PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نصب 3d accelerator کارتهای گرافیک

j0l6
02-02-2006, 23:16
مشکل من هم همین هستش حتی درایور ati اخرین ورژن رو هم گرفتم ونصب کردم اما بازم تو تست با برنامه با رنگ قرمز نشون میده از وقتی درایور ati رو نصب کردم sax2 چیزی رو سیو نمیکنه و من هم نمیتونم از فوت فارسی تو لینوکس استفاده کنم و همش مجبورم واسه اینکه بیام تو انجمن فارسی بنویسم از ویندوز استفاده کنم شما هم همچین مشکلی دارین در ضمن هنگامی که کیبورد فارسی رو انتخاب میکنم و رو تست کلیک میکنم صفحه به هم میریزه ولی از طرفی با این درایور دیگه مشکلی با اجرای بازی های خود لینوکس که قبلا مشکل 3d داشت ندارم وخیلی راحت و با سرعت خوب اجرا میشن

به نظرت راهی هست که saxt2 تغییر فونت رو سیو کنه ؟؟

rootnt
03-02-2006, 09:58
شما که وضعیتت خوبه
کارت گرافیک سیستم دوستم ati64-radeon ve 7000 هستش و خیلی قدیمیه (مال خودمم همینه)
من اومدم xorg رو آپدیت کنم xorg خراب شد و xwindows دیگه بالا نیومد
شانس آوردم که backup گرفته بودم و تونستم برگردونمش
باز هم سعی می کنم
انشاالله که شما هم موفق باشی

m a j r i x
04-02-2006, 08:02
مشکل من هم همین هستش حتی درایور ati اخرین ورژن رو هم گرفتم ونصب کردم اما بازم تو تست با برنامه با رنگ قرمز نشون میده از وقتی درایور ati رو نصب کردم sax2 چیزی رو سیو نمیکنه و من هم نمیتونم از فوت فارسی تو لینوکس استفاده کنم و همش مجبورم واسه اینکه بیام تو انجمن فارسی بنویسم از ویندوز استفاده کنم شما هم همچین مشکلی دارین در ضمن هنگامی که کیبورد فارسی رو انتخاب میکنم و رو تست کلیک میکنم صفحه به هم میریزه ولی از طرفی با این درایور دیگه مشکلی با اجرای بازی های خود لینوکس که قبلا مشکل 3d داشت ندارم وخیلی راحت و با سرعت خوب اجرا میشن

به نظرت راهی هست که saxt2 تغییر فونت رو سیو کنه ؟؟
سینا احتمالا فونتهای که استفاده میکنی استاندارد نیست بهتره از فونت فارسی آزاد استفاده کنی
Free Persian Font ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در نصب فونت حالت System رو انتخاب کن
در مورد ATI میشه گفت این نوع مشکلات مربوط به باگهای توی درایورش هست اینطوری میشه در این زمینه nVIDIA بهتر عمل کرده

j0l6
04-02-2006, 14:47
m a j r i xجان مشکل من اینه که sax2 چیزی رو سیو نمیکنه و فقط متونم یه فونت رو سیستم داشته باشم که اگه فارسی رو انتجاب کنم انگلیسی رو ندارم و به این ترتیب دیگه نمیتونم وارد برنامه هایی که در حالت روت اجرا میشن بشم چون پسورد ها همه اینگلیسی هستن

در ضمن rootnt جان من که مشکل 3d رو حل کردم . اینقدر با تنضیمات xconfig بازی کردم تا بالاخره مشکلش حل شد

navid_gh
04-02-2006, 15:04
m a j r i xجان مشکل من اینه که sax2 چیزی رو سیو نمیکنه و فقط متونم یه فونت رو سیستم داشته باشم که اگه فارسی رو انتجاب کنم انگلیسی رو ندارم و به این ترتیب دیگه نمیتونم وارد برنامه هایی که در حالت روت اجرا میشن بشم چون پسورد ها همه اینگلیسی هستن

در ضمن rootnt جان من که مشکل 3d رو حل کردم . اینقدر با تنضیمات xconfig بازی کردم تا بالاخره مشکلش حل شد
آقا اگه میشه بگید چی کار کردید
چون منم همین مشکل رو دارم
کارت گرافیک من
nVidia Grforce4 4000 MX
هست و درایورش رو نصب کردم و در بازی های 3d میره فقط این فعال نیست
راسیتی باری ها رو بدون مشکلی اجرا میکنه :blink:
یه کمک

j0l6
04-02-2006, 15:24
اقا navid_gh گفتم که کارت گرافیک من ati هستش و بعد از نصب درایورش باید xconfig رو براش تنظیم کنم که من هم چندین بار با تضیمان مختلف امتحان کردم تا بالاخره تونستم 3d رو فعال کنم اما خوب همون طور که نوشتم یه سری مشکلات دیگه واسم ایجاد کرده
در مورد بازی های خود لینوکس اره خیلی راحت اجرا میشه اما با cedega هنوز نتونستم بازی نصب کنم

m a j r i x
04-02-2006, 23:16
مگه شماها توی keyboard Layout تعریف نکردید چه خروجی از کیبورد بیرون بیاد من الان سه تا خروجی کیبورد دارم
U.S English (us)
Iranian (ir)
German (de
یکبار دیگه به تنظیمات کیبورد نگاه کنید :rolleye: ;)

j0l6
04-02-2006, 23:27
چندین بار سعی کردم که فارسیرو هم به انگلیسی اضافه کنم اما همونطوری که گفتم تنضیمات این قسمت و قسمت مربوط به گرافیک کارد سیو نمیشن به همین خاطر فقط انگلیسی رو دارم البته تا قبل از اپدیت کردن درایور مشکلی با این قسمت ها نداشتم و هم فارسی هم انگلیسی رو تو لینوکس با هم داشتم

فعلا دارم یه چیزایی با ویندوز دانلود میکنم و مجبورم صبر کنم تا دانلودش تموم شه اونوقت میرم سراغ لینوکس و بازی با تنظیماتش ;)

rootnt
05-02-2006, 00:31
تا اونجایی که من می دونم برای کارتهای گرافیک (ati 8500 above ) یه بسته هست به نام fglrx که از خود سایت ati میشه آخرین ورژنش رو دانلود کرد که 3d accel اون رو راه میندازه
بعدش هم همونطور که خودتون گفتید باید یکسری تنظیمات هم در xorg انجام بدید که نمی دونم این کار رو در suse چطوری انجام می دن

j0l6
05-02-2006, 13:24
rootnt جان ببین این همون دستور نیست من با این دستور درایور رو تنطیم کردم اما قبلش یه کاپی از xconfig (فکر کنم اسمش همین باشه شما خودت بهتر میدونی) بگیر چون تغییر اشتباه سیستم رو بد جور به هم میریزه
/usr/X11R6/bin/fglrxconfig

rootnt
05-02-2006, 14:04
سلام سینا جان
من ما کمی جریانمون با هم فرق می کنه
۱-من از ubuntu استفاده می کنم و در اون چیزی به نام xconfig وجود نداره
برای اعمال تغییرات در xserver (xorg)i من از دستور dpkg-reconfigure xserver-xorg استفاده می کنم که در suse وجود نداره
شما در suse با چه دستوری این کار رو انجام می دید؟
۲- کارت گرافیک من از خانواده r100 هستش (radeon7000) و در اون چیزی به نام fglrx وجود نداره (این برای 8500 به بالاهه)
برای من فقط glx و xdri هستش
اصل قضیه هم اینه که من باید یکی از این درایور ها رو نصب یا فعال کنم که مشکل اینجاست که چون کارت گرافیک قدیمیه درایورش سخت پیدا میشه
ولی برای 8500 به بالا که خیلی سرراست هستش
آیا شما fglrx -kernel module رو خودتون دانلود و نصب کردید یا اینکه در خود توزیعتون به صورت پیش فرض وجود داشته و شما فقط تنظیمات رو انجام دادید؟

مشکل شما هم فکر می کنم همونطور که majrix گفت باشه یا اشتباه در تنظیمات
آیا شما با استفاده از منبع یا راهنما این تغییرات رو انجام دادید؟ سعی کنید یک راهنمای معتبر پیدا کنید و تنظیمات رو درست انجام بدید

آقا اگه میشه بگید چی کار کردید
چون منم همین مشکل رو دارم
کارت گرافیک من
nVidia Grforce4 4000 MX
هست و درایورش رو نصب کردم و در بازی های 3d میره فقط این فعال نیست
راسیتی باری ها رو بدون مشکلی اجرا میکنه :blink:
یه کمک

اگر بازیهای 3d بدون مشکل اجرا می شه پس از کجام می دونید که 3d accel نصب نیست؟
توی گوگل سرچ کنید مطمئنا منابع خوبی برای راه اندازی 3d کارت گرافیکتون پیدا می کنید
موفق باشید

j0l6
05-02-2006, 14:20
fglrx -kernel module رو من نصب نکردم و صلا ازش چیزی نمیدونم من فقط درایور ati رو نصب کردم و با استفاده از اموزشش پیش رفتم اون دستوری که صفحه ی قبل نوشتم هم بعد از نصب درایور طبق راهنمای خود سایت اجرا کردم و واسه کانفیگر کردن درایور هستش و من هم با تغییر دادن تنضیمات مختلف با استفاده از اون دستور بالا اخره 3d رو فعال کردم

navid_gh
05-02-2006, 14:57
اگر بازیهای 3d بدون مشکل اجرا می شه پس از کجام می دونید که 3d accel نصب نیست؟
توی گوگل سرچ کنید مطمئنا منابع خوبی برای راه اندازی 3d کارت گرافیکتون پیدا می کنید
موفق باشید
توی cedega موقع تست قرمز می زنه؟ :happy:
راستی من اینو سرچ کردم 3D Accelerator nVidia GeForce4 MX 4000 linux چیز خوبی پیدا نکردم
بنظرتون چی سرچ کنم خوبه؟ :puke:

m a j r i x
06-02-2006, 11:12
برای فعال کردن 3D مسیر زیر طی کنید
SaX2 / desktop / 3D Acceleration / change configuration / Enable 3D features

navid_gh
06-02-2006, 12:48
برای فعال کردن 3D مسیر زیر طی کنید
SaX2 / desktop / 3D Acceleration / change configuration / Enable 3D features
عزیز این اجرا می شه
بعدا دوباره خودش غیر فعال می کنه

j0l6
06-02-2006, 19:40
rootnt جان در پوست قبلی گفته بودم که منfglrx -kernel module رو نصب نکردم ولی الان که نگاه کردم دیدم چیزی که از سایت ati دانلود کردم همینی هستش که شما نوشتین و چیزی که من بعد از نصب این بسته تنضیم کردم xconfig نبوده بلکه xorg.config بوده

m a j r i x جان اون فونتی که معرفی کردی رو نگفتی چه جوری نصبش کنم تو خود بسته هم اشاره ای بهش نشده بود

navid_gh عزیز این یه کاپی از فایل xorg هستش که بای کارت nVidia تنظیم شده تنها چیزی که چیدا کردم همین بود با فایل xorg.config که تو سیستم خودت هست مقایسش کن شاید کمکت کنه
در هرحال شما باید با استفاده از یه دستور که من نمیدونم چی هست(فکر کنم به کارت گرافیک بستگی داره واسه همین اون دستوری که قبلا بهت گفتم کار نکرده)رو تنظیمات این فایل کار کنین تا تری دی فعال بشه همون کاری که من کردم

فایله رو یادم رفت :[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

navid_gh
06-02-2006, 20:49
آقا من بدبخت شدم رفت
من تنظیمات رو انجام دادم و قبل از اینکه آقا سینا این فایل رو بده
من با سرچ یک دستی به همین فایل زدم و ریست کردم بعد تنظیمات خوب شده بود و سرعت چرخ دنده خیلی زیاد شده بود که بازم قرمز زد
ولی بگذریم من کامپوتر رو خاموش کردم و بعد از مدتی که تو ویندوز بودم ا.مدم برم لینوکس که یه زده حال خوردم
سیستم می خواد بره برای گرافیکی شدن سیاه میشه و میره دوباره تو قسمت نوشتاری :sad: :sad:
من از طریق همین نوشتاری بودن دوباره فایل رو unistall و install کردم ولی تاثیری نداشت و نیامد بالا
من چی کار کنم
با تعمیر از طریق سی دی 1 میشه کاری کرد
یه کمکــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــی برسونید :happy: :puke: :puke:

j0l6
06-02-2006, 21:08
اقا نوید زیاد خودت رو ناراحت نکن برای یاد گیری باید اشتباه کرد و با مشکلات رو به رو شد من هم چند بار سیستمم به هم ریخت و صفحه نمایشم همه چی رو تیکه تیکه نشون میداد و موس هم کار نمیکرد اما چون قبلا از فایلی که می خواستم تغییر بدم بک اپ گرفته بودم تونستم با کلید های شورت کات سوزه فایل بک اپ رو برگردونم و چند بار هم که مجبور شدم لینوکس رو از اول نصب کنم که با این کار نزدیک به یک گیگ برنامه از دست دادم ولی عوضش یه چیزایی هم یاد گرفتم

حالا شما هم اگه از فایل تون بک اپ گرفته باشین فکر کنم بتونین سیستم رو به حالت قبل برگردونین (تذکری که قبلا بهتون دادم و گفتم یه کاپی قبل از تغییرات از فایل بگیرین) البته من هنوز اونقدر نمیدونم که بگم چه جوری میشه فای بک اپ رو جایگزین فایل فعلی کرد منتظر دوستان وارد تر باشین و فعلا برین تو محیط ویندوز

راستی دوستان من الان دارم با لینوکس فارسی مینویسم هر چند مشکلم هنوز پا برجاست ولی تونستم کار خودم رو راه بندازم

navid_gh
06-02-2006, 21:28
اقا نوید زیاد خودت رو ناراحت نکن برای یاد گیری باید اشتباه کرد و با مشکلات رو به رو شد من هم چند بار سیستمم به هم ریخت و صفحه نمایشم همه چی رو تیکه تیکه نشون میداد و موس هم کار نمیکرد اما چون قبلا از فایلی که می خواستم تغییر بدم بک اپ گرفته بودم تونستم با کلید های شورت کات سوزه فایل بک اپ رو برگردونم و چند بار هم که مجبور شدم لینوکس رو از اول نصب کنم که با این کار نزدیک به یک گیگ برنامه از دست دادم ولی عوضش یه چیزایی هم یاد گرفتم

حالا شما هم اگه از فایل تون بک اپ گرفته باشین فکر کنم بتونین سیستم رو به حالت قبل برگردونین (تذکری که قبلا بهتون دادم و گفتم یه کاپی قبل از تغییرات از فایل بگیرین) البته من هنوز اونقدر نمیدونم که بگم چه جوری میشه فای بک اپ رو جایگزین فایل فعلی کرد منتظر دوستان وارد تر باشین و فعلا برین تو محیط ویندوز

راستی دوستان من الان دارم با لینوکس فارسی مینویسم هر چند مشکلم هنوز پا برجاست ولی تونستم کار خودم رو راه بندازم
آره اینو قبول دارم هر اشتباهی یک چیزه تازه برای یادگیری به همراه داره
من از اون فایل یه کاپی گرفتم فقط نمی دونم چطوری برش کردونم جای اصلیه
از آقا روت نت و ماجریکس جان خواهش دارم کمک؟ :tongue:

rootnt
07-02-2006, 00:22
سلام
خوب چطوری backup گرفتی؟
همونطوری هم به حالت اول برگردونش

navid_gh
07-02-2006, 00:24
عزیز نمیشه
چون من تو مدل نوشتاری فقط هستم و نموتونم به محیط گرافیکی برم
من هم ازش کپی گرفتم
هم یه فایل رو آخرش گذاشتم .backup که این روش رو توی کمک خودش خوندم

rootnt
07-02-2006, 00:36
خوب در محیط متنی از دستورات cp و mv استفاده کنید

navid_gh
07-02-2006, 00:43
ممنون
داشتم می نوشتم تو ویندوز یک دفعه دستورات یادم اومد و رفتم اجرا کردم اومد
الان واقعا خوشحالم
اصلا یادم رفته بود دستورات داس هم هست

m a j r i x
07-02-2006, 01:45
m a j r i x جان اون فونتی که معرفی کردی رو نگفتی چه جوری نصبش کنم تو خود بسته هم اشاره ای بهش نشده بود
وقتی که شما فایل فونتها رو از فشردگی خارج کردید رو قلم مورد راست کلیک کن گزینه actions بعدش installموقع نصب حالت system انتخاب کن

m a j r i x
07-02-2006, 01:59
برای گرفتن فایل پشتیبان ( back up ) از YaST استفاده کنید شما حتی میتونید روزانه فایل پشتیبان بگیرید ( البته بیشتر برای استفاده از سرور و یا ایستگاه کاری) نوع حالت فشردگی و مسیر دسترسی هم قابل انتخاب و تغییر هست ;)

YaST / System / System back up

m a j r i x
07-02-2006, 02:07
اصلا یادم رفته بود دستورات داس هم هست
دستورات داس :ohno: :angry:
دستورات ترمینال :) :biggrin:

navid_gh
07-02-2006, 12:56
دستورات داس :ohno: :angry:
دستورات ترمینال :) :biggrin:
حالا من دستورات داس رو در دستورات ترمینالزدم و کار کرد

j0l6
07-02-2006, 19:36
دوستان این دستوراتی که استفاده کردین رو اگه می گفتین بد نبود ما هم یاد میگرفتیم

یه سوال روش انیستال cedega رو میدونین ؟؟ مخوام یه نصب تر و تمیز انجام بدم

navid_gh
07-02-2006, 19:54
این دستورات cp برای کاپی کردن هست و rm برای پاک کردن یک فایل و mv هم برای move کردن
مثلا
rm /usr/home/xorg.conf برای پاک کردن اون فایل
cp xorg.conf /usr/home/ برای کپی کردن فایل به هوم
من این برنامه رو با خود kconfigure انجام داد خودش اوتومات ریخت و نصبید

rootnt
07-02-2006, 23:58
سلام
دوستان لطفا در پست دادن کمی دقت کنید
این دوتای آخری که واقعا پست بیهوده بود که پاک شد
سینا جان منظورتون از روش اینستال چیه؟
خوب اگر rpm بود با rpm -i و اگر deb بود با dpkg -i نصب میشه
در ضمن در مورد فعال کردن 3d هم یه چیزایی فهمیدم که باید تحقیق بیشتری بکنم و وقتی مطمئن شدم می گم (البته اگر وقت کنم)

j0l6
08-02-2006, 00:09
سلام
من cedega رو قبلا نصب کرده بودم حالا ورژن جدیدترش رو دانلود کردم ومیخوام نصب کنم این ورژن به صورت rpm هست وقتی میره واسه نصب بلا فاصله مینویسه more installation or finished درحالی که برنامه نصب نشده و فکر میکنم علت این باشه که یه ورژن از cedega رو سیستم نصب هستش واسه همین میخوام اول اون رو uninstall کنم بعد ورژن جدید رو نصب کنم ولینمیدونم چه طور نیستم راهی به نظرت میرسه

rootnt
08-02-2006, 00:31
دوستان عزیز لطف کنید قبل از هر چیزی اگر این مقالات فارسی سایت تکنو تاکس رو نخوندید حتما مطالعه کنید
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مخصوصا قسمت مفاهیم پایه ای
bash commands (english) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])