PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كم كاري تیروئيد در بارداري

babak_bavar
24-08-2009, 06:51
با سلام همسرم 26 ساله چند سال است بدليل كم كاري تروئيد روزي يك عدد قرص لووتيروكسين استفاده مي كند. 1ماه قبل به توصيه پزشك به دليل اينكه TSH 0.3 بود و بنا به توصيه پزشك جمعه ديگه قرص نمي خوره و در عوض 5شنبه ها 1.5 استفاده ميكنه.در آزمايش اخير TSH به 0.2نزول كرده و ايشون الان در هفته 8 بارداري هستند و بسيار نگران نظر شما چيه؟babak_bavar@yahoo.com

morsadr
24-08-2009, 14:51
دوست عزيز هورمون تيروييد يكي از مهمترين هورمونهايي است كه در پروسه رشد جنين و نوزاد نقش اساسي دارد و كمبود آن مي تواند مشكلاتي را ايجاد كند. در مورد همسر شما با توجه با اينكه TSH ايشان پايين آمده است اين نشانه اين است كه ميزان لووتيروكسين مصرفي ايشان كمي زياد است وشايد نياز به كاهش دوز مصرفي آن باشد. به نظر بنده شما حتما با متخصصين غدد وزنان زايمان مشورت بفرماييد.
آزمايشات اوليه ايشان كه بدنبال ان لووتيروكسين شروع شده است را اينجا بگذاريد تا بتوان نظر بهتري داد.

D@RIUSH
25-08-2009, 14:39
سلام دوست عزیز رنج طبیعی تیروئید از 0.4 تا 6.21 هست.. خانم شما هیپو تیروئید است یا همون کم کاری تیروئید داره.. مصرف قرص تیروئید به خصوص در دوران بارداری خیلی مهمه.. البته من هفته ی پیش با یکی از همکارام که متخصص زنانه در مورد تیروئید حرف شد گفت که 0.1 کمتر از رنج نرمال رو نمی گیم کم کار.. البته نظر ایشون این بود.. بازم حتما به متخصص مراجعه کنید

morsadr
26-08-2009, 14:10
سلام دوست عزیز رنج طبیعی تیروئید از 0.4 تا 6.21 هست.. خانم شما هیپو تیروئید است یا همون کم کاری تیروئید داره.. مصرف قرص تیروئید به خصوص در دوران بارداری خیلی مهمه.. البته من هفته ی پیش با یکی از همکارام که متخصص زنانه در مورد تیروئید حرف شد گفت که 0.1 کمتر از رنج نرمال رو نمی گیم کم کار.. البته نظر ایشون این بود.. بازم حتما به متخصص مراجعه کنید

دوست عزيز فكر مي كنم يك جاي كار را اشتباه كرده ايد در مورد اعدادي كه شما مي فرماييد اين رنج 0.4تا 6.21 رنج TSH است و كم بودن آن دليل به كم كاري تيروييد يا هيپوتيروييدي نيست بلكه دقيقا بر عكس اين عدد كه پايين تر از نرمال است نشانه زياد بودن هورمون تيروييد مي باشد. TSH هورمون تيروييد نيست بلكه هورموني است كه از هيپوفيز ترشح مي شود و محرك غده تيروييد براي ترشح هورمون خود كه همان تيروكسين است مي باشد. پس وقتي كه غده تيروييد ميزان زيادي تيروكسين ترشح كند ( پر كاري تيروييد) و يا اين هورمون بصورت اضافه از خارج بدن بصورت قرص وارد بدن شود ( مصرف قرص لووتيروكسين) اين اضافه هورمون موجود در بدن بصورت فيدبك منفي باعث مهار شدن ترشح TSH از هيپوفيز مي شود و بالعكس كم بودن ميزان تيروكسين در بدن باعث افزايش جبراني ترشح TSH مي شود تا غده تيروييد را بيشتر تحريك به ترشح تيروكسين كند تا ميزان تيروكسين به طبيعي نزديك شود. بنا براين در كم كاري تيروييد TSH بالا و در پر كاري تيروييد TSH پايين ميباشد.

babak_bavar
29-08-2009, 07:36
با سلام
حدود دو هفته پيش پس از مراجعه به متخصص غدد ايشان نيز دوز دارو را بالا تشخيص داده و ميزان مصرف قبلي بصورت يك روز در ميان يك روز قرص كامل و يك روز نصف قرص تغيير دادند و توصيه كردند جهت تعيين تاثير اين تغيير در TSH يك ماه ديگر آزمايش خون انجام شود.هرچند من به دليل حساسيت زماني و موقعيت همسرم تصميم گرفتم حوالي 2 هفته بعد آزمايش انجام دهند تا از تغيير T4 غافل نشويم.حال اين سئوال برايمان مطرح است كه آيا كم كاري ايشان رو به درمان است كه دوز قبلي دارو براي ايشان زياد مي باشد؟(درحالي كه در دروان بارداري بايد نياز به دارو بخاطر جنين بيشتر مي شد؟ .چون ايشان حدود 11 است است كه اين دارو را مصرف ميكنند(يك قرص در روز) و تا يكي دو سال پيش هر 3 ايتم نرمال بوده اند.آزمايشان اوليه ايشان هم در دست نيست چون مربوط به حدود 11 سال پيش انجام شده اند.اميدوارم در آزمايش جديد هر سه ايتم نرمال باشند.لطفا به سئوال مذكور پاسخ دهيد؟
با تشكر بسيار

morsadr
29-08-2009, 14:52
با سلام
حدود دو هفته پيش پس از مراجعه به متخصص غدد ايشان نيز دوز دارو را بالا تشخيص داده و ميزان مصرف قبلي بصورت يك روز در ميان يك روز قرص كامل و يك روز نصف قرص تغيير دادند و توصيه كردند جهت تعيين تاثير اين تغيير در TSH يك ماه ديگر آزمايش خون انجام شود.هرچند من به دليل حساسيت زماني و موقعيت همسرم تصميم گرفتم حوالي 2 هفته بعد آزمايش انجام دهند تا از تغيير T4 غافل نشويم.حال اين سئوال برايمان مطرح است كه آيا كم كاري ايشان رو به درمان است كه دوز قبلي دارو براي ايشان زياد مي باشد؟(درحالي كه در دروان بارداري بايد نياز به دارو بخاطر جنين بيشتر مي شد؟ .چون ايشان حدود 11 است است كه اين دارو را مصرف ميكنند(يك قرص در روز) و تا يكي دو سال پيش هر 3 ايتم نرمال بوده اند.آزمايشان اوليه ايشان هم در دست نيست چون مربوط به حدود 11 سال پيش انجام شده اند.اميدوارم در آزمايش جديد هر سه ايتم نرمال باشند.لطفا به سئوال مذكور پاسخ دهيد؟
با تشكر بسيار

دوست عزيز با توجه به نظر پزشك متخصص و كاهشيزان دارو اينطور به نظر ميرسد كه مشكل ايشان چندان حاد نيست وانشا الله رو به بهبود . البته نرمال بودن T4 اهميت كمتري نسبت به TSH دارد و معمولا پيگيري و تغيير درمان را با تغيرات TSH انجام ميدهند.
نكته اي كه به ذهن ميرسد علت شروع لووتيروكسين مي باشد كه گاهي اوقات فرد بدون آنكه كم كاري تيروييد داشته باشد به علتي ديگر مثل گواتر (بزرگي غده تيروييد بدون اختلال در عملكرد آن) دارو شروع مي شود در هر صورت وجود ازمايشات قبلي از اين جنبه كمك كننده بودند.
شما آزمايشات جديد را قرار دهيد تا تصميم گرفته شود.

babak_bavar
30-08-2009, 10:08
با سلام
سه آزمايش آخر ايشان را با ذكر تاريخ انجام آزمايش حضورتان ارسال ميكنم.آيا ممكن است در كم كاري تيروئيد از شدتش عارضه با گذشت زمان كاسته شود؟ آيا شرايط فعلي براي ايشان و جنين كه در هفته 8 بارداري ميباشد بعنوان يك مادر كم كار خطر آفرين نيست؟
18/8/87 : T4=11 ,TSH=0.3
10/3/88:T3=0.9,T4=11.4,TSH=0.3
11/5/88:TSH=0.2
يادمه يكي از آزمايشات كه قبل از اينها بود tsh حدود 3.5 بود ولي يادم نيست t4چقدر بود واين مربوط به زمانيه كه يك قرص كامل در روز استفاده مي كردند.
با تشكر فراوان از شما

morsadr
31-08-2009, 14:41
با سلام
دوست عزيز تمام آزمايشاتي را كه گذاشته ايد طبيعي مي باشنند .
آزمايش آخر نيز بيانگر زياد بودن دوز دارو مي باشد و همانطور كه پزشك شما دستور داده اند شما با خيال راحت دوز دارو را پايين بياوريد.
با توجه به شرايط كنوني و عدم وجود كم كاري تيروييد در حال حاضر اين شرايط براي مادر و جنين كاملا طبيعي مي باشد و خطري هيچكدام را تهديد نمي كند.
TSH ايشان زماني كه 3.5 بوده است نيز مشكل خاصي وجود نداشته و طبيعي مي باشد.همانطور كه قبلا نيز گفتم در مورد كم كاري و همچنين پر كاري تيروييد TSH اهميت دارد و ميزان T4 در درجه دوم اهميت مي باشد.
در مورد اينكه آيا كم كاري رو به بهبود ميباشد يا خير بايد گفت كه اگر واقعا كم كاري وجود داشته و تشخيص اوليه ايشان درست انجام شده باشد ظاهرا فعلا ايشان در وضعيت طبيعي به سر ميبرند و بهبودي دور از انتظار نيست. ولي بنده در اصل ماجرا و تشخيص اوليه ايشان مشكوك ميباشم و شايد اصلا از ابتدا كم كاري وجود نداشته است و شروع دارو علت ديگري داشته است . لطفا از زمان شروع دارو وتشخيص كم كاري بيشتر صحبت بفر ماييد وعلايمي را كه ايشان داشته اند و همچنين وضعيت جسمي از نظر اضافه ويا كاهش وزن را بيان بفرماييد.

babak_bavar
07-09-2009, 06:52
با سلام و عرض تشكر
بعد از دستور پزشك متخصص مبني بر كاهش دوز لووتيروكسين بعد از سه هفته همسرم مجدداً آزمايش خون انجام داد و نيتيجه آن TSH:7 و T4:10.1 بود يعني از 0.2 به 7 تغيير كرده و 0.6 از حداكثر مقدار مجاز بيشتر شده.پزشك ايشان گفته بود كه 2 ماه ديگه آزمايش انجام بشه ولي ما زودتر انجام شد.نظرتون چيه؟بايد صبر ميكرديم يا اينكه الان دوز دارو كم شده؟

morsadr
07-09-2009, 13:54
احتمالا دوز دارو كم شده است .
شما جهت اصلاح دوز دارو بايد با نظر پزشك متخصصتان با چند آزمايش متوالي به دوز مطلوب برسيد.

lkaveh
26-09-2009, 09:19
سلام . من 33 ساله هستم و دچار کم کاری تیروئید هستم طبق نظر پزشکم روزانه نصف قرص لووتیروکسین(به استثنای یک روز در هفته) مصرف میکنم .مدت 4 هفته از بارداری من میگذره. آزمایش تیروئید دادم جوابش به شکل زیر بود میتونین منو راهنمایی کنید که این جواب آزمایش به چه صورت است؟
tsh=1.5 t4=9.7 t3=2.54
ممنون میشم اگه پاسخ منو بدین

mamal20000
08-04-2010, 17:30
با سلام من شدیدا دچار خشکی مو وزبری موهام شدم با توجه به پیشنهاد پزشک پوستم ازمایش هورمون دادم این جوابمه 26 سالم هست کسی مبتونه کمکtsh=1.2 t4=8.2 t3=1.5
فکری به من بکنه ممنونم کم کاری دارم یعنی ؟ من به خاطر کارم باید کامل سالم باشم اگه کسی هست کمک کنه

morsadr
09-04-2010, 20:59
[/COLOR]
با سلام من شدیدا دچار خشکی مو وزبری موهام شدم با توجه به پیشنهاد پزشک پوستم ازمایش هورمون دادم این جوابمه 26 سالم هست کسی مبتونه کمکtsh=1.2 t4=8.2 t3=1.5
فکری به من بکنه ممنونم کم کاری دارم یعنی ؟ من به خاطر کارم باید کامل سالم باشم اگه کسی هست کمک کنه

آزمایشات که کم کاری نشون نداده اند پس باید دنبال علل دیگر گشت.