PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 10 دليل مهم براي نصب ويندوز ويستا

Babak_King
22-02-2006, 22:04
از: كيوان باقري

با نزديك شدن زمان عرضه نهايي سيتم‌عامل جديد شركت "مايكروسافت" در پاييز آينده با نام "ويندوز ويستا"، بسياري كارشناسان رايانه‌اي عقيده دارند ويژگي‌هاي مثبت و قابليتهاي گسترده اين سيستم‌عامل دليل خوبي براي جايگزين كردن نسخه‌هاي قديمي‌تر "ويندوز" با "ويندوز ويستا" است.

سيستم‌عامل جديد "ويندوز ويستا" داراي نكات مثبت فراواني است كه شايد ذكر همه آنها به صورت يكجا ممكن نباشد اما از نكات مثبت مهم اين سيستم عامل مي‌توان به ‪۱۰‬مورد زير اشاره كرد:
‪- ۱‬ضريب امنيت بالا: به رغم آنكه شركت مايكروسافت تلاش كرد با انتشار مجموعه اصلاحي و به روزكننده "سرويس پك ‪"۲‬براي "ويندوز اكس‌پي" اين سيستم‌عامل را از لحاظ امنيتي به حد قابل قبولي برساند، اما حتي ضريب امنيت "ويندوز اكس پي" مجهز به "سرويس پك ‪"۲‬نيز با ضريب امنيت "ويندوز ويستا" قابل مقايسه نيست.

برخورداري از يك ديوارآتش (فايروال) قدرتند و دو طرفه كه اطلاعات ورودي و خروجي از رايانه را بررسي مي‌كند، فن‌آوري "ويندوز سرويسز هاردنينگ" كه از اجرا شدن مخفيانه كدهاي مخرب در رايانه و تغييرات ناخواسته تنظيمات سيستم‌عامل جلوگيري مي‌كند، رمزنگاري تمامي اطلاعات موجود در هارد ديسك رايانه به منظور جلوگيري از سوء‌استفاده از اطلاعات شخصي كاربران، فن‌آوري "يوزر اكاونت پروتكشن" به منظور محدود كردن اختيارات امنيتي كاربر با هدف حفاظت از رايانه، تنها بخشي از توانمندي‌هاي جديد امنيتي سيستم‌عامل "ويندوز ويستا" هستند.

‪- ۲‬برخورداري از اينترنت اكسپلورر ‪:۷‬مايكروسافت با تقليد از مرورگر محبوب "فايرفاكس" تلاش كرده‌است نگارش جديد "اكسپلورر" را به قابليتهايي نظير مشاهده چند وب سايت در يك پنجره مرورگر(‪ ،(Tab Browsing‬مديريت بهتر ويژگي‌هاي امنيتي، امكان شناسايي وب سايتهاي مشكوك به حملات "فيشنگ" و جلوگيري از دانلود و اجرا شدن كدهاي مخرب از اينترنت بدون آگاهي كاربر، مجهز كند.

‪- ۳‬كيفيت گرافيك بسيار بالا: شركت مايكروسافت براي نخستين بار كيفيت گرافيك سيستم‌عال "ويندوز" خود را به حد بالايي رسانده‌است. در "ويندوز ويستا" محيط گرافيكي زيبايي به نام "ايرو گلس"(‪ (Aero Glass‬وجود دارد كه فعال كردن آن تصاوير متحرك، جلوه‌هاي سه‌بعدي و تصاوير شفاف
(‪ ،(Transparencies‬آيكن‌ها و پنجره‌هاي شفاف را به ارمغان مي‌آورد و نه تنها ظاهر "ويندوز" را دگرگون مي‌كند بلكه كار كردن با آن را نيز بهبود مي‌بخشد.

(فعال كردن قابليت "ايرو گلس" نيازمند كارت گرافيكي و پردازنده قدرتمند است)
‪- ۴‬قابليت جستجوي دسكتاپ: شركت مايكروسافت جستجوگر دسكتاپ بسيار قدرتمندي را در "ويندوز ويستا" گنجانده كه به هيچ وجه با گزينه كند و ناكارامد "جستجو"(‪ (Search‬در "ويندوز اكس‌پي" قابل مقايسه نيست و كاربران مي‌توانند با استفاده از آن با سرعت و دقت بالا در ميان انواع فايلها، ايميل‌ها و مطالب اينترنتي موجود در هارد ديسك رايانه خود و يا شبكه رايانه‌اي مورد استفاده، به جستجوي موارد مورد نظر خود بپردازند.

‪- ۵‬به روزنگاري اينترنتي: "ويندوز ويستا" بر خلاف "ويندوز اكس‌پي" از مرورگر "اينترنت اكسپلورر" براي دانلود به روز نگارها(آپ ديت) استفاده نكرده و خود به يك برنامه به روزنگار مجزا مجهز شده كه نتيجه آن به روز نگاري متمركز و سريعتر ويندوز و برنامه‌هاي جانبي آن است.

‪- ۶‬بهبود قابليتهاي صوتي تصويري: نرم‌افزار "مديا پلير" در "ويندوز ويستا" از ابزار نه چندان محبوبي كه هم‌اكنون در "اكس‌پي" مي‌بينيم، به يك برنامه صوتي و تصويري كامل و جذاب بدل شده‌است. برنامه "ويندوز فوتو گالري"(‪ (Windows Photo Gallery‬سرانجام قابليت مديريت عكسهاي ديجيتالي را به "ويندوز" آورده كه به كمك آن مي‌توان به راحتي عكسها را مديريت، طبقه بندي، ويرايش و چاپ كرد. برنامه "دي وي دي ميكر"(‪ (DVD Maker‬نيز امكانات جالبي را براي ساخت و ويرايش تصاوير ويدئويي در اختيار كاربران "ويستا" قرار مي‌دهد.

‪- ۷‬كنترل دسترسي اطفال: "ويندوز ويستا" به قابليتي مجهز شده كه والدين، معلمان و مسئولان كتابخانه‌ها مي‌توانند از جهات مختلف بر نحوه دسترسي اطفال به رايانه نظارت داشته‌باشند. به كمك اين ويژگي مي‌توان وب سايتهاي خاص را در اينترنت ----- كرد، دانلود فايل را محدود نمود، برنامه‌ها و بازي‌هاي رايانه‌اي قابل اجرا در رايانه را مشخص كرد و حتي روز و ساعت دسترسي كودك به رايانه را نيز تعيين نموده و محدود نمود.

‪- ۸‬قابليت پشتيباني از اطلاعات هارد ديسك: زماني كه "ويندوز ‪"۹۵‬به بازار آمد، رايانه‌هاي شخصي داراي هاردديسكهاي حداكثر ‪۳۰۰‬مگابايتي بودند اين درحالي است كه هم‌اكنون رايانه‌هاي جديد داراي هارد ديسكهاي ‪۳۰۰‬يا ‪۴۰۰‬ گيگابايتي هستند و به همين علت "ويندوز ويستا" به منظور حفاظت از كاربر در برابر احتمال فاجعه پاك شدن و يا از بين رفتن ناگهاني اين حجم اطلاعات، به قابلت پشتيباني(‪ (Back up‬جديدي مجهز شده و به علاوه ويژگي "سيستم ري‌استور"(‪ (System Restore‬در آن براي بازگرداندن رايانه به بهترين وضعيت قبلي در هر لحظه، بهينه‌سازي شده‌است.

‪- ۹‬به اشتراك‌گذاري هارد ديسكها: "ويندوز ويستا" به توانايي به اشتراك‌گذاري هارد ديسكها(‪ (Peer-to-peer‬مجهز شده كه كاربران گروه‌هاي مشخص شده مي‌توانند با استفاده از آن از طريق اينترنت به تبادل فايل و پيغام ميان يكديگر بپردازند.

‪- ۱۰‬نصب در تنها ‪۱۵‬دقيقه! : هرچند نگارشهاي آزمايشي فعلي "ويندوز ويستا" براي نصب شدن روي رايانه همانند "ويندوز اكس‌پي" دست كم به حدود يك ساعت زمان نياز دارند اما مايكروسافت وعده داده‌است نسخه نهايي اين سيستم‌عامل به گونه‌اي طراحي شده كه كاربران مي‌توانند در حدود ‪۱۵‬دقيقه آن را روي رايانه خود نصب و راه‌اندازي كنند.

با تمامي اين تفاسير، برخي نكات منفي نيز در "ويندوز ويستا" به چشم مي‌خورند كه اگرچه در مقايسه با نكات مثبت چندان به چشم نمي‌آيند اما توجه به آنها ارزشمند است:
- به خاطر داشته باشيم "ويندوز ويستا" براي عملكرد بهينه نيازمند يك رايانه قدرتمند است و به همين علت كاربران رايانه‌هاي قديمي‌تر بهتر است پيش از نصب آن به فكر ارتقاء رايانه خود باشند.

- "ويندوز ويستا" هنوز به يك نرم‌افزار ضد ويروس متمركز مجهز نشده و شما همچنان مجبور خواهيد بود پس از نصب آن از يك نرم‌افزار آنتي‌ويروس جداگانه براي حفاظت از رايانه خود بهره بگيريد.

- كار كردن با "ويستا" به ويژه با قابليتهاي در ظاهر پيچيده‌اي نظير "فلدرهاي مجازي"(‪ ،(Virtual folders‬اندكي مشكل بوده و تغييرات فراوان در منوي "استارت" ممكن است كاربران نسخه‌هاي قديمي‌تر "ويندوز" را دچار سردرگمي كند.

- مايكروسافت برخي ويژگي‌هاي استاندارد شده در "ويندوز"هاي قبلي را در "ويستا" تغيير داده كه اين امر مي‌تواند سبب نارضايتي كاربران شود. به طور مثال پيش تنظيمات "ويندوز ويستا" به گونه‌اي است كه "ويندوز" به جاي خاموش كردن (شات داون) رايانه، آن را "هايبرنيت" مي‌كند و كاربر مجبور است براي "شات داون" كردن كامل رايانه، پيش تنظيمات "ويندوز ويستا" را تغيير دهد.

- برخي ويژگي‌هايي كه مايكروسافت با تبليغات فراوان به "ويستا" افزوده در واقع نگارشهاي به روز شده ويژگي‌هاي قديمي‌تر هستند. به طور مثال برنامه "ويندوز ميل"(‪ (Windows Mail‬در حقيقت همان "آوت لوك اكسپرس" با تغييرات جزيي است و "ويندوز ديفندر"(‪ (Windows Defender‬نيز همان "مايكروسافت آنتي‌اسپاي‌ور" است كه تنها به روزنگاري شده‌است.

به هر ترتيب، سيستم‌عامل جديد "مايكروسافت" در پاييز سال جاري وارد بازار مي‌شود و با توجه به استفاده بيش از ‪۹۰‬درصد رايانه‌هاي شخصي جهان از سيستم‌عامل "ويندوز"، ميليونها كاربر رايانه‌هاي شخصي بايد كم‌كم خود را براي آشنايي با "ويستا" آماده كنند.

Babak_King
23-02-2006, 13:39
ویستا در 6 نسخه مختلف عرضه می‌شود

مایکروسافت به تازگی جزئیات بیشتری را در مورد ویندوز ویستا اعلام کرده که نشان می‌دهد مایکروسافت برای ویندوز جدید خود برنامه‌ای ویژه ‌ای دارد.

اطلاعات منتشره نشان می‌دهد که ویستا حداقل در 6 نسخه مختلف عرضه خواهد شد.
یکی از این نسخه‌ها starter 2007 است که جایگزین نسخه starter ویندوز xp می‌شود. این ویندوز فاقد نشان ویستا خواهد بود، زیرا در آن از رابطه کاربری شیشه‌ای جدید ویندوز استفاده نشده است.
ویستا دو نسخه خانگی هم خواهد داشت. Home Basic برای کاربران خانگی به جای ویندوز xp Home و vista Home Preminm که امکان دسترسی به تلویزیون را به سادگی فراهم می‌آورد. همچنین ویندوز Vista Business جایگزین xp حرفه‌ای می‌شود که برای صاحبان مشاغل طراحی شده و از توانایی‌های شبکه‌ای خارق‌العاده برخوردار است.
اما ویندوز ویستا Enterprise از این هم پیشرفته‌تر است و سرانجام Vista Ultimate تمامی امکانات نسخه‌های خانگی و تجاری را با امکانات تازه‌ای در خود جای داده است. همچنین دو نسخه Basic N وN Business هم بدون Media player برای اروپایی‌ها عرضه می‌شود.

Babak_King
27-02-2006, 07:50
ويژگی‌های امنيتی جديد ويستا

من خود در چند ماه گذشته چندين نسخه از ويندوز ويستای مايكروسافت را استفاده كرده‌ام هر چند هر ويژگی‌ بتا قطعا در محصول مشخص نبود تا وقتی كه نسخه اصلی به بازار بيايد، در اين بخش قصد دارم چند ويژگی امنيتی جديد را تا جايی كه می‌شناسيم به شما معرفی كنم.

احتمالا UAC يا User Account Control جديدترين ويژگی امنيتی اين محصول است. قسمت عمده malwareهای امروزی كاربران را ملزم ساخته‌اند كه با اختيارات Administrator متصل شوند. متاسفانه دلايلی وجود دارد كه بسياری از كاربران امروزی همواره به عنوان Administrator متصل شوند.

UAC مانع بروز اين مشكل می‌شود. اين برنامه اغلب برنامه را در يك محيط محدود‌تر اجرا می‌كند (در واقع اين محصول گسترش Restricted SID است كه در XP امروزه در دسترس است) ، حتی وقتی كه كاربر يك Administrator است.

به عنوان مثال، اگر شما به عنوان Administrator متصل شده‌ايد، Internet Explorer Session شما همچنان به عنوان يك كاربر غير Administrator اجرا می‌كند. برای اجرای وظايف سطح اجرايی شما می‌‍بايست كه رمز ورود خود را مجددا وارد نماييد.

در يك نوت مرتبط، امتياز جديدی در حال اضافه شدن می‌باشد، به نحوی كه كاربران غير Administrator بتوانند تنظيمات ساعت محلی سيستم را تنظيم نمايند. برای كاربران در حال سفر اين ويژگی بسيار خوشايند می‌باشد.

نرم‌افزار Antispyware شركت مايكروسافت در ويندوز ويستا ادغام خواهد شد، اين كار احتمالا مانع اجرای بيشتر انواع maleware می‌شود. ويژگی‌های هدايت مجدد رجيستری لايه‌ای اضافی برای محافظت در مقابل انواع maleware ايجاد می‌كند. برنامه‌های pre-vists) Legacy) كه قرار است مستقيما برای انواع System Registry Location نوشته شود، در عوض برای انواع رجيستری مجازی به صورت شفاف هدايت مجدد می‌شود. ويستا همچنين Secure Startup را در اختيار دارد. در نسخه‌های Enterprise اين ويژگی به آن معنا است كه كل درايو سخت را می‌توان پيش از بوت كردن رمزگذاری نمود و كليد رمز گذاری با امنيت تمام در يك چيپ Trusted Platform Module در مادربورد ذخيره می‌شود. بسياری از روش‌های به كار رفته برای كوتاه كردن مجوزهايی كه از ديسك‌های بوت NTFS-aware استفاده می‌كنند ديگر جايی برای كاربرد ندارند.

روش‌های پيشرفته‌ای برای همه ويراستاری وجود دارد، از جمله توانايی كليك خاموش كردن برنامه‌های خارجی (مثل Sniffe) در زمانی كه يك نوع اتفاق خاص شناسايی شود. به علاوه شما پشتيبانی پيشرفته‌ای برای مكانيسم‌های احراز هويت غير رمز ورود نيز خواهند داشت. از جمله اين مكانيسم‌های بدون رمز می‌توان به (كارت‌های هوشمند، دستگاه‌های خواننده اثر انگشت و غيره اشاره نمود) در اين رابطه كليدهای EFS يا Encrypting File System را می‌توان در انواع كارت‌های هوشمند ذخيره كرد.

اينبار خدمات ويندوز، كه اغلب يك نقطه ورود برای انوع buffer Overflow و انواع malware است، سخت‌تر خواهد شد. هر چند ويستا خدمات بيشتری نسبت به همه نسل‌های قبلی خود دارد، بيشتر آنها در Local Service و متون Network Service (به جای Local System) اجرا می‌شوند، به علاوه يك نظارت كامل كد و باز نويسی خدمات آسيب پذير نيز وجود دارد. هر كدام از اين خدمات SID خود را گرفته‌اند، كه انواع مجوز، امتيازات و زمينه‌های فايروال را ارائه می‌دهد در هر كدام از اين خدمات وجود دارد.

مايكروسافت يك ويژگی مجوزی جديد access control entry) NTFS ACE) را به محصول ويستا اضافه كرده است. اين ويژگی انواع مجدد granular را پيش پيش تنظيم می‌كند تا برای انواع Object و صاحبان آنها از پيش تعيين كند. اخيرا مجوزهای NTFS را می توان به گروه Creator Owner اعطا شود. اين مجوز ACE جديد درست بر عكس است، اين مجوز اجازه می‌دهد Creator Owner يك اصل امنيتی ديگر دريافت نمايد.

گروه Power User كم ارزش می‌شود و يا به كل حذف می‌شود. فايروال ويندوز سدسازی خارج از باند را انجام می‌دهد و اين نسخه جديد كاربر را هنگامی كه يك برنامه نامشخص بخواهد با يك محل اينترنت تماس بگيرد و يا می كوشد خدمات شنيداری به راه بياندازد اين فايروال كاربر را آگاه می‌كند.

با نصب OS جديد، فايروال ويندوز فعال می‌شود، بدون هيچگونه استثنايی تا وقتی كه patching كامل شود. اين ويژگی قبلا در Windows Server 2003 SP1 وجود داشت اين ويژگی نمی‌گذارد كه قبل از نصب انواع پچ، انواع malware سرگردان به ويندوز راه پيدا كنند.

برای پيكربندی بهتر و ادغام دقيق‌تر IPSec و فايروال كنسول كاملا جديدی به وجود آمده است كه Windows Firewall with Advanced Security ناميده شده است به نظر می‌آيد استفاده از اين كنسول آسانتر است و تلاش كمتری جهت پيكربندی را می‌طلبد.

ويستا بر MD5 و SHA-1hashing اتكا ندارد. از آنجا كه الگوريتم‌های hash به ظاهر از لحاظ رمزگذارر به راحتی از بين می‌روند، مايكروسافت از انواع hash قويتر من جمله SHA-256 استفاده می‌كنند.

در زمينه patch، ويستا از ويژگی‌های patch-in-place پشتيبانی می‌كند: می‌توانيد patch كرده و سپس كامپيوتر را دوباره بوت كنيد، در اين زمينه همه برنامه‌ها باز هستند و ويستا جلسات (sessions) برنامه فعلی را در reboot حفظ می‌كند. البته، بهتر بود اگر انواع patch در وهله اول نياز به يك reboot نداشت.

با يك برنامه جديد Network Center امكان ديدن، پيكربندی و مديريت همه چيزهای شبكه‌سازی در يك محل مركزی ايجاد می شود. همچنين يك كلاينت NAP پيشرفته نيز وجود دارد NAP يا Network Access Protection در واقع يك كلاينت كنترل دسترسی شبكه است. زمانی كه سرور در Windows Server 2003 فعال شود، NAP مانع متصل شدن كلاينت‌های بد پيكربندی شده و غيرمجاز به يك شبكه توليد می‌شود. نصب‌های اخير NAP شركت مايكروسافت چندان دوستدار كاربر نبوده است، و در اغلب در بيشتر محيط‌ها مفيدتر نبوده‌اند.

ويستا همچنين شامل اينترنت اكسپلورر7 بسيار پيشرفته نيز است كه شامل بيش از 12 پيشرفت امنيتی جديد است. من (نويسنده) اين ويژگی‌ها را در يك متن جداگانه در آينده مطرح خواهيم كرد و البته، صدها زمينه GPO جديد يا group policy object وجود دارد كه از لحاظ امنيتی به كار می‌آيند. تعداد اين زمينه‌ها به حدی زياد است كه نمی‌توان در اين قسمت آنها را پوشش داد. قصد دارم سال جاری اين تكنولوژی‌های جديد را پيگيری كنم.

منبع:علم الكترونيك و كامپيوتر

Babak_King
10-03-2006, 11:04
افتخاري به نام ويستا

گفتگو با يكي از رؤساي پاتفرم

از: عصر ارتباط

لئون مالين كوفسكي، يك وكيل از شهر نورث هامپتون در ايالت ماساچوست مي پرسد: چرا كاربران خانگي كه نياز به محيط سرگرمي پروضوح ندارد، به ويستا نياز دارند؟ ويژگي اصلي براي كاربران عادي كامپيوترهاي خانگي چه مي تواند باشد؟
من فكر مي كنم اطمينان و امنيت ، ويژگي كليدي است كه بيشتر مردم از ويندوز ويستا انتظار دارند حتي اگر آنها با سرگرمي خانگي يا هيچ يك از زمينه هاي تخصصي سروكار نداشته باشند، با استفاده از اين ويندوز و ويژگي هاي متنوع آن، احساس امنيت بيشتري خواهند كرد، خواه برحسب محافظت ضدخرابكاري يا محافظت ضد جاسوسي. آنها همچنين مي توانند اينترنت اكسپلورر را درون يك محفظه قرار دهند . بدين ترتيب افراد را از گرفتن اطلاعات بد يا كد بد روي سيستم خود، محافظت كنند. نيل كارني از مايكروسافت، برخي از راه ها را كه توسعه دهندگان كاربردها مي توانند براي گرافيك و ارائه داده ها از پلتفرم ويستا استفاده كنند، نشان مي دهد.

استوارد هارت يك مشاور نرم افزاري از رانكو كوكامونگا در ايالت كاليفرنيا مي پرسد شما چطور به نظرهايي كه بيان مي كنند بسياري از ويژگي هاي جديد در ويستا در حال حاضر نيز در ديگر سيستم هاي عامل مانند مك اواس اكس وجود دارند، پاسخ مي دهيد؟ آيا مايكروسافت با مك اواس اكس كه هرچند يك بار عرضه مي شود، رقابت مي كند؟
ميان رويكرد اپل و مايكروسافت تعدادي تفاوت وجود دارند. نخست و مهم تر اينكه ما به خودمان به عنوان پلتفرمي مي نگريم كه با بسياري از شركا همكاري دارد. منظورم اين است كه گسترده ي كاربردهايي كه ما روي ويندوز داريم، آنقدر وسيع است كه كسي نتوانسته از آن پيشي بگيرد.من فكر نمي كنم كه اين روند تغيير كند، حتي در اين صورت نيز اگر شما تخصصي ويژه داشته باشيد و يك كاربرد بخواهيد ، در اين صورت يك كاربرد روي ويندوز در دسترس خواهد بود.

در فضاي تجاري ، من فكر مي كنم آنچه كه ما با ويندوز ويستا عرضه مي كنيم، از هر چه كه با ديگر سيستم عامل هاي در دسترس است، پيشي گرفته است، به ويژه در فضاي وسايل متحرك. من فكر نمي كنم كه اپل سيستمي داشته باشد كه بتواند كنترلي فراگير را كه افراد حرفه اي در عرصه ي فناوري اطلاعات نياز دارند، فراهم نمايد. حتي در فضاي خانگي نيز من فكر مي كنم قابليت هاي بازي ما برتري هاي قاطعي دارند. در نوآوري نيز ما در مديا سنتر و مجتمع سازي تلويزيون، كار را به انجام رسانده ايم، من فكر مي كنم اين يك نوآوري شگفت انگيز است . تصور مي كنم همان كارها را با تبلت و شناسايي دست خط نيز انجام داده ايم، اپل در اين زمينه هيچ محصولي ندارد. اما من فكر مي كنم اپل يك شركت بسيار خوب با محصولات عالي است. من براين باور هستم كه ما محصولاتي باورنكردني براي مردم توليد مي كنيم و به آنها نشان مي دهيم با خريد آنها، بيش از آن چيزي كه مي پردازند، دريافت مي كنند.

دوين آلتون مي پرسد: آيا مايكروسافت بسته اي خانوادگي فراهم مي كند، يا راه هاي ديگري براي تشويق خانه هايي كه چندين پي سي دارند، تا خود را با ويستا روزآمد كنند؟

من فكر مي كنم اين يك ايده ي بزرگ و چيزي است كه من پشتيبان آن هستم و فكر مي كنم براي توسعه ي تجاري، در مورد آن بحث زيادي وجود خواهند داشت. من دقيقا مي دانم كه وي از چه موضعي در اين مورد صحبت مي كند.
پرسش ديويد شاو در ايتاليا، راجع به ويستا در سازمان هاست. محل كار وي قرار نيست به اين زودي ها يك تلويزيون با وضوح بالا خريداري كند. براي كاربران تجاري مانند او و بسياري از كساني كه دغدغه ي اصلي آنها امنيت است، چه چيزي قانع كننده اي به عنوان به روزآوري در ويستا وجود دارد؟

من پيش تر مسئله ي امنيت را مطرح كردم. بسياري از ويژگي هاي امنيتي در ويندوز ويستا وجود دارند و به اين ترتيب من فكر مي كنم اين ويژگي ها براي وي ،‌صرفه جويي در زمان و مطمئنا كاهش نگراني را به دنبال خواهند داشت. اما اجازه بدهيد فرض كنيم اين يك ويژگي مناسب است. توانايي هاي بعدي چه هستند؟ چه چيزي باعث خواهد شد تا وي روزي پربارتر داشته باشد؟ من در مورد برخي از اين ويژگي ها صحبت خواهم كرد. نخستين آنها، اين است كه كاربردهاي جديدي وجود خواهند داشت كه جاذبه اي قوي دارند و مي توانند به وي اطلاعاتي اضافي بدهند كه وي قبل از استفاده از ويندوز Fx Api نمي توانست آنها را به دست بياورد.
همچنين اگر وي يك كاربر سيار باشد، توانايي هاي انتقال اطلاعات مي توانند خيلي سريع لپ تاپ او را از محل كار به خانه انتقال دهند. امروز اجراي ويندوز اكس پي بسيار دشوار است. ممكن است در محل كار روي دامنه اي باشيد و سپس لپ تاپ خود را به خانه ببريد: حتي مي توانيد چاپ گر خود را پيدا كنيد؟ حتي ظاهر هم نخواهند شد. يا هنگامي كه آن را به يك مكان ديگر مي بريد، از خود خواهيد پرسيد: ام م م ، چطور مي توانم پورت ديوار آتشين را نصب كنم؟ام م م، نگران هستم. ما به اين نوع مسايل نيز رسيدگي مي كنيم.

ما مجموعه اي از بهترين تجارب را با چيزهايي مانند مشاركت ويندوز مستقيما در محصولات قرار مي دهيم . مي توانيد جلسات ويژه را ميان كاربران برقرار كنيد، خواه در يك اتاق همايش، يا در مكاني ديگر. مي توانيد تصويرپردازي بي سيم نيز انجام دهيد. به اين ترتيب، به طور لحظه اي مي توانيد روزآمد باشيد.

چندين خواننده شامل راموتلا ان دي لا و از افريقاي جنوبي ، در مورد موارد لازم براي ويستا پرشس هايي دارند. آيا پي سي هاي امروز واقعا براي اجراي تمام گرافيك هاي جديد ويستا، كافي خواهند بود؟ اگر در حال حاضر كسي در فكر خريد يك پي سي است، مي تواند مطمئن باشد كه صرف نظر از ماشيني كه خريداري مي كند، ويستا را هم مي تواند داشته باشد؟ يا اينكه بايد منتظر پي سي هايي با يك طراحي شده براي لوگوي ويندوز ويستا باشد؟

ما پيش تر ملزومات كلي را داده ايم و توضيح اين امر براي من قدري طول مي كشد. ما مي گوييم ملزومات كلي عبارتند از512 مگا بايت از حافظه. سطح واقعي پردازنده را به ياد نمي آورم . نظر من اين است كه هرچه حافظه ي بيشتري داشته باشيد،‌بهتر است. البته من مي گويم اين امر مستقل از ويندوز ويستا است. اكس پي،‌ اجراي خوبي دارد و ويستا نيز عملكرد بهتري دارد. مقايسه ي عملكرد پردازنده روي اين دو سيستم مسئله ي مهمي نيست.

به طرو كلي، محصول امروزي كه شما خريداري مي كنيد از توان پردازندگي خوبي برخوردار است. ما گرافيك را روي اين سيستم ها تقويت مي كنيم، اما هنوز نتوانسته ايم دقيقا حداقل سطح يك سيستم براي داشتن تأثير شيشه اي را مشخص كنيم. اميدواريم در ظرف چند ماه آينده بتوانيم اين حداقل را تعيين كنيم. اما اگر شما امروز سيستم هاي بازي داريد، اين نوع از سيستم ها مطمئنا تمام سيستم ويستا را روي خود اجرا مي كنند. بدين معنا كه: ما تلاش خواهيم كرد ويژگي ها را براي سيستم هايي از اين دست، گسترش دهيم. بنابراين اگر قرار است امروز يك سيستم خريداري كنيد و ميزان قابل قبولي از حافظه در اختيار داريد، در اين صورت ويستا مي تواند روي آن اجرا شود. اگر حافظه ي بيشتري اضافه كنيد، قابليت هاي بيشتري را دريافت خواهيد كرد.

تريسر نتر در مورد توسعه ي ويندوز فكر مي كند. شما گفته ايد كه قراراست در پايان سال آينده مستقيما براي بيل گيتس كار مي كند و رئيس جديد ويندوز نيز فردي كه آشكار است سابقه خوبي دارد، اما از بخش فروش و بازاريابي مي آيد. كنترل شركت در پخش فني در دست چه كسي خواهد بود؟

چندين مسئله وجود دارندك ما ري اوزي را داريم و ري از بينش خوبي براي كل شركت برخوردار است. امروز تمركز وي، حركت به سمت فضاي خدماتي است، اما او به تمام تيم هاي ما كمك مي كند. روشن است كه تعداد زيادي از تكنولوژيست هاي طلايي در شركت ما وجود دارند. اين فرصتي است براي آنها تا گام بعدي را بردارند و من فكر مي كنم شما را گذشت زمان، چيزهاي بيشتري را از آنها خواهيد ديد. قطعا كوين جانسون يك پديده در رهبري و كسي است كه از سابقه ي درخشاني در قابليت كنار هم قرار دادن افراد شايسته برخوردار است.

وايب هاو شاه يك مهندس نرم افزار در هند مي پرسد كه آيا شما به ويستا به عنوان يك هديه ي كامل نهايي مي نگريد يا خير؟ توضيح اينكه آيا شما براي ويندوز ديگري هم برنامه داريد؟

خوب، اجازه بدهيد به مورد نخست پاسخ بدهم. من يك تكامل گرا هستم و هيچ يك از اين محصولات به تكامل نزديك هم نيستند. البته كار ساخت يك نرم افزار عالي، بسيار دشوار است. اگر شما بخواهيد ان را عرضه كنيد، بايد در مرحله اي توقف كنيد و سپس به عرضه ي آن بپردازيد. بنابراين نمي توانيد به تكامل قطعي برسيد. تكامل، امري است حدي. بنابراين من به آنچه كه در مورد ويندوز اكس پي و اس پي2 يا سرويس پك 2 انجام داده ايم، افتخار مي كنم. من به ويندوز سرور 2003 و 64 بيت افتخار مي كنم. من پس از اتمام كار ويندوز ويستا نيز بدان افتخار خواهم كرد.
در مورد رخدادهاي آينده، هيچ ايده اي ندارم . هيچ ايده اي ندارم.

Babak_King
19-03-2006, 15:54
یک فیلم از گرافیک ویستا:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Babak_King
19-03-2006, 15:57
ويژگی‌های امنيتی جديد ويستا

من خود در چند ماه گذشته چندين نسخه از ويندوز ويستای مايكروسافت را استفاده كرده‌ام هر چند هر ويژگی‌ بتا قطعا در محصول مشخص نبود تا وقتی كه نسخه اصلی به بازار بيايد، در اين بخش قصد دارم چند ويژگی امنيتی جديد را تا جايی كه می‌شناسيم به شما معرفی كنم.

احتمالا UAC يا User Account Control جديدترين ويژگی امنيتی اين محصول است. قسمت عمده malwareهای امروزی كاربران را ملزم ساخته‌اند كه با اختيارات Administrator متصل شوند. متاسفانه دلايلی وجود دارد كه بسياری از كاربران امروزی همواره به عنوان Administrator متصل شوند.

UAC مانع بروز اين مشكل می‌شود. اين برنامه اغلب برنامه را در يك محيط محدود‌تر اجرا می‌كند (در واقع اين محصول گسترش Restricted SID است كه در XP امروزه در دسترس است) ، حتی وقتی كه كاربر يك Administrator است.

به عنوان مثال، اگر شما به عنوان Administrator متصل شده‌ايد، Internet Explorer Session شما همچنان به عنوان يك كاربر غير Administrator اجرا می‌كند. برای اجرای وظايف سطح اجرايی شما می‌‍بايست كه رمز ورود خود را مجددا وارد نماييد.

در يك نوت مرتبط، امتياز جديدی در حال اضافه شدن می‌باشد، به نحوی كه كاربران غير Administrator بتوانند تنظيمات ساعت محلی سيستم را تنظيم نمايند. برای كاربران در حال سفر اين ويژگی بسيار خوشايند می‌باشد.

نرم‌افزار Antispyware شركت مايكروسافت در ويندوز ويستا ادغام خواهد شد، اين كار احتمالا مانع اجرای بيشتر انواع maleware می‌شود. ويژگی‌های هدايت مجدد رجيستری لايه‌ای اضافی برای محافظت در مقابل انواع maleware ايجاد می‌كند. برنامه‌های pre-vists) Legacy) كه قرار است مستقيما برای انواع System Registry Location نوشته شود، در عوض برای انواع رجيستری مجازی به صورت شفاف هدايت مجدد می‌شود. ويستا همچنين Secure Startup را در اختيار دارد. در نسخه‌های Enterprise اين ويژگی به آن معنا است كه كل درايو سخت را می‌توان پيش از بوت كردن رمزگذاری نمود و كليد رمز گذاری با امنيت تمام در يك چيپ Trusted Platform Module در مادربورد ذخيره می‌شود. بسياری از روش‌های به كار رفته برای كوتاه كردن مجوزهايی كه از ديسك‌های بوت NTFS-aware استفاده می‌كنند ديگر جايی برای كاربرد ندارند.

روش‌های پيشرفته‌ای برای همه ويراستاری وجود دارد، از جمله توانايی كليك خاموش كردن برنامه‌های خارجی (مثل Sniffe) در زمانی كه يك نوع اتفاق خاص شناسايی شود. به علاوه شما پشتيبانی پيشرفته‌ای برای مكانيسم‌های احراز هويت غير رمز ورود نيز خواهند داشت. از جمله اين مكانيسم‌های بدون رمز می‌توان به (كارت‌های هوشمند، دستگاه‌های خواننده اثر انگشت و غيره اشاره نمود) در اين رابطه كليدهای EFS يا Encrypting File System را می‌توان در انواع كارت‌های هوشمند ذخيره كرد.

اينبار خدمات ويندوز، كه اغلب يك نقطه ورود برای انوع buffer Overflow و انواع malware است، سخت‌تر خواهد شد. هر چند ويستا خدمات بيشتری نسبت به همه نسل‌های قبلی خود دارد، بيشتر آنها در Local Service و متون Network Service (به جای Local System) اجرا می‌شوند، به علاوه يك نظارت كامل كد و باز نويسی خدمات آسيب پذير نيز وجود دارد. هر كدام از اين خدمات SID خود را گرفته‌اند، كه انواع مجوز، امتيازات و زمينه‌های فايروال را ارائه می‌دهد در هر كدام از اين خدمات وجود دارد.

مايكروسافت يك ويژگی مجوزی جديد access control entry) NTFS ACE) را به محصول ويستا اضافه كرده است. اين ويژگی انواع مجدد granular را پيش پيش تنظيم می‌كند تا برای انواع Object و صاحبان آنها از پيش تعيين كند. اخيرا مجوزهای NTFS را می توان به گروه Creator Owner اعطا شود. اين مجوز ACE جديد درست بر عكس است، اين مجوز اجازه می‌دهد Creator Owner يك اصل امنيتی ديگر دريافت نمايد.

گروه Power User كم ارزش می‌شود و يا به كل حذف می‌شود. فايروال ويندوز سدسازی خارج از باند را انجام می‌دهد و اين نسخه جديد كاربر را هنگامی كه يك برنامه نامشخص بخواهد با يك محل اينترنت تماس بگيرد و يا می كوشد خدمات شنيداری به راه بياندازد اين فايروال كاربر را آگاه می‌كند.

با نصب OS جديد، فايروال ويندوز فعال می‌شود، بدون هيچگونه استثنايی تا وقتی كه patching كامل شود. اين ويژگی قبلا در Windows Server 2003 SP1 وجود داشت اين ويژگی نمی‌گذارد كه قبل از نصب انواع پچ، انواع malware سرگردان به ويندوز راه پيدا كنند.

برای پيكربندی بهتر و ادغام دقيق‌تر IPSec و فايروال كنسول كاملا جديدی به وجود آمده است كه Windows Firewall with Advanced Security ناميده شده است به نظر می‌آيد استفاده از اين كنسول آسانتر است و تلاش كمتری جهت پيكربندی را می‌طلبد.

ويستا بر MD5 و SHA-1hashing اتكا ندارد. از آنجا كه الگوريتم‌های hash به ظاهر از لحاظ رمزگذارر به راحتی از بين می‌روند، مايكروسافت از انواع hash قويتر من جمله SHA-256 استفاده می‌كنند.

در زمينه patch، ويستا از ويژگی‌های patch-in-place پشتيبانی می‌كند: می‌توانيد patch كرده و سپس كامپيوتر را دوباره بوت كنيد، در اين زمينه همه برنامه‌ها باز هستند و ويستا جلسات (sessions) برنامه فعلی را در reboot حفظ می‌كند. البته، بهتر بود اگر انواع patch در وهله اول نياز به يك reboot نداشت.

با يك برنامه جديد Network Center امكان ديدن، پيكربندی و مديريت همه چيزهای شبكه‌سازی در يك محل مركزی ايجاد می شود. همچنين يك كلاينت NAP پيشرفته نيز وجود دارد NAP يا Network Access Protection در واقع يك كلاينت كنترل دسترسی شبكه است. زمانی كه سرور در Windows Server 2003 فعال شود، NAP مانع متصل شدن كلاينت‌های بد پيكربندی شده و غيرمجاز به يك شبكه توليد می‌شود. نصب‌های اخير NAP شركت مايكروسافت چندان دوستدار كاربر نبوده است، و در اغلب در بيشتر محيط‌ها مفيدتر نبوده‌اند.

ويستا همچنين شامل اينترنت اكسپلورر7 بسيار پيشرفته نيز است كه شامل بيش از 12 پيشرفت امنيتی جديد است. من (نويسنده) اين ويژگی‌ها را در يك متن جداگانه در آينده مطرح خواهيم كرد و البته، صدها زمينه GPO جديد يا group policy object وجود دارد كه از لحاظ امنيتی به كار می‌آيند. تعداد اين زمينه‌ها به حدی زياد است كه نمی‌توان در اين قسمت آنها را پوشش داد. قصد دارم سال جاری اين تكنولوژی‌های جديد را پيگيری كنم.

منبع:علمه الکترونیک و کامپیوتر

hesam
29-03-2006, 00:11
چرا مايكروسافت ، ويستا را جايگزين ايكس پي مي‌كند؟ تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۵/۰۱/۰۸‬
علمي. جامعه اطلاعاتي. گزارش.

از: كيوان باقري
در حالي كه روز به روز دنيا به زمان عرضه نهايي سيتم عامل جديد شركت "مايكروسافت" با نام "ويندوز ويستا"، نزديك مي‌شود اين سوال مطرح مي‌گردد كه چرا مايكروسافت ، ويستا را جايگزين ايكس پي مي‌كند.

بايد در نظر داشت كه در حال حاضر برخي از كارشناسان هر از چند گاهي حفره‌هاي جديد امنيتي را در ايكس پي كشف مي‌كنند كه شايد راز عمده اين تغيير ويندوز از سوي مايكروسافت باشد.

با توجه به انچه گفته شد بسياري از كارشناسان رايانه‌اي عقيده دارند ويژگي‌هاي مثبت و قابليتهاي گسترده سيستم‌عامل ويستا دليل خوبي براي جايگزين كردن نسخه‌هاي قديمي‌تر "ويندوز" با "ويندوز ويستا" است كه در نهايت پاييز پيش رو به بازار مي‌ايد و اين ويژگي‌ها را در ده مورد عمده مي توان خلاصه كرد.

سيستم‌عامل جديد "ويندوز ويستا" داراي نكات مثبت فراواني است كه شايد ذكر همه آنها به صورت يكجا ممكن نباشد اما از نكات مثبت مهم اين سيستم عامل مي‌توان به ‪ ۱۰‬مورد زير اشاره كرد:
‪ - ۱‬ضريب امنيت بالا: به رغم آنكه شركت مايكروسافت تلاش كرد با انتشار مجموعه اصلاحي و به روزكننده "سرويس پك ‪ "۲‬براي "ويندوز اكس‌پي" اين سيستم‌عامل را از لحاظ امنيتي به حد قابل قبولي برساند، اما حتي ضريب امنيت "ويندوز اكس پي" مجهز به "سرويس پك ‪ "۲‬نيز با ضريب امنيت "ويندوز ويستا" قابل مقايسه نيست.

برخورداري از يك ديوارآتش (فايروال) قدرتند و دو طرفه كه اطلاعات ورودي و خروجي از رايانه را بررسي مي‌كند، فن‌آوري "ويندوز سرويسز هاردنينگ" كه از اجرا شدن مخفيانه كدهاي مخرب در رايانه و تغييرات ناخواسته تنظيمات سيستم‌عامل جلوگيري مي‌كند، رمزنگاري تمامي اطلاعات موجود در هارد ديسك رايانه به منظور جلوگيري از سوء‌استفاده از اطلاعات شخصي كاربران، فن‌آوري "يوزر اكاونت پروتكشن" به منظور محدود كردن اختيارات امنيتي كاربر با هدف حفاظت از رايانه، تنها بخشي از توانمندي‌هاي جديد امنيتي سيستم‌عامل "ويندوز ويستا" هستند.

‪ - ۲‬برخورداري از اينترنت اكسپلورر ‪ :۷‬مايكروسافت با تقليد از مرورگر محبوب "فايرفاكس" تلاش كرده‌است نگارش جديد "اكسپلورر" را به قابليتهايي نظير مشاهده چند وب سايت در يك پنجره مرورگر(‪ ،(Tab Browsing‬مديريت بهتر ويژگي‌هاي امنيتي، امكان شناسايي وب سايتهاي مشكوك به حملات "فيشنگ" و جلوگيري از دانلود و اجرا شدن كدهاي مخرب از اينترنت بدون آگاهي كاربر، مجهز كند.

‪ - ۳‬كيفيت گرافيك بسيار بالا: شركت مايكروسافت براي نخستين بار كيفيت گرافيك سيستم‌عال "ويندوز" خود را به حد بالايي رسانده‌است. در "ويندوز ويستا" محيط گرافيكي زيبايي به نام "ايرو گلس"(‪ (Aero Glass‬وجود دارد كه فعال كردن آن تصاوير متحرك، جلوه‌هاي سه‌بعدي و تصاوير شفاف
(‪ ،(Transparencies‬آيكن‌ها و پنجره‌هاي شفاف را به ارمغان مي‌آورد و نه تنها ظاهر "ويندوز" را دگرگون مي‌كند بلكه كار كردن با آن را نيز بهبود مي‌بخشد.

(فعال كردن قابليت "ايرو گلس" نيازمند كارت گرافيكي و پردازنده قدرتمند است)
‪ - ۴‬قابليت جستجوي دسكتاپ: شركت مايكروسافت جستجوگر دسكتاپ بسيار قدرتمندي را در "ويندوز ويستا" گنجانده كه به هيچ وجه با گزينه كند و ناكارامد "جستجو"(‪ (Search‬در "ويندوز اكس‌پي" قابل مقايسه نيست و كاربران مي‌توانند با استفاده از آن با سرعت و دقت بالا در ميان انواع فايلها، ايميل‌ها و مطالب اينترنتي موجود در هارد ديسك رايانه خود و يا شبكه رايانه‌اي مورد استفاده، به جستجوي موارد مورد نظر خود بپردازند.

‪ - ۵‬به روزنگاري اينترنتي: "ويندوز ويستا" بر خلاف "ويندوز اكس‌پي" از مرورگر "اينترنت اكسپلورر" براي دانلود به روز نگارها(آپ ديت) استفاده نكرده و خود به يك برنامه به روزنگار مجزا مجهز شده كه نتيجه آن به روز نگاري متمركز و سريعتر ويندوز و برنامه‌هاي جانبي آن است.

‪ - ۶‬بهبود قابليتهاي صوتي تصويري: نرم‌افزار "مديا پلير" در "ويندوز ويستا" از ابزار نه چندان محبوبي كه هم‌اكنون در "اكس‌پي" مي‌بينيم، به يك برنامه صوتي و تصويري كامل و جذاب بدل شده‌است. برنامه "ويندوز فوتو گالري"(‪ (Windows Photo Gallery‬سرانجام قابليت مديريت عكسهاي ديجيتالي را به "ويندوز" آورده كه به كمك آن مي‌توان به راحتي عكسها را مديريت، طبقه بندي، ويرايش و چاپ كرد. برنامه "دي وي دي ميكر"(‪ (DVD Maker‬نيز امكانات جالبي را براي ساخت و ويرايش تصاوير ويدئويي در اختيار كاربران "ويستا" قرار مي‌دهد.

‪ - ۷‬كنترل دسترسي اطفال: "ويندوز ويستا" به قابليتي مجهز شده كه والدين، معلمان و مسئولان كتابخانه‌ها مي‌توانند از جهات مختلف بر نحوه دسترسي اطفال به رايانه نظارت داشته‌باشند. به كمك اين ويژگي مي‌توان وب سايتهاي خاص را در اينترنت ----- كرد، دانلود فايل را محدود نمود، برنامه‌ها و بازي‌هاي رايانه‌اي قابل اجرا در رايانه را مشخص كرد و حتي روز و ساعت دسترسي كودك به رايانه را نيز تعيين نموده و محدود نمود.

‪ - ۸‬قابليت پشتيباني از اطلاعات هارد ديسك: زماني كه "ويندوز ‪ "۹۵‬به بازار آمد، رايانه‌هاي شخصي داراي هاردديسكهاي حداكثر ‪ ۳۰۰‬مگابايتي بودند اين درحالي است كه هم‌اكنون رايانه‌هاي جديد داراي هارد ديسكهاي ‪ ۳۰۰‬يا ‪۴۰۰‬ گيگابايتي هستند و به همين علت "ويندوز ويستا" به منظور حفاظت از كاربر در برابر احتمال فاجعه پاك شدن و يا از بين رفتن ناگهاني اين حجم اطلاعات، به قابلت پشتيباني(‪ (Back up‬جديدي مجهز شده و به علاوه ويژگي "سيستم ري‌استور"(‪ (System Restore‬در آن براي بازگرداندن رايانه به بهترين وضعيت قبلي در هر لحظه، بهينه‌سازي شده‌است.

‪ - ۹‬به اشتراك‌گذاري هارد ديسكها: "ويندوز ويستا" به توانايي به اشتراك‌گذاري هارد ديسكها(‪ (Peer-to-peer‬مجهز شده كه كاربران گروه‌هاي مشخص شده مي‌توانند با استفاده از آن از طريق اينترنت به تبادل فايل و پيغام ميان يكديگر بپردازند.

‪ - ۱۰‬نصب در تنها ‪ ۱۵‬دقيقه! : هرچند نگارشهاي آزمايشي فعلي "ويندوز ويستا" براي نصب شدن روي رايانه همانند "ويندوز اكس‌پي" دست كم به حدود يك ساعت زمان نياز دارند اما مايكروسافت وعده داده‌است نسخه نهايي اين سيستم‌عامل به گونه‌اي طراحي شده كه كاربران مي‌توانند در حدود ‪ ۱۵‬دقيقه آن را روي رايانه خود نصب و راه‌اندازي كنند.

با تمامي اين تفاسير، برخي نكات منفي نيز در "ويندوز ويستا" به چشم مي‌خورند كه اگرچه در مقايسه با نكات مثبت چندان به چشم نمي‌آيند اما توجه به آنها ارزشمند است:
- به خاطر داشته باشيم "ويندوز ويستا" براي عملكرد بهينه نيازمند يك رايانه قدرتمند است و به همين علت كاربران رايانه‌هاي قديمي‌تر بهتر است پيش از نصب آن به فكر ارتقاء رايانه خود باشند.

- "ويندوز ويستا" هنوز به يك نرم‌افزار ضد ويروس متمركز مجهز نشده و شما همچنان مجبور خواهيد بود پس از نصب آن از يك نرم‌افزار آنتي‌ويروس جداگانه براي حفاظت از رايانه خود بهره بگيريد.

- كار كردن با "ويستا" به ويژه با قابليتهاي در ظاهر پيچيده‌اي نظير "فلدرهاي مجازي"(‪ ،(Virtual folders‬اندكي مشكل بوده و تغييرات فراوان در منوي "استارت" ممكن است كاربران نسخه‌هاي قديمي‌تر "ويندوز" را دچار سردرگمي كند.

- مايكروسافت برخي ويژگي‌هاي استاندارد شده در "ويندوز"هاي قبلي را در "ويستا" تغيير داده كه اين امر مي‌تواند سبب نارضايتي كاربران شود. به طور مثال پيش تنظيمات "ويندوز ويستا" به گونه‌اي است كه "ويندوز" به جاي خاموش كردن (شات داون) رايانه، آن را "هايبرنيت" مي‌كند و كاربر مجبور است براي "شات داون" كردن كامل رايانه، پيش تنظيمات "ويندوز ويستا" را تغيير دهد.

- برخي ويژگي‌هايي كه مايكروسافت با تبليغات فراوان به "ويستا" افزوده در واقع نگارشهاي به روز شده ويژگي‌هاي قديمي‌تر هستند. به طور مثال برنامه "ويندوز ميل"(‪ (Windows Mail‬در حقيقت همان "آوت لوك اكسپرس" با تغييرات جزيي است و "ويندوز ديفندر"(‪ (Windows Defender‬نيز همان "مايكروسافت آنتي‌اسپاي‌ور" است كه تنها به روزنگاري شده‌است.

به هر ترتيب، سيستم‌عامل جديد "مايكروسافت" در پاييز سال جاري وارد بازار مي‌شود و با توجه به استفاده بيش از ‪ ۹۰‬درصد رايانه‌هاي شخصي جهان از سيستم‌عامل "ويندوز"، ميليونها كاربر رايانه‌هاي شخصي بايد كم‌كم خود را براي آشنايي با "ويستا" آماده كنند.

Babak_King
29-03-2006, 15:12
یه سری عکس از ویندوز ویستا:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

armin_goooodboy
30-03-2006, 02:08
سلام
اینجا هم چند تا هست
ماله نسخه 5342
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Babak_King
01-04-2006, 09:03
ویستا ظاهر می‌شود

یک نگاه جدید آغاز کار است. در ویندوز بعدی، بهبودهایی در امنیت و نحوه عملکرد، کاملا مشهود هستند. ویستا امن ترین، سریع ترین و قابل اطمینان ترین نسخه ویندوز در یک دهه خواهد بود. وقتی خود را در اواخر سال، بعد از چهارسال توسعه و ارتقا نسبت به ویندوز XP با امنیت ملموس و بهبود نحوه عملکرد نشان دهد، خواهیم دید. اغلب المانهای طراحی شده برای آخرین نسخه که در نسخه بتا 2 که دسامبر گذشته به بازارآمد و به شکل خام بودند، آماده هستند. ما آنچه را که نسخه بتا 2 از ویستا نشان می‌دهد دوست داریم (حتی بدون فایروال دوطرفه)، ویژگیهای جدید و ارتقا یافته‌ای چون کنترل والدین که در اغلب نسخه‌ها وعده‌اش داده می‌شد در این نسخه دیده می‌شود.

امنیت، دلیل اصلی اغلب کاربران ویندوز برای ارتقا سیستم عاملهایشان به این نسخه هستند. ویستا بازوی دفاعی ویندوز درمقابل خطرات آن لاین قرن 21 که XP با آنها دست و پنجه نرم می‌کند است. شروع و خاتمه مقاومی دارد و از رم بسیار بالای نصب شده در کامپیوترهای جدید، برای سرعت بخشیدن به عملکرد نرم‌افزارها از طریق مدیریت حافظه Superfetch بهره می‌جوید. همچنین سیستم عامل، قول ویژگیهای جدید چون شناسایی صحبت در حد گسترده را داده است و اینترفیس آن با استفاده از سایه، رنگ و شفافیت سعی می‌کند اطلاعات بیشتری را دسته بندی و توسط آیکون ، پنجره ویا جعبه محاوره‌ای کنترل می‌نماید. (بسیار مشابه Mac OS X، ما مطمئن هستیم این تشابه کاملا تصادفی اتفاق افتاده است).

ویندوز امن‌تر

تا اینجا ویستا خیلی امن‌تر از قبل می‌باشد. اگر نسخه اول ویندوز XP را در کامپیوتری که به اینترنت وصل شده است نصب کنید، کرم بلاستردر کمتر از یک دقیقه همه کامپیوتر را آلوده خواهد کرد و آن را از کار خواهد انداخت. مايکروسافت سعی کرد بطور جدی در زمینه امنیت در سرویس پک 1 و 2 ویندوز XP با فعال سازی فایروال ویندوز و ارتقاهای اتوماتیک به صورت پیش فرض، کار کند.

ویستا در حمله‌های مبتنی بر اینترنت به واسطه استفاده از ابزارهای ضد Spyware و ارتقای امنیت پیش فرض اینترنت اکسپلورر، بی مانند است. بخش جدید Spyware Protectionدر مرکز امنیتی ویندوز گزارش می‌کند که آیا دفاع کننده ویندوز (windows Defender)، که همان یوتیلیتی ضد Spyware ویستا می‌باشد (قبلا به عنوان Microsoft AntiSpyware شناخته شده بود)، اجرا می‌شود یا نه. بخش جدید امنیت عمومی رد یابی می‌کند که آیا تنظیمات امنیتی در IE به حداقل سطح نا امنی رسیده‌اند و در را به روی همه حمله‌های مربوط به مرورگر باز می‌کنند یا نه. نسخه IE ویستا حتی به شما اجازه دیدن وب را تا زمانیکه امنیت ناحیه‌ای اینترنت را به حد متوسط- بالا برگردانید نمی‌دهد. اینکار با تنظیماتی مشابه آنچه در سرویس پک 2 XP برای تنظیمات حد متوسط صورت می‌گرفت، انجام می‌شود.

علی‌رغم این ارتقاها، ویستا در بستن یک شکاف امنیتی، حداقل برای کاربران کامپیوترهای متعارف کوتاهی کرده است. ویندوز مدت مدیدی است که به یک فایروال برای مسدود کردن ترافیکهای ورودی-خروجی غیر مجاز، به منظور جلوگیری از ورود ویروسها، spyware، کرم‌ها و سایر malware‌ها با تحویل داده‌های خصوصی به سرورها یا گسترششان در سایر کامپیوترها، نیاز دارد. شبیه آنچه در ویندوز XP است، فایروال ویستا در مسدود کردن کرم بلاستر و حمله‌های ورودی بی نظیر است. وقتی نرم‌افزاری را نصب می‌کنید که اتصالات ورودی را قبول می‌کند(مانند مرورگر یا پیام‌رسانان فوری (messenger)) فایروال از شما برای قبول یا مسدود کردن اتصال سوال می‌کند. اما اشتباه نکنید این سوال در امنیت اتصالات خروجی پرسیده نمی‌شود.

فایروال ویستا می‌تواند کنترل کند که آیا برنامه‌ها انحصارا اتصالات خارجی را آغاز می‌کنند یا نه، اما این ویژگی مشکلی را رفع نمی‌کند و خیلی مهم نیست. (مايکروسافت ادعا می‌کند که تنها بخش IT به چنین تنظیماتی نیاز دارد). با دقیق شدن در Local security Policy Setting در Administrative tools کنترل پانل، من توانستم ترافیک خروجی را مسدود کنم و استثناهایی را برای برنامه‌های خاص ایجاد کنم. اما این تنظیمات برای اغلب مردم ناشناخته و مشکل است. حال که فایروال ویستا این را جا انداخته است، به سادگی با نصب یک فایروال دو جهته مجانی ازدیگر شرکتها چون ZoneAlarm از ZoneLabs که همان چیزی است که ما به کاربران ویندوز XP امروزه توصیه می‌کنیم، این مشکل بر طرف خواهد شد.

نگاهی به ساختار ویستا

می‌توانید تهدیدهای ناشی از نرم‌افزارهای موذی را با محدود کردن دسترسی به تنظیمات کلیدی سیستم و سخت‌افزار کاهش دهید. لینوکس، Mac OS X، یونیکس و سیستمهای عامل مشابه استفاده از accountهایی با سطح دسترسی بالا برای کارهای روزانه را توصیه نمی‌کنند. بدین ترتیب، وقتی یک برنامه بد نصیب آدم می‌شود، نمی‌تواند خرابی زیادی ایجاد کند. وقتی تقاضای pop up در administrator account برتری داشته باشد، شما به عنوان مدیر، به سادگی آن برنامه را با وارد کردن اسم رمز اجرا می‌کنید.

ویندوز برای یک سری کارها، امتیازکمتری را به accountها می‌دهد، اما آنها زخم خورده هستند، بنابراین کارهایی را می‌کنند که به امتیازات بیشتری نیاز دارند (مثلا نصب برنامه‌ها یا تغییر تنظیمات امنیتی) و این یعنی خارج شدن و مجددا وصل شدن به دسترسی مدیر یت (administrator account).

ویستا accountهایی با قوانین محدود شده دارد که قابل تحمل‌تر هستند: standard user accounts (که ویندوز XP به عنوان Limited account می‌نامد) و هر نرم‌افزار مشکوکی که تحت آنها اجرا شوند از خیلی کارهای حساس ممنوع می‌شوند. اما حالا، جعبه محاوره‌ای نمایان می‌شود و اجازه می‌دهد تا شما کلمه عبور مدیریت را برای کارها وارد کنید. متاسفانه، در بتا 2، وقتی شما باaccount مدیریت login می‌کنید، یک جعبه محاوره‌ای مشابه ظاهر می‌شود و برای تایید هر وظیفه بصورت اولویت بالا می‌پرسد.

امنیت login ویندوز XP و رمزنگاری دیسک زندگی را برای تحقیقات مخفیانه متعارف مشکل می‌کند، اما ناممکن نیست، دزدان هنوز می‌توانند محتوای یک لپ تاپ یا دیسک سخت دزدیده شده را رمزگشایی کنند، البته اگر زمان کافی و ابزار درست برای اینکار داشته باشند. ویژگی Secure Satartup ویستا کلید رمزنگاری را ازدرون درایوهای خاموش به چیپ Trusted Platform module تعبیه شده در مادربرد، یک درایو یو‌اس‌بی یا کاغذ قدیمی خوبمان منتقل می‌کند.

شما هنوز می‌توانید مانند آنچه در ویندوزXP Professional انجام می‌دهید رمزنگاری کنید، اما Secure Startup ویستا شما را به رمزنگاری کامل درایو و ذخیره یک کلید 48 بیتی برای یک فایل بر روی کامپیوتر دیگر یا درایو یواس‌بی یا پرینت کلید بر روی کاغذ هدایت می‌کند. بعدا از این، هیچ کس نمی‌تواند ویستا را بر روی کامپیوتر بدون اینکه اول به چیپ TPM دسترسی یابد (زمانیکه دیسک درایو از سیستم جدا باشد چنین چیزی غیر ممکن است)، یا یواس‌بی را وصل کند یا کلید 48 بیتی را با دست وارد کند، دسترسی یابد. کلید را بر روی کاغذ یادداشت کنید یا در فایلی ذخیره نمایید. من زمانیکه می‌خواستم یک سیستم ویستا را که در آن واحد رمز نگاری کرده بودم بوت کنم، نتوانستم، چون درایو یواس‌بی من خراب شد. طبق نظرات مايکروسافت، secure Startup تنها در Enterprise edition سیستم عامل با ویژگیهای محدود برای کاربران ویندوز خواهد بود.

مراقب بچه‌ها باشید

نسخه قبلی اینترنت اکسپلورر کنترلهای والدین برای فیلتر کردن محتویات را دراختیار والدین قرار می‌داد، اما ویستا این را با دادن اختیارکنترل به مدیران (به احتمال زیاد بزرگترها) روی آنچه که کاربران غیر ازadministrator می‌توانند بر روی کامپیوتر، مرورگر، پیغامهای فوری ویندوز یا یک بازی ببینند، انجام می‌دهد.

کنترلهای وب ویستا، محتوا را برای مثال بر حسب عناوینی چون مواد مخدر، الکل، اسلحه و سخنان ناسزا مسدود می‌کند و آنها را همچنین مبتنی بر ایمیل و چت فیلتر می‌کند. شما می‌توانید مطابق با دسته‌بندی Entertainment Software Rating Board که شامل بازی‌هایی است که جدیدا بر روی کامپیوتر نصب می‌شود، جلوی چیزهایی را بگیرید یا اجازه دهید بازی‌هایی اجرا نشوند. حتی بهتر، برای والدینی که همیشه در نزدیکی کامپیوتری که بچه‌اشان استفاده می‌کند نیستند، Parental Controls به شما اجازه می‌دهد تا زمانهایی را تعیین کنید که account غیر قابل استفاده باشد. اگر همیشه آروز می‌کردید که بتوانید کاری کنید تا هر شب، وقت خواب، بچه‌ها نتوانند از کامپیوتر استفاده کنند، حال می‌توانید. ویستا حتی فعالیت account را چک می‌کند و گزارشی از عملکرد کوچولوی عزیزتان به شما می‌دهد مثلا سایتهایی را که باز کرده است و زمانی را که برای استفاده از برنامه‌های مختلف صرف کرده است.

متاسفانه، در نسخه بتای فعلی، فیلترینگ وب ویستا، من را ازدیدن چیزهایی که یک بزرگتر در اینترنت اکسپلورریا firefox دیده است منع نمی‌کند حتی می‌توانم گزارش کارهای پنهانی خودم را هم که برای اطلاع آنها تهیه می‌شود، ببینم.

روشن و خاموش شدن سریعتر

علی رغم اینکه کامپیوترها به سریعتر اجرا شدن ادامه می‌دهند، به نظر می‌رسد که زمان راه اندازی و بسته شدن ویندوز هر روز کند تر می‌شود. ویستا سرعت بوت شدن سیستمتان را بیشتر خواهد کرد البته اگر سیستمتان از اینترفیس Extensible Firmware پشتیبانی کند. هنوز همچنان، سیستم عامل جدید به منظور ذخیره کردن انرژی به حالت خواب می‌رود. مايکروسافت ادعا می‌کند که بیدار شدن به واسطه توانایی ویستا درشکستن قانون نرم‌افرازها و درایوهایی که زمان زیادی برای خاموش شدن می‌گیرند، سریعتر شده است.

منوی شروع ویستا، گزينه Turn Off Computerویندوز XP (که جعبه محاوره‌ای دیگری را برای انتخاب power-off باز می‌کند) را با یک دکمه power-off جدید که سیستم عامل را مجبوربه نوشتن محتوای حافظه در یک فایل بر روی هارد دیسک و سپس به حالت Standby رفتن به منظور ذخیره انرژی می‌کند، جایگزین کرده است. (متاسفانه، وقتی من سعی کردم این را بر روی سیستمم تست کنم، یک ناسازگاری سخت افزاری باعث شد سیستم بجای رفتن به حالت standby مجددا بوت شود). دکمه دیگر اجازه restart یا بسته شدن در ویندوز XP را می‌دهد، اما گزينه Sleep، سیستم را به خواب زمستانی می‌برد (سیستم در حالت zero-power قرار می‌گیرد) و به نظر می‌رسد از حالا مشکل دارد.

راه اندازی سریعتر برنامه‌های کاربردی

نسخه قبلی ویندوز بعضی از فایلهای برنامه‌ها را به حالت آماده نگه می‌دارد تا بتواند سریع بازشان کند، اما ویژگی superfetch ویستا این را در سطح دیگری انجام می‌دهد.XP فایلهایی را که یک برنامه اخیرا باز کرده است، قبل از اینکه برنامه آنها را صدا بزند، در حافظه قابل دسترس بار می‌کند، اما superfetch تمام برنامه‌هایی را که طی ماه‌ها استفاده کرده‌اید ردیابی می‌کند، و فایلهایی را که مرتبا استفاده می‌کنید در حافظه دائمی نگه می‌دارد (اگر به اندازه کافی رم داشته باشید).

از آنجاییکه حافظه سیستم همیشه کم می‌آید، ویستا این قابلیت را دارد که از یواس‌بی فلش یا دیسک سخت خارجی به عنوان فضای ذخیره سازی Superfetch اضافی استفاده کند. یک درایو تقریبا خالی را به پورت یواس‌بی وصل کنید، ویستا سوال می‌کند که آیا دوست دارید همه یا بخشی از آن را برای افزایش سرعت سیستم استفاده کنید. قسمت superfetch ویستا ایجاد شده روی درایو یو اس بی، رمزنگاری می‌شود ولی یواس‌بی‌ها به سادگی گم شدن، بد نام شده‌اند، بنابراین افرادی که با داده‌های حساس کار می‌کنند شاید دوست نداشته باشند از چنین درایوهایی به عنوان کاشه Superfetcch استفاده کنند.

وقتی من درایو یو اس بی 512MB خود را وصل کردم و 431MB را برای Superfetch در نظر گرفتم، برنامه‌ها در بار دوم خیلی سریعتر بازشدند، باوجودیکه سیستم من 1گیگا بایت رم دارد، برنامه‌ها نسبت به زمانی که من یو اس بی را وصل نکرده بودم سریعتر باز شدند. وقتی از یو اس بی سریعتر استفاده کنید، احتمالا نتیجه بهتری خواهید گرفت (درآخرین مدل سرعت خواندن داده به چیزی نزدیک به 30 مگابایت بر ثانیه رسیده است).

نگهداری خودکار

مادامیکه ویندوز XP اجازه تازه کردن درایورهای تجهیزات را از طریق Windows Update می‌دهد، آنها از طریق دان‌لودهای اختیاری زمانیکه از سایت windows Update دیدن می‌کنید، میسر می‌باشند. اما ویستا بصورت خودکار درایور جدید را دان لود می‌کند و برای نصب کردن تائيديه می‌خواهد. این باعث ارتقا تدریجی سیستمهای کسانی که سخت‌افزارهایشان در اولین نسخه ویستا پشتیبانی نمی‌شود می‌گردد، اگر درایوری از طریق windows Update قابل دسترس باشد، ویستا آن را برایتان می‌آورد و لازم نیست آن را خودتان پیدا کنید.

گزارش خطای ویستا بسیار اتوماتیک است. وقتی برنامه‌ای دچاره مشکل می‌شود، در XP از شما پرسیده می‌شود که اگر دوست دارید گزارش خطا را به مايکروسافت بفرستید، اما آن با پاسخ ماکروسافت مبنی بر برطرف نمودن مشکل همراه نمی‌باشد. زمانیکه ویستا با مشکلی روبرو می‌شود و شما گزارش دادنش را انتخاب می‌کنید، پاسخی را برای رفع ایراد دریافت خواهید کرد، اگر پاسخی داشته باشد. البته اگر پاسخ غیر قابل استفاده و بیخود باشد، ما این لینک را با Redmond قطع خواهیم کرد.

تازه کردن برای موفقیت

اینترفیس Aero ویستا به نظر خیلی کارا است و ویندوز و برنامه‌هایش را برای استفاده آسانتر می‌کند، اینکار با دادن قابلیتهایی چون رنگ، بافت، شفافیت و عمق وضوح تصویر بر روی صفحه صورت می‌گیرد. در کنار Aero چند یوتیلیتی جدید دیگر نیز معرفی می‌شوند. ما تعجب کردیم !! تعجب!! وقتی دیدیم اغلب آنها به طرز عجیبی شبیه برنامه‌های معرفی شده در Mac OS X اپل هستند.

Windows Media Player 11 یک اینترفیس خوب خواهد داشت، با کتابخانه ساده شده برای موسیقی، کنترلهای بیشتر و نورهای رنگی مشابه iTunes . مدیریت جدید تصویر، Windows Photo Gallery اینترفیس مشابهی را برای دیدن تصاویر اعمال می‌کند که پرینت کردن تصویر، ضبطشان بر روی دی وی دی به منظور دیدن در تلویزیون یا دیدنشان بصورت نمایش اسلاید در کامپیوتر با آن ساده‌تر شده است. و Windows Move Maker می‌تواند حالا فیلمها را بر روی دی وی دی ضبط كند، متشکریم از برنامه Windows DVD Maker ویستا برای این ارتقا (از آنجاییکه ازWindows Media Player’s DVD playback پشتیبانی می‌کند، به هر حال، شما باید برای دان لود کردن کدک مربوطه مبلغی را بپردازید). همچنین ویستا یکWindows Calendar جدید را معرفی می‌کند که از استاندارد iCal پشتیبانی می‌نمايد، و اجازه می‌دهد تابرای انتشار وعضویت تقویمهای مختلف بر روی وب اقدام نمایید.

زندگی با ویندوز XP برای یک مدت طولانی بدون ارتقا چشم گیر من را به این فکر انداخت که آن واقعا یک سیستم عامل خوب است. ویستا ویژگیهای امنیتی را بهبود بخشیده و با دستکاریهایی که در عملکرد آن می‌توان کرد، خیلی خوب خواهد شد، اما تصور می‌شود اینترفیس بسیار نرم و انعطاف پذیر سیستم عامل و ابزارهای جدید مفید آن را از خوب هم بهتر کنند.

اینترفیس Aero

آغاز در منوی شروع

درمنوی شروع ویستا جعبه جستجو ویندوز کمی ساده‌ترشده است . سیستم عامل داری ویژگی جدید Lock است که اسم رمزی که برای Screen saver است فعال می‌کند. دکمه Power Off منو در گوشه سمت راست پایین، قدرت ذخیره سازی را در حالت standby ویندوز XP با حالت امن به خواب زمستانی فرو رفتن، ترکیب می‌کند (ذخیره کردن حالت فعلی در حافظه رم باعث بیدار شدن سریعتر سیستم می‌شود، اما برای دیسک سخت هم بهتر است چون اگر برق برود داده هایتان را از دست نمی دهید).

مرورگر چیزهای بیشتری را فاش می‌کند

از طریق پنجره Preview افقی جدید که در ته هر پنجره پوشه ظاهر می‌شود، اطلاعات بیشتری را در باره فایلها و پوشه‌های انتخابی در ویستا خواهید دید. در کنار این، سایز فایل، زمان ایجاد شدن و سایر اطلاعات استاندارد نیز نمایان می‌شود و لیستی از کلمات کلیدی که برایش تعیین کرده‌اید، همچنین ستاره‌هایی که بیانگر امیتازی است که به آن داده‌اید، خواهید دید. در فایلهای موسیقی عنوان آلبوم، نوع و سایر داده‌های مفید در صفحه دیده خواهد شد.

Preview پنجره‌های باز

سوئیچ کردن بین برنامه‌های باز در ویستا ساده‌تر از نسخه‌های قبلی ویندوز است چون شما می‌توانید thumbnail محتوای هر پنجره را زمانیکه اشاره‌گر ماوس روی کلید فوری نوار وظیفه می‌رود ببینید. ماهیت پویا thumbnailها بدین معناست که شما حتی فرآیند اجرا و نمایش ویديو را در یک پنجره بسیار کوچک (حداقل سایز پنجره) می‌بینید.