PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روشهای موازنه کردن

حمید جان
09-12-2009, 14:08
سلام

اگه میشه هر چی روش واسه موازنه کردین یک واکنش شیمیایی بلدین بگین(غیر از روش وارسی)
(فردا امتحان دارم)

خیلی فوریه

ممنون

goozine2
09-12-2009, 15:13
روش X,Y

متاسفانه به درد امتحان نمی خوره.
خیلی هم طولانی است.
همون وارسی بهترینه.:20:

حمید جان
09-12-2009, 17:58
روش X,Y

متاسفانه به درد امتحان نمی خوره.
خیلی هم طولانی است.
همون وارسی بهترینه.:20:

سلام

اگه میشه بگید مهم نیست طولانیه

آخه بعضی از واکنشها با روش وارسی موازنه نمیشن

ممنون

Mohammad Hosseyn
05-07-2010, 23:34
آخرین پست این تاپیک مربوط به 209 روز قبل است و جزو تاپیک های قدیمی انجمن محسوب میشود!

با این حال من این روش که بهترین روشه رو توضیح میدم ... شاید بدرد دوستان خورد ...

در این روش شما نیاز به توجه به نکات وارسی و ... هم ندارید . اونجا باید خیلی چیزا جفظ بشه که به شخصه اصلا روش درستی نمی دونمش .

با یه مثال این روش رو توضیح میدم ...

معادله ی زیر رو در نظر بگیرید ...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Cto%20KCl%20+%20O_%7B2%7D

می خوایم این واکنش رو موازنه کنیم . درسته به روش وارسی سخت نیست . ولی بازم از اون اسونتره و سریعتره و نیاز به هیچ شرط و چیزی هم نداره .
برای موازنه این واکنش سه تا عدد مجهول هست که باید پیدا بشن دیگه . ما اسمشون رو میزاریم a و b و c .

معادله اینجوری میشه :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 5Cto%20bKCl%20+%20cO_%7B2%7D

حالا برای هر اتم یه معادله میشه نوشت .
مثلا برای اکسیژن : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خیلی هم سادست . تعداد اتم اکسیژن رو ضرب میکنیم در ضریب اون مولکولی که درش وجود داره و چون باید هر دو طرف تعدا اکسیژن مساوی باشه یه مساوی بین ضرایب واکنش دهنده و فراورده ها قرار میدیم .

به همین ترتیب برای پتاسیم : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و برای کلر : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خوب تنها کاری که باید بکنید اینه که به یکی از این مجهولات عدد 1 رو بدید . مثلا من اینجا به a میدم 1 . مقادیر اینجوری بدست میاد .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %20c=3/2

خوب تنها کاری که مونده اینه که عدد ها رو بصورت صحیح بدست بیاریم . برای اینکار تمام مقادیر رو ضرب در بزرگترین مخرج موجود میکنیم که اینجا 2 هست . و بدست میاد :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %20c=3

واکنش بصورت زیر در میاد که درست هم هست :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 5Cto%202KCl%20+%203O_%7B2%7D

حالا شاید این متنو بخونید بگید که این روش طولانی . ولی بر عکس . توضیحش طولانیه . ولی راه حلش خیلی سریع موقع امتحان و مخصوصا کنکور حل میشه . مخصوصا کنکوری ها که بسیار روش خوبیه . در امتحانات هم میشه استفاده کرد و دلیلی نداره حتما به روش وارسی برید ، مگر اینکه ذکر بشه با وارسی حل بشه .

در واکنش های ساده شاید این روش سرعتش مثل وارسی باشه . ولی در واکنش های پیچیده تر با مولکول های بیشتر این روش خودشو نشون میده . مزیت دیگه اینکه این روش برای واکنش هایی که در دو طرف یون دارن و تبادل الکترون صورت میگیره هم بسیار مفیده و بهترین روشه . که بدون هیچ دردسری میشه بارها رو هم موازنه کرد .

خوبی دیگر این روش اینه که در سوال هایی که نسبت بین ضرایب دو ترکیب رو می پرسن نیازی حل کامل نداریم و فقط کافیه مقادیر نسبی بدست بیاد .

mykamran
04-10-2012, 16:20
سلام اگه میشه یه چندتا فرمول برای موازنه الکترون و موازنه در محیط اسید و بازی را هم بدین.

mykamran
07-10-2012, 08:57
برادر شما که این روش موازنه را نوشتی اگه میشه شما فرمول تهیه اسید بوریک از بوراکس وقتی که به بوراکس اسید کلرید می زنیم بنویس تا یاد بگیریم.

با تشکر.

mykamran
07-10-2012, 09:03
Na2B4O7 + HCl + H2O → B(OH)3 (s) + NaCl اینم فرمولش.تقدیم به شما.فقط اگه میشه هر چه زودتر جواب بدین.

باتشکر.لطفا با روش بالا حلش کنید.

mykamran
07-10-2012, 14:28
پس چی شد کسی نبود؟کمک کنه با این روش؟

Iloveu-ALL
07-10-2012, 15:43
Na2B4O7 + HCl + H2O → B(OH)3 (s) + NaCl اینم فرمولش.تقدیم به شما.فقط اگه میشه هر چه زودتر جواب بدین.

باتشکر.لطفا با روش بالا حلش کنید.

دوست عزیز موازنه کردن معادله واکنش شیمیایی 3روش داره!!
روش مقایسه ای : اغلب برای واکنش های استفاده می شود که شامل اتم های نافلزی است!
روش وارسی : معمولا از این روش برای واکنش های استفاده می شود که اتم های فلزی نیز داشته باشد!
روش چند مجهولی که این روش بهترین روش و آسون ترین روشه برای هر نوع معادله واکنش هم میشه استفاده کرد!!
من حالا قواعدشو میگم(روش چند مجهولی)

قواعد
1. به مواد موجود در معادله ی واکنش از چپ به راست ضریب های مجهول a و b و c و .... را نسبت می دهیم!
2. برای هرنوع از اتم های موجود در معادله ی واکنش به کمک ضریب های مجهول و تعداد آن اتم که در واکنش به کار رفته است یک معادله ریاضی می نویسیم.
3. یکی از ضریب های مجهول را به دلخواه را برابر 1 قرار داده و به کمک آن با حل معادلات چند مجهولی بقیه ضریب ها محاسبه میشود!
4. اگر در ضرایب محاسبه شده اعداد کسری داشته باشیم همه ی آن ها را (معادله واکنش را) در کوچک ترین مخرج مشترک کسر ها ضرب می کنیم!!

Fe2O3(s) + CO(g) → Fe(s) + CO22(g

aFe2O3(s) + bCO(g) → cFe(s) + dCO22(g
Fe -----> 2a = c
C -----> b = d
O -----> 3a + b = 2d

نکته : a یا b یا c یا d را به دلخواه برابر 1 قرار می دهیم تا دیگر متغیر ها بدست آید (بهتر است مجهول پیچیده ترین ترکیب برابر 1 باشد)
نکته: اگر معادله ی واکنش یونی باشد علاوه بر اتم ها برای بار یون نیز یک معادله ریاضی نوشته میشود!

جواب سوال

Na2B4O7 + 2HCl + 5H2O → 4B(OH)3 (s) + 2NaCl

Iloveu-ALL
07-10-2012, 15:46
دوست عزیز موازنه کردن معادله واکنش شیمیایی 3روش داره!!
روش مقایسه ای : اغلب برای واکنش های استفاده می شود که شامل اتم های نافلزی است!
روش وارسی : معمولا از این روش برای واکنش های استفاده می شود که اتم های فلزی نیز داشته باشد!
روش چند مجهولی که این روش بهترین روش و آسون ترین روشه برای هر نوع معادله واکنش هم میشه استفاده کرد!!
من حالا قواعدشو میگم(روش چند مجهولی)

قواعد
1. به مواد موجود در معادله ی واکنش از چپ به راست ضریب های مجهول a و b و c و .... را نسبت می دهیم!
2. برای هرنوع از اتم های موجود در معادله ی واکنش به کمک ضریب های مجهول و تعداد آن اتم که در واکنش به کار رفته است یک معادله ریاضی می نویسیم.
3. یکی از ضریب های مجهول را به دلخواه را برابر 1 قرار داده و به کمک آن با حل معادلات چند مجهولی بقیه ضریب ها محاسبه میشود!
4. اگر در ضرایب محاسبه شده اعداد کسری داشته باشیم همه ی آن ها را (معادله واکنش را) در کوچک ترین مخرج مشترک کسر ها ضرب می کنیم!!

Fe2O3(s) + CO(g) → Fe(s) + CO22(g

aFe2O3(s) + bCO(g) → cFe(s) + dCO22(g
Fe > 2a = c
C > b = d
O > 3a + b = 2d

نکته : a یا b یا c یا d را به دلخواه برابر 1 قرار می دهیم تا دیگر متغیر ها بدست آید (بهتر است مجهول پیچیده ترین ترکیب برابر 1 باشد)
نکته: اگر معادله ی واکنش یونی باشد علاوه بر اتم ها برای بار یون نیز یک معادله ریاضی نوشته میشود!

جواب سوال

Na2B4O7 + 2HCl + 5H2O → 4B(OH)3 (s) + 2NaCl

دوست عزیز این نکته ی مهم است. برای یون ها استفاده میشه و به احتمال زیاد تو امتحان میاد!!

اگر مایل بودی من حاضر دو روش دیگر + روش چندمجهولی برای یون هارو برای شما توضیح بدم
باتشکر!!

mykamran
08-10-2012, 20:34
دوست عزیز واقعا ممنون از راهنمایی های شما ولی من میخواستم شما با روشی که دوست قبلیمون گفت و خودتون هم به خوبی توضیح دادین بگیری برام آخرین واکنشی را که نوشتی را یعنی جواب را با همین روش مجهولی a.b.c.......جواب بدین و اگر هم تونستی و باعث مزاحمتتون نبود یک واکنش یونی هم که توش موازنه بار باشه مثال بزنی دیگه نور علا نور میشه.

با تشکر.

mykamran
08-10-2012, 20:46
یه چیز دیگه هم بگم اگه تو یه معادله دوتا مجهول بود چه کنیم؟یعنی به فرض مثال به یکیشون هم 1 دادیم.ولی دوتا دیگه را چه کار کنیم؟ مثالش هم میشه تهیه اسید بوریک از بوراکس یعنی همون فرمولی که خودتون جوابش را دادین شرح بدین با این روش چطوری حلش کنم؟و یا مثال خودتون که اگه از فرمولاش ببینین یک نمونه از این مثالهاست.3a+b=2d

mykamran
09-10-2012, 20:20
کسی نیست کمک کنه...؟

mykamran
12-10-2012, 09:14
کسی نیست کمک کنه>>>>>>>؟

mykamran
14-10-2012, 18:59
نبود.کسی نیست؟

amirabbas 78
08-11-2012, 15:05
PH3+H2PO2→P4+OH+H2O لطفا با روش بالا حل کنید
هر چه سریع تر
ممنون

Iloveu-ALL
12-11-2012, 20:46
یه چیز دیگه هم بگم اگه تو یه معادله دوتا مجهول بود چه کنیم؟یعنی به فرض مثال به یکیشون هم 1 دادیم.ولی دوتا دیگه را چه کار کنیم؟ مثالش هم میشه تهیه اسید بوریک از بوراکس یعنی همون فرمولی که خودتون جوابش را دادین شرح بدین با این روش چطوری حلش کنم؟و یا مثال خودتون که اگه از فرمولاش ببینین یک نمونه از این مثالهاست.3a+b=2d

شما a رو دارید درسته!؟ (a=1 و c=3a پس c=3)
3+ 2d = b
خوب الان b برار 2d - 3

بعد شما یه فرمول دیگه دارید مثه این
2b + 2d = a + c
فقط کافیه که معاله قبلی رو جای گذاری کنه (یعنی دیگه b نباشه ) a + c = 4
2 ضربدر 2d-3 که همون 2b است
4d - 3 + 2d = 4
6d = 7
d= 7/6

3a + b = 2d
b=2d-3a
7-3 = 4
b = 4

عدد ها فرضی هستند!

Iloveu-ALL
13-11-2012, 15:14
دوست عزیز واقعا ممنون از راهنمایی های شما ولی من میخواستم شما با روشی که دوست قبلیمون گفت و خودتون هم به خوبی توضیح دادین بگیری برام آخرین واکنشی را که نوشتی را یعنی جواب را با همین روش مجهولی a.b.c.......جواب بدین و اگر هم تونستی و باعث مزاحمتتون نبود یک واکنش یونی هم که توش موازنه بار باشه مثال بزنی دیگه نور علا نور میشه.

با تشکر.

تو مثال پایین چگونگی موازنه کردن واکنش های یونی رو توضیح دادم

PH3+H2PO2→P4+OH+H2O لطفا با روش بالا حل کنید
هر چه سریع تر
ممنون
من همه راه هارو امتحان کردم اما نشد بعد با یه سرچ تو گوگل فهمیدم که واکنش شیمایی شما اشتباه است شکل درستش به صورت زیره! (واکنش یک واکنش یونیه!)

PH3+ H2PO2- →P4 + OH-+ H2O

اول ضریب های مجهول a b c d e رو می گذاریم.
aPH3+bH2PO2- →cP4 + dOH-+ eH2O
بعد نسبت به هر عنصر رابطه ی ریاضی مینویسیم.
نکته: در ترکیب های یونی یک رابطه ی ریاضی برای باریون نوشته می شود.

O → 2b = d+e
H → 3a + 2b = d + 2e
P → a + b = 4c
b = -d- → باریون ها

بعد یکی از ضریب های مجهول را به دلخواه (بهتر است ضریب مجهول پیچیده ترین ترکیب یعنی b انتخاب شود) را برار 1 قرار میدهیم تا ضریب های مجهول دیگر در بیایند!
b=1
b=d → d=1
2b = d + e →e = 1
3a + 2b = d + 2e → 3a + 2 = 1 + 2 → a = 1/3 a + b = 4c → 1/ 3 + 1 = 4c → 4c=4/3 → c=1/3

(4. اگر در ضرایب محاسبه شده اعداد کسری داشته باشیم همه ی آن ها را (معادله واکنش را) در کوچک ترین مخرج مشترک کسر ها ضرب می کنیم!!)

a= 1/3 * 3 = 1
b = 1 * 3 = 3
c = 1/3 * 3 = 1
d = 1 * 3 = 3
e = 1 * 3

1PH3+3H2PO2- →1P4 + 3OH-+ 3H2O

siliopro@emeil.ir
19-12-2012, 15:01
میشه بغیر از این روشها یه روش سریع تر بگین
یه روش اکسایش کاهش هست ، من تو اینترنت زیاد در مورد گشتم ، ولی یاد نگرفتم ، میشه کسی با چند تا مثال توضیح بده ، ممنون.

siliopro@emeil.ir
19-12-2012, 17:28
لطفا پاسخ بدین .

Iloveu-ALL
20-12-2012, 16:18
میشه بغیر از این روشها یه روش سریع تر بگین
یه روش اکسایش کاهش هست ، من تو اینترنت زیاد در مورد گشتم ، ولی یاد نگرفتم ، میشه کسی با چند تا مثال توضیح بده ، ممنون.

این روش فکر کنم بهترین روش باشه
و اغلب آسون ترین!

لطفا پاسخ بدین .

تو گوگل یه سرچی که کردم چند تا مطلب آورد که ممکنه به دردتون بخوره!

انواع روش های موازنه کردن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اینجا یه کم بیشتر درباره ی روش اکسایش کاهش توضیح داده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگه اینا کمکت نکرد این فایل رو دانلود کن!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D8%AF%D9%86.doc.html

source ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

S2 SeLeNa S2
01-05-2013, 22:39
برای موازنه کردن بهتره از روش جالی خالی استفاده کنی خیلی موثره مخصوصا برای ما بچه های کنکوری:)

Iloveu-ALL
02-05-2013, 13:17
برای موازنه کردن بهتره از روش جالی خالی استفاده کنی خیلی موثره مخصوصا برای ما بچه های کنکوری:)

میشه یه کم درباره ی روشتون توضیح بدید!

mykamran
19-08-2013, 14:45

داداش این روشا میشه توضیح بدی.

alabdrezvan
19-10-2013, 20:52
به نام خدا
منظور ایشون از روش جای خالی همان روش وارسی است.

mohammadbbc
01-01-2014, 15:32
ترتیب موازنه کردن :
1- فلز
2- نافلز
3-اکسیژن
4-هیدروژن

سینا سمپادی
09-01-2014, 20:02
3 تا واکنش میخوام به طوری که به روش جبری (همین روش بالا ) حل بشه ممنون میشم اگه واکنشش سخت باشه به طوری که با دیدن نشه حل کرد هر چه سریعتر بهتر البته ببخشیدا آخه 1 نمره داره باید سریع به معلم بدم:n30:

سینا سمپادی
11-01-2014, 18:02
3 تا واکنش میخوام به طوری که به روش جبری (همین روش abc ) حل بشه ممنون میشم اگه واکنشش سخت باشه به طوری که با دیدن نشه حل کرد هر چه سریعتر بهتر البته ببخشیدا آخه 1 نمره داره باید سریع به معلم بدم:n28::n30:

V E S T A
11-01-2014, 19:02
3 تا واکنش میخوام به طوری که به روش جبری (همین روش abc ) حل بشه ممنون میشم اگه واکنشش سخت باشه به طوری که با دیدن نشه حل کرد هر چه سریعتر بهتر البته ببخشیدا آخه 1 نمره داره باید سریع به معلم بدم
:n28::n30:

صفحات قبل تاپیک رو هم مطالعه کنید..

یه مثال :

P4 + H2SO4 → H3PO4+ SO2 +H2O

اختصاص ضرائب به هر جز واکنش :

aP4 +bH2SO4→ cH3PO4 +dSO2 + eH2O

تعیین تعداد اتم های هر عنصر و تشکیل معادله

P 4a=c
S b= d
H 2b= 3c+2e
O 4b= 4c+2d +e

با جایگزینی مقدار c و d خواهیم داشت :

H 2b= 12a+2e
O 2b= 16 a +e

a را برابر عدد یک فرض می کنیم

a=1
c=4
H 2b= 12+ 2e
O 2b= 16+e

با حل این دو معادله خواهیم داشت :

e= 4
b=10
d= 10
P4+10 H2SO4 → 4H3PO4 +10 SO2 + 4 H2O

سینا سمپادی
12-01-2014, 14:06
:n16::n16::n16::n16:

radiology
23-09-2014, 23:10
دوستان کسی میتونه با این روش معادله زیر رو موازنه کنه؟ آخه فک کنم این روش تو مواردی که مجهولا بیشتر از 5 تا باشه جواب نمیده یا حداقلش وقت گیره.
KI + H2SO4 → KHSO4+ SO2 + H2O + I2

abolfazl.az
11-01-2015, 15:49
سلام ببخشید یه سوال داشتم
من بعضی موازنه هارو انجام میدم که دو مجهول ایجاد میشه و تک مجهولی نیست که بدست بیارم
بعد اگه میشه یه نمونه از موازنه ی دارای بار الکترونی هم انجام بدین

f.n.m.a.z
04-10-2015, 19:12
دوست عزیز این نکته ی مهم است. برای یون ها استفاده میشه و به احتمال زیاد تو امتحان میاد!!

اگر مایل بودی من حاضر دو روش دیگر + روش چندمجهولی برای یون هارو برای شما توضیح بدم
باتشکر!!

توضیح بدین لطفا . خیلی احتیاج دارم سریع ترین روش هارو یاد بگیرم!

Iloveu-ALL
04-10-2015, 22:22
توضیح بدین لطفا . خیلی احتیاج دارم سریع ترین روش هارو یاد بگیرم!

سلام پستی که نقل قول کردی واسه سه ساله پیشه (چقدر زود گذشت سه سال انگار همین دیروز بود این پستو زدم:دی)
اون روش رو توی صفحه دوم توضیح دادم ...
#17 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
#18 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
باز اگه متوجه نشدی صفحه3 رو بخون.

Iloveu-ALL
04-10-2015, 22:27
سلام ببخشید یه سوال داشتم
من بعضی موازنه هارو انجام میدم که دو مجهول ایجاد میشه و تک مجهولی نیست که بدست بیارم
بعد اگه میشه یه نمونه از موازنه ی دارای بار الکترونی هم انجام بدین

صفحات 2 و 3 رو مطالعه کن

دوستان کسی میتونه با این روش معادله زیر رو موازنه کنه؟ آخه فک کنم این روش تو مواردی که مجهولا بیشتر از 5 تا باشه جواب نمیده یا حداقلش وقت گیره.
KI + H2SO4 → KHSO4+ SO2 + H2O + I2

کلا روش چندمجهولی وقت گیره ... بخاطر همین ترجیح داده میشه از روش های دیگه استفاده شه (مخصوصا تو کنکور)

ali_darsful
15-08-2017, 17:44
سلام
مثال در مورد اکسایش کاهش چی میخوای بگو برات صفر تا صد توضیح بدم اگرم خواستی بیا به ایدی من توی تلگرامم ali_maleki_313