اس و همچین لذت بردن از آن دارد. اما گوشی های تاچ در مرتبه ی اول میزان حساسیت آنها به لمس و در مرتبه ی دوم پشتیبانی از روش های مختلف نوشتن معیار های مهمی در انتخاب گوشی به حساب می آیند. استار با داشتن حساسیت بهتر و البته کیبورد کاملی با دکمه های نسبتا درشت تر کمک میکنه اس ام اس زدن باز هم راحت تر بشه. البته باز هم عدم پشتیبانی از زبان فارسی (در کیبورد کامل) در بعضی از فیرمور های این گوشی یکی از معایب اون به حساب میاد و کوکی باز هم از لحاظ پشتیبانی چند زبانه از استار پیشی میگیره. در امتیاز دهی این بخش تمام موارد رو در نظر گرفتم.

راحتی در تایپ: کوکی: 7 - استار: 8
امکانات تایپ: کوکی: 9 - استار: 8
نصب برنامه: حرف های زیادی در مورد محدودیت کوکی (و کلا گوشی های الجی) در نصب برنامه ها و بازی های جاوا وجود داره که همه ی ما رو گیج کرده! گوشی های الجی هنوز دارای محدودیت هایی در نصب فایل های جاوا هست، علی رغم اینکه افراد زیادی گزارش دادند که تونستند فایل های حجیم رو روش نصب کنند. من فکر می کنم کوکی در نصب برنامه محدودیت تعداد دارد، چون اجازه بیشتر از 27 برنامه را نمی دهد. البته این استنباط درستی نیست ولی به هر حال تنها چیزی هستش که من متوجه شدم. شاید به قول یکی از دوستان بسته به میزان استفاده برنامه ها از رم گوشی می باشد و... البته ذکر این مورد نیز جالب توجه است که یکی از دوستان با استفاده از برنامه ی ارتباط گوشی با کامپیوتر توانسته بیش از 120 مگابایت برنامه روی کوکی خود نصب کند! به هر حال من اینطور در نظر می گیرم که کوکی نسبت به استار محدودیت هایی در نصب برنامه دارد. ضمنا من در امتیاز دهی این نکته را نیز در نظر گرفته ام که استار به راحتی می تواند از شتاب سنج خودش برای برنامه ها یا بازی های مختلف استفاده کند که متاسفانه هنگام نصب این نوع برنامه ها یا بازی ها روی کوکی با پیغام خطایی مواجه می شویم. شاید برنامه هایی وجود داشته باشد که با شتاب سنج کوکی سازگار باشند، کسی چه می داند!

پشتیبانی از نصب نرم افزار: کوکی: 5 - استار: 8
مالتی مدیا: این جزء شامل سه قسمت موزیک پلیر، ویدیو پلیر و گالری عکس میشه. از نظر مالتی مدیا هردو گوشی خیلی خوبند. هر دو واسه موزیک خیلی خوب ساخته شدند. هر دو گوشی دارای اکولایزر هستند، البته استار دارای چیپ DNSe هستش که دو اکولایزر خاص داره ولی به نظرم مزیت خاصی به حساب نمیاد چون حداقل من که تفاوتی نمی بینم. از نظر اسپیکر، هر دو گوشی از درگاه صدای مخصوص مکالمه به عنوان اسپیکر استفاده میکنند. بلندی هر دو میشه گفت در یه حده ولی صدای کوکی به نظر بلندتر میاد. از لحاظ کیفیت تفاوتی ندارند، فقط بعضی مواقع صدای استار حالت تیزی پیدا میکنه که توی مکالمه گوش رو اذیت میکنه. حال به سراغ کیفیت و بلندی صدا در هدست می رویم! در بلندی تفاوتی بین این دو احساس نمیشه، فقط این نکته رو در نظر داشته باشید که کوکی با پشتیبانی از رنج بلندی بیشتر (30 درجه در مقابله 14 درجه در استار) برای سلیقه های متفاوت توی بلندی صدا مناسب تره. از نظر کیفیت بازهم شما تفاوت جدی نمی بینید، و البته بازهم استار همانند اسپیکر گاها صدای تیزی تولید می کند (مخصوصا وقتی درجه بلندی صدا زیاد است). برای بهتر شدن این وضعیت من پیشنهاد میکنم اکولایزر را بر روی پاپ تنظیم کنید تا صدا تیزی احساس نکنید.

اینترفیس پخش موزیک هر دو گوشی مناسب هستند، اما من اینترفیس کوکی را بیشتر می پسندم: دکمه های درشت تر کوکی با محل قرار گیری آلبوم آرت و بقیه ی آیتم های اون منو بیشتر جذب میکنه. البته به هیچ عنوان زیبایی اینترفیس استار رو انکار نمی کنم چون بالاخره هر اینترفیسی با سلیقه ی خاصی متناسبه. نکته ی دیگه ای که در استار منو بیشتر آزار میده اینه که توی موزیک پلیر این گوشی نمیشه با یه کلیک بر روی نوار پیشرفت به دقیقه ی مورد نظر پرش کرد. یا باید گوش نوار رو بکشید و به دقیقه ی مورد نظر ببرید یا اینکه از دکمه های FF و RW استفاده کنید.

پخش فیلم در این گوشی چندان مناسب نیست. شما فقط حداکثر میتوانید از فرمت MP4 استفاده کنید آنهم تا رزولوشن 240 در 400 پیکسل. انتظار پخش فیلم های DivX را از این گوشی ها نداشته باشید. یک نکته اینکه استار می تواند فیلم های MP4 با انکودینگ H.263 و H.264 را نیز پخش کند. بیش از این چیز خاصی در این قسمت نمی بینم تا توضیح بدم جز اینکه کوکی قابلیت جالب ادیتور فیلم را دارست که میتوانید کارهای ساده ای مثل قطع و وصل کردن و گذاشتن نوشته بر روی فیلم و... با آن انجام دهید.

و اما گالری عکس! گالری عکس در هردو گوشی دارای تفاوت های خاص خودشان است. برای مثال استار دارای قابلیت تکان دادن عکس به کمک شتاب سنج است که متاسفانه نمی توانید آن را غیر فعال کنید و به همین دلیل ، چون اغلب مواقع باعث نارضایتی کاربر می شود (خودم شخصا حرکت با لمس رو بیشتر ترجیح میدم). غیر از این مورد، من از گالری عکس هر دو گوشی راضی هستم و اشکال خاصی نمی بینم. هر کدام از آنها دارای ادیتور خاص خودشان هستند، و البته به نظر خودم ادیتور کوکی کاربر پسند تر است.

در امتیاز دهی قسمت موزیک، بیشتر مدنظرم هدست هستش تا اسپیکر و البته آهنگ ها با هدست خود گوشی تست شده و من نسبت به اون هدست امتیاز دادم، بدیهیه که اگه هدست لوله ای وصل کنم نتیجه ی بهتری داریم. در گالری عکس، به خاطرعدم توانایی غیرفعال کردن قابلیت حرکت عکس با شتاب سنج در استار و کاربر پسند تر بودن گالری عکس کوکی، استار امتیاز کمتری دریافت می کند.

بلندی صدا: کوکی: 9 - استار: 9
کیفیت صدا: کوکی: 9 - استار: 8
پخش فیلم: کوکی: 4 - استار: 5
گالری عکس: کوکی: 9 - استار: 8
دوربین: این قسمت میدونم واسه خیلی ها اهمیت زیادی داره! برای خیلی ها یکی از مهمترین معیار های انتخاب گوشی، دوربین گوشی هستش. همونطور که میدونید هر دو گوشی دارای دوربین 3 مگاپیکسلی با توانایی عکس برداری با رزولوشن 2048 در 1536 پیکسل هستند. در فیلم برداری نیز هر دو گوشی قادرند با وضوح QVGA یعنی رزولوشن 240 در 320 پیکسل فیلم برداری کنند با این تفاوت که دوربین استار فیلم ها را با سرعت 15 فریم در ثانیه ظبط کرده در حالی که کوکی با 3 فریم کمتر یعنی 12 فریم در ثانیه این عمل را انجام میدهد.

از لحاظ اینترفیس، قطعا استار ظاهری جذابتر داشته و علاوه بر آن دسترسی به تنظیمات ها را راحتر می کند. در امکانات نیز استار نسبت کوکی برتری می جوید. استار با داشتن قابلیت هایی مثل اسمایل شات و همچنین قابلیت عکاسی در 5 صحنه و 3 نوع عکاسی دیگر نسبت به کوکی می تواند به راحتی کوکی را پست بگذارد.
حال بگذارید وارد بحث اصلی یعنی کیفیت عکاسی دو دوربین بپردازیم. از لحاظ کیفیت، با تست های مختلفی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که دوربین استار دارای رنگ بندی بهتری است، در عوض کوکی نویز نسبتا کمتری در عکس هایش دارد. البته رنگ بندی بهتر استار به کمک اون میاد و باعث میشه که کاربر نسبت به عکس های استار بیشتر جذب بشه چون کوکی متاسفانه دارای عکس های نسبتا بی روحی است. نکته ی مهم دیگری که اینجا وجود داره اینه که عکس های استار علی رغم با داشتن کیفیت بهتر، دارای حجم کمتری نیز هست! این مسئله من رو یاد مقایسه دوربین های حرفه ای الجی با برند های دیگه مثل سامسونگ و نوکیا میکنه که در اونجا قضیه فرق میکنه، عکس های الجی علی رغم داشتن کیفیت بالا، از حجم بسیار پایین برخوردارند که این مسئله به دلیل استفاده از لنز اشنایدر هست.

خب از بحث خودمون خارج نشیم، حالا به سراغ بررسی فیلم برداری این دو گوشی میریم. فیلم برداری هر دو گوشی تعریفی ندارند و از لحاظ کیفیت هم تفاوت آنچنانی ندارند (حداقل مقایسه ی آنها یا بی فایده است یا سخت!). اما فیلم های استار با داشتن 3 فریم بیشتر باعث میشه که من امتیاز بهتری به استار بدم. در امتیاز دهی دوربین این دو گوشی این نکته رو در نظرداشته باشید که من در بخش امکانات عکاسی 2 امتیاز از هر دو به دلیل نداشتن فلش و قابلیت اتوفوکس کم کردم که به نظرم خودم فاکتور های مهمی هستند.

اینترفیس دوربین: کوکی: 5 - استار: 8
امکانات عکاسی: کوکی: 4 - استار: 6
کیفیت عکس: کوکی: 5 - استار: 7
حجم عکس: کوکی: 5 - استار: 7
کیفیت فیلم: کوکی: 4 - استار: 5
حجم فیلم: کوکی: 7 - استار: 9
اینترنت: این بخش ارتباط زیادی با آنتن دهی داره چون کیفیت آنتن دهی روی سرعت انتقال داده تاثیر داره. برای مثال، من هر دو گوشی رو در جایی که آنتن دهی ضعیفه با یک نوع سیم کارت تست کردم، نتیجه این شد که استار سایت گوگل رو نتونست باز کنه و با یه پیغام خطا متواجه شدم ولی کوکی به خاطر آنتن دهی خوبش سایت گوگل رو به طور کامل لود کرد. خب حالا جدای از بحث کیفیت سیگنال، به سراغ مرورگر پیش فرض هر دو گوشی میریم. هر دو گوشی میتونند جاوا رو اجرا کنند، ولی مرورگر استار قابلیت پخش فایل های فلش رو داره که کوکی نداره. از اون طرف کوکی میتونه همزمان از دو برگه (تب بروزینگ) برای مرور صفحات استفاده کنه ولی استار متاسفانه این قابلیت رو نداره. به هر حال من برای استفاده از اینترنت در هر دو گوشی (و یا در کل گوشی های جاوا) از برنامه اپرا مینی استفاده می کنم. اینجاست که آنتن دهی بهتر کوکی خودنمایی می کنه و اینترنت رفتن رو جذابتر میکنه. برای مثال، من هیچ گاه نتونستم اپرا مینی رو روی استار تو خونمون که آنتن دهی ضعیفی داره نصب کنم (چون همونطور که میدونید برای نصبش به اینترنت نیاز هست) ولی کوکی به راحتی تونست اپرا مینی رو نصب کنه! علاوه بر اون، پشتیبانی بهتر کوکی در زبان کمک میکنه که نوشته های فارسی (و 37 زبان دیگر) به راحتی دیده بشه، برعکس استار که نوشته های فارسی رو با فاصله نشون میده. مبنای من برای امتیاز دهی در اینجا مربوط به مرورگر خود گوشی ها میشه.

کیفیت سیگنال: کوکی: 9 - استار: 7
مرورگر پیش فرض: کوکی: 6 - استار: 7
برنامه های جانبی و بازی ها: معمولا گوشی های به طور پیش فرض، دارای یک سری برنامه ها و بازی ها هستند. ما اینجا میخوایم این برنامه ها و بازی ها رو بررسی کنیم و به میزان کاراییشون به اونها امتیاز بدیم. از یک سری از ابزار ها که بین دو گوشی مشترک هستند صرف نظر می کنیم، مثل برنامه ی تبدیل واحد، ساعت جهانی، تایمر، نمایشگر فایل های آفیس و... با صرف نظر از اینها، اول به سراغ استار می ریم.

استار دارای یه بازی ساده پرتاب تاس هست که خیلی سادست و فقط تاس رو پرتاب می کنید و یه عدد رو نشون میده و همین. علاوه بر اون دوتا بازی آزمایشی داره از اونها صرف نظر میکنیم چون زیاد استفاده ندارند. جدای از اونها دو تا بازی دیگه به نام های Wise Star و Bubble Popper هم داره که به اندازه کافی سرگرم کننده هستند. خب این از بازیها؛ و اما برنامه های استار! مهم تر از همه استار به طور پیش فرض مجهز به گوگل مپ هستش که واقعا خوب کار میکنه (میشه گفت دست کمی از جی پی اس نداره!) چون با استفاده از آنتن موبایل، موقعیت شما رو بهتون نشون میده. علاوه بر اون، استار مجهز به برنامه ی Synchronizer هستش که میتونید به صورت آنلاین کانتکت ها، نت ها، زمان بندی ها و تسک هاتون رو با یه سروری همزمان سازی کنید. برنامه ی دیگر موجود، برنامه ی RSS Reader هستش که همونطور که از اسمش پیداست برای خواندن فایل های RSS هستش و برای کسانی که زیاد اینترنت میرن و پیوسته دنبال آخرین اخبار هستن بسیار کمک میکنه و در وقت و هزینه صفه جویی میکنه.

خب حالا نوبت کوکیه! بازی های کوکی شامل دو بازی حرکتی به نام های Wheel Mania و Rolling Dice هستش که بسیار سرگرم کننده هستند. تو بازی اول شما باید چرخونه ی سانش رو با حرکت دادن گوشی (و یا با لمس آن) تکون بدید و بازی کنید. در بازی دوم، همانند بازی تاس استار، باید گوشی رو تکون بدید و تاس بندازید؛ منتها چیزی که اینجا هست اینه که تاس کوکی بسیار محسوس تر از استار هستش. به عبارت دیگه، تو استار شما چه با سرعت زیاد و چه با سرعت کم گوشی رو تکون بدید، نتیجه یکیه! یعنی به یک اندازه تاس ها تکون میخورن. اما در کوکی، شما هر چه سریعتر تکون بدید، تاس ها سریعتر و با تکون بیشتر حرکت میکنن. از جمله بازی های دیگه ی کوکی، بازی Thompson & Touch هست که شمال چند بازی لمسی و جذاب هستش. بازی آخر هم Pipe نام داره که متاسفانه در نسخه ایران این بازی مثل اینکه حذف شده. برنامه های جانبی کوکی شامل برنامه ی نقاشی، ادیتور فیلم و عکس و برنامه Muvee Studio هستش که با این برنامه میتونید با دادن چند تا عکس، یه اسلاید شو با افکت های جالب بسازید.

یه نکته هم درباره برنامه های جانبی بگم که، روی کوکی هم میشه گوگل مپ نصب کرد، ولی باید قید امکان مکان یابی رو بزنید. برای این بخش من این امتیاز هارو در نظر گرفتم:

برنامه های جانبی: کوکی: 7 - استار: 7
بازی های پیش فرض: کوکی: 5 - استار: 4
امتیازات اضافه: در این قسمت، امکاناتی که یکی از گوشی داره ولی اون یکی فاقد اون هست رو امتیاز دهی میکنم:

کوکی: قابلیت Hot-Swap بودن رم، قابلیت مالتی تسکینگ، قابلیت کپی/پیست، عدم وجود محدودیت در ظبط صدا.

استار: قابلیت اسمارت آنلاک، قابلیت موبایل ترکر، قابلیت فیک کال، قابلیت قفل گذاری بر روی تمامی قسمت ها.

امتیازات اضافه: کوکی: 4 – استار: 4
نتیجه گیری: صبر کنید! نیازی به جمع کردن امتیاز ها نیست! اینو بدونید که هر کدوم از گوشی ها، ویژگی های خاص خودشون رو دارن. من خودم هنوز امتیاز ها رو جمع نکردم، ولی حدس میزنم استار امتیاز بیشتری گرفته باشه (البته بعد از این ریویو شروع به شمارش میکنم!). من تا اونجا که تونستم بی تعصب امتیاز دهی کردم، برام اهمیت نداره که کدوم تو امتیاز دهی بیشتر امتیاز گرفته، فقط برای سرگرم کننده تر و هیجان انگیز تر بودن این ریویو، امتیاز دهی رو گذاشتم. به هر حال، جمع امتیاز ها بدین صورت است:

کوکی: 217 امتیاز از مجموع 320 امتیاز
استار: 225 امتیاز از مجموع 320 امتیاز

توصیه من به شماهایی که این ریویو رو برای پیدا کردن گوشی مناسب (بین این دو) می گردید اینه که، بعد از خوندن این ریویو، حتی المقدور با هر دو گوشی کار کنید؛ چون هیچ چیزی نمی تونه جایه تجربه رو بگیره. برای مثال (توجه کنید که این یه مثاله!) من هر قدر هم از کوکی هم تعریف کنم، تا شما تجربه نکنید نمی فهمید چی هستش. شاید هم از تعریفات من به وجد بیاید، اونوقت بعد از خرید گوشی، از خریدتون پشیمون بشید و منو نفرین کنید!

حالا اگه از من بپرسید، بین این دو گوشی کدوم رو انتخاب میکنی، من یار دیرینه ی خودم، یعنی کوکی رو انتخاب میکنم! فکر نکنید انتخاب من یعنی برتری قاطع کوکی به استار، نه! من دلایل خودم رو برای انتخاب این گوشی دارم. برای نمونه، زیبایی منحصر به فرد این گوشی منو مجذوب خودش کرده. اگر هم دنبال یه گوشی مکمل برای این دو میگردید، من به شما پاپ رو پیشنهاد میکنم! نام کاملش LG GD510 Pop هست و کامپکت ترین گوشی فول تاچ جهان نامیده شده. مجهز به اینترفیس A-Class به همراه دوربین 3 مگاپیکسلی عالی و باتری قوی بوده و مهم تر از همه میتونید پنل خورشیدی خاص خودش رو خریداری کنید و از باتری اضافه ی اون لذت ببرید. بگذریم! به هر حال خرید هر کدوم از این گوشی های مقایسه شده به نظرم پشیمونی نمیاره، مگر اینکه انتظارات شما از گوشی چیزای دیگه ای باشه. پس خواهشا در انتخاب هر گوشی، اول معیار هاتون رو بسنجید تا بعدا پشیمون نشید!

در آخر هم امیدوارم از خواندن این ریویو لذت و استفاده لازم رو برده باشید. از همه شما هم متشکرم که حوصله کردید و این ریویو طولانی رو مطالعه فرمودید. فقط یه خواهشی که از همتون دارم اینه که این ریویو رو اگر جایی کپی-پیست می کنید، اسم من و سایت P30World رو خواهشا یادتون نره. تا ریویوی بعدی، خدانگهدار!

R@R#M@N
12-02-2010, 20:01
حیفم اومد یه تشکر خشک و خالی کنم
همونطور که همه بچه ها میدونن این 2 تا گوشی از ارزون ترین و با امکانات ترین گوشیای بازار هستن (و البته لمسی)
واسه خیلی ها مثه خودم همیشه یه سری سوالات بود که با خوندن ریویووت به جواب اونا رسیدیم !
واقعآ لذت بردم !ممنون
ایشالله همه بچه ها بتونن در ضمینه گوشی خودشون حداقل یه نیمچه ریویوو بذارن تا همه بتوونن مقداری دستشون بیاد که گوشی مورد نظرشون (همینی که دارن ریویووشو میخونن:دی) چه ایرادات و برتریها و نقاط قوتی داره و با چشم و گوش باز خرید کنن
یه نکته هم تو ریویووت دیدم و واقعآ منو جذب کرد این بود که واقعآ استار انقدر باتریش قویه ؟؟ خیلی خوبه :دی
راستی اگه یخده عکس و مکس هم داشتی خیلی متنت کشش بیشتری برای خواننده ایجاد میکرد که متاسفانه خودتم نوشتی که وقت نشده !
ایرادی نداره ! ولی دیگه تکرار نشه :دی (شوخی :دی)
بازم ممنون:11: (ببخشید اگه زیاد چرت و پرت گفتم:دی)

Michael Ropy
12-02-2010, 20:13
مرسی دوست عزیز (اسمتو نمی دونم :دی)، خوشحالم میبینم زحمت های این مدت برای بررسی دو گوشی نتیجه داده، راستش خودمم خیلی دوست داشتم عکس های مختلف بگیرم چون خودمم خیلی به عکس ها اهمیت میدم (متن هم خسته کننده نمی شه) ولی متاسفانه نشد (الان هر دو رو فروختم یه گوشی دیگه خریدم! :دی). چشم! دیگه تکرار نمی شه! :دی ریویو های بعدی جبران میشه (بعدی ماله ویوتی اسمارته....)

بازم ممنون[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (ببخشید اگه زیاد چرت و پرت گفتم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) خیلی ممنونم....خواهش میکنم چرت پرت چیه، لطف شما بود....:10:

R@R#M@N
12-02-2010, 20:26
بهراد هستم :دی
به به ! ویوتی اسمارت
خیلی گوشی خوبیه ! منتظر ریویوو هستم (ـیم) :دی

DariushGreat
13-02-2010, 00:40
حسین گل کاشتی پسر! :18:
بابا تو دیگه کی هستی...؟

.::Farshad::.
13-02-2010, 07:37
این پست اسپم نبید ها :دی

به قول بهراد تشکر خشک و خالی فایده ای نداشت؛ حسین جان ممنون

fmpr
13-02-2010, 13:27
مرسی حسین خیلی خوب بود ... ولی من یه توصیه دارم واسه اونایی که مث خودم وحشی ان :31:
من اصولا با گوشیم کشتی میگیرم ... از این لحاظ استار براشون بهتره ... چون فک نکنم این کوکی بیشتر از چند ماه دستم دووم بیاره :31:

راستی حسین گوشی جدید مبارک ...

Michael Ropy
13-02-2010, 20:31
ممنونم از همتون.....:11:

راستی حسین گوشی جدید مبارک ...

مرسی.......:10:

Milad4171
13-02-2010, 20:54
بلاخره یک نفر بی طرف پیدا شد!
حالا آخر نفهمیدیم .استارمون رو بندازیم دور کوکی بخریم. یا همین خوبه؟:31:

pantheia
14-02-2010, 13:36
سلام ممنون ولی به نظر من خیلی جاها بی انصافی کرده بودین
مثلا 38 زبون داشتن کوکی به چه درد ما میخوره که به خاطرش اینقد به استار کم امتیاز دادین؟
استار زبون فارسی داره... فقط تنها عیبش نسبت به کوکی اینه که فارسیش کیو ورتی نداره ... این یعنی 7 امتیاز اختلاف؟!؟!؟!

Michael Ropy
14-02-2010, 14:23
درسته دوست عزیز ولی به حال فاکتوریست که باید تست بشه.....آخه 38 تا زبون قابل مقایسه با 5 تا زبون نیست.....اگه قراره به استار مثلا امتیاز 7 بدم که نامردیه! :دی درضمن من پشتیبانی زبون فارسی رو در برنامه های جانبی (که توی استار با مشکل مواجه هستش) و همچنین عدم پشتیبانی از کیبورد کامل و تشخیص دست خط در برخی فیرمور های اون رو هم در امتیاز دهی تاثیر دادم، اینها مشکلاتی هست که نمیشه چشم پوشی کرد.....

درضمن مقایسه من کلیه، شما اگه زبون به کارتون نمیاد، اون قسمت رو ایگنور کنید.....مثلا یکی فقط صدا براش مهمه اون قسمت رو میخونه.....در هر حال استار در کل امتیاز بیشتری گرفته....

از نقدتون ممنونم....:11:

*QWERT*
14-02-2010, 23:20
بچه ها به نظر شما کدومش بهتره؟؟
ما که نفهمیدیم!

Milad4171
15-02-2010, 21:23
حالا یه سوال. خدا بالا سرتونه. 36 تا زبون رو میخواین چیکار آخه؟ مثلا زبون آنگولایی یا ماداگاسکاری به چه درد ما میخوره!؟:13:
2 تا زبون انگلیسی و فارسی داشته باشه واسمون بسه.نه؟
یه بدی که سامسونگ داری تو تایپ فارسی اینه که مثلا میخوای بزنی ب باید 2 رو بزنی و 1. اگه مثله تایپ انگلیسی پشت سر هم بود خوب بود. عربی هم داره که اینطوری هست. یعنی مثل انگلیسی پشت سر هم حرفا میاد و یکیش رو انتخاب میکنی!! من با اینش راحت نیستم. نظرمه.
کلا فارسی اینطوره یا سامسونگ!!؟

Massoud H.N
16-02-2010, 12:14
بررسی خیلی خوبی بود . ولی در کل چون قیافهی گوشی یکی از مهمترین قسمت هاشه . من کوکی رو انتخاب کردم . چون واقعا جذاب تر از استاره !!! :5:

کلا فارسی اینطوره یا سامسونگ!!؟

آره فارسی سامسونگ همینجوریه . من یه E251 هم دارم همینطوریه . مسخرس . ولی عادت میکنی ! :31:

sky lord
16-02-2010, 20:05
سلام میخواستم یه سوال بکنم میزان حساسیت صفحه لمسی که پس از مدتی کم نیشه البته در کوکی
باتشکر:10:

Michael Ropy
16-02-2010, 20:47
سلام میخواستم یه سوال بکنم میزان حساسیت صفحه لمسی که پس از مدتی کم نیشه البته در کوکی

نه برادر، اتفاقا کوکی اولش یه نظر حساسیتش کم میاد ولی به مرور زمان طبیعی میشه (البته نه تا حد استار ولی نزدیکش)....

mentalist
18-02-2010, 00:54
با تشکر از برسی برنامه جاوا در کوکی ما که هر چی ریختیم بازم میگه میخوام:31:
من گوشیمو از کل ریست دادم برنامه+نصبش تو رم بود زدم همونا بدونه نصب اجرا شد :20:

من که از محدودیت جاوا نفهمیدم !!

*QWERT*
18-02-2010, 10:54
بچه ها5530 نوکیا هست اونم خیلی میتونه نزدیک اینا باشه ؛البته با wi-fi و سیمبین.
فقط دوربینش 2 هست.

Michael Ropy
18-02-2010, 16:33

راستش هرکی یه جور ریپورت میده! :دی نسخه ی کوکی من هم محدودیت داشت به همین خاطر این مورد رو بررسی کردم....

Milad4171
18-02-2010, 20:26
آقا این درسته که میگن این کوکی برنامه ی نقاشی داره با قلم؟
چون استار نداره!!! اگه داشت خوب بود. بازی و برنامه که ماشالله کمیابه!!!( نمیگم نایاب که ریا نشه!!):31:

Michael Ropy
18-02-2010, 20:30
آقا این درسته که میگن این کوکی برنامه ی نقاشی داره با قلم؟بله یه برنامه نقاشی جالب داره، عکسشو ندارم بهتون نشون بدم....اسمش Drawing Panel هست...

shahab_f
19-02-2010, 11:39
حسین دستت درد نکنه ، جمع امتیازا چی شد بالاخره ؟؟

golmohammadi
19-02-2010, 13:09
حسین مرسی
واقعا هر دو گوشی خوب هستند
و تو این قیمت هرچقدر فکر کنی عالی هستند
اینطور ریویوها هر چه بیشتر باشند همونقدر بهتر میشه

R@R#M@N
19-02-2010, 13:41
کوربی چطوره ؟؟
اونم فارسیش مثه استاره ؟؟

hasanmotori
19-02-2010, 13:53
کوربی چطوره ؟؟
اونم فارسیش مثه استاره ؟؟

استار بهتره
کوربی کیبرد کامل نداره حتا انگلیسی
برای استار فریمور جدید فارسیم اومده نمیدونم کسی تستش کرده یا نه
در ضمن کیبرد کامل عربی داره

sky lord
19-02-2010, 18:35
با تشکر از برسی برنامه جاوا در کوکی ما که هر چی ریختیم بازم میگه میخوام:31:
من گوشیمو از کل ریست دادم برنامه+نصبش تو رم بود زدم همونا بدونه نصب اجرا شد :20:

میشه نسخش رو بگی ما هم استفاده کنیم:10::31:

Milad4171
21-02-2010, 10:58
اقا همه چیز رو مقایسه کردین .وزنش چی؟
من فکر کنم استار خیلی سبکتر باشه! البته شاید واسه من که گوشی قبلیم سونی اریکسون K850 بوده این خیلی قابل احساسه!!

*QWERT*
21-02-2010, 12:07
اقا همه چیز رو مقایسه کردین .وزنش چی؟
از اون حرفا بودا.
حالا 5 گرم یکیش سنگینتر،زیرش آدم که له نمیشه.
4.5 گرم star سنگینتره

کوربی چطوره ؟؟
چیز الکیه هست.
20 تومن میزاری رو پول corby یکی از اینا میخری.
شاید برا دختر بچه ها خوب باشه.چون خیلی نازه:دی

Michael Ropy
21-02-2010, 16:59
حسین دستت درد نکنه ، جمع امتیازا چی شد بالاخره ؟؟
بفرمایید:

کوکی: 217/320
استار: 225/320

Michael Ropy
27-02-2010, 16:39
ریویو آپدیت شد. تغییرات ایجاد شده:

1. در بخش اینترفیس امتیاز کوکی از 3 به 7 تغییر کرد چون قابلیت نصب تم رو داره. متن مورد نظر هم تغییر کرد.
2. در بخش امتیازات اضافه، یک امتیاز به استار اضافه شد چون قابلیت فیک کال رو فراموش کرده بودم.
3. جمع امتیازات نیر آپدیت شد.

با تشکر.

Elis
07-03-2010, 23:22
حسین جان با توجه به ریویو ؛ شما کدومیک رو باسه خرید انتخاب میکنید ؟
ممنون

Vamp!r3
07-03-2010, 23:29
ممنون

باید ببینید خودتون چی میخواید...........به امتیاز چیز هایی که مورد نظرتونه نگاه کنید............هر کدوم که بیشتر بود انتخاب کنید.........

Michael Ropy
08-03-2010, 15:39
ممنون

ضمن تایید حرف های مسیح جون (Vampire) باید بگم که من خودم تو ریویو گفتم که از کوکی بیشتر خوشم میومد، این حرف من لزومی نداره به معنی این باشه که کوکی بهتره!! من چون از ظاهر، ارگونومیک و اینترفیس کوکی خوشم میاد گفتم.....وگرنه باتری عالی استار و همچنین تاچ نسبتا بهترش رو اصلا انکار نمی کنم.....

شما ببینید که چه مواردی براتون از اهمیت بیشتری برخوداره.....مثلا اگه خیلی به دوربین اهمیت میدید، استار گزینه ی بهتریه و....

*QWERT*
09-03-2010, 12:28
کوکی نخر چون ظاهرش آدم رو جذب میکنه.
تاچش خیلی جالب نیست، دوربینش فقط میشه واسه سرگرمی ازش استفاده کرد.اینترفیسش هم مثل استار نمیتونی پرسونال کنی.
استار ویجت های بیشتری هم داره،دوربینش به اون شرف داره.
کلا استار بخر
ولی در کل ظاهر کوکی خیلی آدم رو فریب میده:دی

4870x2
09-03-2010, 13:54
نه حاجی
چنان میگی انگار استار HD فیلم میگیره: دی
جفتشون برای دوربین ساخته نشدن
ویجت های استار هم اكثرا بدرد نخورن مثلا فیس بوك یا یوتیوب
در ضمن كوكی جدیدا تم خور شده هرچی خواستی از تم خود استار گرفته تا تم تاچ فلو و اپل ایفون میشه توش ریختش:دی

Rmin69
24-03-2010, 01:03
سلام
میگن s5233W که وای فای داره، کیفیت وای فای اون خوب نیست.
درسته؟

Michael Ropy
24-03-2010, 11:01

هنوز نیومده ایران.....معلوم نیست چه جوریه!!!!

MBM89
01-04-2010, 15:54
به نظر من کوکی خیلی باحاله:31:

mosi26
12-04-2010, 11:00
سلام
درسته؟

دوستان یه سوال:
یکی از ایرادهای کوکی ظاهرا اینه که WIFI نداره. اصلاً تو ایران این WIFI به دردی می خوره؟ چه جور و کجاها می شه ازش استفاده کرد. من که خونه adsl دارم

Michael Ropy
12-04-2010, 16:59
یکی از ایرادهای کوکی ظاهرا اینه که WIFI نداره. اصلاً تو ایران این WIFI به دردی می خوره؟ چه جور و کجاها می شه ازش استفاده کرد. من که خونه adsl دارم

تو تاپیک کوکی جواب دادم، البته اینم بگم، وای فای تو ایران هم کاربرد داره، جاهایی مثل دانشگاه و فرودگاه و... مجانی پیدا میشه که میشه مفت مفت با سرعت بالا دان کرد و.... :دی

nikaan
12-04-2010, 18:54
سلام

1)می خواستمبدونم که آیا برای نصب برنامه روی گوشی های سامسونگ علی الخصوص استار ، هنوز هم باید از 7 خوان رستم رد

بشیم!!! چون روی e250 که اینجوری بود ولی مثلا برای سونی اریکسون بسیار ساده نصب می شد

در این زمینه کوکی چطوره؟

2)سوال دوم هم اینکه من بابام e250 داره و منوش سخته خودم هم 5800 دارم ولی منوش خیلی آسونه حالا می خواستم

بدونم استار و کوکی در این زمینه چطور هستند چون در این ریویو ، آنچنان صحبتی از user friendly بودن رابط کاربری هاشون نشد

3) سوال سوم هم اینکه آیا در مورد محدودیت نصب نرم افزار روی کوکی سایت های معتبر خارجی هم صحبتی کردن چون من توی

gsmarena چیزی در این مورد ندیدم ، اگر اشتباه می کنم اصلاح کنید

4)و سوال آخر اینکه گوگل مپ استار خودش از ابتدا نقشه رو داره و نیازی نیست که چیز خاصی رو روش نصب کنیم و آیا هزینه ای برای

نشون دادن مکان میگیره یعنی مثلا از gprs خط استفاده می کنه یا نه چون منظورتون رو از اینکه از آنتن گوشی استفاده می کنه رو

متوجه نمیشم اگه میشه یه کم توضیح بدید

مرسی خیلی زیاد

nikaan
13-04-2010, 15:27
سلام

1)می خواستمبدونم که آیا برای نصب برنامه روی گوشی های سامسونگ علی الخصوص استار ، هنوز هم باید از 7 خوان رستم رد

بشیم!!! چون روی e250 که اینجوری بود ولی مثلا برای سونی اریکسون بسیار ساده نصب می شد

در این زمینه کوکی چطوره؟

2)سوال دوم هم اینکه من بابام e250 داره و منوش سخته خودم هم 5800 دارم ولی منوش خیلی آسونه حالا می خواستم

بدونم استار و کوکی در این زمینه چطور هستند چون در این ریویو ، آنچنان صحبتی از user friendly بودن رابط کاربری هاشون نشد

3) سوال سوم هم اینکه آیا در مورد محدودیت نصب نرم افزار روی کوکی سایت های معتبر خارجی هم صحبتی کردن چون من توی

gsmarena چیزی در این مورد ندیدم ، اگر اشتباه می کنم اصلاح کنید

4)و سوال آخر اینکه گوگل مپ استار خودش از ابتدا نقشه رو داره و نیازی نیست که چیز خاصی رو روش نصب کنیم و آیا هزینه ای برای

نشون دادن مکان میگیره یعنی مثلا از gprs خط استفاده می کنه یا نه چون منظورتون رو از اینکه از آنتن گوشی استفاده می کنه رو

متوجه نمیشم اگه میشه یه کم توضیح بدید

مرسی خیلی زیاد

کسی نیست جواب بده:41:

تو رو خدا جواب بدین:45:

Michael Ropy
14-04-2010, 20:02
سلام......شرمند من تاپیک رو دیر دیدم! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

1) نصب نرم افزار بسیار راحته تو هر دو گوشی، البته تو استار باز هم راحت تر (با یک کلیک نصب میشه).
2) از نظر User Friendly بودن، مطمئن باشید هر دو از 5800 خیلی بهترن....به نظرم تاچ سیمبیان های نوکیا درست برای انگشت بهینه نشده، ولی کار با تاچ ویز سامسونگ و فلش یو آی الجی و.... بسیار راحت و لذت بخشه....
3) در این مورد، تو سایتهای خازجی رو اطلاع ندارم، از روی تجربه گفته شده....
4) بله، از GPRS استفاده می کنه و از همون ابتدا نصب هستش.....ولی در کل برنامه پر کابردیه....

mmdmmd
10-08-2010, 14:12
سلام
چون برایم مهم است...

دوستان آیا در کوکی میتوان از متن کتاب هم عکس گرفت؟ به عبارت دیگر آیا دوربین آن حالت ماکرو یا کلوزآپ دارد؟
چون در استار دیدم که حالت عکس برداری از Text را داشت اما برای کوکی را نمیدانم ؟
با تشکر

Michael Ropy
10-08-2010, 14:25
دوستان آیا در کوکی میتوان از متن کتاب هم عکس گرفت؟ به عبارت دیگر آیا دوربین آن حالت ماکرو یا کلوزآپ دارد؟
چون در استار دیدم که حالت عکس برداری از Text را داشت اما برای کوکی را نمیدانم ؟
با تشکر

خیر این گوشی فاقد قابلیت فوکس (چه اتو، و چه دستی) هست.....

themis
27-08-2010, 01:23
دوستان یکی به من گفت گوشی تاچ نخر بیشتر از هشت ماه کار نمی کنه بعد حساسیتش رو از دست می ده می شه لطفا در این موردهم بگید

Michael Ropy
27-08-2010, 13:13
دوستان یکی به من گفت گوشی تاچ نخر بیشتر از هشت ماه کار نمی کنه بعد حساسیتش رو از دست می ده می شه لطفا در این موردهم بگید
نه برادر این حرف ها چیه!!!! اگه اینجوری بود که هیچ کدوم از شرکت ها به تاچ روی نمی آوردند.....الان برند های معروف بهترین گوشی هاشون تاچه....دیگه دوران دکمه ای ها گذشت......

mojtabaalemi
18-10-2010, 13:43
بنده با هردو کار کردم سامسونگ استار هم تاچش بسیار حساستره و هم یه سرو گردن بالاتره. جالبه همه میگن کوکی قشنگتره و من به سلیقه همه شک کردم.

ehsan_iace
25-01-2011, 20:55
سلام

لطفاً مقایسه‌ایی هم بین گوشی لمسی Nokia 5230 , Samsung S5233 Star داشته باشید