PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بیشتر سود شرکت های کنسول سازی از تولید کنسول هست یا فروش بازی های آن کنسول؟؟

choory
18-05-2009, 17:30
سلام دوستان
طی بحث هایی که من و دوست عزیزم sonixax در پست های زیر انجام دادیم تصمیم گرفتیم تاپیک جدیدی ایجاد کنیم تا از نظر بقیه دوستان هم با خبر بشویم.
و در مورد این موضوع با هم بحث کنیم.البته به شرط اینکه به کل کل ختم نشود.
بحث و تبادل نظر دوستانه
منتظر نظرات شما هستیم.

نوشته شده توسط sonixax [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
راستش در مورد این خبر آخری در مورد psp3000 که دیگه عملا هک شده . بر فرض هم که چیزی نشه یک Homebrew هست که ایزو و cso اجرا میکنه . خوب اونو اجرا میکنیم .

در مورد ps3 هم باید بگم که یادمه ps2 هم کپی خور نمیشد و با هزار روش سامورایی بازی های کپی را اجرا میکردند (دیسک بوت که الان برای ps3 هم هست ولی 100 یورو پولشه) . و سونی داشت میدید داره از گردونه عقب میوفته و بنا به دستور سونی یکی از کارمند های خود شرکت طریقه این کار رو لو داد . در مورد ps3 هم الان در مقابل 360 بد جوری کم آورده و سونی برای اولین بار در تاریخش (Playstation) و 14 سال گذشته داره ضرر میده :
کد:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

خوب . همچین دور از انتظار نیست که خود سونی برای مقابله با ماکروسافت و عقب نماندن در بازار و به دست آوردن بازار کشور های جهان سوم و خیلی داستان های دیگه دوباره دست به چنین کاری بزنه .
در ضمن فراموش نکنیم که مایکروسافت مخصوصا کاری نمیکنه که هک کردن دستگاه هایش سخت شود .

بدرود
این حرفها را اصلا قبول ندارم.
چون شرکت هایی که کنسول تولید می کنند بیشتر وقت ها کنسول ها را با سود های اندک میفروشند حتی بعضی وقت ها هم با مقداری ضرر.
بیشتر سود این شرکت ها از فروش بازی ها هست.
مطمئن باش هیچ شرکتی این کاری که شما میگی را انجام نمیده.چون دیگه سود دهی نخواهد داشت.به دلیل فروش نرفتن بازی های ارجینال و شرکت های بازی سازی هم عملا بازی تولید نمیکنند چون سود دهی کمتر میشود.
اگه سونی قرار بود همچین کاری بکنه هبچ وقت اینقدر هزینه نمیکرد که برای همین psp مادربوردی طراحی و تولید کنه که از روش های قبلی کپی خور نشه.(ps3 که جای خود دارد)
یا همین ps3 که تا الان کپی خور نشده.
توجه کنی میبینی که بقیه شرکت های هم در تلاش هستند که کنسول هاشون کپی خور نشوند.
نمونه همینxbox360 که ماکروسافت آمد و درایور های آن را عوض کرد و سری جدید را با درایور های لایتون وارد بازار کرد. که پس از چندین ماه هک شدند.
و مطمئن باش باز هم در تلاش این هست که کاری کنه که کپی خور نشوند.
مثلا کسایی که با بازی های کپی در لایو بازی میکنند را بن میکنه(البته برای این مشکل هم راهکارهایی هست که همه توسط هکر ها خلق شده اند نه خود ماکروسافت)

دیسک بوت هم مطمئنا برای ps3 وجود ندارد.چون 100 یورو برای کسی که همش باید بازی ارجینال تهیه کنه پولی نیست. و اگر هم وجود خارجی داشت تا الان وارد ایران شده بود.

ps3 تا الان به هیچ طریقی هک نشده.

اون Homebrew هم که گفتی بازی های iso و Cso را اجرا میکنه توی این روش کار نمیده.باید یک برنامه دیگه نوشته بشه.شایعاتی هست که در دست تولید هست.اما هنوز خبر قطعی ارایه نشده.

نوشته شده توسط sonixax [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
راستش . سونی شخصا از فروش بازی سود نمیکنه چونکه از 100% بازی ها 10 % رو هم خود سونی نمینویسه . بلکه سونی فقط به شرکت های تولید کننده کامپایلر و Developer KIT میفروشه .

سود اندکی هم که شما میفرمایید شایعات خود شرکت هاست . هزینه تمام قطعات و اسمبلک کردن ps3 از 200 € تجاوز نمیکند ولی 399 یورو میفروشد یعنی 100% سود .
درصدی از فروش هر بازی به سازنده اون کنسول تعلق میگیره.
وقتی سونی ماکروسافت و بقیه شرکت ها هیچ کنسول بازی تولید نکنند شرکت های بازی سازی برای چه چیزی بازی تولید کنند؟؟؟؟؟!!!!!

بعد شما روی چه حسابی میگید که هزینه ساخت یک ps3 از 200 € تجاوز نمیکنه؟؟مدرکی یا منبعی دارید؟
حتی قیمت پردازنده cell و درایور blue ray از این قیمتی که شما گفتی بیشتره میشه.حالا بقیه چیز ها به کنار.

مطمئن باش هیچ شرکتی دوست نداره که کنسولش کپی خور بشه.

راستی همین psp خودمون چند وقتی بود که از بازی درست و حسابی خبری نبود.اما با اومدن مدل 3000 و 2000 که کپی خور نمیشوند تعداد بازی هایی که قراره منتشر بشه خیلی خیلی زیاد شد.به نظرت به جریان کپی خور شدن ربطی ندارد؟
100 درصد داره.

نوشته شده توسط sonixax[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خیر اینطور نیست . در همان ابتدای تولید بازی حق انتشار برای کنسول به شرکت پرداخت میشود . شما اگر یک نیم نگاهی مثلا به گیم شارک بیندازید میبینید که در ابتدای لود شدنش نوشته که از سونی حق انتشار نگرفته در ضمن شما میتونید لینوکس هوم دولوپینگ کیت سونی را + یک هار پلی استیشن 2 به قیمت 180 دلار خریداری کنید و در منزل برای خود بازی بسازید. یادمه زمانی که در ایران بودیم در صصد ساخت یک بازی برای کنسول برآمدیم و شرکتی که من درش کار میکردم وام لازم جهت این کار را از صندوق حمایت از صنایع الکترونیک سازمان صنایع و معادن هم گرفت اما به دلیل تحریم حق انتشار به شرکت های ایرانی فروخته نمیشد که البته هزینه زیادی هم دارد حدود 200 هزار دلار برای هر بازی . یک بار سگا این اشتباه که درصدی از سود را بگیرد کرد و در نتیجه ساپورت نشد از طرف شرکت های بازی سازی و ... باقی داستان .

بدرود
شما میگید که یک شرکت که میخواهد مثلا برای ps3 یا هر کنسول دیگه بازی بسازه ابتدا باید به شرکت تولید کننده کنسول یک مبلغی پرداخت کنه.درسته؟
اگه شما خودتون بازی ساز بودید آیا حاضر بودید بازی خود را بر روی کنسولی منتشر کنید که کپی خور شده است؟
مسلما همچین کاری نمیکردید.

کاری که دقیقا شرکت های بزرگ بازی سازی دارن انجام میدهند.ابتدا بازی های خود را بر روی کنسول ها منتشر میکنند و بعد از چند وقت که به سود مورد نظر رسیدند اون بازی را برای pc هم منتشر میکنند.
چون معمولا بازی های pc خیلی راحت کرک میشوند و تعداد افرادی که pc دارند خیلی زیاد هست.

بهتره ادامه این موضوع توی پرفایل باشه یا یک تاپیک جدید ایجاد بشه مثلا با عنوان سود شرکت های تولید کننده کنسول از فروش کنسول هست یا فروش بازی ها یا عناوبن مشابه.
تا هم بحث این تاپیک منحرف نشه و هم بقیه دوستان در بحث شرکت کنند.

ببخشید که دوباره بحث رو شروع میکنم.
اولا که سونی خودش هم استودیو ی بازی سازی داره.GOW،Killzone،Locoroco،حتی همین Patapon که علی اینقدر عاشقشه رو سونی ساخته.
ثانیا،سونی اول کار هر پلی 3 رو 800 دلار میساخت و 600 دلار میداد تو بازار.حالا کی میگه سونی دوست داره کرک شه؟

عین همین شایعه در مورد 360 هم بود که میگفت با ضرر میفروشم . حال میبینیم نه تنها گران تر نکرده بلکه ارزان تر هم شده . 160 یورو یعنی از PSP هم ارزون تر .

در ضمن شما فراموش کردید که سونی با کپی خور نکردن دستگاه هایش به کل بازار جهان سوم که حدود 3.5 میلیارد نفر آدم هست رو از دست داده .

در کشور های اروپایی هم کسی کپی استفاده نمیکنه حتی اگر کپی موجود باشد . شرایط را آن طور که در اطرافتان است نبینید .

choory
18-05-2009, 17:39
نظر خود من که توی پست های بالایی پیدا هست.
به نظر من اول از فروش بازی ها هست و بعدا از فروش کنسول ها(حتی ممکنه بعضی از وقت ها کنسول ها را با ضرر هم بفروشند)
مثلا همین xbox360 را در نظر بگیرید قیمت پایه حدود 190 دلار هست اگه اشتباه نکنم.که فکر نکنم خیلی کمتر از این در باید.

بعد موضوع دوم اینکه همه شرکت های کنسول سازی در پی این هستند که از کپی خور شدن کنسول خود جلوگیری کنند.نه اینکه برای بدست آوردن مقداری از سهم بازار به عمد راه های کپی خور کردن کنسول خود را ارایه دهند.

لوازم جانبی و هزینه هایی مانند اتصال به شبکه لایو و... راهم جزو بازی ها حساب کنید.

halflife g
18-05-2009, 20:06
به نظر من هم سودی که از فروش بازیها عایدشون میشه از سود فروش کنسولا بیشتره

tekken god
18-05-2009, 20:54
مثلاً اگه 100 نفر یه کنسول دارن اگه بگیم بازی های کنسول معروف بوده و اینا 80 نفر مثلاً بازی رو می خرن .
بعد 25 تاشون یا شایدم بیشتر می زنن سی دیو می ترکونن یا می ریزن رو کامپیوترشون کامپیوترو می تر کونن ! مجبور می شن دوباره بازی ها رو بخرن .
من گفتم 100 نفر ولی خیلی بیشتر از ایناست که تو رویا هم نمیبینینشون .
الآن تو مدرسه ما دم به دقیقه یکی میاد می گه می خوام : psp بگیرم - xbox 360 بگیرم - ps3 بگیرم - wii بگیرم (!) - یا حتّی بعضی ها هم می گن می خوام ps2 بگیرم .
حالا شاید بگین چرت و پرت گفتم خوب خود کنسول هم خراب می شه ولی اگه کنسول خراب بشه با قاطعیّت می گم که نسبت خرابی سی دی بازی ها به کنسول ها 90 به 10 هستش (با کمی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] !). و همین طور برای یک کنسول صدها بازی منتشر می شه .
این که سود بیشتر مال باز یه یا مال کنسوله 100 % می تونیم بگیم برا فروش بازی هست .
خدانگهدار

ali_ranger22
18-05-2009, 21:53
مهم اینجا فقط بازی نیست .. مهم فروش نرم افزاریه یه کنسوله .. که شامل همه چی میشه
مثلا الان مایکروسافت داره رو هر کنسولش برای فروش کلی ضرر میده ولی از اون طرف به خاطر خدمات خوب نرم افزاریش سودش رو جبران می کنه ..
ولی سونی اشتباهی که کرد این بود که متکی به سخت افزار بود از اول ps3 رو تا خرخره پر امکانات کرد و اونو از کنسول بودن دور کرد به خاطر همین نمی تونه بیشتر از این ضرر کنه و از اون طرف هم سود کنه چون در واقع سودی نمی کنه الان
فروش نرم افزاریش هم که افتضاحه

Zende
18-05-2009, 22:13
اگه نظر من رو بخواید می گم از فروش بازی های مربوطه به دست خواهد اومد اما شرکت سونی درسته الکی کار خودشو سخت کرد و امکاناتشو زیاد کرد و در عوض قیمت بازیش رو زیاد کرد به خاطر همین خیلی سودی نخواهد داشت و بیشتر ضرر می ده اما در مورد ماکروسافت هم خیلی وضعش خوب نیست درسته که می تونه بخشی از ضررو به دست بیاره اما بازم بخشی وقتی که وضع اقتصادی آمریکا خراب شد سرمایه گزار ماکروسافت حدود یک سوم پولشو باخت و کسی که جزو میلیاردرهای جهان بود الان وضعش خوب نیست یک سوم میلیاردری پول کمی نیست و با هیچ کاری این پول بر نمی گرده غیر از این که اقتصاد خوب بشه پس وضع کلی شرکت ها بده اما سونی بد تر از ماکروسافته(مقدار پول یادم نیست اما زیاد بود توی رادیو گفت)

sonixax
18-05-2009, 23:24
در ابتدا خیلی ممنون از Choory عزیز .

خوب بریم سر بحث .

در دنیای تولید بازی و کنسول تنها دو شرکت نفع نمیبرند .

برای تولید یک بازی :

استودیو های گرافیک .
استودیو های صدا .
برنامه نویسان .
سناریو نویسان .
استودیو های دارنده موشن کپچر .
شرکت سازنده کنسول . (در صورت کنسولی بودن بازی) .
دست در دست هم میدن تا یک بازی ساخته شه .

یه دسته ای که من نوشتم میگن تولید کننده و به شرکتی که بازی را پخش میکنه ، تبلیغ میکنه ، تکثیر میکنه و ... میگن پابلیشر .

دسته تولید کننده با گرفتن مبالغی از پرودیوسر که معمولا با پابلیشر یکی هست . بازی را تولید میکنند .
بعضی از شرکت های پابلیشر خودشون خیلی از استودیو ها رو دارند مثل EA games .

زمانی که کار تولید بازی تمام میشه و تست های لازمه انجام میشه ، عملا تیم تولید کننده از رده خارج میشه .
دقیقا مثل این میمونه که من برم حق امتیاز انحصاری یک کالا رو از تولید کننده بخرم . دیگه تولید کننده حق نداره که اون رو منتشر کنه چون که اون رو به من فروخته .

و تمام سود میره توی جیب پابلیشر از فروش محصول تولید شده . این یک نظام اقتصادی هستش .

شرکت های تولید کننده کنسول نقشی که در روند تولید بازی برای یک کنسول دارند در عین حال که خیلی کمرنگ است خیلی هم مهم است .
وظیفه اونها در اختیار قرار دادن مشخصات سخت افزاری کنسول ، توان کنسول ، رندرر های لازمه ، و دولوپینگ کیت هست .

در زمینه فروش شرکت تولید کننده کنسول فقط و فقط از فروش کنسول و ساپورتش مثل در اختیار قرار دادن قطعات یدکی برای تعمیر ، تولید دسته و فرمان و آی توی و از این جور چیزهاست .

اما در زمینه تولید طبیعی است که شرکت تولید کننده کنسول برای در اختیار قرار داد مشخصات فنی در اصطلاح SDK مبلغی پول دریافت میکنه و بعد از تولید بازی از فروش بازی هیچ سودی بهش نمیرسه .

گفتن این حرف که شرکت تولید کننده کنسول درصدی از سود فروش بازی را میگیره مثل این میمونه که بگیم مایکروسافت یا اپل درصدی از سود فروش نرم افزار هایی که برای این سیستم عامل تهیه میشوند رو میگیرند . که میدانیم این چنین نیست .

در کل شرکت سونی از بخش فروش تنها سودی که میبرد از خود کنسول است نه بازی ها مگر آنکه پابلیشر بازی ها خودش باشد . که در پاره ای از موارد دیده شده که خود سونی هم پرودیوسر بوده هم پابلیشر مثل بازی بسیار معروف کراش که سود بسیاری را به این شرکت رساند .

دلیل اینکه شرکت های میاند و طریقه کپی خور شدن کنسول رو لو میدهند برای از دست ندادن بازار جهان سوم است . با اینکه کنسول PS1 و PS2 از کنسول های کپی خور شده هستند اما در اروپا و آمریکا کسی از بازی کپی استفاده نمیکند پس شرکت ها عملا بازار را از دست نمیدهند . میماند جهان سوم . در جهان سوم شما چه بازی اورجینال بفروشی چه نفروشی سودی ازش نمیبری . پس دلیلی برای نگرانی از بابت اینکه دستگاه کپی خور هست وجود نداره برای شرکت تولید کننده بازی. و طبیعی است که شرکت تولید کننده دستگاه نمیخواد بازار جهان سوم رو از دست بده .

بدرود و پاینده ایران

J A V I D
19-05-2009, 11:03
شركتي كه يه كنسول رو مي سازه براي فراهم كردن امكانات از توليد كننده بازي ها يه مبلغي دريافت مي كنه ، حالا اين مبلغ چجوري مي گيره نمي دونم ، اين مسئله هم به نظر من بيشتر در مورد چيزاي مثل كنسول ها صدق مي كنه ، نه سيستم عامل ها ، شما مي تونيد تو خونتون بشينيد يه برنامه براي هر سيستم عاملي بنويسيد و اونو رايگان بذاريد رو اينترنت هزاران نفر تو جاهاي مختلف دنيا اينكارو مي كنن و مطمئنا اون هزاران نفر افراد مشخصي نيستن كه بخوان پولي به شركت توليد كننده سيستم عامل بدن، مزيت اين افراد تنها اينه كه به نوعي تبليغ اون سيستم عامل رو مي كنن ...

ولي در مورد چيزاي خاصل مثل كنسول ها قضيه فرق مي كنه ، توليد كننده ها مشخصا ، الان شما مي تونيد برا Iphone برنامه بنويسيد امكاناتشم مجاني تو سايتش براي دانلود هست مي تونيد برنامه تون رو مجاني بذاريد يا براي فروش تو سايت Iphone بذاريد كه براي اينكه تو سايت ايفون بذاريد بايد مبلغي به ايفون پرداخت كنيد و جدا از اين درصدي از فروش هر برنامه اي كه تو سايت ايفون فروخته مي شه به جيب صاحبانش مي ره ، البته اين درصد خيلي كمه ولي مبلغي گرفته مي شه ، تو دنيا كنسول ها هم اوضاع به همين منواله !!!

مطمئنا اگه كنسول ها وجود نداشتند ، شركت هاي بازي سازي هم نمي تونستند بازي بسازن براي اون كنسول و از فروشش سود ببرن ، مطمئنا عاقلانه نيست كه مثلا من چيزي رو بسازم و گارانتي هم بكنم مثلا تا يه سال بعد بگم بفرماييد شركت هاي محترم بازي بسازيد هر چي هم ساختيد سودش نوش جانتون من چيزي نمي خوام ، من فقط به عشق شما اين دستگاه رو ساختم كه بيشتر از من سود كنيد !!!!!

من چند وقت پيش داشتم مقاله اي مي خوندم مربوط به يه سايت گيم بود ( منبع يادم نيست) توش نوشته بود كه تنها كنسولي كه از ابتدا شركت سازنده روش سود مي كرده كنسول Wii بوده !!!!

و با اين حرف هم كاملا مخالفم كه مي گن شركت هاي سازنده كنسول خودشون راه هاي كپي خور شدن رو پخش مي كنن ، اگه واقعا اينطور بود به عنوان مثال كنسول Wii رو مي گم در ابتدا مود چيپ بود ولي اگه يه سري سوتي مي دادي دستگات بريك مي شد بايد مي اندختيش تو آشغالي ! حالا نرم افزاري كپي خور مي شه ولي نرم افزار كپي خور رو فريم ور 4.0 كه آخرين فريم ور كنسول Wii هست اجرا نمي شه (البته الان به لطف هكرا يكي دو تاش اجرا مي شه) ! واسه همين با يه سري روش هاي ژانگولري فريم ور رو دانگريد مي كنن به 3.2 الي 3.4 بعد نرم افزار مربوطه رو نصب مي كنن رو كنسول ! جدا از اين مسائل اون نرم افزاري هم كه بازي ها رو اجرا مي كنه خودش مشكلاتي داره تو يه سري بازي ها رو كلا اجرا نمي كنه يه سري وسطش فريز مي شه يه سري لود هاي طولاني داره و غيره اگه واقعا شركت سازنده كنسول براي بدست آوردن بازار آسيا راه هاي كپي خور شدن رو مي گفت ، اولا نرم افزار ها و مود چيپ ها بايد بدون مشكل باشن و همه چي رو مثل آدم اجرا كنن و اون شركت سازنده كنسول هيچ وقت نمي اومد با صرف هزينه هايي جلو راه هايي كه خودش لو داده رو بگيره ،مثل فريم ور هاي جديد يا عوض كردن سخت افزار ها و غيره ، مطمئنا تمام اينكار ها هزينه داره براي شركت توليد كننده كنسول ولي اون هزينه ها رو مي دن براي اينكه جلوي كپي خور شدن رو بگيرن تا علاوه بر سودي كه رو كنسول مي كنن از فروش بازي هم سود ببرن .... اين حرف مثل اين مي مونه كه بگيم ماكروسافت خودش راه هاي كرك شدن ويندوز رو به بيرون درز مي ده !!!! مطمئنا باشيد اونا دلشون واسه جهان سوم نمي سوزه ....

در كل من ديگه هيچ بحثي نمي كنم صرفا نظرم رو گفتم .......

Turok-71
19-05-2009, 13:11
دروود.
فک کنم سود بازی خیلی بیشتر باشه نمونه بارزش هم Gears of War برای 360.

sonixax
19-05-2009, 13:40
درود .

در اینکه سود بازی از کنسول بیشتره هیچ شکی نیست . قبلا هم نوشتم شما میتونید با صرف هزینه 180 دلار دولوپینگ کیت سونی رو بخرید SDK قیمتش خیلی زیاده ولی اگر کمی استعداد داشته باشید میتونید خودتون شخصا برای کنسول ps2 منباب مثال بازی بسازید و بفروشید و سونی هم هیچی پول از شما نمیگیره .

برای نمونه : گیم شارک ، کود برکر ، اکشن ریپلای ، سواپ مجیک از جمله اپلیکیشن هایی هستند که حتی سودشون از فروش بازی بیشتره و سونی هیچ چیزی از اونها دریافت نمیکنه هیچ این شرکت ها حتی لایسنس هم از سونی نخریدند و فقط دولوپینگ کیت رو خریدند . حتی وقتی یکی از این اپلیکیشن ها رو داخل دستگاه قرار میدید رسما اولش مینویسه که هیچ لایسنسی از سونی نداره .

قیمت گیم انجین گیم برایو که اردل اسکرول رو باهاش ساختن همش 120 هزار دلاره این در صورتی که قیمت لایسنس سونی برای تولید بازی + SDK و دولوپینگ کیت و .... 200 هزار دلار و بالا تره . فروش بازی در حقیقت میشه خرده فروشی . شرکت سونی هیچ وقت نمیاد بگه در ازای هر یه دونه بازی که فروختی یه پولی بده به من ، مگه دلاله ؟

بعد این داستانی که شما شاهدش هستید در ایران هست . برای نمونه الان GameStop اومده میگه اگر ps2 یا psp1000 دارید بیارید 75 یورو هم روش بدید یه psp3000 با دو تا بازی مجانی بگیرید + 30% تخفیف برای خرید یه کنسول دیگه به میل خودتون که بیشترن میرن سمت 360 .
به قول دوستان اگر کنسول نباشه بازی براش هم نیست . الان ساپورت ps3 از 360 کمتره به چند دلیل اولیش اینکه از 360 گرون تره ، دومیش اینکه امکان اجرای نسخه های غیر اصلی رو نداره .
مردم در ایران و کشور های جهان سوم از نسخه کپب استفاده میکنند ، اما دستگاه کپی خور به این معنا نیست که حتما باید کپی اجرا کنه . برای نمونه شما بازی با رجینال کد 1 رو نمیتونید توی اروپا بازی کنید و همین مساله باعث شده که خیلی از بازی هایی که در اروپا عرضه نمیشوند و نمیشه تهیه کرد رو مردم رو نتونند بازی کنند و همین از فروش کنسول کم کرده . پس به قول شما اگر کنسول نباشه بازی نیست .

در مورد ویندوز هم باید بگم آری . مایکروسافت قبل از عرضه ویندوز ویستا خودش راه هک کردنش رو گفت و همین مساله شده بود تیتر خبری : ویستا در شکم مادرش هک شد . به نظر کار مسخره ای هست ولی در حقیقت یک تبلیغ بسیار گسترده بود برای ویستا .

الان شرکت تولید کننده مود چیپ به صورت کاملا قانونی داره کارش رو انچام میده ، و سونی ، مایکروسافت و ... هیچ کدوم از شرکت های تولید کننده کنسول هیچ شکایتی علیه این شرکت نکردند و نمیکنند . چرا ؟ چونکه به نفعشونه و فروش کنسول رو در کشور هایی که توان خرید بازی اورجینال ندارند رو تضمین میکنه ، حالا تحریم رو هم به این داستان اضافه کنید .

در کل بازی و کنسول رابطه دو طرفه دارند ، کنسول نباشه بازی نیست ، بازی نباشه کنسول برشکست میشه دمثل دریم کست .

در مورد Iphone چون شما دارید از امکانات فروشگاهی این شرکت استفاده میکنید ازتون یه مبلغی رو میگیره شما روی سایت شخصی خودت یا Ebay یا جاهای دیگه بفروش Iphone ازت پولی نمیگیره . این طبیعیه که در ازای قرار دادن امکان استفاده از فروشگاه از شما پول بگیره . Ebay هم میگیره ، آمازون هم میگیره ، فروگل هم میگریه .

بدرود

J A V I D
19-05-2009, 16:05
من اصلا نمي خوام بحث كنم چون تجربه ثابت كرده تو بحث هاي اينچنين دو طرف از موضوع خودشون هيچ وقت پايين نمي آن ! فقط يه چند مورد رو گذري اشاره مي كنم و كلا از اشتراك اين تاپيكم مي آم بيرون ، كه بحث بي ثمريه....

شما اين نكته رو در نظر نمي گيري كه كنسول سوني يه سال (شايدم بيشتر) بعد از كنسول ايكس باكس وارد بازار شد ، خوب طبيعي كه اندازه اون بازي نداشته باشه ..... و بحث قيمتم دومين عامل تعيين كنندس كه طبيعتا وقتي چيزي گرون باشه افراد كمتري توان خريدشو دارن

اصولا مود چيپ ها تو كشورهايي ساخته مي شن كه قانون كپي رايت توشون وجود نداره مثل ايران ، پس شكايت كار بي نتيجه ايه ! البته لازم به ذكره كنسول هاي نسل حاضر اكثرا نرم افزاري كپي خور مي شن مثل ايكس باكس يا PSP , Wii پس عملا در حال حاضر نمي شه از كسي شكايت كرد !

در ضمن ويستا نسخه نهاييش وقتي وارد بازار شد تقريبا سه ماه بعدش هك شد ، اين چيزي كه شما مي گي رو من نشنيدم ولي اگرم چنين چيزي بوده ماكروسافت به هر حال تو نسخه نهايي اون مشكل رو رفع كرده بود... در مرود مثال ايفون هم گفتم كه ابتدا يه مبلغي مي گيره كه اونو تو سايت بذاره ، پس هزينه گذاشتن تو سايت رو گرفته ديگه رو هر فروش نبايد درصدي سود بگيره اون سود رو در واقع واسه اين مي گيره كه امكانات سخت افزاري رو براي نرم افزار شما محيا كرده ....

ديگه پست نمي دم اينجا پير شديم حوصله بحث نداريم تو تاپيكي كه آخرش قفل مي شه ....

sonixax
19-05-2009, 16:52
من اصلا نمي خوام بحث كنم چون تجربه ثابت كرده تو بحث هاي اينچنين دو طرف از موضوع خودشون هيچ وقت پايين نمي آن ! فقط يه چند مورد رو گذري اشاره مي كنم و كلا از اشتراك اين تاپيكم مي آم بيرون ، كه بحث بي ثمريه....

شما اين نكته رو در نظر نمي گيري كه كنسول سوني يه سال (شايدم بيشتر) بعد از كنسول ايكس باكس وارد بازار شد ، خوب طبيعي كه اندازه اون بازي نداشته باشه ..... و بحث قيمتم دومين عامل تعيين كنندس كه طبيعتا وقتي چيزي گرون باشه افراد كمتري توان خريدشو دارن

اصولا مود چيپ ها تو كشورهايي ساخته مي شن كه قانون كپي رايت توشون وجود نداره مثل ايران ، پس شكايت كار بي نتيجه ايه ! البته لازم به ذكره كنسول هاي نسل حاضر اكثرا نرم افزاري كپي خور مي شن مثل ايكس باكس يا PSP , Wii پس عملا در حال حاضر نمي شه از كسي شكايت كرد !

در ضمن ويستا نسخه نهاييش وقتي وارد بازار شد تقريبا سه ماه بعدش هك شد ، اين چيزي كه شما مي گي رو من نشنيدم ولي اگرم چنين چيزي بوده ماكروسافت به هر حال تو نسخه نهايي اون مشكل رو رفع كرده بود... در مرود مثال ايفون هم گفتم كه ابتدا يه مبلغي مي گيره كه اونو تو سايت بذاره ، پس هزينه گذاشتن تو سايت رو گرفته ديگه رو هر فروش نبايد درصدي سود بگيره اون سود رو در واقع واسه اين مي گيره كه امكانات سخت افزاري رو براي نرم افزار شما محيا كرده ....

ديگه پست نمي دم اينجا پير شديم حوصله بحث نداريم تو تاپيكي كه آخرش قفل مي شه ....

درود بر شما .
در مورد مود چیپ باید به عرضتون برسونم که اشتباه میکنید :

در کل استفاده از ModeChip غیر قانونی نیست . و این را نیز بدانید که تنها 5 یا 6 کشور هستند که توانایی تولید چیپ را دارند .

در مورد شاپ هم باز اشتباه میکنید . برای نمونه : Ebay و یا آمازون هم حق قرار دادن جنس بر روی سایت را میگیرند و هم درصدی از فروش را . در ضمن هزاران شرکت هستند که برای Iphone بازی تولید میکنند و هیچ هزینه ای در ازای فروش به شرکت سیب (Apple) پرداخت نمیکنند چونکه روی سایت های خودشون مفروشند . شما برای استفاده از خدمات فروشگاه Itune باید به آن مبلغی پرداخت کنید در ازای هر فروش حتی اگر آهنگ ، عکس و یا هر چیز دیگری را بفروشید .
بدرود

choory
19-05-2009, 20:06
سلام دوستان
ممنون از اینکه نظر های خودتون را بیان کردید.
قرار نیست با هم کل کل کنیم.فقط بحث دوستانه برای رسیدن به یک جواب منطقی.:10:

الان ساپورت ps3 از 360 کمتره به چند دلیل اولیش اینکه از 360 گرون تره ، دومیش اینکه امکان اجرای نسخه های غیر اصلی رو نداره .

منظور شما از ساپورت از طرف شرک سازنده کنسول هست یا شرکت های بازی سازی با ....؟؟!!
طبیعتا خود شرکتی که کنسول را تولید میکنه نیست!! چون شرکت تولید کننده تا اونجایی که بتونه کنسولش را ساپورت میکنه.
و باز هم طبیعتا شرکت های بازی سازی نیستند.چون هیچ شرکتی هم دوست نداره بازی خود را برای یک کنسول کپی خور شده ارائه بده؟

پس از چه نظر ساپورت کنسولی که کپی خور نشده کمتر از کنسول کپی خور هست؟

اما دستگاه کپی خور به این معنا نیست که حتما باید کپی اجرا کنه . برای نمونه شما بازی با رجینال کد 1 رو نمیتونید توی اروپا بازی کنید و همین مساله باعث شده که خیلی از بازی هایی که در اروپا عرضه نمیشوند و نمیشه تهیه کرد رو مردم رو نتونند بازی کنند و همین از فروش کنسول کم کرده . پس به قول شما اگر کنسول نباشه بازی نیست .

این حرف هم من باز قبول ندارم.
چون با کپی خور کردن کنسول ها انها (Region-Free) نمیشوند(به غیر از psp شاید کنسول دیگه هم باشه من خبر ندارم)نمونه همین xbox360 که با اینکه کپی خور شده است اما باز هم فقط بازی های ریجن خودش را اجرا میکنه.

هر بازی که برای یک ریجن ارائه میشود معمولا برای ریجن های دیگه هم منتشر میشه.ممکنه یکم دیر و زود باشه.

جالبه بدونی که خود ps3 ریجن-فری (Region-Free) هست. و در ریزولیشن های بالاتر از 720p (رزولوشن های HD) به راحتی ریجن های دیگه را اجرا میکنه.فقط در حالت SD هست که با ریجن های نا هماهنگ مشکل داره.

چون که در حالت SD سیستم PAL از 576 خط افقی تشکیل شده ولی NTSC 480 خط داره ولی در ریزولیشن های hd تعداد این خطوط بین هر دو سیستم PAL و NTSC مشترک هست (720p -1080i-1080p)

نتیجه گیری کلی

PS3 + SDTV = Region-locked

PS3 + HDTV = Region-Free

که این بر میگرده به tv که ازش استفاده میکنید.که توی ایران هم بیشتر tv حداقل از ریزولیشن 720p پشتیبانی میکنند.دیگه بقیه کشور های که جای خود دارد.

-------------------------------------
و راستی اگه شما میگید که خود شرکت ها می خواهند کنسول هاشون کپی خور بشه پس چرا اینهمه خرج طراحی و ساخت مادربورد ها و فریمور های جدید میکنند؟
مثلا همین psp از موقع تولید تا الان تعداد زیادی مادربورد براش تولید شده.کارایی اولین سری مادربوردی که ساخته شده با آخرین مدل یکی هست.اما با این تفاوت که توی مدل های جدید تر امنیت دستگاه بالاتر رفته و راههای هک کردن و ساخت باطری پاندورا در آنها بسته شده است.

همانطور که میدونی psp های قبلی از طریق pandora کپی خور میشدند.
حالا این پاندورا چی هست؟
pandora یک mode بود برای تعمیر psp توسط نمایندگی های سونی که چیپ msi که شامل کد lock بود رو آزاد میکرد و دارک الکس تونست این کد رو دیس اسمبل کنه و cfw رو نصب کنه .
psp 3000 هم این mode رو داره که از باتری به مادر بورد انتقال پیدا کرده .
psp 3000 بریک شده رو نمایندگی های سونی ان بریک میکنن فقط با دستگاه mivaxi که انحصاری سونیه و گرونه !

حالا اگه سونی دوست داره که کنسول هاش کپی خور شوند چرا باید بیاد همچین کاری کنه ؟؟
یکم با خودت فکر کن ببین دلیل منطقی وجود داره؟
حتی گفته میشه که سونی به دارک آلکس پیشنهاد همکاری داده.و چند وقتی هم هست که اقدام جدیدی از این هکر ندیده ایم.
معمولا دارک آلکس فریمور های جدید را حداکثر پس از چند روز از تاریخ انتشار هک میکرد.اما این اتفاق برای آخرین فریمور سونی (5.50)اتفاق نیفتاد و بعد از چند وقت که این فریمور عرضه شده هیچ اقدامی نکرده است :41:

این هم لیستی از انواع مادربورد های psp از زمان تولید.(اگر سونی دوست داره کنسولش کپی خور بشه پس دادن این همه مادربورد برای چی هست؟)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خواهشنا دوستانی که میخواهند نظر بدهند کنسول ها را با هم مقایسه نکنند.چون ممکنه بین طرفداران هر کنسول بحث و اختلال ایجاد بشود.

آقا جاوید خوشحال میشم شما هم توی بحث شرکت کنید.هدف اصلا کل کل نیست.دوست هم ندارم این وسط اعصاب کسی خورد بشه و خدای نکرده باعث دلخوری شود.

sonixax
19-05-2009, 21:05
سلام دوستان
ممنون از اینکه نظر های خودتون را بیان کردید.
قرار نیست با هم کل کل کنیم.فقط بحث دوستانه برای رسیدن به یک جواب منطقی.:10:

منظور شما از ساپورت از طرف شرک سازنده کنسول هست یا شرکت های بازی سازی با ....؟؟!!
طبیعتا خود شرکتی که کنسول را تولید میکنه نیست!! چون شرکت تولید کننده تا اونجایی که بتونه کنسولش را ساپورت میکنه.
و باز هم طبیعتا شرکت های بازی سازی نیستند.چون هیچ شرکتی هم دوست نداره بازی خود را برای یک کنسول کپی خور شده ارائه بده؟

پس از چه نظر ساپورت کنسولی که کپی خور نشده کمتر از کنسول کپی خور هست؟

این حرف هم من باز قبول ندارم.
چون با کپی خور کردن کنسول ها انها (Region-Free) نمیشوند(به غیر از psp شاید کنسول دیگه هم باشه من خبر ندارم)نمونه همین xbox360 که با اینکه کپی خور شده است اما باز هم فقط بازی های ریجن خودش را اجرا میکنه.

هر بازی که برای یک ریجن ارائه میشود معمولا برای ریجن های دیگه هم منتشر میشه.ممکنه یکم دیر و زود باشه.

جالبه بدونی که خود ps3 ریجن-فری (Region-Free) هست. و در ریزولیشن های بالاتر از 720p (رزولوشن های HD) به راحتی ریجن های دیگه را اجرا میکنه.فقط در حالت SD هست که با ریجن های نا هماهنگ مشکل داره.

چون که در حالت SD سیستم PAL از 576 خط افقی تشکیل شده ولی NTSC 480 خط داره ولی در ریزولیشن های hd تعداد این خطوط بین هر دو سیستم PAL و NTSC مشترک هست (720p -1080i-1080p)

نتیجه گیری کلی

PS3 + SDTV = Region-locked

PS3 + HDTV = Region-Free

که این بر میگرده به tv که ازش استفاده میکنید.که توی ایران هم بیشتر tv حداقل از ریزولیشن 720p پشتیبانی میکنند.دیگه بقیه کشور های که جای خود دارد.

-------------------------------------
و راستی اگه شما میگید که خود شرکت ها می خواهند کنسول هاشون کپی خور بشه پس چرا اینهمه خرج طراحی و ساخت مادربورد ها و فریمور های جدید میکنند؟
مثلا همین psp از موقع تولید تا الان تعداد زیادی مادربورد براش تولید شده.کارایی اولین سری مادربوردی که ساخته شده با آخرین مدل یکی هست.اما با این تفاوت که توی مدل های جدید تر امنیت دستگاه بالاتر رفته و راههای هک کردن و ساخت باطری پاندورا در آنها بسته شده است.

همانطور که میدونی psp های قبلی از طریق pandora کپی خور میشدند.
حالا این پاندورا چی هست؟
pandora یک mode بود برای تعمیر psp توسط نمایندگی های سونی که چیپ msi که شامل کد lock بود رو آزاد میکرد و دارک الکس تونست این کد رو دیس اسمبل کنه و cfw رو نصب کنه .
psp 3000 هم این mode رو داره که از باتری به مادر بورد انتقال پیدا کرده .
psp 3000 بریک شده رو نمایندگی های سونی ان بریک میکنن فقط با دستگاه mivaxi که انحصاری سونیه و گرونه !

حالا اگه سونی دوست داره که کنسول هاش کپی خور شوند چرا باید بیاد همچین کاری کنه ؟؟
یکم با خودت فکر کن ببین دلیل منطقی وجود داره؟
حتی گفته میشه که سونی به دارک آلکس پیشنهاد همکاری داده.و چند وقتی هم هست که اقدام جدیدی از این هکر ندیده ایم.
معمولا دارک آلکس فریمور های جدید را حداکثر پس از چند روز از تاریخ انتشار هک میکرد.اما این اتفاق برای آخرین فریمور سونی (5.50)اتفاق نیفتاد و بعد از چند وقت که این فریمور عرضه شده هیچ اقدامی نکرده است :41:

این هم لیستی از انواع مادربورد های psp از زمان تولید.(اگر سونی دوست داره کنسولش کپی خور بشه پس دادن این همه مادربورد برای چی هست؟)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خواهشنا دوستانی که میخواهند نظر بدهند کنسول ها را با هم مقایسه نکنند.چون ممکنه بین طرفداران هر کنسول بحث و اختلال ایجاد بشود.

آقا جاوید خوشحال میشم شما هم توی بحث شرکت کنید.هدف اصلا کل کل نیست.دوست هم ندارم این وسط اعصاب کسی خورد بشه و خدای نکرده باعث دلخوری شود.

درود بر شما .
در مورد ریجن ها خیلی ممنون اطلاعات بسیار بسیار مفیدی بود .

در مورد ساپورت ، میتوان به شرکت های تولید بازی و تولید قطعات فرعی و مانند آن اشاره کرده که متاسفانه امیدشون از ps3 به خاطر بازار خرابی که دار قطع شده . حتی توی تبلیغات مثلا بازی اویل 5 در آلمان من تا حالا ندیدم به همراه کنسول های سونی تبلیغ بکنه خودشو ، چون باعث افت شدید فروشش میشه .
و همیشه بعد از تبلیغ میگه که برای Xbox360 قیمت کنسول از 169 یورو . زیرش کوچولو مینویسه برای ps3 هم هست .
سونی عملا بازار رو در دست نداره . و همون طور که در خبر ها اومده سر این وضوع داره ضرر هم میده . پس اگر از فروش بازی سودی بهش میرسید حتی میتونست کنسول رو بسیار ارزون تر به مثرف کننده بده ، نه اینکه پاشو کرده توی یه کفش و از 399 یورو یک سنت هم پایین تر نمیاد و همین موضوع باعث شده ، میشه و خواهد شد که به سرنوشت دریم کست دچار بشه . احتمالا خبر خروج طراح پلی استیشن از سونی و پیوستنش به تیم طراحی Xbox رو هم شنیدید .
یادمه یه جایی یه مقاله خوندم نوشته بود 100 تا دلیل که 360 از ps3 بهتره . فکر کنم توی سایت Cheatplanet بود . میگردم پیداش میکنم براتون لینک قرار میدم .

در مورد کپی خور کردن دستگاه هم :

طبیعی است که شرکت ها هزینه میکنند ولی فکر میکنید این هزینه چه قدر است ؟ به این مدل حرکتهای شرکت ها در علم اقتصاد میگویند راه های فرار از قانون . اگر این کار رو نکنند رسما به انحراف متهم میشوند . مثل اینتل و یا مایکروسافت و باید جریمه های بسیار سنگین تری نسبت به هزینه برای تولید مثلا مادربرد جدید پرداخت کنند .

همین الان در Gamestop یک UMD آمده که لایسنس سونی داره و توانایی اجرای Homebrew .
اصولا هدف بیشتر مردم از خرید کنسول پرتابل فقط بازی کردن و آهنگ گوش دادن نیست . قدرت یک کنسول همراه در Homebrew ها خلاصه میشه که سونی جلوشو گرفته ، پس داره ضرر میده .
شما تا حالا دیدی روی یک بازی یک کنسول هدیه بدن ؟ ولی رو کنسول بازی هدیه میدن اون 4-5 تا . دلیلش تبلیغات برای خرید کنسول هست . مخصوصا در اروپا که همه دارند رو میارن به بازی های کامپیوتر و کنسول ها دارند رای فروش خودشونو تیکه پاره میکنند .

برای دوست خوبمون جاوید هم نوشتم که Modechip ها چگونه تولید و عرضه میشوند .
بجز خود سونی یعنی سازنده چیپ پردازشگر هیچ بنی بشری نمیتونه بفهمه توی چیپ چه داستانی دارد ، چه بخواهد که بیاد براش یه چیپ ضد هم بسازه که عمل پروسس چیپ اصلی رو منحرف کنه .
در کل تمام این شرکت ها : تولید کننده کنسول ، بازی ، مود چیپ ، شرکت های هک و ... با هم در ارتباط هستند و به موقعش روش های هک شدن کنسول های جدید تر رو هم توضیح میدهند .
تازه فراموش نکنیم که در دنیای کنسول ها همیشه اول دیسک های بوت میان بعد چیپ و هک و این حرفها .
چه طوری تولید کننده دیسک بوت SDK دستگاه رو به دست میاره ؟ به غیر از اینه که خود شرکت در اختیارش میذاره ؟

و یه چیز جالب در کشور هایی که توان خرید هست (70 یورو در اروپا ارزش آنچنانی ندارد پول بلیط اتوبوس 3 یورو میباشد) مردم ترجیح میدهن اوجینال بخرند تا کپی با اینکه توی همین آلمان کپی فت و فراوان ریخته . من میتونستم بازی اویل 4 رو بخرم 1 یورو ولی اورجینالش رو خریدم 20 یورو .

هدف از کپی خور کردن بازی ها معمولا از دست ندادن بازار کشور های جهان سوم است . وقتی کنسول سونی به اون حد از سود دهی برسه ، برای بخش جهان سوم هک هم میشود .

باز هم ممنون و بدرود .