PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ◄◄ آرشيو مدارهای الکترونیکی پر كاربرد

صفحه ها : 1 [2]

payam
15-06-2009, 14:01
فرستنده موج کوتاه

این مدار فرستنده در باند موج کوتاه HF کار می کند و قابل استفاده برای ارتباطات با برد کوتاه برای مقاصد آموزشی است .
توان خروجی این فرستنده در حدود ۱۰۰ میلی وات است .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

payam
15-06-2009, 14:05
فرستنده FM با برد متوسط 300 متر

اینم نقشه ی یه فرستنده FM که با چندتا قطعه ساده صداهای اطراف میکروفن رو روی موج FM رادیو می فرسته. این مدارو خودم حدود 6 سال پیش روی یه تیکه فیبر چوبی درست کردم
و نتیجه عالی گرفتم. حتی ریز ترین صدا ها رو دریافت می کنه. برای قدرت بیشتر و صدای شفاف تر می تونید مقدار مقاومت R1 رو از 22 کیلواهم تا 10 کیلواهم کاهش بدید. همچنین می تونید برای برد بیشتر از آنتن کشویی استفاده کنید البته به شرطی که اونو یه جا ثابت نگه دارید. امواج رادیویی به بدن انسان حساسند. پس باید مدار رو بر روی میز یا جایی که با بدن تماس نداشته باشه و حتی تا فاصله 30 سانتیمتری اون انسان نباشه قرار بدین. نزدیک شدن بدن به امواج ساتع از آنتن مدار باعث تغییر فرکانس میشه.
گرفتن نتیجه بهتر مستلزم ساخت مدار روی فیبر مدارجاپی و حتی الامکان استفاده کمتر از سیمه. سعی کنید مدار جمع جور در بیاد ولی زیاد هم کوچیک نشه. خودم اینو روی یه تیکه فیبر چوبی درست کردم که تا الانم دارمش. عکسشو هم در زیر می بینید .

یک نکته: در حالت کار عادی و نرمال مدار باید ولتاژ بین پایه های کلکتور و امیتر هر دو تا ترانزیستور تقریبایک تا یک ونیم ولت باشه.

payam
20-06-2009, 18:52
مدار فرستنده ی امواج ویدئویی

سیگنال ورودی از طریق جک شماره یک J1 به مدار اعمال می شود ، این سیگنال از طریق خازن C1 به دیود کلمپ D1 داده می شود ، تا سطح dc پالسهای سینک (همزمانی) را ثابت نگهدارد تا باعث کاهش اثر شکفته شدن تصویر شود

، تا سطح dc پالسهای سینک (همزمانی) را ثابت نگهدارد تا باعث کاهش اثر شکفته شدن تصویر شود .پتانسیومتر R3 جهت تنظیم گین سیگنال ویدئو بکار رفته ، کار این پتانسیومتر بسیار شبیه ولوم کنتراست (درخشندگی) در تلویزیون است .پتانسیومتر R7 جهت تنظیم سطح سیاه سیگنال تصویر بکار رفته که تمامی سطوح سیگنال را به یک اندازه جابجا میکند در واقع میزان روشنائی تصویر را می توان توسط آن تنظیم کرد .ترانس T1(مخصوص فرکانسهای رادیوئی) به همراه خازن داخلی خودش یک مدار تانک را تشکیل میدهند که بخشی از اسیلاتور هارتلی به حساب می آیند ، فرکانس این اسیلاتور برروی 5.5 مگاهرتز تنظیم شده است.سیگنال صدای ورودی در J2 به بیس Q3 از طریق C2 و R4 کوپل میشود : سیگنال صدا بر روی حامل فرعی با فرکانسی 5.5 مگاهرتز بالاتر از فرکانس حامل تصویر مدوله می شود.صدای مدوله شده به صورت FM ، از طریق مقاومت R9 و خازن C5 به قسمت مدولاتور اعمال می گردند . از طرفی ترانزیستورهای Q1 , Q2 برای تقویت سیگنال تصویر و صدا که مدوله شده است در مدار بکار رفته است .Q4 به همراه L4 , C7 , C9 تشکیل یک مدار اسیلاتور کولپیتس را داده اند که این سیگنال تولید شده جهت مدوله کردن سیگنال صدا و تصویر بکار می رود.سیگنال خروجی از اسیلاتور توسط Q5 , Q6 تقویت میشوند.L1 , C12 , C13 تشکیل یک مدار ----- پائین گذر و تطبیق امپدانس را می دهند ؛ مقاومت R12 هم جهت انطباق سیگنال خروجی با هر نوع آنتی بکار رفته که بصورت اختیاری می باشد .

تنظیم مدار
مدار را به یک تغذیه 12 ولت وصل کنید ، پتانسیومتر های مدار را در وسط قرار دهید . سپس تلویزیون را روشن کرده و سیگنال خروجی مدار را به ورودی آنتن تلویزیون بدهید کانال تلویزیون را بر روی یکی از کانالهای 2 الی 6 قرار دهید ، توسط یک پیچ گوشتی غیر فلزی مقدار L4 را طوری تنظیم کنید که تصویر تلویزیون سیاه شود . برای تنظیم دقیقتر L4 را طوری تنظیم کنید که سیاهی تصویر ماکزیمم شود . حال خروجی های صدا تصویر یک دستگاه ویدئو را به ورودی های مدارتان وصل کنید و آنرا روشن و PLAY کنید . الان بایستی شما تصویر را بر روی تلویزیون داشته باشید . جهت تنظیم بهتر دوباره L4 را تنظیم کنید . در صورتی که تصویر نیامده بود مدارتان را از لحاظ اتصالات بد بررسی کنید . سپس R3 را برای بهترین درخشندگی و R7 را هم برای بهترین حالت تصویر تنظیم کنید . شاید دوباره شما نیاز به تنظیم L4 بعد از تغییر R3 , R7 داشته باشید . نهایتا T1 را با یک پیچ گوشتی غیر فلزی برای بهترین صدا و تصویر در یافتی تنظیم کنید .

payam
20-06-2009, 18:53
آمپلی فایر پرتابل صوتی

این آمپلی فایر به سهولت و در مدت زمان کمی ساخته میشود و به آسانی قابل حمل به هر نقطه میباشد و برای دوستانی که برای بار اول آمپلی فایر میسازند شروع خوبی است.

منبع تغذیه آن عبارتست از یک عدد باتری 12 ولت که حداقل جریان آن 500mA میباشد.

با این حساب میتوان از باتری اتومبیل برای آن استفاده کرد.برای همین منظور فیش مخصوصی در نقشه برای منبع تغذیه خارجی تعبیه شده است.

قدرت متوسط این دستگاه 2تا 3 وات میباشد.آنچه باعث مزیت این آمپلی فایر به دستگاههای مشابه میشود عبارت از سادگی مدار و حد اقل قطعات میباشدبا اینحال صدای حاصل از دستگاه صافتر از دستگاههایمشابه میباشد. مدار دستگاه از یک مدار مجتمع IC377و چند خازن و مقاومت تشکیل شده است. بلندگوی دستگاه میتواند از نوع 6تا8 اینچی باشد.

این آمپلی فایر را میتوان بر روی مدار چاپی مونتاژ کرد. نکته ای که لازم به تذکر است اینکه باید IC راروی سوکتقرار داد و از لحیم کردن مستقیم پایه های آی سی به مدار اجتناب ورزید.

برای محافظت آی سی در برابرحرارت تولید شده در هنگام کار بهتر است که از یک رادیاتور به منظور تبادل حرارت یا هیت سینک استفاده کرد. هیت سینک باعث اطمینان ما از IC به هنگام کار در ماکزیمم قدرت میشود. شکل مدار اصلی دستگاه و مدار چاپی و طرز سوار کردن قطعات بر روی صفحه مدار چاپی در شکل نشان داده شده است.

شکل ساخته شده دستگاه و جعبه ی بلندگو نیز نشان داده شده است . نکته ای که قابل تذکر است اینکه بجای دو خازن C4 وC5 میتوان از یک خازن 0.47میکرو فاراد استفاده کرد . لاززم به ذکر است مصرف دستگاه به هنگام بیکاری یا هنگامی که سیگنالی از آن عبور نمیکند 15mAمیباشد.

elecomper.blogfa.com

payam
21-06-2009, 13:29
اينورتر براي مهتابي

مدار زير يك مهندسي معكوس از Archer model number 61-3724 mini fluorescent/incandescent flashlight combo مي باشد. كل دستگاه در فضايي به اندازه 4.5 در 2.5 در 8.6 سانتي متر جا مي گيرد و با 3 باتري سايز ‍C (ها اي كه گفت نفهميدم يعني چي ) آلكالاين راه اندازي مي شود و يك لامپ F4-T5 را راه اندازي مي كند.

ترانس مدار يك هسته E‌ مانند فريت است. و سايز كلي آن "8/5 در "4/3 در "16/3. شاخه هاي كناري "8/1 ضخامت دارند و شاخه وسطي "16/3 . بوبين نايلوني قطري به اندازه "16/5 دارد (اندازه ها به اينچ است). يك گپ (فضاي خالي) به ضخامت "0.020 بين دو قسمت هسته وجود دارد (براي جلوگيري از اشباع هسته)
سيم پيچ 315دوري خروجي ابتدا بايد پيچيده شود و بعد از آن 28 دور درايور (D) و 28 دور فيدبك (F) بين هر كدام از دسته سيك پيچ ها بايد عايق مناسب قرار دهيد.
ترانزيستور مدار مي تواند هر ترانزيستور NPN معمولي با توان متوسط مانند 2n3053 باشد. براي استفاده از ترانزيستور هاي PNP پلاريته مدار را عوض كنيد.
تغيير دادن قطعات مدار و ولتاژ ورودي مي تواند راندمان مدار را بهتر كند. مقدار قطعات بحراني نيست ولي در صورت تغيير زياد ممكن است باعث عدم نوسان دستگاه شود ولي تغيير آنها مي تواند كار كرد مدار را متناسب با ولتاژ ورودي و جريان خروجي بهتر كند
خروجي دستگاه داراي ولتاژ زيادي است حتما موقع كار بادستگاه نكات ايمني را رعايت كنيد.

منبع

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

payam
22-06-2009, 15:27
A basic regulated 12 Volt power supply

مدار منبع تغذیه ی 12 ولت رگوله شده

توضیحات ترجمه شده :

در این مدار از یک دیود زند 13 ولت استفاده شده است . D2 ، که عمل رگولاتور ولتاژ را انجام میدهد .
این مدار دارای جریانی تا 500 میلی آمپر میباشد .

payam
22-06-2009, 15:40
گیرنده تمام باند فرکانسهای AM تا مایکروویو ( مدار 1 )

sara.
24-06-2009, 18:44
سلام،چطور می شه از این کد ها استفاده کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کمک !!!!

payam
24-06-2009, 20:39
سلام،چطور می شه از این کد ها استفاده کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کمک !!!!

کدوم کد ها دقیقا ؟!

payam
25-06-2009, 12:08
مدار آمپلی فایر 2000ٌ وات !

2000W Amplifire Schematic

payam
25-06-2009, 12:08
این هم آمپلی فایر 20 کیلو وات !!!

payam
25-06-2009, 12:09
آمپلی فایر 300 وات

300w Amplifire Schematic

payam
25-06-2009, 12:09
آمپلی فایر 500 وات

500w Amplifire Schematic

968574
07-07-2009, 08:46
:20:سلام
يه آمپي فاير (10وات) ساختم اما كار نمي كند اي سي سريع داغ ميشه اصلا برعكس كارميكنه عوض اينكه صدا را زياد كنه كم ميكنه -صداي خروجي اصلا صاف نيست
ميخواستم يه برادري كنيد اگه تو نقشه عيبي داره به من اطلاع بديد

nekrasof
07-07-2009, 14:23
میشه یکی به من کمک کنه؟؟؟؟؟
من راجب اتو کوپلر اطلاعات می خوام !
یعنی می خوام بدون چه طور کار می کنه اصلا کارش چیه؟؟؟؟؟؟

payam
07-07-2009, 17:30
:20:سلام
يه آمپي فاير (10وات) ساختم اما كار نمي كند اي سي سريع داغ ميشه اصلا برعكس كارميكنه عوض اينكه صدا را زياد كنه كم ميكنه -صداي خروجي اصلا صاف نيست
ميخواستم يه برادري كنيد اگه تو نقشه عيبي داره به من اطلاع بديد

سلام . مدار رو از کجا گرفتید ؟
شماتیک مدار رو بزارید اگه ممکنه .

payam
07-07-2009, 17:38
میشه یکی به من کمک کنه؟؟؟؟؟
من راجب اتو کوپلر اطلاعات می خوام !
یعنی می خوام بدون چه طور کار می کنه اصلا کارش چیه؟؟؟؟؟؟

سلام دوست عزیز .
اپتوکوپلر ها مثل ترانس هستند ؛ اما کار ترانس رو با نور انجام میدن . یک دیود و فتو ترانزیستور توی ورودی مدار اپتوکوپلر وجود داره .
کار اپتو کوپلر کوپلاژ سیگنال AC است . سیگنال رو از یک قسمت مدار به قسمت دیگه کوپلاژ میکنه ؛ و در حقیقت یک ایزولاتور است ! ( دو قسمت از مدار رو از هم ایزوله میکنه ) مثلا قسمت دیجیتال از انالوگ رو .

شاد باشی .

nekrasof
08-07-2009, 11:32
سلام دوست عزیز .
اپتوکوپلر ها مثل ترانس هستند ؛ اما کار ترانس رو با نور انجام میدن . یک دیود و فتو ترانزیستور توی ورودی مدار اپتوکوپلر وجود داره .
کار اپتو کوپلر کوپلاژ سیگنال AC است . سیگنال رو از یک قسمت مدار به قسمت دیگه کوپلاژ میکنه ؛ و در حقیقت یک ایزولاتور است ! ( دو قسمت از مدار رو از هم ایزوله میکنه ) مثلا قسمت دیجیتال از انالوگ رو .

شاد باشی .

پیام جان دستت درد نکنه خیلی زیاددددددددددددددد:11:

nekrasof
10-07-2009, 09:48
سلام بر همه دوستان گرامی
میگم کسی تا حالا خازن عدسی 3 پایه دیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:18:
روش نوشته 103 - 100v :13:
اصلا خازنه شکلش که شبیه خازن...:41:
شکل مداریش چه شکلیه؟:19:
اینم واسه هر کی جواب منو داد:11::10:

payam
17-07-2009, 13:44
تقويت کننده سيگنالهای تصويری | Video Signal Amplifier

payam
28-07-2009, 21:27

payam
28-07-2009, 21:34
پروژه ی قفل الکترونیکی

payam
14-09-2009, 14:56
با سلام . آقايون شماره بازي نكنند لطفا !!
اينجا درخواست داديد همينجا هم اگر قرار باشه جواب بگيريد ؛‌ميگيريد.
و همچنين عرض كنم كه
درخـــــواســـــت مــــدار خـــــود را ايــــــنــــــجـــــا مــــطـــرح كــنــيـــد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

موفق باشيد .

saasha
12-10-2009, 19:05
سلام
از زحمات بچه‌های مرگ ممنونم

S H B
21-10-2009, 22:48
سلام : اگه میشه نقشه ی فرستنده گیرنده 30 کاناله یا بیشتر را بذارین ممنون

payam
02-11-2009, 12:06
سلام : اگه میشه نقشه ی فرستنده گیرنده 30 کاناله یا بیشتر را بذارین ممنون

30 کانال یه خورده زیاد نیست ؟!!
اگه یه فرستنده گیرنده ی 4 کاناله هم پیدا بشه توی نت جای شکرش باقیه . . .اکثرشون عملی نیستن !:31:

موفق باشی .

وحیدوفایی
28-11-2009, 09:20
پس چرا نمیشه نقشه مدارها رو دانلود کرد ؟ با تشکر

tpali
01-12-2009, 15:56
سلام از دوستان عزیز هرکس پروژه ای داره که با z80 طراحی شده برای ما بزاره رو سایت ممنون می شم

shadowir
12-12-2009, 23:10
سلام دوستان
من چند تا مدار میخواستم با (ای دبیلیو بی)
saate digitali
mashin hesab 4 amale asli
takhte ravan
لطفا کمکم کنید،بشدت بهشون احتیاج دارم:41:

shadowir
13-12-2009, 11:23
اگه کاری از دستتون بر میاد دریغ نکنید :11:
:41:

farjadpc
29-01-2010, 21:33
فرستنده FM با برد متوسط 300 متر

اینم نقشه ی یه فرستنده FM که با چندتا قطعه ساده صداهای اطراف میکروفن رو روی موج FM رادیو می فرسته. این مدارو خودم حدود 6 سال پیش روی یه تیکه فیبر چوبی درست کردم
و نتیجه عالی گرفتم. حتی ریز ترین صدا ها رو دریافت می کنه. برای قدرت بیشتر و صدای شفاف تر می تونید مقدار مقاومت R1 رو از 22 کیلواهم تا 10 کیلواهم کاهش بدید. همچنین می تونید برای برد بیشتر از آنتن کشویی استفاده کنید البته به شرطی که اونو یه جا ثابت نگه دارید. امواج رادیویی به بدن انسان حساسند. پس باید مدار رو بر روی میز یا جایی که با بدن تماس نداشته باشه و حتی تا فاصله 30 سانتیمتری اون انسان نباشه قرار بدین. نزدیک شدن بدن به امواج ساتع از آنتن مدار باعث تغییر فرکانس میشه.
گرفتن نتیجه بهتر مستلزم ساخت مدار روی فیبر مدارجاپی و حتی الامکان استفاده کمتر از سیمه. سعی کنید مدار جمع جور در بیاد ولی زیاد هم کوچیک نشه. خودم اینو روی یه تیکه فیبر چوبی درست کردم که تا الانم دارمش. عکسشو هم در زیر می بینید .

یک نکته: در حالت کار عادی و نرمال مدار باید ولتاژ بین پایه های کلکتور و امیتر هر دو تا ترانزیستور تقریبایک تا یک ونیم ولت باشه.

این مدارم مطعلق به بنده (فرجاد مظلوم) هست.
که متاسفانه آقای payam بدون ذکر منبع از وبلاگ بنده کپی برداری کردند.
گفتم حالا که جوانب امانت و صداقت رعایت نشده، خودم منبع رو ذکر کنم.
وبلاگ بنده: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

رعایت امانت و صداقت نشان انسانیت است.

payam
30-01-2010, 00:39
این مدارم مطعلق به بنده (فرجاد مظلوم) هست.
که متاسفانه آقای payam بدون ذکر منبع از وبلاگ بنده کپی برداری کردند.
گفتم حالا که جوانب امانت و صداقت رعایت نشده، خودم منبع رو ذکر کنم.
وبلاگ بنده: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

رعایت امانت و صداقت نشان انسانیت است.

سلام .
اولا كه رعايت كپي رايت اولويت كار ماست . ما هرجا منبع معتبر ببينيم ؛ حتما ذكر ميكنيم و اين قضيه در پست هاي ديگه ي اين انجمن كاملا رعايت شده . اين مطلب دقيقا از سايت صبحدم كپي و نقل شده بود ، ما منبع اصلي از مقاله نداشتيم . اين بار پست شما واسه احترام به عقيدتون باقي ميمونه...

موفق باشي .

payam
07-02-2010, 17:57
در این مدار ؛ به وسیله ی 4 عدد خازن و سه مقاومت و آی سی سه پایه ی معروف LM317 مدار چشمك زن ؛ یا فلاشر رو مونتاژ كردیم .
تغذیه ی مدار 12 ولت میباشد .

اسكرین شاتی از شماتیك مدار :

دانلود مدار + PDF توضیحات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

منبع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

payam
07-02-2010, 17:58
پروژه ی كانتر از 0 تا 9999 با میكروكنترلر PIC

كلید - یك رقم پایین
كلید + یك رقم بالا
كلید ریست نمایش عدد 0
نمایشگر 7Segment
میكرو PIC16F84
تغذیه 5 ولت
زبان اسمبلی

پوشه حاوی فایل Hex , شبیه سازی Proteus

دانلود فایل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] file%2F216892468%2F41ab12cd%2FPIC16F84A_0-9999_counter.html)

منبع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] m%2F)

doostdar_u
05-04-2010, 12:12
تاپیک بسیار عالی و جذابی بود
من که استفاده کردم

مدار های کاربردی و هم به روز
ببینم پیشنهادی برای طراحی و تولید یک محصول دارید؟؟
البته کار تحقیقی میخواد که تو ببینیم در حال حاظر چه محصولاتی بازار خوبی داره
یک مدت ال ای دی های شارژی چینی خیلی گل کرد که هنوزم ادامه داره
یکی از دوستان بنده محافظ لوازم برقی تولید کرد با تیراژ بالا و خوب موفق شد
میشه جوونایی مثل ما هم شروع کنن؟؟
پیشنهاد بدین لطفا

mus
10-04-2010, 11:54
سلام دوستان؛ دنبال یه مدار میگردم که داخل کیس کامپیوتر کار بذارم و با ولتاژ داخل کیس که 5 یا 12 ولته بتونم راهش بندازم و
در خروجیش یه دستگاه برقی 220 ولتی رو همزمان با روشن شدن کامپیوتر و یا خاموش شدنش , روشن و خاموش کنم. البته
راهتترین راه استفاده از رله است ولی مستقیما نمی شه ازش تو کامپیوتر استفاده کرد به خاطر کنتاکش! ممنون میشم یه
راهنمائی بدید؟

*Shima*
10-04-2010, 17:24
سلام

من مدار رطوبت سنج با 8051 مي خوام. هرچي مي گردم نمي تونم پيدا كنم :19: ممنون ميشم اگه كمكم كنين.

mohsen_gh1991
10-04-2010, 17:30
سلام
من دوتا مدار میخوام
1) مدار شوکر
2) مدار کنترل از راه دور ماشین اسباب بازی.
اگه میشه برام بذارینشون.

عندلیب
17-04-2010, 18:03
باسلام مرسی از زحمات اگه ممکنه لطفاً نقشه ولتمتر وآمپرمتر دیجیتال با آی سی 7107 رو با نقشه عملی اون برام بگذارید .بازم مرسی

eshgh_namordeh
23-04-2010, 03:47
برای روشن کردن وسیله برقی هنگام روشن کردن کامپیوتر :
از رله استفاده کنید اگر دیود دو سر رله بزارید و یک مقاومت خازن سری دو سر رله بزارید (100 Nf - و 1 K) مشکلی پیش نمیاد اما اگه میخواهید رله را حذف کنید از تریاک استفاده کنید به این صورت : ابتدا توسط اپتو تریاک با امکان تشخیص عبور از صفر تریاک را روشن کنید وقتی هم کامپیوتر را خاموش کنید مدار قطع میشه ، نیاز هست توضیح بیشتری بدم بعدش مدارش را میزارم سعی میکنم خیلی ساده و عملی بگم که بیشتر کاربردی باشه علمیش را توی کتابها میشه خوند :
اپتوتریاک moc3041 با ولتاژ DC تحریک شده یعنی دیود نورانی با روشن شدنش تریاک را تحریک میکنه ورودی و خروجی کاملا ایزوله از هم هستند و هنگامیکه ولتاژ برق شهر نزدیک صفر هست تریاک را سوئیچ میکند اما چون اپتوتریاک خودش جریانش کمه توسط اپتوتریاک یک تریاک بزرگتر را راه اندازی میکنیم . بد نیست اشاره ایی به عملکرد تریاک داشته باشیم :
تریاک 3 پایه داره با نامهای MT1-MT2-GATEتریاک دو شرط برای روشن شدن نیاز داره : 1- تحریک گیت (اختلاف ولتاژ بین گیت و MT1) 2- ایجاد حداقل جریان بین MT1 و MT2 یعنی وقتی به گیت ولتاژ دادیم MT1 به MT2 وصل میشه و دو سر بارمون ولتاژ میفته که باعث ایجاد جریان میشه این جریان باید از حداقل جریان نگهدارنده تریاک که در دیتا شیت هست بیشتر بشه
اما چطوری خاموش میشه : فقط وقتی خاموش میشه که جریان بین mT1 -MT2 از جریان نگکهدارنده کمتر بشه این کار خود به خود انجام میشه چون ولتاژ برق شهر سینوسی هست از صفر شروع میشه تا 110 بعدش نزدیک صفر که رسید ولتاژ کمه پس جریان هم کمه تریاک خاموش میشه ، اما اگه بار سلفی باشه تاخیر بین ولتاژ جریان میفته باعث میشه تریاک خاموش نشه که مدار اسنابر علاوه بر محافظت این مشکل را حل میکند.

و عواملی که باعث میشه تریاک آسیب ببینه : 1- جریان ناگهانی زیاد 2- افتادن ولتاژ زیاد دو سر تریاک هنگام قطع
پس اگر بار شما جریان زیادی میکشه هنگام روشن شدن باید افزایش جریان اون را توسط یک سلف حداقل 100MH کاهش بدید
اگر بار شما خودش خاصیت سلفی داشته باشه مثل موتور جریان و ولتاژ همزمان نیستند (هم فاز) وقتی جریان صفر بشه تریاک خاموش میشه اما ولتاژ صفر نیست باعث میشه تریاک آسیب ببینه که باید از مدار اسنابر استفاده کنی . مدار اسنابر یک خازن و مقاومت سری دو سر تریاک هست .
خوب تریاکها بستگی به جریان گیت مورد نیاز و مدارهای اسنابر انواع مختلفی دارند که انتخاب درست تریاک و اسنابر یکی از مهمترین قسمتهای طراحی مدار هست ، بعضی تریاکها با جریان کم گیت تحریک میشند اینها با پسوند B -یا A مشخص میشند . بعضی نیاز به مدار اسنابر ندارند و جریان گیت بیشتری نیاز دارند که جزو بهترین انتخاب هستند و با پسوند BW-CW هستند .علاوه بر اون حداکثر ولتا
ز هم مقابلش مینویسه مثلا BTA136 -600B:یعنی : تریاک با حساسیت گیت کم و حداکثر ولتاژ قابل تحمل 600 ولت .
ز
چند تریاک معروف :
BTA136 با جریان 4 آمپر - BTA139 با جریان 16 آمپر - BTA16- با جریان 16 آمپر
خوب به اندازه کافی توضیح دادم که با تریاک بتونید کار کنید
خوب ما در این مدار از تریاک BTA16-700CW و اپتو تریاک moc3043 استفاده میکنیم مقاومت 1 کیلو 3 وات - خازن 100 نانو 400 ولت MKT - و همینطور چون تریاک ما 700 ولت هست یک VDR برابر 750 ولت هم میزاریم همین اینم نقشه مدار :

eshgh_namordeh
23-04-2010, 03:48
لطفا مدار خاصی خواستید در قسمت مدارهای درخواستی بیان کنید

eshgh_namordeh
23-04-2010, 04:09
اما مدار شوکر : من این مدار را میزارم مسوولین سایت اگه میدونند درست نیست نمایش ندین
مدار شوگر ولتاژی برابر 10 الی 15 کیلو ولت با جریان اندک هست برای این کار توسط آی سی 555 یک پالس برابر 12 تا 16 کیلو هرتز تولید میکنیم سپس خروجی اون را به یک بافر جریان مثل ترانزیستور پاور یا ماسفت میدیم حالا افزایش ولتاژ را توسط ترانس انجام میدیم میتونید از ترانس hv تلویزیون استفاده کنید اینم نقشه مدار : دقت کنید خازنها 1 نانو 3 کیلو ولت هستند :

eshgh_namordeh
23-04-2010, 04:34
اما ساخت ریموت کنترل برای وسایل خودتون حالا اسباب بازی یا هر چیزی :

ابتدا ماژول فرستنده و گیرنده رادیوئی مدل ask یا اگه پولش را داشتید fsk در فرکانس 433 بخرید
روش کار خیلی ساده هست توسط میکروکنترل یک دیتا به صورت سریال با بادریت دلخواه به فرستنده میدیم و در گیرنده هم یک میکرو میزاریم که مرتب اطلاعات وودی گیرنده را به صورت سریال با باد ریت مشابه فرستنده میخونه اگه یکسان بود عمل خاصی انجام بده
مازولی که میخرید کار باهاش خیلی ساده هست 4 تا پایه داره که دو پایه وسط به هم وصل هستند و پایه data هست که برای ارسال یا دریافت مستقیما به میکرو وصل میکنیم پایه اولش زمین و پایه آخرش تغذیه 5 ولت هست - سعی کنید از منبع تغذیه سوئیچینگ هنگام تست مدار استفاده نکنید همچنین سیمی که به دیتا میزنید تا میکرو کنترل را کوچک انتخاب کنید .میتونید کی برد بزارید به میکرو هر عددی یک کار کنه کافیه اطلاعات مختلفی ارسال کنه بهتره قبل از ارسال اطلاعات مثلا 20 تا صفر بفرستید که گیرنده بفهمه داره اطلاعات میاد بعدش هم که یک مقایسه ساده هست چیز خاصی نداره که بخوام مدار بزارم براش این هم بدونید این روش جزو بهترین روش ساخت ریموت کنترل برای امنیت بالا هست که در اکثر دزدگیرهای اتومبیل جدید استفاده میشه .
اما برای اطلاع دوستان اگه بخواهید از ریموت کنترلهای بازار استفاده کنید 3 مدل ریموت وجود دارد :

1- fix code : که در فرستنده از یک آی سی pt... استفاده میشد که با یک کد ثابت ارسال میکرد در گیرنده هم آی سی گیرنده میزارند که خودش دیکد میکنه . با صفر یا یک کردن پایه های این آی سی کدها تغییر میکرد .در این روش همه فرستنده ها یک کد ارسال میکنند بعدش هم سخته همه را دونه دونه مثل هم لحیم کنیم .میشه گیرنده لرن برای این مدل درست کرد.
2- learn code : در این روش فستنده کدهای بیشتری ارسال میکنه و توسط میکروکنترلخونده میشه در حافظه ذخیره میشه این بار هر ریموت کد جدیدی ارسال میکنه و از امنیت بالاتری استفاده میکنه کدها ثابت هستند عوض نمیشند فقط از ریموتی به ریموت دیگر کدها تغییر میکنه کد دهی هم خیلی ساده هست کافیه کلیدی در گیرنده را فشار بدیم کدها را ذخیره کنه . باز هم در این روش فرستنده توسط آس سی خاص به نام ev1527 کدها را توسط اسیلاتور ارسال میکنه در گیرنده هم یک ماژول میزارند و توسط میکرو کدها را میخونه همین
3- rolling code: در این روش جدید که اکثر دزدگیرها و دربهای برقی از این مدل هست در این روش کدهای بیشتری ارسال میشه و مرتب کدها عوض میشه طبق الگوریتمی به اسم ;keelog کد اصلی رمز میشه و در بین کدها مخفی میشه و ارسال میشه برای همین هر بار که کدها را ببینید یک کد جدید میبینید که توسط کارخانه گیرنده ها ساخته میشه و جدیدا ایران گیرنده این مدل را با نام universal وارد بازار کرده که در فرکانس 433 هر 3 مدل ریموت رابه صورت لرن کد میگیره و امکانات جالبی داره .
خوب برای کار شما از همون روش که میکرو و ماژول بزارید کفایت میکنه نیازی به توضیح روش ساخت 3 مورد بیان شده نیست .

eshgh_namordeh
23-04-2010, 04:36
6 صبح شد بگیریم بخوابیم خوش به حالتون الان همتون خوابید :)

ماستن
26-04-2010, 20:46
سلام دوستان من نمیتونم چیزی دانلود کنم؟؟؟؟؟؟
اظطراری: مدار ی مبدلdcبهdcمیخواستم خیلی لازم دارم

eshgh_namordeh
27-04-2010, 19:21
مبدل dc به dc اگه کاربردی میخواهی آی سی اون تویبازار هست میتونی از اونها استفاده کنی اگه واسه پروژه خاصی میخواهی باید یکی از مبذلهای باک بوست ... ببندی ، اما مشخص کنید لطفا ورودی مدار چند ولت و خروجی چند ولت تا چه جریانی میخواهی؟

hamidreza.nayeri
27-04-2010, 20:48
اما مدار شوکر : من این مدار را میزارم مسوولین سایت اگه میدونند درست نیست نمایش ندین
مدار شوگر ولتاژی برابر 10 الی 15 کیلو ولت با جریان اندک هست برای این کار توسط آی سی 555 یک پالس برابر 12 تا 16 کیلو هرتز تولید میکنیم سپس خروجی اون را به یک بافر جریان مثل ترانزیستور پاور یا ماسفت میدیم حالا افزایش ولتاژ را توسط ترانس انجام میدیم میتونید از ترانس hv تلویزیون استفاده کنید اینم نقشه مدار : دقت کنید خازنها 1 نانو 3 کیلو ولت هستند :

توی این فرکانس کم نویز صوتی ایجاد نمیشه؟

eshgh_namordeh
29-04-2010, 17:17
نه ایجاد نمیشه ،با اینکه محدوه شنوائی 0 تا 16 کیلو هست .

atila121
10-05-2010, 11:46
سلام به اساتید بزرگ
یه سوال دارم و درخواست کمک
اصلا نمیدونم که شدنیه یا نه .
- من یه هدفون بیسیم خریدم مدل s-XBS مشکلش اینه که اصلا خوب جواب نمیده و با فاصله بیشتر از 1.5 متر شروع به پارازیت میکنه و ارتباطش قطع میشه
میخواستم ببینم میشه یه جورایی مدار فرستنده رادیوییش را تقویت کرد که مثلا تا 20 یا 30 متر بردش بالاتر بره و نویز و پارازیتش کمتر بشه ؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید...

arsalan vandi
15-05-2010, 19:28
لطفا مدار خاصی خواستید در قسمت مدارهای درخواستی بیان کنید
مدار گیرنده ی ریموت ها ی cod fix با چه مازولی است

eshgh_namordeh
16-05-2010, 03:33
ریموت های کد fix ریموت هایی هستند که دارای اینکودر های PT2260 , PT2262 , PT2264... بوده و دارای پایه های آدرس برای کد گذاری می باشند ، کافیه برای هر آی سی pt یک آی سی دیکدر مخصوص خریداری کنید و دقیقا مشابه انکدر پایه های اون را به مثبت یا منفی متصل کند ، اکثر ریموتهای این مدل فرکانس 315 Mhz هستند کافیه یک ماژول گیرنده ask 315 Mhz خریداری کنید و به آی سی دیکدر وصل کنید ، همین چیز خاصی نداره .

---------- Post added at 04:33 AM ---------- Previous post was at 04:30 AM ----------

به این سایت هم سری بزنید بد نیست

hamed1282
20-05-2010, 12:49
سلام به اساتید بزرگ
یه سوال دارم و درخواست کمک
اصلا نمیدونم که شدنیه یا نه .
- من یه هدفون بیسیم خریدم مدل s-XBS مشکلش اینه که اصلا خوب جواب نمیده و با فاصله بیشتر از 1.5 متر شروع به پارازیت میکنه و ارتباطش قطع میشه
میخواستم ببینم میشه یه جورایی مدار فرستنده رادیوییش را تقویت کرد که مثلا تا 20 یا 30 متر بردش بالاتر بره و نویز و پارازیتش کمتر بشه ؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید...
نباید اینجوری باشه احتمالا شما از موس یا کیبورد بی سیم اسنفاده میکنید یا ارتبط وایرلس تو خونه خودتون یا همسایتون هست
میشه افزایش داد من قدرتیم نمی تونم جوابتو بدم

mohammad.karimmi
07-06-2010, 11:12
میلاد جان مدارات واقعا عالی بود
واقعا خسته نباشی

atila121
08-06-2010, 16:23
نباید اینجوری باشه احتمالا شما از موس یا کیبورد بی سیم اسنفاده میکنید یا ارتبط وایرلس تو خونه خودتون یا همسایتون هست
میشه افزایش داد من قدرتیم نمی تونم جوابتو بدم

سلام و ممنون که جواب دادید
بله من هم اینترنت وایرلس دارم و هم موس و کیبورد وایرلس ... ولی با وجود اینها میخوام بدونم راهی هست که بشه این هدفون را تقویت کنم یا نه . ؟

eshgh_namordeh
10-06-2010, 23:29
یک شانس داری بتونی تقویت کنی ، فرستنده دارای یک آنتن هست که با فرکانش خاص خودش صوت را ارسال میکند ، ماژول تقویت کننده BGY204 توی فرکانس 880 تا 915 مگا هرتز تقویت میکنه که توان خروجیش 3.2 W هست ، اگه فرکانش فرستنده صوت شما توی این رنج باشه میتونی آنتن را به ورودی این آسی سی متصل کنی و به این آی سی تغذیه بدی هر چی تغذیه را بیشتر یا کمتر کنی در محدوده ولتاژ نامیش تقویتش کم و زیاد میشه ، حالا نمیدونم توی بازار در چه فرکانسیش را دارند شاید فرکانسهای دیگه داشته باشه ، باید بدونید وسیله شما توی چه فرکانسیه که معمولا روی دستگاه مینویسه

l3igwig
25-06-2010, 14:49
كسي مدار سنسور دنده عقب ماشين رو داره؟؟؟ برد حداقل 2 متر

heater
28-07-2010, 14:04
نیاز به مدار کنترل دما و رطوبت دارم. میشه کمک کنید؟ ترجیحا با SHT-11 یا SHT-75 ممنون

ebimeebime
22-08-2010, 23:29
برای جابجا کردن اطلاعات میکرو از طریق خط تلفن باید از مبدل های دیجیتال به آنالوگ و برعکس استفاده کرد مثلا اگه بخواهیم ازطریق خط تلفن به میکرو کنترولر فرمان بدیم می تونیم از آی سی MT8870 که به آسانی در بازارهای الکترونیکی یافت میشه استفاده کرد. این تراشه دریافت کننده تن از خط تلفن می باشد یعنی اعدادی که توسط صفحه کلید تلفن وارد این آی سی میشه به معادل باینری (اعداد صفر و یک) در خروجی تبدیل شده و در اختیار میکرو قرار میگیره مثلا اگه کاربر کلید 5 را فشار بده ، خروجی این تراشه بصورت 0101 در می آید

HAKIMEKH
21-10-2010, 10:40
سلام نقشه برد موبایل رامی خوام

lordm
22-11-2010, 22:48
سلام در اين مدار هاNE1يعني چه؟

mortaza2006
09-01-2011, 11:42
سلام دوستان عزیز

من می خوام اگه کسی با proteus بلده کار کنه این سه تا مدار رو برای من درست کنه من هیچی سر در نمی یارم از این نرم افزار و باید به استاد تحویل بدم
چون رشته ما برق نیست و این استاد مدار الکتریکی1 ما گفته این مدارها رو فرقی نمی کنه با چه نرم افزاری کار کنیم فقط این مدار ها رو در این نرم افزار ها اجرا کنید و نتیجه رو برای من بیارید با فایلهاش.

اگه کسی بلده لطفا از ما دریغ نکنید
همه ی دوستان دادن رشته ی برقی ها این نرم افزار رو کشیدن و من کسی رو پیدا نکردم جز شما

این هم مدار ها[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

dilema
17-02-2011, 09:10
سلام دوستان عزیز
من در پروژه ای ک دارم انجام میدم یه سوال مهمی برام پیش اومده ک فکر می کنم شما می تونید بهم کمک کنید.
من یه محلول بی رنگ دارم که بعد از مدت کوتاهی تغییر رنگ ناگهانی به آبی تیره دارم و من می خوام به محض آبی شدن،سنسور این تغییر رنگو بخونه (و جریانی ک تویه یه مدار دیگه دارم رو قطع کنه).چطوری می تونم این کارو انجام بدم؟؟؟
راستش من زیاد از الکترونیک سر در نمیارم و امیدوارم شدنی باشه!
لطفا هرکدوم از دوستان که می تونه سریعتر پاسخ بده!
خیییییلی منووون:)

zamanimasoud
20-03-2011, 03:50
سلام
بچه ها اگه میشه طرز پیچیدن چک صوتی یا ترانس صوتی را برام بگید هم فرمول و هم طرز پیچیدنش

asgary92
10-05-2011, 13:16
باسلام نقشه برق کشی ساختمان میخوهم

مولانا1
26-05-2011, 21:54
کسی ای سی سراغ داره که به تنهایی بتواند کار مدار چشمک زن دو ترانزیستوری را انجام دهد

uzi400
30-06-2011, 05:39

لیست قطعات مدار:

R1 = 3K3, 5%
R2 = 1M, 5%
C1 = .1µF, monocapacitor
C2-C9 = 0.01µF 400 volt polyester capacitors
D1-D8 = 1N4007, 1-kVolt diodes
NE1 = Type NE-2 neon bulb
Q1 = MJE521 NPN power transistor
Q2 = MJE371 PNP power transistor
T1 = 1200 to 8 ohm audio power transformer

ولتاژ خروجی این مدار کاملا قابل تنظیمه به طوری که ولتاژ خروجی از چوک 300 ولته که با عبور از اون خازن ها و دیودها به 2000 ولت میرسه.می تونین اگه ولتاژ زیاد بود کمش کنین و اگه کم بود زیادش کنین.
چکی که در مدار به کار برده شده چه مدل چوکیه؟

:question:چک استفاده شده چه جور چکیه؟ babr.sharghi@gmail.com (چکیه؟babr.sharghi@gmail.com)

pro get
29-05-2012, 00:35
سلام دوست عزیز امپلیفایر با ایسی-LM3886- استریو باساب بافر کیفیت عالی اراینترنت سرچ کن .

fasa2fars
26-10-2012, 20:57
سلام به دوستان عزیز الکترونیک
مداری میخواستم که توسط سنسورهای چشمی یا حساس به حرکت , آژیری را به صدا در بیاورد البته با عبور شیء از مقابل آن و بتوان آن مدار را بعد از فعال شدن توسط کلید مخفی آنرا دوباره آماده کار کرد
دوستانی که میتونن راهنمایی کنن
در ضمن اگر لیست قطعات لازم و خود مدار را بزارید ممنون میشم
با تشکر از شما

mad86
26-10-2012, 21:10
سلام به دوستان عزیز الکترونیک
مداری میخواستم که توسط سنسورهای چشمی یا حساس به حرکت , آژیری را به صدا در بیاورد البته با عبور شیء از مقابل آن و بتوان آن مدار را بعد از فعال شدن توسط کلید مخفی آنرا دوباره آماده کار کرد
دوستانی که میتونن راهنمایی کنن
در ضمن اگر لیست قطعات لازم و خود مدار را بزارید ممنون میشم
با تشکر از شما

ساخت این مدار بستگی به دانشتون داره در طراحی الکترونیک

ساده ترین راه اینه که یک سلول کامل حساس به حرکت که برای دزدگیرها استفاده میشه رو خریداری کنید و خروجی اون یک رله داره وقتی کسی ازش رد میشه تحریک میشه...میتونید سیگنال اونو بدید به یک فلیپ فلاپ و توسط یک مدار فرستنده گیرنده اونو ریست کنید..که این مدار هم امادش هست هم میتونید تو کتاب های اقای بخت اور (معروف به دزدگیر ماشین) اونو بسازید

mad86
26-10-2012, 21:14
سلام دوستان عزیز
من در پروژه ای ک دارم انجام میدم یه سوال مهمی برام پیش اومده ک فکر می کنم شما می تونید بهم کمک کنید.
من یه محلول بی رنگ دارم که بعد از مدت کوتاهی تغییر رنگ ناگهانی به آبی تیره دارم و من می خوام به محض آبی شدن،سنسور این تغییر رنگو بخونه (و جریانی ک تویه یه مدار دیگه دارم رو قطع کنه).چطوری می تونم این کارو انجام بدم؟؟؟
راستش من زیاد از الکترونیک سر در نمیارم و امیدوارم شدنی باشه!
لطفا هرکدوم از دوستان که می تونه سریعتر پاسخ بده!
خیییییلی منووون:)

معمولا فرایندهای شیمایی رو بر اساس PH یا رسانایی مایع یا تغییرات روی اشعه مادون قرمز شناسایی میکنند مثلا FTIR ها و..
بهرحال بله سنسور رنگ هم هست ولی خوب اونایی که من دیدم خیلی خطی و دقیق نبودن شاید بهتره مثلا یک دوربین بزارید و یک جورایی برنامه پردازش تصویر ساده براش نوشت...بهرحال اطلاعات دقیق نیاز داره و همینطور میزان هزینه ک میخواید بکنید و..

fasa2fars
28-10-2012, 10:36
ساخت این مدار بستگی به دانشتون داره در طراحی الکترونیک

ساده ترین راه اینه که یک سلول کامل حساس به حرکت که برای دزدگیرها استفاده میشه رو خریداری کنید و خروجی اون یک رله داره وقتی کسی ازش رد میشه تحریک میشه...میتونید سیگنال اونو بدید به یک فلیپ فلاپ و توسط یک مدار فرستنده گیرنده اونو ریست کنید..که این مدار هم امادش هست هم میتونید تو کتاب های اقای بخت اور (معروف به دزدگیر ماشین) اونو بسازید

سلام دوست عزیز اگر ممکنه نقشه و وسایل مورد نیاز رو بزاری ممنون میشم با تشکر

hossein55
25-12-2012, 00:03
با سلام خدمت آقا سيناي عزيز من از مدار فرستنده اف ام با برد 50 كيلومتر شما خيلي خو شم آمده مي خوام اين فرستنده رو درست کنم اگر لطف کنيد و آن را به ميل من ارسال کنيد متشکر مي شم .
hk12oss55@yahoo.com

mrt2839
27-05-2013, 19:59
آقا مطلب ميزاري ببين دانلود ميشه يا نه بعد تقاضاي نظر و تشكر كن.:grrr::grrr::grrr::grrr::grrr:
1 ساعت ثبت نام كردم آخرش مي گه مطلب مورد نظر ياف نشد.:grrr::grrr::grrr::grrr::grrr:

sodoko
19-07-2013, 11:54
سلام : آدرس ایمیلت رو به تا یک نقشه عملی برات بفرستمkamalybehrooz@gmail.com

خواهش می کنم برا من هم بفرست خیلی احتیاج دارم
g_max1100@yahoo.com
خیلی خیلی مچکرم

darushf1
06-12-2013, 13:53
مدارهای الکترونیکی که پیدا یا طراحی می کنین رو اینجا بذارید تا همه استفاده کنن برای شروع خودم 3 تا مدار با لیست قطعات معرفی میکنم

طریقه ساخت این مدارها به شکلی است که افراد مبتدی هم قادر به ساخت آنها هستند ...

ابتدا فكر كنم كه طريقه ساخت فيبر مدار چاپی را توضيح بدم مفيد تره:
با استفاده از ماژیک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
با استفاده از اسید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
لامینت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
لتراست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اسپری پزتیو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ليست مدارها:
18W Audio Amplifier ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
25 Watt MosFet Audio Amplifier ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Bedside Lamp Timer ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

باتشکر لینک های دانلود را تست کنید

amir89512
26-05-2014, 13:57
سلام میشه لطفا مدار رگولاتور باک بوست رو برام بفرستین

ساوه الکتریک
07-06-2021, 02:43
چشم الکترونیکی برای وقتی که چشم های ما بسته است...

چشم الکترونیکی دستگاهی است دقیق،ظریف و حساس برای کنترل حرکت و جابجایی اشیا یا افراد توسط نور. کافیست دستگاه را در محل مورد نظر نصب کنید و ترتیبی دهید که نور به مقدار لازم به سلول حساس دستگاه بتابد.

به محض آنکه فرد یا شیئی از مقابل دستگاه عبور کند یا جابجا شود، بطوری که تابش نور به سلول حساس کاهش یابد و یا متوقف شود ، دستگاه فورا واکنش نشان میدهد و صدای بوق قوی از بلندگو پخش میشود.این دستگاه با ولتاژ 6 ولت کار میکند و مصرف آن در حالت بی کاری نزدیک به صفر است. بنابراین حتی اگر باتری خشک به آن وصل کنید ، مدتها دوام می آورد. ضمنا یک پتانسیومتر تنظیم حساسیت روی فیبر تعبیه شده است که به کمک آن میتوانید دستگاه را برای استفاده در شرایط نوری مختلف به دقت تنظیم نمایید. دستگاه چشم الکترونیک کاربردهای گوناگونی دارد که از جمله میتوان به کاربرد آن به عنوان دزدگیر در موسسات و منازل و اتومبیل ها اشاره کرد. ضمنا برای کنترل مسیر ها جهت آگاهی از ورود و خروج افراد نیز به کار می رود.

نخستین بخش مدار را یک مولتی ویبراتور مرکب از ترانزیستورهای Tr2 و Tr3 تشکیل میدهد. مقدار خازنهای C1 و C2 طوری انتخاب شده است که سیگنالهای صوتی ثابتی با فرکانس حدود یک کلیو سیکل ایجاد میکند. این سیگنالها در پایه کلکتور ترانزیستور Tr3 قابل دریافت است و اگر یک گوشی کریستالی به پایه مذبور وصل کنید، سیگنالها را به صورت صدای سوت میشنوید.

دومین بخش مدار، یک آمپلیفایر صوتی دو ترانزیستوری مرکب از ترانزیستورهای Tr4 و Tr5 است که به صورت مستقیم به یکدیگر وصل شده اند. ترانزیستور Tr4 که یک ترانزیستور تیپ مثبت PNP است، سیگنالهای صوتی را از طریق خازن C3 دریافت میکند و پس از تقویت سیگنالها، آنها را برای تقویت نهایی ( تقویت قدرت) به ترانزیستور Tr5 میدهد. پایه B ترانزیستور Tr1 از طریق سلول فوتورزیستانس Cds به ولتاژ مثبت وصل شده است و در حالتی که نور به صفحه Cds بتابد، مقاومت آن کاهش یافته ولتاژ مثبت قابل توجهی به پایه B میرسد و ترانزیستور را در حالت خاموشی نگهمیدارد که در این حالت ولتاژ تغذیه مولتی ویبراتور قطع است و کار نمیکند و لذا هیچ صدایی از بلندگو پخش نمیشود.

اما همینکه مانعی بر سر راه تابش نور به Cds ایجاد شود، مقاومت آن افزایش می یابد و ولتاژ مثبت پایه B کاسته شده و در عوض پایه B از طریق پتانسیومتر Pot و مقاومت R1 ولتاژ منفی دریافت میکند که در نتیجه مدار مولتی ویبراتور به کار می افتد و صدای بوق از بلندگو پخش میشود. با تنظیم پتانسیومتر( مقاومت متغییر) میتوان ولتاژ پایه B ترانزیستور Tr1 را برای شرایط نوری مختلف به دقت تنظیم نمود.

برگرفته از :

عالی بود ممنون از توضیحات ارزشمند و مفیدت این تحهیز الکترونیکی که میفرمایید اسمش سنسور کلید هوشمند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هستش که واقعا خیلی خوبه برای راحت تر کردن زندگی خودش این یه روبات میمونه که میتونه حضور ادما و اشیا رو حس کنه و روشنایی قطع و وصل کنه تا از هدر رفتن انرژی برق هم به نحوی جلوگیری کنه و از کلید زنی راحتمون کنه. برای دیدن توضیحات و محصولات متنوع از کلید هوشمند بهتون پیشنهاد میکنم نگاهی به صفحه زیر بندازید شاید که براتون کاربردی و مفید باشه.
موفق باشید

dvb595959
21-12-2021, 20:19
درود
دوستان من میخام یک مبدل ۲۲۰ متناوب به ۱۲ ولت مستقیم اما ۳ آمپر بسازم.
کسی میتونه کمک کنه؟
خروجی ۱۲ ولت اما ۳ آمپر کمتر نباشه.