PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک فوری میخوام(حل معادله)

fashion_boy
26-05-2009, 20:02
با عرض سلام خدمت تمامی دوستان.به مشکل برخوردم که امیدوارم با کمک شما عزیزان بتونم حلش کنم.راستش استادم(درس محاسبات عددی)ازم پروژه خواسته که 5 نمره هم داره!دو تا معادله fx=0 هست که از نظر ریاضی حلشون کردم.از خود استاد پرسیدم گفت بهتره با ویژوال برنامش رو بنویسی.منم که پاسکال خوندم و خیلی هم بهش مسلط نیستم!پیشاپیش کمال سپاسگزاری رو دارم

fashion_boy
26-05-2009, 20:03
برای مسآله ی یک ابتدا سه تابع Fx=2X-COSX-3 و Gx=2+SINX و Xn=X(n-1)-F(Xn-1)xG(Xn-1)^-1 رو به برنامه میدیم(جی ایکس منهای یک توان منفی یک داره.باید حاصل اف ایکس منهای یک ابتدا در جی ایکس منهای یک ضرب بشه و در نهایت از ایکس ان منهای یک کم بشه)
برنامه از ما یک مقدار ورودی به نام X1 بخواد که مقدار اولیه است و نیازی به محاسبه نداره و خودمون به داخواه یه عدد رو براش در اجرای برنامه در نظر میگیریم.سپس برنامه مقدار Fx رو به ازای X1 محاسبه کنه یعنی Fx1.از Fx1 قدر مطلق بگیره.اگر جواب کوچکتر از 0.01 بود X1 رو با علامت آلفا یا مثلآ ستاره نشون بده و در غیر اینصورت X بعدی یا همون X2 رو از رابطه Xn بدست بیاره.مجددآ مقدار قدر مطلق Fx2 رو حساب کنه.اگر جواب کوچکتر از 0.01 بود X2 رو با علامت آلفا یا ستاره نشون بده و در غیر اینصورت Xهای بعدی به ترتیب محاسبه شوند تا در نهایت شرط خاتمه برنامه که همون تقریب 0.01 هست برسه و برنامه تمام بشه

fashion_boy
26-05-2009, 20:04
برای مسآله ی دو هم ابتدا سه تابع Fx=X^2x(2.71828)^X-1 و 0.5-^(Gx=((2.71828)^X و (Xn=G(Xn-1 رو به برنامه میدیم(در Fx ایکس توان دو داره و 2.71828 توان ایکس.این دو تا در هم ضرب میشن و جوابشون از یک کم میشه.در جی ایکس 2.71828 اول به توان ایکس میرسه و بعد به توان منفی نیم)
برنامه از ما یک مقدار ورودی به نام X1 بخواد که مقدار اولیه است و نیازی به محاسبه نداره و خودمون به داخواه یه عدد رو براش در اجرای برنامه در نظر میگیریم.سپس برنامه مقدار Fx رو به ازای X1 محاسبه کنه یعنی Fx1.از Fx1 قدر مطلق بگیره.اگر جواب کوچکتر از 0.0001 بود X1 رو با علامت آلفا یا مثلآ ستاره نشون بده و در غیر اینصورت X بعدی یا همون X2 رو از رابطه Xn بدست بیاره.مجددآ مقدار قدر مطلق Fx2 رو حساب کنه.اگر جواب کوچکتر از 0.0001 بود X2 رو با علامت آلفا یا ستاره نشون بده و در غیر اینصورت Xهای بعدی به ترتیب محاسبه شوند تا در نهایت شرط خاتمه برنامه که همون تقریب 0.0001 هست برسه و برنامه تمام بشه

fashion_boy
26-05-2009, 20:05
فرمول های هر دو معادله رو با ابزار نقاشی ویندوز رسم کردم که بهتر مشخص باشند.به هر حال اگه خوب نشدند به بزرگی خودتون ببخشید.آخه اسکنرم خرابه
مسآله ی 1 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
مسآله ی 2 :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

fashion_boy
26-05-2009, 20:07
در مسآله ی اول بعد از نوشتن برنامه برای امتحان به ازای x1=0 آلفا یا ستاره یا همون جواب مسآله باید 1.5236 و در دومی به ازای x1=0.75 آلفا باید 0.7035 در بیاد.ممنون.شدیدآ منتظر پستتون هستم!اگه بازم سوالی داشتید در خدمتتون هستم