PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل عجیب سی.پی.یو. و مادر برد

dennisr
17-10-2009, 20:57
سلام، من یه مشکل عجیب توی سیستمم پیدا شده که خیلی منو کلافه کرده. مشکل اینطوریه که سیستم خیلی راحت هنگ می کنه، یا اینکه به طور ناگهانی کند میشه؛ یعنی مثلا موس رو داری تکون می دی، موس یه چند ثانیه سرجاش می مونه، بعد می پره به جایی که باید باشه، بیشتر هم به صفحه آبی ختم می شه در این موارد، یعنی اصلا موس که گیر می کنه، به صفحه آبی می ره و بعد ریست می شه. یا مثلا یه بازی رو نیم ساعت به حال خودش ول می کنی، میای میبینی که رفته تو بلو اسکرین. همینطور موقعی که به اینتر نت وصله، یهو ریست می شه.
اطلاعات سیستم از این قراره:
CPU: Intel P4 3.0 GHz - BUS 800, 2MB Cache
Mainboard: GYGABYTE GA-P31S3G, S-Series
RAM: 2GB
H.D.D: 1TB SATS + 160GB ATA
V.G.A: nVidia GForce 8400GS
در مورد سی پی یو، یاید بگم که نرم افزار Intel(R) Processor ID Utility که از سایت اینتل دانلود کردمش، سرعت رو 1.08GHz و باس رو 363MHz نشون می ده. توی تنظیمات مادر برد، در بایاس، قسمتی وجود داره که Clock Ratio برای سی.پی.یو. تعیین می کنه که بین 12 تا 17 تغییر می کنه، و پیش فرضش باید 15 باشه، اما رو 12 مونده و تغییر هم نمی کنه، یعنی اگه عوضش کنم، بازم خودش 12 می شه و برای فرکانس های بالا تر باید Host Click Control سی.پی.یو. رو از مقدار پیش فرض 200 به 250 یا 300 برسونم که سیستم رو به شدت نا پایدار می کنه و با بیشتر از 250 اصلا سیستم بوت نمی شه و بالا نمیاد. البته با این اور کلاک ، عددی که Intel(R) Processor ID Utility نشون می ده، عوض می شه و بالا تر میاد.
من برای اینکه عملکرد سیستم رو تست کنم، چند تا بازی نصب کردم، شامل C&C3، COD4، Street Fighter IV، Spore و C&C Red Alert 2. هیچ کدوم از این بازی ها، حتی C&C Red Alert 2 رون اجرا نمی شن. دوستانی که این آخری رو بازی کرده باشن، می دونن من چی میگم! همه این بازی ها رو، به جز آخری، با تنظیمات گرافیکی مدیوم و رزولوشن 600×800 اجرا کردم. کلا وقتی که صفحه شلوغ می شه، کند هم می شه که به نظر می رسه مشکل از سی.پی.یو. هست. بازی WarCraft 3 رو هم امتحان کردم، اونم وقتی میدان نبرد شلوغ می شه، دیگه نمی شه بازیش کرد.
در مورد سابقه این مشکل، باید بگم، اوایل هم این مشکل پیش می اومد، اما چون تازه خریده بودمش(یه سال پیش) و سیستم قبلیم خیلی داغون بود، یه جور خودم رو گول می زدم که مشکل از روش استفاده اشتباهم و این جور چرت و پرت ها. در مورداینکه قطعه ها تقلبی باشن، فکر نمی کنم، چون فرو شنده آدم درستی بود.
من خودم احتمال خرابی رو بین سی.پی.یو. و مادر بورد می دونم. لطفا هرکسی می تونه کمکم کنه.
متشکر.
:20:

Mahdi.p30
17-10-2009, 21:29
هارد 160 IDE هست؟؟
مدل هاردهات چیه؟

mehran_286
17-10-2009, 22:11
چند تا پیشنهاد
اول این که تنظیمات مادربرد رو به حالت دیفالت برگردون
دوم یه انتی ویروس خوب مثل کسپر بریز و حتما تا بیخ اپدیتش کن
سوم سیستم رو کامل اسکن کن
چهارم معمولا صفحه ابی مرگبار مال رم و هارد هستش
ببین کابل های کامپیوتر درست وصل شدند وقطعی ندارند

mooshi
17-10-2009, 23:15
سیستمه من هم دقیقا این مشکلو داشت موس هنگ میکرد موقعی که سریع تکونش میدادم تو بازی ها وسطاش هنگ میکرد صفحه ابی میومد و پشت سر هم ریست میشد که با تعویض رم ماله من مشکلش حل شد.

khark11
18-10-2009, 09:33
يه فكري به حال رم سيستمت بكن بيخودي هم به سي پي يو طهمت ناروا نزن دوست من:31:

شايد با جابه جا كردن رم از يه اسلات به روي ديگري بتوني مشكلت رو حل كني! اگه نشد تعويض رم پيشنهاد ميشه

درصد كمتري هم از هارد ميشه!

dennisr
18-10-2009, 12:10
دوستان عزیز یه سری نکاتی اشاره کردن، لازم شده یه توضیحات اضافی بدم:
1. هارد 160 مدلش Maxtor هست.
2. من مادربرد رو چند بار دیفالت کردم، ولی نشد. حتی باتریش رو کندم، بازم هیچ تغییری نکرد. با تنضیمات بهینه و هر حالت دیگه ای که داشت. مشکل اینجاست که سیستم بین حالت کاردکرد متوسط به پایین و ضعیف و افتضاح در نوسانه.
3. تقریبا تمام قطعات سیستم رو یه چند باری در آوردم و جا به جا کردم. رم رو. کارت گرافیک رو. حتی مودم و درایو های نوری رو. ولی هیچ فایده ای نداشت.
4. در مورد ضد ویروس، چند نفر دیگه هم این پیشنهاد رو بهم کردن، حقیقتش هارد یه ترام، پر از نرم افزار و کرکه، موقع اسکن، معمولا اونها رو از لیست اسکن، حذف می کنم. ممکنه مشکل از طرف اونا باشه؟
5. در مورد اینکه مشکل از رم باشه، من رم دیگه هم استفاده کردم، ولی الان دیگه واقعا یادم نمی آید که نتیجش چی بود، ولی یادمه که توفیر چندانی نداشت.
6. هارد یه ترام، نو هست. و وقتی که تازه هم نصبش کرده بودم، وضع سیستم فرقی نمی کرد.
7. اینکه می گم از cpu ممکنه باشه (یا مین برد)، هم به اون دلیل clock ratio هست که گفتم، هم این نکته:
الان ویندوز XP دارم، اما اوایل ویستا داشتم. تو قسمتی که ویستا به سخت افزار نمره می ده، تو My Computer Properties، اوایل نمره سیستم حدود 3.5 بود که مال کارت گرافیک بود و باقی اونها،همه بالای 4 بودن. شامل هارد و گرافیک و بقیه که یادم نیست. اما بعد از چند بار ویندوز عوض کردن، حدود سه ماه یا 4 ماه پیش که دوباره ویستا نصب کردم، امتیاز سیستم شده بود، 1.9 که مال cpu بود و امتیاز کارت گرافیکی شده بود فکر کنم 4.7. اینم از اون اتفاقاست. بعلاوه همونطوری که گفتم، نرم افزار شرکت اینتل، فرکانس رو خیلی پایین نشون می ده. من اون رو تو لپ تاپ یکی از دوستام چک کردم، عدداش درست بود. ولی واسه من افتضاحه. بعلاوه که cpu اکثرا رو 100% میره و گیر کردن ها این موقع شروع میشه. البته الان جدیدا این جوری نمیشه.
مشکل اصلی من اینه که هیچ مشکلی پایدار نمی شه، هی از این شاخه به اون شاخه میپره. یه بار وقتی اینترنت وصله ریست میشه، یه بار وسط بازی میپره بیرون ارور میده. هربار یه چیز می شه.
بعلاوه من سیستم رو با این نرم افزار های تعیین سخت افزار چک کردم، هرکدوم یه چیزی در مورد cpu می گن. یکیشون که میگفت cpu سیستم 3.2!
بازم از راهنمایی های بیشترتون ممنون می شم.
متشکر.

light
18-10-2009, 20:19
مشكل منو اگه كسي ميتونه حل كنه

من چند روز پيش سيستمم رو 2 روز خاموش نكردم تا ديروز كه خاموش و روشن كه كردم سيستم مشكل پيدا كرده
توي ويندوز هي كند ميكنه و ول ميكنه

دماي سي پي يو رو ببينيد كه يه 94 درصد ميرسه توي task manager
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Mahdi.p30
18-10-2009, 21:27
مشكل منو اگه كسي ميتونه حل كنه

من چند روز پيش سيستمم رو 2 روز خاموش نكردم تا ديروز كه خاموش و روشن كه كردم سيستم مشكل پيدا كرده
توي ويندوز هي كند ميكنه و ول ميكنه

دماي سي پي يو رو ببينيد كه يه 94 درصد ميرسه توي task manager

از کی تا حالا یکای دما شده درصد؟؟؟:31:
این مشکل میتونه دلایل مختلفی داشته باشه

khark11
19-10-2009, 07:49
دوستان عزیز یه سری نکاتی اشاره کردن، لازم شده یه توضیحات اضافی بدم:
1. هارد 160 مدلش Maxtor هست.
2. من مادربرد رو چند بار دیفالت کردم، ولی نشد. حتی باتریش رو کندم، بازم هیچ تغییری نکرد. با تنضیمات بهینه و هر حالت دیگه ای که داشت. مشکل اینجاست که سیستم بین حالت کاردکرد متوسط به پایین و ضعیف و افتضاح در نوسانه.
3. تقریبا تمام قطعات سیستم رو یه چند باری در آوردم و جا به جا کردم. رم رو. کارت گرافیک رو. حتی مودم و درایو های نوری رو. ولی هیچ فایده ای نداشت.
4. در مورد ضد ویروس، چند نفر دیگه هم این پیشنهاد رو بهم کردن، حقیقتش هارد یه ترام، پر از نرم افزار و کرکه، موقع اسکن، معمولا اونها رو از لیست اسکن، حذف می کنم. ممکنه مشکل از طرف اونا باشه؟
5. در مورد اینکه مشکل از رم باشه، من رم دیگه هم استفاده کردم، ولی الان دیگه واقعا یادم نمی آید که نتیجش چی بود، ولی یادمه که توفیر چندانی نداشت.
6. هارد یه ترام، نو هست. و وقتی که تازه هم نصبش کرده بودم، وضع سیستم فرقی نمی کرد.
7. اینکه می گم از cpu ممکنه باشه (یا مین برد)، هم به اون دلیل clock ratio هست که گفتم، هم این نکته:
الان ویندوز XP دارم، اما اوایل ویستا داشتم. تو قسمتی که ویستا به سخت افزار نمره می ده، تو My Computer Properties، اوایل نمره سیستم حدود 3.5 بود که مال کارت گرافیک بود و باقی اونها،همه بالای 4 بودن. شامل هارد و گرافیک و بقیه که یادم نیست. اما بعد از چند بار ویندوز عوض کردن، حدود سه ماه یا 4 ماه پیش که دوباره ویستا نصب کردم، امتیاز سیستم شده بود، 1.9 که مال cpu بود و امتیاز کارت گرافیکی شده بود فکر کنم 4.7. اینم از اون اتفاقاست. بعلاوه همونطوری که گفتم، نرم افزار شرکت اینتل، فرکانس رو خیلی پایین نشون می ده. من اون رو تو لپ تاپ یکی از دوستام چک کردم، عدداش درست بود. ولی واسه من افتضاحه. بعلاوه که cpu اکثرا رو 100% میره و گیر کردن ها این موقع شروع میشه. البته الان جدیدا این جوری نمیشه.
مشکل اصلی من اینه که هیچ مشکلی پایدار نمی شه، هی از این شاخه به اون شاخه میپره. یه بار وقتی اینترنت وصله ریست میشه، یه بار وسط بازی میپره بیرون ارور میده. هربار یه چیز می شه.
بعلاوه من سیستم رو با این نرم افزار های تعیین سخت افزار چک کردم، هرکدوم یه چیزی در مورد cpu می گن. یکیشون که میگفت cpu سیستم 3.2!
بازم از راهنمایی های بیشترتون ممنون می شم.
متشکر.

با اين توصيف ها اگه از تعويض رم و عدم نتيجه دادن اون مطمئني دو حالت پيش مياد، يا اينكه پاور شما مشكلي پيدا كرده يا اينكه مادربرد يه چيزيش شده! دس بذار رو چيپست هاي مادربرد ببين زيادي داغ نميشن؟

mojtabaalemi
19-10-2009, 09:08
با نود 32 ورژن 4 اسکن کن و کرکاتم اگه فقط ویروس باشن ویروسن و میکششون .
تو لیست processes چی داره مصرف میکنه cpu رو ؟
پاور ضعیف شده میتونه این مشکل صفحه آبی رو ایجاد کنه .
با cpuz ببین cpu ت چیه ؟

dennisr
19-10-2009, 12:11
با نود 32 ورژن 4 اسکن کن و کرکاتم اگه فقط ویروس باشن ویروسن و میکششون .
تو لیست processes چی داره مصرف میکنه cpu رو ؟
پاور ضعیف شده میتونه این مشکل صفحه آبی رو ایجاد کنه .
با cpuz ببین cpu ت چیه ؟

چیزی نیست که از cpu بکشه، همون نرم افزاری که داره اجرا میشه، خوش cpu رو خفه می کنه.
حالا که بحث به اینجا رسیده، من یه مسائل دیگه ای رو هم که پیش اومده مطرح می کنم، شاید مرتبط باشه.
1. بیشتر وقتا بعد از بلو اسکرین یا ریست دستی سیستم، چک دیسک ویندوز تقریبا یه 10-11 تایی بد سکتور رو تعمیر می کنه، که در ریست های معمولی کمتر دیدم اینجوری بشه.
2. تو پخش کردن فایل های ویدیویی بزرگ با فرمت divx یا mkv سیستم کنده و اگه کیفیت فیلم از حد نرمال divx بیشتر باشه، مثلا پهنای فیلم(رزولوشن) بالای 400×900، کاملا تصویر کند میشه و پیوسته پخش نمی شه، بعلاوه که صدا هم جلو می زنه.
3. توی ویستا، باز کردن پوشه هایی که حجم زیادی دارن، معمولا به خطای اکسپلورر منتهی میشه (البته این مشکل به خود ویستا هم بر می گرده)
4. تو کپی کردن فایل های بزرگ از فلش به هارد، یهو فلش از کار می افته و کپی قطع میشه.

ممکنه هیچ کدوم از این موارد ربطی به مشکل سیستمم نداشته باشن و مشکلات نرم افزاری باشن، اما همیشه یه درصد کوچیکی احتمال داره که تقصیر اونا هم باشه! تجربه این طور می گه.
راستی تو اصلی بودن cpu هم شکی ندارم. اگه کسی بتونه اون ماجرای امتیاز دهی ویستا رو حل کنه، فکر کنم، خیلی از مشکلات حل شه ( تو دومین تاپیکم با عنوان "اطلاعات تکمیلی" بهش اشاره کردم)
متشکرم

khark11
20-10-2009, 08:22
نمي دونم چرا دوس نداري فكر كني كه مشكلت سخت افزاريه!

پاورت از چه ماركيه؟ مشكلات اخري كه گفتي همشون يه پاي تقصيرشون گردن پاور ميشه! بهتره براي امتحان هم كه شده يه بار تست كني پاور رو!

dennisr
20-10-2009, 11:34
اتفاقا من فکر می کنم سخت افزاری، منتها دستم بستس، به سادگی نمی تونم قطعات رو تست کنم، واسه همین می خوام به حدود تقریبی از قطعه خراب برسم، تا فقط روی اون تمرکز کنم.
وگرنه اگه من فکر می کردم نرم افزاریه که تو این قسمت مطرحش نمی کردم.
متشکر

capitan_jack
20-10-2009, 15:35
من خودم تازه از شر مشکل صفحه آبی خلاص شدم
تو سرچهایی که انجام دادم این مشکل علتهای زیادی می تونه داشته باشه یکیش اینه که درایور اشتباه نصب کرده باشید.
یکی دیگه از بالا رفتن دمای سیستم می تونه باشه.
مشکل از هارد یا رم هم می تونه باشه.
حالا کارهایی که می تونید انجام بدید.
1. برای چک کردن بد سکتور هارد در قسمت RUN تایپ کنید CMD و اونجا تایپ کنید chkdsk و با یه فاصله درایو مورد نظر مثلا C: یا D: بعد از اسکن کردن باید Bad Sector 0 باشه وگرنه هارد مشکل داره.
برای تست هارد می تونید از برنامه هایی که سازنده هارد ها برای عیب یابی در سایتشون قرار می دن هم استفاده کنید.

2. برنامه MEMTEST رو از سایت memtest86.com دانلود کنید و یه فایل ISO هست که باید روی یک سی دی یا دی وی دی خام رایت کنید و باهاش سیستم رو بوت کنید و رمها رو برای چند ساعت تست کنید. حتی یه دونه ارور هم نباید داشته باشه وگرنه رمها مشکل دارن.

3.دمای سیستم هم می تونید بوسیله برنامه Hardware Sensor Monitor که در سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هست چک کنید.

اگر از هیچ کدوم از اینها نباشه ممکنه مشکل از پاور یا مادربرد یا کارت گرافیک باشه.
به هر حال امیدوارم با انجام این کارها مشکل رو پیدا کنید.
:10:

khark11
20-10-2009, 16:16
ارور صفحه آبي منشا مشخصي نداره يا اينكه بشه گفت دقيقا از چيه!

راهي نداري جز تست قطعات، گاها مشاهده شده كه برنامه Memtest هم هيچ اروري از رم نگرفته ولي رم مشكل داشته كه صفحه آبي مي اومده!
به هر حال بيشترين درصد از صفحه آبي مربوط به ويندوز معيوب و درايور اشتباه ه ، رم و بعدش مربوط به هارده، درصد كمتري هم از قطعاتي مثه پاور ، دماي بالاي پردازنده يا ايراد در چيپست هاي برد مشاهده شده!

اينا رو گفتم كه دوست عزيزم بتوني درك كني كه پيدا كردن حتي حدود اين مشكل هم بدون تست قطعات از بالاترين درصد به سمت پايين، شدني نيست! چه برسه به اينكه يكي مثه من يه سوال بپرسم كه مثلا مارك پاورت چيه و جواب هم ندي كه ديگه بدتر :46:!!

dennisr
20-10-2009, 19:17
ارور صفحه آبي منشا مشخصي نداره يا اينكه بشه گفت دقيقا از چيه!

راهي نداري جز تست قطعات، گاها مشاهده شده كه برنامه Memtest هم هيچ اروري از رم نگرفته ولي رم مشكل داشته كه صفحه آبي مي اومده!
به هر حال بيشترين درصد از صفحه آبي مربوط به ويندوز معيوب و درايور اشتباه ه ، رم و بعدش مربوط به هارده، درصد كمتري هم از قطعاتي مثه پاور ، دماي بالاي پردازنده يا ايراد در چيپست هاي برد مشاهده شده!

اينا رو گفتم كه دوست عزيزم بتوني درك كني كه پيدا كردن حتي حدود اين مشكل هم بدون تست قطعات از بالاترين درصد به سمت پايين، شدني نيست! چه برسه به اينكه يكي مثه من يه سوال بپرسم كه مثلا مارك پاورت چيه و جواب هم ندي كه ديگه بدتر :46:!!

شرمنده، من یادم رفت مدل پاورو بگم، مدلش: ALP-P4-500W
از راهنمایی های همه دوستان متشکرم. اگه نتیجه ای گرفتم، خبرتون می کنم.

dennisr
28-10-2009, 17:45
سلام، من با برنامه Memtest v86 که تو سی دی های لینوکس هست، رم رو تست کردم، یه سه چهار هزار تایی خطا داد. حقیقتش من هیچی سر در نیاوردم، ولی این نتایج یه دور تسته، هرکسی می تونه راهنماییم کننه، ممنون می شم:

Test#0 0
Test#1 176
Test#2 616
Test#3 4224
Test#4 19536
Test#5 262
Test#6 12672
Test#7 6621
Test#8 88
Test#9 0
Test#10 0
عددی که رویروی هر تسته، تعداد خطاهاست.
کل رمم 2GBT شامل 2 رم 1GB مدل Kingstone. 

Behrouz_se60
30-10-2009, 01:48
رم خرابه درست نمیشه یکی رم در بیاره ببین خطا میده یا نه اون که خطا داد معیوب است

msya92
31-10-2009, 01:34
دوست عزیز
برای اینکه هزینه نکنی با یک Live cd Linux سیستم را بوت کن و ببین وضعیت چه جور میشه.
منتظرم

dennisr
31-10-2009, 20:28
حقیقتش من دو سه تایی لینوکس مختلف رو امتحان کردم: Mandriva-Obuntu-Fedora-Mint. همشون یه جوری کند هستن. خبر جدید اینه که فعلا مطمئن شدم سی پی یو خرابه، حالا می خوام عوضش کنم. کسی می تونه راهنماییم کنه چی بخرم؟ من این مدلا رو تا حالا پیدا کردم، ولی قیمتشونو ندارم، بالای صد تومنم، نمی تون بدم:
Core™ 2 Duo E7300
Core™ 2 Duo E7200
Pentium Dual-Core E6300
Core™ 2 Duo E6700
البته مثل اینکه آخریه، خیلی گرونه.
راستی من جدیدا ویستا نصب کردم، تو قسمت امتیاز دهی به قطعات اوضاع اینطوریه:

Component Details Subscore Base score
Processor Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz 1.9-1.9
Memory (RAM) 2.00 GB-2.6
Graphics NVIDIA GeForce 8400 GS-2.9
Gaming graphics 1023 MB Total available graphics memory-4.6
Primary hard disk 56GB Free (73GB Total)-5.9
راستی رم ها، دو تا 1GBT، مدل Kingstone، تولید چین از سری PC2-5300 هستن.

dennisr
02-11-2009, 13:52
سلام، من رم ها رو دوباره تست کردم، فهمیدم یکیشون خرابه. منتها اون یدونه تو تست memtest هیچ خطایی نداد، اما تو cpu-z مقدار فرکانسشو یه چیز دیگه نشون میده (فرکانسش 667 هست):
این مال قسمت memory:
اینم مال قسمت spd:

به نظر شما رم دومی هم خرابه؟

dennisr
02-11-2009, 18:57
مثل اینکه عکس ها خوب آپلود نشدن، واسه همین مجبورم لینکاشو بزارم:

memory

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

spd

از همه دوستا شرمنده.

dennisr
02-11-2009, 22:45
آقا شرمنده، من نمی دونم چرا آدرس اون وسطو نشون نمی ده!
بی زحمت جای خط چین ها بزارین ---------

dennisr
03-11-2009, 13:04
نخیر مثل اینکه نمیشه این اسمو تایپ کرد؛ جای خط چین ها سی جی پرشین هست یعنی: c g p e r s i a n
امیدوارم ایندفعه نشون بده.

dennisr
03-11-2009, 13:06
نخیر مثل اینکه نمیشه این اسمو تایپ کرد؛ جای خط چین ها سی جی پرشین هست یعنی: c g p e r s i a n
امیدوارم ایندفعه نشون بده.

maziiim
04-11-2009, 19:51
sina jan az bad shansie....:10:

mjzaret
05-11-2009, 01:14
یکی از دلایلی که می‌تونه باعث کند شدن سیستم بشه و سیستم نتونه خوب عمل کن هارد سیستم هست. من خودم هم دچار چنین مشکلاتی شدم.

سیستمی با مشخصات زیر داشتم، قائدتاً نبایستی در سرعت کم داشته باشه:

CPU: Intel Pentium D 3.0 GHz 4M Cash
M.B: Giga 8I945
Ram: 2Gig 2*1Gig Apacer Bus 800
VGA: 7300 GS 256mb

یه هارد 500 هم داشتم که برند اون Maxtor بود. بعد یه مدتی دیدم که سیستم کند کار می‌کنه و هر موقع می‌خوام موس رو تکون بدم به صورت تیکه‌تیکه حرکت می‌کرد. ویندوز عوض کردم، آنتی‌ویروس بروز شده رو استفاده کردم، رم‌ها رو تعویض کردم و ... درست نشد که نشد، تا اینکه هاردم سوخت و خیالم راحت شد.

بعد از سوختن هارد یه هارد 80 تهیه کردم (سقوط عجیب!!!) و روی سیستمم نصب کردم دیدم که نه هنگی در کاره و نه کندی سیستم.

پیشنهاد من اینه که اگه یه هارد دیگه دم دست دارید از اون استفاده کنید و ببینید مشکلتون از هارده یا نه؟

khark11
07-11-2009, 09:29
یکی از دلایلی که می‌تونه باعث کند شدن سیستم بشه و سیستم نتونه خوب عمل کن هارد سیستم هست. من خودم هم دچار چنین مشکلاتی شدم.

سیستمی با مشخصات زیر داشتم، قائدتاً نبایستی در سرعت کم داشته باشه:

CPU: Intel Pentium D 3.0 GHz 4M Cash
M.B: Giga 8I945
Ram: 2Gig 2*1Gig Apacer Bus 800
VGA: 7300 GS 256mb

یه هارد 500 هم داشتم که برند اون Maxtor بود. بعد یه مدتی دیدم که سیستم کند کار می‌کنه و هر موقع می‌خوام موس رو تکون بدم به صورت تیکه‌تیکه حرکت می‌کرد. ویندوز عوض کردم، آنتی‌ویروس بروز شده رو استفاده کردم، رم‌ها رو تعویض کردم و ... درست نشد که نشد، تا اینکه هاردم سوخت و خیالم راحت شد.

بعد از سوختن هارد یه هارد 80 تهیه کردم (سقوط عجیب!!!) و روی سیستمم نصب کردم دیدم که نه هنگی در کاره و نه کندی سیستم.

پیشنهاد من اینه که اگه یه هارد دیگه دم دست دارید از اون استفاده کنید و ببینید مشکلتون از هارده یا نه؟

ميتونم بپرسم پاور سيستم شما چي بوده؟

benyamin_87_87
10-11-2009, 11:43
باتوجه به كارهايي كه تا حالاانجام دادي و راهنمايي هاي دوستان به نظر ميرسه كه دو تا از سخت افزارهاي سيستم شما مشكل داشته باشه مثل رم و هارد به همين خاطر هميشه با ارورهاي ثابتي همراه نيست در ضمن برحسب تجربه پيشنهاد مي كنم كابل هاي اي دي يي سيستم رو عوض كني

dennisr
15-11-2009, 16:12
سلام به همه دوستان، من یه مدت بود بدجوری درگیر درسا بودم، نرسیدم به اینجا سر بزنم.
حقیقتش من سلامت هاردها رو بررسی کردم، یکیشون 63 درصده، یکیشونم 71 درصد. تغییر هم نمی کنه. فرمت کردم، فول فرمت، تغییری نکرد. الان دنبال اینم که CPU رو عوض کنم چون مطمئن شدم که خرابه، چون کلاک باسش باید از 12 تا 15 عوض شه(پیشفرض 15) اما رو 12 و تغییر نمی کنه و CPU با فرکانس 2.4 کار میکنه که البته اسمیه و واقعیش 1.1. برای اینکه اینو زیاد کنم باید FSB رو از 200 که پیشفرضه بیشتر کنم که بالای 275 سیستم روشن نمی شه. CPU های دیگه رو امتحان کردم، همشون درست کار می کنن. در این مورد سوالم رو تو قسمت خرید گزاشتم این لینکشه:

من اول این پست هم گفتم که دوتا هارد دارم. همنطور که این بالا گفتم اولی که 1TB هست مدل SEAGATE هست و سلامتش 63 درصده و اینو تازه امسال تابستون خریدم. دومی هم که MAXTOR 160GB هست، مال یه سال پیشه. مشکلم با تعویض هارد درست نشد.
کابل IDE رو هم جدیدا، همین تابستون عوض کردم، ولی فایده نداشت.
من همچنان به CPU مضنون هستم. حالا قراره عوضش کنم. اگه بازم درست نشد، اونوقت ببینیم چی میشه.
با تشکر از توجه همه دوستان.