PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : برق نکشیدن مادربرد از پاور و روشن نشدن

sina eslami
05-09-2009, 23:50
سلام من یه مادر بورد مرکوری به مدل زیر دارم

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

وقتی کلید پاور رو میزنم از پاور برای روشن شدن برق نمیکشه
فقط یه لحظه کوتاه فن تکون میخوره
مشکل از کجا میتونه باشه؟
مادربورد رو با 3 تا پاور سالم 500 و 400 و 350 وات تست کردم ولی جواب نداد
قبلا یه همچین مشکلی پیش اومده بود
دادم به یکی یه دست زد درستش کرد
نمیدونم چیکار کرد درستش شد.
من فقط atx20 رو وصل کردم
مادر بورد ayx4 نداره
دستم رو به کنار جا پیچ مادربرد میزنم برق میگیرتم
بایوس هم با بایوس یه مادربورد دیگه عوض کردم ولی باز جواب نداد
بعد از اینکه پاور روشن میشه و خاموش می کنه حتما سیم برق یا کلیدش رو باید قطع کنم و دوباره وصل کنم تا سیستم روشن بشه(یعنی یه لحظه فن تکون بخوره)

khark11
06-09-2009, 08:04
مادربرد رو بيرون از كيس تست كنيد ممكنه كه اتصال بدنه اي چيزي داشته باشيد!

دوشاخه برق سيسم رو از تو سه راهي در بيارين و برعكس بزنيد تا مشكل شارژ دادن به بدنه حل بشه و اگه مادربرد رو بيرون كيس تست كردين و بازم همين مشكل رو داشتين يا توجه به تست سه پاور روي سيستم ايراد از خود مادربرد هست

sina eslami
06-09-2009, 21:17
مادربرد رو بيرون از كيس تست كنيد ممكنه كه اتصال بدنه اي چيزي داشته باشيد!

دوشاخه برق سيسم رو از تو سه راهي در بيارين و برعكس بزنيد تا مشكل شارژ دادن به بدنه حل بشه و اگه مادربرد رو بيرون كيس تست كردين و بازم همين مشكل رو داشتين يا توجه به تست سه پاور روي سيستم ايراد از خود مادربرد هست

ایراد میدونم از مادربرد هست
چیجوری بفهمم ایراد مادربرد از کجاست ؟

Lord_theOne
07-09-2009, 08:52
فقط بايد با يك مادربرد ديگه قطعات را تست كني

khark11
07-09-2009, 08:52
ایراد میدونم از مادربرد هست
چیجوری بفهمم ایراد مادربرد از کجاست ؟

اون ديگه كار تعمير كاره همچين آسونم نيست كه بشه فهميد كجاش خرابه!!

مگر اينكه يه خازني مقاومتي چيزي آسيب ديده باشه كه با چشم بشه رو برد سوختگي اون رو مشاهده كرد كه شما بفهميد چه مشكلي داره و گرنه تخصص مي خواد، من كه ندارم شما رو نميدونم دوست عزيز

SiliconGraphicx
07-09-2009, 10:13
ترانزيستورهاي قدرت كه اطراف cpu هستند يكي يا چند تاشون خرابه . اونهايي كه كنار سلف ها هستند . براي تستشون از ولت متر ديجيتالي مي توني استفاده كني . ولت متر رو بزار روي حالتي كه بوق بزنه .

اول بايد پايه مشترك ترانزيستور رو پيدا كني .معمولا " اوني هست كه از يك طرف اتصال پايه دوم ولت متر بوق مي زنه و از يك طرف بوق نمي زنه ! اگه ديدي هر دو طرف اتصال بوق مي زنه ترانزيستور يك سره شده بايد عوضش كني كه بهتره از يك مادربرد سوخته مشابه خودش با يك heat gun جدا كني .

اميدورام تونسته باشم منظور را برسونم !

khark11
07-09-2009, 10:54
ترانزيستورهاي قدرت كه اطراف cpu هستند يكي يا چند تاشون خرابه . اونهايي كه كنار سلف ها هستند . براي تستشون از ولت متر ديجيتالي مي توني استفاده كني . ولت متر رو بزار روي حالتي كه بوق بزنه .

اول بايد پايه مشترك ترانزيستور رو پيدا كني .معمولا " اوني هست كه از يك طرف اتصال پايه دوم ولت متر بوق مي زنه و از يك طرف بوق نمي زنه ! اگه ديدي هر دو طرف اتصال بوق مي زنه ترانزيستور يك سره شده بايد عوضش كني كه بهتره از يك مادربرد سوخته مشابه خودش با يك heat gun جدا كني .

جالبه:20:

يعني اينا رو عوض كنه درست ميشه؟

اگه ميشه تو تاپيك تعميرات مادربرد شركت كنيد ممنون ميشم، خواستي بگو آدرسشو بدم

sina eslami
08-09-2009, 00:28

فقط از یک طرف بوق میزنه
این یعنی سالم هستن؟

اگه ميشه تو تاپيك تعميرات مادربرد شركت كنيد ممنون ميشم، خواستي بگو آدرسشو بدم
لطفا آدرسشو بزار

Mamad.R
09-09-2009, 05:25
اگه میخوای از سالم بودن 100 در صد ترانزیستور های CPU مطمئن بشی, کابل برق CPU رو جا نزن و MB رو روشن کن فقط حواست باشه که در این صورت اگه LED سیستم رو قطع کردی به فن power نگاه کن که ببینی سیستم روشن شده یا نه چون فن CPU دیگه کار نمیکنه !
اگه باز سیستم روشن نشد شاید پل جنوبی سوختن کرده باشن :31:
راستی , MB رو از کیس بیرون آوردی و بقیه اجزا حتی ram رو از MB جدا کردی که ؟ :13:

sina eslami
09-09-2009, 21:46
سلام
منظورتون از کابل برق CPU چی هستش؟
cpu این دستگاه آنبورد هستش و تمامیه قطعات از جمله فن سی پی یو هم از سیستم جدا میباشد.
پل جنوبی چی هستش و چیجوری میشه تستش کرد؟

Mamad.R
10-09-2009, 04:33
سلام
منظورتون از کابل برق CPU چی هستش؟
cpu این دستگاه آنبورد هستش و تمامیه قطعات از جمله فن سی پی یو هم از سیستم جدا میباشد.
پل جنوبی چی هستش و چیجوری میشه تستش کرد؟

من حواسم نبود , شما نوشته بودید که ATX4 نداره :31: که همون در MB هایی که دارن ,برق CPU رو تامین میکنه .
خب به هر حال احتمال سوختن ترانزیستورهای (mosfet) سی پی یو خیلی کمه . ولی برای تست اونا اول باید CPU رو در بیاری, امیدوارم منظورت ازonboard این نباشه که CPUبه MB لحیم شده !
ولی برای تست پل جنوبی ( همون مربع سیاه که در قسمت پایین MB هست و روش یکی از اسم های intel,SIS,VIA نوشته ) اول باید مطمئن بشی که MB مشکل دیگه ای نداره چون این روشی که من بلدم فقط واسه اینه که مطمئن بشی مشکل از اونه, کارایی داره و ممکن هست که MB یاpower رو کلا خدا بیامرز کنه :31::21:
در ضمن برای تست mosfet باید یکی ار پروب های اهم متر رو به بدنه یا همون قسمت که به MB لحیم شده وصل کنی و سر دیگه رو بی پایه سمت چپ ( gate) که اهمش باید زیاد باشه اگه اهم متر بوق زد یعنی سوخته.
و اگه به پایه سمت راست وصل کنی باز باید اهمش زیاد باشه و اگه سوخته باشه اهمش صفر هست ولی اگه CPU از MB جدا نمیشه 2 یا4تا از mosfet ها اهمی حدود 5-4 اهم دارن که این مال CPU هست و ربطی به mosfet بدبخت نداره :31:
ولی اینو بگم که واسه تست کامل و 100% باید mosfet رو از MB باز کرد !

sina eslami
10-09-2009, 19:07
نگفتی پل جنوبی رو چیجوری میشه تست کرد ؟

Mamad.R
10-09-2009, 20:30
خب واسه تست اون یه راه میگم ولی با مسئولیت محدود که چه عرض کنم , بدون مسئولیته ! :21:
اول اگه پل جنوبی گرما گیر داره باید اونو باز کنی
بعد power رو بهMB وصل میکنی حواست باشه که هیچ کدوم از قطعات رویmb نصب نباشن البته CPU باشه ها
بعد کلید powerرو مزنی و هم زمان با اون با استفاده از یه تیکه سیم ( جامپر ) سیم سبز power رو به سیاه اتصال میکنی
فقط زدن کلید power مادر برد و اتصالی باید همزمان باشه و بعد فورا دستت رو میزاری روی روی پل جنوبی , اگه دادت در اومد :19: یعنی اون یارو سوخته ولی ممکنه یه دودی از MB بلند بشه که اونوقت دیگه خیالت راحت میشه :31:
ولی شایدم باز power خاموش بشه که این یعنی mb کلا اتصال داره و بیخیال تست چون ممکنه کهpower بسوخه البته اگه تا حالا نسوخته باشه :5:
راستی همه این کارایی که گفتم نباید4-3 ثانیه بیشتر طول بکشه ها .
یه چیز دیگه اینایی که گفتم راه تعمیر نیستا و فقط واسه ارضای حس کنجکاویه ! :46:

sina eslami
11-09-2009, 04:34
سلام دوستای عزیز
یکی از بچه ها در مورد مشکل من به صورت زیر منو راهنمایی کرد ولی من دقیق متوجه نشدم.اگه میشه شما منو در مورد زیر دقیق راهنمایی کنید

مورد شما اتصال کوتاه هست پاور به هنگام جریان کشی شدید ولتاژ را قطع میکند حتی اگه گوش کنید یک صدای سوت به هنگاه خاموش شدن میاد که باید کابل پاور را در بیارید و دوباره بندازید
شما باید با دنبال کردن مسیرهای کانکتور اتصال کوتاه را پیده کنید
اول به وسیله اهمتر فیش سیاه آن را به بدنه پاور یا یکی از سیم های سیاه بزنید و فیش قرمز را از پشت یکی یکی به پینها بزنید ببنید کدام پین یا کدام پینها به زمین GND اتصال کوتاه میدهد آن پین ها را دنبال کرده و قطعه معیوب را پیدا کنید
من سر منفی اهمتر رو به یکی از سیمهای سیاه اتصال دادم
و سر مثبت رو که به هرجای پشت مادربرد اتصال میدهم درجه اهمتر بالا میرود
اهمتر رو باید تنظیم خاصی بکنم؟
اهمتر را روی x1 قرار دهید دو فیش را به هم اتصال کوتاه کن و توسط پتاسیومتر عقربه را روی صفر تنظیم کنید

سپس مراحلی را که در پست قبلی گفتم انجام بدهید

به هر جای مادربرد نه . فقط به سیم های به غیر از سیاه پاور(نارنجی .قرمز . زرد و... . اگه بعد از تنظیم اهمتر اهم نشان داده شده نزدیک صفر باشد در آن قسمت قطعه شورت شده وجود دارد

اهمتر روی x1 هستش
پتاسیومتر چی هستش؟
عقربه اهمتر من از 0 پایینتر هستش

Mamad.R
12-09-2009, 04:28
داداش ما رو سر کار کذاشتی؟
شما باید حداقل یه اطلاعات مختصری راجع به الکترونیک داشته باشین که بتونی MB رو تعمیر کنی!
در ضمن شما باید یه مولتی متر دیجیتال داشته باشی یا بهتره بگم بخری ! قیمت زیادی نداره با 3-4 تومان می تونی یکیش رو بخری .دیگه x هم نداره ! D:

sina eslami
12-09-2009, 23:44
داداش ما رو سر کار کذاشتی؟
شما باید حداقل یه اطلاعات مختصری راجع به الکترونیک داشته باشین که بتونی MB رو تعمیر کنی!
در ضمن شما باید یه مولتی متر دیجیتال داشته باشی یا بهتره بگم بخری ! قیمت زیادی نداره با 3-4 تومان می تونی یکیش رو بخری .دیگه x هم نداره ! D:

خوب این اطلاعات مختصر رو شما بهم یاد بدین.
البته این اطلاعات مختصری رو کم کم دارم به دست میارم.
در مورد پست بالا هم دوستمون بد توضیح دادن.
این کاری که این دوستمون گفتم برای تست پاور بود در صورتی که من گفتم پاور سالم میباشد.

Mamad.R
13-09-2009, 04:24
نه دوست عزیز
این روشی که در بالا نوشته واسه تست power نیست, واسه تست مین بورده !
چون اگه رو مین اتصال کوتاه درست شده باشه , که مال شما شده , پاور تا میاد روشن بشه به خاطر اتصال کوتاه بودن یکی از خروجی هاش که مین بورد عزیزتون بوجود آورده, فورا خاموش می شه و تا باز اونو از برق نکشی فعال نمیشه!
راستی اون روشی که من گفتم هم دیگه واسه شما کاربرد نداره ! D:
ولی با تست ورودی های مین که دوستمون گفته بود احتمال پیدا کردن قطعه اتصال شده یا همون شورت کمه , چون قطعات مین معمولا تغذیه خودشون رو مستقبم از power نمیگیرن و با یه تبدیل که از 2 تا mofset معمولا تشکیل شده میگیرن که اون mosfetها هم خیلی کم به صورت اتصال کوتاه به بدنه یا سیم سیاه در میان!
ولی شما تست کن, و کل mosfet های رو مین هم تست کن البته همونطور که گفتم تست 100% رو میشه با باز کردن mosfet انجام داد ولی تست اتصال کوتاه روی برد میشه انجام داد.

SiliconGraphicx
03-10-2009, 13:42
اگه پل شمالي يا جنوبي سوخته باشه كه بيخيال مادر برد و تعويضش بشو ! معمولا " اگه بيش از حد داغ كرده يا خال زده حتما سوخته .

راستي خازنهاي مادر برد رو هم چك كن ببين از بالا نتركيده يا از پايين روغنش بيرون نزده ؟!
اگه سي پي يو و مادر بردت از نوع p4 هستش ببين با كشيدن برق 4 تايي اضافي پاور روشن ميشه يا نه اگه يك نيم دوري مي زنه و بعد خاموش ميشه به احتمال زياد از همون ترانزيستور هاي اطراف سي پي يو هستش . معمولا 30تا 40 درصد خرابي هاي مادر برد از اين دسته هستند.

در ضمن تعمير مادربرد زياد قيمتي نداره بده بيرون خيال خودتو راحت كن . به فرض هم بتوني ايرادش رو تشخيص بدهي چطوري مي خواهي عوضش كني ؟ با هويه كه نميشه !

eagre
11-10-2009, 09:46
پل جنوبي توي مادر بوردهاي مركوري گرافيك onboard ي چهار گوش سياه رنگ كه اطرافش پايهاي نمي بيني از زير بامادربورد در ارتباط خوب ابعادش متفاوت اما اكثر اوقات گوشه پاين سمت راست يا زير سي پي يو حالا اگه هت سينك روش نباشه ميتوني با گذاشتن انگشت روي اون و روشن كردن پاور متوجه بشي سوخته يا نه اگه بخاطر سوختن اين چيپ پاو ر اف كنه حتما اين قطعه توي همون ي لحظه اتيش ميشه
اگه ي برجستگي مثل كثافت پشه روش ديدي خاطر جمع باش كه سوخته