PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ✔ رفع اشکال سوالات درسی مباحث مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی و کنکوری ها

صفحه ها : 1 2 [3] 4 5

shabeashegha
12-06-2010, 22:59
بچه ها چرا جواب سوال زیر گزینه 1 میشه؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Amir_oscar
12-06-2010, 23:09
گزینه ی 2 : بین 0 و 1 هستش همیشه. پس از پایین کرانداره.(یعنی بین سینوس پی و سینوس 0)
گزینه ی 3: بین 0 و بی نهایت هستش. پس از بالا کراندار نیست.( یعنی بین کتانژانت پی دوم و کتانژانت 0)
گزینه 4: بین 0 و 1 هستش. پس از پایین کرانداره.( یعنی بین کسینوس پی و کسینوس 0)
آخرش نگفتم چرا 1 میشه، گفتم چرا 2 و 3 و 4 نمیشه!:31:

sh_r_rad
12-06-2010, 23:40
گزینه 1 برابر است با log n - که چون n طبیعی است پس حاصل از منهای بینهایت تا صفر است پس از بالا کران ولی پایین نه.

fm992
12-06-2010, 23:54

همینایی که امیر گفت. +
گزینه1 : n به بی نهایت میل کنه پس 1/n به صفر میل می کنه و log1/n به منفی بی نهایت. اگه اینکه زیاد ملموس نیست اینطوری واسه خودت تصور کن که log0.1 میشه 1- و log0.01 میشه 2- و همین طور وقتی جلوی لگاریتمی که پایه بزرگتر از 1 داره به صفر میل کنه جواب لگاریتم در جهت منفی اعداد پیش می ره تا نهایتاً lim log1/n وقتی n میلی می کنه به بی نهایت (یک n ام میل کنه به صفر) میشه منفی بی نهایت! که اینم از پایین کراندار نیست!
از بالا: خب بزرگ ترین جمله ی این دنبال وقتی هست که n=1 باشه (دنباله نزولی اکید هست) یعنی log1=0

به نمودار نگاه کن (حد تابع وقتی x به صفر میره) :

بد نیست نمودار لگاریتم در پایه کوچکتر از واحد (آبیه) هم توی ذهنت داشته باشی:

sh_r_rad
13-06-2010, 00:19
دوستان اینجا چرا ابوی نباید بجای ابی باشه؟:

اینم بگم که موظفان و لائقان اینجا غلط هستش
ولی نمیدونم چرا ابی رو غلط نگرفته!

از روی معنی:
ابی یعنی پدر من و اعراب تقدیری دارد و نیازی به حضور حرفی برای نمایش اعراب نیست.

waterpolo
14-06-2010, 10:59
دوستان سوال برای حسابان بود نمی دونم راه حلش چیه اگه میشه با راه حل تو ضیح بدید ممنوووووووووون:11:
سوال مورد نظر شماره 141 و سوال 142 هست که دوره سوال دایره کشیدم

fm992
15-06-2010, 12:36
دوستان سوال برای حسابان بود نمی دونم راه حلش چیه اگه میشه با راه حل تو ضیح بدید ممنوووووووووون:11:
سوال مورد نظر شماره 141 و سوال 142 هست که دوره سوال دایره کشیدم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] p30/fard-zoj.JPG

برای اینطور توابع جزء صحیح که می خوای ببینی فرد هست یا زوج، معمولا باید همین کار رو بکنی. x رو به x- ببر و ببین تابع قرینه می شه یا نه. الان توی این دو تا سوال خودت دقت کن، وقتی ایکس رو منفی می کنی می بینی که مخرج های کسرهای جدید مثل اولیه هستن ، کافیه بتونی صورت ها رو هم به صورت های کسر اولیه، با کم و زیاد کردن اعداد و ایکس ها، تبدیل کنی که اگر اینطور شد و تونستی اف منفی ایکس رو به اف ایکس تبدیل کنی تابع دیگه می شه زوج. ولی اگه اف منفی ایکس به منفی اف ایکس تبدیل بشه می شه فرد. در غیر اینصورت نه فرده نه زوج.

ضمنا اول باید دامنه ی تابع رو تعیین کنی. قرینه بودن دامنه نسبت به مبدأ شرط لازمه.

mahdis_apex
15-06-2010, 20:46
لطفا یکی این سواله گسسته رو حل کنه.
جوابش میشهa=1,b=0
واسه ضرب R توی خودش قانونه خاصی رو باید رعایت کنم؟
من سطر اول رو در ستون اول ضرب کردم و مساویه 1 گذاشتمش و aشد 0وbهم شد 1
ولی غلطه!!!
یه چیزه دیگه.اگه a,bرو طبق گفته ی پاسخنامه به ترتیب 1و0 بزاریمو RORرو بدست بیاریم اونی نمیشه که توی صورته سواله!!!
سوال 153 خارج85 رشته ی ریاضی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

================================

کسی میدونه چرا عکسش نشون داده نمیشه؟

fm992
15-06-2010, 22:24
لطفا یکی این سواله گسسته رو حل کنه.

جوابش میشهa=1,b=0
واسه ضرب R توی خودش قانونه خاصی رو باید رعایت کنم؟
من سطر اول رو در ستون اول ضرب کردم و مساویه 1 گذاشتمش و aشد 0وbهم شد 1
ولی غلطه!!!
یه چیزه دیگه.اگه a,bرو طبق گفته ی پاسخنامه به ترتیب 1و0 بزاریمو RORرو بدست بیاریم اونی نمیشه که توی صورته سواله!!!
سوال 153 خارج85 رشته ی ریاضی

================================

کسی میدونه چرا عکسش نشون داده نمیشه؟

سلام. فرمت پی دی اف به صورت عکس نشون داده نمیشه !

ماتریس R^2 رو که بنویسی برای محاسبه a و b باید اون درایه هایی از R^2 رو در نظر بگیری که یا فقط a داشته باشه یا فقط b . یعنی مثلا اگه بخوای درایه ی 1 1 ماتریس R^2 رو بنویسی میشه: a+1 که این توی ماتریسی که صورت سوال برای R^2 داده متناظر با 1 هست. و اینم می دونیم که توی ماتریس های گسسته هر درایه ی مخالف صفر با 1 نشون داده میشه. پس نمی شه از a+1----->1 نتیجه بگیریه a صفر میشه. (a شاید 1 بوده باشه!)

پس بهتره که درایه ی 31 (سطر سوم ستون اول) رو بنویسی که میشه a و این توی R^2 صورت سوال متناظر با 1 است پس a قطعا 1 میشه.

برای به دست آوردن b هم باید همین کار رو بکنی. مثلا می تونی درایه ی 13 (سطر اول و ستون سوم) رو در نظر بگیری که این درایه در R^2 ای که ما محاسبه می کنیم می شه b و در صورت سوال متناظر میشه با 0 . پس b قطعا 0 میشه.

اگر a=1 و b=0 باشه R^2 رو هرچی به دست آوردی به جای هر درایه ی غیر صفر (بیشتر از 1 ) باید 1 بذاری. که میشه همونی که صورت سوال داده.
--------------------------------------------------------

ضرب و جمع های بولی (اگه یادت رفته) :

جمع بولی: 1+0=0+1=1+1=1 / 0+0=0
ضرب بولی: 1*1=1 / 1*0=0*1=0*0=0

از اون قسمتی که آبی کردم (دو خط بالاتر) می فهمیم که میتونیم به جای هر عدد طبیعی 1 بذاریم. مثلا :

1=1+1=1+1+1=1+1+1+1+1=5

BossX
16-06-2010, 13:03
میشه اینو یه نگاهی بندازین:

fm992
16-06-2010, 14:06
میشه اینو یه نگاهی بندازین:

سلام. من نمی دونم راهم درسته یا نه. جواب رو 25 سانتی متر در آوردم. اگر درسته راه حلم رو ببین:

mv^2+2mgx=kx^2

تفاوت انرژی گلوله در لحظه ی برخوردش با فنر و موقعی که فنر ماکسیمم مقدار فشرده شده :
- حداکثر انرژی جنبشی گلوله (که در لحظه ی برخورده. و بعد از توقف باید کاملاً توسط فنر خنثی بشه)
- تفاوت انرژی پتانیسل گرانشی گلوله در لحظه ی برخورد و بعد از توقف. (وقتی به اندازه ی x پایین اومد)

از حل این معادله برای x دو مقدار 20- و 25 به دست میاد که 25 سانتی متر قابل قبوله.

new life
16-06-2010, 16:25
دوستان لطف میکنید این سوال زبان منو جواب بدید ؟؟
I................to play ping-pong by the time I was six
was tought
taught
had tought
had been tought
من نمی دونم الان علامتی توی این جمله هست که نشون بده که گذشته ساده نیست ؟؟؟؟
چرا was tought نشد ه?

اگه ساختار مجهول ماضی نقلی و ماضی بعید علامتی داره تو جمله محبت می کنید بگید ؟؟؟
ممنون

BioHazard
19-06-2010, 17:42
was tought
taught
had tought
had been tought
چرا was tought نشد ه?

اگه ساختار مجهول ماضی نقلی و ماضی بعید علامتی داره تو جمله محبت می کنید بگید ؟؟؟
ممنون

سلام
گذشته ی بعید توضیح کلیش رو اگه بگم قاطی میکنی الان ولی یکی از روش ها ی شناختش اینه که بعدش گذشته ی ساده میاد. و بعد زمانی که توی جمله اومده دقیق نیست.

99% 2تا ماضی ساده با هم نمیاد

یک توضیح کوچیک درمورد حال کامل : کاری که در گذشته انجام شده و 1- زمان دقیقی نداره ، 2- آثارش الان مشخصه.
حالا این زمان رو یک پله ببر عقب : کاری که در گذشته انجام شده و 1- زمان دقیقی نداشته ، 2- آثارش توی همون گذشته مشخص بوده.

ببخشید دیر جواب دادم :11:
-------------------------------------------------

بچه ها 2 تا سوال فیزیک دارم ، کتاب گنجینه ی آزمون مبتکران ، جلد 1 ، آزمون 3:

سوال 184: نوسانگری در لحظه t1 از مکان y1=A/2 و در لحظه ی t2 از مکان y2=-A/2 عبور میکند. بزرگی بیشترین سرعت متوسط نوسانگر در بازه ی زمانی t1 و t2 کدام است.(T دوره ی نوسان است)
6A/T
12A/T
4A/T
3A/T

جواب : گزینه 1

سوال 187: در یک طناب ، موج عرضی مطابق شکل با سرعت 20m/s انتشار میابد. معادله ی نقطه ی A و B به علت انتشار این موج ، به صورت yA=0.02 sin(2pi*t + 7pi/6) و yB = 0.02cos(2pi*t + pi/6) است. اگر بین دو نقطه ی A و B ، یک نقطه ی هم فاز با A وجود داشته باید ، فاصله دو نقطه A و B از یکدیگر چند متر است؟
5
15
25
45
جواب گزینه 3

شکل

راستای انتشار <--------------
---------A-----------B---------

panizir
19-06-2010, 18:17
بچه ها 2 تا سوال فیزیک دارم ، کتاب گنجینه ی آزمون مبتکران ، جلد 1 ، آزمون 3:

سوال 184: نوسانگری در لحظه t1 از مکان y1=A/2 و در لحظه ی t2 از مکان y2=-A/2 عبور میکند. بزرگی بیشترین سرعت متوسط نوسانگر در بازه ی زمانی t1 و t2 کدام است.(T دوره ی نوسان است)
6A/T
12A/T
4A/T
3A/T

جواب : گزینه 1

سوال 187: در یک طناب ، موج عرضی مطابق شکل با سرعت 20m/s انتشار میابد. معادله ی نقطه ی A و B به علت انتشار این موج ، به صورت yA=0.02 sin(2pi*t + 7pi/6) و yB = 0.02cos(2pi*t + pi/6) است. اگر بین دو نقطه ی A و B ، یک نقطه ی هم فاز با A وجود داشته باید ، فاصله دو نقطه A و B از یکدیگر چند متر است؟
5
15
25
45
جواب گزینه 3

شکل

راستای انتشار <--------------

---------A-----------B---------

1- حداكثر سرعت متوسط وقتيه كه از نصف ناحيه 2ام به وسط ناحيه 3ام بياد.
جابجايي=A - زمان=T/6 -----» گزينه1 ميشه.
2- اول معادله 2 امي رو استانداردش كنيم اينجوري ميشه:(0.02sin(2p*t+2p/3
اختلاف فازشون ميشه :2p+p/2
بعدش تناسبو مي نويسيم:(طول موج=20)

5p/2 --------> 2p
20 <--------- ?

از اينجا اختلاف راهشون مي شه 25

Haniiii
19-06-2010, 20:01
کسی میتونه مباحث حسابان و دیفرانسیل رو مقایسه کنه ؟ ... حسابان چی داره که تو دیفرانسیل نیست ؟ ...

پ.ن : این سوال به این بخش مربوط میشه دیگه ؟!

Mohammad Hosseyn
19-06-2010, 23:40
در حسابان مبحث جزء صحیح + مثلثات + تابع + بهینه سازی هست که در دیفرانسیل پیش بکلی نیست . اما مباحث دیفرانسیل پیش که با حسابان مشترک هستن پیشرفته تر مطرح شده . مثل انتگرال و مشتق .

steps
19-06-2010, 23:48
زمین شناسی 1
1. دلیل وگنر برای جابجایی قاره ها چه بود؟(2 نمره)
2.عوامل موثر بر نیروی گرانشی را نام برده و یکی از ان ها را توضیح دهید(2 نمره)
3. ساخت تکتو نیکی چیست؟(2نمره)
4. شدت وبزرگی زمین لرزه به چه عواملی بستگی دارد؟(2 نمره)
5. امواج p و s را با هم مقایسه کنید(1.5 نمره)

ممنون میشم جواب بدید .
خودم کتاب زمین شناسی ندارم ( جواب بدید فردا امتحان زمین 1 دارم خواهش می کنم)
فردا امتحان زمین 1 دارم کتابم رو هم گم کردم سوال ها رو از یک منبع موثق گرفتم اما جوابش رو ندارم

MohandesMCD
20-06-2010, 00:15
امواج اولیه یا طولی یا P:سرعت انتشار بیشتر از امواج s دارند برای همین زودتر به سطح زمین میرسند.جهت تغیر مکان ذرات در امتداد انتشار امواج میباشد.قدرت تخریب ندارند ولی در آب مستلک نمیشوند و باعث ایجاد سونامی میگردند
امواج ثانویه یا برشی :جهت تغیر مکان ذرات عمود بر امتداد ذرات است .قدرت تخریبی زلزله بر اثر این موج است.این امواج در آب مستهلک میشوند

mehdi_7070
20-06-2010, 00:16
فردا امتحان زمین 1 دارم کتابم رو هم گم کردم سوال ها رو از یک منبع موثق گرفتم اما جوابش رو ندارم

کتاب را می‌تونید از chap.sch.ir دانلود کنید.

steps
20-06-2010, 00:30
کتاب را می‌تونید از chap.sch.ir دانلود کنید.
ممنون رفتم دانلود کردم ولی نمی دونم چرا Foxit reader نتونست فایل رو بیاره .
مگه PDF نیست.
راستی کلا 4 تا سوال هست دوستان جواب بدن بهتر هست هم براشون مرور میشه هم ثواب این کار نصیبشون میشه.

hamidak
20-06-2010, 07:35
was tought
taught
had tought
had been tought
چرا was tought نشد ه?

ممنون
یه نکته ای هم که لازم دیدم بگم ماضی بعید و نقلی یک سری نشانه هایی دارن که با دیدن اونا به راحتی می شه تست زمان رو زد :

ماضی بعید : وجود کلمه های : by the time , before , when , ...
ماضی نقلی : وجود کلمه های : for , since (در مفهمو زمان ) , recently , lately , newly , just , ...
نشانه های ماضی ساده : وجود کلمات : yesterday , before , previous = former , ...

در کل اینا یک سری نشانه هستن برای تشخیص زمان که شاید همیشه موثر نباشن ولی به من که خیلی کمک کردن . تو معلوم مجهول هم یه سری نشونه وجود داره که جدا خیلی کمک می کنه . اگه مایل بودین عرض می کنم .
موفق باشید

mohsen_blid
20-06-2010, 09:06
یه نکته ای هم که لازم دیدم بگم ماضی بعید و نقلی یک سری نشانه هایی دارن که با دیدن اونا به راحتی می شه تست زمان رو زد :

ماضی بعید : وجود کلمه های : by the time , before , when , ...
ماضی نقلی : وجود کلمه های : for , since (در مفهمو زمان ) , recently , lately , newly , just , ...
نشانه های ماضی ساده : وجود کلمات : yesterday , before , previous = former , ...

در کل اینا یک سری نشانه هستن برای تشخیص زمان که شاید همیشه موثر نباشن ولی به من که خیلی کمک کردن . تو معلوم مجهول هم یه سری نشونه وجود داره که جدا خیلی کمک می کنه . اگه مایل بودین عرض می کنم .
موفق باشید
ممنون میشم در رابطه با مجهول نکات رو بگید من تو این یکی خیلی مشکل دارم و بیشتر اوقات به در بسته میخورم

shabeashegha
20-06-2010, 09:52
سلام . بچه ها 2تا سوال فیزیک دارم :
توی پاسخنامه گفته 12 میشه ولی بنظرم 16 باید بشه چون با حذف شدن 2خازن سمت راست کل ولتاژ باید به خازن سمت چپ بره. حالا کسی میتونه بگه چرا این اتفاق نیوفتاده؟ (یعنی ولتاژ دو سر خازن سمت چپ ثابت مونده؟)
سوال دوم:
گفته جواب گزینه 4 میشه . سوال من اینه که چرا گزینه 3 نمیشه؟ (بارهای Q1 , Q2 الزاما غیر همنامند)

shabeashegha
20-06-2010, 10:00
--------- Post added at 12:00 PM ---------- Previous post was at 11:58 AM ----------

زمین شناسی 1
3. ساخت تکتو نیکی چیست؟(2نمره)
4. شدت وبزرگی زمین لرزه به چه عواملی بستگی دارد؟(2 نمره)

ممنون میشم جواب بدید .
خودم کتاب زمین شناسی ندارم ( جواب بدید فردا امتحان زمین 1 دارم خواهش می کنم)
انطباق حاشیه قاره ها/ سنگواره ها/اقسام سنگ ها و شباهت های ساختاری/آب و هوا
ساختمان زمین/ ترکیب داخلی زمین/ارتفاع/ ناهنجاری های گرانشی (تفاوت در چگالی قسمت داخلی زمین که بر مقدار جرم مواد تاثیر دارد)
. ساخت تکتو نیکی چیست؟(2نمره)
همان زمین ساخت ورقه ای
. شدت وبزرگی زمین لرزه به چه عواملی بستگی دارد؟(2 نمره)
شدت = میزان خرابی
بزرگی= میزان انرژی که از کانون زمین لرزه آزاد میشود
. امواج p و s را با هم مقایسه کنید(1.5 نمره)
موج p موج طولی/ سرعت بیشتر/عبور از همه مواد داخل زمین/ زودتر به زلزله نگار میرسه/منطقه سایه /

hamidak
20-06-2010, 10:19
ممنون میشم در رابطه با مجهول نکات رو بگید من تو این یکی خیلی مشکل دارم و بیشتر اوقات به در بسته میخورم

ببینید کلا برای حل تست معلوم و مجهول چند تا کار رو باید انجام بدین :
اول تشخیص تست که همه معمولا می تونن تشخیص بدن این تست معلوم و مجهول و باید این رو بدونیم که ساختار مجهول = ( قسمت سوم فعل (p.p) + فعل to be )
دومین کاری که باید کرد باید فعل گزینه ها رو ترجمه کرد ، اگه فعل با توجه به جملات «چه چیز را » و «چه کس را» لازم بود که هیچی جمله معلومه ولی اگه متعدی بود و نیاز به مفعول داشت به کلمه ی بلافاصله بعد از نقطه چین نگاه می کنیم .
اگر بلافاصله بعد از نقطه چین مفعول دیدیم که جمله معلومه اگر نه مجهوله و باید گزینه مجهول رو انتخاب کنیم . تو این جور سوالا معمولا دو گزینه معلوم و دو گزینه مجهول داده میشه . که بعد از تعیین معلوم و مجهول بودن شما باید از تکنیک زمان استفاده کنی یعنی ببینی جمله در چه زمانیه و گزینه ی مربوط به اونو بزنی .

مثال :

The letter ......... when I left the post station .
1- was sending
2- have sent
3- was being sent
4- have been sent

فعل جمله send هست به معنی فرستادن ، چه چیز را فرستادن پس متعدیه بلافاصله بعد از نقطه چین حرف ربطه پس مفعول نداریم و ساختار جمله مجهوله با توجه به فرمول مجهول فقط گزینه ی 3و4 می تونه جواب باشه . حالا چون گزینه ی 3 ماضی استمراری مجهول و 4 حال کامل مجهوله و در ساختار جمله می بینیم که بعد از when ماضی ساده اومده گزینه ی 3 جواب صحیح هست .

بقیه نکات زمان ها :
در ساختار ماضی بعید همواره جمله ای به شکل ماضی ساده داریم به عنوان کاری که بعدا انجام شده
در ساختار ماضی استمراری بعد از when همواره ماضی ساده به عنوان کار همزمان و بعد از as و while فعل استمراری می آید .
حال ساده علاوه بر ساختار دارای نشانه هایی است از قبیل واقعیت های علمی ( بخار شدن آب و ... ) و... است.

اگر سوالی بود در خدمتم . در کل اگه تو گرامر زبان مساله ای بود تا یه جاهایی می تونم کمک کنم .
موفق باشید

hamidak
20-06-2010, 10:30
سلام . بچه ها 2تا سوال فیزیک دارم :
توی پاسخنامه گفته 12 میشه ولی بنظرم 16 باید بشه چون با حذف شدن 2خازن سمت راست کل ولتاژ باید به خازن سمت چپ بره. حالا کسی میتونه بگه چرا این اتفاق نیوفتاده؟ (یعنی ولتاژ دو سر خازن سمت چپ ثابت مونده؟)
سوال دوم:
گفته جواب گزینه 4 میشه . سوال من اینه که چرا گزینه 3 نمیشه؟ (بارهای Q1 , Q2 الزاما غیر همنامند)

سوال 1 : مساله اینجاست که وقتی کلید وصل بشه اگه بخواد خازنی حذف بشه باید 2و 4 میکروی موازی با هم حذف بشن اما اون مال وقتیه که مدار به باطری متصله اینجا مدار به باطری وصل نیست و اختلاف پتانسیل مربوط به خازن هاست . و جواب 12 هم با نسبت عکس ولتاژ و ظرفیت خازن ها بدست میاد . من مشکلی متوجه نشدم تو سوال .

سوال 2 : به نظرم سوال اشتباه . مثلا بار Q1 مثبت باشه . -q ها جذبش می کنن پس Q2 باید دفعش کنه یعنی همنام باشن .
حالا اگه Q1 منفی باشه . -q ها دفعش می کنن پس Q2 باید جذبش کنه یعنی غیر همنام باشن .

گزینه 4 که بالکل غلطه چون اون وقت برآیند نیروها به هیچ وجه صفر نمیشه . می مونه گزینه ی 2و3 که اون هم طبق شرایطی هر دو گزینه می تونه صحیح باشه . به نظرم تست غلطه .
ضمنا بهتون پیشنهاد می کنم این روزا سمت تستای زیر 80 نرید چون هم غلط توشون زیاد پیدا میشه هم اینکه معمولا منسوخ شدن . تستای بالای 80 به خصوص سالهای اخیر رو بارها بزنید که مسلط شین .
موفق باشید

shabeashegha
20-06-2010, 11:56
سوال 1 : مساله اینجاست که وقتی کلید وصل بشه اگه بخواد خازنی حذف بشه باید 2و 4 میکروی موازی با هم حذف بشن اما اون مال وقتیه که مدار به باطری متصله اینجا مدار به باطری وصل نیست و اختلاف پتانسیل مربوط به خازن هاست . و جواب 12 هم با نسبت عکس ولتاژ و ظرفیت خازن ها بدست میاد . من مشکلی متوجه نشدم تو سوال .

سوال 2 : به نظرم سوال اشتباه . مثلا بار Q1 مثبت باشه . -q ها جذبش می کنن پس Q2 باید دفعش کنه یعنی همنام باشن .
حالا اگه Q1 منفی باشه . -q ها دفعش می کنن پس Q2 باید جذبش کنه یعنی غیر همنام باشن .

گزینه 4 که بالکل غلطه چون اون وقت برآیند نیروها به هیچ وجه صفر نمیشه . می مونه گزینه ی 2و3 که اون هم طبق شرایطی هر دو گزینه می تونه صحیح باشه . به نظرم تست غلطه .
ضمنا بهتون پیشنهاد می کنم این روزا سمت تستای زیر 80 نرید چون هم غلط توشون زیاد پیدا میشه هم اینکه معمولا منسوخ شدن . تستای بالای 80 به خصوص سالهای اخیر رو بارها بزنید که مسلط شین .
موفق باشید
شما میگین توی این سوال اختلاف پتانسیل هر خازن جزء ویژگیهاشه و ربطی هم به حضور بقیه خازنها نداره؟ این مطلب فقط توی نمونه این سوالا صادقه دیگه؟یا کلا توی خازنها ولتاژ هر خازن ربطی به بقیه نداره؟
در مورد تستای قدیمی هم حق با شماست. من این تستارو تو طول سال زدم نشاندار کردم الان که دارم دوره میکنم همونارو میزنم . تستای 80 تا 84 رو هم زدم (84 تا 87 هم به صورت آزمون جمع بندی زدم) . بازم ممنون از توضیحات کاملت:11:

vahid-p
20-06-2010, 12:39
گزینه چهار صد در صد اشتباست. بقیه گزینه ها هم مثال نقضش وجود داره . پس تست اشتباست.
حتی گزینه سه فرض کنید Q1 مثبت باشه و Q2 منفی. حالا گزینه 3 هم اشتباست. البته این گزینه 3 رو هم نوشته دو که اشتباه تایپیه.

BioHazard
20-06-2010, 16:25
سلام
ممنون ولی باز سوال 184 رو نفهمیدم ، شاید خنگم . ولی 64% کافیه دیگه ؟؟؟؟!:31:

---------------------------------
درمورد اون سوال بار ها ، اگه بار Q1 رو مثبت فرض کنیم ، باید Q2 مثبت بشه و اگه Q1 رو منفی فرض کنیم Q2 باز باید مثبت بشه.

BioHazard
20-06-2010, 17:26
شما میگین توی این سوال اختلاف پتانسیل هر خازن جزء ویژگیهاشه و ربطی هم به حضور بقیه خازنها نداره؟ این مطلب فقط توی نمونه این سوالا صادقه دیگه؟یا کلا توی خازنها ولتاژ هر خازن ربطی به بقیه نداره؟
در مورد تستای قدیمی هم حق با شماست. من این تستارو تو طول سال زدم نشاندار کردم الان که دارم دوره میکنم همونارو میزنم . تستای 80 تا 84 رو هم زدم (84 تا 87 هم به صورت آزمون جمع بندی زدم) . بازم ممنون از توضیحات کاملت:11:

یک پیشنهاد.

همیشه مساله هایی که کلید دارن رو یکبار قبل از بسته شدن کلید در نظر بگیر و یک بار بعد از بسته شدن. حتی اگه خود سوال بهش اشاره نکرده باشه. مخصوصا توی سوال های مدار که وقتی بخوای 2چیز رو مقایسه کنی.

بعد بین این دوتا یک رابطه پیدا کن.
مثلا توی این سوال اول قبل از بسته شدن رو در نظر میگیریم ، پس دو خازن موازی رو معادل میکنیم و بارشو حساب میکنیم و میدونیم مقدار بار ذخیره شده در خازن های متوالی سری هست.

حالا که کلید بسته میشه ، باز به همون مقدار باز ذخیره میشه. پس از رابطه ی q=cv ولتاژ بدست میاد

راستی حتما میدونید که وقتی خازن بصورت متوالی به مدار بسته شه دیگه شدت جریان نداریم.

BioHazard
20-06-2010, 17:44

درباره ی مجهولات زیاد دنباله نکته نباش چون گیج میشی بهترین کار ترجمه هست. ساختار اصلی مجهول به این صورت هست.
Subj + Tobe + Verb

یک مثال ساده

Somebody built this house in 1935 (Active)
این جمله همونطور که نوشتم جلوش اکتیو هست. یعنی Subject یا فاعل یا کننده ی کار که Somebody باشه داریم ، Object یا مفعول هم This house هست. حالا اگه بخوایم مجهول کنیم باید فاعل حذف بشه و مفعول بیاد جاش. ولی چون هنوز جمله ناقصه از افعال Tobe با در نظر گرفتن زمان جمله و نوع جمله ، کمک میگیریم. پس میشه

The house was built in 1935 (Passive)

حالا همین مثال در غالب حال کامل و گذشته ی بعید (Present Perfect and Past Perfect)

Present Perfect:

"Somebody has built this house (Active)" -----> "This house has been built"
همون طور که میبینی این بار ما چون نوجمله حال کامل بود ، از Been استفاده کردیم

Past Perfect:
"Somebody had built this house" --> " This house had been built"
فقط have شد had.

Present Perfect Continuous (اگه توی کتاب درسی حال کامل استمراری نداریم نخون اینجارو. من سر زبان من زیاد به کتاب درسی خودمون واقف نیستم بخاطر همین نمیدونم چی به چیه:دی).

The letter have being written

چون جمله استمراری هست باید از ground verb یا همون ing دار استفاده کرد. پس been + ing = Being

دیگه مجهول Future و Future perfect(فکر نکنم توی کتاب باشه خودشون هم زیاد از این ساختار استفاده نمیکنن) با خودت

حتما کتاب English Grammar in Use رو تهیه کنید.

BossX
20-06-2010, 19:18
دوستان این سوال 58 سال 88 داخل که مربوط به امر به معروف هست این گزینه 1 نمیشه؟
یعنی شرایط - شرایط - روش ؟
اولیش که معلومه شرایط میشه
دومیش هم تو پاراگراف شماره 4 صفحه 159 دینی 2 گفته یعنی جزء شرایط هستش دیگه
مورد سوم هم به مراحل بیشتر شباهت داره
درست نمیگم؟

----------------------

اون سوال مهم ترین اشکال ننوشتن حدیث چی؟
تو کتاب فقط نامبرده ننوشته کدوم مهمتره!

mehdi_7070
20-06-2010, 19:47
اون سوال مهم ترین اشکال ننوشتن حدیث چی؟
تو کتاب فقط نامبرده ننوشته کدوم مهمتره!

فکر کنم این بود که مردم از یک منبع هدایت محروم می‌شدند و توی کتاب نوشته "و اشکال مهم‌تر اینکه..."، یه همچین لفظی.

ویرایش: صفحه 110 دین و زندگی 3
د - مهم‌تر از همه این‌که مردم و محققان از یک منبع مهم هدایت بی‌بهره می‌ماندند و به ناچار، سلیقه‌ی شخصی را در احکام دینی دخالت می‌دادند.

Alishmas
20-06-2010, 21:29
با کدوم فرمول از مرحله دوم رسيد به مرحله سوم ؟

Alishmas
20-06-2010, 21:35
دوستان این سوال 58 سال 88 داخل که مربوط به امر به معروف هست این گزینه 1 نمیشه؟
یعنی شرایط - شرایط - روش ؟
اولیش که معلومه شرایط میشه
دومیش هم تو پاراگراف شماره 4 صفحه 159 دینی 2 گفته یعنی جزء شرایط هستش دیگه
مورد سوم هم به مراحل بیشتر شباهت داره
درست نمیگم؟

نه دوست عزيز اگه توجه کنی رعايت مصلحت مخاطب توی قسمت توصيه ها نوشته شده . و اين رو خوب يادت باشه که توصيه = روش

mehdi_7070
20-06-2010, 21:50
با کدوم فرمول از مرحله دوم رسيد به مرحله سوم ؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7B20%7D%7D=%5Cfrac%7B2%28%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D+%5C cos%7B20%7D%29%7D%7B%5Ccos%7B20%7D%7D=%5Cfrac%7B2% 28%5Ccos%7B60%7D+%5Ccos%7B20%7D%29%7D%7B%5Ccos%7B2 0%7D%7D

panizir
20-06-2010, 22:52
سلام
ممنون ولی باز سوال 184 رو نفهمیدم ، شاید خنگم . ولی 64% کافیه دیگه ؟؟؟؟!:31:

نه فك كنم من بد توضيح دادم.
ببخشيد بلد نيستم اصلا توضيح بدم:41:

hamidak
20-06-2010, 23:29
(پست تکراری)

hamidak
21-06-2010, 00:00

نه ببین هر وقت در مدار خازنی راهی برای جریان بار پیدا شد اونجا خازن حذف میشه یعنی عملا نمیشه هر اختلاف پتانسیلی رو عامل حذف خازن دونست مثلا تو این شکلی که ناشیانه رسم کردم :31: اگه کلید K وصل بشه عملا جریان تو مدار راه میفته و باری نمی تونه تو خازن ذخیره بشه چون از طریق جریان بارهای صفحات خنثی می شن . پس اینطوری می گیم خازن حذف میشه . پس تو مدار های دیگه هم باید اینطور بررسی کنی و ببینی که آیا عملا می تونیم بگیم خازن وجود داره یا نه . تو اون مدار هم چون علاوه بر شرایط دیگه باطری ای متصل نبود که بخواد جریانی راه بیفته پس عملا خازنی حذف نمی شد .
موفق باشی:46:

BioHazard
21-06-2010, 11:23
نه فك كنم من بد توضيح دادم.
ببخشيد بلد نيستم اصلا توضيح بدم:41:

نه اون سوال رو خوب توضیح دادی مخصوصا تناسب رو.

shabeashegha
21-06-2010, 12:01
نه ببین هر وقت در مدار خازنی راهی برای جریان بار پیدا شد اونجا خازن حذف میشه یعنی عملا نمیشه هر اختلاف پتانسیلی رو عامل حذف خازن دونست مثلا تو این شکلی که ناشیانه رسم کردم :31: اگه کلید K وصل بشه عملا جریان تو مدار راه میفته و باری نمی تونه تو خازن ذخیره بشه چون از طریق جریان بارهای صفحات خنثی می شن . پس اینطوری می گیم خازن حذف میشه . پس تو مدار های دیگه هم باید اینطور بررسی کنی و ببینی که آیا عملا می تونیم بگیم خازن وجود داره یا نه . تو اون مدار هم چون علاوه بر شرایط دیگه باطری ای متصل نبود که بخواد جریانی راه بیفته پس عملا خازنی حذف نمی شد .

واااااااااااااااااااااااا اااااااااقعا ممنون . فوق العاده بود. خدا خیرت بده. ایشالا فیزیکتو 100 بزنی توی کنکور:31:

steps
21-06-2010, 19:43
دوستان من 2 تا امتحان نهایی دارم برای پیش 2
2 تیر زیست
6 تیر فیزیک
کسی جزوه خاصی سراغ داره که بشه باهاش10 گرفت (خودم بنی هاشمی گرفتم)
کسی راه حلی داره که من 10 بگیرم

hamidak
21-06-2010, 21:18
واااااااااااااااااااااااا اااااااااقعا ممنون . فوق العاده بود. خدا خیرت بده. ایشالا فیزیکتو 100 بزنی توی کنکور:31:

خواهش می کنم این حرفا چیه . به قول معروف گفتنی زکات علمه دیگه :31: هر درسی رو اینطور آسون و مفهومی و با منطق ساده یاد بگیری حله ، بخصوص نظریه اعداد .
به هر حال امیدوارم همه موفق باشن .
دعا کن یه بیست درصد اینا فیزیکمو بکشم بالاتر دیگه حله ، زیر هزارم :31:

دوستان من 2 تا امتحان نهایی دارم برای پیش 2
2 تیر زیست
6 تیر فیزیک
کسی جزوه خاصی سراغ داره که بشه باهاش10 گرفت (خودم بنی هاشمی گرفتم)
کسی راه حلی داره که من 10 بگیرم

زیست که تو تخصص من نیست ولی فیزیک پیش 2 که کار خاصی نداره یه کم رو پدیده دوپلر و لوله صوتی و مسایل آزمایش یانگ و فوتو الکتریک مسلط شی حله بقیه اش که حفظیه . به نظرم اگه پیش 2 رو کسی تشریحی خوب بخونه واسه کنکور راحت همه رو می زنه . پس به نظرم واسه 10 نخون واسه 15 ( از 15 ) بخون که با یه تیر چند تا نشون بزنی .
ضمنا جزوه ی خاصی سراغ ندارم . اگه حفظیای کتاب رو بخونی راحت از 15 5-6 نمره می گیری.
موفق باشی :46:

BossX
22-06-2010, 19:04
چجوریه؟:

hamidak
23-06-2010, 12:26
چجوریه؟:

تو تحلیلی خوندیم که نقطه ی وسط A و B اگه M باشه رابطه اش میشه : M = (A+B) / 2
حالا اگه طرفین وسطین و A رو منتقل کنی میشه : 2M -A = B
یعنی از لحاظ مختصاتی قرینه ی A نسبت به M میشه B و رابطه ی بدست آوردنش هم رابطه ایه که نوشتم .
حالا شما می خوای A : 4,0 رو نسبت به M: 2,a قرینه کنی پس میشه 2M -A که Aپریم بدست میاد .
امیدوارم تونسته باشم برسونم .
موفق باشید:46:

BossX
23-06-2010, 20:35
به نظر شما گزینه درست اصلا هست تو اینا؟:

(تجربی 88)
گزینه 2 ، گزینه ی 3 رو درست گفته ولی اونجا نوشته ساعه الرابعه یعنی ساعت چهارم که کلا غلطه!

behnamrizi
23-06-2010, 22:18
ببينيد توي سوال گفته عين الاصح و الادق(يعني صحيحترين و دقيقترين را تعيين كن) بقول شما جواب صحيح تو گزينه ها نيست،ولي گزينه3 صحيحترين است پس جواب هست!

BossX
23-06-2010, 22:40
ببينيد توي سوال گفته عين الاصح و الادق(يعني صحيحترين و دقيقترين را تعيين كن) بقول شما جواب صحيح تو گزينه ها نيست،ولي گزينه3 صحيحترين است پس جواب هست!

آخه در اینصورت گزینه 1 هم میشه بگیم درسته!
اونم فقط یه اشتباه داره ، چی کار کنیم حالا؟

hamidak
24-06-2010, 08:02
آخه در اینصورت گزینه 1 هم میشه بگیم درسته!
اونم فقط یه اشتباه داره ، چی کار کنیم حالا؟
خب درسته ولی روز پنچ از ساعت چهارم غلط تر به نظر میاد . در کل رو تست های غلط خیلی وقت نذار .

بیا تست رو اینطور حل کنیم :
گفته دو دوستم پس گزینه ی 2و 4 غلط میشه چون ضمیر ملکی برای « دوستم » نیاورده . می مونه گزینه ی 1 و 3 . حالا اگه به ترتیب جمله بری جلو می بینی روز پنجم زودتر از ساعت 4 تو جمله اومده پس گزینه 3 درست میشه .
موفق باشی :46:

shabeashegha
24-06-2010, 19:21
به نظر شما گزینه درست اصلا هست تو اینا؟:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید(تجربی 88)
گزینه 2 ، گزینه ی 3 رو درست گفته ولی اونجا نوشته ساعه الرابعه یعنی ساعت چهارم که کلا غلطه!
گزینه 1: ایرادش اینه که ساعه مونثه ولی الاربع مذکر. الرابعه بود درست میشد .
گزینه 2: صدیقان اثنان یعنی دو دوست. نه دو دوستم
گزینه 3: بنظرم موردی نداره
گزینه 4: 2تا ایراد داره . اولا صدیقتان اثنتان یعنی دو دوست/ دوما الساعه الرابعه درسته چون الرابعه صفته برای الساعه باید معرفه باشه و هم جنس

BossX
24-06-2010, 20:15
گزینه 1: ایرادش اینه که ساعه مونثه ولی الاربع مذکر. الرابعه بود درست میشد .
گزینه 2: صدیقان اثنان یعنی دو دوست. نه دو دوستم
گزینه 3: بنظرم موردی نداره
گزینه 4: 2تا ایراد داره . اولا صدیقتان اثنتان یعنی دو دوست/ دوما الساعه الرابعه درسته چون الرابعه صفته برای الساعه باید معرفه باشه و هم جنس
اگه عدد ترایبی باشه یعنی اول ، دوم سوم (اول ، ثانی ، ثالث و ..) میشه صفت که باید تابع معدود باشه
ولی اگه اونجوری نباشه یعنی یک دو سه باشه دیگه صفت نیست و فکر میکنم از 2* تا 10 باید با معدود خودش از لحاظ جنس برعکس باشه
یعنی گزینه یک اون ایراد رو نداره (این جمله غلط است ایرادی که shabeashegha گفت در اینجا صحیح است چون الرابع صفت است باید با موصوف مطابقت کند)
گزینه 3 هم به نظر من ایرادش اینه که گفته ساعت چهارم در صورتی که صورت تست گفته ساعت چهار!

*در بالا نوشتم از 2 تا 10 ولی از 3 تا 10 درستش هست

shabeashegha
24-06-2010, 21:59
اگه عدد ترایبی باشه یعنی اول ، دوم سوم (اول ، ثانی ، ثالث و ..) میشه صفت که باید تابع معدود باشه
ولی اگه اونجوری نباشه یعنی یک دو سه باشه دیگه صفت نیست و فکر میکنم از 2 تا 10 باید با معدود خودش از لحاظ جنس برعکس باشه
یعنی گزینه یک اون ایراد رو نداره

گزینه 3 هم به نظر من ایرادش اینه که گفته ساعت چهارم در صورتی که صورت تست گفته ساعت چهار!
راستش اینایی که شما میگی رو درست متوجه نمیشم:31:آخه من اینارو به صورت تکراری یاد گرفتم . یعنی تکرار و تمرین زیاد باعث شده واسم جا بیوفته چی به چیه . البته یه اشتباهی کردم اونم اینه که ساعه الاربعه درسته و همینطور هم توی همون گزینه 1 یوم الخامس درسته نه یوم الخمسه. کسی اینجا هست بتونه بگه من درست میگم یا دوستم (BossX)؟

behnamrizi
24-06-2010, 22:14
منم مث آقا سينا دقيقا با تكرار اينارو بلدم!(بيخيال بابا فوقش اين يكي را نميزني 96% ميشي عربي را!)

BossX
24-06-2010, 22:21
راستش اینایی که شما میگی رو درست متوجه نمیشم:31:آخه من اینارو به صورت تکراری یاد گرفتم . یعنی تکرار و تمرین زیاد باعث شده واسم جا بیوفته چی به چیه . البته یه اشتباهی کردم اونم اینه که ساعه الاربعه درسته و همینطور هم توی همون گزینه 1 یوم الخامس درسته نه یوم الخمسه. کسی اینجا هست بتونه بگه من درست میگم یا دوستم (BossX)؟

من 99.9% مطمئن هستم.
فکر کنم اشتباه شما در تشخیص نوع اعداد باشه ، آخه دو نوعه:
1- مثل : یک ، دو ، سه و ...
2- مثل : اول ، دوم ، سوم و ...
اینا قواعدشون با هم فرق داره
می گردم ببینم اگه جزوه خوبی داشتیم اینجا آپلود میکنم:10:

hamidak
25-06-2010, 05:30
نهایتش اینه که تست غلطه . مهم نیست .
خیلی فکرتونو مشغول نکنید . با منطق ساده سوال رو حل کنید . تو کنکور پیش میاد همه گزینه ها غلطن . اگه خدای نکرده تو 89 برخورد داشتیم بهترین کار اینه که ولش کنیم . نهایتا بهترین گزینه ی ممکن رو انتخاب کنیم .
موفق باشید

BossX
25-06-2010, 11:45
سلام
به نظر میاد این تست غلطه!
گزینه یک رو که shabeashegha دلیلش رو ذکر کرد
گزینه 3 هم گفته ساعت چهارم!
البته شاید باید سوال رو اینجوری میخوندیم : ساعت چهارم روز پنجم!

اینو من امسال تابستون از روی کتاب نوشتم :

sky man
28-06-2010, 15:00
سلام
میشه سوال 5 صفحه 147 دیفرانسیل رو برام حل کنید؟

hamidak
28-06-2010, 19:31
سلام
میشه سوال 5 صفحه 147 دیفرانسیل رو برام حل کنید؟
خود سوال رو بنویس من پیداش نکردم .

sky man
28-06-2010, 20:40
هزینه متوسط روزانه یک کارخانه تولید ماشین حساب برحسب تومان برابر است با
A(x)= 0.0001x^2 - 0.08x +40+5000/x x>0
که در ان x تعداد ماشین تولید شده در روز است. تحقیق کنید اگر روزانه 500 عدد باشد, هزینه متوسط مینیمم می شود.

hamidak
29-06-2010, 06:25
هزینه متوسط روزانه یک کارخانه تولید ماشین حساب برحسب تومان برابر است با
A(x)= 0.0001x^2 - 0.08x +40+5000/x x>0
که در ان x تعداد ماشین تولید شده در روز است. تحقیق کنید اگر روزانه 500 عدد باشد, هزینه متوسط مینیمم می شود.
ببین دوست عزیز کلا تو مسایل ریاضی اسمی از می نیمم و ماکزیمم ِ یک عبارت اومد بدون سر و کارش با مشتقه . الان شما باید بیای از عبارت A(X) / 500 مشتق بگیری که میشه : 0.0002x -0.08 +0 - 5000/(x^2) )/500
نتونستم خوب بنویسم عبارت رو ببخشید ولی مشکلی نداره خودتم می تونی مشتق بگیری . بعد مشتق رو تو مینیمم و ماکزیمم برابر صفر قرار می دیم که اگه شما این کار رو انجام بدی ریشه ی مشتق برابر با عدد 500 میشه .

پ.ن : هزینه متوسط یعنی تعداد رو در رابطه قرار بدی و جواب نهایی رو هم تقسیم بر تعداد تولیدی کنی .

mjorh
29-06-2010, 12:33
يكي از دوستان اين پوشا ،ناپوشاي سال دوم دبيرستان رو يه توضيح مختصر بده .

با تشكر.

behii
29-06-2010, 13:30
سلام

میشه در مورد این تست یکم توضیح بدید ؟ (دین و زندگی 2 , درس1)

اصلا سیر آفاقی یعنی چی ؟

hamidak
29-06-2010, 16:38
يكي از دوستان اين پوشا ،ناپوشاي سال دوم دبيرستان رو يه توضيح مختصر بده .

با تشكر.
تو نمودار تابع اگه بتونی خطی پیدا کنی موازی محور X ها که تابع رو قطع نکنه می شه ناپوشا وگرنه پوشاست . همین :31:

ashjaee
29-06-2010, 17:46
تو نمودار تابع اگه بتونی خطی پیدا کنی موازی محور X ها که تابع رو قطع نکنه می شه ناپوشا وگرنه پوشاست . همین :31:

آلبته تو تکمیل فرمایش دوستمون باید گفته بشه که اون خط ها تو محدوده هم دامنه باشه و بیرون از هم دامنه هم محور نباشه

mehdi_7070
30-06-2010, 12:51
اصلا سیر آفاقی یعنی چی ؟

new life
30-06-2010, 13:41
سلام میشه این اخرین سوال زبان منو جواب بدید . خیلی ممنون ایشالله جبران کنم
monalisa..........by leonadro ad vinci as far as I....
1 was painted_ know
2was painted _am known
3.has been painted _ am known
4 has been painted _ know

حالا من گفتم با خودم چون یه کاریه که در گذشته انجام شده والان اثرش رو داریم می بینیم که همون تابلوی کشیده شده هست پس گزینه ی 4 درسته present perfect
اما خودش گفته 1 چرا ؟؟؟
دست شما درد نکنه ان شالله همه English 100 بزنن

hamidak
30-06-2010, 16:28
سلام میشه این اخرین سوال زبان منو جواب بدید . خیلی ممنون ایشالله جبران کنم
monalisa..........by leonadro ad vinci as far as I....
1 was painted_ know
2was painted _am known
3.has been painted _ am known
4 has been painted _ know

حالا من گفتم با خودم چون یه کاریه که در گذشته انجام شده والان اثرش رو داریم می بینیم که همون تابلوی کشیده شده هست پس گزینه ی 4 درسته present perfect
اما خودش گفته 1 چرا ؟؟؟
دست شما درد نکنه ان شالله همه English 100 بزنن
حتما .

فک می کنم اینطور باید بشه که در صورتی می تونیم بگیم کشیده است که طرف هنوز زنده باشه . مثلا وقتی داریم از یکی صحبت می کنم مثلا کمال الملک می گیم : کمال الملک در فلان تاریخ نقاشی فلان را کشید . نمی گیم کشیده است . یعنی وقتی میشه گفت کشیده است که طرف نقاشی مونالیزا رو کشیده هنوزم داره نقاشی های دیگش رو ادامه می ده .
خلاصه اینکه اگه ترجمش کنی مفهومش معلوم میشه .

امیدوارم همه موفق بشن :20:

behii
30-06-2010, 16:38

خب این الان که تو متن کتاب نیست از کجا اومده ؟

Amirdb
30-06-2010, 19:59
خب این الان که تو متن کتاب نیست از کجا اومده ؟

فکر کنم توی کتاب هست.اگه دقت کنی توی کتاب دینی دوم
درسش رو نمیدونم
ولی تو همون آیه ای که پایین توضیحات مربوط به سرشت خدا آشنا هست
اول آیه اش فکر کنم اینه:
سنریهم آیاتنا فی الافاق و فی انفسکم حتی یتبین لهم انه الحق....(بقیش رو یادم رفته!!چون کتاب جلوم نیست)

راستی یه پیشنهاد برای سومیها:اگه آیات رو حفظ باشید خیلی کمکتون میکنه.این فقط حرف من نیست.اکثر رتبه برترها همین کارو کردند.معین فلاحتگر هم تو وبلاگش همین رو نوشته بود.

behnamrizi
30-06-2010, 22:40
ببخشيد توي آيه في انفسهم هستش!

vahid-p
01-07-2010, 00:35
اصلا سیر آفاقی یعنی چی ؟
آفاق تو اون آیه منظورش فکر کنم جهان باشه . شاید هم جهان پیرامون.
به نظر من اون تست که واقعا هم سخته، گزینه 2 بشه. البته نمی دونم تست تالیفی اوردین یا سراسری.

راستی یه پیشنهاد برای سومیها:اگه آیات رو حفظ باشید خیلی کمکتون میکنه.این فقط حرف من نیست.اکثر رتبه برترها همین کارو کردند.معین فلاحتگر هم تو وبلاگش همین رو نوشته بود.
منم دارم دقیقا همین کار رو می کنم. و فعلا که خوب بوده. راستی شما که خوب تست می زدین، این تسته که Behii دادن استاندارده؟

behii
01-07-2010, 05:57
فکر کنم توی کتاب هست.اگه دقت کنی توی کتاب دینی دوم
درسش رو نمیدونم
ولی تو همون آیه ای که پایین توضیحات مربوط به سرشت خدا آشنا هست
اول آیه اش فکر کنم اینه:
سنریهم آیاتنا فی الافاق و فی انفسکم حتی یتبین لهم انه الحق....(بقیش رو یادم رفته!!چون کتاب جلوم نیست)

تو آیات این درس که نیست !

آفاق تو اون آیه منظورش فکر کنم جهان باشه . شاید هم جهان پیرامون.
به نظر من اون تست که واقعا هم سخته، گزینه 2 بشه. البته نمی دونم تست تالیفی اوردین یا سراسری.
منم دارم دقیقا همین کار رو می کنم. و فعلا که خوب بوده. راستی شما که خوب تست می زدین، این تسته که Behii دادن استاندارده؟

تست ماله کتاب دین و زندگی کنکور انتشارات خیلی سبز هست .
اگه ماله سراسری می بود جلوش مینوشت , پس تالیفی هست , جواب هم تو پاسخنامه گزینه 4 هست .
اما واقعا نمی فهمم چرا !
از این سیر آفاقی , انفسی 2 , 3 سوال دیگه هم تو درس 2 دین و زندگی 2 داره .

تو تست های درس دوم (همین دین و زندگی 2 ) حرف از برهان اتصال زده بود , منظورش همین روابط طولی , عرضی هست ؟

yarane-naghdi
01-07-2010, 11:19
از این سیر آفاقی , انفسی 2 , 3 سوال دیگه هم تو درس 2 دین و زندگی 2 داره .

تو تست های درس دوم (همین دین و زندگی 2 ) حرف از برهان اتصال زده بود , منظورش همین روابط طولی , عرضی هست ؟ وقتي يه كتاب از يك درسش اين همه ابهام برا آدم بوجود بياد بايد چكار بكنددددددد؟؟؟؟؟؟:18:

در مورد اين روابط طولي و عرضي و ..... من در همون درس خوندم و تموم . ولي توجه داشته باشيد خيلي مهمه

بنظر خودم وقتي درس رو خوندي تستاش رو حل كني بهتره ولي يكي از دوستان پس از درس اول كه من همين كار رو كردم شديدا معترض شد كه : نه . اين كار درستي نيست .
ولي استدلال من اينه كه دانش آموز تا تستها رو حل نكند بنظرم هر چه هم كه از رو كتاب بخواند نكات كليدي رو نميتواند ذخيره كند .يعني درست نميشود ذخيره كرد . اونطوري كه هدف طراحان سوال به اون جهت است.

با توجه به اينكه كتاب ديني معارف اسلامي نثر پيشرفته و متكلفي داره اكثر مطالب را دانش آموزان در فهمش دچار مشكل ميشند .

برا اينكه اين فهم كامل بشه بايد تستها رو ديد بنظرم و حل كرد:46: .

نظر شما چيه؟؟؟؟؟؟:11:

behii
01-07-2010, 11:37
نظر شما چيه؟؟؟؟؟؟:11:
به نظر من که باید بعد اینکه درس رو می خونی تست هاش رو بخوری کامل :31:
الان مثلا درس 1 دینی 2 رو خوندم من گفتم این درس که کلا 3 صفحه هست ازش چی می خوان بیارن تو تست رفتم نگاه کردم دیدم 34 تست طرح کرده کتاب :27:
اولا اینکه مطمئن میشی که درس رو خوب فهمیدی و جایی رو جا ننداختی , باعث میشه دوباره یه مروری هم بشه , با سوالات هم آشنا میشی . اینکه همرو هی بذاری روهم روهم بشه بعد بخوای یه دفعه همه اینها رو دوره کنی به خصوص درسی مثل دین و زندگی که سریع از ذهن آدم میپره که نمیشه ...

Amirdb
01-07-2010, 19:06

حالا خوبه گفتم کتاب جلوم نیست و از حفظ میگم و ممکنه اشتباه باشه

تو آیات این درس که نیست !

اگه دقت کنی هست

شاید این تست استاندارد نباشه اما خودتون رو باید آماده مواجه شدن با هر نوع تست کنید

تست ماله کتاب دین و زندگی کنکور انتشارات خیلی سبز هست .

ببین نمیخوام بزنم تو ذوقت اما یه چیز میگم نتیجه گیری با خودت

آبان88:
استفاده از کتاب دینی اتنشارات خیلی سبز///آزمون های قلم چی»»» دین وزندگی 30 درصد

بهمن88
خرید کتاب دینی انتشارات همگامان و استفاده کوتاه ازش///آزمون قلم چی»»»دین وزندگی 50

فروردین 89
جویدن کتاب دین وزندگی همگامان!!»»»دین وزندگی 75 درصد

تیر 89
کنکور سراسری 1389»»دین و زندگی بالای 80 درصد(اما دین وزندگی امسال در حد گلابی بود!!!بسیار آسون بود)
......................
راستی تو دینی زیاد وقت خودتون رو با این تست های تالیفی هدر ندید.به جای چند بار زدن تست های تالیفی چند بار کتاب رو بخونید(بخورید)

نتیجه گیری با خودت

موفق باشید

Farshid72
02-07-2010, 22:56
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بچه ها اگه میشه این سوالات رو با توضیحات تشریحی برام حلش کنید.(لطفا متخصصش حل کنه)

ashjaee
03-07-2010, 06:03
بچه ها اگه میشه این سوالات رو با توضیحات تشریحی برام حلش کنید.(لطفا متخصصش حل کنه)
من که متخصص نیستم ولی اونایی که میدونستمو نوشتم. سر صبح بهتر از بیکاریه :20:
حل:

فقط اینو بگم که در آخرین معادله برای راحت تر شدن محاسبات فرض کردیم که یک معادله درجه دو هست که x در آن رادیکال x-3 هست.
2)
اول دلتا رو محاسبه می کنیم که میشه 16-9 که برابر است -7 که چون دلتا منفی هست ریشه ندارد و کل معادله با a (ضریب x^2) هم علامت است و چون اینجا a = 1 >0 پس معادله به ازای جمیع مقادیر X مثبت میشه.
3)
این تست به نظر من خیلی مشکل داره. اول حل رو ببینید:

اول اینکه تو اینجور سوالا باید یکجوری بدن که جواب m > 0 تو گزینه ها باشه نه اینطوری. این سوالو اگه کسی ببینه می تونه راحت بگه باید m > 0 باشه (ضریب x^2) و دلتا منفی باشه که ریشه نداشته باشه. تنها گزینه مثبت که فلان گزینه هست و هیچ کدوم از گزینه ها هم نیست که بگه چنین m ای وجود ندارد. پس میشه همون گزینه مثبت (حل تست ریاضی اونم تو 5 ثانیه !!!)
به هر حال شاید من غلط حل کرده باشم. اساتید هم اگر نظر بدن ممنون میشم

Farshid72
03-07-2010, 13:55
من که متخصص نیستم ولی اونایی که میدونستمو نوشتم. سر صبح بهتر از بیکاریه :20:
حل:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدفقط اینو بگم که در آخرین معادله برای راحت تر شدن محاسبات فرض کردیم که یک معادله درجه دو هست که x در آن رادیکال x-3 هست.
2)
اول دلتا رو محاسبه می کنیم که میشه 16-9 که برابر است -7 که چون دلتا منفی هست ریشه ندارد و کل معادله با a (ضریب x^2) هم علامت است و چون اینجا a = 1 >0 پس معادله به ازای جمیع مقادیر X مثبت میشه.
3)
این تست به نظر من خیلی مشکل داره. اول حل رو ببینید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداول اینکه تو اینجور سوالا باید یکجوری بدن که جواب m > 0 تو گزینه ها باشه نه اینطوری. این سوالو اگه کسی ببینه می تونه راحت بگه باید m > 0 باشه (ضریب x^2) و دلتا منفی باشه که ریشه نداشته باشه. تنها گزینه مثبت که فلان گزینه هست و هیچ کدوم از گزینه ها هم نیست که بگه چنین m ای وجود ندارد. پس میشه همون گزینه مثبت (حل تست ریاضی اونم تو 5 ثانیه !!!)
به هر حال شاید من غلط حل کرده باشم. اساتید هم اگر نظر بدن ممنون میشم

سلام
عکس هایی که آپلود کردین واسه من باز نمی شه و error 404 رومی ده طلفا یه جای دیگه آپلود کنید.
در مورد توضیحات هم بگم چون خوده حل کردش رو ندیدم توضیحاتو نفهمیدم.اگه می شه کنار هر مرحله که حل می کنید بنویسید که چرا اینطوری شده.
یه سایت واسه آپلود :

ashjaee
03-07-2010, 15:47
سلام. بفرمایین:
1:

2:

eshghe abi
20-07-2010, 15:20
سلام.:31:
عربی:
1- صور جمالیه و ... اول کتاب گفته جزو صفحات اختیاری هستش...واسه کنکور یعنی حذفه یا نه؟:31:
دین و زندگی:
1- این توحید افعالی (توحید در مالکیت) چیه؟مربوط به پیش دانشگاهیه؟ یعنی هر چیزی که یگانگی خدا در مالکیت جهان و پدیده هاشو برسونه دلالت بر توهین افعالی داره؟درسته؟ بعد:
فقنا عذاب النار
توهین افعالی داره؟!!! چرا؟!!! چون فقط خدا صاحب آتش هست و میتونه ما رو دور نگه داره؟! :31: (فکر کنم تو همگامان بود)
2- این تو همگامان بود.یکی تفسیر کنه:
توحید در مالکیت(----> توحید افعالی ----> توحید نظری )
3-" تسلیم بودن تمام عالم در مقابل خداوند و به صورت تکوینی" این "تکوینی" یعنی چی؟:31:
4- نام صاحب احادیث هم تو کنکور پرسش میشه؟اگه اشتباه نکنم اول کتاب سوم که گفته بود نباید بشه.
ادبیات فارسی:
ادبیات 2
درس 3 : حمله ی حیدری
1- بیت اول "دلیران میدان گشوده نظر ....... که بر کینه اول که بندد کمر" توی کلک اومده "نظر" و "کمر" مراعات؟!چرا؟!
2- بیت یازدهم "فلک باخت از سهم آن جنگ رنگ ..........بود سهمگین جنگ شیر و پلنگ" توی کلک و dvd گزینه دو اومده "شیر" استعاره از امام علی (ع) و "پلنگ" استعاره از عمرو بن عبدود است اما دبیر سال دوممون به این موضوع اشاره نکرده و گفته کنایه داره... یعنی مقصود واقعا شیر و پلنگه...یعنی شاعر واقعا داره میگه این جنگ مثل جنگ شیر و پلنگ سهمگینه... و استعاره نیس یعنی. خب کی درست میگه؟! :31:
3- بیت بیست و چهارم " چو شیر خدا راند بر خصم،تیغ ......... به سرکوفت شیطان دو دست دریغ" توی کلک اومده "تیغ" به معنای شمشیر... به نظرتون مجاز از شمشیر نیست؟:31:
4- بیت بیست و پنجم " پرید از رخ کفر در هند رنگ ........... تپیدند بت خانه ها در فرنگ" توی کلک گفته "رخ"به معنی "چهره" اما دبیرمون گفته مجاز از چهره هستش.کدومشه؟!
درس پنجم : کباب غاز
5- در صفحه 35 آمده" در صرف کردن صیغه ی بلعت اهتمام تامی داشتند " توی کلک علاوه بر اینکه گفته ایهام تناسب داره گفته کنایه هستش از "چیزی را خلاف حق تصور کردن" .درسته؟یعنی چی؟چه ربطی داره؟!:31:
6- در صفحه 37 آخر پاراگراف دوم "گویی حنجره اش دو تنبوشه داشت یکی برای بلیعیدن لقمه و دیگری برای بیرون دادن حرف های قلنبه" ... توی کلک گفته لقمه و قلنبه سجع دارند؟!درسته؟! سجع متوازن هستش؟!چون بش نمیخوره سجع باشه :31:

ببخشید سوالات زیاد شد.بعد سه هفته اندکی درس خوندن اینا جمع شده بود :31:
ممنون.:11:

mehdi_7070
20-07-2010, 16:07
1- این توحید افعالی (توحید در مالکیت) چیه؟مربوط به پیش دانشگاهیه؟

کتاب دین و زندگی پیش را از chap.sch.ir دانلود کنید و بخونید ;)

phoenix.
20-07-2010, 19:46
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Mahmood_N
21-07-2010, 00:43
- بیت اول "دلیران میدان گشوده نظر ....... که بر کینه اول که بندد کمر" توی کلک اومده "نظر" و "کمر" مراعات؟!چرا؟!
نظر یعنی چشم ، کمر هم که کمره ! ، هر دو عضوی از بدن هستن و مراعات نظیر دارن ( البته کمر اینجا ایهام داره ، یا کمره یا کمربنده ! و همینطور نظر دقیقا به معنی چشم نیست و منظور شاید نگاه باشه ! )

2- بیت یازدهم "فلک باخت از سهم آن جنگ رنگ ..........بود سهمگین جنگ شیر و پلنگ" توی کلک و dvd گزینه دو اومده "شیر" استعاره از امام علی (ع) و "پلنگ" استعاره از عمرو بن عبدود است اما دبیر سال دوممون به این موضوع اشاره نکرده و گفته کنایه داره... یعنی مقصود واقعا شیر و پلنگه...یعنی شاعر واقعا داره میگه این جنگ مثل جنگ شیر و پلنگ سهمگینه... و استعاره نیس یعنی. خب کی درست میگه؟!
اگه منظور واقعا شیر و پلنگ باشه ، پس بیت آرایه ی حسن تعلیل هم داره ، چون مفهومش اینطوری میشه :
" فلک به خاطر اون جنگ رنگ باخت ( ترسید ) ، چون جنگ شیر و پلنگ ترسناک هست "
ولی باز هم اگه به مفهومش دقت کنی می بینی که استعاره وجود داره ، یعنی دو مبارزی که در شعر در موردشون صحبت میشه به شیر و پلنگ تشبیه شدن و استعاره داره ...
کلا این بیت هم اغراق داره ، هم استعاره ، هم کنایه ، هم مراعات نظیر و هم میشه فلک رو مجاز از میدان مبارزه گرفت ( مجاز کل به جزء !! ) و هم میشه ترسیدن فلک رو نوعی تشخیص حساب کرد !!

- بیت بیست و چهارم " چو شیر خدا راند بر خصم،تیغ ......... به سرکوفت شیطان دو دست دریغ" توی کلک اومده "تیغ" به معنای شمشیر... به نظرتون مجاز از شمشیر نیست؟
به نظر من هم نمی تونه مجاز باشه ، چراش رو نمی دونم !! ولی اگه من همچین بیتی ببینم به عنوان مجاز انتخابش نمی کنم !!

4- بیت بیست و پنجم " پرید از رخ کفر در هند رنگ ........... تپیدند بت خانه ها در فرنگ" توی کلک گفته "رخ"به معنی "چهره" اما دبیرمون گفته مجاز از چهره هستش.کدومشه؟!
رخ مجاز از چهره ؟؟!! ، کفر که چهره نداره ! ، به نظرم فقط این عبارت تشخیص داره و کنایه ...

5- در صفحه 35 آمده" در صرف کردن صیغه ی بلعت اهتمام تامی داشتند " توی کلک علاوه بر اینکه گفته ایهام تناسب داره گفته کنایه هستش از "چیزی را خلاف حق تصور کردن" .درسته؟یعنی چی؟چه ربطی داره؟!
نمی دونم کنایه داره یا نه ! ولی نویسنده بر این باور بوده که مهمانها حقشون خوردن و یا " صرف کردن صیغه ی بلعت " نبوده !!

برای دین و زندگی هم یه دور کتاب رو بخونی متوجه میشی ...

موفق باشی ...

mehdi_7070
21-07-2010, 09:03
عربی:
1- صور جمالیه و ... اول کتاب گفته جزو صفحات اختیاری هستش...واسه کنکور یعنی حذفه یا نه؟:31:
صور جمالیه نکات مربوط به ترجمه را می‌گه. حدود 30٪ سوالات کنکور هم مربوط به ترجمه و تعریب [از طریق نکات] هست. حالا به نظرت حذفه؟ :دی
کتاب را آموزش و پرورش چاپ می‌کنه، کنکور را سازمان سنجش برگزار می‌کنه. شما که توقع ندارید تا این حد هماهنگی وجود داشته باشه؟ :دی
مثلا قسمت آزمایشگاه شیمی 2؛ نوشته که نباید سوال از این قسمت مطرح بشه. اما چندین سال پای ثابت کنکور بود! یا کتاب دین و زندگی، توی مقدمه نوشته: "آیاتی که ترجمه‌ی آن‌ها در کتاب آمده است، نباید ترجمه‌ی این آیه‌ها در ارزش‌یابی مستمر و پایانی و آزمون ورودی دانشگاه‌ها مورد سؤال قرار گیرد". حدود 70-60٪ سوال‌های کنکور مربوط به آیه‌ها هست که باید خود آیه و ترجمه را حداقل حفظ باشی!
پس ملاک را باید کنکور قرار بدی، به قول دبیر ما، از روی جلد کتاب شروع می‌کنی تا پشت جلد کتاب :27:

دین و زندگی:
3-" تسلیم بودن تمام عالم در مقابل خداوند و به صورت تکوینی" این "تکوینی" یعنی چی؟:31:
تکوینی یعنی فطری
تشریعی یعنی از طریق پیامبران و کتب آسمانی

3- بیت بیست و چهارم " چو شیر خدا راند بر خصم،تیغ ......... به سرکوفت شیطان دو دست دریغ" توی کلک اومده "تیغ" به معنای شمشیر... به نظرتون مجاز از شمشیر نیست؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تیغ یعنی شمشیر. وقتی معنی‌اش می‌شه شمشیر، برای چی بگیم "مجاز"؟!
مجاز: به کار بردن واژه‌ای در غیرمعنی اصلی به شرطی که نشانه‌ای آن را به معنی غیراصلی راهنمایی کند

رخ مجاز از چهره ؟؟!! ، کفر که چهره نداره ! ، به نظرم فقط این عبارت تشخیص داره و کنایه ...

ولی "رخ کفر" را می‌شه اضافه استعاری در نظر گرفت. یعنی مضاف را از کس دیگری عاریه گرفته‌ایم: کفر مثل انسان چهره دارد.
در مورد مجاز زیاد توی کتاب‌های ما بحث نشده، اما دبیر ما گفته بود "هر استعاره‌ای، مجاز هم هست"

eshghe abi
21-07-2010, 13:48
کتاب دین و زندگی پیش را از chap.sch.ir دانلود کنید و بخونید ;)
رفتم دیدم چند بخش بود دین و زندگیش نمیدونستم کدومو بگیرم...اولیو گرفتم وسطاش متوقف شد دانلود (اندر فواید اینترنت زغالی :31: ) بعد هم دیدم بگیرم باز باید پیدا کنم کجاشه و بخونم وقت گیره بیخیال شدم :31: سه ماه دیگه کلاسا شروع میشه یاد میگیرم ... این همگامان انقدآیاتو مشخص کرده توحید افعالی فکر کنم همون که گفتم درسته یعنی هر آیه ای مالکیت خدا رو نشون بده توحید افعالی داره :31:

نظر یعنی چشم ، کمر هم که کمره ! ، هر دو عضوی از بدن هستن و مراعات نظیر دارن ( البته کمر اینجا ایهام داره ، یا کمره یا کمربنده ! و همینطور نظر دقیقا به معنی چشم نیست و منظور شاید نگاه باشه ! )

دقیقا منم مشکلم همین داخل پرانتزه :31:

اگه منظور واقعا شیر و پلنگ باشه ، پس بیت آرایه ی حسن تعلیل هم داره ، چون مفهومش اینطوری میشه :
" فلک به خاطر اون جنگ رنگ باخت ( ترسید ) ، چون جنگ شیر و پلنگ ترسناک هست "
ولی باز هم اگه به مفهومش دقت کنی می بینی که استعاره وجود داره ، یعنی دو مبارزی که در شعر در موردشون صحبت میشه به شیر و پلنگ تشبیه شدن و استعاره داره ...
کلا این بیت هم اغراق داره ، هم استعاره ، هم کنایه ، هم مراعات نظیر و هم میشه فلک رو مجاز از میدان مبارزه گرفت ( مجاز کل به جزء !! ) و هم میشه ترسیدن فلک رو نوعی تشخیص حساب کرد !!

پس استعاره میگیرمشون چون به جز دبیرمون همه گفتن استعاره :31: ولی ایول بیت رو خوب آرایه هاشو آنالیز کردی :31: به تشخیصش دقت نکرده بودم :31:

به نظر من هم نمی تونه مجاز باشه ، چراش رو نمی دونم !! ولی اگه من همچین بیتی ببینم به عنوان مجاز انتخابش نمی کنم !!

تیغ یعنی شمشیر. وقتی معنی‌اش می‌شه شمشیر، برای چی بگیم "مجاز"؟!
مجاز: به کار بردن واژه‌ای در غیرمعنی اصلی به شرطی که نشانه‌ای آن را به معنی غیراصلی راهنمایی کند

این ابتکار خودم بود :31: نخندینا :31: ولی آخه دیدم مثلا انگشتر نگین داره و مثلا تو بیت اومده نگین پادشاهی میگن مجاز از انگشتر...اصل کاری هم همون نگین انگشتره خب ... شمشیر هم خب یه دسته داره با یه قسمت برندش که تیغشه..اصل شمشیر هم همون قسمت برندس :31: گفتم شاید تیغ (قسمت برنده شمشیر) مجاز از کل شمشیر باشه :31: (بدعت در ادبیات :31: )

ولی "رخ کفر" را می‌شه اضافه استعاری در نظر گرفت. یعنی مضاف را از کس دیگری عاریه گرفته‌ایم: کفر مثل انسان چهره دارد.
در مورد مجاز زیاد توی کتاب‌های ما بحث نشده، اما دبیر ما گفته بود "هر استعاره‌ای، مجاز هم هست"
:31:البته من الان بیتو دوباره خوندم فهمیدم یه اشتباهی کردم...من قبلا میدیدم بعضی ابیات توش رخ داره مجاز از سر بود... چون رخ یعنی صورت و جزئی از کل سر هست...این جا چشمم افتاد به رخ اشتباهی گفتم مجاز از چهره :31: (عاقبت ادبیات زیاد خوندن :31: ) ولی این نکته ای که مهدی جان هم گفتن قابل تامله :31:

نمی دونم کنایه داره یا نه ! ولی نویسنده بر این باور بوده که مهمانها حقشون خوردن و یا " صرف کردن صیغه ی بلعت " نبوده !!

منم شک کردم آخه گفتم چی ربطی داره؟:31: دوباره مراجعه کردم به کلک دیدم نه درسته...واسه همین به کار برده.اینم عین خط کلک ادبیات 2 صفحه ی 67 :
صرف کردن صیغه ی بلعت:کنایه از چیزی را خلاف حق تصور کردن

صور جمالیه نکات مربوط به ترجمه را می‌گه. حدود 30٪ سوالات کنکور هم مربوط به ترجمه و تعریب [از طریق نکات] هست. حالا به نظرت حذفه؟ :دی
کتاب را آموزش و پرورش چاپ می‌کنه، کنکور را سازمان سنجش برگزار می‌کنه. شما که توقع ندارید تا این حد هماهنگی وجود داشته باشه؟ :دی
مثلا قسمت آزمایشگاه شیمی 2؛ نوشته که نباید سوال از این قسمت مطرح بشه. اما چندین سال پای ثابت کنکور بود! یا کتاب دین و زندگی، توی مقدمه نوشته: "آیاتی که ترجمه‌ی آن‌ها در کتاب آمده است، نباید ترجمه‌ی این آیه‌ها در ارزش‌یابی مستمر و پایانی و آزمون ورودی دانشگاه‌ها مورد سؤال قرار گیرد". حدود 70-60٪ سوال‌های کنکور مربوط به آیه‌ها هست که باید خود آیه و ترجمه را حداقل حفظ باشی!
پس ملاک را باید کنکور قرار بدی، به قول دبیر ما، از روی جلد کتاب شروع می‌کنی تا پشت جلد کتاب :27:

صور جمالیه و فی رحاب که فقط ترجمس...نکته نداره که...نکات توی کارگاه ترجمه ها اومده ها...ولی البته این نکته ای که شما و دبیرتون میگین هم درسته :31:
===
مشکل من با ادبیات همین دو یا چند گانگیاس... :31: هر کسی نظری داره :31:کاش هامون سبطی کتاب ادبیات هم میداد :31:
در ضمن از هر دو دوست عزیز Mahmood_N جان و mehdi_7070 جان هم ممنونم برای وقتی که واسه پاسخگویی گذاشتید.:11:

mehdi_7070
21-07-2010, 21:53
دقیقا منم مشکلم همین داخل پرانتزه :31:
اینجا کمر بستن اومده. "کمر در کاری بستن" کنایه از آماده و مهیا شدن برای کاری یا مقابل و برابر شدن در جنگ هست. پس نمی‌تونه منظور کمربند باشه.

:31:البته من الان بیتو دوباره خوندم فهمیدم یه اشتباهی کردم...من قبلا میدیدم بعضی ابیات توش رخ داره مجاز از سر بود... چون رخ یعنی صورت و جزئی از کل سر هست...این جا چشمم افتاد به رخ اشتباهی گفتم مجاز از چهره :31: (عاقبت ادبیات زیاد خوندن :31: ) ولی این نکته ای که مهدی جان هم گفتن قابل تامله :31:
اکثر مجازهای ذکر شده همین حالت جزء و کل را دارند. اما اشاره کردم این نکته توی کتاب‌های ما نیومده. به خاطر همین چنین چیزی توی کنکور دیده نمی‌شه و اضافه استعاری مطرح می‌شه.

منم شک کردم آخه گفتم چی ربطی داره؟:31: دوباره مراجعه کردم به کلک دیدم نه درسته...واسه همین به کار برده.اینم عین خط کلک ادبیات 2 صفحه ی 67 :
صرف کردن صیغه ی بلعت:کنایه از چیزی را خلاف حق تصور کردن
به نقل از لغت‌نامه دهخدا:
بلعت کردن:... در مورد مال مردم خوردن و حق کسی را بالا کشیدن استعمال میشود. به مزاح ، خوردن ، تصرف کردن مال کسی به غیرحق . تصاحب کردن . غصب کردن . صرف مالی به غصب . خوردن مالی نه به وجه مشروع : تمام مال یتیم را بلعت کرد. مادر صغیر را گرفت و مال صغیر را بلعت کرد. (یادداشت مرحوم دهخدا).
به نظر میاد واژه "تصور" درست نباشه و "تصرف" بوده در واقع.

صور جمالیه و فی رحاب که فقط ترجمس...نکته نداره که...نکات توی کارگاه ترجمه ها اومده ها...ولی البته این نکته ای که شما و دبیرتون میگین هم درسته :31:
فکر کنم بعضی‌هاش یه سری نکته داشت یا اون یکی معنی لغت. دقیقا یادم نیست. خلاصه خواستم بگم ترجمه تعریب مهمه:31:

eshghe abi
21-07-2010, 23:50
اینجا کمر بستن اومده. "کمر در کاری بستن" کنایه از آماده و مهیا شدن برای کاری یا مقابل و برابر شدن در جنگ هست. پس نمی‌تونه منظور کمربند باشه.

خب بعد کمر با نظر مراعات داره یعنی یا نه؟ :31: آخه نظر یعنی نگاه...معنی چشم نمیده فکر کنم.یا شایدم معنی چشم بده "گشوده نظر" یعنی چشم هاشونو باز کردن؟

اکثر مجازهای ذکر شده همین حالت جزء و کل را دارند. اما اشاره کردم این نکته توی کتاب‌های ما نیومده. به خاطر همین چنین چیزی توی کنکور دیده نمی‌شه و اضافه استعاری مطرح می‌شه.

یعنی اینکه الان ما میگیم:
رخ کفر:کفر مانند انسانی است که رخ دارد ----> اضافه ی استعاری
اما باید در اصل گفته بشه :
رخ کفر ----> رخ مجاز از انسان
که تو کتابای ما ذکر نشده و ما تو کنکور باید اضافه استعاری در نظر بگیریم.
درست فهمیدم؟:31:

به نقل از لغت‌نامه دهخدا:
بلعت کردن:... در مورد مال مردم خوردن و حق کسی را بالا کشیدن استعمال میشود. به مزاح ، خوردن ، تصرف کردن مال کسی به غیرحق . تصاحب کردن . غصب کردن . صرف مالی به غصب . خوردن مالی نه به وجه مشروع : تمام مال یتیم را بلعت کرد. مادر صغیر را گرفت و مال صغیر را بلعت کرد. (یادداشت مرحوم دهخدا).
به نظر میاد واژه "تصور" درست نباشه و "تصرف" بوده در واقع.

به چشمام شک کردم... برای بار سوم رفتم دیدم :31: نه همون تصوره...پس به قول شما و دهخدا حتما اشتباه چاپی بوده...تصرف به معنیش میخوره.

ممنون.:11:

Feryal777
22-07-2010, 00:36
خب بعد کمر با نظر مراعات داره یعنی یا نه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif آخه نظر یعنی نگاه...معنی چشم نمیده فکر کنم.یا شایدم معنی چشم بده "گشوده نظر" یعنی چشم هاشونو باز کردن؟

فک نمیکنم اینجا مراعات نظیر وجود داشته باشه!!!!!:18:یعنی اصلاً مراعات نظیر وجود نداره!!!!
به نظر من زمانی کلمه ها مراعات نظیر دارن که تو معنای واقعی خودشون بیان و یا به شکل استعاره،که بازم تو حالت استعاره بیان باز معنی خودشونو میدن، خاصیت خودشونو حفظ کنن یعنی کل بیت استعاره داره!!!(خودم نفهمیدم چی گفتم!!!:دی)
مثلاً :
در حالت استعاره:
هرکس که دل به دست بتی داد همچو من
سنگی گرفت و شیشه ناموس را شکست
ولی تو اون بیت کمر و نظر هیچ کدوم معنی خودشونو نمیدن یعنی کمر و نظر به عنوان عضوی از بدن نیومدن که که بخوان باهم مراعات داشته باشن!!!!!در صورتی که اگه هردو عضوی از بدن بودن مراعات داشتن نه در حالت کنایه که کمر بستن و نظر گشودنه!!!
البته بازم مطمئن نیستم،ولی من همیشه اینطوری فکر میکردم
واجب شد حتماً درموردش تحقیق کنم!!!:دی

mjorh
22-07-2010, 01:33
از كجا بايد فهميد كه كلمه اي كه ايهام داره ، يكي از اونا تخلص شاعر هستش؟ . اصلا از كجا بايد اين تخلص شاعر رو تشخيص داد ،؟ البته تو شعر.

يكي اين توحيد را توضيح بده. مثلا توحيد در ربوبيت يا توحيد افعلي و .. . .
حكمت الهي رو خوب متوجه نميشم . اگه ميشه توضيح بدين .

eshghe abi
22-07-2010, 02:50
از كجا بايد فهميد كه كلمه اي كه ايهام داره ، يكي از اونا تخلص شاعر هستش؟ . اصلا از كجا بايد اين تخلص شاعر رو تشخيص داد ،؟ البته تو شعر.

يكي اين توحيد را توضيح بده. مثلا توحيد در ربوبيت يا توحيد افعلي و .. . .
حكمت الهي رو خوب متوجه نميشم . اگه ميشه توضيح بدين .
تخلص معمولا تو ابیات آخر میاد و باید حفظ کرد...اینارو از کلک برات میزارم فکر کنم فقط همینا کافیه دیگه چیز دیگه ای نباشه:
علی اسفندیاری--->نیما یوشیج
محمد حسین بهجت--->شهریار
حسین ممتحنی--->حمید سبزواری
محمدرضا رحمانی--->مهرداد اوستا
مهدی اخوان ثالث--->م.امید(ماث)
رهی معیری--->رهی
جلال همایی--->سنا
قائم مقام فراهانی--->ثنا
زیب النسا--->مخفی
هوشنگ ابتهاج--->ه.ا.سایه
مولانا--->خموش
نورالدین عبدالرحمن جامی--->ابتدا "دشتی" سپس "جامی"
===
در مورد توحیدها هم دوستان میگن کتاب پیش رو بخونید.
===
:11:

mehdi_7070
22-07-2010, 08:30
خب بعد کمر با نظر مراعات داره یعنی یا نه؟ :31: آخه نظر یعنی نگاه...معنی چشم نمیده فکر کنم.یا شایدم معنی چشم بده "گشوده نظر" یعنی چشم هاشونو باز کردن؟توی این بیت "نظر گشودن" و "کمر بستن" مرکب‌اند. نظر گشودن یعنی نگاه کردن. بررسی کلمه نظر و کمر به تنهایی، فکر نمی‌کنم درست باشه. چون این‌ها در کنار کلمه دیگه‌ای اومدند که باید با هم معنی بشه.
ارتباط معنایی خاصی هم بین این‌ها برقرار نشده، یکی هم که به صورت کنایی به کار رفته، پس حداقل می‌شه گفت آرایه مشخص و مهم این بیت نمی‌تونه باشه.
(به نظر من مراعات نداره)
+لغت‌نامه دهخدا در مورد نظر گشادن گفته مترادف با چشم گشادن؛ یعنی ظاهرا نظر معنی چشم میده.

یعنی اینکه الان ما میگیم:
رخ کفر:کفر مانند انسانی است که رخ دارد ----> اضافه ی استعاری
اما باید در اصل گفته بشه :
رخ کفر ----> رخ مجاز از انسان
که تو کتابای ما ذکر نشده و ما تو کنکور باید اضافه استعاری در نظر بگیریم.
درست فهمیدم؟:31:اگه من درست یادم مونده باشه، تقریبا آره:31:
البته اگه خیلی دقیق بررسی کنی، آرایه‌های تشبیه و تشخیص و استعاره و مجاز مفاهیم نزدیک به هم دارند. به خاطر همین گاهی اوقات قاطی می‌شه!
در ضمن به نظر میاد رخ مجاز از انسان توی این بیت معنی نمیده. بهتره بگیم اینجا رخ مجازا به کار رفته و معنی اصلی خودش را نداره. دقت کنید که این تعریف خیلی کلی هست و به همین دلیل استعاره، مجاز فرض می‌شه.

mjorh
24-07-2010, 11:18
تخلص معمولا تو ابیات آخر میاد و باید حفظ کرد...اینارو از کلک برات میزارم فکر کنم فقط همینا کافیه دیگه چیز دیگه ای نباشه:
علی اسفندیاری--->نیما یوشیج
محمد حسین بهجت--->شهریار
حسین ممتحنی--->حمید سبزواری
محمدرضا رحمانی--->مهرداد اوستا
مهدی اخوان ثالث--->م.امید(ماث)
رهی معیری--->رهی
جلال همایی--->سنا
قائم مقام فراهانی--->ثنا
زیب النسا--->مخفی
هوشنگ ابتهاج--->ه.ا.سایه
مولانا--->خموش
نورالدین عبدالرحمن جامی--->ابتدا "دشتی" سپس "جامی"
===
در مورد توحیدها هم دوستان میگن کتاب پیش رو بخونید.
===
:11:

ممنون.تو كدوم صفحه ي كلك اينارو نوشته ؟

mjorh
24-07-2010, 11:26
من يه سئوال از حسابان دارم ،

نميدونم چه كسايي اينجا كتاب تست رمزينه حسابان و رياضيات پايه دارن . اگه كسي داره ،سئوال من مربوط ميشه به سئوال 308 .

سئوال اينه ، يه تابع دو ضابطه اي داده بعد گفته كه يك به يك هستش . يكي از ضابطه ها رو داده . 4X X EN Z , اون يكي رو جا خالي داده , رو به روش نوشته X E Z الان گفته اين جاي خالي چي بايد باشه .

در ضمن X EN Z ، يعني X عضويت ندارد در Z . ( خودم اختراع كردم ، چون اين جا كه نميشه فرمول هاي رياضي نوشت )

اميدوارم سئوال رو خوب رسونده باشم . روي كاغذ بنويسيد معلوم ميشه .

يه سئوال ديگه اين وزن تو ادبيات چيه ؟ من يادم رفته .

mjorh
26-07-2010, 12:23
اين مضاف و مضاف اليه رو چجوري بايد تشخيص داد؟

جمله ي وصفيه و اضافي رو چجوري بايد تشخيص داد؟

shah abas
08-08-2010, 22:07
مشکل عربی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدمگه ثقبا(با تنوین فتحه) سوارخی (نکره)‌معنی نمیشه؟ خود گزینه ۲ جواب ۳ رو زده! یعنی "سوراخ" معنی کرده!(البته احتمال ۶۰ ۷۰ درصد من اشتباه می کنم:دی‌ )

Mohammad Hosseyn
09-08-2010, 01:08
من يه سئوال از حسابان دارم ،

نميدونم چه كسايي اينجا كتاب تست رمزينه حسابان و رياضيات پايه دارن . اگه كسي داره ،سئوال من مربوط ميشه به سئوال 308 .

سئوال اينه ، يه تابع دو ضابطه اي داده بعد گفته كه يك به يك هستش . يكي از ضابطه ها رو داده . 4X X EN Z , اون يكي رو جا خالي داده , رو به روش نوشته X E Z الان گفته اين جاي خالي چي بايد باشه .

در ضمن X EN Z ، يعني X عضويت ندارد در Z . ( خودم اختراع كردم ، چون اين جا كه نميشه فرمول هاي رياضي نوشت )

اميدوارم سئوال رو خوب رسونده باشم . روي كاغذ بنويسيد معلوم ميشه .

يه سئوال ديگه اين وزن تو ادبيات چيه ؟ من يادم رفته .
تابعه چند ضابطه ای زمانی یک به یک هست که اولا دامنه ها اشتراک نداشته باشن . دوما از قاعده ی اصلی یک به یک بودن ، یعنی هر خط موازی محور xها حداکثر در یک نقطه نمودار را قطع کند.

اولی رو که خود مسئله داده . یعنی بازه ها اشتراک ندارن . برای دومی نمودار زیر رو در نظر بگیر :

نمودار خطی که مشخصه همون ضابطه ی اول هست . اما نقاط توخالی جاییه که باید ضابطه دوم باشه . اگه توجه کنی برای یک به یک بودن باید نقاط تو خالی طوری پر بشن که نمودار شرط اصلی رو نقض نکنه . یعنی باید ضابطه همون 4x بمونه تا نمودار یک به یک باشه . وگرنه نقاط توخالی بالاتر یا پائینتر پر میشه و این یعنی نقض قاعده .

اگه میگفت ضابطه اول متغیر های بزرگتر از صفر ، اونوقت ضابطه دوم رو با مقادیر منفی میخواست میشد گفت هر ضابطه ای که یک به یک باشه . ولی اینجا بین نمودار توخالی میشه . راهی نداری جز انتخاب همون ضابطه .

امیدوارم اشتباه نکرده باشم .

mjorh
09-08-2010, 12:56
تابعه چند ضابطه ای زمانی یک به یک هست که اولا دامنه ها اشتراک نداشته باشن . دوما از قاعده ی اصلی یک به یک بودن ، یعنی هر خط موازی محور xها حداکثر در یک نقطه نمودار را قطع کند.

اولی رو که خود مسئله داده . یعنی بازه ها اشتراک ندارن . برای دومی نمودار زیر رو در نظر بگیر :

نمودار خطی که مشخصه همون ضابطه ی اول هست . اما نقاط توخالی جاییه که باید ضابطه دوم باشه . اگه توجه کنی برای یک به یک بودن باید نقاط تو خالی طوری پر بشن که نمودار شرط اصلی رو نقض نکنه . یعنی باید ضابطه همون 4x بمونه تا نمودار یک به یک باشه . وگرنه نقاط توخالی بالاتر یا پائینتر پر میشه و این یعنی نقض قاعده .

اگه میگفت ضابطه اول متغیر های بزرگتر از صفر ، اونوقت ضابطه دوم رو با مقادیر منفی میخواست میشد گفت هر ضابطه ای که یک به یک باشه . ولی اینجا بین نمودار توخالی میشه . راهی نداری جز انتخاب همون ضابطه .

امیدوارم اشتباه نکرده باشم .

فهمیدم ولی کامل کامل نه . نمودار دومی رو که خواسته گفته xez . الان باید کدوم گزینه رو انتخاب کرد .؟
-4x+2-
x-4
4x+2
4x-4

گزینه ی 1 4x منفی داره .

vahid-p
09-08-2010, 20:18
مگه ثقبا(با تنوین فتحه) سوارخی (نکره)‌معنی نمیشه؟ خود گزینه ۲ جواب ۳ رو زده! یعنی "سوراخ" معنی کرده!(البته احتمال ۶۰ ۷۰ درصد من اشتباه می کنم‌ )
حق با شماست. منم گزینه 4 رو زدم. به خاطر همون ثقبا . البته باید به ادامه جمله هم دقت می کردم. ولی به هر حال تست اشتباهه.

vahid-p
09-08-2010, 20:54
سوال 1 و 3 تون رو نتونستم صورت سوال رو بخونم.
سوال دومتون. ببینید b^2-4ac جوابت رو می ده. می شه 3^2-4*1*4 = -7 . چون منفی شد ریشه نداره. و چون ضریب x^2 مثبته نقطه مینیمم داره و همون جواب شما.

vahid-p
12-08-2010, 17:56
مشکل خیلیا از جمله من در درس شیمی .
سریعترین راه موازنه کردن واکنش های شیمیایی. تو مبتکران گفته کتاب آموزشیش توضیح داده ولی به خاطر یه موازنه برم کتاب آموزشیش رو بگیرم؟؟؟ لطفا اگه کسی سریعترین راه رو می دونه، بگه تا همه استفاده کنن.
ممنون

fmps
12-08-2010, 20:16
مشکل خیلیا از جمله من در درس شیمی .
سریعترین راه موازنه کردن واکنش های شیمیایی. تو مبتکران گفته کتاب آموزشیش توضیح داده ولی به خاطر یه موازنه برم کتاب آموزشیش رو بگیرم؟؟؟ لطفا اگه کسی سریعترین راه رو می دونه، بگه تا همه استفاده کنن.
ممنون
نه به خاطر موازنه نگیر .ولی باور کن بهترین کتاب شیمی هست.یعنی اگه اونو خوب بخونی مطمئنا میتونی خیلی خوب بزنی

1731
13-08-2010, 00:53
من 2 ماه مونده به کنکور مبتکران شیمی 3 رو گرفتم کلی پول دادم
پشیمون هم نیستم
شما که 10 ماه تا کنکور داری!
شک نکن به مبتکران
خدای شیمیه

vahid-p
13-08-2010, 02:45
من 2 ماه مونده به کنکور مبتکران شیمی 3 رو گرفتم کلی پول دادم
پشیمون هم نیستم
شما که 10 ماه تا کنکور داری!
شک نکن به مبتکران
خدای شیمی
من کتاب تست شیمی 2 و 3 مبتکران رو دارم، احتمالا پیش رو هم همین بگیرم، ولی آموزشش فکر نکنم وقت کنم بخونم.
حالا از اینها بگذریم. کسی نیست برامون توضیح بده، چطور سریع موازنه کنیم؟

shah abas
13-08-2010, 17:37
مگه تو کتاب آموزشش راه حلی به غیر از کتاب تستش گفته؟ همون راه حل مربع ها(جای خالی اول بزاریم)‌بعد شروع از پر تعداد ترین و ... نیست؟
----------------------------------------------------------------------
یک سوال جبر خیلی آسون:
در کیسه ای ۷ توپ متمایز وجود دارد.یک توپ به تصادف از آن خارج کرده و بدون مشاهده آن را کنار می گزاریم.سپس توپ دیگری خارج کرده آن را مشاهده می کنیم.فضای نمونه این آزمایش چند عضو دارد؟

حل گزینه ۲:چون اطلاعی از خروج مهره دوم در دست نیست٬ پس توقع ما در خروج مهره دوم تغییر نکرده است.یعنی ما همچنان توقع خروج هر ۷ مهره را داریم.پس فضای نمونه ای ۷ عضوی است.

اشکال من:مگه دفعه اول یک مهره رو کنار نزاشتیم؟ خب ۶ مهره تو کیسه می مونه دیگه!نه؟

azimzade
13-08-2010, 19:30
ببین تعریف فضای نمونه ای رو:
به مجموعه کلیه نتایج ممکن یک آزمایش تصادفی،فضای نمونه ای آن آزمایش میگوییم
خب چون اونیو که خارج کردیم نمیدونیم چی بوده جزو نتایج ممکن حساب میکنیم.مثلا ما نمیدونیم که آبی بوده.پس اگه یکی دیگه خارج کنیم احتمال میدیم شاید آبی باشه

vahid-p
15-08-2010, 04:43
مگه تو کتاب آموزشش راه حلی به غیر از کتاب تستش گفته؟ همون راه حل مربع ها(جای خالی اول بزاریم)‌بعد شروع از پر تعداد ترین و ... نیست؟
می گم کتابش رو اصلا خوندی؟
شوخی کردم. اگه اونقسمت رو دیده باشی، نوشته آموزشش رو تو کتاب اموزش شیمی بخونید و اون مربع ها که راه حل نیست.
من دو راه بلدم. یکی معادله نویسی . یکی هم همین روش وارسی ولی یکم سرعتی ترش.
ولی بازم اینا وقتگیرن. می خوام ببینم روش دیگه ای سراغ ندارین؟ اصلا خود بهمن خان چی گفته تو کتاب آموزشش؟ همونو بگین. ممنون

اشکال من:مگه دفعه اول یک مهره رو کنار نزاشتیم؟ خب ۶ مهره تو کیسه می مونه دیگه!نه؟
نتونستم پیدا کنم. اگه صفحش رو می گفتی بهتر بود.

azimzade
15-08-2010, 15:21
تو آموزشش همون مربع هاس فقط .این روش سریع فقط واسه هیدروکزبن هاست تو گاج هست
تو سوختن هر هیدرو کربن به اندازه کربنهاش co2 و نصف هیدروژنهاش h2o تولید میشه
اینم یه چیز بدیهیه

xmixx
15-08-2010, 18:58
سلام دوستان

به نظرتون بهترین کتاب های تست برای کتابهای زیر (برای علوم انسانی) کتابهای چه ناشرانی هستند؟
اقتصاد ( کتابی که به آموزش حل کردن سؤالهای کنکور که جدیدا بصورت مسأله میان بپردازه و ساده و روان و خارج از کلمات محدود کتاب موضوع رو باز کنه)
کتاب تست برای عربی (پاسخنامه تشریحی باشه شامل سؤلات تألیفی و سؤالات سراسری)
کتاب تست ادبیات (پاسخنامه تشریحی باشه شامل سؤلات تألیفی و سؤالات سراسری)
کتاب تست روان شناسی (پاسخنامه تشریحی باشه شامل سؤلات تألیفی و سؤالات سراسری)
کتاب تست فلسفه و منطق (پاسخنامه تشریحی باشه شامل سؤلات تألیفی و سؤالات سراسری)

Ninjai
15-08-2010, 20:18
سلام دوستان

به نظرتون بهترین کتاب های تست برای کتابهای زیر (برای علوم انسانی) کتابهای چه ناشرانی هستند؟
اقتصاد ( کتابی که به آموزش حل کردن سؤالهای کنکور که جدیدا بصورت مسأله میان بپردازه و ساده و روان و خارج از کلمات محدود کتاب موضوع رو باز کنه)
کتاب تست برای عربی (پاسخنامه تشریحی باشه شامل سؤلات تألیفی و سؤالات سراسری)
کتاب تست ادبیات (پاسخنامه تشریحی باشه شامل سؤلات تألیفی و سؤالات سراسری)
کتاب تست روان شناسی (پاسخنامه تشریحی باشه شامل سؤلات تألیفی و سؤالات سراسری)
کتاب تست فلسفه و منطق (پاسخنامه تشریحی باشه شامل سؤلات تألیفی و سؤالات سراسری)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید◄◄ راهنــمای جامـــع کتابــها و جــزوات کمــک آموزشــی و دانشــگاهی ►►

Ninjai
15-08-2010, 20:24
شوخی کردم. اگه اونقسمت رو دیده باشی، نوشته آموزشش رو تو کتاب اموزش شیمی بخونید و اون مربع ها که راه حل نیست.
ولی بازم اینا وقتگیرن. می خوام ببینم روش دیگه ای سراغ ندارین؟ اصلا خود بهمن خان چی گفته تو کتاب آموزشش؟ همونو بگین. ممنوناینقد به موازنه گیر نده چیز زیاد مهمی نیست همون چند تا تست از مبتکران بزن و چند تا چیز مهم هست تو کتاب حفظ کن مثل سوختن اوکتان و تجزیه پتاسیم نیترات تو دمای بالای 500 درجه (شیمی پیش) که وقت گیرن !
تو کتابا هم الکی موازنه بار میدن که تو کنکور نمیاد فقط یه قسمت الکتروشیمی هست که زیاد به این هم ربط نداره !

vahid-p
16-08-2010, 16:42
اینقد به موازنه گیر نده چیز زیاد مهمی نیست همون چند تا تست از مبتکران بزن و چند تا چیز مهم هست تو کتاب حفظ کن مثل سوختن اوکتان و تجزیه پتاسیم نیترات تو دمای بالای 500 درجه (شیمی پیش) که وقت گیرن !
تو کتابا هم الکی موازنه بار میدن که تو کنکور نمیاد فقط یه قسمت الکتروشیمی هست که زیاد به این هم ربط نداره !
راست می گی. یه دفعه چوبش رو خوردیم. برا امتحان نهایی اینقدر رو نقطه بحرانی بحث کردیم، آخرش نیومد. ( و خیلی مباحث مهم دیگه هم نیومد. )
البته کتاب شیمی 3 من ویراست سوم هست، برای همین روش موازنه رو تو آموزش آورده بود، رفتم کتاب تست دوستم رو گرفتم کامل تو اون شرح داده بود ( ویراست چهارم ). حالا فول شدم. ممنون از همه. :46:

---------- Post added at 05:42 PM ---------- Previous post was at 05:40 PM ----------

یه سوال عربی : اٍنَ یوم الفصل میقاتهم اجمعین

تو سوال بالا ( منهج درس سوم ) ، یوم نقش اسم ان رو داره یا مفعول فیه؟

1731
16-08-2010, 17:20
یک سوال جبر خیلی آسون:
در کیسه ای ۷ توپ متمایز وجود دارد.یک توپ به تصادف از آن خارج کرده و بدون مشاهده آن را کنار می گزاریم.سپس توپ دیگری خارج کرده آن را مشاهده می کنیم.فضای نمونه این آزمایش چند عضو دارد؟

حل گزینه ۲:چون اطلاعی از خروج مهره دوم در دست نیست٬ پس توقع ما در خروج مهره دوم تغییر نکرده است.یعنی ما همچنان توقع خروج هر ۷ مهره را داریم.پس فضای نمونه ای ۷ عضوی است.

ببین اگه 7 تا مهره داشته باشیم به رنگ های رنگین کمان، بعد 6 تا مهره رو بدون این که ببینیم کنار بگذاریم
مهره هفتم چه رنگ هایی میتونه باشه؟
-ممکنه آبی باشه
-ممکنه قرمز باشه
-
-
-
-
-

می بینی که 7 تا امکان وجود داره پس فضای نمونه ای 7 تا است و عوض نشده

---------- Post added at 05:20 PM ---------- Previous post was at 05:16 PM ----------

تو سوال بالا ( منهج درس سوم ) ، یوم نقش اسم ان رو داره یا مفعول فیه؟

نقش اسم ان رو داره

چون جمبه ای که با ان شروع میشه 2 جزء اصلی داره
به درستی که روز، وعده گاه است.
پس روز نقش اصلی رو داره
به درستی که روز فصل وعده گاه دیدار همه شان است.
در ضمن کلمه "در" رو به هیج وجه در ترجمه نمیشه گنجاند.

Ninjai
16-08-2010, 20:12

تو سوال بالا ( منهج درس سوم ) ، یوم نقش اسم ان رو داره یا مفعول فیه؟ یه نکته:20: : کلماتی مثل صباح - یوم - لیل و ... فقط وقتی مفعول فیه هستن که نقش دیگه ای نداشته باشن .

mjorh
19-08-2010, 22:07
یه سئوال از بخش 4 فیزیک 2 داشتم . از کجا باید تشخیص داد که تو مسئله باید cos نوشت یا sin . مثلا کار نیروی وزن ، من تو چند تا مسئله دیدم که یه بار نوشته بود mglsin30 ، یه بار هم نوشته بود cos0 درجه . این زاویه هارو چجوری باید تشخیص داد . چطوری باید فهمید که باید از sin استفاده کرد یا cos .??????؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nits
19-08-2010, 22:29
از مجهولات مسئله استفاده کن . باید امتحان کنی که وقتی sin یا cos حساب میکنی حداقل باید 1 مجهول داشته باشی. در بعضی موارد ممکنه هر دو موردش رو بتونی استفاده کنی .

Ninjai
19-08-2010, 22:41
یه سئوال از بخش 4 فیزیک 2 داشتم . از کجا باید تشخیص داد که تو مسئله باید cos نوشت یا sin . مثلا کار نیروی وزن ، من تو چند تا مسئله دیدم که یه بار نوشته بود mglsin30 ، یه بار هم نوشته بود cos0 درجه . این زاویه هارو چجوری باید تشخیص داد . چطوری باید فهمید که باید از sin استفاده کرد یا cos .??????؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من فکر کنم مشکل شما تو تجزیه بردار ها باشه .

مثلا تو این عکس ااگه R رو در راستای x تجزیه کنیم میشه Rcosa و در راستای y میشه Rsina . یعنی راستای نزدیک زاویه ،همیشه کسینوسه . برای کار هم باید نیروی وزن رو روی بردار جابجایی (در اینجا L) تجزیه کنین که میشه مثلا
mg sin * L

اگه مشکل برطرف نشد خود مساله ای رو که مشکل دارین اینجا بنویسین.
موفق باشین :20:

vahid-p
20-08-2010, 14:36
برای این که بشه هر برداری رو راحت با بردار های دیگه جمع یا کم کرد، کافیه همونطور که دوستمون گفتن، به دو عامل تشکیل دهنده تجزیه بشن. تو شکلی که دوستمون کشیدن، نیروی وزن با محور y و مثلا نیروی اصطکاک قسمتیش با محور x مقابله می کنه. خب اگه با توضیحات دوستمون که خیلی راحت براتون شرح دادن، متوجه شدین، که خیلی خوبه، اگر نه طوماری که من نوشتم رو هم بخون، فقط امیدوارم بیشتر سردرگمت نکنه. فقط به عکس توجه کن:

تو شکل زیر همه چیز معلومه. تفاوتش تو اینه کدوم زاویه رو بهت داده باشه. اگر زاویه سطح شیبدار بهت داده باشه، برای تجزیه بردار ( مثلا نیروی عمودی تکیه گاه ) از عبارت سمت راست تساوی ها استفاده می کنی، اگر هم زاویه 60 درجه ای که تو شکل هست رو بهت داده( یعنی زاویه سطح شیبدار با محور قائم)، خب از عبارت سمت چپ تساوی استفاده می کنی. البته نمی خواد از حفظ کنی، باید بفهمی که الان تو اون بردار که تجزیه کردیم، کدوم خط رو x فرض کردیم کدوم y. مثلا الان من برای عبارت سمت چپ محور افقی رو محور x فرض کردم پس اونی که زاویه بهش چسبیده، می شه محور cos و حالا اگر 30 درجه رو که زاویه سطح شیبدار با افق هست رو انتخاب کنیم، محور قانم می شه محور x یا همون محور cos. پس برای همین تو مسائلی که از زاویه سطح صحبت به میون اومده، برای مقابله با نیروی وزن از R.cosx استفاده می شه(همون عبارت سمت راست تساوی). برای بدست آوردن زاویه ها هم همونطور که رو شکل نشون دادم، اول از اون نمودار خط رو ببر و ببین کجا و چند درجه قطع می کنه و طبق خطوط موازی و مورب می فهمی کدوم 60 درجه و کدوم 30 درجه است.
موفق باشید

mjorh
21-08-2010, 17:19
برای این که بشه هر برداری رو راحت با بردار های دیگه جمع یا کم کرد، کافیه همونطور که دوستمون گفتن، به دو عامل تشکیل دهنده تجزیه بشن. تو شکلی که دوستمون کشیدن، نیروی وزن با محور y و مثلا نیروی اصطکاک قسمتیش با محور x مقابله می کنه. خب اگه با توضیحات دوستمون که خیلی راحت براتون شرح دادن، متوجه شدین، که خیلی خوبه، اگر نه طوماری که من نوشتم رو هم بخون، فقط امیدوارم بیشتر سردرگمت نکنه. فقط به عکس توجه کن:

تو شکل زیر همه چیز معلومه. تفاوتش تو اینه کدوم زاویه رو بهت داده باشه. اگر زاویه سطح شیبدار بهت داده باشه، برای تجزیه بردار ( مثلا نیروی عمودی تکیه گاه ) از عبارت سمت راست تساوی ها استفاده می کنی، اگر هم زاویه 60 درجه ای که تو شکل هست رو بهت داده( یعنی زاویه سطح شیبدار با محور قائم)، خب از عبارت سمت چپ تساوی استفاده می کنی. البته نمی خواد از حفظ کنی، باید بفهمی که الان تو اون بردار که تجزیه کردیم، کدوم خط رو x فرض کردیم کدوم y. مثلا الان من برای عبارت سمت چپ محور افقی رو محور x فرض کردم پس اونی که زاویه بهش چسبیده، می شه محور cos و حالا اگر 30 درجه رو که زاویه سطح شیبدار با افق هست رو انتخاب کنیم، محور قانم می شه محور x یا همون محور cos. پس برای همین تو مسائلی که از زاویه سطح صحبت به میون اومده، برای مقابله با نیروی وزن از R.cosx استفاده می شه(همون عبارت سمت راست تساوی). برای بدست آوردن زاویه ها هم همونطور که رو شکل نشون دادم، اول از اون نمودار خط رو ببر و ببین کجا و چند درجه قطع می کنه و طبق خطوط موازی و مورب می فهمی کدوم 60 درجه و کدوم 30 درجه است.
موفق باشید

ممنون از توضیحاتی که دادین ولی من بازم گیج شدم . الان مثالی که شما زدین پیچیده نیست ، اینارو میشه فهمید ولی تو بعضی از سئوال ها که باید از قضیه ی کار و انرزی استفاده کرد و کل کارهایی که روی جسم رو سطح شیب دار حساب کرد ، زاویه قرو قاطی میشن اصلا معلوم نیست چه خبره . یا تو مسئله هایی شبیه شکل شما .

نمیدونم باید چطوری این شکل رو مثل شما رسم کنم، با موبایل هم که عکس میگیری تار میفته . شما چطوری این شکل هارو میکشی ؟

yarane-naghdi
21-08-2010, 17:33
من کتاب تست شیمی 2 و 3 مبتکران رو دارم، احتمالا پیش رو هم همین بگیرم، ولی آموزشش فکر نکنم وقت کنم بخونم.
حالا از اینها بگذریم. کسی نیست برامون توضیح بده، چطور سریع موازنه کنیم؟

ولی بازم اینا وقتگیرن. می خوام ببینم روش دیگه ای سراغ ندارین؟ اصلا خود بهمن خان چی گفته تو کتاب آموزشش؟ همونو بگین. ممنون

من ميترسم كه اين وحيد مثل بحث نقطه بحراني دوباره فتنه ايي به پا كنه كه همموم گردش به چشممون بره:31:

حالا بدون شوخي بنظر ميرسه كه برا موازنه واكنش ها ما در پيش هم يه راه حل يا مبحث ديگه داريم كه ميگن راحتتره نسبت به روش وارسي و سريعتر .

من هنوز نرفتم ببينم چه خبره فقط شنيدم . تحقيق كنم برا همتون توضيح ميدم .:11:

mjorh
21-08-2010, 17:47
من بیشتر این قسمت که باید بفهمم که کدوم خط رو x فرض کنم واون یکی رو y موندم . این رو چجوری باید فهمید . من الان تو زیاد تست هایی که میبینم اون خطی که چسبیده به زاویه ی الفا رو cos گرفته . تو همه ی مسئله ها باید این کار رو کرد یعنی خطی که چسبیده به زاویه ی الفا رو cos گرفت و اون یکی رو sin ؟
(حتما الان میگین گیر چه ادم خنگی افتادیما) خودتون ببخشید دیگه .

vahid-p
21-08-2010, 18:19
من بیشتر این قسمت که باید بفهمم که کدوم خط رو x فرض کنم واون یکی رو y موندم . این رو چجوری باید فهمید . من الان تو زیاد تست هایی که میبینم اون خطی که چسبیده به زاویه ی الفا رو cos گرفته . تو همه ی مسئله ها باید این کار رو کرد یعنی خطی که چسبیده به زاویه ی الفا رو cos گرفت و اون یکی رو sin ؟
درسته به شرطی که الفا مون زاویه سطح شیبدار با افق باشه. خب ببین تو شکلی که من کشیدم، سطح زاویه a=30 ( زاویه الفا رو a فرض کردم ) . خب حالا تو نیروی عمودی تکیه گاه، 30 درجه معلومه ، اونی که بهش چسبیده cos هست.

ممنون از توضیحاتی که دادین ولی من بازم گیج شدم . الان مثالی که شما زدین پیچیده نیست ، اینارو میشه فهمید ولی تو بعضی از سئوال ها که باید از قضیه ی کار و انرزی استفاده کرد و کل کارهایی که روی جسم رو سطح شیب دار حساب کرد ، زاویه قرو قاطی میشن اصلا معلوم نیست چه خبره . یا تو مسئله هایی شبیه شکل شما .
ببین آخرش شاید نیروی اصطکاک، نیروی گرانش، نیروی تکیه گاه و نیرویی که ما به جسم وارد کنیم باشه و فکر نکنم پیچیده تر از این بدن. خب و معمولا کار یکی از این ها رو می خوان و کار نیروی برایند رو کمتر پیش می آد که سوال بدن. برای همین اونقدر شکل پیچیده نمی شه. کافیه سریع بردار ها رو تجزیه کنی، از هم کم و جمع کنی، می شه برایند. اگه برایند نخواست، که بهتر، همون نیرویی که ازت سوال کرده رو حساب کن. ولی بهتره سوالت رو بذاری چون که شاید اصلا منظورتون رو خوب نگرفته باشم و دارم یه چیز دیگه توضیح می دم و شما یه سوال دیگه پرسیدین .

نمیدونم باید چطوری این شکل رو مثل شما رسم کنم، با موبایل هم که عکس میگیری تار میفته . شما چطوری این شکل هارو میکشی ؟
اینو با Paint کشیدم. اگه می خوای شکلت بهتر بشه، با فتوشاپ یا Flash و اینا. خلاصه یه شکل حدودی و سوالت رو بنویس تا بشه توضیح داد.

shah abas
21-08-2010, 18:54
شما یک نگاهی به تعریف بنیادی سینوس و کسینوس بندازی بد نیست.(برای سوالی که پرسیدین:) کسینوس خط افقی نمودار و سینوس خط عمدی

vahid-p
21-08-2010, 19:00
شما یک نگاهی به تعریف بنیادی سینوس و کسینوس بندازی بد نیست.(برای سوالی که پرسیدین کسینوس خط افقی نمودار و سینوس خط عمدی
اون که شما می گین درست. ولی در ظاهر اینطور نیست. یعنی مثلا تو مثال قبلی محور قائم، cos زوایه 30 درجه هست. کلا همونیه که شما گفتین.
سینوس یعنی ضلع مقابل زاویه به وتر و کسینوس ضلع مجاور به وتر.

1731
21-08-2010, 20:51
بنظر ميرسه كه برا موازنه واكنش ها ما در پيش هم يه راه حل يا مبحث ديگه داريم كه ميگن راحتتره نسبت به روش وارسي و سريعتر .

من هنوز نرفتم ببينم چه خبره فقط شنيدم . تحقيق كنم برا همتون توضيح ميدم .:11:

روش موازنه از طریق اکسایش کاهش
ولی عجله نکن
خیلی فایده نداره زودتر یاد بگیری

من خودم سوال کنکور رو از همین روش وارسی حل کردم
تا حالا که موازنه خفن تو کنکور نیومده

البته امسال سنجش اثبات کرد که آخرالزمان است و سوالات رو به عجیب قریب شدن پیش می روند، و هیچ چیز قابل پیش بینی نیست.
اما در هر صورت ارزش نداره خیلی خودتو درگیرش کنی!

vahid-p
21-08-2010, 21:32
همون روش مبتکران رو بخونی، به نظر من کافیه. از وارسی و معادله نویسی سریعتر ولی دقتش معلومه که اندازه معادله نویسی نیست. ولی تو کنکور همونطور که گفتن، فکر نکنم خفن بیاد. روش مبتکران خانه ها پر و خالی بود فکر کنم.

Amin.M.1986
22-08-2010, 00:07

ببخشید دوست گرامی ولی شما داری وقت خودتو تلف میکنی.. بدترین روش اینه که اینجا سوالات اینچنینی رو بپرسی .. شما باید بری و کتاب درسیتو بخونی و حضوری مشکلات پایه ای رو رفع کنی تا وقت با ارزشت تلف نشه.
موفق باشید

vahid-p
22-08-2010, 09:14
درسته سوالات اینچنینی نمی شه به این راحتی اینجا مطرح و پاسخ داد ولی اگه با تصویر ایشون بگن، ما هم می تونیم براشون شکل بکشیم و اینطوری شاید بشه بهشون کمکی کرد. چون فکر کنم بعد از اینکه کتاب و جزوشون رو متوجه نشدن، اومدن و اینجا سوال پرسیدن.

mjorh
22-08-2010, 18:31
درسته سوالات اینچنینی نمی شه به این راحتی اینجا مطرح و پاسخ داد ولی اگه با تصویر ایشون بگن، ما هم می تونیم براشون شکل بکشیم و اینطوری شاید بشه بهشون کمکی کرد. چون فکر کنم بعد از اینکه کتاب و جزوشون رو متوجه نشدن، اومدن و اینجا سوال پرسیدن.

شما درست میگین ، من هر چی منبع داشتم خوندم ، ولی تو این قسمت نتونستم خوب مطلب رو بگیرم .

من سعی میکنم سئوالمو بهتر بگم .

mjorh
22-08-2010, 18:48
سئوال من مثل سئوال کنکور ریاضی 85 هستش ؟ میگم شاید کسی این سئوال رو داشته باشه . به هر حال :

جسمی به جرم 2 kg را مطابق شکل با سرعت اولیه ی 5 مماس بر سطح رو به پایین پرتاب میکنیم اگر سرعت جسم پس از 12 متر جابه جایی روی سطح به 8 برسد . کار نیروی اصطکاک چند زول است ؟ شکلش هم یه مثلث قائم الزاویه هست که روی سطح اون یه جسم هست بعد اون زاویه ی گوشه ای 30 درجه هستش (زاویه ی روبه رو به 90 درجه )

تو حلش نوشته mgl sin30 . من اینو نمی فهمم . چرا sin 30 ، چرا cos نه ؟
(البته حلش فقط mgl sin 30 نیستا یه چیزای دیگه هم داره که چیزه خاصی نیست )

yarane-naghdi
22-08-2010, 18:50
شما درست میگین ، من هر چی منبع داشتم خوندم ، ولی تو این قسمت نتونستم خوب مطلب رو بگیرم .

من سعی میکنم سئوالمو بهتر بگم .

اين سوالاتي كه تو مطرح ميكني درست مربوط به دو فصليه از كتاب دوم كه بسيار دركش مشكله . اگه از جزوه گزينه دو بخوني كه واويلا . اومده هرچي مباحث پيش هست رو هم قاطي كرده . اين خودش خود به خود ما را بيشتر مبهم ميكنه .

مشكل من دقيقا اينجاست كه وقتي سوال رو ميبينم نميدونم از كجا اصلا شروع كنم :19:

Amin.M.1986
22-08-2010, 19:10
سئوال من مثل سئوال کنکور ریاضی 85 هستش ؟ میگم شاید کسی این سئوال رو داشته باشه . به هر حال :

جسمی به جرم 2 kg را مطابق شکل با سرعت اولیه ی 5 مماس بر سطح رو به پایین پرتاب میکنیم اگر سرعت جسم پس از 12 متر جابه جایی روی سطح به 8 برسد . کار نیروی اصطکاک چند زول است ؟ شکلش هم یه مثلث قائم الزاویه هست که روی سطح اون یه جسم هست بعد اون زاویه ی گوشه ای 30 درجه هستش (زاویه ی روبه رو به 90 درجه )

دوست عزیز من شکل رو متوجه نشدم اما راه حل کلی رو میگم چون الان افطار شده و همه منتظر من هستند که شروع کنند و واقعا عجله دارم (البته اگه مسئله چیزی باشه که من فکر کردم چون واقعا غیر علمی سوال رو بیان کردید و تو فیزیک صورت سوال باید خیلی دقیق و واضح باشه)
شما حساب کن تو این 12 متر جابجایی چقدر ارتفاع پایین اومده؟؟ مثلا 6 متر حالا مسئله رو در نظر گرفتن اصطکاک حل کن تا مفهومش رو خوب درک کنی بگو 6 متر سقوط کرده پس باید چقر سرعت داشته باشه؟ ..
mgh=1/2mv^2

این سرعت رو با سرعت مسئله مقایسه کن.. سرعتی که تو مسئله به شما داده قطعا باید کمتر از این سرعت باشه و دلیلش کاری هست که صرف اصطکاک شده
شما باید مسئله رو اینطور حل کنی:
mgh=1/2mv^2 +F
V=سرعت داده شده در صورت سوال
H=مقدار سقوط
F= کار نیروی اصطکاک
من مسئله رو واسه حالتی گفتم که سرعت اولیه صفر باشه و جسم روی سطح رها شده باشه چون حس کردم کلمه پرتاب رو سهوا اشتباه نوشتید .. حالا اگه مسئله با سرعت اولیه باشه یکم نحوه حل سوال تغییر میکنه:11:

vahid-p
22-08-2010, 19:19

حتما نگاش می کنم و سعی می کنم جوابش رو براتون بنویسم.( البته جواب با توضیح )

Amin.M.1986
22-08-2010, 20:06
خب افطار تموم شد و حوصلم هم اومد سر جا..
حالا اگه کلمه پرتاب که نوشته بودید درست باشه باید برآیند نیروهای وارد بر جسم رو حساب کنید و ازفرمول f=ma
شتاب رو بدست بیارید و سپس از فرمول V2^2-V1^2=2ax (منظور از x تغییرات x هست) مقدار سرعت اولیه رو هم بدست می آورید و 1/2mv^2 رو باید تو اون سمت که mgh هست اضافه بشه که v در اینجا همون سرعت اولیه هستش
فکر کنم واضح باشه توضیحم واسه روش حل(البته اگه صورت سوال رو درست متوجه شده باشم)
موفق باشید:11:

Amin.M.1986
22-08-2010, 20:56
راستی علامت ^ همون توان هست

shah abas
23-08-2010, 12:16
چند تا سوال برام پیش اومده تو این جزوهای گزینه ۲:

چرا فرمول هم ارزی برای تانژانت و آرکش یکیه؟ اشتباه چاپی نشده؟

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تو جواب این سوال:

این طوری نوشته:

سوالم اینجاست که اون منهای بین 2x+1 و رادیکال ۴ از کجا اومد؟ چرا + نشد؟
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
و در جواب این سوال:

نوشته:

در حالیکه من با توجه به این که قرآن برای انسان نازل شده و در آیه گزینه ۴ ضمیر کم (شما)‌ آورده یعنی این گزینه هم انحصار برای انسان داره. درست نیست؟
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تو این سوال هم:

اون خط آخر رو برای چی نوشته و چرا به منفی رادیکال ۳ رسیده؟
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اون قسمتی هم که علامت زدم چطوری تبدیل شد؟ با چه فرمولی؟:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تو این سوال خودش جواب رو گزینه ۱ زده:

اما مگر در حالت گزینه ۳ در تمام دماها خود به خودی نیست؟ چون هر دو تا مساعد هستند. تو سوال هم که نگفته فقط در دماهای بالا. نظر من درست نیست؟

panizir
23-08-2010, 12:51
چند تا سوال برام پیش اومده تو این جزوهای گزینه ۲:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تو جواب این سوال:

این طوری نوشته:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تو این سوال خودش جواب رو گزینه ۱ زده:

اما مگر در حالت گزینه ۳ در تمام دماها خود به خودی نیست؟ چون هر دو تا مساعد هستند. تو سوال هم که نگفته فقط در دماهای بالا. نظر من درست نیست؟

اون چيزايي كه حرفي براي گفتن داشتم!
نه اشتباه چاپي نيست. درسته.
قدر مطلق از زير راديكال مياد بيرون.2 حالت داره. وقتي x به منفي بينهايت بره ،ميشه منفي x از تو قدر مطلق مياد بيرون.
فرمولي كه استفاده كرده اينه: sin2x=2sinx*cosx
نگفته كه در تمام حالات. فقط در دماي بالا.گزينه 3 در همه حالات خود به خوديه.

sahar70.ss
23-08-2010, 13:51
سلام.من یه چیزایی یادمه.شاید بتونم کمکت کنم.آنزیم محدودکننده میاد میشینه روی جایکاه تشخیصی که مخصوصه خودشه.و باعث میشه اون قسمت از ژن بریده باشه.یه نکته مهم که باید حواست باشه اینه که آنزیم محدودکننده روی پیوند هیدروژنی تاثیر مستقیم نداره یعنی پیوند فسفودی استر رو میشکنه و باعث میشه که پیوند هیدروژنی هم خود به خود شکسته بشه.حالا واسه پلازمید هم از آنزیم محدودکننده استفاده میکنن و بعد ژنی رو که قبلا جدا کردن از جاندار میذارن تو ژن پلازمید و چون دو تا ژن نوکلئوتیدهاشون مکمل همه به هم میچسبن و بعد پلازمید شروع میکنه به همانندسازی.امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم.:20:بازم اگه سوالی داشتی بپرس

Ninjai
23-08-2010, 14:33

بله اشتباهه ! باید بنویسه : arctaga ~x- (x^3)/3

وقتی x به مثبت بینهایت میره مجانب افقی نداریم به خاطر همین منفی رو حساب کرده .

در حالیکه من با توجه به این که قرآن برای انسان نازل شده و در آیه گزینه ۴ ضمیر کم (شما)‌ آورده یعنی این گزینه هم انحصار برای انسان داره. درست نیست؟
سوال مشکل دار به نظز میرسه ولی گزینه ی 1 به نظر من قابل قبول تره !

جواب panizir درسته .

اگه گفته بود "فقط" این جواب درست بود ولی حالا به نظر سوال مشکل دار میاد !

اون خط آخر رو برای چی نوشته و چرا به منفی رادیکال ۳ رسیده؟
انگار نویسنده ی جزوه گیج میزده !

---------- Post added at 03:33 PM ---------- Previous post was at 03:32 PM ----------

اون چيزايي كه حرفي براي گفتن داشتم!
نه اشتباه چاپي نيست. درسته.

مگه میشه هردو یکی باشه !!!!!:18:

shah abas
23-08-2010, 17:03
ممنون. فقط اینارو میشه کامل تر جواب بدید؟:

و

nits
23-08-2010, 17:16
دوست عزیز خیل ساده هست . فرمول زیر که حتما میدونی :
sin2x=2sinx.cosx
حالا طرفین رو تقسیم بر 2 بکن میشه :
1/2sin2x=sinx.cosx

حالا همین رو به توانی 2 برسون .بعدش با توانهای 2 تبدیل کن به فرمول اولی .همه چی حله ؟

shah abas
23-08-2010, 17:39
فهمیدم. در این مورد هم :

کلا مجانب افقی تعریفش اینه که ایکس بره به سمت مثبت منفی بی نهایت درسته؟ اما تو اینجا که نمیشه بره به سمت منفی چون زیر رادیکال منفی میشه.پس باید بره به سمت مثبت بی نهایت. اما منفی نوشته.
کجای حرفای من اشتباهه و چرا؟ (چون همین رو یه جای دیگه جزوه هم همین طور حل کرده احتمال زیاد میدم مشکل از من باشه)

Ninjai
23-08-2010, 18:43
فهمیدم. در این مورد هم :

کلا مجانب افقی تعریفش اینه که ایکس بره به سمت مثبت منفی بی نهایت درسته؟ اما تو اینجا که نمیشه بره به سمت منفی چون زیر رادیکال منفی میشه.پس باید بره به سمت مثبت بی نهایت. اما منفی نوشته.
کجای حرفای من اشتباهه و چرا؟ (چون همین رو یه جای دیگه جزوه هم همین طور حل کرده احتمال زیاد میدم مشکل از من باشه)

دوجای حرفای شما اشتباهه !
1. دلتای عبارت زیر رادیکال منفیه و a مثبت . پس همواره عبارت مثبته . پس ایکس میتونه به منفی بینهایت بره !
2. تعریف مجانب افقی اینه که x به بینهایت بره و تابع به یه عدد میل کنه .

وقتی x به مثبت بینهایت میره داریم : 4x +3 که مجانب مایله ! نه افقی .

panizir
23-08-2010, 19:15
مگه میشه هردو یکی باشه !!!!!:18:

حق باشماست. اشتباه كردم

shah abas
23-08-2010, 19:32
وقتی x به مثبت بینهایت میره داریم : 4x +3 که مجانب مایله ! نه افقی .
من میرم پیش مجانب مایل نخوندیم. با این وضع یه راهنمایی در حد سوم بکنید که از کجا بفهمم وقتی ایکس به سمت بی نهایت می ره تو این سوال مجانب مایل میشه.
ممنون

Ninjai
23-08-2010, 19:45
من میرم پیش مجانب مایل نخوندیم. با این وضع یه راهنمایی در حد سوم بکنید که از کجا بفهمم وقتی ایکس به سمت بی نهایت می ره تو این سوال مجانب مایل میشه.
ممنون

همین کافیه که بدونی مجانب افقی کدومه .
تو اینجا باید از هم ارزی رادیکالی استفاده کنی . مجانب مایل بصورت یه خطه یعنی ax+b که اگه a صفر باشه تبدیل به افقی میشه . وقتی از هم ارزی استفاده کنی اگه به صورت خط در اومد میشه مایل و اگه به صورت یه عدد باشه میشه مجانب افقی . همین !

shah abas
24-08-2010, 11:56
یه چند تا سوال دیگه:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این ۳/۲ از کجا اومد؟ مخصوصا تو راه حل دوم چطوری ۵/۲ تبدیل شد به ۳/۲؟
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تو این سوال:

این طوری جواب داده:

ولی تو تست شیمی ۳ بازرگان نوشته:

مشکل از اون P تو صورت گزینه های سوال ۷ گزینه ۲ هست؟ اصلا اون P چیه؟

ashjaee
24-08-2010, 19:45
یه چند تا سوال دیگه:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تو این سوال:

این طوری جواب داده:

P مجهول هست. مثلا اگر بگن 100 گرم محلول 20 درصد خالص اون موقع p میشه 20.

------------------

یک سوال فیزیک هم خوم داشتم:

در شکل زیر سکه در چه فاصله ای از ناظر به نظر می رسد. (مال عمق ظاهری و تیغه ها هست) جوابش رو هم ندارم.

vahid-p
25-08-2010, 09:04

اول به خاطر تاخیر در قولی که داده بودم، عذر خواهی می کنم. و سعی کردم جبرانش کنم :
خب من از راهی که خودم رفتم و فکر می کنم برای این مثال راحتتر باشه، رو شرح می دم . شما که فیزیک گاج دارین، راه حل اصولیش یا همون قضیه کار و انرژی است رو توضیح داده. کلا یکی هستن، ولی هر جور راحتترین.
جواب : خب می دونیم در صورتی که اتلاف انرژی نداشته باشیم، تغییرات انرژی مکانیکی صفره. ولی چون اینجا اصطکاک وجود داره، پس انرژی مکانیکی ثابت نیست و تغییراتش در این مثال برابر کار نیروی اصطکاکه . خب بقیش تو عکس زیر توضیح دادم. ( فقط -81 رو نوشتم -82 . اینو گفتم نگید چرا جواب تو گزینه ها نیست :31: )
لینک عکس :

در شکل زیر سکه در چه فاصله ای از ناظر به نظر می رسد. (مال عمق ظاهری و تیغه ها هست) جوابش رو هم ندارم.
لینک عکس رو نذاشتین.

vahid-p
25-08-2010, 10:25
یه چند تا سوال دیگه:

این ۳/۲ از کجا اومد؟ مخصوصا تو راه حل دوم چطوری ۵/۲ تبدیل شد به ۳/۲؟
تو این سوال:

این طوری جواب داده:

در مورد سوال اولتون.
خب فکر کنم تو عکس واضحه چطور فرمولش بدست اومده، اما به نظر من برای اون مثال دلیلی نداره این فرمول رو از حفظ باشیم و به نظر من بهتره جدا جدا، کار و گرما رو حساب کنی و با هم جمع کنی. ولی خب اگه اصرار دارید، فرمول بدی هم نیست. اینم راه حل بدست آوردنش. هر جا متوجه نشدی، بگو.
لینک عکس :

ashjaee
25-08-2010, 15:10
لینک عکس رو نذاشتین.
عکس بین تگ img گذاشتم که لود بشه. برای شما لود نمی شه؟
به هر حال تو دو جای دیگه هم آپلود کردم:

mjorh
26-08-2010, 04:22
اول به خاطر تاخیر در قولی که داده بودم، عذر خواهی می کنم. و سعی کردم جبرانش کنم :
خب من از راهی که خودم رفتم و فکر می کنم برای این مثال راحتتر باشه، رو شرح می دم . شما که فیزیک گاج دارین، راه حل اصولیش یا همون قضیه کار و انرژی است رو توضیح داده. کلا یکی هستن، ولی هر جور راحتترین.
جواب : خب می دونیم در صورتی که اتلاف انرژی نداشته باشیم، تغییرات انرژی مکانیکی صفره. ولی چون اینجا اصطکاک وجود داره، پس انرژی مکانیکی ثابت نیست و تغییراتش در این مثال برابر کار نیروی اصطکاکه . خب بقیش تو عکس زیر توضیح دادم.
لینک عکس :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدلینک عکس رو نذاشتین.

خیلی ممنون . توضیحاتتون عالی بود .

از این روش تو همه ی تست های این جوری میشه استفاده کرد?

شما کتاب گاج دارین؟

vahid-p
26-08-2010, 13:37
خیلی ممنون . توضیحاتتون عالی بود .
امیدوارم همینطور باشه.

از این روش تو همه ی تست های این جوری میشه استفاده کرد?

شما کتاب گاج دارین؟
ببین این روش فقط وقتی جواب می ده که فقط کار نیروی اصطکاک بخواد یا نیروی غیرپایستار دیگه ای. البته حتی اگه بخوای کار نیروی اصطکاک رو حساب کنی و نیروی غیرپاستار دیگه ای داشته باشی، اونوقت نمی شه. ( کمتر پیش میاد دو نیروی غیرپایستار باشه و برای همین بیشتر از همین راه می شه حل کرد . ) ( یعنی تغییرات انرژی مکانیکی = مجموع جبری کار نیروی های غیر پایستار )
در مورد کتاب، بله. من فیزیک گاج دارم. ( پیش و پایه ).

shah abas
26-08-2010, 16:47
ممنون بابت جواب دادن ها. اما من هنور این سوال رو نفهمیدم!:
تو این سوال:
این طوری جواب داده:
چرا گزینه ۲ تو ۱۰۰ گرم ناخالص می دونه ولی بازرگان هرچی که ناخالص هست؟ یعنی چرا بازرگان اشاره ای به ۱۰۰ گرم نکرده؟

mjorh
26-08-2010, 20:09
امیدوارم همینطور باشه.

ببین این روش فقط وقتی جواب می ده که فقط کار نیروی اصطکاک بخواد یا نیروی غیرپایستار دیگه ای. البته حتی اگه بخوای کار نیروی اصطکاک رو حساب کنی و نیروی غیرپاستار دیگه ای داشته باشی، اونوقت نمی شه. ( کمتر پیش میاد دو نیروی غیرپایستار باشه و برای همین بیشتر از همین راه می شه حل کرد . ) ( یعنی تغییرات انرژی مکانیکی = مجموع جبری کار نیروی های غیر پایستار )

من واسه پایه گاج دارم و تا الان هم توی این مورد مشکل داشتم کتاب خوبیه

ولی در مورد پیش همونطور که شما گفتین میخوام خیلی سبز بگیرم . چون به نظرم پیش سختر از پایه باشه .به هر حال

خیلی ممنون ،اگه سئوالی داشتم مطرح میکنم .

---------- Post added at 09:09 PM ---------- Previous post was at 09:08 PM ----------

امیدوارم همینطور باشه.

من واسه پایه گاج دارم و تا الان هم توی این مورد مشکل داشتم .کتاب خوبیه

ولی در مورد پیش همونطور که شما گفتین میخوام خیلی سبز بگیرم . چون به نظرم پیش سختر از پایه باشه .به هر حال

خیلی ممنون ،اگه سئوالی داشتم مطرح میکنم .

یه چیزی یادم رفت ، برای تحلیلی و گسسته چه کتابی بگیرم؟

vahid-p
27-08-2010, 00:27
یه چیزی یادم رفت ، برای تحلیلی و گسسته چه کتابی بگیرم؟
این سوال رو تو راهنمای جامع کتاب و جزوات نپرسیدین؟
اگه ریاضیتون هم مثل فیزیک متوسطه به نظر من اگه وقت هم کم دارین، گسسته گاج سفید رو بگیرین. اگه وقت می کنین ، به نظر من آموزش رمزینه خیلی خوبه. ( هم آموزشه و هم 500 و خورده ای تست و 400 تا مثال. )
برای تحلیلی هم مبتکران عالیه. با این حال گاج هم تعریفش رو خیلی شنیدم ( ولی ندیدم). برای همین از هر کدوم خوشت اومد، همونو بردار و نگران این نباش که شاید ضرر کنی.

چرا گزینه ۲ تو ۱۰۰ گرم ناخالص می دونه ولی بازرگان هرچی که ناخالص هست؟ یعنی چرا بازرگان اشاره ای به ۱۰۰ گرم نکرده؟
متاسفانه تو جریان این سوال نبودم.

اما در مورد سوال ashajee که از عمق ظاهری و واقعی سوال کرده بودن، یه روشی به ذهنم اومد که درست بودن یا نبودنش رو دقیق نمی دونم ولی تا صبح حتما برات می نویسم و می ذارم همینجا و می تونی یه بار نگاه کنی ببینی منطقیه یا نه. ( بین هیچ و راه حل نسبتا درست، راه حل نسبتا درست بهتره )

ashjaee
27-08-2010, 01:56
ممنون وحید جان لطف می کنید. :46:
البته خودم یک چیزایی به ذهنم رسیده: اینکه اول تیغه بالایی رو در نظر نگیریم و عمق ظاهری رو با تیغه پایینی حسابن کنیم. بعد عمق ظاهری بدست اومده رو به عنوان عمق واقعی برای تیغه بالایی در نظر بگیریم و عمق ظاهریو که جواب مساله میشه حساب کنیم.
به نظر شما این راه چطوره؟

vahid-p
27-08-2010, 08:26
البته خودم یک چیزایی به ذهنم رسیده: اینکه اول تیغه بالایی رو در نظر نگیریم و عمق ظاهری رو با تیغه پایینی حسابن کنیم. بعد عمق ظاهری بدست اومده رو به عنوان عمق واقعی برای تیغه بالایی در نظر بگیریم و عمق ظاهریو که جواب مساله میشه حساب کنیم.
به نظر شما این راه چطوره؟
فکر کنم شما هم مثل من خیلی به فیزیک علاقه مند باشین ، چون تو کنکور که به این صورت سوال فکر نکنم بیاد، ولی خب سوالت از همه سوالها برام جالبتر بود. بلاخره همه یه نوع تست رو می بینن و حلش می کنن، ولی شما حالت های دیگش رو هم در نظر گرفتین که از این نظر خوشحالم.
اما در مورد سوال. اولین راهی که من به نظرم اومد دقیقا همینی است که شما گفتین. ولی چون به نظرم پیچیده تر می شد، و شاید مثلا عمق ظاهری تو محیط دوم باشه در صورتی که ما رو محیط اول بحث می کنیم و ممکنه مشکل ایجاد کنه. برای همین رو کاغذ که کشیدم ، سر از تعریف ضریب شکست در آوردم و گفتم شاید این جوری هم بشه. ولی مطمئن نیستم و هیچ تضمینی در صحت این فرمول آخر وجود ندارد، برای همین لطفا اگه مشکلی در فرمول می بینید بفرمائین. بقیش رو خودتون تو عکس ببینید :
لینک عکس :

mjorh
27-08-2010, 11:59
این سوال رو تو راهنمای جامع کتاب و جزوات نپرسیدین؟
اگه ریاضیتون هم مثل فیزیک متوسطه به نظر من اگه وقت هم کم دارین، گسسته گاج سفید رو بگیرین. اگه وقت می کنین ، به نظر من آموزش رمزینه خیلی خوبه. ( هم آموزشه و هم 500 و خورده ای تست و 400 تا مثال. )
برای تحلیلی هم مبتکران عالیه. با این حال گاج هم تعریفش رو خیلی شنیدم ( ولی ندیدم). برای همین از هر کدوم خوشت اومد، همونو بردار و نگران این نباش که شاید ضرر کنی.

متاسفانه تو جریان این سوال نبودم.

اما در مورد سوال ashajee که از عمق ظاهری و واقعی سوال کرده بودن، یه روشی به ذهنم اومد که درست بودن یا نبودنش رو دقیق نمی دونم ولی تا صبح حتما برات می نویسم و می ذارم همینجا و می تونی یه بار نگاه کنی ببینی منطقیه یا نه. ( بین هیچ و راه حل نسبتا درست، راه حل نسبتا درست بهتره )

تحلیلی مبنکران یه کتابه دیگه ، منظورم اینه که تست و اموزشش از هم دیگه جدا نیست؟ اسم نویسندش چیه ؟

vahid-p
27-08-2010, 13:23
تحلیلی مبنکران یه کتابه دیگه ، منظورم اینه که تست و اموزشش از هم دیگه جدا نیست؟ اسم نویسندش چیه ؟
بهتر نیست تو همون تاپیکی که گفتم سوالتون رو بپرسین؟ ولی خب تحیلی مبتکران نوشته دکتر محمود نونهال آذر به صورت تست، پاسخنامه ( + درسنامه ) هست. پس آموزش جدا نداره. ولی خب از اونجایی که تستهای مشخص شده، که کدوم نوع رو باید اول بزنیم، روال آموزشیش رعایت شده. در پاسخنامه هم سطح دشواری تست مشخصه. شما که در مورد گاج پرسیده بودین، هم این رو بگم که گسسته گاج هر تستی که درسنامه یا نکته داشته باشه به صورت ستاره مشخص کرده و به همین ترتیب روال آموزشی رعایت می شه.

vahid-p
28-08-2010, 12:04
ashjaee یه نگاه کن ببین درسته یا نه. اصلا راه خودت رو هم اگه می تونی بیشتر توضیح بدی، بنویس تا ما هم یه چیزی به اطلاعاتمون افزوده بشه.

bachekermani
28-08-2010, 17:10
ممنون بابت جواب دادن ها. اما من هنور این سوال رو نفهمیدم!:
تو این سوال:
این طوری جواب داده:

ببین این آقای بازرگان معلمی را ول کنه بهتره
توی جزوه بد توضیح داده در واقع منظورش این بوده که شما کسر مقدار گرم ماده خالص به روی مقدار گرم ماده ناخاص را مساوی کسر pبه روی 100گرم ماده ناخالص قرار بدی بعد p را بدست آوری که در واقع میشه همون درصد خلوص میشه توی سوالم اومده کسر p به روی 100گرم ماده ناخالص را نوشته و چون pمجهوله و متغییر هست اون را ننوشته خود pرا نوشته است.

bachekermani
28-08-2010, 17:23
راستی بچه ها هر کی تو معنی کلمات توی درس زبان مشکل داره کتاب TICK EIGHT گاج خیلی خوب هست.
کلمه ها را به حافظه بلند مدت میده:11:

ashjaee
29-08-2010, 00:12
سلام.
از دیروز 2 بار اومدم ولی عکس لود نمیشد. الان عکسو دیدم. خیلی خوشم اومد. هم خیلی خوب اثبات کردی هم خیلی خوب توضیح دادی. اما به نظرم مشکل داشته باشه. چون اگه قسمت شفاف رو هم به عنوان یک محیط جدا با n = 1 فرض کنیم و مراحل رو بریم عمق ظاهری میشه 5.1 .
البته بازم باید روش فکر کنم فردا صبح که مدرسه میرم. فردا ظهر میام راه خودمم مینویسم.

vahid-p
29-08-2010, 10:25
چون اگه قسمت شفاف رو هم به عنوان یک محیط جدا با n = 1 فرض کنیم و مراحل رو بریم عمق ظاهری میشه 5.1 .
خوب متوجه منظورتون نشدم. یعنی منظورتون اینه که ناظر خودش در محیط شفاف باشه؟ محیط شفاف منظور به غیر از هوا هستا.
البته خب به جای اینکه بیایم و با مثال این اثبات رو رد کنیم، بهتره از نظر علمی ایرادش رو پیدا کنیم.

البته بازم باید روش فکر کنم فردا صبح که مدرسه میرم. فردا ظهر میام راه خودمم مینویسم.
ضمن اینکه راه خودت رو می نویسی ایرادات اون یکی رو هم بنویس. ولی خب بی صبرانه منتظر راهی که می خوای بنویسی هستم، چون این راه رو هم بهش فکر کردم( مخصوصا که دیدم شما هم همین نظر رو دارین )، ولی اصلا نمی تونستم رو کاغذ ببرمش. یعنی اونقدرا برام واضح نبود.
دوستان دیگه هم بیان ایرادات رو بگن.

ashjaee
29-08-2010, 16:00
والا من راه علمی رای نقض فرمولتان پیدا نکردم ولب منظورم این بود:

که در واقع اون محیط رو هم به عنوان یک تیغه گرفتیم

اما در مورد روش خودم:
لطفا اگه اشکالی دیدید بگید

vahid-p
30-08-2010, 03:11
که در واقع اون محیط رو هم به عنوان یک تیغه گرفتیم
یعنی ناظر تو تیغه شفاف باشه؟ خب در این صورت باید محیطی که ناظر در اون هستش رو n0 در نظر می گیریم. خب طبیعیه اگر محیط ناظر هم یکم غلظت داشته باشه، نور به مقدار کمتری شکسته می شه و در نتیجه عمق ظاهری به عمق واقعی نزدیکتر خواهد بود، همونطور که خودتون گفته بودین که 5 متر بدست خواهد آمد.

اما در مورد روش خودم:
لطفا اگه اشکالی دیدید بگید
حتما ، فقط یکم بیشتر توضیح بده.

mjorh
30-08-2010, 11:19
یه سئوال داشتم از فصل چهار فیزیک 3 . سئوال 3275.گاج .
دو سیم راست موازی و طویل مطابق شکل در صفحه ی xoy قرار دارند و حامل جریان های i=15 و
i2=5
اگر روی محور x ها از نقطه یm به طرف راست حرکت کنیم .اندازه ی میدان مغناطیسی برایند : ؟

جوابش رو نوشته ابتدا کم سپس افزایش و دوباره کم میشود . من متوجه این افزایش نشدم ، دیگه وقتی دور میشه باید کم بشه دیگه ، چرا افزایش پیدا کرده ؟

این پایین لینک عکس رو گزاشتم . این سمت چپی i یک ، سمت راستیه i دو . m هم اون نقطه ی پر رنگ کردم هستش . عکسش یه نمه ضایع هست اما میشه فهمید .

ashjaee
30-08-2010, 12:03
حتما ، فقط یکم بیشتر توضیح بده.
ببینید، ابتدا فرض می کنیم که ناظر در محیط دوم هست. می دانیم که اگر فاصله ی ناظر تا تیغه تغییر کند، عمق ظاهری و واقعی تغییری نمی کند چون عمق ظاهری فقط به ضرایب شکست در محیط ها بستگی دارد. در این حالیت عمق واقعی که برابر 6 هست، ضرایب شکست نور هم که 2 و 3 هست. پس عمق ظاهری در این حالت به دست می آید که برابرست با 4 یعنی جسم در 4 سانتی متری تیغه به نظر می رسد. (شکل دوم)
اکنون دیگر تیغه پایینی را در نظر نمی گیریم. در این صورت عمق واقعی میشود 4 + 4 = 8 که با داشتن ضریب های شکست نور در دو محیط 1 و 2 عمف ظاهری بدست می آید. که برابرست با 4 . یعنی فاصله سکه دیده شده تا سطح تیغه بالایی 4 هست. 2 متر هم که تیغه تا ناظر فاصله دارد پس جواب برابر 6 میشود

shah abas
30-08-2010, 17:02
نحوه به دست آوردن فرمول رو اگه میشه توضیح بدید:

vahid-p
31-08-2010, 12:53
جوابمون یکی شده، ولی والا من نفهمیدم چطور می تونی وقتی یه جسم تو محدوده تیغه نیست رو در همون تیغه در نظر بگیری. البته می شه چندتا مثال مختلف زد و از هر دو روش حل کرد ، دید که جواب یکی می شه یا نه. احتمالا که یکی می شه. پس هر دو راه درسته.

vahid-p
31-08-2010, 13:01
جوابش رو نوشته ابتدا کم سپس افزایش و دوباره کم میشود . من متوجه این افزایش نشدم ، دیگه وقتی دور میشه باید کم بشه دیگه ، چرا افزایش پیدا کرده ؟
خب ببین اولش که معلومه. وقتی به نقطه ای که گفته N رسید، میدان صفر شده، می دونیم بعد اون میدان صفر باقی نمی مونه چون هنوز خیلی دور نشدیم. حالا کم کم می ریم جلو. الان برایند نیرو در دو طرف نقطه N فقط از نظر جهت تغییر کردن و البته از نظر شدت ولی باز از صفر در هر حالت بیشتر هستن. منفی که نداریم، پس اگه صفر نباشه، مثبته. یه بار رفتیم به صفر رسیدیم ( کاهش ) بعد اون دوباره یه میدان غالب می شه ( افزایش ) و کم کم به دلیل فاصله زیاد میدان کم کم از بین می ره ( کاهش) . پس شد کاهش، افزایش کاهش. همونی که تو جواب نوشته.
اگه متوجه نشدی، بگو تا رو شکل نشون بدم. البته فکر کنم توضیحی که دادم کافی باشه.

vahid-p
31-08-2010, 13:08
ببخشید ashjaee اول عکست برام لود نشده بود ، خوب منظورتون رو نگرفته بودم. ضاهرا راه حلتون عملیه.
خب پس دو راه پیدا شد. دوستان هم نگاه کنند، اگه تو یه مثال جواب هر دو یکی نشد، بگن تا به مشکل راه حل ها پی ببریم.
به هر حال من که استفاده کردم. مزیت بارزی که راه شما داره، اینه که به دور از حفظیات یا همون فرمول هستش. برای همین فکر کنم راه حل شما کاربردیتر باشه. راستی تا حال به همچین تستی بر خوردی؟

ashjaee
31-08-2010, 14:37
والا این تست توسط معلم فیزیکمون طرح شده بود اما توی هیچ کتاب تستی ندیدم.
ناظر رو ابتدا توی محیط دوم در نظر گرفتم چون دو بار پرتوی خروجی از سکه تغییر جهت می دهد یک بار هنگام خروج از تیغه اول و بار دیگر خروج از تیغه دوم. حالا برای اینکه مقدار انحراف ایجاد شده توسط تیغه اول رو بدست بیاریم ناظر رو تو محیط دوم فرض کردیم و ...
در ضمن به نظر من این فرمولی که شما به دست آوردی ار هر کسی نیست. جدی میگم کمتر کسی هست که بتونه اینطوری فرمول در بیاره.
تفهمیدین این 0.25 اختلاف بین جواب ها در چیه؟

mjorh
31-08-2010, 14:55
خب ببین اولش که معلومه. وقتی به نقطه ای که گفته N رسید، میدان صفر شده، می دونیم بعد اون میدان صفر باقی نمی مونه چون هنوز خیلی دور نشدیم. حالا کم کم می ریم جلو. الان برایند نیرو در دو طرف نقطه N فقط از نظر جهت تغییر کردن و البته از نظر شدت ولی باز از صفر در هر حالت بیشتر هستن. منفی که نداریم، پس اگه صفر نباشه، مثبته. یه بار رفتیم به صفر رسیدیم ( کاهش ) بعد اون دوباره یه میدان غالب می شه ( افزایش ) و کم کم به دلیل فاصله زیاد میدان کم کم از بین می ره ( کاهش) . پس شد کاهش، افزایش کاهش. همونی که تو جواب نوشته.
اگه متوجه نشدی، بگو تا رو شکل نشون بدم. البته فکر کنم توضیحی که دادم کافی باشه.

ببین من درست میگم ، تو نقطه ی n که معلومه صفر هستش ، وقتی که به n در حال نزدیک شدن هستیم میدان کاهش پیدا میکنه چون فاصله از نقطه ی m زیاد میشه بعد از این که از n رد شدیم یه میدان غالب میشه ( راستی این میدان چیه دیگه؟ ) دوباره افزایش پیدا میکنه و بعد باز هم کاهش ...یا یه جور دیگه این که بعد از n دیگه وقتی صفر نباشه ، منفی که نیست پس مثبته پس افزایش . ( با این وجود میدان اصلا منفی نمیشه دیگه ها؟ اره چون من تو هیچ تستی ندیدم که جواب میدان منفی بیاد)
استاد ،توضیحات درست بود یا ضایع بود ؟:31:

brave_ie
31-08-2010, 22:44
من صفحه های قبل رو نخوندم ولی اگر سوال ریاضی در حد دبیرستان و پیش داشتید مخصوصا حسابان در خدمتیم:8:
اگر جواب ندادن بدونین ندیدم پخ کنید:20:
اگرم نمیدونستم میگم نمیدونم:11:

vahid-p
01-09-2010, 11:03
ببین من درست میگم ، تو نقطه ی n که معلومه صفر هستش ، وقتی که به n در حال نزدیک شدن هستیم میدان کاهش پیدا میکنه چون فاصله از نقطه ی m زیاد میشه بعد از این که از n رد شدیم یه میدان غالب میشه ( راستی این میدان چیه دیگه؟ ) دوباره افزایش پیدا میکنه و بعد باز هم کاهش ...یا یه جور دیگه این که بعد از n دیگه وقتی صفر نباشه ، منفی که نیست پس مثبته پس افزایش . ( با این وجود میدان اصلا منفی نمیشه دیگه ها؟ اره چون من تو هیچ تستی ندیدم که جواب میدان منفی بیاد)
استاد ،توضیحات درست بود یا ضایع بود ؟
بیست .
میدان منفی نمی شه چون بزرگی میدان داریم. فقط شاید گاهی اوقات ( مثلا تو برایند گیری ) یه میدان رو منفی در نظر بگیریم که اونم به خاطر جهتش.
در ضمن اینجا دو تا میدان داریم که تو نقطه N با هم برابرند ( و مخالف هم ) پس میدان صفر. دو طرف نقطه N مثل تعیین علامت می شه گفت یه طرف مثلا I2 و یه طرف I1 ( میدان حاصل از این جریان ها منظورمه ) . البته اینو بگم در هر نقطه برایند مهمه، منظور اینه که یه جا درسته یکی از یکی دیگه بزرگتره، ولی در هر صورت برایند مهمه.

من صفحه های قبل رو نخوندم ولی اگر سوال ریاضی در حد دبیرستان و پیش داشتید مخصوصا حسابان در خدمتیم
اگر جواب ندادن بدونین ندیدم پخ کنید
اگرم نمیدونستم میگم نمیدونم
عالیست. حتما استفاده می بریم. ( برای اینکه شما هم خیلی به زحمت نیفتید حتما پخ می دیم )
حالا که صحبت از حسابان شد، یه سوال بپرسیم. چرا در تعیین برد پس از ضرب و تقسیم کردن و یه طرف بردن تساوی دلتا رو بر حسب متغیر x حساب می کنیم.

ashjaee
01-09-2010, 13:24
. چرا در تعیین برد پس از ضرب و تقسیم کردن و یه طرف بردن تساوی دلتا رو بر حسب متغیر x حساب می کنیم.
به خاطر این که اول فرض کردیم y جز بردمون هست. حالا باید برای این y حداقل یک x وجود داشته باشد(معادله حداقل یک جواب داشته باشد). پس دلتا رو بزرگتر مساوی 0 در نظر می گیریم.

mjorh
01-09-2010, 13:32
این فرمول های مثلثات رو چطوری باید حفظ کنم ؟، اصلا نمیشه ، رو کاغذ هم تمرین کردم اما وقتی میخوام تست حل کنم فرمول ها یادم میره .

1731
01-09-2010, 15:58
این فرمول های مثلثات رو چطوری باید حفظ کنم ؟، اصلا نمیشه ، رو کاغذ هم تمرین کردم اما وقتی میخوام تست حل کنم فرمول ها یادم میره .

(تبدیل ضرب به جمع)

برای راحت حفظ کردن sin را منفی در نظر بگیر cos را مثبت

مثبت=مثبت در مثبت
بنابرین در ضرب دو cos سمت راست فقط cos داریم

مثبت=منفی در منفی
بنابرین در ضرب دو sin سمت راست فقط cos داریم

منفی=مثبت در منفی
بنابرین در ضرب sin و cos سمت راست فقط sin داریم

vahid-p
01-09-2010, 17:19
به خاطر این که اول فرض کردیم y جز بردمون هست. حالا باید برای این y حداقل یک x وجود داشته باشد(معادله حداقل یک جواب داشته باشد). پس دلتا رو بزرگتر مساوی 0 در نظر می گیریم.
جالب، پس برای همین بود. ممنون
ضمنا به خاطر فرمول مثلثات از 1731 عزیز ممنون. جالب بود واقعا. اما برای اینکه فرمول مثلثات رو یادت نره، باید چندتا اصلی ها رو ملاک قرار بدی و بقیه رو از رو اونا بدست بیاری.( هر فرمولی رو خودت اثبات کنی خیلی کمتر یادت می ره ، یا حداقل سر جلسه سریعتر می تونی بدستش بیاری ) ضمنا تمرین مشکلت رو رفع می کنه. البته بهتره اول از تست های کنکور شروع کنی و تست های تالیفی گاهی اوقات خیلی سختش می کنن.

mjorh
01-09-2010, 23:15
(تبدیل ضرب به جمع)

برای راحت حفظ کردن sin را منفی در نظر بگیر cos را مثبت

مثبت=مثبت در مثبت
بنابرین در ضرب دو cos سمت راست فقط cos داریم

مثبت=منفی در منفی
بنابرین در ضرب دو sin سمت راست فقط cos داریم

منفی=مثبت در منفی
بنابرین در ضرب sin و cos سمت راست فقط sin داریم

ممنون- جالب بود. ای کاش واسه اون یکیا هم یه هم چین چیزی بود .

---------- Post added at 12:15 AM ---------- Previous post was at 12:14 AM ----------

جالب، پس برای همین بود. ممنون
ضمنا به خاطر فرمول مثلثات از 1731 عزیز ممنون. جالب بود واقعا. اما برای اینکه فرمول مثلثات رو یادت نره، باید چندتا اصلی ها رو ملاک قرار بدی و بقیه رو از رو اونا بدست بیاری.( هر فرمولی رو خودت اثبات کنی خیلی کمتر یادت می ره ، یا حداقل سر جلسه سریعتر می تونی بدستش بیاری ) ضمنا تمرین مشکلت رو رفع می کنه. البته بهتره اول از تست های کنکور شروع کنی و تست های تالیفی گاهی اوقات خیلی سختش می کنن.

اثبات زیادشون که سخته ، ولی اره تمرین راه خوبیه .

mjorh
05-09-2010, 12:51
یه سئوال از هندسه 1 فصل اخر : فرمول a رادیکال 2/2 که زیاد تو این هرم هستش واسه چیه ؟ تو زیاد مسئله های هرم که از طریق فیثاغورس حل میشه ، سر و کله ی این فرموله هم اونجا هست . ( رادیکال واسه 2 صورت هستش )

فیزیک 2 فصل 5 .

کی از فرمول p=p0+pgh استفاده میکنیم و کی از فرمول p=p0-pgh ?

مثلا تو سئوال 1287 گاج از p=p0-pgh استفاده کرده بعد تو سئوال 1290 از p=p0+pgh .

نمیدونم دلیل خودم درسته یا نه : میگم بستگی به فشار محفظه داره ، هر کدوم ( فشار هوا و فشار محفظه) بیشتر باشه اونو منهای اون یکی میکنیم .

vahid-p
05-09-2010, 13:00
فرمول هندسه برای ارتفاع مثلث متساوی الاضلاع هستش. البته نرفتم ببینمکدوم مثالها رو می گی.
اما سوال فیزیکت.
خوب شما یه نقطه هم سطح رو در نظر بگیر. حالا سمت راست هر چی فشار وجود داره رو جمع کن و سمت چپ لوله یو شکل هر چی فشار داره جمع کن. اینطوری دیگه فقط تو حالت های مختلف فقط شکلش متفاوت خواهد بود. ولی ساده شده:
اگر فشار گاز درون محفظه از فشار هوا بیشتر باشد : فشار گاز = فشار هوا + فشار مایعی که بالاش هوا است
" " " " " " کمتر باشد : فشار گاز = فشار هوا - فشار مایعی که به محفظه نزدیکتر است
دلیلش رو هم که اول گفتم.

mjorh
05-09-2010, 19:02
فرمول هندسه برای ارتفاع مثلث متساوی الاضلاع هستش. البته نرفتم ببینمکدوم مثالها رو می گی.
اما سوال فیزیکت.
خوب شما یه نقطه هم سطح رو در نظر بگیر. حالا سمت راست هر چی فشار وجود داره رو جمع کن و سمت چپ لوله یو شکل هر چی فشار داره جمع کن. اینطوری دیگه فقط تو حالت های مختلف فقط شکلش متفاوت خواهد بود. ولی ساده شده:
اگر فشار گاز درون محفظه از فشار هوا بیشتر باشد : فشار گاز = فشار هوا + فشار مایعی که بالاش هوا است
" " " " " " کمتر باشد : فشار گاز = فشار هوا - فشار مایعی که به محفظه نزدیکتر است
دلیلش رو هم که اول گفتم.

ممنون از توضیحاتت - ولی سئوال 1290 یه جوریه ، معلوم نیست فشار کدوم بیشتره؟

bnmnb
05-09-2010, 20:16
ممنون از توضیحاتت - ولی سئوال 1290 یه جوریه ، معلوم نیست فشار کدوم بیشتره؟
کلا این جوریه:
ببین دوست من هر شکلی که دادن و فشار 1 نقطه رو خواستن یا هر چیز دیگه ای شما از اون نقطه مورد نظر که شروع به حرکت کردید اگر به سمت پایین سیال(مایع) بریم +pgh واگر رفتیم بالا -pgh می نویسیم.
مثال:
شما در یک لوله یو شکل که 1 طرفش هوا و دیگری گاز هست این گونه عمل می کنیم که از فشار هوا p0 می ریم به سمت گاز حالا اگر فشار گاز بیشتر باشه سیال به طرف هوا رانده شده و زمانی که به سیال رسیدیم +pgh رو می نویسیم و بعد می رسیم به گاز و عبارت p0+pgh رو مساوی اون قرار می دیم

سوال دیگه ای از فیزیک بود من در خدمتم:10:

mjorh
05-09-2010, 22:33
اما سوال فیزیکت.
دلیلش رو هم که اول گفتم.

اره توضیحاتت درست بود استاد ، گرفتم چی شد.

mjorh
05-09-2010, 22:47
کلا این جوریه:
ببین دوست من هر شکلی که دادن و فشار 1 نقطه رو خواستن یا هر چیز دیگه ای شما از اون نقطه مورد نظر که شروع به حرکت کردید اگر به سمت پایین سیال(مایع) بریم +pgh واگر رفتیم بالا -pgh می نویسیم.
مثال:
شما در یک لوله یو شکل که 1 طرفش هوا و دیگری گاز هست این گونه عمل می کنیم که از فشار هوا p0 می ریم به سمت گاز حالا اگر فشار گاز بیشتر باشه سیال به طرف هوا رانده شده و زمانی که به سیال رسیدیم +pgh رو می نویسیم و بعد می رسیم به گاز و عبارت p0+pgh رو مساوی اون قرار می دیم

سوال دیگه ای از فیزیک بود من در خدمتم:10:

واسه شما که برعکس هستش ، چون من الان یه سئوال رو میبینم که p0 رو خواسته اما نوشته p0=p-pgh. به طرف پایین هم حرکت میکنیم با توضیحات شما میشد p0=p+pgh .

( اما یه چیزو مطمئن نیستم که منظور شما از + که گزاشتین اینه که pgh + فشار یا یه چیز دیگه )

---------- Post added at 11:47 PM ---------- Previous post was at 11:46 PM ----------

یه چیزی بدجوری اعصابمو به هم ریخته اونم استفاده از این قانون دست راست تو یه سئوال هستش ، سئوال 3450 گاج هستش :

سیم راستی موازی سطح افق از شرق به غرب قرار دارد. و توسط دو ریسمان از سقف اویزان شده است برای ان که نیروی کشش ریسمان کم شود جهت جریان در سیم باید به کدام طرف باشد؟

اگه کسی میتونه یه توضیح با حال بده ، که خوب بگیرم . ( اقا وحید ، فرشته ی نجات ، بیا ببینیم )

vahid-p
05-09-2010, 23:08
یه چیزی بدجوری اعصابمو به هم ریخته اونم استفاده از این قانون دست راست تو یه سئوال هستش ، سئوال 3450 گاج هستش :

سیم راستی موازی سطح افق از شرق به غرب قرار دارد. و توسط دو ریسمان از سقف اویزان شده است برای ان که نیروی کشش ریسمان کم شود جهت جریان در سیم باید به کدام طرف باشد؟
والا من نفهمیدم کجاش جای سواله؟
معمولا برای این نوع دو جور تست وجود داره. یکی آهنربا روی ترازو گذاشته یکی هم همین. اونی یکی یکم توضیح لازم داره ولی این یکی معلومه برای اینکه نخ کمتر کشیده بشه، وزن کمتری روش باشه، باید سیم متمایل به طرف بالا باشه. یعنی نیروی زمین به سیم به طرف بالا باشه. خب چهار انگشت دست به طرف جریان ( اینجا جهت جریان مجهوله )، انگشت شصت می شه نیرو ( به طرف بالا ) و کف دست به طرف میدان. که اگه سطح زمین رو در نظر بگیری ، می شه جهت جریان از غرب به شرق.
اما برای حالت دوم که سیم محکمه و فقط وزن مد نظره، باید سیم و آهنربا همدیگر رو جذب کنن و چون سیم ثابته پس آهنربا میاد بالاتر و به این ترتیب وزن کمتری رو نشون می ده.

اگه کسی میتونه یه توضیح با حال بده ، که خوب بگیرم . ( اقا وحید ، فرشته ی نجات ، بیا ببینیم )
فعلا در خدمتم. ولی از مهر به بعد کمتر می ام ( گفتم کمتر نه اصلا ).
البته دوستان دیگه هم هستن مثل دوستانی که تو این صفحه و صفحات قبل تو فیزیک و ریاضی مهارت دارن.
خلاصه نگران نباش. همونروز جوابت رو نگیری فرداش حتما جوابت رو از دوستان خواهی گرفت.

bnmnb
05-09-2010, 23:20
واسه شما که برعکس هستش ، چون من الان یه سئوال رو میبینم که p0 رو خواسته اما نوشته p0=p-pgh. به طرف پایین هم حرکت میکنیم با توضیحات شما میشد p0=p+pgh .

( اما یه چیزو مطمئن نیستم که منظور شما از + که گزاشتین اینه که pgh + فشار یا یه چیز دیگه )

ببین دوست من مثلا شما فشار هوارو می خوایی از اونجایی که فشار رو داری بیا شروع کن تا به فشار هوا برسی بعد برای ابن کار در مسیر اگر اومدی پایین می نویسی p+pgh بعد رسیدی به جایی که باید بری بالا حالا از عبارت قبلی (یعنی همون p+pgا)pgh اون سیال رو کم می کنی تا برسی به فشار هوا حالا اون عبارت رو مسوی فشار هوا قرار می دی
این روش خوبیش به این هست که برای بدست آوردن فشار کلیه نقاط در لوله یو شکل به درد می خوره
من براتون می نویسم و به صورت عکس آپلود می کنم تا بهتر بفهمید:11:

mjorh
06-09-2010, 11:56
والا من نفهمیدم کجاش جای سواله؟
معمولا برای این نوع دو جور تست وجود داره. یکی آهنربا روی ترازو گذاشته یکی هم همین. اونی یکی یکم توضیح لازم داره ولی این یکی معلومه برای اینکه نخ کمتر کشیده بشه، وزن کمتری روش باشه، باید سیم متمایل به طرف بالا باشه. یعنی نیروی زمین به سیم به طرف بالا باشه. خب چهار انگشت دست به طرف جریان ( اینجا جهت جریان مجهوله )، انگشت شصت می شه نیرو ( به طرف بالا ) و کف دست به طرف میدان. که اگه سطح زمین رو در نظر بگیری ، می شه جهت جریان از غرب به شرق.
اما برای حالت دوم که سیم محکمه و فقط وزن مد نظره، باید سیم و آهنربا همدیگر رو جذب کنن و چون سیم ثابته پس آهنربا میاد بالاتر و به این ترتیب وزن کمتری رو نشون می ده.

فعلا در خدمتم. ولی از مهر به بعد کمتر می ام ( گفتم کمتر نه اصلا ).
البته دوستان دیگه هم هستن مثل دوستانی که تو این صفحه و صفحات قبل تو فیزیک و ریاضی مهارت دارن.
خلاصه نگران نباش. همونروز جوابت رو نگیری فرداش حتما جوابت رو از دوستان خواهی گرفت.

ممنون- من بیشتر این کشیده شدن نخ رو نمی فهمیدم که فهمیدم . یه سئوال دیگه داشتم تو این بحث دوتا سیم موازی (نیروی بین سیم های حامل جریان) وقتی جریان ها موازی و همجهت هستن ، چرا واسه تعیین جهت نیروی سیم سمت چپی از کف دست استفاده میکنه (صفحه ی 337 درسنامه 9 ) منظورم اینه که که میدان رو چرا برون سو گرفته ؟ یا اصلا چجوری تشخیص داده میشه که میدان از پشت دست اومده و از کف دست دراومده؟

این دیگه اخریش: تو سئوال 3455 ، تو سیملوله که جهت از s به n هستش ، نیروی وارد بر سیم چرا شد عمود بر صفحه به طرف داخل ؟

ببخشید سئوال زیاد شد .

mjorh
06-09-2010, 12:59
این سئوال هندسه منو کسی نمیدونه؟ .aرادیکال2/2

vahid-p
06-09-2010, 14:13
این سئوال هندسه منو کسی نمیدونه؟ .aرادیکال2/2
اونی که من گفتم جوابتون نبود؟

منم یه سوال هندسه یا ریاضی دارم.
تو فصل 3 هندسه 2 مبتکران فاصله بین یک نقطه از خط رو یه دفعه اومده یه فرمول داده و حل کرده. می خواستم بدونم چطور این فرمول بدست می اد. و یا چطور می شه به روش تشریحی حلش کرد؟
اینم فرمولش :

brave_ie
06-09-2010, 18:32
من جواب اینو میدونم:8:
بزودی مینویسم براتون:10:
خودتونو نگران نکنید:46:

mjorh
06-09-2010, 18:43

تو فصل 3 هندسه 2 مبتکران فاصله بین یک نقطه از خط رو یه دفعه اومده یه فرمول داده و حل کرده. می خواستم بدونم چطور این فرمول بدست می اد. و یا چطور می شه به روش تشریحی حلش کرد؟
اینم فرمولش :

اقا وحید شما سئوال فیزیک منو بگو ، حالا این هندسه رو بیخیال ، گور ببای هندسه . سئوال شما هم خیلی سخته ، اخه روش اثبات به چه دردی میخوره تو کنکور ،؟ فرمول حفظ کن بره . البته شماخیلی حرفه ای هستین فکر کنم به خاطر همین میخواهین روش اثبات این فرمول رو بدونین .

vahid-p
07-09-2010, 00:26
من فرمول بدون اثبات برام قابل هضم نیست. :31: (مبتکران رو به خاطر اثباتاش دوست دارم، که اینجا تو ذوقم خورد )

حالا این هندسه رو بیخیال ، گور ببای هندسه
اون a رادیکال دو دوم چی بود پس؟؟؟؟؟ :27: . اونم گفتم، ولی قبول نکردی.

چرا واسه تعیین جهت نیروی سیم سمت چپی از کف دست استفاده میکنه (صفحه ی 337 درسنامه 9 ) منظورم اینه که که میدان رو چرا برون سو گرفته ؟ یا اصلا چجوری تشخیص داده میشه که میدان از پشت دست اومده و از کف دست دراومده؟
خب چون میدان سمت راستی روش اثر می ذاره نه میدان خودش. میدان سیم سمت راست در محل سیم سمت چپ میدان برون سو هستش و الی آخر. در مورد قسمت آخر سوالت هم باید بگم کف دست همیشه جهت میدان رو نشون میده.

این دیگه اخریش: تو سئوال 3455 ، تو سیملوله که جهت از s به n هستش ، نیروی وارد بر سیم چرا شد عمود بر صفحه به طرف داخل ؟
این یکی دیگه از بدیهیات روزگاره. با دست راست جهت میدان سیملوله رو مشخص کن. خب حالا کف دست به سمت میدان ( راست به چپ ) و چهار انگشت به طرف جریان سیم. حالا انگشت شست جهت نیرو که به طرف داخل صفحه میشه ، رو نشون می ده. فکر کنم قائده دست راست رو خوب تمرین نکردی. مشکل اینجاست.
راستی برای پیش فیزیک چی گرفتی؟ گاج که نگرفتی زبونم لال؟ :31:
یه چیز دیگه. اگه گام اول شرکت کردی، حتما تستای جزوه رو بزن. مخصوصا فیزیک. تستاش خیلی خوبه.

Amir_oscar
07-09-2010, 00:34
یه توصیه دارم براتون. اینکه تا به مشکلی توی یه سوال برخوردین، پا نشین سوال رو آپلود کنید و این جا بنویسین و این همه وقتتون گرفته بشه! من قبلا این عادت رو داشتم که تا جایی گیر می کردم زنگ می زدم دوستام. ولی پارسال که یه شرایطی پیش اومده بود که کسی نبود جواب سوالام رو بده، خیلی به نفعم شد. باعث شد این ذهنیت برام شکل بگیره که من خودم باید حتما این سوال رو حل بکنم و این ذهنیت باعث می شه از قدرت درونیتون بیش تر استفاده بکنید و فکرتون بیش تر به کار بیفته و خلاقیتتون هم بالا بره. سر جلسه ی کنکور هم در برخورد با سوالات جدید آشفته نمی شید...
پس انقدر فکر بکنید تا حلش بکنید. این اتلاف وقت سر فکر کردن زیاد روی یک مسئله خیلی ارزش داره. و این که حتی اگه جوابش رو هم در دسترس داشتید، تا حسابی روش فکر نکردید به جواب نگاه نکنید...

abbasiuss
07-09-2010, 03:38

اینم فرمولش :

هندسه تحليلي فصل خط و صفحه رو خوندي يا نه؟...اين اونجا اثبات ميشه به اين صورت كه فاصله ي هادي خط از يك نقطه از فرمولي بدست مياد كه اينطوريه نقطه ي A به مختصات (x,y,z) از خط D با هادي U ...فرض كنيد نقطه ي B روي خط D قرار دارد و نقطه ي H نقطه اي است كه از نقطه ي A بر خط u عمود ميشود و آلفا زاويه بين خط هادي و خط AB است در اينصورت داريم: ABH=SIN=AH/BH==>AH=BHSIN
در نتيجه:AH=|BA.u|/|u در اصل فرمولي كه شما نوشتيد تعميم يافته ي اين فرمول هست!!! كه در آن اندازه ي بردار u در مخرج كسر به صورت راديكال در اومده!

abbasiuss
07-09-2010, 03:52
نحوه به دست آوردن فرمول رو اگه میشه توضیح بدید:

از تناسب استفاده كرده!!!! نگاه كن گفته 2 پي راديان پي آر 2 مساحت داره اونوقت آلفا راديان چقدر مساحت داره؟...طريفين وسطين كرده شده آلفا آر2 تقسيم بر 2 ...اين شد مساحت كل اون قطعه ...حالا بايد اون تيكه رو ازش كم كنه كه S پريم بدست بياد اون يك دوم آر2 رو تو پرانتز ضرب كني همين ميشه يعني مقدار كل اون قطعه منهاي مساحت مثلث!!!

mjorh
07-09-2010, 04:08
من فرمول بدون اثبات برام قابل هضم نیست. :31: (مبتکران رو به خاطر اثباتاش دوست دارم، که اینجا تو ذوقم خورد )

اون a رادیکال دو دوم چی بود پس؟؟؟؟؟ :27: . اونم گفتم، ولی قبول نکردی.

خب چون میدان سمت راستی روش اثر می ذاره نه میدان خودش. میدان سیم سمت راست در محل سیم سمت چپ میدان برون سو هستش و الی آخر. در مورد قسمت آخر سوالت هم باید بگم کف دست همیشه جهت میدان رو نشون میده.

این یکی دیگه از بدیهیات روزگاره. با دست راست جهت میدان سیملوله رو مشخص کن. خب حالا کف دست به سمت میدان ( راست به چپ ) و چهار انگشت به طرف جریان سیم. حالا انگشت شست جهت نیرو که به طرف داخل صفحه میشه ، رو نشون می ده. فکر کنم قائده دست راست رو خوب تمرین نکردی. مشکل اینجاست.
راستی برای پیش فیزیک چی گرفتی؟ گاج که نگرفتی زبونم لال؟ :31:
یه چیز دیگه. اگه گام اول شرکت کردی، حتما تستای جزوه رو بزن. مخصوصا فیزیک. تستاش خیلی خوبه.

اون رادیکال ... رو خودم تو یه تست دیدم ، فهمیدم چه خبره ، اون مساحت قاعده تقسیم بر دو هستش . حالا واقعا این جوریه؟

اما تو قسمت ب درسنامه 9 اون شکلی که نشون داده ، خوب تو اونم میدان سمت راستی روش اثر کرده ولی از کف دست استفاره نشده و دون سو هستش ؟؟؟؟

اون جوری که گفتی انجام دادم ولی انگشت شستم رفت به طرف بالا ! (نمیدونم کدوم عوضی این قانون دست راست رو اختراع کرده) اخه تمرینی واسه این دست راست وجود نداره که ، معلممونم یه خنگی بود که نمی تونست توضیح بده . عجب بدبختی .

واسه پیش 1 فعلا فار گرفتم . دوستم جزوه ی گام اول داره ، حسابانشو گرفتم ، مغزم هنگ کرد ، به نظرم جزوه هاش به درد ادم های سطح بالایی مثل شما میخوره .

---------- Post added at 05:08 AM ---------- Previous post was at 05:05 AM ----------

یه توصیه دارم براتون. اینکه تا به مشکلی توی یه سوال برخوردین، پا نشین سوال رو آپلود کنید و این جا بنویسین و این همه وقتتون گرفته بشه! من قبلا این عادت رو داشتم که تا جایی گیر می کردم زنگ می زدم دوستام. ولی پارسال که یه شرایطی پیش اومده بود که کسی نبود جواب سوالام رو بده، خیلی به نفعم شد. باعث شد این ذهنیت برام شکل بگیره که من خودم باید حتما این سوال رو حل بکنم و این ذهنیت باعث می شه از قدرت درونیتون بیش تر استفاده بکنید و فکرتون بیش تر به کار بیفته و خلاقیتتون هم بالا بره. سر جلسه ی کنکور هم در برخورد با سوالات جدید آشفته نمی شید...
پس انقدر فکر بکنید تا حلش بکنید. این اتلاف وقت سر فکر کردن زیاد روی یک مسئله خیلی ارزش داره. و این که حتی اگه جوابش رو هم در دسترس داشتید، تا حسابی روش فکر نکردید به جواب نگاه نکنید...

حرف شما رو قبول دارم ولی وقتی ادم میتونه رو یه سئوال خوب فکر کنه که معلومات (مهمات ) کافی داشته باشه و بعضی از مفاهیم پایه ای رو خوب فهمیده باشه . مثلا الان من این قانون دست راست پدرمو دراورده ، مثل یه کابوس میمونه . خوب نتونستم بفهم چیه اصلا .

abbasiuss
07-09-2010, 04:11
mjorh سئوالتو كامل از اول بپرس توضيح ميدم برات

mjorh
07-09-2010, 04:20
mjorh سئوالتو كامل از اول بپرس توضيح ميدم برات

یکی این سیملوله هستش که جهت نیروی وارد بر سیم رو خواسته ، یه شکل سیملوله هست از وسطش یه خط گزشته و جریانشم از بالا به پایین هستش و جهت میدان سیملوله هم با استفاده از قانون دست راست میشه از راست به چپ . همین . حالا جوابش رو اینطوری گفته نیروی وارد بر سیم عمود بر صفحه ی شکل و به طرف داخل صفحه .

abbasiuss
07-09-2010, 04:28
يعني چي جريانش از بالا به پايين است؟... قطب مثبت باتري سمت راست يا چپه؟ اينو بگو

panizir
07-09-2010, 04:52
یکی این سیملوله هستش که جهت نیروی وارد بر سیم رو خواسته ، یه شکل سیملوله هست از وسطش یه خط گزشته و جریانشم از بالا به پایین هستش و جهت میدان سیملوله هم با استفاده از قانون دست راست میشه از راست به چپ . همین . حالا جوابش رو اینطوری گفته نیروی وارد بر سیم عمود بر صفحه ی شکل و به طرف داخل صفحه .

اگه دستتونو به طرف پايين بگيرين به طوري كه به طرف سمت چپ بسته بشه شستتون يه طرفي رو نشون ميده اون ميشه جهت نيرو.
اما كلا قانون دست راستو بگين عملي يكي بهتون درس بده اينجوري درست متوجه نميشين.

مثلا اين عكسو نگاه كنين. field جهت جريان enduced emf جهت ميدان و انگشت شست جهت نيرو رو نشون ميده.

azimzade
07-09-2010, 07:55
برای تعیین جهت میدان سیملوله:ببین جریان از کدوم جهت(بالا یا پایین)داره میره شستت رو بذار سمت جریان بعد 4تا انگشت دیگت رو خم کن تو سیم لوله.که تو این سوال جهت میدان میشه ---->
حالا رو اون سیمه 4تا انگشتت رو بذار سوی جریان طوری که میدان از کف دستت خارج شه.یعنی 4 انگشتت رو به پایین وکف دستت رو به چپ.الان میبینی که شستت به سمت درون است یعنی"نیروی وارد بر سیم عمود بر صفحه ی شکل و به طرف داخل صفحه "

vahid-p
07-09-2010, 09:56
به نظر من روش Panizir یکم مشکله. اکثرا همینی که azimzade گفته استفاده می کنن.

اما تو قسمت ب درسنامه 9 اون شکلی که نشون داده ، خوب تو اونم میدان سمت راستی روش اثر کرده ولی از کف دست استفاره نشده و دون سو هستش ؟؟؟؟
خب ببین برای سیم سمت راست میدان درون سو هستش، پس کف دست هم به طرف داخل صفحه خواهد بود، پس پشت دست به طرف ماست.

موافقم. منم خیلی وقتا رو بعضی مسائل شاید یک ساعت فکر می کنم. ولی اون دیگه هیچ وقت یادم نمی ره. الان اون سوالی که پرسیدم هم به خاطر اینه که اصلا نمی دونستم چطور می شه حلش کرد.( الانم می بینم که مربوط به هندسه تحلیلیه )
منم می گم چون شاید ایشون تو فیزیک مشکل داشته باشن، پس یه کتاب خوب لازم دارن تا جواب اکثر سوالاتشون رو تو همون پیدا کنه. چون نمی شه برای هر سوال اینقدر وقت گذاشت. با این حال من می گم اول روش خوب فکر کن، بعد اگه واقعا نفهمیدی بپرس و دوستان هم کمک می کنن.

---------- Post added at 10:56 AM ---------- Previous post was at 10:51 AM ----------

هندسه تحليلي فصل خط و صفحه رو خوندي يا نه؟...اين اونجا اثبات ميشه به اين صورت كه فاصله ي هادي خط از يك نقطه از فرمولي بدست مياد كه اينطوريه نقطه ي A به مختصات (x,y,z) از خط D با هادي U ...فرض كنيد نقطه ي B روي خط D قرار دارد و نقطه ي H نقطه اي است كه از نقطه ي A بر خط u عمود ميشود و آلفا زاويه بين خط هادي و خط AB است در اينصورت داريم: ABH=SIN=AH/BH==>AH=BHSIN
در نتيجه:AH=|BA.u|/|u در اصل فرمولي كه شما نوشتيد تعميم يافته ي اين فرمول هست!!! كه در آن اندازه ي بردار u در مخرج كسر به صورت راديكال در اومده!
تو هندسه 2 مبتکران جوری گفته بود که باید مثل فاصله دو نقطه از هم بلد باشیم!!!

bnmnb
07-09-2010, 13:28
---------- Post added at 10:56 AM ---------- Previous post was at 10:51 AM ----------

آره باید بلد باشی فرموا رو

vahid-p
07-09-2010, 13:50
آره باید بلد باشی فرموا رو
قبول دارم. می گم چیزی که تو پیش می خونیم، نباید اینقدر راحت تو هندسه 2 می آورد. کل کلامم همین بود. :5:

ashjaee
07-09-2010, 13:58
قبول دارم. می گم چیزی که تو پیش می خونیم، نباید اینقدر راحت تو هندسه 2 می آورد. کل کلامم همین بود. :5:

تو ریاضی سال اول دبیرستان فاصله نقطه از خط رو داشتیم که همین فرمول هست.

vahid-p
07-09-2010, 14:10
تو ریاضی سال اول دبیرستان فاصله نقطه از خط رو داشتیم که همین فرمول هست.
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا یادم نیست. باید برم بگردم. می تونی دقیقتر آدرس بدی؟

ashjaee
07-09-2010, 19:11
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا یادم نیست. باید برم بگردم. می تونی دقیقتر آدرس بدی؟

دقیق یادم نیست. کتابهای سال اول رو هم ریختم دور :21: ولی فکر کنم تو بخش معادله خط و شیب و اینا بود

mjorh
07-09-2010, 20:33
برای تعیین جهت میدان سیملوله:ببین جریان از کدوم جهت(بالا یا پایین)داره میره شستت رو بذار سمت جریان بعد 4تا انگشت دیگت رو خم کن تو سیم لوله.که تو این سوال جهت میدان میشه ---->
حالا رو اون سیمه 4تا انگشتت رو بذار سوی جریان طوری که میدان از کف دستت خارج شه.یعنی 4 انگشتت رو به پایین وکف دستت رو به چپ.الان میبینی که شستت به سمت درون است یعنی"نیروی وارد بر سیم عمود بر صفحه ی شکل و به طرف داخل صفحه "

گرفتم چی شد ممنون .

---------- Post added at 09:33 PM ---------- Previous post was at 09:32 PM ----------

به نظر من روش Panizir یکم مشکله. اکثرا همینی که azimzade گفته استفاده می کنن.

خب ببین برای سیم سمت راست میدان درون سو هستش، پس کف دست هم به طرف داخل صفحه خواهد بود، پس پشت دست به طرف ماست.

موافقم. منم خیلی وقتا رو بعضی مسائل شاید یک ساعت فکر می کنم. ولی اون دیگه هیچ وقت یادم نمی ره. الان اون سوالی که پرسیدم هم به خاطر اینه که اصلا نمی دونستم چطور می شه حلش کرد.( الانم می بینم که مربوط به هندسه تحلیلیه )
منم می گم چون شاید ایشون تو فیزیک مشکل داشته باشن، پس یه کتاب خوب لازم دارن تا جواب اکثر سوالاتشون رو تو همون پیدا کنه. چون نمی شه برای هر سوال اینقدر وقت گذاشت. با این حال من می گم اول روش خوب فکر کن، بعد اگه واقعا نفهمیدی بپرس و دوستان هم کمک می کنن.

این سیم سمت راست چرا میدانش درون سو هستش ؟
من کتاب فیزیک پایم گاج هستش که کتاب خوبی هستش ولی من از اول با این قانون مشکل داشتم ، اصلا تو مغزم نمیرفت ، زیاد هم فکر میکردم . البته الان با توضیحات که داده شد تا حدودی مطلب رو گرفتم .

در ضمن این فاصله از خط یا نقطه بود فرمولش فکر کنم تو صفحه ی 107 ریاضی اول باشه

mjorh
07-09-2010, 20:43
راستی میدونین تو کدوم صفحه ی این فیزیک خیلی سبز 3 ، مبحث دست راست اومده ؟، چون من این کتاب رو واسه پسر داییم
سفارش دادم ، یک روز دست من هستش میخوام اون صفحاتشو کپی کنم .

vahid-p
07-09-2010, 21:16
راستی میدونین تو کدوم صفحه ی این فیزیک خیلی سبز 3 ، مبحث دست راست اومده ؟، چون من این کتاب رو واسه پسر داییم
سفارش دادم ، یک روز دست من هستش میخوام اون صفحاتشو کپی کنم .
بابا نمی خوای آپولو هوا کنی که. مگه فصل پنج چند صفحست که می ترسی پیداش نکنی.
من در مورد فرمول پرسیدم، چون اصلا یادم نیست که چنین چیزی داشتیم یا نه ( نصیب گرگ بیابون نشه، دبیر ریاضی اول دبیرستانمون چندان چیزی نمی دونست. امتحان ریاضی اول نهایی بود، 19.5 گرفتم به خاطر راهنمایی اشتباهش. از اونوقت فهمیدم که سوال نپرسم )

brave_ie
08-09-2010, 00:46
اینم چیزی که قول دادم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اینم بگم این فرمولو باید حفظ باشد:27:

shah abas
11-09-2010, 18:53
n رو پیدا کنید در صورتی که n جزو اعداد طبیعی باشه.(جواب 8 میشه ولی می خوام راه حل رو بدونم):

vahid-p
11-09-2010, 20:50
brave_ie کارت واقعا درسته. خیلی حال کردم.
ممنون. ( اون تشکری که کردم، سه تا هم ستاره داره ها )

n رو پیدا کنید در صورتی که n جزو اعداد طبیعی باشه.(جواب 8 میشه ولی می خوام راه حل رو بدونم)
لطفا تو up.--------.ir آپ کنید. عکستون بالا نمی آد.

mehdi_7070
11-09-2010, 21:14
n رو پیدا کنید در صورتی که n جزو اعداد طبیعی باشه.(جواب 8 میشه ولی می خوام راه حل رو بدونم):

از هویپتال استفاده می کنیم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %7D-%28n+1%29x+n%7D%7B%28x-1%29%5E2%7D=%5Cfrac%7B0%7D%7B0%7D%5Coverset%7BH%7D %7B=%7D%5Clim_%7Bx%5Cto1%7D%5Cfrac%7B%28n+1%29x%5E %7Bn%7D-%28n+1%29%7D%7B2%28x-1%29%7D%5Coverset%7BH%7D%7B=%7D%5Clim_%7Bx%5Cto1%7 D%5Cfrac%7Bn%28n+1%29%7D%7B2%7D

و ادامه ماجرا که مشخصه!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %7D%7B2%7D=36%5Cto%20n%28n+1%29=72%20%5Cto%20n=8

shah abas
11-09-2010, 23:03
هویپتال چی هست حالا؟:دی
جزو دروس پیش دانشگاهی است؟ بسیار روش جالبیه:)

Amir_oscar
11-09-2010, 23:10
هویپتال چی هست حالا؟:دی
جزو دروس پیش دانشگاهی است؟ بسیار روش جالبیه:)
وقتی حد یک عبارت کسری صفر صفرم می شه، می تونیم به جای صورت، مشتقش و به جای مخرج، مشتقش رو بنویسم و حد بگیریم.

س.ا.ا
11-09-2010, 23:13
قاعده هوپیتال یا لوپیتال (به زبان فرانسوی: l'Hôpital) در حساب، روشی است که با استفاده از آن می‌توان حد تابع را، در صورت وجود، در عددی که به ازای آن به صورت 0/0 است، بدست آورد.

فرض کنید f و g توابعی باشند که بر بازهٔ بازی چون I، بجز احتمالاً در عددی مانند c از I، مشتق پذیرند. در این صورت اگر

یا

آنگاه

مثال:

تاریخچه:
جان برنولی قراردادی با گیوم دو لوپیتال امضا کرد که به موجب آن می‌بایست کشفیات خود در ریاضیات را برای او بفرستد. نتیجه این شد که مهم‌ترین سهم برنولی در ریاضیات امروزه به نام قاعده هاسپیتال و با تلفظ فرانسوی آن: قاعده هوپیتال نامیده می‌شود.

بله این جزء مباحث مطرح شده در دبیرستان است

shah abas
11-09-2010, 23:14
وقتی حد یک عبارت کسری صفر صفرم می شه، می تونیم به جای صورت، مشتقش و به جای مخرج، مشتقش رو بنویسم و حد بگیریم.
چرا روش به این آسونی و جالبی هیچ اشاره ای بهش تو جزوات و کتب کمک درسی که من دیدم نشده بود؟ این روش گیری، اشکالی نداره؟

shah abas
11-09-2010, 23:43

من از این مساوی قبل 4 نفهمیدم چطوری شد. یعنی این ضریب 4 از کجا اومد؟ اون 2 های مخرج از کجا اومدند؟ البته یک راه حل دیگه بلدم ولی می خوام بدونم اینم چه جوری شد.( بعد علامت ضرب هم باید لیمیت رو میگزاشت)
================================================== =================
برای مساله زیر هم:

این راه حل رو نوشته:

مشکل من در تبدیل شدن کسینوس به 0 است. جرا به جای کسینوس صفر گزاشته؟
================================================== ==============
همون طور که خودش گفته t=x-a است ولی تو مثال t=a-x شده. در حالیکه در مثال های صفحه بعد همه اش t=x-a هست. هر دو تاش درسته یا تو اولین مثالی که عکسش هست اشتباه کرده؟:

bnmnb
12-09-2010, 00:16
چرا روش به این آسونی و جالبی هیچ اشاره ای بهش تو جزوات و کتب کمک درسی که من دیدم نشده بود؟ این روش گیری، اشکالی نداره؟

نه هیچ اشکالی نداره اگر شرایط رو چک کنید .البته معمولا سوالاتی که در کنکور مطرح می شه مشکلی از نظر شرایط وجود نداره و به راحتی می تونید استفاده کنید.

Amirdb
12-09-2010, 00:19
تو دیفرانسیل پیش دانشگاهی میخونیدش

bnmnb
12-09-2010, 00:21

من از این مساوی قبل 4 نفهمیدم چطوری شد. یعنی این ضریب 4 از کجا اومد؟ اون 2 های مخرج از کجا اومدند؟ البته یک راه حل دیگه بلدم ولی می خوام بدونم اینم چه جوری شد.( بعد علامت ضرب هم باید لیمیت رو میگزاشت)

================================================== =================

دوست من کسر رو جدا کرده و بعد هر کدوم از 2 تا کسر رو بر 2 تقسیم کرده(کلا بر 4 تقسیم کرده) و برای همین در یک 4 هم ضرب کرده(به عبارتی در 4 ضرب و تقسیمش کرده)

bnmnb
12-09-2010, 00:36
برای مساله زیر هم:

این راه حل رو نوشته:

مشکل من در تبدیل شدن کسینوس به 0 است. جرا به جای کسینوس صفر گزاشته؟

================================================== ==============

بعد از نتیجه دوم اومده و از دو طرف نا مساوی (یعنی 1 و کسینوس) حد گرفته به سمت صفر مثبت یا منفی در این صورت کسینوس حدش می شه صفر.خیلی راحت تر از این می تونست توضیح بده .اگه خواستی بگو تا برات بگم

---------- Post added at 01:36 AM ---------- Previous post was at 01:32 AM ----------

همون طور که خودش گفته t=x-a است ولی تو مثال t=a-x شده. در حالیکه در مثال های صفحه بعد همه اش t=x-a هست. هر دو تاش درسته یا تو اولین مثالی که عکسش هست اشتباه کرده؟:

نه هر دو درسته
شما می تونید از t=a-x هم استفاده کنی

Haniiii
12-09-2010, 11:49
همیشه سریع تر نیست البته ( هوپیتال ) ... بعضی موارد روش سال سوم سریع تر هست !!!

در کل حد پیش خیلی بامزه تر از سوم هست ! :31:

vahid-p
12-09-2010, 23:34
همیشه سریع تر نیست البته ( هوپیتال ) ... بعضی موارد روش سال سوم سریع تر هست !!!
درسته. یکی از سوالات کنکور 85 یه حد بود که هر دو راه می شد رفت. من اومدم یه بار مشتق گرفتم، صفر صفرم به دست اومد دوباره مشتق گرفتم و به جواب رسیدم. یعنی دوبار از هوپیتال( یا همون لوپیتال ! ) استفاده کردم. ولی می شد عبارت رو ساده کرد و راحتتر به جواب رسید.

rpf
13-09-2010, 16:25
یه چندتا سئوال ::27::27:

1.چه تعداد از عبارات زیر همواره درست است ؟ :27:
الف ) در فرایند همدما تغییر انرژی درونی صفر است .
ب ) در فرایند بی دررو کار دستگاه برابر تغییر انرژی درونی است .
ج ) در فرایندی که دستگاه متراکم می شود ، کار دستگاه روی محیط مثبت است .
1- 1
2- 2
3- 3
4- 0
=============================================
2.چند ریخت ( نوع ) گراف نیمه اویلری مرتبه ی ۵ با ماکزیمم درجه ی ۴ وجود دارد ؟:21:
3.در یک ذوزنقه اندازه های دو قاعده 2و7 و اندازه ی 2 ساق 3و 4 هستند . مجموع مربعات دو قطر را به دست آورید. :20:
4.در مثلث متساوی الساقین (آ ب ث) به راس آ اگر طول نیمساز زاویه ی ب دو برابر طول نیمساز زاویه ی آ باشد اندازه ی آ چقدر است ؟:18:
5- نقطه ای به تصادف درون درون مثلث متساوی الاضلاع به ضلع 3 انتخاب می شود . احتمال آن که فاصله ی آن از هر کدام از اضلاع کمتر از رادیکال 3 باشد را به دست آورید .:27:

6- در عبارت 2p-q مقدار ضریب p را به طور تصادفی بین 1 و 2 و مقدار ضریب q را به طور تصادفی بین 1- و 3 انتخاب می کنیم . احتمال این که حاصل عبارت بالا کمتر از 0.5 باشد را به دست آورید .:27:

7-از بین یک جمع 17 نفری احتمال این که حتما حد اقل 3 نفر در یک روز هفته متولد شده باشند چقدر است ؟

8- A و B به همراه 10 نفر دیگر دور یک میز نشسته اند . اگر نشستن آنها تصادفی رخ دهد احتما این که دقیقا 3 نفر بین A و B نشسته باشند را به دست آورید .

9- طول ضلع قاعده ی هرم منتظم مربع القاعده ای رادیکال 72 و اندازه ی یال جانبی آن 10 است . نقطه ای به تصادف درون این هرم انتخاب می کنیم . احتمال آن که فاصله ی آن از قاعده کمتر از 4 باشد را به دست آورید .

10- احتمال آن که عبارت ...+ 2(2cos a)1 + (2cos a ) دارای مقداری حقیقی باشد چقدر است ؟(اعداد 2 و 1 توان هستند)
a بین 0 و 2p
================================================== =
11.بردار مکان جسمی در SI به صورت r=2t*ti+3t*tj است . حرکت جسم ::13:
1- روی خط راست .
2-بر مسیر دایره ای است .
3- بیضی است .
4 - منحنی مشخصی نیست .

12.در ظرفی تا ارتفاع 40 سانتی متر آب ریخته شده . ظرف آب در داخل آسانسوری در حال حرکت قرار دارد . ناگهان بر اثر پارگی کابل ، آسانسور سقوط می کند . فشار آب بر ته ظرف در حین سقوط چند پاسکال است ؟:27:
چگالی آب 1000 و g=10 واحد ها در SI

bnmnb
13-09-2010, 21:09
1.چه تعداد از عبارات زیر همواره درست است ؟ :27:
الف ) در فرایند همدما تغییر انرژی درونی صفر است .
ب ) در فرایند بی دررو کار دستگاه برابر تغییر انرژی درونی است .
ج ) در فرایندی که دستگاه متراکم می شود ، کار دستگاه روی محیط مثبت است .
1- 1
2- 2
3- 3
4- 0
11.بردار مکان جسمی در SI به صورت r=2t*ti+3t*tj است . حرکت جسم ::13:
1- روی خط راست .
2-بر مسیر دایره ای است .
3- بیضی است .
4 - منحنی مشخصی نیست .

12.در ظرفی تا ارتفاع 40 سانتی متر آب ریخته شده . ظرف آب در داخل آسانسوری در حال حرکت قرار دارد . ناگهان بر اثر پارگی کابل ، آسانسور سقوط می کند . فشار آب بر ته ظرف در حین سقوط چند پاسکال است ؟:27:
چگالی آب 1000 و g=10 واحد ها در SI

1)دو مورد اول و دوم درسته
11)روی خط y=1.5*x
12)صفر

mjorh
15-09-2010, 16:40
یه سئوال از حسابان :
تابع با ضابطه ی fx=-x+x در کدام یک از بازه های زیر پیوسته است ؟ ( اون x اولی که منفی داره تو جزئ صحیح هستش)

1 - 0بسته تا 1 بسته
2- 1بسته تا 2 باز
3- -2 باز تا -1 بسته
4- -1بسته تا 0 بسته

یکی دیگه

تابع با ضابطه ی fx=(x^2-3x+2 در بازه ی 0 باز تا 4 باز در چند نقطه ، حد ندارد ؟

Tabasom.Sweet
15-09-2010, 16:46
بچه ها تو این سایت یک بانک تست قرار داره .

که از هر درسی ---->در هر مبحثی میتونید برای خودتون آزمون برگزار کنید.

با هر تعداد سوال دلخواه.

به همراه پاسخ های تشریحی.

vahid-p
15-09-2010, 18:35
امروز سر آزمون ارزشیابی 6 گام اول این رو نفهمیدم چی شد :

الان جهت جریان رو مشخص کرده، و با این جهت جواب به دست نمی آد.

Samba
15-09-2010, 20:52

من حل كردم درسته

B به سمت راسته

I هم به سمت خارجه

پس F ميفته رو به پايين

البته اين باعث ميشه كه ترازو عدد كمتري رو نسبت به حالت معمولي نشون بده

موفق باشيد

Samba
15-09-2010, 21:00
یه سئوال از حسابان :
تابع با ضابطه ی fx=-x+x در کدام یک از بازه های زیر پیوسته است ؟ ( اون x اولی که منفی داره تو جزئ صحیح هستش)

1 - 0بسته تا 1 بسته
2- 1بسته تا 2 باز
3- -2 باز تا -1 بسته
4- -1بسته تا 0 بسته

یکی دیگه

تابع با ضابطه ی fx=(x^2-3x+2 در بازه ی 0 باز تا 4 باز در چند نقطه ، حد ندارد ؟

سلام

سوال اول گزينه3درسته( با توجه به رسم شكل) كه بايد خودتون شكلش رو رسم كنيد كه بانقطه يابي به راحتي ميشه

سوال 2 هم در تمام نقاط حد داره چون يك چند جمله اي هستش(البته اگه سوال رو خوب ديده باشم)

موفق باشيد

fmps
15-09-2010, 21:42

من تو گام اول نسیتم ولی دقیقا مثل سوال خود کتاب هست(تمرینات آخر فصل)

mjorh
15-09-2010, 22:06
سلام

سوال اول گزينه3درسته( با توجه به رسم شكل) كه بايد خودتون شكلش رو رسم كنيد كه بانقطه يابي به راحتي ميشه

سوال 2 هم در تمام نقاط حد داره چون يك چند جمله اي هستش(البته اگه سوال رو خوب ديده باشم)

موفق باشيد

اما تو جوابش نوشته تو نقطه ی 3 حد نداره . میشه یه کم توضیح بدی در مورد این جور سئوالا باید چه غلطی کرد؟

---------- Post added at 11:06 PM ---------- Previous post was at 11:03 PM ----------

بچه ها تو این سایت یک بانک تست قرار داره .

که از هر درسی ---->در هر مبحثی میتونید برای خودتون آزمون برگزار کنید.

با هر تعداد سوال دلخواه.

به همراه پاسخ های تشریحی.

چجوریه؟ من درس رو انتخاب میکنم ولی برای مبحث گزینه ای وجود نداره

Samba
15-09-2010, 22:10
اما تو جوابش نوشته تو نقطه ی 3 حد نداره . میشه یه کم توضیح بدی در مورد این جور سئوالا باید چه غلطی کرد؟

برا اين سولا 2 تا راه وجود داريه

يكيش رسم شكله مثل اين

نقاط تو خالي عضو تابع نيستن

حالا شما ببين تو چه بازه اي پيوسته هستش!!!

يكيشم اينه كه مثل تعريف پيوستگي در بازه عمل كني در نقاطي كه اذيت مي كنن حد بگيري ( بد توضيح دادم مگه نه)

موفق باشيد

fmps
15-09-2010, 22:34

---------- Post added at 11:06 PM ---------- Previous post was at 11:03 PM ----------

از اینترنت اکسپلورر اسنفاده کن حله:8:

vahid-p
15-09-2010, 23:07
من حل كردم درسته

B به سمت راسته

I هم به سمت خارجه

پس F ميفته رو به پايين

البته اين باعث ميشه كه ترازو عدد كمتري رو نسبت به حالت معمولي نشون بده

موفق باشيد

منم همینو می گم. وقتی جریان برون سو باشه و میدان هم به سمت راست اونوقت نیرو به سمت بالا می شه که شما گفتین پایین . منم تو این قسمت مشکل دارم. چرا به سمت پایین؟

من تو گام اول نسیتم ولی دقیقا مثل سوال خود کتاب هست(تمرینات آخر فصل)
می دونم. آزمونای ارزشیابی معمولا با کمی تغییر سوالات نوشته شده. ولی حضوری هاش خوب حال آدم رو می گیره. الان من فیزیک امروز رو زدم 86 درصد.وقت هم زیادی آوردم.

Tabasom.Sweet
15-09-2010, 23:14

وقتی درس رو انتخاب کردی.

تو همون مستطیل سفید پایین مبحث هاش لیست میشه. اون فلش کوچک کنارش رو کلیک میکنی
از لیست مبحث ها ،مبحث مورد نظرت رو انتخاب میکنی

بعد زیرش گزینه ی افزوده شدن به مخزن رو کلیک میکنی.

اگر خواستی درس ها و مباحث دیگه ای رو هم یمتونی به مخزن استفاده کنی.

بعد پایینه پایین گزینه ی شروع وجود داره. ازمون شروع میشه

میتونی به صورت ازمونی برای خودت اجرا کنی.

میتونی هم دونه دونه اصلا اگر اتصالت به اینترنت دایل اپ ِ اون رو هم قطع کنی دونه دونه وسالا رو حل کنی

بعد هم جواب تشریحی هر کدوم رو بخونی.

به قول دوستمون از مرورگر اکسپلورر استفاده کن.

يكيش رسم شكله مثل اين

موفق باشيد

آپلود عکستون مشکل پیدا کرده. از اینجا استفاده کنید:

شما هم موفق باشید:11:

Samba
16-09-2010, 13:12
آپلود عکستون مشکل پیدا کرده. از اینجا استفاده کنید:

آپ شد( اون دايره ها به طور منظم تكرار ميشن من فقط دوتاش رو كشيدم)

اينم لينك

mjorh
17-09-2010, 20:00

يكيش رسم شكله مثل اين

نقاط تو خالي عضو تابع نيستن

حالا شما ببين تو چه بازه اي پيوسته هستش!!!

يكيشم اينه كه مثل تعريف پيوستگي در بازه عمل كني در نقاطي كه اذيت مي كنن حد بگيري ( بد توضيح دادم مگه نه)

موفق باشيد

راستشو بخواهی هیچی نفهمیدم

sina_oonline
17-09-2010, 20:28
منم همینو می گم. وقتی جریان برون سو باشه و میدان هم به سمت راست اونوقت نیرو به سمت بالا می شه که شما گفتین پایین . منم تو این قسمت مشکل دارم. چرا به سمت پایین؟

سلام
نیرویی که سیم بر ترازو وارد می کند طبق قانون دست راست به سمت بالا هست که عکس العمل این نیرو نیرویی هست که بر سیم وارد میشود ((توسط ترازو)) که به سمت پایین است((نیروی های عمل و عکس العمل خلاف جهت یکدیگر هستند))

vahid-p
17-09-2010, 20:53
سلام
نیرویی که سیم بر ترازو وارد می کند طبق قانون دست راست به سمت بالا هست که عکس العمل این نیرو نیرویی هست که بر سیم وارد میشود ((توسط ترازو)) که به سمت پایین است((نیروی های عمل و عکس العمل خلاف جهت یکدیگر هستند))
من که واقعا هنگ کردم. الان جریان برون سو، میدان هم سمت راست، پس نیرویی که آهنربا به سیم وارد می کنه، به سمت بالا هست، پس نیروی عکس العمل یعنی نیرویی که سیم به آهنربا ( یا ترازو ) وارد می کنه، به سمت پایین هست و این وزن رو بیشتر می کنه. فکر کنم شما عکسش رو گفتین. می شه رو شکل نشون بدین، چون من اینطوری قانع نمی شم که نیرو جاذبه باشه بین سیم و آهنربا.

sina_oonline
17-09-2010, 21:05
من که واقعا هنگ کردم. الان جریان برون سو، میدان هم سمت راست، پس نیرویی که آهنربا به سیم وارد می کنه، به سمت بالا هست، پس نیروی عکس العمل یعنی نیرویی که سیم به آهنربا ( یا ترازو ) وارد می کنه، به سمت پایین هست و این وزن رو بیشتر می کنه. فکر کنم شما عکسش رو گفتین. می شه رو شکل نشون بدین، چون من اینطوری قانع نمی شم که نیرو جاذبه باشه بین سیم و آهنربا.

ببین الان که
سوال رو دیدم بین دو قسمت اول و دومش تناقض هست طراح دوست داشته!!!! شما با استفاده از این نکته که وزن کاهش پیدا میکنه سوال رو حل کنین در صورتی که اگه به اطلاعات شکل مراجعه کنیم جواب برعکس در میاد.من فکر می کنم این سوال باس غلط باشه.بازم این نظر منه بقیه دوستان چی می گن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

vahid-p
17-09-2010, 21:34
ببین الان که
سوال رو دیدم بین دو قسمت اول و دومش تناقض هست طراح دوست داشته!!!! شما با استفاده از این نکته که وزن کاهش پیدا میکنه سوال رو حل کنین در صورتی که اگه به اطلاعات شکل مراجعه کنیم جواب برعکس در میاد.من فکر می کنم این سوال باس غلط باشه.بازم این نظر منه بقیه دوستان چی می گن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خب خدا خیرت بده، ما هم یه ساعته همینو می گیم. من آخراش داشت به خودم شک می کردم :18:
من اومدم رو شکل هم کشیدم:
بلاخره آزمونهای ارزشیابی نمی تونست اینقدر نکته دار باشه، برای همین بیشتر به سوال شک کردم تا به خودم.
اگه بقیه هم موافقن، پس نتیجه می گیریم، این سوال اشتباهه.

sina_oonline
17-09-2010, 21:52
خب خدا خیرت بده، ما هم یه ساعته همینو می گیم. من آخراش داشت به خودم شک می کردم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](24).gif
بلاخره آزمونهای ارزشیابی نمی تونست اینقدر نکته دار باشه، برای همین بیشتر به سوال شک کردم تا به خودم.

گزینه دو گهگداری سوالاش اشتباه هستش در هر صورت به شما هم تبریک میگم وقتی فیزیکو 80-90 میزنین پس حتما درستون خیلی خوبه مخصوصا با اون سوالای گزینه دو............

bnmnb
17-09-2010, 22:40
خب خدا خیرت بده، ما هم یه ساعته همینو می گیم. من آخراش داشت به خودم شک می کردم :18:

بله قطعا سوال اشتباهه

vahid-p
18-09-2010, 02:03
گزینه دو گهگداری سوالاش اشتباه هستش در هر صورت به شما هم تبریک میگم وقتی فیزیکو 80-90 میزنین پس حتما درستون خیلی خوبه مخصوصا با اون سوالای گزینه دو............
نه بابا آزمون های ارزشیابی همش اینطوری سادست و همه بالا می زنن. ولی حضوری هاش حال آدم رو جا می آره. اگه حضوریها رو اینقدر می زدم یه چیزی.

بله قطعا سوال اشتباهه
خب خیالم راحت شد.