PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نصب هارد sata

crystal gazer
27-01-2005, 14:44
من يك mainboa Ga 8s661fxmp-rz دارم و يك هارد maxtor 80 plus sata ....با bootable dos6.22 كه بالا ميام fdisk كه ميزنم پيغام ميده كه no fix disk.با CD windows xp هم تست ميكنم...موقع نصب درايور اول f6 بعد S ....بعد فلاپي درايور كه از روي خود ‍CD mainboard ساختم ،مي ذارم...يك مدل ميشناسه ولي enter كه ميزنم برميگرده صفحه قبل... .ميشه لطفا منو راهنمايي كنين.خيلي حياتيه.مرسي .
در ضمن فلاپي را هم اينجوري ميسازم:
1-cd mainboard 8s661fxmp-rz
2-open
3-bootdrv
4-964 كپي روي هارد
5-اجرا ميكنم....2 تا فايل و 2 تا folder ميسازه
6-send to floppy
به نظر شما اشكال كجاست؟؟؟

Amir_P30
28-01-2005, 12:35
با سلام

شما بايد بري توي ست آپ دستگاهتون از سمت چپ گزينه 1 يا 2 و قسمت SATA رو فعال كنيد.

متاسفانه يادم نيست كدوم بود

saghy
28-01-2005, 15:41
سلام
دوست عزيز اگه درست فهميده باشم شما ميخواي هارد ساتا رو با سيستم عامل داس شناسايي كني ..... اين كه نميشه ؟؟
شما بايد با يه سي دي بوت كه بهترين اون بوت خود ويندوز ايكس پي هست هاردتو پارتيشن بندي كني .
اگر هم كه ست آپ شما از آن نوعي هست كه هارد را مستقيما شناسايي نميكند هنگام بوت ويندوز ايكس پي در صفحه اوليه كه از شما تقاضا ميكنه چنانچه هارد اسكازي يا غيره داريد كليد F6 رابايد بزنيد تا شناسايي هارد شما از طريق فلاپي عرضه شده همراه مادربرد صورت بگيره.

Amir_P30
29-01-2005, 02:52
اين هم هست

طريقه نصب Windows XP يا Windows 2000 بر روي هارد هاي SATA چگونه مي باشد؟

هارد ديسك هاي SATA، از كنترل كننده هاي متفاوتي استفاده مي كنند از قبيل Silicon Image, ICH5 Intel, ICH6 Intel, Via 8237, Nvidia3 250 و ...

براي نصب Windows XP يا Windows 2000 ابتدا مي بايستي كنترل كننده SATA مادربرد را بشناسيم. به طور مثال در مادربرد GA-7VT600 1394 براي نصب Windows XP بر روي هارد SATA بايد بدانيم كه كنترل كننده SATA در اين مادربرد چيپ جنوبي VIA 8237 مي باشد كه مراحل نصب آن به صورت زير است:
1- از داخل CD درايور مادربرد كه نام VUCD بر روي آن چاپ شده است، پوشه Bootdrv را گشوده و فايل Menu.exe را يافته و اجرا نماييد

2- بعد از اجراي برنامه گزينه SATA for 8237 را انتخاب نماييد.

3- يك فلاپي فرمت شده را داخل فلاپي درايو قرار مي دهيم تا درايور SATA به صورت اتوماتيك ساخته شود

4- پس از ساختن درايور برروي فلاپي شروع به نصب Windows XP مي نمائيم.

5- در ابتداي نصب Windows XP، در جواب سوال "در صورت داشتن تجهيزات SCSI يا Raid كليد F6 را فشار دهيد" بعد از قرار دادن درايور ساخته شده بر روي فلاپي ديسك كليد F6 را فشار دهيد.

6- در اين هنگام Windows شروع به خواندن اطلاعات مورد نياز از درايور ساخته شده نموده و بدين ترتيب هارد SATA مورد نظر شناخته و نصب مي گردد

crystal gazer
29-01-2005, 11:54
ممنون از راهنمايي ،امروز كه تعطيليم ،،،فردا تست ميكنم.
البته من ديسك رو اينجوري ساختم...داخل سي دي....فولدر bootdrv ...دو تا انتخاب داشتم..یکی 964ata که کپی کردم روی هارد...بعد اجرا کردم...دو تا فولدر ایجاد شد و دو تا فایل..4 تا رو send to floppy کردم..احتمالا اشکال همین جا بوده شايد باید فولدرها رو خالی میکردم.
دومی هم که menu بود....دابل کلیک که میکردم خودش فولدر creat میکرد و فلاپی میساخت که با این هم جواب نداد
البته یه نکته ای که هست....بعد از boot با xp ،زدن f6 ،،کلید s ،،قراردادن فلاپی،،،،یک انتخاب نشون میده....INTEL 863ata ...(البته دقیق یادم نیست)....ولی این نشانه این نمیتونه باشه که فلاپی درست ساخته شده؟؟!!....منتها بعد از انتخاب همین گزینه به صفحه قبل برمیگرده :( :(
توي setup هم تغييراتو ايجاد كردم.

Amir_P30
12-02-2005, 23:12
عزيز اين هم هست:

چگونه مي توانيم با هارد SATA بروي مادربرد GA-8S655FX ويندوز XP يا WIN2000 را نصب نمود؟

همانطور كه مي دانيد در حين نصب نياز به ديسكتي داريد تا محتويات آن را معرفي نمايد.
براي ساختن آن ديسكت لطفا محتويات پوشه DISKIMAGE را به طور كامل (شامل: RAID, SISRAID و TXTSETUP.OEM مي باشد) ازآدرس زير كپي كرده و استفاده نماييد.
CD-DRIVE:/CHIPSET/SIS/SIS180/DISKIMAGE

ghafar
17-02-2005, 19:50
با سلام
اگه يه هارد ساتا بگيريم و تازه رو سيستم بسته شده باشه چطور ميشه پارتيشن بنديش كرد؟
با fdisk نميشه اين كارو كرد ؟
اگه روي سيستم هارد ديگه و ويندوزي وجود نداشته باشه كه فلاپي ساخته بشه چطور ميشه هارد را نصب و پارتيشن بندي كرد؟ ضمنا همراه مادربوردش ديسكتي هم وجود نداره.
يه سوال ديگه هم اينكه هاردهاي ساتا 5600 دور هم دارن يا همه 7200 دور هستن؟
در مورد بافرشون چطور؟

patal
17-02-2005, 21:54
با سلام
اگه يه هارد ساتا بگيريم و تازه رو سيستم بسته شده باشه چطور ميشه پارتيشن بنديش كرد؟
با fdisk نميشه اين كارو كرد ؟
اگه روي سيستم هارد ديگه و ويندوزي وجود نداشته باشه كه فلاپي ساخته بشه چطور ميشه هارد را نصب و پارتيشن بندي كرد؟ ضمنا همراه مادربوردش ديسكتي هم وجود نداره.
يه سوال ديگه هم اينكه هاردهاي ساتا 5600 دور هم دارن يا همه 7200 دور هستن؟
در مورد بافرشون چطور؟

سلام

windows هنگام نصب به راحتي partition بندي رو برات انجام مي ده. ( البته در ابتداي كار بايد SATA رو به كمك يك diskette به windows معرفي كني.اين كار رو بچه ها در post هاي بالا توضيح دادن. )
خوش باشي،
©م.م.©

ghafar
18-02-2005, 21:32
با سلام
اگه ميشه يكم كاملتر توضيح بدين
اصلا نميشه با fdisk پارتيشن بندي كرد؟
در مورد sisraid اگه ميشه توضيح بدين كه چي هست و چه كاربردي داره؟

patal
18-02-2005, 22:15
سلام
من نديدم كسي بتونه با fdisk يك هارد SATA رو partition بندي كنه. ( شايد بشه، نمي دونم :roll: )
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
و اما در مورد RAID

RAID يك نوع port (درگاه) نيست.
RAID در واقع يك آرايه براي بستن چند هارد مي باشد.
در واقع نوع بستن RAID رو هم ميتوان براي PATA استفاده كرد و هم براي SATA.
نوع بستن RAID بسار حرفه اي مي باشد و براي WORKstation كاربرد دارد و اصلا براي مصارف خانگي توصيه نمي شود.
براي اينكه كسي بتواند از قابليت RAID استفاده كند، نياز است كه chipset مادربرد اين قابليت رو داشته باشد.
خود RAID چندين مدل دارد كه آدرس زير منبع بسيار مناسبي (به زبان فارسي) مي باشد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خوش باشي،
©م.م.©

alirafaat
19-02-2005, 00:28
سلام
من مادر بورد اایویل دارم
مادر بورد خودش تو لیست اولیه امکان ایجاد دیسکت ساتا رو داره
اما وقتی روی کلمه نهایی کلیک می کنم خطای فایل شما برای اجرای ms-dos مناسب نیست رو میده
باید چکار کنم

ghafar
22-02-2005, 08:39
با سلام
به نظر شما هارد ساتا سرعتش از يه هارد ide كه 7200 دور باشه و 8 مگ بافر خيلي زيادتره؟
به نظر شما كدوم بهتره؟

patal
22-02-2005, 09:33
سلام
خيلي نه، ولي زياد تره.
اينجا يه نكته هست و اون اين كه، تجربه نشون داده كه در مصارف خانگي حتي از حداكثر كارايي HDD هاي [معمولي] استفاده نمي شود چه برسه به SATA ها.

خوش باشي،
©م.م.©

zoro59
25-03-2005, 11:01
خوب دوستان آيا اصلا امكان اين هست كه روز هارد ساتا بشه ويندوز98 يا داس رو نصب كرد
ثانيا من براي نصب ويندوز ايكس پي روي ساتا حدود 4 ساعت طول كشيد
M.B:P5P800 ASUS
CPU:2.8 FULL FSB 800 LGA775
RAM:512 GEIL BUS 400
قضاوت با خودتون به نظر شما مشكل از چي ميتونه باشه

HamidFULL
31-03-2005, 21:17
يا علی چقدر سؤال اينجا هست!
ghafar جان کمتر از RPM 7200 ديگه نيست
در مورد نصبش بچه ها توضيح دادن Raid رو هم که پاتال جان گفتن
در مورد سرعت Sata بايد بگم بله SATA نسبت به PATA مشابه سرعت بيشتری داره و اين به دور هارد بستگی نداره به اين علت هست که Data Transfer در Sata حدود 150MB/Sec هست ولی در ATA100 Ultra Pata حدود 100MB/sec هست

zoro59 جان اين 4 ساعت فقط به اين دليل بوده که هارد sata شما داشته format و partition بندی ميشده ولی
دفعه يه بعد کمتر از 8 دقيقه نصب ميشه :wink: