PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش تصویری تمیز کردن فن سی پی یو

Golbarg01
02-01-2010, 17:32
با سلام
می خواستم طریقه تمیز کردن فن سی پی یو رو به صورت تصویری بذارید چون تصویریشو جایی پیدا نکردم
ممنون میشم بذارید

BLACK-BLACK
02-01-2010, 17:56
طریقه خاصی نداره فنو درمیاری با فوت یا اگه بلور یا کمپرسور هوا داری یه دستم هوا بگیر داخل پره هاش همین!
یه ذره هم گریس بزن پشت فن برای کمتر کردن صدا

.C.I.A
02-01-2010, 19:24
1-فن رو درمیاری
2-پره های فن رو با دستمال مرطوب پاک کن ولی بعدش بزار کامل خشک بشه و خیسش نکن فقط مرطوب باشه
3-فن رو روغن کاری میکنی
4-خمیر سیلیکون CPU رو پاک کن و خمیر جدید بزن به کاهش دما کمک میکنه(این مرحله اختیاریه و میتونی این کارو نکنی)
5-دوباره فن رو بذار سرجاش

mozhgan
02-01-2010, 19:59
با اجازه یکم جزیی تر:
واسه اینکه فن رو دربیاری
مشخصه که اول باید اهرم های سفید رو به سمت بالا بکشی
بعد با پیچ گوشتی فن رو از 4 طرف ازاد کن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این لینک هم شاید بتونه کمکت کنه

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Golbarg01
02-01-2010, 20:34
ممنون خمیر سیلیکون از کجا بگیرم؟
خمیر سیلیکون cpu کجاست؟

BLACK-BLACK
02-01-2010, 21:51
ولی عصر اکثر مغازه ها دارن ولی سعی کن یا جنس خوب بگیری یا اگه میخای از جنس معمولی بگیری از این قوطی ای هاش (فکر کنم 1000 باشه)بگیر چون از سرنگیش به صرفه تره

Golbarg01
15-01-2010, 19:52
سلام دوستان من می خواستم فن سی پی یوم رو باز کنم
ولی نمی دونستم چجوری باز کنم چون جای پیچ هم نداشت
برای همین ازش عکس گرفتم تا راهنماییم کنید نحوه باز کردنش رو
اینم عکسش فقط ببخشید که کیفیت عکس پایینه چون با دوربین موبایل عکس گرفتم:

HOJ-JAT
15-01-2010, 20:15
من با جارو برقی تمیز می کنم ..خیلی خوبه ..کاملا تمیز میشه..

'POP'
15-01-2010, 20:37
سلام دوست عزیز
ویدئوهای آموزشی ضمیمه شده و لینک زیر مراحل کار رو بطور دقیق آموزش داده
البته نیازی به جدا کردن مادربورد از کیس نیست که در تصویر می‌بینید
مراقب الکتریسیته‌ی ساکن بدن یا جاروبرقی در تماس با مدارات باشید(اسپری هوا بجای استفاده از جاروبرقی پیشنهاد میشه)

malaki_mall
15-01-2010, 20:49
دوستان من فن سی پی یو رو به تازگی عوض کردم.

اما اخیرا موقع روشن کردن سیستم دور فن سی پی یو خیلی پایینه و بعضی وقتها هم که موقع روشن کردن اسلوموشن میشه.

دوستانی که میگن روغن بزن، خب این روغن که میره تو سیم پیچ فن.

Golbarg01
15-01-2010, 21:13
طریقه خاصی نداره فنو درمیاری با فوت یا اگه بلور یا کمپرسور هوا داری یه دستم هوا بگیر داخل پره هاش همین!
یه ذره هم گریس بزن پشت فن برای کمتر کردن صدا
گریس رو دقیقا کجا بزنم؟

سلام دوست عزیز
ویدئوهای آموزشی ضمیمه شده و لینک زیر مراحل کار رو بطور دقیق آموزش داده
البته نیازی به جدا کردن مادربورد از کیس نیست که در تصویر می‌بینید
مراقب الکتریسیته‌ی ساکن بدن یا جاروبرقی در تماس با مدارات باشید(اسپری هوا بجای استفاده از جاروبرقی پیشنهاد میشه)

ممنون

royaye_talkh55
15-01-2010, 22:10
دوست عزيز
برا بازكردن فن 4تا پايه چهار طرف فن هست كه يك فلش روي هر كدوم هست
شما سر پيچ گوشتي رو روي اونا بذار و به همون طرف بچرخون و بعد از اينكه هر 4تا رو باز كردي فن رو بيار بالا
فقط يك تذكر بدم برا جا زدن حتما بعدش تست كن كه فن تكون نخوره چون من خودم فن رو كامل جا نزده بودم و چند روزي دماي فن تا 97 درجه سانتي گراد رسيد كه نزديك بود كار دستم بده

HOJ-JAT
16-01-2010, 10:15
گریس رو دقیقا کجا بزنم؟
یک برچسب روی فن هست..بکنش..بید یک سوراخ میبینی..اونجا بریز..البته من روغن چرخ خیاطی پیشنهاد میکنم..اگه چرخ خیاطی تو خونه داری ..اطرافش احتمالن پیدا میشه..:دی

telcomm
08-03-2011, 23:55
دوستان ، من امروز بالاخره همت کردم و اومدم طبق توصیه های قبلی ، به فن پر سر و صدای اریجینال سی پی یوی خودم روعن بزنم اونهم از نوع چرخ خیاطیش.
ولی وقتی گیره های فن روی مادربورد رو باز کردم و اومدم فن رو بکشم بالا ، با کمی زور و فشار بالاخره این کار انجام شد ولی در کمال تعجب فن من بهمراه خود cpu که به سینی فلزی پاییم فن چسبیده بود ، بالا آمد.
خب تا اینجاش که هیچی .
برچسب روی فن رو کندم ولی متاسفانه سوراخی برای چکاندن روغن نداشت.
اومدم سی پی یو و فن رو در حالیکه بهم چسبیده بودن ، مثل اول جا بندازم که این کارو هرچند غیر منطقی به نظر میرسید انجام دادم و حتی گیره های اون رو هم قفل کردم ولی سیستم روشن نشد یعنی سی پی یو جا نیفتاده بود.
لذا بازش کردم و ترکیب بهم چسبیده ی fan و cpu رو توی پاکت گذاشتم و بردم مغازه کامپیوتری و ماجرا رو تعریف کردم.
ایشون هم اول بخاطر چسبیده شدن سی پی یو به فن هشدار دادند که سیستم من مدت زیادی داغ کرده بود که این اتفاق نامیمون براش افتاده و گفتند که این یک اتفاق طبیعی نیست.
قرار شد نیم ساعت دیگر سر بزنم به مغازه چون جدا کردن سی پی یو از فن توسط یک محلول خاصی صورت میگرفت که نیم ساعت زمان لازم داشت.
ایشون همچنین گفتند که سی پی یو ی شما فرق میکنه و طور دیگری باید بهش روغن زد و از داخل باید این کارو انجام داد.
من که بلد نبودم فن رو باز کنم و سپردم به خود یارو.

خلاصه وقتی برگشتم ، بنده خدا خیلی قشنگ سی پی یو رو جدا کرده بود و فن روهم که یکمی بوی نفت میداد به من تحویل داد بهمراه یک سرنگ خمیر سیلیکون که همش 2500 تومن شد.

اومدم خونه و سی پی یو رو گذاشتم و برای اولین تجربه ، خمیر سیلیکون رو هم در کل سطح اون پخش کردم (با فاصله 2 میلیمتر از لبه ها) و فن رو هم جا انداختم و سیستم رو روشن کردم.
متاسفانه سیستم که روشن شد اینبار صدای عجیبی به گوشم رسید.
انگار مقداری ماسه و شن درون فن ریخته و اینها دارن با محور فن باهمدیگه میچرخن و یه همچین صدایی البته نه به شکل بلند شنیده میشد.
اولش که صداش بیشتر بود ولی کم کم صداش ملایم تر شد.
باید فردا ببرم ببینم چرا اینطوریه !
کسی میدونه ؟

ضمن اینکه احساس میکنم با ایتکار واقعا گرمای سیستمم کمتر شده.
چون بلافاصله سعی کردم مقدار کارکرد سی پی یوی 4 هسته ای خودم رو تا 90 درصد هم بالا ببرم ولی برخلاف قبل ، صدای سیستم گوش خراش نشد.
قبلا ها با یک تبدیل فرمت ، دمای سی پی یو با توجه به بوق های متوالی بایوس ، به 70 درجه هم میرسید و بوق ممتد میزد و فن پر سر و صدا میشد ولی خوشبختانه الآن خوبه.
فقط کاشکی صدای مزاحم فن حذف میشد تا دیگه غمی باقی نمونه !

دوستان خواهشا تجربیات خودتون رو برای استفاده ی بقیه در اینجا بنویسید.