PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش ترفند های مربوط به Css

btheme
28-08-2009, 15:29
سلام دوستان من کل این تاپیک ها رو گشتم ولی اکثر این تاپیک ها بی خودی زده شده بود با خودم گفتم خوب میشه اگه یک تاپیک واحد برای سی اس اس بگذاریم که هرکسی هر چیزی در این مورد میدونه یا به اصطلاح سورس ها جدید رو در این باره داره بذاره خوب بسم الله هر کسی هر چی در این مورد مخصوصا ورژن 3 که آموزش ها کم ترجمه شدن بذاره خیلی خوب میشه

btheme
02-09-2009, 01:54
هیچ کس نمیخواد اینجا یک تاپیک مهم بشه که دیگه این همه تاپیک های بی خودی زده نشه،کسی نمیخواد اینجا پستی در مورد سی اس اس بده ؟؟؟؟

Mr. President
24-10-2009, 19:37
سلام به همه ی css بازها :31: !
من تازه کارتر از اونم که بخوام آموزش بدم ولی خوب دیگه ، آدمیزاد اصولا خیلی پرره تشریف داره !:20:
من طی این آموزش اول دستورات اصلی رو آموزش میدم .
بعد روش های سبک دهی به متن
بعد از اون کار با تصاویر
کار با جدول ها
کار با فرم ها
ههماهنگ سازی با مرور گر ها
موقیت دهی عناصر
و در آخر کد های مخصوصی برای زیبایی وبتون ! :31:

اگه غلط املائی داشتم ببخشید
================================================== =============

بسم الله الرحمن الرحیم
معرفی CSS : (این CSS چیه ؟؟:18:)
به زبان ساده CSS ابزاری ایت برای سبک دهی (شکل دهی ) به صفحه ی وب . حالا میخواد وب سایت باشه .... وبلاگ باشه ..... هرچی ! . یعنی اگه بخوای فاصله ی متون . رنگ متن . نوع فونت و فاصلهی عتاصر از هم و کار با لینک ها و ....... رو انجام بدی میتونی از CSS استفاده کنی . البته javascript هم هست اما در این موارد هم کد هاش طولانی تره و هم دیرتر اجرا میشه و هم سنگین تره و هم یاد گیریش خیلی سخته ، (منم بلد نیستم:46:) اما خوب هرکه برفش بیش ، بامش بیشتر ، همهی دنیا میگن که جاوا اسکریپت از CSS قوی تره و درست هم میگن . جاوا اسکریپت واقعا قدرتمنده . خوب بگذریم .
کلمه ی CSS مخفف cascading style sheet هست یعنی شیوه ی سبک دهی آبشاری . نیازی به یاد گرفتن اسمش نیست ولی خوب اگه یکی پرسید بلد باشین :31:
من در مورد مزایای CSS و خوبیاش چیزی نمیگم چون هرکی تا اینجای متن خونده حتما CSS رو انتخاب کرده .
روش شناخت CSS :(از کجا بفهمیم که توی یه صفحه ی وب CSS استفاده شده ؟)
اگه دیدین که توی یه صفحه اینو

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
نوشته بود از css خارجی استفاده شده . نه اینکه اینگلیسی یا آمریکایی باشه ها (من چقدر با نمکم:2:)
یعنی از یه فایل خارجی با پسوند .css استفاده شده اما اگه دیدین این جوری نوشته بود :

یعنی طراح عشق کرده که css صفحه رو داخلی بنویسه ! یه راه دیگه هم هست که بعدا میگم
.................................................. ........................
یه نکته : یه css داخلی میتونه css خارجی رو غیر فعال کنه . (بعدا میگم یعنی چی . یه جلسه کامل میخواد )

btheme
24-10-2009, 23:00
داش سینا ممنونم دیگه داشت این تاپیک یادم میرفت ممنون که استارت کار رو زدی

Mr. President
26-10-2009, 19:19
جلسه ی دوم
-----------------
سلام دو باره . جلسه ی قبل یه مقدمه در مورد css گفتم حالا به شکل اصولی کد ها دو بررسی کنیم
چگونه دستورات <font> را با css جایگزین کنیم ؟(چجوری متن رو سبک دهی کنیم )
نکته : قبل از هرچیز بگم که دستورات سبک دهی متن css فقط در مرورگر ها نسخه ی 4 به بالا پشتیبانی میشود
به مثال زیر دقت کنید :(از تگ فونت استفاده شده )

یعنی مجبورین برای هر پاراگراف فونت به کار ببرین ! حالافرض کنین که مشتری توی آخری لحظه تصمیم میگیره که به جای رنگ سیاه ، از رنگ آبی استفاده کنید اونوقته که ........:19:
اما همین کار رو با یه css خارجی میشه انجام داد . و تغییرش 1 ثانیه طول میکشه :20: :

در کد بالا : font-family نوع فونت رو مشخص میکنه و color رنگ رو مشخص میکنه .
کار با لینک ها
==================================================
چگونه خط زیر لینک ها رو حزف کنیم ؟؟
زیر هر لینک استاندارد یه خط رسم شده که اون رو از سایر بخش های متن جدا میکنه (البته رنگشم با متن معمولی فرق میکنه )
برای حذف اون خط میتونین از دستور زیر استفاده کنین :

دستور بالا مقدار های زیر رو در یافت میکنه :

البته سه تا مقدار دیگه هم هست ..... اما همینا کاربرد داره :31:
==========================================
چگونه رنگ لینک ها را تغییر دهیم ؟
حتما تا حالا دیدین که وقتی موس رو میبرین روی یه لینک تغییر رنگ میده ؟؟
یا وفتی به صفحه ی جستجو های گوگل میرین ، لینک ها یی رو که قبلا دیدین با رنگ بنفش(پیشفرض مرورگر) مشخص شده ؟
حالا ما میخوایم اون رنگ ها رو کنترل کنیم : با دستور زیر :

در کد بالا . a:hover وقتی که موس رفت روی لینک عمل میکنه و لینک رو برحسب دستوراش مشخص میکنه
و
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید حالت معمولی لینک رو کنترل میکنه .
جلسه ی بعد یه مثال میزارم

Mr. President
27-10-2009, 19:13
بازدید خیلی کمه ! ادامه بدم ؟؟

btheme
27-10-2009, 23:05
بازدید خیلی کمه ! ادامه بدم ؟؟

نه بابا بی خیالش ممنونم از زحمتی که برای این دو پست کشیدی تا وقتی این تاپیک مهم نشه اصلا خوب نیست که توش پست بدیم :41:

milky way
28-10-2009, 00:49
برای دوستان که CSS کار میکنن بشدت این کتاب 101 نکته و ترفند.. که جناب امیر عباس عبدالعلی ترجمه کردن رو توصیه میکنم (فکر میکنم خودشونم اینجا بودن) واقعاً کتاب خوبیه. اون زمانی که من خیلی در دامن طراحی بودم و تو CSS وول میخوردم از این کتاب خیلی استفاده کردم.

Mr. President
28-10-2009, 18:57
برای دوستان که CSS کار میکنن بشدت این کتاب 101 نکته و ترفند.. که جناب امیر عباس عبدالعلی ترجمه کردن رو توصیه میکنم (فکر میکنم خودشونم اینجا بودن) واقعاً کتاب خوبیه. اون زمانی که من خیلی در دامن طراحی بودم و تو CSS وول میخوردم از این کتاب خیلی استفاده کردم.

دقیقا . منتها 12000 تومن هست . اینجا هم مجانیه هم ساده تر . به هر حال تا این تاپیک مهم نشه دیگه ادامه نمیدم . بازدیدها خیلی کمه

btheme
29-10-2009, 18:45

آره یادش بخیر سال پیش این کتاب رو از کتابخونه گرفتم کتاب خوبی برای کسانی که میخوان حرفه ای بشن یا از اول شروع کنند در کل به قول دوستم سینا جان تا زمانی که این تاپیک جز مهم ها نشه این جا مطلب گذاشتن فایده ای نداره.:10:

oranoos2007
15-12-2009, 17:03

سلام ممنون از راهنمایت
فقط بگو این کتاب از کجا باید تهیه کرد
مرسی