PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آیا روشن کردن فن ماشین در مصرف بنزین تاثیری داره؟

armin_software
10-06-2009, 22:51
سلام آیا روشن کردن فقط فن ماشین در مصرف بنزین تاثیری داره؟

avecina.ir
10-06-2009, 23:10
کدوم فن را میگی؟؟ فن کولر و بخاری یا فن رادیاتور؟؟ فن برقی یا مکانیکی در اثر انرژی بادی که نمیچرخه که در اثر انرژی موتور میچرخه پس معلومه دیگه به همون اندازه که انرژی مصرف میکنه از بنزین باید تامین شه.و یه چیز دیگه اینه فن برقی چونکه برق مصرف میکنه باعث کاهش قدرت جرقه ی اتاقک احتراق و از خروجی نرمال توان موتور کم شده

armin_software
10-06-2009, 23:16
من نمی دونم کدوم رو می گی؟ همینی که تو اتاق ماشینه! دکمه کولر رو نزنم و فقط باد بیاد بنزین مصرف می کنه؟ متوجه شدی؟

sinasignal
11-06-2009, 00:33
خوب اون فن ی که شما میفرمایید برقی هستش

فکر نکنم ربطی به بنزین داشته باشه:13:

مثل این میمونه که بگیم پخش ماشین رو که روشن کنیم بنزین مصرف می کنه!

فن برقی چونکه برق مصرف میکنه باعث کاهش قدرت جرقه ی اتاقک احتراق و از خروجی نرمال توان موتور کم شده

اینم چندان قابل توجه نیست که روی کارکرد سیستم جرقه زن موتور تاثیر بزاره

avecina.ir
11-06-2009, 00:44
خوب اون فن ی که شما میفرمایید برقی هستش
فکر نکنم ربطی به بنزین داشته باشه:13:
مثل این میمونه که بگیم پخش ماشین رو که روشن کنیم بنزین مصرف می کنه!
چه برقی چه غیر برقی عزیز دل انرژی چرخشش که از انرژی خورشیدی یا انرژی باد تامین نمیشه که.از انرژی شیمیایی بنزین باید تامین شه پس واسه اون بنزین بیشتری باید بسوزه.البته این مقدار مصرف در مسافتهای طولانی به چشم میاد و رقمش قابل توجه میشه نه مسافتهای کم.ضمنن نه تنها فن بلکه فندک یا رادیو پخش یا لامپها یا هر چیز دیگه ای که برق مصرف کنه همین مطلب واسش صدق میکنه

اینم چندان قابل توجه نیست که روی کارکرد سیستم جرقه زن موتور تاثیر بزارهاشتباهه
محض اطلاعت برق مصرفی موتورهای بنزینی((گفتم بنزینی چون دیزل مصرف برق نداره) و برقمصرفی لوازم ماشین مستقیمن از باتری گرفته میشه..
پس تاثیر روی قدرت احتراق کاملن مستقیم هستش.هر چی وسیله پرمصرفتر باشه((مثل کولر) تاثیرش ملموستره هر چی مصرف برقش کمتر باشه تاثیرش کمتره

D r i v e r
11-06-2009, 04:25
منم یه چیز بگم
مثلا شما شب وقتی که چراغ های ماشینت روشنه با وقتی که روشن نیست مقایسه کن
تو پراید فلاشرم روشن میکنی کارکرد موتور تغییر میکنه چه برسه.....
فکر کنم اگه از باطری با آمپر بالا تری استفاده کنی این افت توان موتور نامحسوس تر بشه

armin_software
11-06-2009, 11:18
من شیشه ها رو هم بالا می کشم قدرت موتور کم میشه!

حالا فن خیلی بنزین مصرف می کنه؟!

sinasignal
11-06-2009, 21:18
چه برقی چه غیر برقی عزیز دل انرژی چرخشش که از انرژی خورشیدی یا انرژی باد تامین نمیشه که.

پس طبق فرمایش شما پخش ماشین و همچنین خود اون فن ها در حالتی که ماشین خاموشه ولی سویچ بازه، هم بنزین مصرف میکنه !!!:41:

sinasignal
11-06-2009, 21:22
منم یه چیز بگم
مثلا شما شب وقتی که چراغ های ماشینت روشنه با وقتی که روشن نیست مقایسه کن
فکر کنم اگه از باطری با آمپر بالا تری استفاده کنی این افت توان موتور نامحسوس تر بشه

همون طور که خودت هم میگی باید باتری قوی تری استفاده کرد پس چرا نمیگن باید بنزین قوی تری (بنزین سو پر ) زد

2299
11-06-2009, 21:44
پس طبق فرمایش شما پخش ماشین و همچنین خود اون فن ها در حالتی که ماشین خاموشه ولی سویچ بازه، هم بنزین مصرف میکنه !!!:41:

عزیز من وقتی ماشین روشنه برقشو از دینام تامین میکنه دینام همچنین وظیفه شارژ مجدد باطری هم داره باطری قوی تر خوبه دینامم میتونید قوی تر کنید
البته فکر کنم
پس وقتی ماشین روشنه برقشو از دینام تامین میکنه دینامم از حرکتشو از میل لنگ میگره پس یک مصرف کننده بهش اضافه میشه پس باید موتو بیشتر زور بزنه بیشتر زور زدن موتور = مصرف بیشتر بنزین
وقتی ماشین روشن نیست این برقو باطری تامین میکنه که حتی کوچیکترین چیز روش تاثیر داره
اگه اشتباه میکنم بگین

sinasignal
11-06-2009, 21:56
می دونستم بحث دینام رو وسط میکشید....
از کی تا حالا دینام ها هوشمند شدن و وقت نیاز بکار می افتن؟

دینام خواهی نخواهی وقتی ماشین روشن باشه ،کار میکنه و انرژی الکتریسیته تامین میکنه
روشن کردن وسایل برقی (حتی با مصرف بالا ) تنها تاثیرش کم شدن شدت جریان برق داخل ماشین هست که اگه دینام قوی یا باتری قوی و یا سرعت چرخش دینام بیشتر باشه (بقول شما ماشین بیشتر زور بزنه) این مشکل رفع میشه
و هیچ کدوم از اینارو به مصرف بیشتر بنزین نمیتونیم ربط بدیم ... چون همون طور که گفتم فوقش شدت جریان برق داخل ماشین کم میشه و این وسط که خود بخود دور موتور بالا نمیره (مگر اینکه خودتون بخواید دور موتور رو بالا ببرید) و برای روشن کردن یه فن چینگیلی که دیگه این حرف هارو نداریم

بهر حال خدا خیرتون بده چون تا حالا نمیدونستم رادیو ماشین با بنزین کار میکنه! :27:

D r i v e r
11-06-2009, 22:04

دینام خواهی نخواهی وقتی ماشین روشن باشه ،کار میکنه و انرژی الکتریسیته تامین میکنه
روشن کردن وسایل برقی (حتی با مصرف بالا ) تنها تاثیرش کم شدن شدت جریان برق داخل ماشین هست که اگه دینام قوی یا باتری قوی و یا سرعت چرخش دینام بیشتر باشه (بقول شما ماشین بیشتر زور بزنه) این مشکل رفع میشه
و هیچ کدوم از اینارو به مصرف بیشتر بنزین نمیتونیم ربط بدیم ... چون همون طور که گفتم فوقش شدت جریان برق داخل ماشین کم میشه و این وسط که خود بخود دور موتور بالا نمیره (مگر اینکه خودتون بخواید دور موتور رو بالا ببرید) و برای روشن کردن یه فن چینگیلی که دیگه این حرف هارو نداریم

بهر حال خدا خیرتون بده چون تا حالا نمیدونستم رادیو ماشین با بنزین کار میکنه! :27:

ببین همونطور که خوت میگی باعث کم شدن شدت جریان میشه درسته؟؟؟

پس تاثیر روی قدرت احتراق کاملن مستقیم هستش.هر چی وسیله پرمصرفتر باشه((مثل کولر) تاثیرش ملموستره هر چی مصرف برقش کمتر باشه تاثیرش کمتره
اینم درسته
نه؟؟؟
اینو موقع شتاب گیری و کامل با کولر روشن و غیر روشن میشه حس کرد!
حتی با لامپ روشن و غیر روشن هم فرق میکنه
تنها راه هم استفاده از دینام و باطری قوی تر هست
غیر از اینه؟؟

sinasignal
11-06-2009, 22:08
ببین همونطور که خوت میگی باعث کم شدن شدت جریان میشه درسته؟؟؟

اینم درسته
نه؟؟؟
اینو موقع شتاب گیری و کامل با کولر روشن و غیر روشن میشه حس کرد!
حتی با لامپ روشن و غیر روشن هم فرق میکنه
تنها راه هم استفاده از دینام و باطری قوی تر هست
غیر از اینه؟؟
خدا خیرت بده . پس دیگه چه ربطی به مصرف بنزین داره؟

:12:

.

2299
11-06-2009, 22:11

ببخشید من کی گفتم دینام هوشمند خوب اینو هر بچه ایی میدونه دینام از اول روشن میشه
عزیز من شما وقتی ماشینت قدرتش کم شدبرای به دست اوردن اون قدرت دلخواهت باید بیشتر گاز بدی یا نه ؟ البته حرف شما درسته که خود به خود مصرف بالا نمیره و.... ولی شما باید برای اون افت توان یک کاری کنید دیگه نه
بعد شما برو از چند نفر که سیستم بستن رو ماشین بپرس ببین برای تامین برق چه کارا که نمی کنن یک کلیپ دیدم برای تامین برق سیستمش دور موتور رو از 3 هزار پایین نمیاورد :18:
در کل برای اون افت توانی که شما میگی رخ میده باید بنزین مصرف کنی یا نه که جبران بشه ؟

s-b
11-06-2009, 22:12
بله تاثیر داره دینام چیزی داره بنام آفتامات (اگه اسمشو درست گفته باشم) که به نسبت برق مورد نیاز دینام را درگیر میکنه تا برق تولید کنه و در ماشین های انژکتوری باعث بالا رفتن دور موتور هم میشه که این هم خود باعث افزایش سوخت میشه

sinasignal
11-06-2009, 22:23
ببخشید من کی گفتم دینام هوشمند خوب اینو هر بچه ایی میدونه دینام از اول روشن میشه
عزیز من شما وقتی ماشینت قدرتش کم شدبرای به دست اوردن اون قدرت دلخواهت باید بیشتر گاز بدی یا نه ؟ البته حرف شما درسته که خود به خود مصرف بالا نمیره و.... ولی شما باید برای اون افت توان یک کاری کنید دیگه نه
بعد شما برو از چند نفر که سیستم بستن رو ماشین بپرس ببین برای تامین برق چه کارا که نمی کنن یک کلیپ دیدم برای تامین برق سیستمش دور موتور رو از 3 هزار پایین نمیاورد :18:
در کل برای اون افت توانی که شما میگی رخ میده باید بنزین مصرف کنی یا نه که جبران بشه ؟

حرف شما کاملا درست ولی بازم میگم اینا چه ربطی به یه فن کوچو داره؟

البته حرف شما درسته که خود به خود مصرف بالا نمیره و....
و دقیقا آخر بحث همینه چون اگه دینام قوی باشه و وسیله چندان پر مصرف نباشه دیگه احتیاجی به بالا بردن دور موتور نیست

بله تاثیر داره دینام چیزی داره بنام آفتامات (اگه اسمشو درست گفته باشم) که به نسبت برق مورد نیاز دینام را درگیر میکنه تا برق تولید کنه و در ماشین های انژکتوری باعث بالا رفتن دور موتور هم میشه که این هم خود باعث افزایش سوخت میشه

ببخشید شما لطف کنید در مورد آفتامات (رله) بیشتر تحقیق کنید

2299
11-06-2009, 22:28
حرف شما کاملا درست ولی بازم میگم اینا چه ربطی به یه فن کوچو داره؟

و دقیقا آخر بحث همینه چون اگه دینام قوی باشه و وسیله چندان پر مصرف نباشه دیگه احتیاجی به بالا بردن دور موتور نیست

ببخشید شما لطف کنید در مورد آفتامات (رله) بیشتر تحقیق کنید

درسته تو ماشین مثل پراید و.. تاثیر کمی داره ولی تو پیکان تاثیرش زیاد تره همون فن کوچولو چون تو پیکان که برقی نیست
ولی پراید و.... نه زیاد

avecina.ir
11-06-2009, 23:08
سلامم.. این صحبتها جزو بدیهیات مباحث الکترومکانیک و الکترونیک خودرو هستش..
آره همون آفتامات که گفتی درسته
ببین
اصلیترین وظیفه ی باتری ماشین اینه که برق موتور را تامین کنه.دینام هم از اونور باید همیشه این باتری را در حالت شارژ نگهداره.آفتامات از OverCharging باتری که خطرناک هستش جلوگیری میکنه و میزان برق ارسالی از دینام به باتری را تحت کنترل داره و اضافی برق را صرف احتراق قویتر میکنه.. حالا خودروسازها اومدن واسه رفاه سرنشینان یه تعداد وسائل برقی توی ماشین تعبیه کردن طبعن اینا انرژیشون مستقیم از برق باتری تامین میشه یعنی همون برقی که باید صرف احتراق میشدش و الی آخر که گفتن.فعلن هم که بخاطر وسائل مصرفی خیلی زیاد داخل ماشینهای سواری دارن میرن طرف ولتاژهای بالاتر مثلن 24 ولت..
یه قانونی توی دروس فیزیک دوره ی راهنمایی((فکر کنم اول راهنمایی بودش) یاد میدادن به اسم قانون پایستگی انرژی یعنی انرژی نه از بین میره نه تولید میشه بلکه از صورتی به صورتی تبدیل میشه.. همین را کسی درست درک کرده باشه و اصلن دو واحد الکترونیک هم توی عمرش پاس نکرده باشه بازم متوجه میشه مصرف انرژی الکتریکی بیشتر توی ماشین=نیاز به انرژی شیمیایی بیشتر=سوختن بیشتر بنزین.وسلام نامه تمام

sinasignal
12-06-2009, 03:23
نتیجه علمی که من از این بحث گرفتم:
برید دینام و باتری لامبورگینی تون رو بردارید بجاش دینام و باتری ژیان رو نصب کنید عوضش بنزین سو پر بزنید و گاز بدید

از نظر علمی درسته دیگه؟ چی بود ... طبق اصل پایستگی

muhakh
12-06-2009, 08:37
کم یا زیاد استفاده کردن از دینام هیچ تاثیری روی مصرف ماشین نداره شما هر چقدر مصرف برق داشته باشین دینام به همان حالت داره با میل لنگ یا ... بستگی به نوع ماشین می چرخه. دورش هم کم یا زیاد نمیشه مگر اینکه بیشتر گاز بدی.
کی وقتی چراغاش روشنه یا ... بیشتر گاز می ده؟

D r i v e r
12-06-2009, 09:08
نتیجه علمی که من از این بحث گرفتم:
برید دینام و باتری لامبورگینی تون رو بردارید بجاش دینام و باتری ژیان رو نصب کنید عوضش بنزین سو پر بزنید و گاز بدید

از نظر علمی درسته دیگه؟ چی بود ... طبق اصل پایستگی

شما هم یه استدلال های عجیب غریبی انجام میدین ها!!!!:18:
اصلا چه ربطی به لامبو و ژیان داشت؟؟؟
این برق مورد نیاز فن قراره از کجا تامین بشه؟؟
یا برق سیستم صوتی؟
من با پخش ماشین و باندهای فابریک و بدون آمپ آهنگ گوش میدم
موقع بیس آهنگ ها موتور افت توان پیدا میکنه!!
موتور هم برای افت توانش نباید بنزین بیشتری مصرف کنه؟؟
یه مثال میزنم
من همیشه وقتی به دم در خونه میرسم
ماشین داغه و فنش ماشین کار میکنه
وقتی از ماشین پیاده میشم ماشین شروع میکنه به فلاشر زدن
کاملا صدای موتور عوض میشه با هر بار فلاشر زدن!!
حالا این فشار بیشتر روی موتور به حساب نمیاد؟؟؟

avecina.ir
12-06-2009, 09:23
امیرجان اینجاست ک میگن نرود میخ آهنین در سنگ.. بعضیا باید بیشتر اهل مطالعه باشن تا اینقدر بحثهای بیهوده پیش نیاد.ما رفتیم با اجازه

sinasignal
12-06-2009, 14:20
کم یا زیاد استفاده کردن از دینام هیچ تاثیری روی مصرف ماشین نداره شما هر چقدر مصرف برق داشته باشین دینام به همان حالت داره با میل لنگ یا ... بستگی به نوع ماشین می چرخه. دورش هم کم یا زیاد نمیشه مگر اینکه بیشتر گاز بدی.

فکر کنم تنها کسی که درک کرد چی میگم ایشون باشن

شما هم یه استدلال های عجیب غریبی انجام میدین ها!!!!
اصلا چه ربطی به لامبو و ژیان داشت؟؟؟
این برق مورد نیاز فن قراره از کجا تامین بشه؟؟
یا برق سیستم صوتی؟

والا عجبیب رو من دارم می بینم که دو روزه میگم مورچه چیه که کله پاچش ....
بعد شما میاید با سیستم صوتی مقایسه میکنید.

ربطش هم اینه که موتور لامبورگینی به اندازه کافی قوی و باکش به اندازه کافی بزرگ هست پس بنا به استدلال دوستان دیگه به دینام قوی احتیاج نداره . در حالی که توی کاتالوگ ها که نگاه کنید میبینید یکی از پر بازده ترین دینام هارو(نسبت چرخش به خروجی) لامبورگینی داره

کاملا صدای موتور عوض میشه با هر بار فلاشر زدن!!
تازه بازم خودتون میگبید در اون شرایط صدای موتور عوض میشه (خف میشه) و این یعنی اینکه شدت جریان برق داخل ماشین کم شده و (کاری ندارم که برای جبرانش باید موتور رو بیشتر بگازونی چون عوضش میتونی یه سیستم قوی برقی داشته باشی و دیگه به این کارا احتیاجی نیست )

بقیشم:
.........................
............................
.................................
........................................

Gesher
12-06-2009, 16:11
سلام آیا روشن کردن فقط فن ماشین در مصرف بنزین تاثیری داره؟
بلی تاثیر دارد
البته تأثیر روشن کردن فن کمتر از تأثیر روشن کردن کولر است مانند وقتی است که بخاری ماشین را روشن کرده اید. همانطور که دوستان هم به درستی اشاره کرده اند می تواند مصرف سوخت را افزایش دهد.:46: اگر ماشین خاموش باشد موجب دشارژ می شود و وقتیکه ماشین را روشن کردید بخش زیادی از برق ماشین را می بلعد تا شارژ شود پس در مجموع موجب مصرف بیشتر سوخت است

armin_software
15-06-2009, 13:45
من جوابم رو گرفتم!
دعوا نکنید!

BBNHFAK
04-07-2009, 15:35
خیلی بحث جالبیه هرکی همینطوری یه نظری می ده به نظر من استارت نزنین و ماشین رو هل بدین تا روشن شه این موارد پیش نیاد اگه میخواین خنک شین هم میتونین شیشه رو پایین کنین و از ماشین بپرین بیرون بجای اینکه فن روشن کنین...
خب جواب واضحه هر چیزی تو ماشین نیاز داره انرژی رو از یه چیزی تامین کنه و انرژی اصلی ماشین هم از سوخت تامین میشه حالا اگه می خواین برای شارژ باتری دینام کار نکنه تا مصرف سوخت به اندازه یک اپسیلن بالا نره می تونین دینام رو بردارین و هر روز باتری ماشین رو عوض کنین و اگه این کار هم نمی خواین بکنین برین یه ماشین قرن نوزدهم رو بگیرین و موتور ژیان روش بزارین تا هم باتری مصرف نشه هم استاندارد Euro6داشته باشه (استارت هم با هندل خیلی ماشین خوبیه حرف نداره):31:

shutdown
22-07-2009, 12:12
هیچ تاثیری نداره......

mkhavari2000
22-07-2009, 23:29
روشن کردن ، فن چراغها حتی سقفی ، راهنما ، بوق ،دزدگیر و ...
همه نیاز به تامین انرژی الکتریکی دارند در رمان خاموش بودن موتور این انرژی از باتری تامین میشه و برای جایگزینی برق مصرف شده یا باید دینام ماشین فعالیت داشته باشه و یا اینکه در باطری فرایند شیمیایی باعث شارژ مجدد در زمان خاموش بودن بشه
که در صورت روش اول نیاز به فعالیت دینام و در نتیجه مصرف بنزین هست اما این مقدار مصرف به قدری کم و ناچیز هست که اصلا قابل توجه نیست

hedayat3
15-08-2009, 14:18
اغا پس ما هم یک سوال مطزح کنیم بحث داغتر بشه منم سردتر بشم چون این سوال بدجور رو مخم کار میکنه
اغا پراید
پراید مدل 85 به پایین رو که همه دیدن مدلهای بالاترشو نمیدونم مثل ماشینهای دیگه نیست که موقعی که ماشینو خاموش کنی فن رادیاتور روشنه و رادیات رو خنک میکنه پراید تا ماشینو خاموش کردی فن رادیاتور هم خاموش میشه ایا راهی وجود داره که بشه پراید رو هم مثل ماشینهای دیگه کرد که با خاموش شدن ماشین فن رادیاتور همچنان روشن باشه و خاموش نشه تا موقع خنک شدن رادیاتور

jamshidjap
30-07-2014, 19:36
سلام يه سوال
اگر درجه كولر را روي دو تنظيم كنيم با حالتي روي درجه چهار تنظيم هستش از لحاظ فشار بيشتر روي كمپزسور با هم تفاوت دارن ؟ يعني اگه درجه رو بيشتر كنيم مصرف ميره بالا؟ من فكر كنم طبيعتا تاثير داره چون كندانسور در برابر حجم هواي گرم بيشتري قرار ميكيره و كمپرسور بيشتر كار ميكنه....

Pourya-pc
31-07-2014, 14:23
سلام يه سوال
اگر درجه كولر را روي دو تنظيم كنيم با حالتي روي درجه چهار تنظيم هستش از لحاظ فشار بيشتر روي كمپزسور با هم تفاوت دارن ؟ يعني اگه درجه رو بيشتر كنيم مصرف ميره بالا؟ من فكر كنم طبيعتا تاثير داره چون كندانسور در برابر حجم هواي گرم بيشتري قرار ميكيره و كمپرسور بيشتر كار ميكنه....

بله درسته . شما هرچه دور فن را بیشتر کنید به همون نسبت گاز کمپرسور بیشتر گرم میشود و کمپرسور باید سریع تر کارکند .On Off کمتر میشود و در نتیجه کمپرسور بیشتر تو سرویس هست که باعث افزایش مصرف بنزین میشود .