PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل صدای عجیب فن CPU

Mahdi.p30
11-08-2009, 16:55
با سلام خدمت دوستان
فن سی پی یو سیستم من از اولین استفاده تا الان صدای آزار دهنده ای داره
اینم مشخصات سیستم:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

1. من فقط فرکانس سی پی یو رو تا 3000 بردم بالا و کار دیگه ای انجام ندادم
البته قبل از این کار هم همین صدا وجود داشت
سیستم روشن میشه تا بالا اومدن ویندوز و چند دقیقه بعد از اون ، چنین صدایی وجود نداره ، ولی کم کم زیاد میشه
دمای سی پی یو هم فکر میکنم بالای 60 باشه
فن و سی پی یو رو هم خودم وصل کردم و خمیر سیلیکون هم نزدم
رم سیستم هم 2 گیگ PNY هست

2. مشکل دیگه اینکه: اگه سیستم رو hibernate کنم و بعد از 7 8 ساعت دوباره روشن کنم ، سیستم هنگ میکنه
و در ویندوز 7 هم با وجود نصب پیشفرض کارت گرافیک ، این قابلیت وجود نداره ، در صورتی که با سیستم قبلی ، چنین مشکلاتی نداشتم!

3. سوال اینکه: آیا فنی که روی کیس نصب میشه هم جزو ملزوماته یا نه؟؟

با تشکر

saman3230
11-08-2009, 17:19
در مورد صدای فن باید بگم که هرکی AMD داره این مشکل رو هم داره

Neoonline
11-08-2009, 17:42
شما از صحیح مونتاژ شدن فنت اطمینان حاصل کنه اگر همه چیز درست بود بازش کن گرد و خاکش رو تمیز کن و روغن کاریش کن ببین باز مشکل داری یا نه.

در مورد صدای فن باید بگم که هرکی AMD داره این مشکل رو هم داره

آقا این چه حرفیه! من سیستم محل کارم AMD هستش و اصلا همچین مشکلی نداره، AMD کلا یه مقداری داغ تر از CPU های هم رده ی اینتلش هست ولی نه دیگه اینجوری بره رو اعصاب.

Mahdi.p30
11-08-2009, 17:56
شما از صحیح مونتاژ شدن فنت اطمینان حاصل کنه اگر همه چیز درست بود بازش کن گرد و خاکش رو تمیز کن و روغن کاریش کن ببین باز مشکل داری یا نه.

آقا این چه حرفیه! من سیستم محل کارم AMD هستش و اصلا همچین مشکلی نداره، AMD کلا یه مقداری داغ تر از CPU های هم رده ی اینتلش هست ولی نه دیگه اینجوری بره رو اعصاب.

فن و سی پی یو رو حدودا دو هفته هست خریدم ، من نوشتم که از اول همینطور بود(یعنی از وقتی که یه ذره گرد و خاک روش نبود)
این خمیر سیلیکون چیه و چه فایده ای داره؟
باید حتما بهش بزنیم؟

ممنون

Kianoosh
11-08-2009, 19:31
فن و سی پی یو رو حدودا دو هفته هست خریدم ، من نوشتم که از اول همینطور بود(یعنی از وقتی که یه ذره گرد و خاک روش نبود)
باید حتما بهش بزنیم؟

ممنون

بله تو کاهش و دفع بهتر حرارت خیلی تاثیر داره!البته جنس مرغوبش...

تمیزکاری+ تهویه بهتر کیس+ کاهش دور فن

Neoonline
11-08-2009, 19:34

آقا یه سئوال نه چندان فنی: این فنهای استوک مگه خودشن خمیر ندارن؟

Mahdi.p30
11-08-2009, 20:11

آخه مشکل اینه که سیستم رو تازه بستم و گرد وخاکی وجود نداره
دور فن رو چطوری میشه کاهش داد؟ آسیبی نمیزنه؟
اتومات بالا و پایین میره؟؟
این خمیر سیلیکون رو کجای فن میزنند؟
فن روی کیس تاثیری نداره؟

Kianoosh
11-08-2009, 20:34
آقا یه سئوال نه چندان فنی: این فنهای استوک مگه خودشن خمیر ندارن؟

بله ایشون پرسیدن چیه و چقدر تاثیر داره...خمیر ها بهتری هم هستند ...

آخه مشکل اینه که سیستم رو تازه بستم و گرد وخاکی وجود نداره
دور فن رو چطوری میشه کاهش داد؟ آسیبی نمیزنه؟
اتومات بالا و پایین میره؟؟
این خمیر سیلیکون رو کجای فن میزنند؟
فن روی کیس تاثیری نداره؟

منظورم بالانس کردن فن محکم کردنش و روغن هست اگه مشکلی نداشت و درست می چرخید هیت سینک باید تمیز باشه تهویه کیس باید خوب باشه پاورت که پسیو نیست؟نه تا جایی که دما مشکل نداشته باشه با اسپید فن یا نرم افزارهای مشابه

به فن نه!روی پردازنده و هیت سینک ...

Mahdi.p30
11-08-2009, 21:01
بله ایشون پرسیدن چیه و چقدر تاثیر داره...خمیر ها بهتری هم هستند ...

منظورم بالانس کردن فن محکم کردنش و روغن هست اگه مشکلی نداشت و درست می چرخید هیت سینک باید تمیز باشه تهویه کیس باید خوب باشه پاورت که پسیو نیست؟نه تا جایی که دما مشکل نداشته باشه با اسپید فن یا نرم افزارهای مشابه

به فن نه!روی پردازنده و هیت سینک ...

ممنون ، ولی یه قسمتهاییش رو میشه کلاس پایین تر توضیح بدید بفهمم؟؟

Mahdi.p30
11-08-2009, 23:52
2. مشکل دیگه اینکه: اگه سیستم رو hibernate کنم و بعد از 7 8 ساعت دوباره روشن کنم ، سیستم هنگ میکنه
و در ویندوز 7 هم با وجود نصب پیشفرض کارت گرافیک ، این قابلیت وجود نداره ، در صورتی که با سیستم قبلی ، چنین مشکلاتی نداشتم!

کسی برای رفع این مشکل نظری نداره؟؟

Kianoosh
12-08-2009, 01:58
ممنون ، ولی یه قسمتهاییش رو میشه کلاس پایین تر توضیح بدید بفهمم؟؟

کدوم قسمتاش دوست عزیز بگو توضیح بیشتر بدم.

. مشکل دیگه اینکه: اگه سیستم رو hibernate کنم و بعد از 7 8 ساعت دوباره روشن کنم ، سیستم هنگ میکنه

مشابه همین مشکل رو داشتیم اینجا تاپیکهای پایین رو بسرچ پیدا می کنی...

DrXoX
12-08-2009, 07:42
باید حتما بهش بزنیم؟
ممنون

خمیر حرارتی اگه نوع مرغوب استفاده بشه می تونه دمای CPU رو 5 تا 15 درجه کاهش بده.
خمیر حرارتی معمولا از ترکیب سیلیکون و اکسید روی ، ساخته میشه ولی بعضی هاشون ترکیب نقره یا سرامیک هم دارن که واسه انتقال گرما بهتر عمل می کنه البته یه کم گرونتر هم هستن

اکثر CPU های AMD و اینتل خودشون یه ترکیب حرارتی به طور پیش فرض دارن ولی بعضی مواقع (اگر اهل اور کلاک هم باشید )بهتره که این ترکیب پاک بشه و از یه خمیر حرارتی مناسب استفاده بشه.

اگه بخوای از یه خمیر حرارتی دیگه استفاده کنی بهتره اول روی CPU و هیت سینک رو کاملا تمیز کنی تا اثری از ترکیب حرارتی قبلی نمونه.
واسه پاک کردنش هم می تونی از الکل استفاده کنی + یه تیکه پنبه (می تونی از پنبه سر گوش پاک کن استفاده کنی)
در صورتی که با الکل نتونستی روی هیت سینک رو تمیز کنی از چاقو استفاده کن ولی حتما بعد از تمیز کردن هیت سینک با چاقو (مراقب باش روی هیت سینک خراش ایجاد نکنی)، با الکل روی هیت سینک رو تمیز کن.

فقط دقت کن که خراشی روی CPU و یا هیت سینک ایجاد نشه .و این که موقع استفاده از خمیر دقت کن یه موقع خرده فلز (مثلا ممکنه با چاقو روی هیت سینک رو تمیز کنی و خرده فلز روش بمونه) روی خمیز نریزه چون باعث اتصال کوتاه میشه و موجب آسیب دیدن CPU میشه.

بعد که کاملا روی CPU و هیت سینک تمیز شد:

1-مقداری خمیر حرارتی در وسط CPU قرار بدین (پخشش نکنید!!!!!!!!) خودش موقع گذاشتن هیت سینک پخش میشه
2-خمیر زیاد استفاده نکنید چون در این صورت به جای بهتر شدن ، بدتر میشه.
3-هیت سینک رو با دقت روی CPU قرار بدین و مطمئن بشید که کاملا جا افتاده باشه.

برای این که فن شما کاربرد بهتری داشته باشه و موقعی که سیستم Idle (بیکار) هستش دور فن کم بشه و موقعی که سیستم در حالت Load هستش دور فن زیاد بشه وارد بایوس بشید و :

CPU Smart Fan Control رو Enable و CPU Smart Fan Mode رو Auto کنید.

موفق باشید

Mahdi.p30
12-08-2009, 10:34
با تشکر از دوستان
من رفتم توی SETUP سیستم و برای فن اینا رو نوشته بود:
speed fan : 6100 RPM
CPU Tcontrol: 62 : 143 C
cpu Vcore: 1.312
VDIMM: 1.888

- RPM یعنی چی؟

- قسمت cpu smart fan control رو enable کردم ، یه سری گزینه هایی مثل دمای شروع و ... داره ، که فقط DeltaTو یه قسنتی بنام PWM smart fan slope قابل تغییر بودن ، یکای دومی برحسب value/c تغییر میکنه
کسی میدونه این قسمتها برای چی هستن و میشه سرعت فن رو باهاشون کم و زیاد کرد؟؟

Lord_theOne
12-08-2009, 18:34
RPM‌سرعت دور فن را نشان مي دهد واحد هست
دماي CPU‌شما خيلي بالا است احتماله زياد خوب بسته نشده درش بيار دوباره با دقت بزن سرجاش دوستان هم گفتند خمير خوب هم بزنش
بگذارش روي PMW بهتره

Mahdi.p30
12-08-2009, 22:46
RPM‌سرعت دور فن را نشان مي دهد واحد هست
دماي CPU‌شما خيلي بالا است احتماله زياد خوب بسته نشده درش بيار دوباره با دقت بزن سرجاش دوستان هم گفتند خمير خوب هم بزنش
بگذارش روي PMW بهتره

امروز سیلیکون بهش زدم ، دماش فعلا که روی 58 59 رفته ، ولی دور فنش روی 4900 تا 5000 دور متغیره
فکر میکنم هنوز دماش بالاست!
دمای نرمال روی چند باید باشه؟؟

در ضمن اون قسمت PMW مقدار های مختلفی برحسب value/c داره و DeltaT هم تغییر میکنه
کسی میدونه مقدار اینها رو باید روی چند بذارم؟؟

Lord_theOne
13-08-2009, 07:54
دوست عزيز دور فن شما عالي هست اما شما فن CPU را با CPU گرفتيد يا جدا ؟ چند خريديد؟

CPU را فكر كنم خوب نبستي بايد زير 50 بيايد

DrXoX
13-08-2009, 08:37
امروز سیلیکون بهش زدم ، دماش فعلا که روی 58 59 رفته ، ولی دور فنش روی 4900 تا 5000 دور متغیره
فکر میکنم هنوز دماش بالاست!
دمای نرمال روی چند باید باشه؟؟

در ضمن اون قسمت PMW مقدار های مختلفی برحسب value/c داره و DeltaT هم تغییر میکنه
کسی میدونه مقدار اینها رو باید روی چند بذارم؟؟

Max دما برای Cpu شما 73 درجه هستش.و بهترین دما برای حالت نرمال 40 -50.
شما یه کاری کن ، فنت رو در بیار و زیرش یا روش یه برجسب داره اونو بردار ، زیرش یه سوارخ کوچیک هستش چند قطره روغن چرخ خیاطی بریز توش و دوباره برچسب رو بذار سرجاش ، بعد از این کار برو چک کن ببین دور فن و دما رو چنده.

یه سوال: داخل کیس چند تا فن داری؟ جلو و پشت کیس؟

موفق باشید

Mahdi.p30
13-08-2009, 10:19
Max دما برای Cpu شما 73 درجه هستش.و بهترین دما برای حالت نرمال 40 -50.
شما یه کاری کن ، فنت رو در بیار و زیرش یا روش یه برجسب داره اونو بردار ، زیرش یه سوارخ کوچیک هستش چند قطره روغن چرخ خیاطی بریز توش و دوباره برچسب رو بذار سرجاش ، بعد از این کار برو چک کن ببین دور فن و دما رو چنده.

یه سوال: داخل کیس چند تا فن داری؟ جلو و پشت کیس؟

موفق باشید

روی در کیس ،یه فن دارم
پاورم هم دو تا فن داره ، پشت و جلوی کیس رو نذاشتم

DrXoX
13-08-2009, 10:36
روی در کیس ،یه فن دارم
پاورم هم دو تا فن داره ، پشت و جلوی کیس رو نذاشتم

خوبه . برای ورود هوای سرد به داخل کیس همون فن روی در کیس کافیه.

پشت کیس هم ، چون پاورت 2 تا فن داره نیازی به فن نداره چون بیشتر گرمای داخل کیس به بالای کیس منتقل و از داخل پاور خارج میشه.

پس: احتمال خیلی زیاد باید فن CPU رو بررسی کنی
برای مثال: من الان 2 تا فن برای CPUم دارم که با یکی دمای CPU روی 38 و با یکی روی 45 هستش.
38==>فن Stock سی پی یو
45==>فن خریداری شده

در صورتی که فن Stock سی پی یو کوچکتر هستش ولی دورش بیشتره.

راستی صدای فن کم شده نسبت به قبل؟

Mahdi.p30
13-08-2009, 11:32
خوبه . برای ورود هوای سرد به داخل کیس همون فن روی در کیس کافیه.

پشت کیس هم ، چون پاورت 2 تا فن داره نیازی به فن نداره چون بیشتر گرمای داخل کیس به بالای کیس منتقل و از داخل پاور خارج میشه.

پس: احتمال خیلی زیاد باید فن CPU رو بررسی کنی
برای مثال: من الان 2 تا فن برای CPUم دارم که با یکی دمای CPU روی 38 و با یکی روی 45 هستش.
38==>فن Stock سی پی یو
45==>فن خریداری شده

در صورتی که فن Stock سی پی یو کوچکتر هستش ولی دورش بیشتره.

راستی صدای فن کم شده نسبت به قبل؟

خير ، دما هم دوباره روي همون 62 ميره
فن دوم رو چطوري روي سي پي يو نصب ميكني؟

DrXoX
13-08-2009, 12:10
خير ، دما هم دوباره روي همون 62 ميره
فن دوم رو چطوري روي سي پي يو نصب ميكني؟

منظورم این بود که 2 تا فن دارم ، وقتی فن Stock سی پی یو رو نصب می کنم دما 38 هستش ولی وقتی فنی که خریدم رو وصل می کنم دمای CPU می رسه به 45
این کارو انجام دادی:

Mahdi.p30
14-08-2009, 11:17
این مشکل ما همچنان پابرجاست ، اینم عکس از برنامه speedfan:

اگه از سی پی یو استفاده کنم ، حتی دماش تا 64 هم میرسه

آخه مشکل اینه که اون سوراخ کوچیک بر روی فن من وجود نداره

کسی راهی به ذهنش نمیرسه؟؟

Mahdi.p30
15-08-2009, 11:13
کسی راهی به ذهنش نمیرسه؟؟

?????????????????????

Lord_theOne
15-08-2009, 18:14
همه فنها سوراخ دارند فقط بايد برچسبشو دربياوريد

Mahdi.p30
15-08-2009, 18:56
همه فنها سوراخ دارند فقط بايد برچسبشو دربياوريد

فن من نداره
مگر اينكه از زير داشته باشه كه من قادر به باز كردنش نيستم

kourosh_sos
15-08-2009, 21:56
براي پايين آوردن دماي كيس از سيستم مستر كولينگ استفاده كن يا اينكه در كيس رو باز بزار شايد كيست جاي مناسبي قرار نگرفته جاشو عوض كن مثلا جايي كه گردش هوا بيشتر وجود داره و براي صداي فن هم خب چرا گير دادي به فن خودت برادر من يه فن مرغوب تر به شرط بگير ببينجواب ميده نتيجه رو اعلام كن

Mahdi.p30
16-09-2009, 22:20
آقا من فن CPU رو عوض کردم و یه فن دیگه گذاشتم ، روی دما زیاد تاثیری نداشت ، ولی تعداد دور به 3200 تا رسیده و از شر صداش خلاص شدم ، ولی دما همچنان بالاست ،
این برای CPU ضرر نداره؟؟؟
(منظورم تعداد دور کمتر و دمای زیاد هست)
در ضمن فن جدید 3 سیمه هست و فن قبلیم(فن فابریکش) 4 سیمه بود و خودش اتوماتیک سرعت رو با دما تنظیم میکرد
کدومو استفاده کنم؟؟
با توجه به چهار سیمه بودن ، تعداد دور قبلی رو میشه کم کرد؟؟
ضمنا 3 تا فن سیستم دارم (2 تا بغل و یکی هم پشت کیس) که احساس میکنم برعکس گذاشتم و گرما بیشتر به داخل سیستم میکشونه تا اینکه اونو خارج کنه
میشه یکی طرز گذاشتن فنها رو دقیق توضیح بده؟؟

Mahdi.p30
17-09-2009, 21:46
آقا من فن CPU رو عوض کردم و یه فن دیگه گذاشتم ، روی دما زیاد تاثیری نداشت ، ولی تعداد دور به 3200 تا رسیده و از شر صداش خلاص شدم ، ولی دما همچنان بالاست ،
این برای CPU ضرر نداره؟؟؟
(منظورم تعداد دور کمتر و دمای زیاد هست)
در ضمن فن جدید 3 سیمه هست و فن قبلیم(فن فابریکش) 4 سیمه بود و خودش اتوماتیک سرعت رو با دما تنظیم میکرد
کدومو استفاده کنم؟؟
با توجه به چهار سیمه بودن ، تعداد دور قبلی رو میشه کم کرد؟؟
ضمنا 3 تا فن سیستم دارم (2 تا بغل و یکی هم پشت کیس) که احساس میکنم برعکس گذاشتم و گرما بیشتر به داخل سیستم میکشونه تا اینکه اونو خارج کنه
میشه یکی طرز گذاشتن فنها رو دقیق توضیح بده؟؟

کسی نبود جواب بده؟؟؟؟؟

kourosh_sos
17-09-2009, 21:52
دوست عزیز شما که فن رو عوض کردی کاش مثل فن قبلیت میگرفتی تا موقع ÷ردازش زیاد فن خودش اتومات دورش رو تنظیم کنه در مورد قرار گرفتن صحیح فن هم خدمتت عرض کنم که قسمت هولوگرام دار باید به سمت بیرون باشه

Lord_theOne
17-09-2009, 21:57
و فنهاي كيس را جوري تنظيم كن كه هوا را بدهند بيرون

Mahdi.p30
17-09-2009, 22:30
دوست عزیز شما که فن رو عوض کردی کاش مثل فن قبلیت میگرفتی تا موقع ÷ردازش زیاد فن خودش اتومات دورش رو تنظیم کنه در مورد قرار گرفتن صحیح فن هم خدمتت عرض کنم که قسمت هولوگرام دار باید به سمت بیرون باشه

من خیلی دنبال فن خوب(مثل کولر مستر) گشتم ، ولی انگار توی شهر ما چنین چیزی موجود نیست
کسی نمیدونه سرعت فن های 4 سیمه رو چطوری میشه آورد پایین؟؟
توی setup گزینه smart fan یا چیزی شبیه این موجوده ، ولی نمیدونم واحدش برحسب چی هست
اگه کسی راهنمایی کنه که سرعت همون فن اصلی رو بیارم پایین ، ممنون میشم
سوال بعدی اینکه: جدیدا یه مشکل جدیدی که پیش اومده اینه که بدون استفاده از سی پی یو (در ظاهر) استفاده رو میزنه 52 درصد ، دو بار هم ویندوز عوض کردم
به خاطر همین دما هم میره بالا!!
ضمنا فن کیس که به مادربرد وصل میشه هم دارم ، فکر میکنم بعد از وصل کردن اون ، این مشکل بوجود اومده
یه اسکرین شات از speedfan میذارم ، اساتید نظر بدن:

hamid.hmd
24-09-2009, 12:27
اگه صدا میده درش بیا احتمالا amdیه خار داره درش بیار تمیزش کــــــن گریس نسوز بزن بزار جاش{{{من چون خودم انکارو کردم فقط به فنیا پیشنهادش میکنم!!!!!!}}}