PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پراید ای بی اس یا پراید هیدرولیک

نصراباد
27-08-2009, 12:45
با سلام لطفا مرا در این مورد راهنمایی فرمایید:11:

farshad bugatti
27-08-2009, 19:40
به نظر من پراید ABS بهتره چون اگه پرایدو بعدا ABS کنی خوب در نمیاد اما بعدا میتونی هیدرولیکش کنی.

kalepoook
27-08-2009, 21:58
سلام
من شنیدم یعنی نمیدونم راجع به هیدرولیکش گفتن ماشینای هیدرولیک مثل پارس یا ماشینای قیمت بالا تو سرعت بالا هیدرولیکش از کار میفته ولی تو پراید اینجوری نیست یعنی کلا هیدرولیکه!
راجه به ای بی اس هم گفتن که یه قطعه دیگه هست که با ای بی اس برای ترمز به کار میره که من اسمشو یادم رفته اون باید باشه ولی تو پراید ای بی اس نیست،گفتن باید 4 خطی 4 کاناله باشه که نمیدونم چند کانالست،من که می خواستم بگیرم پشیمون شدم چون به نظرم و این چیزایی که دیدمو شنیدم فقط میخوان پول بگیرن،همون معمولی میگیرم.
اگه اشتباه گفتم یا اشتباه میکنم دوستانی که میدونن راهنمایی کنند ممنون.

MCI
27-08-2009, 22:45
دوستان اگه کسی اطلاعاتی در این مورد ABS داره اینجا مطرح کنه تا بقیه هم (بخصوص خودم) با این ABS بیشتر اشنا بشیم

تا معلوم بشه که ایا ارزش داره پول اضافی برا این ABS بدیم یا اینکه فرق چندانی با معمولی نداره.

farshad bugatti
28-08-2009, 02:23
دوستان اگه کسی اطلاعاتی در این مورد ABS داره اینجا مطرح کنه تا بقیه هم (بخصوص خودم) با این ABS بیشتر اشنا بشیم

تا معلوم بشه که ایا ارزش داره پول اضافی برا این ABS بدیم یا اینکه فرق چندانی با معمولی نداره.

ABS سیستم الکترونیکی است که توسط سنسور هایی قفل شدن چرخ ها را در هنگام ترمز های شدید
و ترمز روی سطوح لغزنده از قبل پیش بینی کرده و با شل و سفت کردن چرخها را در هنگام ترمز ها در صدم
های ثانیه (مثلا 60 بار در ثانیه)باعث میشود چرخ ها قفل نکرده و حد اکثر چسبندگی را داشته باشد و بدین
ترتیب در سخت ترین شرایط نیز کنترل اتومبیل در دست راننده باشد
در ضمن ترمز ABS پراید فکر کنم دو کاناله هستش و فقط چرخ های جلوش داره بازم از نبودش خوبه حداقل 50% فرق میکنه اگه کارخونه روش بذاره خوب کار میکنه اما اگه بعدا نصب بشه خوب کار نمیکنه...

MoHaMaD ZaNd
28-08-2009, 10:03
راجه به ای بی اس هم گفتن که یه قطعه دیگه هست که با ای بی اس برای ترمز به کار میره که من اسمشو یادم رفته اون باید باشه ولی تو پراید ای بی اس نیست،گفتن باید 4 خطی 4 کاناله باشه که نمیدونم چند کانالست
دوست عزيز اسم اون قطعه EBD هست .
در ضمن پرايد هيدروليك واقعا فرونش نرمه و توي سرعت هاي بالا خطر آفرين ميشه !!!
پس به نظر من همون ABS‌بهتره !!

D r i v e r
28-08-2009, 17:35
پراید هیدرولیک چرا باید توی سرعت بالا خطر آفرین بشه؟؟

در ضمن ترمز ABS پراید فکر کنم دو کاناله هستش و فقط چرخ های جلوش داره
فقط چرخ های جلو؟؟
بعضی وقت ها آدم یه چیزایی میشنوه!
گیریم که چرخ های جلو abs باشه
وقتی که تویه سرعت 80 یه ترمز شدید گرفته بشه مثل این میمونه که توی سرعت 80 تا دستی ماشین رو بکشی
این به نظرت توی پایداری ماشین کمک میکنه؟؟
این دیگه چه نوع abs ای هست نمیدونم!
-------------------------------------------------------
نظر من پراید هیدرولیک هست
ترمز گیری پراید های جدید به نظرم بهتر شده
اگه هم زیاد با ترمز ش حال نمیکنی میتونی بوستر ترمز رو با انواع قوی تر تعویض کنی

تا جایی که من شنیدم مسافت ایست خودرو افزایش پیدا کرده
ولی مزیتی که داره اینه که ماشین به طرفین انحراف پیدا نمیکنه!

farshad bugatti
28-08-2009, 17:47
ببخشید من به جای هر جفت چرخ(چرخ های ضربدری)به اشتباه نوشتم چرخ های جلو...

MoHaMaD ZaNd
29-08-2009, 12:52
تا جایی که من شنیدم مسافت ایست خودرو افزایش پیدا کرده

امير جان اگه اينطوري باشه كه به درد نميخوره . ABS يكي از مزيت هاش اينه مسافت ايست خودرو رو كم ميكنه !!!

iman206
30-08-2009, 20:08
ABS مسافت ایستادن رو کاهش میده در زمین خشک.
اما برای پراید به نظر من هم نیاز به ABS بیشتر حس میشه تا هیدرولیک علت هم اینه که خودم چند بار در اتوبان شاهد ترمزگیری شدید و برخورد پرایدها با گاردریل اتوبان بودم که اگر ای بی اس داشتند هرگز دچار این مشکل نمیشدند.

mw_kia
31-08-2009, 21:23
هیدرولیک بگیر {به نظر من} چون اگه عادی بگیری سخته سر دور زدن. پارک و.... کمی

مشکله اگه شما با هیدرلیک کار کردی الان برات سخت میشه که هیدرولیک نباشه

اون جوری رانندگی نکن که abs لازم بشه .

MCI
01-09-2009, 13:40
● سیستم ترمز
سیستم ترمزهای هیدرولیکی همانگونه که می دانیم یکی از بهترین و مطمئن ترینهاست ولی این سیستم بصورت نخستین خود ( تک کاناله ) دارای عیب بزرگی بود , بدین ترتیب که اگر هرگاه بدلیلی شکستگی جزئی در یکی از لوله های ترمزها بوجود می آمد , در اثر نشت مایع ترمز و یا وارد شده هوا در سیستم کلی , تمام سیستم ترمز از حالت فعالیت خود بیرون آمده و خطرآفرین می شد .برای از میان برداشتن این عیب , خودروسازان و یا شرکتهای تولید کننده سیستم های ترمز مجبور به تقسیم کردن نیروی ترمز در دو مدار یا کانال جداگانه بودند بدین ترتیب که نیروی ترمز ( از طریق فشار هیدرولیک ) به دو بخش یکی برای چرخهای جلو و دیگری برای چرخهای عقب تقسیم شدند.
طراحی و تولید این سیستم جدید بسیار خوب بود ولی هنوز قانع کننده بنظر نمی رسد چرا که در اینصورت ایجاد شکستگی در لوله های ترمز جلو و قفل یا بلوکه کردن چرخهای عقب , اتومبیلها بشدت به دور خود چرخیده و از کنترل خارج می شدند .در اینجا بود که سوئدی ها راه حل این مشکل را پیدا کردند بدین ترتیب که کمپانی ساب SAAB ترمزهای هیدرولیکی دو کاناله بصورت ضربدری را طراحی و تولید نمود بدین صورت که چرخ سمت راست جلو بهمراه چرخ سمت چپ عقب از یک کانال و چرخ سمت چپ جلو بهمراه چرخ سمت راست عقب از کانال دیگر تغذیه می شدند و کمپانی های اتومبیل سازی ولوو و ب ام و بر روی طرح نسبتاً بهتری کار کردند بدین ترتیب که هر دو چرخ جلو هر کدام از یک کانال دیگر تغذیه شده و دو چرخ عقب نیزهرکدام با کانال مستقل خود مرتبط می شدند . بدین ترتیب در صورت بروز اشکال و یا شکستگی در یکی از لوله های هیدرولیک چرخها تنها همان چرخ بود که قابلیت ترمزگیری را از دست می داد و کنترل اتومبیل بسیار راحت و مطمئن می شد .
● ترمزهای چندکاناله و ضدبلوکه ABS
بدون شک پیشرفت و بهینه سازی سیستم ترمز اتومبیل ها با سرعتی نه چندان سریع صورت گرفته است و خوشبختانه امروزه ترمزهای سه وچهار کاناله ضد بلوکه ABS در بیشتر اتومبیل ها بصورت استاندارد وجود دارد . طرز کار ترمزهای ABS نیز به بیان ساده بدین صورت است که یک دستگاه الکترونیکی در هنگام ترمز گیری با کنترل فشار ( قطع و وصل کردن فشار ) هیدرولیک در جذری از ثانیه ارتباط لنت را با دیسک و یا کاسه برقرار و قطع میکند و تکرار سریع و مداوم این عمل باعث از میان رفتن حالت بلوکه کردن یا قفل کردن ترمزها میشود .اهمیت اینگونه ترمزها نیز بیشتر در سطوح خیس و لغزنده و یا ترمز گیری در سرعتهای بالا بیشتر نمایان میشود و در اینگونه موارد نیز راننده از کنترل کامل بر روی وسایل نقلیه خود برخوردار است و شاید تنها نکته منفی در مورد ترمزهای ABS صدای نسبتاً شدید آنها در هنگام ترمز گیری بر روی سطوح بسیار لغزنده باشد .
این صدای لرزان که به درون کابین نفوذ میکند و دقیقاًدر زیر پدال ترمز حس و شنیده می شود رانندگانی را که تجربه ترمز گیری در این شرایط را ندارند به این اشتباه میاندازد که احتمالاً قسمتی از سیستم ترمز أنها در حال خرد شدن است وبه همین دلیل این رانندگان به اشتباه از فشار پای خود بر روی پدال ترمز می کاهند , در صورتی که رانندگان با تجربه تر می دانند که شنیدن و حس کردن این لرزش دلیل بر سلامت سیستم ترمز ABS اتومبیل است و در این شرایط باید بر فشار پا بر روی پدال ترمز افزود . به تازگی استفاده از سیستم های کمکی و تقویت کننده الکترونیکی و مکانیکی نیز برای هر چه بهتر کردن فعالیت ترمزها بر روی انواع اتومبیل های جدید بصورت استاندارد وجود دارد . این سیستم ها با وارد آوردن اندک فشاری به پدال ترمز فعال شده و بهترین نتیجه را در اختیار راننده قرار می دهند.
● سیستم ترمزهای هیدرولیک و ABS‌
ترمزهای هیدرولیک از سیستم‌های مطمئن‌ ترمز محسوب می‌شود. اما این سیستم در ابتدا دارای عیب‌های بزرگی بود. اگر هر گاه به دلیلی، شکستگی جزئی در یکی از لوله‌های ترمزها به وجود می‌آمد در اثر نشت مایع ترمز یا وارد شدن هوا در سیستم، تمام سیستم ترمز از حالت فعالیت خود بیرون آمده و خطرآفرین می‌شد.
برای از میان برداشتن این عیب، خودروسازان و شرکت‌های تولید‌کننده سیستم‌های ترمز مجبور به تقسیم کردن نیروی ترمز از طریق فشار هیدرولیک به دو بخش شدند. یکی از این بخش‌ها به چرخ‌های جلو و دیگری به بخش‌های عقب فشار وارد می‌آورد طراحی و تولید این سیستم جدید بسیار مثبت بود، ولی به نظر می‌رسید آنچنان از خطرات احتمالی آن نمی‌کاست، چرا که در این صورت ایجاد شکستگی در لوله‌های ترمز جلو و قفل یا بلوکه‌کردن چرخ‌های عقب، خودرو به شدت به دور خود چرخیده و از کنترل خارج می‌شد. اما سوئدی‌ها راه‌حل این مشکل را پیدا کردند.
کمپانی (ساب) SAAB ترمزهای هیدرولیک دو کاناله به صورت ضربدری را طراحی و تولید کرد به این صورت که چرخ سمت راست جلو به همراه چرخ‌سمت چپ عقب از یک کانال و چرخ سمت چپ جلو به همراه چرخ سمت راست عقب از کانال دیگر تغذیه می‌شدند.
ولی کمپانی‌‌های خودروسازی ولوو و بی‌ام‌و بر روی طرح نسبتا بهتری کار کردند به این ترتیب که با هر دو چرخ جلو هر کدام از یک کانال تغذیه می‌شدند چرخ‌های عقب نیز از کانال مستقلی بهره می‌بردند. در این صورت در اثر بروز اشکال یا شکستگی در یکی از لوله‌های هیدرولیک چرخ‌ها تنها همان چرخ بود که قابلیت ترمزگیری را از دست می‌داد و در کنترل خودرو اشکال عمده‌‌ای پیش نمی‌آمد اما سیستم ترمز در خودروها نیز در دنیا به سرعت دیگر بخش‌ها رشد داشت و خوشبختانه در حال حاضر ترمزهای سه و چهارکاناله ضد بلوکه ABS در بیشتر خودروها به صورت استاندارد وجود دارد.
● طرز کار ترمز ABS
ترمزهای ABS در بیان ساده دستگاهی الکترونیکی هستند که در هنگام ترمزگیری باکنترل فشار (قطع و وصل کردن فشار) هیدرولیک در کسری از ثانیه ارتباط لنت را با دیسک یا کاسه برقرار و قطع می‌کنند و تکرار سریع و مداوم این عمل باعث از میان رفتن حالت بلوکه کردن یا قفل کردن ترمزها می‌شود.
اهمیت این گونه ترمزها نیز بیشتر در سطوح خیس و لغزنده یا ترمزگیری در سرعت‌های بالا بیشتر نمایان می‌شود. در این گونه موارد راننده از کنترل کامل بر روی وسائل نقلیه خود برخوردار است و اما شاید بتوان گفت تنها نکته منفی در مورد ترمزهای ABS صدای نسبتا شدید آنها در هنگام ترمزگیری بر روی سطوح بسیار لغزنده است.
این صدای لرزان که به درون کابین نفوذ می‌کند و زیر پدال ترمز حس و شنیده می‌شود راننده‌ای را که تجربه ترمزگیری در این شرایط ندارد به اشتباه می‌اندازد که احتمالا قسمتی از سیستم ترمز خودرواش در حال خرد شدن است و به همین دلیل راننده ممکن است به اشتباه از فشار پای خود بر روی پدال ترمز بکاهد. به تازگی استفاده از سیستم‌های کمکی و تقویت کننده الکترونیکی و مکانیکی نیز برای هر چه بهتر کردن فعالیت ترمزها بر روی انواع خودروهای جدید به کار گرفته می‌شود این سیستم‌ها با وارد آوردن اندک فشاری به پدال ترمز فعال شده و بهترین نتیجه را در اختیار راننده قرار می‌دهد.
● ترمزگیری صحیح با ABS
در شرایط بحرانی (مواجه شدن با موانع) فورا پدال کلاچ را گرفته و با تمام نیرو به طور مداوم روی پدال ترمز فشار دهید.در این زمان ABS شروع به کار کرده و شما قادر خواهید بود خودروی خود را در مسیر دلخواه هدایت کرده و از برخورد با موانع جلوگیری کنید.
● دو قانون مهم هنگام ترمزگیری با سیستم ABS
۱) فورا کلاچ را بگیرید و با تمام نیرو روی پدال ترمز به طور مداوم فشار دهید.
۲) با وجود ترمزگیری کامل، خودرو را در مسیر دلخواه هدایت کنید.
● لامپ هشدار دهنده ABS
از ویژگی‌های اصلی سیستم ABS این است که دایما خود را به صورت الکترونیکی کنترل می‌کند. روی صفحه نمایش دهنده‌ها مقابل راننده یک لامپ هشدار دهنده وجود دارد که روی آن کلمه ANTI-LOCK نوشته شده است. هر گاه اشکالی در عملکرد سیستم ABS ایجاد شود این لامپ روشن خواهد شد. هنگام روشن شدن خودرو این لامپ حدود چهار ثانیه روشن خواهد شد که در این زمان سیستم مشغول کنترل کردن خود است. در صورت خاموش شدن لامپ سیستم عملکرد صحیح خود را داشته و در غیر این صورت روشن ماندن لامپ هشدار دهنده چه قبل از حرکت و چه هنگام حرکت خودرو راننده را از بروز اشکال آگاه خواهد کرد.
● مزایای سیستم ABS
سیستم ترمز مجهز به ABS قادر است وضعیت ایمن‌تری را برای خودرو ایجاد کند.
کاهش خط قرمز افزایش پایداری خودرو در جاده‌های لغزنده افزایش کنترل فرمان کاهش اثر شرایط متفاوت جاده بر روی لاستیک‌ها، کاهش‌ مقدار لرزش لاستیک و سیستم تعلیق در ترمز و پایداری خودرو در جاده‌های ناهمگن به هنگام ترمز شدید از فواید این سیستم است.
● نکات ایمنی
با این که سیستم ABS دارای ایمنی بالایی است، ولی وجود آن در خودرو نباید باعث سرپیچی راننده از رعایت مقررات رانندگی به خصوص سرعت‌های غیرمجاز، رعایت نکردن فاصله ایمنی و سرعت مناسب در پیچ‌ها شود.به عبارت دیگر بهره‌مندی از سیستم‌های ایمنی به معنای نادیده گرفتن ایمنی نیست. انجام تغییرات شخصی در خودرو (مثلا ترمز، بدنه‌ها و یا چرخ‌ها) می‌تواند بر عملکرد سیستم ABS تاثیر منفی بگذارد. با وجود این در حال حاضر سیستم ترمز ABS مطمئن‌‌ترین ترمزی است که تکنولوژی آن در صنعت خودروی ما وارد شده است و شاید روزی شاهد باشیم که با بالا رفتن تقاضای عمومی برای خودروهای مجهز به ترمز ABS اعمال فشار از سوی راهنمایی و رانندگی دیگر خودرویی بدون ترمز ABS تولید و عرضه نشود

MCI
01-09-2009, 13:43
فن آوری ترمزهای ضد قفل (ABS)
اين سيستم ها باعث می شوند که چرخها در هنگام ترمز گرفتن ، به طور ناگهانی قفل نشوند
اگر شما هم رانندگی در روزهای برفی و بارانی را تجربه کرده ايد ، حتما" به خوبی می دانيد هدايت خودرو در جاده های لغزنده بخصوص زمان توقفهای ناگهانی ، تا چه حد مشکل و دردسر ساز و البته در بسياری از موارد ؛ غير ممکن است . در چنين مواقعی به دليل قفل شدن چرخها ، خودرو بر سطح لغزنده خيابان همچنان به حرکت ادامه می دهد ، به طوريکه علاوه بر افزايش زمان توقف ، کنترل ان نيز بسيار مشکل خواهد شد.آمار هم نشان می دهد بخش عمده ای از تصادفات جاده ای مربوط به همين نقص فنی در سيستم ترمزهاست. تلاش متخصصان برای رفع اين نقيصه ، منجر به پديد امدن ترمزهای ضد قفل يا همان سيستم معروف ABS شده است ، ترمزهايی که به دليل عملکرد منحصر به فرد و کارايی بالای خود ، به سرعت جايگزين سيستم های رايج امروزی می شوند و پيش بينی می شود تا چند سال آينده شاهد به کارگيری انها در بيشتر وسايل نقليه باشيم .ترمزهاي ABS از 4 قسمت عمده زير تشکيل می شوند : 1- سنسورهای سرعت که زمان قفل شدن چرخها را نمايش می دهند و با قرار گرفتن در هر چرخ و یا دیفرانسیل اين اطلاعات را ارسال می کند.
2- سوپاپها که معمولا" در 3 موقعيت عمل میکنند:
در وضعيت اول کاملا" باز هستند و فشار سيلندر اصلی را به داخل ترمز می فرستند ، در حالت دوم دريچه سوپاپها بسته می شوند و ترمز از سيلندر اصلی جدا می شود . اين کار ، از افزايش بيش از حد فشار داخل ترمز که راننده را به اعمال نيروی بيشتری روی پدال وادار می کند ، جلوگيری می نمايد. در موقعيت سوم ، سوپاپها مقداری از فشار را از طريق ترمز خارج می کنند.
3- از ان جا که سوپاپها مقداری از فشار خود را از طريق ترمز گيری از دست می دهند . نقصان فشار ، با استفاده از پمپ جبران می شود . 4- چهارمين بخش سيستم ، يک دستگاه کنترل کننده است که به عنوان رايانه کوچکی در خودرو عمل می کند و سنسورهای سرعت و سوپاپها را تنظيم می کند.
نحوه عملکرد سيستم های ABS با وجود الگوريتم های متفاوتی که برای انها تعريف شده ، بسيار ساده و ابتدايی است . چناچه شما خودروی خود را که از سيستم ABS استفاده نمیکند ، به جای توقف ناگهانی ، با فشار چندين بار پا روی پدال ترمز متوقف کنيد ، همان کار ترمز های ضد قفل را انجام داده ايد ، با اين تفاوت که در يک سيستم ABS ، تمامی اين کارها خودکار صورت می گيرد . در معمولترين شکل ، اين کار دستگاه کنترل کننده سنسورهای سرعت را در همه حال تحت نظارت خود قرار می دهد و هر کاهش سرعت ناگهانی و خارج از قاعده را ثبت میکند همانطور که میدانيد ، هر چرخ خودرو ، دقيقا" پيش از قفل شدن با يک کاهش سرعت ناگهانی مواجه می شود . اگر اين کاهش سرعتها کنترل نشوند ، چرخ خيلی سريعتر از آنکه بتواند متوقف شود ، قفل می شود .
اگر خودروی شما با استفاده از سيستم ABS کار می کند ، حتما" تکانهای بسيار کوچک پدال ترمز را زير پای خود احساس کرده ايد ، اين تپشها به دليل باز و بسته شدن سريع سوپاپاهاست .
به طوری که در برخی از اين سيستم ها ، اين چرخه تا 15 بار در هر ثانيه تکرار می شود.

درجه بندی ترمزهای ضد قفل هم مانند شيوه عمل انها با استفاده از روشهای متعددی صورت می گيرد ، اما به طور معمول ، طبقه بندی بر اساس تعداد مجرا ها ، سوپاپاهای مجزا برای هر چرخ و نيز تعداد سنسورهای سرعت ، يکی از رايج ترين اين روشهاست. بر اين اساس، سيستمهای ABS را به 3 دسته :
- سيستمهای با 4 مجرا و 4 سنسور و سيستم های با 3 مجرا و 3 سنسور و سيستمهای با يک مجرا و يک سنسور تقسيم می کنند .،
در نوع اول : ( که بهترين شکل ترمزهای ABS است ، هر کدام از چرخها به طور مجزا با يک سنسور و يک سوپاپ کنترل می شوند.)
در نوع دوم : ( 2 چرخ جلويی به طور مجزا کنترل می شود ، اما برای چرخهای عقبی تنها يک سوپاپ و سنسور سرعتی در محور عقبی خودرو قرار می گيرد. )
در نوع سوم : ( کنترل چرخهای فقط از طريق محور چرخهای پشتی و از طريق يک سنسور و سوپاپ انجام می پذيرد.)
مزيت گروه اول ، نسبت به 2 گروه بعدی ، در اين است که هر 4 چرخ ، به طور مجزا کنترل می شود و بدين ترتيب ، علاوه بر استفاده از حداکثر نيروی ترمز برای هر چرخ ، از قفل شدن انها پيش از توقف کامل جلوگيری می شود ، در حالی که در 2 نوع بعدی ممکن است برخی چرخها پيش از رسيدن به توقف کامل قفل شوند.

Ahmad-Ra
01-09-2009, 13:46
سلامم ... ما یه پراید گرفتیم هیدرولیک دار.. البته کلی بخوای حساب کنی زیاد هیدرولیک مچ نیست رو پراید.. خود ما دردسر داریم سرش.. تا اخر بخوای بچرخونی که جیر جیر صدا میده بردیم نمایندگی گفت تسمه شل هست اونو درست کرد باز 2 روز بعدش صدا داد.. ولی خب abs هم میگن راهنمایی رانندگی کم کم داریه اجباری میکنه که رو ماشین باشه...

MCI
01-09-2009, 13:48
آشنايي با سيستم ترمز ABS
سیستم ترمز ABS بهترین راه برای ایمن ساختن ترمز وسایل نقلیه موتوری با سیستم‌های ترمز هیدرولیک است.
ترمز Abs دستگاهي الكترونيكي است كه در هنگام ترمزگيري با كنترل فشار (قطع و وصل كردن فشار) هيدروليك در كسري از ثانيه ارتباط لنت را با ديسك يا كاسه برقرار و قطع مي‌كند.

تكرار سريع و مداوم اين عمل باعث از ميان رفتن حالت بلوكه كردن يا قفل كردن ترمزها مي‌شود.

اهميت اين گونه ترمزها بيشتر در سطوح خيس و لغزنده يا ترمزگيري در سرعت‌هاي بالا بيشتر نمايان مي‌شود. در اين گونه موارد راننده از كنترل كامل روي وسائل نقليه خود برخوردار است.

نكته منفي در مورد ترمزهاي Abs صداي نسبتا شديد آنها در هنگام ترمزگيري روي سطوح بسيار لغزنده است.

file:///D:/آشنايي%20با%20سيستم%20ترمز%20ABS_ files/29169_363.jpg
در خودروهایی که فاقد ترمز ABS می‌باشند وقتی راننده پای خود را روی پدال ترمز بطور ناگهانی فشار دهد در صورتی که جاده لغزنده باشد، خودرو تعادل خود را از دست خواهد داد اما سیستم ترمز ABS این نقص را برطرف کرده و اجازه قفل شدن کامل به چرخ را نمی‌دهد.

اين سيستم باعث می‌شود که خودرو هم تعادل خود را از دست ندهد و هم سریعتر ترمز کند و بایستد.

بايد توجه داشت، در شرايط بحراني (مواجه شدن با موانع) فورا پدال كلاچ را گرفته و با تمام نيرو به طور مداوم روي پدال ترمز فشار دهيد.

file:///D:/آشنايي%20با%20سيستم%20ترمز%20ABS_ files/29168_800.jpg
در اين زمان Abs شروع به كار كرده و شما قادر خواهيد بود خودروي خود را در مسير دلخواه هدايت كرده و از برخورد با موانع جلوگيري كنيد.

سيستم ترمز مجهز به Abs قادر است وضعيت ايمن‌تري را براي خودرو ايجاد كند.

كاهش خط قرمز افزايش پايداري خودرو در جاده‌هاي لغزنده افزايش كنترل فرمان كاهش اثر شرايط متفاوت جاده روي لاستيك‌ها، كاهش‌ مقدار لرزش لاستيك و سيستم تعليق در ترمز و پايداري خودرو در جاده‌هاي ناهمگن به هنگام ترمز شديد از فوايد اين سيستم است.

با اين كه سيستم Abs داراي ايمني بالايي است، ولي وجود آن در خودرو نبايد باعث سرپيچي راننده از رعايت مقررات رانندگي به خصوص سرعت‌هاي غيرمجاز، رعايت نكردن فاصله ايمني و سرعت مناسب در پيچ‌ها شود.

انجام تغييرات شخصي در خودرو (مثلا ترمز، بدنه‌ها و يا چرخ‌ها) مي‌تواند بر عملكرد سيستم Abs تاثير منفي بگذارد.

file:///D:/آشنايي%20با%20سيستم%20ترمز%20ABS_ files/29170_117.jpg
اجزای سیستم ترمز ABS:
واحد کنترل الکترونیکی یا ECU
واحد کنترل هیدرولیکی یا HCU
پمپ
سیلندر اصلی
سلونوئیدها
انبارها اکومولاتورها
سنسورهای سرعت
سایر تجهیزات ورودی واحد
کنترل الکترونیک

mkhavari2000
01-09-2009, 23:11
فکر میکنم چهار کاناله بودن ربطی به abs نداره و مربوط به ebd باشه که این سیستم با تشخصی میزان فشار روی هر چرخ قدرت بیشتری رو برای توقف مصرف میکنه و چرخی که روش بیشتر فشار باشه بیشتر بهش روغن تزریق میکنه و پراید ها هم ebd رو ندارند
با توجه به وزن کم پراید و پایداری کمتر abs خیلی بیشتر روی پراید نیاز هست تا هیدرولیک چون فرمون پراید با توجه به چرخ های کوچیکش خیلی سفت نیست
من خودم با پراید توی شرایط بد و یخبندان جاده رانندگی کردم و با سرعت 20 تا که ترمز میگرفتم ماشین از کنترل خارج میشد و میدیدم که ماشین هایی که abs داشتند از کنارم راحت با سرعت 60 تا رد میشدند و به راحتی با ترمز کنترل میشدند

irinn65
04-01-2010, 03:20
عزیزم چرا اینقدر بحث می کنید سایپا 111(مروارید)بگیر هم هیدرولیکه هم ای بی اس داره تمام
در ضمن اگه تا عید صبر کنی همه دیگه هیدو ای بی اس دارن

hamed malekpour
04-01-2010, 12:05
پرايد absبهتره فرمان هيدروليك به چه دردي مي خوره .

rozy_1500
08-01-2010, 22:31
نمیدونم قفل نشدن فرمون هیدرولیک پراید در سرعت بالا چقدر میتونه خطر ساز بشه
ولی پراید هیدرولیک واقعا عالیه اینو خودم تجربه کردم
اما اینجوری که از ABS پراید شنیدم(تجربه نکردم) زیاد کار آمد نیست و بعضی جاها خطر ساز هم شده

اگه من بودم فقط هیدرولیک میکردم

در ضمن متاسفانه اجباری شده که تمام ماشینا باید ABS باشن
که من در این مورد با پراید مخالفم
حد اقل بیخال پراید شید بزارید اختیاری باشه