PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : جواب آزمایش تالاسمی مینور

surena_iran2564
18-08-2009, 17:59
سلام
من چند وقت پیش یه آزمایش خون انجام دادم برای تشخیص اینکه آیا مینور هستم یا نه!
لطفآ بگید کدو قسمت های آزمایش رو بزارم تا بتونم نظر قطعی رو بگیرم؟ electropuoresis هم هست که نتایجش به صورت زیر هست:
HBA 96.2 *** 96.9
HBF 1.0 *** 0.9
HBA2 2.8 *** 2.2
از راست اولی برای آزمایش دو سال پیش هست و دومی یک ماه پیش
یه سری نتایج دیگه هم مثل M.C.V در هردو آزمایش 75 هست.
و HBA1 در آزمایش دو سال پیش 96.9 و در آزمایش جدید 96.2
اگه چیزای دیگه هم لازمه لطفآ بگید تا بزارم
گروه خونیم هم A+ هستش.
ممنون

AAKOJ
18-08-2009, 23:08
سلام
من چند وقت پیش یه آزمایش خون انجام دادم برای تشخیص اینکه آیا مینور هستم یا نه!
لطفآ بگید کدو قسمت های آزمایش رو بزارم تا بتونم نظر قطعی رو بگیرم؟ electropuoresis هم هست که نتایجش به صورت زیر هست:
HBA 96.2 *** 96.9
HBF 1.0 *** 0.9
HBA2 2.8 *** 2.2
از راست اولی برای آزمایش دو سال پیش هست و دومی یک ماه پیش
یه سری نتایج دیگه هم مثل M.C.V در هردو آزمایش 75 هست.
و HBA1 در آزمایش دو سال پیش 96.9 و در آزمایش جدید 96.2
اگه چیزای دیگه هم لازمه لطفآ بگید تا بزارم
گروه خونیم هم A+ هستش.
ممنون
سلام دوست عزیز
لطف کنید مقدار MCHC , , HCT , RBC , MCV , MCH , HB را ذکر کنید . اگر مقدار RT (رتیکولوسیت ) هم است ذکر کنید
کم خونی فقر اهن دارین یا نه ؟ قرص اهن به شما تجویز شده است یا نه ؟

surena_iran2564
19-08-2009, 00:12
جواب آزمایش :
دوسال پیش*****1 ماه پیش!!

M.C.V……..75***** 75

M.C.H……..25.9*****24.4

M.C.H.C……..34.7*****32.4

R.B.C……..5.58*****5.69

Hb A1……..96.2*****96.9

Hb A2……..2.2*****2.8

Hb F……..1.0*****0.9

HCT……..41.6

RT هم نداره.
کم خونی فقر آهن هم ندارم..

surena_iran2564
19-08-2009, 00:48
عکس از کل جواب آزمایش:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

AAKOJ
19-08-2009, 03:31
جواب آزمایش :

M.C.V……..75***** 75

M.C.H……..25.9*****24.4

M.C.H.C……..34.7*****32.4

R.B.C……..5.58*****5.69

Hb A1……..96.2*****96.9

Hb A2……..2.2*****2.8

Hb F……..1.0*****0.9

HCT……..41.6

RT هم نداره.
خیلی ممنون
با توجه به اندیکس های آزمایشی و اطلاعات ناچیزم ، می توان تالاسمی مینور را تا حدی حدس زد اما نیاز به برسی بیشتر توسط فوق تخصص هماتولوزی دارد .
با توجه به این نکات فکر کنم جواب شما مثبت است :
کلا در تالاسمی ها مقدار MCV , MCH کاهش میابد که با توجه به آزمایش کمتر از رنج نرمال هستند (بستگی به جنس بیمار هم دارد ) . کم بودن پایین هموگلوبین هم تصدیق کننده MCH پایین شما است . کلا در مینور فرد علائم بالینی خاصی ندارد ولی در اندیکسهای آزمایشگاهی خودش را نشان میدهد که یکی از این علائم کم خونی خفیف است که در مورد شما صدق میکند (پایین بودن هماتوکریت - پایین بودم میزان هموگلوبین ) و با توجه به اینکه میزان فریتین و اهن سرم هم چیزی خاصی را نشان نمی دهد و خودتان هم از قرص اهن استفاده نمی کنید مزید علت میشود .
مقدار گلبولهای قرمز شما نسبت به هموگلوبین خونتان بیشتر است که این هم یکی دیگر از نشانه های مینور است . به همین خاطر مقدار رتیکولوسیت را هم اگر شمارش میکردند ، نتایج بهتری به دست میآمد .
نکته دیگر میزان آنیزوسیتوژی گلبولهای قرمز است که ملایم گزارش شده است و این هم میتواند دلیل مینور باشد .
با توجه به الکتروفروز هم مقدار بسایر جزئی HB F افزایش نشان میدهد (نسبت به آزمایش قبلی ) وسایر هموگلوبین ها در رنج طبیعی هستند و چیز خاصی درک نمی شود .

من خودم شخصا پایین بودن MCV و بالا بودن مقدار RBC را دلیل محمکی برای مینور بودن شما میدانم . هر چند که اندیکس های تست شما کاملا لب مرز هستند و نتیجه گیزی را سخت میکند

در پایان دوست عزیز ، فقط این نوشته ها بر اساس نتیجه آزمایش و اطلاعات ناچیز بنده است و برای اینکه هیچ گونه شبه ای نداشته باشین با یک متخصص حتما مشورت فرمائید . همچنین اگر جواب شما هم مثبت شد (ایشا الله که به خیر بگذره ) اصلا مشکلی ندارید و فقط نکته قبل از ازدواج را باید رعایت کنید .
فکر کنم جای این دو تا را هم اشتباه نوشتین : Hb A2……..2.2*****2.8
موفق باشین

surena_iran2564
19-08-2009, 15:55
ممنون از جواب شما
مقایسه آزمایش جدید و قبلی نمیتونه توجیه خاصی داشته باشه برای افزایش M.C.H ؟؟؟
در قبلی 24.4 بود و حالا 25.9 شده و رنج نرمال از از 26 شروع میشه آیا نمیشه گفت شاید بعد از مدتی به رنج نرمال برسه؟؟راه خاصی برای افزایشش نیست؟

AAKOJ
20-08-2009, 14:02
ممنون از جواب شما
مقایسه آزمایش جدید و قبلی نمیتونه توجیه خاصی داشته باشه برای افزایش M.C.H ؟؟؟
در قبلی 24.4 بود و حالا 25.9 شده و رنج نرمال از از 26 شروع میشه آیا نمیشه گفت شاید بعد از مدتی به رنج نرمال برسه؟؟راه خاصی برای افزایشش نیست؟
اگر چواب تست شما مثبت باشد ، فکر نمکینم که به مقدار نرمال برسد و یا اگر هم برسد در رنج های پایین قرار خواهد گرفت . چون MHC پایین یکی از نشانه های مینور است .
علت اینکه مقدار MCH افزایش یافته این است که مقدار MCH ( میانیگن هموگلوبین سلولی ) از تقسیم HB بر RBC به دست می آید . و طبق آزمایشات شما ، مقدار RBC کاهش یافته است و مقدار HB افزایش یافته است . (نسبت به تست قبلی ) به همین دلیل فکر می کنم که افزایش Mch طبیعی باشد . هر چند که ممکن است علل مهمتر و یا دیگری داشته باشد .
این در صورتی است که جواب تست شما یقیقا مثبت باشد .
اما اگر مشکلی نداشته باشین باید سایر راه هایی که باعث کم خونی در شما شده است برسی شود که علل گوناگونی را شامل می شود .

Samad_GH
22-08-2009, 00:03
سلام
باتوجه به جواب آزمایشتون و نرمال بودن کلیه اندیس ها میشه گفت:
تالاسمی مینور نیستید (HbA2 نرماله، درحالیکه در مینور بالا میره بین 5/3 تا 7)
فقرآهن هم ندارید (RDW نرماله، درحالی که تو فقرآهن بالا میره، ضمنا آهن سرم و TIBC شما هم نرماله)
فقط میمونه میکروسیت بودن گلبولهاتون (MCV پایین) که میتونه دلایل متعددی داشته باشه مثل مشکل تیروئید یا اختلال هورمونی و...
ضمنا گلبولهاتون کاملا نرموکروم هستند و علت پایین بودن MCH، اینه که متناسب با MCV تغییر میکنه و نرمال بودن MCHT، Hb و Hct تاییدی برهمین حرفه.
البته همونطور که دوست قبلی گفتن بهتر اینه که 1پزشک هم چک کنه، به دکتر آزمایشگاه هم نشون میدادید راهنماییتون میکرد.

surena_iran2564
22-08-2009, 10:01
ممنون از دوستان samad و AAKOJ
aakoj جان منظور از مثبت بودن رو متوجه نشدم.(چی تو تست اگه مثبت باشه؟؟؟)

در ضمن با توجه به عکسا اگه زحمتی نیست یه نظر هم در باره کل آزمایش بدین.وقسمتایی که نرمال نیست رو هم بهم بگین.
ممنون:20::20::20::

AAKOJ
22-08-2009, 11:35
ممنون از دوستان samad و AAKOJ
aakoj جان منظور از مثبت بودن رو متوجه نشدم.(چی تو تست اگه مثبت باشه؟؟؟)

در ضمن با توجه به عکسا اگه زحمتی نیست یه نظر هم در باره کل آزمایش بدین.وقسمتایی که نرمال نیست رو هم بهم بگین.
ممنون:20::20::20::
سلام دوست عزیز Samad_GH
از اطلاعاتی که قرار دادین تشکر میکنم
فقط می خواستم چند نکته را ذکر کنم :
درسته که در تالاسمی مقدار HBA2 افزایش می یابد (هر چند که در تالاسمی الفا مینور کاهش دارد )اما مقدار HBF هم افزایش ناچیزی دارد که در تست 0.1 درصد را نشان می دهد .
انیزوسیتوزی ملایم گلبول های قرمز را توجه فرمائین . بعدا فرمودین که مقدار MCH متانسب با MCV تغییر میکن در حالی که در هر دو تست مقدار MCV برابر با 75 است ولی مقادیر MCH افزایش یافته است .
هر چند که ممکن است من هم اشتباه کنم چون شاید تجربه کافی نداشته باشم اما فهمیدن اشتباهات هم باعث پیشرفت آدم می شود . پس سوئ تفاهمی نباشد و بیشتر برای دانستن سوالات خودم ااین بحثو مطرح کردم .

دوست عزیز surena_iran2564 در مورد اینکه فرمودین جواب مثبت : همانطور که بالا هم گفتم بر اساس اطلاعات بنده این نکته ها را دریافت می کنم ولی برای تشخیص نهایی باید یک متخصص هماتولوژی نظر دهند و جواب تست شما را از نظر تالاسمی مثبت ارزیابی کنند . منظور از مثبت بودن آزمایش ، مثبت بودن تالاسمی مینور شما بود .
در مورد سایر اندیکسهای شما ، به غیر از PH ادرار که زیاد است مشکلی ندارین . دکتر شما ، آزمایش هلیکو باکتر را برای بالا بودن PH نوشته بود (به علت مسدود کردن معده ) که با توجه به پایین بودن رنج ، مشکلی از بابات این باکتری هم ندارین . اما باید بالا بودن مقدار PH هم برسی شود .
موفق باشین

Samad_GH
22-08-2009, 13:45
بازم سلام
درمورد توضیحات AAKOJ عزیز باید عرض کنم که بنده قصد جسارت به احدی رو ندارم و فقط چیزهایی که بلدم رو میگم تا باهم بتونیم جواب سوال Sourena را بدیم:

1. RDW ایشون نرماله و آنیزوسایتوز ندارن، ضمن اینکه تصویر خون محیطی در بتا تالاسمی مینور میکروسیت هایپوکروم یکدست (RDW نرمال) است با Targeting (حالا هرچند ضعیف).

2. ایشون نمیتونن آلفا تالاسمی مینور باشن چون همونطور که خوتون فرمودین HbA2 در مینور کاهش داره درحالی که تو آزمایشهای ایشون A2 زیر رنج نرمال نیست. و از همه مهمتر اینکه ایشون الکتروفورز انجام دادن، خب اگه آلفا مینور بودن باید Fast Hb هم که درواقع همون Hb Bart بود رو نشون میداد (بین 2 تا 10 درصد)
آزمایشگاه HbA2 ایشون رو همونطور که تو کامنت توضیح داده به روش کروماتوگرافی هم چک کردن تا نرمال بودنش تایید بشه و جای نگرانی نمونه.

3. پارالل بودن MCV با MCH توجیه مولکولی داره (کنترل Transcription ژن زنجیره های گلوبین بواسطه حجم سلول(نه وزن سلول) انجام میشه و همیشه طوری صورت میگیره که 37-33 درصد از حجم هر RBC هموگلوبین باشه صرف نظر از اینکه چه وزنی از گلبول رو تشکیل بده) برای مثال تو آنمی مگالوبلاستیک که MCV بالاست MCH هم به حدود 56 درصد میرسه، درحالیکه اگه شما لام خون بیمار رو ببینید گلبول ها نرموکروم هستن یعنی همچنان همون 37-33 درصد هموگلوبین رو دارن و این درحالیه که HB , Hct و شمارش RBC دال بر آنمیک بودن بیماره. البته مواردی هم هست که MCV با MCH پارالل نباشن که جای بحثش اینجا نیست.

4. درمورد HbF هم باید عرض کنم که روش آزمایش الکتروفورز بوده و گاهی تو بعضی رفرانس ها رنج نرمال HbF به روش الکتروفورز رو زیر 2درصد بیان میکنن(فکرکنم تو کتاب هموگلوبین در سلامت و بیماری به نوشته پروفسور گوهری دیده باشم) هرچند بیشتر رفرانس ها میگن باید 1% و یا زیر 1% باشه. ایشون هم HbF نرمالی دارن.

5. با توجه به آزمایش ادرار مشخصه که آزمایش ادرار راندوم بوده (24 ساعته نبوده) و PH ادرار راندوم میتونه 4.5 تا 8 متغییر باشه، پس PH هم نرماله.

AAKOJ
22-08-2009, 15:17
بازم سلام
درمورد توضیحات AAKOJ عزیز باید عرض کنم که بنده قصد جسارت به احدی رو ندارم و فقط چیزهایی که بلدم رو میگم تا باهم بتونیم جواب سوال Sourena را بدیم:

1. RDW ایشون نرماله و آنیزوسایتوز ندارن، ضمن اینکه تصویر خون محیطی در بتا تالاسمی مینور میکروسیت هایپوکروم یکدست (RDW نرمال) است با Targeting (حالا هرچند ضعیف).

2. ایشون نمیتونن آلفا تالاسمی مینور باشن چون همونطور که خوتون فرمودین HbA2 در مینور کاهش داره درحالی که تو آزمایشهای ایشون A2 زیر رنج نرمال نیست. و از همه مهمتر اینکه ایشون الکتروفورز انجام دادن، خب اگه آلفا مینور بودن باید Fast Hb هم که درواقع همون Hb Bart بود رو نشون میداد (بین 2 تا 10 درصد)
آزمایشگاه HbA2 ایشون رو همونطور که تو کامنت توضیح داده به روش کروماتوگرافی هم چک کردن تا نرمال بودنش تایید بشه و جای نگرانی نمونه.

3. پارالل بودن MCV با MCH توجیه مولکولی داره (کنترل Transcription ژن زنجیره های گلوبین بواسطه حجم سلول(نه وزن سلول) انجام میشه و همیشه طوری صورت میگیره که 37-33 درصد از حجم هر RBC هموگلوبین باشه صرف نظر از اینکه چه وزنی از گلبول رو تشکیل بده) برای مثال تو آنمی مگالوبلاستیک که MCV بالاست MCH هم به حدود 56 درصد میرسه، درحالیکه اگه شما لام خون بیمار رو ببینید گلبول ها نرموکروم هستن یعنی همچنان همون 37-33 درصد هموگلوبین رو دارن و این درحالیه که HB , Hct و شمارش RBC دال بر آنمیک بودن بیماره. البته مواردی هم هست که MCV با MCH پارالل نباشن که جای بحثش اینجا نیست.

4. درمورد HbF هم باید عرض کنم که روش آزمایش الکتروفورز بوده و گاهی تو بعضی رفرانس ها رنج نرمال HbF به روش الکتروفورز رو زیر 2درصد بیان میکنن(فکرکنم تو کتاب هموگلوبین در سلامت و بیماری به نوشته پروفسور گوهری دیده باشم) هرچند بیشتر رفرانس ها میگن باید 1% و یا زیر 1% باشه. ایشون هم HbF نرمالی دارن.

5. با توجه به آزمایش ادرار مشخصه که آزمایش ادرار راندوم بوده (24 ساعته نبوده) و PH ادرار راندوم میتونه 4.5 تا 8 متغییر باشه، پس PH هم نرماله.
تشکر دوست عزیز
خیلی ممنون بسیاری از نکات کور را مشخص فرمودین .
در مورد ادرار هم فقط به علت اینکه مقادیر کاملا در سطح حداکثر بود و تست هلیکو باکتر را تجویز کردن ، شک کردم . اما از اطلاعات کامل شما تشکر میکنم
امیدوارم که مشکل surena_iran2564 خاصی نباشد .
موفق باشین

surena_iran2564
22-08-2009, 16:36
. دکتر شما ، آزمایش هلیکو باکتر را برای بالا بودن PH نوشته بود (به علت مسدود کردن معده ) که با توجه به پایین بودن رنج ، مشکلی از بابات این باکتری هم ندارین . اما باید بالا بودن مقدار PH هم برسی شود .
موفق باشین

ممنون از توضیحات 2 دوست عزیز
@};-
در باره باکتری معده من تو آزمایش 2 سال پبشم یه تستی مثبت بود که باکتری معده داشتم و الان آزمایش در دسترسم نیست تا شنبه
ولی اون موقع 40 تا کپسول و قرص دکتر بهم داد که خوردم و تو این آزمایش دیگه نداشتمش!فکر میکنم کپسولش تتراسایکلین بود.

morsadr
23-08-2009, 10:11
سلام دوستان
عجب بحث داغي؟؟؟
دوست عزيز نظر من به نظر دوست عزيزمون samad-GH نزديكه و به نظر بنده نتيجه اين آزمايشات در كل طبيعي است و بيماري تالاسمي مينور اصلا مطرح نمي باشد .به نظر من براي رسيدن به يك تشخيص مجموع علايم و شواهد را بايد در نظر گرفت وصرف غير طبيعي بودن يك اندكس خوني درست نيست كه يك برچسب بيماري به فرد بزنيم اون هم يك بيماري كه اهميت خاصي ندارد و در ضمن درمان خاصي هم ندارد . درست اين است كه ما تشخيص ها و درمان ها را بر اساس شكايات و ناراحتي بيمار انجام بدهيم نه صرفا يك تغيير كوچك آزمايشگاهي كه حتي خطا نيز ميتواند داشته باشد .به نظر بنده دوستمان surena نبايد نگران باشد و اطمينان داشته باشد كه از نظر خوني كاملا طبيعي ميباشد.
در مورد تست هليكو باكتر نيز تيتر آنتي بادي آن جنبه تشخيص قطعي ندارد و در صورت وجود علايم گاستريت و بالا بودن آنتي بادي احتمال عفونت با اين باكتري بالا خواهد بود ولي تست قطعي تشخيص آن تست تنفس مي باشد كه در حقيقت نشان مي دهد كه باكتري در جدار معده فعال ميباشد.:20:

morsadr
23-08-2009, 10:13
سلام دوستان
عجب بحث داغي؟؟؟
دوست عزيز نظر من به نظر دوست عزيزمون samad-GH نزديكه و به نظر بنده نتيجه اين آزمايشات در كل طبيعي است و بيماري تالاسمي مينور اصلا مطرح نمي باشد .به نظر من براي رسيدن به يك تشخيص مجموع علايم و شواهد را بايد در نظر گرفت وصرف غير طبيعي بودن يك اندكس خوني درست نيست كه يك برچسب بيماري به فرد بزنيم اون هم يك بيماري كه اهميت خاصي ندارد و در ضمن درمان خاصي هم ندارد . درست اين است كه ما تشخيص ها و درمان ها را بر اساس شكايات و ناراحتي بيمار انجام بدهيم نه صرفا يك تغيير كوچك آزمايشگاهي كه حتي خطا نيز ميتواند داشته باشد .به نظر بنده دوستمان surena نبايد نگران باشد و اطمينان داشته باشد كه از نظر خوني كاملا طبيعي ميباشد.
در مورد تست هليكو باكتر نيز تيتر آنتي بادي آن جنبه تشخيص قطعي ندارد و در صورت وجود علايم گاستريت و بالا بودن آنتي بادي احتمال عفونت با اين باكتري بالا خواهد بود ولي تست قطعي تشخيص آن تست تنفس مي باشد كه در حقيقت نشان مي دهد كه باكتري در جدار معده فعال ميباشد.:20:

eMer@lD
23-08-2009, 15:24
سلام.
انواع هموگولوبین و انواع تالاسمی در الگو های درمانی داریم. و طبق اون الگو تستهایی که روبروی من هست نوع تالاسمی نمره 1 رو نشون میده که البته این جدول باعث گم شدن کاربری مثل ما میشه و نمیشه قطعا نظر داد که آیا تالاسمی قطعیست یا نه!و در الگو اصلی 98 تا 100 درصد هست.
چون توضیح این زنجیره و روال مشاوره ای که با پزشک مربوط بوده در دیده مانبوده ..
بنابراین یه نظر کلی هم بنده میدم:
تست اول تالاسمی نمره a رو نشون میده و سروم آیرون معمولا وقتی در تست بالا میره میتونه تالاسمی بالا باشه..
باکتری موجوددر معده:anti.h.pyloriAb.lgG این باکتری در همه وجود داره. در بعضی افراد باعث میکروبزایی و بیماری میشه در بعضی افراد نه و ..

soil_mss
05-01-2010, 12:55
با سلام خدمت همه عزيزان
من تازه به اين جمع آمدم
لطفا اگر امكانش هست راهنماييم كنيد

در مورد تفسير نتايج آزمايشات خودم و همسرم (هر دو 28 ساله)

Me (Male)

WBC 7.1
RBC 5.22
Hemoglobin 17
hematocrite 46.6

MCV 89.3
MCH 32.6
MCHC 36.5
Platelets 217

My Wife

MCHC 36.2
Platelets 140
Cholestrol 220
َALT 50

بقيه موارد تو رنج طبيعي بودند براي آزمايش هر دومون. جسارتا ALT را هم بفرماييد مخفف چي هست؟ نشان دهنده چه هست؟

aminbrlee
15-08-2010, 19:37
با سلام
منم می خوام نتیجه آزمایشم رو انجا مطرح کنم
rbc 6.86
hemogolobin 16.9
hematocerit 48.7
mcv 71
mch 24.6
mchc 34.7
platelet 396

و همچنین من در حال حاضر به خاطر اینکه مشکل معده با باکتری h-pylori دارم دارم روزانه قرص های میترونیدازول
مبدونیدازول و کلیدونیوم و بیسموت و رانیتیدین و همچنین به خاطر اینکه با همسر آینده ام چند روزه پیش آزمایش خون دادم و من کم خون بودم به من و ایشون 1 ماه قرص آهن تجویز کردن
در مورد همسرم آیندم اونجوری که من یادمه همه موارد نرمال بودن فقط mch او 26.5 بود که گفتن باید 27 باشه
لطفا نظرتون رو بدین
ممنون

ehsan_update
16-08-2010, 00:58
با سلام خدمت همه عزيزان
من تازه به اين جمع آمدم
لطفا اگر امكانش هست راهنماييم كنيد

در مورد تفسير نتايج آزمايشات خودم و همسرم (هر دو 28 ساله)

Me (Male)

WBC 7.1
RBC 5.22
Hemoglobin 17
hematocrite 46.6

MCV 89.3
MCH 32.6
MCHC 36.5
Platelets 217

My Wife

MCHC 36.2
Platelets 140
Cholestrol 220
َALT 50

بقيه موارد تو رنج طبيعي بودند براي آزمايش هر دومون. جسارتا ALT را هم بفرماييد مخفف چي هست؟ نشان دهنده چه هست؟
ALT مخفف آلانین ترانس آمیناز هستش که اسم یه آنزیم کبدی هستش. افزایش اون در خون نشان دهنده آسیب کبدی است. مقداری هم که نوشتید زیاد واضح نیست و باید واحدش و مقادیر نورمالی که در برگ آزمایش نوشته رو هم اینجا مینوشتید چون مقادیر نورمال در همه آزمایشگاهها یکسان نیست.
میشه گفت خوشبختانه هر دوتون سالم هستید ولی همسرتون باید کمی در مورد کولسترول مواظب باشن و یه مقدار در رژیم غذاییشون کمتر از چربی و مواد کلسترول دار استفاده کنند. ( البته مقدار نورمالش 130 الی 250 هستش و نمیشه گفت جای نگرانیه)
براتون آرزوی خوشبختی دارم. :11:

ehsan_update
16-08-2010, 01:31
با سلام
منم می خوام نتیجه آزمایشم رو انجا مطرح کنم
rbc 6.86
hemogolobin 16.9
hematocerit 48.7
mcv 71
mch 24.6
mchc 34.7
platelet 396

و همچنین من در حال حاضر به خاطر اینکه مشکل معده با باکتری h-pylori دارم دارم روزانه قرص های میترونیدازول
مبدونیدازول و کلیدونیوم و بیسموت و رانیتیدین و همچنین به خاطر اینکه با همسر آینده ام چند روزه پیش آزمایش خون دادم و من کم خون بودم به من و ایشون 1 ماه قرص آهن تجویز کردن
در مورد همسرم آیندم اونجوری که من یادمه همه موارد نرمال بودن فقط mch او 26.5 بود که گفتن باید 27 باشه
لطفا نظرتون رو بدین
ممنون
در مورد همسرتون اگه سایر موارد آزمایششون نورمال باشه MCH=26.5 اصلا جای نگرانی نیست.
اما در مورد خودتون انداره گلوبولهای قرمزتون کوچیکه و تعدادشون زیاد و هموگلوبین طبیعیه نمیشه گفت آنمی فقر آهن دارید . من به تالاسمی مینور شک دارم. به نظر من تست الکتروفورز هموگلوبین و PBS و مقدار آهن سرم میتونه به تشخیص نهایی خیلی کمک کنه.
( در ضمن چون همسرتون سالمه شما حتی اگه به تالاسمی مینور هم مبتلا باشید جای نگرانی نیست)
خوش باشید.

aminbrlee
18-08-2010, 16:54
آیا امکان داره ماژور باشم؟

morsadr
18-08-2010, 18:08
آیا امکان داره ماژور باشم؟

خیر :41:
تالاسمی ماژور قطعا درسنین پایین علامت دار شده و تشخیص داده می شود . در ضمن در تالاسمی ماژور سطح هموگلوبین پایین تر می باشد و علائم همولیز وجود دارد

Life24
20-08-2010, 21:07
WBC 5.8 4.5-10
RBC 5.92 4.5-5.50
Hemoglobin 14 12-16
Hematocrit 44.8 36-48
MCV 75 80-94
MCH 24 27-31
MCHC 31 33-37

در مورد من چی؟

ehsan_update
21-08-2010, 02:13
WBC 5.8 4.5-10
RBC 5.92 4.5-5.50
Hemoglobin 14 12-16
Hematocrit 44.8 36-48
MCV 75 80-94
MCH 24 27-31
MCHC 31 33-37

در مورد من چی؟
در مورد شما سخته که بگیم تالاسمی مینور دارین چون تقریبا اندیسهاتون در حد مرزی قرار دارن. در این موارد بهتره تست الکتروفورز هموگلوبین انجام بشه تا مطمئن شیم حدسمون درسته یا نه

morsadr
21-08-2010, 14:48
WBC 5.8 4.5-10
RBC 5.92 4.5-5.50
Hemoglobin 14 12-16
Hematocrit 44.8 36-48
MCV 75 80-94
MCH 24 27-31
MCHC 31 33-37

در مورد من چی؟

شما فقط MCV پایین دارید که از علل آن میتونه تالاسمی مینور و یا فقر آهن باشه .
بهتره اول این آزمایش تکرار بشه و اگر مجددا MCV پایین بود یک بررسی از نظر فقر آهن و یک بررسی از نظر تالاسمی مینور (الکتروفورز هموگلوبین ) انجام بشه .

Life24
24-08-2010, 10:15
شما فقط MCV پایین دارید که از علل آن میتونه تالاسمی مینور و یا فقر آهن باشه .
بهتره اول این آزمایش تکرار بشه و اگر مجددا MCV پایین بود یک بررسی از نظر فقر آهن و یک بررسی از نظر تالاسمی مینور (الکتروفورز هموگلوبین ) انجام بشه .
خسته نباشی داداش
آزمایش رو یک بار بعد از عید هم دادم تقریبا همین بود.
برم به دکتر بگم آزمایش چی میخوام؟(دقیق لطفا بگید)
هر چی هست بگید برم بگم . کامل باشه. ممنون

Life24
24-08-2010, 13:57
رفتم دکتر
دو تا داد.
یکی iron داد اگر اشتباه نکنم و اون یکی Hb elect...
فردا صبح میرم.

ehsan_update
24-08-2010, 14:04
کافیه برگ آزمایشتون رو بهش نشون بدین و این جمله رو بگین :

لطفا یک بررسی از نظر فقر آهن و یک بررسی از نظر تالاسمی مینور (الکتروفورز هموگلوبین ) انجام بشه .
:20:

Life24
24-08-2010, 14:06
کافیه برگ آزمایشتون رو بهش نشون بدین و این جمله رو بگین :
:20:
اره فکر کنم دو تا شو داد.
یکی iron و اون یکی به خارجکی نوشتش.

electropuoresis

پیش خودش میگفت تالاسمی مینور الفا

Life24
25-08-2010, 08:13
اون یکی که داده feritin هست
امروز میخوام بگم Serun iron و TIBC رو بهش اضافه کنه
آزمایش بدیم هم راحت بشیم هم خیالمون تخت بشه هر روز نریم آزمایش بدیم.

morsadr
25-08-2010, 13:54
اون یکی که داده feritin هست
امروز میخوام بگم Serun iron و TIBC رو بهش اضافه کنه
آزمایش بدیم هم راحت بشیم هم خیالمون تخت بشه هر روز نریم آزمایش بدیم.

iron همان serum iron میباشد . TIBC هم انجام نشه موردی نیست .

Life24
31-08-2010, 17:00
Iron 87 41-132
TIBC 387 230-440
Feritin 56 16-220

WBC 5.6 4.5-10.0

RBC 6.12 4.50-5.50
Hemoglobin 13.7 12-16
Hematocrit 45.2 36-48
MCV 73.85 80-94
MCH 22.38 27-31
MCHC 30.3 33-37

Platelet 232 140-450
Neutrophil 56 42-80
Lymphoctye 40 20-50
Monoctye 2
Eosenophil 2

آزمایش هموگلبین هم 20/6 آماده میشه

morsadr
31-08-2010, 20:19
Iron 87 41-132
TIBC 387 230-440
Feritin 56 16-220

WBC 5.6 4.5-10.0

RBC 6.12 4.50-5.50
Hemoglobin 13.7 12-16
Hematocrit 45.2 36-48
MCV 73.85 80-94
MCH 22.38 27-31
MCHC 30.3 33-37

Platelet 232 140-450
Neutrophil 56 42-80
Lymphoctye 40 20-50
Monoctye 2
Eosenophil 2

آزمایش هموگلبین هم 20/6 آماده میشه

آزمایشات شما موید کاهش MCV و MCH و MCHC با هموگلوبین و آهن و فریتین نرمال می باشد . تعداد گلبولهای قرمز نیز افزایش یافته است که این یک واکنش جبرانی در برابر کاهش اندازه گلبولها می باشد .
شما فقر آهن ندارید ولی در مورد تالاسمی مینور باید منتظر جواب الکتروفورز بود .

Life24
01-09-2010, 09:32
آزمایشات شما موید کاهش MCV و MCH و MCHC با هموگلوبین و آهن و فریتین نرمال می باشد . تعداد گلبولهای قرمز نیز افزایش یافته است که این یک واکنش جبرانی در برابر کاهش اندازه گلبولها می باشد .
شما فقر آهن ندارید ولی در مورد تالاسمی مینور باید منتظر جواب الکتروفورز بود .

ممنون که وقتتون رو گذاشتید پاسخ من رو دادید.
راستش من فکر کنم دلیل مشکلم رو پیدا کردم (فکر کنم) .
خواهش میکنم دقت بخونید مطلب و کمک کنید.

من از بچگی سر درد خیلی داشتم . تا یکم فعالیت میکردم سر درد میگرفتم و زود خسته میشدم.
یکم بزرگ تر که شدم به استامینوفن رو کردم و مجبور میشدم بخورم از سر درد زیاد.
این استامیوفن 2 سال پیش قطع شد.میشه گفت فعالیت من هم کمتر شد.که قرص قطع شد.
همین الان در ورزش از خیلی ها کم تر توان دارم و زود خسته میشم. اگر یکم فعالیت زیاد بکنم یا مثلا از صبح بشینم سر کلاس تا ظهر.به هیچ وجه کلاس بعد از ظهر نباید بشینم.تازه تا همون ظهر هم اگر خدا بخواد سردرد نگیریم. هیچی نمیفهمم و
سر درد شدید میگیرم که چاره اون استامیوفن هست + خواب.

اگر در روز 20 بار از جا بلند میشم و 5 تا 10 بارش چشم هام درد میگیره و یک سیاهی میره و میاد.
من دکتر چشم رفتم . مشکل نداشت.عکس از سینوس ها هم گرفتم. هنوز کسی دلیل سر درد رو پیدا نکرد.:41:
راهی نیست یکم وضع ما بهتر بشه

اینم جواب سینوس

Paranasal sinuses
The paranasal sinuses are well pneumatized.
No evidence sinusitis and other abnormalities noted.
Adjacent skeleteal structures and soft tissues are normal.

morsadr
01-09-2010, 14:46
ضعف و بی حالی و کمبود انرژی شما و همچنین سیاهی رفتن چشم می تونه مربوط به مشکل خونی شما ( میکرو سیتوز و یا کوچک بودن گلبولهای قرمز) باشه .

سردرد های عصبی و ضعف هم می تونه از تشخیصهای محتمل باشه .

Life24
01-09-2010, 17:47
ضعف و بی حالی و کمبود انرژی شما و همچنین سیاهی رفتن چشم می تونه مربوط به مشکل خونی شما ( میکرو سیتوز و یا کوچک بودن گلبولهای قرمز) باشه .

سردرد های عصبی و ضعف هم می تونه از تشخیصهای محتمل باشه .
چه اطلاعاتی در دست هست که ضریب هوشی افراد در تالاسمی مینور پائین هست و میره رو به کاهش و زوال؟

morsadr
02-09-2010, 11:21
چه اطلاعاتی در دست هست که ضریب هوشی افراد در تالاسمی مینور پائین هست و میره رو به کاهش و زوال؟

چیزی در این مورد جایی ندیدم :41: . تا آنجایی که می دانم نباید ارتباطی بین این دو موضوع وجود داشته باشه :41:

Life24
09-09-2010, 12:53
HB A===== 96.2 =====95-100
HB A2===== 2.4* ===== Less than 3.5
Hb Fetal ====== 0.7 ====== Less than 2%
HB S======== Negative========= Negative
Hb Variant (Like D,G or Lepore) ========= Negative ======== Negative

Units هم همش رو بر حسب درصد زده %

morsadr
11-09-2010, 14:33
HB A===== 96.2 =====95-100
HB A2===== 2.4* ===== Less than 3.5
Hb Fetal ====== 0.7 ====== Less than 2%
HB S======== Negative========= Negative
Hb Variant (Like D,G or Lepore) ========= Negative ======== Negative

Units هم همش رو بر حسب درصد زده %

همگی طبیعی می باشند و مشکلی وجود نداره .:11:

omid_juve
28-12-2010, 14:41
سلام
دوستان اگه راجع به آزمایش منم نظری بدن ممنون می شم.
WBC:7.8
RBC:6.4
HGB:16.8
HCT:50.3
MCV:79.2
MCH:26.2
MCHC:33.4
PLATLATE:239

HB A1 :96.3
HB F :0.4
HB A2 :3.3
COMMENTS :
A2 WITH COLUMN :2

ehsan_update
28-12-2010, 18:26
سلام

COMMENTS :
این طور که معلومه شما مشکل خاصی ندارید و به غیر از تعداد بالای گلبول های قرمزتون که اونم احتمالا به دلیل اینه که اندازشون یه مقدار خیلی کم، کمتر از حد نورماله(که معمولا این اندازه قابل چشم پوشیه) بقیه عادی هستن ولی کاش مقادیر نورمالی که توی برگ آزمایشتون هست رو هم اینجا مینوشتید. البته هماتوکریت هم یه مقدار جزیی بالاست( خونتون غلیظه) که معمولا کسانی که در مناطق مرتفع زندگی میکنند یا سیگار میکشن اینطوری میشن :31: که عادیه.

morsadr
29-12-2010, 15:50
با تشکر از دوستمون ehsan_update که جواب کاملی دادند . فقط یک نکته در مورد بالا بودن هماتو کریت می باشد و آن اینکه بالا بودن آن نشانه غلظت خون می باشد و نه رقیق بودن خون

omid_juve
09-04-2011, 17:32
سلام

COMMENTS :
با سلام
این جواب آزمایش هستش آیا برای ازدواج مشکلی داریم؟
من :
hgb: 16.1
rbc:5.9
hct : 46.9
mcv : 78.9
mch : 26.8
mchc : 34.3
rdw-cv : 13.3
rdw-sd :39.1
طرف مقابل :
hgb:12.3
rbc:4.57
hct : 38.5
mcv :84.4
mch : 26.9
mchc : 31.9
rdw-cv : 13.4
rdw-sd :41.3

morsadr
10-04-2011, 08:38
با سلام
این جواب آزمایش هستش آیا برای ازدواج مشکلی داریم؟
من :
hgb: 16.1
rbc:5.9
hct : 46.9
mcv : 78.9
mch : 26.8
mchc : 34.3
rdw-cv : 13.3
rdw-sd :39.1
طرف مقابل :
hgb:12.3
rbc:4.57
hct : 38.5
mcv :84.4
mch : 26.9
mchc : 31.9
rdw-cv : 13.4
rdw-sd :41.3

خیر مشکلی نیست . مبارک باشه :11:

omid_juve
10-04-2011, 14:08
خیر مشکلی نیست . مبارک باشه :11:
ولی اون مرکزی که رفتیم به ما گفتن کم خونیم و باید دوباره آزمایش بدیم.

morsadr
11-04-2011, 13:43
ولی اون مرکزی که رفتیم به ما گفتن کم خونیم و باید دوباره آزمایش بدیم.

خیر کم خون نیستید . نشانه کم خونی پایین بودن هموگلوبینه ( Hb ) که در هر دوی شما خوبه . البته در شما MCV کمی پایینه که چون در طرف مقابل پایین نیست پس مشکلی وجود نداره . :20:

ferdowsiphysics
05-05-2011, 15:04
با سلام
حسین مرادی هستم 24 ساله از مشهد
با آزمایشی چکاپ ی که دادم و اطلاعات شما ، خیلی نگران ه تالاسمی مینور شدم ، اگر امکان دارد نظر کارشناسانه خودتون رو در مورد نتایج آزمایش بنده بفرمایید:

Test Result Normal Range

W.B.C ---------------- 5 ----------------------- 4 - 11
RBC-------------------- 6.29 --------------- 4.5 - 6.2
Hemoglobin-----------17.3-------------------14 - 17
Hematocrit------------ 47.8 ------------ 41.5 - 50.5
M.C.V ----------------- 76.0 ----------------- 80 - 96
M.C.H ----------------- 27.5 ----------------- 27 - 33
M.C.H.C -------------- 36.2 ----------------- 33 - 36
RDWC ----------------- 13.5 ------------------- blank
Platelet Count ---------188 -------------------- blank

پیشاپیش از زحمات شما متشکرم

morsadr
05-05-2011, 15:38
با سلام
با آزمایشی چکاپ ی که دادم و اطلاعات شما ، خیلی نگران ه تالاسمی مینور شدم ، اگر امکان دارد نظر کارشناسانه خودتون رو در مورد نتایج آزمایش بنده بفرمایید:

Test Result Normal Range

شما کم خون نیستید که هیچ بلکه غلظت خون هم دارید . البته MCV شما کمی پایین تر از نرمال می باشد که به نظر بنده نباید چیز مهمی باشد ولی در هر صورت بهتره که این آزمایش دوباره تکرار شود و در صورتیکه این پایین بودن MCV به اثبات برسد که تست الکتروفورز هم انجام بدهید . ولی در کل نگران نباشید .
موفق باشید :11:

Samad_GH
08-05-2011, 22:52
با سلام

Test Result Normal Range

شما سیگار میکشید؟ از این جهت می پرسم که ممکنه MCV شما حقیقی و Hb شما کاذب باشه. اگر کسی تالاسمی باشه و سیگاری هم باشه شمارش RBC بدلیل مصرف سیگار میره بالا و Hb و Hct هم می بره بالا. اونوقت فقط یک MCV پایین میتونه راهگشا باشه.
البته این امکان هم هست که دستگاه سل کانتر آزمایشگاه کالیبر نباشه و کلا MCV رو پایین خونده باشه.
بهرحال توصیه من: تکرار CBC در 1 آزمایشگاه دیگه و درصورت پایین بودن MCV انجام الکتروفورز هموگلوبین.

marjan y
10-09-2011, 19:33
نتیجه ازمایش همسر من به این ترتیب است خواستم بپرسم با توجه به اینکه من تالاسمی مینور هستم ممکنه مشکلی برای بچه در اینده بوجود بیاد :
w.b.c:7.5
r.b.c:5.76
HG:15.4
HCT:46.1

MCV:80.0
MCH:26.7
PLATELET:172
RDW:14.1

ممنون :11:

morsadr
11-09-2011, 08:24
نتیجه ازمایش همسر من به این ترتیب است خواستم بپرسم با توجه به اینکه من تالاسمی مینور هستم ممکنه مشکلی برای بچه در اینده بوجود بیاد :

خیر . ایشون مشکلی ندارند . ولی با توجه به اینکه شما تالاسمی مینور دارید به احتمال 50% فرزند شما تالاسمی مینور خواهد داشت .

nightvision
11-09-2011, 13:51
جواب آزمایش :

M.C.V……..75***** 75

M.C.H……..25.9*****24.4

M.C.H.C……..34.7*****32.4

R.B.C……..5.58*****5.69

Hb A1……..96.2*****96.9

Hb A2……..2.2*****2.8

Hb F……..1.0*****0.9

HCT……..41.6

RT هم نداره.
بله دوست عزیز این ازمایش تالاسمی مینور رو نشون میده که برای تشخیص 100% میتونید از خونتون نمونه بگیرین و با دیدن زیر میکروسکوپ مطمین بشین

morsadr
12-09-2011, 13:57
بله دوست عزیز این ازمایش تالاسمی مینور رو نشون میده که برای تشخیص 100% میتونید از خونتون نمونه بگیرین و با دیدن زیر میکروسکوپ مطمین بشین

دوست عزیز چگونه میشه زیر میکروسکوپ تشخیص 100% تالاسمی مینور را گذاشت ؟؟؟!!!!:18::18:

nightvision
13-09-2011, 14:43
دوست عزیز چگونه میشه زیر میکروسکوپ تشخیص 100% تالاسمی مینور را گذاشت ؟؟؟!!!!:18::18:
با سلام
شما وقتی یه ازمایش دارید که توی اون شک بالایی به تالاسمی مینور دارید با دیدن میکروسیتها در لام خون محیطی به احتمال زیاد تالاسمی مینور هست.

morsadr
14-09-2011, 09:13
با سلام
شما وقتی یه ازمایش دارید که توی اون شک بالایی به تالاسمی مینور دارید با دیدن میکروسیتها در لام خون محیطی به احتمال زیاد تالاسمی مینور هست.

ببنید دوست عزیز میکروسیتوز علل متفاوتی دارد مثل فقر آهن تالاسمی مینور و چند مورد دیگر . بنابر این وجود میکروسیتوز دلیل تالاسمی مینور نیست و یا حتی اینکه بگیم به احتمال زیاد تالاسمی مینور می باشد غلط است . تنها تستی که تالاسمس مینور را 100% نشان می دهد الکتروفورز هموگلوبین می باشد .

marjan y
16-09-2011, 23:33
خیر . ایشون مشکلی ندارند . ولی با توجه به اینکه شما تالاسمی مینور دارید به احتمال 50% فرزند شما تالاسمی مینور خواهد داشت .

ممنون از جوابتون :11:

ولی برای من سوال مطرحه که چرا موقع ازدواج بدلیل همین mcvاجازه ازدواج نمیدادن و خیلی برای من عجیب بود اخر سر با تعهد مراجعه دوباره اجازه رو ازمایشگاه صادر کرد میگفتن راجع به تالاسمی مقررات سخته البته با توجه به اینکه خودم الکتروفروز رو انجام داده بودم و میدونستم یکی از علایم پایین بودن هموگلوبینه خیلی تعجب کردم که فقط بعلت پایین بودن ام سی وی اینقدر سخت گیری میکنن

morsadr
17-09-2011, 14:20
ممنون از جوابتون :11:

ولی برای من سوال مطرحه که چرا موقع ازدواج بدلیل همین mcvاجازه ازدواج نمیدادن و خیلی برای من عجیب بود اخر سر با تعهد مراجعه دوباره اجازه رو ازمایشگاه صادر کرد میگفتن راجع به تالاسمی مقررات سخته البته با توجه به اینکه خودم الکتروفروز رو انجام داده بودم و میدونستم یکی از علایم پایین بودن هموگلوبینه خیلی تعجب کردم که فقط بعلت پایین بودن ام سی وی اینقدر سخت گیری میکنن

MCV یک تست اسکرینیگ می باشد . تست های اسکرینین تستهایی هستند راحت با هزینه کم و حساسیت بالا ولی اختصاصی نمی باشند . این به این معنا است که برای ازدواج فقط از یک طرف تست MCV می گیرند . اگر طبیعی بود که هیچ ولی اگر پایین بود طرف مقابل هم باید تست بدهد و حتی الامکان آزمایشات کامل انجام شود تا یه وقت دو طرف تالاسمی مینور نباشند .

marjan y
17-09-2011, 21:30
ممنون از پاسختون

marjan y
18-09-2011, 09:03
MCV یک تست اسکرینیگ می باشد . تست های اسکرینین تستهایی هستند راحت با هزینه کم و حساسیت بالا ولی اختصاصی نمی باشند . این به این معنا است که برای ازدواج فقط از یک طرف تست MCV می گیرند . اگر طبیعی بود که هیچ ولی اگر پایین بود طرف مقابل هم باید تست بدهد و حتی الامکان آزمایشات کامل انجام شود تا یه وقت دو طرف تالاسمی مینور نباشند .
ببخشید منظورم mchبود در صورت پایین بودن این فاکتور چطور میشه ؟مثلا تو همین ازمایش همسر من ام سی اچ کمس پایینه؟؟؟؟؟ممنون

morsadr
19-09-2011, 14:08
ببخشید منظورم mchبود در صورت پایین بودن این فاکتور چطور میشه ؟مثلا تو همین ازمایش همسر من ام سی اچ کمس پایینه؟؟؟؟؟ممنون

درسته که MCH پایینه ولی از نظر تشخیصی MCV برای ما مهمه

marjan y
19-09-2011, 15:21
ممنون از راهنماییتون

shamsi11
25-09-2011, 20:24
ازمایش خون دخترم و نامزدش به قرار زیر است ایا انها به تالاسمی مینور مبتلا میباشند لطفا راهنمایی کنید با تشکر
دخترم
wbc 9.9
rbc4.79
hemoglobin12.4
hematocrit38.7
mcv80.8
mch25.9
rdw sd41.5
rdwcv12.4
نامزد دخترم
wbc6.2
rbc5.71
hemoglobin14.5
hematocrit46.6
mcv81.6
mch25.4
rdwsd45.7
rdwcv14.0
لطفا اگر امکانش هست منو راهنمایی کنید ممنون

morsadr
26-09-2011, 14:59
ازمایش خون دخترم و نامزدش به قرار زیر است ایا انها به تالاسمی مینور مبتلا میباشند لطفا راهنمایی کنید با تشکر
دخترم
wbc 9.9
rbc4.79
hemoglobin12.4
hematocrit38.7
mcv80.8
mch25.9
rdw sd41.5
rdwcv12.4
نامزد دخترم
wbc6.2
rbc5.71
hemoglobin14.5
hematocrit46.6
mcv81.6
mch25.4
rdwsd45.7
rdwcv14.0
لطفا اگر امکانش هست منو راهنمایی کنید ممنون

هر دو نفر سالمند . مبارک باشه :11:

alireza2861
30-09-2011, 00:25
سلام . این نتایج آز خواهرمه .
rbc 4.3
hemoglobin 12.6
mcv 91.8
mch 30.8
mchc 33.59
hba 91.4
hbf 6.2
hba2 2.4
لطفا راهنملیی کنید .خیلی نگرانم
خوردن قرص آهن روز قبل آزمایش اثر نداره؟

morsadr
01-10-2011, 15:30
سلام . این نتایج آز خواهرمه .
rbc 4.3
hemoglobin 12.6
mcv 91.8
mch 30.8
mchc 33.59
hba 91.4
hbf 6.2
hba2 2.4
لطفا راهنملیی کنید .خیلی نگرانم
خوردن قرص آهن روز قبل آزمایش اثر نداره؟

در آزمایش ایشون میکروسیتوز وجود ندارد و هموگلوبین هم پایین نیست بنابر این کم خونی های معمول مانند فقر آهن مطرح نیستند .
HbA ایشون پایین . HbA2 در محدوده طبیعی و HbF بالا می باشد . این موارد تایید تشخیص تالاسمی مینور نیستند . بیشتر به نفع حالتی می باشد که در بعضی افراد پیش می آید که بصورت ذاتی میزان هموگلوبین F آنها بالا می باشد بنام HPFH که مشکلی هم ایجاد نمی کند .
به نظر بنده بهتره که این آزمایش الکتروفورز مجددا در یک آزمایشگاه معتبر تکرار شود و نتیجه توسط یک متخصص خون تفسیر شود .

MILIN3M
01-10-2011, 19:59
سلام دوتا سوال دارم
اول
وضعیت من این جوریه
WBC : 10
RBC : 5.43
HGB : 14.5
HCT : 44.7
MCV : -82..3
MCH :-26.7
MCHC : 32.4
PLT : 272
چرا جلوی دوتاش منفیه؟
سوال دوم هم
دو تا تست توی جواب منه که سر در نمیارم یکمی سرچ کردم نگرانم کرده
SEROLOGY TEST
WRIGHT AGGLUTINATION : NEGATIVE
IMMONOLOGY TEST
ANA HEp-2 : 1.0
HBS Ag : NEGATIVE
Anti H C V : NEGATIVE
معذرت که سوالام زیاد این دوتا تست چیو ثابت میکنه

morsadr
02-10-2011, 09:04
سلام دوتا سوال دارم
اول
وضعیت من این جوریه
WBC : 10
RBC : 5.43
HGB : 14.5
HCT : 44.7
MCV : -82..3
MCH :-26.7
MCHC : 32.4
PLT : 272
چرا جلوی دوتاش منفیه؟
سوال دوم هم
دو تا تست توی جواب منه که سر در نمیارم یکمی سرچ کردم نگرانم کرده
SEROLOGY TEST
WRIGHT AGGLUTINATION : NEGATIVE
IMMONOLOGY TEST
ANA HEp-2 : 1.0
HBS Ag : NEGATIVE
Anti H C V : NEGATIVE
معذرت که سوالام زیاد این دوتا تست چیو ثابت میکنه

آزمایش خون شما طبیعیه و به اون دوتا منفی توجه نکنید .
آزمایش سرولوژی شما تست رایت برای تشخیص تب مالت می باشد که منفی است و مشکلی ندارید .
آزمایش ایمونولوژی هم بررسی جهت چند بیماری می باشد از جمله هپاتیت B و C . این آزمایشات شما هم طبیعی می باشد و مشکلی ندارد .
تست ANA مربوط به بیماریهای اتوایمیون مانند لوپوس می باشد . جواب ذکر شده مبهم می باشد . عکس نتیجه آزمایش را اینجا بگذارید تا بتوان بررسی کرد

MILIN3M
02-10-2011, 14:31
آزمایش خون شما طبیعیه و به اون دوتا منفی توجه نکنید .
آزمایش سرولوژی شما تست رایت برای تشخیص تب مالت می باشد که منفی است و مشکلی ندارید .
آزمایش ایمونولوژی هم بررسی جهت چند بیماری می باشد از جمله هپاتیت B و C . این آزمایشات شما هم طبیعی می باشد و مشکلی ندارد .
تست ANA مربوط به بیماریهای اتوایمیون مانند لوپوس می باشد . جواب ذکر شده مبهم می باشد . عکس نتیجه آزمایش را اینجا بگذارید تا بتوان بررسی کرد
در حال حاضر من دسترسی به دوربین ندارم..ولی سعی مکنم تا شب عکس بزارم..
اما این جمله لوپوس شما منو خیلی نگران کرده سکته نزنم خیلیه...............اخه من تو نت سرچ کردم هیچ علائمی ندارم...من ورزشکارم و خیلی بدن سر حالی دارم و خودمم کلا رو به راحم.....نمیدونم چطور میشه فهمید مشکلی دارم...کلا الانه که سکته بزنم.
من این ازمایش هخارو برای درد معده دادم
من دو سسال پیش معدم درد میگرفت کلی دکترو و کلی دارو خوردم اندوسکوپی خوب نشد
دست اخر از میون 100 تا دکتر که رفتم یکیشو علاوه بر اندوسکوپی برام سونو گرافی هم نوشت..مشخص شد من کبدم چربه... دراو ی کبد خوردم و معده قبل از عید ...اما چند روز پیش رفتم عکس گرفتم بازم چرب بود.........نمیدونم شرمنده سرتو درد اوردم

morsadr
03-10-2011, 14:44
در حال حاضر من دسترسی به دوربین ندارم..ولی سعی مکنم تا شب عکس بزارم..
اما این جمله لوپوس شما منو خیلی نگران کرده سکته نزنم خیلیه...............اخه من تو نت سرچ کردم هیچ علائمی ندارم...من ورزشکارم و خیلی بدن سر حالی دارم و خودمم کلا رو به راحم.....نمیدونم چطور میشه فهمید مشکلی دارم...کلا الانه که سکته بزنم.
من این ازمایش هخارو برای درد معده دادم
من دو سسال پیش معدم درد میگرفت کلی دکترو و کلی دارو خوردم اندوسکوپی خوب نشد
دست اخر از میون 100 تا دکتر که رفتم یکیشو علاوه بر اندوسکوپی برام سونو گرافی هم نوشت..مشخص شد من کبدم چربه... دراو ی کبد خوردم و معده قبل از عید ...اما چند روز پیش رفتم عکس گرفتم بازم چرب بود.........نمیدونم شرمنده سرتو درد اوردم

سکته چرا دوست عزیز :18: . من نگفتم که شما لوپوس دارید . بنده گفتم که این تست برای تشخیص یکسری بیماریهای اتوایمون مانند لوپوس استفاده می شود . اینکه گفتم جواب مبهمه از نظر نوع نوشتن اعداد و نتیجه آن می باشد نه اینکه جواب مشکوکه .
در هر صورت نگران نباشید و تفسیر نهایی با پزشک شما خواهد بود .

knd
25-10-2011, 21:32
سلام می خواستم بدونم ایا من تالاسمی مینور هستم?

W.B.C: 6.5
R.B.C: 3.84
hemoglobin: 7.6
HBA: 96.4
HBF: 0.8
HBA2: 2.8
hematocrit: 24.4
MCV: 64
MCH: 20
MCHC: 31
platelets: 310
hypochromia: 2
Anisocytosis: 1
microcytes: 2
Target cells: few
Ferritin: 7

morsadr
26-10-2011, 18:01

W.B.C: 6.5
R.B.C: 3.84
hemoglobin: 7.6
HBA: 96.4
HBF: 0.8
HBA2: 2.8
hematocrit: 24.4
MCV: 64
MCH: 20
MCHC: 31
platelets: 310
hypochromia: 2
Anisocytosis: 1
microcytes: 2
Target cells: few
Ferritin: 7

دوست عزیز شما یک کم خونی بسیار شدید دارید که قطعا فقر آهن می باشد و نیاز به درمان دقیق دارد . با توجه به آزمایش الکتروفورز انجام شده ظاهرا شما تالاسمی مینور ندارید ولی بهتره که پس از درمان فقر آهن بررسی مجددا صورت بگیرد

mamyjooooon
05-11-2011, 15:25

W.B.C: 6.4
R.B.C: 6.29
HGB: 16.8
HCT: 49.2
MCV: 78.2
MCH: 26.7
MCHC: 34.1
RDW-CV:12.9

ehsan_update
06-11-2011, 20:02

احتمال زیاد تالاسمی مینور ندارید، ولی برای جواب قطعی باید الکتروفورز هموگلوبین هم انجام بشه

mamyjooooon
09-11-2011, 08:10
احتمال زیاد تالاسمی مینور ندارید، ولی برای جواب قطعی باید الکتروفورز هموگلوبین هم انجام بشه

سلام،پس اگه من تالاسمي مينور ندارم علت بالا بودن تعداد گلبولهاي قرمز خونم چيست؟آيا خطرناك است و احتمالا مشكل خاصي دارم؟(رنج نرمال گلبولهاي قرمز در برگه آزمايشم 4.5 تا 5.8 ميباشد)
يه سوال ديگه اينكه چرا در آزمايشگاههاي مختلف،رنج نرمال گلبولهاي قرمز با يكديگر تفاوت دارد مثلا بعضي 4.5 تا 6.3 يا بعضي 4.3 تا 6.2 يا در آزمايش من 4.5 تا 5.8 و ....،يعني تعداد گلبولهاي قرمز خون من در آزمايشگاهي كه رنج آن بين 4.5 تا 6.3 هست،مقدار آن از 6.29 كه در اين آزمايش هست، بيشتر ميشود؟
لطفا اگه ميشه پاسخ سوالات مرا بديد،خيلي نگرانم....
با تشكر

morsadr
09-11-2011, 14:53

همانطور که دوست عزیزمون اشاره کردند به احتمال زیاد خیر . ولی برای اثبات باید الکتروفورز انجام بدید .
این بالا تعدادگلبول هم به دلایل مختلف می تونه باشه . کم شدن آب بدن . سیگار و یا قلیان و یا تغییرات طبیعی در اندازه گیری و در حقیقت اشتباه ابزار ی .

mehdi1995
07-12-2011, 01:27
سلام نتايج آزمايش من:
W.B.C 7.8 4-10
R.B.C 6.84 3.9-5.8
Hb 19.5 12-17
Hct 57 36-53
M.C.V 83.3 80-100
M.C.H 28.5 34.2
Platelet 315 150-450
RDW-CV 13.2 11.5-15

من سيگاري نيستم. مشكل من غلظت خون بالاست؟ در ضمن به علت مصرف زياد قرص راكوتان براي جوش ALT 178 نشون دادا تو آزمايش و AST 65. لطفاً راهنمايي كنيد منو. آيا مشكوك به مينور هستم؟

morsadr
07-12-2011, 14:57
سلام نتايج آزمايش من:
W.B.C 7.8 4-10
R.B.C 6.84 3.9-5.8
Hb 19.5 12-17
Hct 57 36-53
M.C.V 83.3 80-100
M.C.H 28.5 34.2
Platelet 315 150-450
RDW-CV 13.2 11.5-15

من سيگاري نيستم. مشكل من غلظت خون بالاست؟ در ضمن به علت مصرف زياد قرص راكوتان براي جوش ALT 178 نشون دادا تو آزمايش و AST 65. لطفاً راهنمايي كنيد منو. آيا مشكوك به مينور هستم؟

به هیچ عنوان مشکوک به تالاسمی مینور نیستید . :41:
شما غلظت خون شدید دارید و حتما باید تحت بررسی و درمان قرار بگیرید . خون دادن جزو درمانهای اصلی بوده و توصیه اکید به این کار می شود . اگر از سیگار و یا قلیان استفاده نمی کنید و یا در ارتفاع زیاد زندگی نمی کنید حتما به یک متخصص خون مراجعه کنید تا بررسی های لازم را برای شما انجام بدهند .
در مورد مصرف راکوتان و بالا رفتن آنزیمهای کبدی حتما با متخصص پوست خود مشورت کنید تا با نظر ایشون درمان را قطع و یا ادامه بدهید .

mehdi1995
09-12-2011, 12:12
من چند جا خوندم كه علائم هپاتيت بالا رفتن آنزيم هاي كبدي است. ممكن مصرف داروي راكوتان باعث ايجاد اين بيماري در من شده باشه؟

morsadr
09-12-2011, 13:13
من چند جا خوندم كه علائم هپاتيت بالا رفتن آنزيم هاي كبدي است. ممكن مصرف داروي راكوتان باعث ايجاد اين بيماري در من شده باشه؟

هپاتیت یعنی التهاب کبد که علل زیادی دارد ولی آنچه را که عامیانه هپاتیت می شناسند هپاتیت ویروسی B و یا C می باشد .
راکوتان می تواند باعث بالا رفتن آنزیم های کبدی و التهاب کبد بشود ولی ایجاد هپاتیت ویروسی نمی کند .

دلربا
19-02-2012, 15:53
سلام دخترم 21 سالمه
من میترسم مشکل خونی داشته باشم اگه کمکم کنین ممنون میشم
esr 1hr 10
wbc 6.2
rbc 4.8
hb 12.7
hct 38.2
mcv 79.58
mch 26.46
mchc 33.25
plt 181000

morsadr
20-02-2012, 14:55
سلام دخترم 21 سالمه
من میترسم مشکل خونی داشته باشم اگه کمکم کنین ممنون میشم
esr 1hr 10
wbc 6.2
rbc 4.8
hb 12.7
hct 38.2
mcv 79.58
mch 26.46
mchc 33.25
plt 181000

سلام ورود شما را به فروم خوش آمد می گویم :11:
در این آزمایش شما مشکل خاصی ندارید . چرا فکر می کنید که مشکل خونی دارید ؟

دلربا
21-02-2012, 18:43
ممنونم آخه دکتر عمومی بهم گفته ممکنه مینور باشی باید ازمایش اهن تکمیلی بدی

morsadr
22-02-2012, 14:59
ممنونم آخه دکتر عمومی بهم گفته ممکنه مینور باشی باید ازمایش اهن تکمیلی بدی

برای تشخیص مینور آزمایش الکتروفورز هموگلوبین انجام می دهند نه آزمایش آهن

lili.ml
25-02-2012, 16:26
سلام من تازه عضو شدم می خواستم یه توضیح در مورد ازمایش خون من وهمسرم بدین :

خودم 30 سال :

wbc=9.3
rbc=5.20
hgb=12.9
hct=40.2
mcv=77.3
mch=24.8
mchc=32.1
plt=282
hb=12.9
wbc=9300
neutrophils=58
lymphocyt=39
monocyte=3
blood group & rh =+A
fbs=95
iriglyceride=247
rubella(1gM)
rubella(1gG)=21.8

شوهرم 30 سال :

WBC=8.6
LYMPH=3.5
HGB=13.5
RBC=5.52
HCT=41.9
MCV=76
MCH=24.4
MCHC=32.2
RDW=148
BLOOD GROUP =+A

(لطفا راهنماییم کنید قصد بارداری دارم مرسی)

morsadr
26-02-2012, 11:55
سلام من تازه عضو شدم می خواستم یه توضیح در مورد ازمایش خون من وهمسرم بدین :

خودم 30 سال :

wbc=9.3
rbc=5.20
hgb=12.9
hct=40.2
mcv=77.3
mch=24.8
mchc=32.1
plt=282
hb=12.9
wbc=9300
neutrophils=58
lymphocyt=39
monocyte=3
blood group & rh =+A
fbs=95
iriglyceride=247
rubella(1gM)
rubella(1gG)=21.8

شوهرم 30 سال :

WBC=8.6
LYMPH=3.5
HGB=13.5
RBC=5.52
HCT=41.9
MCV=76
MCH=24.4
MCHC=32.2
RDW=148
BLOOD GROUP =+A

(لطفا راهنماییم کنید قصد بارداری دارم مرسی)
دوست عزی شما و همسرتان مشکل خاصی ندارید و باردار شدن بلامانع است . البته یکی از اندکس های خونی شما( MCV )کمی پایین است . اگر آزمایشات تکمیلی کم خونی را انجام بدهید بهتر می باشد
موفق باشید :11:

ali2914
26-03-2012, 09:15
سلام
ممنون از راهنماییهاتون.
جواب تست CBC من اینه . اینو دیروز گرفتم جواب تست الکتروفورز حدود 10 روز دیگه میاد . می خواستم ببینم می تونید اینو تفسیر کنید؟

WBC ------------ 8.04
RBC ------------ 6.13
HGB ------------ 16.0
HCT ------------ 47.3
MCV ------------ 77.1
MCH ------------ 26.1
MCHC ------------ 33.9
RDW ------------ 14.5
HDW ------------ 2.70
PLT ------------ 329
MPV ------------ 7.2
PDW ------------ 56.0
PCT ------------ .24
RBC FLAGS ------------ 0300

راستش اینو برای ازدواج می خوام و یه کمی هم نگرانم .چون حدس می زنم خانم از این نظر مشکل داشته باشه . البته دیروز اینو به یه پزشک نشون دادم گفت مشکلی را نشون نمی ده ولی تا وقتی جواب الکتروفورز نیاد قطعی نمی شه گفت .سوال دیگه ام اینه که یه پزشک عمومی می تونه نتیجه این تست رو تفسیر کنه یا متخصص نیازه؟
ممنون

ببخشید الان اینو تو یه سایت پیدا کردم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
فـــــــــــرمول DF 1 و Mentzen index در مطب می‌توان از MCV برای تشخیص فقر آهن از تالاسمی استفاده کرد. *اگر DF منفی بود تالاسمی و اگر مثبت بود فقر آهن است.
DF=MCV-RBC-(5 × Hb)-3.4
MI= MCV/RBC
• اگر MI زیر عدد 13 باشد تالاسمی و اگر بالای عدد 13 باشد فقر آهن است.

متاسفانه طبق این معیار نتیجه تالاسمی هست . خیلی راجع به این مساله نگرانم

morsadr
26-03-2012, 10:40
سلام
ممنون از راهنماییهاتون.
جواب تست CBC من اینه . اینو دیروز گرفتم جواب تست الکتروفورز حدود 10 روز دیگه میاد . می خواستم ببینم می تونید اینو تفسیر کنید؟

WBC ------------ 8.04
RBC ------------ 6.13
HGB ------------ 16.0
HCT ------------ 47.3
MCV ------------ 77.1
MCH ------------ 26.1
MCHC ------------ 33.9
RDW ------------ 14.5
HDW ------------ 2.70
PLT ------------ 329
MPV ------------ 7.2
PDW ------------ 56.0
PCT ------------ .24

راستش اینو برای ازدواج می خوام و یه کمی هم نگرانم .چون حدس می زنم خانم از این نظر مشکل داشته باشه . البته دیروز اینو به یه پزشک نشون دادم گفت مشکلی را نشون نمی ده ولی تا وقتی جواب الکتروفورز نیاد قطعی نمی شه گفت .سوال دیگه ام اینه که یه پزشک عمومی می تونه نتیجه این تست رو تفسیر کنه یا متخصص نیازه؟
ممنون

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
فـــــــــــرمول DF 1 و Mentzen index در مطب می‌توان از MCV برای تشخیص فقر آهن از تالاسمی استفاده کرد. *اگر DF منفی بود تالاسمی و اگر مثبت بود فقر آهن است.
DF=MCV-RBC-(5 × Hb)-3.4
MI= MCV/RBC

دوست عزیز در این آزمایشات MCV شما کمی پایین است ولی با توجه به هموگلوبین شما بنده بعید می دونم که تالاسمی مینور داشته باشید ولی در هر صورت تشخیص قطعی فقط با الکتروفورز هموگلوبین می باشد ولا غیر !! این فرمولهایی که شما می گویید هیچکدام قطعی نیستند و فقط احتمال را در ذهن پزشک بیشتر و یا کمتر می کنند .

ali2914
26-03-2012, 11:55
ممنون کمک بزرگی کردین . نگرانیم خیلی کمتر شد . ببخشید دکمه تشکر نداشتم تا تشکر کنم.

behzad_khazama
14-04-2012, 23:18
با سلام
جواب آزمایش بنده به این صورت بود
مدتی بود که احساس تپش قلب و کم شدن نفس و ریزش مو داشتم
برای همین بدون نسخه پزشک درخواست ازمایش خون کردم
ازمایش رو ناشتا ندادم
عصر حدود ساعت 8 و بعد از تمرین باشگاه ازمایش دادم
لطفا راهنمائی بفرمائید

morsadr
15-04-2012, 08:56
با سلام
جواب آزمایش بنده به این صورت بود
مدتی بود که احساس تپش قلب و کم شدن نفس و ریزش مو داشتم
برای همین بدون نسخه پزشک درخواست ازمایش خون کردم
ازمایش رو ناشتا ندادم
عصر حدود ساعت 8 و بعد از تمرین باشگاه ازمایش دادم
لطفا راهنمائی بفرمائید

در آزمایشات mcv مختصری پایین است که اهمیت چندانی ندارد .
کراتینین شما بالا است که به احتمال زیاد بعلت انجام آزمایش بعد از ورزش می باشد . حتما آزمایش مجددا در شرایط استاندارد تکرار شود .
میزان آهن طبیعی می باشد و ریزش مو علت دیگری می تواند داشته باشد ( مانند مصرف مکمل های ورزشی )

behzad_khazama
15-04-2012, 09:36
خیلی ممنون از جوابتون
تشکر حتما دوباره ناشتا آزمایش رو تکرار میکنم

امکان اینکه بالا بودن میزان کراتینین به دلیل مصرف مکمل پروتئین باشه وجود داره ؟
میزان mch کمی پائین نیست؟
آیا از پائین بودن mcv و مرزی بودن mch نمیتوان گفت میزان آهن کم بوده است؟
در کل احتمال فقر آهن یا تالاسمی با توجه به همین آزمایش وجود داره؟
البته در خانواده و فامیل تالاسمی دیده نشده.

morsadr
16-04-2012, 14:57
خیلی ممنون از جوابتون
تشکر حتما دوباره ناشتا آزمایش رو تکرار میکنم

امکان اینکه بالا بودن میزان کراتینین به دلیل مصرف مکمل پروتئین باشه وجود داره ؟
میزان mch کمی پائین نیست؟
آیا از پائین بودن mcv و مرزی بودن mch نمیتوان گفت میزان آهن کم بوده است؟
در کل احتمال فقر آهن یا تالاسمی با توجه به همین آزمایش وجود داره؟
البته در خانواده و فامیل تالاسمی دیده نشده.

دقیقا مصرف مکملها می توانند میزان کراتینین را بالا ببرند .
این میزان پایین بودن mch می تواند طبیعی باشد ولی در مراحل اولیه کم خونی فقر آهن هم محتمل است . به نظر بنده تکرار آزمایش مدتی بعد و در صورت شدت یافتن این افت بررسی آهن سرم و فریتین کمک کننده خواهد بود .

kordman
20-04-2012, 01:32
با سلام
من و همسرم حدود یکماه پیش آزمایش ازدواج دادیم و نتیجه هم این شد که من مبتلا به تالاسمی مینور هستم و همسرم هم کم خونی مشکوک به تالاسمی یا فقر آهن.
با توجه به اینکه آزمایش الکتروفورز هم از ما گرفته شده بود و میزان hba2 منو 3.7 و hba2 همسرم 2.4 نوشته شده بود,میخواستم بدونم با توجه به اینکه منو همسرم نسبت فامیلی داریم,ممکنه ایشون هم به تالاسمی مینور مبتلا باشند؟آیا میتونیم با هم ازدواج کنیم یا خیر؟
البته متاسفانه برگه آزمایش رو مرکز بهداشت گرفت و برای همین من مقادیر دیگری که در آزمایش ذکر شده بودو ندارم.و ضمنا" برای همسرم دارو(اسید فولیک و فروس سولفات به مدت یکماه تجویز شد)وپس از پایان مصرف باید مجدد آزمایش تکرار بشه.
ممنون میشم اگه منو از نگرانی در بیارید.

morsadr
21-04-2012, 18:12
با سلام
من و همسرم حدود یکماه پیش آزمایش ازدواج دادیم و نتیجه هم این شد که من مبتلا به تالاسمی مینور هستم و همسرم هم کم خونی مشکوک به تالاسمی یا فقر آهن.
با توجه به اینکه آزمایش الکتروفورز هم از ما گرفته شده بود و میزان hba2 منو 3.7 و hba2 همسرم 2.4 نوشته شده بود,میخواستم بدونم با توجه به اینکه منو همسرم نسبت فامیلی داریم,ممکنه ایشون هم به تالاسمی مینور مبتلا باشند؟آیا میتونیم با هم ازدواج کنیم یا خیر؟
البته متاسفانه برگه آزمایش رو مرکز بهداشت گرفت و برای همین من مقادیر دیگری که در آزمایش ذکر شده بودو ندارم.و ضمنا" برای همسرم دارو(اسید فولیک و فروس سولفات به مدت یکماه تجویز شد)وپس از پایان مصرف باید مجدد آزمایش تکرار بشه.
ممنون میشم اگه منو از نگرانی در بیارید.

دوست گرامی چون میزان HbA2 در همسرتان بالا نیست بعید است که ایشون مبتلا به تالاسمی مینور باشند بنابر این مشکلی بنظر نمیاد

kordman
21-04-2012, 18:56
دوست گرامی چون میزان HbA2 در همسرتان بالا نیست بعید است که ایشون مبتلا به تالاسمی مینور باشند بنابر این مشکلی بنظر نمیاد
ممنون از شما
آیا مشکل کم خونی در طول یکماه برطرف میشه؟(با توجه به مصرف داروهای ایرانی و تغذیه مناسب).
و یک سوال دیگه ؟
اگر احیانا" هر دوی ما مبتلا به تالاسمی مینور باشیم, میتونیم فرزند سالم داشته باشیم؟
پیشاپیش ممنونم.

morsadr
22-04-2012, 08:54
ممنون از شما
آیا مشکل کم خونی در طول یکماه برطرف میشه؟(با توجه به مصرف داروهای ایرانی و تغذیه مناسب).
و یک سوال دیگه ؟
اگر احیانا" هر دوی ما مبتلا به تالاسمی مینور باشیم, میتونیم فرزند سالم داشته باشیم؟
پیشاپیش ممنونم.

علایم کم خونی و علایم آزمایشگاهی آن بعد از یکماه برطرف می شود ولی درمان کم خونی فقر آهن طولانی تر بوده و شاید تا 6 ماه نیاز به پیگیری باشد .
اگر هر دو نفر دچار تالاسمی مینور باشند 25%احتمال فرزند سالم . 50% احتمال فرزند مبتلا به تالاسمی مینور و 25% احتمال ابتلا به تالاسمی ماژور می باشد ولی چون تالاسمی بیماری لاعلاج و ناتوان کننده ای می باشد معمولا در این شرایط اجازه ازدواج نمی دهند

kordman
26-04-2012, 09:29
دوستان دارم میرم واسه آزمایش,برام دعا کنید.:11:
---------------------------
درام میرم واسه جوابش.

kordman
30-04-2012, 17:20
جواب آزمایش رو گرفتم دکتر میگفت نرماله و مشکلی نیست.
من:
Hb A2>>> 2.1 %>>>>> 1.5-3.5
RBC H>>>>> 6.01
HCT>>>>> 49.0 %
MCV>>>>> 81.6
RDW%>>>>> 14.1
HGB>>>>> 16.3 g/dl
MCH>>>>> 27.2 PG
MCHC>>>>> 33.3 G/DL
PLT>>>>> 258
MPV>>>>> 10.2
WBC >>>>>7.7
LYMF>>> 2.6>>>33.6%
GRAN>>> 4.7>>> 61.2%
MID>>>0.4>>> 5.2%
-------------------------------------------------------------
همسر

Hb A2>>> 1.7 %>>> 1.5-3.5
RBC>>>>> 5.37
HCT>>>>> 38.6 %
MCV L>>>>> 71.9
RDW%H >>>>>37.6
HGB >>>>> 12.7 g/dl
MCH L>>>>> 23.6 PG
MCHC>>>>> 32.8 G/DL
PLT>>>>> 319
MPV >>>>>9.5
WBC>>>>> 7.7
LYMF >>> 1.8>>> 24.2%
GRAN>>>5.2>>> 67.8%
MID>>> 0.7>>> 8.0%
اینم اضافه کنم که تو ازمایش همسرم اینو نوشته بود:
R.B.C MORPHOLOGY>>>>>anisocytosis slightly - poikilocytosis slightli - microcytosis slightly

morsadr
02-05-2012, 13:55
جواب آزمایش رو گرفتم دکتر میگفت نرماله و مشکلی نیست.
من:
Hb A2>>> 2.1 %>>>>> 1.5-3.5
RBC H>>>>> 6.01
HCT>>>>> 49.0 %
MCV>>>>> 81.6
RDW%>>>>> 14.1
HGB>>>>> 16.3 g/dl
MCH>>>>> 27.2 PG
MCHC>>>>> 33.3 G/DL
PLT>>>>> 258
MPV>>>>> 10.2
WBC >>>>>7.7
LYMF>>> 2.6>>>33.6%
GRAN>>> 4.7>>> 61.2%
MID>>>0.4>>> 5.2%
-------------------------------------------------------------
همسر

Hb A2>>> 1.7 %>>> 1.5-3.5
RBC>>>>> 5.37
HCT>>>>> 38.6 %
MCV L>>>>> 71.9
RDW%H >>>>>37.6
HGB >>>>> 12.7 g/dl
MCH L>>>>> 23.6 PG
MCHC>>>>> 32.8 G/DL
PLT>>>>> 319
MPV >>>>>9.5
WBC>>>>> 7.7
LYMF >>> 1.8>>> 24.2%
GRAN>>>5.2>>> 67.8%
MID>>> 0.7>>> 8.0%
اینم اضافه کنم که تو ازمایش همسرم اینو نوشته بود:
R.B.C MORPHOLOGY>>>>>anisocytosis slightly - poikilocytosis slightli - microcytosis slightly

نه شما و نه همسرتون دچار تالاسمی مینور نیستید . همسر شما احتمالا دچار فقر آهن می باشد که با درمان مناسب بهبود پیدا می کنند .
نگران هیچ چیزی نباشید :11:

ـFARIDEH_
21-06-2012, 13:12
سلام دوستای عزیز خسته نباشید.....
من چند روز پیش آزمایش خون دادم که نتایجش به صورت زیر بود.لطفا منو راهنمایی کنید که چه مشکلی دارم؟پیشاپیش ممنون از پاسختون!
WBC.........6.6
RBC........4.49
HGB........8.6
HCT......30.7
MCV......68.4
MCH......19.2
MCHC....28.0
PLT.......248*10^3

morsadr
25-06-2012, 15:42
سلام دوستای عزیز خسته نباشید.....
من چند روز پیش آزمایش خون دادم که نتایجش به صورت زیر بود.لطفا منو راهنمایی کنید که چه مشکلی دارم؟پیشاپیش ممنون از پاسختون!
WBC.........6.6
RBC........4.49
HGB........8.6
HCT......30.7
MCV......68.4
MCH......19.2
MCHC....28.0
PLT.......248*10^3

کم خونی بسیار شدید :19:که به احتمال زیاد باید فقر آهن باشد . حتما باید آزمایشات تکمیلی انجام شود و حتما درمان جدی صورت بگیرد .

nazhin7000
24-07-2012, 15:08
سلام من یه آزمایش دادم که نتایج اونو مینویسم میخواستم بدونم که آیا واقعا من مینور دارم یا خیر با تشکر
WBC=5500
R.B.C=5.00
HEMOGOLOBIN=13.4
HEMATOCRIT42.4
M.V.C=84.8
M.C.H=26.8
M.C.H.C=31.6
PLATELET=119000
NEUTROPHIL=68
EOSINOPHIL=2
LYMPHOCYTE=28
MONOCYTE=2
اگه میشه راهنماییم کنید لطفا
مرسی

morsadr
25-07-2012, 17:31
سلام من یه آزمایش دادم که نتایج اونو مینویسم میخواستم بدونم که آیا واقعا من مینور دارم یا خیر با تشکر
WBC=5500
R.B.C=5.00
HEMOGOLOBIN=13.4
HEMATOCRIT42.4
M.V.C=84.8
M.C.H=26.8
M.C.H.C=31.6
PLATELET=119000
NEUTROPHIL=68
EOSINOPHIL=2
LYMPHOCYTE=28
MONOCYTE=2
اگه میشه راهنماییم کنید لطفا
مرسی

با این آزمایش بنظر نمی رسه که شما تالاسمی مینور داشته باشید . تشخیص قطعی تالاسمی مینور با انجام آزمایش الکتروفورز هموگلوبین می باشد

maryam asadi2
30-07-2012, 19:40
سلام ممکنه منو راهنمایی کنید که تالاسمی دارم یا نه؟؟:37:

WBC=6500
R.B.C=5.47
HEMOGOLOBIN=10.5
HEMATOCRIT=35.8
M.V.C=65.4
M.C.H=19.2
M.C.H.C=29.3
PLATELET=204000

hb a= 8.4
hb f= 1.9
hb D=83.9
hb A2=5.8

morsadr
01-08-2012, 17:06
سلام ممکنه منو راهنمایی کنید که تالاسمی دارم یا نه؟؟:37:

WBC=6500
R.B.C=5.47
HEMOGOLOBIN=10.5
HEMATOCRIT=35.8
M.V.C=65.4
M.C.H=19.2
M.C.H.C=29.3
PLATELET=204000

hb a= 8.4
hb f= 1.9
hb D=83.9
hb A2=5.8
شما به یک متخصص خون مراجعه کنید .
کم خونی دارید که به نظر تالاسمی مینور نمیاد و یک نوع کم خونی ژنتیک شبیه آن می باشد . جزو کم خونی های نادر است

!amir
07-08-2012, 10:32
سلام دوستان لطفا منو هم راهنمایی کنید فقط سریع اخه خیلی مهمه
wbc 8.0 [4 - 10] x10
lymph 18.6
mixed 4.4
nuet 77.0
---------------------------------------
rbc 5.86
hgb 16.0
hct 51.1
mcv 87.2
mch 27.3
mchc 31.3
rdw-cv 11.3
-----------------------------------------
plt 258
pdw 16.3
mpv 10.3
plcr 27.9

سن 21 مرد

ehsan_update
07-08-2012, 11:36
سلام دوستان لطفا منو هم راهنمایی کنید فقط سریع اخه خیلی مهمه
wbc 8.0 [4 - 10] x10
lymph 18.6
mixed 4.4
nuet 77.0
---------------------------------------
rbc 5.86
hgb 16.0
hct 51.1
mcv 87.2
mch 27.3
mchc 31.3
rdw-cv 11.3
-----------------------------------------
plt 258
pdw 16.3
mpv 10.3
plcr 27.9

سن 21 مرد

سلام، خوشبختانه مشکلی ندارید، ( البته یه مقدار به اصطلاح پرخون هستید (HB=16) که اونم مشکل خاصی ایجاد نمیکنه و در صورت تمایل با یکی دو بار اهدای خون حل میشه)

!amir
07-08-2012, 11:52
ممنون که سریع جواب دادید
بخشید این چیه
c-reactive protein ---------positive
چرا مثبته
اصلا این چیه

ehsan_update
07-08-2012, 12:14
ممنون که سریع جواب دادید
بخشید این چیه
c-reactive protein ---------positive
چرا مثبته
اصلا این چیه
خواهش میکنم، CRP یک پروتئین فاز حاد هستش، یعنی موقعی که بدن عفونت یا التهابی چیزی (مثلا انواع عفونت باکتریایی و ویروسی و روماتیسم و غیره) داشته باشه + میشه و یک تست اختصاصی نیست، یعنی در تعداد زیادی از بیماری ها + میشه ( از جمله یک گلو درد ساده)، پس اگه سایر آزمایشات نرمال باشه،مثبت شدن CRP به تنهایی جای نگرانی نیست

!amir
07-08-2012, 12:34
ببخشی من یه مشکل دارم و نیاز به مشاوره دارم اگه لطف کنید من رو در یاهو اد کنید ممنون میشم
ای دی من
elyasi3024

aminnab
25-09-2012, 12:26
با سلام، من در نوجوانی آزمایش خون دادم و دکتر گفت که احتمالا تالاسمی مینور هستم، حالا که در شرف ازدواج هستم با توجه به اینکه نامزدم نیز احتمالا تالاسمی مینور می باشد استرس زیادی را تحمل می کنیم:41::2:؛ دوباره آزمایش دادم، نتایج اولیه و ثانویه (بعد از یک ماه خوردن قرص آهن) امیدبخش بود.:5: لطفا راهنمایی کنید (1 مال ماه قبل و 2 در حالت بعد از مصرف قرص می باشد)
WBC: 1-4.5 2- 5.11
HCT : 1-47.6% 2-48.4%
RBC: 1- 5.72 2- 6
HGB : 1- 15 2-15.5
MCV: 1-83.2 2-80.7
MCH: 1-26.2 2-25.8
HB A2: 1-2.1 2-2.6

omid.sarmad
21-11-2012, 02:09
سلام. این نتایج برای نوزاد 7 ماهه خوبه یا نه؟ مشکل خاصی وجود داره؟

WBC=8.14
NEU#=3.8
LYM#=2.99
MON#=0.69
EOS#=0.59
BAS#=0.03
NEU%=47.1
LYM%=36.7
MON%=8.5
EOS%=7.3
BAS%=0.4
RBC=4.98
HGB=13.2
HCT=37.5
MCV=75.3
MCH=26.5
MCHC=35.2
RDW-CV=14.2
RDW-SD=40.5
PLT=561
MPV=7.1
PDW=14.9
PCT=0.398
P-LCC=72
P-LCR=12.8

Microcytosis +
Poikilocytosis +

....WBC Diff
Nettrophilz%=47
Lymphocyte%=42
Monocyte%=4
Eosinophil%=7

hdhamedmail
13-02-2013, 17:08
با سلام
این نتایچ چه چیزی رو نشون میده؟
آزمایش برای دو سال پیش:
hgb 17.4
rbc 6.33
hct 50.9
mcv 80.4
mch 27.5
mchc 34.2
و یک ازمایش دیگر مربوط به چهار ماه پیش:
hgb 17.8
rbc 5.98
hct 47.6
mcv 79.6
mch 29.8
mchc 37.4
و یک آزمایش دیگر مربوط به الان:

hgb 16.7
rbc 6.13
hct 48.1
mcv 78.5
mch 27.2
mchc 34.7
hba2 2.58
قبل از همه اینها در 4 سال پیش هم همه اندیس های آزمایش در محدوده نرمال قرار داشت.

zendegisalam
18-02-2013, 18:55
سلام چند وقت پیش با توجه به جواب آزمایشم دکتر به من گفت که مبتلا به تالاسمی مینور هستم .این درسته که میگن اگر نوع تالاسمی من آلفا باشه میتونم با یه فرد بتا تالاسمی مینور ازدواج کنم با یه آلفا تالاسمی دیگه چه طور و آیا عوارضی داره و برای اینکه بفهمم آلفا هستم یا بتا چه آزمایشی باید انجام بدم؟

V E S T A
19-02-2013, 16:13
سلام چند وقت پیش با توجه به جواب آزمایشم دکتر به من گفت که مبتلا به تالاسمی مینور هستم .این درسته که میگن اگر نوع تالاسمی من آلفا باشه میتونم با یه فرد بتا تالاسمی مینور ازدواج کنم با یه آلفا تالاسمی دیگه چه طور و آیا عوارضی داره و برای اینکه بفهمم آلفا هستم یا بتا چه آزمایشی باید انجام بدم؟

سلام یه مطلب براتون میذارم خیلی جالب و واضح توضیح داده شده البته قسمت های bold مربوط به سوالتون میشه

تالاسمى آلفا

انتقال اکسیژن در خون توسط گلبولهای قرمز و پروتئینی به نام هموگلوبین انجام می‌گیرد . این پروتئین از دو زنجیره آلفا و دو زنجیره بتا تشکیل شده است. کمبود هر کدام از این زنجیره‌ها که در اثر نقصان عملکرد ژنهای تولید کننده آنها بروز می‌کند باعث بروز بیماری کم خونی ژنتیکی موسوم به تالاسمی می‌شود.

تالاسمی آلفا به علت کاهش میزان زنجیره آلفا گلوبولین ایجاد می­شود. این بیماری به صورت اتوزومال مغلوب به ارث می­رسد. پیش از انجام آزمایش ژنتیکی لازم است آزمايشات CBC و الکتروفورز هموگلوبين انجام گیرد. تشخیص ژنتیکی این بیماری در دو مرحله تشخیص ناقلین (مرحله اول) و تشخیص پیش از تولد (مرحله دوم ) انجام می­گیرد. با انجام آزمایش مرحله اول در صورت نیاز بر اساس نوع ژنوتیپ والدین ضرورت بررسی مرحله دوم برای جنین مشخص می­شود.

کلاستر ژن آلفا گلوبولین در انتهای بازوی کوتاه کروموزم 16 قرار دارد. در داخل این کلاستر دو ژن آلفا یک و آلفا دو قرار دارند که تولید کننده زنجیره آلفا هستند. همچنین یک ژن کاذب و یا ژن غیر فعال آلفا نیز در این کلاستر وجود دارد. ژن زتا (ζ) که تولید کننده زنجیره آلفا در دوران جنینی (embryo) است به همراه پسودوژن زتا نیز در این کلاستر قرار دارند. به دلیل وجود تشابه 95 درصدی ژن‌های آلفا یک و آلفا دو احتمال جفت شدن نابجای این دو توالی و در نتیجه حذف ژنی وجود دارد. حذف بخشی از ژن آلفا گلوبولین در بیش از 90 درصد موارد عامل ایجاد کننده بیماری است. در 10 درصد موارد نیز حذف‌های کوچک باعث به وجود آمدن علائم بیماری می شوند.
افراد سالم 4 نسخه ژن فعال آلفا (دو تا بر روی هر کروموزم 16) دارند.
فردی که یک نسخه ژن غیر فعال و 3 نسخه ژنی فعال داشته باشد به عنوان ناقل خاموش آلفا تالاسمی شناخته می‌شود (α α /− α). تاثیر نقصان یک زنجیره آلفا در ناقلین خاموش به حدی کم است که تاثیری در عملکرد پروتئین هموگلوبین و باتبع سلامت فرد حامل ندارد.
افرادی که دو نسخه فعال و دو نسخه غیر فعال داشته باشند ناقلان دارای خصیصه آلفا تالاسمی نامیده می‌شوند. این افراد دچار کم‌خونی خفیف هستند که نشانه ‌بالینی ندارد و معمولا با فقر آهن اشتباه گرفته می‌شود. البته نحوه توزیع ژن‌های معیوب آلفا تالاسمی بر روی دو کروموزم و یا ژنوتیپ ناقلان دارای خصیصه آلفا تالاسمی به صورت سیس (α α /− −) و یا ترانس (α −/ α −) است.
دو نوع مهم آلفا تالاسمی که با عوارض متعدد بالینی رو­­­ به رو هستند آلفا تالاسمی ماژور یا هیدروپس فتالیس با ژنوتیپ (− − /− −) و بیماری H با ژنوتیپ (− −/− α) است.
مبتلایان به بیماری H در بدو تولد با علائمی چون کوچک بودن گلبولهای قرمز (microcytic)، کم‌خونی همولیتیک هایپرکرومیک (hypochromic hemolytic anemia)، بزرگی کبد و طحال (hepatosplenomegaly)، زردی و در مواردی تغییرات استخوانی مرتبط با تالاسمی روبه‌رو هستند. این بیماران نیاز به تزریق خون دارند.
در جنین‌های مبتلا به هیدروپس فتالیس یا تالاسمی آلفا ماژور نیز نوع خاصی هموگلوبین که از چهار زنجیره لاندا تشکیل شده و هموگلوبین Barts نامیده می‌شود در خون تجمع می‌یابد. این جنین‌های مبتلا معمولا پیش از تولد یا مدت کوتاهی پس از تولد فوت می‌کنند. در این موارد علاوه بر خود جنین، جان مادران جنین‌ها نیز در طول دوران بارداری و یا در زمان وضع حمل در معرض خطر است.
زمانی که هر دو والد ناقل دارای خصیصه آلفا تالاسمی به صورت ترانس باشند، هیچ گاه فرزند بیمار به دنیا نمی‌آید و تمام فرزندان مشابه والدین ناقل تالاسمی دارای خصیصه تالاسمی خواهند بود.

هنگامی که یک ناقل خاموش آلفا تالاسمی با یک ناقل سیس ازدواج کند به احتمال 25 درصد ممکن است فرزندی مبتلا به بیماری H به دنیا بیاید.

ازدواج دو ناقل سیس نیز می تواند جنین های مبتلا به هیدروپس فتالیس را به همراه داشته باشند.

شناسایی جهش و ژنوتیپ در مبتلایان و ناقلین تالاسمی آلفا ابتدا به روش مستقیم با تعیین حذف­ها و موتاسیون­های شایع و در صورت لزوم بررسی توالی ژن­های 1α و 2α انجام می­گیرد. از حذف های شایع بزرگ می‌توان به α3.7، α4.2، α20.5 و -MED اشاره کرد. همچنین حذف 5 نوکلوتیدی 25ntdelα1 α ، جهش جایگزینی PA6 و PA4 نیز از جهش های شایع ژن آلفا گلوبین است.

آثار فنوتیپی حذف­ها و جهش­های زنجیره آلفا متفاوت است. این مسئله به ویژه در تقابل این جهش­ها با یکدیگر اهمیت می­یابد. هموزیگوتی برای حذف های20.5 α و -MED با فنوتیپ بسیار شدید همراه است و باعث هیدوپسیس فتالیس می‌شود. حذف α3.7 خفیف تر است. جهش جایگزینی PA6 به صورت هموزیگوت باعث بیماری H می­شود­.
مرحله دوم تشخيص قبل از تولد تالاسمی آلفا براى کسانى صورت می پذيرد که مرحله اول را قبل از باردارى و يا درهفته های اولیه باردارى انجام داده اند و وضعیت مولکولی آنها مشخص شده است. در این حالت آزمایشگاه خانواده را برای گرفتن نمونه جنینی به مرکز مورد اعتماد معرفی می­کند. جهت گرفتن نمونه CVS لازم است سن باردارى بعد از هفته دهم بارداری باشد (تاييد شده از طريق سونوگرافی). هم چنين گروه خونى مادر مشخص شود. نمونه جنينى مى بايست به همراه DNA والدين مورد آزمايش قرار گيرد.

در صورتيکه جنين از نظر موتاسيون و روش غيرمستقيم شبيه مادر باشد تاتید عدم آلودگی نمونه جنین با نمونه مادری ضرورى است. به این منظور نشانگرهای ژنتیکی (مارکر‌ها) مختلف مورد استفاده قرار می­گیرند تا زمانی که بتوان نمونه مادر و جنین را از هم تفریق داد.

تشخیص جهش‌های ژن آلفا گلوبولین

نام بیماری
آلفا تالاسمی

ژن مورد بررسی
HBA1, HBA2

نوع نمونه درخواستی

مرحله اول: 6 میلی لیتر خون محیطی از کودکان و بزرگسالان در دو شیشه مجزا هر کدام 3 میلی لیتر یا، مرحله دوم: 20 میلی گرم نمونه از پرزهای جنینی یا 20 میلی لیتر از مایع آمنیوتیک جنینی.

شرایط نگهداری
نمونه‌های خون همراه با EDTA در لوله‌های مخصوص آزمایشگاه گرفته می‌شوند و باید در جای خنک نگهداری شده و از یخ زدگی محافظت شوند. نمونه های جنینی باید در اسرع وقت به آزمایشگاه ارسال شوند. یادآوری: نمونه‌گیری از جنین باید توسط پزشک متخصص و با هماهنگی آزمایشگاه انجام گیرد.

افراد مورد بررسی
مرحله اول: افراد مبتلا با علائم مشابه آلفا تالاسمی.
افراد خانواده فرد مبتلا که احتمال دارد ناقل باشند.
زوجنین ناقل (نمونه خون والدین زوجین نیز برای تعیین پیوستگی لازم است).
مرحله دوم: جنین درصورتیکه نوع جهش والدین از قبل مشخص شده باشد.

زمان مراجعه

مرحله اول: قبل از ازدواج یا قبل از بارداری
مرحله دوم: هفته 10 تا 12 بارداری

روش آزمایشگاهی
استخراج DNA، آزمایش GAP-PCR، Multiplex PCR، ARMS PCR و توالی یابی.

زمان تقریبی انجام آزمایش

مرحله اول:سه هفته
مرحله دوم: یک تا دو هفته

کدهای بین المللی
1(1)- 1(2)-1(1,2)

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

منبع : آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران - دکتر اکبری

zendegisalam
25-02-2013, 00:17
سلام با تشکر از راهنماییتون من آزمایش الکتروفوز رو انجام دادم میخوام بدونم با توجه به این نتایج من آلفا تالاسمی مینور هستم یا بتا تالاسمی مینور ،خیلی ممنون
wbc:8.46
rbc:5.19
hgb:11.5
hct:35.8
mcv:69.0
mch:22.2
mchc:32.1
platelets:266
rdw-cv:15.2
pdw:13.2
mpv:11.4
p-lcr:35.6
hgba1:92.5
hgba2:5.9
hgb f:1.6

m_n3674
17-04-2013, 01:56
با سلام جواب آزمایش و تکرار آن در روز بعد من و همسر آینده ام به این صورت است:من:WBC: 6.7*10^3, 6.1*10^3RBC: 5.08*10^6, 5.26*10^6HGB: 13.4, 14.1HCT: 43.9%, 45.2%MCV: 86.4, 85.9MCH: 26.4, 26.8MCHC: 30.5. 31.2PLT: 274*10^3, 263*10^3HBA:97.3HBF: 0.2HBA2: 2.5همسر آینده ام:WBC: 5.8*10^3, 6.1*10^3RBC: 5.17*10^6, 5.02*10^6HGB: 13.5, 13.3HCT: 42%, 40.8%MCV: 81.2, 81.3MCH: 26.1, 26.5MCHC: 32.1, 32.6PLT: 358*10^3, 346*10^3HBA:97.1HBF: 0.2HBA2: 2.7FERRITIN ( ELISA): 6.9 نظر شما درباره این آزمایشات چیست؟ با تشکر

22shahram22
01-06-2013, 22:29
با سلام
جواب آزمایش من بدین صورت است ممنون میشوم نظرتان را بگویید.

W.B.C........8.8
R.B.C......5.71
Hb.......14.8
Hct........46.2
M.C.V......80.9
M.C.H........25.9
M.C.H.C........32.0
RDW-CV.......13.4
PLATELETS.........349
Hb.A.......96.7
Hb.A2......2.8
Hb.F.......0.5

با تشکر

salar_ra
08-08-2013, 16:13
سلام دوستان وقت بخیر
اگه میشه جوال ازمایش منم بخونید نطرتون بگید
WBC…………………….7900
RBC…………………………..6.43
HGB…………………………….14.2
MCV……………………………..68.74
MCH………………………………22.08
MCHC…………………………………32.13
PLT…………………………………..216000
NEUT…………………………………….49
LYMP……………………………………..48
EOS……………………………………… .1
MONO………………………………………. 2
راستی روزه بودن وخوب نبودن تغذیه در 2 سال اخیردر جواب ازمایش تاثیر دارد خیلی ممنون

afsane-khanoom
02-10-2013, 11:52
سلام دوستان لطفا راهنمایی کنید
من مادرم مبتلا به تالاسمی مینور هست من هم برای باردارشدن آزمایش دادم اینها جواب آزمایشمه میخوام بدونم آیا مینور هستم یا نه ؟
و اگه هستم باید قبل از بارداری کار خاصی انجام بدم یا نه؟ پزشک زنان چیزی راجع به تالاسمی به من نگفت فقط گفت که باید اسید فولیک بخورم
WBC= 7900......................... 4000-11000
RBC=4.74.................................4.2-5.4
HB=12.2.....................................12-16
MCV=82.....................................83-97
MCH=26.....................................26-33
MCHC=31...................................32-36
RDW-CV=12.5...........................10-14.2
واقعا ممنون از اینکه کمک می کنید

soori65
22-10-2013, 01:36
سلام اگه ممکنه یه نظری راجع به آزمایشاتم بدید چون در شرف ازدواج هستم.می خوام بدونم مینور هستم یا خیر:

wbc=6600........3500-11000
RBC=4.92..........4.2-5.4
hemogolbin=13.........12-16
MCV=77.2.........80-100
MCH=26.4........27-36
MCHH=34.2.....32-37
RDW=13.6........11.5-14.5

ممنون میشم اگه سریع راهنماییم کنید.در ضمن من دختر 27 سالم

setareyesokut
10-03-2014, 23:20
سلام خسته نباشید
من و نامزدم ازمایش تالاسمی دادیم اگه میشهتفسیرشو واسم ایمیل کنید ممنون میشم
دسترسی ب دکتر ندارم
ممنون
اططلاعات من:
mcv86.8
wbc5.5
rbc4.38
hba96
hgb12.5
hbf0.5
plt 210
lymph 49.4
neutrophils 44
lymphocytes 50
monocytes 3
eosinophils 3

اطلاعات نامزدم:
mcv84.6
wbc8.6
rbc5.96
hba96.9
hgb18.1
hbf0.4
plt162
lymph45.2
neutrophils 50
lymphocytes 42
monocytes 3
eosinophils 5

bijan1370
15-03-2014, 22:49
سلام من مشکوک به داشتن کم خونی مینورم. پسر_22ساله
مشخصات آزمایش CBC التروفورز رو براتون نوشتم،اگه میشد لطفا بگید من کم خونی مینور دارم یانه؟ ممنون
WBC 8670
RBC7.61
HB 15.8
HCT 49.5
MCV 65
MCH 20.8
MCHC 31.9
PLAT 224000
RDW 21.2
HbA 93.3
HbF 0.8
HbA2 5.9
Ferritin 65.3

Ar@m
15-03-2014, 23:28
این آزمایش بیانگر اینه که شما بطور قطع کم خونی فقر آهن دارین و در کنارش ابتلا به کم خونی تالاسمی مینور با احتمال زیادی وجود داره
حتما با مراجعه به پزشک یه دوره آهن دریافت کنین و بعد آزمایش ها رو تکرار کنین

pink piano
01-05-2014, 20:30
سلام دوستان عزیز اگر من رو راهنمایی کنید بسیار ممنون میشم:
W.B.C 4600............ (4500-11000
R.B.C 5.68................. (4.4-5.9
MPV 13.7 ................ (7.4-10.4
plt 160000........ (150000-450000
M.C.V 82................ (80.5-99.7
M.C.H 27................ (26.6-33.7
M.C.H.C 33 ............... (31.5-36.2
hemoglobin 15.5 ............. (13.5-17.5
hematocrit 46.5.............. (39.7-52.5

دوستان گرامی نزدیک بودن به مینیمم و ماکسیمم WBC و RBC و plt و همچنین بالاتر بودن mpv از حد مجاز مشکل ساز نیست؟(سن 23 سال)

*mehrsa*
07-06-2014, 17:08

سلام
من و همسرم مشکوک به تالاسمی مینور هستیم، قصد بچه دار شدن داریم،میشه از روی جواب آزمایشم بگید من مینور هستم یا نه ؟

meysam0sms
07-07-2014, 15:36
سلام خسته نباشید.برای ازدواج ازمایش دادیم بهمون گفتن کم خونید مینور سایلنت خی خواستم بدونم ایا mcvمن تغیری می کند یا بالاتر نمی رود
اینم ازمایشمون
من پسرهستم
wbc..........5.8
rbc............6.4
hgb...............14.8
hct.........47.5
mcv.............79
mch..............24.4
mchc..............31.0
rdw.................12.5
ازمایش همسرم
wbc........6.0
rbc............5.03
hgb............10.8
hct...............35.6
mcv............71
mch...............21.6
mchc............30.4
rdw..............13.8

shapouramrollahi
23-07-2014, 12:00
درود
مشکل حل شد.

shojaei4
21-11-2014, 22:39
با سلام لطفا بفرمایید نتیجه ازمایش من مینور است؟؟
عکس های ازمایش در زیر قرار دادم با تشکر از شما

laxer
25-11-2014, 10:16
آزمایش شما مشکوک است. (تالاسمی بتا)
میتوانید به متخصص داخلی یا متخصص خون هماتولوژی مراجعه کنید.

Life24
25-11-2014, 11:32

تشخیص با متخصص داخلی یا فوق تخصص خون است.

ali1564
05-12-2014, 16:02
به نظر شما جواب آزمایش من چیه؟
wbc=4.69
rbc=4.04
hgb=11.2
hct=34.75
mcv=86
mch=27.8
mchc=32.3
rdwc=14.6
plt=171
pct=0.17%
mpv=9.9
pdwc=38.5

hossein50099
26-01-2015, 12:04
این جواب آزماشیات بتده است wbc:4.8 rbc:5.4 hb:14.3 htc:41.3 mcv:76.8 mch:26.6 mchc:34.6 plt: 185 rdw:11.7 neut:69 lymphocyte:25 monocyte:4 eosinophil:2 A:96.5% A2:3 F:0.5 TIBC:362 Ferritin:233.9 دکتر بین کم خونی آهن و تالاسمی آلفا مردد بود و به همبن دلیل قرص برای جبران کم خونی و قرص ویتامین سی داد تا یک ماه مصرف کنم البته همسر را تالاسمی بتا تشخیص داد حالا لطفا نظر خود را در مورد این ازمایشات بیان کنید الفاست یا کم خونی اهن ایا داروها ی تجویز شده مضر نیست؟ با این وجود در صورت ازدواج احتمال تولد فرزند ماژور هست ؟ در ضمن ما دختر دایی و پسر عمه نیز هستیم آیا با مصرف قرصهای آهن احتمال بالا رفتن مقدار Mcv تا بیش از 80 هست ؟ چون من خواندم حداکثر تغییر MCV +- 1 میباشد. ایا اگه فردی پدر و مادرش تالاسمی نداشته باشند احتمال داره مبتلا به تالاسمی باشه؟ اگه پدر و مادر ازمایش بدهند و احتمال تالاسمی داشتن انها صفر باشه میتونم قاطعانه بگم تالاسمی ندارم؟ ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب دهید یا علی

M.R.S.
26-01-2015, 12:41
دوست عزیز....با توجه به فریتین بالا احتمال کم خونی فقر آهن کم هست
الکتروفورز شما الگوی طبیعی رو نشون میده و با توجه به mcv‌پایین احتما اون هست که شما تالاسمی آلفا مینیما داشته باشید
این نوع تالاسمی هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه و فقط از طریق بررسی دی ان ای تشخیص قطعی میشه
پس چون شما قصد ازدواج با فرد تالاسمی دارید حتما به فوق تخصص خون مراجعه بفرماید تا آزمایش تکمیلی لازم رو انجام بدن و مجوز ازدواج رو ایشان بنویسند
چون خدای نکرده اگر شما هم تالاسمی باشید ممکن هست فرزند شما با بیماری های تالاسمی متولد بشه
البته در این صورت هم ازدواج منعی نداره اما جنین قبل از ۲۰ هفته باید از نظر ژنتیکی بررسی بشه تا خدای نکرده اگه مشکلی داشت سقط انجام بشه
پس پیشنهاد من این هست که به فوق تخصص خون مراجعه بفرمایید

آیا با مصرف قرصهای آهن احتمال بالا رفتن مقدار Mcv تا بیش از 80 هست
در کم خونی فقر آهن با درمان هم mcv و هم هموگلوبین تا حد طبیعی اصلاح میشه

ایا اگه فردی پدر و مادرش تالاسمی نداشته باشند احتمال داره مبتلا به تالاسمی باشه
تالاسمی بیماری ژنتیکی هست و فقط از طریق توارث و والدین منتقل میشه
ممکن هست تالاسمی در والدین تشخیص داده نشده باشه و ممکن هست در فرزند تشخیص داده بشه و بعد از اون بیماری در پدر و مادر پیگیری بشه

hossein50099
26-01-2015, 19:11
سلام ممنون از اینکه جواب دادید
یه سوال داشتم نظر شما در مورد بتا یا آلفا بودن چیه ؟
ایا اگه الفا باشه ازدواج با بتا مشکلی ایجاد میکنه و احتمال بدنیا آمدن فرزند ماژور هست ؟
ممنون

hossein50099
26-01-2015, 19:17
ببخشید دوباره سوال میپرسم
احتمال مینور بودن و بتا تالاسمی بودن بنده چقدره از نظر شما؟

M.R.S.
26-01-2015, 19:25
با توجه به آزمایشات نظر من بیشتر به آلفا تالاسمی هست
از اونجا که الکتروفورز طبیعی هست و کم خونی فقر آهن چندان تظاهر نداره و همه چیز طبیعی هست اما با توجه به MCV پایین که دارید و قصد ازدواج با فرد مینور دارید حتما مشاوره ژنتیکی و مشاوره با هماتولوژیست لازم هست تا خدای نکرده ندونسته مشکلی براتون پیش نیاد
اما بتای ماژور از ازدواج دو فرد مینور حاصل میشه

hossein50099
27-01-2015, 08:43
سلام ممنون از اینکه سریعا به سوالات جواب میدید
یه سوال داشتم
ایا احتلام زیاد در هفته با کم خونی ارتباط دارد؟

M.R.S.
27-01-2015, 08:59
سلام ممنون از اینکه سریعا به سوالات جواب میدید
یه سوال داشتم
ایا احتلام زیاد در هفته با کم خونی ارتباط دارد؟

خیر.....اون یه پدیده فیزیولوژیک گذرا و طبیعی هست
کم خونی ها علت های شناخته شده دارن و خودشون به چند دسته تقسیم میشن

amin122r
30-01-2015, 18:53
سلام
این نتیجه آزمایش منه
ممنون میشم بگید تالاسمی مینور داارم یا نه
WBC 6.8
RBC 5.73
HGB 16.7
HCT 46.8
MCV 81.7
MCH 29.1
MCHC 35.7
PLATELETS 248
FE(Iron) 98
TIBC 366
Transferrin Saturation Index 27
Ferritin 61.6
HbA1 97.63
HbA2 2.37
مرسی

M.R.S.
30-01-2015, 19:08
سلام
این نتیجه آزمایش منه
ممنون میشم بگید تالاسمی مینور داارم یا نه
WBC 6.8
RBC 5.73
HGB 16.7
HCT 46.8
MCV 81.7
MCH 29.1
MCHC 35.7
PLATELETS 248
FE(Iron) 98
TIBC 366
Ferritin 61.6
HbA1 97.63
HbA2 2.37
مرسی

خیر...آزمایش شما خوب هست

amin122r
05-02-2015, 12:27
سلام
با این دو فاکتور
mcv: 78
HbA2 2.4
میشه تشخیص داد که این شخص مینور هست یا نه؟
با تشکر

M.R.S.
05-02-2015, 12:36
سلام
با این دو فاکتور
HbA2 2.4
میشه تشخیص داد که این شخص مینور هست یا نه؟
با تشکر

خوب آزمایش باید کامل بشه مثلا همین الکتروفورز باید HbA1 و HbF هم مشخص باشه
مقدار Hb نیاز هست و مقدار RBC و RDW هم کمک کننده هست
اما در کل چون MCV پایین هست ممکن کم خونی وجود داشته اما چون HbA2 :2.4 هست احتمال تالاسمی کم هست و ممکنه کم خونی فقر آهن وجود داشته باشه
اگه بشه آزمایش رو کامل بزارید و بررسی آهن اگه انجام شده مثل serum iron,ferritin,TIBC هم بنوسید

amin122r
05-02-2015, 14:06
مرسی که جواب دادید
من دو هفته پیش یه آزمایش دادم (آزمایشگاه خصوصی)
که نتایجش به این صورت هست:

WBC 6.8
RBC 5.73
HGB 16.7
HCT 46.8
MCV 81.7
MCH 29.1
MCHC 35.7
PLATELETS 248
FE(Iron) 98
TIBC 366
Ferritin 61.6
HbA1 97.63
HbA2 2.37

امروز آزمایش قبل از ازدواج دادم
که فقط این دو فاکتور رو میدونم یعنی
HbA2 2.4

با توجه به اینکه عروس خانم تالاسمی مینور دارن،میخاستم ببینم مشکلی واسه ازدواج ما هست یا نه(با توجه به اینکه mcv زیر 80هست)
و آیا ممکنه که mcv پایین بیاد یا ممکنه یه آزمایشگاه جواب رو اشتباه بده؟
6-7 ماه پیش یه آزمایش دادم که در اون mcv 85.8 بود

M.R.S.
05-02-2015, 14:14
مرسی که جواب دادید
من دو هفته پیش یه آزمایش دادم (آزمایشگاه خصوصی)
که نتایجش به این صورت هست:

WBC 6.8
RBC 5.73
HGB 16.7
HCT 46.8
MCV 81.7
MCH 29.1
MCHC 35.7
PLATELETS 248
FE(Iron) 98
TIBC 366
Ferritin 61.6
HbA1 97.63
HbA2 2.37

امروز آزمایش قبل از ازدواج دادم
که فقط این دو فاکتور رو میدونم یعنی
HbA2 2.4

با توجه به اینکه عروس خانم تالاسمی مینور دارن،میخاستم ببینم مشکلی واسه ازدواج ما هست یا نه(با توجه به اینکه mcv زیر 80هست)
آزمایشی‌که الان گذاشتین mcv:81 داره که طبیعی هست و کم خونی دیده نمیشه و برزسی آهن و الکتروفورز هم خوب هست
اما آزمایش دومی mcvرو پایین زده...که این میتونه نشون دهنده تالاسمی آلفا مینیما باشه که همه چیز از هموگلوبین تا الکتروفورز طبیعی هست و فقط mcv کمی پایین نشون میده که تنها راه شناسایی اون بررسی ژن هست
چون یک نفر تالاسمی مینور داره باید جنبه احتیاط رو رعایت کنین و با فوق تخصص خون مشورت کنین
اما با توجه به آزمایش اول مشکلی وجود نداره

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

tabasom7
13-08-2015, 11:54
آزمایش ازدواج دادم لطفا بهم بگین مشکلی دارم یا نه
Wbc:8800............reference range:4000-10000
Rbc:4.90.............4.2-5.4
12-16.......Hemoglobin:12.9
36-46 ..........40.9:Hematocrit
Mcv:83.5.........77-97
Mch:26.3.....26-32
Mchc:31.5.......32-36
Platelets:231000......150000-450000
Neutrophils:58
Lymphocytes:40
Monocytes:1.0
Eosinophils:1.0
Hb A:58.2......96-98
0.Hb F:0.3........0.1-2
Hb D:39.5
1.5-3.5......Hb A2: 2.0
خواهشا زود جواب بدین

M.R.S.
13-08-2015, 12:45
آزمایش ازدواج دادم لطفا بهم بگین مشکلی دارم یا نه
Wbc:8800............reference range:4000-10000
Rbc:4.90.............4.2-5.4
12-16.......Hemoglobin:12.9
36-46 ..........40.9:Hematocrit
Mcv:83.5.........77-97
Mch:26.3.....26-32
Mchc:31.5.......32-36
Platelets:231000......150000-450000
Neutrophils:58
Lymphocytes:40
Monocytes:1.0
Eosinophils:1.0
Hb A:58.2......96-98
0.Hb F:0.3........0.1-2
Hb D:39.5
1.5-3.5......Hb A2: 2.0
خواهشا زود جواب بدین
آزمایش خون شما طبیعی هست.در الکتروفورز هموگلوبین،هموگلوبین D مشاهده میشه که یک نوع نادر از جهش در هموگلوبین هست.این برای شما مشکلی ایجاد نمیکنه.حتی برای فرزند شما هم مشکلی بهمراه نداره.تنها در صورتی برای فرزند شما مشکل بوجود میاد که با فرد ناقل ژن سیکل سل(که نوعی بیماری خونی هست) ازدواج کنید.پس اگر الکتروفورز همسر شما مشکلی رو نشون نده منعی برای ازدواج ندارید و از این نظر برای فرزند آوری مشکلی وجود نداره

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

tabasom7
13-08-2015, 13:03
آزمایش خون شما طبیعی هست.در الکتروفورز هموگلوبین،هموگلوبین D مشاهده میشه که یک نوع نادر از جهش در هموگلوبین هست.این برای شما مشکلی ایجاد نمیکنه.حتی برای فرزند شما هم مشکلی بهمراه نداره.تنها در صورتی برای فرزند شما مشکل بوجود میاد که با فرد ناقل ژن سیکل سل(که نوعی بیماری خونی هست) ازدواج کنید.پس اگر الکتروفورز همسر شما مشکلی رو نشون نده منعی برای ازدواج ندارید و از این نظر برای فرزند آوری مشکلی وجود نداره

وای یعنی سیکل سل دارم؟:n28:نامزدم مینور داره

M.R.S.
13-08-2015, 13:52
وای یعنی سیکل سل دارم؟:n28:نامزدم مینور داره
نه سیکل سل که داشتید تا الان میفهمیدین
شما یک نوع هموگلوبین نادر با اسم D دارد،مشکلی نه برای شما بوجود میاد نه فرزندتون
اما اگه یک فرد دارای صفت هموگلوبین سیکل و هموگلوبین دی ازدواج کنه،فرزند اونها بیماری sickle D میگیره،که نوعی آنمی سیکل سل هستّازدواج با تالاسمی مینور منعی نداره،اما بنظرم چون هر دو آزمایش غیر طبیعی هست برای تایید عدم منع ازدواج شما رو به فوق تخصص خون ارجاع بدن

tabasom7
13-08-2015, 15:57
پس اگه جوابای آزمایشمون رو ببریم پیش دکتر تایید میکنه؟با توجه به اینکه ایشون مینور دارن و من هموگلوبین d

tabasom7
13-08-2015, 19:23
لطفا یکی جواب بده مردم از نگرانی:n03:

tabasom7
13-08-2015, 20:12
نه سیکل سل که داشتید تا الان میفهمیدین
شما یک نوع هموگلوبین نادر با اسم D دارد،مشکلی نه برای شما بوجود میاد نه فرزندتون
اما اگه یک فرد دارای صفت هموگلوبین سیکل و هموگلوبین دی ازدواج کنه،فرزند اونها بیماری sickle D میگیره،که نوعی آنمی سیکل سل هستّازدواج با تالاسمی مینور منعی نداره،اما بنظرم چون هر دو آزمایش غیر طبیعی هست برای تایید عدم منع ازدواج شما رو به فوق تخصص خون ارجاع بدن

ببخشید فقطhbD نشون میده ناقل سیکل سل هستم؟از بقیه آزمایشم مشخص نمیشه ناقل سیکل سل هستم؟مثلا کم یا زیاد بودن بقیه عددا؟
Hb A وmchc از حد معمول پایین تره چی رو نشون میده؟

M.R.S.
13-08-2015, 20:27
شما ناقل همون هموگلوبین D هستید نه سیکل سل
تایید که میشه،اما چون هردو آزمایش غیرطبیعی هستند و مورد شما که هموگلوبین ،D هست خیلی نادر هست،اگر به پزشک عمومی مرکز بهداشت مراجعه کنید ممکن هست برای مشورت شما رو به فوق تخصص خون ارجاع بده،پس میتونین خودتون هم از فوق تخصص حون تاییده بگبرید

در ضمن قانونا حتی نمیشه از ازدواج دوغرد مینور که خطر زیادی برای تولد فرزند تالاسمی ماژور وجود داره جلوگیری کرد

tabasom7
13-08-2015, 21:14
شما ناقل همون هموگلوبین D هستید نه سیکل سل
تایید که میشه،اما چون هردو آزمایش غیرطبیعی هستند و مورد شما که هموگلوبین ،D هست خیلی نادر هست،اگر به پزشک عمومی مرکز بهداشت مراجعه کنید ممکن هست برای مشورت شما رو به فوق تخصص خون ارجاع بده،پس میتونین خودتون هم از فوق تخصص حون تاییده بگبرید

در ضمن قانونا حتی نمیشه از ازدواج دوغرد مینور که خطر زیادی برای تولد فرزند تالاسمی ماژور وجود داره جلوگیری کرد

ولی دو تا مینور باید تعهد بدن که خانواده من به شدت مخالفن با تعهد دادن و میگن دکتر حتماااااا باید تایید کنه

M.R.S.
13-08-2015, 21:19
بلی،باید تعهد بدن که مسئولیت تولد فرزند تالاسمی ماژور و عواقبش رو میپذیرن،
ما هیچ قانونی برای منع ازدواج براساس فاکتورهای سلامتی نداریم،مگر اونهایی که در شرع هست

tabasom7
13-08-2015, 21:22
بلی،باید تعهد بدن که مسئولیت تولد فرزند تالاسمی ماژور و عواقبش رو میپذیرن،
ما هیچ قانونی برای منع ازدواج براساس فاکتورهای سلامتی نداریم،مگر اونهایی که در شرع هست

ببخشید انقد سوال میپرسم شرمنده
ماهم باید تعهد بدیم؟
قول میدم این آخری باشه:n01:

M.R.S.
13-08-2015, 21:44
نه دیگه....وقتی بگه مشکلی ندارین تعهدی لازم نیست

M-N-2007
10-09-2015, 12:52
سلام
این نتایج آزمایش قبل از ازدواج خواهرمو نامزدشه ممنون میشم از لحاظ تالاسمی مینور برسیش کنید.
نتایج آزمایش خواهرم :
ferritin=24
WBC=7.3
RBC=4.38
HGB=12.5
HCT=35.3
MCV=80.6
MCH=28.5
MCHC=35.4
RDW=11.7
PLT=285
HBA=97%
HBF=0.3
HBA2=2.0
این آزمایش برای هفته پیش بود خواهرم یه آزمایش دیگه داشته ک برای زمستان بوده اینم نتایجش :

RBC=4.56
HGB=13.4
HCT=39.1
MCV=85.7
MCH=29.4
MCHC=34.3
RDW-CV=11.5%

اینم نتایج آزمایش نامزدشه :
FERRITIN=126
RBC=5.34
HGB=14.9
HCT=42.3
MCV=79.2
MCH=27.9
MCHC=35.2
RDW=11.8
HBA=97.4%
HBF=0.5
HBA2=2.1

ممنون میشم نظرتونو سریع تر بدونم با تشکر

M.R.S.
10-09-2015, 18:07
سلام
این نتایج آزمایش قبل از ازدواج خواهرمو نامزدشه ممنون میشم از لحاظ تالاسمی مینور برسیش کنید.
نتایج آزمایش خواهرم :
ferritin=24
WBC=7.3
RBC=4.38
HGB=12.5
HCT=35.3
MCV=80.6
MCH=28.5
MCHC=35.4
RDW=11.7
PLT=285
HBA=97%
HBF=0.3
HBA2=2.0
این آزمایش برای هفته پیش بود خواهرم یه آزمایش دیگه داشته ک برای زمستان بوده اینم نتایجش :

RBC=4.56
HGB=13.4
HCT=39.1
MCV=85.7
MCH=29.4
MCHC=34.3
RDW-CV=11.5%

اینم نتایج آزمایش نامزدشه :
FERRITIN=126
RBC=5.34
HGB=14.9
HCT=42.3
MCV=79.2
MCH=27.9
MCHC=35.2
RDW=11.8
HBA=97.4%
HBF=0.5
HBA2=2.1

ممنون میشم نظرتونو سریع تر بدونم با تشکر

بنظر میاد خانم فقر آهن خفیف داشته، که احتمالا با مصرف دارو بهتر شده؛با توجه به برطرف شدن کم خونی و mcv طبیعی و الکتروفورز طبیعی، در ایشون ردی از انواع تالاسمی دیده نمیشه
اما آقا،mcv اندکی پایین با یک الکتروفورز طبیعی دارند که احتمال وجود آلفاتالاسمی مینیما یا خاموش وجود داره؛از این نظر ازدواج این دو فرد مشکلی مداره

mil4ti
13-09-2015, 23:44
سلام دوستان
من امروز جواب cbc و الكتروفروز خودم و خانم گرفتم با توجه به ازمايشات هر دو مينوريم
حالا سوال من اينه ايا انجام اين ازمايشات كافي هست ، چون چند جا خواندم ازمايش ژنتيك ميدن ببينن طرف ناقل هست الفا يا بتا ..
كسي اطلاعي داره در اين مورد ؟

Sent from my iPhone using Tapatalk

M.R.S.
14-09-2015, 01:05
سلام دوستان
من امروز جواب cbc و الكتروفروز خودم و خانم گرفتم با توجه به ازمايشات هر دو مينوريم
حالا سوال من اينه ايا انجام اين ازمايشات كافي هست ، چون چند جا خواندم ازمايش ژنتيك ميدن ببينن طرف ناقل هست الفا يا بتا ..
كسي اطلاعي داره در اين مورد ؟

تشخیص بتا تالاسمی مینور و آلفا تالاسمی براحتی از طریق الگوی الکتروفورز قابل تشکیل هست،
معمولا در موارد مشکوک یا شک به انواع خاصی تر تالاسمی از بررسی ژنیتیکی استفاده میشه
تصویه این هست که دو فرد تالاسمی مینور ازدواج نکنند تا فرزند تالاسمی ماژور بدنیا نیاد
البته راه هایی برای جلوگیری از تولد فرزند تالاسمی ماژور هم وجود داره که پردردسر هست.
به هر حال تولد یک فرد تالاسمی ماژور بسیار ناراحت کننده. و مشکل زا هست

mil4ti
14-09-2015, 07:15
يعني وقتي a2 عددي مثل 4.7 يا 5.6 نشان ميده با توجه به اينكه نرمالش زير 3.5 ، تالاسمي بتا نوع مينور قطعي هست ? [emoji52]
فرزند ماژوري بوجود نمياد با وجود PND و ازمايشاتي كه در طول بارداري هفته 10 هم رو جنين انجام ميشه مي تونه گارانتي كنه سالم و مينور بودن جنين يا ماژور بودنش از طريق cvs .. [emoji51]
ولي خوب اگر اون 25% رخ بده سقط جنين و اثارش روحيش روي مادر سخته
روش PGD هم هست ولي بر خلاف هزينه بالاش شانس بارداري در هر سيكل 30% هست ..
از دكتر ازمايشگاه كه پرسيدم ما رو به فوق تخصص خون ارجاع داد با توجه به مشخص بودن همه چيز چه كمكي مي تونه كنه همين چيزاي كه خودم مي دونم مطرح ميشه ؟ منظور از ازمايشات تكميلي چيه

M.R.S.
15-09-2015, 08:16
يعني وقتي a2 عددي مثل 4.7 يا 5.6 نشان ميده با توجه به اينكه نرمالش زير 3.5 ، تالاسمي بتا نوع مينور قطعي هست ? [emoji52]
فرزند ماژوري بوجود نمياد با وجود PND و ازمايشاتي كه در طول بارداري هفته 10 هم رو جنين انجام ميشه مي تونه گارانتي كنه سالم و مينور بودن جنين يا ماژور بودنش از طريق cvs .. [emoji51]
ولي خوب اگر اون 25% رخ بده سقط جنين و اثارش روحيش روي مادر سخته
روش PGD هم هست ولي بر خلاف هزينه بالاش شانس بارداري در هر سيكل 30% هست ..
از دكتر ازمايشگاه كه پرسيدم ما رو به فوق تخصص خون ارجاع داد با توجه به مشخص بودن همه چيز چه كمكي مي تونه كنه همين چيزاي كه خودم مي دونم مطرح ميشه ؟ منظور از ازمايشات تكميلي چيه

بتاتالاسمی مینور با الکتروفورز قابل تشخیص هست و این الگو نشاندهنده اون هست.
معمولا در این موارد زوجین رو برای مشاوره به هماتولوژیست یا متخصص ژنتیک ارجاع میدن.
انجام تست های جنینی و بررسی کروموزومی میتونه وجود فرزند تالاسمی ماژور رو تشخیص بده،اما این تست ها درصدی خطر هم دارن و البته انجام روند قانونی سقط جنین هم زمان بر هست و قانونا سقط جنین باید تا قبل از هفته ۲۰ انجام بشه
در کل قانون نمیتونی کسی رو به اسن علت از ازدواج منع کنه اما شما باید با توجه به جمیع شرایط برای ازدواج و آینده فرزندآوری تصمیم بگیرید.

barcelgoorak
10-03-2016, 01:27
سلام، آیا من تلاسمی مینور دارم ؟
MCV--78.9
MCH--25.4
RBC--6.02
HBA2--2.7
ferritin--123
WBC--6.2
HGB--15.3
HCT--47.5
MCHC--32.2

M.R.S.
10-03-2016, 19:21
سلام، آیا من تلاسمی مینور دارم ؟
MCV--78.9
MCH--25.4
RBC--6.02
HBA2--2.7
ferritin--123
WBC--6.2
HGB--15.3
HCT--47.5
MCHC--32.2

با توجه به این آزمایش،آلفا تالاسمی مینور محتمل هست

sarinai
11-03-2016, 22:34
سلام، این آزمایش خون خواهرمه ، آیا کمبود آهن داره؟
WBC----5.1
RBC----5.48
HGB----13.8
HCT----43.7%
MCV----79.7
MCH----25.2
MCHC-----31.6
PLT----229
HgbA---97
HbA2----2.7
Ferritin----14

Life24
12-03-2016, 01:26
WBC----5.1
RBC----5.48
HGB----13.8
HCT----43.7%
MCV----79.7
MCH----25.2
MCHC-----31.6
PLT----229
HgbA---97
HbA2----2.7
Ferritin----14

سن؟ جنسیت؟

sarinai
12-03-2016, 12:32
سن؟ جنسیت؟

سن 17
جنسیت زن

M.R.S.
12-03-2016, 14:21
WBC----5.1
RBC----5.48
HGB----13.8
HCT----43.7%
MCV----79.7
MCH----25.2
MCHC-----31.6
PLT----229
HgbA---97
HbA2----2.7
Ferritin----14

با توجه به میزان فرتین پایین،تشخیص فقر آهن مشهود هست؛درمان تحت نظر پزشک معالج وبررسی مجدد آزمایش.خون توصیه میشه

Sent from my E5823 using Tapatalk

behnazk74
18-04-2016, 10:06
با عرض سلام و خسته نباشید
این نتیجه ازمایش مادرم است که دکتر گفتن کم خونی شدیده اما خب من نگرانم میخواستم مطمئن شم که تالاسمی نیست.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
WBC----7800
RBC----4.14
HGB----8.2
HCT----31.7
MCV----76.6
MCH----19.8
MCHC-----25.9
PLT----591
anisocytes---++
Hypochromia---++
Ruleaux---+

با تشکر

M.R.S.
18-04-2016, 13:01
با عرض سلام و خسته نباشید
این نتیجه ازمایش مادرم است که دکتر گفتن کم خونی شدیده اما خب من نگرانم میخواستم مطمئن شم که تالاسمی نیست.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
WBC----7800
RBC----4.14
HGB----8.2
HCT----31.7
MCV----76.6
MCH----19.8
MCHC-----25.9
PLT----591
anisocytes---++
Hypochromia---++
Ruleaux---+

با تشکر
در ایشون کم خونی دیده میشه و الگوی کم خونی تالاسمی رو کمتر مطرح میکنه؛
اگر ایشون یائسه نیستند و سن بالا ندارند،تشخیص اول فقر آهن هست و با توجه به شیوع بالا،میشه بدون بررسی بیشتر و ایجاد هزینه،درمان فقر آهن رو شروع کرد و منتظر.پاسخ درمان بود؛در صورتی که پاسخ بدرمان ایجاد نشه بررسی کرد؛

ضمنا ممکن هست تالاسمی با فقر اهن باهم ایجاد بشه، و نمیشه از هم افتراق داد،و فقر آهن درمان میشه چون تالاسمی بجز در زمان ازدواج اهمیتی نداره و نیاز به کشف.نداره

اما اگه ایشون یائسه هستند حتما علت فقر اهن در ایشون باید پیدا بشه

behnazk74
20-04-2016, 14:13
خیلی ممنونم از پاسختون
ایشون هنوز یائسه نشدن ولی خب نزدیک یائسگی هستن البته.
دکتر هم براشون فعلن قرص اهن روزی دو بار تجویز کردن.

mojtabaa68
25-05-2016, 13:37
با سلام خدمت دوستان عزیز: من 27 سالمه و در تاریخ 3/3/95 آزمایش گرفتم که بصورت زیر میباشد. میخواستم بدونم مینور هستم یا نه. با تشکر
w.b.c 7300 4000-11000
R.B.C 6.01 4.5-5.9
Hemoglobin 15.1 14.5-17.5
Hematocrit 47.9 41.5-50.4
MCV 79.7 80-96
MCH 25.1 27.5-33.2
MCHC 31.5 33.4-35.5
Platelets 249 150-450
RDW 12.8 11.6-14.6

mojtabaa68
30-05-2016, 10:55
کسی نیست جواب بده؟؟؟؟

- - - Updated - - -

لطفا راهنمایی کنید.

M.R.S.
30-05-2016, 12:36
کسی نیست جواب بده؟؟؟؟

- - - Updated - - -

لطفا راهنمایی کنید.
بتا تالاسمی نیست؛ آزمایش.نرمال هست؛فقط بعلت کم بودن mcvشاید الفا تالاسمی مینیما مطرح باشه؛که جای نگرانی نداره؛شاید mcv اشتباه ازمایشگاهی باشه؛
فقط موقع ازدواج اگر در همسر شک به تالاسمی الفا باشه،باید شما بررسی کامل از نظر تالاسمی انجام بدین؛

mojtabaa68
30-05-2016, 20:59
ممنون. فقط اگه ممکنه نظرتون را در مورد آزمایش همسر بدین. ایشون 22 سال سن دارن و ما قصد بچه دار شدن داریم.

w.b.c 8000 4000-10000
R.B.C 5.77 3-6.8
Hemoglobin 13.2 14-18
Hematocrit 41 39-52
MCV 71 77-97
MCH 23 26-32
MCHC 32 32-36
Platelets 281 140-440

mojtabaa68
12-06-2016, 18:56
ممنون میشم اگه کمکم کنید.

M.R.S.
13-06-2016, 06:54
ممنون. فقط اگه ممکنه نظرتون را در مورد آزمایش همسر بدین. ایشون 22 سال سن دارن و ما قصد بچه دار شدن داریم.

w.b.c 8000 4000-10000
R.B.C 5.77 3-6.8
Hemoglobin 13.2 14-18
Hematocrit 41 39-52
MCV 71 77-97
MCH 23 26-32
MCHC 32 32-36
Platelets 281 140-440

احتمال بتاتالاسمی مینور زیاد هست؛
البته نمیشه تشخیص قطعی داد بخصوص که فقر اهن در خانم ها شایع هست و میتونه حتی در همراهی تالاسمی هم باشه؛
اما اگر خود شما ازمایش خون کاملا طبیعی دارید مشکلی در بچه دار شدن ندارید؛بخصوص که قبل از ازدواج هم ازمایش.داده اید

sdh1
23-08-2016, 22:43
سلام نتیجه آزمایش CBC من به صورت زیر هست .. احتمال تالاسمی بودن وجود داره یا آنمی؟ ممنون می شم راهنمایی کنید که چه آزمایش های تکمیلی رو برای تشخیص بهتر انجام بدم.

RBC 4.51
12 HGB
35.8 HCT
241 PLT

79.4 MCV
26.6 MCH
53.5 MCHC

13.2 RDW-CV
37.7 RDW-CD
10.9 PDW
10 MPV
24.7 P-LCR
0.24 PCT

M.R.S.
23-08-2016, 22:55
سلام نتیجه آزمایش CBC من به صورت زیر هست .. احتمال تالاسمی بودن وجود داره یا آنمی؟ ممنون می شم راهنمایی کنید که چه آزمایش های تکمیلی رو برای تشخیص بهتر انجام بدم.

RBC 4.51
12 HGB
35.8 HCT
241 PLT

79.4 MCV
26.6 MCH
53.5 MCHC

13.2 RDW-CV
37.7 RDW-CD
10.9 PDW
10 MPV
24.7 P-LCR
0.24 PCT

آنمی(کم خونی) فقر آهن محتمل هست؛
لطفا سن و جنس رو هم بفرمایید

sdh1
24-08-2016, 15:25
آنمی(کم خونی) فقر آهن محتمل تر هست؛
لطفا سن و جنس رو هم بفرمایید

زن ...24 ساله

M.R.S.
25-08-2016, 07:20
زن ...24 ساله
اگر خانم هستین،مقدار هموگلوبین خوب هست؛
۲ تشخیص مطرح میشه؛یکی مراحل اولیه فقر آهن دوم آلفا تالاسمی مینیما؛
در اینجا بررسی مقدار آهن با درخواست اهن سرم،TIBC،فرتین به افتراق کمک میکنه؛
اگر فقر اهن دیده نشد،تشخیص تالاسمی الفا فرض میشه که بجز تست دی ان آ،راه تشخیصی دیگری نیست؛
اما چون مشکلی وجود نداره و در صورت ازدواج با افراد مبتلا به تالاسمی مشکل ایجاد میشه،اگر آزمایش همسر بدون مورد باشه ،نیاز به انجام بررسی بیشتر نیست

sdh1
25-08-2016, 11:20
اگر خانم هستین،مقدار هموگلوبین خوب هست؛
۲ تشخیص مطرح میشه؛یکی مراحل اولیه فقر آهن دوم آلفا تالاسمی مینیما؛
در اینجا بررسی مقدار آهن با درخواست اهن سرم،TIBC،فرتین به افتراق کمک میکنه؛
اگر فقر اهن دیده نشد،تشخیص تالاسمی الفا فرض میشه که بجز تست دی ان آ،راه تشخیصی دیگری نیست؛
اما چون مشکلی وجود نداره و در صورت ازدواج با افراد مبتلا به تالاسمی مشکل ایجاد میشه،اگر آزمایش همسر بدون مورد باشه ،نیاز به انجام بررسی بیشتر نیست

منون از وقت و راهنماییتون.
میزان
160 Fe
378 TIBC
60.9 Ferritin

پس با توجه به اینکه کمبود در موارد بالا دیده نمیشه؟ احتمال تالاسمی آلفا بیشتره؟ درسته؟

M.R.S.
25-08-2016, 17:18
منون از وقت و راهنماییتون.
میزان
160 Fe
378 TIBC
60.9 Ferritin

پس با توجه به اینکه کمبود در موارد بالا دیده نمیشه؟ احتمال تالاسمی آلفا بیشتره؟ درسته؟
با این ازمایش،وجود فقر آهن رد میشه؛
تالاسمی آلفا مینور و یا مینیما محتمل هست

غلامعلی نوری
28-11-2016, 00:41
درود

با نگرش به فرمول تالاسمی مینور دکتر نادر نوری شما تلاسمی مینور دارید
ولی اگر نامزد شما تالاسمی نداشته باشد مشکلی نیست اگر با هم ازدواج کنید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

غلامعلی نوری
28-11-2016, 00:55
با سلام

Test Result Normal Range

درود شما دچار تالاسمی مینور هستید ولی اگر نامزدتان تالاسمی مینور نداشته باشد مشکلی نیست می توانید ازدواج کنید

بهتر است از این فرمول دکتر نادر نوری در زیر استفاده کنید

غلامعلی نوری
28-11-2016, 01:09
سلام
ممنون از راهنماییهاتون.

WBC ------------ 8.04
RBC ------------ 6.13
HGB ------------ 16.0
HCT ------------ 47.3
MCV ------------ 77.1
MCH ------------ 26.1
MCHC ------------ 33.9
RDW ------------ 14.5
HDW ------------ 2.70
PLT ------------ 329
MPV ------------ 7.2
PDW ------------ 56.0
PCT ------------ .24

ممنون

DF=MCV-RBC-(5 × Hb)-3.4
MI= MCV/RBC

درود بر پایه فرمول دکتر نادر نوری ( در زیر ) شما تالاسمی مینور ندارید

غلامعلی نوری
28-11-2016, 01:22
سلام با تشکر از راهنماییتون من آزمایش الکتروفوز رو انجام دادم میخوام بدونم با توجه به این نتایج من آلفا تالاسمی مینور هستم یا بتا تالاسمی مینور ،خیلی ممنون
wbc:8.46
rbc:5.19
hgb:11.5
hct:35.8
mcv:69.0
mch:22.2
mchc:32.1
platelets:266
rdw-cv:15.2
pdw:13.2
mpv:11.4
p-lcr:35.6
hgba1:92.5
hgba2:5.9
hgb f:1.6

درود شما دچار تالاسمی مینور هستید

غلامعلی نوری
28-11-2016, 01:26
سلام دوستان لطفا راهنمایی کنید
من مادرم مبتلا به تالاسمی مینور هست من هم برای باردارشدن آزمایش دادم اینها جواب آزمایشمه میخوام بدونم آیا مینور هستم یا نه ؟
و اگه هستم باید قبل از بارداری کار خاصی انجام بدم یا نه؟ پزشک زنان چیزی راجع به تالاسمی به من نگفت فقط گفت که باید اسید فولیک بخورم
WBC= 7900......................... 4000-11000
RBC=4.74.................................4.2-5.4
HB=12.2.....................................12-16
MCV=82.....................................83-97
MCH=26.....................................26-33
MCHC=31...................................32-36
RDW-CV=12.5...........................10-14.2
واقعا ممنون از اینکه کمک می کنید
درود هم بر اساس فرمول تالاسمی مینور دکتر نادر نوری و هم بر اساس الکتروفوروزیس تالاسمی مینور ندارید

ولی در بارداری سفارش میشه اسید فولیک بخورید

غلامعلی نوری
28-11-2016, 01:29
سلام اگه ممکنه یه نظری راجع به آزمایشاتم بدید چون در شرف ازدواج هستم.می خوام بدونم مینور هستم یا خیر:

wbc=6600........3500-11000
RBC=4.92..........4.2-5.4
hemogolbin=13.........12-16
MCV=77.2.........80-100
MCH=26.4........27-36
MCHH=34.2.....32-37
RDW=13.6........11.5-14.5

ممنون میشم اگه سریع راهنماییم کنید.در ضمن من دختر 27 سالم

بر پایه فرمول دکتر نادر نوری تالاسمی مینور ندارید

غلامعلی نوری
28-11-2016, 01:31
سلام من مشکوک به داشتن کم خونی مینورم. پسر_22ساله
مشخصات آزمایش CBC التروفورز رو براتون نوشتم،اگه میشد لطفا بگید من کم خونی مینور دارم یانه؟ ممنون
WBC 8670
RBC7.61
HB 15.8
HCT 49.5
MCV 65
MCH 20.8
MCHC 31.9
PLAT 224000
RDW 21.2
HbA 93.3
HbF 0.8
HbA2 5.9
Ferritin 65.3

بر پایه فرمول دکتر نادر نوری برای تالاسمی مینور شما تالاسمی مینور دارید

غلامعلی نوری
01-12-2016, 01:57

همسر شما بر پایه فرمول دکتر نادر نوری دچار تلاسمی مینور نیست نگران نباشید
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ng

M.R.S.
01-12-2016, 12:39
همسر شما بر پایه فرمول دکتر نادر نوری دچار تلاسمی مینور نیست نگران نباشید

ای پزشک گرانمایه؛از شما درخواست میدارم نوشته های باستانی را اینگونه از زیر خاک بدر میاورید

غلامعلی نوری
01-12-2016, 15:30
ای پزشک گرانمایه؛از شما درخواست میدارم نوشته های باستانی را اینگونه از زیر خاک بدر میاورید

با جان و:n12: سخن شما می پذیرم :n16:

Mahiar0
27-05-2017, 13:07
سلام
این ازمایش چطور؟ تالاسمی است
برای کودک یک ساله است
پسر
wbc 13
rbc 4.8
hgb 11.6
hct 34.8
mcv 72.7
mch 24.2
mchc 33.3
platelets 474
rdw-cv 13.6
pdw 12.1
mpv 10.1
p-lcr 25.3
hb a 87.4
hb f 11.3
hb a2 1.3
fe 53
tibc 317

ferritin 32.87

g6pd sufficient qual
فاویسم چی؟

M.R.S.
30-05-2017, 07:57
سلام
این ازمایش چطور؟ تالاسمی است
برای کودک یک ساله است
پسر
wbc 13
rbc 4.8
hgb 11.6
hct 34.8
mcv 72.7
mch 24.2
mchc 33.3
platelets 474
rdw-cv 13.6
pdw 12.1
mpv 10.1
p-lcr 25.3
hb a 87.4
hb f 11.3
hb a2 1.3
fe 53
tibc 317

ferritin 32.87

g6pd sufficient qual
فاویسم چی؟
فاویسم ندارند
این ازمایش بیشتر فقر اهن رو مطرح میکنه که بهتر هست یک دوره درمان با اهن انجام بشه

123arash
02-08-2017, 12:01
سلام
عزیزان اگر میتونید نتیجه این ازمایش رو برام توضیح بدید.نگرانم چون تو جدول نتیجه بعضی هاشون high زده بعضیاشونم low

rbc 6.69
hb 14.7
mcv 72.35
mch 21.97
mchc 30.37
hct 48.4
wbc 5.3
ممنونم

M.R.S.
02-08-2017, 22:13
سلام
عزیزان اگر میتونید نتیجه این ازمایش رو برام توضیح بدید.نگرانم چون تو جدول نتیجه بعضی هاشون high زده بعضیاشونم low

rbc 6.69
hb 14.7
mcv 72.35
mch 21.97
mchc 30.37
hct 48.4
wbc 5.3
ممنونم
احتمال تالاسمی مینور هست اما برای تایید تست های تکمیلی بررسی اهن و الکتروفورز نیاز هست

77Sahra
31-07-2018, 13:58
سلام این جواب ازمایش یه آقاست میخواستم بدونم ایشون مینور هستند؟ hgb14.1 hct42.7 mcv79.1 mch26.1 mchc33.0 rdw-cv13.3 rdw-sd41.1

hosseinhdb
26-11-2018, 19:54
سلام. آزمایش پسرم نزدیک به 14 ساله و هنوز بالغ نشده. چند سال تقریبا جوابش همینه. سال 94 و 96 یکی دوبار با خوردن 10 روزه اهن نرمال شده ولی این اخرین ازمایش هست. میخواستم بدونم آیا تالاسمی از نوع آلفا یا بتا دارن؟ ممنون از همه. متخصص خون متاسفانه نظر خاصی نداد فقط گفت اهن بخوره و اخرش مشخص نکرد. رشدش خوبه و قدش بلنده و 175 سانته و وزنش 67 کیلو
wbc 5.5 4 to 12
rbc 5.2 4 to 6.2
hgb 13.4 11 to 17
hct 39.6 35 to 55
mcv 76.2 80 to 100
mch 25.8 26 to 34
mchc 33.8 31 to 35.5
rdwc 14.1 10 to 16
plt 176 150 to 450
serum iron 45 40 to 155
tibc 285 250 to 450
ferritin 64 7 to 140
hba 97 96.5 to 98.5
hbf 0.7 less than 2
hba2 2.3 1.5 to 3.5

yaserhana
27-04-2019, 16:01
سلام آزمایش دختر یك سالم بصورت زیره لطف كنید آزمایشو واسم تفسیر كنید.
wbc:11.03
RBC:4.03
HGB:10.4
Hct:31.2
mcv:77.4
mch:25.8
mchc:33.3
PLT:468
RDW-sd:35.6
RDW-cv:13
PDW:8.9
MPV:8.5
pct:0.4
HBA:92.7
Hbf:4.4
HbA2 :2.9

۱۲۳۴۵MiNa
25-05-2019, 17:12
سلام خسته نباشین
میخواستم ببینم نامزدم
ایا تالاسمی مینور دارن با این درصدها?
Wbc= 8.2
Rbc=5.99
Hgb=15.5
Hct= 47.5
Mcv= 79.3
Mch= 25.9
Mchc= 32.6
Rdv-cv=12.7

peyman_zohrabi
13-01-2020, 20:24
سلام . خانمم تالاسمی مینور دارە ، منم آزمایش پایین رو دادم گفتن مینور هستی ، صحت دارە ؟
Rbc 5.69
Hgb 14.7
Mcv 81
Mch 25.8
Mchc 31.9
Hct 46.1

محمد 2151
12-02-2023, 12:39
این نتیجه آزمایش نشون دهنده چیه
RBC 3.18
HB 5.5
HCT 21.7