PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ✔ رفع اشکال سوالات درسی مباحث مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی و کنکوری ها

صفحه ها : 1 2 3 [4] 5

vahid-p
18-09-2010, 02:03
گزینه دو گهگداری سوالاش اشتباه هستش در هر صورت به شما هم تبریک میگم وقتی فیزیکو 80-90 میزنین پس حتما درستون خیلی خوبه مخصوصا با اون سوالای گزینه دو............
نه بابا آزمون های ارزشیابی همش اینطوری سادست و همه بالا می زنن. ولی حضوری هاش حال آدم رو جا می آره. اگه حضوریها رو اینقدر می زدم یه چیزی.

بله قطعا سوال اشتباهه
خب خیالم راحت شد.

paperstar
04-10-2010, 21:38
سلام بر همگی
راستش من 3 تا سوال انتگرال دارم که نتونستم حل کنم ممنون میشم کمک کنین. فقط هر کاری کردم نتونستم عکساشو آپلود کنم مجبورم توضیح بدم.
اولیش یه خط کسریه صورتش رادیکال 4 منهای x به توان 2 و مخرجش x به توان 4
دومیش یه خط کسریه صورتش 1 به علاوه سینوسx به توان 3 (توان روی سینوس است) و مخرجش کسینوس3x به توان 2 (توان روی کسینوس است)
سومیش هم یه خط کسریه صورتش سینوسx به توان 3(توان روی سینوس است) و مخرجش ریشه پنجم کسینوسx به توان 3 (توان روی کسینوس است)

bida
04-10-2010, 23:48
سلام بر همگی
راستش من 3 تا سوال انتگرال دارم که نتونستم حل کنم ممنون میشم کمک کنین. فقط هر کاری کردم نتونستم عکساشو آپلود کنم مجبورم توضیح بدم.

برای اینکه راحت فرمول ها رو بنویسین برین به لینک زیر و آموزشها رو بخونید. خیلی راحت هست و کار راه انداز:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

MMM52
06-10-2010, 10:03
سلام به همه 3 سوال فیزیک الکتریسیته داشتم:
1 چرا قانون کولن فقط برای بارهای نقطه ای بکار میره؟!
2 چرا به کمک قانون کولن نمی توان یکای بار یعنی کولن را تعریف کرد؟
3کولن چگونه تعریف میشود؟

R O O T
06-10-2010, 12:22
سلام من یه سوال در زمینه جغرافیا داشتم . من 5 تا سیستم بسته و باز به همراه خروجی و ورودی میخواستم

ممنون

MMM52
06-10-2010, 19:07
کسی جواب ما رو نمیده؟!!!!!!!!!!!

aristocrat
06-10-2010, 19:48
کسی جواب ما رو نمیده؟!!!!!!!!!!!

وقتی‌ دو بار الکتریکی در کنار هم قرار میگرن به هم دیگه نیرو وارد می‌کنن و آزمایش‌ها نشون داده که این نیرو با اندازهٔ

دو بار رابطهٔ مستقیم و با مجذور فاصلهٔ دو بار رابطهٔ عکس داره(یعنی‌ هر چی‌ فاصلشون بیشتر باشه کمتر به هم

دیگه نیرو وارد می‌کنن) فکر می‌کنم برای بارهای غیر نقطه ایی فرمول دیگه‌ای به کار برده می‌شه.

در ضمن قانون کولن برای نیرو هست چه جوری می‌خوای با استفاده از این قانون یکای کولن رو تعریف کنی‌. تازه این قانون خودش وابسته به یکای

کولن هست اول یکای کولن تعریف می‌شه بعدش این قانون. فکر می‌کنم از لحاظ تشابه اسمی دچار اشتباه شدی.

shah abas
07-10-2010, 09:52
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مشکل در تعریف "زاویه بین پرتو تابش اولیه و پرتو بازتابش در آینه دوم" هست.
من این طوری فکر می کنم که این زاویه باید راس اون مثلث بیرونی باشه. یعنی 40 درجه. نه اون زاویه بیرونی.
دوستان می تونند کمک کنند؟
روی سوال:

MMM52
07-10-2010, 12:36
وقتی‌ دو بار الکتریکی در کنار هم قرار میگرن به هم دیگه نیرو وارد می‌کنن و آزمایش‌ها نشون داده که این نیرو با اندازهٔ

دو بار رابطهٔ مستقیم و با مجذور فاصلهٔ دو بار رابطهٔ عکس داره(یعنی‌ هر چی‌ فاصلشون بیشتر باشه کمتر به هم

دیگه نیرو وارد می‌کنن) فکر می‌کنم برای بارهای غیر نقطه ایی فرمول دیگه‌ای به کار برده می‌شه.

در ضمن قانون کولن برای نیرو هست چه جوری می‌خوای با استفاده از این قانون یکای کولن رو تعریف کنی‌. تازه این قانون خودش وابسته به یکای

کولن هست اول یکای کولن تعریف می‌شه بعدش این قانون. فکر می‌کنم از لحاظ تشابه اسمی دچار اشتباه شدی.
ممنون از جوابت ولی من اصلا جوابمو نگرفتم!1!!

behnamrizi
07-10-2010, 12:46
من این طوری فکر می کنم که این زاویه باید راس اون مثلث بیرونی باشه. یعنی 40 درجه. نه اون زاویه بیرونی.

راستش من فیزیک1 رو زیاد مفهومی بلد نیستم بیشتر فرمولی بلدم:
اگه رزاویه بین دو آینه a باشه،زاویه بین پرتو تابش به آینه اولیه و بازتابش از آینه دوم (x) :

X=360-2a

مثلا در اینجا: x=360-220=140

shah abas
07-10-2010, 13:21
راستش من فیزیک1 رو زیاد مفهومی بلد نیستم بیشتر فرمولی بلدم:
اگه رزاویه بین دو آینه a باشه،زاویه بین پرتو تابش به آینه اولیه و بازتابش از آینه دوم (x) :

X=360-2a

مثلا در اینجا: x=360-220=140
به به عجب فرمول جالبناکی:)
ولی بیشتر مشکل من تو مفهومش هست. می خوام دلیل رو بدونم.

ashjaee
07-10-2010, 14:45
روی سوال:

از روی جهت پرتوها تعیین میشه که 140 هست نه 40 .

mohamad_nik
07-10-2010, 16:35
گروهی برای دانش اموزان جدی کنکوری
درس.نکته.تجزیه تحلیل ازمونها با وجود دانشجویان برتر و مهندس مجیدی
توضیحات کامل در مقدمه
دعوت نامه فقط برای دانش اموزان جدی

R O O T
07-10-2010, 17:26
سلام من یه سوال در زمینه جغرافیا داشتم . من 5 تا سیستم بسته و باز به همراه خروجی و ورودی میخواستم

ممنون

سلام کسی نبود؟:19:

bnmnb
07-10-2010, 19:28
سلام دوستان
چندتا سوال فیزیک ازتون می پرسم که خیلیها توش موندن
اگر فشار گاز درون یک سیلندر و پیستون 2000 کیلو پاسکال و فشار محیط 100 کیلو پاسکال است
به دلیل اختلاف فشار پیستون بالا می آید وحجم آن از 1 به 2 متر مکعب تغییر می کند.
کاری که بر روی گاز انجام می شود چند کیلوژول است(از نظر اندازه)
اصطکاک و وزن پیستون 0 .
الف)100 ب)2000 پ) 1900 ت)2000000

سوال بالا برای زمانی حل کنید که این پیستون در خلا باشد:
الف)100 ب)2000 پ)0 ت)2000000

petrose.kabir
10-10-2010, 13:33
فیزیک 1 و پیش 1 اگه با مفهوم یه مسئله مشکل داشتین یه ندا به من بدین.

hirad_g
10-10-2010, 23:47
روی سوال:

به به عجب فرمول جالبناکی:)
ولی بیشتر مشکل من تو مفهومش هست. می خوام دلیل رو بدونم.

سلام چه طوری کنکوری عزیز.... چقدر دنیا کوچیکه امروز یکی از دوستام عین همین سوالو تو کتابخونه از من پرسید ولی من درست حسابی جوابشو ندادم که هیچ با اخلاق بدم حسابی رنجوندمش:41:... پرحرفه ولی پسر خوبیه ولی چون امروز تست داشتم و کتابو نخونده بودم حسابی حواسمو پرت میکرد... البته من بهش قول داده بودم که مشکلاشو تا جایی که می تونم حل کنم(البته لفظ راهنمایی بهتره) خب بگذریم ولی جوابو من توی یک تیکه کاغذ نوشتم براتون. برای حل این سبک سوالا زمان پیشنهادی من 30 ثانیه هست(زیادم هست:21:)

اگر بازم سوالی داشتید در این موضوع ( نور -آینه - عدسی ) مطرحش کنید.در ضمن دلی کسی هم نشکنید:46:

پی نوشت (توی عکس دو زاویه ی بازتاب و تابش در آینه 2 رو اشتباهی 50 نوشتم که در واقع برابر 60 هستن که البته در حل مسئله تاثیری نداره)

pbmath
11-10-2010, 17:37
من دانشجوی ارشد ریاضی کاربردی هستم خوشحال میشم اگه بتونم کمکی کنم

sepehr_x50
17-10-2010, 22:36
سلام.

تو کتاب ادبیات پیش:

پروردگارا از حمیت های جاهلانه و عصبیت های ناهنجار که حرمت انسانیت پاس ندارد و به حریم اجتماع پای تعدی و تجاوز بگذارد به ذات اقدس تو پناه می آورم

قسمت بلد شده استعاره است؟! از چه نوعش؟! و چرا؟

ممنون

sina_oonline
18-10-2010, 08:58
پروردگارا از حمیت های جاهلانه و عصبیت های ناهنجار که حرمت انسانیت پاس ندارد و به حریم اجتماع پای تعدی و تجاوز بگذارد به ذات اقدس تو پناه می آورم

نکته:هر تشخیصی استعاره است>>استعاره هست

nelly joon
18-10-2010, 09:50
سلام.

تو کتاب ادبیات پیش:
قسمت بلد شده استعاره است؟! از چه نوعش؟! و چرا؟

ممنون

استعاره نیست بلکه کنایه است. (پای گذاردن:کنایه از نابود کردن)

sepehr_x50
18-10-2010, 14:30
استعاره نیست بلکه کنایه است. (پای گذاردن:کنایه از نابود کردن)

استعاره ست. از نوع مکنیه

mehdi_7070
18-10-2010, 20:27
استعاره ست. از نوع مکنیه
به طور دقیق‌تر می‌شه گفت اضافه استعاری است. (اضافه استعاری یه نوع استعاره مکنیه است)

sepehr_x50
19-10-2010, 15:01
به طور دقیق‌تر می‌شه گفت اضافه استعاری است. (اضافه استعاری یه نوع استعاره مکنیه است)

به کتاب گاج سبز مراجعه کردم، جلوی این عبارت نوشته: اضافه استعاری نیست

!!!

nelly joon
19-10-2010, 16:43

!!!

من که گفتم.:21:

mehdi_7070
19-10-2010, 20:01

!!!

تا جایی که من یادم میاد، اضافه استعاری باید باشه:31:
بد نیست توی کتاب‌های دیگه هم ببینید...

fmps
19-10-2010, 22:32
نه اضافه استعاری نیست

MahSa_R
21-10-2010, 12:51
سلام بچه ها..
هر کس بتونه سوال زیر رو حل کنه کلی به جونش دعا می کنم.(پچه های پیش ریاضی):20:
اگر نقاط( A(1,-1,1 و (B(2,3,-1
و نقطه C روی محور Z ها رئوس مثلث ABC باشند به طوری که این مثلث در زاویه B قائمه باشد .مختصات نقطه C را بیابید.
می دونم سوال راحتیه...من خودم بلدم می خوام بدونم شما هم بلدید:31:

Amir_oscar
21-10-2010, 14:51
سلام بچه ها..
هر کس بتونه سوال زیر رو حل کنه کلی به جونش دعا می کنم.(پچه های پیش ریاضی):20:
اگر نقاط( A(1,-1,1 و (B(2,3,-1
و نقطه C روی محور Z ها رئوس مثلث ABC باشند به طوری که این مثلث در زاویه B قائمه باشد .مختصات نقطه C را بیابید.
می دونم سوال راحتیه...من خودم بلدم می خوام بدونم شما هم بلدید:31:
شما مختصات c رو (a,b,c) فرض بکن. چون روی محور zهاست، پس a,b صفر هستن.
حالا از طریق فیثاغورث می حلیمش! فاصله ی b تا c به توان 2 به علاوه ی فاصله ی b تا a به توان2 برابر فاصله ی a تا c به توان 2 هستش. از این معادله، a هم به دست میاد.

mamadalmani
21-10-2010, 18:30
فکر کنم شما خط ab ,bc رو پیدا کن و چون c روی محور z پس x ,y صفر فقط z داره o,o,z
و چون قائمه روی b هست باید ضرب داخلی ضرب ab و bc مساوی صفر باشه

yeki dige
06-11-2010, 15:21
با سلام خدمت دوستان

يك سوال از ديفرانسيل: (مفهوم همگرايي در سري چيه؟) ممنون ميشم اگه كسي برام توضيح بده
:46:

zahra 72
08-11-2010, 15:57
با سلام خدمت دوستان

يك سوال از ديفرانسيل: (مفهوم همگرايي در سري چيه؟) ممنون ميشم اگه كسي برام توضيح بده
فکر میکنم که این باشه: یعنی وقتی همه ی جمله های سری رو با هم جمع کنیم به یه عدد خاص خیلی نزدیک میشه که همون حده

Benyamin100
10-11-2010, 10:13
با سلام خدمت دوستان

وقتی جملات دنباله به سمت عدد خاصی میل کند می گوییم دنباله به آن عدد همگراست:20:

PoseidonForce
10-11-2010, 19:20
دوستان سلام.یه سوال از مجموعه ها داشتم.(البته به هم تابع ربط داره)خیلی ساده س ولی من هرچی فکر می کنم یادم نمیاد :
1- این دو تا مجموعه چه فرقی با هم دارند؟ کدومشون به برد و کدومشون به دامنه تابع اشاره داره؟

Mohammad Hosseyn
10-11-2010, 19:46
وقتی جملات دنباله به سمت عدد خاصی میل کند می گوییم دنباله به آن عدد همگراست:20:
نه عزیز ... اون همگرایی در دنباله هاست. اینجا همگرایی در سری رو سوال کردن دوستمون :46:

با سلام خدمت دوستان

همگرایی در سری یعنی که سری مورد نظر جواب داشته باشه. چون طبق تعریف سری مجموع بی نهایت جمله از یک دنباله هست. اگه این بی نهایت جمله جمعشون بشه یه عدد خاص میگیم سری مورد نظر همگراست به اون عدد .

شرط همگرایی سری هم فکر کنم اینه که خود دنباله مورد نظر همگرا به صفر باشه. یعنی جملات دنباله به صفر نزدیک بشن. ولی جواب سری چیز دیگه ایه. سری در واقع جمع جملات این دنباله هست. تا n بینهایت.

امیدوارم توضیح کافی بوده باشه. :10:

ashjaee
10-11-2010, 23:27
شرط همگرایی سری هم فکر کنم اینه که خود دنباله مورد نظر همگرا به صفر باشه.

شرط لازم برای همگرایی سری اینه که دنباله عمومیش همگرا به صفر باشه اما کافی نبست. مقلا سری [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] با وجودی که دنباله اش همگرا به صفر است، واگراست

Benyamin100
10-11-2010, 23:41
نه عزیز ... اون همگرایی در دنباله هاست. اینجا همگرایی در سری رو سوال کردن دوستمون :46:

شما درست می گید
من داشتم دنباله می خوندم،وسطاش یه سری زدم به p30 خلاصه اشتباه شد:31:

steps
11-11-2010, 00:41
رفیقم معدل دیپلمش زیر 10 بود و مجبور شد بره شبانه و سر کلاس هم نمیره .
به نظرتون برای درس های ریاضی - فیزیک -شیمی چه کتابی بخره بخونه تا قبول بشه؟
راستی امسال کدوم درس ها نهایی هست؟

البته خودمم سال قبل این کار رو کردم ولی با بد بختی قبول شدم
جوری که وقت ثبت نام تموم شده بود (ثبت نام می کردن ولی واحد های .........میدادن)

Mohammad Hosseyn
11-11-2010, 20:57
شرط لازم برای همگرایی سری اینه که دنباله عمومیش همگرا به صفر باشه اما کافی نبست. مقلا سری [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] با وجودی که دنباله اش همگرا به صفر است، واگراست

بله ... این دقیقتره... :46:

رفیقم معدل دیپلمش زیر 10 بود و مجبور شد بره شبانه و سر کلاس هم نمیره .
به نظرتون برای درس های ریاضی - فیزیک -شیمی چه کتابی بخره بخونه تا قبول بشه؟
راستی امسال کدوم درس ها نهایی هست؟

البته خودمم سال قبل این کار رو کردم ولی با بد بختی قبول شدم
جوری که وقت ثبت نام تموم شده بود (ثبت نام می کردن ولی واحد های .........میدادن)

کتاب به نظر من مبتکران و قلم چی مفیدترین ها هستن.

شما درست می گید
من داشتم دنباله می خوندم،وسطاش یه سری زدم به p30 خلاصه اشتباه شد:31:
طبیعیه :31: ... مواظب باش موقع امتحان و تست و ... اشتباه نکنی. چون معمولا بچه ها اشتباه میکنن. این دو شبیه همه .

Reza31001
12-11-2010, 10:23
دوستان سلام.یه سوال از مجموعه ها داشتم.(البته به هم تابع ربط داره)خیلی ساده س ولی من هرچی فکر می کنم یادم نمیاد :
1- این دو تا مجموعه چه فرقی با هم دارند؟ کدومشون به برد و کدومشون به دامنه تابع اشاره داره؟

مجموعه b به دامنه اشاره داره اگه اونو به فارسی بخونیم این میشه x به طوری که .... یعنی داره درباره xها توضیح میده که منظور دامنه است در مقابل مجموعه a درباره ضابطه تابع یا همون yها و یا در نهایت همون برد تابع توضیح میده

yeki dige
12-11-2010, 15:03
با تشكر از همه ي دوستان به خاطر جواب كاملشون:46:

PoseidonForce
12-11-2010, 19:22
مجموعه b به دامنه اشاره داره اگه اونو به فارسی بخونیم این میشه x به طوری که .... یعنی داره درباره xها توضیح میده که منظور دامنه است در مقابل مجموعه a درباره ضابطه تابع یا همون yها و یا در نهایت همون برد تابع توضیح میده
ممنون از لطفت:31: . پس در نهایت این دو تا مجموعه با هم برابر میشه؟
چون توی مجموعه B داریم x هایی که به ازای آنها 1 بر x-1 بزرگتر از 0 یعنی : x>1

و توی A داریم 1 بر x-1 بزرگتر از 0 بطوریکه X e{R} -1 یعنی: x>1 بطوریکه X e{R} -1

چون همه x>1 ها عضو مجموعه ی اعداد حقیقیند پس A=x>1

ولی فکر کنم یک جاش دارم اشتباه میکنم......

herfei2008
20-11-2010, 22:30
سلام عکس زیر نموادار f (x هست نمودار fof (x چطوری میشه ؟ شاید سوال آسونی اما من توش هنگم!:9:

Mohammad Hosseyn
20-11-2010, 23:40
سلام عکس زیر نموادار f (x هست نمودار fof (x چطوری میشه ؟ شاید سوال آسونی اما من توش هنگم!:9:

عکس دیده نمیشه ...

herfei2008
21-11-2010, 00:15
سلام عکس زیر نموادار f (x هست نمودار fof (x چطوری میشه ؟ شاید سوال آسونی اما من توش هنگم![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](15).gif

(عکس رو یه جا دیگه هم آپ کردم ... البته اون قبلی هنوز برا من باز میشه)

Mohammad Hosseyn
22-11-2010, 00:17
سلام عکس زیر نموادار f (x هست نمودار fof (x چطوری میشه ؟ شاید سوال آسونی اما من توش هنگم![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

(عکس رو یه جا دیگه هم آپ کردم ... البته اون قبلی هنوز برا من باز میشه)

چون تابع چند ضابطه ایه ، فکر کنم باید اعداد نقاط شکستگی رو میداد ...

اما اگه اون نقطه چینه مربع باشه ، اونوقت بدون نقاط هم میشه به نتایجی رسید.
مثلا فرض کن شکل بصورت زیر باشه :

( بجای 1 هر نقطه ی دیگه ای فرض کنی بازم نتایج همینه )

حالا چون میشه فرض کرد تابع چند ضابطه ای هست ، بصورت نمادین تابع رو اینجور مشخص می کنیم :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] gin%7Bmatrix%7D%20g_%7Bx%7D%20&%20x%5Cgeq1%20&%20y%5Cgeq1%20%5C%5C%20h_%7Bx%7D%20&%200%3Cx%3C1%20&%20-1%3Cy%3C1%20%5C%5C%20p_%7Bx%7D%20&%20-1%3Cx%3C0%20&%20-1%3Cy%3C0%20%5C%5C%20q_%7Bx%7D%20&%20x%5Cleq-1%20&%20y%5Cleq-1%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

تعریف تابع مرکب هم مشخصه :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] x%7D%7D

در این حالت اول باید به برد هر ضابطه نگاه کنی ، بعد برد مورد نظر رو در ضابطه ای قرار بدی که اون دامنه رو پوشش بده.

مثلا می خوای تابع g رو ببینی در fof چطور میشه ... برد این قسمت از تابع f ،مقادیر بزرگتر از 1 هست. حالا باید ببینی مقادیر بزرگتر از 1 در x های کدوم ضاببطه پوشش داده شده که در اون قرار بدی تا نتیجه بدست بیاد.
اینکارو باید برای تک تک ضابطه ها انجام بدیم. اگه دقت کنی میبینی که در ضابطه های g , p , q برد و دامنه با هم برابرن. این یعنی اینکه نمودار تابع در این نقاط تغییری نمی کنن و روی خودشون می افتن. ولی برای h فرق می کنه. اون قسمتی از h که مقادیرش بزرگتر از صفره با دامنه خود h یکسانه ، پس روی خود نمودار می افته. ولی اون قسمتی که مقادیر منفی داره ، در ضابطه p قرار میگیره . که باز هم تصویر میشه روی نمودار p .

نقطه صفر هم تکلیفش مشخصه ... رو خودش میافته.

در نهایت شکل تابع fof بصورت زیر در میاد :

اگه توضیح دقیق و کافی نیست ببخشید ... سوالی ، مشکلی بود بفرمائید .

herfei2008
22-11-2010, 13:52
سلام خیلی ممنون از توضیحات خوبتون.
یه سوال دیگه هست توی همین موضوع البته فکر کنم ساده تر . نمودار f(x عکس زیر هستش حالا دوباره fof(X را می خواهد و بعد حدش در نقطه 1- ؟
طبق توضیحات شما این نمودار سمت چپش x<0 هستش و y>1 هست پس در این ضابطه برد تابع هیچ اشتراکی با دامنش نداره پس یعنی قسمت سمت چپ حذف میشه ؟؟ اگه حذف بشه نمیشه چون تابع توی نقطه 1- حدش میشه 1 طبق جواب! و اینجا رو من نمیفهمم. حالا چطور حل میشه؟ فکر کنم استدلال من اشتباه بوده! :9:

steps
22-11-2010, 22:01
کسی میدونه امسال پیش کدوم درس ها نهایی هست؟(هم پیش 1 و هم پیش2)
یا هنوز اعلام نکردن

Haniiii
22-11-2010, 22:07
کسی میدونه امسال پیش کدوم درس ها نهایی هست؟(هم پیش 1 و هم پیش2)
یا هنوز اعلام نکردن
فعلا : ادبیات - معارف - دیفرانسیل ( زیست شناسی ) - فیزیک

پ.ن: ربطی به موضوع تاپیک نداره !!

یه سوال دیگه هست توی همین موضوع البته فکر کنم ساده تر . نمودار f(x عکس زیر هستش حالا دوباره fof(X را می خواهد و بعد حدش در نقطه 1- ؟
طبق توضیحات شما این نمودار سمت چپش x<0 هستش و y>1 هست پس در این ضابطه برد تابع هیچ اشتراکی با دامنش نداره پس یعنی قسمت سمت چپ حذف میشه ؟؟ اگه حذف بشه نمیشه چون تابع توی نقطه 1- حدش میشه 1 طبق جواب! و اینجا رو من نمیفهمم. حالا چطور حل میشه؟ فکر کنم استدلال من اشتباه بوده! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حالا تو اینجور سوال ها حتما نباید fof رو تشکیل بدیم ! ... حد f در -1 میشه 2 » حد f در 2 میشه 1 همین !

لازم نیست تو اینجور سوال ها حتما fof رو تشکیل بدیم.... البته بعضی جاها بهتر هست تشکیل بدیم که اینجا نیست !!!

herfei2008
22-11-2010, 22:58
فعلا : ادبیات - معارف - دیفرانسیل ( زیست شناسی ) - فیزیک

پ.ن: ربطی به موضوع تاپیک نداره !!

حالا تو اینجور سوال ها حتما نباید fof رو تشکیل بدیم ! ... حد f در -1 میشه 2 » حد f در 2 میشه 1 همین !

لازم نیست تو اینجور سوال ها حتما fof رو تشکیل بدیم.... البته بعضی جاها بهتر هست تشکیل بدیم که اینجا نیست !!!

اگه اینطوری جواب میده حتما شکلش هم باید جور در بیاد . شکلش چطوری میشه؟

Mohammad Hosseyn
23-11-2010, 10:50
طبق توضیحات شما این نمودار سمت چپش x<0 هستش و y>1 هست پس در این ضابطه برد تابع هیچ اشتراکی با دامنش نداره پس یعنی قسمت سمت چپ حذف میشه ؟؟ اگه حذف بشه نمیشه چون تابع توی نقطه 1- حدش میشه 1 طبق جواب! و اینجا رو من نمیفهمم. حالا چطور حل میشه؟ فکر کنم استدلال من اشتباه بوده! :9:

نه ، محو نميشه.

برد g در نمودار بالا بزرگتر از 1 هست. بايد بره در دامنه اي كه پوشش ميده ، كه دامنه ي h هست (ايكس هاي بزرگتر صفر ).

بنابراين نمودار g مثل نمودار h خط ثابت ميشه .

حالا حدش هم ميشه همون 1 .

نمودارش هم ميشه اين شكلي (خط قهوه اي) ... نمودار h هم كه رو خودش مي افته. چون بردش 1 هست و در دامنه خودش قرار ميگيره.

بازم نياز به توضيح بود بگو ...

موفق باشي.

reza_hsm
25-11-2010, 12:23
حاصل عبارت 1روی 3*1+1روی3*5+1روی5*7+...+1روی19*20 چند میشه؟؟
با راه حل لطفا

shah abas
25-11-2010, 23:33

مشکل من اینجاست که چرا خبری از نیروی F نیست؟ فقط صحبت از کاری نیروی وزن که جسم رو به پایین می کشه و نیروی اصطکاک که مانع از حرکت جسمه. ولی چرا خبری از نیرویی که باعث حرکت میشه نیست؟

meragj2
26-11-2010, 00:49

مشکل من اینجاست که چرا خبری از نیروی F نیست؟ فقط صحبت از کاری نیروی وزن که جسم رو به پایین می کشه و نیروی اصطکاک که مانع از حرکت جسمه. ولی چرا خبری از نیرویی که باعث حرکت میشه نیست؟

شاه جون این مسئله از دو روش حل میشه.هم از نوشتن اثر نیرو ها و هم از قضیه کار و انرژی
اینجا از روش دوم رفته.
در قضیه کار و انرژی ما کار انجام شده رو جسم رو در طول مسیر در نظر داریم که برابر با اختلاف انرژی جنبشیه
دلتا k.
بقیشم عدد گذاریه.

esfehanei
01-12-2010, 20:19
باسلام خمت دوستان
این تمرین رو اگه میشه یکی از دوستان حل کنه
ضمنا من سال دوم هستم خیلی سطح بالا حل نکنید
تمرین:
مجموع سه جمله متوالی از یک دنباله(تصاعد) هندسی 86است اگر این سه عدد به ترتیب جملات اول ، دوم و هشتم یک دنباله حسابی باشند آنها را بابید

دوستان فقط اگه ممکنه سریعتر لطفا چون خیلی مهمه
باتشکر

hirad_g
02-12-2010, 00:57
باسلام خمت دوستان
این تمرین رو اگه میشه یکی از دوستان حل کنه
ضمنا من سال دوم هستم خیلی سطح بالا حل نکنید
تمرین:
مجموع سه جمله متوالی از یک دنباله(تصاعد) هندسی 86است اگر این سه عدد به ترتیب جملات اول ، دوم و هشتم یک دنباله حسابی باشند آنها را بابید

دوستان فقط اگه ممکنه سریعتر لطفا چون خیلی مهمه
باتشکر

خب خب خب... شايد ديگه از اين سوال تو تصاعد سخت تر نباشه واسه کنکور(نظر منه...) البته شما سال دومي ولي من همون روش کتابو کاملاً به صورت تشريحي نوشتم ميزارم برات. روش حل سوالاي تصاعد اينه که واقعاً صورت مسئله رو درک کني هر قسمت صورت مسئله چيزي ميخواد به ما بگه و مت تاجايي که تونستم برات نوشتم اونو. البته حل کنکوري هم به نظر من همينه و فقط لازمه سريع باشي...

esfehanei
02-12-2010, 18:07
خیلی خیلی ممنون از شما
واقعا ممنون

ALt3rnA
02-12-2010, 18:45
شايد ديگه از اين سوال تو تصاعد سخت تر نباشه واسه کنکور(نظر منه...)
راستش تو حسابان هم تصاعد اومده و یه مقدار سخت تر شده
ازون گذشته سری ها و تصاعد خیلی به هم نزدیکن و سوالای سری هم بعضیاشون واقعا سخته

M A M M U T
09-12-2010, 22:50
راستش تو حسابان هم تصاعد اومده و یه مقدار سخت تر شده
ازون گذشته سری ها و تصاعد خیلی به هم نزدیکن و سوالای سری هم بعضیاشون واقعا سخته
منظورش سال دوم بود.این سوال پیچیده ترین سوال تصاعد واسه سال دومه.

ALt3rnA
10-12-2010, 01:19
بازم نه !!
مبتکران زرده رو یادته ؟
من هنوز یادمه :دی

esfehanei
10-12-2010, 13:11

البته درسته که سخته ولی خوب کاریش که نمیشه کرد تازه برا این تقریبا 3نمره گذاشته بود از شانسم من اون روز غایب بودم وگرنه مجبور بودم خودکشی کنم

hirad_g
11-12-2010, 13:06
سلام
عزيز من آخه اگه روي سختي سوال بخواي بحث كني كه كلي كتاب ريخته از اين سوال سخت تره داره... ولي مهم اينه كه چي تو كنكور مياد... به سوالاي سالاي گذشته نگاه كنيد همه چيز دستتون مياد... :10:

omnia.2008
12-12-2010, 17:31
سلام خوبید؟
من یه سوال داشتم در مورده زیست
توی خود تنظیم مثبت و منفی اعصاب نقش داره یا نه؟

esfehanei
13-12-2010, 00:15
باز هم یه سوال دیگه
عجب سوالایی هم من درمیارم ها
این یکی خیلی سخته و برای فصل دینامیکه
فنری به طول 30سانتی متر را به نقطه ای می آویزیم و به انتهای آن کفه ای میبندیم اگر در کفه وزنه 100گرمی قرار دهیم طول فنر 36سانتی متر میشود و اگر وزنه 200گرمی قرار دهیم طول آن 40سانتی متر میشود جرم کفه چندگرم است؟
1)200
2)150
3)100
4)50

اگه میشه سریعتر حل کنید
باتشکر

ALt3rnA
13-12-2010, 00:23
فنری به طول 30سانتی متر را به نقطه ای می آویزیم و به انتهای آن کفه ای میبندیم اگر در کفه وزنه 100گرمی قرار دهیم طول فنر 36سانتی متر میشود و اگر وزنه 200گرمی قرار دهیم طول آن 40سانتی متر میشود جرم کفه چندگرم است؟
1)200
2)150
3)100
4)50
اولا این که این سوال آسونه ! من راهنمایی میکنم خودت حل کن ! برای هر دو حالت فرمول رو بنویس بعد دو تا معادله به دست میاد . دستگاهو حل کن . (جرم کفه رو ایکس بگیر بزار تو فرمول)

دوما اینکه من تجربه بم ثابت کرده هر بار با خودم گفتم فلام سوال سخته نتونستم حلش کنم ! سعی کن همیشه بگی اینم یه سواله مثل بقیه ! کافیه نکته اش رو بفهمم

omnia.2008
13-12-2010, 09:02
سلام خوبید؟

esfehanei
13-12-2010, 10:10
اولا این که این سوال آسونه ! من راهنمایی میکنم خودت حل کن ! برای هر دو حالت فرمول رو بنویس بعد دو تا معادله به دست میاد . دستگاهو حل کن . (جرم کفه رو ایکس بگیر بزار تو فرمول)

دوما اینکه من تجربه بم ثابت کرده هر بار با خودم گفتم فلام سوال سخته نتونستم حلش کنم ! سعی کن همیشه بگی اینم یه سواله مثل بقیه ! کافیه نکته اش رو بفهمم

خیلی ممنون اینو از تو کتاب ونکاله (همون رمزینه ) دیدم تو جوابش هم مثل شما نوشته بود ولی زیاد توضیح نداده بود منم نفهمیدم
اگه میشه یا حل کن یا یه جور دیگه توضیح بده ممنون میشم
این سوال راحته؟
خوب حتما شما پیشی که میگی راحته برای من دومی خیلی هم سخته (تازه اگه تو امتحانم بدن بچه ها اصلا بش نگاه هم نمیکنن)
در ضمن یه سوال دیگه
اگه:2a=3bباشه اونوقت این چه جوری درمیاد:a/b=? منظورم نسبت aبه b هه

اگه میشه یکی حل کنه نیاز مند کمکم

nelly joon
13-12-2010, 11:40
در ضمن یه سوال دیگه

این جور سوالا رو به نظر من با عدد گذاری همیشه راحت میشه حل کرد.
نیازی به حفظ فرمول هم نیست که بعدا سر جلسه امتحان یادت بره.
اگر a رو 3 فرض کنیم. b چند میشه؟ 2 میشه.
حالا نسبت a به b ؟
a/b=3/2
به همین راحتی.:27:

ALt3rnA
13-12-2010, 13:42
خیلی ممنون اینو از تو کتاب ونکاله (همون رمزینه ) دیدم تو جوابش هم مثل شما نوشته بود ولی زیاد توضیح نداده بود منم نفهمیدم
اگه میشه یا حل کن یا یه جور دیگه توضیح بده ممنون میشم
این سوال راحته؟
خوب حتما شما پیشی که میگی راحته برای من دومی خیلی هم سخته (تازه اگه تو امتحانم بدن بچه ها اصلا بش نگاه هم نمیکنن)
در ضمن یه سوال دیگه

چشم ! در اسرع وقت که با کامپیوتر آن شدم میام برات مینویسم . (باید لاتکس بنویسم با گوشی سخته)
برای اون سوال هم خیلی راحته خوب !
شما یه کسر رو در نظر بگیر که نسبتشونه ! مثلا فرض کن اگه بخوایم بگیم نسبت a به b برابره با 5/6 ام مینویسیم : a/b = 5/6 (اون اسلش رو خط کسری در نظر میگیریم)
اگه این کسر رو طرفین وسطین کنی چطوری میشه ؟ اینجوری : 6a = 5b
پس با خودت میگی که حالا که a مثلا در 6 ضرب شده اگه a صورت بوده باشه پس 6 حتما مخرج کسره مقابله و بر عکس !

یه راه دیگم هست که ساده تره اما بیشتر طول میکشه یکم .
شما داری 6a = 5b
بسته به نسبتی که میخوای بدست بیاری طرفین رو تقسیم بر a یا b میکنی
مثلا اگه نسبت a روی b رو بخوای طرفین رو تقسیم بر b میکنی . میشه : 6a/b = 5
حالا باید طرفین رو بر 6 تقسیم کنی ! میشه a/b = 5/6
اون روش عدد گذاری هم بد نیست اما خیلی وقتا عددت بزرگ میشه یا اعشاری یا رادیکالی ! خیلی وقتا هم اصلا با عدد کار نمیکنی ! با عبارت ها یا مجهول ها کار میکنی !
در آخر هم اینکه من پیش نیستم سال سومم و یه سال از شما بزرگترم فقط :20:

esfehanei
13-12-2010, 13:56
این جور سوالا رو به نظر من با عدد گذاری همیشه راحت میشه حل کرد.
نیازی به حفظ فرمول هم نیست که بعدا سر جلسه امتحان یادت بره.
اگر a رو 3 فرض کنیم. b چند میشه؟ 2 میشه.
حالا نسبت a به b ؟
a/b=3/2
به همین راحتی.:27:

خیلی ممنون این روش خوبیه البته تو رمزینه هم فک کنم اینجوری نوشته بود ولی من بعد از 30 دقیقه فک کردن احساس کردم یه جاییش میلنگه (از نظر علمی) اینم یه کم باز عجیب به نظر میرسه

M . Sayid
13-12-2010, 13:58

من پارسال این سوالا رو یکم مشکل داشتم ولی بعد راه افتادم
آسونترین راه حل : چون یه دونه فنر بیشتر نداریم پس ضریب k ثابت می مونه
برا هر دو حالت فرمولو بنویس و جای گذاری کن بعد هر 2 رو بر حسب k بنویس
و دیگه دو تا معادله داری که جوابش میشه k با هم برابر قرار بده و حل کن ....

esfehanei
13-12-2010, 14:06
چشم ! در اسرع وقت که با کامپیوتر آن شدم میام برات مینویسم . (باید لاتکس بنویسم با گوشی سخته)
برای اون سوال هم خیلی راحته خوب !
شما یه کسر رو در نظر بگیر که نسبتشونه ! مثلا فرض کن اگه بخوایم بگیم نسبت a به b برابره با 5/6 ام مینویسیم : a/b = 5/6 (اون اسلش رو خط کسری در نظر میگیریم)
اگه این کسر رو طرفین وسطین کنی چطوری میشه ؟ اینجوری : 6a = 5b
پس با خودت میگی که حالا که a مثلا در 6 ضرب شده اگه a صورت بوده باشه پس 6 حتما مخرج کسره مقابله و بر عکس !

یه راه دیگم هست که ساده تره اما بیشتر طول میکشه یکم .
شما داری 6a = 5b
بسته به نسبتی که میخوای بدست بیاری طرفین رو تقسیم بر a یا b میکنی
مثلا اگه نسبت a روی b رو بخوای طرفین رو تقسیم بر b میکنی . میشه : 6a/b = 5
حالا باید طرفین رو بر 6 تقسیم کنی ! میشه a/b = 5/6
اون روش عدد گذاری هم بد نیست اما خیلی وقتا عددت بزرگ میشه یا اعشاری یا رادیکالی ! خیلی وقتا هم اصلا با عدد کار نمیکنی ! با عبارت ها یا مجهول ها کار میکنی !
در آخر هم اینکه من پیش نیستم سال سومم و یه سال از شما بزرگترم فقط :20:

پس من منتظرم تا جوابو بنویسی هااا
البته یه سوال دیگه هم هست که عمرا کسی بتونه حل کنه البته خود این جناب ونکاله حل کرده ولی به نظرم یه کم غیر علمیه (منم که دانشمند:27::31: )
ولی این جوابات یه کم منطقی تر از نیلی جونه

واقعا؟ من فک میکردم الان پیشی و داری شدیدا برا کنکور میخونی به نظرم اگه کسی بتونه این سوالای منو (مخصوصا این دوتا فیزیکو ) حل کنه تو کنکور اول نشه دوم رو شاخشه از بس سخته

__________________________________________________ _______________________
اینم سوال دوم:

ذره ای به جرم 10گرم با سرعت ثابت 10 m/s دایره ای به شعاع 5متر را طی میکند اگر در مدت 10ثانیه ربع دایره را طی کند متوسط نیروی وارد بر آن در این مدت چند نیوتن است؟ (گزینه هاش رادیکالیه متاسفانه ولی من حالا یه جوری مینویسم)
1) 100رادیکال2
2)100/رادیکال 2 (رادیکال 2 مخرجه)
3)20
4)رادیکال2 / 100 100مخرجه)

حالا کی میتونه اینو حل کنه؟

---------- Post added at 02:06 PM ---------- Previous post was at 02:04 PM ----------

من پارسال این سوالا رو یکم مشکل داشتم ولی بعد راه افتادم
آسونترین راه حل : چون یه دونه فنر بیشتر نداریم پس ضریب k ثابت می مونه
برا هر دو حالت فرمولو بنویس و جای گذاری کن بعد هر 2 رو بر حسب k بنویس
و دیگه دو تا معادله داری که جوابش میشه k با هم برابر قرار بده و حل کن ....

تو رو خدا اذیت نکن
نمیشه
والا نمیشه خوب چی کنم وقتی نمیشه

bnmnb
13-12-2010, 18:03
باز هم یه سوال دیگه
1)200
2)150
3)100
4)50

اگه میشه سریعتر حل کنید
باتشکر

سلااااام
چطوری؟؟؟؟
سوال سوال نسبتا خوبیه برای اول کار ولی از این سوالا اگه تو کنکور بیاد بین اون سوالایی قرار می گی ره که برای ذخیره زمان هست.به هر حال:
شما می دونید که
F=K*X
در اینجا نیروی وارد بر فنر می شه همون وزن وزنه و کفه
F=(m+0.1)*g
که در اون جی همون 10 هست و ام هم جرم کفه بر حسب کیلو گرم
پس:
K*X=mg+1
این 1 معادله که جای X باید 30-36 یعنی 6 سانتی متر رو که می شه 0.06 متر بگذاری
معادله ی بعدی به این صورت در میاد:
K*X=mg+2
که به جای این ایکس باید 0.1 بگذاری.
حالا از حل این 2 معادله 2 مجهول مقدار K و m بدست میاد.
m می شه 50 گرم
نکته:
در معادله ی F=K*X باید برای مقدار X تغییرات طول فنر لحاظ شود.

ashjaee
13-12-2010, 20:41

بهترین روش اینه که بگین b رو میاریم تو مخرج a (یعنی طرفین رو بر b تقسیم می کنیم.) بعد 2 رو میاریم تو مخرج 3 (تفسیم بر 2) اون موقع میشه a/b = 3/2 (اینارو باید با چشم حل کنین)

باز هم یه سوال دیگه
1)200
2)150
3)100
4)50

اگه میشه سریعتر حل کنید
باتشکر

راه پست بالایی کاملا درسته ولی یک راه ساده تر هم هست اونم تناسبه:
بگیم:
به ازای 100 + x گرم فنر 6 سانت تغییر کرده و به ازای x + 200 فنر 10 ساینی متر جابجا شده، حالا X را حساب می کنیم.

پس من منتظرم تا جوابو بنویسی هااا
البته یه سوال دیگه هم هست که عمرا کسی بتونه حل کنه البته خود این جناب ونکاله حل کرده ولی به نظرم یه کم غیر علمیه (منم که دانشمند:27::31: )
ولی این جوابات یه کم منطقی تر از نیلی جونه

واقعا؟ من فک میکردم الان پیشی و داری شدیدا برا کنکور میخونی به نظرم اگه کسی بتونه این سوالای منو (مخصوصا این دوتا فیزیکو ) حل کنه تو کنکور اول نشه دوم رو شاخشه از بس سخته

__________________________________________________ _______________________
اینم سوال دوم:

ذره ای به جرم 10گرم با سرعت ثابت 10 m/s دایره ای به شعاع 5متر را طی میکند اگر در مدت 10ثانیه ربع دایره را طی کند متوسط نیروی وارد بر آن در این مدت چند نیوتن است؟ (گزینه هاش رادیکالیه متاسفانه ولی من حالا یه جوری مینویسم)
1) 100رادیکال2
3)20

---------- Post added at 02:06 PM ---------- Previous post was at 02:04 PM ----------

تو رو خدا اذیت نکن
نمیشه
والا نمیشه خوب چی کنم وقتی نمیشه
صورت سوال اطلاعات دیگری نداده است؟ مثل بودن یا نبودن اصطکاک یا مقدار عدد پی یا پی به توان 2 نداده است؟
(البته سوال مربوط به حرکت دایره ای پیش دانشگاهی است)

davy jones
13-12-2010, 21:08
اینم سوال دوم:

1) 100رادیکال2
3)20

این سوال به نظرم تو صورت مساله یکمی اشکال داره. اگر جسمی با سرعت ثابت 10 متر بر ثانیه به مدت 10 ثانیه حرکت کنه پس در حقیقت 100 متر حرکت کرده. حالا اگه اینطور نگاه کنیم که جسمی ربع دایره ای به شعاع 5 متر رو طی کنه در حقیقت یک چهارم محیط دایره ای به شعاع 5 متر رو که برابر میشه با 2.5*pi طی کرده (منظورم از pi همون عدد پی معروف هستش) که این عدد تقریبا برابره با 7.85 متر.

همونطور که میبینین این دو عدد به دست اومده خیلی با هم تفاوت دارن. احتمالا صورت سوال رو اشتباه نوشتین چون امکان نداره جسمی با سرعت 10 متر بر ثانیه در مدت 10 ثانیه تنها بتونه یک ربع از دایره ای به شعاع 5 متر رو دور بزنه. مجددا بررسی کنین.

موفق باشین.
89/9/22

davy jones
13-12-2010, 21:23
نوشته شده توسط esfehanei[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
باز هم یه سوال دیگه
1)200
2)150
3)100
4)50

اگه میشه سریعتر حل کنید
باتشکرجرم کفه را M و جرم وزنه ی 100 گرمی رو m1 و جرم وزنه ی 200 گرمی رو m2 فرض کنین. بنابراین داریم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ow&space;%28M&plus;m_%7B1%7D%29g=k.%5CDelta&space;x_%7B1%7D%5C;&space;%5C ;&space;%5C;&space;,%5C;&space;%5C;&space;%5C;&space;%28M&plus;m_%7B2%7D%29g=k.%5CDel ta&space;x_%7B2%7D%5C;&space;%5CRightarrow&space;%5Cfrac%7BM&plus;m_%7B1% 7D%7D%7BM&plus;m_%7B2%7D%7D=%5Cfrac%7B%5CDelta&space;x_%7B1%7 D%7D%7B%5CDelta&space;x_%7B2%7D%7D%5CRightarrow&space;%5Cfrac% 7BM&plus;100%7D%7BM&plus;200%7D=%5Cfrac%7B36-30%7D%7B40-30%7D=0.6%5CRightarrow&space;1-%5Cfrac%7B100%7D%7BM&plus;200%7D=0.6%5CRightarrow&space;M=%5C frac%7B100%7D%7B%281-0.6%29%7D-200=250-200=%7B%5Ccolor%7Bred%7D&space;50%5C;&space;gr%7D

موفق باشین.
89/9/22

esfehanei
14-12-2010, 00:38
ممنون از کلیه ی دوستانی که به من کمک کردن
راستش الان نتونستم کامل جواب های دوستان رو بخونم چون شبه و چشمام هم نمیبینه درست ولی در هر حال ممنونم
در مور سوال دوم که دوستان گفته بون عدد پی و... میخواد نمیدونم چون تو کتاب رمزینه اصلا هیچ اشاره ای به عدد پی نکرده فرا اون صفحه رو اسکن میگیرم و میزارم
یکی از دوستان گفتن که ممکنه صورت سوال رو اشتباه نوشته باشم ولی من دقیقا از رو کتاب نوشتم (بازم نمیگم صد درصد درسته هاا) ولی با اینحال فردا حتما صفحه رو اسکن میکنم و میزارم
باز هم از کلیه دوستان تشکر میکنم

omnia.2008
14-12-2010, 08:27
سلام خوبید؟
دوستان لطفا اگه کسی جواب سوال منو میدونه بگه ممنون میشم؟:46:

esfehanei
14-12-2010, 09:34
دوستان من این صفحه مربوط به اون تستو اسکن گرفتم با جوابش اگه میشه توضیحی در مورد اون جوابش بدید من چند ساعت قشنگ وقت گذاشتم ولی نفهمیدم
همچنین یکی از دوستان گفته بود که سوال رو من اشتباه تایپ کردم ولی خودتون می ببینید که درسته
اینم عکسه:

davy jones
14-12-2010, 10:22
دوستان من این صفحه مربوط به اون تستو اسکن گرفتم با جوابش اگه میشه توضیحی در مورد اون جوابش بدید من چند ساعت قشنگ وقت گذاشتم ولی نفهمیدم
همچنین یکی از دوستان گفته بود که سوال رو من اشتباه تایپ کردم ولی خودتون می ببینید که درسته
اینم عکسه:

سلام. با اینکه لطف کردین و صورت سوال رو هم گذاشتین ولی بنده کماکان معتقدم که سوال غلطه. چرا که اولا در مدت 10 ثانیه، ذره با سرعت 10 متر بر ثانیه باید 12.73 دور بر گرد دایره بزنه و نه فقط یک ربع دایره. ثانیا وقتی جسمی به جرم m در حرکت به دور دایره ای به شعاع r با سرعت ثابت v حرکت میکنه، نیروی مرکز گرای وارد بر اون جسم، مادامی که سرعت حرکتش تغییر نکرده برابر است با: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] . که چون در صورت سال هم اشاره کرده که سرعت جسم ثابت هستش، بنابراین نیروی متوسط در زمان 10 ثانیه با نیروی مرکز گرای لحظه ای که فرمولش رو براتون نوشتم نباید فرقی بکنه. (که همونطور که میبینین تفاوت داره)

به نظرم مشکل این تست اینه که طراح اون اومده شتاب متوسط حرکت رو مانند حالتی که جسم متحرک داره در مسیر راست حرکت میکنه حساب کرده.

موفق باشین.
89/9/23

esfehanei
14-12-2010, 11:57
خیلی ممنون از پاسختون
پس اون جوابی هم کراش نوشته شده اشتباهه؟
یا اینکه فرض نویسنده حرکت بصورت مستقیم در روی ایره بوده؟ (که البته این یه کم عجیبه که بصورت مستقیم بخواد رو دایره بره)
دوستان دیگه نظری ندارن؟

ashjaee
14-12-2010, 14:00
خیلی ممنون از پاسختون
پس اون جوابی هم کراش نوشته شده اشتباهه؟
یا اینکه فرض نویسنده حرکت بصورت مستقیم در روی ایره بوده؟ (که البته این یه کم عجیبه که بصورت مستقیم بخواد رو دایره بره)
دوستان دیگه نظری ندارن؟

سلام بر همه.
به نظر من سوال غلط هست اما جوابش کاملا درسته. یعنی طبق فرض امکان نداره متحرکی روی دایره ای به این شعاع حرکت کنه و شتابش این بشه. اما برای محاسبه شتاب باید دقیقا به همین صورتی که طراح نوشته است حساب شود. کلا اکه r = 5 از صورت صوال حذف بشه صورت سوال درست میشه. (اگه بخوایم شعاع رو بده به دردسر می افتیم مثلا باید عدد پی رو باید رادیکال 8 و شعاع رو پنجاه رادیکال 2 بگیریم. یا اسنکه در صورت سوال سرعت ثابت برداشته بشه و بگه در ابتدای دایره و ربع چهارم سرعت 5 هست)
اما راه محاسبه شتاب متوسط همینه که طراح رفته اما چون اینجا سرعت ثابت هست باید شتاب متوسط با شتاب لحظه ای برابر بشه.(که نیست). پس خلاصه کلام طراح یک جایی سوتی داده :31: . اما اگر فرض کنیم شعاع رو نداده کاملا درست هست.

به نظرم مشکل این تست اینه که طراح اون اومده شتاب متوسط حرکت رو مانند حالتی که جسم متحرک داره در مسیر راست حرکت میکنه حساب کرده.

موفق باشین.
89/9/23
دوست عزیز تنها راه محاسبه شتاب متوسط، تغییرات سرعت بر زمان هست اما چیزی که باید توجه بشه که این تغییرات سرعت برداری هست که اینجا طراح رعایت کرده اند.حالا اگه متحرک روی خط راست حرکت کنه تغییرات سرعت برداری میشه جبری.

موفق باشید

davy jones
15-12-2010, 00:39
دوست عزیز تنها راه محاسبه شتاب متوسط، تغییرات سرعت بر زمان هست اما چیزی که باید توجه بشه که این تغییرات سرعت برداری هست که اینجا طراح رعایت کرده اند.حالا اگه متحرک روی خط راست حرکت کنه تغییرات سرعت برداری میشه جبری.

موفق باشید

در مورد نحوه ی محاسبه ی سرعت و شتاب متوسط و مفهوم این دو متوجه منظورتون هستم. منم منظورم اینه که طرف اول اومده گفته که سرعت ثابته ولی نیومده از روابط کلاسیک نیرو و شتاب مرکز گرا استفاده کنه چرا که با فرضیات خودش متناقض از آب در میمده. بنابراین اومده از یه جایی به بعد تو حل مساله، شعاع مسیر رو بی خیال شده و مساله رو طوری حل کرده که اصلا فرقی با اینکه این مساله او مسیر صاف اتفاق می افتاد نمیکنه.

به نظر من هم یا باید از اول نمیگفت که سرعت ثابته و یا اینکه اشاره ای به شعاع دایره نمیکرد.

موفق باشین.
89/9/24

p_p_k
25-12-2010, 12:21
سلام. خوبين؟؟؟

بچه ها 7 روز ديگه امتحان حساب 1 دارم و هيچ چيزي هم بلد نيستم و تا حالا هم نخوندم. اگه ميشه كمك كنين و بگين كه مبحث هاي اسان و نمره اور حساب 1 چيه كه داخل اين يه هفته بخونم و حداقل 5 رو بگيرم. چون مستمر بهم ميدن و حداقل يه 5 بگيرم قبولم. به نظرتون داخل اين يه هفته اگه بخونم ميتونم 5 رو بگيرم؟؟؟:31: اينم در نظر اشته باشين كه از حساب هيچي بلد نيستم.

steps
25-12-2010, 19:26
سلام. خوبين؟؟؟

بچه ها 7 روز ديگه امتحان حساب 1 دارم و هيچ چيزي هم بلد نيستم و تا حالا هم نخوندم. اگه ميشه كمك كنين و بگين كه مبحث هاي اسان و نمره اور حساب 1 چيه كه داخل اين يه هفته بخونم و حداقل 5 رو بگيرم. چون مستمر بهم ميدن و حداقل يه 5 بگيرم قبولم. به نظرتون داخل اين يه هفته اگه بخونم ميتونم 5 رو بگيرم؟؟؟:31: اينم در نظر اشته باشين كه از حساب هيچي بلد نيستم.

اگه نهایی هست یک جزوه بنی هاشمی بگیر و سوال ها رو خوب بخون 100% نمره بالای 5 می گیری

p_p_k
25-12-2010, 20:26
اگه نهایی هست یک جزوه بنی هاشمی بگیر و سوال ها رو خوب بخون 100% نمره بالای 5 می گیری

اره نهاييه.

اين جزوه بني هاشمي فقط نمونه سواله؟؟ جزوه رو راحت گيرم مياد؟؟ حساب 2 چي؟؟ جزوه اونم خوبه؟؟

steps
25-12-2010, 23:09
اره نهاييه.

اين جزوه بني هاشمي فقط نمونه سواله؟؟ جزوه رو راحت گيرم مياد؟؟ حساب 2 چي؟؟ جزوه اونم خوبه؟؟

سوال های امتحان نهایی اکثر سال ها شباهت زیادی به یکدیگر دارند و سوال های تکراری هم بینشون زیاد هست به همین دلیل جزوه بنی هاشمی توصیه میشه که سوال های امتحان نهایی چند سال اخیر هست .
من خودم فیزیک پیش 2 رو سال قبل اینطوری پاس کردم در صورتی که درس رو غیر حضوری برداشته بودم و اصلا سر کلاس نمی رفتم.
اکثر کتاب فروشی ها جزوه رو دارن قیمتش هم زیر 1500 تومن هست.

جزوه بنی هاشمی رو فقط برای درس نهایی توصیه میکنم

M o h a m m a d
26-12-2010, 11:01
با توجه به این که توی 10 ثانیه یک چهارم دایره رو طی می‌کنه پس سرعت باید پی دهم باشه نه 10

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] x%20=%20%5Cfrac%7B5%5Cpi%7D%7B2%7D%20%5Crightarrow %20%5Cmathbf%7B%5CDelta%20x%20=%20V%20%5CDelta%20t %20%5Crightarrow%20%7D%20%5Cfrac%7B5%5Cpi%7D%7B2%7 D%20=%20V%5Ctimes%2010%20%5Crightarrow%20V%20=%20% 5Cfrac%7B%5Cpi%7D%7B10%7D

esfehanei
26-12-2010, 14:13
دوستان اگه میشه این سه تا سوال تو عکسو برام حل کنید خیلی لازم دارم
چند روز دیگه امتحان نوبت اوله پس سریعتر حل کنید
سوال سوم رو هم خودم حل کردم اگه ممکنه فقط بهترین راه (یه راه کلی) برای حل اینجور مسائل رو بگید ممنون میشم
باتشکر

M o h a m m a d
26-12-2010, 20:03
اول از همه زیر رادیکال باید مثبت باشه
ویرایش : ببخشید من یه لحظه A رو با a قاطی کردم آخرش a فقط کوچکتر از 4 ـه و بزرگتر از صفر نیست

M o h a m m a d
26-12-2010, 20:32
سوال 2 الف :
x=-9 و x=3
سوال 2 ب
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{-|x-3|}%20\rightarrow%20x-3%20=%200%20\rightarrow%20x=3
سوال 2 ج
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]^{2}%20+%2 06x%20+9%20=%20(x+3)^{2}%20\rightarrow%20\sqrt[4]{\frac{(x-3)^4}{(x+3)^4}}%20=%20\frac{x-3}{x+3}%20\rightarrow%20D=%20\mathbb{R}-{{-3}}

esfehanei
26-12-2010, 23:08
سوال 2 الف :
x=-9 و x=3
سوال 2 ب
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] rt%7B-%7Cx-3%7C%7D%20%5Crightarrow%20x-3%20=%200%20%5Crightarrow%20x=3
سوال 2 ج
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7B2%7D%20+%206x%20+9%20=%20%28x+3%29%5E%7B2%7D%20% 5Crightarrow%20%5Csqrt[4]%7B%5Cfrac%7B%28x-3%29%5E4%7D%7B%28x+3%29%5E4%7D%7D%20=%20%5Cfrac%7B x-3%7D%7Bx+3%7D%20%5Crightarrow%20D=%20%5Cmathbb%7BR %7D-%7B3%7D

خیلی ممنون از کمکت
ولی من چیز زیادی نفهمیدم
یه کم توضیح میدادی در مورد سوالا
مثلا سوال 2 فقط جواب اون دوتا رو نوشتی یه کم توضیح بده اگه میشه
باز هم ممنون

M o h a m m a d
27-12-2010, 10:12
خیلی ممنون از کمکت
ولی من چیز زیادی نفهمیدم
یه کم توضیح میدادی در مورد سوالا
مثلا سوال 2 فقط جواب اون دوتا رو نوشتی یه کم توضیح بده اگه میشه
باز هم ممنون

توی سوال اول فقط باید a رو طوری تعیین کنی که زیر رادیکال نامنفی باشه.

زیر رادیکال هم توی هر دو قسمت A و B یک معادله درجه دوم هست. شرط همواره مثبت بودن معادله درجه دو، اینه که :

دلتا منفی باشه و a (ضریب x^2) مثبت

دو تا نامعادله به دست میاد و حل می‌کنی و حدود a رو پیدا می‌کنی.

(ولی توی کسر A حواست باشه که رادیکال توی مخرج نباید صفر بشه. که این مورد رو هم اگه بررسی بکنی هیچ وقت صفر نمی‌شه. اگه ضرب دوریشه رو بررسی کنیم هیچ وقت صفر نمیشه و به a بستگی نداره. ضرب دوریشه = c\a)

توی سوال دوم هم قسمت الف ) دامنه تابع میشه اعداد حقیقی به جز عوامل صفر کننده‌ی مخرج که اگه معادله |x+3|-6 = 0 رو حل کنی دوتا x به دست میاد !

قسمت ب ) زیر رادیکال باید عدد نامنفی باشه. میدونیم قدر مطلق همواره مثبته. ولی اون منفی پشت قدر مطلق کار رو خراب کرده !! پس فقط باید کاری کنیم که عبارت داخل قدرمطلق صفر بشه که x=3 به دست میاد و هر عدد دیگه‌ای جز این بزاریم یه عدد مثب جواب قدرمطلقه و زیر رادیکال میشه «منفی + عدد مثبت» که میشه منفی :31::31:

قسمت ج ) مخرج کسر خودش اتحاد مربع دوجمله‌ایه تجزیه‌اش می‌کنی میشه x+3 به توان 2 و یه توان دو دیگه هم داره که میشه به توان چهار و صورت هم توان چهار داره و با فرجه 4 رادیکال میره و میشه x-3 روی x+3 که دامنه میشه اعداد حقیقی به جز عامل صفر کننده مخرج که عامل صفر کننده مخرج هم -3 هست و فکر کنم اشتباه نوشتم :31: میشه R-{-3}

esfehanei
27-12-2010, 10:22
توی سوال اول فقط باید a رو طوری تعیین کنی که زیر رادیکال نامنفی باشه.

زیر رادیکال هم توی هر دو قسمت A و B یک معادله درجه دوم هست. شرط همواره مثبت بودن معادله درجه دو، اینه که :

دلتا منفی باشه و a (ضریب x^2) مثبت

دو تا نامعادله به دست میاد و حل می‌کنی و حدود a رو پیدا می‌کنی.

(ولی توی کسر A حواست باشه که رادیکال توی مخرج نباید صفر بشه. که این مورد رو هم اگه بررسی بکنی هیچ وقت صفر نمی‌شه. اگه ضرب دوریشه رو بررسی کنیم هیچ وقت صفر نمیشه و به a بستگی نداره. ضرب دوریشه = c\a)

توی سوال دوم هم قسمت الف ) دامنه تابع میشه اعداد حقیقی به جز عوامل صفر کننده‌ی مخرج که اگه معادله |x+3|-6 = 0 رو حل کنی دوتا x به دست میاد !

قسمت ب ) زیر رادیکال باید عدد نامنفی باشه. میدونیم قدر مطلق همواره مثبته. ولی اون منفی پشت قدر مطلق کار رو خراب کرده !! پس فقط باید کاری کنیم که عبارت داخل قدرمطلق صفر بشه که x=3 به دست میاد و هر عدد دیگه‌ای جز این بزاریم یه عدد مثب جواب قدرمطلقه و زیر رادیکال میشه «منفی + عدد مثبت» که میشه منفی :31::31:

قسمت ج ) مخرج کسر خودش اتحاد مربع دوجمله‌ایه تجزیه‌اش می‌کنی میشه x+3 به توان 2 و یه توان دو دیگه هم داره که میشه به توان چهار و صورت هم توان چهار داره و با فرجه 4 رادیکال میره و میشه x-3 روی x+3 که دامنه میشه اعداد حقیقی به جز عامل صفر کننده مخرج که عامل صفر کننده مخرج هم -3 هست و فکر کنم اشتباه نوشتم :31: میشه R-{-3}

خیلی ممنون
الان فهمیدم چی شد
ولی اون سوال دوم قسمت الف رو هنوز نفهمیدم اون معادله هه چیه؟
معادله قدرمطلق رو چه جوری حل میکنن؟

mehdi_7070
27-12-2010, 11:42
خیلی ممنون
الان فهمیدم چی شد
ولی اون سوال دوم قسمت الف رو هنوز نفهمیدم اون معادله هه چیه؟
معادله قدرمطلق رو چه جوری حل میکنن؟

برای حل معادلات قدرمطلق از این استفاده می‌کنیم:

پس در این سوال داریم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Cleft%5C%7B%5Cbegin%7Bmatrix%7D%20x+3=6%20%5Cto%20 x=3%20%5C%5C%20x+3=-6%20%5Cto%20x=-9%20%5Cend%7Bmatrix%7D%5Cright.

سوال 3:

به صورت مربع کامل درمی‌آوریم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] +4%29-1=%28x+2%29%5E2-1%20%5C%5C%20f%28x%29=x%5E2%5Cto%20g%28x%29=f%28x+ 2%29-1

یعنی برای رسم نمودار تابع g کافی است نمودار f را 1 واحد به سمت پایین و 2 واحد به سمت چپ منتقل کنید.

esfehanei
27-12-2010, 15:29
خیلی ممنون از شما
واقعا عالی بود
خیلی ممنون

shah abas
01-01-2011, 18:28
دوستان اگه راه حل نهایی پسند این ۳ تا رو بگید ممنون می شم٬ جوری که ۲۵ صدم هم کم نداشته باشه. البته اگه موند برای بعد یکشنبه دیگه لازم نیست.
صفحه ۳۰ دیفرانسیل پیش ۱

p_p_k
01-01-2011, 20:10
سلام. بچه ها يه سوال.

حساب ديفرانسيل 1 اسونتره يا 2؟؟؟

ميخوام يكيشو الان تكماده بزنم و يكيشو خرداد پاس كنم. به نظرتون كدومشو الان تكماده بزارم و كدومشو ببرم خرداد؟؟؟

Mohammad Hosseyn
01-01-2011, 20:28
سلام. بچه ها يه سوال.

حساب ديفرانسيل 1 اسونتره يا 2؟؟؟

ميخوام يكيشو الان تكماده بزنم و يكيشو خرداد پاس كنم. به نظرتون كدومشو الان تكماده بزارم و كدومشو ببرم خرداد؟؟؟
بستگی به آدمش داره ... ممکنه شما در درک مفاهیم مثلا سری مشکل داشته باشی ... یا دیفرانسلیت خوبه باشه !!!

ولی به طور کل به نظر من 2 سختتره ... گستردگی مطالبش خیلی زیاده ...

mineworld
04-02-2011, 15:47
سلام

واقعیتش یه سوال گسسته هست که بدجور حالمو گرفته و دیگه مطمئنم نمی تونم حلش کنم... واسه همین از دوستای زرنگ و باهوش پیش دانشگاهی و دبیرای گسسته (حالا اگه باشند تو فروم!) می خوام اگه می تونن بهم کمک کنن... نمی دونم چطور بگم که حل این سوال چقد واسم مهمه. حالا اگه تونستید بگید سوال رو کجا مطرح کنم ممکنه یه چیزی دستگیرم شه. ممنون

اینم سوال :

ثابت کنید مجموعه راس ها و یال های هر گراف ساده را ی توان با "دلتا بزرگ +2 "رنگ متفاوت رنگ امیزی کرد طوری که هیچ دو عنصر مجاوری همرنگ نباشند . (دلتا همان بزرگترن درجه در گراف است)

babak_gww
04-02-2011, 18:01
سلام یه سوال دارم برای شیمی ... ایا حفظ کردن همه ی واکنشها لازمه؟

یعنی اگه اینکارو نکنیم احتمالش هست چند سوالو از دست بدیم تو کنکور ؟

shah abas
04-02-2011, 18:07
در یکی از همین کتاب های درسی به عنوان مطلب اضافه یک مساله ی معروف را معرفی می کند٬ که در مورد رنگ کردن نقشه با ۴ رنگ مختلف است. این سوال شما هم شبیه به همین مساله است:

babak_gww
07-02-2011, 21:00

چقدر جواب گرفتیم :13:

hamidras
07-02-2011, 21:10

بابک شیمیو بیا اینجا:دی

نه اقا این حرکات چیه!!!!!!!!!!!!

کلا یه سریاشو باید حفظ کنی:دی اکثرشونم نیازی به حفظ نداره.

اون ترکیبو تجزیه ها رو باید حفظ کنی(قواعدشو)

زیاد فکر نکن به فرمولا تمرین که حل کنی خودش میره میشینه اونجا که باید بشینه:دی

Mohammad Hosseyn
08-02-2011, 00:55

من پیشنهاد میکنم همشو حفظ کنی ... کل فرمول هایی که در کتاب اومده اونقدرا هم زیاد نیست ... فقط کافیه هر کدومو دیدی یه جای خاص یادداشت کنی و دوباره نزدیک کنکور مرور کنی ...
از هر کدومش ممکنه سوال بیاد ... بعضی هاش هم مهمتره ، که اگه سوالای کنکور رو نگاه کنی می فهمی کدوماش مهمه ...
سعی کن جزئیات واکنش ها رو تا اونجا که میتونی همراش بنویس ... مثلا اگه اسیدی یا بازی هست ذکر کن ، رنگ فراورده ها و واکنش دهنده ها و چیزایی مثل این ...

از هر فرمولی در کتاب احتمال سوال اومدن هست ...

من که اینکارو کردم و وقت زیادی ازم نگرفت . ساده هم بود . :46:

babak_gww
08-02-2011, 00:55
بابک شیمیو بیا اینجا:دی

نه اقا این حرکات چیه!!!!!!!!!!!!

کلا یه سریاشو باید حفظ کنی:دی اکثرشونم نیازی به حفظ نداره.

اون ترکیبو تجزیه ها رو باید حفظ کنی(قواعدشو)

زیاد فکر نکن به فرمولا تمرین که حل کنی خودش میره میشینه اونجا که باید بشینه:دی

ماهوره دارین؟؟؟؟؟ !!!!! :13::31:

قواعدو نگفتم ... واکنشهای شیمیائی رو گفتم ... مثلا اینطوری

h2+o2--->2h2o

hamidras
09-02-2011, 17:04
ماهوره دارین؟؟؟؟؟ !!!!! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قواعدو نگفتم ... واکنشهای شیمیائی رو گفتم ... مثلا اینطوری

h2+o2--->2h2o

:دی من چیو گفتم پس:دی!؟

یه سری واکنش ها رو باید حفظ کنی( کلا 25 تا کفایت میکنه!) ! که غالبن واکنش های کتاب پیش مورد نیازه!

قواعدم که تو پاچته همشو بحفظ:دی!

!

Mahmood_N
10-02-2011, 19:36

لازم نیست همه ی واکنشها رو حفظ کنی ، برخی قواعد رو باید حفظ کنی ، مثلا سوختن هدروکربن ها چه فرآورده هایی داره یا سوختن نیترات ها یا سوختن کلراتها و ...
ولی بعضیها خاص هستن که احتمال سئوال اومدن از اونها زیاده مثل واکنش تجزیه ی آمونیم دی کرومات ( کوه آتشفشان ) یا تجزیه ی پتاسیم نیترات ( اگه اشتباه نکرده باشم ! ) در دمای بالای 500 درجه که توی پیش 1 می خونید یا واکنشهای تولید آمونیاک و ...
بقیه نیاز به حفظ کردن ندارن ولی قواعدی که گفتم رو باید بلد باشی ، توصیه می کنم کتابهای آموزشی مهندس بازرگان رو بخونی ...

موفق باشی ...

shah abas
20-02-2011, 23:23
الثانی عشر

رو میشه دوازده حساب کرد؟ چون اون طور که خوندم درست ۱۲ به عربی میشه:
اثنا عشر

omnia.2008
21-02-2011, 09:34
چقدر جواب گرفتیم :13:
ببین اونایی که قواعد دارن که هیچی اسونن ولی یه سریا قاعده ندارن اونا رو باید حتما حفظ باشی چون از اونا زیاد سوال میدن اگه خواستی واکنشاشو واست میزارم

mb1372
24-02-2011, 19:21
سلام
1- استرها خاصيت بازي دارند يا اسيدي؟
2- براي كنكور «بايد» و «سياسي» چند تكواژ دارند؟
3- تكواژ تهي را براي افعال غير شخصي هم در نظر مي گيريم؟
4- در واكنش تبديل Cl2 به Cl آيا پيچيده فعال تشكيل مي شود؟
موفق باشيد

Ali™
25-02-2011, 14:25
1- استرها خاصيت بازي دارند يا اسيدي؟استرها از مشتق های کربوکسیلیک اسید هستن.(جوابش دیگه مشخصه !)

4- در واكنش تبديل Cl2 به Cl آيا پيچيده فعال تشكيل مي شود؟نه تشکیل نمیشه. چون فقط شکستن پیوند داریم.

زبان فارسی هم ضعیفه !

Ali™
25-02-2011, 14:35

واکنش های قاعده دار رو که که بلد هستید !

اما واکنش های زیر رو حتما باید بلد باشی :

1) به دست آوردن Si
2) به دست آوردن گاز Cl2 در آزمایشگاه
3) تجزیه پتاسیم کلرات در دمای بالای 500
4) تجزیه نیتروگلیسرین
5) تجزیه آمونیوم دی کرومات
6) واکنش سوختن گلوکز (فرمول گلوکز رو بلد باشی کافیه)
7) واکنش تشکیل آلومین از آلومینیم سولفات
8 ) به دست آوردن و تجزیه متیل الکل (متانول)
9) فرآیند هابر

و چند تا مورد دیگه ! اگر بلد نباشید حداقل یه مسئله استوکیومتری از دست میدید !

sam_sami_2000
25-02-2011, 14:55

بله باید همه رو حفظ باشید ... البته تجزیه هیدروکربن ها آسونه ولی بقیه رو از دم باید حفظ کنید ... توی استوکیومتری ازشون سوال میدن.

vali1359
26-02-2011, 18:04
ببین اونایی که قواعد دارن که هیچی اسونن ولی یه سریا قاعده ندارن اونا رو باید حتما حفظ باشی چون از اونا زیاد سوال میدن اگه خواستی واکنشاشو واست میزارم

سلام اگه لطف کنید و واکنش ها رو بنویسید عالی میشه چون من هم مثل دوستمون در این ضمینه مشکل دارم....

M o h a m m a d
26-02-2011, 20:29

بعضی‌ها رو حتماً حفظ باش مثل :
تجزیه نیتروگلیسرین _____ تجزیه آمونیوم دی‌کرومات _____ MnO2 + Cl2 این خیلی مهمه !! (یه جوری واسه خودش استثناست !) ______ چند تا از تجزیه های مهم مثل پتاسیم کلرات و پتاسیم نیترات _____ سوختن ایزواکتان ___ و ماجرای کیسه هوا !!

یادت هم باشه اسیدهای بی وجود رو باید جدا از هم بنویسی.

فرمول سالیسیلیک اسید رو هم حفظ باش !!

فصل 1 شیمی پیش 1 هم 4 تا واکنش با ساز و کار داره ! اینارو به نظر بنده حفظ کن !:31:

3- تكواژ تهي را براي افعال غير شخصي هم در نظر مي گيريم؟
منظورت رو نفهمیدم !!
ولی :
فقط اگر فعل سوم شخص بود و شناسه‌ای توی اون ندیدی باید اونو تکواژ حساب کنی مثلاً :

رفت -< رفت + (تهی)

گفته بود -> گفت+ه+بود+(تهی)

ولی حواست باشه توی فعل آینده نباید تهی بگیری مثلاً

خواهد رفت : خواه + د + رفت + (تهی) غلـــــطه !!!!

درستش : خواه + د + رفت

mestry
26-02-2011, 22:45
الثانی عشر

رو میشه دوازده حساب کرد؟ چون اون طور که خوندم درست ۱۲ به عربی میشه:
اثنا عشر

نه نمیشه، "الثانی عشر" میشه دوازدهم......دوازده فقط همون "اثنا عشر" میشه...

mjorh
19-03-2011, 01:51
يه سئوال از فيزيك 3
اين اتصال كوتاه چيه ؟ كي خازنا يا مقاومتا از مدار شوت ميشن ؟ كليد بسته ميشه يا باز ميشه چه اتفاقي ميفته ؟

Mohammad Hosseyn
19-03-2011, 15:41
يه سئوال از فيزيك 3
اين اتصال كوتاه چيه ؟ كي خازنا يا مقاومتا از مدار شوت ميشن ؟ كليد بسته ميشه يا باز ميشه چه اتفاقي ميفته ؟
فرض کن بین دو نقطه ی A و B روی یه مدار ، دو رشته سیم متصل باشه ... یه رشته خالیه و یکی دیگه بیش مقاومت یا هر چیزی وجود داره ... جریان تمایل داره از سیمی که مقاومت نداره عبور کنه ... بنابراین اون رشته سیم خالی اتصال کوتاه ایجاد میکنه و رشته سیم دوم (و هر چی در اون هست) رو از مدار خارج میکنه ... یعنی هیچ جریانی از اون سیم عبور نمی کنه ... به همین سادگی ...

کلید هم حکم عبور کردن یا نکردن جریانه ... چیز خاصی نیست... خود کلید هم ممکن روی یه سیم خالی باشه که موازی با بقیه سیم ها متصل باشه ، اگه وصل بشه اتصال کوتاه میشه ... اما اگه متوالی با مقاومت یا خازن وصل باشه ، قطعش باعث حذف اونا از مدار میشه ...

اون دوتا مفهوم ساده ای دارن ، ولی تو مدارهای ترکیبی میشه سوال های یکم پیچده در اورد ازشون ... اگه روی سوال خاصی مشکل داری مطرح کن ... :46:

mjorh
20-03-2011, 17:08
فرض کن بین دو نقطه ی A و B روی یه مدار ، دو رشته سیم متصل باشه ... یه رشته خالیه و یکی دیگه بیش مقاومت یا هر چیزی وجود داره ... جریان تمایل داره از سیمی که مقاومت نداره عبور کنه ... بنابراین اون رشته سیم خالی اتصال کوتاه ایجاد میکنه و رشته سیم دوم (و هر چی در اون هست) رو از مدار خارج میکنه ... یعنی هیچ جریانی از اون سیم عبور نمی کنه ... به همین سادگی ...

کلید هم حکم عبور کردن یا نکردن جریانه ... چیز خاصی نیست... خود کلید هم ممکن روی یه سیم خالی باشه که موازی با بقیه سیم ها متصل باشه ، اگه وصل بشه اتصال کوتاه میشه ... اما اگه متوالی با مقاومت یا خازن وصل باشه ، قطعش باعث حذف اونا از مدار میشه ...

اون دوتا مفهوم ساده ای دارن ، ولی تو مدارهای ترکیبی میشه سوال های یکم پیچده در اورد ازشون ... اگه روی سوال خاصی مشکل داری مطرح کن ... :46:

تو يه سئوال ، كليده با خازنا متواليه وقتي بسته ميشه ،نوشته مدار از مولد جدا ميشه ، اين جدا شدن چيه ؟

Mohammad Hosseyn
23-03-2011, 19:54
تو يه سئوال ، كليده با خازنا متواليه وقتي بسته ميشه ،نوشته مدار از مولد جدا ميشه ، اين جدا شدن چيه ؟
اگه عکسی چیزی از مدار میزاشتی خوب بود ... ولی باید چیزی شبیه این مدار باشه که من کشیدم ...

تو این مدار وقتی کلید قطع باشه جریان I2 صفره ... و همه جریان از I1 عبور میکنه و وارد مدار میشه ...
ولی وقتی کلید k وصل میشه ، I1 صفر میشه و I2 کل جریان رو انتقال میده ...

یعنی با وصل کلید اتصال کوتاه ایجاد میشه و مدار کاملا حذف میشه ...

هر جا سیمی دو سر مولد رو مستقیما به هم وصل کنه ، اصلا مهم نیست بقیه سیم ها به کجا ختم میشن ... مدار موجود هر چی باشه ، اون سیم باعث اتصال کوتاه میشه و همه رو حذف میکنه ...

fmps
25-03-2011, 10:32
سلام دوستان
تو شیمی وقتی چند تا ترکیب میدن می پرسن کدوم داتیو داره اونو چطور باید تشخیص بدیم؟؟؟؟

mjorh
25-03-2011, 11:11
اگه عکسی چیزی از مدار میزاشتی خوب بود ... ولی باید چیزی شبیه این مدار باشه که من کشیدم ...

تو این مدار وقتی کلید قطع باشه جریان I2 صفره ... و همه جریان از I1 عبور میکنه و وارد مدار میشه ...
ولی وقتی کلید k وصل میشه ، I1 صفر میشه و I2 کل جریان رو انتقال میده ...

یعنی با وصل کلید اتصال کوتاه ایجاد میشه و مدار کاملا حذف میشه ...

هر جا سیمی دو سر مولد رو مستقیما به هم وصل کنه ، اصلا مهم نیست بقیه سیم ها به کجا ختم میشن ... مدار موجود هر چی باشه ، اون سیم باعث اتصال کوتاه میشه و همه رو حذف میکنه ...

اره اين توضيحاتت همه جا ج ميده ولي نميدونم تو اين سئوال چرا نميشه ، سئواله قديميه ولي ...
حالا من يه نقاشي كردم ك زيادم واضح نيس ولي ميشه تشخيص داد ، گفته وقتي k1 باز و k2 بسته ميشه دو سر خازن هاي متوالي c2,c3 به طور موازي به خازن c1 وصل ميشن ، من اينو نمي فهمم.

---------- Post added at 11:07 AM ---------- Previous post was at 11:04 AM ----------

اين مسير جريانو تو مدار چجوري تشخيص ميداديم يادم رفته . مسير و ك دلخواه انتخاب ميكنيم منظورم اين جرياناس ك بضي موقع ها بالاس و ....

---------- Post added at 11:11 AM ---------- Previous post was at 11:07 AM ----------

سلام دوستان
تو شیمی وقتی چند تا ترکیب میدن می پرسن کدوم داتیو داره اونو چطور باید تشخیص بدیم؟؟؟؟

اونا ك زياد نيستن ، بازم خوب يادم نيس ولي اينا فك كنم باشن : so2-so3-o3-nh4.....

esfehanei
25-03-2011, 13:20
سلام دوستان

اتفاقا منم تو همین موندم
کلا تستای ساختار لویس یه کم اذیت میکنن البته بعضیهاش بیشترش راحته که از اونا تو کنکور فک نکنم بدن

Mohammad Hosseyn
25-03-2011, 16:41
اره اين توضيحاتت همه جا ج ميده ولي نميدونم تو اين سئوال چرا نميشه ، سئواله قديميه ولي ...
حالا من يه نقاشي كردم ك زيادم واضح نيس ولي ميشه تشخيص داد ، گفته وقتي k1 باز و k2 بسته ميشه دو سر خازن هاي متوالي c2,c3 به طور موازي به خازن c1 وصل ميشن ، من اينو نمي فهمم.

---------- Post added at 11:07 AM ---------- Previous post was at 11:04 AM ----------

اين مسير جريانو تو مدار چجوري تشخيص ميداديم يادم رفته . مسير و ك دلخواه انتخاب ميكنيم منظورم اين جرياناس ك بضي موقع ها بالاس و ....

---------- Post added at 11:11 AM ---------- Previous post was at 11:07 AM ----------

اونا ك زياد نيستن ، بازم خوب يادم نيس ولي اينا فك كنم باشن : so2-so3-o3-nh4.....
این فکر کنم مربوط به اتصال دو خازن به هم هست ... در واقع اول کلید 1 بسته (وصل) بوده و کید 2 باز (قطع) بوده ... اینجوری خازن c1 باردار میشه ... بعد با باز کردن کلید 1 مولد رو از مدار خارج میکنن و کلید 2 رو میبندیم و بررسی میکنیم که بارهایی که در خازن 1 ذخیره شده چطور بین 2 خازن دیگه تقسیم میشه ...
اون جمله ای که گفته با بستن کلید خازن ها موازی میشن بخاطر همینه ... منظورش اینه که خازن های 2 و 3 وارد مدار میشن ...
حالا طبق یه قاعده ای این بارها تقسیم میشه ....
تا قبل از اینکه کلید 2 بسته بشه این دوتا خزان اصلا در مدار نبودن ... چون جریانی ازشون نمیگذشت ...

این مدار که سادست در تعیین مسیر جریان ... همیشه جریان از قطب با پتانسیل بیشتر به پتانسیل کمتر میره ... یعنی از سمت مثبت مولد به سیم منتقل میشه تا به سمت منفی مولد برسه ...
اونی که یکم محاسبه داره مدارهای چند مولدی هست ... انجا اول یه جهتی رو خودت انتخاب میکدی ... بعد مقدار عددی جریان رو با استفاده از فرمول های افت پتانسل بدست میاوردی .. عدد بدست اومده اگه منفی میشد یعنی جهت جریان باید عوض بشه ... مقدار عدد هم همون شدت جریان مدار میشد ...

ashjaee
25-03-2011, 17:24
اتفاقا منم تو همین موندم
کلا تستای ساختار لویس یه کم اذیت میکنن البته بعضیهاش بیشترش راحته که از اونا تو کنکور فک نکنم بدن

در مولکول ها پیوند یگانه به N و O داتیو هست. (دقت کنید در مولکول ها نه در یون ها). در یون ها به ازای هر بار منفی یک داتیو کم می شود. (البته احتمال همچین سوالی در کنکور کم است)

esfehanei
31-03-2011, 12:33
دوستان یه 4تا سوال ریاضیه یه چند وقته توش موندم و اصلا نمیدونم چه جوری حل میشه
پیش معلم هم که آدم میره میگه برا حسابانه سال دیگه از طرفی تو پیک عید هم دادن(خلاصه سخته سخته دیگه)
اگه کسی میتونه حل کنه یا راه حلی داره بگه که شدیدا نیاز دارم و یک دنیا ممنون میشم
اینم سوالا:

فقط اگه عدد ها خونده نمیشه تو دستگاه لگاریتمی اول همه عددها 2 هستن به جز اون آخریا که 1و5 هستن
سوال دومم x^2-3x+2هست

دوستان توروخدا هر کی بلده کمک کنه یهو میرم از اینا امتحان میگیرن -0- میشم هاااااااااا:41:
منتظرم
باتشکر

ashjaee
31-03-2011, 12:50
دوستان یه 4تا سوال ریاضیه یه چند وقته توش موندم و اصلا نمیدونم چه جوری حل میشه
پیش معلم هم که آدم میره میگه برا حسابانه سال دیگه از طرفی تو پیک عید هم دادن(خلاصه سخته سخته دیگه)
اگه کسی میتونه حل کنه یا راه حلی داره بگه که شدیدا نیاز دارم و یک دنیا ممنون میشم
اینم سوالا:

فقط اگه عدد ها خونده نمیشه تو دستگاه لگاریتمی اول همه عددها 2 هستن به جز اون آخریا که 1و5 هستن
سوال دومم x^2-3x+2هست

دوستان توروخدا هر کی بلده کمک کنه یهو میرم از اینا امتحان میگیرن -0- میشم هاااااااااا:41:
منتظرم
باتشکر

عکس برای من لود نمیشه. لطفا یک جای دیگر آپلود کنید

esfehanei
31-03-2011, 23:39
بفرمایید چند جای یگه آپلود کردم
فقط لطفا سریعتر خیلی لازم دارم

ashjaee
01-04-2011, 12:10
بفرمایید:
فقط اگر جایی اشتباه داشت ببخشید وقت نشد چک کنم. ولی راه حل درسته

esfehanei
01-04-2011, 15:19
خیلی ممنون از شما
یک دنیا ممنون

Gam3r
02-04-2011, 16:20
دوستان من تقریبا در حرکت شناسی ( فیزیک دوم دبیرستان ) مشکل دارم کمی ...

میشه یکم در مورد حرکت ها و نحوه ی شناساییشون و قرار دادن در فرمول بگید ؟

ممنون .

Ssarshar
02-04-2011, 20:09
دوستان من یه مشکلی تو درک فصل اول فیزیک سوم دبیرستان دارم ( رشته ریاضی )

چطور از شکلی که بهمون دادن تشخیص بدیم یه فرآیند همحجم - همفشار - بی دررو یا همدماست ؟

ممنون

mohandes e ekhraji
03-04-2011, 13:49
سلام دوستان من ۱پشت کنکوریم که ۲سال از درس دور بودم حالا امسال کنکور ثبت نام کردم!میخواستم بدونم برای این مدت کم تاکنکور برای رشته ریاضی چه کتابهایی باید بخونم کمک اموزشی و چه برنامه ای داشته باشم!ممنون میشم اگه زود جوابمو بدید!میخوام از همین امروز فردا شروع کنم:41:

aref16
03-04-2011, 14:17
دوستان من تقریبا در حرکت شناسی ( فیزیک دوم دبیرستان ) مشکل دارم کمی ...

میشه یکم در مورد حرکت ها و نحوه ی شناساییشون و قرار دادن در فرمول بگید ؟

ممنون .

اگه حرکت دارای شتاب باشه که خوب شتابدار هست , سرعت هم متغیر هست

اگه حرکت دارای شتاب نباشه که خوب یکنواخت هست , سرعت هم ثابت هست

:10:

Gam3r
03-04-2011, 16:05
اگه حرکت دارای شتاب باشه که خوب شتابدار هست , سرعت هم متغیر هست

اگه حرکت دارای شتاب نباشه که خوب یکنواخت هست , سرعت هم ثابت هست

:10:

اصلا نگرفتی سوالم چی بود ... !! :دی

این رو که بلدم باو !! بی خیال اصلا ... :دی

!@#$%^&*()
03-04-2011, 17:38
مثلا کجاشو بلد نیستی بگو توضیح بدم...؟!
جزوه هم دمه دسته:27:

solo8
03-04-2011, 17:45
دوستان من یه مشکلی تو درک فصل اول فیزیک سوم دبیرستان دارم ( رشته ریاضی )

چطور از شکلی که بهمون دادن تشخیص بدیم یه فرآیند همحجم - همفشار - بی دررو یا همدماست ؟

ممنون

نمودار های هم حجم: اگه نمودار بر حسب V و یکی دیگه از کمیت ها باشه (P,T,...) در صورتی میشه گفت همفشاره که نمودار بر محور V عمود باشه.

برای همفشار هم همینطوره.مثل بالایی.

اما اگه نمودار رو با کمیت هایی بغیر از کمیت اصلی بدن و بگن که نمودار چی هست.مثلا بگن ایا نمودار هم فشار هست یا و اونو بر حسب V-T بدن.اونوقت اگه امتداد این نمودار از مرکز مختصات عبور کنه یعنی این نمودار همفشاره.در غیر اینصورت هم فشار نیست و یه نوع نمودار دیگیه که شایدم جز حالات خاص نباشه...

واسه بی دررو هم که تابلوئه.گرمای دو نقطه از نمودار اگه برابر باشه مشخصه که بی درو هست.

واسه همدما هم میگیم اگر ضرب P*V در دو نقطه از نمودار باشه یعنی دما ها با هم برابره...

اگه متوجه نشدی بگو دوباره توضیح بدم...

راستی تو حالت بی دررو همه ی کمیت ها با تغییر یکیشون تغیر میکنن...

Gam3r
03-04-2011, 19:48
مثلا کجاشو بلد نیستی بگو توضیح بدم...؟!
جزوه هم دمه دسته:27:

خــــودمم نمیدونم کجاشو بلد نیستم !! :دی

گفتم شاید نکته ای چیزی دارید بگید ... آخه هفته بعد از کل فیزیک 2 امتحان داریم ! بیشـــترش هم حرکت شناسی هه ...

aref16
04-04-2011, 11:22
خــــودمم نمیدونم کجاشو بلد نیستم !! :دی

گفتم شاید نکته ای چیزی دارید بگید ... آخه هفته بعد از کل فیزیک 2 امتحان داریم ! بیشـــترش هم حرکت شناسی هه ...

بجای این حرف ها برو درستو بخون بعدا هر کجاشو اشکال داشتی بیا تا کمکت کنیم :21:

esfehanei
04-04-2011, 14:58
با سلام خدمت دوستان
اگه ممکنه چند سوال زیر رو حل کنید و اگه ممکن بود براتون یه توضیحی هم بدید (هفته دیگه امتحان ریاضی 2 دارم)
تو دو جا آپلود کردم

ضمنا اگه ممکنه در مورد حل نا معادلات (مخصوصا سوالاتی مانند سوالات بالا) توضیح بدید در مورد اون شرط های دلتا و a
باتشکر

esfehanei
05-04-2011, 17:58
دوستان کسی کمک نمیکنه؟
خیلی مهمه لطفا یه کمکی بدید
باتشکر

Gam3r
05-04-2011, 18:04
این سوالات که آسون هستند ، شما کتاب رو خوندید و تمام تمرین هاش رو حل کردید ؟

esfehanei
05-04-2011, 18:15
این سوالات که آسون هستند ، شما کتاب رو خوندید و تمام تمرین هاش رو حل کردید ؟

کتابو؟کتاب درسی؟
1000بار اونو+جزوه و.... رو حل کردم
بازم نمیشه
کجاش راحته؟
سوال دوم رو ببین
بقیش هم که دست کمی از اون ندارن

Gam3r
05-04-2011, 18:27
اگه بلد بودم حتما حل میکردم ! :دی

poolpool
05-04-2011, 20:17
سوال یک

در توابع کسری برای اینکه دامنه تمام اعداد حقیقی باشه باید مخرج کسر مخالف صفر باشه پس باید x^2 + kx + k ≠ 0 باشه لذا باید دلتا کوچکتر از صفر باشه که مخرج ریشه نداشته باشه و صفر نشه پس

b^2 - 4ac = k^2 - 4(1)(k) = k^2 - 4k = k(k - 4) < 0 =∆

پس باید k > 0 و k < 4 باشه :5::5::5:

panizir
05-04-2011, 20:28
با سلام خدمت دوستان
اگه ممکنه چند سوال زیر رو حل کنید و اگه ممکن بود براتون یه توضیحی هم بدید (هفته دیگه امتحان ریاضی 2 دارم)
تو دو جا آپلود کردم

ضمنا اگه ممکنه در مورد حل نا معادلات (مخصوصا سوالاتی مانند سوالات بالا) توضیح بدید در مورد اون شرط های دلتا و a
باتشکر

روش به دست آوردن دلتارو که ميدونين؟ حالا یه نامعادله برحسب دلتا و a (ضریب x^2)چند حالت مي تونه داشته باشه:
اگه دلتا <0 و a>0 عبارت همواره مثبته.
اگه دلتا <0 و a<0 عبارت همواره منفيه.
تو سوال اول گفته دامنه کل اعداد حقیقی باشه . یعنی مخرج صفر نباشه . پس دلتا باید کوچکتر از صفر باشه.
سوال دوم گفته بالای نمودار y=1 باشه . یعنی f(x)-y>0 حالا دوباره دلتا باید منفی و ضریب x^2 باید مثبت باشه.
داریم x,y,(x^2+y^2)^1/2 اعداد یک تصاعد هندسی هستند.حالا اگه به جای y بنویسین d*x (که d همون قدر نسبت هست) و در عدد سوم جایگذاری کنید به دست میاد :
=1/2^((x^2*(1+d^2)
d^2*x
چون جمله سوم d^2 برابر جمله اول هست.
حالا x ها از دوطرف حذف میشن و d به دست میاد.

poolpool
05-04-2011, 21:15
میخواستم سوال دوم و سوم رو هم ج بدم که روش حلشو گفتن :44:

اگه هرکدومو متوجه نشدی بگو تا بیشتر توضیح بدم:10:

esfehanei
05-04-2011, 23:50
میخواستم سوال دوم و سوم رو هم ج بدم که روش حلشو گفتن :44:

اگه هرکدومو متوجه نشدی بگو تا بیشتر توضیح بدم:10:

خیلی ممنون از شما
والا من الان سوال اولو فهمیدم ولی سوال دوم و سومو نه چون خیلی بد نوشته بودن (اصلا تایپ ریاضی کلا سخته)
اگه میشه سوال دوم و سوم رو توضیح بدید
مخصوصا سوال دوم رو

---------- Post added at 12:50 AM ---------- Previous post was at 12:48 AM ----------

روش به دست آوردن دلتارو که ميدونين؟ حالا یه نامعادله برحسب دلتا و a (ضریب x^2)چند حالت مي تونه داشته باشه:
اگه دلتا <0 و a>0 عبارت همواره مثبته.
اگه دلتا <0 و a<0 عبارت همواره منفيه.
تو سوال اول گفته دامنه کل اعداد حقیقی باشه . یعنی مخرج صفر نباشه . پس دلتا باید کوچکتر از صفر باشه.

تا اینجا رو تقریبا فهمیدم ولی بقیش رو تقریبا نفهمیدم هنوز
خیلی ممنون از توضیحتون

poolpool
07-04-2011, 02:14
سوال دو
برای اینکه نمودار زیر خط y = 1 باشه باید معادله ی اون کمتر از یک باشه

A (2 - m) x^2 + 4x - m < 1 → (2 - m) x^2 + 4x - m - 1 < 0 B
که دلتاشو حساب میکنیم

A ∆ = b^2 - 4ac = 4^2 - 4 (2 - m)(-m - 1) = 16 - 4(m^2 - m - 2 )=16 - 4m^2 + 4m + 8 = 16 + 8m - 4m2 = -4(m^2 - m - 6)= -4(m - 3)(m + 2) B

که دلتا برای
A -2 < m < 3 B بزرگتر از صفر است و برای
A m < -2 & 3 < m B کوچکتر از صفر

برای اینکه نمودار همواره زیر خط y = 1 باشه باید اولا نمودار رو با پایین باشه یعنی
A 2 - m < 0 ⇒ m > 2 B
و دوما دلتا کوچکتر از صفر باشه یعنی
A m < -2 & 3 < m B

که اشتراک بازه های فوق جواب خواهد بود یعنی
A m > 3 B

الان خوابم میاد سومی رو هم بعدا میذارم

معادله ها رو بین A و B نوشتم A واسه اول معادله و B واسه آخر معادله

poolpool
10-04-2011, 00:12
سوال سوم
طول اضلاع یک تصاعد هندسیه پس به ترتیب میشه a , aq , aq^2 چون مثلث قائم الزاویه هستش پس بزرگترین عدد میشه وتر که تو مثلث قائم الزاویه داریم

A c^2= a^2+ b^2 B
که a, aq , aq^2 رو جایگزاری میکنیم و قدرنسبت که q هست رو پیدا میکنیم

A 〖(aq^2)〗^2= a^2+ (aq)^2 ⇒a^2 q^4=a^2+ a^2 q^2 ⇒ q^4 =1+q^2 ⇒ q^4- q^2-1=0 B

A ∆ =b^2- 4ac=1^2-4(1)(-1)=1+4=5 B

A ⇒q^2= (-b±√(b^2-4ac))/2a= (-(-1)±√5)/2 B

چون q^2 نمیتونه عدد منفی باشه داریم

A ⇒q^2= (1+ √5)/2 B

A ⇒ q= √( (1+ √5)/2) B

fmps
13-04-2011, 20:03
سلام
رابطه هم ارزی R در مجموعه 11 عضوی A تعریف شده است. اگر R 13 عضو داشته باشد در این صورت R روی A چند کلاس هم ارزی ایجاد میکند؟

afii siyah
16-04-2011, 11:23
اگه من بخوام همين جوري توضيح بدم خيلي زياد ميشه

از رو شكل بگم راحت تره

خب شكل صفحه 34 نگاه كن

مرحله اول اون بالا DNAانساني رنگس سورمه اي روشنه ما بايد به وسيله انزيم محدود كننده كه اين جا انزيم محدود كنندهECOR1 هس DNA انساني رو در دونقطه برش بديم تا ژن خارجي كه همون ژن انسولين جدا بشه و حواست باشه كه تو طرف ژن خارجي عكس همديگه هستن توي شكل ببين يكيشون TTAA هسته و اون يكيAATT هس و اين دو سر رو سر چسبناك ناميده ميشند چون با هم وبا بلازميد مكمل هستن ميتونن باهم تركيب شن

مرحله دوم توي اين مرحله بلازميد برش داده ميشه توست همون انزيم محدود كننده قبلي انزيم ECOR1 براي برش يدش انساني بايد انزيمش يكي باشه و از محل مناسب كه مكمل ژن خارجي هس برش داده ميشه

مرحله سوم اتصال ژن خارجي و بلازميد به هم ديگه اس كه به وسيله بيوند فسو دي استر صورت ميگيره چون دوتا DNA هستن بيوندش اينه اينجا به وسيله انزيم ليگاز صورت ميگيره

اگه بازم جايشو نفهميدي بگو خوشحال ميشم جواب بدم:10:

mohandes e ekhraji
19-04-2011, 11:29
سلام دوستان بالاخره کسی فهمید سریال ۱۰۰از کی میاد؟من که تا دیروز هرچی زنگ زدم امروز فردا کردن!گفتن اخرین دفعه ۱اردیبهشت!ایا اومه؟میاد؟من دیگه روم نمیشه بزنگم!همشهری های تهرانی اگه اومد تو تهران بگید برم بگیرم!

afii siyah
19-04-2011, 19:25
اگه من بخوام همين جوري توضيح بدم خيلي زياد ميشه

از رو شكل بگم راحت تره

خب شكل صفحه 34 نگاه كن

مرحله اول اون بالا DNAانساني رنگس سورمه اي روشنه ما بايد به وسيله انزيم محدود كننده كه اين جا انزيم محدود كنندهECOR1 هس DNA انساني رو در دونقطه برش بديم تا ژن خارجي كه همون ژن انسولين جدا بشه و حواست باشه كه تو طرف ژن خارجي عكس همديگه هستن توي شكل ببين يكيشون TTAA هسته و اون يكيAATT هس و اين دو سر رو سر چسبناك ناميده ميشند چون با هم وبا بلازميد مكمل هستن ميتونن باهم تركيب شن

مرحله دوم توي اين مرحله بلازميد برش داده ميشه توست همون انزيم محدود كننده قبلي انزيم ECOR1 براي برش يدش انساني بايد انزيمش يكي باشه و از محل مناسب كه مكمل ژن خارجي هس برش داده ميشه

مرحله سوم اتصال ژن خارجي و بلازميد به هم ديگه اس كه به وسيله بيوند فسو دي استر صورت ميگيره چون دوتا DNA هستن بيوندش اينه اينجا به وسيله انزيم ليگاز صورت ميگيره

اگه بازم جايشو نفهميدي بگو خوشحال ميشم جواب بدم:10:

اين جواب يه سوا قديميه ژنتيك الان اين جا چه كار ميكنه :18:

behnambazi
21-04-2011, 19:14
دوستان در مورد مشتق گیری ضمنی و همزمان مشتق گیری از Y توضیح میدید مثلا این تابع
X^3+4x^2y^2-5x^2y=7

mestry
23-04-2011, 18:33
دوستان در مورد مشتق گیری ضمنی و همزمان مشتق گیری از Y توضیح میدید مثلا این تابع
X^3+4x^2y^2-5x^2y=7

برای نشتق گیری ضمنی دو راه میشه رفت:

1. x رو متغیر مستقل و y رو یه تابع فرض کنی و از ضابطه ت مشتق بگیری ولی باید توجه کنی که از y مثل یه تابع مشتق بگیری...مثلا همین تابعی رو که دادی اینجوری میشه:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][2xy%5E2+2y%27yx%5E2]-5[2xy+y%27x%5E2]=0

حالا با مرتب کردن عبارت میتونی 'y رو یه طرف نگه داری و بقیه رو ببری طرف دوم تا مشتقت بدست بیاد

2.از این فرمول استفاده کنی:

تو این فرمول، برای صورت باید x رو متغیر مستقل و y رو ک عدد فرض کنی و از تابعت مشتق بگیری و برای مخرج y رو متغیر مستقل و x رو یک عدد فرض منی و از تابع مشتق بیگری....مثلا برای همین تابع بالایی داریم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] y%5E2x-10yx%7D%7B0+8x%5E2y-5x%5E2%7D

البته باید توجه داشته باشی که اینا مشتق بر حسب x هست.اگه تو تست، مشتق ضمنی رو بر حسب y بخواد تمام توضیحات بالا برعکس میشه !

Reza_994
18-05-2011, 17:31
سلام دوستان

جایی رو میشناسین حل کامل تمرین های کتاب حسابان جدید التالیف رو داشته باشه (مطمئن باشه )

گفتن سایت تالیف داره ولی من که پیدا نکردم

mjorh
19-05-2011, 22:47
مجانب قائم علامت تغییر میکنه ؟ من بضی جاها دیدم عوض میشه بضی جاها نه ! (تو جدول )

ashjaee
20-05-2011, 06:18
اگه منظورتون مثبت یا منفی بینهایت است بستگی به تابع داره هم میتونه تغییر کنه هم تغییر نکنه.
اگه مخرج رو یک تابع جدا بگیریم وقتی ریشه اش ساده باشه تغییر علامت میده وقتی ریشه مشاعف باشه تغییر علامت پیدا نمی کنه. مثلا مخرج x - 2 باشه تغییر علامت داریم اما اگه x^2 - 4x + 4 باشه تغییر علامت نداریم.

mjorh
20-05-2011, 12:35
اگه منظورتون مثبت یا منفی بینهایت است بستگی به تابع داره هم میتونه تغییر کنه هم تغییر نکنه.
اگه مخرج رو یک تابع جدا بگیریم وقتی ریشه اش ساده باشه تغییر علامت میده وقتی ریشه مشاعف باشه تغییر علامت پیدا نمی کنه. مثلا مخرج x - 2 باشه تغییر علامت داریم اما اگه x^2 - 4x + 4 باشه تغییر علامت نداریم.

منظورم این علامت مثبت یا منفیی که تو جدول گزاشته میشه ، بضی جاها حتی ریشه ساده هم بوده دیدم که دو
طرف مثبت بوده یا دو طرف منفی بوده !!!

ashjaee
20-05-2011, 12:45
میشه مثال بزنین من درست متوجه نشدم.

peidayepenhan
20-05-2011, 19:30
سلام دوستان بالاخره کسی فهمید سریال ۱۰۰از کی میاد؟من که تا دیروز هرچی زنگ زدم امروز فردا کردن!گفتن اخرین دفعه ۱اردیبهشت!ایا اومه؟میاد؟من دیگه روم نمیشه بزنگم!همشهری های تهرانی اگه اومد تو تهران بگید برم بگیرم!

سلام، سریال صد که خیلی وقته اومده!!! الانم تا قسمت سومش تو بازار هست

mjorh
20-05-2011, 21:07
میشه مثال بزنین من درست متوجه نشدم.

مثلا ریشه مخرج رو به دست آوردیم بعد تو جدول گزاشتیم ، از یه طرف جدول که شروع میکنیم به تعیین
علامت کردن به این ریشه مخرج یا همون مجانب قائم که میرسیم چجوری باید تعیین
علامت کنیم ؟

ulsss
22-05-2011, 12:06
سلام بچه ها من تازه شروع کردم به خوندن ارایه های ادبی از روی رمزینه و گاج و ... . الان دارم میفهمم که ارایه های ادبی مثل ریاضی قواعد داره و میشه تستهای اون رو مثل درس عربی با چند تا تکنیک و البته کمی تسلط راحت زد.
یکی از تکنیکهایی که خودم با خوندن اون چند تا کتاب کشف کردم براتون میگم:
هر تشخیصی , استعاره است.(اینو همه میدونن)
هر استعاره ای , مجاز است.(اینو خیلی ها نمیدونن)
پس: هر تشخیصی , مجاز است(اینو کمتر کسی میدونه چون هیچ کتابی نگفته)
حالا سوال من اینه ایا هر سجعی,جناس است یا هر جناسی,سجع است؟
البته بگم که من رشته ریاضی ام.

ashjaee
22-05-2011, 12:13
مثلا ریشه مخرج رو به دست آوردیم بعد تو جدول گزاشتیم ، از یه طرف جدول که شروع میکنیم به تعیین
علامت کنیم ؟

میشه یک مثال عددی بزنین؟

ammiirrrr
22-05-2011, 12:40

به نظرم این غلط میاد ... 100 % اطمینان ندارم ولی امیدوارم به دردت بخوره نظر من

در استعاره این هنرمند هست که با ظرافت کلمه ای رو به جای کلمه ی دیگه می آورد و شباهت این دو صرفا با ظرافت ی که مثلا شاعر اشاره می کنه قابل درک می شه

نرگسش عربده جوی و لبش افسوس کنان
نرگس اینجا استعاره از چشم هست ولی معنای اصلی نرگس مورد توجه شاعر بوده و یه لینک مفهومی ایجاد کرده در دنیای واقعی نرگس و چشم ربطی به هم ندارن

اونقدر کرسنه ام که ظرف رو کامل می خورم
ظرف مجاز از غذا هست صرفا به جای غذا اومده معنای اصلی ظرف مد نظر نیست و هیچ شباهتی بین این دو نیست منتها یه رابطه ی منطقی در دنیا بین ظرف و غذا هست !

اینشکلی با ریاضیت نمی شه سراغ ادبیات رفت ... اگر هم روشی باشه مثل حل انتگرال که روش های مختلف داره ولی خودت هم باید ذوق به خرج بدی

ammiirrrr
22-05-2011, 12:40

در استعاره این هنرمند هست که با ظرافت کلمه ای رو به جای کلمه ی دیگه می آورد و شباهت این دو صرفا با ظرافت ی که مثلا شاعر اشاره می کنه قابل درک می شه

نرگس اینجا استعاره از چشم هست ولی معنای اصلی نرگس مورد توجه شاعر بوده و یه لینک مفهومی ایجاد کرده در دنیای واقعی نرگس و چشم ربطی به هم ندارن

ظرف مجاز از غذا هست صرفا به جای غذا اومده معنای اصلی ظرف مد نظر نیست و هیچ شباهتی بین این دو نیست منتها یه رابطه ی منطقی در دنیا بین ظرف و غذا هست !

اینشکلی با ریاضیت نمی شه سراغ ادبیات رفت ... اگر هم روشی باشه مثل حل انتگرال که روش های مختلف داره ولی خودت هم باید ذوق به خرج بدی

ammiirrrr
22-05-2011, 12:41

mehdi_7070
22-05-2011, 21:19
سلام بچه ها من تازه شروع کردم به خوندن ارایه های ادبی از روی رمزینه و گاج و ... . الان دارم میفهمم که ارایه های ادبی مثل ریاضی قواعد داره و میشه تستهای اون رو مثل درس عربی با چند تا تکنیک و البته کمی تسلط راحت زد.
یکی از تکنیکهایی که خودم با خوندن اون چند تا کتاب کشف کردم براتون میگم:
هر تشخیصی , استعاره است.(اینو همه میدونن)
پس: هر تشخیصی , مجاز است(اینو کمتر کسی میدونه چون هیچ کتابی نگفته)
حالا سوال من اینه ایا هر سجعی,جناس است یا هر جناسی,سجع است؟
البته بگم که من رشته ریاضی ام.

پیشنهاد می‌کنم فایل زیر را نگاه کنید:

انواع سجع و جناس بررسی شده...

به نظر می‌رسه چندان ربطی به هم ندارند! :31:

mestry
22-05-2011, 23:48
علامت کنیم ؟
ببخشید که جای دوستمون جواب میدم !....در اینصورت باید از تابع حد بگیری، یعنی تابعت ور از چپ و راست به ریشه مخرج میل بدی و ببینی تابع چه رفتاری داره !..... معمولا تو جدول برای تابع فلش به سمت پایین و بالا میذارن که یعنی نزولیه یا صعودی، در عوض برای مشتق تابع تو جدول مثبت و منفی میذارن !

ulsss
23-05-2011, 10:55

این جمله <هر استعاره ای , مجاز است.> رو من در جزوات خیلی از اساتید شهرمون دیدیم,همچنین درکتاب ارایه های ادبی رمزینه موجود است همچنین در این فایل

من مشکلم جناس و سجع بود. ولی بهر حال ممنون

ulsss
23-05-2011, 11:01
پیشنهاد می‌کنم فایل زیر را نگاه کنید:

انواع سجع و جناس بررسی شده...

به نظر می‌رسه چندان ربطی به هم ندارند! :31:
این فایل رو از خیلی وقت پیش داشتم.ولی متشکرم.
درضمن من بعد از صحبت با یکی از معلما جوابمو گرفتم. جواب اینه:هر سجعی جناس نیست و هر جناسی سجع نیست
ولی دو کلمه می توانند هم سجع باشند و هم جناس.

tariran0
25-05-2011, 18:16
سلام دوستان
من تو قسمت پیوستگی یه اشکال پیدا کردم کمکم کنید
ببینید مثلا تست می گه تعداد نقاط ناپیوستگی فلان تابع در [a,b] کدام است؟
ما باید خود نقاط a و b هم حساب کنیم؟ منظورم اینه که مثلا برای a باید حد چپش رو هم حساب کرد یا چون تو دامنه نیست نباید حد چپ رو حساب کرد؟
مثلا امکان داره که تابع در نقطه a پیوستگی راست داشته باشه. حالا نقطه a نقطه ناپیوستگیه (چون پیوستگی چپ نداره) یا پیوستست (چون حد چپ عضو دامنه نیست)؟
در مورد (a,b) چطور؟

mestry
25-05-2011, 23:35
سلام دوستان
ما باید خود نقاط a و b هم حساب کنیم؟ منظورم اینه که مثلا برای a باید حد چپش رو هم حساب کرد یا چون تو دامنه نیست نباید حد چپ رو حساب کرد؟
مثلا امکان داره که تابع در نقطه a پیوستگی راست داشته باشه. حالا نقطه a نقطه ناپیوستگیه (چون پیوستگی چپ نداره) یا پیوستست (چون حد چپ عضو دامنه نیست)؟
در مورد (a,b) چطور؟
اینجا دو مبحث میتونه مطرح بشه: یکی پیوستگی در بازه و یکی پیوستگی در نقطه....اگه منظور سوال پیوستگی در بازه باشه، نقاط a,b حساب نمیشن ولی اگه پیوستگی در نقطه باشه نقاط a,b رو هم باید جزو نقاط ناپیوسته بشماری....یکی از ابهامات حسابان و حساب دیفرانسیل همینه، امسال هم بخاطر همین تعریف حد رو تو کتاب حسابان عوض کردن، اما ما باید همونطور که خوندیم جواب بدیم و کاری به تعریف جدید نداریم (برای کنکور امسالو میگم)

ulsss
25-05-2011, 23:55
سلام دوستان
در مورد (a,b) چطور؟
در مورد a و b
در [a,b]
اگه پیوستگی در بازه رو خواست باید نقطه a پیوستگی راست و b پیوستگی چپ داشته باشه تا بازه پیوسته باشه.
اگه نقاط ناپیوسته رو خواست aوb ناپیوستن چون حد ندارن.
در (a,b)
به نقاط aوb کار نداریم چون جز نقاط داخل بازه نیستند.

Reza31001
26-05-2011, 07:37
سلام دوستان
در مورد (a,b) چطور؟

این موضوع یکی از مهمترین اشکالات کتاب درسیه!

پارسال هم که ما این مشکل رو از معلمامون پرسیدیم گفتن با سازمان سنجش هم این موضوع رو بیان کردن چون واقعا در مورد بازه بسته [a,b] تکلیف معلوم نیست! مثلا تابع y=x^2 در هر بازه بسته دلخواه [a,b] پیوسته هست ولی هر کدوم از دو نقطه a و b یک نقطه ناپیوستگی محسوب میشه!

البته در مورد بازه باز (a,b) این مشکل وجود نداره چون نقاط a , b جزو بازه نیستند بنابراین نقطه ناپیوسته هم محسوب نمیشن
اما اینکه چکار کنیم؟ سازمان سنجش خودش چند ساله که این موضوع رو میدونه برای همین در مورد این موضوع هیچ وقت سوالی رو که در اون بازه بسته طرح شده رو استفاده نمی کنه شما هم اگه بررسی کنید میبینید سالها از آخرین تستی که در این مورد با بازه بسته طرح شده می گذره ( یادم نیست دقیقا چقدر ولی خیلی وقته که طرح نشده) برای همین زیاد نگران نباشید!

boy iran
26-05-2011, 10:21
سلام دوستان

ببخشید فکر نکنم این سوال مربوط به اینجا باشه ولی بهترین جاش فکر کنم اینجا هست !

من یک رفیق دارم دیپلم برنامه نویسی کامپیوتر داره کار دانش میخواد فوق دیپلم بگیره بعد دو سال بعدش میخواد بیاد پیام نور منم نمیدونم کجا بره باید بره چه مرکزی یعنی دبیرستان یا جای دیگه اطلاعاتم در حد صفر ممنون اگر راهنمایی کنید

boy iran
28-05-2011, 19:15
چرا این انجمن اینجوری شده !

کسی نیست این سوال رو جواب بده ؟

eshghe abi
29-05-2011, 13:15
سلام.
يه سري سوال عربي كه در حين مطالعه عربي مبتكران (اياد فيلي) پيش اومد:
1- جمع اخت (به معني خواهر) ميشه اخوات اين جمع سالم مونث هست يا مكسر؟
2- اسم اشاره و موصول مثني معرب هستش.تو اين كتاب و جزوه دبيرمون همينو گفته اما تو مثال ها فقط مذكرها مثل هذان هذين ذكر شده.مثني مونث هم معربه؟
3- فعل مضارع كدوم اعراب هاش فرعيه كدوما اصلي؟مثلا ثبوت نون،حذف نون،ضمه،فتحه،كسره اينا كدوما اصليه كدوما فرعيه؟
4- اگر مضاف اليه معرفه باشه مضاف هم معرفه هستش.حالا اگه نكره باشه هم مضاف نكره هست.درسته؟(طبق مبتكران اگر اشتباه نفهميده باشم)
5- يكي از آزموناي گام اول گزينه دو اومده:
الليله احصي الشهداء فكانوا اربعه
حالا حركت گذاري... :31: دبيرمون يكي از شرايط مفعول فيه بودن رو گفته "نقش ديگري نداشته باشه" البته معني "در" هم بايد بده.اين جا چرا "الليله" مبتدا نيست و مفعول فيه هستش؟:31: وقتي نقش مبتدا ميتونه بگيره نبايد مفعول فيه بشه ديگه.
اين جمله كه تقريبا آسونه ولي اگه جملش سخت بود و نشد معني كنيم اين طور تستارو نميشه جواب داد يعني؟:31:
6- اين موضوع دو جاي مبتكران اومده و مثل اينكه اشتباه چاپي نيست.
انَّ للشمس فوائدَ كثيرةً
يعني فوائد ، فتحه " َ " داره ولي كثيرة ، تنوين فتح " ً " داره .چرا فوائد تنوين نميگيره ؟ من ميگم شايد بر وزن مفاعل حسابش كرده شده غير منصرف؟ولي به نظرم بر وزن مفاعل نيست . و اگر هم اين فرض درست باشه صفت كه تابعه چرا كثيرة تنوين گرفته؟:31: پس:
- چرا فوائد تنوين نداره؟
- آيا فوائد غيرمنصرف محسوب شده يا قاعده ديگري هستش؟آيا واقعا غير منصرف و بر وزن مفاعل هستش؟
- چرا صفت به تبعيت تنوين نگرفته؟

مسئله اين است.:31:
ببخشيد از ازدياد سوالات.
ممنون.:11:

vahid-p
30-05-2011, 00:25
فکر کنم جمع مکسر. چون اگه سالم بود می شد اختات

- فعل مضارع كدوم اعراب هاش فرعيه كدوما اصلي؟مثلا ثبوت نون،حذف نون،ضمه،فتحه،كسره اينا كدوما اصليه كدوما فرعيه؟
فکر کنم ضمه و کسره و فتحه ( سکون هم فکر کنم اصلی باشه. البته نمی دونم شاید مبنی بشه چون فعل امر که مبنیه شاید برای لم یذهب و... هم مبنی به حساب بیان ) اصلی باشن و بقیه فرعی.

- اگر مضاف اليه معرفه باشه مضاف هم معرفه هستش.حالا اگه نكره باشه هم مضاف نكره هست.درسته؟(طبق مبتكران اگر اشتباه نفهميده باشم)
با مثال به صورت فارسی هم فکر کنم بشه به جواب رسید. فرض می گیریم سه کلمه کتاب و علی و مردی داریم.
کتاب نکره. علی معرفه . مردی هم نکره.
خب : کتابِ علی می شه معرفه. کتابِ مردی نکره . ولی من هر وقت دیدم همیشه مضاف الیه معرفه بوده. چون متاسفانه ایادفیلی خیلی از نکاتی که برا انسانیاست رو برای ریاضی ها هم نوشته بدون اینکه ذکر کنه برای علوم انسانیه.

اين جا چرا "الليله" مبتدا نيست و مفعول فيه هستش؟
خب اینجا در مورد شب توضیح نمی ده که مبتدا باشه. اینجا می گه شباهنگام شهدا را شمردند پس چهار نفر بودند. ( شباهنگام رو حال کردین ؟؟؟ :31: ) . کلا اینجا معلومه قید زمان هست پس داره از هنگام وقوع شمارش شهدا اطلاع می ده. توضیحی در مورد جمله است نه جمله توضیحی در مورد مبتدا.

- چرا فوائد تنوين نداره؟
- آيا فوائد غيرمنصرف محسوب شده يا قاعده ديگري هستش؟آيا واقعا غير منصرف و بر وزن مفاعل هستش؟
فوائد احتمالا غیر منصرف باشه ولی بر وزن مفاعل نیست. اول فکر کردم هست چون ظاهرش بر وزن مساجد هست ولی "م" در مساجد جز ریشه نیست و ریشه سجد است. پس فوائد بر وزن مفاعل نیست .
تبعیت صفت از موصوف ربطی به تنوین داشتن و نداشتن موصوف نداره. اعراب مهمه. یعنی منصوب یا مجرور بودن. از طرفی نکره و معرفه بودن هم برای هر کلمه ای به شکل مناسبش به کار می ره. هیچ وقت نگفتن که صفت از نظر ظاهر حرکت گذاری مثل همن ، می گن که از نظر معرفه و نکره بودن، اعراب و... . اگه اینطوره حرکت گذاری صفت به صورت جمله چیکارش می کردی؟ در صورتی که مثلا : رایت رجلً یذهب الی بیته. خب یذهب الی بیته هیچ حرکتیش فتحه و تنوین فتحه نیست ولی کل جملش منصوب محلا است.

ولی کلا معلومه به حواشی زیاد گیر می دی در صورتی که از کنکوریای ریاضی و تجربی این انتظارات نمی ره. برو ببین سوالات عربی چند سال اخیر رو ببین که واقعا در قالب کتاب طرح می شه و نکات اضافی شاید در تسریع رسیدن به جواب تاثیر داشته باشه ولی مطمئن باش با خود مطالب کتاب هم می شه به جواب رسید.

---------- Post added at 01:25 AM ---------- Previous post was at 01:23 AM ----------

راستی همش بر اساس احتمالات بود و رو گفته هام حساب باز نکن. به نظرم در حد کتاب کافیه بدونی.
راستی اینایی که نوشتم یه اشتباهاتی داشت که تو دو پست بعد می تونید تصحیح شدش رو ببینید.

boy iran
31-05-2011, 11:20
سلام

پیش انسانی داشته باشی میتونی توی کنکور پیام نور شرکت کنی

vahid-p
03-06-2011, 10:48
فکر کنم ضمه و کسره و فتحه ( سکون هم فکر کنم اصلی باشه. البته نمی دونم شاید مبنی بشه چون فعل امر که مبنیه شاید برای لم یذهب و... هم مبنی به حساب بیان ) اصلی باشن و بقیه فرعی.
ببخشید یه اشتباهی کردم. اون "لم" فعل بعدش درسته مجزومه ولی خب معربه ( چون هر گردی که گردو نیست ). از طرفی هنوزم فکر می کنم که امر مبنی باشه. نمی دونم کجا خوندم ولی این ذهنیت برام مونده. ولی فکر کنم تو کتاب ایاد فیلی اون قسمت افعال و اینا نوشته باشه، یه نگاهی بنداز.
ضمنا فعل مضارع کسره هم نمی گیره، هر وقت گرفت بدون اون در اصل سکون بوده که با ساکن اسم بعدیش مجاورت داشته و اولی کسره گرفته.

Reza31001
03-06-2011, 15:48
سلام

پیش انسانی داشته باشی میتونی توی کنکور پیام نور شرکت کنی

سلام

اگه جملتون سوالیه که جوابش مثبته

ما کلا دو نوع کنکور داریم 1-کنکور سراسری: قبولی در دانشگاههای دولتی، غیرانتفاعی و پیام نور
2- کنکور آزاد: قبولی در دانشگاه آزاد

esfehanei
03-06-2011, 22:54
دوستان یه سوال
اگه یه ضابطه بمون بدن چه جوری میتونیم بفهمیم یک به یک هست یا نه؟
بدون رسم هااا
لطفا یه کمکی بدید
اینا از کتابای سال دوم حذف شده ولی تو مدرسه ما سوال ممکنه بدن:13::41:

ALt3rnA
04-06-2011, 06:26
دوستان یه سوال
بدون رسم هااا
لطفا یه کمکی بدید
همونجوری که ثابت میکنی تابع هست
منتهی بر عکسش .
در کل میتونی جای x و y رو عوض کنی تا تابع معکوس بدست بیاد بعد ثابت کنی این تابعه

Mohammad Hosseyn
04-06-2011, 10:33
دوستان یه سوال
بدون رسم هااا
لطفا یه کمکی بدید
اینو دیشب نوشتم ، بعد سایت ترکید D: ... گفتم امروز بزارم. فقط در جهت تکمیل صحبتهای دوستمون که توضیح دادنه :46:
------------------------------------------------------------------
مثل اینه که بخوای بفهمی یه ضابطه تابع هست یا نه ...

برای اینکه یه ضابطه تابع باشه باید بر ببینی به ازای هر x یه y داشته باشی ...

مثلا ضابطه ی :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{150}&space;x^{2}+y^{2}=k

باید y رو تنها کنی و و اونوقت مشخص میشه که ضابطه تابع هست یا نه :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{150}&space;y=%5Csqrt{k-x^{2}}

اینجا مشخصه به ازای هر x ما دوتا y داریم . اونم بخاطر وجود رادیکاله که دو جواب میده .

حالا اگه یه تابع داشته باشیم که بخوایم ببینیم یک به یک هست همینکارو میکنیم.فقط x رو تنها میکنیم که ببینیم به ازای هر y چندتا x داریم. اگه بیشتر از یکی باشه تابع یک به یک نیست .

مثلا :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{150}&space;y=x^{2}
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{150}&space;%5Csqrt{y}=x
بازم بخاطر جذر هر y دوتا x داره حتما. پس یک به یک نیست . (در واقع باید اثبات کنی معکوس تابع هم تابع هست :46:)
زیاد سخت نیست چون عواملی که باعث میشه تابع یک به یک نباشه مشخصن. جذر و قدر مطلق و توابع مثلثاتی و ... .

امیدوارم توضیح ناقصم کمک کرده باشه ...

ulsss
04-06-2011, 18:55
بچه ها کسی میدونه مصراع (عهد تو سخت سست بنیاد است) تناقض داره یا نه؟؟؟ رمزینه گفته که تضاد نداره چون سخت اینجا یعنی یسیار. حالا نمیدونم تناقض داره یا نه . اگه داره چی جوری؟

Mohammad Hosseyn
04-06-2011, 22:17
بچه ها کسی میدونه مصراع (عهد تو سخت سست بنیاد است) تناقض داره یا نه؟؟؟ رمزینه گفته که تضاد نداره چون سخت اینجا یعنی یسیار. حالا نمیدونم تناقض داره یا نه . اگه داره چی جوری؟
نداره .... جوابشم همونه که سخت به معنی بسیاره ... اگه در معنی سخت (متضاد سست) میومد تضاد داشت :46:

esfehanei
04-06-2011, 23:37
خیلی ممنون از دوستان
لطفا اگه ممکنه بفرمایید چه جوری میشه نمودار تابع لگاریتمی رو رسم کرد مثلا log(2x+2)در مبنای مثلا 5
لازم نیست حتما رسم کنید فقط روش بدست آوردنشو بگید
همچنین از راه نقطه یابی و... نه ها مثل رسم همون تابع مثلا x^2+2
باز هم ممنون از کمک دوستان
باتشکر

ulsss
05-06-2011, 09:45
نداره .... جوابشم همونه که سخت به معنی بسیاره ... اگه در معنی سخت (متضاد سست) میومد تضاد داشت :46:
سوال کنکور 89 عمومی انسانی بود گفته که داره.

Mohammad Hosseyn
05-06-2011, 11:42
سوال کنکور 89 عمومی انسانی بود گفته که داره.

هر گاه دو مفهوم متضاد رابه هم نسبت دهیم یا آن دو را در یک چیز جمع کنیم آرایه متناقض‌نما شکل می‌گیر

این تعریف پارادوکس ... گیر مسئله سر همین مفهومه .
آیا مفهوم سخت در اونجا همون مفهوم متضاد سستیه ، یا معنی دیگش مد نظره ؟؟

اگه به معنی "بسیار" اومده باشه چون مفهومش اصلا در تضاد با "سستی" نیست پس متناقض نما نداریم تو این بیت ...
اگر هم نه که داریم ...

باید به شاعر این بیت مراجعه کنیم و ببینیم منظورش چی بود :31:

ولی به نظر من احتمال زیاد همون معنی بسیار رو داره ....
تو کنکور هم چه بسا جواب ها غلط باشن . یا سر همین بیت اختلاف نظر باشه و نظر طراح اونجوری ... به هر حال ملاک اینجا کنکوره :46:

mestry
06-06-2011, 09:58
سلام.
يه سري سوال عربي كه در حين مطالعه عربي مبتكران (اياد فيلي) پيش اومد:
2- اسم اشاره و موصول مثني معرب هستش.تو اين كتاب و جزوه دبيرمون همينو گفته اما تو مثال ها فقط مذكرها مثل هذان هذين ذكر شده.مثني مونث هم معربه؟
3- فعل مضارع كدوم اعراب هاش فرعيه كدوما اصلي؟مثلا ثبوت نون،حذف نون،ضمه،فتحه،كسره اينا كدوما اصليه كدوما فرعيه؟
4- اگر مضاف اليه معرفه باشه مضاف هم معرفه هستش.حالا اگه نكره باشه هم مضاف نكره هست.درسته؟(طبق مبتكران اگر اشتباه نفهميده باشم)
5- يكي از آزموناي گام اول گزينه دو اومده:
الليله احصي الشهداء فكانوا اربعه
حالا حركت گذاري... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دبيرمون يكي از شرايط مفعول فيه بودن رو گفته "نقش ديگري نداشته باشه" البته معني "در" هم بايد بده.اين جا چرا "الليله" مبتدا نيست و مفعول فيه هستش؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] وقتي نقش مبتدا ميتونه بگيره نبايد مفعول فيه بشه ديگه.
اين جمله كه تقريبا آسونه ولي اگه جملش سخت بود و نشد معني كنيم اين طور تستارو نميشه جواب داد يعني؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
6- اين موضوع دو جاي مبتكران اومده و مثل اينكه اشتباه چاپي نيست.
انَّ للشمس فوائدَ كثيرةً
يعني فوائد ، فتحه " َ " داره ولي كثيرة ، تنوين فتح " ً " داره .چرا فوائد تنوين نميگيره ؟ من ميگم شايد بر وزن مفاعل حسابش كرده شده غير منصرف؟ولي به نظرم بر وزن مفاعل نيست . و اگر هم اين فرض درست باشه صفت كه تابعه چرا كثيرة تنوين گرفته؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] پس:
- چرا فوائد تنوين نداره؟

مسئله اين است.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ببخشيد از ازدياد سوالات.
ممنون.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

1. جمع مکسره
2. بله، مثنی هم مذکرش و هم مونثش معربه
6. فوائد غیر منصرف هست....جمع های مکسر 5 و 6 حرفی غیر منصرف هستن مثل: مفاعل، مفاعیل، فعائل و...

بقیه رو وحید عزیز توضیح دادن !

eshghe abi
12-06-2011, 19:32
در مورد عربي احتمالا به زودي ميام بعضياش بحث داره :31:دست هر دو عزيز كه جواب دادن درد نكنه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فعلا رفتم سراغ شيمي
آزمون 11 گزينه دو تست 227 تو سوال گفته "فسفر پنتا اكسيد" ولي تو پاسخنامه اين مدله: p 4 o 10 (اعداد انديس ها هستند :31: ) مگه اين نميشه "تترا فسفر دكا اكسيد"؟ يا بر حسب عدد اكسايش "فسفر(V) اكسيد"؟پس اين "فسفر پنتا اكسيد" چيه؟ :31: نامگذاريش اشتباهه يا روششو من نميدونم؟:31:
ممنون.:11:

Alishmas
13-06-2011, 12:33
آقا يه نامه اداری ميخوام واسه وام گرفتن از دانشگاه ، با محل درست تاريخ و اين مسائل !! قراره اين سؤال تو امتحان بياد :31: ... کسی ميتونه کمک کنه ؟

shah abas
13-06-2011, 14:35
در مورد عربي احتمالا به زودي ميام بعضياش بحث داره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]دست هر دو عزيز كه جواب دادن درد نكنه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فعلا رفتم سراغ شيمي
آزمون 11 گزينه دو تست 227 تو سوال گفته "فسفر پنتا اكسيد" ولي تو پاسخنامه اين مدله: p 4 o 10 (اعداد انديس ها هستند [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ) مگه اين نميشه "تترا فسفر دكا اكسيد"؟ يا بر حسب عدد اكسايش "فسفر(V) اكسيد"؟پس اين "فسفر پنتا اكسيد" چيه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نامگذاريش اشتباهه يا روششو من نميدونم؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ممنون.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگه زیروندهاش رو ساده کنیم میشه فسفرپنتا اکسید. ولی ماده یه نوعیی هست که به صورت p2o5 پیدا نمیشه انگار. برای همین به همون p4o10 می گن فسفر پنتا اکسید:

MASTERSELITE
13-06-2011, 15:57
اگه زیروندهاش رو ساده کنیم میشه فسفرپنتا اکسید. ولی ماده یه نوعیی هست که به صورت p2o5 پیدا نمیشه انگار. برای همین به همون p4o10 می گن فسفر پنتا اکسید:

تنها استثنا کتاب درسی هست که بهش میگن واکنش دیمر شدن !

Atefe_72
29-06-2011, 23:08
سلام
جمله های زیر کدومش کنایس؟اگه نیس چرا؟؟
1-کشیده آب نکشیده
2-دو دل
3- نمک نشناس
4- نی پیچ حلقوم
5-شش دانگ حواس
(تو کتاب ژرف اندیشان کنایه نیس)

Tabasom.Sweet
16-07-2011, 04:11
سلام
جمله های زیر کدومش کنایس؟اگه نیس چرا؟؟
1-کشیده آب نکشیده
2-دو دل
3- نمک نشناس
4- نی پیچ حلقوم
5-شش دانگ حواس
(تو کتاب ژرف اندیشان کنایه نیس)

سلام نظر من:

شماره های 1و 2و3 کنایه هستند

ولی 4.5 تشبیه

اگر با نظر کتاب همخوانی داره بگو دیدم رو توضیح بدم
----------
یک توصیه: برای کنکور ادبیات رو از محدوده ی تستای اخیر کنکور کتاب های دکتر سبطی فراتر نرو

من خودم مطالعات ادبی از کودکیم زیاد دارم کنکور خودم هم که سال گذشته بود 85 زدم

ولی باید بدونی که زیبایی ادبیات به همینه که دید های متقاوت نتایج مختلف میده و اصولا ابهام زیبایی محسوب میشه

بخاطر این گاهی اوقات نمیشه یک جواب قاطع گفت و بزرگان هم با هم اختلاف نظر دارند

پس راه صحیح برای این که دید طراحان کنکور رو پیدا کنی همونی هست که گفتم

تستای اخیر ، کتابای دکتر سبطی که انصافا جواب میده

Samba
16-07-2011, 11:13
سلام

يه سوال جالب از دنباله

دنباله زير به چه عددي همگراست

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{a_{n}}=\frac{\sqrt[n]{n!}&space;}{n}

Samba
16-07-2011, 11:35
يك سوال ديگه !!!

sin18 رو بدون استفاده از ديفرانسيل و ماشين حساب! و فقط با استفاده از روابط مثلثاتي به دست آوريد(18درجه)

Keyser Söze
16-07-2011, 12:52
يك سوال ديگه !!!

sin18 رو بدون استفاده از ديفرانسيل و ماشين حساب! و فقط با استفاده از روابط مثلثاتي به دست آوريد(18درجه)

Headphone
16-07-2011, 14:51
يك سوال ديگه !!!

روش اول ( 4 دقیقه طول کشید) :
البته یه کوچولو مشتق داره!:31:

روش دوم : ( 30 دقیقه طول کشید )

Samba
16-07-2011, 15:30
يك سوال ديگه !!!

آفرين به Headphone روش حل خودمم دوميه!!

ولي سرعتت يه كمي پايينه اين سوال كلا زير90 ثانيه حل شد(البته واسه من!!!!!!)

جمله آخري حذف شد!!!!!:31:

Headphone
16-07-2011, 15:42
آفرين به Headphone روش حل خودمم دوميه!!

ولي سرعتت يه كمي پايينه اين سوال كلا زير90 ثانيه حل شد(البته واسه من!!!!!!)

ولي جواب كدومه؟!؟!!!؟؟ اولي يا دومي؟؟!؟!؟!؟(البته دومي درسته) ولي چرا جوابا يكي نيس؟؟!؟:41:

Headphone عزيز در روش اول توجه نكردي كه ريشه مشتق رو به دست آوردي نه جواب مسئله رو
جوابها که یکیه :

مساوی قرارشون بده ، به توان 2 برسون یا همون اولیه رو با رادیکال مرکب بنویس

دومی به این دلیل زیاد طول کشید ، چون من اول اولیه رو بدست آوردم ، مغزم با اون پر شد:31: ، تا خالی شد طول کشید:31: و البته این اولین سوال مثلثاته که بعد از 1 ماه حل میکنم:20:

اون جمله آخری هم نفهمیدم:31:

Samba
16-07-2011, 15:48
سلام

يه سوال جالب از دنباله

دنباله زير به چه عددي همگراست

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{a_{n}}=\frac{\sqrt[n]{n!}&space;}{n}

و اينم از جواب(البته نمي خواستم جواب بدم به دليل برخي مسائل ....... مجبور به جواب دادن شدم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{n}=\frac{\sqrt[n]{n!}}{n}&space;\Rightarrow&space;ln&space;a_{n}=ln&space;\frac{\sqrt[n]{n!}}{n}=ln\sqrt[n]{\frac{n!}{n^{n}}}=\frac{1}{n}ln\frac{n!}{n^{n}}=\ frac{1}{n}(ln\frac{1}{n}&plus;ln\frac{2}{n}&plus;&space;...&space;&plus;ln\fr ac{n}{n})=\frac{1}{n}\sum_{i=1}^{n}ln\frac{i}{n}=\ int_{0}^{1}lnx=xlnx-x&space;(0,1)=-1&space;\Rightarrow&space;lna_{n}=-1\Rightarrow&space;a_{n}\rightarrow&space;\frac{1}{e}

Headphone
17-07-2011, 10:47
راهتون درسته ولی cos 36 دقیقا برابر 0.8 نیس! تقریبا برابر 0.8 ه...

پس sin 18 هم "تقریبا" میشه اون مقداری که بدست آوردید

ALt3rnA
17-07-2011, 12:42
يك سوال ديگه !!!

این سواال بسی مساله زیباییه !
حلش هم اصلا نیاز به مشتق و ضریب قوس نداره
با فرمول های جمع به ضرب راحت حل میشه (البته نه خیلی راحت :دی )
ولی من جوابشو نمیزارم اینجا ! جون اینجا اتاف حل مساله نیست . تو بخش رباضی بزنیدش من در خدمتم ! : دی

Tabasom.Sweet
20-07-2011, 15:36
این سواال بسی مساله زیباییه !
حلش هم اصلا نیاز به مشتق و ضریب قوس نداره
با فرمول های جمع به ضرب راحت حل میشه (البته نه خیلی راحت :دی )
ولی من جوابشو نمیزارم اینجا ! جون اینجا اتاف حل مساله نیست . تو بخش رباضی بزنیدش من در خدمتم ! : دی

:11:

برای رفع اشکال نصیحت که نمیکنیم سوال های بچه ها رو حل میکنیم دیگه:46:

dr mahsa
20-07-2011, 15:44
من كلا يك روشي ميخوام كه جذر رو بدونه ماشين حساب بدست بيارم(دقيق):31:

dr mahsa
20-07-2011, 16:01
البته نه با روش هميشگي يك روش سريع ميخوام:41::31:

Samba
20-07-2011, 21:13

يك روش هست كه تو كتاب ديفرانسيل هم بهش اشاره شده(قضيه ريشه نيوتون) كه با دقت قابل قبولي جواب رو بهتون ميده

در حالت كلي براي حساب كردن مقدار[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{a} براي a>0 مي دانيم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]{a} ريشه ي مثبت معادله [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](x)=x^{2}-a=0 است كه با روش نيوتون داريم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]^{_{n&plus;1}}=\frac{1}{2}(x_{n}&plus;\frac{a}{x_ {n}})

البته اين روش سريعتر از روش معموليه ولي شايد سريعترين روش نباشه

موفق باشيد

Aryan007
21-07-2011, 04:08
يك روش هست كه تو كتاب ديفرانسيل هم بهش اشاره شده(قضيه ريشه نيوتون) كه با دقت قابل قبولي جواب رو بهتون ميده

در حالت كلي براي حساب كردن مقدار[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] براي a>0 مي دانيم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ريشه ي مثبت معادله [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] است كه با روش نيوتون داريم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7D%28x_%7Bn%7D&plus;%5Cfrac%7Ba%7D%7Bx_%7Bn%7D%7D%29

البته اين روش سريعتر از روش معموليه ولي شايد سريعترين روش نباشه

موفق باشيد

توی این روش n چیه؟:31:(من میرم سوم.رشته ام تجربی است).

دوستان سایتی یا کتابی مد نظر دارید که همچین روش ها ساده ای رو برای درسایی مثل فیزیک و ریاضی داشته باشه؟

Samba
21-07-2011, 09:53
توی این روش n چیه؟:31:(من میرم سوم.رشته ام تجربی است).

دوستان سایتی یا کتابی مد نظر دارید که همچین روش ها ساده ای رو برای درسایی مثل فیزیک و ریاضی داشته باشه؟

n دقت رو مشخص مي كنه اگه n به سمت بي نهايت ميل كنه ريشه رو با دقت بالايي مي توان مشخص كرد

Headphone
22-07-2011, 15:37
عبارت : « سید محمدعلی جمال زاده ، فرزند سید جمال الدین واعظ اصفهانی ،پدر داستان نویسی جدید ، با زبان ساده و عامیانه و بهره گیری از لغات متداول و رایج در میان مردم نوشته های خود را شاخص و ممتاز ساخت . »

تو عبارت بالا :« سید محمدعلی جمال زاده» چند تکواژ و واژه است ؟ ( لطفا جدا جدا بنویسیدش :11: )
« سید جمال الدین واعظ اصفهانی »چند تکواژ و واژه است ؟ ( لطفا جدا جدا بنویسیدش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )

«عامیانه» چند تکواژه ؟

ممنون:11:

Samba
22-07-2011, 18:38
عبارت : « سید محمدعلی جمال زاده ، فرزند سید جمال الدین واعظ اصفهانی ،پدر داستان نویسی جدید ، با زبان ساده و عامیانه و بهره گیری از لغات متداول و رایج در میان مردم نوشته های خود را شاخص و ممتاز ساخت . »

تو عبارت بالا :« سید محمدعلی جمال زاده» چند تکواژ و واژه است ؟ ( لطفا جدا جدا بنویسیدش :11: )
« سید جمال الدین واعظ اصفهانی »چند تکواژ و واژه است ؟ ( لطفا جدا جدا بنویسیدش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )

«عامیانه» چند تکواژه ؟

ممنون:11:

اگه اشتباه نكنم سراسري هنر 87 وسراسري رياضي 88 :31:

تو يه تعريف براي واژه يه جا ديدم كه اگه چندتا كلمه يه معني رو تداعي كنند يه واژه محسوب ميشن(با اين حساب 1 واژ هست) البته مطمئن نيستم

سيد/محمد/علي/e/جمال/زاد/ه

سيد/جمال الدين/e/واعظ/e/اصفهاني

البته براي نقش نماهاي اضافه مطمئن نيستم چون بستگي به تلفظ هم داره(من معمولش رو نوشتم وصد البته اينطور تستاي اختلافي تو كنكور نمياد)(جمال الدين هم يه واژه هست چون براساس يكي از درساي املاء اينگونه كلمه ها يه واژه در نظر گرفته ميشن)

عاميانه هم سوال كنكور سراسري بوده و 3 تكواژ هست عام+ي+انه (البته خودم يه مدت توش گير كرده بودم كه يكيه يا دوتا)

البته من فارسيم زياد قوي نيست از دوستان هم ميخوام كه نظراتشون رو بگن

Atefe_72
09-08-2011, 20:21
یه سوال عربی:
موده معنی دانشم میده؟؟؟

Headphone
10-08-2011, 00:56
یه سوال عربی:
موده معنی دانشم میده؟؟؟
تا اونجایی که من دیدم فقط به معنی عشق و دوستی و محبت بوده ، حالا اگه جمله ش رو بذاری بهتر میشه گفت

Atefe_72
10-08-2011, 16:12
تا اونجایی که من دیدم فقط به معنی عشق و دوستی و محبت بوده ، حالا اگه جمله ش رو بذاری بهتر میشه گفت

با عرض معذرت این معنیش جواب نبود............

eshkene
10-08-2011, 18:05
سلام بچه من ریاضیا 92 زدم اگه کمکی از دستم بر میاد در خدمتم

---------- Post added at 07:05 PM ---------- Previous post was at 07:01 PM ----------

یک روش ذهنی هستش که با توجه به مربع کامل و مکعب کامل میشه ذهنی ریشه دوم وسوم گرفت.

Atefe_72
15-08-2011, 17:59
1- مگه معنی بحث عن،جستجوکردن و معنی بحث،صحبت کردن نمیشه؟ولی یه جا دیدم که معنی بحث عن صحبت کردن بود:18:
2- برای سخاء فعل و صفت مونث میاد؟اگه نمیاد چرا؟
3- عشرین مبنیه؟؟یعنی نونش همیشه فتحه داره؟
4- چرا واسه شعوب(ملت ها)صفت و فعل مونث میاد؟؟
5- ابوک در اصل ابوین بوده که یا و نونش افتاده؟؟؟
ممنووون

Samba
17-08-2011, 16:57
1- مگه معنی بحث عن،جستجوکردن و معنی بحث،صحبت کردن نمیشه؟ولی یه جا دیدم که معنی بحث عن صحبت کردن بود:18:
ممنووون

1- تو عربی اگه حرف اضافه بعد فعل بیاد معنی فعل عوض میشه(معمولا) "بحث عن" هم به معنی جستجو کردن هست(تو یکی از کارگاه ترجمه ها اومده)

2- نمیدونم ولی فک کنم بیاد !!!:31:

3- تو عربی اسمهای جمع نقش مفرد مونث دارن

4-ابوین غلطه!!! ابو جز اسماء خمسه هست که ضمیر متصل "ک" بهش اضافه میشه

موفق باشید

mka703
18-08-2011, 18:55

یه روش اتفاقی از کتاب دیفرانسل خوندم البته من رشته م تجربی بود و زیاد با اصول این روش آشنا نیستم. فقط روشش و بهت میگم :46: مثلا میخوای جذر 52 رو بگیری. نزدیک ترین مربع کامل قبل از 52 چیه؟ 49 ! جذرش میشه 7. این 7 و نیگه دار. حالا 49 رو از 52 کم کن. میشه 3. حالا این 3 رو تقسیم بر کل ( اون 7 که گفتم ضربدر 2) این 2 همیشه همین 2 هست! حالا یه 7 داریم و یه 3 جهاردم. میشه 7 و 3 چهاردم یا همون 7 و 21 صدم. امیدوارم متوجه شده باشید.

1- مگه معنی بحث عن،جستجوکردن و معنی بحث،صحبت کردن نمیشه؟ولی یه جا دیدم که معنی بحث عن صحبت کردن بود[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ممنووون

1. من فقط جستجو رو شنیدم.
2. الف و همزه زاید در آخر مصادر باشه مونثن!
3. نمیدونم اعداد عربی چیز مزخرفیه. این سوالتم فک نمیکنم زیاد مهم باشه واسه کنکور.
4. چون جمع مکسره!!
5. خیر. ابوین یعنی دو پدر. ابویک یعنی دو پدرت. اب یعنی پدر. ابوک یعنی پدرت. البته نقششون متفاوته.
موفق باشی!

mestry
20-08-2011, 09:07
ممنووون

1- بله، "بحث عن" در بعضی موارد (که خیلی کم پیش میان) معنی بحث رو میده. فکر نمیکنم تو کنکور همچین چیزی بدن.
2- احتمال زیاد میدم که نمیاد. سخاء خودش مذکره و اگه براش صفت بیاد، صفتش از لحاظ جنسیت باید تابع موصوفش باشه، پس مذکر میاد.
3- مبنی یا معربش رو نمیدونم (یادم رفته دی: ) اما اینو میدونم که بله، حرکت نونش همیشه ثابته و فقط "ی" تغییر میکنه، یعنی به این دو صورت میاد:

عشرین
عشرون

4- خیر. اَبَوَین مثنی اَب هست و فکر نمیکنم که برای سوالات کنکوری بکار بره.

Demon_342
21-08-2011, 17:59
ممنووون

الف ممدوده اینجا اگه "سخ" معنی بده نشانه مونثه ... ولی فکر نمیکنم سخ معنی بده

هیچوقت "ی" نشانه مثنی یا جمع نمیفته .. اون نون ه که وقتی اضافه میشه میفته

راه20
22-08-2011, 14:46
1-بحث عن یعنی جستجو کردن تو عربی معمولا فعل با حرف اضافه معنی فعل رو عوض میکنه
2-برا سخاء فعل وصفت مذکر میاد چون خود این کلمه مذکره و فعل و صفت هم تابع اسم
3-عشرین مبنی نیست (عشرین و عشرون) هر دوشون داریم
4-شعوب جمع غیر عاقل است و جمع غیر عاقل مانند مفرد مونث است
5-ابوک در اصل :اب +و+ک هست که این باید در نقش مبتدا یا خبر یا فاعل باشه
اب :اسماءخمسه و : نشانه رفع(فاعل یا مبتدا یا خبر) ک : مضاف الیه
بعدش هم در مثنی یا جمع هیچ وقت "ین" باهم حذف نمیشه هنگام مضاف شدن فقط و فقط "ی" حذف میشه
ابوین +ک=ابویک

راه20
22-08-2011, 14:57
سه کار برا تشخیص تابع یک به یک میشه انجام داد
1-مثال نقض:باید ثابت کنی یک به یک نیست
2-محاسبه X بر حسب Y :اگه دو جواب به دست اومد یک به یک نیست
3-با استفاده از تعریف:(اصلی ترین راه): یعنی بگی اگه (a,b) عضو دامنه تابع و (a,c) هم عضو دامنه تابع برا یک به یک بودن چون a=a فقط باید b=c بشه اگه شد یک به یک اگه نشد غیر یک به یک

راه20
22-08-2011, 15:18
sinx=-1/3 هم تو ناحیه سوم مختصات هم تو ناحیه چهارم جواب داره
پس میشه 2 جواب با شکل راحت متوجه میشی

راه20
22-08-2011, 15:31
عزیز اگه اسم ظاهر نباشه میریم سراغ ضمیر بارز اگه اونم نبود میریم سراغ ضمیر مستتر
حالا که عاقبه به این ظاهری هست چه نیازی به ضمیر مستتر!!!
برا پیدا کردن اسم افعال ناقصه و فاعل و...
اول اسم ضاهر
دوم ضمیر بارز
سوم ضمیر مستتر
مثل خبره ها
1-خبر مفرد
2-خبر جمله
3-خبر شبه جمله و ظرف

راه20
22-08-2011, 15:40
منفي يك مثبت مثلا مي شه 0.9- به توان دو مي شه 81. كه براكتش ميشه صفر حالا با 2 هم جمع مي شه كه مي شه 2:8:

limx^2 وقتی x به 1- از راست میل کنه میشه 1 ولی چون از راست میل کرده از 1 کمتر میشه پس براکتش میشه 0 حالا 0+2=2[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راه20
22-08-2011, 15:48
دوستان لطف می کنید فرق ضرورت معاد و امکان معاد رو برای من توضیح بدید.
من تو تست ها خیلی دیدم ومعمولا اشتباه می زنم.

ضرورت معاد یعنی به بعضی از دلایل مثل حکمت و عدل الهی باید قیامتی باشه یعنی براوجود قیامت و معاد لازمه
امکان معاد یعنی این که خداوند میتونه دوباره انسان رو زنده کنه
ضرورت معاد در مورد لزوم وجود معاده
امکان معاد در مورد توانایی زنده کردن موجودات[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راه20
22-08-2011, 15:59
سلام اگر ممکنه به این سوالا جواب بدید ببخشید اگر زیاد شد
در کدام ابیات ارایه ی متناقض نما به کار رفته است؟
الف :از ان زمان که زمین بوس استان توام
سر ملوک جهان جمله بر زمین من است

ب:میان جمع پریشان شاهدی شده ام
که از مشاهده اش مجمعی پریشان است

ج:به یاد کاکل پر تاب و زلف پر چینش
دل من است هم جمع و هم پریشان

د:مهی که راز من از پرده اشکارا کرد
هنوز صورت او زیر پرده پنهان است

ه:عجب مدار که در عین درد خاموشم
که درد یار پریچهره عین درمان است

و:مگر به یاد لبت باده می دهد ساقی
که خاک میکده خوشتر زاب حیوان است
1-الف ب د 2-الف ج ه 3-ب د ج 4 ه ج و
من خودم گفتم 3 اما درستش 2 هست اخه من نمیدونم پارادوکس الف کجاست؟؟؟

ه رو هم اگر میشه متناقضش رومشخص کنید

یک سوال دیگه: در کدام بیت ارایه ی متناقض نما به کار رفته است ؟
1- کشته ی عشق وی از زنده ی جاوید به است
درد کز وی رسدم مایه ی درمان من است

2 مردماز فرقت جانان و عجب نیست از انک
زنده ی بی جان نتوان بودن و او جان من است

3 پای بند سر زلفین چو زنجیر تو شد
دل دیوانه وشم چون نه به فرمان من است

4گر شکر خنده ی ان پسته ی شیرین نبود
به چه معلوم توان کرد که او را دهن است
خودش گفته 1 اما من گفتم 2 چون زنده ی بی جان مگه پارادوکس نداره ؟؟
بازم ممنون:)

تو قسمت اول که چون گفته از وقتی پابوس تو شدم همه در مقابل من سر به زمین گذاشتن تناقضش اینه که تو با سر به زمین گذاشتن همه در مقابل تو سر به زمین گذاشتن
قسمت دوم هم که تابلویه گفته درد عین درمانه که این تناقضه
گزینه 2 گفته انسان زنده بی جان نمیتئاتپند باشد که تناقضی نداره

brave_ie
22-08-2011, 17:17
حسابان در خدمتیم
نبودم بخ بدبد

راه20
23-08-2011, 14:41
منم دقیقا مشکلم همینه و نمی دونم کدوم درسته. به نظر من طبیعتا باید 1 و 1- جز نقاط بحرانی باشن، چون طبق تعریف درسته.
ولی از طرفی مثال کتاب خلاف تعریفش اومده حل کرده.
در ضمن یه نگاه به صفحه 129 و 130 دیفرانسیل پیش بندازین. مخصوصا پاورقی صفحه 130 .
با این وجود کتاب پیش ملاک نیست، و من سومم و این نکته خیلی ضروری رو برای تو امتحان نهایی باید بدونم.
ممنون می شم کمک کنید.

اگه سال 89-90 پیش باشین اول و آخر بازه نقطه بحرانی هست
اما اگه 89-90 سوم هستید به دلیل برخی از تغییراتی که در تعریف های کتاب حسابان نسبت به سال قبل پیش اومده اول و آخر بازه نقطه بحرانی نیست
و به جز اینا جایی که مشتق صفر باشد یا موجود نباشه بحرانیه

SuperSt@r
06-09-2011, 01:27
سلام من تازه اين تايپيك رو ديدم فك كنم بتونم تو خيلي درسا راهنمايياي خوبي براتون داشته باشم
البته اين پست رو دادم تا از به روز شدنش باخبر شم و بيام تا كمكتون بكنم:31:

M E S S I
08-09-2011, 15:31
منم اگه کمکی خواستید درخدمتم...

Samba
08-09-2011, 16:22
سلام

براي اينكه تاپيك نخوابه يه سوال مي پرسم:31:

BaF2 (باريم فلوئوريد) نمك محلول در آب هست يا نه و اينكه آيا ميتونيم اونو برقكافت كنيم ؟؟؟؟

fardinstar
23-09-2011, 17:02
سلام دوستان. من فارغ التحصیل هستم. کتاب های پیش دانشگاهی امسال رو از کجا میتونم تهیه کنم ؟ ( دوست و آشنا و کسی که امسال پیش دانشگاهی بخونه ندارم ). :11:

HOOSEIN 105
25-09-2011, 10:45
سلام.
دوستان من یه اشتباهی کردم و الویت اولم رو تو کنکور زدم غیر انتفاعی قزوین.
در حالی که من کنکور رو خیلی خوب داده بودم و به راحتی میتونستم تو روزانه قزوین قبول شم.
دوستم که از من ضعیفتر کنکور رو داره قزوین دولتی قبول شده.
حالا من باید چیکار کنم.به خدا دارم دیونه میشم.
ایا اگه کارنامه رو ببینند دولتی قزوین به عنوان ذخیره ثبت نام میکنند؟؟؟

M-I-L-A-D
05-10-2011, 16:05
وستان سوال برای حسابان بود نمی دونم راه حلش چیه اگه میشه با راه حل تو ضیح بدید ممنوووووووووون
سوال مورد نظر شماره 141 و سوال 142 هست که دوره سوال دایره کشیدم

esfehanei
07-10-2011, 20:54
باسلام خدمت دوستان
من امسال سال سومم و همین اول تو شیمی گیر کردم
تو نوشتن نماد شیمیایی این حالات ماده رو چه جوری باید تشخیص بدیم؟
مخصوصا نمیدونم کی باید اون aqرو بنویسم
اگه میشه یکی یه کمکی بده

(ضمنا کتاب شیمی3 مبتران و خیلی سبز دارم خودم چیزی پیدا نکردم اگه کسی میدونه چیزی توش نوشته شده آدرس صفحه رو بده)

farid0485
07-10-2011, 23:05
باسلام خدمت دوستان
من امسال سال سومم و همین اول تو شیمی گیر کردم
تو نوشتن نماد شیمیایی این حالات ماده رو چه جوری باید تشخیص بدیم؟
مخصوصا نمیدونم کی باید اون aqرو بنویسم
اگه میشه یکی یه کمکی بده

(ضمنا کتاب شیمی3 مبتران و خیلی سبز دارم خودم چیزی پیدا نکردم اگه کسی میدونه چیزی توش نوشته شده آدرس صفحه رو بده)

تو فصل سوم شیمی سال سوم یه چند تا جدول کشیده شده که بر اساس اونا میشه محلول بودن یا نبودن مواد رو تعیین کرد....

QUOTE=M-I-L-A-D;6525117]وستان سوال برای حسابان بود نمی دونم راه حلش چیه اگه میشه با راه حل تو ضیح بدید ممنوووووووووون
سوال مورد نظر شماره 141 و سوال 142 هست که دوره سوال دایره کشیدم[/QUOTE]

کدوما رو؟؟؟

esfehanei
08-10-2011, 15:35
خیلی ممنون
دقیقا کدوم صفحه؟
بقیش چی؟
مخصوصا H2Oکه یه موقع مایعه یه موقع گاز (حالا خوبه جامد نیست)

One Minute
08-10-2011, 16:04
سلام دوستان ، خسته نباشید

امروز امتحان شیمی داشتیم ( شیمی 3 ) در رابطه با موازنه، باید به روش وارسی حل میکردیم اما فقط 2 تا از سوال های موازنه رو میشد با روش وارسی حل کرد، بقیه به هیچ وجه نمیشد !! وسطش گیر میکردی و اصلا نمیشد حلش کنی ! میخواستم ببینم قلق این روش چیه ؟ یکی از بچه ها میگفت معلم توی کلاس خصوصی حل به روش معادله رو گفت و با معادله میشد همه رو حل کرد !!
اول سال هست ، معلم شیمی هم تشنه ی کلاس خصوصی !! 50 تومن هم تخفیف داده و گفته 250 تومن میگیرم !! ( لعنت به این نظام آموزش مزخرف )

میشه یکی از دوستان بهم کمک کنه ؟ دیروز کلی موازنه خوندم اما امتحان زیر 10 میشم : )

Reza31001
08-10-2011, 16:06
مخصوصا H2Oکه یه موقع مایعه یه موقع گاز (حالا خوبه جامد نیست)
داداش h2o که آبه!
علاوه بر مایع و گاز، جامدم هست دیگه!
سوتی دادیا :31:

میشه یکی از دوستان بهم کمک کنه ؟
حالا واکنش ها رو بذار تا ببینیم قضیه از چه قراره!

One Minute
08-10-2011, 17:27
حالا واکنش ها رو بذار تا ببینیم قضیه از چه قراره!

چیجوری میتونم توی کامپیوتر واکنشی رو بنویسم ؟

اگه بخوام تایپ کنم، زیروند ها و ضریب ها قاطی پاتی میشن !

Reza31001
08-10-2011, 18:44
نه قابل فهمه مثلا

Sn+2HCl ---> SnCl2+H2

فقط کوچیک بزرگ بودن حروف رو رعایت کن
تازه میتونی حالت ماده رو هم تو پرانتز بیاری: Sn (s) +2HCl(aq)---> S

One Minute
08-10-2011, 20:10
بله درسته ،

مثلا این واکنش رو ببین دوست من ، اون وسط ها ضریب ها تقریبا قاطی پاتی میشن ! معلوم نیس باید چیکار کرد !

Ca5(PO4)3F+H2SO4--->Ca(H2PO4)2+CaSO4+HF

MeMri
08-10-2011, 20:28
بله درسته ،

مثلا این واکنش رو ببین دوست من ، اون وسط ها ضریب ها تقریبا قاطی پاتی میشن ! معلوم نیس باید چیکار کرد !

Ca5(PO4)3F+H2SO4--->Ca(H2PO4)2+CaSO4+HF

ضریب ها قاطی نمی شه دوست عزیز!شما شیمی 2 رو بخونید اونجا ظرفیت ها رو نوشته و در ضمن ظرفیت ها ضربدری برای هر عنصر نوشته می شه!

One Minute
08-10-2011, 21:07
من ظرفیت هارو تقریبا بلدم هستم ! ( مگه اینجا با ظرفیت هر عنصر کار داریم ؟! )
یون های 2 بار مثبت ، 3 بار مثبت ، 2 بار منفی و 3 بار منفی منظورتون هست دیگه ؟ تقریبا همه رو حفظم ! اما باید باهاشون چیکار کنم ؟!

من شیمی 3 مبتکران رو هم خوندم اما نفهمیدم آقای بازرگانی چیجوری موازنه میکنه !
عجب گیری کردما ! : دی