PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رتبه دانشگاههاي ايران در جهان

mrjalilian
19-05-2009, 15:17
رتبه دانشگاههاي ايران رو به ترتيب از تاپ ترين در زير نوشته ام:
دانشگاه تهران 1463
دانشگاه علوم پزشكي تهران 2301 دانشگاه تربيت مدرس 2633 دانشگاه علم و صنعت 2699 دانشگاه فردوسي 2790 دانشگاه شريف 2844 دانشگاه علوم پزشكي شيراز 2953 دانشگاه شهيد بهشتي 3536 دانشگاه اميركبير 3004 دانشگاه اصفهان 3208 دانشگاه صنعتي اصفهان 3266 دانشگاه خواجه نصير 3308 دانشگاه امام صادق 3325 دانشگاه شيراز 3362
دانشگاه شهيد بهشتي 3536
دانشگاه علوم پزشكي اصفهان 3956
دانشگاه تبريز 4139
دانشگاه علوم پزشكي تبريز 4277
دانشگاه علوم پزشكي ايران 4387
دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي 4666
دانشگاه كاشان 4709
دانشگاه اروميه 4754
دانشگاه پيام نور 4915
دانشگاه شهيد چمران اهواز 4965
دانشگاه الزهرا 4995
دانشگاه آزاد اسلامي تهران جنوب 5119
دانشگاه بوعلي سينا 5290
دانشگاه علوم پزشكي مشهد 5371
دانشگاه علوم پزشكي گيلان 5421
دانشگاه يزد 5633
دانشگاه امام رضا مشهد 5704
دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله 5992
دانشگاه زنجان 5994
دانشكده علوم حديث 6021
دانشگاه سيستان و بلوچستان 6051
دانشگاه شهيد باهنر كرمان 6097
دانشگاه مازندران 6114
و الي آخر
متاسفانه بهترين رتبه دانشگاههاي ايران 1463 است و اونهم متعلق به دانشگاه تهرانه.
دانشگاه شريف اصلا رتبه خوبي كسب نكرده و البته از ديد من رتبه اي كه بهش داده اند درسته چون شريف از شريف بودنش بيشتر اسمش مونده تا چيز ديگه، مخصوصا در اين چند سال بعضي از دانشگاهها از جمله تهران و تربيت مدرس به شدت خودشون رو بالا كشيده اند اما ساير دانشگاهها يا درجا زده اند يا پس رفت كرده اند.
اما در كل: براي كشوري كه دانش آموزان خودكشي مي كنند تا به دانشگاهها برسند خيلي بده بهترين رتبه بالاتر از 1400 باشه و رتبه دوم بالاتر از 2000! بنظرم ما حقمون بيشتر از اينهاست حداقل يك عدد دانشگاه با رتبه حدود 500 نياز داريم.
من رفتم بقيه مناطق رو هم ديدم اول آمریکا و کانادا!! كه واقعا برام جالب بود كه از 100 تا دانشگاه برتر در آمريكا و كانادا حدود 90تاش آمريكايي هستش و رتبه ها مغزت رو مي تركونه! تمام رتبه هاي اول دنيا مال آمريكاست.
رتبه بهترين دانشگاه اروپا 19 هستش و دومي 32، شايد در كل براي اون همه كشور رتبه هاي بهتري لازم بود اما به هر حال چند كشور مهمتر اروپايي بيشتر دانشگاههاي خوب رو دارند.
منطقه اقیانوسیه رو هم كه استراليا فتح كرده و رتبه بهترين دانشگاهش 61 است. شمردم ديدم حداقل 36 تا دانشگاهش رتبه زير 1000 دارند!!
کشورهای آسیایی( ژاپن و ...) از 139 شروع مي كنند! و بهترينش هم مال سنگاپوره! در كل دانشگاهاشون بد نيست. رتبه زير هزار هر كدوم حدود 10-15 تا دارند.
آمریکای لاتین هم بد نيست اوليش مربوط به مكزيكه با رتبه 81 و بعد برزيل با رتبه 97.
جالب اين بود كه گفتم برم آفريقا رو ببينم و يكم بخندم. اما خندم خشك شد دهانم يك متر باز شد وقتي ديدم بهترين رتبه دانشگاه آفریقا 356 است! ديگه فكر مي كردم اينها بالاي 2000 باشند!
دانشگاه تهران گل سر سبد خاور میانه است! رتبه دوم در خاور ميانه. ببينيد وضع خاور ميانه مثل اينكه نه تنها در كل مسائل حياتي دنيا خرابه بلكه از نظر دانشگاهي هم خرابه!

MaaRyaaMi
19-05-2009, 18:03
ممنون کاش مبنعو ذکر میکردین ... البته من اینو خیلی وقت پیش قبلا جای دیگه ای خونده بودم ولی یادم نیس!
البته این رتبه بندی ها معیارهای خاصی دارند دوست عزیز ;)
از جمله جذب دانشجوی خارجی ...!
که فک میکنم تو ایران نزدیکه صفر باشه!
وگرنه از نظر علمی چیزی کم نداریم از دانشگاه های دیگه !

B L A S T E R
19-05-2009, 18:08
من فک میکردم دانشگاه شریف رتبه 3 رقمی داشته باشه ! ! ! :|
بعد من میگم برم هند میگین نه:31:

halflife g
19-05-2009, 18:18
وگرنه از نظر علمی چیزی کم نداریم از دانشگاه های دیگه ! نه دوست عزیز ما از نظر علمی هم خیلی خیلی کم داریم شما تعداد مقاله های علمی درست و حسابی که مثلا تو ای اس ای و ..... توسط ایران چاپ میشه رو با بقیه مملکت ها مقایسه کنی می بینی که ایران در حد صفره(با همین ترکیه فسقلی مقایسه کنی همه چی دستت میاد لازم نیس بری سراغ کشورای جهان اول)

دانشگاهاه های ایران بیشتر شبیه مدرسه هستش تا دانشگاه و همه فقط به دنبال نمره و ادامه تحصیلن .

nafas
19-05-2009, 18:19
از جمله جذب دانشجوی خارجی ...!
که فک میکنم تو ایران نزدیکه صفر باشه!

نه صفر نیست و نزدیک 1 درصد هست که فقط اونایی که زیان فارسی بفهمم یا فارسی دری یا پشتو یا تاجیکی خلاصه یه چیز تو این مایه ها میان

یا کسی باشه که بخواد ادبیات فارسی رشتش باشه

مثله همینا که تی وی نشون میده میان شعر حافظ میخونن

halflife g
19-05-2009, 18:20
دانشگاه شريف اصلا رتبه خوبي كسب نكرده و البته از ديد من رتبه اي كه بهش داده اند درسته چون شريف از شريف بودنش بيشتر اسمش مونده تا چيز ديگه

کاملا تایید میشه ای کاش دانش اموزای ما اول بیان همچین جاهایی رو از نزدیک ببینن بعد بیان خودشونو واسه قبولی تو کنکور بکشن

B L A S T E R
19-05-2009, 19:11
کاملا تایید میشه ای کاش دانش اموزای ما اول بیان همچین جاهایی رو از نزدیک ببینن بعد بیان خودشونو واسه قبولی تو کنکور بکشن
یعنی انقد میگن شریف شریف همینه؟انقد سطحش پایینه؟!!

miss_ava7
19-05-2009, 19:24
پس علامه طباطبایی چی؟!

halflife g
19-05-2009, 19:42
یعنی انقد میگن شریف شریف همینه؟انقد سطحش پایینه؟!!

بودجه ای که به دانشگاه شریف داده میشه در حد بسیار پایینی هستش در نتیجه هم از لحاظ ازمایشگاهها و خود دانشگاه و وسایلها و خوابگاه در سطح پایینی هستش

فقط اسم شریف هستش که دانشجوهای نخبه رو به طرف خودش جلب می کنه

همونطور که گفتم در کشورهای درست و حسابی امکانات دانشگاه و بودجش و اینکه دانشجو ها به فکر تحقیقن مهمه نه مثه دانشگاهای ما که رتبه کنکور تعیین کنندش باشه و دانشجو ها فقط مثه دبیرستان بیخودی درس بخوونن

MaaRyaaMi
19-05-2009, 19:59
نه صفر نیست و نزدیک 1 درصد هست که فقط اونایی که زیان فارسی بفهمم یا فارسی دری یا پشتو یا تاجیکی خلاصه یه چیز تو این مایه ها میان

یا کسی باشه که بخواد ادبیات فارسی رشتش باشه

مثله همینا که تی وی نشون میده میان شعر حافظ میخونن

:31:1 درصد با 0 درصد چه فرقی میکنه عزیزم؟!
اصلا قابل مقایسه نیس با دانشگاه های اول دنیا:27:

ببخشیدا شریف اعتبارش به دانشجوهاشه... خیلیاشون پیشرفت کردن و دارن تو بهترین دانشگاه های دنیا درس میخونن

همونطور که گفتم در کشورهای درست و حسابی امکانات دانشگاه و بودجش و اینکه دانشجو ها به فکر تحقیقن مهمه نه مثه دانشگاهای ما که رتبه کنکور تعیین کنندش باشه و دانشجو ها فقط مثه دبیرستان بیخودی درس بخوونن
با این حرف موافقم
واقعا تو کشور ما نخبه بودن با رتبه آدم مقایسه میشه که خیلی خیلی غلطه !

ولی ای کاش همه این حرفو قبول داشتن ...:46:

B L A S T E R
19-05-2009, 20:13
ببخشیدا شریف اعتبارش به دانشجوهاشه... خیلیاشون پیشرفت کردن و دارن تو بهترین دانشگاه های دنیا درس میخونن
وقتی میشه گفت پیشرفت مه تو کشور خودمون باشه !
اکثر کسایی که میرن بازگشتی ندارن ! !

halflife g
19-05-2009, 20:44

خوب همونطوری که گفتم فقط اسمش دانشجو های نخبه رو جذب می کنه و بالطبع با یک نام نمیشه یک عمر ملت رو سر کار گذاشت اگه به داد شریف نرسن 10 سال دیگه اون یکی دانشگاها جاشو میگیرین همونطوری که الان هم این اتفاق کمابیش افتاده

کلا وقتی میری به دانشگاه یکی از ممالک درست و حسابی واقعا از دانشگاه خودت حالت به هم میخوره(با اینکه خودم تو یکی از دانشگاههای رتبه 3000 تا 4000 این لیست درس میخوونم ) چون نه بحث نمرس و نه بحثای متفرقه به دردنخور

فقط تحقیق ارجاع به کتابخونه ازمایشگاههای درست و حسابی(نه مثه ازمایشگاههای ما که اکثر وسیله ها یا قدیمین و یا چون تو تحریمیم دیگه واسمون نمیاد)

تاسف انگیزه

soheilsmart
19-05-2009, 23:42
نظام آموزشی ما کلا مشکل داره!
اینجا محور نمرس نه درک و فهم مطالب!
اینجا بت میگن چند شدی نمگین چقدر این مطلب رو فهمیدی!
حالا بازم کنکور میزان فهم و درک رو بیشتر می سنجه
.
اینجا ملاک شده خرخونی! شبه قبل امتحان میرن میبینن چه سوالایی ممکنه بیاد اونا رو میشینن حل می کنن یا حتی حفظ می کنن! با این روند به جائی نخواهیم رسید
اینجا کسی به فکر یادگیری نیس اینجا همه دنبال نمره ان!

halflife g
19-05-2009, 23:55
نظام آموزشی ما کلا مشکل داره!
اینجا محور نمرس نه درک و فهم مطالب!
اینجا بت میگن چند شدی نمگین چقدر این مطلب رو فهمیدی!
حالا بازم کنکور میزان فهم و درک رو بیشتر می سنجه
.
اینجا ملاک شده خرخونی! شبه قبل امتحان میرن میبینن چه سوالایی ممکنه بیاد اونا رو میشینن حل می کنن یا حتی حفظ می کنن! با این روند به جائی نخواهیم رسید
اینجا کسی به فکر یادگیری نیس اینجا همه دنبال نمره ان!

کاملا درسته این خر خونی شاید تو مدرسه جواب بده ولی تو دانشگاه جواب نمبده البته اونجا هم جواب میده ولی دیگه واسه تولید علم مملکتمون اثری نداره

MyEnd
20-05-2009, 07:43
چند وقت پیش ما رو از طرف مدرسه برده بودن دانشگاه کانادایی
امکاناتش خوب بود ، آزمایشگاه خوب ، کلاس های خوب و مجهز + استخر + زمین فوتبال + کافی شاپ + تنیس و...
ولی از نظر سطح علمی معلوم بود چیزی برای گفتن ندارن! این تنها حرف من نیست!
میگفتن ما تو جهان 50 هستیم :5:
دانشگاه های ایران از خیلی از دانشگاه های دیگه از لحاظ سطح علمی و دانشجویان مشغول به تحصیل بالاتره به قول
MaaRyaaMi ممکنه امکانات کمش روی رتبه تاثیر زیادی گذاشته باشه
شاید اگه رنکینگشون از لحاظ علمی + انصاف بود دانشگاه های ما خیلی رتبه بهتری داشتند.
البته دوستان من نمی خوام از این دانشگاه (کلا دانشگاه های ایران) دفاع کنم ، ولی این حقشون نیست.

Reman
21-05-2009, 20:24
اول از همه شریف هنوز هم بهترین دانشگاه ایران هست...
دوما این رنکینگ کاملا اشتباهه!
سوما در خاورمیانه و تنها در عربستان 3 دانشگاه زیر رنک 700 وجود داره و ترکیه و ... بماند!
رتبه دانشگاه های ایران هم فرق کرده کلا...
halflife g
21-05-2009, 23:38
اول از همه شریف هنوز هم بهترین دانشگاه ایران هست...
دوما این رنکینگ کاملا اشتباهه!
سوما در خاورمیانه و تنها در عربستان 3 دانشگاه زیر رنک 700 وجود داره و ترکیه و ... بماند!
رتبه دانشگاه های ایران هم فرق کرده کلا...
در تازه ترین نظر سنجی که درباره 100 دانشگاه برتر اسیا بود ایران رتبه ای نداشت و این نظر سنجی هم که دوستمون گذاشته کاملا معتبر هستش
تازه وزیر علوم و تحقیقات و فناوری هم با ناراحتی از این رتبه ها می گفت و صحبت می کرد اونوقت نمیدونم شما چطور اینا رو انکار می کنی؟؟؟؟

تازه شما دانشگاههای ترکیه نرفتی که ببینی مدرکشون در کجاها معتبر هستش و بعضی دانشگاههاش از چه جاهای خفنی ساپورت میشه تازه برو تعداد مقالات علمیشون رو هم در مقایسه با ایران ببین اونوقت بیا اینا رو بگو.

موفق باشی

Hasan_zarei
25-05-2009, 13:47
رتبه دانشگاههاي ايران رو به ترتيب از تاپ ترين در زير نوشته ام:
دانشگاه تهران 1463
دانشگاه علوم پزشكي تهران 2301 دانشگاه تربيت مدرس 2633 دانشگاه علم و صنعت 2699 دانشگاه فردوسي 2790 دانشگاه شريف 2844 دانشگاه علوم پزشكي شيراز 2953 دانشگاه شهيد بهشتي 3536 دانشگاه اميركبير 3004 دانشگاه اصفهان 3208 دانشگاه صنعتي اصفهان 3266 دانشگاه خواجه نصير 3308 دانشگاه امام صادق 3325 دانشگاه شيراز 3362
دانشگاه شهيد بهشتي 3536
دانشگاه علوم پزشكي اصفهان 3956
دانشگاه تبريز 4139
دانشگاه علوم پزشكي تبريز 4277
دانشگاه علوم پزشكي ايران 4387
دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي 4666
دانشگاه كاشان 4709
دانشگاه اروميه 4754
دانشگاه پيام نور 4915
دانشگاه شهيد چمران اهواز 4965
دانشگاه الزهرا 4995
دانشگاه آزاد اسلامي تهران جنوب 5119
دانشگاه بوعلي سينا 5290
دانشگاه علوم پزشكي مشهد 5371
دانشگاه علوم پزشكي گيلان 5421
دانشگاه يزد 5633
دانشگاه امام رضا مشهد 5704
دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله 5992
دانشگاه زنجان 5994
دانشكده علوم حديث 6021
دانشگاه سيستان و بلوچستان 6051
دانشگاه شهيد باهنر كرمان 6097
دانشگاه مازندران 6114
و الي آخر
متاسفانه بهترين رتبه دانشگاههاي ايران 1463 است و اونهم متعلق به دانشگاه تهرانه.
دانشگاه شريف اصلا رتبه خوبي كسب نكرده و البته از ديد من رتبه اي كه بهش داده اند درسته چون شريف از شريف بودنش بيشتر اسمش مونده تا چيز ديگه، مخصوصا در اين چند سال بعضي از دانشگاهها از جمله تهران و تربيت مدرس به شدت خودشون رو بالا كشيده اند اما ساير دانشگاهها يا درجا زده اند يا پس رفت كرده اند.
اما در كل: براي كشوري كه دانش آموزان خودكشي مي كنند تا به دانشگاهها برسند خيلي بده بهترين رتبه بالاتر از 1400 باشه و رتبه دوم بالاتر از 2000! بنظرم ما حقمون بيشتر از اينهاست حداقل يك عدد دانشگاه با رتبه حدود 500 نياز داريم.
من رفتم بقيه مناطق رو هم ديدم اول آمریکا و کانادا!! كه واقعا برام جالب بود كه از 100 تا دانشگاه برتر در آمريكا و كانادا حدود 90تاش آمريكايي هستش و رتبه ها مغزت رو مي تركونه! تمام رتبه هاي اول دنيا مال آمريكاست.
رتبه بهترين دانشگاه اروپا 19 هستش و دومي 32، شايد در كل براي اون همه كشور رتبه هاي بهتري لازم بود اما به هر حال چند كشور مهمتر اروپايي بيشتر دانشگاههاي خوب رو دارند.
منطقه اقیانوسیه رو هم كه استراليا فتح كرده و رتبه بهترين دانشگاهش 61 است. شمردم ديدم حداقل 36 تا دانشگاهش رتبه زير 1000 دارند!!
کشورهای آسیایی( ژاپن و ...) از 139 شروع مي كنند! و بهترينش هم مال سنگاپوره! در كل دانشگاهاشون بد نيست. رتبه زير هزار هر كدوم حدود 10-15 تا دارند.
آمریکای لاتین هم بد نيست اوليش مربوط به مكزيكه با رتبه 81 و بعد برزيل با رتبه 97.
جالب اين بود كه گفتم برم آفريقا رو ببينم و يكم بخندم. اما خندم خشك شد دهانم يك متر باز شد وقتي ديدم بهترين رتبه دانشگاه آفریقا 356 است! ديگه فكر مي كردم اينها بالاي 2000 باشند!
دانشگاه تهران گل سر سبد خاور میانه است! رتبه دوم در خاور ميانه. ببينيد وضع خاور ميانه مثل اينكه نه تنها در كل مسائل حياتي دنيا خرابه بلكه از نظر دانشگاهي هم خرابه!
آقا!!!
منبع را يادتون رفته ها
ببينم چه كسي يا چه سازماني وظيفه ي رتبه بندي دانشگههاي دنيا! رو بر عهده داره؟؟؟؟؟؟؟

Reman
27-05-2009, 10:31
این رنکینیگ کاملا اشتباهه و منبع هم نداره...
تا زمانی که منبع نداره اشتباهه ...
همین...
من رنک اصلی رو که با منابع ذکر کردم در یک تاپیک دیگر هم زدم ...
از نویسنده این تاپیک میخوام حداقل یک سرچ هم می کرد!

mohsensoft
19-06-2009, 23:07
من لیست های مختلفی دیدم که با هم تفاوت ای زیادی هم دارن
نفهمیدیم باید به کدومشون اعتماد کنیم

hermione
20-06-2009, 21:32
من لیست های مختلفی دیدم که با هم تفاوت ای زیادی هم دارن
نفهمیدیم باید به کدومشون اعتماد کنیم

در چنین مواردی باید به عقل خودمون رجوع کنیم دیگه هر کسی میدونه وضع خوابگاه های شریف چجوریه مخصوصاَ این طرشت3 که گل سر سبد خوابگاههای دنیاست ...

mf.designing
20-06-2009, 21:39
دانشگاه آزاد تبریز رتبه ای داره ؟!

milky way
20-06-2009, 21:49
معیار رتبه‌بندی دانشگاه‌ها موارد متفاوتیه برای همین لیست‌های متفاوت می‌بینید، ولی خوب چند معیار اساسی وجود داره معمولاً؛ مثلا یکی از معیار‌های اصلی سنجش، میزان مقاله‌های تحقیقاتی و کنفرانس معتبریه که از خروجی دانشگاه‌ها بیرون میاد که خوب تو ایران به دلیل بودجه‌های بسیار کم تحقیقاتی در دانشگاه‌ها قائدتاً در این مورد اوضاع خوب نیست و البته بدلیل جو حاکم در دانشگاه‌ها و نبود استاد‌های خوب هم به جز در 2-3 دانشگاه برتر کشور واقعاً در دانشگاه‌های دیگه خیلی خیلی دانشجویانی که دنبال تحقیقات و Paper دادن باشن یا ابداع و نوآوری باشن خیلی کمه واقعاً و اگرم دنبال همچین کارهایی باشین مخصوصاً در بعضی از رشته‌ها مشکلات زیادی پیش‌روتون هست، که من دیدم.