PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ایزو ترتینوئین

S0R3N4
04-10-2009, 12:29
داروی ایزوترتینوئین یا آکوتان (Accuntane)، یکی از مشتقات ویتامین A است که برای درمان آکنه های شدید پوستی (جوش) به کار می رود. این دارو موجب کاهش فعالیت و کم شدن اندازه غدد سباسه (چربی) می شود و ترشح سبوم را کم می کند.

جذب این دارو با غذا زیاد می شود و دفع آن از طریق ادرار و مدفوع است. این دارو به صورت کپسول های 10 و 20 میلی گرم و با نام های تجاری claravis، Amnesteen، Accutane و Sotret موجود است.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده، متخصص پوست مو به سئوالات زیر پاسخ می دهد.

1- آیا داروی ایزوترتینوئین برای درمان جوش های پوستی موثر است؟

ایزوترتینوئین پله آخر درمان جوش های صورت می باشد و بیشتر برای درمان جوش یا آکنه های شدید پوستی توسط پزشک متخصص تجویز می شود. ایزوترتینوئین تنها درمانی است که بر علل اصلی موثر در بروز آکنه اثر می کند.

2- آیا آکوتان عوارضی مثل نازایی، کاهش میل جنسی و ... ندارد؟

ایزوترتینوئین عوارض متعددی دارد، بخصوص اینکه مصرف آن در دوران بارداری باعث آسیب های جدی جنین می گردد. مصرف این دارو در دوران بارداری تا 50 درصد منجر به سقط جنین می گردد و در نیمی از موارد باقیمانده هم، باعث تولد نوزاد با مشکلات قلبی-عروقی و یا اسکلتی می گردد.

تغییرات خلقی مثل افسردگی در شروع درمان با این دارو معمول است.

بیشتر عوارض جانبی این دارو در طی درمان، تداخلی با روند درمان بیمار ندارد و قابل تحمل است. از جمله آنها تشدید آکنه در شروع درمان است که در 6 درصد افراد دیده می شود که با مصرف پردنیزولون خوراکی به مدت تقریبا شش هفته، قابل بهبود است.
پزشکان پیشنهاد می کنند در صورتی که خانمی بخواهد اقدام به بارداری کند، بهتر است مدت یک ماه از آخرین مصرف این دارو گذشته باشد

عوارض جلدی مخاطی نیز از عوارض شایع این دارو است که با خشکی لب و پوست و گاهی بروز درماتیت و حتی زخم همراه است که با استفاده از مرطوب کننده ها و نرم کننده های لب تا حدودی بهتر می شود. البته در صورت بروز زخم باید از کرم های حاوی آنتی بیوتیک استفاده کرد تا زخم عفونی نشود.

خشکی مخاط چشم و بینی نیز با استفاده از کرم های مخصوص قابل بهبودی است.

اثرات مضر این دارو بر احشاء داخلی غیر معمول است و بیشتر شامل سردرد است. سردرد عارضه افزایش فشار داخل مغزی است که البته خوش خیم بوده و غیر شایع است.

عارضه دیگر درد مفاصل و عضلات است که با استفاده از مسکن قابل بهبودی است.

با توجه به شواهدی که نشان می دهد این دارو بر فعالیت آنزیمی کبد و لیپیدها اثر دارد، اندازه گیری این فاکتورهای خونی لازم است و در افراد در معرض خطر مثل دیابتی ها و افراد با سابقه فامیلی افزایش چربی خون باید تکرار شود. ولی این دارو باعث نازایی و یا کاهش میل جنسی نمی شود.
آکوتان

3- آیا طول مدت درمان با داروی ایزوترتینوئین باید ممتد باشد و یا باید دوره ای مصرف کرد و دوره ای را استراحت نمود و دوباره شروع کرد؟

درمان به مدت 4 تا 6 ماه باید ادامه پیدا کند و نشان داده شود که 3 تا 5 سال پس از درمان، فرد بدون آکنه باقی می ماند، ولی معمولا یک بار درمان کافی نیست و عود نیز در بعضی موارد دیده می شود.

بهتر است دوز شروع و دوره مصرف آن با پاسخ به درمان تعیین شود. در بعضی مقالات مطرح شده که درمان با دوز کم به مدت 9 ماه و حتی تا یک سال ادامه پیدا کند.

4- داروی ایزوترتینوئین تداخلی با بارداری خانم ها ندارد؟ آیا اگر قصد بچه دار شدن نداریم می توانیم ایزوترتینوئین استفاده کنیم؟

همانطور که ذکر شد این دارو به شدت باعث بروز نواقص جنینی می شود. بنابراین قبل از شروع درمان با این دارو باید تست بارداری بدهیم و اگر جواب تست منفی بود، درمان معمولا در روز اول یا دوم پریود شروع می شود. خانم ها در سنین بارداری باید کاملا در این زمینه تحت مشاوره قرار بگیرند و از خطرات این دارو بر جنین کاملا آگاه باشند.
واقعیت این است که باید عوارض جانبی را در نظر داشت، ولی اثرات سودمند این دارو نیز قابل چشم‌پوشی نیست و بهتر است این دارو طبق نظر پزشک مصرف گردد

5- آیا درمان با داروی ایزوترتینوئین، یک درمان قطعی است و روی همه افراد جواب می دهد. اگر چنین نیست پس چرا از این روش برای همه یکسان استفاده می شود؟

این درمان در 70 درصد موارد، باعث بهبودی کامل می شود، ولی در بقیه موارد ممکن است درمان طولانی تری لازم باشد و یا اصلا پاسخ به درمان دیده نشود که علل متفاوتی از جمله اختلالات هورمونی و ... می تواند داشته باشد و تا زمانی که مشکل اصلی وجود دارد، درمان ایزوترتینوئین کفایت نمی کند.

6- پس با توجه به عوارضی که ذکر شد به نظر می رسد باید از مصرف این دارو ترسید. آیا چنین است؟

واقعیت این است که باید عوارض جانبی را در نظر داشت، ولی اثرات سودمند این دارو نیز قابل چشم‌پوشی نیست و بهتر است این دارو طبق نظر پزشک مصرف گردد که با کنترل آزمایشات لازم و عوارض جانبی، بتوان اثرات سودمند این دارو را تجربه کرد.
بارداری

مصرف ایزوترتینوئین در بارداری

خطراتی که به دنبال مصرف داروی ایزوترتینوئین می تواند در طول بارداری به وجود بیاید موضوعی است که ذهن بسیاری از محققین را به خود مشغول کرده است.

دکتر رضا ابراهیم زاده وصال، استاد دانشگاه و متخصص ژنتیک به سئوالات زیر پاسخ می دهد.

1- چه مدت زمانی داروی ایزوترتینوئین در بدن باقی می ماند و چد مدت زمانی پس از این که فردی مصرف داروی ایزوترتینوئین را قطع کرد، می تواند اقدام به بارداری کند؟

مدت زمانی دقیقی که این دارو پس از مصرف از جریان خون پاک می شود در افراد مختلف، متفاوت است و این زمان به نوع دوز مصرفی هم بستگی دارد، چون برخی خانم ها دوزهای بالای دارویی را استفاده می کنند. ولی بطور متوسط حدود چهار تا پنج روز طول می کشد تا دارو از بدن دفع شود.

پزشکان پیشنهاد می کنند در صورتی که خانمی بخواهد اقدام به بارداری کند، بهتر است مدت یک ماه از آخرین مصرف این دارو گذشته باشد.

2- آیا مصرف ایزوترتینوئین می تواند منجر به سقط جنین و یا مرده زایی شود؟

بله. در صورتی که خانمی در اوایل بارداری ایزوترتینوئین مصرف کند، احتمال خطر سقط جنین می تواند تا حدود 50 درصد برسد.
ایزوترتینوئین می تواند منجر به نقایص هنگام تولد در بیش از 35 درصد نوزادانی شود که مادرانشان این دارو را در بارداری، خصوصا در طول سه ماهه اول بارداری مصرف کرده اند

3- آیا مصرف ایزوترتینوئین در طول بارداری می تواند منجر به نقایص تولد شود؟

بله. ایزوترتینوئین می تواند منجر به نقایص هنگام تولد در بیش از 35 درصد نوزادانی شود که مادرانشان این دارو را در طول بارداری، خصوصا در طول سه ماهه اول بارداری مصرف کرده اند.

از جمله این نقایص می توان به اختلالات و مشکلات بینایی، شنوایی، کوچکی و یا حتی عدم وجود چشم، کوچکی فک، کوچکی سر، شکاف کام و در برخی موارد به اختلالات غده تیروئید اشاره کرد.

4- اگر خانمی در طول دوران بارداری این دارو را مصرف کند چه اقدامی را باید انجام دهد؟

اولین و مهم ترین اقدام، قطع سریع مصرف دارو است. باید به پزشک متخصص خود مراجعه کرده و با او مشورت کند. در سه ماهه دوم بارداری می تواند با انجام سونوگرافی از وضعیت جنین خود اطلاع پیدا کند.

سونوگرافی بسیاری از نقایص مادرزادی را مشخص می کند، ولی نوزاد می تواند پس از تولد با وجود سالم بودن از لحاظ ظاهری، مشکلات تکاملی و یادگیری داشته باشد.

مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک متخصص باشد و حتی در دوران شیردهی هم توصیه نمی شود.

فرآوری: نیره ولدخانی

shalineh
04-10-2009, 16:25
هر دو این داروها بعلاوه آکوتان و ایزوترکس ، شکل تجاری کپسول ایزوترتینوئین می باشند و تفاوت چندانی با هم ندارند.
از نظر قدرت برابرند و سرشار از عارضه.
نمیدونم جنسیت شما چیست؟ اگر مونث هستید که اصلا نباید به فکر مصرف کردنش بیافتید.
ایزوترتینوئین فقط وفقط به عنوان آخرین راه حل درمان آکنه بکار میره.

S0R3N4
05-10-2009, 16:54
.............
ویرایش شد

kordestak
31-10-2009, 14:59
بابا بیخیال این دوستمون خواست باهات شوخی کنه من دانشجوی دارو سازیم خودمم ازش استفاده کردم هیچ مشکلیم نداشت تازه شب و روز دارم به تخته میزنم پوستم چشم نخوره ولی اگه دختری نباید تا4سال بچه دار بشی چون تراتوزنه

S0R3N4
02-11-2009, 12:40
دكوتان
رواكوتان
آكوتان
همشون همنو ايزوترتينوئين هستن....
شركت سازندشون فرق داره

شیما 15539
19-11-2009, 09:50
سلام من بعد از تحتیقات فراوان و بعد از 4 سال تلاش بی نتیجه به این نتیجه رسیدم که بالاخره قرص راکوتان مصرف کنم الان حدود 3 هفته است که مصرف میکنم ولی به جز خشکی لب هیچ بهبودی حاصل نشد در ضمن من ازمایش کبد و چربی خون هم دادم و هیچ گونه مشکلی نداشتم دکترم هم متخصص پوست دکتر رزمی نیاست الان خیلی نگرانم میشه این قرص رو کسی اثر نداشته باشه لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر

eMer@lD
19-11-2009, 12:25
علت خطرناک بودن تراتوزن بیشتر تاثیرات ژنتیکی هست که روی جنین میگذاره و در ایزو ترتینوئین زیاد مصرف میشه و در بافت چربی بدن تجمع میکنه و حتی بعد از مصرف تا مدتی د بدن ماندگار هست که باید بعد از پیج تا شش ماه مصرف تصمیم به بارداری بگیرید تا به کل از بدن خارج شده باشه در غیر اینصورت احتمال اختلالات ژنتیکی در جنین زیاد هست در هنگام بارداری نیز کاملا مصرف دارو ممنوع میباشد

میشه بگی که دکوتان قوی تره یا رواکوتان؟ ایزوترتینوئین دارای اسمهای تجاری زیادی هست که راکوتان و دکوتان هم جزو این اسمهاست

من الان به مدت 13 روزه که دارم دکوتان مصرف میکنم!ساخت شرکت actavis مصرف میکنم!
نه پوستم خشک شده!نه لبم!نه هیچ عوارضی روم داشته!دلیل چیه؟

مصرف ایزوترتینوئین رو باید پزشک متخصص با توجه به وزن شما و مقدار جوش و آکنه تجویز کنند و معمولا مدت درمان بیشتر از سه ماه حتی گاهی شش ماه هم هست...
در مدت چند روز تاثیراتش دیده نمیشه

شیما 15539
21-11-2009, 16:55
تو رو خدا جواب منو یکی بده شیما 15539 راجع به قرص راکوتان

شیما 15539
21-11-2009, 16:57
خواهش میکنم یکی جواب منو بده شیما 15539 راجع به قرص راکوتان

شیما 15539
22-11-2009, 09:41
بابا چرا جواب من و نمیدید
یا راهنمایی کنید کجا باید برم جوابم و بخونم

eMer@lD
22-11-2009, 13:13
سلام من بعد از تحتیقات فراوان و بعد از 4 سال تلاش بی نتیجه به این نتیجه رسیدم که بالاخره قرص راکوتان مصرف کنم الان حدود 3 هفته است که مصرف میکنم ولی به جز خشکی لب هیچ بهبودی حاصل نشد در ضمن من ازمایش کبد و چربی خون هم دادم و هیچ گونه مشکلی نداشتم دکترم هم متخصص پوست دکتر رزمی نیاست الان خیلی نگرانم میشه این قرص رو کسی اثر نداشته باشه لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر
سلام شیما 15539 عزیز
در پست شماره ی 7 توضیحاتی دادم که حس کردم در اصل جواب سوالات شما داده شده به هر حال باز به نوعی دیگه جواب میدم امیدوارم به جوابتون برسید :

یعنی جوشهای شما خیلی شدید و چرکی بودند و با داروهای آنتی بیوتیکی خفیف دیگه جواب نمیگرفتید ؟ چه داروهایی در چهار سال پیش مصرف کردید ؟

عزیزم 3 هفته اصلا دوره ای نیست که بشه راجع به دارو نظر داد مخصوصا با این اوصاف که پوست شما با ایزو ترتینوئین ((آخرین راه کار باید جواب دهد))

بله از عوارض خیلی شایع این داره خشکی لبهاست که با کرمهای نرم کننده و چرب کننده ی لب بهبود میابد

احتمالا پزشکتون قبل از دادن داروها از شما یک آزمایش گرفتند تا نارسایی کبد و کلیه نداشته باشید و در صورت نداشتن مشکل دارو را تجویز کردند

عزیزم نگرانی شما بی مورد هست و شما باید حتما داروها رو طبق دستور پزشکتون مصرف کنید و حتماجلسه های ملاقات رو مرتب و به موقع بروید تا بهبود لازم حاصل شود
حتما پزشکتون روی روال در زمانهای متداول آزمایش کلسترول هم از شما خواهند گرفت که حتما انجام دهید
اگر داروها رو قطع کردید یا احیانا نا مرتب مصرف کردید با پزشکتون دوباره تما حاصل کنید و در جریان قرار بدید
اگر سوالی داشتید بفرمایید در خدمتم

در خصوص نگرانی شما:

این دارو حاوی ویتامین A هست که وارد پوست شده و چربی زیاد داخل پوست رو به اجبار کم میکنه و جلوی تولید چربی در بافتهای پوستی رو میگیره ...و تا مدتی نیز در بدن شما هم می مونه..

S0R3N4
22-11-2009, 16:50
ویرایش شد ......

شیما 15539
26-11-2009, 10:39
خیلی ممنون هستم از راهنمایی خوبتون

شیما 15539:40::11::11::11:

شیما 15539
26-11-2009, 10:54
اخه هر کی این دارو رو مصرف کرده بعد ااز 2 هفته جواب گرفته
ولی من بهتر نشدم که هیچ بدتر هم شدم

S0R3N4
28-11-2009, 12:00
اخه هر کی این دارو رو مصرف کرده بعد ااز 2 هفته جواب گرفته
ولی من بهتر نشدم که هیچ بدتر هم شدم

شیمای عزیز
شما 3 ماه از این قرص بخور بعدش نگران باشه!تازه باز هم بعد از سه ماه کاملا اثرات درمانی رو نمیبینی!
یکی از عوارض جانبی این قرص اینه که در چند هفته جوش های شما شدید تر میشه!باید پزشک شما اینو بهتون میگفت تا نگران نشید!

تازه×ایزو ترتینوئین تا چند ماه بعداز اینکه درمانتون تموم شد با این قرص(یعنی قرص هاتون تموم شد)باز هم خاصیت درمانی داره!پس باز هم جای نگرانی نیست!
ولی اگه میشه به دکترتون بگید که این قرص رو با دکوتان عوض کنه!چون عوارض دکوتان خیلی کمتره!خیلی!
ارزون تر هم هست ولی با همون کیفیت!
باز سوالی بود لطفا در این تاپیک عرض کنید نه در تاپیک شگوندن قلنج دست!:31:

شیما 15539
16-12-2009, 10:42
:11:با تشکر از راهنمایی خوبتون:11::11::40:

شیما 15539
16-12-2009, 15:44
سلام از راهنمایی خوبتون ممنونم :40::11: فقط این که من الان حدود 80 تا این قرص و مصرف کردم یعنی حدود 1 ماه و 15 روز ولی خیلی بد تر شدم طوری که جوشهام خیلی درد میکنه به دکترم تلفنی گفتم گفت ادامه بده.میشه این قرص رو من اثر نداشته بهشه یا واکنش منفی نشان بده با توجه به این که هیچ علایم بهبودی ندارم .به نظر شما ادامه بدم یا نه با تشکر:40:

S0R3N4
19-12-2009, 17:56
100% تاثير داره!
شما بخور!مرتب!مطمئن باش نتيجه ميگيري!
چرا اينقدر نگراني؟

شیما 15539
20-12-2009, 12:02
با عرض سلام و خسته نباشید و ممنون از راهنماییهای خوبتون. خدا قوت.ایا این قرص راکوتان برای جوشهای چرکی بدن هم مفید هست یا نه؟فقط برای صورت مفیده:40::11:

شیما 15539
21-12-2009, 12:14
سوال دیگه این که میشه جوش زدن من علتش هورمونی باشه با توجه به این که من موی زاید و زخیم در بدنم زیاد دارم.و ربطی به این قرص نداشته باشه. ببخشید من این قدر مزاحمتون میشم.:11:

شیما 15539
22-12-2009, 11:50
:11:میشه خواهش کنم جواب سوال من و زودتر بدید خیلی وقته پی ام دادم.ممنون میشم چون منتظرم

S0R3N4
22-12-2009, 12:00
سلام شيماي عزيز
فشردن دكمه ي تشكر خستگي از تنمون رو در ميبره...
نميدونم واقعا پسر هستين يا دختر...
ولي در مورد اين قرص بايد بگم كه در صورت اينكه زير نظر يه پزشك خوب مصرف شه نسل همه ي جوش ها رو منقرض ميكنه!
در مورد پر مويي كه بحث جدا داريم!ولي مقدار زياد هومورن تستسترون در بدن باعث ميشه كه چربي بيشتر در بدنتون ترشح شه و جوش بزنيد!پوستتون خيلي چربه؟
ولي سن و جنس دقيقتون رو بگيد راهنمايي راحت تره
هرمون زنانه در بر طرف كردن عارضه آكنه مفيده!واسه همين بعضي از دكتر ها قرص ها ضد حاملگي براي درمان جوش تجويز ميكنن ولي شما داريد راكوتان ميخوريد ديگه كافيه
راستي
بعد از اينكه مصرف اين قرص ها تموم شد باز هم اثر داره رو بدنتون!يعني بعد از پايان مصرفش باز هم جوش داشتيد ناراحت نباشين(به احتمال 1 % چيزي باقي ميمون)
موفق و سر بلند باشيد...

شیما 15539
22-12-2009, 13:29
من شیما هستم و فکر کنم شیما فقط اسم دختر باشه نه پسر.ولزومی نداره دروغ بگم.نمیدونم چرا فکر کردید من پسرم.24 سالمه و متاهل هستم.من خیلی دکتر رفتم به مدت 3 سال ولی فایده ای نداشت طوری که تمام دارو های پوست و حفظ شدم تا به این نتیجه رسیدم که این قرص و بخورم چون شیده بودم خیلیها خوردند و خوب شدند.با توجه به مخالفتهای شوهرم چون خیلی عوارض داشت یکیش این که نباید تا چند سال باردار شد ولی من به امید خوب شدن و با توجه به مخالفتها خوردم. راستی من 3 سال ازدواج کردم.با توجه به این که بدن پر مویی دارم و موی زاید هم زیاد دارم.میگم شاید مشکل هورمونی داشته باشم که این قرص تا الان جواب نداده.دکترم میگه ادامه بده البته قرص اریترومایسین هم برام تجویز کرده.میترسم چون راکوتان اثر نکرده اریترومایسین هم بهم داده.البته من رو بدنم به خصوص پاهام هم جوشهای دردناکی میزنه.خواهش میکنم منو راهنمایی کنید.من خیلی نگرانم با توجه به متاهل بودنم اعتماد به نفسم را از دست دادم. خواهش میکنم جوابم رو زود بگید متشکرم.

شیما 15539
22-12-2009, 13:42
را ستی من پوستم خیلی چربه شیما 15539 من الان حدود 2ماه هست دارم راکوتان میخورم

شیما 15539
22-12-2009, 16:43
میشه خواهش کنم جواب منو زود بدید عجله دارم.با تشکر از لطفتون:40::11::11::11:

شیما 15539
23-12-2009, 15:19
میشه حداقل بگید تا کی جوابم رو میدید من منتظرم به خدا

شیما 15539
24-12-2009, 09:22
میشه حداقل بگید تا کی جوابم رو میدید من منتظرم به خدا

S0R3N4
24-12-2009, 10:26
من شیما هستم و فکر کنم شیما فقط اسم دختر باشه نه پسر.ولزومی نداره دروغ بگم.نمیدونم چرا فکر کردید من پسرم.24 سالمه و متاهل هستم.من خیلی دکتر رفتم به مدت 3 سال ولی فایده ای نداشت طوری که تمام دارو های پوست و حفظ شدم تا به این نتیجه رسیدم که این قرص و بخورم چون شیده بودم خیلیها خوردند و خوب شدند.با توجه به مخالفتهای شوهرم چون خیلی عوارض داشت یکیش این که نباید تا چند سال باردار شد ولی من به امید خوب شدن و با توجه به مخالفتها خوردم. راستی من 3 سال ازدواج کردم.با توجه به این که بدن پر مویی دارم و موی زاید هم زیاد دارم.میگم شاید مشکل هورمونی داشته باشم که این قرص تا الان جواب نداده.دکترم میگه ادامه بده البته قرص اریترومایسین هم برام تجویز کرده.میترسم چون راکوتان اثر نکرده اریترومایسین هم بهم داده.البته من رو بدنم به خصوص پاهام هم جوشهای دردناکی میزنه.خواهش میکنم منو راهنمایی کنید.من خیلی نگرانم با توجه به متاهل بودنم اعتماد به نفسم را از دست دادم. خواهش میکنم جوابم رو زود بگید متشکرم.

سلام شيماي عزيز
در مورد نام كاربريتون لازم نيست هميشه افراد نام واقعي بذارن!واسه همين پرسيدم...:10::10:
در مورد مشكلتون بايد عرض كنم خط آخر درمان آكنه استفاده از قرص ايزوترتينوئين هست!يعني كسايي كه به هيچ داروي ديگه درمانشون پاسخ مثبت نداده از اين دارو استفاده ميكنن...پس بهتر از اين وجود نداره و گول تبليغات ها رو نخور كه پولتو بريزي دور بهتره!
پر مويي در خانوم ها يه مشكل و عارضه ي جدا گونه هست و شما ميتونين بريد دكتر و تست هورمورن ازتون بگيره و سطح تستسرتونتون رو بسنجه و طبق اون براتون دارو تجويز كنه...
ولي چرا پوست شما چربه....دليلش ميتونه يالا بودن همين هورمورن باشه...ميدونيد چرا پسر ها موقع ي سن بلوغ خيلي جوش ميزنن؟بخاطر فعاليت بيش از حد اين هورمونه...اين هورمون باعث ميشه كه غدد چربيتون بيش از حد معمول فعاليت كنه و چربي يا همون سبوم پوستتون باعث ميشه فضاي بسيار مناسبي واسه رشد باكتري پريوميون باكتراكنس ايجاد كنه(p.acne)!دليل جوش هاي همين باكتري لعنتيه...
اما قرص ايزوترتينوئين چكار ميكنه...؟
اين قرص باعث ميشه كه فعاليت غدد چربي پوست شما بي نهايت كمتر بشه و كراتين سازي رو نرمال كنه و بدنبالش لونه ي اون باكتري رو واسه هميشه از بين ميبره و شما پوستي عاري از آكنه خواهيد داشت...در صورتي كه زير نظر پزشك خوبي باشيد!
قبلا هم گفتم!شما ميدونستين از قرص هاي ارزون و تر و كم عوارض تره دكوتان استفاده كنيد و نتيجه ي مشابه با عوارض كمتر بگيريد!ولي باز هم مشكل حامله شدن رو داريد...
اگه در مورد پر مويي هم سوالي داريد در خدمت شيماي عزيز
ولي يادت باشه!اين آنتي بيوتيك هايي كه نام بردي بعد از چندي واسه باكتري پي.آكنه عدي ميشن و هيچ تاثيري روش نميذارن...پس درمان قطعي نميتونن باشن واسش...

شیما 15539
24-12-2009, 13:52
:40::40::11::11:متشکرم بسیار زیاد:40::11: این که من بعد از 2 ماه هنوز جواب نگرفتم و بدتر شدم طبیعیه یا نه؟

S0R3N4
24-12-2009, 17:42
بله
اصلا یکی از عوارض های این قرض همینه!
چند ماه اول جوش هابد تر میشه...
اصلا شاید یه توضیح کوتاه در مورد این قرص بدم بد نباشه...نه؟
دوست عزيز
گفتم شايد براتون در مورد ايزو ترتينوئين و نحوه ي کارش يه توضيح بدم بد نباشه:
ايزو ترتينوئين که با نام هاي تجاري مختلفي(رواکوتان-دکوتان-آکوتان) هستش از ويتامين A ساخته ميشه.
اين دارو باعث کاهش سبوم(چربي)ميشه.طول دوره ي درمان با اين دارو،15 تا 20 هفته و يا 6 ماه هست!
از اونجايي که مصرف اين دارو در هنگام بارداري ميتونه باعث ناهنجاري هاي شديدي در جنين شه،بايد قبلش از عدم حاملگي خودتون،مطمئن باشن و تا 6 ماه بعد از پايان مصرف اين دارو هم نبايد حامله شيد!
اين دارو همچنين ميتونه باعث افزايش آنزيم هاي کبدي و تري گليسريد بشه(دکوتان ولي اينگونه نيست-يادتونه گفتم؟)
بنابراين بايد قبل از شروع درمان و نيز يکماه بعدش آزمايش هاي کبدي،کليوي و چربي خون بدين!
عوارض جانبي اين دارو هم عبارت اند از:التهاب لب،خشکي پوست،خارش،خونريزي از بيني،خشکي دهان و بيني،خشکي چشم،تهوع،استفراغ،حساسيت به نور،کاهش ديد شبانه و دردهاي عضلاني بشه!ولي اين عوارض در همه به وجود نمياد!
خود من وقتي مصرف ميکردم فقط خشکي بيني و خشکي شديد لب رو داشتم!
البته من به خاطر آکنه استفاده نکردم!به خاطر چربي پوست و در دوز پايين...
شما بايد منتظر باشيد تا 1 ماه آخر دوره ي درمانتون اثرات شگفت آور اين دارو رو ببينيد!
اوايل کار جوش هاي شما بيشتر هم ميشه حتي ولي به زودي همه از بين ميره و شما هم صورتي صاف و زيبا و عاري از آکنه داشته باشيد
اميدوارم که موفق باشيد...

S0R3N4
24-12-2009, 17:43
شيماي عزيز!حالا که بحثش شد یه توضیح هم در مورد =ر مویی بدم شاید بد نباشه و رابطش با جوشتون رو خودتون بفهمین:

در کل دو نوع پر مويي داريم:
1-هيرسوتيسم
2-هيپرتريکوزيس
هيروسوتيسم فقط زنها رو مبتلا ميکنه!در اين وضعيت موهاي اضافي بخصوص در صورت،تنه و دست و پاها ايجاد ميشه!
دومين نوع رشد بيش از حد مو که به آن هيپرتريکوزيس ميگويند ميتونه هم در مردها و هم در خانمها ايجاد بشه.
در اين وضعيت،در تمام قسمتها ي بدن و حتي آن قسمتهايي که بطور طبيعي مو وجود نداره،موهاي اضافي ايجاد ميشه...

ولي شايد واستون سوال پيش بياد که دليل پر مويي چيه...
هيرسوتيسم خفيف در خانمها معمولا طبيعي قلمداد ميشه(به خصوص در سنين بعد از يائسگي)
در بعضي موارد،ممکنه بر اثر افزايش هورمورنها ي جنسي مردونه که به طور طبيعي در بدن خانمها به مقدار خيلي کم وجود داره و در بعضي موارد بيماريهايي مثل تخمدان پلي کيستيک ايجاد ميگردد،هيرسوتيسم ايجاد شه!
هيپرتريکوزيس ميتونه همراه با بيماري بي اشتهايي عصبي(آنورکسيانرووزا)و يا به عنوان يکي عارضه جانبي دارو هاي سرکوب کننده ايمني يا داروهاي ضد فشار خون ايجاد شه...
ولي نحوه ي در مانش چيه...
خانم جواني مثل شما که دچار هيرسوتيسم شده،پرشکتون مممکنه ازتون آزمايش خون بگيره تا ميزان همورمون جنسي مردانه(تستسترون)رو بررسي کنه!
اگه اين هورمورن بالا رفته باشه ممکن براتون داروهايي تجويز کنه که اثر اين هورمون رو خنثي کنه... و بيماري زمينه ايتون رو خنثي کنه...
براي مثال،سندرم تخمدان پلي کيستيک رو ممکنه با استفاده از دارو هاي هورموني با با جراحي درمون کنند!
اگر هيپرتريکوزيس بر اثر عوارض جانبي يک دارو ايجاد شده باشد،عدم مصرف اون دارو اغلب باعث برگشت به حالت اوليه ميشه...
براي از بين بردن موهاي زايد ميتوان از روش هاي دائمي استفاده کرد.روشهاي موقتي مثل تراشيدن،استفاده از دپيلاتور ها،کندن مو ها و استفاده از موم و ... که خودتون بهتر بلدين.
روش هاي دائمي هم مثل ليزر،الکتروليز و فلاش لامپ و...
پس زير نظر يه پزشک متخصص پوست مطمئن و خوب ميتونيد مشکلتون رو بر طرف کنيد...
من نه شما رو ديدم و نه مشکلتون رو دقيق و به طبع نميتونم خوب نظر بدم...
سعي کردم تا اونجا که ممکن بود براتون ساده توضيح بدم!
اميدوارم مفيد بوده باشه...

شیما 15539
28-12-2009, 10:31
با تشکر از شما و راهنمایی های خوبتون. ممنون از این که جواب سوالهای منو با صبرو حوصله دادید:46::10::11::40::11:

شیما 15539
28-12-2009, 10:39
ممنونم:20: خیلی از اطلاعاتتون استفاده کردم:11:

S0R3N4
28-12-2009, 16:22
خواهش ميكنم
كاري جز وظيفه نبود...
اميدوارم هر چه زودتر مشكلتون حل شه...
و ما رو بي خبر نذاريد...
:11:

شیما 15539
03-01-2010, 12:19
سوال دیگه این که میشه جوش زدن من علتش هورمونی باشه با توجه به این که من موی زاید و زخیم در بدنم زیاد دارم.و ربطی به این قرص نداشته باشه. ببخشید من این قدر مزاحمتون میشم.:11:
حدود 2 ماه و 10 روز شد ولی هیچ نتیجه ای نداشت خیلی از وضعیتم رنج میبرم:41::41:

شیما 15539
03-01-2010, 12:20
حدود 2 ماه و 10 روز شد ولی هیچ نتیجه ای نداشت خیلی از وضعیتم رنج میبرم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](40).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](40).gif

S0R3N4
04-01-2010, 11:28
شیما خانوم
عرض کردم که...
تا سه ماه جوش هاتون کم تر نمیشه هیچ،بیشتر هم میشه...
صبور باشید
هیچ دارویی نیست که یک شبه جوش هاتون رو از بین ببره،فقط صبر زیر نظر یک پزشک متخصص و مجرب
شما وزنتون چقدره و چند میلیگرم در روز از رواکوتان استفاده میکنید؟

شیما 15539
04-01-2010, 13:10
شیما خانوم
عرض کردم که...
تا سه ماه جوش هاتون کم تر نمیشه هیچ،بیشتر هم میشه...
صبور باشید
هیچ دارویی نیست که یک شبه جوش هاتون رو از بین ببره،فقط صبر زیر نظر یک پزشک متخصص و مجرب
شما وزنتون چقدره و چند میلیگرم در روز از رواکوتان استفاده میکنید؟
من 64 کیلو هستم و روزی 2 عدد کپسول 20 m/g میخورم

شیما 15539
04-01-2010, 13:11
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شیما 15539
04-01-2010, 16:52

شیما 15539
04-01-2010, 16:54
فکر کنم شما از دست من کچل شدید دیگه خوب ببخشید دیگه:10:

شیما 15539
05-01-2010, 09:39
فکر کنم کچلتون کردم ببخشید خوب:10:

S0R3N4
06-01-2010, 09:23
نه بابا...این حرفا چیه؟خوش حال میشم بتونم به کسی کمکی کرده باشم...
دکتر گفت که دوباره کی بیا پیش من تا ببینمت؟

S0R3N4
06-01-2010, 09:27
فقط شیمای عزیز
یه خواهش دارم
سوالاتون رو چند بار تکرار نکنید..ممکنه مدیرای محترم گیر بدن و در تاپیک رو تخته کنن...
یکبار کفایت میکنه...
با تشکر...

شیما 15539
06-01-2010, 10:20
من ماهی یک بار میرم پیش دکترم الان هم باید 30 دی برم. میشه یه خواهش بکنم که جواب منو زود بدید ببخشید چون هم خیلی نگرانم هم باعث میشه تکلیفمو بدونم با تشکر فراوان:20:

S0R3N4
06-01-2010, 16:37
من ماهی یک بار میرم پیش دکترم الان هم باید 30 دی برم. میشه یه خواهش بکنم که جواب منو زود بدید ببخشید چون هم خیلی نگرانم هم باعث میشه تکلیفمو بدونم با تشکر فراوان:20:

خوبه پس
میتونید این نگرانی رو با پزشکتون در میون بذارید تا ایشون هم به شما اطمینان خاطر بده...
در ضمن...
ازش بپرسید که آیا این مقدار واستون کافیه یا اینکه باید دوز بیشتری مصرف کنید...در این مورد نمیتونم نظر بدم...چون باید صورتتون رو هم قبل از مصرف و هم در حال حاضر ببینم و البته آزمایشهاتون که مطمئنن در این زمینه پزشکتون به شما خیلی نزدیک تره...
موفق باشید...
:40:

شیما 15539
06-01-2010, 16:59
متشکرم ببخشید خیلی ازیتتون کردم:11:

S0R3N4
06-01-2010, 17:12
نه بابا
این حرف چیه شیما جان
راستی
رفتی دکتر و اومدی بیا پست بده ببینیم چه خبر شده...
باشه؟

شیما 15539
07-01-2010, 08:38
ok:40:حتما برام دعا کنید

شیما 15539
19-01-2010, 15:18
با سلام و عرض خسته نباشید میخواستم ببینم که شما کسی رو میشناسید یا دیدید که قرص راکوتان و مصرف کرده باشه و مثل من هنوز بعد از 3 ماه و مصرف 180 تا از این قرص بهتر که نشده هیچ بدتر هم شده باشه :41:. با تشکر:20: :40:

شیما 15539
19-01-2010, 15:57
با سلام و عرض خسته نباشید میخواستم بدونم که ایا شما کسی رو میشناسید یا دیدید که 3 ماه یعنی 180 تا این قرص و مصرف کرده باشه ولی مثل من بهتر که نشده هیچ بدتر هم شده باشه ومدام جوش بزنه با تشکر

شیما 15539
20-01-2010, 09:32
با سلام و عرض خسته نباشید میخواستم ببینم ایا شما کسی رو میشناسید یا دیدید که مثل من قرص راکوتان و 3 ماه مصرف کرده باشه و بهتر که نشده هیچ بدتر هم شده باشه و مدام جوش بزنه.با تشکر

شیما 15539
21-01-2010, 09:14
چرا سوالهای من نشان داده نمیشود

S0R3N4
21-01-2010, 19:17
بله
...................

شیما 15539
23-01-2010, 12:32
با سلام و خسته نباشید کسی رو میشناسید که مثل من 3 ماه قرص راکوتان و خرده باشه ولی بهتر که نشده هیچ بدتر هم شده باشه

شیما 15539
23-01-2010, 12:37
ممنونم من کارمند دفتر هواپیمایی هستم اگر امری داشتید در خدمتم. 09126760410:11:ببخشید خیلی اذیتتون کردم

شیما 15539
23-01-2010, 14:10
ببخشید یک سوال دیگه اینکه شما اصلا تو زمینه پزشکی تخصص دارید؟

S0R3N4
26-01-2010, 17:08
توي پيغام خصوصي جواب دادم...

شیما 15539
27-01-2010, 15:28
سلام من رفتم پیش دکترم دیروز . شما گفتید پست بدم ازمایشهام هم بردم گفت روزی 1 عدد بخورم همراه با اریترومایسین و پردنیزولول تو رو خدا اگر امیدی نیست لا ا قل شما بهم راستشو بگید وضعیت روحیم داغونه.:41:دکترم هم تعجب کرده که چرا تا الان جواب نداده

شیما 15539
27-01-2010, 15:35
من نمیدونم چه جوری باید جبران کنم اینقدر مزاحمتون میشم و اذیتتون میکنم

شیما 15539
28-01-2010, 09:16
plz جواب سریع

S0R3N4
28-01-2010, 09:50
معمولا اين دارو رو به صورت تكي استفاده ميكنن و بدون داروي مكمل ديگه مگر در مواقع خاص
شما به پزشكتون اعتماد داريد؟

شیما 15539
28-01-2010, 12:55
نمیدونم من هم از همین میترسم:41:

S0R3N4
28-01-2010, 18:36
شيماي عزيز
شما بگرد و يه پزشك مجرب و با تجربه و صد البته با حوصله پيدا كن ...
جواب آزمايش هايي كه دادي و همه ي اتفاقاتي كه واست افتاده و داروي هاي مكملي كه مصرف كردي رو بهش بده...
ميگم با حوصله چون ميتونه يه مقدار آرامش رواني بهت بده...
نه عزيز
فقط من احساس ميكنم كه مقدار دوز دارو پايين كه اون هم فقط در حد احساسه چون شدت-چربي پوست و وضعيت جسماني و آزمايش هاتون رو نديدم اصلا توصيه نميكنم دوز دارو رو بالا ببريد كه عوارض زيادي به همراه داره...
عجله داريد واسه مادر شدن مگه؟صبور باشيد...
ايزوترتينوئين حتي بعد از اينكه قرص ها تموم شد باز هم اثر درماني داره...

شیما 15539
04-02-2010, 12:16
با سلام و خسته نباشید من طبق فرمایش شما پیش دکتر دیگر هم رفتم متخصص پوست دکتر انصارین ایشون گفتند بخورم به جای 1 عدد روزی 2 عدد بخورم چون ازمایشهام هیچ مشکلی نداشتند:41:

S0R3N4
04-02-2010, 12:37
ديدي گفتم...دوزش پايين بود...
خب...نگفت كه تا كي بايد بخوري؟

شیما 15539
04-02-2010, 13:11
گفت تا 6 ماه فعلان باید بخوری بهم گفت اریترومایسین هم نخور ولی پردنیزولون و بخور چند تا محلول موضعی هم داد یعنی من تا عید خوب میشم؟

S0R3N4
04-02-2010, 18:44
من اميدوارم كه خوب شين...
منظورش 6 ماه ديگه بود؟يا از اول دوره ي درمانتون؟
راستي...
خيلي نترسيد اگه تو دوره ي درمان خوب نشديد...اگه پزشك صلاح ببينه ميتونه يه استراحت 2 ماهه بده و وضعيت شما رو ببينه و دوباره يه دوره ي كوتاه مصرف كنيد و خوب شين...

شیما 15539
07-02-2010, 08:51
نه منظورش از اول دوره درمانم بود .که من الان تو دوره چهارم هستم.

S0R3N4
11-02-2010, 10:53
شيما ي عزيز
اوضاع چطوره؟خوبه؟
يه چندتا توصيه هم بكنم در درمانت بي تاثير نيست...
استفاده از لوازم آرايشي رو به حداقل برسون و تا حد امكان استفاده نكن و اگه مجبور به اين كار شدي از موادي كه پايه چربي ندارند و غير كومد‍ونيك هستن استفاده كهن...
صورتت رو بعد از شسشو با هر چيزي كه پزشكت گفته خشك كن و مقداري بتادين رو پنبه بريز و به صورتت بمال و دوباره با آب بشور!(ترجيحا روزي 2 بار)
ميتونن واقعا موثر باشن...

شیما 15539
14-02-2010, 12:33
نه اوضاع خیلی خراب اصلا بهتر نشدم نمیدونم تا کی باید صبر کنم . کاشکی این قرص لعنتی رو نمیخوردم الان خیلی پشیمونم از موقعی که این قرصو خوردم اوضاعم ریخت به هم مدام دارم جوش میزنم تمام جاهاش موند در صورتی که من اگر جوش میزدم نهایتان یک هفته بعد محو میشد ولی با شروع خوردن این قرص لعنتی نه تنها مدام جوشهای عمیق میزنم بلکه جاهاش هم موند.چند بار زد به سرم که دیگه نخورم ولی میگم ریشک نکنم شاید نیم درصد تو ماهای اینده بهتر شم.هر چند که چشمم اب نمیخوره.خیلی ریختم به هم:41:

S0R3N4
15-02-2010, 16:10
نه بابا...
بذار 6 ماه تموم شه بعد...
نترس...خوب میشی...
یه وقت قاطی نکنی تموم زحماتت رو به باد بدی؟تا دونه ی آخر طبق دستور پزشکت بخور...
:40:

شیما 15539
16-02-2010, 14:49
:40::11::11:

شیما 15539
17-04-2010, 11:57
سلام سال نو مبارک
من بعد از اینکه 4 ماه از راکوتان خوردم تست بارداری دادم از شانس بدم باردار بودم 6 هفته و چون نمیتونستم ریسک کنم با هزار بدبختی بچه را انداختم و کپسولم و قطع کردم الان حدود 3 ماه بینش فاصله افتاده البته از موقعی که نخوردم بهتر شدم
دکترم و نمیتونم پیدا کنم وقت رفتن به مطبش هم ندارم. بهنظر شما چی کار کنم؟

شیما 15539
28-04-2010, 13:43
سلام سال نو مبارک
من بعد از اینکه 4 ماه از راکوتان خوردم تست بارداری دادم از شانس بدم باردار بودم 6 هفته و چون نمیتونستم ریسک کنم با هزار بدبختی بچه را انداختم و کپسولم و قطع کردم الان حدود 3 ماه بینش فاصله افتاده البته از موقعی که نخوردم بهتر شدم
دکترم و نمیتونم پیدا کنم وقت رفتن به مطبش هم ندارم. بهنظر شما چی کار کنم؟ 16-02-2010 02:49 PM

S0R3N4
28-04-2010, 15:32
باید دوره ی درمان رو دوباره شروع کنید متاسفانه...
بهتون هشدار داده بودم که از روش های مطمئن برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید...چه بد...:41:

moj.s
20-06-2013, 19:49
من با کلی امیدواری که بالاخره راهی پیداکردم که جوش صورتمو از بین میبره قرص دکوتان رو سه ماهی هست که استفاده میکنم اما الان هرجایی رو که دنبالش میگردم توی بازار پیداش نمیکنم
نمیدونم چیکار کنم و کجا دنبالش بگردم!!!!!!