PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد درگاههای راید مادربورد

ELESSAR
27-01-2005, 00:57
با سلام خدمت دوستان عزیز.من می خواستم ببینم کسی در مورد در گاههای راید تعبیه شده بر روی مادر بورد اطلاعاتی داره؟ من یک مادر بورد سولتکSL-915GPRO-FGR خریدم که یک عدد آی دی ای و دو عدد راید روی اون هست ولی من 4 تا دیوایس آی دی ای و یک هارد ساتا دارم می خواستم ببینم راهی وجود دارد که بتونم اون دو تا دیوایس دیگه رو به راید ها وصل کنم؟ چون وقتی به رایدها وصلشون می کنم دتکت نمی شن!اصلا به پورتهای راید روی مادربورد میشه سیدی رام یا رایتر وصل کرد یا فقط مخصوص هارد هستن؟(من 1 سی دی رام 1 رایتر 1 دی وی دی رام و یک دی وی دی رایتر و یک هارد ساتا دارم) مرسی از همه.

Amir_P30
27-01-2005, 02:23
براي اين كه درگاه هاي ريد به خوبي كار كنن مي بايست تنظيماتي كه توي دفترچه مادربوردشون نوشته رو به دقت اجرا كنيد

فرقي نمي كنه كه چه دستگاه آي دي ايي بهش وصل مي كنيد

ELESSAR
27-01-2005, 10:42
مرسی امیر جان از توجهت. ولی مطمئنی که میشه بجز هارد رو هم به رید وصل کرد؟ می دونی من دفتر چه مادر بورد رو بدقت خوندم و هرچی تنظیم اونجا بود در مورد هارد بود.بعد از اینکه سیستم بوت میشه و رم و ...چک میکنه به منو تنظیم آرایه های رید میرسه اونجا اصلا سیدی رامهای منو شناسایی نمی کنه که بتونم پیکر بندیشون کنم...راستی هارد من روی ساتا وصله !به این ربطی نداره؟اگه کسی عملا اینکارو کرده ممنون میشم اگه کمک کنه
مرسی از همه.

patal
27-01-2005, 11:42
سلام
در مورد سوال دوست عزيزم، ELESSAR ، بايد بگم كه RAID يك نوع port (درگاه) نيست.
RAID در واقع يك آرايه براي بستن چند هارد مي باشد.
در واقع نوع بستن RAID رو هم ميتوان براي PATA استفاده كرد و هم براي SATA.
نوع بستن RAID بسار حرفه اي مي باشد و براي WORKstation كاربرد دارد و اصلا براي مصارف خانگي توصيه نمي شود.
براي اينكه كسي بتواند از قابليت RAID استفاده كند، نياز است كه chipset مادربرد اين قابليت رو داشته باشد.
خود RAID چندين مدل دارد كه آدرس زير منبع بسيار مناسبي (به زبان فارسي) مي باشد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در پايان بايد بگم كه، از اين كه گفتي مادربردت يك IDE داره تعجب كردم. چون كم كم بايد 2 عدد IDE داشته باشه. (IDE0 و IDE1)
خوش باشين،
©م.م.©

patal
27-01-2005, 12:09
سلام
توي سايت زير نوشته كه مادربرد شما 2 عدد PATA داره، تازه از نوع Ultra133 .
توي آدرس زير هم، عكس مادربردت رو ديدم كه 2 عدد PATA ي زرد رنگ داره.
خوش باشي،
©م.م.©

ELESSAR
27-01-2005, 16:11
دوست عزیز مرسی از توجهت. خوب شد که عکس مین منو دیدی حالا بهتر می تونم مشکلم رو توضیح بدم !اون درگاه بنفش تو ست آپ سیستم به عنوان آی دی ای دتکت میشه و سیدی رامهایی رو که به اون وصل کردم دتکت می کنه همچنین اون 4 تا درگاه ساتا اونا هم وقتی هارد رو به هر کدوم وصل میکنم تو ست آپ دتکت میشه ولی اصلا اون دو تا پاتا زرد رنگ شناسایی نمیشن و اگه هر کدوم از دیوایسها رو بهشون وصل کنم شناسایی نمی شن وقتی هم بعد از منوی بوت به منوی تعریف آرایه میرسیم و با کلید های ctrl+f به اون وارد میشم سی دی رمی هایی رو که به اونا وصل کردم رو برای آرایه بندی و ...قبول نمی کنه نمی دونم منظورم رسید یا نه!من می خوام بدونم اون دوتا در گاه زرد رنگ از نظر شناسایی سی دی رام با اون بنفشه فرق می کنن؟ اگه نه چرا تو ست آپ سیستم اصلا شناسایی نمی شن؟ و اینکه اصلا من می تونم به اون دوتا زرده سی دی رام وصل کنم یا فقط مخصوص هارد هستن؟
مرسی از همه

patal
27-01-2005, 17:38
سلام
من چند راه بهت مي گم.
بهترين مرجع و كامل ترين مرجع، دفترچه ي مادربردت ه.
حتما حتما حتما توي اون توضيح داده.
يك چيز مفيد هم اينه كه بري توي setup و در اونجا ببيني كه چند IDE برات مي شماره. من فكر كنم 10 عدد IDE اونجا ببيني.
يعني تا fifth.
روي عكس مادربردت كه دقت كردم، كنار بنفش ه و زرد ها نوشته بود IDE، بنابراين، قاعدتا بايد CD-ROM و .... رو بدون هيچ مشكلي بگيره.
نكته اي كه الان به ذهنم مي رسه، اينه كه اگر شما RAID رو روشن كني و بخواهي از اين قابليت استفاده كني، مسلما IDE اي هايي كه زير نظر RAID برن، ديگه نمي تونند CD-ROM و اين جور device رو بگيرند.
بنابراين من فكر مي كنم شما اگه بري توي setup سيستم ت و RAID رو خاموش كني، به احتمال 97 ٪ اين مشكلت حل بشه.
ما رو در جريان بزار.
خوش باشي،
©م.م.©

ELESSAR
27-01-2005, 18:24
دوست عزیز خیلی خیلی مرسی از توجهت
توی ست آپ برای من 6 تا آی دی ای میشماره که با تستهایی که کردم دو تاش مربوط به اون پورت بنفشه (آی دی ای 1)و 4 تای دیگه مربوط به اون 4 تا درگاه ساتای روی مادر بورده!
من راید رو هم خاموش کردم هم روشن و تو تمام حالات ممکن امتحانش کردم ام اون دوتا زرده رو به هیچ وجه نشناخت !تنها تقیری که با روشن و خاموش کردن رید حاصل میشه اون منوی بوت رایده که میاد یا نه! توی دفتر چه مادربورد هم تنها اشاره ای که به اون دوتا زده شده 1 توضیحیه در مورد راید کردن 4 تا هارد!
از اونجایی که 6 تا آی دی ای رو تو ست آپ شناخت من تقریبا مطمئن شدم که اون دو تا زرده فقط و فقط راید هستن و نمیشه دیوایسی بجز هارد بهشون وصل کرد چون اصلا تو ست آپ بهشون دسترسی ندارم! اگر می شد که به اونها دیوایسی بجز هارد وصل کرد مگه نباید تو ست آپ دیده بشن؟احتمالا مجبورم از این تبدیلهای آی دی ای به ساتا بخرم !بازم خیلی خیلی ممنون از وقتی که گذاشتی

patal
27-01-2005, 18:44
سلام
الان تنها چيزي كه به ذهنم مي رسه اينه كه، حرف شما درسته و اون زرد ها فقط و فقط مربوط به RAID هستند، كه قبول كردن اين مسئله يه ذره سنگينه :!: :idea:
آخه مگه مي شه يه مادربرد به اين top ي، فقط يك IDE داشته باشه؟ :?:
هي مي گم Soltek نگيريد، MSI بگيريد.
تازه مادربرد تو كه خيلي top ه و از chipset كمپاني بزرگ intel بهره مي بره.
به هر حال هيچ وقت فراموش نكن كه computer هم يك وسيله است مثل تلوزيون و چرخ گوشت و جارو برقي و اين چيز ها.
شما از تلوزيون فقط استفاده مي كني و كاري به سخت افزارش نداري، و درستش هم همينه.
از computer بايد استفاده كرد، زياد به خود computer نپرداز.
خوش باشي،
©م.م.©

Amir_P30
27-01-2005, 22:10
من اين جا يه نكته رو متذكر بشم

اونم اين كه شما ميتونيد دي وي دي و دي وي دي رايتر رو به IDE وصل كنيد و سي دي و سي دي رام رو به RAID وصل كنيد.(درسته كه RAID بيشتر براي هارد به كار ميره ولي ميشه قطعات ديگه رو هم بهش زد).

موفق باشي