PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای خرید پردازنده سریع برای سیستم عامل

vahid123
10-09-2009, 16:59
با سلام خدمت تمامی دوستان و استادان محترم

راستش من چندی دیگه قصد خرید یک سیستم کامل رو دارم ....یکی از مهمترین پارامترهایی که روش حساسم سرعت در کارکرد با سیستم عامل هست...البته بازی و کار با برخی برنامه های مهندسی هم دارم اما نه اونقدری که با ویندوز و اینترنت سر و کله میزنم...

حالا بین AMD و اینتل موندم...البته بین آخرین سری هاشون یعنی Phenom 2 و Corei7 ....

راستش من خیلی وقت پیش یک سیستم تقریبا گرون بر مبنای اینتل بستم در صورتی که برادرم همون زمان یک سیستم بر مبنای AMD بست و ارزونتر...سرعت کار با سیستم عامل اون به مراتب بیشتر و سریعتر من بود و همچنین ویندوز اون حدودا 20 ثانیه سریعتر از من بالا میومد و اما در بازی بهتر جواب میداد سیستم من..سر همین قضیهAMD رو ترجیح میدم برای سیستم بعدیم..

اما چندی پیش در اخبار تکنولوژی خوندم که با Corei7 ویندور 7 حدودا 11 ثانیه بالا میاد و دلیلش هم استفاده ی ویندوز 7 از مستقیم شدن ارتباط پردازنده و رم توسط فناوری QPI است و همچنین مغناطیسی بودن هارد این سیستم امکان سرعت نوشتن و خواندن همزمان را تا ۲۰۰ مگابایت فراهم می‌کند

به هرحال دوستانی که اطلاعاتی دارن یا خودشون این پردازنده ها رو دارن اگر اطلاعات یا تجربه ای شخصی دارن بیان کنن ممنون میشم که بتونم تصمیم بهتری بگیرم برای انتخاب

Kianoosh
10-09-2009, 19:00
سلام تو برتری کارایی core i7 نسبت به phenom 2 که شکی نیست!شما ارزش خرید برات خیلی مهمه!؟

hompoil
10-09-2009, 20:02
سلام i7 خیلی عالی هستش اگه محدودیت بودجه نداری برادار
فنوم2 ها هم خوبن

vahid123
11-09-2009, 15:02
خب قضیه ی مالی هم بالاخره مطرحه...اما اگر در ویدوز واقعا سریعتر باشه مطمئنل میارزه که هزینه ی بیشتری کرد برای Cori7 ولی اگر در یک رنج باشن خب همون Phenom2 به صرفه تره

Kianoosh
11-09-2009, 15:12
خب قضیه ی مالی هم بالاخره مطرحه...اما اگر در ویدوز واقعا سریعتر باشه مطمئنل میارزه که هزینه ی بیشتری کرد برای Cori7 ولی اگر در یک رنج باشن خب همون Phenom2 به صرفه تره

بله core i7 از هر نظر برتری کارایی داره نسبت به phenom 2 !!

3jokes_x
13-09-2009, 23:27
اگر فقط با سیستم عامل و اینترنت سر و کار داری، این پردازنده ها در عمل تفاوت خاص و مشهودی برات نخواهند داشت. (شما توی این کاربردها، هیچ وقت اصلا از نهایت توان پردازنده ها استفاده نخواهی کرد که تفاوت رو احساس کنی.) سرعت بالا اومدن ویندوز به عوامل دیگری هم بستگی داره، از جمله مقدار رم و سرعت هارد و عوامل نرم افزاری بی شماری مثل ویندوز، دیفراگمنت شدن اطلاعات روی هارد و سنگین بودن برنامه هایی که روی سیستم نصب کردی و... (اون مقایسه ای که بین دو کامپیوتر کردی درست نیست. آیا ورژن ویندوز و همه نرم افزارهای نصب شده روی هر دو سیستم یکسان بودن؟)

در مورد عوامل سخت افزاری، اگر واقعا چند ثانیه زودتر بالا اومدن ویندوز برات خیلی مهمه باید به فکر خرید هارد سریعتر باشی. چون این سرعت پایین هارد هست که لود شدن فایل های سیستم عامل رو در هنگام بوت کند می کنه. (کلا هارد کندترین قطعه سیستم هست، و هرچقدر هم که شما پردازنده سریعی داشته باشی، اگر هاردت سریع نباشه، دائما پردازنده شما باید معطل خوانده شدن اطلاعات از روی هارد بشه.) برای برطرف شدن این مشکل شما می تونی هارد های با دور 15000 بگیری، یا دو تا هارد معمولی رو در حالت Raid0 ببندی، یا اصلا هارد SSD بگیری.

نظر شخصی من اینه که لازم نیست برای این استفاده هایی که شما داری بیخودی برای CoreI7 هزینه بدی. سیستم رو بر مبنای AMD ببند، با یه پردازنده 4 هسته ای و رم DDR3. ضمنا اگر خواستی از RAID استفاده کنی اگر محدودیت مالی زیاد نیست، 3 تا هارد مشابه بخر و Raid5 کن. اینجوری هم سرعت خواندن اطلاعات به شدت بالا می ره (2 برابر یه هارد معمولی) و هم در صورت خرابی یکی از هارد ها، اطلاعات هارد سوخته قابل بازیابی خواهد بود. البته اشکالش اینه که هنگام نوشتن اطلاعات روی هارد، سی پی یو باید مقداری فعالیت اضافه انجام بده (برای تهیه Backup) و نوشتن اطلاعات مقداری کندتر از حالت معمول می شه. ولی مشکلی نیست، چون نوشتن روی هارد به ندرت انجام می شه ولی خواندن بسیار زیاد. مثلا شما یک بار یه نرم افزار رو نصب می کنی (=نوشتن) و بعد صدها بار اجراش می کنی (=خواندن) پس ارزشش رو داره.

vahid123
15-09-2009, 02:19
واقعا ممنون از راهنمایی دوست خوبمون 3Jokes

راستش خودمم همین عقیده رو داشتم که با توضیح فنی شما بیشتر متقاعد شدم...راستش از نظر مالی بالاخره یه سری محدودیتا وجود داره که...اما من میخاستم اگر تغییرات محسوسه نسبت به Corei7 از چیزای دیگه بزنم و Cpu رو هزینش رو بیشتر کنم...اما اگر AMD بگیرم خیلی به صرفه تره و میتونم مین برد ارزونتریم بگیرم...

خب شما دقیقا کدوم مدل AMD رو پیشنهاد میکنید؟
اگر میشه بیشتر در مورد هارد های Raid شده توضیح بدید و همینطور هزینش؟

با تشکر فراوان

3jokes_x
15-09-2009, 20:33
اگر بهترین سی پی یو رو بخوای انتخاب کنی، پاسخ مشخصه و همه یه جواب بهت می دن:
بهترین پردازنده 4 هسته ای AMD در حال حاضر AMD Phenom II X4 955 Black Edition هست. با قیمت بالای 200 تومان. (حدود 210-220 فکر کنم.) البته مدل 965 هم هست نمی دونم تو ایران اومده و قیمتش چنده.

ولی اگر محدودیت مالی شدیده، اول ببین دقیقا چقدر می تونی برای پردازنده هزینه کنی بعد بر اساس بودجه تصمیم بگیر. مثلا در محدوده 150 تومان AMD Phenom II X4 810 انتخاب مناسبیه.

در مورد Raid:
باید توجه کنی که مادربوردت از این قابلیت پشتیبانی می کنه یا نه.
Raid در واقع یه روشی هست که از چندین هارد به صورت ترکیبی روی سیستم استفاده کنی تا سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات زیاد بشه یا امنیت اطلاعات (درصورت خرابی یکی از هاردها) حفظ بشه.
از نظر هزینه هم، اگر مادربوردت ساپورت بکنه تنها هزینه هارد ها رو باید بدی. سخت افزار جداگانه ای لازم نیست. مثلا در Raid0 شما به جای اینکه 1 هارد 1 ترابایتی (75تومان) بخری، باید 2 تا هارد 500 گیگ بگیری (2 تاش می شه 100 تومان).

Raid انواع مختلفی داره که Raid0 , Raid1 , Raid5 نسبتا معروف تر هستند.
اگر سرچ کنی مقالات زیادی در این باره پیدا می کنی. ولی به طور خیلی خلاصه:

Raid0: دو تا هارد رو به سیستم وصل می کنی. اطلاعاتی به طور همزمان روی هر دو تا هارد ذخیره می شوند مثلا اگر یه فایل 2 مگابایتی رو بخوای ذخیره کنی، 1 مگابایتش روی هارد A و 1 مگابایتش روی هارد B ذخیره می شه. زمان خواندن اطلاعات هم به همین صورت خوانده می شن و در نتیجه مثل اینه که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد دو برابر شده. البته محدودیتی وجود نداره، شما می تونی 4 تا هارد رو Raid0 ببندی و سرعت 4 برابر می شه.

اشکال Raid0 اینه که امنیت اطلاعات پایین میاد. یعنی اگر هر یک از دو هارد بسوزه، کل اطلاعات از بین میره. (چون اون یکی هارد باقیمانده حاوی نصف همه فایل هاست و عملا اطلاعاتش به دردی نمی خوره.) ضمنا احتمال سوختن یکی از 2 هارد، از احتمال سوختن 1 هارد بیشتره.

در Raid5 راه حلی برای این مشکل ارائه شده. به این صورت که شما از 3 هارد مشابه استفاده می کنی، 2 تا از این هارد ها با همدیگه به روش Raid0 عمل می کنند (سرعت 2 برابر می شه) و هارد سوم Backup اون دو تا هست. یعنی هم سرعت بالا داری هم امنیت بالا. اگر یکی از هارد ها بسوزه، هیچ اطلاعاتی از بین نمی ره.
(توضیح طرز کار Raid5 یه کم فنیه واگر علاقه داری باید سرچ کنی. مثلا نپرس که چه طور یک هارد می تونه بدون فشرده سازی اطلاعات به عنوان Backup دو یا 3 هارد دیگه عمل کنه. می تونه! سرچ کن... این چیزی که من گفتم به زبون خیلی ساده بود و از نظر فنی خیلی دقیق نبود و گرنه در عمل هر کدام از این 3 تا هارد هم به عنوان Backup اون دو تای دیگه عمل می کنه هم خودش با اونها Raid0 شده.)

هزینه ای که شما اینجا برای رسیدن به سرعت و امنیت بالا پرداخت می کنی، اینه که پول 3 تا هارد رو می دی، ولی در عمل فقط از فضای 2 تا هارد استفاده می کنی (معادل فضای یک هارد برای Backup استفاده می شه.) مثلا 3 تا هارد 500 می خری می شه 150 تومان. ولی در عمل فقط 1000 گیگ فضای قابل استفاده داری. حالا با توجه به اینکه قیمت هارد 1 ترابایتی 75 تومان هست، ما در واقع 2 برابر هزینه کردیم. (در عوض سرعتمون دو برابر شده و دیگه نگران سوختن هارد و از بین رفتن اطلاعات هم نیستیم.) البته توی Raid5 هم محدودیت روی 3 تا هارد نیست و شما می تونی از 4 هارد (یا بیشتر بسته به مادربورد) استفاده کنی. (در این حالت سرعت هارد 3 برابر می شه. در هر صورت فقط فضایی معادل فضای یکی از هارد ها برای Backup در نظر گرفته می شه.) پس اگر 3 تا هارد رو Raid5 ببندی، 33 درصد از فضا رو برای Backup از دست می دی ولی اگر 4 تا هارد رو Raid5 ببندی، 25 درصد فضا رو از دست می دی.

اگر خواستی چند تا هارد رو به صورت Raid ببندی بهتره اون هارد ها کاملا مشابه باشن. هم از نظر فضا هم مارک و مدل.
نکته: اگر از ویندوز XP استفاده می کنی، هنگام نصب ویندوز روی هاردهایی که Raid شدن باید توسط فلاپی، درایور RAID رو به ویندوز بدی. (متاسفانه توی ویندوز XP این کار فقط با فلاپی امکانپذیره! پس باید حتما درایو فلاپی داشته باشی) ولی اگر ویندوز ویستا یا 7 نصب کنی، می تونی از فلش مموری برای این کار استفاده کنی.

روش کار برای نصب ویندوز XP روی هارد RAID: اول باید از طریق تنظیمات BIOS مادربورد نوع RAID رو تعیین کنی، سپس فایل درایور Raid رو روی فلاپی بریزی و هنگامی که نصب ویندوز شروع می شه، همون اول که اون صفحه آبیه میاد پایینش نوشته برای نصب درایور RAID کلید F6 رو بزنید... حتما توضیحات کاملی در دفترچه مادربورد هست.

vahid123
21-09-2009, 13:19
واقعا نمیدونم چطور تشکر کنم...

محدودیت بودجه اونقدری هست که بتونم AMD Phenom II X4 955 Black Edition رو بگیرم + Raid5 با سه هارد مشابه تصویبه تا اینجا خصوصا با توضیحات کامل و جامعی که دادین که دیگه شکی درش نمیمونه

بازم ممنون