PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ویندوز 7 آنقدر خوب است که یاد و خاطره ویستا را از ذهنتان پاک می کند

DJ POLESTAR
30-10-2009, 00:06
ویندوز 7 آنقدر خوب است که یاد و خاطره ویستا را از ذهنتان پاک می کند

همه چیز درباره ویندوز7
سیستم عامل جدید ماکروسافت آنقدر خوب است که یاد و خاطره ی بد ویستا را از ذهنتان پاک می کند.
بالاخره کابوسهای شبانه ی سیستم عامل ماکروسافت پس از دو هفته به پایان رسید. این کمپانی سیستم عامل جدید خود را با عنوان ویندوز7 منتشر کرد. طبق گزارشات رسیده این سیستم عامل سریعتر و بهتر از ویندوز ویستا عمل می کند. اگر چه معرفی ویستا باعث زیرسئوال بردن شهرت و عملکرد این کمپانی شد و سرعت پایین آن موجب افزایش فشارخون و عصبانیت کاربران شد، اما با انتشار ویندوز7 همگی این تجربه های بد را بدست فراموشی خواهید سپرد. سازندگان PC برای تهیه نسخه انتشار یافته ی ویندوز7 به سوی فروشگاههای اینترنتی هجوم آوردند و دستگاههای خود را به این سیستم عامل مجهز کردند، همچنین به دارندگان سیستم ویستا پیشنهاد کردند که سیستم عامل های خود را به ویندوز7 ارتقاء دهید.
با انتشار ویندوز7، کاربران PC پس از سالها حداقل به یک سیستم عامل جایگزین مدرن و قدرتمند دسترسی خواهند داشت. هر چند سالهاست که از انتشار ویندوز XP می گذرد اما همچنان لقب مشهورترین سیستم عامل ماکروسافت را داراست. در دنیای فناوری، سیستم عامل 8 ساله ی XP حکم یک اتومبیل 20 ساله را دارد. هرچند، از آنجا که XP برای بسیاری از کاربران کارایی خوبی داشته و دارد، اما با توجه به اینکه طی سالهای 1999 طراحی شده، باز هم در بخش هایی نظیر ایمنی سیستم، شبکه سازی و سایر ویژگیهای بسیار مهم امروزی نسبتاً ضعیف عمل می کند.
پس از 9ماه کار با نسخه آزمایشی ویندوز7، و انجام تستهای پیچیده و بسیار زیاد، نسخه نهایی ویندوز7 طی چند ماه گذشته به روی دستگاهها و سیستم های مختلف اجرا شد، حال معتقدم که ویندوز7 بهترین نسخه از سیستم عاملهای ماکروسافت به شمار می رود. این سیستم عامل فوق العاده کارآمد و بسیار کاربر پسند است. علیرغم وجود چند اشکال جزئی، از صمیم قلب پیشنهاد می کنم که حتماً از ویندوز7 استفاده کنید.
همانطور که سیستم عامل جدید Snow Leopard توسط کمپانی اپل انتشار یافت، ویندوز 7 نیز با انتشار خود انقلابی عظیم و تحول شگرفی در این زمینه بوجود آورد. هدف اصلی از تهیه این سیستم عامل برطرف کردن مشکلات موجود در ویستا است و خلاصه اینکه دلیل قابل قبولی برای خداحافظی با ویندوز XP و یک شروع تازه داشته باشیم. اما ویندوز7 دارای یک سری ویژگیها و تغییرات متنوع است که کار با کامپیوتر را راحت تر و دلپذیرتر کرده است.
ویندوز7 در سازماندهی برنامه ها و فایل ها، تنظیم نواروظیفه و دسکتاپ عملکرد واقعاً پیشرفته ایی را ارائه می دهد، همچنین کاربران می توانند سریعاً صفحات آنرا مشاهده کنند و همیشه و همه وقت صفحات یا متون موردنظر خود را فوراً باز کنند. در این برنامه امکانات داخلی بسیار عالی صفحه لمسی گنجانده شده است.
همچنین فاقد بسیاری از به هم ریختگی هایی است که ممکن است در برنامه باشد و عمدتاً عیب و ایرادها و اشکالات ویستا را ندارد، ایرادهای نظیر عدم سازگاری با سخت افزار و نرم افزار third party، لزوم به داشتن سخت افزار قوی و قدرتمند، و اخطارهای امنیتی مزاحم و دائمی.
من ویندوز 7 را در 11 کامپیوتر مختلف چک کردم از نت بوکهای کوچک و جمع و جورگرفته تا لپ تاپهای استاندارد و کامپیوترهای رومیزی بزرگ. نتایج بدست آمده واقعاً شگفت انگیز بود. برای اینکه از کارایی آن مطمئن شوم آنرا روی کامپیوترهای Lenovo, hp, Dell, Acer, Aus, Toshiba و Sony نصب کردم. این سیستم عامل حتی به روی لپ تاپ اپل نیز باموفقیت اجرا شد. به هر حال اگر کسی با نسخه های دیگر ویندوز کار می کند از این پس می تواند آنها را به ویندوز7 ارتقا دهد.
در برخی موارد، نصب برنامه حدود 45 دقیقه یا کمتر طول می کشد و سپس سیستم عامل جدید تند و سریع اجرا می شد. اما با یک سری مشکلات مواجه شدم. در چندتا از این سیستم ها، ریبوت کردن سیستم خیلی طولانی می شد و به نوعی یادآورد عملکرد کند ویستا بود. در چندتای دیگر، پس از ارتقاء سیستم، امکانات مهم و کلیدی مانند عملکرد نمایشگر و پدلمسی چندان عالی به نظر نمی رسید. همچنین لازم به ذکر است که ویندوز7 به نرم افزار ایمنی اضافی نیازمند است که عمدتاً به روز رسانی می شوند. البته ارتقاء ویندوزXP به ویندوز 7 کار زجرآور و کسل کننده ایی است، و تنوع نسخه های مختلف ویندوز7 کار را کمی گیج کننده می کنند.
سرانجام کمپانی ماکروسافت ویندوز7 را به برنامه های کاربری نام آشنایی همچون ایمیل، بخش سازماندهی تصاویر، دفترچه راهنما، تقویم، برنامه های ویرایش فیلم و ... مزین کرد. این برنامه ها بطور رایگان نیز دانلود می شوند، اما به مدت طولانی با این سیستم عامل همگام نمی شوند، با این وجود برخی سازندگان PC احتمالاً برای بارگذاری اولیه ی آنها این روش را انتخاب می کنند.
طی سالهای اخیر، من نیز مانند خیلی ها بر این مسئله اصرار می کردم که سیستم عامل مکینتاش اپل بهتر از ویندوز است. اما این ادعا خیلی دوام نداشت. حال نظر من اینست که مکینتاش یک سیستم عامل نسبتاً خوب است چرا که راحت تر و ارزانتر ارتقاء می یابد، نرم افزارهای داخلی زیادی دارد، نسبت به نفوذ ویروس ها آسیب پذیری کمتری دارد و ضمناً دارای تعدادی نرم افزارهای پیچیده و نامناسب است که اجرای ویندوز را سخت و دشوار می کند.
حال نظر شما در این رابطه چیست. به هر حال اینطور که پیداست ویندوز7 در برخی موارد از قبیل ارائه ی پیش نمایش بهتر، کارایی نواروظیفه، سازماندهی راحت تر در زمینه بازکردن پنجره ها در دسکتاپ و دارا بودن ویژگیهای لمسی از مکینتاش سبقت گرفته است. بنابراین وقتش رسیده که اپل تا آنجا که امکان دارد سعی و تلاش خودش را بکند، چرا که نسخه ی جدید، قابل اطمینان و کارآمد ویندوز7 جایگزین نسخه ی مشکل دار قبلی، ویستا، شده است.

ویژگیها و امکانات کلیدی ویندوز7:

نواروظیفه جدید: در ویندوز7 نواروظیفه نام آشنای آن مجدداً طراحی و ارتفاع آن بلندتر شده است. به جای اینکه برای آیکون های پنجره های بازشده که موقتاً بر روی صفحه ظاهر می شوند جای خاصی اختصاص دهد، در اینجا مکانی در نظرگرفته شده که می توانید طبق آن آیکون برنامه هایی که به وفور از آنها استفاده می کنید در نواروظیفه و طبق نظم و ترتیب دلخواه آنها را قرار داده و دائماً آنها را پین کنید. این ویژگی مشابه Dock سیستم عامل اپل است که برگرفته از همان ایده است. اما این بخش در ویندوز7 کمی توسعه یافته است.
موقع اجرای هر برنامه، به محض قرار گرفتن مکان نما روی آیکونها، پیش نمایش برنامه در پنجره ایی کوچک نشان داده می شود. این ویژگی از ویندوز ویستا گرفته شده است. اما در ویندوز7، با روشهای مختلفی توسعه یافته است. اکنون، هر پنجره ایی که در برنامه باز می شود، پیش نمایش آن بطور جداگانه نشان داده می شود. اگر مکان نما را روی این پنجره قرار دهید، تصویر کامل آن روی دسکتاب و بالاتر از تمامی پنجره های باز شده در دسکتاب نمایش داده می شود. بخشی از این امکانات معروف به برنامه ی Aero Peek است. هرگاه روی پنجره کلیک کنید تصویر بالا می آید. شما می توانید پنجره ها را در حالت پیش نمایش برنامه ببندید یا فایل موسیقی اجرا کنید.
من متوجه شدم که امکانات این سیستم طبیعی تر و متنوع تر از ویژگی ساده ی Dock Expose سیستم عامل Snow Leopard است.
شما همواره می توانید برای دیدن دسکتاپ خالی خود از امکانات Aero Peek استفاده کنید، با باز کردن پنجره ها اندازه واقعی دسکتاپ را کاهش دهید. برای اینکار، فقط کافیست روی مستطیل کوچک سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید.
آیکون های نواروظیفه نیز فهرستهایی به نام Jump Lists دارند، که فهرستی از فعالیتهای اخیر منو یا فایلهایی که اخیراً باز کرده اید را نشان می دهد.

سازماندهی دسکتاپ: در ویندوز7 بخشی به نام Snap وجود دارد که امکان توسعه پنجره ها در حالت Full screen را تنها با Dragکردن آنها به بالای نمایشگر می دهد، همچنین می توانید با Dragکردن آنها به سمت راست یا چپ نمایشگر آنها را در حالت half-screen نمایش دهید. علاوه بر آن بخشی به نام Shake وجود دارد که این امکان را به شما می دهد تا کل پنجره های دیگر را بسازید اما اگر مکان نما را روی نوار عنوان نگه دارید و آنرا چندبار جابجا کنید خیلی راحت ناپدید می شود.

سازماندهی فایل: در برنامه Windows Explorer، ستون سمت چپ شامل بخشی به نام Libraries است که در هر Library قسمتهای مختلف از قبیل Music, Pictures و Videos گنجانده شده است، که تمامی فایلها را صرفنظر از اینکه در کدام پوشه یا هارد هستند با هم ترکیب می کند.

شبکه سازی:
تاکنون عملکرد ویندوز7 در زمینه شبکه سازی مانند عملکرد طبیعی سیستم عامل مکینتاش نبوده، اما با این وجود عملکرد آن بهتر از ویستا گزارش شده است. بطور مثال، شما می توانید تمامی شبکه های وایرلس قابل دسترس را تنها با زدن یک کلیک، بر روی آیکون نواروظیفه مشاهده کنید. این ویژگی جدید که HomeGroups نامیده می شود امکان به اشتراک گذاشتن فایلها را راحتر از قبل در ویندوز7 شبکه های خانگی فراهم می کند. در تستی که من انجام دادم عملکرد ویندوز7 عالی به نظر می رسید، اما چندان دوام نداشت، و جهت فعال سازی آن در فواصل طولانی حتماً باید رمزعبور محرمانه را تایپ کنید.

امکانات لمسی: امروزه برخی از ویژگیها و امکانات لمسی متداول در گوشی های iPhone در ویندوز7 بکار برده شده است. اما تازمانیکه تعداد بیشمار این ویژگیها در ویندوز بکار برده شود، احتمالاً زمان می برد و تا قبل از آن چندان متداول نیستند.

سرعت: سرعت سیستم عامل ویندوز7 در هر نوع کامپیوتری بسیار خوب و عالی است و در مقایسه با ویستا عملکرد تند و سریعی دارد. بطورکلی ویندوز7 برخلاف ویستا از سرعت عملکرد بسیار بالاتری بهره مند است. همچنین مدت زمان بالا آمدن سیستم و ریست کردن آن بهبود یافته است. من سرعت آنرا در 6 لپ تاپ جداگانه چک کردم و به نتایجی بسیار خوبی رسیدم. اما توجه داشته باشید که همچنان سرعت راه اندازی و ریست کردن مکینتاج بیشتر از ویندوز7 گزارش شده است.

سازگاری: طیف گسترده ایی از نرم افزارهای third party در ویندوز7 قابل اجرا هستند و در این زمینه ویندوز7 عملکرد بسیار خوبی ارائه داده است. برنامه هایی نظیر Mozilla Firefox, Adobe Reader, Google Picasa، Chrome، Apple iTunes و Safari همگی در ویندوز7 قابل اجرا هستند.
ضمناً بمنظور تست این سیستم عامل در زمینه سازگاری با سخت افزارهای مختلف، تعدادی سیستم از قبیل پرینتر، دوربین و پلیر iPode nano و حداقل پنج حافظه فلش خارجی به سیستم وصل کردم که نتایج بدست آمده حاکی از سازگاری بی نظیر ویندوز7 و ارائه ی سرعتی آرام و یکنواخت بود. تنها دستگاهی که روی سیستم باموفقیت اجرا نشد مودم سلولی Verizon USB بود که ماکروسافت در این زمینه اعلام کرد؛ جهت فعال سازی این مودم نصب نرم افزار خارجی مورد نیاز نمی باشد.

سیستم موردنیاز ویندوز7: بطورکلی تمامی کامپیوترهایی که ویندوز XP و ویستا به روی آنها نصب است می بایست قادر به اجرای ویندوز7 باشند. حتی لپ تاپهای مختلفی که من تست کردم، همگی قادرند ویندوز7 را با سرعت بسیار بالا اجرا کنند، بویژه همراه با برنامه Starter Editionکه فاقد برخی افکتهای گرافیکی در سیستم عامل است. ( در سایر لپ تاپها امکان اجرای نسخه های دیگر این برنامه فراهم خواهد شد.)
اگر شما یک کامپیوتر استاندارد معروف به 32 bit pc داشته باشید، حداقل به یک گیگابایت حافظه، 16گیگابایت فضای خالی هارد و یک کارت گرافیک نیاز خواهید داشت که بتواند از فناوری ماکروسافت، DirectX 9 با ویژگی WDDM 1.0 پشتیبانی کند. شما همچنین به یک پردازنده با حداقل سرعت یک گیگاهرتز نیاز خواهید داشت. اگر یک دستگاه PC جدید 4 bit در اختیار دارید می توانید از حافظه ی بیشتری استفاده کنید، این در شرایطی است که حداقل حافظه نصب شده بر آن باید دو گیگابایت و فضای خالی هارد 20 گیگابایت باشد. در سایر موارد شما باید به حداقل حافظه ی موردنیاز دسترسی داشته باشید.

نصب، ویرایش برنامه و قیمت گذاری: ویندوز7 با چهار ویرایش جداگانه عرضه می گردد. یکی از ویرایش های این سیستم عامل با امکانات محدود Starter نامیده می شود، که در نت بوکها بعنوان سیستم عامل اولیه بارگذاری می شود. دومین ویرایش آن با نام Business عمدتاً برای کاربرانی است که می خواهند از راه دور به شبکه های شرکت خود متصل شوند. بمنظور دسترسی به این ویرایش می بایست با مسئولین شرکت خود صحبت کنند. ویرایش سوم آن با عنوان Ultimate عمدتاً برای کاربران فنی که می خواهند به تمامی امکانات هر چهار نسخه دسترسی داشته باشند عرضه می گردد. سرانجام ویرایش Home Premium آن منتشر شد که جمع کثیری از کاربران آنرا در اختیار دارند و با صرف هزینه های اندک به روز رسانی می شود.

این سیستم برای ارتقاء به نسخه های جدیدتر کاملاً سازگار است، در عین حال کاربرانی که از ویستا استفاده می کنند می توانند با در اختیار داشتن تمامی فایل هایشان، آنرا به ویندوز 7 ارتقاء دهند.
متأسفانه، تعداد کاربرانی که با ویندوز XP کار می کنند بیشمارند و نمی توانند از این روش استفاده کنند. آنها باید پس از اینکه از فایلهایشان نسخه پشتیبان گرفتند، هارد دیسک خود را کاملاً پاک کنند، سپس ویندوز7 را نصب و در پایان فایلهای خود را بازیابی کنند. در صورت تمایل نیز می توانند تمامی برنامه های خود را از روی CDهای اصلی یا فایل دانلود شده ی آنها مجدداً نصب کنند.

کمپانی ماکروسافت در همین زمینه جهت کمک به کاربران ویزارد Easy Transfer را معرفی کرده است، اما این برنامه تنها قادر است فایلهای شخصی ذخیره شده در سیستم را انتقال دهد و قابلیت جابجایی برنامه ها را ندارد. مراحل خسته کننده ی ارتقاءXP به ویندوز7 یکی از بدترین ویژگیهای ویندوز.7 محسوب می شود و ممکن است عدم سهولت اینکار موجب گردد کاربران XPاز ارتقاء سیستم خود به ویندوز7 منصرف شوند.

حرف آخر
ویندوز7 یک سیستم عامل جامع و بسیار خوبی است که موجب گردیده عملکرد ضعیف ماکروسافت در ارائه ویندوز ویستا را از یاد و خاطره ی کاربران ببرد. این سیستم عامل با عملکرد استثنایی خود کاربران را راضی نگه داشته و همه ی نگاه ها را به خود معطوف کرده است

mdmehry
03-11-2009, 14:40
به تمام دوستان توصیه میکنم ویستا و XP را ترک کنن و سون نصب کنند و از سرعت و قابلیتهاش لذت ببرند

Arashdn
03-11-2009, 14:58
ترانسفر از لینوکس فدورا به ویندوز 7 امکان پذیره؟

Don Thomas
04-11-2009, 07:00
بله , در تایید صحبتهای دوستان , من هم به این نتیجه رسیدم که ویندوز هفت , بهترین ویندوز ممکن است , به شرطی که مشخصات سخت افزاری دلچسبی داشته باشید :46:

Ava UK
04-11-2009, 11:02
بله , در تایید صحبتهای دوستان , من هم به این نتیجه رسیدم که ویندوز هفت , بهترین ویندوز ممکن است , به شرطی که مشخصات سخت افزاری دلچسبی داشته باشید :46:

بله درسته, اما منم باید یاد آوری کنم که مشخصات سخت افزاری خوب بستگی به نوع ویندوز هفتی است که میخواهید نصب کنید. بطور نمونه بگم که نسخه ultimate از همه شون سنگین تره و رم و سی پی یوی زیادی استفاده میکنه چون سرویس های بیستری در این نسخه فعل هستند.
اما نسخه Windows 7 Starter Edition حتی از ویندوز اکس پی هم سبک تره و با سی پی یوی 1 هسته ای 1 گیگاهرتزی به راحتی کار میکنه. این نسخه رو هیچ جایی نمیفروشن و فقط بر روی نت بوک ها بصورت پیشفرض نصب شده. :10:

Bs_panzer
04-11-2009, 16:04
ترانسفر از لینوکس فدورا به ویندوز 7 امکان پذیره؟

از 7 به اوبونتو میشه حالا فدورا نصب می کنم امتحان می کنم