PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند سوال در مورد اوركلاك AMD X3 710

saadi126
12-07-2009, 15:25
سلام خدمت اساتيد اوركلاك
Cpu همونطور كه توي امضا مي بينيد X3 710 هست كه از نوع Phenom 2 هست. من ميخوام اين Cpu رو اوركلاك كنم البته قصدم از اين كار اين نيست كه بخوام ركورد بشكنم بلكه ميخوام فقط كمي سرعت كامپيوترم براي كارم بره بالا.
كارم هم طراحي گرافيك و وب، صفحه آرايي مجلات و گاهي هم بازي هست.
حالا مسئلا اي كه هست اينه كه X3 710 بر خلاف x3 720، از نوع Black Edition‌ نيست و ضريب كلاك قفل هست. حالا براي اوركلاك من مجبور ميشم فركانس رو از 200 به 246 برسونم حالا مسئله اينجاست كه آيا به اين شكل عمل كردن مشكلي براي CPU ايجاد نميكنه؟
اگر راه حلي سراغ داريد ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

Kianoosh
12-07-2009, 15:54
سلام

نه چه مشکلی ایجاد کنه!؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Mahdi_Moosavi
12-07-2009, 16:47
از تب های CPU , Memory نرم افزار Cpu-z شات بگیر . تا بشه دقیق تر نظر داد .

saadi126
14-07-2009, 09:37
دوستان ممنون از لطف و راهنماييتون
من همونطور كه دوستمون آقاي mahdi_moosavi ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گفتند تو برنامه CPU-Z عكس گرفتم و ميگذارم تا دوستان اگر ايده بهتري دارند راهنمايي كنند. البته با راهنمايي ها و لينكهايي كه آقاي arbabe.sayeha ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دادند به منابع و راهنمايي هاي خوبي رسيدم كه بايد سر فرصت مطالعه كنم.
بازم از همه ممنونم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Kianoosh
14-07-2009, 14:56
از SPD هم شات بزار برند رمت چیه؟ شما بایوست رو هم از سایت سازنده بروز کن

saadi126
15-07-2009, 10:09
باز هم ممنون از بابت راهنمايي ها

- من بايوس رو همون روز كه مادربرد گرفتم بروز كردم و تا اينجا ورژن جديدي براي بايوس نيومده.
- مارك رم من Patriot هست.
- راستي به نظر شما آيا بهتره رم رو هم اور كنم؟ توي بايوس به راحتي ميشه تا 1066 اور كرد ولي نمي دونم اين مقدار اور ارزش داره يا نه و اينكه آيا كارايي رو اونقدري بالا ميبره كه تاثيرش محصوص باشه؟
- در ضمن با توجه به مارك رمهاي من آيا اين اور كردن تاثيري روي عمر مفيد رمها ميذاره؟

من از توي بايوس مقدار كلاك رو 246 تنظيم كردم و اينطوري سرعت پردازنده به 3.2 گيگاهرتز رسيد. حالا دوستاني كه تو كار اور AMD هستند آگر پيشنهادي دارن ممنون ميشم. البته ميتونستم بالاتر هم ببرم ولي فعلا تو همين حدود برام كافيه. ضمن اينكه هنوز وقت نكردم منابع رو مطالعه كنم و نميدونم تا چه حدي ميتونم اور كنم بدون اينكه تاثير منفي روي عمر مفيد پردازنده بذاره.

اين هم شات از تب SPD:

Mahdi_Moosavi
15-07-2009, 12:14
دوست عزیز منظور من این بود که در حالتی که Reference Clock رو تا 246 بالا می بری از اون تب هاب شات بگیر . می خواستم وضعیت Multiplier مختلف سیستم و ولتاژ ها رو ببینم .

djmd
15-07-2009, 14:05
با سلام چه خوب شد این تاپیک زده شد منم یه 710 گرفتم + ECS A790GXM-A برد هم ازونجایی که مشخص الایت هست و چیپش هم مشخص 790GX و SB750 خوب اولش که 710 گزاشتم روش با 1000 امید و آرزو رفتم ACC رو AUTO کردم که مثلا هسته 4 فعال بشه :دی ولی زهی خیال باطل .... :دی
حالا چمدنم این مادربرد الحمدا... از تو بایاس که نمیشه OC کرد (که خیلی جالبه) فقط میشه ولتاژ هارو تنظیم کرد که من از SETUP ولتاژ می دم میام تو ویندوز با AOD اور می کنم ولی نمدنم چرا از 240 به بعد همچین بگی نگی مخش قاط می زنه بایوس هم ورژن یکی مونده به آخر رو دارم ایشاا... اونم Update می کنم الان با 237*13 مشکی نیست و stable هم هست و کلاک هم یه چیزی تو مایه های 3100 هست .. حالا خودم فکر می کنم از 240 که میرم بالا این NB Clock هم که رو X10 هست میشه 2400 و فکر می کنم ازین که بالاتر میره مخش قاط می زنه البته بهش همچین 1 دهم هم ولتاژ می دم که بکشه ولی نمی دونم چرا نمی تونم رو 245 و اینها stable کنم .... کولینگ سیستم هم خوبه یه Cooler Master Hyper TX2 رو cpu بستم واسه همین OC ولی خوب الحمدا... ما اصلا کلاک بالا نمی تونیم زیاد بریم که ازین بنده خدا استفاده بشه دما در حالت idle با کلاک 2600 رو 33 ایناها هست ولی رو 3100 حدود 40 میشه ...
حالا می خواستم اگه بشه یه راهنمایی بکنین که ما اینو چطوری رو 3200 stable کنیم .. اصلا امکانش هست ؟
ممنون میشم

djmd
15-07-2009, 14:26
این مشخصات قطعات :
مادربرد :

CPU
AMD Phenom™ processor (Socket AM2+) / AMD Athlon™ 64 FX / Athlon™ 64 X2 Dual Core/ Athlon™ 64 / Sempron processor
High-performance HyperTransport 3.0 CPU Interface
Support transfer rate up to 5200 mega-transfers per second

CHIPSET
North Bridge: AMD® 790GX
South Bridge: AMD® SB750

GRAPHICS
On Chip (AMD 790GX-based with ATI™ Radeon HD3300 graphics )
Integrated DirectX 10 graphics processor
AMD SidePort Memory : DDR2-800 (64Mx16=128MB)

MEMORY
Dual-channel DDR2 memory architecture
4 x 240-pin DDR2 DIMM socket support up to 16GB
Support DDR2 1066/800/667/533/400 DDR2 SDRAM

EXPANSION SLOT
2 x PCI Express x16 slots
2 x PCI Express x1 slots
2 x PCI slots

STORAGE
Support by AMD SB750
6 x Serial ATAII 3.0Gb/s devices
RAID0, RAID1, RAID5, RAID 10 configuration

AUDIO
Realtek ALC 888S supports 8-channel HD audio
Compliant with HD audio specification

LAN
2 x Realtek RTL 8111C Gigabit Fast Ethernet NIC

SYSTEM BIOS
AMI BIOS with 8Mb SPI Flash ROM
Supports Plug and Play, STR/STD, Hardware monitor, Multi Boot, DMI,HDCP
Supports ACPI revision 3.0 specification
Support over-clocking
ECS M.I.B. utility

رم :

.Specification: 240-pin DDR2 1066MHz un-buffered DIMM
.Configuration: 64Mx8, 128Mx8
.Bandwidth:
1066MHz: 8.5GB/sec
.Voltage:
1066MHz: 1.8~2.1V
.CL:
1066MHz: 6
.Capacity : 2GB

درضمن پاور هم Green 785 هست .
اینم شات از وضعیف فعلی

اینجا من مجبور شدم ابتدا کلاک رم رو بیارم رو 800 (چون تو 1066 موقع اورکلاک از 230 به بعد می رفت بالایه 1200 ! و دیگه رم قاط می زد) چون رو اور تازه شاید برسه به 1066 که بود .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]|

Kianoosh
15-07-2009, 15:42

djmd
15-07-2009, 15:46

خیلی ممنون بابت اینها ولی بنده رم DDR2 دارم (و فکر می کنم اگه DDR3 بود بیشتر OC میشد ) , حالا نمی دونم یعنی نیازی نیس ولتاژ بیشتری بدم برم بالاتر ؟ الان با 1.325 تا 3088 اومده یعنی ولتاژ بیشتر بدم ؟

Mahdi_Moosavi
15-07-2009, 16:09
این مشخصات قطعات :
مادربرد :

CPU
AMD Phenom™ processor (Socket AM2+) / AMD Athlon™ 64 FX / Athlon™ 64 X2 Dual Core/ Athlon™ 64 / Sempron processor
High-performance HyperTransport 3.0 CPU Interface
Support transfer rate up to 5200 mega-transfers per second

CHIPSET
North Bridge: AMD® 790GX
South Bridge: AMD® SB750

GRAPHICS
On Chip (AMD 790GX-based with ATI™ Radeon HD3300 graphics )
Integrated DirectX 10 graphics processor
AMD SidePort Memory : DDR2-800 (64Mx16=128MB)

MEMORY
Dual-channel DDR2 memory architecture
4 x 240-pin DDR2 DIMM socket support up to 16GB
Support DDR2 1066/800/667/533/400 DDR2 SDRAM

EXPANSION SLOT
2 x PCI Express x16 slots
2 x PCI Express x1 slots
2 x PCI slots

STORAGE
Support by AMD SB750
6 x Serial ATAII 3.0Gb/s devices
RAID0, RAID1, RAID5, RAID 10 configuration

AUDIO
Realtek ALC 888S supports 8-channel HD audio
Compliant with HD audio specification

LAN
2 x Realtek RTL 8111C Gigabit Fast Ethernet NIC

SYSTEM BIOS
AMI BIOS with 8Mb SPI Flash ROM
Supports Plug and Play, STR/STD, Hardware monitor, Multi Boot, DMI,HDCP
Supports ACPI revision 3.0 specification
Support over-clocking
ECS M.I.B. utility

رم :

.Specification: 240-pin DDR2 1066MHz un-buffered DIMM
.Configuration: 64Mx8, 128Mx8
.Bandwidth:
1066MHz: 8.5GB/sec
.Voltage:
1066MHz: 1.8~2.1V
.CL:
1066MHz: 6
.Capacity : 2GB

درضمن پاور هم Green 785 هست .
اینم شات از وضعیف فعلی

اینجا من مجبور شدم ابتدا کلاک رم رو بیارم رو 800 (چون تو 1066 موقع اورکلاک از 230 به بعد می رفت بالایه 1200 ! و دیگه رم قاط می زد) چون رو اور تازه شاید برسه به 1066 که بود .

|

3200 با 1.4V کاملا Stable میشه. ولی شما باید multiplier های NB و HT رو کم کنی ، بزارشون رو 8 .

باید فرکانس های NB و HT رو نزدیک 2000Mhz فیکس کنی .

djmd
15-07-2009, 17:33
3200 با 1.4V کاملا Stable میشه. ولی شما باید multiplier های NB و HT رو کم کنی ، بزارشون رو 8 .

باید فرکانس های NB و HT رو نزدیک 2000Mhz فیکس کنی .

به نظر من مشکل من دقیقا همین جاس ! که در تنظیمات بایاس همین گزینه کم کردن ضریب NB , HT بسیار سطحی کار شده ! و من فقط از طریق ویندوز و با استفاده از AOD می تونم فقط HT رو نزدیک 2000 تنظیم کنم ولی NB چون به ضریبش دسترسی ندارم در 246 دیگه NB به 2460 می رسه و خوب بنگ صفحه آبی می یاد و هیچی دیگه ریست میشه !
حالا می خواستم بدونم نرم افزار دیگه ای به جز AOD هست که بتونه به من این قابلیت رو بده که تمام ضریب ها رو بتونم تغییر بدم ؟!
متشکر بابت راهنماییتون :11:

djmd
15-07-2009, 20:23
رفتم فروم مای دیجیتال لایف اونجا یه بخش مود کردن بایاس برای اضافه کردن آپشنهای جدید به بایاس :
درخواست دادم که به بایاس مادربردم قابلیت تغییر ضریب NB هم اضافه کنند ! حالا دیگه معلوم نیست که جوابی از اون طرف می گیرم یا نه ....
==============================================
در ضمن بایاس ادیت کردن هم حال میده :دی رفتم نرم افزار مود کردن AMIBIOS رو گرفتم منو هایی که فقط واسه Black Edition ها فعال هستند رو برای همه CPU های فعال کردم :دی بعد CPU Multiplier ام هم تا x25 ارتقا پیدا کرد :دی ولی چه فایده که کار نمی کنه :دی

saadi126
18-07-2009, 10:47
دوست عزیز منظور من این بود که در حالتی که Reference Clock رو تا 246 بالا می بری از اون تب هاب شات بگیر . می خواستم وضعیت Multiplier مختلف سیستم و ولتاژ ها رو ببینم .

دوباره سلام چند تا شات جديد كه گفتين رو گرفتم .
سيستم تو اين حالت به خوبي كار ميكنه ولي به سرم زده تا 3.4 برم

saadi126
18-07-2009, 10:49
راستي اين هم نتيجه تست Prime 95 كه حدود 4 ساعت زمان اجراي تست بوده (وقتي خونه نبودم)

saadi126
19-07-2009, 14:47
خوب فقط يك سوال برام پيش اومده اونم اينكه آيا اگه بخوام تا 3.4 اور كنم بايد توي ولتاژها هم تغيير بدم؟
اصلاً با اوركلاك به 3.4 فكر ميكنيد حدوداً چه مقدار كارايي سيستم بالا ميره؟ آيا ارزش داره؟

Kianoosh
20-07-2009, 01:57
خوب فقط يك سوال برام پيش اومده اونم اينكه آيا اگه بخوام تا 3.4 اور كنم بايد توي ولتاژها هم تغيير بدم؟
اصلاً با اوركلاك به 3.4 فكر ميكنيد حدوداً چه مقدار كارايي سيستم بالا ميره؟ آيا ارزش داره؟

خب بله کارایی که افزایش محسوسی دار ه ولی کاربرد و اپلیکیشنهای شما چین!؟در ضمن تست occt رو پیشنهاد می کنم حداقل 1 ساعت

Mahdi_Moosavi
21-07-2009, 19:02
دوباره سلام چند تا شات جديد كه گفتين رو گرفتم .
سيستم تو اين حالت به خوبي كار ميكنه ولي به سرم زده تا 3.4 برم

من با Bios این مادربورد کار نکردم ، ولی با اعمال تغییرات زیر به احتمال زیاد می تونی فرکانس 3500Mhz رو به راحتی پایدار داشته باشی .

وارد Bios مادربورد شده و تغییرات زیر را در زیر منوی MB Intelligent Tweaker(M.I.T.)l اعمال کنید .

در صورتی که سیستم پایدار بود ، دوباره از تب های Cpu-z شات بگیرید . ضمنا تست حرارتی پردازنده فراموش نشه .

saadi126
02-08-2009, 13:25
خب بله کارایی که افزایش محسوسی دار ه ولی کاربرد و اپلیکیشنهای شما چین!؟در ضمن تست occt رو پیشنهاد می کنم حداقل 1 ساعت

من از برنامه هاي گرافيكي به ويژه فتوشاپ، اينديزاين، ايلاستريتور و نر افزارهاي طراحي وب بيشتر استفاده ميكنم اگر فرصتي هم باشه كمي بازي ميكنم ولي بيشتر كاربرد من طراحي و صفحه آرايي هست كه مخصوصا در زمان صفحه آرايي مجلات و به دليل سنگين بودن فايلها (به خاطر تعدد صفحات) و باز بودن هم زمان برنامه ها و سوئيچ بين آنها نياز به سرعت نسبتا معقولي دارم كه با سيستم فعليم مشكلي از بابت سرعت ندارم ولي ميخوام بدونم آيا با اور بيشتر تا چه حد سرعت بيشتر ميشه؟
ممنون

saadi126
11-08-2009, 10:47
سلام و ممنون بابت راهنمايي همه
با اينكه تاپيك قديمي شده ولي گفتم بهتره تاپيك جديدي نزنم و سوال رو همينجا مطرح كنم.

يه سوال داشتم از اساتيد محترم:
براي اور بيشتر يا همون محدوده 3.4، بايد چقدر ولتاژ بدم و كلا مقدار اين ولتاژ رو چجوري بايد بدست آورد و از كجا بدونم چه ولتاژي براي چه مقدار اور نياز هست.

يه سوال ديگه هم اينكه موقع اور پردازنده، فركانس رم هم به طور اتوماتيك بالا ميره و با توجه به اينكه رم من Patriot هست آيا ممكنه مشكلي براي رمها بوجود بياد؟

Kianoosh
11-08-2009, 18:52
براي اور بيشتر يا همون محدوده 3.4، بايد چقدر ولتاژ بدم و كلا مقدار اين ولتاژ رو چجوري بايد بدست آورد و از كجا بدونم چه ولتاژي براي چه مقدار اور نياز هست.

حدود 1.45-می تونه از تجربه دیگران استفاده کنی تو سایتهای اورکلاک-سعی و خطا

موقع اور پردازنده، فركانس رم هم به طور اتوماتيك بالا ميره و با توجه به اينكه رم من Patriot هست آيا ممكنه مشكلي براي رمها بوجود بياد؟

به مدل دقیق رم بستگی داره اگه آبی و معمولی هست حداقل تا 900 مشکلی نداره با مقدار جزئی افزایش ولتاژ

saadi126
12-08-2009, 10:08
ممنون بابت راهنماييتون

حدود 1.45-می تونه از تجربه دیگران استفاده کنی تو سایتهای اورکلاک-سعی و خطا

سوالي كه برام پيش مياد اينه كه اگر مقدار ولتاژ كم يا زياد باشه چه اتفاقي ميافته؟ وقتي زياد باشه كه خوب احتمال آسيب ديدن پردازنده هست. اما وقتي مثلا مقدار ولتاژ كمتر از اوني باشه كه مورد نيازه چه اتفاقي ميوفته؟ آياپايداري سيستم پيش مياد؟

به مدل دقیق رم بستگی داره اگه آبی و معمولی هست حداقل تا 900 مشکلی نداره با مقدار جزئی افزایش ولتاژ

توي فركانس 3.4، رم برابر 984 هست. رنگش هم قرمزه ولي نميدونم اين فركانس به رم آسيب ميرسونه يا نه؟ آيا دستي ميشه فركانس رم رو كم كرد؟

Kianoosh
13-08-2009, 02:36
سوالي كه برام پيش مياد اينه كه اگر مقدار ولتاژ كم يا زياد باشه چه اتفاقي ميافته؟ وقتي زياد باشه كه خوب احتمال آسيب ديدن پردازنده هست. اما وقتي مثلا مقدار ولتاژ كمتر از اوني باشه كه مورد نيازه چه اتفاقي ميوفته؟ آياپايداري سيستم پيش مياد؟

بیشتر تا حدی پایداری هست و دمای زیاد که اگه خوب دفع بشه حرارت که فقط آسیب بلند مدت و اگه نشه ناپایداری و کند شدن محاسبات و ....

کمتر که خب اصلا پایدار نمیشه تو حداکثر فشار

توي فركانس 3.4، رم برابر 984 هست. رنگش هم قرمزه ولي نميدونم اين فركانس به رم آسيب ميرسونه يا نه؟ آيا دستي ميشه فركانس رم رو كم كرد؟

ولتاژش؟شات از SPD بزار

saadi126
13-08-2009, 11:22
من از 3.38 دوباره داونكلاك كردم به 3.2 چونفركانس رم ميرفت روي 1040 مگاهرتز. الان روي 3.2 برابر 984 هستش.
اين شات ها رو ببينيد.
به نظرتون بايد تغييري در ولتاژها بدم يا همين ولتاژهاي استوك جواب اين اور رو ميدن (البته من يك ماهي ميشه با اين حد اور بدون مشكل دارم كار ميكنم)

Kianoosh
14-08-2009, 04:37
بله اول اینکه برای فرکانسهای بالای 950-900 حتما مقداری افز ایش ولتاژ هست دیگه پایداری و تحمل و کارکرد رم تو اون فرکانس و ولتاژ بستگی به مدلش داره برای این پارت نامبر خوبه شما اصلا تغییری تو ولتاژ رم ندادی؟اگه مم تست یا occt 'گرفتی رم و پردازنده توی حداکثر فشار حداقل دو ساعت پایدار بودن استفاده بلند مدت بدون مشکلی خواهی داشت سعی کنید با کمترین مقدار ولتاژ پایداری ثابت استفاده کنید تو حالت اورکلاک نه ولتاژ خودکار...

djmd
28-08-2009, 02:09
حاجی برو ببین اگه چیپ جنوبی مادربردت sb 710 OR 750 هست که بایاس قدیمی از مادربردت گیر بیار .. که میشه این سری از cpu هارو آنلاک کرد !

djmd
18-09-2009, 23:29
با سلام خدمت اساتید ...
دوستان می بالاخره برای همون سیستم قبلی یه مین گیگا گرفتیم (حالمون از الایت بهم خورد) حالا مشکلم اینه که از 3055 (235*13) نمی تونم بالاتر برم .. یعنی تا 3100 میرم ولی اصلا استیبل نیست .. ضریب رم رو کم کردم گزاشتم رو 800 (1066 KingMAX بود رمام) تو OC رو 235 رمها میشه 940 قاعدتا تا 1066 خیلی راهه هنوز ولی کافیه که من ببرم رو 245 ضریب رمهام میشه حدود 970 اینها ولی خوب هنوز هم تا 1066 خیلی راهه ولی دیگه عمرا تو ویندوز بره ! ضریب نرس بریج و HT هم کم کردم گزاشتم رو 8X و 1600 تو OC اونا هم از 2000 بالاتر نمیرن فوقش میشن 2100 ولی بازم نباید مشکلی باشه ! نمی دونم سیستم اصلا حال نمی کنه بره تو ویندوز ... من هنوز در عجبم دوستمون چطوری برده رو 3200 استیبل هم هست .. احتمال می دم رمهاش 800 هستن بهتر هست برای OC نمی دونم حالا شما بهتر می دونید .. لطفا راهنمایی کنین !
در ضمن با مادربرد MA785G-UD3H دارم کار می کنم که به سادگی هسته 4 رمو آنلاک کرد و الان تو کلاک 3055 قدرتم از X4 940 بیشتره ...
کولر CPU هم هایپرTX هست (کولر مستر) و دمام تو همین 3055 از 50 اصلا بالاتر نمیره زیره 50 هست کلا ... HEEEEELLLLPPPP MEEEEE PLZZZZZZ
وضعیت فعلی :

ID : 715597
Submitted by DJMD | Fri, 18 Sep 2009 22:01:01 +0200 | Validated by CPU-Z 1.52.1