PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : استفاده از Frontpage برای اتصال یک صفحه وب به MySQL database

A-freeman
25-03-2006, 16:47
مدتی است که با استفاده از Frontpage2000 می خواهم صفحه وبی بسازم که به عنوان مثال اطلاعات مربوط به مشتری ها را دریافت کرده و در یک پایگاه داده ذخیره کند. ساختن چنین صفحه وبی با استفاده از Frontpage کار ساده ای است، اما اگر بخواهید آن را به یک پایگاه داده موجود در یک فضای رایگان ( که در این مورد از فضای رایگان سایت Awardspace.com استفاده می کنم) اتصال دهید با مشکل مواجه خواهید شد.
تمام کاری که باید انجام شود این است که :
1) ابتدا پایگاه داده خود را در این فضای رایگان فعال نموده و جداول مرتبط با صفحه وبتان را در آنجا بسازید.
2) صفحه وب خود را به آن پایگاه داده متصل کنید.( تنظیمات مربوط به Form properties ، که با کلیک راست روی فرم ظاهر می شود، چگونه است؟ )
لطفا اگر اینگونه موارد را تجربه کرده اید،بنویسید.

peyman_joojoo
01-04-2006, 02:27
تا اونجا که من میدونم و تو دانشگاه خوندیم این ارتباط با asp.net خیلی راحتتر انجام میشه ...

A-freeman
02-04-2006, 08:58
بله درسته. من هم کمی دنبال قضیه رو گرفتم و فهمیدم که کار با پایگاه داده به راحتیه ساختن صفحات وب ایستا نیست. همانطور که می دانید ساختن صفحات پویا یعنی صفحاتی که مثلا رمز عبور شما رو بررسی می کنن یا مثلا قد و وزن شما رو گرفته و بعد از انجام محاسبات،به شما میگن که متناسب هستید یا نه و همین صفحات پایگاه داده هم, به راحتی نیست. در واقع اینها صفحاتی فعال و هوشمند هستند که نمی توان به تنهایی و با استفاده از HTML آنها را ساخت و باید از زبان های اسکریپت نویسی (نوعی برنامه نویسی مثل بیسیک یا ... البته با فرمت خاص خودش) استفاده کرد.اسکریپت هایی مثل :JAVA,ASP,ASPX,JSP,CGI,PERL,VB و اخیرا هم اسکریپت های PHP و ASP.NET که در واقع امکاناتی را که HTML نداشت به آن اضافه می کند.
در حال حاضر دارم یه کتاب از ASP مطالعه می کنم و بعدا هم احتمالا دنبال PHP میرم و تا بحال هم چیز های خوبی یاد گرفتم. البته اگه با برنامه نویسی ویژوال (مثل ویژوال بیسیک) آشنایی مختصری داشته باشید میتوانید اسکریپت ها را راحتتر درک کنید.
فرانت پیج هم امکانات خوبی برای ساخت صفحات پویا ارایه میده و مثلا با استفاده از ویزارد های اون یه پایگاه داده در آدرس زیر قرار دادم که میتونید اونو ببینید و بقیه رکوردهای اونو پر کنید: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
لازم نیست در حد بالا این اسکریپت ها را یاد بگیرید ولی اگه صفحات پویا می خواهید فکر می کنم که مجبور باشید.
اگر می خواهید صفحات پویا را روی کامپیوتر خود اجرا کنید باید سرویس IIS را که از اجزاء ویندوز هست از طریق control panel>add/remove programs>windows components نصب کنید و البته باید کمی هم با این سرویس آشنا باشید. وقتی که صفحات شما جواب داد آنوقت می توانید آنها را با خیال راحت UPLOAD کنید.البته فایلهای خود را باید در جایی UPLOAD کنید که مثلا اگر از ASP استفاده کرده باشید ASP را حمایت و اجرا کند.
کتابی که الان دارم مطالعه می کنم (آموزش ASP -علی کورانلو-محمد عادلی نیا-دیباگران تهران) راجع به IIS هم نوشته.
راستی استفاده از بعضی از امکانات تولید فرم در فرانت پیج مثل Dropdown box,List box و ... ممکنه برای اجرا به Frontpage extensions نیاز داشته باشه که می توانید آن را به همراه IIS نصب کنید ولی اگر پس از آشنایی با IIS باز هم با مشکل مواجه شدید باید از آدرس زیر برای اجرای صفحات خودتون استفاده کنید که امروز این آدرس رو به طور اتفاقی در حال سروکله زدن با IIS گیر آوردم:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
که 127.0.0.1 همانطور که میدونید آدرس کامپیوتر خودتون و index.htm هم صفحه اول پروژهای است که ساخته اید.
shtml.dll مربوط به اجرای extensions است که میتوانید در درایو ویندوز خودتان آن را جستجو کنید.
باز هم به سروری نیاز دارید که از Frontpage extensions حمایت کنید.
اگر تعداد زیادی فایل یا پوشه را می خواهید روی سرور قرار دهید بهتره از سرویس FTP استفاده کنید و با استفاده از نرم افزلرهایی مثل CuteFTP Pro,Turbo FTP,... فایل ها و پوشه ها را UPLOAD کنید. البته راه ساده تر و بهتری هم وجود داره که همون COPY/PASTE معمولیه و همون کارکرد رو داره.
ختم کلام اینکه فهرستی از فضاهای رایگان و مشخصاتشان در آدرس زیر اومده:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

arthuhzard
03-04-2006, 22:16
جيگر جان ايني كه شما ميگي يعني وصل شدن به ديتا بيس به فرانت پيج ربطي نداره.اون فقط ويرايشگره.اون زبانه كه بايد اين توانايي رو داشته باشه.اگه شما فرمي رو تهيه ميكنيد كه به زبان html نوشته شده بايد بگم كه html قابليت وصل شدن به ديتابيس رو نداره ولي ميتونيد كاري بكنيد.php ميتونه به خيلي از ديتا بيسها از قبيل mysql وصل بشه.پس بايد اين اطلاعات رو بفرستي به صفحه php و از اونجا به ديتا بيس براي ذخيره كردن.
من يه مثال ساده ميزنم:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اين تگ اولي فرم خواهد بود مثلا.بعد اگه هر فيلدي توش اضافه كنيد محتوياتش رو ميفرسته به اون فايل(آدرس اون فايل رو شما درست انتخاب كنيد).
جيگر جان اميدوارم كه مشكلت رو تا حدودي حل كرده باشم.

A-freeman
04-04-2006, 11:18
لطفا از این کلمه منحوس استفاده نکن.
البته فرانت پیج یک ویرایشگر ساده نیست ولی همانطور که گفتی پس از طراحی صفحه Html و برای افزودن کدهای اسکریپت باید کدهای Html را باز کرده و اسکریپت های خود را به آن اضافه نموده و یا کدهای اسکریپت موجود در آن را مطابق میل خود اصلاح کنیم. اما به این معنا نیست که فرانت پیج هیچ کمکی در ایجاد صفحات پویا و یا مثلا همان پایگاه داده نمی کند. شما می توانید از ویزاردهای زیر در فرانت پیج برای تولید صفحات متنوع یک پایگاه داده استفاده کنید:
page templates>form page wizard که نتایج را مثلا در یک صفحه وب یا یک فایل متن و یا ... ذخیره می کند.
web site templates>Database interface wizard (لطفا قبل از کلیک کردن روی این گزینه ابتدا بخش Description را در همان پایین صفحه بخوان). این یک پایگاه مناسب برای شروع کار شما می باشد که می توانید صفحات آن را به دلخواه ویرایش کرده و آن را زیباتر کنید. نمونه ساده این پایگاه را با استفاده از FTP (تمام پوشه ها و فایلها) در آدرس زیر قرار داده ام که می توانید رکوردهای آن را پر کنید و قابلیت ویرایش نتایج را هم دارد.
shayanway.somee.com
برای ساخت این پایگاه چه کاری انجام داده ام؟ هیچی.فقط چند تا کلیک.حتی کدهای دیگری هم با آن اضافه نکردم. البته خیال شما را راحت کنم و بگویم که کار حرفه ای با پایگاه داده در نهایت نیاز به یادگیری مباحث مربوطه دارد. کتاب زیر علاوه بر آموزش ASP نکات خوبی را هم برای یاددهی ویژوال بیسیک دارد و همانطور که میدانید VBScript زبان پیش فرض و محبوب برای طراحی صفحات ASP است.
ASP 3.0 در 21 روز. ترجمه سعید هراتیان-مهرداد توانا-انتشارات ناقوس-چاپ 83-5400 تومان
اما اینکه چطور از پایگاه های داده ای که بعضی سایت ها در اختیار ما می گذارند استفاده کنیم و به آنها متصل شویم سوالی است که فکر میکنم باید بعد از مطالعه کامل کتاب فوق به آن برسم. اما تا پیش از آن لطفا در فرانت پیج2000 مسیر زیر را طی کن تا دلیل سوال من رو پیدا کنی. اول یه صفحه جدید باز کن و بعد:
Insert>Form>Text box .حالا روی فرم کلیک راست کن و در مسیر زیر:
Form properties...>Send to database>Options...>Add connections>Add>Network connection to database server>Browse
و سایر تنظیمات را هم انجام بده و سپس تمام مراحل را تایید کن تا به پایگاه مورد نظرت متصل شوی ولی مشکل من همین جا است که متصل نمی شود و مدام پیغام خطا می دهد.این هم فرانت پیج.حالا لطفا بیا و درستش کن.

arthuhzard
04-04-2006, 11:45
اوكي جيگر.------(((((((جيگررررررررر جججججججيگر جييييييييييگر جيگگگگگگگگگگگگر)))))))))-----
شما كه خيلي حرفه اي هستي جيگر.من فكر كردم زياد وارد نيستي ولي ميبينم كه تو فرانت پيج خيلي جيگري.
باشه جيگر.من كم آوردم.تو خيلي جيگر تر از مني.از اطلاعاتت هم خيلي استفاده كردم جيگر.

A-freeman
05-04-2006, 15:16
ما مخلصیم. نمی خواستم ناراحتت کنم ولی مثل اینکه تند رفتم. با هم باشیم، زودتر به جواب میرسیم.

arthuhzard
05-04-2006, 22:20
خوفي تو.خواهش ميكنم اميدوارم به جوابت زودتر برسي

peyman_joojoo
05-04-2006, 23:19
از xml هم میتونی استفاده کنی که به html نزدیک و آسونه !!!

A-freeman
06-04-2006, 10:17
ممکنه راجع به xml یه کم بیشتر توضیح بدی. ممنون

راستی در وبلاگ Awardspace.com بودم که سوال زیر نظرم رو جلب کرد و فکر می کنم که جواب سوال خودم رو هم پیدا کردم:
? Can't connect to mySQL dbase
و مدیر وبلاگ هم جواب داده بود:
External database connections are not allowed. You can access your MySQL database only locally (from a script in your hosting account).
حالا متوجه شدم که بعضی از سایت ها ارتباط به پایگاه داده خود را فقط از طریق اسکریپت های داخلی مجاز می دانند. بنابراین باید همانطور که arthuhzard گفت باید از اسکریپت ها استفاده کنم ولی خوب فرانت پیج هم در صورتی که مانعی نباشد میتواند به پایگاه متصل شود.

در وبلاگ Awardspace مطالب زیادی راجع به مشکلات کسانی که با MySQL کار میکنن نوشته شده. حتما یه سری به آدرس زیر بزنید.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و سپس وارد بخش Web Development شوید.

siadate
10-08-2006, 05:09
مرسي A-freeman عزيز جالب بود