PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 'چگونگی درمان گرفتگی ناگهانی ماهیچه پا...

Scary Feelings
10-06-2009, 22:31
سلام...
من یه مشکل دارم اونم اینه که هر چند وقت یه بار ماهیچه های پشت پام به شدت(بیشترین دردی که تو زندگیم حس میکنم همینه)میگیره..خواهش میکنم بگید که این مشکل رو چطوری برطرف کنم...البته خودم فکر میکنم از کمبود ید هست...چون امروز خیلی عرق کردم و امروز 3 بار پام گرفت ,2 بار تو وسط خیابون و تشویق کاندیداهای انتخابات..1 بار هم همین 20 دقیقه پیش..قبلا هم سابقه زیاد داشتم..مخصوصا تو خواب!!

Scary Feelings
11-06-2009, 11:01
ببخشید اما سوال سختی پرسیدم؟!

BioHazard
11-06-2009, 11:14
من پزشک نیستم ولی همین مشکل رو با عصب سیاتیک دارم
بیشتر گرفتگی ها عضلانی معمولا عصبی هست ، البته ممکنه کمبود ید هم تاثیر بزاره
بهتره دکتر بری ببینتت

shalineh
11-06-2009, 12:57
اسپاسم یا گرفتگی عضلانی به زبان ساده یعنی اینکه عضلات به صورت غیر ارادی منقبض بشن. در همه عضلات هم اتفاق می افته . اما بیشتر در عضلات گردن و ساق پا ( گاسترو کنمیوس ) ، کمر ( عضلات پارا اسپاینوس ) و شانه ( پکتورالیس ماژور و دلتوئید ) اتفاق می افته.
اسپاسم یک علت دارد و بس: تجمع مواد اضافی مثل لاکتات در عضله. علت این تجمع هم چیزی نیست جز استفاده بیش از حد از اون عضله ( چون خون پمپاژ شده به اون عضله دیگه جوابگوی مقدار فعالیت انجام شده نیست. ) تو ورزشکاران این مسئله رو زیاد می بینید.
در صورتی که اسپاسم در عضله ای رخ بده که چندان هم پر فعالیت نیست ( مثلا مثل شما که در خواب دچار این حالت می شوید ) باید به کمبود الکترولیتها شک کرد ( کلسیم و سدیم و بویژه پتاسیم ).
شما وقتی عرق می کنید و دچار گرفتگی می شید یعنی این که الکترولیتهای شما از طریق عرق دفع شده اند و دچار کمبود شده اید.

اسپاسم خودش رو با درد شدید و سفتی اون عضله نشون میده به قدری که نمیتوان اونو حرکت داد.

حالا باید چیکار کرد؟
روی عضله دچار اسپاسم ، چند دقیقه یخ بذار و تا رفع علائمش این کار رو در هر 2 ساعت تکرار کن.
حرکات کششی انجام بده.
عضله رو ماساژ بده.

در صورتی که با این کارا خوب نشد میتونی از دارو استفاده کنی.
مثلا از شل کننده ها مثل روباکسین ( متوکاربامول ) و مسکنها (مثل تولمتین و ناپروکسن)
در موارد کمبود الکترولیتها هم ، مستقیما از خود الکترولیت استفاده کن ( مثل قرص یا کپسول Calcium-D و KCL ).

raz72592
11-06-2009, 14:33
با اجازه استاد گرامي خودم شالينه
در ادامه موضوعات مطرح شده وروشن شدن شما دوست عزيزميتونم اين مطالب رو هم به مطلب مطرح شده توسط دوست عزيزشالينه اضافه كنم
قولنج یا گرفتگی یا اسپاسم یا کرامپ:

crampیا قولنج عضلانی یک انقباض ناگهانی ، غیر ارادی و دردناک است که می تواند تونیک یا کلونیک باشد.

*نشانه ها و علائم :

نشانه اصلی کرامپ عضلانی درد در عضله است . عضله نسبت به لمس، دردناک وحساس میشود . در بیشتر موارد فرد بعلت درد قادر به استفاده از عضله درگیرنیست .

* انواع کرامپ :

۱. : گرفتگی عضلات پاها در هنگام خواب یا استراحت .

۲. : گرفتگی عضلات ناشی از گرما ؛ اسپاسم همراه با درد ، نبض ضعیف ومردمکهای گشاد که در کارگرانی که در گرمای شدید کار می کنند دیده می شود .

۳. : گرفتگی عضلات دست در اثر نوشتن زیاد از حد .

* درمان :

۱. درمان فوری کرامپ عضلانی استرچ ( کشش ) و ماساژ آرام است . برای توقف :
· کرامپ ساق پا : عضله ساق پا را با یک دست محکم بگیرید و با دست دیگرآن را به سمت انگشتان بکشید ؛ یا اینکه foot رابه سمت shin ( برجستگیجلوی ساق پا ) خم کنید .
· کرامپ عضلات خم کننده دست( hand flexors ) : انگشتان را صاف کنید .
· کرامپ foot : انگشتان را صاف کنید ؛ یا روی پنجه پا بایستید .
۲. پمادهای ضد التهابی مثل سالیسیلات ، پیروکسیکام و …
۳. استفاده از Ice pack ( کیسه يخ)در موارد شديد

BLACK-BLACK
11-06-2009, 15:27
Pishnahade man eine ke hatman be pezeshk moraje konid chon kambode yod ro faghat ba azmayesh mishe fahmid.khodsarane dast be eghdami nazanid.

raz72592
11-06-2009, 15:58
Pishnahade man eine ke hatman be pezeshk moraje konid chon kambode yod ro faghat ba azmayesh mishe fahmid.khodsarane dast be eghdami nazanid.
دوست عزيز(ميشد فارسي بنويسي نه فينگليش )منظور اين دوست عزيز اينه

پيشنهاد من اينه که حتما" به پزشک مراجعه کنيد چون کمبود يد رو فقط با آزمايش میشه فهميد.:18::27:

وبرامون بگيد ربط ش به اين تاپيك رو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BLACK-BLACK
11-06-2009, 16:53
سلام...
من یه مشکل دارم اونم اینه که هر چند وقت یه بار ماهیچه های پشت پام به شدت(بیشترین دردی که تو زندگیم حس میکنم همینه)میگیره..خواهش میکنم بگید که این مشکل رو چطوری برطرف کنم...البته خودم فکر میکنم از کمبود ید هست...چون امروز خیلی عرق کردم و امروز 3 بار پام گرفت ,2 بار تو وسط خیابون و تشویق کاندیداهای انتخابات..1 بار هم همین 20 دقیقه پیش..قبلا هم سابقه زیاد داشتم..مخصوصا تو خواب!!

دوست عزيز(ميشد فارسي بنويسي نه فينگليش

dooste azizi tar age mishod ke khodam hamishe farsi mineveshtam az fingilish ham badam miad vali majbooram bekhatere ye seri masaele narmafzari

Scary Feelings
11-06-2009, 17:15
ممنون بابت راهنماییتون..پس باید حتما برم دکتر..راستی این تولمتین و ناپروکسن و کپسول Calcium-D و KCL و این پماد سالیسیلات رو میشه بدون نسخه از داروخونه گرفت؟!اخه وقت واسه درمانگاه گرفتم, پزشکش سه شنبه هست..تا اون موقع بعید نمیدونم که دوباره پام بگیره

raz72592
15-06-2009, 09:50
راستی این تولمتین و ناپروکسن و کپسول Calcium-D و KCL و این پماد سالیسیلات رو میشه بدون نسخه از داروخونه گرفت؟!ا

آره دوست من ديگه اكثر دارو خانه ها حتي بعضي از داروهاي تخصصي رو هم بدون نسخه در اختيار مشتري قرار ميدهند . ولي اين نكته رو فراموش نكنيد خود درماني ريسك است براي ماندن يا رفتن، آرامش يا محنت ،درمان يا تشديدو و و و

***Spring***
21-06-2009, 01:58
سلام ... با پوزش از همه دوستان و اساتید ... میدونم مطلبی رو که میخوام بنویسم اصلآ ریشه علمی و شاید پزشکی نداره ... ولی در تجربه برای خود من یکی مفید بوده ... ماهیچه های پشت ساق پام میگرفت ، در حالت بیداری بعضی وقتها میگرفت و بدترین شکل اون توی خواب بود ... البته در اون موردی که shalineh عزیز هم گفتند ، چون شیر و میوه و بقیه مواد غذایی لازم و مفید رو به اندازه میخوردم ، فکر نمیکنم از کمبود کلسیم و سدیم و پتاسیم باشه ، یا حداقل فقط و فقط از اینها نبود ، یا برای من نبوده ... البته شاید برای بعضی از دوستان دلیل اصلی همین باشه که shalineh عزیز گفتند ، چون بهتر از من میدونید ناراحتیهای پزشکی و درمان اون امکان داره برای افراد متفاوت ، دلیل و درمانش و شکل درمان اون تفاوت داشته باشه ... البته بازم نه همه ناراحتیها و بیماریها ، ولی خوب بعضی از اونها برای افراد مختلف ، تفاوت دارند ، که بسته به جنس ، سن ، و خیلی موارد دیگه ...

با تمرین و روشی که ابتکار خودم بود ، بعضی وقتها اون گرفتگی رو رد میکردم ... البته همیشه کارآیی نداره و امکان پذیر نیست ، تو اینطور مواقعه باید اگه تونستید ، اون نیرویی رو که میخواد عضله پا رو سفت و جم کنه و باعث گرفتگی بشه ، با چرخوندن ساق پا ( یا کل پا ) به چپ یا راست ( بسته به حالت شما و جهت فشار نیرو ) و کمی باز و بسته کردن پا ، و یا چرخوندن خودتون رد کنید و جلوی سفت شدن عضله رو بگیرید ، یه حالتی مثل ماساژ برای نرمی عضله ، برای اینکه جلوی گرفتگی عضله رو بگیرید ، توجه بفرمایید شما میخواید نیرو رو رد کنید نه اینکه با اون مقابله کنید ، پس به هیچ وجه عضله سفت نکنید و جلوی نیرو مقاومت نکنید ... البته کار خیلی سختیه و خیلی وقتها امکان داره اصلآ نتونید ، چون این نیرو خیلی سریع و ناگهانی میآد و بسته به موقعیت و آمادگی و بقیه شرایط شما امکان رد و دفع کردن اون هست ... ولی بعضی وقتها هم کاملآ موفق میشید یا حداقل بیشتر این گرفتگی رو رد میکنید و فقط قسمت کوچکی از اون باقی میمونه ...

اما راه حل اصلی و اساسی تری رو که میدونم : خون گیری ( حجامت ) از ساق پا راه حل خوبیه ... شاید و احتمالآ مقداری از مواد غیر ضروری موجود در این ناحیه ( شاید مثل چربی ها و اسیدهای جمع شده ) همراه خون بیرون میرند ، مجدد عرض میکنم ، نمیدونم فقط و فقط شاید اینطور باشه... برای من یکی که خوب بود ، بار اول حدود یک سال یا کمی بیشتر راحت بودم ، و مشکلی نبودم ... بعد از اون هم یه کمی دومرتبه برگشت ( خیلی کم نه بشدت قبل ) بار دوم الآن حدود چند ساله که این مشکل رو ندارم ... تو این مدت فقط یکبار یکی دو هفته پیش نزدیک بود تو خواب پا بگیره که با ترفندی ( تو حالت خواب و بیداری ) ردش کردم :دی ، اونم احتمالآ خیلی خسته بودم دیگه یادم نیست ... تو این چند سال یادم نیست که چه بیداری چه خواب پام گرفته باشه ...

بازم عرض میکنم ، هیچ ریشه علمی و پزشکی نداره ، از توی هیچ کتابی هم نخوندم ، از هیچ پزشک و دکتر تجربی و سنتی هم نشنیدم ... شاید درست باشه ، شاید نباشه ... ولی برای من مفید بود ، شاید اتفاقی بوده و برای دیگران نباشه ... شاید من غذایی یا میوه ای خوردم که مفید بوده ، و درمان گرفتگی بوده و به حساب حجامت گذاشتم ... شاید حرکت ورزشی باعث این بهبودی شده و خیلی موارد دیگه ... شاید بخاطر ورزش ، تغذیه و مواد غذایی مفید ( شیر و میوه ) بوده ... راستی یه بار هم رفتم از این چشمه های آب گرم ، شاید اثر اون بوده ...

میدان انقلاب ، خیابان کارگر بسمت شمال ، همون اول میدون حدود 100 متر بالاتر ، توی یکی از خیابونهای سمت چپ ، یه ساختمون پزشکان داریم مخصوص حجامت ، تا اونجایی که یادمه مرکز پزشکی و تحقیقاتی حجامت ایران هستش ، که زیر نظر پزشک ( منظور دکتر واقعیه ، نه پزشک تجربی :دی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](45).gif ) هستند ... هم حجامت عادی دارند ( از بین دو کتف ) ، هم ویژه که از بقیه اعضای بدن هست و یه پول ویزیت بیشتر باید بپردازید ... البته از اینجا دوسه سال پیش رد شدم و دیدم ، یه ساختمون مخصوص اینکار هستش ، خودم اینجا نرفتم ، درضمن این ساختمون برای خودم یا فامیل یا دوستام و بچه محلام نیست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](45).gif...

.

soudeh662
24-06-2009, 20:14
حذف شد.....

raz72592
25-06-2009, 12:27
:18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::18::1 8::18::18::18::18::18::18::18::18::18:

الی سامان
04-02-2010, 17:31
مادرم گرفتگی شدید پا منظور کی پا از پاشنه تا بالای ران دارد که شبها در هنگام خواب بیسار اذیت میشود و درد دارد و نمیتواند بخوابد خواهش میکنم درمان را راهنمایی بفرمایید