PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بالا رفتن دمای پل شمالی

Amin_0913
30-05-2009, 10:21
با سلام
من یه من 945 از شرکت گیگابایت دارم قبلا که دمای پل شمالی رو اندازه میگرفتم دماش حدود 30 تا 35 درجه بود اما یه چند روزی هست که دماش رسیده 59 تا 63

میخواستم بدونم که مشکل به وجود نمیاد؟

DaneshD
30-05-2009, 16:45
North-bridge چیپ ها معمولا روی خودشون یک fan هم دارند. احتمالا یا اون fan خراب شده یا خاک گرفته هست که باید فضای بین fan و رادیاتورش تمیز بشه با یک جسم عایق مثل خلال دندان.

Amin_0913
30-05-2009, 21:29
North-bridge چیپ ها معمولا روی خودشون یک fan هم دارند. احتمالا یا اون fan خراب شده یا خاک گرفته هست که باید فضای بین fan و رادیاتورش تمیز بشه با یک جسم عایق مثل خلال دندان.
فن چیه؟
به زور یه هیت سینک داره

mehdy.z
31-05-2009, 12:12
با سلام
من یه من 945 از شرکت گیگابایت دارم قبلا که دمای پل شمالی رو اندازه میگرفتم دماش حدود 30 تا 35 درجه بود اما یه چند روزی هست که دماش رسیده 59 تا 63

میخواستم بدونم که مشکل به وجود نمیاد؟

نه دوست من اولا این دما بستگی به میزان کاری داره که چیپست انجام میده ثانیا اولین نشانه در مشکل در پل شمالی مادربورد اختلال در کل سیستمه(چون تقریبا هه چیز مادربورد به پل شمالی بستگی داره)و بالا رفتن دمای اون در صورتی که اختلالی در سیستم بوجود نیاد معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه...در ضمن این رو هم بگم اکثر چیپستها و پردازنده ها(به جز سی پی یو ها)تا دمای 90-80 درجه هم مشکلی براشون بوجود نمیاد...

Amin_0913
31-05-2009, 12:31
نه دوست من اولا این دما بستگی به میزان کاری داره که چیپست انجام میده ثانیا اولین نشانه در مشکل در پل شمالی مادربورد اختلال در کل سیستمه(چون تقریبا هه چیز مادربورد به پل شمالی بستگی داره)و بالا رفتن دمای اون در صورتی که اختلالی در سیستم بوجود نیاد معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه...در ضمن این رو هم بگم اکثر چیپستها و پردازنده ها(به جز سی پی یو ها)تا دمای 90-80 درجه هم مشکلی براشون بوجود نمیاد...
ممنون دوست عزیز

این دما در حالت بیکاری و حتی حداکثر فشار همین طور است یعنی 60 درجه در هر دو حالت تکان نمیخوره مشکلی هم در سیستم ندارم و سیستم به صورت عادی کار میکنه

mehdy.z
31-05-2009, 13:29
ممنون دوست عزیز

این دما در حالت بیکاری و حتی حداکثر فشار همین طور است یعنی 60 درجه در هر دو حالت تکان نمیخوره مشکلی هم در سیستم ندارم و سیستم به صورت عادی کار میکنه

پس احتمالا ممکنه سنسورت یا برنامه ای که باهاش دما رو چک میکنی مشکل داشته باشه...
ببین دوست من اگه دمای قطعه ای درسیستم از حد مجاز تجاوز کنه سیستم در حین کار به طور ناگهانی بدون کوچکترین اخطاری ریستارت میکنه واحتمالاتوی همون دوره ریستارت میمونه اونوقته که باید چک کرد چرا و کدوم قطعه دچار مشکل شده.در این صورت نمیخواد زیاد به دمای تک تک قطعات سیستم گیر بدی و بیخود خودت رو ناراحت کنی که چرا دمای فلان قطعه بالاست...

hdtv_master
31-05-2009, 16:06
سلام
عزیزان همون طور که دوستمون فرمود
در مورد دما ها حساسیت زیادی نشون ندید. حتی اگه چیپ ست ها فنشون هم
از کار بیفته اتفاق خاصی نمی افته. ممکنه سیستم فریز بشه یا ریستارت کنه
در ضمن وقتی هیت سینگ روشه و فن هم میچرخه و دست بزنیم مس یا آلمینیوم باید
گرم بشه. اتفاقا اگه دست زدمی و حنک بود مثلا بعد از یه ریع باید شک
کرد . چرا چون ممکنه فاصله بین DIE و مس افتاده یا گریس سیلیکون نداره
این جور وقتا باید بدی یه آدم وارد باز و بسته کنه و گریس یا خمیر سیسکون
بزنه و بعد هیت سینک رو ببنده و دوباره چک کنی که گرم میشه رادیاتور مسی یا
آلومینیوم. همه اینا موقعی هست که شک هست که قطعه داغ میشه
کلا تجربتا توصیه می کنم نصب قطعاتی مثل سی پی یو بدین یه آدم وارد انجام بده
چون تو بعضی سوکت ها مثل LGA 775 یا 939 که امکان کج بستن یا شل شدن
پین ها هست ممکنه یهو موقع کار هیت سینک در بیاد و سی پی یو فنا بشه

Amin_0913
31-05-2009, 20:05
پس احتمالا ممکنه سنسورت یا برنامه ای که باهاش دما رو چک میکنی مشکل داشته باشه...
ببین دوست من اگه دمای قطعه ای درسیستم از حد مجاز تجاوز کنه سیستم در حین کار به طور ناگهانی بدون کوچکترین اخطاری ریستارت میکنه واحتمالاتوی همون دوره ریستارت میمونه اونوقته که باید چک کرد چرا و کدوم قطعه دچار مشکل شده.در این صورت نمیخواد زیاد به دمای تک تک قطعات سیستم گیر بدی و بیخود خودت رو ناراحت کنی که چرا دمای فلان قطعه بالاست...
با تشکر از آقا مهدی عزیز و دوستان دیگه