PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یک سوال مبتدیانه از یک فرد مبتدی

rh.mohammad
11-05-2009, 13:04
سلام...میدونم شاید سوالم سبب خنده ی شما بشه ولی میپرسم...من تا حالا چیزی در مورد سخت افزارا نمیدونستم ولی حالا کم کم میخوام شروع کنم و یاد بگیرم برای شروع چند تا سوال داشتم اگه ممکنه یه نفر به زبون ساده بهم جواب بده...

سی پی یو,رم,کارت گرافیک وظیفه هاشون چیه؟
سی پی یو دو قلو یعنی چی؟مثلا اینکه میگن سی پی یوی این دستگاه Core 2 Duo 2.5 یعنی چی؟ یعنی 5 گیگه؟
حافظه(cash) چه ربطی به سی پی یو داره که دنبال اسم سی پی یو حافظش هم میگن؟وظیفش چیه؟

البته سوالام خیلی زیاده ولی این چند تا رو چون جایی جوابشون رو به زبون ساده پیدا نکرد مزاحم شما شدم...منتظر جوبتون هستم ممنون...

scorpion818
11-05-2009, 13:38
اینجا می تونید اطلاعات خوبی پیدا کنید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

zeus7610
11-05-2009, 13:41
سلام...میدونم شاید سوالم سبب خنده ی شما بشه ولی میپرسم...من تا حالا چیزی در مورد سخت افزارا نمیدونستم ولی حالا کم کم میخوام شروع کنم و یاد بگیرم برای شروع چند تا سوال داشتم اگه ممکنه یه نفر به زبون ساده بهم جواب بده...

سی پی یو,رم,کارت گرافیک وظیفه هاشون چیه؟

سی پی یو به عنوان مرکز کنترل و فرماندهی وظیفه انجام محاسبات را دارد. (مغز کامپیوتر)
کارت گرافیک هم وظیفه پردازش تصویر و انتقال آن به مانیتور یا ... برای نمایش[/quote]

سی پی یو دو قلو یعنی چی؟مثلا اینکه میگن سی پی یوی این دستگاه Core 2 Duo 2.5 یعنی چی؟ یعنی 5 گیگه؟

نه یعنی این سی پی یو دارای دو هسته پردازشگر هست که هر دو این هسته ها کارها رو به صورت موازی انجام میدن.

حافظه(cash) چه ربطی به سی پی یو داره که دنبال اسم سی پی یو حافظش هم میگن؟وظیفش چیه؟

برای هر محاسباتی نیاز به فضایی برای این کار هست. شما که تمرین ریاضی حل می کنی باید حتما چکنویس داشته باشی. سی پی یو برای این کار از رم استفاده می کند. ولی مدت زمانی طول می کشد که سی پی یو به رم دسترسی پیدا کند. از این رو اومدن و یه رم با سرعت خیلی بیشتر داخل خود سی پی یو تعبیه کردن که اطلاعات دم دست سی پی یو باشه که این حجم از 16 کیلو بایت شروع شد و به مرور افزایش پیداکرد که یکی از عوامل مهم پردازش و سرعت سی پی یو و کارایی سیستم هست.
سعی کردم مبتدی و ساده توضیح بدم.
[/quote]

ravi22
19-05-2009, 16:23
سلام.
خب بیا در طرز کار سیستم عامل اینها رو مقایسه کنیم.
وقتی سیستم عامل از روی هار دیسک خونده میشه. اطلاعاتی به صورت کد های تکه تکه شامل صفر و یک به سی پی یو میرن برای پردازش و شما در نهایت محیط ویندوز رو می بینی.
یه مشکلی که هست اگه بین سی پی یو و هارد رابطی مثل حافظه رم ( با سرعت بالای خودش) وجود نداشته باشه عملا هر کسی که سی پی یو سریع تر از پنتیوم وان بخره نمیتونه از سی پی یوش بیشتر از یه پینتیوم وان استفاده کنه(شاید به اندازه پینتیوم وان هم نتونه استفاده کنه.) حافظه رم یه حافظه سریعه که میتونه اطلاعات کند هارد رو بخونه و با سرعت بالای سی پی یو در پردازش اطلاعات . اطلاعات رو به اون برسونه.
خب یه مساله ای که هست اینه که سی پی یو های امروزی سرعت بسیار بالاتری از رم ها دارند و عملا هیچ رمی سی پی یو های جدید ( جدید!) رو نمیتونه تغذیه کنه و در نتیجه همون مشکلی که سی پی یو با هارد داشت این بار با رم تکرار میشه( البته در این حالت مشکلی نیست. فقط شما نمیتونین از تمام توان پردازشی سی پی یو تون استفاده کنین و ممکنه ویندوز شما کند اجرا بشه و لی task manager در صد استفاده سی پی یو شما رو یک درصد هم نشون نده)
در اینجا cach میاد وسط.
و همون کار رم رو تکرار میکنه.
اما در مورد سی پی یو های دو تکه ( بهتره بگی چند هسته ای) حساب کن اگه پردازشی که کامپیوتر شما باید انجام بده رو مثل یه هندونه در نظر بگیریم و سی پی یو شما رو یه آدم شکمو ( بسته به قدرتمندی سی پی یو این آدم میتونه شکمو تر باشه) خب این آدم تو نیم ساعت یه هندونه رو میخوره ( که این در مقیاس کامپیوتر با میلی ثانیه ها _هزارم ثانیه_ محاسبه میشه) خب حالا فکر کن که شما یه سی پی یو دو هسته ای داری. مثل این میمونه که دو تا آدم شکمو این هندونه رو نصف می کنن بین خودشون و میخورنش .
خب هندونه در نصف زمان قبلی خورده میشه.
کارت گرافیک رو هم ببخشید. خسته شدم.

ali9095
01-06-2009, 15:03
اينجا ميتونه به شما كمك كنه :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7%D8%B1_%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87