PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انتخاب بهترين سي دي و سي دي رايتر و حواشي آن

Ship Storm
09-02-2005, 08:16
انتخاب بهترين سي دي و سي دي رايتر و حواشي آن
در این مقاله سعی کرده ام تا بهترین سی دی را به تناسب استفاده ای که از آن می کنید معرفی کنم.

KODAK : بی شک بهترین سی دی موجود در بازار کداک می باشد که ضد خش می باشد و جنس سطح پلاستیکی و جیوه ای که در آن به کار رفته بسیار مرغوب است. این سی دی ها از عمر و کیفیت عالی برخوردارند ولی چون قیمت نسبتا بالایی دارند بهتر است از آنها برای آرشیو های عکس خانوادگی یا برنامه هایی مثل ویندوز از آن استفاده کنید. مثلا یک فیلم نیازی به سی دی خیلی خوب ندارد چون اگر بخواهید آن را در وی سی دی ببینید که خیلی راحت قسمت های خش دار آن رد می شود و در کامپیوتر هم می توانید آن را با یک برنامه کمکی کپی کنید ولی اگر ویندوز ایکس پی حتی یک فایلش قابل خاندن نباشد قادر به استفاده از آن نیستید.

TDK : این نوع سی دی که مدلهای ژاپنی و تایوانی و تقلبی آن در بازار یافت می شود در رده سی دی های مرغوب قرار می گیرد و چون قیمت و دوام خوبی دارد از هر نظر بهترین انتخاب است. این سی دی از چندین لایه تشکیل شده است و اگر خش هم بردارد باز هم بدون هیچ مشکلی قابل اجرا است. همچنین پشت سی دی های اصلی TDK هفت رنگ متمایل به سبز یا آبی است.

DataLife & Fastec : این ها یک نوع سی دی هستند با دو مارک و مدل هایی که پشت آنها هفت رنگ است بسیار مقرون به صرفه می باشند چون هم سوخت ندارند و می شه گفت تا حدودی ضدخش هستند. پشت مدلهای تقلبی این سی دی ها بی رنگ یا بسیار کمرنگ است و نمونه های اصلی آن که خیلی پررنگ تر و خوش رنگ تر هستند.تجربه به من ثابت کرده که هرچه سی دی پشتش رنگین تر باشد با شدت بیشتری رایت می شود یعنی قسمت رایت شده آن بسیار متمایز از قسمت رایت نشده آن می شود و این مسئله باعث می شود که درصد سوخت سی دی کاهش یابد و اگر خش برداشت قابل خاندن باشد.

Sumsung & LG : با اینکه من از شرکت و مارک LG خیلی خوشم میاد و قبولش دارم ولی در این مورد باید عرض کنم که این سی دی ها بسیار بی کیفیت بوده و درصد سوخت بالایی دارند و همچنین سی دی های LG با کوچکترین فشار ناخن خش بر می دارند و هر دوی این سی دی با شدت کمی رایت می شوند. { همچنین سی دی رام های LG نیز بسیار نامرغوبند و باید بگم که LG در بازار سی دی و سی دی رام خیلی ضعیف است}

Omega : این سی دی هم قیمتی در حدود Datalife دارد ولی شدت رایت پایینی دارد و در نتیجه سوختش زیاد است ولی از نظر ضدخش بودن کیفیت بیشتری نسبت به LG,Sumsung دارد.

برای شناخت سی دی های برتر یک قاعده کلی وجود دارد : هر چه پشت سی دی رنگی تر باشد کیفیت آن بیشتر است. مثلا سی دی های اصل TDK هفت رنگ است ، البته متمایل به آبی و سبز.
در ضمن سی دی های Orginal که پشت آنها نقره است و سی دی های رنگی { قرمز سبز زرد و...} از این قاعده جدا هستند و برای خرید آنها به مارکشان توجه کنید { سی دی های رنگی سامسونگ کیفیت خوبی دارند}.

در اینجا می پردازیم به نحوه و شرایط رایت سی دی :
بهتر است سی دی را با سرعتی کمتر از سرعتی که روی آن درج شده رایت کنید در ضمن بهتر است برای کپی سی دی به سی دی از برنامه Clone استفاده کنید تا سرعت رایت را به صورت خودکار تایین کند.

همیشه قیل از رایت سی دی یک Log Off بکنید تا مقداری از حافظه رم خالی شود. اگر برنامه رایت فقل کرد حتما کامپیوتر را Restart کنید ، البته برای اینکه کامپیترتان قفل نکند یا مشکلی ایجاد نشود بهتر است از ویندوز XP استفاده کنید چون در هنگام رایت سی دی در ویندوز 98 ممکن است با اون صفحه آبی معروف مواجه شوید و اگر شما یک مغازه رایت سی دی داشته باشید در صورت عدم استفاده از ویندوز XP بسیار متضرر خاهید شد.

بهترین سرعت رایت 16 یا نهایتا 24 است زیرا در این سرعت ها سی دی با کیفیت بالایی رایت می شوند ولی در سرعت های 48 یا 52 کیفیت رایت بسیار پایین می آید و برای اینکه به این نکته پی ببرید یک سی دی را با سرعت 16 و دیگری را با سرعت 52 رایت کنید و سپس پشت آنها را نگاه کنید ! به وضوح سی دی که با سرعت کمتر رایت شده مشخص است و این سی دی در مقابل خش هم مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

در اینجا هم بهترین رایتر ها را معرفی می کنم.

TDK بدون هیچ مشکلی 3 4 هزار تا رایت می کنه. این رو مغازه دارها بهتر می شناسن

ASUS این رایتر بدلیل اینکه خیلی سریع سی دی را می خاند می تواند جایگزین خوبی برای سی دی رام باشد.

Yamaha این رایتر با اینکه خیلی اسم در کرده و قیمت بالایی هم دارد اصلا گزینه خوبی نیست. من خودم رایتر یاماها دارم و اصلا راضی نیستم. در ضمن شما می توانید به جای خرید یک رایتر یاماها دو رایتر ASUS بخرید که مثلما تعدادی که دو رایتر اسوس رایت می کنند بیشتر از یک رایتر یاماها است.

GIGA من تستش نکردم ولی می دونم که مثل بقیه محصولات گیگا چیز خوبیه

Sumsung مارک خوبيه ! همين

Xsonic این هم بهترین انتخاب برای اونایی که دنبال رایتر خوب و ارزون قیمت می گردن، این رایتر با قیمتی حدود 35 هزار تومان بهترین جایگزین برای سی دی رام هست.

CTX : به جرات می تونم بگم که بدترين سی دی رام موجود بازار هست و حتی بد تر از Creative که به سی دی خش می اندازد. اين سی دی رام با هد بسيار ضعيفی که دارد سی دی هايی که تنها کمی خش دارند را نمی تواند کپی کند و اين در حالی هست که تمام مارکهای بالا به خوبی از عهده اين کار بر می آيند. نکته ديگر اين است که اين سی دی رام ها خيلی وقت ها باز نمی شوند و بايد از سوزن مخصوص که برای خروج اضطراری است استفاده کنيد.
عمر يک يا دو ماهی اين سی دی رام ها نيز از جمله عيوب اين سی دی رام می باشد.

Amir_P30
09-02-2005, 22:37
ممنون

دستت طلا

Ship Storm
10-02-2005, 08:22
مرسي از تشكرهاي شما عزيزان

Spy
10-02-2005, 14:33
جالب بود مرسي
ولي اينكه ياماها خوب نيست اشتب كردب داداش من 3 ساله ياماها دارم آخ نگفته

Navid
10-02-2005, 14:35
تا اونجایی که من می دونم سامسونگ در این زمینه جنساش آشغاله .البته خودمم کارشو دیدم

davoud 23 beckham
20-10-2005, 14:28
من میخام رایتر بخرم از اینها کدومشون را بخرم
Tdk Sony Asus قیمتش چقدر هست؟

Lord_theOne
20-10-2005, 14:44
من سه ساله TDK دارم قيمتش حدودآ 35000 تومان است
خيلي خيلي ازش راضي هستم قدرتش توي سي دي خوندن خيلي بالاست امتحان كني مي فهمي
بعدش ASUS
و
ٍ

Sony هم خوبه

samsaam
20-10-2005, 15:41
رايترهاي پلاكستور چطوريه؟

davoud 23 beckham
20-10-2005, 18:45
با گارانتی چی بگرم Tdk رو میگم

Lord_theOne
21-10-2005, 20:16
گارانتي شو نمي دونم دوست عزيز ولي فكر نكم بيشتر از يكي گارانتي داشته باشه اشتباه نكنم الماس هست

Farid007
21-10-2005, 23:20
Teac هم کاملا خوبه یه زمانی سلطان بود من 5 ساله Teac 24x دارم از عالی زده بالا تر

armin_goooodboy
21-10-2005, 23:24
سلام دوستان
من می خوام یه سی دی رام خییییییییلی ارزون واسه ماشین بگیرم
یعنی به ضبط ماشین وصل میشه
می شه بگید چی بگیرم؟

Lord_theOne
07-11-2005, 23:29
سي دي رام بر اثر تكون خوردن و برق كم و زيادمي شه خراب مي شود

armin_goooodboy
07-11-2005, 23:41
سلام
آقا ممنون
اما من دیدم این کارو میکنن
خیلی هم توپه
اکثرا از asus 14 15 تومنی استفاده میکنن
اما می خوام بدونم از این ارزونتر هم هست؟
ممنون

R e Z a
08-11-2005, 01:36
سلام
بهترين مارك براي اجراي dvd-rom چيه؟رايت هم بشه باهاش کرد

Lord_theOne
08-11-2005, 11:29
Pioner چيزه توپيه
آرمين جان اونجوري فقط سي دي هاي Audio را مي خواند توي دست اندازيها هم خراب مي شود به مرور و توي سر بالايي ها
اگر گيرت آمد كريتيو بخر چون كنترول هم دارد چيزه توپيه براي ماشين ولي اينها ديگه قديمي شدند
يك ضبط سوني بخر حال كن تازه تصويري هم پخش مي كنه قيمتشم 150000 تومان هست

armin_goooodboy
08-11-2005, 12:14
سلام
لورد جون
آخه من اگه 150 تومن میخواستم واسه ضبط بدم که نمیگفتم ارزانترین سی دی رام جیگر
من میخوام یه چیزی داشته باشم که هم ارزون باشه هم کارا
در ضمن
من تو یه اتوبوس مدل 1320 دیدم که یارو گذاشته بود
کلی هم حال میداد
تازه تویه سرعت گیرهای خفن خیابون هم به خوبی راه صاف کار می کرد
مرسی از معرفیت
یه قیمت هم میدادی بد نبود
ممنون

Lord_theOne
08-11-2005, 12:28
شايد CD-ROM هاي الان بهتر شده باشن جييييييگر
يك سي دي رام خوب ال جي كه موفتشم گرونه 15 تومان هست
البته اينو داشته باش كه سي دي Audio را روي چه سي دي بايد رايت كنيد و رايتر چي باشه
مهمه چون سي دي رام بتونه اونو راحتر بخونه

shazdeh23
12-11-2005, 12:03
samssam عزيز.Plextore رايتر واقعا خوبيه من ازش خيلي راضي هستم.و واسه ي كارهاي زياد از اين رايتر استفاده ميكنن و ميتوني تا روزي 50 تا باهاش رايت بزني.

mahdy2021
12-11-2005, 12:35
ship storm دستت درد نكنه .
مقالت تقريبا كامل بود غير از يكي دو مورد
مورد اصلي ياماها . من كاملا با اين قسمت مخالفم حالا اگر نگيم بهترين رايتر دنيا ياماها يكي از 3 تاي بهترينهاست.
حالا من نمي دونم شما روي تجربه شخصي اينو گفتي يا بر اساس مقالات علمي يا فقط گفته هاي ديگران اما تا اونجايي كه من شنيدم و ديدم اصلا مشكلي نداشته كه هيچ خيلي هم خوب بوده.

در مورد سامسونگ هم نه اينكه بد باشه ولي در برابر ياماها و ايسوس و TDK اصلا به حساب نمياد.

Mohammad Hosseyn
11-01-2006, 12:10
دستت درد نکنه داداش مطلب خوبی بود.استفاده کردم

6600
27-01-2006, 12:12
ببین جیگر دراینکه tdk حرف اول و میزنه اصلا شک نکن
من خودم یه combotdkدارم یه سال بیشتره دارم باهاش کار میکنم
اما چه از خوندن dvd و چه از رایت کردن تا به حال یه سیدی نسوزونده و سرعت دسترسی به اطلاعاتش واقعا بالاست

kazemfdisk
03-02-2006, 00:49
سلام مقاله خوبي بود عزيز دست درد نكنه
منم tdk رو قبول دارن كارش 20 واقعا دمشون گرم
يا حق

mohammad hamed
06-02-2006, 16:48
من هم Teak دارم و تا حالا ازش راضیم

eliass
24-04-2006, 18:44
اتفاقا رایتر یاماها رایتر خیلی خوبیه چون من الان دقیقا جهار ساله دارمش و تا حالا بیش از3000 تا باهاش رایت کردم .
فقط دوبار توش رو با هوای فشرده تمیز کردم . همین !
در مو.رد سامسونگ باید بگم آشغال ترین رایتره ! بعد از دو سه ماه دربش خودبخود باز و بسته میشه و یا اصلا باز نمیشه شاید تا بحال ده مورد از این مشکلات رو از سامسونگ دیدم که دوستام خریده بودند و یا برای تعمیر آورده بودند !
رایتر پلکستور هم البته حرف نداره هم قیمتش خوبه و هم کیفیت فوقالعاده ای داره . حدود 45 تومن قیمتشه .

Harry Potter
24-04-2006, 19:16
سلام
بحث رایتر و ... رو در انجمن سخت افزاری پیگیری کنید:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تاپیک قدیمی است و برای حفط محتوی قفل می شود