PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دیالیز یا پیوند کلیهtellboy2000
26-06-2009, 17:34
دیالیز یا پیوند کلیه
از طرف آشنا :
سلام چند ماهی از ازدواجم نگذشته که حالا متوجه
شدیم که همسرم دو کلیه اش کار نمی کند کراتین 8 و اوره 60 آیا راهی برای برگشتن به زندگی عادی برایش است خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید که دارم دچار بیماری روحی و افسردگی می شوم سن همسرم 23 سال است آیا ازدواج باعث آن شده حال باید چکاری انجام دهم ...آیا راهی برای عمر کردن طبیعی او است آیا تا زمانی که شنت او آماده شود احتیاجی به دیالیز است آیا راهی برای کم خونی است آیا بدون دیالیز و در مرحله اول می توان پیوند زد آیا امکان پس زدن پیوند تا چه مدتی هست ایا پیوند از مادرش که 49 سال دارد خوب است ... لطفا" مرا راهنمایی کنید هزینه پیوند چقدر است؟؟؟

shalineh
26-06-2009, 18:33
سلام چند ماهی از ازدواجم نگذشته که حالا متوجه
شدیم که همسرم دو کلیه اش کار نمی کند کراتین 8 و اوره 60
با توجه به مطالب گفته شده ، همسر شما دچار نارسایی حاد کلیه شده است : ARF


آیا راهی برای برگشتن به زندگی عادی برایش است
باید بررسی بشه که چه عاملی باعث این نارسایی شده است. با درمان این عامل، زندگی روند عادی خود را طی خواهد کرد به شرطی که عملکرد کلیه ها تا این لحظه بصورت غیر قابل برگشت نشده باشد.


سن همسرم 23 سال است آیا ازدواج باعث آن شده
اصلا و ابدا. نارسایی حاد کلیه معمولا در اثر یک علت زمینه ای بوجود میاد. مصرف برخی داروها ( بویژه آمینو گلیکوزیدها مثل جنتا و داروهای آنتی سیژر مثل کاربا و برخی آنتی بیوتیکها مثل آمفوتریسین و سایر داروها مثل آسپرین و داروهای روان گردان و مصرف زیاد ویتامین D) - بیماری عفونی کلیه ( مثل گلومرولو نفریتها ) - سپتی سمی - سابقه تزریق خون - تروما - دیابت و ...


آیا راهی برای عمر کردن طبیعی او است آیا تا زمانی که شنت او آماده شود احتیاجی به دیالیز است
در صورت اختلال وسیع در میزان الکترولیتها و مواد سمی، بله، باید تحت دیالیز قرار بگیرند. همسر شما باید سریعا بستری شده و حداقل از نظر آب و الکترولیتها تحت کنترل قرار بگیره.


آیا راهی برای کم خونی است
ترشح هورمون اریترو پوئیتین از کلاف گلومرولی، معمولا در نارسایی کلیه ( مخصوصا در نوع مزمن ) آسیب دیده و باعث آنمی می شود. و این آنمی تنها به تجویز محصولات صناعی این هورمون جواب میده.


آیا بدون دیالیز و در مرحله اول می توان پیوند زد
دوست عزیز ، پیوند کلیه یک پروسه زمانبر است . و همونطوریکه قبلا عرض کردم، در صورت وقوع اورمی ( افزایش BUN و Cr ) بیمار لاجرم باید دیالیز بشه.


آیا امکان پس زدن پیوند تا چه مدتی هست ایا پیوند از مادرش که 49 سال دارد خوب است
پس زدن پیوند ، حتی در شرایط ایده آل هم یک خطر بالقوه است و بیمار باید شدیدا تحت کنترل باشه و داروهای سرگوبگر ایمنی رو دریافت کنه. مخصوصا پیوند کلیه که یک پیوند "های ریسک" از نظر پس زدن است. پیوند از مادر بیمار باید بررسی بشه. صرف مادر بودن دلیلی بر موفقیت امیز بودن پیوند نخواهد بود. سازگاری سیستم HLA در این بین حرف اول و آخر را خواهد زد.


لطفا" مرا راهنمایی کنید هزینه پیوند چقدر است
صرف نظر از هزینه قیمت کلیه، بقیه بستگی به تعرفه مرکز مربوطه دارد. ( هزینه ای بالغ بر حدود 10 میلیون ).

بحث نارسایی کلیه یک بحث طولانی است ( در کتابهای اصول طب داخلی هاریسون و سیسیل یک فصل طولانی برای هر یک از مباحث نارسایی حاد و مزمن کلیه اختصاص داده شده است ).

hv2
26-06-2009, 21:33
توضیحات ایشون کامله
و درسته
اما acute renal failure عمدتا برگشت پذیره با اقدامات کنترل الکترولیت و دادن فرصتی برای ترمیم بر میگرده
حرفای شما عجیبه مگه پیش دکتر نبردیش؟

tellboy2000
17-07-2009, 18:47
يك كليه پيوندي نمي‌تواند سالهاي زيادي باقي بماند. ..
نظر شما در مورد این مطلب چیست؟؟

amir_rahmani
17-07-2009, 18:50
چرا این جا مطرح می کنید...
خب برید دکتر معالج...

tellboy2000
17-07-2009, 18:52
سن و جنس و کلیه سمت چپ و یا راست و یا مدت دیالیز چه رابطه ای با هم در پس زدن پیوند دارند؟؟
بیشترین بقاء پیوند در کشور چند سال بوده ؟؟

tellboy2000
17-07-2009, 18:55
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

tellboy2000
18-07-2009, 21:47
تزريق مغز استخوان به پيوند كليه كمك مي كند
به گفته محققان تزريق سلول هاي مغز استخوان به افرادي كه يك كليه اهدايي دريافت كرده اند باعث مي شود نياز آنها به مصرف داروهايي كه سيستم ايمني را سركوب مي كند كاهش يابد.
به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز دو گروه از محققان در « مجله پزشكي نيوانگلند ژورنال آو مديسن » نوشتند سلول هاي بنيادي در خون و مغز استخوان بدن را فريب مي دهد تا اين پيوندها را تحمل كند.
محققان « بيمارستان عمومي ماساچوست » و « دانشكده پزشكي هاروارد » در بوستون اين فناوري را در يك سري آزمايش بر روي پنج داوطلب كه از بستگانشان كليه دريافت كرده بودند آزمايش كردند.
چهار نفر از اين افراد در نهايت داروهاي ضد پس زدن خود را كنار گذاشتند.
پزشكان از مدت ها پيش در صدد يافتن يك روش دائمي و قابل اعتمادي بودند كه بتوانند با كمك آن بدن را فريب دهند تا عضو پيوندي را مهاجم بيگانه نپندارد.
داروهايي كه در حال حاضر استفاده مي شوند عوارض جانبي شديدي نظير سرطان و آسيب كبدي به همراه دارند.
محققان گفتند مغز استخوان سلول هاي سيستم ايمني بدن را مي سازد و سلول هاي ايمني شخص اهداكننده احتمالا در بدن بيمار پيوندي جاي مي گيرد و به پذيرش كليه كمك كند.
اين روش پيش از اين در شرايط مختلف از جمله بر روي بيماران « ميلوم مالتيپل » آزمايش شده بود.
مطالعه جديد بر روي بيماراني انجام شد كه نارسايي كليه آنها ناشي از مشكلات ديگري بود.
را ـ سلول هاي ايمني كه نقش اساسي T ابتدا مغز استخوان بيماران بطور جزئي تخريب شد و سپس دارويي دريافت كردند كه سلول هاي در پس زدن اعضاي پيوندي دارند ـ نابود مي كند.
بيماران داراي مغز استخواني شدند كه مخلوط موقتي از سلول هاي خودشان و سلول هاي شخص اهداكننده بود.
دو بيمار اول به اين روش بسيار خوب پاسخ دادند. اما مشكلاتي براي بيمار سوم پيش آمد و محققان پس از بروز اين مشكلات داروي از ديگر عناصر سيستم ايمني را نيز از بين مي برد . B ديگري اضافه كردند كه سلول هاي
محققان گفتند تمام اين چهار بيمار كه تحت پيوند كليه موفقيت آميز قرار گرفته بودند دو تا پنج سال ديگر كليه هايشان همچنان به فعاليت خود ادامه مي دهد

tellboy2000
19-07-2009, 19:24
مرحله نهايي نارسايي كليه


فرزانه طالعی فر

در مرحله نهايي نارسايي كليه دو راه بيشتر وجود ندارد، يكي دياليز و ديگري پيوند كليه. در صورتيكه پزشك و بيمار هر دو جهت درمان قطعي بيماري به توافق برسند،پيوند كليه نسبت به دياليز ارجحيت دارد. پيوند را مي توانند از دهنده زنده يا مرده انجام بدهد.
دياليز:
دياليز را مي توان برداشت مواد سمي ازمايعات بدن بوسيله خاصيت انتشار و اسمز از غشاء نيمه تراوا تعريف نمود. اين كار با استفاده از محلول دياليز كه تركيبي مشابه پلاسماي خون طبيعي دارد انجام مي گيرد. درمان با دياليز به دو طريق صورت مي گيرد: دياليز پريتونيال كه در آن از غشاء صفاقي به عنوان نيمه تراوا استفاده مي شود و همودياليز كه از كليه مصنوعي با غشاء نيمه ترواي سنتتيك استفاده مي شود.

دياليز صفاقي:
در دياليز صفاقي كه از صفاق بعنوان يك قشاء نيمه تراوا استفاده مي شود، يك سوند را در داخل صفاق كار مي گذارد سپس مايع دياليز به داخل صفاق فرستاده مي شود و محصولات زائد جابجا مي گردند. دياليز صفاقي نسبت به همودياليز، يك روش كم اثر مي باشد، بطوريكه طول مدت درمان بيشترو معمولا 10 تا 12 ساعت در هر روز يا سه بار در هفته است.

رژيم درماني:
ميزان انرژي مورد نياز 30 كيلو كالري به ازاي هر كيلوگرم از وزن ايده ال بدن مي باشد. ميزان پروتئين مورد نياز 2/1تا 5/1 گرم به ازاي هر كيلو گرم وزن بدن است كه 50 درصد پروتئين بايد از ارزش بيولوژيكي بالايي برخوردار باشد. ميزان سديم 2تا 3 گرم در روز، پتاسيم 2تا3 گرم در روز، فسفر 1 تا 2/1 گرم توصيه مي شود. معمولا مصرف مولتي ويتامين به اين افراد توصيه مي گردد.

همودياليز:
در اين روش خون از ميان غشا، نيمه تراوا در كليه مصنوعي گذشته و محصولات زائد جابجا مي شوند. ابتدا بايد يك فيستول(وصل دو اندام در داخل بدن و ارتباط به خارج) توسط جراح در دست بيمار ايجاد شود. فيستول ارتباطي بين وريد و شريان است. همودياليز سه بار در هفته به مدت 3 تا 6 ساعت انجام مي شود. در اين روش ويتامين هاي محلول در آب معمولا قابل دياليز هستند، بنابر اين مصرف مكمل به آنها توصيه مي شود.رژيم درماني:
انرژي مورد نياز 35 كيلو كالري به ازاي هر كيلو گرم از وزن ايده آل بدن، پروتئين 1 گرم به ازاي هر كيلو گرم از وزن، سديم 2تا 3 گرم در روز، پتاسيم 2تا 3 گرم در روز و فسفر 1 تا 2/1 گرم در روز توصيه مي گردد.

رژيم غذايي در كودكان تحت درمان با همودياليز:
پروتئين مورد نياز كودكان، 2 گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن براي تسريع رشد مي باشد. ميزان سديم بطور متوسط 2000 ميلي گرم در روز، پتاسيم بطور متوسط 2000 ميلي گرم در روز كه البته مقدار آن به ميزان پتاسيم پيش از دياليز بستگي دارد. ميزان فسفر بايستي تا آنجا كه ممكن است كم باشد و شير و فراورده هاي لبني به 120 ميلي ليتر در روز محدود گردد. مايعات مورد نياز اين افراد 20 ميلي ليتر به ازاء هر كيلوگرم وزن بدن و مقدار دفع شده از راه ادرار است. ميزان انرژي مورد نياز 100 تا 150 كيلو كالري به ازاء هر كيلوگرم وزن بدن مي باشد، چرا كه اين كودكان معمولا با عقب افتادگي رشد روبرو هستند.بطور معمول از مكمل و مواد معدني، همراه با اسيد فوليك در اين كودكان استفاده مي شود.
دیالیز و پیوند کلیه

بیشتر افراد دو كلیه دارند كه در طرفین ستون مهره ها در زیر قفسه سینه قرار گرفته است. مردم معمولا" تا زمانی كه زندگی آنها در اثر اختلال كاركرد كلیه دچار اشكال نشده ، توجه چندانی به كلیه ها ی خود نمی كنند. كار اصلی كلیه ها حفظ تعادل شیمیایی بدن است.آنها مواد زائد و مایع اضافی را پالایش می كنند و به صورت ادرار از بدن خارج می سازند.كلیه ها همچنین در كنترل فشار خون و تولید گویچه های سرخ خون نقش دارند.
اصطلاح "بیماری كلیوی" شامل طیف وسیعی از بیماریها از جمله عفونتهای دستگاه ادراری وسنگهای كلیوی است كه كلیه ها را درگیر می سازند. شدیدترین شكل بیماری كلیوی نارسایی مزمن و پایدار كلیه هاست كه گاهی به نام بیماری مرحله پایانی كلیوی (end-stage renal disease ) خوانده می شود. در این حالت كلیه ها آنچنان صدمه دیده اند كه قادر به انجام اعمال حیاتی خود نیستند و مبتلایان برای ادامه حیات یا باید مرتبا" دیالیز شوند یا كلیه پیوندی دریافت كنند.دیابت و فشار خون بالا ، شایعترین علل نارسایی كلیه ها هستند.
علامتهای هشدار دهنده بیماریهای كلیوی:
1- خیز (ادم) در قسمتی از بدن به ویژه اطراف چشمها و پاها.
2- كمردرد و درد پهلوها.
3- احساس سوزش در هنگام ادرار كردن.
4- افزایش دفعات ادرار بخصوص در شب.
5- ادرار خونی یا ادرار تیره ( قهوه ای )
6- هر گونه تغییر در الگوی ادرار كردن مانند افزایش دفعات دفع ادرار
7- احساس عدم رضایت یا خستگی.
اگر هر یك از این علامتها را در خود یا اطرافیان مشاهده كردید ، حتما" با پزشك مشورت كنید.
پیوند كلیه
كاشتن كلیه انسان در بدن فرد دیگر ، از طریق عمل جراحی امكان پذیر است.یك پیوند موفق ، در طول و كیفیت زندگی بیمار مبتلا به نارسایی مزمن كلیه مؤثر است و چنانچه این عمل قبل از رسیدن به مرحله ی بحرانی بیماری انجام شود ، درصد موفقیت ان بیشتر و احتمال مرگ كمتر است.
قابلیت انجام دوباره ی پیوند كلیه
پیوند برای دومین و حتی سومین بار در بیمارانی كه پیوند را به سرعت رد كرده اند ، قابل انجام است ، فقط میزان موفقیت مورد انتظار آن نسبت به بار اول تا حدودی (20-1%) كاهش می یابد.
محل كاشتن كلیه پیوندی
كلیه پیوندی كه اغلب كلیه چپ فرد دهنده است توسط عمل جراحی در بخش پایینی شكم فرد گیرنده ، به طریقی كه حالب كلیه ی پیوندی به مثانه بیمار اتصال یابد قرار داده می شود.
منابع تهیه كلیه پیوندی
كلیه مورد نیاز برای پیوند یا از داوطلبان زنده كه اغلب بستگان درجه یك فرد نیازمند به كلیه هستند گرفته می شود یا از جسد افرادی كه در اثر حوادث گوناگون جان باخته اند و قبلا" برای اهدای یك یا چند عضو بدن خود پس از مرگ اعلام آمادگی كرده اند ، تهیه می گردد.
در هر حال ، فردی كه كلیه از وی گرفته می شود باید عاری از عفونت پیشرفته عمومی دربدن ، سرطان (به جز سرطان دستگاه عصبی مركزی ) ، آلودگی به ویروس هپاتیت B و ایدز باشد و نیز ناهنجاری شدید عروق كلیوی نداشته باشد.
موفقیت پیوند در مواردی كه كلیه پیوندی از بستگان در یك بیمار كه با وی سازگاری خونی و بافتی داشته باشند ، تهیه شود ، بیش از مواردی است كه كلیه از جسد تهیه گردد.
در مواردی كه كلیه از بدن فرد زنده گرفته می شود ، كار كرد كلیه پیوند شده در بدن فرد گیرنده به سرعت آغاز می گردد.

tellboy2000
19-07-2009, 23:24
كلیه مشكلات برای بیماران كلیوی
آخرین بررسی های انجام شده در كشور نشان می دهد كه در حال حاضر ۱۵ هزار بیمار دیالیزی وجود دارد كه برای ادامه زندگی هفته ای ۳ بار دیالیز می شوند و سالانه ۱۷ درصد به این گروه از بیماران افزوده می شود.
نرخ مرگ و میر سالانه بیماران دیالیزی در كشورهای پیشرفته بالای ۲۰ درصد است در حالی كه این رقم در ایران كمتر از ۱۶ درصد است كه دلیل اصلی آن، بالا بودن سن گیرندگان دیالیز است.
در كشور ما بقای ۳ ساله پیوند كلیه ۸۵ درصد است و بقای یك ساله پیوند ۹۲ درصد است. این در حالی است كه در ایران رقم پیوند كلیه ۲۴ مورد به ازای هر یك میلیون نفر است كه این رقم در كشورهای در حال توسعه ۱ تا ۵ مورد و در كشورهای پیشرفته ۲۰ تا ۴۰ مورد است و علت اصلی بالا بودن آمار ایران در زمینه پیوند كلیه، مجاز بودن پیوند از فرد زنده است كه ۸۰ درصد را شامل می شود، در حالی كه در كشورهای دیگر جایز نیست.
كارشناسان بهداشتی كشور معتقدند: بروز بیماریهای كلیوی در كشور رو به افزایش است و پیش بینی می شود تا پایان سال ۹۱ تعداد مبتلایان به بیماریهای مزمن كلیه دو برابر شود و این در حالی است كه دستگاه های دیالیز موجود فرسوده شده است و نیاز به دستگاه های جدید و جایگزین افزایش می یابد.
فرا رسیدن هفته حمایت از بیماران كلیوی ما را بر آن داشت تا در گفتگویی با دست اندركاران و مسؤولان كه در پی می آید، به بررسی معضلات و مشكلات بیماران كلیوی در كشور بپردازیم.
● مشكلات روزافزون دیالیزیها
«مصطفی قاسمی» رئیس انجمن حمایت از بیماران كلیوی در مورد مشكلات بیماران كلیوی می گوید: كیفیت انجام دیالیز در ایران استاندارد نیست و وزارت بهداشت به منظور ارتقای كیفیت دیالیز به جایگزین كردن بی كربنات به جای استات در فرآیند دیالیز اقدام كرده است كه متأسفانه از حدود سه ماه گذشته بی كربنات وارد كشور نشده و دوباره در فرآیند دیالیز از «استات» استفاده می شود، وقفه های این چنینی در درمان بیماران نه تنها بهبودی به دنبال ندارد، بلكه زیانهایی را در پی خواهد داشت.
او با اشاره به كمبود دستگاه های دیالیز در كشور می افزاید: در حال حاضر علاوه بر آنكه جایگزینی برای دستگاه های فرسوده وجود ندارد، بلكه با توجه به رشد ۱۲ تا ۱۵ درصدی بیماران دیالیزی، به منظور راه اندازی بخشهای جدید به دستگاه های جدید نیاز است و بیماران به خاطر كمبود دستگاه دیالیز ناگزیرند به مراكز استان یا شهرهای همجوار خود مراجعه كنند.
او یادآوری می كند: اكنون به دلیل كمبود دستگاه و امكانات، برخی از بیماران كه باید سه بار در هفته دیالیز شوند، یك یا دو بار دیالیز می شوند و اگر كمبود دستگاه ها و مراكز دیالیز مورد توجه قرار نگیرد، با توجه به رشد جمعیت بیماران دیالیزی، طی چند سال آینده با بن بست روبرو می شویم.
در این زمینه سال گذشته حدود ۲۰۰ دستگاه دیالیز وارد شد كه در مقابل نیاز بیماران بسیار ناچیز بوده و در حال حاضر نیز حداقل ۵۰۰ دستگاه دیالیز دیگر نیاز است و از طرف دیگر بازنگری در تعرفه های دیالیز نیز ضروری است.
قاسمی می گوید: در گذشته دستگاه های دیالیز پس از ورود به صورت رایگان در اختیار مراكز درمانی قرار می گرفت و این در حالی است كه اكنون هر دستگاه ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان به فروش می رسد. در حال حاضر هم حتی امكان خرید دستگاه از طرف خیرین هم نیست زیرا دستگاهی وارد نشده و در این زمینه موجودی انبار هلال احمر به عنوان یكی از واردكنندگان دستگاه دیالیز صفر است.
او در مورد صافی های مورد استفاده در دیالیز هم می افزاید: صافی های دیالیز با توجه به وزن و وضعیت جسمانی افراد در نظر گرفته می شود و اكنون در استفاده از صافی ها نیازسنجی نمی شود و به این ترتیب ممكن است دیالیز كامل انجام نشده و سبب شود كه توانایی های فرد بتدریج كاهش یابد.
چند ماه گذشته وزارت بهداشت تصمیمی گرفت مبنی بر اینكه بیمارستانهای خصوصی خود صافی دیالیز را خریداری و مبلغ هزینه شده را از بیمه دریافت كنند. برخی بیمارستانها هم به دلیل متحمل شدن هزینه های سنگین، خرید این وسیله را به بیماران واگذار كردند و در پی این تصمیمات، بیمارانی كه توانایی خرید صافی دیالیز را نداشتند از چند نوبت دیالیز محروم شدند.
او می گوید: در حال حاضر بیماران دیالیزی علاوه بر مشكلات دارویی از نبود صافی دیالیز هم رنج می برند و این موضوع استرس فراوانی را به آنان وارد می كند و بر شدت بیماری شان می افزاید.
● تنها ۶۰ درصد بیماران كامل دیالیز می شوند
عقیقی سرپرست مركز دیالیز و بیماری های خاص نیز در مصاحبه با «آنا» اظهار داشته است؛ تنها ۶۰ درصد بیماران كلیوی هفته ای ۳ بار دیالیز می شوند و ۴۰ درصد آنان نمی توانند به طور كامل دیالیز شوند.
متأسفانه در ایران این بیماری در حال گسترش است، به صورتی كه براساس آمار به دست آمده در سال ۸۰ جمعیت مبتلا به «ESRD» حدود ۱۶ هزار نفر بوده است كه این تعداد در سال ۸۶ به ۳۲ هزار نفر افزایش یافته است.
او در مورد چگونگی شاخص نسبت تعداد بیماران به دستگاههای دیالیز افزوده است: در سالهای گذشته در این مورد با افت و خیزهایی مواجه بوده ایم كه در پایان برنامه چهارم توسعه در سال ۸۸ باید نسبت بهره تعداد بیماران از دستگاه های دیالیز را به حد اعتدال برسانیم.
او تأكید كرد: با توجه به تعداد بیماران دیالیزی در سال ۹۱ حدود ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه دیالیز در كشور نیاز است و اینجاست كه باید به ضرورت پیشگیری از بیماری توجه شود.
● داروهای بیماران پیوندی و مشكل یارانه
رئیس انجمن حمایت از بیماران كلیوی یكی از مشكلات عمده بیماران پیوندی را عدم دسترسی به دارو و پرداخت هزینه های آن می داند و می گوید: در حال حاضر تغییر و تحولات انجام شده در زمینه دارو و استفاده از داروهای ایرانی در پیوند، مشكلاتی را برای برخی از بیماران به همراه داشته است. تعدادی از بیماران پیوندی به داروی ایرانی پاسخ مثبت نمی دهند و بنابر نظر پزشكان ناگزیر باید از داروی خارجی استفاده كنند. از طرفی براساس مصوبه وزارت بهداشت، یارانه به این داروها تعلق نمی گیرد و هر بیمار پیوندی ماهانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان برای تأمین داروهای موردنیاز خود هزینه می كند.
وی یادآوری می كند: حتی روی بروشورهای بهترین داروهای خارجی ذكر می شود كه ممكن است این دارو در برخی افراد عوارضی را به دنبال داشته باشد، بنابراین لازم است جایگزین مناسبی برای این افراد در نظر گرفته شود تا آنان نیز با كارشناسی های انجام شده توسط وزارت بهداشت و بیمه ها، بتوانند تحت نظر تأمین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی از فرانشیزهای مربوطه استفاده كنند.
او تأكید می كند: در حال حاضر اگر بیماری به نوعی دارو حساسیت داشته باشد، جایگزینی برای آن وجود ندارد.
وی با اشاره به این مطلب كه داروهای اساسی بیماران پیوندی ساندیمون و سل سپت است می افزاید: داروی جایگزین ساندیمون در كشور موجود است اما برای سل سپت هیچ نوع جایگزین داخلی و خارجی وجود ندارد، بنابراین برخی بیماران كه واكنش مثبت نسبت به سل سپت نشان نمی دهند، هیچ حق انتخاب دیگری ندارند و بعضی از این افراد كه توانایی مالی دارند، با هزینه نزدیك به ۴۰۰ هزار تومان اقدام به وارد كردن داروی جایگزین از كشورهای همسایه می كنند.
● نشانه های بیماری كلیوی
بیماری كلیوی معمولاً بی سر و صدا پیشرفت می كند و پیش از ایجاد هرگونه شكایت موجب تخریب قسمت عمده ای از فعالیت و عملكرد كلیه می شود. بنابراین افراد در معرض خطر پیشرفت بیماری كلیوی باید به صورت مرتب مورد ارزیابی قرار گیرند.
این افراد كسانی هستند كه مبتلا به بیماری قند، پرفشاری خون ، بیماری عروقی و وابستگان نزدیك افراد مبتلا به بیماریهای ارثی كلیه هستند، گاهی اوقات افراد با بیماری شدید كلیوی نیز بدون علامت هستند.
بعضی از علایم نشانگر بیماری كلیوی عبارت اند از: خستگی، پرفشاری خون، ورم چشمها، دست یا پا، دفع ادرار خونی تیره یا چای رنگ، شب ادراری، كاهش اشتها، خارش سراسری پایدار.

tellboy2000
20-07-2009, 00:24
الفبای زندگی من ....

...به من گوش بسپار ...روایت امروز ، لحظه هایی است از زندگی........لحظه هایی از امروز و دیروزصدای خنده های شاد ندا گاهی آنچنان در گوشم زنگ می زند که هراسان و با بُغض از جا برمی خیزم ، پدرم می گوید سعی کن کمتر به گذشته فکر کنی ...اما چگونه؟!!! من چگونه می توانم .... پدرم هم دروغ می گوید !! چیزی را از من می خواهد که خود نتوانسته انجام دهد ؛ نشان به آن نشان که بارها سر زده او را با دیدگان پراشک بر بالین ندا دیده ام ....نه نمی شود ! خاطرات گذشته در جَنین حافظه محفوظ است ...هرگز...هرگز محو نخواهد شد . ندا نیمی از خود من بود و اینک نیمی از من در کنار ندا خفته و این منی که اینک هستم یلدایی با شبهایی تاریکتر و بس طولانی تر و پُر اضطرابتر از شبهای یلدا !!!..... تقصیر از من و تو نبود ، تقصیر از روزگار بود که چنین کرد ، تقصیر از شبهای ظالم و سیاه بود که روشنایی ها را از ما گرفت . من تو را لعنت کنم زمین ...من تو را لعنت کنم فلک ...باز به نا کجا آباد خواهم رسید زیرا که شما خود لعنت شده روزگار هستید ...پس تو را لعنت خواهم کرد روزگار! و شکایتت را نزد خدا خواهم کرد و خوب می دانی که شکایتم نزد خدا بی پاسخ نخواهد ماند که تو خود نیز لعنت شده ی خدا هستی !!!!!! و من اینک اینجا با روزها و شبهایی خالی و سرد به خدا دخیل بسته ام و تنها دلخوشیم خاطرات تلخ و شیرین گذشته است ....صدای محزون آهنگ مورد علاقه من و ندا به گوشم می رسد ...ای شکسته ....تو شکستی ....مویه کردی ، غصه خوردی ...از ته دل گریه کردی

دو سال پیش بود که ندا دچار نا رسائی کلیه شد ، دکتر همان روز نخست با دیدن جواب آزمایشها هیچ پاسخ امیدوار کننده ای که حاوی بهبود ندا با مصرف دارو باشد به ما نداد در عوض گفت که با دارو از کار افتادن کامل کلیه ها را فقط می توان یه مدت به تآخیر انداخت و بعد از آن مدتی دیالیز و در نهایت پیوند کلیه !.....چه تلخ بود شنیدن این حقیقت ...چه سخت بود دیدن اشک بی گناه و معصوم ندا ...حق داشت گریه کند ...جوان بود ...زیبا بود ...آرزوهای دور و دراز و قشنگ داشت ....معصوم بود پاک بود .........سزاوار نبود این درد برای او ....سزاوار نبود !...من اینرا وقتی تنها شدم به فریاد به خدایم گفتم اما مادرم بود که در آغوشم گرفت و با گریه از من خواست که توکل به خدا داشته باشیم ، او بود که گفت هرگز مقابل دیدگان ندا اشک نریزیم و در برابر او نقاب خنده بر چهره بزنیم و نگذاریم هرگز بابت بیماریش غصه بخورد ...مادرم ! این اسطوره صبر و بردباری .....و من کردم آنچه را که مادرم گفت ...با ندا بودم هر لحظه ...با خنده هایش خندیدم و با اشکهایش بُغض کردم لیک آنرا فرو داده و به دلداریش پرداختم...شبها فقط ما هر دو بودیم که تا نیمه های شب گاهی به سقف اتاق خیره می شدیم و گاهی درد دلهای شبانه و گاه صدای ریز خنده هامون که مامان و بابا رو بی خواب و اونا رو به اتاق ما می کشوند تا گوشزدمان کنند ...یواشتر !!!!!!!!....و فقط ما هر دو بودیم که با شیطنت خود را به خواب می زدیم .....چه روزایی داشتیم !!!....هر ماه به دکتر رفتن ...هر ماه در خیابانهای شیراز قدم زدن ...سرمای زمستانها ،گرمای تابستانها ...زیر برفها و بارانها ...میان جاده ها ...خنده ها و غصه ها....همه و همه ....چگونه از یاد ببرم؟!! گاه که موقعیت رفتنم با ندا به شیراز جور نمی شد تا رفتن و بازگشتن آنها در آن چند روزه هزاران بار می مردم و زنده می شدم ...از لحظه حرکت گوشی در دست من بود و هر بار جواب می شندیم که «مشترک مورد نظر در دسترس نمی باشد» تا آن لحظه که عاقبت صدای آرام و قشنگ ندا به گوشم برسه و اطمینان بده که به سلامت رسیده اند .....چه لحظاتی بود!...دو سال همچو برق و باد با خنده ها شادی ها ، اشکها و غصه ها گذشت تا ندای خوب من به مرحله دیالیز رسید...آخر خط و پایان هر چه امید که تا آنزمان برای شفا و بهبود ندا و نرسیدن او به مرحله دیالیز و پیوند کلیه داشتیم....اما باز مادرم ....آن مهربان با دلی پر غصه اما صبور بود که گفت همه اینها امتحان الهیه ، منبه خدا توکل کردم ...و اما روز نخست دیالیز شدن ندا ...چگونه از یاد ببرم با بدرقه اشک مادرم راهی شدیم ، یک به یکبا پرسنل بخش دیالیز آشنا شدیم اول از همه آقای احمدی بود که دستش را برای باب آشنایی به طرفمان دراز کرد و من و ندا رو دچار تردید نمود او وقتی که تردید و مکث ما رو دید با همان حالت شوخ خود دستش را عقب کشد و گفت: احمدی هستم !!و من قبل از آنکه او خود را معرفی کند روی جیب روپوش او خوانده بود«محمد احمدی- کارشناس پرستاری» مردی مهربان که پدر و مادرش شمال و خود به تنهایی اینجا زندگی میکرد ....و به زودی او نیز چون من مونسی شد برای ندا تا با حرفهای امیدوار کننده اش غصه ها را از ندا دور کند و به او بفهماند که بیماریش چندان سخت نیست و با پیوند کلیه او نیز به زندگی سالم با ز می گردد ....آقای احمدی ندا را با همسن و سالهای خودش که بیماری مشابه ندا داشتند آشنا کرد و ندا عاقبت دیگر مریضی خود را پذیرفته و دیگر غصه دار نبود ....اصلآ هر کسی که او را می دید باور نمی کرد بیمار باشد! هر هفته دو بار دیالیز شدن ندا به مدت سه ساعت ....سه ساعت کنار تخت او نشستن و با او از هر دری سخن گفتن و گاه حضور احمدی و شوخی ها و سر به سر گذاشتنهای او و خندانیدن ما.....همه روزگاری شده بود که ما داشتیم ....وقتی دیالیز تمام می شد و به خونه بر می گشتیم به محض خروج از بخش می دیدم که ندا هوای تازه بیرون را نفس می کشد و چگونه پر از حس بودن می شود ! یکماه از آن لحظات گذشته بود ...همه ما برای پیوند کلیه ندا عجله داشتیم اما دکتر گفته بود حد اقل باید تا چهار ماه ندا دیالیز بشه تا بدن او آمادگی پیوند رو پیدا کنه ...اما قرار بود بعد از عید برای آزمایشات مقدماتی راهی شیراز واسه همیشه شویم .....اما افسوس که .....بهار آمد و عید شد ....چند روز قبل از آن به ما گفته بودن ششم عید بخش دیالیز تعطیل است و چون یه نوبت از دیالیز ندا همون ششم عید می افتاد پرسنل بخش اعلام کردند که روز بعد یعنی هفتم برای دیالیز برویم.....هفتم عید هم ما طبق روال همیشه رآس ساعت همان 5 بعد از ظهر راهی بخش دیالیز شدیم اما در آن را بسته دیدیم ...پدرم به در کوبید و یکی از پرسنل آقای اوجی در را گشود و وقتی با حیرت ما مواجه شد گفت ما ساعت 12 ظهر منتظر ندا بودیم ...ندا گفت اما شما نگفته بودید ساعت 12 بیام ،شماره منزل که داشتید زنگ می زدید ...آقای اوجی جوابی نداد اما چون بخش دیگر تعطیل کرده بودن ندا رو دیالیز نکرد حتی با خنده گفت الان که حالت خوبه...برو اگه حالت بد شد بیا اورژانسی دیا لیزت می کنیم .....او بی جا میگفت او باید ندا رو دیالیز می کرد اصلآ وظیفه داشتند ...مسئولیت داشتند در قبال مریضشون ...آنها مریض خاص بودند اما زبان همه قفل بود ...اگر ندا .......وای که اگر ندا فقط دو ساعت هم دیالیز شده بود آن اتفاق شوم نمی افتاد.....ما به خانه بازگشتیم و چه شب خوبی بود آن شب ....چگونه از یاد ببرم من؟!!!!!!....ندا چقدر گفت و خندید ...نمی دانستیم هیچکدوم نمی دانستیم فردا چه سر نوشتی در انتظارشه ....و صبح فردا بود که ندا بعد از بیدار شدن از خواب چند بار نفس عمیق کشید ...پرسیدم ندا حالت خوبه؟ و او در حالیکه می رفت تا دست و صورتش را بشوید به آرامی گفت یه کم نفسم می گیره.....دلشوره دیروز باز به سراغم آمد با عجله به اتاق بابا رفتم و اونو صدا زدم ...تا به ندا رسیدیم او سرگرم خشک کردن صورتش بود که ناگهان به دیوار تکیه داد و باز نفس عمیق کشید ...اما به سختی......بابا که حسابی هول شده بود گفت عجله کن لباس بپوش تا بریم بیمارستان اما ندا دست بابا رو گرفت و با ناله گفت : بابا نمی تونم نفس بکشم.......خدا من چطور اون لحظات رو فراموش کنم چطور آخرین حرف ندا رو که آنطور با ناله سخن گفت فراموش کنم ...این آخرین حرفش هنوز تویه گوشم زنگ می زنه...توان پاهای ندای من فقط تا راهرو خانه مان بود و همانجا بود که زانوهایش سست و نقش بر زمین شد ...جیغ کشیدم و کنارش زانو زدم...من چگونه چهره زیبای او را که برای نفس کشیدن سعی می کرد از یاد ببرم......چگونه از یاد ببرم که دکتر در بیمارستان به محض گوشی گذاشتن روی قلب او سر تکان داد و گفت متآسفم!!!! مگر خدا آن لحظه نظاره گر نبود....چگونه باور کنم ندای خوب من با شوک به دنیا بازگشت....45 روز در ای سی یو و اینک همچنان خفته در خانه ...ندا به علت ایست قلبی و تنفسی آنهم به علت دیالیز نشدن و بالا رفتن سم خون دچار آسیب مغزی شد و اینک اوست که در کما زندگی نباتی در پیش گرفته .....باز هم هفته ای دو بار به بخش دیلیز میره اما خفته در تخت...هنوز هم آقای احمدی کنار تخت او می ایستد اما دیگر چون ما خنده بر لب نمی نشاند تنها با نگاهی خیس اشک به ندا و چشمان اشکبار ما نگاه می کند ...و من ....لعنت می کنم روزگار و آنکسی که بی رحمانه عزیز ما را برای چند ساعت زودتر رسیدن خودش به خانه از زیبائیهای دنیا محروم کرد ...دیگر پرسنل بخش دیالیز می گویند آقای اوجی دچار عذاب وجدان شده و مدتی در مرخصی به سر می برد !!!!!!! شاید....شاید با ندیدن حال و روز زار ما و ندا آندکی راحت باشد اما نزد خدا چه می خواهد بکند ...آیا پاسخگوی کم لطفی که در حق ندای من کرد نیز پیش درگاه الهی خواهد بود ....ما بگذریم؛آیا خدا نیز خواهد گذشت از سر تقصیرات او ...نه هرگز ......و اینک من هستم با دنیای غصه هام و ندای خفته ام و باز آهنگ مورد علاقه مان که هنوزم در کنار بالین او می نشینم و گوش می دهم و به یاد روزهای از دست رفته اشک می ریزم ....تا بداند هنوزم در کنارش هستم و باقی خواهم ماند ....زیرا که ندا نیمی از خود من بود و هست ... ای شکسته...تو شکستی...مویه کردی ، غصه خوردی ، از ته دل گریه کردیمن باهاتم ...خاک پاتممثل ماتم تو صداتم...من رفیق گریه هاتم... عشق در توست... شور در توستبی تو من جایی ندارمبی تو فردایی ندارم... من باهاتممثل بارون تو چِشاتم مثل غصه تو صداتم........چون پرنده در هواتم

tellboy2000
20-07-2009, 00:33
به نظر شما دیالیز هفته ای دوبار کفایت یک بیمار دیالیزی می کند ویا هفته ای 3بار بهتر است؟؟؟
آیا از فشار خون بالا می توان نتیجه گرفت که بیمار به دفعات دیالیز بیشتر احتیاج دارد؟؟؟

tellboy2000
20-07-2009, 00:36
علل نارسايي كليه
كليه ها هم مانند قلب , مغز و كبد از اعضاي حياتي بدن انسان به شمار مي روند و از دست دادن آنها زندگي فرد را تهديد مي كند البته خوشبختانه كليه عضو عجيبي است به اين علت كه تا 90 درصد عملكرد آن به خطر نيفتد و آسيب نبيند , كار خود را به طور كامل انجام مي دهد ضمن اينكه انسان با يك كليه هم زندگي مي كند اما اگر آسيب كليوي از اين اندازه بيشتر باشد , كليه مصنوعي يا همان دياليز بايد براي ادامه حيات به كمك شخص بيمار بيايد.
از طرف ديگر بر خلاف تصور كليه هاي انسان همواره در معرض ابتلا به بيماريهاي گوناگون و عوارض آنها قرار دارند از جمله اين بيماريها مي توان به عفونتهاي ادراري , فشارخون بالا , ديابت و استفاده بي رويه و نابجا از داروها به ويژه آنتي بيوتيكها اشاره كرد بنابراين با درمان مشكلات ياد شده , پرهيز از مصرف خودسرانه دارو و همچنين آزمايش سالانه ادرار و خون مي توان از عملكرد سالم و مناسب كليه ها مطمئن شد.


اثرات دياليز بر زندگي بيمار
نارسايي كليه پايان زندگي نيست دياليز يا كليه مصنوعي شرايط طبيعي و قدرت بدني و فعاليت را به شخص بيمار باز مي گرداند البته بيماران مبتلا به نارسايي كليه بايد ضمن پيروي از رژيم ويژه غذايي , داروهاي مخصوصي نيز دريافت كنند يك دياليز خوب و موثر مستلزم رعايت هم اين نكات است بيماران نيازمند دياليز اغلب هفته اي دوبار و بعضي هفته اي سه بار هر بار به مدت چهار تا پنج ساعت دياليز مي شوند تا سموم و مواد زايدي كه كليه ها ديگر توانايي و امكان دفع آن را ندارند از بدنشان خارج شود اما اين برنامه هفتگي را مي توان به نحوي تنظيم كرد كه حتي بيمار در بين موارد دياليز به سفر برود يا برنامه اي تفريحي داشته باشد دياليز اگر خوب و موثر انجام شود و از بيمار حمايت شود ديگر دچار مشكلات اعصاب و روان نخواهد شد او به حمايت اعضاي خانواده و حتي مراجعه مرتب به پزشك خود نياز دارد.
دياليز مناسب از كاهش ميل جنسي كه در بين مبتلايان به نارسايي كليه شيوع دارد , مي كاهد و بسياري از آنان با كمك درمان حمايتي حتي مي توانند زندگي زناشويي خوشايندي داشته باشند و صاحب فرزند شوند.
در حال حاضر دياليز در بيمارستانهاي دولتي , خصوصي و بيمارستانهاي دانشگاهي و همچنين مركز شفا وابسته به انجمن حمايت از بيماران كليوي انجام مي شود و به تازگي دياليز صفاقي نيز كه در منزل توسط بيمار انجام پذير است براي آن دسته از بيماراني كه شرايط بدني شان مساعد دياليز صفاقي باشد , انجام پذير شده است .
در حال حاضر در اغلب استانها و شهرهاي كشور مراكزي براي دياليز وجود دارد.

tellboy2000
20-07-2009, 14:33
کليه ها مسئول ----- کردن و در واقع تصفيه کردم مواد زائد از خون هستند. دياليز عملياتي است که جايگزيني براي بسياري از وظائف و مسئوليت هاي طبيعي کليه ها مي باشد. کليه ها دو عضوي هستند که در هر دو طرف پشت حفره شکم قرار گرفته اند. دياليز به افراد اين امکان را مي دهد، با اينکه ديگر کليه هايشان به خوبي کار نمي کند، بتوانند زندگي خوب و مفيدي را بگذرانند.

دياليز با انجام عملکردهاي کليه هاي از کار افتاده، به بدن کمک مي کند. کليه ها نقش هاي مختلفي در بدن دارند. يکي از وظائف مهم و اصلي کليه ها، تنظيم توازن آب بدن است. آنها اينکار را با تنظيم مقدار ادرار که به طور روزانه از بدن خارج مي شود، انجام مي دهند. در روزهاي گرم، بدن بيشتر عرق مي کند. درنتيجه، آب کمتري بايد از کليه ها دفع شود. در روزهاي سرد نيز که بدن کمتر عرق مي کند، براي حفظ توازن مناسب در بدن، خروج ادرار بايد بيشتر باشد. اين وظيفه کليه هاست که کار تنظيم مايعات بدن را توسط خروج ادرار انجام دهند.

يکي ديگر از وظائف اصلي کليه ها خارج کردن مواد زائدي است که بدن در طول روز توليد مي کند. در عملکردهاي مختلف بدن، سلول ها انرژي مصرف مي کنند. عملکرد سلول ها مواد زائدي توليد مي کند که بايد از بدن بيرون روند. وقتي اين مواد زائد به اندازه کافي از بدن دفع نشوند، در بدن جمع مي شوند. بالا رفتن ميزان اين مواد زائد در بدن، آزوتميا نام دارد که با آزمايش خون سنجيده مي شود. وقتي مواد زائد در بدن جمع مي شوند، حال بدي در بدن ايجاد مي شود که اورمي يا اوره خوني ناميده ميشود.

چه زمان بيماران به دياليز نياز پيدا مي کنند؟

بيماران معمولاً زمانيکه مواد زائد بدنشان آنقدر زياد مي شود که به خاطر آن ناراحتي در بدنشان ايجاد ميگردد، نياز به انجام دياليز پيدا مي کنند. سطح مواد زائد معمولاً کم کم در بدن افزايش مي يابد. پزشکان مواد شيميايي مختلفي را در خون اندازه گيري مي کنند تا ببينند چه زمان دياليز براي بيمار لازم مي شود. دو مورد از مهمترين مواد شيميايي موجود در خون که براي اين مورد اندازه گيري مي شوند، کراتينين و نيتروژن اوره خون است. وقتي مقدار اين دو ماده در خون بالا مي رود، نشاندهنده اين است که توانايي کليه ها براي تصفيه بدن از مواد زائد پايين آمده است.

پزشکان براي سنجش سطح عملکرد و فعاليت کليه ها از آزمايش ادرار، تصفيه کراتينين، استفاده مي کنند. بيمار ادرار را در ظرفي مخصوص براي يک روز کامل نگهداري مي کند. مواد زائد موجود در ادرار و خون با اندازه گيري مقدار کراتينين، سنجيده مي شوند. با مقايسه سطح اين ماده در خون و ادرار، پزشک تشخيص مي دد که کليه ها کار مي کنند يا خير. نتيجه اين عمل تصفيه کراتينين ناميده مي شود. معمولاً وقتي آزمايش تصفيه کراتينين تا cc/minute 12-10 پايين مي آيد، بيمار به دياليز نياز دارد.

پزشک از شاخص هاي ديگري نيز براي تعيين وضعيت بيمار استفاده مي کند تا درمورد نياز او به دياليز تصميم بگيرد. اگر بيمار ناتواني عمده اي در استخراج مواد زائد از بدن داشته باشد، يا اگر دچار بيماري هاي قلبي، ريه، معده و زا اين قبيل بود، يا با حس چشايي يا جس در پاهاي خود مشکل داشت، باوجديکه ممکن است تصفيه کراتينين تا آن ميزان که گفته شد پايين نيامده باشد، باز دياليز توصيه مي شود.

انواع دياليز

دياليز دو نوع اصلي دارد: "همو دياليز" و "دياليز پريتونيل". در همودياليز براي خارج کردن مواد زائد و آب اضافي از بدن از يک نوع ----- خاص استفاده مي کنند. در دياليز پريتونيل از مايعي که با يک لوله پلاستيکي در حفره شکم بيمار قرار داده مي شود، مواد زائد و آب اضافي از بدن خارج مي شود.

در همودياليز، خون بدن بيمار از يک ----- در دستگاه دياليز که غشاي دياليز ناميده مي شود عبور مي کند. در اين عمليات، يک لوله پلاستيکي خاص بين يک سرخرگ و سياهرگ در دست يا پا قرار داده مي شود. گاهي اوقات، يک ارتباط مستقيم بين سرخرگ و سياهرگ در دست برقرار مي شود. اين عمليات Cimino Fistula ناميده مي شود. سوزن ها بين اين پيوند قرار داده شده و خون زا طريق دستگاه ----- به داخل دستگاه دياليز و دوباره به داخل بدن بيمار رانده مي شود. در دستگاه دياليز، محلولي در آن طرف ----- مواد زائد را از بدن بيمار دريافت مي کند.

در دياليز پريتونيل از بافت هاي داخل شکم خود بيمار بعنوان ----- استفاده مي شود. روده ها داخل حفره شکم، در فضاي بين ديواره شکم و مهره هاي پشت قرار دارند. يک لوله پلاستيکي که بول دياليز ناميده مي شود، از طريق ديواره شکم، داخل حفره شکم قرار داده مي شود. سپس يک مايع خاص را وارد حفره شکم کرده که روده ها را شستشو مي دهد. ديواره روده بعنوان يک ----- بين اين مايع و جريان خون عمل مي کنند. با استفاده از انواع مختلف محلول ها، مواد زائد و آب اضافي را مي توان با اين عمليات از بدن بيمار خارج کرد.

بيمار طي دياليز چه مي کند؟

همودياليز: درمان همودياليز در واحد همودياليز صورت مي گيرد. واحد همودياليز يک ساختمان خاص است که با دستگاه هايي تجهيز شده است که درمان دياليز را انجام مي دهند. اين واحد همچنين مکاني است که بيماران مي توانند براي رژيم غذايي يا نيازهاي اجتماعي خود مشاوره بگيرند.

بيماران بايد معمولاً سه بار در هفته به واحد دياليز مراجعه کنند. براي مثال، شنبه/دوشنبه/چهارشنبه ها يا يکشنبه/سه شنبه/پنجشنبه ها. قبل از درمان، بيماران خود را وزن ميکنند تا مقدار مواد زائدي که از دياليز قبل تا به آن زمان در بدن آنها جمع شده است، تشخيص داده شود. آنگاه بيماران روي صندلي هاي مخصوص مي نشينند که مثل صندلي راحتي است. ناحيه پيوند (پيوند بين سرخرگ و سياهرگ)، کاملاً تميز مي شود. سپس دو سوزن به داخل پيوند فرو مي شود. يکي از اين سوزن ها خون را به داخل دستگاه مي برد که در آنجا تصفيه مي شود و سوزن ديگر، خون تصفيه شده را به داخل بدن بيمار برمي گرداند.

درمان 2 تا 4 ساعت طول مي کشد. طي اين ساعات، پرسنل دياليز بطور مداوم فشار خون بيمار را چک مي کنند و دستگاه دياليز را تنظيم مي کنند تا مطمئن شوند که مقدار درستي مايع از بدن بيمار خارج شده است. بيماران مي توانند در اين فاصله مطالعه کنند، بخوابند يا ساير کارهاي خود را انجام دهند.

دياليز پريتونيل

در دياليز پريتونيل لازم است که بيمار نقش فعالتري را در درمان خود داشته باشد. يکي از مهمترين مسائل مسئوليت بيمار براي حفظ يک سطح صاف بر روي شکم است که درمان روي آن انجام مي شود تا از عفونت جلوگيري شود.

در اين عمليات، بيمار ابتدا خود را وزن مي کند تا مايع مناسب انتخاب شود. آنگاه بيمار ماسکي زده و محل بول پريتونيل را تميز ميکند. مايعي که اجازه داده شده در حفره پريتونيل بماند به کيسه پلاستيکي که قبلاً مايع در آن بود، برده مي شود. سپس بيمار آن کيسه را قطع کرده و کيسه ي يک محلول جديد را مرتبط مي کند که بايد به داخل حفره پريتونيل کشيده شود. وقتي مايع درون بدن است، کيسه جديد لوله شده و تا درمان بعد درون لباس زير بيمار قرار داده مي شود. اين عمليات معمولاً 30 دقيقه زمان مي برد و بايد 5 بار در هفته انجام شود.

مزاياي انواع مختلف دياليز

هر دو نوع دياليز، همودياليز و دياليز پروتنيل، مزايا و معايبي دارند. بستگي به بيمار دارد که تصميمي بگيرد کداميک از اين عمليات برحسب شيوه زندگي وي، ساير بيماري ها، سيستم حمايتي، و ميزان مسئوليت پذيري او در برنامه درماني، براي او بهتر است. هر بيمار بايد از ديدگاه خود به اين دو نوع روش درماني نگاه کند.

بيماران صرفنظر از نوع دياليز که انتخاب مي کنند، مسئوليت هاي مختلفي از قبيل دنبال کردن يک برنامه غذايي، توجه به ميزان مصرف مايعات خود و مصرف ويتامين ها و ساير داروها براي کنترل فشار خون و توازن کلسيم و فسفات، بر عهده دارند.

براي بسياري از بيماران، يکي از مهمترين مزيت هاي همودياليز اين است که هيچ مشارکتي در درمان ندارند. تنها کاري که بايد بکنند اين است که تا بيمارستان يا کلينيک مخصوص دياليز بروند. علاوه بر اين در همودياليز رژيم غذايي . کنترل مايعات بدن سخت تر از دياليز پريتونيل است.

براي آندسته از بيماراني که درمان هاي مستقل تري را ترجيح مي دهند، دياليز پريتونيل برنامه تغييرپذيرتري دارد و مي تواند در خانه هم انجام گيرد. اما هنوز هم بايد روزانه ساعتي را صرف عمليات دياليز کند اما مي تواند زمانبندي آن را برحسب کارهاي خود تنظيم کند. از اينها گذشته، دياليز پريتونيل بايد هر روز هفته انجام شود.

مهمترين مشکل دياليز پريتونيل احتمال عفونت است. بيمار يک لوله پلاستيکي دارد که از حفره پريتونيل به خارج بدن مي رود و اين مي تواند احتمال وارد شدن باکتري را به بدن افزايش دهد.

بيماران چطور اطلاعات خود را درمورد دياليز افزايش دهند؟

منابع اطلاعاتي بسيار زيادي در دسترس بيماران دياليزي وجود دارد. پزشک بيمار معمولاً نوارهاي ويدئويي در اختيار دارد که در آن تکنيک هاي دياليز، مزيت ها و معايب هرکدام خيلي خوب توضيح داده شده است.

دياليز در يک نگاه

دياليز عملياتي است که مي تواند جايگزين بسياري از وظائف طبيعي و عادي کليه ها باشد.

دياليز به بيماران نارسايي کليه امکان مي دهد تا زندگي خوب و پرباري داشته باشند.

دياليز دو نوع دارد: همودياليز و دياليز پريتونيل.

هر نوع از دياليز مزايا و معايبي براي خود دارند. بيماران مي توانند برحسب نياز هاي خود نوع دياليز مناسب براي خود را انتخاب کنند.

tellboy2000
20-07-2009, 14:43
نشانه های هشدار دهنده بیماری های كلیوی و دستگاه ادراری.

1- فشار خون بالا
2- پیدایش خون با پروتئین در ادرار.
3- آزمایش كراتینین خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 میلی گرم در دسی لیتر در مردان(كراتینین ماده دفعی است كه توسط كلیه های سالم از خون خارج می شود. ) در بیماریهای كلیوی ، سطوح كراتینی در خون ممكن است افزایش یابد.
4- تكرار ادرار به ویژه در شب .
5- مشكل در ادرار كردن یا ادرار درد آور. 6- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در كودكان

tellboy2000
20-07-2009, 14:48
ده عامل اصلی بیماری كلیه

معمولاً دو علت مهم برای نارسایی كلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری كلیه) دیابت( دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان) و فشار خون بالا وجود دارد. زمانی كه این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های كلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان كاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند كم نمودن وزن و ورزش مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر است. نظارت دقیق بر قند خون در بیماران دیابتی از سایر مشكلات مانند بیماری كلیه، بیماری كرونر قلب وسكته پیشگیری می كند. زمانی كه بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی كه بازدارنده های آنزیم تبدیل كننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملكرد كلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری كلیه گلومرولونفریت( بیماریی كه به واحدهای تصفیه كننده كلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) است . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته است ، اما در برخی موارد ممكن است ارثی باشد یا در اثر عفونت به وجود آمده باشد.

برخی از بیماریهای دیگری كه ممكن است بر كلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های كلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. استفاده بیش از اندازه قرص های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به كلیه ها صدمه بزند . برخی از این بیماریها قابل درمان هستند. برخی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را كاهش و طول عمر را افزایش دهد. مرحله نهایی بیماری كلیه زمانی رخ می دهد كه حدود 90 درصد از عملكرد كلیه از بین برود. افراد مبتلا به نارسایی كلیه ممكن است دچارتهوع، استفراغ، ضعف، خستگی، گیجی، مشكل در تمركز و از دست دادن اشتها شوند، نارسایی كلیوی با آزمایش خون و ادرار قابل پیشگیری است.

tellboy2000
20-07-2009, 14:56
آشنايي با بيماريهاي كليوي

بيماريهاي دستگاه ادراری

دستگاه ادراري تشكيل يافته است از كليه ها ، حالبها ( ميز ناي ها ) ، مثانه ( آبدان ) و مجراي ادرار ( پيشابراه ) .كليه ها دو عضو لوبيايي شكل هستند كه در طرفين مهر هاي كمري قرار دارند روي كليه ها را يك لايه نسبتاً ضخيم چربي مي پوشاند و موجب مي شود كليه ها در جاي خود محكم و ثابت بماند . كليه از واحدهاي كوچكي بنام نفرون تشكيل يافته است كه هر دو نفرون داراي سه قسمت مي باشد.گلومرول ، كپسول بومن و لوله كليوي ( TUBULE ) كه پر پيچ و هم مي باشند . گلومرولها كه شبيه كلاف نخ هستند شبكه اي از مويرگها مي باشند كه خون هنگام عبور از آنها آب و مواد محلول خود را ( بجز آلبومين ) به آنها مي دهد كه قطره ، قطره از گلومرولها در لوله هاي پر پيچ و خم مي ريزد و دراين لوله ها قسمت مهمي از آب و مواد محلول دوباره جذب و وارد خون مي شودا . برخي مواد محلول مانند گلوكز كه در گلومرولها ترشج مي شود دوباره تماماً در لوله ها جذب و وارد خون مي گردد بنابراين در ادرار طبيعي نبايستي گلوكز ( قند ) وجود داشته باشد در صورتيكه مواد ديگري از قبيل كلرور بوسيله گلومرولها ترشح شده قسمتي از آن در لوله ها جذب گرديده و مقداري نيز در ادرار باقي مي ماند . لذا در ادرار طبيعي كلرور وجود دارد . ادرار ترشح شده از كليه ها وارد لگنچه شده و از آنجا بوسيله حالبها بمثانه مي ريزد و در آنجا جمع مي شود و پس از پر شدن مثانه با اراده شخص از پيشابراه خارج مي گردد .
وظيفه كليه ها در بدن عبارتست از :
1 – تصفيه خون و جدا سازي مواد زائد آن كه مهمترين آنها اوره دكراتينين هستد .
2- كليهها عمل تنظيم و تعادل آب بدن را انجام مي دهند كه در هنگامي كه به آب كافي دسترسي نداريم نعنانع دفع آب زياد از بدن مي گردد . در اين هنگام ادرار غليظ تر مي شود . از طرفي وقتي مصرف مايعات زياد مي شود كليه ها آب بيشتري را دفع مي كنند تا تنظيم مايعات درون بدن به هم نخورد .
3 – تنظيم غلظت املاح خون ( نمك و قند و ….. ) و حفظ تعداد گلبولهاي قرمز خون يكي ديگر از وظايف كليه هاست در بعضي از موارد كليه با ترشح ماده اس ساخته شدن گلبوهاي قرمز را تحريك مي كند . اختلال در هر يك از وظايف كليه مي تواند بسيار خطرناك باشد پس بايد از اين اعضاء بخوبي مراقبت كنيم .
اهميت شناخت بيماريهاي كليه :
به دليل اهميت كليه در سلامت انسان
ديگر اين كه اين بيماريها از مهمترين بيماريها در سراسر جهان است ،‌آمارها نشان مي دهد كه در هر يك ميليون نفر 90 نفر مبتلا به بيماري كليوي هستند.
سوم اين كه بيماريهاي كليوي مشكلات اقتصادي زيادي را به جامعه تحميل مي كند و مشكلات درماني را سبب مي گردد .
علل بيماريهاي كليوي :
اين علل عبارتند از :
عفونت – تومور يا غده ها – ضربهها – عوامل شيميايي – عوامل آلرژي زا ( حساسيت زا ) و ناهنجاريهاي مادر زادي
بيماريهاي كليه
ناهنجاريهاي مادرزادي كليه
تاهنجاريهاي مادرزادي بيش از هر عضو ديگر در كليه مشاهده مي شود . بعضي از آنها اختلال ايجاد نمي نمايند ولي اكثراً كار عملي كليه بسبب اين ناهنجاريها مختل مي گردد . ناهنجاريهاي مادرزادي كه در كليه ديده مي شود عبارتند از : هيپولازي كليه ( كليه كوچكتر از معمول است و اغلب يكي از كليه ها مبتلا است ) ، كليه هاي پولي كيست ( كيست هاي متعدد دركليه ديده مي شود و تقريباً هميشه دو طرفي است ) ، فقدان يك كليه و كليه هاي متعدد ( وجود سه و يا چهار كليه كه خيلي نادر است ) . در مواجهه با ناراحتي هاي مبهم شكمي بايستي ناهنجاريهاي دستگاه ادراري را در نظر داشت و براي قطعي شدن تشخيص از آزمايشات پرتوشناسي كمك گرفت .
نفريت :
آماس كليه را نفريت گويند كه بدو صورت حاد و مزمن ديده مي شود .
نفريت حاد : سبب ها – نفريت حاد كه بهتر است گلومرولونفريت حاد گفته شود (( زماني كه التهاب عفوني ومنتشر كلافچه هاي كليه وجود دارد )) در دنباله برخي از عفونتها بخصوص عفونت قسمتهاي فوقاني دستگاه تنفس بوسيله نوعي استرپتوكوك ايجاد مي گردد . آنژين استرپتوكوكي بيش از همه مقصر است ولي مخملك ، عفونتهاي پوستي استرپتوكوكي ،پنوموني و آندوكاردين باكتريال نيز ممكن است برخي اوقات سبب بروز نفريت حاد بشوند . اين بيماري در نزد كودكان و نوجوانان خيلي فراوانتر از بالغين مشاهده مي گردد .
نشانه ها : شروع بيماري معمولاً ناگهاني است 1 تا 3 هفته بعد از بروز عفونت اوليه ( معمولاً آنژين استپرتوكوكي ) ظاهر مي گردند . سر درد ،‌ تب ،‌بي اشتهائي ، تهوع و استفراغ ، شايعترين نشانه هاي بيماري هستند . بيمار مبتلا به خون شاشي است ( هماتوري ) و در ادرار آلبومين وجود دارد . خيز ( ادم ) در ابتدا بصورت پف كردن پلكها وصورت بروز ميكند . سپس قوزك پا مبتلا به خيز مي شود و سرانجام خيز تمام بدن زا فرا خواهد گرفت .
در اثر خيز بخصوص سر در نزد كودكان ممكن است تشنج بروز كند . فشار خون اغلب بالا است رنگ ادرار تغيير كرده و برنگ جگري و يا قهوه اي روشن در مي آيد . ( بعلت وجودخون ) و مقدار ادرار در شبانه روز كم مي شود ولي انوري هيلي نادر است . ( انوري : قطع شدن كامل ادرار )
پيشگيري و درمان – بهترين روش جلوگيري از بروز نفريت درمان عفونتهاياسترپتوكوكي است . استعمال بموقع و كافي پني سيلين و سولفاميدها و ساير آنتي بيوتيكها براي سركوب كردن عفونت اصلي از بروز نفريت حاد تا حدود زيادي جلوگيري بعمل مي آورد و پني سيلين بهترين و انتخابي ترين آنتي بيوتيك است چنانچه پني سيلين براي درمان عفونت اصلي بكار نرفته و بيمار نسبت به پني سيلين حساسيت نداشته باشد در درمان نفريت بايستي هر چه زودتر تزريق پني سيلين را آغاز نمائيم ،‌رژيم غذائي بيمار بايد تا موقعي كه خيز وجود دارد و فشارخون بالا است فاقد نمك باشد . محدود كردن ميزان پروتئين بعلت وجود آلبومين در ادرار لازم نيست و اكثر موارد بيمار مي تواند بعد از 10 تا 14 روز رژيم غذائي عادي خود را از سر گيرد .
چنانچه علائم نارسائي قلب بظهور برسد بايد به تجويز يكياز فرآورده هاي ديژيتال مبادرت ورزيد و تا زمانيكه علائم بيماري برطرف نشده و وضع ادرار اصلاح نگرديده است ( از نظر وجود خون و آلبومين ،‌مقدار ادرار شبانه روز ) بيمار بايستي در بستر استراحت نمايد . اين مدت در حدود 2 تا 6 هفته طول مي كشد .
نفريت مزمن : سبب ها ، نفريت مزمن در برخي موارد بدنباله نفريت حاد كه خوب درمان نشده بروز مي كند و در بسياري موارد نيز بدون مقدمه بوده و بدرستي معلوم نيست كه آيا عفونت در پيدايش نفريت مزمن دخالت دارد يا نه .
نشانه ها : در مراحل ابتدائي كه هنوز علائم باليني آشكار نشده است فقط با آزمايش ادرار مي توان بوجود بيمار پي برد ( ادرار داراي آلبومين و سيلندر و خوناست ) و هنگامي كه بيماري پيشرفت نمايد وآلبومينوري شديد و طولاني باشد پروتئين پلاسما كم شده و خز بظهور مي رسد .
اكثر بيماران بسبب خيز ، سردرد ، فشار خون و تنگدستي بهنگام فعاليت به پزشك مراجعه مي كنند و گاهي نيز بيماري بطور اتفاقي در آزمايش روزمره ادرار تشخيص داده مي شود بيماران ممكن است ساها و تا زمانيكه نارسائي قلب و كليه بروز نكرده است بزندگي خودادامه دهند . در نفريت مزمن پيشرفته اوره خون نيز بالا مي رود و سبب اورمي مي گرددو با پيدايش اورمي نشانه هائي چون سردرد ، تهوع ، استفراغ نيز بروز مي نمايد و در مراحل خيلي پيشرفته بيماري ، بيماران بعلت اورمي و عدم تعادل اسيد ، باز محيط داخلي از پاي در مي آيند و تعداد زيادي نيزسبب نارسائي قلب ( ناشي از فشار خون ) وخونريزي مغزي فوت مينمايند .
درمان : گرچه پيش آگهي نهائي بيماري بد است با اينحال اگر درمان صحيح انجام شود پيشرفت بيماري كند گشته وبيمار مي توان مدتها بزندگي خود ادامه دهد . در مرحله پنهاني بيماري بيمار بايستي از كارهاي خسته كننده بپرهيزد و از عفونتهاي استرپتوكوكي در امان باشد . تا وقتيكه عمل كليه خيلي مختل نگشته استلازم نيست ،‌ميزان پروتئين رژيم غذائي را كم نمايند وتا زمانيكه نارسائي قلب ايجاد نشده است حذف نمك رژيم غذايي بي مورد است . زمانيكه ضايعات كليوي شروع به پيشرفت نموده خيزوهماتوري بروز نمايد بيمار بايستي تا برطرف شدن علائم ياد شده در بستر استراحت نمايد .
براي تسكن سردرد وبيخوابي و تحريك پذيري ميتوان ازداروهاي ميكن و فنوباربيتال و آرام بخش استفاده نمود ، چنانچه بيمار قبل از خواب از حمام گرم استفاده نمايد و يا يك داروي خواب آور مناسب مصرف نمايد ميتواند شب را با آرامي بخوايد .در صورتيكه نارسائي قلب بروز نمايد بايستي اين نارسائي با روش مخصوص درمان گردد براي درمان كم خوني حاصله از اين بيماري بايد به تجويز آهن ،اسيد فوليك و ويتامين B مبادرت نمود .
تومورهاي كليه :
تومورهاي كليه دو دسته اند ،‌تومورهاي خوشخيم وتومورهاي بدخيم .
تومورهاي خوش خيم كليه نادرند و اغلب اين تومورها كوچك بوده و اندازه آنها از 1 الي 2 سانتي متر تجاوز نمي كند تومورهاي بدخيم كليه يكي از تومورهاي نسبتاً شايع بدخيم بدن انسان هستند چون تومورهاي كليه جزء‌بيماريهاي جراحي كليه بحساب مي آيند . از تشريح جزئيات خودداري نموده و فقط بذكر نشانه هاي باليني آنها مي پردازيم .
نشانه هاي باليني : هماتوري مهمترين نشانه ايست كه سبب مراجعه بيمار به پزشك مي شود ، درد نيز از علائمي است كه گاهي در ابتداي بيماري ديده مي شود ولي اصولاً درد از نشانه هاي ديررس بيماري است . اين درد ممكن است بصورت مبهمي در پشت حي شود كه علت آن پس زدن ادرار در نتيجه فشار حالب ، بزرگ شدن تومور و گسترش آن بدور كليه و يا خونريزي تومور بداخل خود و فشار به كپسول حس كند و گاهي وجود يك تب خفيف و بدون علت تنها علامت بيماري را تشكيل مي دهد . بهترين علامت آزمايشگاهي بيماري وجود خون درادرار است ( هماتوري 9 پرتو شناسي وبخصوص اورموگرافي كمكشاياني به تشخيص بيماري مي نمايد و بيوپسي نيز نوع تومور را مشخص مي سازد .
اورمي
در نتيجه سوخت و ساز مواد پروتئيني در بدن ماده اي سمي بنام اوره بوجود مي آيد كه اين ماده بوسيله كليه ها دفع مي شود . در اثر نارسائي كليه ها اين ماده خوب دفع نشده و ميزانش در خون بالا مي رود و شخص دچار اورمي مي گردد ( ميزان طبيعي اوره خون بين 30 تا 40 ميلي گرم در 100 سي سي است . )
سبب ها : تمام بيماريهاي كليه چنانچه درمان نگردند و پيشرفت نمايند منجر به اورمي مي گردند . انسداد مجاري ادرار و ركود پيشاب بهر علتي كه باشد ( تنگي مجرا ، بزرگي غده پروستات ،‌سنگ ، تومور ، پائين افتادگي كليه ) ،‌شوك ،‌سوختگي ،‌سموم ، رسوب سولفاميدها در كليه وحالبها نيز ممكنست موجب بروز اورمي گردند . اورمي دو نوع است حاد و مزمن كه نوع حاد سبب مسموميتهاي شديد غذائي – گرفتن ناگهاني لوله هاي كليه – لخته شدن ناگهاني خون دركليه ها پس از انتقال خون ناسازگار و شوكهاي شديد مي باشد .
نانهها : شروع بيماري تدريجي است و در بيماريهاي كليوي نهفته وبا پيشرفت كند ممكن است ماهها و حتي سالها اوره خون كمي بالا باشد بدون اينكه علائم باليني ايجاد نمايد و در برخي موارد ممكنست نشانه هائي چون سستي ، خستگي عمومي ، زياد شدن ادرار و پوليوري پديد آيد . بتدريج كه وضع كليه ها بدتر مي شود اوره بميزان قابل توجهي افزايش يافته و نشانه هائي مانند سردرد ‌بي اشتهايي ، خون دماغ ، خارش ،‌تهوع و استفراغ ،‌اسهال ، كم خوني ، ‌چرت و خواب آلودگي و سرانجام اغماء بظهور مي رسد . در مراحل پيشرفته مقدار ادرار شبانه روز كم مي شود فشار خون بالا مي رود و ضايعات ته چشمي بروز مي نمايد كه منجر به اختلال ديد مي گردد .
درمان – بيماري اصلي كليه نظير انسداد يا عفونت كه منجر به اورمي گرديده در صورت امكان بايستي درمان گردد براي ازدياد حجم پيشاب مايعات بميزان زياد مصرف گردد مصرف پروتئين بايد روزانه به 30 تا 40 گرم تقليل يابد كه موجب افزايش اوره خون نگردد .
در صورت بالا بودن فشار خون از داروهاي پائين آورنده فشار خون و در صورت روز نارسائي قلب از داروهاي قلبي تجويز شود ، كم خوني بيمار بايد درمان گردد . در اورمي شديد دياليز صفاقي و كليه مصنوعي براي كاستن اوره كمك موثري است در مورد پيوند كليه در صورتي كه دهنده و گيرنده دوقلوي متشابه باشند نتيجه فوق العاده رضايت بخش است .
پرستاري : بيمار بستري مي گرد. علاوه بر پرستاري عموي بيمار ،‌تغذيه نيز مهم است در اورمي حاد مصرف پروتئين حذف و در اورمي مزمن كم مي گردد. مقدار مايعات مصرف شده و دفع شده اندازه گيري مي شود مقدار مايع مصرف شده به حداقل رسيده وبرابر مايع دفع شده 24 ساعت گذشته باضافه 400 تا 500 سانتي متر مكعب محلول گلوكز يا لاكتوز 20 درصد است كه از راه دهان يا بوسيله گاواژ به بيمار رسانده مي شود در صورتيكه بيمار استفراغ شديد داشته باشد اين محلول از راه وريد به بيمار داده مي شود .
اينگونه بيماران مستعد ابتلا به عفونتهاي ثانوي هستند و بنابراين بايد حتي الامكان آنها را بوسيله روش جداسازي ( ايزولاسيون ) از عفونت محافظت كرد .
سنگ كليه
سبب ها : استعداد ارثي و فاميلي ، ازدياد اسيد اوريك خون ،‌ازدياد كلسيم خون بعلت مصرف زياد مواد كلسيك و آشاميدن آب هاي آهكي و نداشتن فعاليت كافي بدن ، چاقي ، عفونت دستگاه ادراري از عواملي هستند كه سبب بروز سنگ كليه مي گردند و اغلب نيز علت ايجاد سنگ بدرستي معلوم نيست .
نشانه ها : چنانچه سنگ كوچك بوده وبه نسج كليه چسبيده باشد علائمي بروز نمي كند ولي چنانچه سنگ كمي بزرگتر بوده و باعث فشار وكشش كپسول كليوي شود سنگيني و درد مبهمي در ناحيه كليه مبتلا در زاويه دنده اي مهره اي در ناحيه كمر حس مي گردد ولي اگر سنگ حركت كند و در دهانه حالب و يا در خود حالي قرار گير كند نشانه هائي بشرح زير بروز كمي نمايد :
الف – درد شديد و بشكل قولنج در ناحيع كليه مبتلا كه به طرف اندامهاي تناسلي و كشاله ران انتشار مي يابد .
ب – حالت شوك وعرق فراوان
ج – اضطراب و بي قراري بطوريكه بيمار مرتباً وضعيت خود را براي كم كردن شدت درد تغيير مي دهد.
د – گاهي حالت تهوع و استفراغ
ه – تكرار ادرار و احساس تمايل شديد به ادرار كردن
و – هماتوري چنانچه سنگ دنداه دار و ناصاف باشد .
ز – گاهي نيز عفونت به سنگ كليه اضافه شده نشانه هاي عفونت از قبيل لرز ، تب و سردرد و غيره بظهور مي رسد .
ح – معمولاً راديوگرافي با ماده حاجب ( اوروگرافي ) وجود سنگ رامشخص مي سازد و گاهي عواملي كه موجب عدم ترشح كليه مبتلا بشوند راديوگرافي رتروگراد را ايجاب مي نمايد .
با آزمايش سنگ نوع رسوبات سنگ مشخص مي شود و بايد موادي را كه در ساخته شدن سنگ دخالت داشته اند از رژيم غذايي حذف كنيم .
مثلاً در سنگهاياسيداوريك بايد مصرف پروتئين محدود شود و يا در مورد سنگ كلسيمي ،‌مصرف كلسيم را محدود كنيم .
نارسايي مزمن كليوي :
بسياري از بيماريهاي مزمن كليه موجب از بين رفتن سلولهاي كليه مي شوند و تا زماني كه تعداد سلولها براي انجام اعمال طبيعي كليه كافي باشد مشكلي ايجاد نمي شود اما وقتي تعداد سلولهاي سالم به شدت كاهش مي يابد ، كليه ها ديگر نميتوانند اعمال طبيعي خود را انجام دهند كه به آن نارسايي كليه مي گوييم . به اينترتيب مقدار سموم مختلف خون بخصوص اوره بالا مي رود و تنظيم مايعات واملاح بدن بهم مي خورد . به علت ناتواني كليه در تحريك گلبولهاي قرمز كمخوني ايجاد مي شود . در اثر از دست رفتن املاح بدن و اسيدي شدن خون ،‌استخوانها ضعيف مي شوند و ويتامين D نيز توسط كليه ها توليد نمي گردد .
بيماري كه دچار نارسايي مزمن كليه مي شود بايداز دستگاه كليه مصنوعي ( دياليز ) استفاده كند ، امروزه امكان پيوند كليه سالم از فرد ديگر وجود دارد ، براي اين كار لازم است كليه فرد دهنده با بدن فرد گيرنده سازگاري داشته باشد .
ديابت با منشأ كليوي :
همانطور كه در قسمت وظايف كليه اشاره شد ، عمل تنظيم و تعادل آب بدن يكي از وظايف كليه است ،‌در هنگامي كه دسترسي به آب كافي نداريم مانع دفع آب زياد از بدن مي گردد و ادرار غليظ تر مي شود ،‌در اين بيماري قسمتي از كليه كه مسئول اين عمل است به هورمون ترشح شده از مغز جهت غليظ تر شدن ادرار پاسخ نمي دهد و ادرار رقيق دفع مي گردد .
بنابراين اگر آب كافي در اختيار اين افراد نباشد به سرعت آب بدن خود را از دست مي دهند و در معرض خطر مرگ قرار مي گيرند ،‌اين بيماران روزانه چندين ليتر ادرار دفع ميكنند .
شش علامت هشدار دهنده بيماريهاي كليه و مجاري ادرار
1 – سوزش يا مشكلاتي در حين ادرار ( مثل درد ) – اين علامتها ما را به عفونت دستگاه ادراري مشكوك مي سازند . البته گاهي مشكلات قسمتهاي ديگر مثل پروستات نيز سبب پيدايش اين علايم مي شود .
2 – تكرر ادرار بخصوص هنگام شب كه احتمال ابتلا به عفونت ادراري و ابتلا به مرض قند ( ديابت ) با مشاهده اين علايم بيشتر است .
3 – وجود خون در ادرار يا تغيير رنگ غير طبيعي ادرار ،‌علل اين حالت بسيار متفاوت است ،‌ولي نبايد عفونتهاي ادراري و سرطان را ازنظر دور داشت .
4 – تورم اطراف چشمها ،‌دستها و پاها بخصوص در كودكان – اين علامت نيز دلايل گوناگوني دارد ،‌اما احتمال بيماريهاي كليه را بايد درنظر داشت .
5 – احساس درد ناحيه نسبتاً كوچكي ار يك يا هر دو پهلو ، زير دنده ها ، اگر اين درد با حركت شديد نگردد و يا اينكه با علايم فوق همراه باشد ظن به عفونتهاي كليوي را تقويت مي كند .
6 – افزايش فشار خون ( هيپرتانسيون ) ممكن است ناشي از گرفتاري كليه ها با عروق اصلي آنها باشد .
در پيگيري و برخورد با بيمار دچار ناراحتي كليوي بايد به بيمار در مورد محدود كردن مصرف نمك آموزش دهيم ،‌مصرف مواد پروتئيني مثل گوشت ،‌تخم مرغ ،‌حبوبات و …. به حداقل رسانده شود و به جاي آن آب پرتقال ، چاي ،‌ليمو شيرين استفاده نمايد ،‌بيمار بيشتر استراحت كند و داروهايش را به موقع مصرف نمايد ، استفاده از كيسه آب گرم در محل درد باعث كاهش درد مي گردد ، بايد به بيمار آموزش داده شود به ميزان ادرار خود در شبانه روز توجه نموده و در صورت كاهش يا افزايش ادرار كه نشانه اختلال در كار كليه هاست ،‌به پزشك مراجعه نمايد . ( ميزان طبيعي ادرار در شبانه روز 5/1- 1 ليتر است ) .

tellboy2000
21-07-2009, 21:02
پيوند كليه و بيماران پيوندي
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]|1100011!1011!150!110!70! 150!!000000!20!13!ffffff!14!logosample.gif!4!13&m=e3a151d998c36d2e061
در اين بحث ما شما را با 2 نوع پيوند و همچنين اتفاقاتي كه قبل، در جريان و پس از پيوند رخ مي دهد آشنا مي كنيم . پس از پيوند بايد داروهاي جلوگيري كننده از رد پيوند مصرف كنيد تا بدن كليه جديد را قبول كند . بنابراين ما داروهاي شايع تر در اين زمينه را نيز معرفي كرده و اثرات جانبي و احتمالي آنها را نيز مطرح مي كنيم. در نهايت به نقش استراحت/ ورزش / رژيم غذايي و ساير مباحثي كه در يادگيري آنها در زندگي با كليه جديد لازم است را نگاهي مختصر خواهيم داشت .

پيوند كليه :
با پيشرفت ها و موقعيت هاي حاصله در پيوند كليه هم اكنون پيوند كليه بطور گسترده به عنوان بهترين شيوه درمان در اكثر بيماران با نارسايي مزمن كليه تلقي مي شود.
پيوند كليه موجب بازگشت بيمار به زندگي عادي خود شده ، اما اين شيوه درمان براي همه بيماران مناسب نيست با پزشك خود مشورت كنيد تا مطمئن شويد پيوند كليه براي شما روش مناسبي است يا خير؟

عوامل موثر در انتخاب پيوند كليه :
* سلامت عمومي
* سابقه بيماري قلبي
* چاقي
* سابقه مشكلات سيستم گردش خون
* عوامل احساسي / رواني
* شواهدي مبني بر اين كه فرد پذيرش لازم در مصرف داروهاي پس از پيوند را نداشته باشد.

انواع پيوند :
2 نوع پيوند كليه وجود دارد :
- پيوند از اهداء كننده زنده
- پيوند از شخصي كه بطور ناگهاني فوت كرده باشد كه همان اهداء كننده جسد يا مرگ مغزي است .

پيوند كليه از اهداء كننده زنده چيست ؟
در اين نوع پيوند يك كليه از يك اهداء كننده زنده كه معمولاً خويشاوند است به شما پيوند زده مي شود . اهدا كننده بايد گروه خون يكسان و نوع بافت منطبق با فرد گيرنده داشته باشد.
مناسب ترين افراد : اعضاء درجه اول خانواده / خصوصاً برادران و خواهران هستند. اهداء كننده بايد در سلامت كامل باشد تا بتواند بعدها در زندگي خود با يك كليه زندگي عادي داشته باشد .

آزمون هايي كه جهت تائيد سلامت اهدا كننده انجام مي گيرد :
- سابقه طبي و معاينه باليني كامل
- راديوگرافي قفسه سينه (عكس قفسه سينه)
- نوار قلب
- آزمون هاي خوني و ادرار
- سونوگرافي و آنژيوگرافي كليه
- مصاحبه روان پزشك
اگر كليه مناسب و اهداء كننده سالم باشد زماني براي پيوند تعيين مي شود .

پيوند از اهداء كننده جسد چيست؟
در پيوند كليه از جسد ،‌يك لكيه سالم از فردي كه فوت كرده است به شما پيوند زنده مي شود . پس از انجام يكسري آزمايشات ، در ليست انتظار پيوند قرار مي گيريد تا نوبت شما و كليه منطبق با شما از نظر بافتي پيدا شود. انجام پيوند منوط به رضايت خانواده متوفي دارد .

آزمون هاي انطباق بافتي : (بافت)
انطباق بافت مهم ترين عامل در پذيرش يا رد پيوند كليه است . در هر نوع پيوند كليه گروه خوني اهداء كننده بايد با گروه خوني گيرنده سازگار باشد. در صورتي كه گروه هاي خوني سازگار باشد آزمون ديگري بنام تعيين بافت انجام مي گيرد . اين آزمون شباهت هاي ژنتيكي بافت اهداء كننده و گيرنده را قطعي مي كند. قبل از پيوند كمي از خون شما و خون اهداء كننده با هم مخلوط مي شود به اين آزمون cross-match گويند . اين آزمون به اين معني انجام مي شود كه مطمئن شويم هيچ ماده اي در خون بنام آنتي بادي سيتوتوكسيك وجود ندارد كه موجب پس زدن كليه پيوندي شود .

Crass-match مثبت :
به اين معني است كه اهداء كننده (زنده يا جسد) با شما از نظر بافتي سازگار نيست در زماني كه شما در ليست انتظار پيوند هستيد در مقاطع زماني مختلف يك نمونه خون شما گرفته مي شود تا سطح آنتي بادي هاي سيتوتوكسيك را تعيين كنند . اين سطوح در زمان هاي مختلف تغيير كرده و قابليت شما را در پذيرش پيوند قرار مي دهد .

جراحي پيوند كليه :
جراحي پيوند كليه معمولاً 4-2 ساعت بطور مي كشد كليه و حالب جديد در قسمت پاييني شكم و نزديك كشاله ران كاشته مي شود و به عروق خوني و مثانه متصل شده و يك سوند براي چند روز در مثانه گذاشته مي شود تا ادرار توليد شده توسط كليه جديد خارج كند . گاهي اوقات يك لوله تخليه كننده (سوند يا درن) را هم در نزديكي كليه پيوندي مي گذارند تا ترشحات را تخليه كند . در بعضي موارد شما پس از پيوند به چند جلسه دياليز نياز داريد تا كليه جديد شروع به كار كند . كليه هاي شما برداشته نمي شود مگر اين كه بطور مزمن عفوني باشد و يا اين كه خيلي بزرگ شده و فضاي كافي براي كليه جديد وجود نداشته باشد .

پيوند كليه :
مزايا:
- رهايي ازا نجام دياليز مكرر
- محدوديت ها در رژيم غذايي برداشته مي شود .
- افزايش توان و انرژي
- بازگشت به زندگي عادي

محدوديت ها :
- ضرورت استفاده از داروهاي جلوگيري كننده از رد پيوند كه ممكن است عوارض جانبي داشته باشد.
- نگراني از پس زدن كليه
- افزايش احتمال بروز عفونت و انواع خاصي از سرطان
آزمون هاي تشخيصي متعددي پس از پيوند و قبل از ترخيص انجام مي گيرد تا از سلامت و عملكرد مطلوب كليه اطمينان حاصل شود . اين آزمون ها شامل آزمون هاي خوني/ سونوگرافي/ اسكن كليه است .

پس زدن پيوند چيست؟
پس زدن پيوند وقتي اتفاق مي افتد كه بدن كليه پيوندي را غير خودي تشخيص داده و سيستم ايمني خود را براي جنگيدن عليه آن فعال مي كند . پس زدن پيوند ممكن است در هر شرايطي و زماني رخ دهد اما بطور شايع در ماه هاي اول پس از پيوند ديده مي شود . از داروهاي مختلف به صورت تنها يا با ساير داروها براي جلوگيري از رد پيوند و مهار سيستم ايمني استفاده مي شود به هر حال حتي با مصرف اين داروها هم پس از پيوند رد كليه پيوندي توسط بدن ديده مي شود كه با آزمون هاي خوني تشخيص داده شده و با تجويز داروهاي كوتاه مدت اختصاصي درمان مي شود . پس زدن كليه در بسياري از موارد با موفقيت قابل درمان است .

علايم پس زدن پيوند كليه :
- كاهش ادرار و يا قطع جريان ادرار 24 ساعته
- افزايش تورم مچ پا
- درد در منطقه پيوند
- تب
- احساس ناخوشي
- افزايش فشار خون و افزايش وزن بيش از 2 كيلو در هفته
- افزايش سطح كراتينين خون
- سفتي و قرمزي در منطقه پيوند
با ديدن هر كدام از علايم فوق سريعاً به پزشك خود مراجعه كنيد .

موفقيت در پيوند :
ميزان موفقيت در پيوند در كل بسيار خوب است . پيوند كليه در جسد موفقيت 80 تا 85 درصد در سال اول دارد اين امر به آن معنا است كه پس از يك سال از پيوند 80 تا 85 كليه از هر 100 كليه پيوندي هنوز سالم بوده و عملكرد مطلوب دارد . موفقيت پيوند كليه از اهداء كنندگان زنده 95 تا 90 درصد است . مشكل است بتوان گفت يك كليه پيوندي تا چه مدت دوام خواهد داشت زيرا عوامل متعددي در اين موضوع تأثير گذار است . بعضي كليه ها تا 25 سال هم دوام و عملكرد داشته و اگر كليه پيوندي ازكار بيفتد شما به دياليز بر مي گرديد . كليه پيوندي ممكن است خارج نشود هم چنين ممكن است پس از مدتي و در صورت صلاحديد پزشكتان براي انجام پيوند ديگر واجد شرايط باشد .

زندگي پس از پيوند كليه :
پس از پيوند كليه ، شما تا حد بالايي به زندگي عادي خود بر مي گرديد و تا زماني كه داروهاي خود را بطور صحيح و به موقع و براساس تجويز پزشك مصرف كنيد ديگر به دياليز نياز ندارد .

استراحت و ورزش :
شما به استراحت كافي پس از پيوند نياز داريد زيرا شما به سادگي ممكن است احساس خستگي كنيد . كه اين ناشي از جراحي پيوند و اقامت شما در بيمارستان است . مطمئن شويد كه توان شما با استراحت كافي برخواهد گشت .

فعاليت هاي مجاز پس از پيوند كليه :
راهپيمايي – شنا – دوچرخه سواري – تنيس
در مراحل اوليه پس از پيوند پياده روي بهترين ورزش است . شما همچنين مي توانيد كارهاي سبك خانه را انجام دهيد اما بايد از جابجايي هرگونه اشياء سنگين تا حداقل 2 ماه پس از پيوند اجتناب كنيد . قبل از انجام هرگونه ورزش سنگين با پزشك خود مشورت كنيد !

موارد قابل توجه پس از پيوند :
پروتئين : يك مغذي مهم در ساخت / نگهداري و ترميم سلول هاي بدن پس از جراحي پيوند است . در طي 2 تا 3 ماه اول پس از پيوند مختصراً به پروتئين بيشتري در برنامه غذايي خود احتياج دارد .
چربي : سطح كلسترول خون شما ممكن است پس از پيوند افزايش يابد و داروهاي مهار ايمني در اين افزايش نقش دارند كه با روش ها زير مي توان سطح كلسترول را كاهش داد:
- كاهش وزن
- كاهش چربي غذا (مصرف غذاهاي كم چرب)
- مصرف دارو ( در صورتي كه تغيير در رژيم غذايي سطح كلسترول خون شما را پايين نياورد)
سديم : داروهاي مهار سيستم ايمني موجب افزايش فشار خون پس از پيوند مي شوند كه براي كاهش فشار خون بايد رژيم غذايي كم نمك داشته باشيد .
پتاسيم : تا زماني كه كليه جديد شما خوب كار كند قادر به دريافت مقدار طبيعي پتاسيم در رژيم غذايي خود هستيد . به هر حال داروهاي مهار سيستمي ايمني گاهي موجب افزايش پتاسيم خون مي شوند كه در اين زمان نياز به محدود كردن پتاسيم دريافتي هستيد (اجتناب از خوردن مواد حاوي پتاسيم مانند: موز- مركبات و ...)
كلسيم و فسفر: پس از پيوند ديگر نيازي به محدوديت دريافت فسفر و يا استفاده از داروهاي متصل شونده و دفع كننده فسفر نخواهيد داشت. در واقع مصرف كافي فسف و كلسيم مهم بوده و منابع اصلي اين مواد معدني شير و لبنيات هستند .
مايعات : تا زماني كه كليه جديد خوب كار كند نيازي به محدوديت مصرف مايعات نداريد در واقع شما بايد مقادير زيادي مايع جهت عملكرد بهتر كليه جديد بنوشيد .

كار و شغل :
زمان بازگشت شما به غشل و حرفه اتان بستگي به نوع كار و سرعت بهبودي شما دارد . در اين خصوص بايد با پزشك خود مشورت كنيد .

روابط جنسي:
مقاربت ضرري براي كليه پيوندي ندارد . بنابراين هر موقع كه مايل باشيد مي توانيد اين كار را انجام بدهيد . پس از پيوند شما انرژي بيشتري داريد چرا كه اورمي و كم خوني شما رفع شده است . گاهي اوقات داروهايي كه براي درمان افزايش فشار خون بكار مي روند مي توانند ميل و توانايي جنسي مردان را كاهش دهد در اين صورت با پزشك خود مشورت كنيد تا داروي شما را تغيير دهد . گاهي اوقات خانم ها در مقاربت احساس درد دارند كه در هر صورت اگر مشكل بوجود آمد با پزشك خود مشورت كنيد .

بچه دار شدن (حاملگي) :
خانم هايي كه پيوند مي شوند توانايي باروري خود را دوباره بدست مي آورند به هر حال حاملگي موجب تحميل كار بيشتر به كليه شما مي شود . اكثر پزشكان توصيه مي كنند حاملگي را يك تا 2 سال پس از پيوند به تعوي بياندازيد تا شرايط كليه پيوندي تثبيت شود . بعضي داروهاي مهار سيستم ايمني مانند مايكوفنولات مفتايل (سل پست) مي تواند براي حاملگي و جنين خطرناك باشد قبل از اقدام به بارداري با پزشك خود مشورت كنيد . بيماران از هر دو جنس كه از نظر روابط جنسي فعال بوده ولي مايل به بچه دار شدن نيستند بهتر است از يكي از روش هاي پيشگيري استفاده كنند كه در اين مورد نيز حتماً با پزشك خود صحبت كنند.

توصيه هاي سلامتي :
- در زمان نشتن در ماشين از كمربند ايمني استفاده كنيد .
- از مواجهه طولاني مدت با آفتاب خودداري كنيد زيرا ادرارهاي مهار ايمني پوست را مستعد سرطان و آسيب مي سازنند. از كرم هاي ضد آفتاب با SPF 15 يا بالاتر استفاده كنيد .
- هر گونه خونريزي غير معمول / تب/ گلودرد / سرماخوردگي / آنفولانزا/ اسهال و استفراغ را سريعاً به پزشك خود اطلاع دهيد .
- از مصرف داروهايي كه از داروخانه تهيه نمي شوند و نيز داروهاي گياهي اجتناب كنيد زيرا اين داروها ممكن است به كليه شما آسيب برسانند .
- هرگونه داروي مصرفي بايد زير نظر پزشك معالج شما باشد .
- انجام ورزش هاي سبك / رژيم غذايي كم چرب وكم نمك/ رعايت نكات بهداشتي/ الزامي است.
چه زمان بیماران به دیالیز نیاز پیدا می کنند؟
بیماران معمولاً زمانیکه مواد زائد بدنشان آنقدر زیاد می شود که به خاطر آن ناراحتی در بدنشان ایجاد میگردد، نیاز به انجام دیالیز پیدا می کنند. سطح مواد زائد معمولاً کم کم در بدن افزایش می یابد. پزشکان مواد شیمیایی مختلفی را در خون اندازه گیری می کنند تا ببینند چه زمان دیالیز برای بیمار لازم می شود. دو مورد از مهمترین مواد شیمیایی موجود در خون که برای این مورد اندازه گیری می شوند، کراتینین و نیتروژن اوره خون است. وقتی مقدار این دو ماده در خون بالا می رود، نشاندهنده این است که توانایی کلیه ها برای تصفیه بدن از مواد زائد پایین آمده است.
پزشکان برای سنجش سطح عملکرد و فعالیت کلیه ها از آزمایش ادرار، تصفیه کراتینین، استفاده می کنند. بیمار ادرار را در ظرفی مخصوص برای یک روز کامل نگهداری می کند. مواد زائد موجود در ادرار و خون با اندازه گیری مقدار کراتینین، سنجیده می شوند. با مقایسه سطح این ماده در خون و ادرار، پزشک تشخیص می دد که کلیه ها کار می کنند یا خیر. نتیجه این عمل تصفیه کراتینین نامیده می شود. معمولاً وقتی آزمایش تصفیه کراتینین تا cc/minute 12-10 پایین می آید، بیمار به دیالیز نیاز دارد.
پزشک از شاخص های دیگری نیز برای تعیین وضعیت بیمار استفاده می کند تا درمورد نیاز او به دیالیز تصمیم بگیرد. اگر بیمارناتوانی عمده ای در استخراج مواد زائد از بدن داشته باشد، یا اگر دچار بیماری های قلبی، ریه، معده و زا این قبیل بود، یا با حس چشایی یا جس در پاهای خود مشکل داشت، باوجدیکه ممکن است تصفیه کراتینین تا آن میزان که گفته شد پایین نیامده باشد، باز دیالیز توصیه می شود.
دو عضو لوبيايي شكل ،10 تا 12 سانتي‌متر، با قطري به اندازه‌ي 3 سانتي‌متر و عرض 6 سانتي‌متر
اگر مثل ما دوست داريد در مورد اين عضو كوچك ـولي به اندازه‌ي يك زندگي مهم ـاطلاعاتي به دست آوريد مطالب زير را مطالعه كنيد :
كليه چيست؟
دياليز يعني چه؟
آيا شما يا اطرافيانتان از بيماري كليه رنج مي‌بريد؟
آيا فكر مي كنيد هيچ وقت دچار اين بيماري نخواهيد شد؟
دكتر ساسان مصلايي فوق تخصص نفرولوژي در اين مورد مي‌گويد((كليه‌هاكه در قسمت پشتي ستون مهره‌هاقرار دارند چيزي حدود 150 تا 200 گرم وزن آنهاست و كار عمده اين عضودفع سموم بدن وحفظ ميزان مايعات واملاح بدن همچنين خونسازي به وسيله ترشح يك ماده پروتئيني است.
بيماريهاي كليه چنددسته هستند كه به صورت عفونت كليه وسيستم ادراري ايجادتوموردركليه بيماري
التهابي غيرعفوني وسنگهاي كليه تقسيم بندي مي شوند. مزمن شدن بيماري وتخريب بافت كليه منجربه عمل دياليزمي گردد.
دياليز يك نوع درمان جايگزين كاركليه است كه به نام كليه مصنوعي نيزاطلاق ميشود.اين دستگاه خون شخص بيمارراتصفيه كرده وبه اين ترتيب سموم ومواد اضافه ازبدن پاك مي شود. دياليز به طورمعمول هفته اي 2تا3بارودرهربارحدود4ساعت صورت مي گيرد كه دياليز خوني نام دارد.
نوع ديگري ازدياليز موسوم به دياليزصفاقي نيز وجود دارد كه لوله‌اي در داخل حفره‌ي شكمي قرار مي‌گيرد.
سر لوله در خارج حفره‌ي شكم شده و عمل تبادلات را انجام ميدهد.
در مورد پيشگيري تشخيص به موقع بيماري از اهميت زيادي برخوردار است ،در مورد عفونت كليه اگرتشخيص و درمان كافي انجام شود
دیالیز چیست؟
کلیه ها مسئول فیلتر کردن و در واقع تصفیه کردن مواد زائد از خون هستند. دیالیز عملیاتی است که جایگزینی برای بسیاری از وظائف و مسئولیت های طبیعی کلیه ها می باشد. کلیه ها دو عضوی هستند که در هر دو طرف پشت حفره شکم قرار گرفته اند. دیالیز به افراد این امکان را می دهد، با اینکه دیگر کلیه هایشان به خوبی کار نمی کند، بتوانند زندگی خوب و مفیدی را بگذرانند.
دیالیز با انجام عملکردهای کلیه های از کار افتاده، به بدن کمک می کند. کلیه ها نقش های مختلفی در بدن دارند. یکی از وظائف مهم و اصلی کلیه ها، تنظیم توازن آب بدن است. آنها اینکار را با تنظیم مقدار ادرار که به طور روزانه از بدن خارج می شود، انجام می دهند. در روزهای گرم، بدن بیشتر عرق می کند. درنتیجه، آب کمتری باید از کلیه ها دفع شود. در روزهای سرد نیز که بدن کمتر عرق می کند، برای حفظ توازن مناسب در بدن، خروج ادرار باید بیشتر باشد. این وظیفه کلیه هاست که کار تنظیم مایعات بدن را توسط خروج ادرار انجام دهند.
یکی دیگر از وظائف اصلی کلیه ها خارج کردن مواد زائدی است که بدن در طول روز تولید می کند. در عملکردهای مختلف بدن، سلول ها انرژی مصرف می کنند. عملکرد سلول ها مواد زائدی تولید می کند که باید از بدن بیرون روند. وقتی این مواد زائد به اندازه کافی از بدن دفع نشوند، در بدن جمع می شوند. بالا رفتن میزان این مواد زائد در بدن، آزوتمیا نام دارد که با آزمایش خون سنجیده می شود. وقتی مواد زائد در بدن جمع می شوند، حال بدی در بدن ایجاد می شود که اورمی یا اوره خونی نامیده میشود.
چه زمان بیماران به دیالیز نیاز پیدا می کنند؟
بیماران معمولاً زمانیکه مواد زائد بدنشان آنقدر زیاد می شود که به خاطر آن ناراحتی در بدنشان ایجاد میگردد، نیاز به انجام دیالیز پیدا می کنند. سطح مواد زائد معمولاً کم کم در بدن افزایش می یابد. پزشکان مواد شیمیایی مختلفی را در خون اندازه گیری می کنند تا ببینند چه زمان دیالیز برای بیمار لازم می شود. دو مورد از مهمترین مواد شیمیایی موجود در خون که برای این مورد اندازه گیری می شوند، کراتینین و نیتروژن اوره خون است. وقتی مقدار این دو ماده در خون بالا می رود، نشاندهنده این است که توانایی کلیه ها برای تصفیه بدن از مواد زائد پایین آمده است.
پزشکان برای سنجش سطح عملکرد و فعالیت کلیه ها از آزمایش ادرار، تصفیه کراتینین، استفاده می کنند. بیمار ادرار را در ظرفی مخصوص برای یک روز کامل نگهداری می کند. مواد زائد موجود در ادرار و خون با اندازه گیری مقدار کراتینین، سنجیده می شوند. با مقایسه سطح این ماده در خون و ادرار، پزشک تشخیص می دد که کلیه ها کار می کنند یا خیر. نتیجه این عمل تصفیه کراتینین نامیده می شود. معمولاً وقتی آزمایش تصفیه کراتینین تا cc/minute 12-10 پایین می آید، بیمار به دیالیز نیاز دارد.
پزشک از شاخص های دیگری نیز برای تعیین وضعیت بیمار استفاده می کند تا درمورد نیاز او به دیالیز تصمیم بگیرد. اگر بیمارناتوانی عمده ای در استخراج مواد زائد از بدن داشته باشد، یا اگر دچار بیماری های قلبی، ریه، معده و زا این قبیل بود، یا با حس چشایی یا جس در پاهای خود مشکل داشت، باوجدیکه ممکن است تصفیه کراتینین تا آن میزان که گفته شد پایین نیامده باشد، باز دیالیز توصیه می شود.
انواع دیالیز
دیالیز دو نوع اصلی دارد: "همو دیالیز" و "دیالیز پریتونیل". در همودیالیز برای خارج کردن مواد زائد و آب اضافی از بدن از یک نوع فیلتر خاص استفاده می کنند. در دیالیز پریتونیل از مایعی که با یک لوله پلاستیکی در حفره شکم بیمار قرار داده می شود، مواد زائد و آب اضافی از بدن خارج می شود.
در همودیالیز، خون بدن بیمار از یک فیلتر در دستگاه دیالیز که غشای دیالیز نامیده می شود عبور می کند. در این عملیات، یک لوله پلاستیکی خاص بین یک سرخرگ و سیاهرگ در دست یا پا قرار داده می شود. گاهی اوقات، یک ارتباط مستقیم بین سرخرگ و سیاهرگ در دست برقرار می شود. این عملیات Cimino Fistula نامیده می شود. سوزن ها بین این پیوند قرار داده شده و خون زا طریق دستگاه فیلتر به داخل دستگاه دیالیز و دوباره به داخل بدن بیمار رانده می شود. در دستگاه دیالیز، محلولی در آن طرف فیلتر مواد زائد را از بدن بیمار دریافت می کند.
در دیالیز پریتونیل از بافت های داخل شکم خود بیمار بعنوان فیلتر استفاده می شود. روده ها داخل حفره شکم، در فضای بین دیواره شکم و مهره های پشت قرار دارند. یک لوله پلاستیکی که بول دیالیز نامیده می شود، از طریق دیواره شکم، داخل حفره شکم قرار داده می شود. سپس یک مایع خاص را وارد حفره شکم کرده که روده ها را شستشو می دهد. دیواره روده بعنوان یک فیلتر بین این مایع و جریان خون عمل می کنند. با استفاده از انواع مختلف محلول ها، مواد زائد و آب اضافی را می توان با این عملیات از بدن بیمار خارج کرد.
بیمار طی دیالیز چه می کند؟
همودیالیز: درمان همودیالیز در واحد همودیالیز صورت می گیرد. واحد همودیالیز یک ساختمان خاص است که با دستگاه هایی تجهیز شده است که درمان دیالیز را انجام می دهند. این واحد همچنین مکانی است که بیماران می توانند برای رژیم غذایی یا نیازهای اجتماعی خود مشاوره بگیرند.
بیماران باید معمولاً سه بار در هفته به واحد دیالیز مراجعه کنند. برای مثال، شنبه/دوشنبه/چهارشنبه ها یا یکشنبه/سه شنبه/پنجشنبه ها. قبل از درمان، بیماران خود را وزن میکنند تا مقدار مواد زائدی که از دیالیز قبل تا به آن زمان در بدن آنها جمع شده است، تشخیص داده شود. آنگاه بیماران روی صندلی های مخصوص می نشینند که مثل صندلی راحتی است. ناحیه پیوند (پیوند بین سرخرگ و سیاهرگ)، کاملاً تمیز می شود. سپس دو سوزن به داخل پیوند فرو می شود. یکی از این سوزن ها خون را به داخل دستگاه می برد که در آنجا تصفیه می شود و سوزن دیگر، خون تصفیه شده را به داخل بدن بیمار برمی گرداند.
درمان 2 تا 4 ساعت طول می کشد. طی این ساعات، پرسنل دیالیز بطور مداوم فشار خون بیمار را چک می کنند و دستگاه دیالیز را تنظیم می کنند تا مطمئن شوند که مقدار درستی مایع از بدن بیمار خارج شده است. بیماران می توانند در این فاصله مطالعه کنند، بخوابند یا سایر کارهای خود را انجام دهند.
دیالیز پریتونیل
در دیالیز پریتونیل لازم است که بیمار نقش فعالتری را در درمان خود داشته باشد. یکی از مهمترین مسائل مسئولیت بیمار برای حفظ یک سطح صاف بر روی شکم است که درمان روی آن انجام می شود تا از عفونت جلوگیری شود.
در این عملیات، بیمار ابتدا خود را وزن می کند تا مایع مناسب انتخاب شود. آنگاه بیمار ماسکی زده و محل بول پریتونیل را تمیز میکند. مایعی که اجازه داده شده در حفره پریتونیل بماند به کیسه پلاستیکی که قبلاً مایع در آن بود، برده می شود. سپس بیمار آن کیسه را قطع کرده و کیسه ی یک محلول جدید را مرتبط می کند که باید به داخل حفره پریتونیل کشیده شود. وقتی مایع درون بدن است، کیسه جدید لوله شده و تا درمان بعد درون لباس زیر بیمار قرار داده می شود. این عملیات معمولاً 30 دقیقه زمان می برد و باید 5 بار در هفته انجام شود.
مزایای انواع مختلف دیالیز
هر دو نوع دیالیز، همودیالیز و دیالیز پروتنیل، مزایا و معایبی دارند. بستگی به بیمار دارد که تصمیمی بگیرد کدامیک از این عملیات برحسب شیوه زندگی وی، سایر بیماری ها، سیستم حمایتی، و میزان مسئولیت پذیری او در برنامه درمانی، برای او بهتر است. هر بیمار باید از دیدگاه خود به این دو نوع روش درمانی نگاه کند.
بیماران صرفنظر از نوع دیالیز که انتخاب می کنند، مسئولیت های مختلفی از قبیل دنبال کردن یک برنامه غذایی، توجه به میزان مصرف مایعات خود و مصرف ویتامین ها و سایر داروها برای کنترل فشار خون و توازن کلسیم و فسفات، بر عهده دارند.
برای بسیاری از بیماران، یکی از مهمترین مزیت های همودیالیز این است که هیچ مشارکتی در درمان ندارند. تنها کاری که باید بکنند این است که تا بیمارستان یا کلینیک مخصوص دیالیز بروند. علاوه بر این در همودیالیز رژیم غذایی . کنترل مایعات بدن سخت تر از دیالیز پریتونیل است.
برای آندسته از بیمارانی که درمان های مستقل تری را ترجیح می دهند، دیالیز پریتونیل برنامه تغییرپذیرتری دارد و می تواند در خانه هم انجام گیرد. اما هنوز هم باید روزانه ساعتی را صرف عملیات دیالیز کند اما می تواند زمانبندی آن را برحسب کارهای خود تنظیم کند. از اینها گذشته، دیالیز پریتونیل باید هر روز هفته انجام شود.
مهمترین مشکل دیالیز پریتونیل احتمال عفونت است. بیمار یک لوله پلاستیکی دارد که از حفره پریتونیل به خارج بدن می رود و این می تواند احتمال وارد شدن باکتری را به بدن افزایش دهد.
بیماران چطور اطلاعات خود را درمورد دیالیز افزایش دهند؟
منابع اطلاعاتی بسیار زیادی در دسترس بیماران دیالیزی وجود دارد. پزشک بیمار معمولاً نوارهای ویدئویی در اختیار دارد که در آن تکنیک های دیالیز، مزیت ها و معایب هرکدام خیلی خوب توضیح داده شده است.
دیالیز در یک نگاه
دیالیز عملیاتی است که می تواند جایگزین بسیاری از وظائف طبیعی و عادی کلیه ها باشد.
دیالیز به بیماران نارسایی کلیه امکان می دهد تا زندگی خوب و پرباری داشته باشند.
دیالیز دو نوع دارد: همودیالیز و دیالیز پریتونیل.
هر نوع از دیالیز مزایا و معایبی برای خود دارند. بیماران می توانند برحسب نیاز های خود نوع دیالیز مناسب برای خود را انتخاب کنند.
پیوند کلیه عملکرد مغزی را افزایش می دهد
منبع : خبرگزاري صداي افغان(آوا) مشهد مقدس
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


براساس یک مطالعه جدید که در اجلاس سالانه انجمن نفرولوژی آمریکا در فیلادلفیا ارائه گردید، افرادی که مبتلا به بیماریهای کلیوی هستند، معمولا دچار اختلالات شناختی می شوند اما پیوند کلیه می تواند عملکرد مغزی این بیماران را بهبود دهد.
براساس اين گزارش بیماریهای پیشرفته کلیوي كه در نهایت منجر به دیالیز بیماران می گردد، معمولا همراه با کاهش عملکرد شناختی بیماران نیز می باشد.
مطالعات اندکی که در گذشته انجام شده است، نشان داده اند که اختلالات شناختی بیماران دیالیزی با پیوند موفقیت آمیز کلیه، بهبود می یابند.

برای تحقیقات بیشتر، دکتر مارک آنروه و همکارانش از دانشگاه پیتزبرگ پنسیلوانیا، 37 بیمار کلیوی را تحت نظر گرفتند و میزان اختلالات شناختی آنان را قبل و بعد از پیوند کلیه مورد بررسی قرار دادند. آنها همچنین میزان این اختلالات را در 23 بیمار کلیوی دیگر که پیوند کلیه انجام نداده بودند، در همان زمانها بررسی کردند.

آنروه و همکارانش دریافتند که پس از پیوند کلیه، بیماران از نظر یادگیری، حافظه، توجه و گفتار بطور قابل توجهی بهبود یافتند.همچنین بیمارانی که کلیه دریافت نکرده بودند، نه تنها هیچ پیشرفتی از نظر بهبود این اختلالات نداشتند، بلکه امتیازات تستهای شناختی آنان کاهش بیشتری یافته بود.

وی خاطرنشان کرد : این یافته ها، مطالعات قبلی را که روی بیماران کمتری انجام شده بود، تایید می کند. هرچند که باید مطالعات بیشتری روی بیمارانی که کلیه دریافت می کنند، انجام شود.

این محقق همچنین افزود: این مطالعه نشان می دهد که پیوند کلیه می تواند فرصت مناسبی را در اختیار افرادی که دچار بیماری پیشرفته کلیه هستند قرار دهد تا زندگی بهتر و سالمتری داشته باشند.

tellboy2000
26-07-2009, 19:56
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]پیوند کلیه :پیوند کلیه
تعریف :
برای بیماری که دچار نارسائی مزمن کلیوی شده است یکی از گزینه های درمان حمایتی علاوه بر همودیالیز ، پیوند کلیه است . پیوند کلیه عبارت است از گرفتن کلیه از یک دهنده زنده (خویشاوند یا غیر خویشاوند ) یا از جسد انسان و پیوند کردن آن به گیرنده مبتلا به نارسائی کلیه .

عوارض :
چون در پیوند کلیه از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می شود گیرندگان پیوند کلیه در معرض ابتلا به عفونت و برخی از بدخیمی ها می باشند، علاوه برموارد فوق ممکن است بافت پیوندی دچار پس زدگی شود.
برای پیشگیری از عوارض مطرح شده قبل از پیوند آزمایشات کامل فیزیکی برای تشخیص و درمان مواردی که می تواند پس از عمل پیوند باعث بروز مشکلاتی در بیمار شود ، انجام می گردد. تعیین نوع بافت ، گروه خون وکنترل آنتی بادی ، برای تعیین هماهنگی بین بافت ها وسلول های دهنده و گیرنده ضروری است . در زمان پیوند بیمار نباید هیچگونه عفونتی داشته باشد ، زیرا پس از عمل به دلیل استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی ، در معرض خطر عفونت قرار دارد. قبل از پیوند توانائی بیمار جهت سازگاری با پیوند ازطریق بررسی روش های سازگاری وی ، میزان حمایت اجتماعی و منابع مالی موردنیاز صورت می گیرد.

تشخیص :
برای تشخیص پس زدگی کلیه پیوندی در قدم اول آزمایشات اوره و کراتی نین چک می شود در مرحله بعد سطح داروها مخصوصا سطح داروی ساندیمون بررسی می شود و در نهایت نمونه برداری از کلیه انجام می شود و نتیجه نمونه برداری نوع درمان را مشخص می کند .

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی :
برای پیشگیری و درمان پس زدگی عضو پیوندی از این داروها استفاده می شود این داروها انواع متنوعی دارد که هرکدام با مکانیسم جداگانه ای باعث سرکوبی سیستم ایمنی می شوند و با تو جه به شرایط بیمار معمولا یک ترکیب سه دارویی یا دو دارویی برای بیمار تجویز می شود معمول ترین داروهایی که استفاده می شوند عبارتند از ساندیمون ، سل سپت ، پردنیزولون ، اف کا و......

توصیه های لازم به بیمار وخانواده :
- کلیه پیوندی در حفره لگنی گذاشته می شود بنابر این از هرگونه فعالیتی که امکان وارد کردن ضربه به کلیه در آن وجودداشته باشد اجتناب کنید .
- از بستن کمربندهای تنگ خودداری کنید .
- علائم ونشانه های پس زدگی کلیه از جمله کاهش ادرار ، ورم ،تب ، افزایش فشار خون ، افزایش وزن و احساس سفت شدن کلیه پیوندی را مدنظر قرار دهید .
- رعایت کردن بهداشت محیط و بهداشت فردی بسیار حائز اهمیت می باشد .
- شستن مکرر دستها برای پیشگیری از عفونت های احتمالی بسیار حائز اهمیت می باشد .
- نیازی به مجزا کردن اتاق بیمار نمی باشد بلکه باید محیط زندگی تمیزی داشته باشید
- رعایت کردن بهداشت مواد غذائی از بروز بسیاری از بیماریها جلوگیری می نماید سبزیجات ومیوه جات باید با مواد ضدعفونی کننده کاملا شسته وضدعفونی شوند
- غذا باید کم نمک وکم چربی باشد ، تعدادی از داروهای پیوندی باعث افزایش چربی خون می شوند لذا باید برای پیشگیری از افزایش چربی خون بهتر است غذای کم چرب استفاده نمایید . از خوردن غذاهای آماده مثل سوسیس ، کالباس ، پیتزا وغذاهای رستورانی پرهیز نمایند ، همچنین خوردن غذاهای کنسروی مثل تن ماهی وانواع غذاهای کنسرو شده وکله پاچه توصیه نمی شود.
- به دلیل افزایش حساسیت پوست به نور آفتاب در نتیجه مصرف داروهای پیوندی بهتر است در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیریدواگر مجبور به بودن در معرض آفتاب بودید می توانید از کلاه نقاب دار استفاده نمائید وحتما ضد آفتاب بزنید.
- از افزایش وزن بپرهیزید چون برخی از داروها بر اساس وزن شما حساب می شوند و با افزایش وزن بایستی به مقدار زیادتری استفاده شود که قطعاً بدنبال آن عوارض داروئی خیلی بیشترخواهد بود.
- درمورد زمان از سرگیری فعالیتهای جنسی با پزشک یا پرستار تیم پیوند مشورت کنید به طور معمول یک ماه پس از پیوند در صورتی که آمادگی داشته باشید می توانید فعالیتهای جنسی را از سربگیرید .برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید .

تخصص مربوطه : پزشکان ومتخصصان داخلی کلیه وجراحان پیوند اعضاء
(بیمارستان نمازی شیراز)

(( به خاطر داشته باشید پیوند صرفا یک درمان حمایتی است ))

tellboy2000
26-07-2009, 20:22
( انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران)
((شعبه شیراز))

هموطن کمک شما به انجمن به مصرف نیازهای درمانی و رفاهی بیمارانی که کلیه های خود را از دست داده اند و با کمک دیالیز یا پیوند به حیات خود ادامه می دهند خواهد رسید.

ضمنا" جهت کسب هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با این انجمن با شماره تلفن 678888-0711 تماس حاصل فرمائید.
شماره حساب انجمن 48321 بانک ملی شعبه شیراز و 2238بانک صادرات شعبه استقلال میباشد.

tellboy2000
28-07-2009, 20:48
اعضايي که درد بيماران کليوي را مي فهمند

در اين جامعه كوچك، همه آدم ها را، از مسئولان اداري و اجرايي گرفته تا غريب ترين عضو ساكن شهر دور افتاده، يك درد مشترك به هم پيوند داده است، نارسايي كليه.
در اينجا آينده براي همه يكسان است، دياليز يا پيوند ....
صحبت از انجمن خيريه حمايت از بيماران كليه است كه 27 سال پيش توسط كساني كه خود درگير اين بيماري طاقت فرسا بودند، پا گرفت و در اين سال ها بدون هيچگونه وابستگي به بودجه هاي مختلف دولتي و تنها با تكيه بر همت والاي مردم نيكوكار به راه خود ادامه داد. تا امروز كه نقطه اميد بيماران دردمند شده است. " هاشم قاسمي" مدير عامل انجمن حمايت از بيماران كليوي، كه از ابتداي فعاليت انجمن، با آن همراه بوده، در گفتگويي كه مي خوانيد، از گذشته، حال و آينده اين تشكل خيريه و مردمي
مي‌گويد.

آقاي قاسمي! انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي در چه سالي تأسيس شد؟
در سال 1359 توسط تعدادي از بيماران كليوي و خانواده‌هاي آنان و با مساعدت چند نفر از خيرين و دست‌اندركاران درمان بيماران، انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوي به طور رسمي شروع به كار كرد.

اطلاق عنوان "خيريه" به اين انجمن، به معناي عدم برخورداري از حمايت‌هاي دولتي است؟
بله. اين انجمن مؤسسه‌اي غيرانتفاعي است كه تا به حال از هيچ‌گونه كمك و حمايت دولتي برخوردار نبوده و به عبارتي چرخ‌هاي انجمن تاكنون فقط توسط افراد خير چرخيده است.

اعضاي انجمن همگي بيمار كليوي هستند؟
بله. در حال حاضر بيش از 23 هزار نفر در سراسر كشور عضو اين انجمن هستند كه همه آنها از نارسايي كليه رنج مي‌برند. علاوه بر اعضاي انجمن، اعضاي هيأت مديره نيز خود بيمار هستند و در اصل يكي از شرايط عضويت در هيأت مديره نيز ابتلاي شخص به بيماري كليوي (اعم از دياليزي يا پيوندي) است تا به اين طريق درد و رنج اعضا را بهتر درك كند.‏
به عنوان مثال رئيس فعلي هيأت مديره، مصطفي هاشمي، فرزند من است كه 27 سال سابقه بيماري كليوي دارد و پس از سال‌ها دست و پنجه نرم كردن با رنج بيماري، اخيراَ در سومين عمل، پيوند كليه رضايت‌بخشي داشته است.

اعضاي هيأت مديره چطور انتخاب مي‌شوند؟
طبق اساسنامه انجمن، اعضاي هيأت مديره با رأي بيماراني كه عضو انجمن هستند انتخاب مي‌شوند و اين انتخابات هر دو سال يك بار هم تجديد مي‌شود.

بيماران ساكن شهرستان‌ها را چطور تحت پوشش مي‌گيريد؟
ما 130 شعبه در شهرستان‌‌هاي مختلف داريم كه به طور مستقيم پيگيري و انجام كليه امور مرتبط با بيماران كليوي حوزه خود را بر اساس سياست‌ها و خط مشي انجمن انجام مي‌دهند.

انجمن‏، به طور مشخص، چه اهدافي را دنبال مي‌كند؟
انجمن حمايت از بيماران كليوي، اهداف خود ار بر چهار پايه بنا كرده است: اول آموزش و پيشگيري، با اين باور كه "آموزش و پيشگيري، كم هزينه‌تر، آسان‌تر و مقدم بر درمان است." در اين بخش با شناساندن بيماري‌هاي كليه و راه‌هاي پيشگيري از آن به جامعه، سعي مي‌كنيم سطح بينش و آگاهي آحاد مردم را از اين بيماري بالا برده و در كنار آن با بيماران و خانواده‌هاي آنان نيز براي پذيرش، سازش و مقابله با بيماري همكاري كنيم.‏
دوم برنامه‌هاي فرهنگي، هنري و ورزشي كه اين هدف نيز با ايجاد تسهيلات و امكانات لازم و اجراي طرح‌هاي فرهنگي، هنري، ارتباطي، سياحتي، ورزشي و زيارتي ميسر شده و سعي ما اين است كه با اين برنامه‌ها روحيه نشاط و شادابي و توان پذيرش بيماري را در بيماران، خانواده‌هاي آنان و احياناً كادر درماني بالا ببريم.‏
سوم امور بهداشتي، درماني و دارويي كه به نوعي نقطه عطف اهداف انجمن است و پيشگيري و رفع مشكلات بهداشتي، دارويي و درماني بيماران و در بعضي مواقع پرداخت هزينه‌هاي دارويي و درماني و تأمين بيمه‌هاي درماني آنان را در بر مي‌گيرد. در همين راستا انجمن در جهت ايجاد امكانات و تسهيلات لازم براي پيوند كليه بيماران از طريق خويشاوندان يا غير خويشاوندان داوطلب و همچنين پيوند از جسد پس از مرگ مغزي نيز تلاش مي‌كند. زيرا پيوند كليه در نهايت تنها راه حل قطعي بازگشت نسبي سلامتي بيماران كليوي است.
در چهارمين شاخه، امور رفاهي و حمايتي مد نظر قرار دارد و در آن انجمن در جهت فراهم كردن تسهيلات و امكانات رفاهي بيماران، در حد توان خود با انجام فعاليت‌هاي اجتماعي، امدادي و نيكوكاري تلاش مي‌كند.‏

آقاي قاسمي! اينطور كه پيداست اهداف و فعاليت‌هاي انجمن حمايت از بيماران كليوي بسيار گسترده و متنوع است. آيا در اجراي برنامه‌هاي مورد نظر خود با مشكلاتي هم روبه‌رو هستيد؟
متأسفانه عمده مشكلاتي كه انجمن طي اين سال‌ها با آنها مواجه شده، مشكلاتي هستند كه اصولاً نمي‌بايست بر سرراه ما قرار بگيرند.
شما توجه كنيد كه تمام هم و غم مسؤولان ارشد نظام اين است كه فرد مبتلا به بيماري صعب‌العلاج، غير از درد و رنج بيماري متحمل مشكلات جانبي ديگر نشود. در حالي كه در عمل ما مي‌بينيم بيماران ما و خانواده هاي آنان با مشكلات فراواني كه مضاف بر خود بيماري است‏، دست به گريبانند. به عنوان مثال امروزه يك داروي بسيار پرمصرف بيماران كليوي به نام "سانديمون" كه مصرف روازنه و پرتعداد دارد و براي بيماران بسيار حياتي هم هست، كمياب شده و ما را با مشكل جدي رو به رو كرده است. به اين معني كه نوع 100 ميلي‌گرمي اين دارو در بازار هست ولي انواع 25 و 50 ميلي گرمي آن نيست. و اين كمبود يك عارضه جدي براي بيماراني است كه روزانه مثلاً بايد 125 ميلي گرم از اين كپسول را مصرف كنند. يا مثال ديگر كيت آزمايش تست سانديمون كه يكي از آزمايشات بسيار متداول اين بيماران است، از سه ماه پيش ناياب شد و انجمن با مشكلات بسيار توانست اين كمبود را برطرف كند.‏
مشكلاتي از اين دست، برروحيه بيماران ما اثر مخربي مي‌گذارد و اميد آنها به آينده را كم مي‌كند. در حالي كه تمام تلاش ما اين است كه بيماران را به آينده اميدوار كنيم و اين باور را در آنها ايجاد كنيم كه دياليز پايان راه نيست و فرد بيمار مي تواند با پيوند كليه زندگي سالمي را دنبال كند.‏
همانطور كه اشاره كردم ما امروز بدون برخورداري از هيچ‌گونه حمايت دولتي توانسته‌ايم بيش از 130 شعبه در سراسر كشور داشته باشيم و حدود 10 مركز درماني داير كنيم كه در آنها خدمات دارويي و درماني به رايگان در اختيار بيماران قرار بگيرد. در واقع ما خدمات و امكانات را از بخشي از جامعه گرفته و به بخش‌هاي نيازمند جامعه تزريق مي‌كنيم. در اين ميان انتظار ما از مسؤولان وزارتخانه‌هاي مرتبط مثل بهداشت، رفاه و ... اين است كه مشكلات بيماران كليوي را درك كنند و در اين راه ما را ياري دهند.
اما متأسفانه در اين موارد با بي‌مهري‌هايي مواجه بوده‌ايم. مثلاً در مورد كمبود داروي سانديمون، برخي از مسؤولان به جاي پاسخگويي و رفع مشكل، به تكذيب اين مسأله پرداختند! ‏

در حال حاضر آمار پيوند كليه در ايران چگونه است؟
با تلاش‌ها و پيگيري‌هاي انجمن، ما اكنون به آماري حدود دو هزار پيوند در سال رسيده‌ايم كه در سطح جهان بسيار كم‌نظير است. همچنين با پيگيري‌هاي مستمر انجمن و مساعدت نمايندگان وقت مجلس و برخي از علما و آيات عظام، فرايند پيوند اعضا از اجساد مرگ مغزي به افراد زنده از لحاظ قانوني و شرعي كاملاً بدون اشكال شده است.

اين نوع پيوند تا چه حد در بالا بردن آمار پيوند كليه تأثيرگذار بوده است؟
متأسفانه به دليل برخي از سوءمديريت‌ها و نواقص اجرايي، علي‌رغم اطلاع‌رساني‌ها و فعاليت‌هاي فرهنگي انجمن، اين فرآيند با موانع بسياري روبه‌رو شده و با وجود حركت‌هاي زيبايي كه گاه در زمينه اهداي اعضا در جامعه شاهد آن هستيم، بسيار ضعيف‌تر از آن چه مي‌بايد، عمل شده و هنوز به شرايط مطلوب نرسيده‌ايم.‏
علي‌رغم اينكه در كشور ما سالانه حدود 25-20 هزار نفر در تصادفات و چند هزار نفر ديگر هم در سوانح ديگر دچار مرگ مغزي مي‌شوند، هنوز نتوانسته‌ايم از اعضاي مفيد اين افراد استفاده كافي ببريم. اگر بتوانيم سالانه حتي از هزار جسد مرگ مغزي هم عضو برداريم، بسياري از معضلات موجود، مثل خريد و فروش كليه، نوبت‌هاي طولاني پيوند و مرگ و ميرهاي ناشي از كمبود اعضاي پيوندي ديگر مثل قلب، كبد و ... مرتفع خواهد شد. واقعيت اين است كه بسياري از بافت‌ها و نسوج اين عزيزان قابل استفاده است و گاه مي‌توان با اعضاي يك اهداكننده به ده نفر زندگي دوباره بخشيد.

در اين زمينه مسؤولان ذيربط هم مي‌توانند نقشي داشته باشند؟
صد در صد اتفاقاً گله ما از مسؤولان مربوطه اين است كه چرا با وجود فراهم بودن تمام شرايط فرهنگي و اجتماعي و بلااشكال بودن شرعي و قانوني اهداي اعضاي جسد، هنوز مديريت دلسوزانه و مدبرانه‌اي پشت اين قضيه وجود ندارد و از آنجايي كه ‏NGOها و مؤسسات خيريه مثل انجمن ما به دنبال سود مالي نيستند، مي‌توانند در فاز اجرايي اين طرح موفقيت زيادي داشته باشد ولي متأسفانه اين مسأله به آنها واگذار نشده است.
تعريف ما از سود، برخاستن يك بيمار دياليزي از تخت و بازگشت دوباره او به زندگي است. به همين علت، طبيعي است كه براي رسيدن به اين سوددهي تمام تلاش خود را براي نجات بيماران خواهيم كرد.‏

در واقع خواسته شما از مسؤولان اين است كه دستتان را براي ارايه خدمات باز بگذارند؟
بله. در همه جاي دنيا ‏NGOها و بخش خصوصي، بخش مهمي از خدمات را به مردم ارايه مي‌دهند و اين به سود جامعه است. ما هم از مسؤولان كشور انتظار داريم كه ‏NGOها و انجمن‌هاي غيردولتي را بازوي توانمند خودشان بدانند و از برخي برخوردهاي قهري و بي‌مهري‌ها اجتناب كنند. ‏NGOها در خدمت دولت و جامعه هستند و اگر با ياري مسؤولان مواجه شوند، بي شك توفيق بيشتري در خدمت‌رساني به مردم خواهند داشت.‏

آيا در انجمن فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي‌ خاصي نيز دنبال مي‌شود؟‏
بله. ما در سال‌هاي گذشته طرح غربالگري را پياده‌ كرديم و هنوز هم آن را ادامه مي‌دهيم. به عنوان مثال در شهر كاشان طرح غربالگري انجام و به شناسايي افرادي كه نارسايي‌هاي حاد و مزمن كليه داشته‌اند، منجر شده است. اين طرح‌ها با هزينه كمي قابل اجرا هستند واگر بتوانيم با همه گير كردن آن افرادي را كه در مراحل اوليه ابتلا هستند، سريعاً شناسايي كرده و از رسيدن آنها به مرحله دردناك و پرهزينه دياليز جلوگيري كنيم، گام بسيار مهمي برداشته‌ايم كه البته براي رسيدن به اين نقطه ايده‌آل نيز نيازمند ياري مسؤولان هستيم.‏
علاوه بر اين، انجمن مجموعه كلاس‌هاي آموزشي خاصي براي پرستاران بخش‌هاي دياليز و مربيان بهداشت آموزش و پرورش برگزار مي‌كند تا سطح آگاهي آنان را در زمينه بيماري و مراقبت از بيمار بالا ببرد.
آيا فعاليت‌هاي برون‌مرزي هم داريد؟ مثلاً عضويت در مراكز علمي بين‌المللي يا شركت در سمينارها و ...
حدود دو سال پيش آقاي "جون كاپر" بنيانگذار بنياد كليه آمريكا ويكي از بنيانگذاران فدراسيون جهاني كليه، در سفر به ايران از انجمن و كلينيك شفا بازديد كرد و با مشاهده سطح خدماتي كه در اين مركز، تنها با استفاده از كمك‌هاي مردمي و غيردولتي، ارايه مي‌شود، فعاليت‌هاي ما را ستود و از ما دعوت رسمي به عمل آورد كه به عضويت فدراسيون جهاني كليه درآييم. ما هم با افتخار نام ايران را در كنار كشورهاي ديگر ثبت كرديم. علاوه بر اين شركت در كنفرانس‌هاي علمي و خبري اين حوزه هميشه در دستور كار انجمن بوده است.

آقاي قاسمي! درمان بيماران كليوي، اعم از دياليزي يا پيوندي، به جز دارو، به تجهيزات پزشكي نيز شديداً وابسته است. اين بخش از درمان تا چه حد مورد توجه انجمن قرار دارد؟
ما در مراكز درماني انجمن تا حدي نياز بيماران را برطرف مي‌كنيم. به عنوان مثال كلينيك شفا كه در تهران به صورت رايگان به بيماران كليوي خدمات ارايه مي‌دهد، اكثر بخش‌هاي مورد نياز مثل درمانگاه، راديولوژي، آزمايشگاه، دياليز، دياليز صفاقي و نفرولوژي، اورولوژي، آندوسكوپي، ارتوپدي، دندانپزشكي، سنجش تراكم پوكي استخوان،طب ورزشي، قلب و .. داير است كه در همه اين بخش‌ها تجهيزات مورد نياز هست. اما باز هم اين تعداد كافي نيست و از نيكوكاران تقاضاي مساعدت بيشتر داريم تا بتوانيم در مراكز درماني خود از تجهيزات پزشكي مدرن‌تر و روزآمدتر بهره بگيريم. البته خوشبختانه با فرهنگ‌سازي‌هايي كه انجام شده استفاده از دياليزصفاقي توسط بيماران رو به گسترش است. اين روش مزاياي فراواني دارد كه از جمله آنها عدم نياز به مراجعه مكرر بيمار به مراكزدرماني براي انجام دياليز است.‏

آيا همه بيماران دياليزي مي‌توانند از مراكز درماني انجمن استفاده كنند؟
‏ بيماران دياليزي بعد از تشخيص بيماري، بلافاصله به ما معرفي مي‌شوند و ما براي آنها كارت دياليز صادر مي‌كنيم و از آن پس عضو انجمن محسوب مي‌شوند و مي‌توانند از خدمات ما بهره‌مند شوند.

چه برنامه‌‌هايي براي گسترش فعاليت‌هاي انجمن در سال‌هاي آتي در نظر گرفته شده است؟
انجمن حمايت از بيماران كليوي طي فعاليت‌هاي خود در سال‌هايي كه گذشت، همواره بيماران را در تمام مراحل پيوند ياري داده است و از جمله در حدود 16 هزار پيوند كليه مشاركت اساسي داشته و در بيش از 400 مورد پيوند از جسد نيز مشاركت صددرصد ايفا كرده است.‏
مهم‌ترين برنامه‌هاي آتي ما هم در همين زمينه است. يعني ايجاد امكان پيوند براي بيماران و به همين جهت پس از تدوين آيين‌نامه اجرايي و نهادينه شدن آن، اقدام به ايجاد بانك كليه خواهيم كرد.‏
از طرف ديگر توسعه و گسترش فضاي فيزيكي و ارتقاي كيفيت خدمات دارويي درماني نيز مد نظر قرار دارد و بر آن هستيم كه داروخانه شفا و ساير بخش‌هاي مورد نياز بيماران در كلينيك شفا را راه‌اندازي كنيم. ‏

tellboy2000
28-07-2009, 20:58
مدير عامل انجمن حمايت از بيماران كليوي كشور :
ايران در پيوند كليه مقام نخست خاورميانه را دارا بوده و جزو سه كشور نخست جهان است

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
كمبود 500 دستگاه دياليز در شهرهاي مختلف كشور سبب شده است كه 30 درصد بيماران با مشكل جدي دياليز مواجه شوند.

tellboy2000
28-07-2009, 21:05
تغذيه در پيوند كليه
در صورتي كه اخيراً پيوند كليه انجام داده باشيد، شايد اين سئوال برايتان پيش آيد كه آيا رژيم غذايي اتان بايد با قبل از پيوند متفاوت باشد يا همان رژيم غذايي قبلي را دنبال كنيد. در اين صورت شما مي توانيد براي تنظيم برنامه غذايي خود به پزشك يا متخصص تغذيه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مراجعه كنيد.
آيا رژيم غذايي خاصي موردنياز است؟
پس از پيوند عضو، رژيم غذايي نقش مهمي در بهبود فرد دارد. در صورتي كه شما قبل از پيوند، تحت درمان با دياليز بوده ايد به راحتي متوجه مي شويد كه رعايت رژيم غذايي پس از پيوند بسيار راحت تر است.
آيا داروهاي مصرفي بر رژيم غذايي اثر مي گذارند؟
داروهايي كه براي جلوگيري از پس زدن پيوند استفاده مي شوند ، بر رژيم غذايي اثر دارند. برخي از داروهاي ضد پس زدن پيوند كه مي توانند بر روي رژيم غذايي اثر بگذارند، عبارت اند از:
- كورتن ها( پردنيزون)
- سيكلوسپورين (Gengraf , Neoral , Sandimmune)
- تاكروليموس(Prograf)
- آزاتيوپرين(Imuran)
- مايكوفنولات(Cellcept)
اين فهرست با توجه به توليد داروهاي جديد قابل افزايش است.

آيا افزايش وزن وجود دارد؟
بسياري از بيماران پس از پيوند كليه، اشتهاي بهتري پيدا مي كنند و به طور ناخواسته دچار افزايش وزن مي شوند؛ بنابراين براي جلوگيري از افزايش وزن، خودتان را هميشه وزن كنيد؛ همچنين از خوردن غذاهاي پركالري مانند غذاهاي چرب، شيريني ها، كلوچه و ساير غذاهاي غني از چربي يا شكر، خودداري ورزيد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] با خوردن غذاهاي زير مي توانيد، دريافت كالري را كنترل كنيد:
- سبزي ها و ميوه هاي تازه
- گوشت بدون چربي، مرغ بدون پوست و ماهي
- فرآورده هاي شيري بدون چربي
- نوشابه هاي بدون شكر مانند نوشابه هاي رژيمي
كنترل وزن، شما را از مشكلاتي مانند بيماري قلبي، ديابت و فشار خون بالا، محافظت مي كند. در صورتي كه ناخواسته دچار افزايش وزن شديد، فعاليت جسمي خود را افزايش دهيد و از رژيم غذايي كم كالري پيروي كنيد. از پزشك بخواهيد شما را به يك كارشناس تغذيه براي تنظيم رژيم غذايي كم كالري، معرفي كند.
آيا توصيه اي براي ميزان كلسترول و تري گليسريد وجود دارد؟
ميزان چربي( كلسترول يا تري گليسريد) در خون شما، ممكن است بالا باشد. ميزان بالاي كلسترول و تري گليسريد مي تواند باعث بيماري قلبي شود. اقدامات زيادي براي كاهش چربي و كلسترول خون قابل انجام است.
آيا در مورد غذاهاي حاوي كربوهيدرات بالا، توصيه اي وجود دارد؟
شما بايد نكات مهمي را در مورد غذاهاي كربوهيدراتي بدانيد:
- كربوهيدرات ها از طريق مصرف شكرها و نشاسته ها به دست مي آيند.
- آن ها سوخت و انرژي بدن را تأمين مي كنند.
- زماني كه داروهاي كورتن مصرف مي كنيد، استفاده از مقادير زياد كربوهيدرات براي بدن شما، مشكل زا است و مي تواند منجر به افزايش قند خون و ايجاد ديابت شود.
آيا بعد از پيوند، رژِيم غذايي كم نمك لازم است؟
بسياري از گيرندگان پيوند، هنوز نياز به محدوديت دريافت نمك دارند، هر چند ميزان محدوديت، در هر فرد متفاوت است. داروهاي پيوند به ويژه كورتن ها، ممكن است باعث تجمع مايعات در بدن شوند و نمك اين مشكل را بدتر مي كند، چرا كه احتباس مايعات را افزايش و فشار خون را بالا مي برد. كنترل فشار خون براي پيوند، بسيار اهميت دارد كه البته پزشك در مورد ميزان دريافت سديم، تصميم مي گيرد.
در مورد پروتئين چه توصيه اي وجود دارد؟
به دليل نقش پروتئين در ساخت و ترميم عضلات و بافت ها و التيام زخم پس از جراحي ، مصرف آن از اهميت زيادي برخورداري است. ميزان پروتئين مصرفي پس از پيوند، بايد بيشتر از ميزان طبيعي باشد تا در ساخت بافت هاي عضلاني كه به علت بيماري كليوي يا به وسيله مقادير بالاي داروها، تجزيه مي شوند، كمك كند. پس از آن مي توانيد ميزان دريافت پروتئين را متعادل كنيد.
در مورد كلسيم چه توصيه اي وجود دارد؟
شما بايد توجه ويژه اي به ميزان كلسيم و فسفر داشته باشيد. در صورتي كه سابقه بيماري كليوي طولاني باشد، ممكن است تعادل كلسيم و فسفر(براي سلامت استخوان ها اهميت دارند) به هم بخورد. در ماه هاي اوليه پس از پيوند، پس از آزمايش، تشخيص داده خواهد شد كه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دچار پوكي استخوان شده ايد يا خير و بر همين اساس، بهترين روش براي حفظ سلامت استخوان ها را به شما خواهند گفت. به طور متوسط هر فرد بزرگسال روزانه به دو واحد( هر واحد معادل يك ليوان) از فرآورده هاي شيري( شير، پنير، ماست) نياز دارد. در صورتي كه پزشك يا متخصص تغذيه، دريافت اين غذها را محدود نكرده است، سعي كنيد اين غذاها را در وعده هاي غذايي خود بگنجانيد. در صورتي كه پزشك تشخيص دهد كه شما به ميزان بيشتري كلسيم و فسفر نياز داريد، ممكن است برايتان مكمل تجويز كند. با اين حال هيچ موقع بدون تجويز پزشك از مكمل ها استفاده نكنيد؛ زيرا ممكن است بر روي پيوند شما اثر بگذارد.
در صورت وجود ديابت چه بايد كرد؟
پس از پيوند، رژيم غذايي، داراي ميزان بيشتري پروتئين و ميزان كمتري كربوهيدرات هاي ساده به علت اثرات كورتن و ساير داروها، مي باشد. با پزشك و رژيم شناس در خصوص برنامه غذايي خود براي تنظيم ميزان قند خون صحبت كنيد.

tellboy2000
28-07-2009, 21:19
بررسي فراواني و عوامل خطر كليه پيوندي با عملكرد کند در پيوند کليه از دهنده زنده
فرخ لقا احمدي، اشرف علي مددي، محبوب لسان پزشکي.
پيوند کليه، زندگي مطلوب‌تر و کاهش خطر مرگ و مير را براي بيماران در مرحله انتهايي نارسائي كليه به ارمغان مي‌آورد. نقطه ضعف مهم پيوند کليه، رد پيوند است و رد پيوند حاد مهمترين پيشگويي‌کننده رد پيوند مزمن است. کليه پيوندي که از ابتدا کارکرد خوبي داشته باشد، پيش‌آگهي طولاني مدت خوبي خواهد داشت. لکن تأخير در شروع کار کليه پيوندي شامل عملكرد كند و يا تأخيري گرافت Slow graft function وDelay graft function با افزايش خطر رد پيوند حاد و متعاقب آن کاهش بقاي کوتاه‌مدت و دراز مدت گرافت توأم خواهد بود. کليه‌هايي که پس از حملات رد پيوند حاد بهبود مي‌يابند، کاهشی معادل 10% در بقاي يک ساله در مقايسه با کليه‌هايي که هرگز حملات رد را تجربه نکرده‌اند، دارند. با افزايش خطر رد پيوند حاد، استفاده از پروتکل‌هاي سرکوبگر ايمني تغيير يافته براي برقراري مجدد عملکرد کليه ضرورت مي‌يابد که آنها نيز به نوبه خود با افزايش ريسک عفونت، عوارض سوء افزايش دوز مهارکننده کلسي نورين روي کليه پيوندي، بقاي طولاني مدت آلوگرافت را به مخاطره مي‌افکنند. با توجه به موارد ذکر شده فراهم‌آوري شرايط مساعد براي هر چه بهتر کردن فونکسيون آلوگرافت پس از پيوند كليه پيوندي با عملكرد فوري
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

tellboy2000
28-07-2009, 21:21
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
کليه چيست؟
بطور معمول دو کليه در بدن وجود دارد که هريک در يکطرف ستون فقرات و زير دنده هاي تحتاني واقع شده اند. کليه برنگ قرمز متمايل به قهوه اي بوده و شبيه لوبيا ميباشد. هر کليه به اندازه مشت بسته فرد است

کليه ها چه وظيفه اي دارند؟
کليه هاي سالم سه وظيفه بسيار مهم دارند. کليه ها مواد زائد را از خون برداشته و از طريق ادرار دفع مينمايند و خون تصفيه شده را به بدن بازمي گردانند. کليه ها سطح آب و مواد معدني مختلف مورد نياز بدن را تنظيم ميکنند. کليه ها هورمون نيز ترشح ميکنند که فعاليت ساير اعضاي بدن را کنترل ميکنند. بسياري از اعضا براي عملکرد مطلوب وابسته به کليه ها هستند
پيوند کليه چيست؟
پيوند کليه يک اقدام جراحي است که در آن يک کليه اهدا شده به شما پيوند زده ميشود. يک پيوند کليه موفق به شما اجازه زندگي معمولي و سالم را ميدهد و شما را از درمان دياليز رها ميکند
پيوند درمان انتخابي نارسايي پيشرفته کليه در کساني است که براي پيوند مناسب تشخيص داده شده اند. صلاحيت شما براي پيوند توسط گروه پزشکي با انجام معاينات و آزمايشات خاص تاييد ميگردد
انواع پيوند کليه کدام است؟
دو نوع پيوند کليه وجود دارد. اهداء از فرد زنده و اهداء از جسد
پيوند کليه از اهدا کنندگان زنده
در پيوند کليه از اهدا کنندگان زنده، کليه توسط يکي از بستگان يا افراد غريبه اهدا شده و به شما پيوند ميشود. مناسبترين اهدا کننده اعضاي فاميل نزديک شما هستند. گاهي اوقات همسر، بستگان دور يا دوستان ميتوانند اهدا کننده کليه باشند. بايد گروه خوني و بافت اهدا کننده و گيرنده منطبق باشند. آزمايشات و بررسي هاي کاملي براي سلامت اهدا کننده و کليه اهدايي صورت ميگيرد. افرادي که کليه اهدا ميکنند در ادامه عمر خود از زندگي طبيعي بهرمند ميباشند. پيوند کليه از اهدا کنندگان زنده با موفقيت ٩٠ تا ٩٥% همراه است. اين بدان معني است که پس از يکسال ٩٠ تا ٩٥ نفر از هر ١٠٠ نفر پيوندي سالم و فعال هستند
پيوند کليه از جسد
پيوند کليه از اهدا کننده جسد شيوه ديگر پيوند کليه است. در اين روش، کليه سالم از فرديکه دچار مرگ مغزي شده است برداشت و پيوند زده ميشود. قبل از اينکه اعضاي يک جسد براي يک پيوند برداشت شوند بررسي ها و آزمايشات کاملي در جهت تاييد سلامت اعضاي اهدايي انجام ميگيرد. علاوه بر اين موضوع، رضايت خانواده متوفي نيز ضروري است. پس از انجام آزمايشات گوناگون، شما در ليست انتظار قرار ميگيريد تا زماني که يک کليه سازگار با شما پيدا شود. پيش بيني مدت زمان انتظار ممکن نيست، بدليل اينکه وابسته به تعداد کليه هاي اهدايي و انطباق احتمالي هر يک با شما ميباشد. پيوند اعضا از جسد با موفقيت ٨٠ تا ٨٥% همراه است
جراحي پيوند
جراحي پيوند معمولا ٢ تا ٤ ساعت بطول ميانجامد. کليه جديد و حالب (لوله ايکه ادرار را از کليه به مثانه منتقل ميکند) در لگن شما قرار داده ميشود. آنها به روش جراحي به مثانه و عروق خوني متصل ميشوند
کليه هاي قديمي شما برداشته نميشوند مگر آنکه آنقدر بزرگ شده باشند که فضايي براي کليه جديد نمانده باشد و بطور مزمن دچار عفونت باشند. براي چند روز يک سوند در مثانه براي تخليه ادراري که توسط کليه جديد ساخته ميشود، قرار ميدهند. گاهي اوقات لوله اي نيز براي تخليه ترشحات قرار داده ميشود
در بعضي موارد نياز است تا زماني که کليه جديد شروع به فعاليت کند چند جلسه اي نياز به دياليز داشته باشيد. مايعات و داروها بطور وريدي تجويز ميشوند. آزمايشات گوناگون براي تاييد عملکرد مطلوب کليه جديد و بررسي علائم رد پيوند انجام ميگيرد
رد پيوند چيست؟
رد پيوند زماني اتفاق مي افتد که بدن کليه پيوندي را بعنوان عضوي غريبه و غيرخودي شناسايي کرده و سيستم ايمني را براي جنگيدن بر عليه آن فعال ميکند. داروهاي ضد رد پيوند متعددي (مهار کننده ايمني) براي پيشگيري از رد پيوند استفاده ميشوند. اين داروها با مهار فعاليت سيستم ايمني از رد پيوند جلوگيري ميکنند
رد پيوند در ماههاي اول پس از پيوند شايعتر است اما ميتواند در هر زماني پس از پيوند اتفاق افتد، رد پيوند هم قابل کنترل است. اگر کليه پيوندي از کار بيفتد، شما ميتوانيد به دياليز برگرديد و به زندگي ادامه دهيد. کليه پيوندي ممکن است برداشت نشود. در زمانيکه وضعيت باليني شما بهبود يابد مجددا ميتوانيد در ليست انتظار پيوند قرار گيريد. پيش بيني اينکه يک کليه پيوندي چه مدت پايدار خواهد ماند غيرممکن است. عوامل متعددي در عملکرد طولاني مدت کليه پيوندي دخيل هستند. بعضي کليه هاي پيوندي بيش از ٢٥ سال فعاليت داشته اند
زندگي با کليه جديد
پيوند کليه فقط يک راه درماني است که جايگزين عملکرد کليه سالم ميشود. کليه جديد توانايي انجام وظايف دو کليه سالم را دارد. با يک پيوند موفق، شما قادر به انجام فعاليتهاي روزمره و آزادي بيشتري براي مسافرت خواهيد بود. شما به دياليز احتياجي نداريد ولي بايد داروهاي مهار کننده سيستم ايمني را مصرف نماييد و بطور مرتب جهت پيگيري به پزشک خود مراجعه نماييد. شايد نياز به رعايت رژيم غذايي خاص براي حفظ سلامت خود داشته باشيد. پيوند کليه بالاترين امکان بازگشت به زندگي طبيعي را به شما ميدهد اما براي هر فردي مناسب نيست. پزشک معالج امکان و مفيد فايده بودن پيوند را در شما بررسي و اعلام ميکند

tellboy2000
28-07-2009, 21:35
انجام چهارمين عمل پيوند كليه بر روي يك بيمار براي نخستين بار در كشور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

رئيس انجمن حمايت از بيماران كليوي از انجام موفقيت آميز چهارمين عمل پيوند كليه بر روي يك بيمار براي نخستين بار در كشور خبر داد.
مصطفي قاسمي در گفت وگو با ايسنا با اعلام اين خبر گفت : محمداسماعيل حسن زاده بابلي 46 ساله پس از پس زدن سه بار پيوند كليه هفته گذشته براي چهارمين بار تحت عمل پيوند قرار گرفت .
وي انجام چهارمين پيوند كليه متوالي در يك فرد را از موفقيت هاي بزرگ جامعه پزشكي كشور عنوان كرد و ادامه داد : بيمار مذكور تحت مراقبت هاي پزشكي قرار دارد و تا امروز پيوند وي با مشكلي مواجه نشده است . در صورتي كه روند بهبودي وي به همين شكل ادامه يابد اين امر موفقيت بزرگي براي جامعه پزشكي كشور خواهد بود.
محمد اسماعيل حسن زاده بابلي نيز با ابراز رضايت از وضعيت عمومي خود پس از انجام چهارمين پيوند كليه به ايسنا گفت : تاكنون سه بار پيوند كليه انجام داده ام كه هر كدام از آنها به ترتيب پس از شش سال شش ماه و 14 سال پس زده شدند .
بنا به اظهارات اين بيمار 46 ساله وي از حدود 18 سالگي با مشكل كليوي روبرو بوده است .

tellboy2000
29-07-2009, 22:52
يک متخصص:آزمايش دوره اي،کليد طلايي پيشگيري ازبيماريهاي شديد کليوي
آزمايش هاي دوره هاي، کليد طلايي پيشگيري از بيماري هاي شديد کليوي است.
دکتر ايرج نجفي متخصص داخلي و فوق تخصص بيماري هاي کليوي در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزي خبر با بيان اين مطلب گفت: بيشتر افرادي که دچار بيماري کليوي مي شوند، در چند سال اول، علائم باليني واضحي ندارند اما علائم بسيار خفيف بيماري آنها، با آزمايش ادرار و خون قابل تشخيص است ، بنابر اين بهتر است همه مردم هر از گاهي ، آزمايش ادرار و يک آزمايش کراتينين خون انجام دهند.
وي با اشاره به اين که مردم از اهميت علائمي همچون درد پهلو، ادرار خوني، ورم اندامها، سوزش ادراري، شب ادراري، تکرر ادرار و فشار خون بالا آگاه هستند گفت: اين علائم گاهي نشانه بيماري کليوي است و توصيه مي شود به پزشک مراجعه کنند اما بررسي هاي جديد علمي نشان مي دهد تعداد بيماراني که علائم واضح دارند بسيار کم است.
اين استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اين که بيماري هاي پيشرفته کليوي معمولا به دياليز و پيوند منتهي مي شود گفت: با شناخت و درمان زودهنگام مي توان بسياري از بيماري هاي کليوي را به طور موثر درمان و از بيماري شديد کليوي پيشگيري کرد.
وي افزود: بر اساس مطالعات جديد ده درصد مردم در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي کليوي هستند و در بسياري از کشورهاي جهان براي بيماريابي و شناسايي زودهنگام بيماري هاي کليوي، جمعيت عادي را به طور وسيع بررسي مي کنند.
وي افزود: بر اساس مطالعات جديد درانگلستان شش ميليون و در آمريکا نوزده ميليون بيمار کليوي بدون علامت زندگي مي کنند و براي کشور ما اگر جمعيت کل کشور را هفتاد ميليون نفر درنظر بگيريم، حدود هفت ميليون نفر در ريسک ابتلا به بيماري هاي کليوي هستند يا مشکلات ابتدايي کليوي دارند. وي با تاکيد بر اين که هرچه بيشتر براي بهداشت و درمان هزينه کنيم و بيماريابي در سطح جامعه بيشتر باشد بيماران بيشتري را شناسايي مي کنيم گفت: بر اساس آمار جهاني حتي تعداد بيماران دياليزي و پيوندي ما نيز بايد از اين تعدادي که در حال حاضر داريم، بيشتر باشد .
وي با اشاره به اين که در کشور ما حدود يک ميليون و سي هزار بيمار کليوي وجود دارد گفت: شانزده هزار بيمار تا کنون پيوند کليه شده ا ند ، شانزده هزار نفر دياليز خوني يا صفاقي مي شوند بعلاوه يک ميليون نفر هم بيماران شناخته شده کليوي هستند که بدنبال بيماري هايي مانند فشارخون بالا، ديابت، عفونت يا سنگ کليه مبتلا شده اند. وي افزود: سن بالا، ديابت، فشار خون بالا، استعمال سيگار، چاقي، مصرف زياد گوشت، سابقه بيماري کليوي و ديابت در خانواده و خويشاوندان عوامل ابتلا به بيماري کليوي محسوب مي شود. اين فوق تخصص کليه افزود: اگر فردي در مرحله دياليز يا پيوند است يا بيماري شديد كليوي دارد توصيه مي شود افراد خانواده و خويشاوندان نزديك او، با دو آزمايش ابتدايي ادرار و كراتينين خون و گاهي سونوگرافي بررسي شوند. وي افزود: لزومي ندارد منتظر خدمات دولتي باشيم بلکه مردم مي توانند براي دو آزمايش ساده و به نسبت ارزان "بررسي ادرار" و "کراتينين خون" با هزينه شخصي در زمانهاي مختلف مانند ورود به دبستان، راهنمايي، دبيرستان، دانشگاه، سربازي و ... به پزشک يا به طور مستقيم به آزمايشگاه مراجعه کنند. دکتر نجفي با اظهار نگراني از بي توجهي به نتايج آزمايشهاي خون و ادرار گفت: متاسفانه گاهي وجود خون يا پروتئين در ادرار را به سرماخوردگي نسبت مي دهند يا افزايش مقادير جزيي کراتينين در خون را بي اهميت مي خوانند.
وي افزود: ميزان ترکيبي بنام کراتينين در خون در زنان کمتر از 1/1 و در مردان کمتر از 1/3 قابل قبول است و اگر مختصري از اين مقدار بيشتر باشد ( حتي يک دهم)، ضروري است فرد به پزشک مراجعه کند در غير اين صورت ممکن است سالها بعد باعلائم باليني بيماري کليوي و کراتينين بيش از ده يا 15 مراجعه کند. اين فوق تخصص کليه رعايت استانداردهاي زندگي سالم را مهمترين راه پيشگيري از ابتلا به بيماري کليه دانست و افزود: وزن مناسب، ورزش و فعاليت جسمي، پرهيز از چاقي، مصرف زياد گوشت و نمك، سيگار و الكل بهترين روش براي پيشگيري از بيماري هاي كليوي است و بايد با مشاهده كوچكترين علامت مربوط به كليه و سيستم ادراري به پزشك مراجعه كنند.

tellboy2000
29-07-2009, 23:15
ضرورت قرار گرفتن پيوند در گروه بيماران خاص
دكتر تارا قرار نگرفتن پيوند در رديف بيماران خاص را از جمله چالش هاي بزرگ بيماران مبتلابه نارسايي مزمن كليه عنوان كرد و افزود: بسيار ضروري و توجيه پذير است كه پيوند نيز در گروه بيماران خاص قرار گيرد. مشكلات اين بيماران تنها محدود به خاص بودن آنها نيست؛ چرا كه اين بيماران در شرايط فعلي با قيمت بسيار بالاي داروهاي پس از پيوند مواجه هستند. قيمت داروهاي پيوند بويژه براي 6 ماه اول پس از پيوند نسبت به 3 سال گذشته به طور متوسط تا 20 برابر افزايش پيدا كرده است كه اين امر اغلب از توان بيماران خارج بوده و بعضا ممكن است درمان هاي ارزان قيمتي براي آنها استفاده شود كه مسلما در طول عمر كليه پيوندي موثر خواهد بود.
رئيس بيمارستان شهيد مدرس در ادامه پوشش بيمه ها در بيماران كليوي را نامناسب ارزيابي كرد و گفت: به دنبال سياست هاي واگذاري در كل كشور و علي رغم تاكيد مسوولان دولتي و نمايندگان مجلس بر عدم قرار گيري نظام سلامت در بحث هاي واگذاري، حركتي بسيار گسترده تر از ساير بخش ها در واگذاري تعهدات دولتي نه به بخش خصوصي بلكه به خود مردم صورت گرفته است؛ البته اين روند با توجه به توسعه ساختار حكومتي كشورها غيرقابل اجتناب بوده است. اما، در ساير كشورها براي رفع مشكل، انجمن ها و بنيادهاي خيريه جايگاه خالي دولتي را در اين زمينه پر كرده اند. اين در حالي است كه پيش بيني مي شود تاسيس بنياد ملي كليه ايران با چند سالي تاخير همراه باشد؛ فاصله اي كه بسياري از بيماران از مشكل كاهش حمايت سيستم دولتي صدمه جدي خواهند خورد. بنابراين پوشش بيمه ها داراي امواج افزايش و كاهش فراواني در 3 سال اخير بوده به طوري كه از رايگان بودن كل داروها تا واگذاري كل هزينه ها به بيماران در هر چند ماه خبرهاي جديدي دريافت مي كنيم.

هزينه هاي كمرشكن تامين داروهاي پيوندي در كشور
وي با اشاره به استفاده از داروهاي ايراني در بيماران كليوي و حذف سوبسيد انواع خارجي آن گفت: معمولابراي نظردهي در مورد داروها چه تاثيرپذيري و چه تاثيرناپذيري نياز به تحقيقات گسترده و چندين ساله است. متاسفانه مطالعه قابل قبولي چه در جهت تاييد اثرات داروهاي ايراني و چه در مورد عوارض آنها آن گونه كه بيماران اعلام مي كنند يا بعضا به آنها القا مي شود انجام نشده است. انجمن نفرولوژي ايران كه نظرات متخصصان كشور را اعلام كرده؛ حداقل براي سال اول با مسوولان به توافق رسيده بود كه داروهاي خارجي در پوشش سوبسيد قرار داشته باشند و پس از آن داروي ايراني تحت پوشش قرار گيرد. اما متاسفانه پس از سه ماه از توافق، تعهد پوشش سال اول نيز حذف شد. به اين ترتيب هزينه داروهاي پيوند در ماه هاي اول بسيار كمرشكن شده است طوري كه اگر پزشك بخواهد از داروهايي كه تا دو سال قبل در كشور استفاده مي شد و اطمينان كافي به تاثير آن وجود داشت استفاده كند؛ بيمار بايد ماهانه به طور متوسط مبلغ 400 هزار تومان پرداخت كند. از طرف ديگر براي بيماري كه دچار پس زدگي كليه شده و مقاوم به درمان هاي ارزان است هزينه يك دوره درمان بيمار به طور متوسط 4 تا 6 ميليون تومان برآورد مي شود؛ كه پرداخت اين رقم براي معدود افرادي بدون كمك سايرين ممكن خواهد بود.

tellboy2000
29-07-2009, 23:23
پيوند کليه چيست؟ پيوند کليه يک اقدام جراحي است که در آن يک کليه اهدا شده به شما پيوند زده ميشود. يک پيوند کليه موفق به شما اجازه زندگي معمولي و سالم را ميدهد و شما را از درمان دياليز رها ميکند
پيوند درمان انتخابي نارسايي پيشرفته کليه در کساني است که براي پيوند مناسب تشخيص داده شده اند. صلاحيت شما براي پيوند توسط گروه پزشکي با انجام معاينات و آزمايشات خاص تاييد ميگردد

- انواع پيوند کليه کدام است؟
دو نوع پيوند کليه وجود دارد. اهداء از فرد زنده و اهداء از جسد

- پيوند کليه از اهدا کنندگان زنده در پيوند کليه از اهدا کنندگان زنده، کليه توسط يکي از بستگان يا افراد غريبه اهدا شده و به شما پيوند ميشود. مناسبترين اهدا کننده اعضاي فاميل نزديک شما هستند. گاهي اوقات همسر، بستگان دور يا دوستان ميتوانند اهدا کننده کليه باشند. بايد گروه خوني و بافت اهدا کننده و گيرنده منطبق باشند. آزمايشات و بررسي هاي کاملي براي سلامت اهدا کننده و کليه اهدايي صورت ميگيرد. افرادي که کليه اهدا ميکنند در ادامه عمر خود از زندگي طبيعي بهرمند ميباشند. پيوند کليه از اهدا کنندگان زنده با موفقيت ٩٠ تا ٩٥% همراه است. اين بدان معني است که پس از يکسال ٩٠ تا ٩٥ نفر از هر ١٠٠ نفر پيوندي سالم و فعال هستند

- پيوند کليه از جسد پيوند کليه از اهدا کننده جسد شيوه ديگر پيوند کليه است. در اين روش، کليه سالم از فرديکه دچار مرگ مغزي شده است برداشت و پيوند زده ميشود. قبل از اينکه اعضاي يک جسد براي يک پيوند برداشت شوند بررسي ها و آزمايشات کاملي در جهت تاييد سلامت اعضاي اهدايي انجام ميگيرد. علاوه بر اين موضوع، رضايت خانواده متوفي نيز ضروري است. پس از انجام آزمايشات گوناگون، شما در ليست انتظار قرار ميگيريد تا زماني که يک کليه سازگار با شما پيدا شود. پيش بيني مدت زمان انتظار ممکن نيست، بدليل اينکه وابسته به تعداد کليه هاي اهدايي و انطباق احتمالي هر يک با شما ميباشد. پيوند اعضا از جسد با موفقيت ٨٠ تا ٨٥% همراه است

- جراحي پيوند جراحي پيوند معمولا ٢ تا ٤ ساعت بطول ميانجامد. کليه جديد و حالب (لوله ايکه ادرار را از کليه به مثانه منتقل ميکند) در لگن شما قرار داده ميشود. آنها به روش جراحي به مثانه و عروق خوني متصل ميشوند
کليه هاي قديمي شما برداشته نميشوند مگر آنکه آنقدر بزرگ شده باشند که فضايي براي کليه جديد نمانده باشد و بطور مزمن دچار عفونت باشند. براي چند روز يک سوند در مثانه براي تخليه ادراري که توسط کليه جديد ساخته ميشود، قرار ميدهند. گاهي اوقات لوله اي نيز براي تخليه ترشحات قرار داده ميشود
در بعضي موارد نياز است تا زماني که کليه جديد شروع به فعاليت کند چند جلسه اي نياز به دياليز داشته باشيد. مايعات و داروها بطور وريدي تجويز ميشوند. آزمايشات گوناگون براي تاييد عملکرد مطلوب کليه جديد و بررسي علائم رد پيوند انجام ميگيرد

- رد پيوند چيست؟ رد پيوند زماني اتفاق مي افتد که بدن کليه پيوندي را بعنوان عضوي غريبه و غيرخودي شناسايي کرده و سيستم ايمني را براي جنگيدن بر عليه آن فعال ميکند. داروهاي ضد رد پيوند متعددي (مهار کننده ايمني) براي پيشگيري از رد پيوند استفاده ميشوند. اين داروها با مهار فعاليت سيستم ايمني از رد پيوند جلوگيري ميکنند
رد پيوند در ماههاي اول پس از پيوند شايعتر است اما ميتواند در هر زماني پس از پيوند اتفاق افتد، رد پيوند هم قابل کنترل است. اگر کليه پيوندي از کار بيفتد، شما ميتوانيد به دياليز برگرديد و به زندگي ادامه دهيد. کليه پيوندي ممکن است برداشت نشود. در زمانيکه وضعيت باليني شما بهبود يابد مجددا ميتوانيد در ليست انتظار پيوند قرار گيريد. پيش بيني اينکه يک کليه پيوندي چه مدت پايدار خواهد ماند غيرممکن است. عوامل متعددي در عملکرد طولاني مدت کليه پيوندي دخيل هستند. بعضي کليه هاي پيوندي بيش از ٢٥ سال فعاليت داشته اند

- زندگي با کليه جديد
پيوند کليه فقط يک راه درماني است که جايگزين عملکرد کليه سالم ميشود. کليه جديد توانايي انجام وظايف دو کليه سالم را دارد. با يک پيوند موفق، شما قادر به انجام فعاليتهاي روزمره و آزادي بيشتري براي مسافرت خواهيد بود. شما به دياليز احتياجي نداريد ولي بايد داروهاي مهار کننده سيستم ايمني را مصرف نماييد و بطور مرتب جهت پيگيري به پزشک خود مراجعه نماييد. شايد نياز به رعايت رژيم غذايي خاص براي حفظ سلامت خود داشته باشيد. پيوند کليه بالاترين امکان بازگشت به زندگي طبيعي را به شما ميدهد اما براي هر فردي مناسب نيست. پزشک معالج امکان و مفيد فايده بودن پيوند را در شما بررسي و اعلام ميکند

- کليه ها چه هستند بطور معمول در هر فرد سالم دو کليه وجود دارد که هر يک در يکطرف ستون مهره ها و زير دنده هاي تحتاني واقع شده اند. کليه ها به رنگ قرمز متمايل به قهوه اي بوده و از نظر شکل شبيه لوبيا مي باشند . هر کليه به اندازه مشت بسته فرد است . اکثر اعضائ بدن براي عملکرد مطلوب وابسته به کليه ها هستند


- کليه ها چگونه عمل مي کنند مهمترين وظيفه کليه ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفيه شده به بدن مي باشد. هر دقيقه حدود يک ليتر خون - يک پنجم خوني که توسط قلب پمپ مي شود- از طريق سرخرگ کليوي وارد کليه ها مي شود. پس از اينکه خون تصفيه شد خون تصفيه شده از طريق سياهرگ هاي کليوي به بدن باز مي گردد
داخل هر کليه متجاوز از يک ميليون واحد بسيار ريز عملکردي بنام نفرون وجود دارد. هر نفرون از يک صافي بسيار کوچک بنام کلافه -گلومرول- که به يک لوله کوچک - توبول - متصل است تشکيل مي شود. آب و مواد زائد توسط اين صافي از خون جدا مي شوند و به داخل لوله هاي کوچک -توبول ها- جريان پيدا مي کنند
قسمت عمده اين آب توسط لوله هاي کوچک باز جذب مي شود و مواد زائد بصورت غليظ وارد ادرار ميشوند تا دفع گردند
ادرارهاي جمع شده از لوله هاي کوچک وارد قسمت قيفي شکل بنام لگنچه کليه شده و سپس از طريق لوله اي بنام حالب وارد مثانه مي شود. مثانه ادرار را تا زماني که ادرار کنيد نگهداري مي کند. پس از مثانه ادرار از طريق لوله اي بنام پيشابراه از بدن خارج مي شود. کليه سالم بطور معمول يک تا ٢ ليتر ادرار در روز و بر اساس ميزان مايعات دريافتي توليد مي کند. کليه سالم قابليت افزايش فعاليت خود را دارد بطوريکه اگر يک کليه از دست رود کليه ديگر بزرگ شده و کار دو کليه را انجام خواهد داد

-دلايل اهميت زياد کليه ها چيست کليه ها به خاطر اينکه سه کار ضروري انجام مي دهند داراي اهميت خاصي هستند
١- کليه ها آب بدن را تنظيم مي کنند
براي اينکه بدن شما بدرستي و به نحو مطلوب فعاليت کند لازم است که داراي حجم مناسب
آب باشد. يکي از مهمترين وظايف کليه ها برداشت آب اضافي يا حفظ آب بدن در موارد ضرورت مي باشد
٢- کليه ها مواد زائد را برداشت مي کنند
بسياري از مواد در خون و مايعات بدن بايد در اندازه مناسب وجود داشته باشند تا بدن به درستي عملکرد داشته باشد. براي مثال سديم و پتاسيم مواد معدني هستند که از مواد غذايي بدست مي آيند. اين مواد معدني براي سلامتي لازم هستند اما بايد در حد معيني نگهداشته شوند. زمانيکه کليه ها بدرستي فعاليت کنند، مواد زائد از بدن داخل ادرار ترشح مي شوند همچنين کليه ها در تنظيم ساير مواد معدني در بدن مانند کلسيم و فسفر که براي تشکلي استخوان لازمند، کمک مي کنند مواد زائد مانند اوره و کراتي نين نيز بايد از بدن خارج شوند . اوره و ساير مواد زائد زماني که بدن پروتئين ها مانند گوشت را تجزيه مي کند، تشکليل مي شوند. کراتي نين يک محصول زائد عضلات است. اگر فعاليت کليه ها کاسته شود، اوره و کراتي نين در خون افزايش مي يابند بسياري از محصولات زائد اگر از مايعات بدن جدا نشوند براي بدن سمي هستند براي مثال، وقتي فردي دارويي مصرف مي کند، مواد زائد شيميايي که از مصرف اين دارو در بدن بوجود مي آيند، عمدتا توسط کليه ها از بدن خارج مي شوند
٣- کليه ها هورمون مي سازند
کليه هاي سالم پيک -پيغام بر- هاي شيميايي مهمي بنام هورمون ها را نيز مي سازند. اين هورمون ها در جريان خون گردش کرده و بعضي از عملکردهاي بدن مانند فشار خون، ساخت گويچه هاي قرمز و برداشت کلسيم از روده ها را تنظيم مي کنند

- چه کسي در معرض خطر ابتلا به بيماريهاي کليوي است بيماري کليوي معمولا بي سر و صدا پيشرفت مي کند وقبل از ايجاد هر گونه شکايت موجب تخريب قسمت عمده اي از فعاليت و عملکرد کليه مي گردد. بنابراين افراد در معرض خطر پيشرفت بيماري کليوي بايد بطور مرتب مورد ارزيابي قرار گيرند. اين افراد کساني هستند که مبتلا به بيماري قند - ديابت - پرفشاري خون، بيماري عروقي و وابستگان نزديک افراد مبتلا به بيماريهاي ارثي کليه مي باشند

-علائم هشدار دهنده بيماريهاي کليوي کدامند گاهي اوقات افراد با بيماري شديد کليوي نيز بدون علامت مي باشند. اين موضوع اهميت آزمايش خون يا ادرار را در بررسي مشکلات کليوي روشن مي کند. بهرحال شکايات و علائم زير مي توانند نشانگر بيماري کليوي باشند که در صورت وجود، انجام آزمايشات و بررسي هاي بيشتر توصيه مي شود
:بعضي از شکايات و علائمي که مي تواند نشانگر بيماري کليوي باشد

خستگي
پرفشاري خون
ورم چشم ها، دست يا پا
دفع ادرار خوني ، تيره يا رنگ چاي
شب ادراري - بيشتر از يک بار در موقع خواب
کاهش اشتها - کاهش وزن
خارش سراسري پايدار


-اگر کليه ها نارسا شوند چه چيزي اتفاق مي افتد زماني که کليه ها نارسا شوند مواد زائد و مايعات در بدن تجمع پيدا کرده و شما نياز به درمان دياليز - براي تصفيه خون يا به وسيله ماشين يا از راه شکم و بصورت دياليز صفاقي - يا پيوند کليه داريد چگونه مي توانيد در پيشگيري از بيماريهاي کليوي موثر باشيد
فشار خون خود را بطور منظم چک کنيد. فشار خون بالا و کنترل نشده سرعت طبيعي هر گونه بيماري کليوي را افزايش مي دهد. اگر شما مبتلا به بيماري قند - ديابت - مي باشيد، بايد بيماري شما تحت کنترل درآيد. تعداد زيادي از بيماران کليوي مبتلايان به بيماري قند مي باشند به خصوص و حتي الامکان از مصرف داروهايي که توسط پزشک تجويز نشده اند ماند مسکن ها خودداري کنيد. قبل از مصرف هر دارو حتما با پزشک خود مشورت نمائيد
ساير داروهاي خاص مانند سموم، آفت کش ها و مواد مخدر و ...- نيز مي توانند موجب آسيب کليه شوند. پزشک شما مشکلات و عوارض ناشي از مصرف طولاني مدت و بدون مجوز اين داروها را بيان مي کند

-چه کسي ميتواند اهدا کننده عضو باشد؟
هر فردي ميتواند يک اهدا کننده بالقوه باشد. شرايط پزشکي شما در زمان مرگ تعيين کننده قابليت شما در اهدا عضو خواهد بود

-چه اعضا و بافتهايي ميتوانند اهدا شوند؟
قلب-کليه ها-پانکراس-ريه ها-کبد-روده ها-بافتها-چشم ها-پوست-استخوان-دريچه هاي قلبي-تاندونها-رگهاي عروقي

-آيا تصميم من در خصوص اهدا عضو يا بافت تاثيري در کيفيت مراقبتهاي پزشکي خواهد داشت؟
خير- بازيافت عضو يا بافت و اقدامات مرتبط تنها پس از کليه اقدامات حياتبخش صورت ميگيرد و در صورت عدم موفقيت و مرگ، برداشت اعضا انجام ميگيرد. پزشکان معالج شما از پزشکان تيم پيوند و برداشت عضو کاملا متفاوتند

-آيا اهداء عضو شکل بدن را تغيير ميدهد؟ خير- اهدا عضو بدن را دچار تغيير شکل نميکند
-آيا محدوده سني براي اهداء عضو وجود دارد؟ هيچ محدوده سني وجود ندارد. در زمان مرگ اهدا کنندگان بالقوه ارزيابي ميشوند. بنابراين لازمست در هر سن افراد متقاضي کارت اهدا را تکميل کرده و خانواده خود را نيز از اين موضوع مطلع نمايند

tellboy2000
31-07-2009, 19:54
شفاي مريض مبتلا به بيماري کليه

مادري همراه فرزندش به واحد فرهنگي مسجد جمکران مراجعه نمود و اظهار داشت :
فرزندم مدت هاي زيادي ناراحتي کليه داشت . وقتي او را به دکتر نشان داديم گفت که کليه فرزندم به طور مادر زادي کار نمي کند و عفوني شده است . او را سونوگرافي کردند و گفتند که کليه بايد از بدن جدا شود . عکس رنگي گرفتيم. در بيمارستان لبافي نژاد کميسيون پزشکي تشکيل شد و همه نظر دادند که بايد عمل شود.
ماه رمضان بود . شبي در خواب ديدم که قرار است فرزند مريضم را به اتاق عمل ببرند . من به آقاي دکتر مي گفتم که آقاي دکتر! بچه من خوب مي شود ؟ دکتر در پاسخ گفت : خانم ! همه چيز دست آقا امام زمان (روحي فداه ) است.
وقتي دوباره به دکتر مراجعه کردم ، قرار شد که يک بار ديگر سونو گرافي بگيرد. آزمايشات لازم انجام شد و تصميم گرفتند بچه را به اتاق عمل ببرند. همان روز مطلع شدم که هيئتي از نازي آباد تهران به مسجد جمکران مي آيد. گفتم : بگذاريد قبل از سونوگرافي و آزمايش، بر اساس خوابي که ديده ام او را به مسجد جمکران ببرم.
همراه با هيئت به مسجد جمکران آمدم و فردا صبح مستقيما به مرکز سونوگرافي رفتم. به آقا امام زمان (عج) عرض کردم که من از مسجد جمکران مي آيم، مرا نا اميد نکنيد !
وقتي سونوگرافي انجام شد، گفتند : اين بچه هيچ ناراحتي ندارد. وقتي به دکتر مراجعه کردم، عکس هاي رنگي و سونو گرافي هاي قبل را با سونوگرافي جديد مقايسه کرد و گفت: ديگر هيچ عيب و ناراحتي در کليه بچه وجود ندارد. بچه از امام زمان (أرواحنا فداه) شفا گرفته است .

tellboy2000
01-08-2009, 20:56
دكتر عباسي پيوند كليه را روش اصلي درمان نارسايي حاد كليه عنوان كرد و گفت: روش اصلي درمان نارسايي حاد كليه در بيماران پيوند كليه است و يك همودياليز خوب در بهترين شرايط فقط مي‌تواند طول عمر بيمار را افزايش دهد ولي هيچوقت كيفيت زندگي بيمار مشابه پيوند كليه نمي‌شود. وي افزود: در مطالعات اخير نيز ثابت شده است ميزان افزايش اميد به زندگي در بيماران پيوند كليه با شرايط مشابه بيماران دياليزي بيشتر است بنابراين بايد دياليز را تا زمان فراهم شدن شرايط پيوند كليه محدود كنيم.
فوق تخصص نفرولوژي دانشگاه در بخش ديگري از سخنان خود افزود: در افرادي كه از سن بالايي برخوردارند و افرادي كه بيماري‌هاي همراه مثل عفونت ويروسي، نارسايي كبدي، نارسايي پيشرفته قلب و... دارند كه انجام عمل پيوند عوارض اين بيماري‌ها را نيز بيشتر مي‌كند ناچار به انجام دياليز هستند.
وي همچنين به ميزان مصرف دارو در بيماران دياليزي و پيوندي اشاره كرد افزود: ميزان مصرف دارو در هر دو گروه پيوندي و دياليزي يكسان است فقط نوع داروها با هم تفاوت دارد ولي مهمترين فايده پيوند كليه در بهبود كيفيت زندگي بيماران است چون بيمار ديگر نياز مراجعه مكرر به بيمارستان و بستري شدن ندارد و مي‌تواند به زندگي طبيعي خود ادامه دهد.
دكتر عباسي در بخش پاياني سخنان خود خواستار افزايش امكانات و تجهيزات مورد نياز بيماران كليوي شد و افزود: تخت‌هاي دياليز با توجه به تعداد بيماران كافي نيست و معمولاً بخش‌هاي دياليز سه شيفته كار مي‌كنند و اضافه شدن بيماران به اين سيستم مشكلاتي را نيز به همراه دارد بنابراين از مسئولين درخواست مي‌كنم تعداد بخش‌ها را افزايش دهند.
زناني كه پيوند كليه موفقيت‌آميز انجام داده‌اند، پس از دو سال مي‌توانند باردار شوند و حاملگي براي آنان خطري نخواهد داشت.نارسائي كليه در زنان موجب بروز حاملگي نادرست و عدم طبيعي بودن قاعدگي و تخمك‌گذاري است، پس از پيوند اين عوارض رفع مي‌شود و مادران مي‌توانند در كمتر از دو سال بعد از پيوند اقدام به بارداري نمايند. در اين بررسي كه طي مدت 13 سال بر روي 31 زن پيوندي انجام شده، حداقل سن زنان 18 و حداكثر 42 اعلام شده است كه 28 نفر تنها يك بار پيوند كليه انجام داده بودند و باقي دو بار پيوند شده بودند.زمان كوتاهترين حاملگي بعد از پيوند كليه 4 ماه و بيشترين آن 101 ماه بود كه بيشترين فراوني شامل 36 ماه بعد از انجام عمل پيوند بوده است. در جريان اين حاملگي‌ها نيز 14 مورد زايمان طبيعي و 19 مورد سزارين گزارش شده است و تنها در يك مورد آپگار نوزاد بعد از تولد مطلوب نبوده است.در اين پژوهش همچنين عمده عوارض ايجاد شده براي مادر فشار خون، عفونت ادراري و سقط جنين اعلام شده است.در خاتمه اين پژوهش از تعداد مادران باردار پيوندي، تنها سه مورد اختلال عملكرد كليه ديده شده و يك مورد موجب فوت مادر شده است.

tellboy2000
01-08-2009, 23:26
موثرترين راه درمان نارسايي كليه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تشخيص قبل از تولد نارسايي كليه مادرزادي موثرترين راه درمان به موقع اين بيماري است
عفونت هاي ادراري همواره با علائم تب، بي اشتهايي و رشد نكردن و همچنين تغيير رنگ ادرار نشانه نارسايي كليه در سن كودكي است در صورتي كه با انجام سونوگرافي قبل از تولد نوزاد اين نارسايي شناسايي شود مي توان اقدامات درماني موثر را ارائه كرد.
دكتر« عابد اصفهاني» نفرولوژيست در گفت‌و گو با خبرنگار سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا واحدعلوم پزشكي ايران ضمن بيان مطلب فوق اظهار داشت: البته علاوه بر علايم مذكور وجود خون در ادرار نيز يك علامت هشدار دهنده است و والدين بايد با مشاهده اين مورد سريعا مراتب را به پز شك اطلاع دهند.
وي با اعلام اينكه تغيير رنگ ادرار در كودكان مي‌تواند نشانه وجود سنگ يا تومور و يا نارحتي‌هاي ديگر كليوي باشد عنوان كرد: البته تغيير رنگ ادرار ممكن است به‌دنبال مصرف برخي مواد غذايي رخ دهد اما درهر صورت با تغيررنگ ادرار لازم است وضعيت كليه ها بررسي شود.
اين متخصص با اشاره به اينكه نوزادان متولد شده با نارسايي كليوي تا سن يك تا دو سالگي كليه خود را از دست مي‌دهند، اظهارداشت: اين در حالي است كه مي توان با انجام سونوگرافي در دوران جنيني وجود اين مشكل را تشخيص داد.
وي افزود: به اين ترتيب مي توان در صورت تشخيص مثبت، با روش‌هاي دارويي و عمل جراحي قبل از يك ماهگي نوزاد از سير پيشرونده بيماري جلوگيري كرد و حتي اگر درصد قابل توجهي از كليه از بين‌رفته باشد حداقل با اقدام به‌موقع از دياليزي شدن كودك جلوگيري مي‌شود.
دكتر« اصفهاني» در پايان بيماري‌هاي مادرزادي كليه مثل كيستيك كليه، عفونت‌هاي عودكننده، عفونت هاي ادراري خصوصا در خانم‌هاي باردار و نيز بيماري‌هايي مانند ديابت و فشار خون را علايم تهديد كننده سلامت كليه‌ها در همه سنين دانست.

مصرف زياد نمك احتمال ابتلا به نارسايي كليه را افزايش مي‌دهد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ایسنا:نارسايي كليه بيماري مزمن كليوي است كه به دلايل مختلف از قبيل عدم تشخيص و درمان قطعي عفونت ادرار در سنين خردسالي، دفع نكردن به موقع ادرار به ويژه از سوي كودكان، تغذيه نادرست و كنترل نكردن فشار و قند خون در بيماران مبتلا به فشار خون و ديابت ايجاد مي‌شود.
فشار خون يكي از اصلي‌ترين بيماريهاي زمينه‌ساز در جهت ابتلا به نارسايي كليه است.
در اين ميان كنترل نكردن دقيق فشار خون در اين بيماران كه معمولا از تغذيه نادرست ناشي از خوردن غذاهاي پرچرب و پرنمك ناشي مي‌شود باعث افزايش فشار خون بدن مي‌شود كه اين عارضه به تدريج در روند فعاليت كليه‌ها اختلال ايجاد كرده و در نهايت نارسايي مزمن كليه را موجب مي‌شود.
قابل ذكرست: علاوه بر فشار خون، ديابت يا مرض قند نيز از ديگر عوامل زمينه ساز ابتلا به نارسايي كليه است.
بنابراين كنترل دقيق قند خون توسط شخص با تستر قند و همچنين تحت نظر مستمر معاينه پزشك قرار گرفتن از اقداماتي است كه بيماران ديابتي مي‌توانند در جهت پيشگيري از ابتلا به نارسايي كليه انجام دهند.
گفتني است: كنترل دقيق قند خون به ويژه در مورد بيماران دياليزي از اهميت به سزايي برخوردارست زيرا افزايش ميزان قند خون بيش از حد معمولي مدت درمان اين بيماران را طولاني تر مي‌كند.
بايد توجه داشت كه مصرف دقيق و درست داروها در زمان مقرر از سوي بيماران ديابتي فشار خوني مهمترين عامل در جهت پيشگيري از بيماريهاي كليوي به ويژه نارسايي مزمن كليه است.
شايان ذكر است كه در حال حاضر طبق آخرين پژوهش‌هاي علمي صورت گرفته در سطح جهان خوردن بيش از حد نمك از عوامل بسيار مؤثر در ايجاد نارسايي كليه است. لذا نه تنها به بيماران مبتلا به فشار خون بلكه به همه افراد توصيه مي‌شود كه از خوردن نمك به ويژه مصرف زياد آن تا حد امكان خودداري كنند تا هرچه بيشتر از ابتلا به بيماريهاي كليوي پيشگيري شود.
در نهايت قابل توجه است كه از سوي ديگر اگر از سوي خانواده‌ها آموزش لازم در جهت دفع به موقع ادرار كودكان ارائه و همچنين نسبت به بهداشت دستگاه دفع ادرار كودكان دقت كافي لحاظ شود، از عفونت ادرار كه يكي از شايعترين بيماريهاي اين دستگاه به ويژه در سنين خردسالي است پيشگيري شده و در نتيجه آمار مبتلايان به بيماري نارسايي كليه نيز از اين طريق كاهش مي‌يابد.

tellboy2000
01-08-2009, 23:33
داستان آنها كه كليه شان را از دست داده اند و آنها كه گرفته اند

هوا را از من بگير، اميد را نه
هوا را از من بگير، اميد را نه

هوا را از من بگير، اميد را نه

هوا را از من بگير، اميد را نه

tellboy2000
11-08-2009, 15:03
نارسائی کلیه

کلیه ها ارگانهای لوبیایی شکلی هستند که اندازه هرکدام به اندازه مشت بسته شما می باشد.آنها در خلف قسمت فوقانی شکم و در دو طرف ستون مهره ها قرار گرفته اند.عملکرد اصلی کلیه ها دفع آب و مواد زائد از خون می باشد. زمانیکه این عملکرد دچار اختلال می شود آب و مواد زائد در خون افزایش می یابدکه به این حالت نارسائی کلیه گفته می شود.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
گاهی این حالت به یکباره ایجاد می شود که به آن نارسائی کلیوی حاد می گویند. این حالت بیشتر بعد از جراحیها و صدمات شدید یا زمانیکه جریان خون کلیه ها قطع می شود رخ می دهد.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583 ;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583;.583 ;.
از سوی دیگر نارسائی کلیوی مزمن، به آرامی رخ داده و در مراحل اولیه علائم کمی دارد. بسیاری از افراد از نارسائی کلیه خود در این حالت اطلاعی ندارند تا زمانیکه عملکرد کلیه ها به کمتر از 25 درصد حد نرمال می رسد. فشار خون بالا و مرض قند از جمله شایعترین علل بروز این حالت هستند.در مراحل انتهایی نارسائی کلیه، عملکرد کلیه ها کمتر از 10 درصد خواهد بود. در این مرحله آنها قادر نیستند که شرایط بیولوژیکی طبیعی بدن را حفظ کنند. در این مرحله نیاز به دیالیز و یا پیوند کلیه وجود دارد. زمانیکه به هر دلیلی پیوند ممکن نباشد، دیالیز اولین اقدام درمانی خواهد بود.
? علائم و نشانه ها
نارسائی کلیوی حاد:در این حالت عملکرد کلیه ها بصورت حاد دچار اختلال می شود و کلیه ها قادر نخواهند بود مواد زاید را از بدن دفع کنند.علائم و نشانه ها شامل احتباس مایعات ، خونریزی در معده و روده ، گیجی ، تشنج و کما می باشد.نارسائی کلیوی مزمن :بطور کلی این حالت منجر به بروز مسائلی نظیر نارسائی احتقانی قلب ، استخوانهای ضعیف، زخمهای معده و صدمه به سیستم اعصاب مرکزی خواهد شد. متأسفانه زمانی که صدمات غیر قابل برگشت رخ ندهد، علائم ایجاد نمی شود. این علائم شامل فشار خون بالا، کاهش وزن غیر قابل توجیه، کم خونی ، تهوع و استفراغ ، ضعف و خستگی ، سردردی که هیچ علت خاصی ندارد ، کاهش عملکرد ذهنی ، انقباضات عضلانی ، خونریزی در دستگاه گوارش لکه های زرد مایل به قهوه ای بر روی پوست، خارش دائمی واختلالات خواب می باشند مراحل انتهایی نارسائی کلیه :در بعضی از افراد این حالت بعلت نارسائی مزمن کلیه ایجاد می شود.بعضی عوارضی که در این حالت رخ می دهد به سرعت پیشرفت، بستگی دارد و شامل کم خونی ، فشار خون بالا، نارسائی احتقانی قلب ، بیماریهای استخوانی ، مشکلات دستگاه گوارش و اختلال عملکرد ذهنی می باشد.
? علل
فاکتورهای زیادی منجر به بروز صدمه در کلیه ها می شوند که شامل : بیماریهای کلیوی، صدمات و تصادفات، فشار خون بالا، تماس با سموم، و داروهای خاص، سنگهای کلیه، سرطانها و حتی عفونت در سایر نقاط بدن می باشد. بسیاری از این موارد علائمی ایجاد نمی کند، تا زمانیکه تغییرات تخریبی غیرقابل برگشت باشند.
? نارسائی کلیوی حاد
عواملی که می توانند منجر به اختلال حاد عملکرد کلیوی شوند، شامل موارد ذیل است:جراحی های سخت و سوختگیهای شدید و تصادفات، عدم خونرسانی کافی ومناسب به کلیه ها، داروها،( مواد حاجب،بعضی از آنتی بیوتیکها نظیر استرپتومایسن ،جنتامایسین و مسکنهای نظیر آسپرین و ایبوپروفن) سموم ( فلزات سنگین ، الکل، مواد حلال)، گرمازدگی بسیار شدید، اختلالات عملکردی سایر ارگانهای بدن نظیر کبد، ریه ها، قلب و مغز، انسداد مجاری ادراری و بیماریهای خود کلیه می باشد.
? نارسائی کلیوی مزمن
برخلاف نارسائی کلیوی حاد، این فرم به تدریج سبب تخریب سلولهای کلیوی می شود. عواملی که منجر به این حالت می شوند شامل: دیابت، فشار خون بالا، بیماریهای کلیوی، تنگی شریان کلیوی و مسمومیت با سرب می باشند.
? بیماری مرحله انتهائی کلیه
دیابت شایعترین علت بروز این حالت می باشد. سایر علل بروز این حالت شامل بازگشت ادرار از مثانه به حالبها و بیماری کلیوی می باشد.
? فاکتورهای خطر
وجود دیابت اصلی ترین فاکتور خطر جهت ابتلا به نارسائی کلیه به حساب می آید. سایر مسایلی که سبب افزایش احتمال ابتلا می شوند.شامل فشار خون بالا، بیماری سلول داسی شکل، لوپوس، تصلب شرایین، گلومرولونفریت، اختلال مادرزادی حاد کلیه و بیماری های کیستی کلیه می باشد.بعلاوه مصرف بیش از حد داروهای مخدر، الکل، مصرف طولانی مدت داروهایی نظیر آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن و آنتی بیوتیک هایی نظیر استرپتومایسین، جنتامایسین سبب افزایش شانس ابتلا به بروز نارسائی کلیوی خواهد شد.صدمات شدید یا سوختگیهای وسیع یا جراحی های عارضه دار نیز سبب افزایش شانس ابتلا خواهد شد.
? در چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر فردی مبتلا به بیماریهای مزمن باشد، باید در طی ویزیتهای معمول خود توسط پزشک از نظر فشار خون و عملکرد کلیوی، آزمایش ادرار و خون مورد بررسی قرار گیرد. اگر فردی دچار علائم مربوط به نارسائی مزمن کلیه نیز گردید، باید به پزشک مراجعه نماید این علائم ممکن است شامل: کاهش میزان ادرار کردن، کاهش وزن غیر قابل توجیه، تهوع و استفراغ ، خستگی ، سردرد و تغییر رنگ پوست زرد مایل به قهوه ای باشد. حتی اگر این علائم هم نباشد و بیماری مزمن نیز وجود نداشته باشد در صورت وجود ادرار بیش از حد یا کمتر از حد معمول یا وجود خون در ادرار حتماً باید به پزشک مراجعه شود.
? غربالگری و تشخیص
در صورت وجود دیابت باید محتوای ادرار مریض از نظر وجود پروتئین چک شود. این آزمایش جهت غربالگری و شناخت مراحل اولیه اختلال عملکرد کلیوی در طی دیابت می تواند مفید باشد.اگر شک به وجود نارسائی حاد یا مزمن کلیوی داشته باشد، باید حتماً جهت اندازه گیری مواد زاید خون نظیر اوره ، کراتینین، آزمایش خون و آزمایش ادرار داده شود.بعلاوه جهت بررسی وجود مایع در ریه ها می توان از آنها عکسبرداری نمود. بعلاوه جهت تائید و یا کمک به تشخیص نارسائی کلیوی می توان از روشهای تشخیصی نظیر سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و نمونه برداری از کلیه ها نیز استفاده نمود.
? عوارض جانبی
نارسائی مزمن کلیوی تقریباً هر قسمتی از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. عوارض جانبی بالقوه شامل احتباس مایعات است که بصورت تورم بافتها، نارسائی احتقانی قلب و وجود مایع در ریه ها خود را نشان می دهد ، افزایش یکباره در یون پتاسیم که خود قادر است منجر به اختلالات قلبی تهدید کننده حیات شود، استخونهای ضعیف که به سادگی می شکنند، کم خونی، زخم معده، تغییر رنگ پوست، صدمه به سیستم اعصاب مرکزی و بی خوابی می باشد.
? عوارض جانبی در اطفال
از جمله عوارض بسیار مهم نارسائی کلیوی مزمن در اطفال اختلال رشد می باشد. علاوه بر تنظیم آب و مایعات و مواد زاید، کلیه ها به تولید گلبولهای قرمز نیز کمک می کنند. بعلاوه سبب تنظیم عملکرد ویتامین D و کلسیم می شوندکه هر دو برای رشد لازم و ضروری هستند.
? عوارض جانبی در طی بارداری
از آنجایی که در طی حاملگی بار اضافی بر روی کلیه ها خواهد بود. لذا وجود نارسائی مزمن کلیوی مشکلات خاص خود را دراین دوران در پی خواهد داشت.در طول زمان باید از غذاهایی که حاوی مقادیر بالایی پتاسیم و فسفر هستند نیز اجتناب نمود. در صورت بالا بودن فشار خون می توان از داروهائی استفاده نمود که سبب کاهش فشار خون و حفظ عملکرد کلیوی می شوند، نظیر انالاپریل یا کاپتوپریل یا لوسارتان
? مراحل انتهایی نارسائی کلیه
با گذشت زمان نارسائی مزمن کلیوی پیشرفت خواهد نمود تا به مراحل انتهائی برسد و هیچ اقدامی نمی تواند در دراز مدت مانع از آن شود. د راین حالت کلیه قادر به عملکرد درست خود نبوده و تنها راه درمان دیالیز یا پیوند کلیه است. معمولاً سعی می شود تا حد ممکن بصورت محافظه کارانه عوارض جانبی و علائم درمان شود.زیرا دیالیز یا پیوند دارای عوراض خاص خود خواهند بود اما گاهی می رسد که باید سود و زیان را در نظر گرفت و از این روشهای درمانی استفاده نمود.دیالیز خود انواع مختلف دارد که می توان بر اساس عوامل مختلفی بهترین نوع آنها را انتخاب نمود. این انتخاب باید توسط پزشک انجام شود.
? پیشگیری
معمولاً پیشگیری از بروز نارسائی کلیه غیر ممکن است اما می توان شانس بروز را کاهش داد که می توان اقدامات زیر را بدین منظور انجام داد:از مصرف الکل یا داروهای خاص اجتناب ورزید و سعی کنید با موادی نظیر فلزات سنگین، حلالها یا سایر مواد سمی کمتر تماس داشته باشید در صورت وجود بیماری مزمن حتماً بطور دقیق به توصیه های پزشک خود عمل کنید. اگر مبتلا به نارسائی مزمن کلیه هستید و قصد بارداری دارید، حتماً با پزشک خود مشورت نموده و از مسائل مربوط به این دوران آگاه شوید و اگر هم حامله هستید حتماً تحت مراقبتهای ویژه پزشک خود باشید.

مراقبت از خود اگر مبتلا به مراحل انتهائی بیماری کلیوی هستید، از مصرف آب و مایعات زیاد پرهیز نمائید.در صورتیکه مصرف مایعات کم شود ممکن است تحمل تشنگی سخت باشد که می توان اقدامات نظیر مکیدن یک قاچ لیمو، یا لیسیدن یک تکه یخ، خیس کردن لبها با آب، جویدن آدامس را جهت غلبه بر آن انجام داد.

tellboy2000
11-08-2009, 21:23
تغذیه ی سالم در نارسایی مزمن کلیه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

نارسایی مزمن کلیه ، بیماری است که در اثر تخریب پیشرونده و برگشت ناپذیر نفرونها توسط عوامل مختلف بوجود می آید . مهمترین این عوامل بترتیب ، بیماری های : دیابت ، فشار خون ، گلومرونفریت و کلیه پلی کیسیتیک می باشد .
رژیم درمانی در مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه
1- از مصرف چربی های حیوانی ، روغن های و جامد خودداری کنید . شما می توانید از روغن های مایع مخصوصا از روغن زیتون ، کانولا برای طبخ غذا آنها را مورد استفاده قرار دهید . اما باید مراقب باشید که هنگام طبخ غذا حرات زیاد باعث دود کردن روغن نشود . بنابراین تا آنجایی که مقدور است از مصرف غذا های سرخ کردنیکمتراستفاده کنید .
2- بدلیل بالا بودن میزان پتاسیم آب سبزی ها از مصرف آب سبزی خودداری کنید . در مورد سیب زمینی چون دارای پتاسیم قابل ملاحظه ای می باشد ، ابتدا آنرا پوست گرفته و مدتی آنرا در آب قرار دهید تا پناسیم آن کاهش یابد .
3- چنانچه دچار اسهال یا استفراغ هستید از مواد غذایی پرپتاسیم : گوجه فرنگی 1 عدد متوسط ، یا کرفس پخته، یا کدو حلوایی یا سیب زمینی سرخ کرده ( 30 گرم ) ، یا سیب زمینی تنوری ( نصف یک عدد ، یا کیوی ( نصف 1 عدد ) ، یا انجیر خشک ( 2 عدد ) ، یا پرتقال ( 1 عدد ) ، یا موز ( نصف 1 عدد )
4- برای جلوگیری از خارش به موارد زیر توجه کنید
مصرف خامه ، شیر ، ماست ، بستنی ، پنیر ، دوغ ، کشک ، شیر کاکائو ، حذف یا محدود کنید .
مصرف غلات کامل و نان های تهیه شده از غلات کامل و هر فرآورده غذایی حاوی سبوس خذف کنید .
مصرف حبوبات از قبیل نخود ، لوبیا ، عدس ، لپه ، باقلا حذف کنید .
از مصرف نوشابه خودداری کنید .
از مصرف ماهی ساردین خودداری کنید .
از مصرف مغز بادام ، پسته ، گردو ، فندق ، تخمه و کره بادام زمینی و محصولاتی که حاوی این مواد غذایی باشند خودداری کنید .
از مصرف جگر ، دل ، قلوه پرهیز کنید .
مصرف مواد پروتئینی نظیر گوشت قرمز و غیره باید در حدی باشد که متخصص تغذیه برای شما تعیین می کند . بنایراین از مصرف بیش از اندازه آنها بایستی پرهیز کنید .
5- فقط زمانی آب مصرف کنید که واقعا احساس تشنگی می کنید . چنانچه شما از آن دسته از افرادی هستید که حجم مایعات مورد مصرف روزانه شما باید محدود باشد ، رعایت موارد زیر میتواند به شما کمک قابل توجهی کند :
از غذا های حاوی سدیم فراوان ( نمک طعام ) اجتناب کنید .
شستشوی دهان با آب
استفاده از آب نبات ترش و سفت یا جویدن آدامس
مصرف بخشی از مایعات مصرفی تعیین شده به صورت یخ ، بهتر است هنگام تهیه یخ به آب مورد نظر مقداری آب لیمو اضافه کنید .
میوه و سبزیجات در نظر گرفته شده در رژیم غذایی را به صورت سرد مصرف کنید .
مایعات را در لیوان کوچک یا استکان مصرف کنید .

tellboy2000
11-08-2009, 21:28
دو علت عمده نارسایی مزمن کلیه در همه جوامع و از جمله ایران است؟
حتماً می دانید که نارسایی مزمن کلیه دقیقاً مساوی با دیالیز(یا اگر خوش بین باشیم پیوند کلیه).در نارسایی مزمن کلیه متأسفانه هر دو کلیه فرد به مرور زمان از بین می رود.این بیماری پدیده ای برگشت پذیر است.اما آیا نمی توان فشار خون بالا را درمان کرد؟قطعاً چرا.در مورد دیابت چطور؟ثابت شده است که کنترل دقیق خون از سیر پیشرونده و سریع نارسایی کلیه می کاهد.پس دقیقاً توجه کنید:دو بیماری شایع فشار خون بالا و دیابت را فراموش نکنید و به هر فردی که مبتلا به این دو بیماری است در مورد حفظ کلیه هایش هشدار دهید.

tellboy2000
11-08-2009, 21:33
نارسايي مزمن كليه renal failure chronic
نارسايي مزمن كليه ناتواني كليه ها در دفع مواد زايد بدن . در حالت طبيعي كليه ها به دفع مواد زايد بدن كمك كرده و در صورت نارسايي آنها، مواد زايد در بدن تجمع يافته و باعث ايجاد علايمي با شدت متغير مي گردند. نارسايي مزمن كليه معمولاً به طور تدريجي بروز مي كند.
علايم شايع
تا هنگامي كه 75%-60% قدرت تصفيه كليه ها از دست نرفته باشد، نارسايي مزمن كليه علامتي نداشته يا علايم اندكي دارد. پس از آن يك يا چند مورد از علايم زير ممكن است وجود داشته باشد:
بيحالي ، گيجي و خواب آلودگي
فشار خون بالا
كوتاهي نفس
بوي بد تنفس
خونريزي و التهاب لثه و زخم هاي دهاني
درد شكم
خارش پوست
كرختي ، گزگز و سوزش ساق و پا
انقباضات عضلاني
كاهش ميل جنسي
قطع قاعدگي
خونريزي غيرمعمول
كم خوني ، با علايم رنگ پريدگي و خستگي
درد عضلاني و استخواني ؛ بروز آسان شكستگي استخواني
علل
بيماري هاي كلاژن ، نظير لوپوس اريتماتوي منتشر
گلومرولونفريت مزمن
عفونت هاي مزمن مجاري ادرار
ناهنجاري هاي مادرزادي كليه ، نظير بيماري كليه پلي كيستيك
آسيب كليه در اثر ديابت شيرين
انسداد مجاري ادرار
مسموميت با بسياري از داروها و مواد شيميايي ، به خصوص فناستين يا استرپتومايسين
بيماري هاي عروق خوني ، نظير تصلب شريان هاي داخل كليه يا منتهي به كليه
عوامل افزايش دهنده خطر
همه موارد ذكرشده در قسمت «علل »
پيشگيري
اقدام به درمان طبي بيماري هاي زمينه اي منجر به نارسايي كليه قبل از اينكه تا اين حد پيشرفته گردند.
عواقب موردانتظار
پيوند كليه گاهي مي تواند براي بيماران جوانتر علاج بخش باشد. در غير اين حالت ، نارسايي كليه به تدريج پيشرفت مي نمايد، اگرچه در صورت پايدار شدن وضعيت بيمار، طول عمر نزديك طبيعي محتمل است . دياليز مي تواند كيفيت زندگي بيماران را بهتر كرده و طول عمر آنها را تا چند سال افزايش دهد.
عوارض احتمالي
پريكارديت
ميوكارديت
پنوموني
پانكراتيت
كمبود هورموني
عدم تعادل آب و الكتروليت
زخم هاي گوارشي
درمان
اصول كلي
- آزمون هاي تشخيصي ممكن است شامل آزمايش شمارش سلول هاي خون ، آزمايش هاي خون و ادرار براي ارزيابي عملكرد كليه و وضعيت آب و الكتروليت ؛ نوار قلب (روشي براي شناسايي بيماري هاي قلبي از طريق ارزيابي فعاليت الكتريكي قلب )؛ نمونه برداري سوزني كليه ؛ راديوگرافي شكم ، كليه ها، حالب ها و مثانه براي شناسايي سنگ كليه باشد.
- جراحي در مواردي كه علت زمينه ساز نارسايي با جراحي قابل اصلاح باشد، توصيه مي گردد.
- بستري فوري در بيمارستان جهت اصلاح وضعيت آب و الكتروليت و دياليز گاهي ضرورت مي يابد.
- درمان باتوجه به علت زمينه ساز نارسايي كليه تعيين مي شود.
- دياليز (روش مصنوعي دفع مواد زايد خون ) تا هنگام بهبود عملكرد كليه ممكن است لازم باشد.
- در اين بيماران اندازه گيري و ثبت روزانه وزن توصيه مي شود.
- اين بيماران بايد مقدار مايعات مصرفي و ادرار دفعي در هر روز را اندازه گيري كنند. مقادير اندازه گيري شده بايد ثبت گردد و هنگام مراجعه به پزشك با وي در ميان گذاشته شود. مقدار ادرار دفعي روزانه بايد 2500 ميلي ليتر يا بيشتر باشد. اگر مقدار ادرار روزانه كمتر از اين ميزان باشد، بيمار بايد مقدار مايعات مصرفي روزانه را تا ميزان حداكثر 800 ميلي ليتر بيش از مقدار ادرار روزانه كاهش دهد. به عنوان مثال ، اگر مقدار ادرار در 24 ساعت ، 2000 ميلي ليتر باشد، مقدار مايعات مصرفي در 24 ساعت آينده نبايد بيش از 2800 ميلي ليتر باشد.
داروها
داروهاي ادرارآور (ديورتيك ) براي كاهش احتباس مايعات
مكمل هاي آهن و اسيدفوليك جهت كم خوني
داروهاي ملين براي جلوگيري از يبوست
ديژيتال براي نارسايي احتقاني قلب
فعاليت
فعاليت خود را كاهش دهيد. از تحرك بيش از حد اجتناب كرده و خود را زياد خسته نكنيد. خواب شبانه را افزايش داده و در طي روز نيز زمان هايي را براي استراحت در نظر بگيريد. اگر مجبور به استراحت دايم در بستر هستيد، به منظور پيشگيري از لخته شدن خون در وريدهاي اندام تحتاني ، ساق پا را به طور مكرر خم و راست كنيد.
رژيم غذايي
از يك رژيم غذايي كم نمك ، كم پتاسيم ، كم پروتئين و پرفيبر استفاده كنيد. رژيم غذايي را به صورت وعده هاي غذايي پركالري ، كم حجم و متعدد برنامه ريزي كنيد.

tellboy2000
11-08-2009, 21:37
چگونه از ابتلا به نارسايي مزمن كليه پيشگيري كنيم
نارسايي مزمن كليه به ناتواني كليه ها در دفع مواد زايد بدن اطلاق مي شود و تا هنگامي كه كليه ۶۰ تا ۷۵ درصد قدرت تصفيه را از دست نداده باشد يا بدون علامت و يا داراي علايم اندكي است .
اين بيماران جزو بيماران خاص به شمار مي روند و دولت همه ساله سرانه اي حدود ۸ ميليون تومان را براي هر بيمار كليوي در نظر مي گيرد. اگرچه پزشكان چندين علت را عامل بروز نارسايي كليه مي دانند اما همواره بر دو علت اصلي پرفشاري خون و ديابت تاكيد ويژه دارند.
درمان مبتلايان به نارسايي پيشرفته كليه دياليز اعم از خوني و صفاقي و پيوند كليه است .
اما ما می توانیم با رعايت نكات ساده بهداشتي از بروز اين بيماري و هزينه هاي هنگفت ناشي از آن جلوگيري كنيم .
۱- جهت كمك به كنترل فشار خون مصرف نمك و چربي را محدود كنيم .
۲- اگر ديابت داريد قند خونتان را دقيقا كنترل كنيد وزنتان را در حد مطلوب نگه داريد و سيگار نكشيد.
۳- فشار خون بالاي كنترل نشده شريان ها را ضخيم و غير قابل انعطاف مي كند و در نتيجه از مقدار خون رساني به اعضاي حياتي بدن از جمله كليه ها مي كاهد و در نتيجه باعث آسيب كليوي مي شود.
۴- ديابت مي تواند بر قسمت هاي فراواني از بدن به ويژه كليه چشم و اعصاب آسيب وارد كند.
۵- فشار خون بالا را كنترل كنيم تا صدمات جبران ناپذير به كليه ها وارد نشود.
۶- بيماري هاي كليه شايع و جدي هستند و حتي كودكان را نيز گرفتار مي كنند.
هرگز فراموش نکنید که بيماري كليه پيشرفته و مزمن يعني آسيب دائمي و غير قابل برگشت براي هر دو كليه .
و نکته آخر اینکه :
برخي از بيماري هاي كليوي مي تواند با تنظيم مصرف نمك آب و پروتئين روند كندتري پيدا كنند .
منبع :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید/

tellboy2000
11-08-2009, 21:40
تغذيه در بيماران دچار نارسايي مزمن کليه هاي غير دياليزي
آب : يکي از مشکلات اوليه در بيماران دچار نارسايي کليه عدم توانايي در تغليظ ادرار است بنابراين ممکن است بيماران مقدار زيادي آب از دست بدهند.
لذا تا زماني که فيلتراسيون ( CFR ) به کمتر از 20 ml / min نرسيده است بيماران محدوديتي در مصرف آب ندارند جز در موارد فشار
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]خون و بهترين روش اندازه گيري آب مصرفي اندازه گيري سديم خون است ولي مي توان مقدار ادرار و مايعات از دست رفته در يک 24 ساعت را با مقدار مايعات از دست رفته ناپيدا « از راه مدفوع، تنفس، پوست و غيره » که حدودا 600 سي سي مي شود جمع نمود مقدار مايعات مصرفي روزهاي بعد بيمار را تعيين نمود.
ناگفته نماند وضعيت و شرايط بيمار و محيط او در محاسبه مقدار مايعات مصرفي يک شرط است. در موارد تب- تعريق زياد- محيط گرم و خشک- اختلالات تنفسي و گوارشي لازم است.
مقداري مايع افزون تر محاسبه شود ولي از طرفي در محاسبه مقدار مايعات غذايي بايد به مواد خشک هم دقت کرد. مثلا نانها به طور متوسط 10% - گوشتها 60% و ميوه ها تا 90% آب دارند.
شايد بهترين روش محاسبه مقدار نياز مايعات بدن اينگونه باشد که بيمار آن مقدار مايعات مصرف نمايد که در اندام تحتاني در وضعيت ايستاده به شرط عدم ضايعه و اختلال عمومي و موضعي ادم مختصري پيدا شود، نه به طور محسوس و واضح، ولي علمي ترين روش محاسبه وابستگي آب به کلرور سديم است که با محدوديت کلرور سديم آب بدن تنظيم شود.

سديم :
مي دانيم در نارسايي کليه سديم نمي تواند از لوله هاي ادراري کليه خارج شود که موجب افزايش حجم- اِدم- فشار خون مي شود.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]بيماراني با نارسايي مزمن کليه ها هستند که به علت دفع زياده از حد سديم نياز به نمک کافي و حتي افزون بر حد معمول دارند مثلا بيماراني که دچار اسهال مزمن هستند و يا تعريق شديدي دارند و يا بيمار اين که دچار سندرم فانکوني و يا بيماري کيستيک مدولاري کليه باشند و يا هيپر کلسمي دارند که بايد کلرور سديم مصرفي روزانه آنها 100- 120 ميلي اکي والان يعني 8- 6 گرم باشد ولي به طور معمول در بيماراني که دچار نارسايي مزمن کليه ها بوده ولي دچار ادم، فشار خون هستند مي توان 80- 100 ميلي اکي والان کلرورسديم (3- 5 ) گرم نمک داد ولي اگر بيمار اوليگوريک شده و يا عوارض بالا را داشت محدوديت مصرف نمک يعني 60- 80 ميلي اکي والان برابر 3-2 گرم ضروري است.
ناگفته نماند که نبايد فقط نمک به صورت پودر و افزودني را محاسبه نمود چون مواد غذايي مي توانند کم و بيش نمک داشته باشند و بعضي از مواد غذايي مقدار نمک زيادي دارند اگر چه نا محسوس است مثلا کيک ها که در ساخت آنها جوش شيرين به کار برده شده و يا غذاهاي کنسروي و نيز دسته غذاهايي مثل کالباس- سوسيس – ژامبون- سس هاي تجاري و ترشي هاي ساختگي غني از کلرور سديم مي باشند لذا در جدول غذايي بايد محاسبع شوند به طوري که در يک بيمار دچار نارسايي کليه که قرار است غذاي کم نمک در رژيم داده شود مقدار مصرف نمک ظاهري 2-1 گرم بيشتر نبايد باشد.
پتاسيم :
پتاسيم کاتيون اصلي داخل سلولي بدن است ولي در خارج سلول کم است اما انباشته شدن آن در خارج سلول با توجه به ضايعات قلبي خطرناک ترين سم در نارسايي کليه محسوب مي شود.
اگر بيماري داراي رژيم محدوديت پروتئين باشد که صحبت خواهد شد با توجه به اينکه هر گرم از پروتئين داراي يک ميلي اکي والان پتاسيم است نياز بدن براي اين که کاتيون تامين مي شود زيرا مقدار 1-1.2 ميلي اکي والان پتاسيم براي هر کيلو وزن بدن در شبانه روز کافيست.
البته تا زمانيکه کراتينين سرم به حد 3 mg / dl نرسيده باشد يعني فيلتراسيون (GFR ) کمتر از 15 ml نباشد محدوديت پتاسيم نيازي نيست و اين يون از توبول ها دفع مي شوند زيرا هيپوکالمي هم با آريتمي هاي کشنده اي که مي سازد مانند هيپرکالمي مضر است و در تعدادي از بيماران و داروها در زمينه نارسايي مزمن کليه ايجاد هيپر کالمي مي کند مثل هيپوالديترونسيم به هر علت و نيز بيماران تحت درمان با هپارين – بتابلوکر- بازدارنده هاي ACE ، سيکلوسپورين و از طرفي بيماراني که داروي دفع ادرار و هيدروکورتيزون مي گيرند و يا دچار RTA تيپ I هستند دچار هيپوکالمي مي شوند.
از نظر پتاسيم همان رژيم با پروتئين محدود مقدار پتاسيم کافي به بدن مي دهد ولي چون اکثر غذاها داراي مقداري پتاسيم هستند شناختن غذاهاي غني از پتاسيم لازم است. تا در صورت امکان حداقل مصرف را داشته باشند و اگر مصرف زياده از حد شد درمان سريع هيپرکالمي بشود.
بيشترين پتاسيم در آب ميوه- آب کمپوت و آبگوشت است. از ميوه ها : موز- کيوي- آلوزرد- شليل- خربزه- طالبي- غني از پتاسيم هستند. سيب زميني- جگر- بستني- لبنيات- گوشت هاي قرمز- بوقلمون- آجيل و خرما- خشکبار مقدار زيادي پتاسيم دارند.
گوجه فرنگي- قارچ- آرد نخودچي- جو و از سبزيجات اسفناج- جعفري- ترخون- سير- فلفل- کنگر- داراي پتاسيم زيادي هستند.
منيزيوم :
بر خلاف نوشته هاي قبلي در مورد منيزيوم هيچگونه رژيم خاصي براي محدود کردن منيزيوم رژيم غذايي نياز نيست و در فيلتراسيون (GFR ) پايين تر از 15 ميلي ليتر در دقيقه بدن مي تواند مصرف زياده از حد منيزيوم را متعادل نمايد و حتي در نارسايي شديد کليه ها (ESRD ) و هيپرپاراتيروييد يسم شديد که منيزيوم خون به علت استئوديستروفي حداکثر ميزان است.
نياز به محدوديت مصرف منيزيوم نيست ولي از مصرف زياد و ناگهاني منيزيوم بايد پرهيز نمود. منيزيوم در گوشت- سبزيجات و لبنيات بيشترين مقدار موجود را دارد و نيز ساخت آنتي اسيدها به کار مي رود.
فسفر : کليه ها تا فيلتراسيون (GFR ) کمتر از 30 ml قادرند فسفر را دفع نمايند و سطح خوني فسفر نرمال است ولي پس از آن به همراه عدم جذب کافي کلسيم از روده ها در نارسايي کليه و عدم ساخت ويتامين D فعال و هيپرپاراتيروييد يسم ثانوي موجب عوارض و اختلالاتي مي شوند اينکه آيا محدود کردن فسفر رژيم غذايي کمکي در به تاخير انداختن هيپرپارا تيروييد يسم مي کند نامشخص است.
اعتقاد بر اين است که چنانچه مقدار مصرف روزانه فسفر 300-500 ميلي گرم باشد فسفات کلسيم کمتر در بافتهاي نرم- جداره عروق و ساير بافتهاي غير استخواني مي نشيند و نيز کم بودن فسفر غذا موجب تحريک و ساخت بيشتر 25 (OH2) D3 ( ويتامين D ) مي شود.
غذاهايي که داراي فسفر بيشتري هستند، عبارتند از پروتئين ها خصوصا پنير- حبوبات- زرده تخم مرغ- جوانه گندم- نان هاي سبوس دار- کله پاچه- ماهي ها خصوصا ماهي سفيد.
پروتئين: در محدوديت مصرف پروتئين مباحث ضد و نقيض بسياز زياد است. طرفداران اين نظريه معتقدند که طول عمر بيشتر به کليه ها مي دهد و مخالفين معتقدند که موجب سوء تغذيه و اختلالات کلي در سيستم بدن مي شود ولي به هر صورت امروزه محدوديت گرم بر حسب هر کيلو وزن در حدود
0.6g / kg / day در بيماران نارسايي مزمن کليه غير دياليزي توصيه ميشود. با چند شرط مهم. اول اينکه نوع پروتئين از اسيد آمينه هاي اصلي ساخته شده باشد که مسلما پروتئين هاي حيواني ارجح تر به پروتئين هاي گياهي هستند.
دوم اينکه در کنار اين محدوديت غذايي، کنترل فشار خون، هيپرليپيدمي هيپرکلسترولمي و نيز محدوديت مصرف فسفر و کلسيم باشد و در مرحله بعدي کالري کافي 15 – 45 Kcal / kg در روز به بيمار برسد که از خودسوزي جلوگيري شود.
شرط پاياني اينکه گروه ويتامين هاي B خصوصا B6 ، اسيد فوليک و موادي مثل Zn ، Fe در غذاها گنجانده شود.

tellboy2000
16-08-2009, 10:55
هپاتیت در بیماران دیالیزی و پیوند كلیه
C شایع ترین علت بیماری كبدی در بیماران دیالیزی و بعد از پیوند كلیه است. در جهان 200 میلیون ناقل هپاتیت C وجود دارد . شیوع HCV در اهداء كننده های خون در كشورهای غربی 3/0 تا یك درصد است. شیوع HCV در بیماران همودیالیزی در مناطق جغرافیایی مختلف بسیار متفاوت است. برای مثال با استفاده از تست ELISA2 میزان شیوع آنتی بادی های ضد HCV در دیالیزیهای آمریكا 25 تا 36 درصد ، اروپا 2 تا 63 درصد و در آسیا 22 تا 5/55 درصد برآورد شده است. شیوع HCV بعد از پیوند كلیه 5 تا 24 درصد می باشد. البته شیوع HCV بعد از پیوند در گیرنده های كلیه از جسد بیشتر از دهنده های زنده است. نوع دیالیز (همودیالیز بیش از دیالیز صفاقی) و مدت دیالیز قبل پیوند نیز در شیوع HCV بعد از پیوند كلیه موثر می باشد. اكثر بیماران پیوندی HCV مثبت ، در زمان دیالیز این عفونت را كسب كرده اند. به علت كاهش عفونت HCV بعد از تزریق خون و رعایت نكات بهداشتی و پیشگیرانه در جهت كاهش انتقال بیمارستانی در مراكز دیالیز ، انسیدانس و پره والانس عفونت HCV در بین بیماران همودیالیزی رو به كاهش است.

ریسك فاكتورهای عفونت HCV در بیماران دیالیزی و پیوند كلیه - تعداد ترانسفوزیون خون : در اكثر مطالعات نشان داده شده است كه میزان تزریق خون در بیماران دیالیزی HCV مثبت بیشتر از افراد HCV منفی بوده است. خوشبختانه بعد از معرفی اریتروپویتین (1) برای درمان كم خونی و غربالگری محصولات خونی برای anti-HCV خطر كسب عفونت HCV بعد از تزریق خون به یك واحد به ازای هر 3 هزار واحد محصولات خونی تزریق شده رسیده است.

- مدت زمان دیالیز: در بیماران HCV مثبت ، مدت دیالیز بیشتر از افراد HCV منفی می باشد و احتمال عفونت HCV در افراد دیالیزی بعد از یك دهه همودیالیز به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

- نوع دیالیز : خطر عفونت HCV در بیماران دیالیز صفاقی كمتر از همودیالیزی ها است و مدت دیالیز صفاقی نیز خطر كسب عفونت HCV را زیاد نمی كند . چند عامل می تواند در كاهش خطر عفونت HCV در بیماران دیالیز صفاقی مؤثر باشد ؛ اولاً نیاز این بیماران به تزریق خون كمتر از بیماران همودیالیزی است. ثانیاً عدم وجود access وریدی و جریان خونی كه وارد دستگاه می شود، خطر در معرض قرار گرفتن ویروس از طریق پرنترال را می كاهد. ثانیاً دیالیز صفاقی در محیط ایزوله تری (عمدتاً در منزل) انجام می شود. اكثر مطالعات نشان داده اند كه شیوع HCV در همودیالیز داخل منزل كمتر از همودیالیز در بیمارستان است كه اهمیت محیط ایزوله را می رساند.

- شیوع عفونت HCV در مراكز دیالیز: بیماران دیالیزی در مراكز همودیالیزی با شیوع بالای عفونت HCV در خطر بیشتری برای كسب عفونت هستند. در مراكزی كه شیوع عفونت كمتر از 19 درصد بوده است ، انسیدانس سالیانه برای anti-HCV حدود 5/2 درصد بوده است ولی در مراكز شیوع بالاتر از 60 درصد انسیدانس سالیانه سروكنورسیون 3/35 درصد است.

- سابقه پیوند اعضاء.

- اعتیاد به مواد مخدر وریدی ( IV Drug abuse ).

- جنس : شیوع عفونت HCV در مردها بیشتر از زنها می باشد و در یك مطالعه شیوع anti-HCV در آقایان همودیالیزی بیشتر از خانمها بوده است.

- انتقال بیمارستانی در مراكز دیالیز: چندین عامل در خطر انتقال HCV به بیماران و پرسنل در مراكز دیالیز موثر می باشند.

• 1) انتقال عفونت در اثر فرو رفتن سوزن آلوده ( needle-stick ) : خطر انتقال عفونت HCV از بیماران آلوده در اثر فرو رفتن سوزن به پرسنل پزشكی از 7/2 تا 10 درصد می باشد.

• 2) عدم رعایت نكات بهداشتی و پیشگیرانه : گزارشات متعددی وجود دارد كه دراثر عدم رعایت نكات بهداشتی نظیر عدم تعویض دستكش ، استفاده از یك ویال هپارین برای بیماران HCV مثبت و منفی و غیره ، افزایش شیوع عفونت HCV در بین بیماران همودیالیزی مشاهده شده است. خطر عفونت HCV در مراكز دیالیزی با شیوع بالای HCV مثبت و نسبت پایین پرسنل به بیمار بالا می باشد. كنترل شدید عفونت مانند ضدعفونی كردن وسایل و قدغن كردن استفاده مشترك وسایل بین بیماران موجب كاهش انسیدانس عفونت HCV شده است.

• 3) در مجاورت قرار گرفتن با بیمار مبتلا به HCV : خطر مثبت شدن HCV در بیمارانی كه توسط ماشین های دیالیز ، مجاور افراد HCV مثبت همودیالیز می شوند، بالاتر است و در چندین مطالعه نشان داده شده كه با ایزوله كردن دستگاه و اطاق بیماران HCV مثبت موجب كاهش انسیدانس HCV شده اند.

• 4) ماشین دیالیز: در بعضی مطالعات دیده شده كه انسیدانس HCV در بیمارانی كه از ماشینهای همودیالیز كه افراد HCV مثبت نیز دیالیز می شوند ، استفاده می كنند، بالاتر بوده است و اختصاص ماشین و ایزوله كردن بیماران HCV مثبت باعث كاهش انسیدانس سروكنورسیون شده است ولی در مطالعه ای در بلژیك هیچ مورد انتقال جدید HCV در طی 54 ماه علیرغم عدم جداسازی ماشین دیالیز برای بیماران HCV مثبت دیده نشد ولی طبق اطلاعات موجود پیشنهاد شده كه ماشین های همودیالیز نقش مهمی در انتقال بیمارستانی عفونت HCV ندارد بنابراین انتقال HCV اساساً در اثر آلودگی محیط و انتقال بیمار به بیمار (1) می باشد.

• 5) انتقال از طریق صافی : از نظر تئوری ، عبور ویروس هپاتیت C از طریق مامبران های صافی ممكن نیست. زیرا قطر پارتیكل های ویرال 35 نانومتر بوده كه از سوراخهای مامبران صافی بزرگتر می باشد. (حتی در مامبران هایی كه خیلی نفوذپذیر هستند) مع ذلك در اثر تغییر اندازه سوراخهای مامبران یا پارگی مامبران در طی دیالیز یا استفاده از صافی های Reuse احتمال عبور ویروس به داخل مایع دیالیز وجود دارد. به هر حال توصیه شده كه در این بیماران TMP (2) دستگاه پایین تر نگه داشته شود.

• 6) مایع صفاق : ویروس هپاتیت C در مایعهای ارگانیك نظیر آسیت كشف شده است. بنابراین مایع صفاق در بیماران دیالیز صفاقی مبتلا به HCV می تواند خطر بالقوه برای انتشار عفونت تلقی گردد. از آنجائی كه اكثر مطالعات مطرح می كند كه RNA HCV در مایع خروجی CAPD (3) بعضی بیماران وجود دارد ، بنابراین مایع خروجی در این بیماران به عنوان ماتریال عفونی تلقی شود.

• 7) Reuse : در بعضی مطالعات استفاده از صافی های Reuse را خطری برای انتقال HCV ذكر كرده اند، ولی در مطالعات دیگر Reuse باعث افزایش انتقال نشده است.

هپاتیت C می تواند موجب بیماری كبدی و خارج كبدی گردد. بیماریهای خارج كبدی ناشی از HCV عبارتند از : گلومرولونفریت (4) ( MPGN (5) ، MGN ، APGN و گلومرولونفریت فیبریلری) ، كرایوگلبولینمی اسانسیل (6) ، پورفیری ، لنفوم B سل ، شوگرن ، لیكن پلان ، تیروئیدیت اتوایمیون و همراهی با سندرم آنتی فسفولیپید (7) و آنتی كاردیولیپین.

احتمال پروتئینوری بعد از پیوند كلیه در بیماران HCV مثبت بیشتر از HCV منفی می باشد و در یك مطالعه شیوع پروتئینوری به ترتیب 1/43 درصد و 1/26 درصد بوده است. بیماریهای كلیوی ناشی از HCV بعد از پیوند شامل: MPGN Renal Thrombotic Microangiopathing , Transplant GN و احتمالاً واسكولیت است. شیوع گلومرولونفریت Denovo یا Transplant در بیماران HCV مثبت بیشتر از افراد HCV منفی است و شیوع آن به ترتیب 7/13 درصد و 2/4 درصد ذكر شده است. برخلاف بیماران معمولی كه كرایوگلبولینمی در اثر HCV شایع است ، بعد از پیوند نادر است.

مطالعات زیادی وجود دارد كه نشان می دهد بیماران پیوندی HCV مثبت در خطر بیشتری برای ابتلاء به بیماری كبدی بعد از پیوند هستند. خطر نسبی برای بیمار كبدی بعد از پیوند برای گیرنده های HCV مثبت حدود 5 می باشد. ( RR=5 ) به علاوه بعضی مطالعات نشان می دهد كه بیماری كبدی بعد از پیوند در بیماران HCV مثبت حدود 16 تا 64 درصد ولی در افراد HCV منفی حدود 2 تا 19 درصد است.

سیر عفونت HCV بعد پیوند از عفونت HCV بعد از تزریق خون ، پیش رونده تر است كه به علت تضعیف سیستم ایمنی به پیوند ی ها است كه در یك مطالعه 3 درصد بیماران بین 24 تا 144 ماه بعد از پیوند كلیه نیازمند پیوند كبد شده اند و در افرادی كه قبل از پیوند بیماری مزمن كبدی داشته اند ، بیوپسی كبد بعد از پیوند نشان دهنده تشدید بیماری در بیش از 50 درصد موارد بوده است، (سیروز 23% و هپاتیت مزمن فعال 33%) ولی در مبتلایان به HCV در اثر تزریق خون بعد از 20 سال سیروز دیده می شود. به طور كلی در بیماران پیوندی كه عملكرد كلیه پیوندی آنها در طولانی مدت خوب مانده هپاتیت C می تواند عوارض جدی در برداشته باشد و حدود 50 درصد بیماران در تمام سریها با HCV مثبت ، بیماری مزمن كبدی داشتند و بعضی از آنها دچار تابلوهای شدید بافتی نیز شده اند با این حال ، حدود 50 درصد این بیماران در پی گیری 5 تا 10 ساله از نظر بالینی بدون عارضه مانده اند.

بقای عمر آلوگرافت و بیمار در كوتاه مدت (5 ساله) در بیماران پیوندی HCV مثبت و منفی یكسان بوده است ولی بعد از گذشت یك دهه از پیوند ، كاهش بقای عمر آلوگرافت و بیمار در بیماران HCV مثبت مشاهده می شود. اكثر مؤلفین معتقدند اگر بیماری كبدی پیشرفته در بیوپسی كبد این افراد مشاهده نگردید ، كاندید پیوند كلیه می باشند. ضایعه كبدی و شدت آسیب هیستولوژیك عامل پیشگویی كننده قوی برای بروز نارسایی كبدی و مرگ و میر بعد از پیوند كلیه است. در نتیجه می توان در بیماران HCV مثبت كه شواهدی از بیماری كبدی نداشته یا Knodell score < 4 دارند ، پیوند كلیه انجام داد. معهذا بیماران منتظر پیوند می توانند در غیاب افزایش سرمی ALT (1) شواهدی از بیماری كبدی در مطالعه هیستولوژی نشان دهند. بنابراین بیوپسی كبد در افراد HCV مثبت قبل از پیوند الزامی می باشد.

استراتژهای كنترل انتقال عفونت HCV در مراكز همودیالیز و بعد پیوند كلیه

هنوز جداسازی بیمار و دستگاه و ایزوله كردن اطاق و قدغن كردن استفاده از صافی Reuse مورد بحث است ؛ دلایل مطرح شده برای جداسازی بیماران عبارتند از :

عفونت HCV از طریق پارنترال منتقل می شود و بیماران دیالیزی نیز در ریسك انتقال بیمارستانی هستند.

در مورد سایر ویروسهای قابل انتقال از طریق پارنترال مانند هپاتیت B نشان داده كه انتقال عفونت د ر مراكز دیالیز امكان پذیر است.

استراتژیهای مشابه موجب كاهش انتقال HBV و كاهش انسیدانس HBV در مراكز دیالیز می گردد.

از طرف دیگر دلایلی وجود دارد كه مخالف جداسازی این بیماران و دستگاههای دیالیز برای آنها می باشد كه به شرح ذیل است:

HCV به اندازه HBV آلوده كننده نیست و در تیترهای پایین در سیر كولاسیون بیماران وجود دارد و سریعاً در دمای اطاق دگراوه می شود.

تست منفی نمی تواند عفونت HCV را كاملاً رد كند در نتیجه جداسازی بیماران HCV-Anti مثبت نمی تواند خطر انتقال عفونت را از بین برد ؛ برای اثبات عفونت HCV باید از روش PCR استفاده كرد كه روش گرانی برای بیماران بوده و آزمایشگاه مخصوص لازم است و محدودیتهای تكنیكی می تواند موجب مثبت كاذب و منفی گردد.

اگر چه جداسازی بیماران ممكن است بیماران anti-HCV منفی را محافظت نماید. از طرف دیگر می تواند موجب افزایش خطر سوپرانفكسیون در بیماران آلوده با یك نوع واحد گردد. در حقیقت عفونت با 2 یا چند ژنوتیپ HCV در بیماران همودیالیزی مشاهده شده است و 13 درصد این بیماران برای پیوند ارجاع شده اند. اثر بالینی این چنین عفونتهای پلی ژنوتیپ كاملاً مشخص نیست.

علیرغم وجود اختلاف نظرات فوق باز هم مركز كنترل و پیشگیری بیماریهای ( CDC)(2 ) در آمریكا توصیه به جداسازی بیمار و ماشین و منع استفاده از صافی Reuse نمی كند ؛ معهذا رعایت احتیاطات بهداشتی و استریلیزاسیون ماشین توصیه شده است و در بلژیك رعایت نكات بهداشتی باعث كاهش انتشار عفونت گردیده است . شستشو و استریلیزاسیون مرسوم و رایج برای غیرفعال كردن ویروس كافی می باشد.

اقدامات پیشگیرانه جهت به حداقل رساندن خطر انتقال HCV و عوارض بعد از پیوند كلیه به شرح ذیل می باشد:

• رعایت تمامی نكات و اقدامات پیشگیرانه در زمان دیالیز (پرهیز از ترانسفوزیون ، رعایت توصیه های CDC جهت به حداقل رساندن انتقال بیمارستانی و غیره).

• احتراز از ترانسفوزیون قبل و بعد از جراحی پیوند كلیه.

• احتراز از پیوند كلیه از اهداء كننده های HCV مثبت.

• استفاده از پروتكل های ایمونوساپرسیوتراپی (1) با شدت و مقادیر كمتر (پرهیز از تجویز ALG (2) ، ATC (3) یا OKT3 برای درمان روتین و كاهش مقادیر سایر داروها).

• شیفت به منوتراپی سیكلوسپورین (4) (به خصوص بعد از سال اول پیوند).

• در بیمارانی كه بیماری مزمن كبدی دارند ، حتماً بیوپسی كبد انجام شود و در صورتی كه هپاتیت مزمن و HCV RNA مثبت داشتند ، قبل از پیوند اینترفرون تجویز گردد.

درمان
در حال حاضر درمان موثر و مناسبی برای بیماران پیوند كلیه مبتلا به عفونت HCV وجود ندارد. از اینترفرون آلفا به تنهایی یا همراه با ریباورین استفاده شده است از طرفی اینترفرون آلفا محرك سیستم ایمنی بوده و می تواند موجب افزایش خطر پس زدگی در كلیه پیوندی گردد. هر چند نقش درمانی اینترفرون كاملاً مشخص نشده است و در ضمن تجویز ریباورین (1) در كلیرانس كراتی نین كمتر از 50 میلی لیتر در دقیقه ممنوع است. درمان با اینترفرون در بیماران دیالیزی و به خصوص افرادی كه قصد پیوند كلیه دارند ، توصیه شده است. از طرف دیگر با قطع دارو احتمال عود شایع است و سرانجام دراز مدت آن مشخص نیست ولی روش های درمانی 6 تا 12 ماهه و یا حتی بیشتر با اینترفرون ذكر شده است.

در غیاب نارسایی كلیه ، سورویوال دراز مدت مبتلایان به عفونت مزمن هپاتیت C خوب است. در بیماران پیوندی مبتلا به عفونت HCV نیز ریسك نسبی مرگ 41/1 می باشد به هر حال عفونت HCV فاكتور پروگنوستیك بد برای سورویوال بیماران ESRD (2 ) می باشد.

هپاتیت B

عفونت با HBV ممكن است با انواع بیماریهای كلیه همراه باشد . این امر در مناطق آندمیك به خصوص در بچه ها به طور شایع رخ می دهد. بیماریهای كلیوی همراه این عفونت شامل نفروپاتی مامبرانوس ، MPUN و پلی آرتریت ندوزا (3) می باشد. شیوع HBV دیالیزی ها در ایران حدود 5/3 درصد می باشد انتقال این عفونت به بیماران دیالیزی نظیر افراد سالم جامعه است. هر چند انتقال بیمار به مراكز دیالیز وجود دارد ولی به علت واكسیناسیون بیماران و پرسنل دیالیز ، جداسازی بیماران و ماشینهای دیالیز ایزولاسیون اطاق آنها و عدم استفاده از صافی Reuse از انتقال این عفونت جدی HBV در بیماران همودیالیز در آمریكا از 3% در سال 1976 به 06/0% در سال 1995 رسانده است.

پیوند كلیه در مبتلایان به هپاتیت B كه بیماری كبدی پیشرفته ندارند ، ممنوع نیست ؛ معهذا سیر بالینی و سورویوال آلوگرافت ممكن است در این بیماران كمتر از افراد غیر آلوده باشد، درمان با اینترفرون مناسب نیست. زیرا تاثیر آن در افراد ایمونوساپرس كم بوده و امكان پس زدگی حاد كلیه پیوندی وجود دارد. هر چند اطلاعات مربوطه به استفاده از Lamivudine در این بیماران محدود است ولی مطالعات حاضر نشان می دهد كه درمان با این دارو موثر بوده و اثرات مضری نیز روی پیوند ندارد در سال 2000 میلادی ، انجمن آمریكایی پیوند پیشنهاد كرده است كه این بیماران باید از ابتدای پیوند و به مدت 18 تا 24 ماه این دارو را مصرف نمایند.

هپاتیت G نیز بطور فزآینده در افراد دیالیزی تشخیص داده می شود. حدود 21 تا 42 درصد بیماران همودیالیزی در معرض ویروس هپاتیت G بوده اند؛ به علاوه 6 تا 29 درصد مبتلایان به عفونت HCV با ویروس هپاتیت نیز در تماس بوده اند و این دو عفونت توأماً وجود داشته است معهذا اهمیت بالینی این عفونتها معلوم نیست زیرا شواهد نشان می دهد كه HGV علت هپاتیت در انسان نیست بعلاوه ، Coinfection با هپاتیت G ریسك بیماری كبدی را زیاد نمی كند و اثر سوء روی سورویوال بیماران آلوده به HCV ندارد.

در سال 1997 ویروس DNA بنام ویروس TTvirus به عنوان عامل احتمالی هپاتیت ناشی از ویرال معرفی شد. در بین بیماران همودیالیزی بعضی مناطق مانند تایوان و مصر شیوع عفونت TTV نسبتاً بالاست ولی TTV هیچ اهمیت بالینی ندارد.

tellboy2000
01-09-2009, 20:22
۱۳۸۸


رییس بخش پیوند عضو دانشگاه علوم پزشکی شیراز: دستورالعمل «شبکه فراهم‌آوری اعضا» تهیه شد

رییس بخش پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: دستورالعمل شبکه فراهم آوری اعضا در قالب ۲۰ آیتم نوشته شد.
دکتر سید علی ملک حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا- واحد علوم پزشکی ایران، گفت: در این دستورالعمل به اموری همچون حمل و نقل، بودجه آموزش هماهنگ‌کننده‌ها، مستقل بودن شغل هماهنگ‌کننده‌ها و چند پیشه نبودن شاغلین در این زمینه به طور مفصل پرداخت شده است.
وی با طرح این سئوال که چند درصد از پیوندهای کلیه در ایران از افراد زنده و چند درصد از افراد مرگ مغزی انجام می شود، گفت : در بسیاری از مراکز حدود ۸۵ درصد پیوندهای کلیه از افراد زنده غیر فامیل انجام می‌شود . این در حالی است که پیوند از افراد زنده غیر فامیل از نظر اخلاقی نادرست است.
رییس بخش پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه وضعیت شبکه پیوند عضو، در ایران را بسیار نامنظم دانست و با بیان اینکه آنها خود دارای شبکه‌ای تحت عنوان “شبکه جنوب” در جنوب کشور هستند و در تهران گروهی به سرپرستی رئیس واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بسیار فعال هستند و گروه نسبتا خوبی در مشهد و شیراز وجود دارند و اندکی نیز اصفهان در این زمینه کار می کند، گفت: در سایر نقاط معمولا با مساله مرگ مغزی به صورت فعال برخورد نمی شود.
عضو انجمن پیوند اعضای ایران با بیان اینکه راه‌اندازی شبکه سراسری فراهم‌آوری اعضا کار آسانی است که در دنیا جا افتاده است، گفت: متاسفانه به این مقوله توجه نمی کنیم و همیشه هنگام صحبت از پیوند اعضا، این مطلب عنوان می شود که ایران مقام اول پیوند کلیه را دارد.
وی با اشاره به پراکنده بودن فعالیت‌ها در عرصه فراهم آوری اعضا در کشور، گفت: ما نیاز به یک شبکه سراسری با مدیریت مرکزی داریم.
دکتر ملک حسینی ادامه داد: این دستورالعمل پس از تکمیل توسط انجمن پیوند اعضا و ۵ نفر از دیگر مراکز به وزیر بهداشت ارایه خواهد شد.
وی با بیان اینکه راه اندازی شبکه مذکور نیاز به امکاناتی چون امکانات مالی و آموزشی دارد ؛ گفت : باید سعی کنیم که انشاالله در دو ، سه سال آینده به طور حتم این شبکه را راه اندازی نماییم.
رییس بخش پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: باید مانند دیگر کشورهای دنیا تمام بیماران نیازمند پیوند از قبیل پیوند کلیه، کبد و لوزالمعده به صورت کامپیوتری لیست و اولویت بندی شوند و در تمام مناطق ایران هماهنگ کننده‌های پیوند وجود داشته باشند که بتوانند از طریق یک شبکه مرکزی با یکدیگر در ارتباط باشند و در مدت کوتاهی فرد مرگ مغزی داوطلب اهدای عضو را پوشش داده و اعضای فراهم آوری شده را براساس نیاز ، به مناطق مختلف منتقل نمایند.

tellboy2000
01-09-2009, 20:23
کد خبر : 13445تاريخ ارسال : 20آبان1387 - 11:17[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
8 ساعت دياليز در هر نوبت براي نجات بيماران كليوي از مرگ توصيه مي‌شود
يك پژوهش جديد حاكيست؛ اگر دياليز به مدت هشت ساعت در شب و سه نوبت در هفته صورت گيرد خطر مرگ بيماران كليوي، نزديك به 80 درصد كاهش مي‌يابد.

در حال حاضر به طور معمول، دياليز اين بيماران سه نوبت در هفته و هر نوبت چهار ساعت صورت مي‌گيرد.

محققان توصيه مي‌كنند كه اين نوع ارتقا و بهبود شرايط دياليز براي بيماران مهم و ضروري است.

به گفته متخصصان؛ متاسفانه نرخ مرگ و مير بيماراني كه با روش معمول چهار ساعت دياليز در هر نوبت تحت درمان قرار مي‌گيرند، بسيار بالا است.

پژوهشگران دانشگاه اگه (Ege) در تركيه تاكيد كردند كه با وجود بهبود فناوري دياليز و نيز افزايش مراقبتهاي بهداشتي عمومي، اما نرخ تلفات بيماران دياليزي هنوز زياد است. لذا بعنوان راه چاره، افزايش تعداد دفعات دياليز و يا مدت آن در هر نوبت مي‌تواند اميدوار كننده باشد.

شرح اين مطالعات در نشست سالانه انجمن نفرولوژي آمريكا ارائه شده است.

محققان مي‌گويند؛ آزمايشات انجام شده روي بيماران كه هشت ساعت در هر نوبت دياليز شدند، اميدبخش بوده و نتايج مثبتي داشته است.

tellboy2000
01-09-2009, 20:30
داروهای استاتین در افزایش عمر بیماران پیوند کلیه موثر استتهران- خبرگزاری ایسکانیوز: نتایج مطالعان نشان می دهد، داروهای استاتین که برای درمان سکته مغزی و حملات قلبی تجویز می شود در طول عمر بیمارانی که پیوند کلیه را انجام داده اند موثر است.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، به نقل از نشریه آمریکایی nephrology داروهای استاتین اگرچه موجب کاهش کلسترول خون می شود بلکه برای سلامت بیماران نیز بسیار مفید است.
پژوهشگران استرالیایی طی مطالعاتی که به مدت 13 سال بر روی 2041 بیمار که پیوند کلیه را انجام داده بودند و 302 نفر آنان داروهای استاتین را مصرف می کردند دریافتند، پس از این مدت 73 درصد از کسانی که این داروها را مصرف می کرند زنده ماندند در صورتی کمه این درصد در بیمارانی که داروهای استاتین را مصرف نمی کردند 64 درصد بود، حدود 60 درصد بیمارانی که پیوند کلیه را انجام می دهند بر اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند، اما محققان یادآور شدند داروهای استاتین می تواند این خطر را تا حدود زیادی کاهش دهد.
همچنین می توان یادآور شد: داروهای استاتین که شامل Lipitor,Pfizer,zocor است می تواند باعث کاهش خطرات سرطان، مرگ بر اثر آنفولانزا و ذات الریه شود./120

tellboy2000
07-09-2009, 12:33
بررسي آسيب‌شناسي ضايعات پوستي با نماي زگيلي در بيماران پيوندكليه
<SPAN id=lblcomplete style="DISPLAY: inline-block; FONT-SIZE: 10pt; WIDTH: 526px">
دكترفريبا ايرجي1 ، دكتر اسداله كياني2 ، دكتر شهرزاد شهيدي3 ، دكتر رامش وهابي4

tellboy2000
07-09-2009, 12:36
درمان هاي جديد، انقلابي در پيوند اعضا»
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 587.jpg&X=222&Y=166 (javascript:;) درمان هاي جديدي در راه هستند که در بيماران پيوندي موجب توقف مصرف داروهاي قدرت مند سرکوب کننده سيستم ايمني مي شوند. دکتر ساموئل استروبردر اين زمينه اعلام کرد: «قدم بعدي در توسعه رشته پيوند اعضا»، حذف کامل اين داروها و قابليت دستيابي به فوايد نجات بخش پيوند عضو بدون تحمل هزينه هاي مادام العمر داروهاي سرکوب گر سيستم ايمني است.»
دکتر توماس استارزل نيز در اين زمينه بيان کرد: «اين هدف، فاز جديدي در رشته پيوند اعضا» است. بيماران قادر خواهند بود درمان هاي سرکوب گر ايمني کمتري دريافت کنند يا در برخي موارد، آن طور که به وسيله اين سه گزارش نشان داده شده است، به هيچ وجه از درمان هاي طولاني مدت سرکوب گر ايمني استفاده نکنند.»
اين روش ها که در سه گزارش منتشر شده در شماره 24 ژانويه مجله پزشکي نيوانگلند توضيح داده شد، بانک پيوند اعضا» را گسترش نمي دهد بلکه مي تواند چشم انداز موجود براي دريافت کنندگان اعضا» را به ميزان زيادي بهبود بخشد.
دکتر ديويد ساش نويسنده ارشد يکي از اين پژوهش ها و مدير مرکز تحقيقات بيولوژي پيوند اعضا» در بيمارستان عمومي ماساچوست در بوستون گفت: «ما اميدوار هستيم که اين کار بتواند تفاوت عمده اي در چگونگي انجام پيوندها ايجاد کند. با اين روش ها بيماران ديگر مجبور نيستند داروهاي سرکوب گر سيستم ايمني را که يکي از مشکلات پيوند عضو هستند، مادام العمر مصرف کنند. اين داروها معرکه هستند اما عوارضي نيز دارند.»از جمله اين عوارض مي توان به بروز سرطان و آسيب کليوي اشاره کرد.
استروبر گفت: «پزشکان در زمينه توسعه کاربرد اعضا» پيوندي براي بيماراني که نارسايي عضوي دارند کار بزرگي انجام دادند. مشکل اين است که تمام افرادي که پيوند عضو مي شوند مجبورند که براي تمام عمر داروهاي سرکوب گر سيستم ايمني مصرف کنند. مشکل اين جاست که اين داروها به خصوص زماني که براي يک دوره طولاني مدت مصرف مي شوند، عوارض جانبي فراواني دارند. آنان هم چنين هزينه هاي مالي سنگيني را بر دوش بيماران مي گذارند. اگر اين بيماران بتوانند از مصرف اين داروها دست بکشند، خيلي بهتر است.»
حتي با وجود مصرف منظم و دقيق داروهاي سرکوب گر سيستم ايمني به وسيله بيماران، سالانه حدود 5 تا 7 درصد از اعمال جراحي پيوند اعضا» با شکست مواجه مي شوند.
هم تحقيق ساش و هم پژوهش استروبر بر «فريب دادن» سيستم ايمني به نحوي که تصور کند عضو پيوند شده به فرد دريافت کننده تعلق دارد مبتني است. هر دو روش از پيوند سلول هاي بنيادي دهنده به گيرنده بهره گرفته بودند.
دکتر روي اسميت رئيس بخش جراحي دانشکده پزشکي مرکز علوم سلامت AM تگزاس گفت: «توانايي دستيابي به تحمل در بيماران نسبت به آن چه chimerism پايدار گفته مي شود [وجود سلول هاي دهنده در بدن فرد گيرنده] از دهه 1960 مبنا قرار داده شده است. اين فرضيه در 30 سال گذشته امري غيرممکن و تعجب آور بود. اين پژوهش اثبات اين اصل در انسان ها است و پيشرفت بزرگي به شمار مي آيد.»
اما اسميت متذکر شد: «ايجاد تحمل اجباري در بيماران پيوند شده خطرناک است. اين کار در وهله اول دشوار به نظر مي رسد اما احتمالا در 10 سال آينده ما روش هايي کم خطرتر و کم ضررتر پيدا خواهيم کرد تا بيماران را براي تحمل آماده کنيم، بنابراين ,اين کار در نهايت امري بي خطر خواهد بود. ما راه درازي در پيش داريم که بايد هموار شود اما اين اتفاق رخ مي دهد. اين کار بسيار هيجان انگيز است.»
در پژوهش ساش ، 4 نفر از بيماراني که پيوند کليه ناهمگون HLA داشتند توانستند 9 تا 14 ماه پس از پيوند مصرف داروهاي سرکوب گر سيستم ايمني را متوقف کنند. عملکرد کليه تا 3.5 سال از زمان پيوند ثابت باقي ماند.
HLA به معناي آنتي ژن لوکوسيت انساني است که يکي از روش هاي ابتدايي براي تعيين همسان بودن دهنده و گيرنده است. HLAs کمابيش روي سطح تمام سلول ها يافت مي شوند و به تعيين تفاوت ميان بافت طبيعي بدن و مواد خارجي کمک مي کنند. در ابتدا تمام بيماران متحمل جراحي مي شوند که مغز استخوان آن ها را نسبتا تخريب کرده و سطح سلول هاي T را کاهش مي دهد. سلول هاي T بخشي از سيستم ايمني هستند که بيش از همه مسوول پس زدن عضواند. مغز استخوان در نهايت بازسازي مي شود و سلول هاي ايمني جديدي مي سازد که عضو جديد را مي پذيرند.اين روش قبلا با موفقيت در پيوندهاي همسان انجام شده بود.
استروبر و همکارانش سيستم ايمني مردي را که يک کليه دقيقا همسان از برادرش دريافت کرده بود، تغيير دادند. اين مرد بدون مصرف داروهاي سرکوب گر سيستم ايمني 2 سال زندگي کرده است.
متاسفانه شش بيمار ديگر که همان درمان را دريافت کردند نتوانستند از شر داروهاي سرکوب گر ايمني رهايي يابند. البته کليه آن ها کاملا همسان نبود.بررسي سوم به وسيله محققان استراليايي و بر روي دختري 9 ساله که يک کبد غيرهمگون از لحاظ HLA را از يک مرد مرده دريافت کرده بود انجام شد. اين دختر نيز توانست از شر داروهاي سرکوب گر سيستم ايمني خلاص شود.
اسميت گفت: «اساسا بدن او آن چه را دو بررسي ديگر مجبور به القا» آن بودند، به طور طبيعي انجام داد. او به يک عفونت ويروسي مبتلا شد که تعداد گلوبول هاي سفيد خوني خود او را کاهش داد و به گلوبول هاي سفيد خوني دهنده که در بدن او بودند اجازه داد که وظيفه دفاع از بدن را انجام دهند. کودک بودن او نيز کمک کننده بود. حدس من اين است که اين پيوند، يک پيوند بزرگ در يک فرد کوچک بود.»
اين پيشرفت ها ممکن است روزي به طور مستقيم بزرگ ترين مشکلي که رشته پيوند اعضا» با آن رو به رو است يعني کمبود دهنده ها را کاهش دهد.
ساش گفت: «اين روش ها زماني که بافت پيوندي بيگانه بافت پيوندي از گونه اي مانند خوک به گونه اي ديگر مانند انسان به کار مي رود مهم تر نيز خواهد شد، چرا که اين کار تعداد دهنده ها را افزايش مي دهد. ما تصور مي کنيم که خوک پاسخي براي مشکلات ما خواهد بود. ما در حال پرورش خوک هاي خاصي براي اين هدف هستيم.»
منبع:com.mahyanews,www

tellboy2000
07-09-2009, 12:39
پیشرفت عمده در پیوند اعضا
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])تحقيقات- همشهری آنلاین:
احتمالا نیاز بسیاری از بیماران به مصرف داروهای ضد رد پیوند برای بقیه عمر برطرف مي‌شود به گزارش آسوشیتدپرس این شیوه جدید به کاررفته شامل ضعیف کردن دستگاه ایمنی بیماران و سپس دادن مغز استخوان فرد اهداکننده اندام به فرد گیرنده است.
در یک تجربه، چهار نفر از پنج گیرنده کلیه توانستند برای پنج سال بعدی داروهای مهارکننده ایمنی را قطع کنند.
دکتر دیوید ساکس از بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون که سرپرست این تحقیق منتشر شده در "نشریه پزشکی نیوانگلند" بوده است، درباره آن گفت: "منطقی است که امیدوار باشیم این بیماران برای بقیه عمر نیازی به داروی مهار کننده ایمنی برای جلوگیری از رد پیوند نخواهند داشت."
از هنگامی که اولین پیوندهای اعضا بیش از 50 سال پیش آغاز شد، دانشمندان به دنبال راه‌های برای واداشتن بدن به پذیرفتن اندام خارج به عنوان یک عضو خودی بوده‌‌اند. داروهای مهارکننده ایمنی که از رد پیوند جلوگیری می‌کنند، در دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفتند
. اما این داروها خطر سرطان، نارسایی کلیه و بسیاری مشکلات دیگر را می‌افزایند.و از طرف دیگر آنها دارای اثرات جانبی ناخوشایندی مانند رشد مفرط موها،ایجاد نفخ و لرزش هستند.
دکتر سوزان ایلدستاد، متخصص ایمنی‌شناسی از دانشگاه لوییزویل که در این تحقیق شرکت نداشت، گفت برطرف کردن نیاز به داروهای ضدپیوند یک "پیشرفت عظیم" ‌است.
او هشدار داد: "البته هنوز این روش نیاز به دقیق‌تر شدن دارد، به طوریکه هرکسی با آن درمان شود، به همین نتایج موفق دست یابد."
پزشکان هشدار می‌دهند که این نتایج به معنای آن نیست که قطع کردن داروها برای افرادی که هم اکنون پیوند شده‌اند، بی‌خطر است؛ انجام چنین کاری باعث رد عضو پیوندی و حتی مرگ می‌شود.
دکتر ساکس در دهه 1990 نشان داد که این شیوه می‌تواند در گیرنده کلیه‌ای که دارای دهنده با تشابه بالای ژنتیکی باشد، موفقیت‌آمیز باشد. زن مورد بررسی ساکس در آن زمان، در سال 1998 مورد پیوند کلیه و مغز استخوان قرار گرفت و برای یک دهه نیاز به داروی ضد رد پیوند پیدا نکرد.
تحقیق جدید ساکس شامل پنج فرد می‌شد که از والدین یا خواهر و برادرشان کلیه دریافت کرده بودند که اندکی از لحاظ نوع بافتی با آنها تفاوت داشتند. از آنجایی که بسیاری از پیوندشده‌های کلیه به همین گونه با هم تطابق کامل ندارند، امیدواری بر این است که روزی افراد بیشتری بتوانند بدون مصرف داروهای مهارکننده ایمنی به زندگی ادامه دهند.
این گروه پژوهشگران دادن مغز استخوان فرد دهند ه کلیه را پیش از پیوند، در حین آن و پس از آن امتخان کردند، و در عین حال دستگاه ایمنی بیماران را دستکاری کردند تا اندام‌های جدید را بهتر بپذیرند.
شیوه ساکس شامل ضعیف‌کردن دستگاه ایمتی هر کلیه بیمار با تزریق داخل وریدی چند روز پیش از پیوند است. پس از پیوند، بیمار مورد تزریق مغز استخوان دهنده قرار می‌گیرد تا یک دستگاه ایمنی جدید در او به وجود آید و سلول‌های بنیادی موجود در مغز استخوان، برنامه ریزی مجدد در بدن ایجاد می‌کنند و به سلول‌های ایمنی جدیدی امکان رشد می‌دهند که به اندام اهدایی حمله نمی‌کنند.
این بیماران در ابتدا داروهای ضد پیوند دریافت کردند، اما پس از چند ماه بتدریج داروی آنها قطع شد.
در چهار نفر از پنج بیمار مورد بررسی برای مدت کوتاهی یک دستگاه ایمنی دوگانه (هیبرید) پیدا کردند- که در آن سلول‌های گیرنده و سلول‌های دهنده با یکدیگر در یک بدن زندگی می‌کردند.
آنها توانستند دریافت داروهای ضد رد پیوند رامتوقف کنند و کارکرد کلیه پیوندی در آنها در مدت 2 تا 5 سال بعد حفظ شده بود.
در مورد یک بیمار هم که این شیوه شکست خورد، یک پیوند کلیه دوم انجام شد و بیمار از آن به بعد به روی داروهای مهارکننده ایمنی باقی ماند.

tellboy2000
07-09-2009, 12:46
عکس العمل دستگاه ایمنی در مورد انواع پیوند بافت‌ها


در مورد Isograft , Autograft ، به علت همسانی ژنتیکی سیستم ایمنی ، عکس‌العمل نشان می‌دهد ولی در مورد Heterograft , Allograft در صورت ناسازگار بودن بافت‌ها از نظر MHC یا کمپلکس سازگاری سنجی اصلی Major Histocompatibility سلول‌های T کشنده بافت پیوندی را به عنوان بافت بیگانه تشخیص داده و آن را تخریب می‌نمایند که این عمل اصطلاحا رد پیوند Graft Rejection نام دارد.
رد پیوند تنها در نقاطی از بدن ، که سیستم ایمنی به آنها دسترسی دارد رخ می‌دهد و به همین دلیل پیوند غضروف و قرنیه که فاقد رگ خونی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) می‌باشند. به سهولت امکان پذیر می‌باشد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مشکلات و آینده پیوند


مرگ و میر پس از پیوند زیاد است و ابتلا و ناتوانی ناشی از اضافه شدن عفونت به علت نیاز به سرکوب ایمنی و بیماری پیوند کلیه میزبان ، قابل توجه است.
مشکل دوم ، محدود بودن تعداد اعضای موجود است، به عنوان مثال ، برای تمام موارد کاربرد ، سالانه بین 4000 تا 5000 پیوند کبد فقط در آمریکا ، ممکن است لازم باشد. بعلاوه باید نشان داده شود که اعضای پیوند عموما قادر به عملکرد طبیعی تا آخر عمر فرد می‌باشند.
راه حل فایق آمدن بر مشکلات مربوط به پیوند

یک راه حل که می‌تواند بر بسیاری از مشکلان مربوط به پیوند آلوژن فایق آید، شامل ترکیب سلول‌های بنیادی و ژن درمانی است. در اینحالت ، سلول‌های بنیادی خود بیمار را در خارج بدن کشت می‌دهند، ژن مورد نظر را وارد آنها می‌کنند و به بیمار بر می‌گردانند تا جمعیت سلولی بافت درگیر توسط سلولهای جدید جایگزین شود.

tellboy2000
07-09-2009, 12:55
وقتی کليه ها معيوب شوند

كليه هاي سالم با دفع زيادي مايع مواد معدني و آبها خونتان

را تميز مي كنند. وهمچنين انها هورمونهايي را مي سازند كه استخوان هايتان را جوان و قوي و خونتان را سالم نگه دارد. هنگامي كه كليه هايتان معيوب مي شود و ضايعات مضر به صورت سنگ در بدنتان تشكيل و فشار خونتان را بالا مي برندو مايع زيادي را در بدنتان نگه مي دارند. گلبول هاي قرمز خون به مقدار كافي ساخته نمي شوند. وقتي اين اتفاق مي افتد به معالجه با چيزي كه به عنوان جايگزين كار كليه معيوبتان را انجام دهد نيازمند مي شويد.چگونه عمل پيوند موثر واقع ميشود

پيوندكليه يك عملكرد هست كه قرار ميگيرد يك كليه سالم هزشخص ديگر داخل بدن شما اين كليه جديد را از ديگري مي گيرد كار دو كليه معيوب شما را انجام ميدهدمكان جراهي كليه جديددر اطراف قسمت زيرين ابدومن شما و شريان و وريد شما كليه جديد خون شما را درست جريان مي اندازد وهنگامي كه ادرار را درست مي كند همانطور كهكليه شما انجام ميدادند وقتي كه آنها سالم بوده مگر اينكه سبب عفونت يا فشار خون بالا بشوند. كليهفرايند انجام پيوند

فرايند پيوند زماني اغاز مي شود كه شما متوجه باشيد و بدانيد كه كليه هايتان معيوب است. در اين زمان شما بايد در مورد روش معالجه تان فكر كنيد. در اين ميان پيوند كليه در بين انتخاب هاي در ماني شما قرار دارد كه اين انتخاب شما را در موقعيت مناسبي قرار مي دهد.روش هاي درمان در نارسايي كليه: پيوند كليه

ممگن است پزشك شما به شما بگويد كه شما در يك شرايطي قرار داريد كه باعث خواهد شد كه نتيجه پيوند ناخوشايند و خطرناك شود .

ارزشيابي پزشكي در يك مركز پيوند:

اگر پزشك شما ببيند كه پيوند حق انتخابي و اختياري شما است مرحله بعدي يك ارزشيابي پزشكي كلي در يك بيمارستان پيوند است . ارزيابي قبل از پيوند ممكن است به بيش از چندين ويزيت دوره اي در چندين هفته يا حتي ماه ها نياز داشته باشد. شما به داشتن آزمايش خون ممتد وگرفتن گرافي احتياج خواهيد داشت . شما براي تعيين گروه خون و ديگر فاكتورهاي پيوند كه تعيين مي كند آيا بدن شما كليه موجود را مي پذيرد آزمايش مي دهيد. تيم پزشكي بررسي خواهد كرد كه ببيند آيا سلامتي شما براي جراحي كافي است . سرطان ، يك عفونت جدي يا اختلالات قلبي عروقي باعث خواهد شد نتيجه پيوند نا خوشايند شود. در جمع تيم پزشكي مي خواهد مطمئن شود كه شما ميتوانيد برنامه داروهاي نگهدارنه را تحمل كرده و ادامه دهيد .

اگر يكي از اعضائ خانواده يا دوستي بخواهد كه كليه اش را بدهد ، خانم يا آقا ، به ارزيابي كردن سلامت احتياج خواهد داشت كه ببيند آيا اين يك كليه مناسب براي پيوند است.قرار دادن در ليست انتظار :اگر ارزيابي پزشكي نشان دهد كه شما كانديداي خوبي براي پيوند كليه هستيد اما خويشاوند يا دوستي نداريد كه بتواند كليه اش را به شما اهدائ كند شما در ليست انتظار برنامه هاي پيوند تا رسيدن كليه شخصي كه تازه مرده است خواهيد ماند .شما ممكن است بشنويد كه تيم مراقبت جهت اطلاع از سلامتي شما به اين ....... كليه مراجه كند . هر شخص منتظر براي دريافت عضو پيوندي در يك شبكه پيوند و بدست آوردن عضو ، كه يك شبكه كامپيوتري حمايت شده توسط انجمن شناسايي و تهيه عضو و پيوند زدن است ثبت نام مي كند.

يك سازمان بدون ( vnos )و مراكز پيوند و شبكه هاي متحد براي اهدائ عضو Opo5

منفعت خصوصي است.

اداره ........ تحت يك قرارداد با دولت متحده است . ((قسمت ديدن منبع ))

ثبت نام بيماران مرخص شده را در چندين مركز پيوند تنظيم ميكند. هر مركز vnos

پيوند احتمالا يك ارزشيابي پزشكي مجزا حتي اگر بيماري قبلا در مراكز ديگر ثبت نام كرده باشد را درخواست ميكند .

بعضي از مشاهده كننده هاي عمل .......بالا مي برد نگراني را كه مردم در بعضي از قسمت هاي كشور بيش از ديكران منتظر مي مانند ، زيرا خط مشي به بيماران مي دهند در مورد بعضي از اعضاء و عضو دهنده . كليه ها به هر حال تعيين كننده هستند براي بهترين پيوند بدون توجه به ناحيه جغرافيايي . دولت متحدده ادامه ميدهد به اداره خط مشي ها و قوانين در مراقبت هر شخصي كه منتظر عضو است كه نسبتا شانس خوبي دارد . همه افرا حاظرند كه كليِِِِه شرايط زمان انتظار با افزايش تعداد دهندگان اعضاء كمتر باشد.دوره انتظار :

اينكه چه مدت شما منتظر خواهيد ماند بستگي به چيز هاي زيادي دارد اما ابتدابوسيلهدرجه سازگاريبين شما و شخص دهنده تعيين ميشود برخي از افراد چندين سال براي يك پيوند خوب منتظر مي مانند در صورتتي كه بعضيها در حين ماههاي كمي پيوند دريافت مي كنند r

درصورتي كه شما در ليست انتظار هستيد به مركز پيوند براي هر تغييراتي كه در سلامتي شما بوجود مي ايد خبر دهيد همچنين اجازه بدهيد كه مركز پيوند اگر شما تغيير مكان و يا تغيير شماره تلفنتان را اطلاع يابد مركز احتياج به يافتن شما به طور فوري خواهد داشت زماني كه كليه قابل استفاده مي ايد

......مسول شناسايي وجود اعضا براي پيوند و هماهنگ كردن با شبكه ملي

...... حوزه هستند ...... همگي اعضاء ............هستند هنگاميكه يك كليه پيوندي قابل استفاده مي ايد ........اگاه مي كند ..........را و يك كامپيوتر

مولد پردازش كننده ليست گيرنده هاي مناسب است ابتدا قرارداد روي دو فاكتور شايسته است :گروه خون :گروه خون شما (..................)بايد سازگار باشد با گروه خون شخص دهنده

فاكتورهاي ...... : ....... واقع مي شود روي انتي ژن لوكويست انساني كه تعييين كننده ماركر ژنتيك روي سطحي از گلبولهاي سفيد خون شماست

شما وارث يك سري انتي ژنهاي سه تايي از مادرتان و سه تا از پدرتان هستيد يك تعداد زيادي انتي ژن هاي پيوند شانس اين را كه كليه شما

براي يك مدت طولاني تري كار كند افزايش مي دهند

انتخاب دو فاكتور اول ...... ازمراحل ارزيابي شما است :

انتي بادي ها :سيستم ايمني شما ممكن انتي باد يها يي بسازد كه بطور اختصاصي ضد چيزي در بافت شخص دهنده عمل كنند در مشاهده اي ديگر يك نمونه كوچكي از خون شما با نمونه كوچكي از خون شخص دهنده در يك لوله مخلوط مي شود اگر عكس ا لعملي رخ ندهد شما به پذيرفتن كليه قادريد تيم پيوند شما ممكن است از دوره كراس مچ منفي براي توصيف اين عدم عكس ا لعمل استفاده كندعمل پيوند :

اگر شما يك دهنده پيوند داريد شما در فهرست عمل در اولويت خواهيد بود شما ودهنده پيوند به شما در يك زمان و معمولا در اتاق هاي كنار هم عمل خواهيد شد يك جراحي انجام عمل نفركتومي را كه شامل برداشتن كليه از شخص دهنده است انجام مي دهد در صورتي كه آمادگي هاي ديگري براي شخص گيرنده وجود دارد براي قرار دادن كليه پيوندي .

اگر شما در ليست انتظار براي دريافت كليه پيوندي هستيد شما بايد به محض آنكه يك كليه در دسترس باشد براي رفتن به بيمارستان آماده باشيد

بار ديگر براي كراس مچ ( ...................عبارت است از آزمايش آگلوتيناسيون ،گلبولهاي سرخ دهنده با سرم گيرنده و گلبولهاي سرخ دهنده با سرم دهنده ) يك نمونه خون خواهد داد . اگر كراس مچ منفي باشد بدان معني است كه انتي كورهاي او واكنش نمي كنند و پيوند رامي توان انجام داد .

براي عمل جراحي داروي بيهوشي عمومي به بيمار داده مي شود تا در طي عمل جراحي كه معمولا 3/4ساعت طول مي كشد به خواب برود جراح يك برش كوچك در پايين شكم بوجود مي آوردسرخرگ وسياهرگ كه از كليه

جديد منشاءمي گيرد به سرخرگ و سياهرگ بيمار پيوند زده مي شود كليه جديد ادرار را آغاز مي كند اما گاهي چند هفته طول مي كشد تا كار خود را شروع كندبهبودي پس از عمل جراحي:

همانطور كه در ديگر جراحي هاي مهم پيش مي آيد بيمار احتمالا هنگاميكه به هوش مي آيداحساس درد و بي حا لي مي كند گرچه بسياري ازپيوند گيرنده هااحساس بسيار بهتري را بلافاصله پس از عمل گزارش مي كنند حتي پس از به هوش آمدن بيمار احساس مي كند حا لش خوب است .لازم است كه در حدود يك هفته در بيمارستان بماند تا بهبود يابد و چنانچه عوارض پس از عمل وجود داشته باشد لازم است مدت بيشتري در بيمارستان بماندمراقبت پس از پيوند:

سيستم ايمني بدن بيمار طوري طراحي شده است تا چنانچه مهاجمان خارجي مانند باكتري را احساس كند آنها را دفع كند تا بدن سلامتي اش حفظ شود اما سيستم ايمني حس خواهد كرد كه كليه جديد يك جسم خارجي است براي آنكه بدن كليه را دفع نكند لازم است بيمار از داروهايي استفاده كند كه پاسخ هاي ايمني راعوض كرده يا سركوب نمايد بيمار مجبور است كه دو يا چند نوع از داروهاي جلوگيركننده از تشكيل پادتنها در مقابل پاگنهايي كه ممكن است وجود داشته باشد :

.......................................را در كنار داروهاي ديگر كه براي درمان ديگر مشكلات است مصرف نمايد تيم مراقبت پزشكي به بيمار كمك خواهد كرد كه بفهمد هر قرص به چه منظوري است وچه هنگام بايد آن را مصرف نمايد بيمار بايد مطمِِِئن شود كه دستور ا لعمل هاي مربوط به خوردن داروها را متوجه شده است قبل از آنكه از بيمارستان مرخص شود اگر بيمار بيماردياليز خون مي شد خواهد فهميد كه رژيم پساز پيوند محدوديت كمتري دارد بيمار مي تواند مايعات بيشتري بنوشد و بسياري از ميوه ها وسبزيجات كه پيش از آن مصرف نمي كرد را مي تواند بخورد حتي ممكن است لازم شود گه بيمار اضافه وزن پيدا كند اما بسيار بايد مراقب باشد كه اين افزايش وزن به سرعت وبه مقدار زياد نباشد وازغذاهاي پر نمك كه باعث بالا رفتن فشار خون مي شود بايد اجتناب كرد بيمار بايد با متخصص رژيم غذايي كلينيك مشورت كند تا مطئن شود از برنامه غذايي سالم پيروي مي كند بيمار ميتواند با خوردن داروها وپرهيز غذايي به پيشگيري از دفع كليه كمك كند اما مراقب علائم دفع مانند تب يادرد در محل كليه جديد باشد و تغييرمقدار ادرار نيز اهميت دارد چنين تغييراتي را به تيم پزشكي گزارش دهيد حتي اگر بيمار تمام كارهايي كه لازم فرض مي شود را انجام دهد بدن باز هم ممكن است كليه جديد رادفع كند و دوباره انجام دياليز ضروري شود نام بيمار ممكن است در ليست بيماران خواهان كليه دوباره ثبت شود مگر ْآنكه تيم مراقبت پزشكي تشخيص دهد كه بيمار ديگر كانديد مناسبي براي عمل پيوند نيستاثرات جانبي داروهاي سركوب كننده دستگاه ايمني بدن :

داروهاي سركوب كننده ايمني مي توانند سيستم ايمني بدن را ضعيف كنند كه مي تواند منجر به عفونتهايي شود برخي از داروها نيز ممكن است ظاهر بيمار را تغيير دهند صورت ممكن است ورم كند بيمار ممكن است افزايش وزن پيدا كند يا روي صورت آكنه ظاهر شود وياپر مو شود تمامي اين بيماران اين مسائل را ندارند گر چه رژيم غذايي ولوازم ارايش مي تواند به برطرف شدن آنهاكمك كند داروهاي سركوب كننده با كاهش دادن توانايي سلولهاي ايمني تاثير خود را مي گذارند در برخي بيماران در دوره هاي طولاني اين كاهش مصونيت ميتواند خطر ابتلا به سرطان را افزايش دهد برخي از داروهاي سركوب كننده موجب آب مرواريد ،زيادي اسيد معده،فشارخون بالاوبيماري استخوان مي شوند اين داروها همچنين اگر به مدتطولاني مصرف شوند ممكن است موجب اسيب كليه يا كبد شوندمسائل ما لي :

معا لجه كليه پر هزينه است اما برنامه هاي بيمار بهداشتي فدرال بيشتر هزينه يعني بيش از 80 درصد را مي پردازد اغلب بيمه خصوصي يا برنامه هاي ايا لتي بقيه را مي پردازد مشاوره شما مي تواند به شما كمك كند تا منابع ما لي را تعيين كنيد براي كسب اطلاعات بيشتر انستيتو ملي بيماريهاي ديابت و هاضمه و كبد (...............)رامطالعه كنيد


(Finatial help for treatment of kidney failure)برنامه هاي كمك به بيمار از سوي شركت هاي سازنده دارو:

داروهاي سركوب سيستم ايمني و ديگر داروها كه بايد پس از پيوند مصرف كنيد بخش بزرگي از هزينه هاي پزشكي بيمار است بيشتر سازندگان دارو داراي برنامه هاي كمك به بيماران هستند وبه بيماراني كه ثابت مي كنند استطاعت پرداخت هزينه داروهاي تجويز شده را ندارند تخفيف مي دهند تحقيقات داروشناسي وسازندگان آمريكايي راهنماي برنامه هاي كمك به تجويز داروهاي بيمار را منتشر كرده اند كه در اينترنت


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در دسترس است براي درخواست اين راهنما از طريق پست به نشانه زير درخواست دهيد.
PHARMACEUTICAL RESEARCHA AND MANUFACTURES OF AMERICAN
روش معا لجه نقص كليه: پيوند كليه است

خيابان 15 شماره 1100 واشنگتون ...... 2500

يك سازمان پيشنهاد برنامه دارويي براي كمك در تشخيص و قابل اجرا بودن براي تهيه داروهاي آزاد به وسيله كمپاني داروسازي را دارد.

در مقابل درخواست مساعدت يك فرم تقاضا به دست مي آوريدو براي شما بر روي سايت و يا بوسيله پست ليست داروهايي كه نياز داريد فراهم مي شودفرم تقاضا را با پنج دلار حق ا لزحمه براي هر دارويي كه درخواست مي دهيد بفرستيد اگر برنامه دارويي شما گم شد ويا به دريافت آن موفق نشديد پول شما برگشت داده خواهد شد

برنامه دارويي :

.......جعبه 515 .تلگراف و .........................

تلفن:7600 -996 (573)اينترنت:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])برنامه هاي مساعدتي بيشتر بيمار : ................ يك فهرست از سازمانهايي كه از لحاظ ما لي آماده به بيماران پيوندي هستند را انتشار داد اين قسمت در در پيوند 101 دنبال مي شود اين فهرست در سازمان بيماران ........../101 دفترچه راهنماي دارايي ........... روي اينترنت مي توان پيدا كر.

اطلاعات بيشتر درباره ........... از اين تقاضا در منابع ديگر حاضر مي شود.

بخشش اندام :

بيشترين پيوند كليه ها از طرف افرادي است كه مرده اند هر چند تعدادي از مردم براي كليه هايي كه در سال جديد زياد مي شوند منتظر هستند در صورتي كه تعداد كليه هاي قابل استفاده ثابت مي ماند در نتيجه كمبود كليه وانتظار طولاني وزمان زياد براي مردمي كه نقص كليه دارند هست.

تعداد زيادي از كليه هاي مناسب مي روند كه غير قابل استفاده شوند زيرا بعضي از خانوده هايي بيمارني كه بخشنده هستند نمي دانند انها عاشق تنها آرزوهايشان هستند مردمي كه آرزو دارند عضو بدنشان را ببخشند بايد درباره اين مسئله با خانواه هايشان گفتگو كنند . بعضي از سازمانها بانضمام................... وسازمان ملي كليه (در گروه منابع ببينيد ) و كارتهاي هديه عضو را براي مردمي كه آرزو دارند وقتي مردند اين زندگي باقيمانده راببخشند ،تهيه كرده اند . شما كه تصميم داريد اعضاء خودتان را ببخشيد كارت هديه عضو را بطور صحيح كامل كنيد و به اداره رسمي ملي بفرستيد. در بيشترين ملتها شما مي توانيد آرزوي بودن يك بخشند عضو را روي گواهينامه رانندگيتان نشان دهيد زياد شدن تعداد كليه هاي پيوندي به وسيله زندگي فاميل يا دوستان بخشنده بستگي دارد . پتانسبل نياز به تست شدن دارد و براي اطمينان بيشتر كه يك كليه اهدايي سلامتي انها را در معرض خطر نيندازد به خوبي عاملهاي مثل هم را شناسايي كنند بيشتر مردم هر چند كمي به خطر مي افتند مي توانند يك كليه اهدا كنند .

كليه اي كه از يك اهدا كننده سرزنده است اغلب بيشتر از يك لاشه كليه استفاده دارد افرادي كه يك كليه از اجزاي خانواده يا دوستان دريافت مي كنند مجبور نيستند يك كليه قابل استفاده باشند اهدا زندگي بودن در يك جدول مناسب زماني براي آمادگي و نتيجه بيشتر و بهتر اجازه مي دهد كليه هايي كه از اجزاي فاميلي است احتمال بيشتري دارند كه پيوند خوبي باشند هر چند كه هبچ ضمانتي وجود ندارد . كليه هايي كه اهدا مي شوند نياز ندارند كه از جايي به جاي ديگر برده شوند بنابراين كليه در وضع بهتري است وقتي پيوند مي شود. اهدا كننده زندگي كمك مي كند به افرادي كه منتظر كليه هستند و كم مي كند از تعداد افرادي كه روي ليست منتظران استاقليت بخشنده :

بيماريهايي كليه غا لبا در نژاد و اقليت جمعيت در آمريكا و سپس در جمعيت كلي پيدا مي شود . آمريكائيها از نژاد آمريكا ،آمريكا هايي از نژاد آسيا ، آمريكاهايي از نژاد اسپانيا ،آمريكاهايي از نژاد جزاير اقيانوس آرام بيشتر از 3 بار احتمال تحمل نقص كليه را نسبت به آمريكايي هايي ازنژاد اروپا را تحمل مي كنند پيوند موفق اغلب گرانتر است . اگر پيوند اعضا ميان اجزا از گروه نژادي مشابه جور باشد يك كمبود از اعضاء اهدايي به وسيله اقليتها مي تواند كمك كند به دوره انتظار طولاني براي پيوندها و براي اقليتها . اقليت ملي ااعضاء رسته پيوند برنامه هاي تعليم و تربيت ،(..................)با پشتيباني از انجمن ملي ترويج سلامت اداره تجسس (.................) ،(...............) اولين برنامه ملي براي وكالت دادن اقليت جامعه ها به تاسيس .اقليت پيوند تشويق مي شوند و پيوند را همانند عادتهاي ديگر سلامتي به

وجود آورند در نوبت اين كوشش وتلاش بايدترقي داده شود براي يك سازمان پيوند خوب در ميان همه كساني كه براي پيوند منتظر هستند .

انتظار بخاطر جستجو : .............. ؛ بخاطر اين است (تست بخشنده كليه )كه از لحاظ ارولوژيكي و هماتولوژيك پشتيباني مي كند از برنامه هاي متعدد و

مطالعه هاي اختصاصي به ترقي معالجه براي بيماراني كه از بيماري كليه آنها رو به ترقي و يا نقص دائمي كليه دارند و اين متضمن بيماراني است كه يك پيوند كليه دريافت كرده اند

tellboy2000
16-09-2009, 15:24
بعضی از بیماران کلیوی، در نهایت نیاز به پیوند کلیه پیدا می‌ کنند. در این بیماران، برای جلوگیری از رد پیوند، از داروهای سرکوب‌گر سیستم ایمنی مانند کورتن‌ها استفاده می ‌شود. این داروها سبب بروز مشکلاتی در ناحیه دهان و دندان‌ها می‌ شوند. به همین علت لازم است که پیش از انجام پیوند، بیمار به دندانپزشک مراجعه کند تا بعضی درمان‌ها و توصیه‌های لازم به بیمار داده شود. برای مثال، لازم است دندان‌هایی که قابل ترمیم نیستند، کشیده شوند، بیماری‌های احتمالی موجود در دهان درمان شوند، منابع احتمالی ایجاد عفونت در دهان شناسایی و رفع شوند و همچنین بهداشت دهان به وضعیت مطلوبی برسد. برای این کار توصیه‌هایی به بیمار می ‌شود. به‌ طور مثال، استفاده از دهان‌شویه‌های ضد میکروبی به طور روزانه مفید خواهد بود. در مجموع افرادی که چنین بیماری‌هایی دارند، لازم است رسیدگی بیشتر و بهتری به وضعیت سلامت دهان و دندان‌های خود داشته باشند تا احتمال بروز عفونت در آنها تا حد امکان کاهش یابد.

tellboy2000
16-09-2009, 15:33
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] همسران، گزينه‌اي مناسب براي اهداي کليه هستند
تحقيقات اخير نشان مي‌دهد: افرادي که نيازمند پيوند کليه هستند مي‌توانند از همسران خود که منبع مناسبي براي پيوند محسوب مي‌شوند، کمک بگيرند.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

به گزارش روزدوشنبه ايرنا در اين پژوهش بر روي 185 نفر که تحت عمل موفقيت آميز پيوند کليه قرار گرفته بودند بررسيهايي صورت گرفت که 55 نفر آنان از همسرانشان پيوند دريافت کرده بودند.
بر اساس اين گزارش ، اگر چه ميزان رد کردن پيوند در همسران طي يک سال در اين افراد بيشتر بود ولي ميزان زنده ماندن کساني که پيوند دريافت کرده بودند، بالا بود. اين پژوهش نشان دهنده اين است که همسران منبع مناسبي براي اهدا کليه هستند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني سلامت نيوزهمچنين همسران اهدا کننده تعهد و رابطه احساسي نزديکي با دريافت کنندگان دارند. در بعضي اهدا کنندگان به لحاظ نسبت نزديکي که از لحاظ احساسي با هم دارند انجام اين کار باعث حفظ بقاي پيوند و شانس حفظ آن در بدن مي‌شود.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکي در حال حاضر 32هزار و 686نفر در کشور نيازمند پيوند کليه هستند و در سال گذشته دو هزار نفر پيوند کليه شدند.

tellboy2000
06-10-2009, 22:01
خانم مرواني از زنجان پرسيده است: «چند وقت ديگر قرار است به دليل نارسايي کليه، تحت عمل پيوند کليه قرار بگيرم. چيزي که ذهنم را مشغول کرده، اين است که آيا مي‌توانم پس از عمل، باردار و مادر شوم يا نه. آيا اين عمل، توان باروري را مختل نمي‌کند؟» جواب اين است که نه! شما بعد از عمل پيوند، مانند يک فرد معمولي هستيد...
مانند بقيه مي‌توانيد درس بخوانيد، ازدواج کنيد و به زندگي ادامه بدهيد. بنابراين مي‌توانيد مانند همه خانم‌ها، بچه‌دار شويد و حتي فرزندي با وزن مناسب و کاملا طبيعي به دنيا بياوريد. البته همه موارد بالا شرط و شروطي دارد. شايد بهتر باشد بگويم يک شرط مهم دارد و آن اين است که کليه پيوندي شما برايتان حکم يک ماهي را دارد که براي ادامه حياتش نيازمند صد در صد آب است. در ماه‌هاي اول پيوند، کليه در برابر کم آبي به شدت آسيب‌پذير است. علاوه بر اين مصرف دقيق‌ داروها و پرهيز از هرگونه کم‌ يا قطع کردن خودسرانه آنها، در واقع گام برداشتن شما به سمت سلامتي و تضمين کليه پيونديتان است. بعد از پيوند، توصيه مي‌کنم که تا يک سال باردار نشويد و هر وقت تصميم گرفتيد باردار شويد، با پزشک متخصص خود، مشاوره کنيد تا نوع داروهاي شما را تغيير دهد و سطح کراتينين و فشارخون شما را کنترل نماييد. براي رفع نگراني شما تاکيد مي‌کنم مصرف اين داروها هيچ تاثير سوء ژنتيکي براي فرزندتان ندارد، پس حتما همه نکات توصيه شده را رعايت کنيد و بدانيد همکاري مستمر شما با پزشک متخصصان، موجب مي‌شود دوره بارداري را به سلامت طي کرده و فرزندي سالم به دنيا بياوريد ضمنا از آنجا که بيشتر داروهاي مورد نياز شما تحت پوشش بيمه است، نبايد به دليل هزينه، سلامت خود را به خطر بيندازيد و يا از مراجعه‌هاي دوره‌اي به پزشک امتناع کنيد. پس از پيوند، بهتر است براي هر کاري از پر کردن ساده يک دندان گرفته تا بارداري، با متخصص نفرولوژي مشاوره کنيد.

tellboy2000
22-12-2009, 15:22
3 ماه از پیوند کلیه ام می گذرد چند روزی هست که مشکل تورم لثه برایم پیش آمده و از آن رنج می کشم دکتر می گوید باید از داروی خارجی استفاده کنی چونکه داروی ایرانی عوارض دارد اما هزینه آن هر قرص 2800تومان است که روزی 3 تا باید مصرف کنم آیا به نظر شما راهی دیگر هست چون پرداخت هزینه آن برایم مشکل است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

tellboy2000
22-12-2009, 15:24
زمينه و اهداف : افزايش حجم لثه يكي از عوارض جانبي سيكلوسپورين مي باشد، كه با توجه به تأثيري كه برزيبايي و عملكرد دستگاه جونده بيمار مي گذارد مي تواند بشدت برفعاليت هاي روزمره وي تأثير گذارد. نظر به اينكه درمورد شيوع و عوامل خطر ايجاد افزايش حجم لثه درنزد بيماران مصرف كننده اين دارو دركشورمان مطالعات كافي صورت نگرفته است لذا هدف از اين مطالعه تعيين شيوع ، شدت و نيز ريسك فاكتورهاي مؤثر بر افزايش حجم لثه دربيماران پيوند كليوي مصرف كننده داروي سيكلوسپورين بوده است. مواد و روشها : از مجموع 1320 بيمار پيوند كليوي بيمارستان امام خميني اروميه دويست نفر با محدوده سني 2/13 ± 7/39 سال كه داروي سيكلوسپورين را مصرف مي نمودند و حداقل 12 ماه ازمصرف دارو گذشته بود برطبق معيارهاي ورود و خروج تعيين شده براي مطالعه انتخاب شدند. دراين بيماران متغيرهاي سن ، جنس ، دوز مصرف سيكلوسپورين و داروهاي ضدفشار خون ، غلظت سرمي سيكلوسپورين و مدت زمان مصرف آن و همچنين گستردگي افزايش حجم لثه درهريك ازنواحي دهان و شدت افزايش حجم براساس ايندكس McGaw ، شاخص پلاك دنداني و شاخص لثه اي و جرم دنداني دربيماران مورد بررسي قرارگرفت. نتايج : 35 درصد ازمصرف كنندگان دارو علائم افزايش حجم لثه را نشان مي دادندكه بيشتر درنواحي قدامي پايين و بالا مشهود بود و براساس آناليز رگرسيون چند متغيره ملاحظه گرديد كه غلظت سرمي سيكلوسپورين و مقدار پلاك دنداني به ترتيب بيشترين ارتباط را با افزايش حجم لثه دارند(05/0 < p ) و ساير عوامل مثل جنس ، دوز داروهاي سيكلوسپورين يا ضد فشارخون و مدت زمان مصرف دارو ارتباط معني داري ندارند. جمع بندي : شيوع افزايش حجم لثه درمصرف كنندگان سيكلوسپورين دراين مطالعه كمي بيشتر از متوسط موارد گزارش شده قبلي مي باشد. همچنين تغيير داروي مصرفي و يا درصورت امكان قطع آن و نيز توجه به بهداشت دهان مي تواند باعث كاهش قابل ملاحظه آن گردد.

tellboy2000
22-12-2009, 15:34
نام ژنریک: سیلکوسپورین
نام تجاری: ساندیمون نئورال
ساندیمون نئورال چیست و به چه منظوری مصرف می شود؟
ماده مؤثر ساندیمون نئورال ترکیبی است به نام سیلکوسپورین که از واکنش دفع بافت بیگانه مانند عضو پیوندنی پیشگیری می کند.
سیلکوسپورین همچنین قادر است بدن را در برابر دفع بافت بیگانه یا اعضای خودی(وضعیتی که در اختلالات پاسخ ایمنی مشاهده می شود) محافظت کند.چنین اختلالاتی به نام اختلالات خود ایمنی شناخته می شوند. مانند : سندروم نفروتیک
ساندیمون نئورال چگونه مصرف می شود؟
موفقیت درمان به دقت شما در اجرای دستورات پزشک در مورد مقدار مصرف دارو بستگی دارد.
فواصل مصرف دارو هر 12 ساعت می باشد که مقدار مورد نیاز هر بیمار متفاوت است.پزشکتان برای تعیین بهترین مقدار مصرف و بسته به حال شما هر چند وقت یکبار نمونه خونتان را می گیرد.
در روزهایی که قرار است نمونه خونتان گرفته شود نباید به هیچ وجه نوبت ساندیمون نئورال را قبل از خونگیری مصرف کنید.
تا وقت مصرف، کپسول ها را از داخل بسته بندی خود خارج نسازید.در غیر این صورت ممکن است خشک شده و تاثیر کمتری داشته باشند.
بویی که به هنگام باز کردن بسته بندی کپسول ها استشمام می شود، طبیعی است و نشانه خرابی یا فساد داروها نیست.
کپسول ها را باید یکباره ببلعید.برای بلع راحت تر از هر نوشیدنی غیر از آب گریپ فروت می توانید استفاده کنید.
کپسول های ساندیمون نئورال در مقادیر مختلف موجود است(10، 25، 50، 100 میلی گرم)، که گاهی
اوقات لازم است ترکیبی از آنها را برای رسیدن به مقدار صحیح مصرف کنید.
اطلاعات کلی
هنگام مصرف ساندیمون نئورال به عفونت ها حساس تر می شوید.بنابراین اگر دچار تب، عفونت، آنفلوآنزا، جوش و غیره شدید یا احساس کسالت کردید به پزشک مراجعه کنید.
دارو را در دمای 30-25 درجه سانتی گراد قرار دهید.
ساندیمون نئورال را دور از دسترس کودکان نگه دارید
اگر حین مصرف ساندیمون نئورال فکر می کنید که باردار شده اید، بلافاصله پزشکتان را مطلع کنید.
مادرانی که ساندیمون نئورال مصرف می کنند، به دلیل اینکه دارو در شیرشان ترشح می شود، نباید به فرزندشان شیر دهند.
در صورت افزایش وزن ناگهانی(در عرض چند روز) یا ایجاد تورم در پاها،
اثرات ناخواسته ساندیمون کدامند؟
بی اشتهایی، تهوع، اسهال، استفراغ
لرزش گهگاه دستها
افزایش اندک در رشد موی بدن
تورم یا التهاب لثه ها
افزایش فشار خون
خستگی
سردرد
واکنش های پوستی(لکه های قرمز، بثورات)
احساس گرما در دستها یا پاها
زهرا صالحی - کارشناس پرستاری

tellboy2000
22-12-2009, 15:48
تورم لثه(فقط برای مطالعه)
تورم لثه را مى توان با جوشانده هليله به صورت مضمضه يا پاشيدن پودر عدس ، گشنيز، مورد، صندل سرخ فوفل ، سماق بهبودى بخشيد و يا آب برگ تاجريزى ، بارهنگ ، آب برگ خرفه را در دهان نگهداشته و خارج كنند و يا سماق را نرم كوبيده در گلاب حل كرده مضمضه نمايند اگر ورم بهبودى نيافت مى توان تخم ريحان يا تخم مرو يا تخم تمرهندى را سائيده در آب اسپرزه ريخته روى قسمت متورم بمالند.
فوفل كوبيده يا كات كبود و زاج و دارفلفل را به قسمت مساوى كوبيده حل كرده پس از جوشاندن دهان شويه نمايند و يا از جوشانده بابونه ، مغز ناخنك ، مرزنجوش تخم شنبليله ، تخم كتان مضمضه نمايند و يا با آب سماق تنها يا آب ليمو و زاج جوشيده مضمضه كنند.
خونريزى از لثه
مورد 10 گرم ، عدس 25 گرم هر دو را بسوزانند خاكستر آنها را با 5 گرم طباشير و 25 گرم سماق 10 گرم مازو كه همه را نرم كوبيده اند مخلوط كرده مرتبا به لثه ها بمالند، بخصوص هنگام شب و اگر قدرى از آن را روى لثه ريخته و بخوابند بهتر است .
خونريزى بطور عموم
درمان :
ريشه انجيار، مورد، آنزورت ، ريشه مرجان ، تخم خرفه ، بلوط، زاج ، گل ارمنى ، گلنار، كندر، و بسفايج ابهل ، خون سياوشان ، سندروس ، صمغ عربى ، شاه دانج ، طباشير، تخم گشنيز، گل بومادران ، كهربا، مصطكى ، بارهنگ ، سماق ، كتيرا.
چند تا از داروهاى فوق يا يكى از آنها را انتخاب كرده روزى 5 گرم نرم كوبيده به صورت كف لمه ميل نمايند، اگر چند تاى آنها را انتخاب كردند تعداد كلى آنها مساوى است با تعداد روز معالجه مثلا اگر 50 گرم دارو انتخاب شده است اين مقدار براى ده روز مصرف مى شود.
پيوره
50 گرم ابهل را نرم كوبيده در 100 گرم عسل ريخته خوب بسرشند روزانه با مسواك دهان و دندانها را بشويند اگر بيمار پر خون باشد بايد فصد كرده و غذا كم خورند و داروهاى خنك مضمضه نمايند.
نسخه :
گل ارمنى 5 گرم
گل مختوم 5 گرم
خون سياوشان 5 گرم
همه را نرم كوبيده با سفيده تخم مرغ آميخته بر لثه ها بمالند مخصوصا هنگام خواب سفيده تخم با فوفل نرم سائيده نيز مفيد است .
يا فوفل را نرم كوبيده با مردار سنگ داخل كرده و دهان شويه نمايند و مدام از صمغ عربى سائيده در دهان روى لثه ها بپاشند.
ممزوج نصف استكان سركه در يك ليوان آب براى خونريزى لثه ها و پيوره به صورت مضمضه خيلى مفيد است .
نسخه تجربه شده بسيار مفيد براى پيوره :
مازو 25 گرم
گلنار 25 گرم
بلوط 5 گرم
فوفل 10 گرم
كندر 5 گرم
همه را نرم كوبيده ، مسواك را تر كنند و با آنها آغشته نمايند، دندانها را مسواك نمايند ميوه كاج را جوشانده با آب آن دهان شويه و مضمضه كنند.
بيماريهاى معمولى زبان و دهان
در افراد پر خون و دموى مزاج كه با سرخى و آب ريزش از دهان و بدى طعم دهان همراه است اول بايد خون گيرى كنند و از چهار شربت خنك و از جوشانده هليله و ايارج فيقرا بدن را پاكسازى نمايند و از آب كاهو، كاسنى تاجريزى بارهنگ گلاب و سماق غرغره نمايند و در آخر آب كلم ، آب كاكنج لعاب كتان مضمضه و غرغره كنند و از جوشانده عدس ، پوست انار، ريشه شيرين بيان و جومقشر غرغره نمايند و در مراحل آخر و روزهاى بهبودى از جوشانده گل بنفشه و بابونه استفاده نمايند آب انار مى خوش و سكنجبين تجويز نمايند سوپ جو، كدو آب انار، سماق و غيره خورند اگر چرك زياد وجود داشته باشد از جوشانده انجير، تخم مرو و قدرى روغن بنفشه مضمضه و دهان شويه كنند اگر ورم سخت و دشوار باشد از جوشانده شنبليله ، انجير يا تخم كاهو و گل سرخ و پوست انار استفاده شود لعاب به دانه و لعاب اسپرزه نيز مؤثر است

sk_vegas2008
01-03-2010, 21:30
ببخشید یه سوال.
ا کلیه ی اسیب دیده توسط بالا بودن قند خون که حدود 50 تا 60% اون از بین رفته حدودا تا چند وقت میتونه سالم بمونه و کار کنه؟
بعد از اون باید دیالیز انجام داد؟

morsadr
03-03-2010, 01:23
ببخشید یه سوال.
ا کلیه ی اسیب دیده توسط بالا بودن قند خون که حدود 50 تا 60% اون از بین رفته حدودا تا چند وقت میتونه سالم بمونه و کار کنه؟
بعد از اون باید دیالیز انجام داد؟

معمولا حتی با 10 درصد کار کلیه نیز نیاز به دیالیز نیست . اینکه چه زمانی کارکرد کلیه اینقدر افت کنه مشخص نیست و به عوامل بسیار زیادی بستگی داره مثل سن بیمار شدت بیماری دیابت وی و اینکه تا چه حدی بیماری در کنترل می باشد بیماریهای زمینه ای دیگر مثل فشار خون بیماریهای قلبی و فاکتورهای متعدد دیگر. بنابراین فکر زمان خاصی نباشید و فقط فکر کنترل بهتر بیماری باشید .
وقتی که کراتینین شروع به افزایش شدید کند و بالاتر از 10 باشد معمولا توصیه به دیالیز می شود.

Daniyal f
21-09-2013, 06:08
عوارض از كار افتادكي كليه ها _به طور رايج اولين اتفاقي كه رخ ميده در هنكام دفع ادرار خون لخته به جاي ادرار دفع ميشه دوم احساس أتش زياد و زياد خوردن مايعات سوم اضافه وزن ناكهاني و ورم و قطع كامل ادرار و فشار خون بالا و بيشتر ورم هم بايين تنه دجار ميشه زماني كه كليه از كار ميفته به كبد فشار مياد طوري كه به مرز از كار افتادن ميرسه بس بايد زودتر تحت نظر دكتر بريد با اولين علائم ذكر شده ...
.................................................. ...............................
توي اين موقعيت كه فرد هر دو كليه رو از دست داده به طور ناكهاني و بدون مرض قبلي خيلي سخت ميشه تشخيص داد كه دليل جه بوده اما الان كه فرد تحت نظر بزشك متخصصه بايد اميدوار باشه_در مرحله اول آزمايشاتي انجام كرفته ميشه كه دكتر بتونه با جواب اين ازمايشات كارهاي اوليه رو انجام بده و به عمق مشكل بي ببره در اينجور موارد كراتين تا14 و آنزيمهاي كبدي تا 200هزار بالا ميره اولين تدبيري كه دكتر مي انديشه...
.................................................. ..................................
اولين تدبير دكتر فيكس كردن هرجه سريع تر كتيتر هستش كه بتونه سري دياليز رو شروع كنه_كتيتر دو شيلنك دوسره و دوطرفه به طور 1متره كه در اتاق عمل به سادكي دو تا از ورودي هاي كتيتر رو درون دوتا از ركهاي اصلي ميكنن كه از بالاي سينه نزديك كردن اين كتيتر به ركها وصل ميشه كه يكه ورودي و ديكري خروجي خون براي دياليز هستش
.................................................. .....................
بعد از قرار دادن كتيتر كه جريان خون از راه اون به دستكاه دياليز وصل ميشه _كتيتر فقط 1ماه ميتونه تو بدن باشه و فقط 1ماه دكتر وقت داره كه از اين راه بيمار رو بهبود بده به دليل شئ خارجي كه در ركها رفته بعد ار 1ماه اون محل عفونت ميكنه جون بدن اون رو عضو ناشناس ميبينه بس فقط 1ماه وقت هست كه از اين راه دياليز كرد
..............................................
در اين مقطع به دليل از كار افتادكي كامل فرد هر روز دياليز ميشه كه شايد به روزي 2بار هم برسه در روز اول دياليز به علت ورم زياد دكتر بيشتر سعي ميكنه آبي كه در بدن فرد جمع شده رو دفع كنه با مقداري سموم بدن به اين دليل آب بدن رو بيشتر درهنكام دياليز دفع ميكنه جون اب زيادي كه تو بدم جمع شده به اولين جايي كه فشار مياره دستكاه تنفسه بعد از دياليز اول جونكه بدن عادت نداشته به اينكونه فشارهاي دياليز فرد دجار سردرد و حالت تهوع ميشه كه بعد ار جند جلسه دياليز بدن عادت ميكنه
.................................................. .
بعد از اولين دياليز دكتر سرمها اي مخصوص تجويز ميكنه با اينكه فرد به دليل نداشتن دفع تمام بدنشو آب كرفته ولي اين تنها راهكاريه كه دكتر ميتونه انجام بده دليل اين كارم اينكه با وارد كردن فشاربه مجاريه بسيار كوجك كليه كه بعد از دفع خون در روز اول يا همون بروتوين از كليه تمام مجاري كليه كه حكم تصويه رو داره بسته ميشه دكتر با دياليز فشار رو از روي كليه كم ميكنه از اون سو با مقادير زيادي سرم كليه رو مجبور به راه افتادن ميكنه البته به مرور
.................................................. .......
صدرصد بيوند اما بستكي به شرايط فرد بيمار داره
.................................................. ......
بستكي به سن و نوع مشكل و بيماريهاي ديكه مثل قند_ فشار و امثال كه براي بيوند خطر داره
............................................
من خودم 1ماه با كراتين 14 و انزيم دويست هزار بدون كليه زندكي كردي ولي بعد1ماه به1هفته نكشيد كامل بركشتن

raana
21-09-2013, 23:15
سلام Daniyal f عزیز......پیوستن به جمع کاربران پی 30 ورلد رو بهتون تبریک میگم......

فقط قبل از گذاشتن پست..بهتره قوانین رو مطالعه کنید.....از گذاشتن پست های پشت سر هم خودداری کنید.....چون به منزله اسپم تلقی میشه......من چون بار اولتون بود..پست هارو پاک نکردم..فقط ادغامش کردم......

و اینکه به تاریخ تایک دقت کنید..آخرین پست سال 2010 گذاشته شده...الان سال 2013 هست.....فکر میکنم مشکل طرف تا الان حل شده باشه.....

و در نهایت ..اگر به پست خاصی میخواید پاسخ بدید...زیر پست مورد نظر گزینه نقل قول وجود داره....اون رو بزنید....و جواب فرد رو بدید...تا مشخص بشه که به چه کسی پاسخ دادید....

با تشکر