PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پیام رسان فوری Gaim یا pidgin

hatef_4541
25-02-2006, 16:51
سطح: متوسط

پیام رسان فوری Gaim

در این مقاله توضیحات مختصری درباره ی نحوه ی کار با نرم افزار پیام رسان فوری Gaim خواهم داد. این ابزار محدود به یک پروتکل خاص نیست و با آن می توانید از حساب های کاربری (Account) خود در ICQ , Yahoo , MSN , IRC , Jabber , Napster , Zephyr , GaduGadu و ... استفاده کنید. برای نصب و کامپایل Gaim به GTK+ 2.0 به همراه فایلهای توسعه (Development) آن احتیاج خواهید داشت. برای پشتیبانی از صدا نیز بسته های libao و libao-devel باید بر روی سیستمتان نصب باشند. این برنامه بصورت خودکار در مسیرهای usr/local/bin/ و usr/local/man/ نصب خواهد شد اما شما می توانید مسیر نصب را عوض کنید. اطلاعات بیشتر در این مورد را می توانید از قسمت Installation Name فایل INSTALL موجود در دایرکتوری Gaim پیدا کنید. در این مقاله از نسخه 0.81 استفاده شده است. همانند سایر کدهای منبع پس از خارج کردن بسته از حالت فشرده و آرشیو وارد دایرکتوری مربوطه شده و دستورات کامپایل را مطابق زیر وارد کنید.

$tar xvfz gaim-0.81.tar.gz
$cd gaim-0.81
$./configure
$make
#make install

پس از نصب موفقیت آمیز برنامه می توانید با اجرای دستور gaim در خط فرمان یا پنجره Run به آن دسترسی داشته باشید. شکل شماره ۱ این برنامه را نشان می دهد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نحوه ساختن یک حساب کاربری
اکنون برای آشنا شدن با نحوه ی ساختن یک حساب کاربری ، یک حساب کاربری ICQ خواهیم ساخت. برای این منظور روی دکمه Account کلیک کرده و سپس دکمه Add را فشار دهید. پنجره جدیدی با عنوان Add Account باز میشود (شکل شماره ۲) که در اینجا باید پروتکل مورد نظر و مشخصات حساب خود را وارد کنید.

چون در اینجا قصد ایجاد یک حساب ICQ داریم باید از منوی آبشاری پروتکل ، گزینه ی AIM/ICQ را انتخاب کنید. در قسمت Screen Name شماره ICQ و در قسمت پسورد نیز کلمه عبور خود را وارد کنید. با انتخاب گزینه Remember Password کلمه عبور شما برای استفاده در دفعات بعدی ذخیره خواهد شد. همچنین با انتخاب گزینه ی Auto-Login هر بار که برنامه Gaim را اجرا می کنید بطور خودکار شروع به برقراری ارتباط با سرور خواهد کرد. از گزینه ی New mail notification هم برای اطلاع یافتن از رسیدن نامه های الکترونیکی جدید می توانید استفاده کنید.
توجه داشته باشید که با استفاده از گزینه ی Show more options امکان تغییر تنظیمات پروتکل انتخابی را خواهید داشت.

تذکر!

به کاربران تازه کار توصیه می کنم که تنظیمات پیش فرض آنرا تغییر ندهند! زیرا ممکن است که با تنظیمات اشتباه در کارکرد برنامه برای اتصال به سرورها اختلال ایجاد شود.

پس از وارد کردن مشخصات بر روی دکمه save کلیک کنید تا حساب جدید ساخته شود. اکنون حساب کاربری جدید شما در قسمت حسابها (Accounts) قابل رویت است. شکل شماره ۳ را ببینید.

با کلیک کردن بر روی مربع مخصوص login می توانید به سرور متصل شوید. همچنین می توانید از منوی آبشاری پنجره اصلی برنامه نیز حساب خود را انتخاب کنید و بر روی دکمه sign on کلیک کنید تا ارتباط برقرار شود. پس از برقراری ارتباط می توانید از حساب خود استفاده کنید.
ساختن حساب برای پروتکل های دیگر نیز به همین صورت است. فقط باید پروتکل مناسب را انتخاب کنید.
اکنون به دلیل استفاده اغلب کاربران ایرانی از سرویس پیام رسان فوری Yahoo نکاتی را درباره آن ذکر می کنم. پس از انتخاب یک حساب برای پروتکل یاهو و اتصال به سرورهای آن می توانید پیام های offline خود را مشاهده کنید و یا با دوستان حاضر خود به گفتگو بپردازید و یا حتی از رسیدن نامه های الکترونیکی جدید اطلاع پیدا کنید. شکل شماره ۴ پیغام رسیدن نامه الکترونیکی را نشان می دهد.

همچنین می توانید به اتاق های عمومی یاهو نیز دسترسی داشته باشید. برای اینکار باید از منوی Tools گزینه ی Room List را انتخاب کنید و در پنجره جدیدی که باز می شود بر روی دکمه Get List کلیک کنید تا لیست اتاق ها را به شما نشان دهد. حال با انتخاب اتاق دلخواه و فشردن دکمه Join می توانید وارد آن اتاق شوید. شکل شماره ۵ یکی از اتاق های عمومی یاهو را نشان می دهد.

تنظیمات کلی برنامه نیز با کلیک کردن بر روی دکمه ی Preferences در پنجره اصلی برنامه در دسترس خواهد بود. در این قسمت با توجه به نیاز و کارکرد خود می توانید برنامه را تنظیم کنید. شکل شماره ۶ این قسمت را نشان می دهد.

برای نمونه در قسمت sounds برای رخدادهای مختلف می توانید صداهای مختلفی انتخاب کنید یا در قسمت browser می توانید مرورگر خود را به Gaim معرفی کنید.

امیدوارم این مقاله مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

منبع: gnuiran.org

coles
27-07-2006, 12:02
دوست عزیز ممنون از کمکهایت اگر لطف کنی در مورد ام اس ان چطور میشود این شلک ها رو دانلود کرد و توی مسینجر از انواع اونها استفاده کرد نهایت تشکر را دارم .

rootnt
27-07-2006, 15:20
سلام هاتف جان
دستت درد نکنه
فقط بد جایی تاپیک زدی
باید در قسمت نرم افزار ها تاپیک ایجاد می کردی
منتقل میشه

raeesi
28-11-2006, 00:16
آیا راهی برای فعال/افزودن آرشیو به Gaim وجود داره؟ هر کاری کردم متاسفانه موفق به پیدا کردن آرشیو توی این برنامه نشدم!

Bayazee
28-11-2006, 12:49
سلام
tools > preferences > plugins و سپس فعال کردن history
یا اگر ذخیره کردن گفتگوی فرد خاصی رو مد نظر دارید از همون صفحه چت option > enable logging رو انتخاب کن

raeesi
28-11-2006, 23:14
ممنون از راهنمایی خوب و کاربردی ات حالا یه چندتا سوال دیگه:

1- برای فعال کردن ویدیو چت (وبکم) و ویس (PC-PC Call) چکار باید کرد؟
2- آیا راهی برای ایمپورت آرشیو ویندوزی یاهو مسنجر به Gaim وجود داره؟

Bayazee
30-11-2006, 02:04
۱ . من تست نکردم ولی فکر می کنم در حالت معمول نمی شه ! از kopete استفاده کن
۲ . نمی شه

raeesi
09-12-2006, 03:27
1- توی Game حتی با نصب پلاگین و ... هم نمیشه؟ / Kopete بصورت دیفالت این امکاناتو داره؟
2- یعنی هیچ راهی وجود نداره؟ هیچ En/Decoderی برای تبدیل فرمت فایلها وجود نداره؟!

Bayazee
16-12-2006, 23:18
سلام
برای چت ابزار های قوی زیاد هست . من جدیدا تعریف gyachi رو هم شنیدم
باید دنبالش باشی ! تو گوگل دنبالش بگرد و نتیجه رو اینجا بگو ! یکی از خوبی های لینوکس هم اینکه که باید دنبال بعضی چیزا باشی ! من تا حالا با صدا و تصویر تو چت نیاز نداشتم و دنبالش نرفتم !
دیکدر و انکدر می تونند یک چیزو کد کرده و از کد خارج کنند یا دو چیز مثل هم و ظاهرا متفاوت رو به هم تبدیل کنند ! ماهیت برنامه های ویندوز و لینوکس کاملا جداست ! در این حالت برنامه باید دوباره نوشته بشه ! یا ...