PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : .: نحوه و مراحل آب بندي پرايد صفر :.

Saman-tci
07-12-2009, 13:25
سلام دوستان ...
.
بنده يه پرايد 132 ثبت نام كردم و قراره به زودي تحويل بگيرم .... حالا ازتون راهنمايي ميخوام كه چطوري ميتونم ماشين رو آب بندي كنم ...؟ چون اينجور كه دوستان ميگن آب بندي ماشين خيلي مهمه ...
.
ممنون ميشم دوستان مارو از تجارب خودشون بي نصيب نزارن ....

saeedn70
07-12-2009, 13:39
سلام دوست عزیز برای آب بندی ماشین تو دفترچه همراه ماشین کاملا توضیح داده شده...

که دنده1 رو حداکثر 20 تا پر کنید 2رو حداکثر 50 و 3 رو حداکثر 70 و نده 4 رو حداکثر 90 تا

سعی کن چند ماهه اول رو بنزین سوپر بریزی..

و به موتور فشار نیارید و فر مان رو درجا نچرخونید ...

از روغن موتور مرغوب استفاده کنید...همچنین روغن گیربکس خوب چون تو سرما به گیربکس آسیب نرسه روغن گیربکس رو 75.80
پیشنهاد میکنمو فرانسوی باشه خیلی عالیه...

saeedn70
07-12-2009, 13:44
دوست عزیز راستی الان که هوا سر شده ضد یخ یادت نره که واجبه...

تو هوای سرد هنگامی که ماشین رو روشن می کنید بزارید موتور گرم شود بد حرکت کنید حداقل 2 دقیقه صبر کنید.

پیشنهاد می کنم اگر خواستید ظبط بخرید حتما usb رو پنل داشته باشه چون کیفیت usb از cd بالاتر هست..

farshad bugatti
07-12-2009, 13:54
منظور از اب بندی از فشار به قطعات نو و کار نکرده ماشین جلوگیری بشه پس تا 800 کیلومتر اول نباید به ماشین فشاری وارد بشه... تو دفترچه خودش همه چیز رو توضیح داده... در ضمن روغن و اسکازین مورد استفاده در این مدت رو هم تعویض کن.

Saman-tci
07-12-2009, 14:03
سعی کن چند ماهه اول رو بنزین سوپر بریزی..

ا

والا توي اين چندماهه شنيدم اصلاً بنزين سوپر نبايد زد چون به موتور آسيب ميزنه....!!!! حالا شما ميفرمائيد سوپر بزنيم ...؟؟؟؟؟ آخه بنزين سوپر ما كه واقعاً سوپر نيست ..:41:

saeedn70
07-12-2009, 14:10
والا توي اين چندماهه شنيدم اصلاً بنزين سوپر نبايد زد چون به موتور آسيب ميزنه....!!!! حالا شما ميفرمائيد سوپر بزنيم ...؟؟؟؟؟ آخه بنزين سوپر ما كه واقعاً سوپر نيست ..:41:

والا من که 206 دارم همه بهم بنزین سوپر توصیه میکنن...که موتورم آسیب نبینه....

این تجربیات من بود ...:11: شرمندم اگر ناقصه:11:

باز دوستان دیگه در مورد بنزین سوپر خواهشن نظر بدن...ببینیم ضرر داره :11:

farshad bugatti
07-12-2009, 14:16
بالا خره هر چی باشه خیلی از بنزین معمولی بهتره...
اب بندی فرقی نمیکنه هر ماشینی که باشه باید این موارد رو رعایت کرد.

این تجربیات من بود ...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](17).gif شرمندم اگر ناقصه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](17).gif
باز دوستان دیگه در مورد بنزین سوپر خواهشن نظر بدن...ببینیم ضرر داره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](17).gif

بنزین سوپر هیچ مشکلی نداره اگه هم کسی با پولش مشکل داره حداکثر از 4 بار یکبار بزنه...
در مورد ماشینه شما که 206 هستش سعی کنید همیشه از بنزین سوپر استفاده کنید به شایعات هم توجه نکنید...

Saman-tci
07-12-2009, 14:31
آقا كلاً پس آب بندي ماشين چيزه خاصي نيست ..؟؟؟؟؟؟
.
نبايد با سرعت 150 بندازيم توي اتوبان قم ...!!!:8:

MCI
07-12-2009, 16:26
تا سرویس اولیه بیشتر از 100 تا نرید.

البته پرایدو نباید بیشتر از 100 تا باهاش پر کرد. چون ماشینه ظریفیه. وقتی هم که بردین برای سرویس اولیه یه روغن موتور خوب

بگیرین مثل کاسترول یا شل تو سرویس اونو بدین بریزن تو ماشین . ماله خودشون ایرانول هستش افتضاحه

arashaga
07-12-2009, 17:42
البته نیازی به آب بندی نیست! چون رانندگان غیر محترم نمایندگی به هنگام جابجایی ماشین از کارخونه تا نمایندگی
حسابی آب بندیش میکنند!! البته به سبک فرمولا وان !!!

MCI
08-12-2009, 11:05
البته نیازی به آب بندی نیست! چون رانندگان غیر محترم نمایندگی به هنگام جابجایی ماشین از کارخونه تا نمایندگی
:18:
ببخشیندا.:31: والا تا جایی که ما میدونیم ماشینارو از کارخونه تا نمایندگی با کامیونای حمل ماشین منتقل میکنن:10:

امير موسر
08-12-2009, 11:27
ببخشیندا.:31: والا تا جایی که ما میدونیم ماشینارو از کارخونه تا نمایندگی با کامیونای حمل ماشین منتقل میکنن:10:

برای نمایندگی تهران نه ! برای شهرستانا با کامیونه !

pooria.rio
08-12-2009, 12:16

عزیز سایپا رو که من خودم دیدم توی تهرن راننده های مخصوص واسه اینکار داره
حتی یه بار خودم تو نماینگی بودم،دیدم یکیشون آورد ماشین رو تحویل بده،(پراید)مامور نمایندگی اومد ماشین رو چک کرد،برگه ورود داد،و یه برگه رو جفتشون امضا کردن و پارو رفت

madscoother
25-12-2009, 16:59
بنزین سوپر مخصوص زانتیا هست و چگالی ان با بنزین معمولی فرق داره نقطه احتراقش سریعتر از معمولی هست وبرای ماشینهای داخلی توصیه نمیشود اینکار باعث بهم خوردن تایمینگ سیستم احتراق میشود . در ضمن تمامی انجین خودرو ها قبل از منتاژ اب بندی میشود ونیاز نیست زیاد به ماشین در سرعتهای پایین ودور موتور بالا فشار وارد کنید فقط جهت رموت شدن قطعات توصیه میشود با سرعت مطمنه تا سرویس اولیه رانندگی نمایید

حبیبی
24-01-2010, 14:55
÷راید 132 صفر خریده ام لطفا نحوه آب بندی آنرا توضیح دهید . ضمنا در حدود یک ربع با سرعت کم و آرام حدود 390 کیلوگرم وزن افراد سوار شده بوده .میخواهم بدانم که آیا تاثیری در آب بندی آن دارد و بعدا اشکالی بوجود نمیآید البته قبل از آن حدود 350 کیلومتر طی دو هفته رانندگی کرده بودم با تشکر

koorosh2500
25-01-2010, 08:25
÷راید 132 صفر خریده ام لطفا نحوه آب بندی آنرا توضیح دهید . ضمنا در حدود یک ربع با سرعت کم و آرام حدود 390 کیلوگرم وزن افراد سوار شده بوده .میخواهم بدانم که آیا تاثیری در آب بندی آن دارد و بعدا اشکالی بوجود نمیآید البته قبل از آن حدود 350 کیلومتر طی دو هفته رانندگی کرده بودم با تشکر

برای آب بندی کردن موتور پراید باید به نکات زیر توجه کنید:

1 - هرگز اتومبیل را با سرعت زیاد نرانید.

2 - در جاده صاف و بدون شیب دنده را در دور موتور بین 2500 و 3000 تعویض کنید و نگذارید دور موتور از 3000 بالاتر بیاید.

3- به طور ناگهانی و با تخته گاز به اتومبیل شتاب ندهید. بلکه گاز را تا نیمه فشار دهید و بگذارید اتومبیل بطور ملایم شتاب بگیرد.

4- در سربالایی های طولانی دنده و سرعت را به گونه ای تنظیم کنید که اگر گاز را تا نیمه فشار داده باشید اتومبیل با سرعت ثابت و دور موتور کمتر از 3000 و بیشتر از 2500 در حال بالا رفتن باشد. هرگز با تخته گاز در سر بالایی نرانید.

5- هنگام روشن کردن اتومبیل ابتدا سویئچ را باز کنید کمی مکث کنید تا صدای انژکتور متوقف بشود. بعد بدون اینکه پایتان را روی گاز بگذارید استارت بزنید اتومبیل معمولا با تک استارت روشن می شود. هرگز موقع استارت زدن پدال گاز را فشار ندهید.

6- در هوای سرد بعد از روشن شدن، بدون اینکه به گاز فشار بدهید یک الی دو دقیقه بگذارید تا اتومبیل گرم بشود. برای گرم کردن اتومبیل وقتی سرد است به گاز فشار ندهید.

7- وقتی سرعت و دور موتور بالا است اتومبیل را خلاص نکنید. برای کم کردن سرعت فقط گاز را رها کنید تا اتومبیل به آرامی سرعتش کم بشود.

8- از شتاب ناگهانی و ترمز ناگهانی پرهیز کنید.

javadza
01-07-2010, 11:51

سلام خدمت دوستان گرامی
نمیشه برخوردهمه رانندگان کامیون یا رانندگان توی نمایندگی با ماشینهای صفر ناجور خوند ولی چیزی که من خودم دیدم اینه که وقتی راننده داشت ماشین رو پیاده می کرد از ماشینه یه تیک اف گرفت که دود از لاستیکهاش بلند شد وقتی هم که بهش گوشزد کردم گفت معلوم نیست این ماشینه دست کی بیفته وباید بااینجور کارا عادت کنه وحرف آخرش هم این که(وجدان کیلو یی چنده)

ghahremanimehdi
01-07-2010, 12:12
ولی من توی خط تولید پارس خودرو دیدم که یک بخشی هست که ماشینها تک تک میرون روی یک غلتک و اونجا یه نفر میشینه پشت ماشین و تمام دنده ها رو با آخرین دور تست میکنه .

monazzah
01-07-2010, 20:26
سلام کاملا تایید می شود من پسر عمم تو ایران خودروی خراسانه می گه آب بندی رو بچخه ها حسابی واستون انجام می دن:31:

atms87
31-08-2010, 18:19
سلام دوستان.
تا اونجائی که من از آب بندی ماشین پرسیدم و بیاد دارم و انجام میدم اینه که با هر دنده نهایت تا دور موتور 2500 بری البته با رعایت موارد زیر:
1-بیشتر از 2 نفر سوار نشین
2-سربالائی تا حد امکان نری
3-داخل شهر و توی ترافیک نرو که ایست و حرکت خیلی به موتور فشار میاره
4-کولر اصلا نگیر
5-سعی کنی که با هر دنده تا مدتی با دور موتور ثابت رانندگی کنی بعد دنده عوض کنی
6-روغن موتور خوب مثل شل یا توتال با بنزین سوپر هم یادت نره

gigili1567
11-12-2010, 15:48
6-روغن موتور خوب مثل شل یا توتال با بنزین سوپر هم یادت نره

من از همون اول فقط سوپر زدم. متوجه شدم هر روز زمان استارتم طولانی تر میشه. تا جایی که به کیلومتر 600 خیلی وقتا با استارت اول روشن نمیشد. پرسیدم گفتن از بنزین سوپره....

heinrich_himmler
13-12-2010, 23:16
دوستان دقت داشته باشین که بحث آب بندی دیگه مثل گذشته مطرح نیست. امروزه دیگه آب بندی به معنای سابقش تقریبا بی معنی شده.
اما برای اینکه بتونید یه ماشین رو بهتر به شرایط ایده آل مصرف برسونید بهترین راه همون دستورالعمل کارخونست. به طور مثال برای پراید تعویض روغن و واسکازین و فیلتر روغن در کیلومتر 800 تا 1500 و اچار کشی و میزان فرمان. توصیه میشه.
البته بعضی مکانیکها هم به شما توصیه می کنند که با ماشین گاز بدید مثلا 130 یا 140 برید تا ماشین تنبل نشه که اصل حرف درسته منتهی روش پیشنهادیشون اشتباهه، توجه داشته باشید که تعویض دنده توی دورهای پایین یا یک دور ثابت مثل 3000 ماشین رو به اصطلاح تنبل می کنه که دیگه هم قابل اصلاح نیست!!
برای اینکه ماشین سرحالی داشته باشین هر چند وقت یک بار به جای تعویض دنده توی دور معمول که 2500 تا 3500 هست دنده رو تو 4500 یا 5000 عوض کنید یا مثلا یه جای اینکه یه مسیر رو با دنده 4 و دور 3000 برید همون مسیر رو با دنده 3 و 4000 برید (زیاد طولانی نشه) تا ماشین تو دورهای مختلف کار کنه و موتور تنبل نشه، مثلا به جای اینکه با پراید تو دنده 5 دور 2500 و 100 کیلومتر برید بزنید 4 دور رو ببرید 3000 یا اگه مسیر کوتاهه دور 4300 و دنده 3 همون 100 تارو برید.
تعویض به موقع روغن و فیلترش باهم، باد نگرفتن فیلتر هوا ،(فیلتر قابل تمیز کردن نیست)، تعویض فیلتر بنزین در بازه زمانی مناسب و فیلرگیری هر 40000 یا 50000 تا برای خودروهایی که نیاز به فیلر گیری دارند (خودروهای انژکتوری فیلر تابستانه- زمستانه ندارند) و تعویض تسمه تایم تو هر 60 تا 80 هزار کیلومتر ( کیا ریو هر 50000 کیلومتر) بهترین روشهای نگهداری ماشینتونه و کم دردسرترین و کم هزینه ترین!
در مورد بنزین سوپر هم توصیه می کنم که مصرف نشه چون یه سری مسائلی پشتش هست که انشاالله تو یه تاپیک مجزا در موردش صحبت می کنیم. همون عادی رو مصرف کنید. در مورد خودروهای دوگانه هم بجز سمند EF7 که موتور پایه گاز سوز آلمانی داره بقیه پایه گازسوز نیستن و فقط دوگانه سوزن. تو 800 کیلومتر اول سعی کنید از بنزین استفاده بشه و بعد فیلرگیری تو سرویس اولیه به راحتی از گاز استفاده کنید.
سوالی بود در خدمتم.

hexman
11-02-2011, 00:45
ببخشيد دوستان ماشينو كه تازه تحويل ميگيريم (پرايد) چه ماركي از روغن و واسكازين توش ريختن؟؟تا قبل از سرويس اوليه نيازي به تعويض روغن و واسكازين هست؟

Life24
20-03-2011, 16:22
این طور که یک عده میگن ارام برانید و این طور چیزها بدتر هست که :20:
من تا 60-70 کیلومتر اول تا دنده 3 باهاش رفتم
دیدم بدتر هست و یک دفعه میبینی زدن به ماشین بدتر :31:
خلاصه انداختمش 4 و سعی میکنم تا سرویس اولیه بیشتر از دنده 4 نرم و سرعت زیر 80 تا باشه و تا آخر دنده ها رو پر نکنم . به نظرم رانندگی رو انجام بدیم مثل ماشین های قبلی خیلی بهتر هست البته یکم آرام تر و نرم تر.
بعدش هم که یک روغن باهاش عوض کردم دیگه عادی میرونم میره. مثل ماشین های قبل.
چون یک عده مثلا من در سایت های دیگه خوندم میگفتن گاز زیاد ندید.
حالا من ماشین 2-3 تا بیشتر دستم نبوده البته صفر نبودن
اما اون طوری دنده مرده میشه اگر معکوس ندی خیلی از جاها

بنده یک بار داشتم پیاده روی میکردم دیدم دارم ایرانخودرو 206 پیاده میکنه. باور فرمائید 206 که کم صدا هست طرف آنچنان درجا ماشین رو گاز میداد که همه نگاه میکردن :13:واسه همین زیاد حساس نباشیم بهتره.

heinrich_himmler
25-03-2011, 23:54
ببخشيد دوستان ماشينو كه تازه تحويل ميگيريم (پرايد) چه ماركي از روغن و واسكازين توش ريختن؟؟تا قبل از سرويس اوليه نيازي به تعويض روغن و واسكازين هست؟
روغن موتور شرکتیه. احتمالا بهران سایپا.
خیر. تا قبل از سرویس اولیه نیازی نیست مگر اینکه کارشناس فنی شرکت تشخیص بده.

Life24
26-03-2011, 22:27
ماشین ما حدود صدی نه می سوزونه
جریان چیه؟ تو سرویس اولیه درستش میکنن؟ دیاگ بزنه تو نمایندگی مشخص میشه چقدر مصرف داشته؟ صدی چند بوده؟

heinrich_himmler
26-03-2011, 22:56
ماشین ما حدود صدی نه می سوزونه
جریان چیه؟ تو سرویس اولیه درستش میکنن؟ دیاگ بزنه تو نمایندگی مشخص میشه چقدر مصرف داشته؟ صدی چند بوده؟
غیر طبیعی نیست. بعد از سرویس اولیه و فیلرگیری یه مقدار کمتر میشه. اما در مجموع مصرف رابطه مستقیم با نحوه رانندگی و شرایط ترافیکی داره.

Life24
27-03-2011, 12:31
غیر طبیعی نیست. بعد از سرویس اولیه و فیلرگیری یه مقدار کمتر میشه. اما در مجموع مصرف رابطه مستقیم با نحوه رانندگی و شرایط ترافیکی داره.

بعد یعنی تا چند مصرف رو میآد پائین؟
راستی این فیلرگریری در سرویس اولیه برای همه انجام میشود؟ یا کسانی که مشکلاتی مثل سوخت بالا دارند؟
در کل میخواستم بدونم چه کارهایی در سرویس اولیه انجام میگیره؟(اگر میشه کامل اشاره کنید)
اصلا از کجا بفهمیم نمایندگی این کارها رو واقعا انجام میده؟

heinrich_himmler
28-03-2011, 12:56
بعد یعنی تا چند مصرف رو میآد پائین؟
تا حدود صدی 7 تا 7.5 برای حالت استاندارد.

راستی این فیلرگریری در سرویس اولیه برای همه انجام میشود؟ یا کسانی که مشکلاتی مثل سوخت بالا دارند؟
قائدتا همه. اما اگر مشتری نخواد انجام نمیشه و البته در برگه قید میشه بنا به درخواست مشتری انجام نشده.

در کل میخواستم بدونم چه کارهایی در سرویس اولیه انجام میگیره؟(اگر میشه کامل اشاره کنید)
1. فیلر گیری
2. تعویض روغن، فیلتر روغن و واسکازین (روغن گیربکس)
3.آچار کشی
4. رگلاژ دربها
5.میزان فرمان
اینها جزو خدمات دارای هزینه هستند که یک بار و در سرویس اولیه برای مشتری رایگان انجام میشه.
مابقی خدمات طبق روال گارانتی انجام میشه.

اصلا از کجا بفهمیم نمایندگی این کارها رو واقعا انجام میده؟
باید کمی حرفه ای باشین اما در مجموع راهی نیست! شرمنده. اگه نخوایم انجام نمیدیم. البته من رو این قضیه حساسم و خودم چک می کنم انجام بشه اما اینکه جاهای دیگه هم همینطور باشه تضمینی نمیدم! :46:

Life24
28-03-2011, 17:18
تنظیم موتور هم انجام میشه رایگان؟(بلاخره پست کاملی شد برای دیگر کاربارن هم :دی)

ess_1362
28-03-2011, 21:16
خوب ضمن تشکر از دوست عزیز هنریش هیملر من هم چند نکته را اضافه می کنم :

در مورد آب بندی نیازی نیست که به شکلی خاص رانندگی کنید
توصیه می کنم در شهر دنده را بین 2700 تا 3000 تعویض کنید
1500 کیلومتر اول سعی کنید از 100 کیلومتر در ساعت بیشتر نرید
به نظر شخص خودم کولر گرفتن حین آب بندی چندان در طول عمر خودرو تاثیر نداره

اما در مورد تعویض روغن :
اصلا از روغن توتال برای موتور خودرویی مثل پراید استفاده نکنید چون هزینه بیخود هست.من این روغن را بیشتر برای پژو توصیه می کنم
برای پراید کاسترول یک نمونه مناسب با بالانس مطلوب هست
سعی کنید اگر از کاسترول 10000 کیلومتری استفاده می کنید بین 8000 تا 9000 کیلومتر روغن را تعویض کنید
حتما بعد از هر سری تعویض روغن فیلتر روغن عوض بشه
اصلا برای پراید از روغن های خاص گرون قیمت که 20000 یا بعضا 30000 کیلومترعمر دارند استفاده نکنید!!!!این قبیل روغن ها با ارگونومی موتور پراید اصلا هماهنگ نیست و علاوه بر هزینه بالا به موتور آسیب وارد می کنه(به اصطلاح به مزاج پراید اصلا سازگار نیست)
سعی کنید روغن گیربکس را هر 28000 کیلومتر یا هر یکسال تعویض کنید

mska
26-04-2011, 09:43
به نقل از خود سايپا

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

nyky
15-05-2011, 23:26
اي بابا يكي نيست كه بگه پرايد در هر صورت امنيت نداره چه
آب بندي بشه چه اب بندي نشه

hessam_sz
28-06-2011, 23:32
آقا به نظر من كه فقط بايد به ماشين گاز داد كه بعدا خوب گاز بخوره.من ماشينمو پر گاز آببندي كردم الان با دنده 3 بدون اينكه يك زره فشار بياد بهش 90 تا ميره.

monazzah
02-07-2011, 09:10
آقا به نظر من كه فقط بايد به ماشين گاز داد كه بعدا خوب گاز بخوره.من ماشينمو پر گاز آببندي كردم الان با دنده 3 بدون اينكه يك زره فشار بياد بهش 90 تا ميره.
سلام بعله ماشینتون خوب گاز می خوره اما عمر قطعاتش کم می شه

saeed sks
04-08-2011, 12:38

این تجربیات من بود ...:11: شرمندم اگر ناقصه:11:

باز دوستان دیگه در مورد بنزین سوپر خواهشن نظر بدن...ببینیم ضرر داره :11:

درسته كه بنزين سوپر در ايران استانداردهاي جهاني را نداره ولي هر چي باشه ار بنزين معمولي خيلي بهره

mohsenlin
20-03-2012, 18:28
دوستان 131SL ارتقا یافته صفر دیروز تحویل گرفتم ولی فرمونش خیلی سفته !!! پارکینگمونم کوچیکه کلا از کت کول افتادم بجز نصب فرمان هیدرولیک راهی داره فرمان نرم بشه یا بعدا بهتر میشه ممنون میشم کمک کنید:10:

Jang Bogo
06-04-2012, 22:16
ولی من توی خط تولید پارس خودرو دیدم که یک بخشی هست که ماشینها تک تک میرون روی یک غلتک و اونجا یه نفر میشینه پشت ماشین و تمام دنده ها رو با آخرین دور تست میکنه .
کلاس کاری پارس خودرو اصلا با سایپا و ایران خودرو قابل مقایسه نیست.
همین پارس خودرو آبروی کشور رو یه کم حفظ کرده.

Jang Bogo
06-04-2012, 22:24
دوستان 131SL ارتقا یافته صفر دیروز تحویل گرفتم ولی فرمونش خیلی سفته !!! پارکینگمونم کوچیکه کلا از کت کول افتادم بجز نصب فرمان هیدرولیک راهی داره فرمان نرم بشه یا بعدا بهتر میشه ممنون میشم کمک کنید:10:
منم 132SL گرفتم. اولش پدرم دراومد ولی الان بهتره. جنس بی کیفیت ایرانی همینه دیگه. بودجه هم نداریم بریم یه ماشین بهتر بخریم. همینو من و شما 9 تومن پولشو دادیم، به عربها میدن 3 تومن.

abolfazlmarzany
20-01-2013, 15:23
به نظر من برو هیدورلیکش کن خوبه راحتی منم 131slتحویل میدیدنم قبلی که 141 بود هیدورلیکش کردن راحت بودم این رو هم هیدرولیک میکنم جایی که من پارک میکنم اول ورودیش باید آینه ها رو بخوابونی تا بتونی بری تو :n10:

karvas
21-03-2013, 14:03
اي بابا يكي نيست كه بگه پرايد در هر صورت امنيت نداره چه
آب بندي بشه چه اب بندي نشه
همه میدونن پراید امنیت نداره ولی چاره دیگه ای ندارن میخوان همین لگنی که کلی بابتش پول دادن درست ازش استفاده کنن

iman2393
22-03-2013, 20:20
من پراید 131sl دارم از روز اول ماشین گاز خورده و با سرعت حرکت کرده اخ هم نگفته و اصلا کم نمیاره این حرفا همش الکیه که اب بندی بشه اگه ماشین ناز نازی کنی همون طوری بار میاد.

abolfazl.b
16-06-2013, 17:15
با سلام به تمامی دوستان
من یه پراید اس ال پایه گاز سوز خریدم.میخوام ببینم آب بندی اون چطوره؟از بعضی از افراد شنیدم که 3000 کیلومتر اول رو باید فقط با بنزین آب بندی کنم.نظرتون چیه ؟این حرف درسته یا نه؟
ضمنا تو دفترچه نوشته که اگه این مدل با گاز کار کنه بهتره.اما بعضی دوستان میگند که نه و بهتره با همون بنزین کار کنه. نظرتون چیه؟
لطفا راهنماییم کنید.

heinrich_himmler
16-06-2013, 18:19
با سلام به تمامی دوستان
من یه پراید اس ال پایه گاز سوز خریدم.میخوام ببینم آب بندی اون چطوره؟از بعضی از افراد شنیدم که 3000 کیلومتر اول رو باید فقط با بنزین آب بندی کنم.نظرتون چیه ؟این حرف درسته یا نه؟
ضمنا تو دفترچه نوشته که اگه این مدل با گاز کار کنه بهتره.اما بعضی دوستان میگند که نه و بهتره با همون بنزین کار کنه. نظرتون چیه؟
لطفا راهنماییم کنید.

آب بندی نداره. استفاده کن راحت.

heinrich_himmler
16-06-2013, 23:25
با سلام خدمت همه دوستان گرامی.
پراید یا هر خودروی صفر دیگه ای که تولید میشه نیاز به آب بندی نداره. دلیل این امر اینه که پروسه تولید قطعات اعم از طراحی ،ریخته گری ،تراشکاری و جوشکاری و حتی تعیین متریال مورد استفاده با قدیم خیلی متفاوته. به طور مثال در گذشته برای تولید یک چرخ دنده خاص از فرایند تراش استفاده میشد و بنا به تکنولوژی دستگاههای تولید، تلرانس بالا بود، اما امروزه تلرانسها خیلی پایین اومده و در حد بسیار ناچیزی قرار گرفته. بنا به همین دلیل و با توجه به بهتر شدن جنس مواد و طراحی یا یک کلام پروسه تولید قطعات عدم همخوانی بسیار کمتری با هم دارن و این به این معنیه که تنش ناشی از ناهمخوانی قطعات هم بسیار کم شده.
در قدیم برای به حداقل رسوندن این تنش اصطلاحی بود به اسم آب بندی! یعنی شما یه مدت خاص ماشین رو طوری استفاده می کردی که فشار خاصی به قطعاتش وارد نشه و در عمل از ایجاد تنش خارج از عرف روی قطعاتی که تلرانس نامناسب داشتن جلوگیری می کردی تا بر اثر استفاده معمولی این قطعات در طول زمان با هم تطبیق پیدا کنن. بر اثر پیشرفت در تولید قطعات امروزه هم هزینه تولید پایین اومده و هم دقت بسیار بالا رفته و دیگه اون مشکلات به شکل سابق وجود ندارند.
اصطلاح آب بندی امروزه دیگه به شکل سابق معنی نداره و در اکثریت خودروها هم نیازی به این کار نیست. (البته این به این معنی نیست که از ثانیه اول تحویل خودرو شما باید با حداکثر توان ازش کار بکشید!!) امروزه شما بعد تحویل هر خودرویی فقط نیازه یه چک ساده از میزان سیالات و موارد عمومی داشته باشید و اکثرا در سرویس اولیه موارد مورد نیاز هم توسط شرکت انجام میشه.
چون این بحث از محوریت علمی خارجه بسته میشه تا از سردرگمی اعضا جلوگیری بشه و اگه با تمام این توضیحات سوالی باقی می مونه دوستان می تونن در بخش عیب یابی یا در بخش مربوط به همون خودرو (در صورت وجود) مطرح کنن!
در انتها از همکاری شما نهایت تشکر رو دارم.