PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تحصيل همزمان در دو رشته

panizir
16-07-2009, 13:42
سلام
من يك سوال دارم اما تاپيكي نديدم كه به عنوان يك پست توش بذارم. مجبور شدم يه تاپيك جديد باز كنم. اگه جايي هست راهنماييم كنين لطفا!
سوالم اينه كه شرايط تحصيل همزمان در دو رشته در دانشگاه هاي دولتي چيه؟

NiLGo0n
17-07-2009, 16:20
من اطلاعات خیلی کمی دارم
ولی خب میدونم اونایی که نفرات برتر کنکور هستن میتونن تو دو رشته تحصیل کنن
فک کنم اونایی هم که المپیادی هستن شامل بشن
و برگزیدگان جشنواره خوارزمی !!!

در مورد دانشجو ها (دانشجوی ممتاز! ) من چند وقت پیش خوندم که اونایی که معدل دو ترمشون بالای 17 هست و یک ترم هم پائین 17 تو سه ترم اول و اینکه معدل بالای 17 توی دروس اختصاصی و عمومی هم داشته باشن توی دو ترم میتونن در 2 رشته تحصیل کنن که فک کنم از ترم 4 به بعد هم نوشته بود که اقدام کنن...!!

دانشگاه پیام نور هم میشه دو تا رشته با هم خوند...

salarnight
20-07-2009, 12:16
تو امیرکبیر اگه تو چهار ترم اول 3 ترمش معدل بالای 17 بشه اون وقت هر رشته ای بخواینو میتونین وردارین
هم میتونین 2 رشته رو با هم بخونین هم انتقال به رشته جدید

dirty_coat
23-07-2009, 22:59
تو امیرکبیر اگه تو چهار ترم اول 3 ترمش معدل بالای 17 بشه اون وقت هر رشته ای بخواینو میتونین وردارین
هم میتونین 2 رشته رو با هم بخونین هم انتقال به رشته جدید
هر رشته ای که دلت می خواد رو میشه ورداشت یا نه باید با رشته ای که خوندی سازگاری داشته باشه؟

salarnight
24-07-2009, 10:05
هر رشته ای که دلت می خواد رو میشه ورداشت یا نه باید با رشته ای که خوندی سازگاری داشته باشه؟

هر رشته ای که میخوای
مثلا میتونی با ریاضی محض بری تو بعد از اون مدت بری برق بخونی

only4you_mehr
24-07-2009, 11:03
مثلا میشه پزشکی و مترجمی زبان خوند ؟

ugly_girl_a
24-07-2009, 11:13
مثلا میشه پزشکی و مترجمی زبان خوند ؟
فکر میکنم میشه ولی بستگی به قوانین دانشگاه هم داره. و این که دانشگاهی که میری رشته ی مورد نظرتو داره یا نه.مثلا دانشگاه ایران فقط رشته های پزشکی و پیرا پزشکی داره و تو نمی تونی انگلیسی بخونی.
موفق باشی :10:

NiLGo0n
24-07-2009, 11:17
اگه دانشگاه تهران باشی آره میتونی هم مترجمی بخونی هم پزشکی! :)

ugly_girl_a
24-07-2009, 11:22
اگه دانشگاه تهران باشی آره میتونی هم مترجمی بخونی هم پزشکی! :)
شهید بهشتی هم میشه

only4you_mehr
24-07-2009, 15:00
چه شرایطی داره اونوقت؟ یعنی همه میتونن ؟

NiLGo0n
24-07-2009, 15:38
خب من که نوشتم شرایطو !

ولی خب میدونم اونایی که نفرات برتر کنکور هستن میتونن تو دو رشته تحصیل کنن
فک کنم اونایی هم که المپیادی هستن شامل بشن
و برگزیدگان جشنواره خوارزمی !!!

در مورد دانشجو ها (دانشجوی ممتاز! ) من چند وقت پیش خوندم که اونایی که معدل دو ترمشون بالای 17 هست و یک ترم هم پائین 17 تو سه ترم اول و اینکه معدل بالای 17 توی دروس اختصاصی و عمومی هم داشته باشن توی دو ترم میتونن در 2 رشته تحصیل کنن که فک کنم از ترم 4 به بعد هم نوشته بود که اقدام کنن...!!

دانشگاه پیام نور هم میشه دو تا رشته با هم خوند...

باید یکی از این شرایطو داشته باشی
تا شاملت بشه

ugly_girl_a
25-07-2009, 12:44
چه شرایطی داره اونوقت؟ یعنی همه میتونن ؟
نه دیگه یا باید چند ترم معدلت بالای 18 بشه(اینو مطمئن نیستم)
یا جزو نفرات برتر کنکور باشی

shahab_f
25-07-2009, 12:54
شرایط دانشگاه تهران هم اینه که: دو ترم معدل بالای 17 گرفتی ، در اینصورت میتونی یا رشته ات رو عوض کنی ، یا دو رشته ای بشی ، اما فکر می کنم اگه بخوای دو رشته ای بشی ، رشته ی دومت نباید از همون دانشکده باشه ، یعنی دوتا مهندسی نمیتونی باهم بخونی . میتونی مثلا یه مهندسی مکانیک با مدیریت یا با ریاضی محض و ... بر داری.

4umbaz
25-07-2009, 13:11
اگر منظور شما این است که رشتهای روزانه بروید و یک رشته دیگر مثلا زبان خارجه را در دانشگاه پیام نور بخانید این امکان پذیر نیست!!!

ugly_girl_a
25-07-2009, 13:18
اگر منظور شما این است که رشتهای روزانه بروید و یک رشته دیگر مثلا زبان خارجه را در دانشگاه پیام نور بخانید این امکان پذیر نیست!!!

پیام نور فراگیر میشه ولی پیام نور سراسری نه

salarnight
25-07-2009, 13:40
شرایط دانشگاه تهران هم اینه که: دو ترم معدل بالای 17 گرفتی ، در اینصورت میتونی یا رشته ات رو عوض کنی ، یا دو رشته ای بشی ، اما فکر می کنم اگه بخوای دو رشته ای بشی ، رشته ی دومت نباید از همون دانشکده باشه ، یعنی دوتا مهندسی نمیتونی باهم بخونی . میتونی مثلا یه مهندسی مکانیک با مدیریت یا با ریاضی محض و ... بر داری.

با این حساب همین امیرکبیر خیلی بهتره

salarnight
03-08-2009, 22:25
کسی در مورد شریف یا علم و صنعت یا بهشتی یا خواجه نصیر چیزی نمیدونه ؟

panizir
04-08-2009, 10:54
اين لينکو ببينين معني اينم به من توضيح بدين:(يعني مي شه تا چه حدود رتبه اي؟)

برگزيدگان‌ آزمون‌ سراسري‌ موضوع‌ بند الف‌ ، تا ج‌ كساني‌ هستند كه‌ نمرات‌ اكتسابي‌ آنها در آزمون‌ سراسري‌ حداقل‌ دو و نيم‌ انحراف‌ معيار از ميانگين‌ نمرات‌ در گروه‌ آزمايشي‌ مربوط بالاتر باشد .

نمي فهمم؟؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

attractive_girl
04-08-2009, 14:38
دستورالعمل چگونگي تحصيل همزمان در دو رشته تحصيلي
در اجراي تبصره ماده 4 آيين‌نامه آموزشي دوره‌هاي كارداني و كارشناسي مصوب جلسه 339 شوراي عالي برنامه‌ريزي (ارديبهشت 1376)، اين دستورالعمل به منظور تعيين ضوابط و شرايط تحصيل همزمان دانشجويان ممتاز در دو رشته تحصيلي ابلاغ مي‌گردد.
ماده1. در اين دستورالعمل به شوراي هدايت استعدادهاي درخشان در آموزش عالي “شورا” و به سازمان سنجش آموزش كشور “سازمان سنجش” و به وزارت فرهنگ و آموزش عالي “وزارت” و به دانشجوي ممتاز به شرحي كه در ماده 2 تعريف مي‌شود “دانشجو” اطلاق مي‌گردد.
ماده2: دانشجو مشمول اين دستورالعمل عبارتند از:
الف: برگزيدگان آزمون سراسري با معرفي سازمان سنجش
ب: برگزيدگان المپياد علمي دانش‌آموزي كشور با معرفي وزارت آموزش و پرورش (موضوع مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي باعنوان پذيرش دانش‌آموزان برگزيده در دانشگاهها بدون شركت در آزمون سراسري)
ج: برگزيدگان جشنواره خوارزمي با معرفي سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران
تبصره 1: برگزيدگان آزمون سراسري موضوع بند الف، كساني هستند كه مجموع نمرات اكتسابي آنها در آزمومن سراسري حداقل دو و نيم انحراف معيار از ميانگين نمرات در گروه آزمايشي مربوط بالاتر باشد.
تبصره2: دانشجويان كه فاقد شرايط مذكور در بندهاي الف تا ج باشند، اما به دليل داشتن ويژگيهاي استثنايي به تشخيص گروه آموزشي مربوط و تأييد شوراي آموزش دانشگاه، دانشجوي ممتاز شناخته شوند، از سوي دانشگاه به شورا معرفي مي‌شوند تا پس از بررسي و تأييد شورا بتوانند از مزاياي اين آيين‌نامه بهره‌مند شوند.
ماده3. رشته دوم انتخابي دانشجو براي تحصيل همزمان بايد:

الف: در مقطع كارشناسي باشد.
ب: جزو رشته‌هاي مورد تأييد شوراي هدايت استعدادهاي درخشان باشد.
تبصره1: رشته دوم انتخابي دانشجو بايد از رشته‌هاي مورد نياز توسعه فرهنگي (مانند رشته الهيات و زبان و ادبيات فارسي) و يا مورد نياز توسعه علمي كشور (مانند رشته‌هاي علوم پايه و فلسفه) و يا از نظر علمي مكمل رشته اول دانشجو (مانند رشته شيمي و زيت‌شناسي براي دانشجويان رشته پزشكي و فيزيكي و رياضي براي دانشجويان رشته‌هاي مهندسي و رشته زبان خارجي براي اغلب رشته‌ها) و يا شكوفا كننده ذوق هنري دانشجو (مانند رشته‌هاي گروه آزمايشي هنر) باشد.
تبصره2: ساير رشته‌هاي مورد تقاضاي دانشجويان ممتاز، كه در تبصره 1 اين ماده ذكر نشده است، بايد پس از بررسي و تأييد شوراي آموزشي دانشگاه، براي تأييد نهايي شورا به معاونت آموزشي وزارت ارسال شود.
ماده 4. دانشجو براي تحصيل در رشته دوم مي‌تواند پس از گذراندن حداقل دو نيمسال تحصيلي درخواست خود را كه به تأييد استاد مشاور رسيده است، به معاونت آموزشي دانشگاه محل تحصيل خود تسليم نمايد. معاونت آموزي دانشگاه كتباً وي را به دانشكده مربوط در همان دانشگاه يا دانشگاه ديگر معرفي و مراتب را به معاونت آموزشي وزارت منعكس مي‌كند.
ماده 5. دانشجو فقط براي يك بار مي‌تواند از مزاياي اين دستوالعمل استفاده كند و در حين تحصيل در رشته دوم حق تغيير آن را ندارد.
ماده 6: علاوه بر دروس عمومي در صورتي كه برخي از دروس پايه، اصلي و تخصصي در دو رشته تحصيلي مشترك باشند، گذراندن آن دروس در رشته اول كافي است.
ماده 7: دانشجو مي‌تواند با تأييد استاد مشاور در هر نيمسال تحصيلي، حداكثر 27 واحد از مجموع دروس تحصيلي مشترك انتخاب نمايد.
ماده 8: حداكثر مدت تحصيل براي دانشجويان مسمول اين دستورالعمل، مدت مجاز تحصيل در رشته اول آنهاست.
تبصره: شوراي آموزشي دانشكده رشته دوم مي‌تواند در موارد خاص حداكثر تا دو نيمسال تحصيلي به طول دوره اضافه نمايد. در اين صورت بايد مراتب را به دانشكده محل تحصيل رشته اول اعلام كند.
ماده 9: مادام كه دانشجو دروس هر دو رشته را به پايان نرسانده است، شاغل به تحصيل شناخته مي‌شود و معرفي وي به اداره نظام وظيفه پس از فراغت از تحصيل در دو رشته خواهد بود.
تبصره: در صورت انصراف دانشجو از ادامه تحصيل رد يكي از دو رشته، با اتمام تحصيل در يك رشته فارغ‌التحصيل مي‌شود.
ماده10: دانشجو به لحاظ اتمام تحصيلات در هر يك از دو رشته مي‌تواند در آزمون ورودي مقطع بالاتر آن رشته شركت كند.
ماده 11: به دانشجويي كه با تأييد گروه آموزشي رشته دوم موفق به گذراندن واحدهاي درسي لازم از دروس مقطع كارشناسي آن رشته شده باشد، مدك رسمي اتمام تحصيل در مقطع كارشناسي رشته دوم اعطا مي‌شود.
ماده 12: ساير مقررات مربوط به تحصيل همزمان در دو رشته، تابع آيين‌نامه آموزشي دوره كارشناسي مصوب شوراي عالي برنامه‌ريزي و مقررات مصوب وزارت مي‌باشد.
ماده 13: اين دستورالعمل به صورت آزمايشي طي مدت دو سال تحت نظر معاونت آموزشي وزارت، اجرا مي‌شود در پايان اين مدت، مورد بازنگري شورا قرار مي‌گيرد.
ماده 14: اين دستورالعمل در 14 ماده و 6 تبصره در تاريخ 5/11/77 به تصويب شوراي هدايت استعدادهاي درخشان در آموزش عالي رسيده و از تاريخ تصويب قابل اجراست.

salarnight
05-08-2009, 09:42
ممنون از همه !
مفید بود
ولی بازم هر دانشگاه بع علاوه این قوانین , قوانین خاص خودشو هم میزاره

dirty_coat
05-08-2009, 10:24
بچه ها اگر تو کنکور توی 2 تا رشته زیر 10 بیاری میتونی دوتا رو با هم بخونی؟

dirty_coat
07-08-2009, 10:56
بچه ها اگر تو کنکور توی 2 تا رشته زیر 10 بیاری میتونی دوتا رو با هم بخونی؟
چرا کسی جواب نمیده؟