PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : حذف پسورد bios لپ تاپ compaq

parsinet
14-12-2009, 17:54
سلام
دوستان من یه لپ تاپ compaq مدل preario c500 دارم رو بایوس پسورد افتاده چطوری می تونم حذفش کنم لطفا راهنمائی کنید
ممنون

H@mid-Vista
14-12-2009, 18:27
تنها راه مراجعه به تعمیرگاه هست
چون نوت بوكها باطری بایوس ندارن كه در بیاری پسورد بپره

parsinet
14-12-2009, 18:46
من خودم تعمیرکارم ولی برای این یک مورد راهی پیدا نکردم
دوستان اگر اطلاعاتی در این زمینه دارن لطفا راهنمائی و همفکری کنید .
ممنون

H@mid-Vista
15-12-2009, 16:56
من خودم تعمیرکارم ولی برای این یک مورد راهی پیدا نکردم
دوستان اگر اطلاعاتی در این زمینه دارن لطفا راهنمائی و همفکری کنید .
ممنون

یا مادربرد كلا" باید عوض بشه
یا چیپ TPM كه متاسفانه سوكتی هم نیست كنده بشه و یكی جدید لحیم بشه

mehran_4x
15-12-2009, 17:07
پس باتري ساعتي رو سيستم( RTC(REAL TIME CLOCK كه باتري و تنظيمات bios در مواقع خاموشي از اون تغذيه ميكنند براي چي هست؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Pami
15-12-2009, 18:05

پس باتري ساعتي رو سيستم( RTC(REAL TIME CLOCK كه باتري و تنظيمات bios در مواقع خاموشي از اون تغذيه ميكنند براي چي هست؟

باتري كه داره حميد ، البته همه لپ تاپ ها خير ، مثلا لپ تاپ خودم داره ولي در آوردن باتري كمكي به از بين بردن رمز هارد ديسك نميكنه و در برخي موارد رمز BIOS رو پاك ميكنه ( كل اطلاعات قابل تغيير در BIOS به حالت Default برگردانده ميشن )
برخي مدلها مثل سري Z سوني به هيچ وجه امكان نفوذ نيست و چيپ Security اين امكان رو از بين ميبره

mehran_4x
15-12-2009, 20:27
درسته در صورتيكه نوت بوك داراي چيپ امنيتي TPM يا TRUSTED PLATFORM MODULE‌باشه اطلاعات يعني همون PASSWORD ها بروي اين تراشه ذخيره ميشه و با قطع باتري تنها ساعت سيستم ثابت ميمونه

H@mid-Vista
15-12-2009, 21:16

یا مادربرد كلا" باید عوض بشه
یا چیپ TPM كه متاسفانه سوكتی هم نیست كنده بشه و یكی جدید لحیم بشه

باتري كه داره حميد ، البته همه لپ تاپ ها خير ، مثلا لپ تاپ خودم داره ولي در آوردن باتري كمكي به از بين بردن رمز هارد ديسك نميكنه و در برخي موارد رمز BIOS رو پاك ميكنه ( كل اطلاعات قابل تغيير در BIOS به حالت Default برگردانده ميشن )
برخي مدلها مثل سري Z سوني به هيچ وجه امكان نفوذ نيست و چيپ Security اين امكان رو از بين ميبره

درسته در صورتيكه نوت بوك داراي چيپ امنيتي TPM يا TRUSTED PLATFORM MODULE‌باشه اطلاعات يعني همون PASSWORD ها بروي اين تراشه ذخيره ميشه و با قطع باتري تنها ساعت سيستم ثابت ميمونه

دوستان
مدتهاست كه نحوه ذخیره سازی داده ها در بایوس عوض شده و حتی در مورد مك بوكها اصلا دیگه بایوس وجود نداره!!!
یك قطعه سخت افزاری كه رمزنگاری میشه به نام TPM وجود داره كه نوع حافظه اش از جنس فلش هست و تا ده ها سال نیاز به رونویسی الكتریكی نداره
بنابراین الكی دنبال باطری دراوردن بایوس نباشین
فاقد هر گونه اثره مگر در نوت بوكهای قدیمی

البته زودی به طور كلی بایوس دورانش تموم میشه
الان دوران افی هست

Extensible Firmware Interface (EFI)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

یكی از برتریهای افی به بایوس یك طرفه یا همون one way hash كردن رالبطه سخت افزار وسیستم عامل هست كه خیلی كمك می كنه به امنیت در ابعاد مختلف از جمله حفاظت نر مافزاری یا همون piracy protection است كه امكان نصب سیستم دست كاری نشده و اریجینال به صورت غیر قانونی رو به طور سخت افزاری از بین برده
در سیستم عامل مكینتاش به همین روش مانع نصب روی پی سی میشه مگر اینكه نسخه كرك شده باشه

سازندگان عمدا" این چیپ رو به طرز بدی لحیم كاری می كنن و پایه هاش هم خیلی ریزه و در ضورتیكه بخواهی مجددا در بیاری و یكی جدید بذاری احتمال اتصال كوتاه خیلی بالاست
شركتهای گارانتی كه سریع مادربرد عوض می كنن و پولشو می گیرن
اما بعضی ها حوصله دارن و چیپ تی پی ام رو عوض می كنن كه كار هنرمندانه ای است و از جراحی مغز سختتره

mehran_4x
16-12-2009, 03:29
البته بگذريم كه مدل ايشون قديمي و همون باتري RTC داره!
حداقل رو HP , COMPAQ هاي سالهاي پيش

tjjavad
16-12-2009, 20:17
سلام
دوستان من یه لپ تاپ compaq مدل preario c500 دارم رو بایوس پسورد افتاده چطوری می تونم حذفش کنم لطفا راهنمائی کنید
ممنون
سلام دوست من یه سوال داشتم و اونم اینه که پسورد فقط برای ورود به کامپیوتر هست یا برای ورود به بایوس؟

H@mid-Vista
17-12-2009, 11:16
سلام دوست من یه سوال داشتم و اونم اینه که پسورد فقط برای ورود به کامپیوتر هست یا برای ورود به بایوس؟

بستگی داره چطور تنظیم بشه
ممكنه پسورد هر بار كه روشن می كنی بخواهد و یا هر موقعی كه وارد بایوس میشی

mehran_4x
22-12-2009, 23:58
اين چيپ TPM رو هر لپ تاپي نصب نيست اكثرا بايد بالاي 1 ميليون باشه البته براي كارهاي ENCRYPTION هم لازمه تو سيستم عامل
اما مثلا ايسر 5738 داره؟؟
اونوقت موضوع PASSWORD‌اينقدر پيچيده نميشه و سادست