PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : sleep و hibernate،چرا در کامپیوترهای مختلف متفاوت است؟

DJ POLESTAR
10-08-2009, 17:15
در ویندوز ویستا دکمه power off خیلی عالی وجود داره که میتونم نام یه hibernate پیشرفته را بهش بدم که وقتی روی اون کلیک کنید سیستم با نهایت سرعت خاموش میشه و نکته جالبی هم که داره با نهایت سرعت هم روشن میشه. ولی یه اشکالی که داره اگر در خاموش بودنش برق بره اونوقت دیگه سریع روشن نمیشه و این را میدونم که بعضی از شماها این مورد را ندارید و به این شکل باتون کار نمیکنه. چیزی که گفتم یه sleep نیست خیلی پیشرفته تر هست و من توی این مطلب اینرا بررسی میکنم.

همینطور که میبینید یه قالبی در آوردم مثل مجله های اینترنتی برای سایت که قابلیتهای پیشرفته ای داره. قسمت نظرات بهتر شد و همینطور مهم تر از همه در این قالب جدید search فارسی هم فعال شد یعنی دیگه الان کلمه و یا جمله فارسی بنویسی شما را به نزدیکترین مطلب راهنمایی میکنه حتی اگه یه عنوان مطلب هم از قبل یادتون باشه بنویسید شما را مستقیما به همون مطلب میبره.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شما حتی اگر ویندوز هم بلد باشید مثلا میبینید که سیستمی گزینه ای برای هایبرنیت نداره و یا sleep و هیچ کاری نمیتونید انجام بدید این دلیلش بخاطر این هست که شما نمیدونید در بایوس چه خبر است. همانطور که در مطلب ASPI گفتم رابطی برای اینکار بین ویندوز و بایوس وجود داره که این کارها را انجام میده.

باید توجه کنید که تنظیمات بایوس باید حتما قبل از نصب ویندوز باشه اینرا در مطلب قبلی هم گفتم و گفتم که اگر ACPI را بعد از نصب ویندوز فعال و یا غیر فعال کنید سیستم گیج میشه و دیگه بالا نمیاد و همینطور در مورد موارد دیگه. و در این مطلب هم یکی دیگه را معرفی میکنم. بعضیها دنبال ترفند و راهی برای عملکرد سیستم میگردند مثلا شما اگر بعد از نصب ویندوز AHCI را فعال کنید ویندوز دیگه بالا نمیاد و من میتونم ترفندی به شما یاد بدم در ریجستری که با اجرای اون میتونید از AHCI استفاده کنید ولی سرعت بوت کم میشه و امکان داره نرم افزاری مثل فوتوشاپ از کار بیفته و به یه تکه هرز تبدیل بشه و نه میتونید تعمیرش کنید و نه میتونید uninstall کنید و یا اینکه یکی دیگه نصب کنید. اینها مواردی است که بعد از نصب ویندوز میتونه بوجود بیاد.

پس یکی از شرطهای داشتن ویندوز نرمال و سریع و خوب داشتن بایوسی تنظیم شده مربوط به همان ویندوز. قابلیتهایی در ویندوز ویستا وجود داره که xp نداره پس احتیاج به یه بایوس سازگار با قابلیتهای ویندوز دارید. لازم نیست مادربورد را عوض کنید شاید با آپگرید بایوس امکانات جدیدی اضافه کنید که باید اطلاعاتش را از سایت شرکت سازنده بگیرید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] s1-thumb.jpg

SLEEP یا خوابیدن

برای سریع بوت کردن و خاموش کردن سیستم بکار میره مخصوصا در نوت بوک کارایی بالایی داره. سیستمی که قرار است 15 یا 20 دقیقه بی جهت رها بشه معمولا به وضعیت sleep فرو میبرند. ولی دلیلش چی هست که سریع اینکار را انجام میده و مثل shutdown کند نیست بخاطر حافظه سیستم است که بیدار است. شما وقتی shutdown میکنید تمام سیستم خاموش میشه و درواقع برق کامل قطع و انگار مرده ولی در وضعیت sleep نمرده و فقط خوبیده ولی حافظه یا مغز اون هنوز نیمه جان هست. البته تعریف استانداردی براش وجود نداره ولی standby یا sleep هرچی که اسمش را بگذارید، ACPI دوراه اصلی برای اون ارائه میکنه که البته راههای مختلف هم وجود داره.

1- راهی که کمترین اثر را داره power -on-suspend یا مخففش pos که در ACPI به عنوان S1 شناخته میشه. اگر در بایوس مادربورد چرخ زده باشید آنرا حتما دیدید. این حالت انرژی برق منتهی به قطعات با کابل های S1 از قبیل پردازشگر را کاهش میدهد ولی منبع تغذیه سیستم و فن خنک کننده سیستم همچنان روشن است. قطعاتی که از s1 پشتیبانی نمیکنند خاموش میشوند ولی حافظه همچنان روشن است.

2- شدیدترین حالت s3 که suspend-to-ram هم میگن در این حالت تقریبا تمام مصرف توان قطع میشه و فقط برق مربوط به حافظه باقی میمونه که چیزی در حدود 5 ولت است تا چیپ حافظه را زنده نگهداره برای نگهداری فایلهای داخل اون. در این حالت سیستم کاملا shutdown بنظر میاد و چیزی در اون روشن نیست.

این دو حالت دلیلی است برای تفاوت sleep روی کامپیوتر شما و دوستتون که یکی وقتی به خواب میره کاملا خاموش بنظر میاد و یکی هم خوابیده ولی روشن بنظر میاد و فنها مشغول کار هستند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2bvista2b21-thumb.jpg

sleep اولین پیشرفت برای ویندوز بود در این زمینه که سریع خاموش و روشن میشد و سیستم آماده بکار بود ولی یکی از مشکلاتش برق جاری درون سیستم است. در اول همین مطلب گفتم که هنگامیکه ویستا را power off میکردید اگر در حین خاموشی برق میرفت اونوقت همه چیز بهم میخورد و سیستم از نوع راه اندازی میشد و سریع بوت نمیشد.
حالا که برق مصرف میشه برای لبتاپ زیاد مناسب نیست شاید تا چند ساعت کار با این لبتاپ نداشتیم و این درحال مصرف برق است. حالا گزینه جدیدی به نام hibernate اومده که البته جدید نیست و از ویندوز 98 اومد ولی خیلی خوب در ویستا پیشرفت کرد.

Hibernate چکاری انجام میده؟

زیاد پیچیده نیست همون اطلاعاتی که در sleep روی رم ذخیره میشه اینبار روی هارد ذخیره میشه. sleep زیاد و طولانی مدت میتونه برای رم خطرناک باشه و در عمر اون تاثیر بذاره ولی hibernate تاثیری در عمر سیستم نداره. این در جواب بعضی از دوستان در فروم سخت افزار گفتم که فکر میکردند هایبرنیت زیادی در عمر هارد تاثیر داره در صورتیکه در hibernate هارد هم کاملا خاموش است و برقی نداره و هیچ تاثیری هم براش نداره.
این حالت تحت عنوان S4 شناخته میشه. چیزی را که میدونم نمیدونید این است که در اوایل که hibernate اومده یه پارتیشن خاص براش در نظر گرفته میشد و اگه کاربر پارتیشن را پاک میکرد هایبرنیت هم نابود میشد. اما hibernate امروزی اینطوری نیست و یه فایل سیستمی مخفی بنام hiberfil.sys است که آنرا در خود نگه میداره. بدلیل اینکه در این حالت باید اطلاعات از رم خارج شده و روی هارد بروند کمی طولانی تر از sleep عملیات انجام میشه بخصوص اگر فایل swap شما بزرگ باشد یعنی دستی بزرگش کرده باشید.

شما گزینه hibernate را در xp دیدید و فکر میکنید از اونجا اومده ولی بار اول همینطور که گفتم از ویندوز 98 اومد که نامش suspend-to-disk یود و زیاد مورد استفاده کاربران هم قرار نگرفت چون احتیاج به یک پارتیشن اختصاصی داشت.

hibernate با درایوهایی که با fat32 فرمت شدند مشکل داره بخاطر همین امکان داره در ویندوز 2000 و xp به مشکل بخورید. این یکی از چند 10 دلیلی است که ویندوز ویستا و 7 فقط روی ntfs نصب میشوند چون جلوی ایرادات را بگیرند. حالا که اسم ntfs اومد بگم هنوز مطالب را راجع به ntfs ویستا کامل نکردم و در آینده باز هم درباره اش خواهم نوشت.