PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرهنگ رانندگی : چقدر با این واژه آشناییم ؟

piremard
05-05-2009, 21:41
من این تاپیک رو برای انتقاد از بعضی ایرانی ها در رانندگی - امیدوارم شما و من جزء این افراد نباشیم - زدم .
اتومبیل خوب و مقاوم و لوکس و .... و یا موتورسیکلت زیبا و پر قدرت و پر شتاب و .... تنها یک جنبه ی قضیه هستند . متاسفانه رعایت قانون در رانندگی در ایران اسف باره .
یادمه با چندتا از دوستان خارجیم درباره ایران گفتگو می کردیم . همگی از امنیت عجیب در شهرها اظهار تعجب می کردند . یکی از دوستان استرالیایی ما می گفت من شبها مجبور برای رفتن به خانه تاکسی بگیرم . چون از ناامنی منطقه شهری بیم دارم . ولی در تهران ساعت 4 صبح در خیابان قدم می زدم . تنها نقطه ی مشترک در ناامنی ایران از دید همگی ، رانندگی و رد شدن از تقاطع خیابان بود !

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اشتباه نکنید این اصلا یک ژست و کلاس و ... نیست . من خودم بارها در امتحان رانندگی خارجی شرکت کردم و از بس سخت بود هر بار رد می شدم . یعنی از این همه قانون کلافه می شدم ! ولی واقعا رانندگی در این شرایط لذت بخش بود . یکی از خارجی هایی که به ایران آمده بود می گفت : مردمی که برای رد شدن از یک درب اینقدر با هم تعارف می کنند ، چطور برای رد شدن از یک چهارراه اینقدر بی رحم می شند !

متاسفانه این قضیه واقعیت دارد و رانندگی یک نمود خارجیست . در سایر امور هم بعضی از ما ایرانیها فرهنگ رعایت حقوق همدیگر را نداریم و از این بااصطلاح "زرنگ بازی " ها حتی احساس غرور و افتخار بهمان دست می دهد !
ادامه دارد ....

بی باک بی بال
06-05-2009, 09:36
می خوام بگم ما ایرانی ها هنوز فرهنگ استفاد از بوقو یاد نگرفتیم چه به برسد
البته بعضی ها به کسی توهین نمی کنم

ali_blue88
06-05-2009, 11:43
می خوام بگم ما ایرانی ها هنوز فرهنگ استفاد از بوقو یاد نگرفتیم چه به برسد
البته بعضی ها به کسی توهین نمی کنم
به موضوع خوبی اشاره کردید بعضی مردم بی فرهنگ و تجاوز کننده به حقوق دیگران از بوق به عنوان:
1-سلام 2- خداحافظ 3-من دم درم بیاین دم در و هزاران چیز دیگه که بجای حرف زدن با همدیگه از بوق بلند استفاده میکنند و من واقعا براشون متاسفم

بی باک بی بال
07-05-2009, 07:13

این دو تا رو مقایسه کنید ؟

بی باک بی بال
07-05-2009, 08:11
شوخي نيست که يک ملت هر ساله حدود سيصد هزار نفر از افراد خود را کشته يا مجروح کند چون دارد به سر کار، مهماني، خريد و يا مسافرت مي‌رود. تنها در دوران پس از انقلاب، لااقل 700 هزار قبر براي کشته‌هاي رانندگي حفر شده و دست کم 15 ميليون نفر مجروح شده‌اند که تعدادي از آنان بايد باقي عمر را بر روي تخت و يا ويلچر بگذرانند. (فقط تصادفات جاده‌اي سالهاي 77 تا 83، 500 هزار معلول مادام العمر بر جاي گذارده است. خبرگزاري مهر، 16 دي 84).

کاش تبعات مسأله فقط همين بود؛ از ديگر نتايج حاصل از اين نحو به اصطلاح «رانندگي» در اين چند دهه، به زندان افتادن افراد بسياري به جرم قتل غير عمد، هزاران ميليارد تومان زيان اقتصادي (سالانه 8 هزار ميليارد تومان)، تشکيل ميليون‌ها پرونده قضايي و اتلاف ميلياردها ساعت وقت بوده است. طبق آمار، حدود هفتاد درصد کشته‌هاي تصادفات سرپرست خانوار بوده‌اند و فقط خدا مي‌داند که با از دست رفتن نان آور خانواده‌ها چه بر سر بازماندگان آمده و مي‌آيد.

چه بزرگاني که ملت از دست داده، مثل استاد علي اکبر غفاري دانشمند کم نظير و از چهره‌هاي ماندگار که در هنگام عبور از عرض خيابان در ميدان بهارستان، يک وانت او را زير گرفت. حجت الاسلام ابوترابي سيد آزادگان که از سخت‌ترين شکنجه‌هاي بعثي جان سالم به در برد، نتوانست از رانندگي ما جان سالم به در ببرد

از برخي کشورها مثل بنگلادش و افغانستان که بگذريم، رانندگي در دنيا يک امر «جمعي» است ولي در ايران يک امر «فردي» تلقي مي‌شود. رانندگي در ايران يعني «مي خواهم خودم را با خودرو به مقصدم برسانم». پس رانندگان ديگر، «رقيب» من هستند و من نبايد از رقبا عقب بمانم. اين نگرش در عمل چگونه خود را نشان مي‌دهد؟

هر فضاي خالي که پيدا شد، بايد زودتر از ديگران آن را پر کنم. چنين است که رانندگي ايراني يعني «چپاندن خودرو يا موتور در اولين فضايي که خالي مي‌شود». اينکه روي خط طولي مي‌روم، فضا را براي ديگري تنگ مي‌کنم و چه مزاحمتي براي عابران يا رانندگان ديگر ايجاد مي‌کنم مهم نيست و حتي نزد برخي مي‌توان از شانه خاکي سمت راست جاده براي فرار از ترافيک کمک گرفت. رانندگي به سبک ايراني يعني «رفتن از هر مسير ممکن نه از مسير تعيين شده»؛ درست مانند کودکي که در فضاي حياط منزلش که تعلق به خودش دارد ماشين بازي مي‌کند و در هر لحظه به هر جهتي که خواست سر اسباب بازي اش را مي‌چرخاند. حاصل اين نوع رانندگي همان تصويري است که به مناسبت ديگر در مقاله سوم (چرا کشورمان چنين جرم خيز شده است؟

براي اينکه ببينيم جزئيات رعايت فاصله چگونه در ديگر کشورها يک به يک به رانندگان آموزش داده شده و چگونه اعمال قانون مي‌شود مناسب است نمونه‌هايي در اينجا آورده شود.

وقتي سرويس مدرسه براي پياده و سوار کردن دانش آموزان توقف مي‌کند خودروهاي پشت سر موظف به رعايت فاصله 20 متري هستند (عکس زير از آيين نامه رانندگي يک کشور خارجي است). تخطي از اين قانون حتي براي اولين بار، علاوه بر 400 دلار جريمه، تعليق گواهينامه براي شش ماه را در پي دارد.

هنگام گردش به راست حق با عابر است و راننده بايد حدود دو متر از خط عابر فاصله بگيرد. (در چهارراههاي شلوغ، زمان ميان عابران و رانندگاني که قصد گردش به راست دارند تقسيم مي‌شود). به خاطر اعمال قاطعانه اين قانون است که اين عابر (عکس زير) چنين آسوده عرض خيابان را طي مي‌کند. او به روبرو نگاه مي‌کند نه به خودرو، زيرا مي‌داند سپر اتومبيل از دو متري به او نزديکتر نخواهد شد

tatu_lover1366
07-05-2009, 14:26
تمام این حرفایی که گفتید درست
منتها تا حالا شده بشینید چند لحظه فکر کنید که چرا مردم ایران به این اندازه که شما میگید میل به قانون گریزی دارند؟
آیا واقعا مردم بیمارن که نمیخوان قوانین رو رعایت کنند یا دوست دارند تو جاده های کشور به علت رعایت نکردن قوانین فوت کنند
اگه یکم دست از کلیشه ای نگری نسبت به مسائل این چنینی بردارین مطمئنا اصل قضیه رو متوجه میشید
یا هم اینکه فکر کنم تبلیغات تلویزیون ایران روی شما عزیزان تاثیر بسزایی داشته؟

بی باک بی بال
07-05-2009, 15:01
تمام این حرفایی که گفتید درست
منتها تا حالا شده بشینید چند لحظه فکر کنید که چرا مردم ایران به این اندازه که شما میگید میل به قانون گریزی دارند؟
آیا واقعا مردم بیمارن که نمیخوان قوانین رو رعایت کنند یا دوست دارند تو جاده های کشور به علت رعایت نکردن قوانین فوت کنند
اگه یکم دست از کلیشه ای نگری نسبت به مسائل این چنینی بردارین مطمئنا اصل قضیه رو متوجه میشید
یا هم اینکه فکر کنم تبلیغات تلویزیون ایران روی شما عزیزان تاثیر بسزایی داشته؟
این شعار فرهنگ سازی دیگه کلیشیه شده
ما ایرانیها تا زور بالای سرمان نباشد کاری رو انجام نمی دهیم

shalineh
07-05-2009, 15:06
اصولا همه چیزمون باید به همه چیزمون بیاد.

بی باک بی بال
08-05-2009, 18:42
نه بحث یاد دادن نیست اگه یه جریمه درست حسابی می کردند دیگه کسی تخلف نمی کرد

eMer@lD
08-05-2009, 18:53
سلام
چه تاپیک خوبی.

از یاد گیری فرهنگ بر خاسته
مردم ما فرهنگ پذیرند اما قبل از فرهنگ پذیری قانونمند شدن خیلی مهمه

اینکه من به شخصه پشت چراغ قرمز می ایستم و خیابان خلوته و همچنان ایستادم اما میبینم راننده ی کناری من میاد یه خنده ی مسخره آمیز می ندازه و نوعی به من نگاه میکنه که انگار تو جرات گذشتن از چراغ قرمز و نداری و سوسول بازی در آوردی و نمیگذری و از چراغ قرمز عبور میکنه...

انگار اگر خیابان خلوت باشد دیگر چراغ ها معنی ندارند!!!؟...

و یک موضوع دیگه:
بارها در میان دوستانم متذکر این مورد شدم که رانندگی در ایران مهار ت میخواد
و رانندگان ایرانی اگر در خارج از کشور امکان رانندگی داشته باشند بهترین رانندگی رو دارند
چون در ایران باید هم مواظب باشم با کسی بر خورد نکنیم و هم مواظب باشیم کسی با ما برخورد نکنه و هم با عابرین نزنینم و عابرین نیز ناگهان جلوی ماشین دیده نشوند...

piremard
08-05-2009, 19:23
سلام
با تشکر از مطالب مفید دوست "بی باک بی بال " عزیز
عرض کنم که خیر بنده کیلیشه ای فکر نمی کنم و این قضیه ربطی به سیاست نداره . کلا ما مردمی کم حوصله و زیاده توقعی هستیم و این اخلاقیاتمون در سیاست و اقتصاد و ... هم وارد شده که محل بحثش اینجا نیست . البته دور از جون شما و خیلی از ایرانی های شریف

بهر جهت :
بدو بدو از ماشین پیاده می شیم می ریم نانوایی بربری . با شاطر ترکی صحبت می کنیم و می گیم که دوبله ارک کردیم . یکی بدون نوبت بده بریم . مردم هم که توصف هستند و اونهاییکه تو خیابون تو ترافیک ناشی از دوبله پارک کردن ما موندن و ... همه برند به جهنم . بعد تو ماشین از اینکه اینقدر زرنگیم و تونستیم نون بربری داغ رو بدون فوت وقت بگیریم لذت می بریم .
تو کوچه داریم می ریم همچی گاز موتور رو می گیریم و بوق می زنیم که انگار شاه قلی خان برگشته ! نری کنار لهت می کنم هــا !
کلا ما ایرانیهای بیچاره چون تفریح نداریم . نصف اعظم تفریحاتمون ولگردی تو خیابونه . بهش هم می گیم "بریم بیرون یه گشتی بزنیم و مردمو تماشا کنیم " . بعدشم تو همین ترافیک گیر می کنیم .
اصولا حق تقدم همیشه با ماست . اینجا جنگله . هر کی قویتره ، برنده تره . ضعیف هم پایماله ! گا بده یکم بریم جلوتر . افسر نبود از این چراغه رد شیم !
ما همگی کار ضروری داریم . همینکه کشور داره پیشرفت می کنه . کلا وقت نداریم ولی وقتی پشت میزمون می رسیم کلی وقت اضافی الکی زیاد می آریم ! وقت نداریم دنبال جای پارکینگ بگردیم . باید ماشین رو درست جلوی درب مغازه یا بازار پارک کنیم . حتی اگر 40 درصد خیابون هم گرفته بشه . ما از میله ها و جدول خیابون و علامت و زنجیر و ... رد می شیم . با موتور می ریم تو پارک و البته بعدشم در فضای سبزمون قلیونم می کشیم . اگر کسی ما رو نبینه از ورود ممنوع های فرعی زودتر می ریم تا مسافرامون زودتر برسند مقصد و زودتر مسافرکشی کنیم تا پول بیشتری کاسب شیم .
اگر تو خیابون کم عرض گیر کردیم و چندتا اتومبیل روبرومون بودند و خلاف جهت . ما ابدا کوتاه نمی آییم . معنی نداره که ! اینهمه زحمت کشیدیم تا اینجا اومدیم بعد دنده عقب بگیریم که چی بشه ! اینقدر صبر می کنیم تا بالاخره این جوجه فسقلی ها بزنن بچاک و گرنه حالشونو با "قفل فرمون " می گیریم !
تصادف که کردیم بجای اینکه زود راه مردم رو باز کنیم و با موبایل یک چندتا عکس از وضعیت بگیریم . و بعدم زنگ بزنیم به پلیس و بیمه و ... زود می ریم یقه طرف رو بگیریم و مردم هم که هیجان زیاد تو زندگی ندارند که ! اون طفلکی ها هم می آند تماشا . اصغر ... اصغر ...بیا یه فیلم گرفتم از کتک کاری ببین !
می خواد بپیچ بره تو پارکینگ سمت راستیمون اینقدر سر ماشین رو می چسبونیم به جلویی که نکنه یوقتی بیاد از جلوی ما رد بشه و ما چند ثانیه عقب بیافتیم !
عابر بی نوا داره از خط کشی رد می شه واسش نور بالا می زنیم یوقت این حماقت رو نکنه . من کلی پول لنت ترمز می دم !
خب کی جرات داره به ما چیزی بگه ! ما افسر پلیس هستیم . کلاه ایمنی سرمون نمی ذاریم که نذاریم ! کلا کلاه ایمنی "واجب کفایی " هست !
وقتی یکی می خواد قواعد رانندگی رو رعایت کنه یا ترسو هست ، یا تازه گواهینامه گرفته ، یا ندید بدید خارج رفتس و می خواد بگه من خارج بودم و این حرفا ، یا زنه ! یا پیرو پاتاله ، یا ... .
چسبیدیم به پشت اتوبوس . مسافای تاکسی دارن دود می خورن و مام بی خیال . نکنه کسی بیاد جلو بزنه .

خلاصه اینکه این فرهنگ رانندگی خیلی به مسائل مشابه دیگر در کشورمون مرتبط شده . جالب اینجاست که رانندگان متخلف ما وقتی به دنیای کشورهای پیشرفته قدم می ذارند . دیگه بدون دیدن افسر کمربند می بندند . برای بچه ها از فاصله 20 متری ترمز می کنند تا رد بشند . از معابر شهری با سرعت زیر 20 مایل می رانند ، .... ولی این هم از همون تظاهر هاست . چون که خجالت می کشند در جامعه ای که غالب مردم ملزم می دونند خودشون به قواعد احترام بذارند ، تخلف کنند ! در ایران همیشه روحیه ای هست که همه انتظار دارند بالاخره یکی اول برای کار خیر پیش قدم بشه تا مابقی تمایل پیدا کنند . و این میشه که موتورسیکلت 200 سی سی در ایران نباید داشت و واردات قطعات اسپورت خودرو ممنوعه

shalineh
08-05-2009, 19:35
تو کوچه داریم می ریم همچی گاز موتور رو می گیریم و بوق می زنیم که انگار شاه قلی خان برگشته ! نری کنار لهت می کنم هــا !

و این غیر از مزاحمت صوتی هست که ایجاد می کنند.

کلا ما ایرانیهای بیچاره چون تفریح نداریم . نصف اعظم تفریحاتمون ولگردی تو خیابونه . بهش هم می گیم "بریم بیرون یه گشتی بزنیم و مردمو تماشا کنیم " . بعدشم تو همین ترافیک گیر می کنیم .

و جالبتر این که به بانی این ترافیک لعنت می فرستیم.

اصولا حق تقدم همیشه با ماست
بخصوص اگه راننده مقابل خانوم باشه. این موضوع چندین بار برای خودم پیش اومده ( مثلا طرف خواسته رانندگیش رو به رخ من بکشه )

باید ماشین رو درست جلوی درب مغازه یا بازار پارک کنیم
و حتی اگه جای پارک ما رو گرفته باشند ، به هر نحوی شده راننده خودروی پارک شده را پیدا کرده و قیافه حق به جانب می گیریم.

اگر کسی ما رو نبینه از ورود ممنوع های فرعی زودتر می ریم تا مسافرامون زودتر برسند مقصد و زودتر مسافرکشی کنیم تا پول بیشتری کاسب شیم .

و به راننده ای که داره راه خودش رو میاد چراغ میزنیم که برو کنار که من دارم میام!

تصادف که کردیم بجای اینکه زود راه مردم رو باز کنیم و با موبایل یک چندتا عکس از وضعیت بگیریم . و بعدم زنگ بزنیم به پلیس و بیمه و ... زود می ریم یقه طرف رو بگیریم و مردم هم که هیجان زیاد تو زندگی ندارند که ! اون طفلکی ها هم می آند تماشا . اصغر ... اصغر ...بیا یه فیلم گرفتم از کتک کاری ببین !

چی بگم. حرفت جواب نداره

اگه غیر از این بود جای تعجب داشت. اینجا ایران است. همه چیز روبراه است و هماهنگ.

rami_hemi
08-05-2009, 23:35
متاسفانه همه حرفای شما یک واقعیت انکار ناپذیر هستش
و مشکل ما اینجا هستش که میگیم چه کنیم اینجا ایران هستش
چرا این حرف همیشه مانع ما میشه .
من خودم موقع رانندگی چون ذاتا از بوق خوشم نمیاد سعی میکنم تا حد امکان از بوق استفاده نکنم حالا فکر کنید جلوی من ترافیک شدید با همه صبری که داریم و با وجو.د راننده های که تمام راه رو مال خودشون میدونن و حرکت مارپیچی بین ماشینا موجب کندتر شدن ترافیک هم میشن (و نیشخندی هم وقتی جلوتون میپین میندازن.)یک نفر هم با تمام وجود دستش رو گذاشته باشه روی بوق.
دقیقا یادمه یه بار دیگه اونقدر ترافیک سنگین بود که من 10 دقیقه درجا مونده بودم و یک آقای محترمی هم شدیدا دستش روی بوق گیر کرده بود و گاهی هم جمله ای نثار بنده میکرد.
با توجه به اینکه دیدم هنوز جای تکون خوردن ندارم و فرعی چیزی هم دم دست کسی نیست کمی این گره کور باز بشه پیاده شدم و خدمتشون رسیدم و دقیقا این جمله رو گفتم :
و ایشون دعوت کردم از ماشین بیان پایین اولش خیلی عصبی بود بعد بردم جلو پیش ماشینای جلویی و تکتشون رو نشون دادم که برادرم اینا اگه تکون بخورن منم میتونیم تکیون بخورم.
خلاصه همین عجول و کم حوصله بودنمون توی رانندگی همیشه کار دستمون میده
و یک نکته جالب بگم به اون دسته از دوستانی که خودشون رو راننده حرفه ای میدونن یا اون بزرگانی که ریشششون سفید شده ولی فرهنگ رانندگی ندارن
پدر بنده یک راننده جاده با 40 سال سابقه هستن و دوران بازنشستگی رو میگذرونن
اولین بار که گواهینامه گرفتم و قرار بود پشت رل بشینم این رو به من گفتن رانندگی حوصله و صبر میخواد اگه اینا رو نداشتی بدون اول به خودت بعدش به چند نفر دیگه ضرر میزنی دیدی حوصله نداری رانندگی نکن.
با همین نگرش ایشون تویاین 40 سال به هیچ عنوان تصادفی که موجب فوت یا جرح بشه نداشته و یک مورد تصادف که که به خاطر نقص فنی بوده و خسارت مالی داشته .

Grand
09-05-2009, 00:53
شاید باورتون نشه ولی بیشتر کسانی که قوانین رو رعایت نمیکنند از روی بی اطلاعی هست! یعنی نمی‎دونند که این کاری که دارند انجام میدند خلاف هست. من به کرات شاهد بودم افرادی رو که داخل اوتوبان با سرعت 50 تا سمت چپ رو گرفتند و با اعتماد به نفس بالا به حرکت خودشون ادامه میدند، این افراد اصلاً نمی‎دونند سرعت حرکت در هر لاین به چه صورت هست. این جور آدم‎ها فکر می‏کنند چون با سرعت کم حرکت میکنند پس دارند درست رانندگی میکنند! همینا باعث ترافیک و تصادف میشند...

پس نتیجه میگیریم اطلاع رسانی خیلی ضعیف هست.

پلیس‏هامون هم که دیگه آخرش هستند؛ مخصوصاً اونهایی که سر چهارراه‎ها وایستادند، پلیسه میبینه راننده پشت چراغ قرمز اندازه 2 تا ماشین از خط عابر رد شده ولی انگار نه انگار! البته همشون اینجوری بیخیال نیستند فقط 99.99% اینجوریند :)

من رعایت قوانین رانندگی رو فرهنگ و رعایت نکردنش رو بی فرهنگی میدونم...

2299
09-05-2009, 01:51
از اینا که تو لاین سبقت با 20 30 تا میرن کم نیستن خودم دیروز نزدیک بود یکشونو نابود کنم:41: خانو با خیال راحت نشسته راهنماشم خاموش نکرده آدم نمیدونه میخواد چیکار کنه نه راه میده نه خودش میره هی میخواستم برم چپ سبقت بگیرم از این بنز راهنماییو رانندگی ها پشت سرم بود نمیتونستم هرجی چراق میدام هرچی بوق میزدم انگار که نه انگار آخرشم بیخایل پلیس شدم و رفتم پلیسه هم اینهو ....... کشید کنار پشت سر من اومد :41:

Balrog
09-05-2009, 02:03
رانندگی که مثال خیلی بزرگیه، فرهنگ استفاده از فرغون رو هم نداریم عمو... یا مثلا فرهنگ Copy-Paste کردن! به عنوان نمونه همین جناب «بی باک بی بال» که تا به این اندازه دغدغه‌ی فرهنگ رانندگی و استفاده از بوق رو داره، نمی‌یاد منبع جایی که ازش مطلب کپی کرده رو بگه (ناراحت نشی یه موقع).

Grand
09-05-2009, 02:04
از اینا که تو لاین سبقت با 20 30 تا میرن کم نیستن خودم دیروز نزدیک بود یکشونو نابود کنم خانو با خیال راحت نشسته راهنماشم خاموش نکرده آدم نمیدونه میخواد چیکار کنه نه راه میده نه خودش میره هی میخواستم برم چپ سبقت بگیرم از این بنز راهنماییو رانندگی ها پشت سرم بود نمیتونستم هرجی چراق میدام هرچی بوق میزدم انگار که نه انگار آخرشم بیخایل پلیس شدم و رفتم پلیسه هم اینهو ....... کشید کنار پشت سر من اومد

درکت میکنم چون روزی 10 بیستا از اینا به تورم می‏خوره ولی من از رو نمیرم، اینقد چراغ و بوق براش میزنم تا کلافه شه و بکشه کنار...

ولی دلم می‏خواد یک پاترول داشته باشم جلوش هم یک گارد مشتی ببندم بیفتم توی شهر و هرکی خلاف رفت بزنم دربو داغونش کنم تا دیگه هوس خلاف به سرش نزنه! مخصوصا اینایی که از چراغ قرمز رد مشن یا کسایی که خلاف جهت حرکت میکنند...

pandemonium
09-05-2009, 02:09
مثلا همین جناب «بی باک بی بال» که تا به این اندازه دغدغه‌ی فرهنگ رانندگی و استفاده از بوق رو داره، نمی‌یاد منبع جایی که ازش مطلب کپی کرده رو بگه (ناراحت نشی یه موقع).

بهش اضافه کن : نداشتن فرهنگ تحمل سلایق دیگران ...

Mokafating
09-05-2009, 02:16
این فرهنگ رانندگی چی هست ؟ :34:

بی باک بی بال
09-05-2009, 07:11
مثلا همین جناب «بی باک بی بال» که تا به این اندازه دغدغه‌ی فرهنگ رانندگی و استفاده از بوق رو داره، نمی‌یاد منبع جایی که ازش مطلب کپی کرده رو بگه (ناراحت نشی یه موقع).

بهش اضافه کن : نداشتن فرهنگ تحمل سلایق دیگران
ممنونم که گفتی راستش اسم سایتو یادم رفته
در ضمن من ادمی هستم که همیشه به نظر دیگران اهمیت می گدارم
اگه کسی ناراحت کردم منو ببخشید

بی باک بی بال
09-05-2009, 07:26
یه مطلب دیگه هست که توی ایران بدلیل نبود وسایل عمومی کافی برای مردم
به ناچار از وسایل شخصی زیاد استفاد می کند
خیابانهای ایران که 10 میلیون ماشین دارد با آلمانی که 80 میلیون ماشین دارد مقاسیه کنید خیابان همای که از شلوغ دارند منفجر می شوند
نبود مترو اتوبوس تاکسی کافی

rami_hemi
09-05-2009, 08:11
دوست من با این حرفت موافقم ولی باز اینجا یه چیز دیگه مطرح میشه که با وجود اون تجهیزات باز هم کمتر کسی حاضر میشه به جای وسیله نقلیه از اونها استفاده کنه.
البته کم کم استفاده از اون هم رواج پیدا میکنه ولی این وسایل هم ظرفیت کافی رو ندارن.
مثلا توی تبریز خط ویژه اتوبسهای تند رو گذاشتن اوایل کسی استفاده نمیکرد ولی بعد از مدتی که مشکلات ترافیک ایجاد شده زیاد شد همه رو آوردن به این وسیله اینبار ظرفیت این سیستم کم آورد.
همونطور هم دوستان گفتن بیشتر سفرهای شهری ما با اتومبیل شخصی غیر ضروری هستش و منظور بریم بیرن بچرخیم هستش .
اگه واقعا جایی برای تفریح باشه این موارد کمتر میشن.
خب هنوز ما مثل خیلی ابزار مدرن دیگه فرهنگ درست استفاده از ماشین رو نداریم.البته توی نسلهای جدید این فرهنگ کم کم داره جا می افته(اگه این بزرگترها بذارن.)

بی باک بی بال
09-05-2009, 08:48
وجود اون تجهیزات باز هم کمتر کسی حاضر میشه به جای وسیله نقلیه از اونها استفاده کنه
با بخشی از نظر شما موافقم
ولی تا حالا سوار اتوبوسهای شرکت واحد شده اید
یا مترو

rami_hemi
09-05-2009, 18:09
بله هر دوشنم سوار شدم اتوبوسهای شرکت واحد که هم از نظر وضعیت کیفیت و نگهداری اسف بار هستن (تا حدودی نسبت به گذشته بهتر شدن)خب متور من وقتی تهران باشم بهترین وسیله برای منه که راحت تردد کنم باز هم بهترین گزینه هستش.باز هم میگم با توجه به تراکم جمعیت توی شهرها و تراکم در ساعات معینی متاسفانه ظرفیت کافی ندارن.

Dreamland
09-05-2009, 18:16
من را به کسی نمیدم
هر چی هم میخواد بوق و چراغ بزنه
اینجا ایرانه

بی باک بی بال
09-05-2009, 19:21
اینجا ایرانه ?????????????????؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟

rami_hemi
09-05-2009, 19:37
یک کلام همیگم همین بدبختمون کرده اینجا ایرانه
تا وقتی این رو بگیم همینه که هست .
اگه میخوایم یه چیزی بشیم باید بگیم چرا اینجا بهتر از اروپا نباشه.

ferdfe
09-05-2009, 19:44
خب متور من وقتی تهران باشم بهترین وسیله برای منه که راحت تردد کنم باز هم بهترین گزینه هستش.باز هم میگم با توجه به تراکم جمعیت توی شهرها و تراکم در ساعات معینی متاسفانه ظرفیت کافی ندارن.

ببخشيد اين متور وسيله جديد هستند :31: ما كه تا حالا از اينا نديدم !!

rami_hemi
09-05-2009, 20:01
ببخشيد اين متور وسيله جديد هستند [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ما كه تا حالا از اينا نديدم !!
خداوند شما را پاکیزه بپذیرد شما چقدر دقت دارید اصل موضوع را هم ول کردید چسبیدی به این اشکالات تایپی.
خدا وند اجر شما را بسی بسیار کند.
از تذکرتون هم بسیار ممنونم .
از دقت شما به موضوع هم بسیار خوشحال شدم .

Grand
10-05-2009, 01:13
من را به کسی نمیدم
هر چی هم میخواد بوق و چراغ بزنه
اینجا ایرانه

مقصر شما نیستید، مقصر کسانی هستند که مثلاً به شما رانندگی یاد دادند.

2299
10-05-2009, 01:37

ربطی به رانندگی نداره باید تو کلاسهای آیین نامه این فرهنگو یاد بدن که یا خودت برو یا راه بده
برای اون کسی هم که گفت من به هیچ کسی راه نمیدم متاسفم با این جور فکر کردنش :41:

Grand
10-05-2009, 02:26
منظور من هم همین بود که این چیزا رو موسسه‏های آموزش رانندگی باید بهشون یاد میدادند. شاید هم یاد دادند اما الگوی رانندگی ایشون در دوران کودکی شخصی نابلد بوده. دوران کودکی و نوجوانی هست که شکل ماشین روندن ما رو در آینده مشخص میکنه...

(البته رانندگی صرفاً فشار دادن گاز نیست و به کسی که بتونه ماشین رو به حرکت در بیاره راننده نمیگن؛ راننده کسی هست که قوانین و اصول رانندگی رو بدونه و بهش عمل کنه)

omid2020-com
10-05-2009, 05:10
البته همه بستگی به خود فرد داره
من کوچیک که بودم همینطوری رانندگی رو یاد گرفتم
برای گواهینامه هم آموزشگاه رفتم
اما هیچ کدوم رعایت قوانین رو یاد ندادن
مثلا به من میگفتن هر جور راحتی راه برو ولی موقع گواهی نامه گرفتن جلوی افسر این کار رو بکن
بعد از گرفتن گواهینامه خودم به این نتیجه رسیدم که رعایت قانون شخصیت من رو نشون میده و همیشه و همه جا چه با ماشین چه پیاده قوانین رو رعایت میکنم

بی باک بی بال
10-05-2009, 06:42
که رعایت قانون شخصیت من رو نشون میده و همیشه و همه جا چه با ماشین چه پیاده قوانین رو رعایت میکنم
این باید قاب گرفت زد به دیوار:8:

بی باک بی بال
11-05-2009, 06:34
بخشی از مردم این فکر می کنند مسلمانی یعنی روز 17 رکعت نماز خواند بس
و نه حق ناس می شناسند و نه چیز دیگه ی

damn
12-05-2009, 17:29
ما فقط دوست داريم شعار بديم نوبت خودمون كه بشه مي شيم استثنا و تابع قانون هميشه حق با منه !

Balrog
12-05-2009, 18:09
این وسط سر و کله‌ی اسلام و مسلمونی از کجا پیدا شد؟!

بی باک بی بال
13-05-2009, 07:26
این وسط سر و کله‌ی اسلام و مسلمونی از کجا پیدا شد؟
مسلمان واقعی همیشه به حق دیگران احترام می گذارد
واقتی از چراغ قرمز عبور می کنی یا روی خط عابر توقف می کنی در واقع حق اونه رو گرفتی

piremard
13-05-2009, 08:42
اوکــی !؟
بعنوان مثال در لاین موتورسیکلت می ریم و اونجا رو مسدود می کنیم .
برای اینکه چند ثانیه سریعتر بریم هی میون خودرو ها در ترافیک مویراژ می دیم تا شاید به طول یکی دو ماشین جلوتر بیفتیم .
فکر می کنیم کمربند ایمنی یک وسیله زینتیه . وقتی افسر رو دیدیم مثل روسری خانمها روی شونمون ول می دیمش و انتهاش رو هواست !
خوابمون می آد . ولی اگر این بارو فردا برسونیم یه بار دیگه از دستمون در می ره . پس با خمیازه و ... هنوزم می رونیم و آخرشم تصادف می کنیم .
برای اینکه باتری خالی نشده تو تمام کوچه و خیابونهای تاریک و ظلمات با چراغ خاموش رانندگی می کنیم . دیگه یا به مردم می زنیم یا اینکه چشمشون کور ، برن کنار ! باقی ماشینها هم وظیفه دارن راه ما رو روشن کنن .
تا جایی که ممکنه با حداقل ایمنی و وارسی فنی و ... می زنیم بیرون . چون خرجش کمتره . دود اگزوز ما اگه تو حلق ملت می ره به جهنم . من پول روغن نمی دم !
ما پارکینگ نداریم ولی بجاش 4 تا اتومبیل داریم . تا چشمتون در بیا ! تازه "سیستم" هم بستیم روش بیا و گوش بده واسه "بچه محلاتونم" تعریف کن !
ماشین سر هر ترمز جیغ می کشه . ولی ما جاش لنت ترمز عوض می کنیم . چون این واجبتره
با یه موتور 125 سی سی طرح 1970 ژاپن ، بار یه وانت پیکاپ رو تو شهر جابجا می کنیم . از ورود ممنوعش تا رد شدن از چراغ قرمز و مالیدن به اتومبیلهای پارک شده و ترسوندن عابران پیاده رو و ... تا یه لقمه بیشتر نون ببریم واسه زن و بچه . بعد از هر کدوم از مشتری های پیک نفری 7-8 هزارتومان جدا جدا می گیریم . در حالیکه بارشونم 3 ساعت دیر می رسونیم بهمراه بار بقیه !
ما یه موتور 300 هزارتومانی داریم بدون ترک مسافر ، بدون کلاه ایمنی نه برای خودمون و نه برای مسافر . مجوز و گواهینامه رانندگی تاکسی-موتوری هم نداریم . تا دلتم بخواد خلاف می ریم تا مسافر زودتر برسه و این افتخار ماست (!) بعد هم 3 برابر مسافرکش های اتومبیل سوار کرایه می گیریم !
من 16 سالمه ! و 3 ساله بدون پایان خدمت موتور سوار می شم و تا بحال موتورمو نگرفتن !
بنده یک خانم محترم هستم . تلفن برام مهمه . کلا این چیز مهمی هست ! وقتم ندارم بزنم کنار با اون صحبت کنم . مهد کودک بچم دیر می شه . این مردا فقط از حسودی بوق می زنن ! نمی ذارن بفهمم ساناز چی می گه . کدوم پاساژ بود ؟! الوووو
حاجیت یه عمریه تو این جاده رونده ! از سر تا تهش رو حفظم . این زنجیر منجیر چرخ واسه سوسولاست . من چشم بسته ام با این چاپارم می تونم تک چرخ بزنم .
من یک عابر پیادم . دیر هم شده تازه تو این سرما وایسادم تاکسی بگیرم . از بس این راننده ها ناشنوا هستن ، ما مجبوریم بیاییم وسط خیابون داد بزنیم تا ترمز کنن و مام سوار شیم . مستقیم ...!
و ....

Balrog
13-05-2009, 16:59
مسلمان واقعی همیشه به حق دیگران احترام می گذارد
واقتی از چراغ قرمز عبور می کنی یا روی خط عابر توقف می کنی در واقع حق اونه رو گرفتی
مسلمون واقعی برای تنها چیزی که احترام قائله ایدئولوژی خودشه و بس. احترام به حق دیگران، از انسانیت و وجدان آدم سرچشمه می‌گیره.

rami_hemi
13-05-2009, 17:22
مسلمون واقعی برای تنها چیزی که احترام قائله ایدئولوژی خودشه و بس. احترام به حق دیگران، از انسانیت و وجدان آدم سرچشمه می‌گیره.
واقعا ممنونم دوست عزیز حرف جالبی گفتی

بی باک بی بال
13-05-2009, 17:56

مسلمان واقعی کسی نیست که دو من ریش گذاشته
نه
اصلا از بس دور شدیم

بی باک بی بال
14-05-2009, 08:00
همشمه تقصیر ملت نیست پلیس راهنمایی ما از سربازی استفاده می کند که هیچ آموزشی ندید ه است
جز 6 ماه آموزش نظامی

tatu_lover1366
14-05-2009, 10:53
ولی بحث من سر این مسئله هستش که تا وقتی قانون ما قانونمند نباشه نمیشه از مردم توقع رعایت کردن قانون رو داشت
یک مثال ساده میزنم که متوجه منظورم بشین دوستان
ببینید شما دارید توی یک اتوبان با سرعت مجاز 120 که خود قانون این اجازه رو بهتون داده رانندگی میکنید
یهو یک فرد x میزنه وسط اتوبان حالا چرا شما از لحاظ قانون ایران مقصرید در حالی که اگر قانون قانون باشه بستگان متوفی باید خسارت ماشین شما رو هم بدن یا اگه شما پشت 18 چرخ باشید باید مثل موکت کنیدش و حتی پیاده هم نشید(به نظر من این یعنی قانون)
یا چرا اکر زیر پل عابر پیاده به یک فرد پیاده بزنید بازم شما مقصرید؟
در صورتی که در تمامی دنیا عابر پیاده مجرم شناخته میشه؟
حالا سوالی که اینجا باقی میمونه
اینه که چرا من باید قانونی رو که خود این قانون قوانینی رو که وضع کرده اجرا نمیکنه, رعایت کنم؟

بی باک بی بال
14-05-2009, 11:01
درست قانون ما هم خیلی ایراد دارد کامل موافق هستم

Turok-71
16-05-2009, 02:45
سلام.
چند ماه پیش داشتم با پسر خاله توییه خیابون میرفتیم که یه راننده با یه پلیس دست به یقه شدن
وقتی که هم دیگه رو میزدن باید میدید دک پوز هم دیگه رو داغون کردن. پرسیدیم گفتیم چی شده
گفتن سره 500 تومن نوشتن جریمه درگیر شدن.
دوستان به نظر من مامورایه ما هیشکدوم دارای صلاحیت نیستن و همینجوری از رو معده جریمه مینویسن
که نتیجه هم میشه کتک خوردن مامور بیچاره که درست تفهیم نشده.

Turok-71
16-05-2009, 02:57
سلام.
چند ماه پیش داشتم با پسر خاله توییه خیابون میرفتیم که یه راننده با یه پلیس دست به یقه شدن
وقتی که هم دیگه رو میزدن باید میدید دک پوز هم دیگه رو داغون کردن. پرسیدیم گفتیم چی شده
دوستان به نظر من مامورایه ما هیشکدوم دارای صلاحیت نیستن و همینجوری از رو معده جریمه مینویسن

بی باک بی بال
16-05-2009, 07:01
سلام.
اینکه خوب چند وقت پیش بخاطر 5 تومن رشوه یه بدبخت ؟

rami_hemi
16-05-2009, 08:31
از ماموری که با 1000 تومن رشوه هم راضی میشه بیشتر از این نبایدانتظار داشت .اصولا ساختار مجریان و ناظارن قانون انتظامی کشو مشکل داره حتی نحوه انتخاب کادر
از بحث دور نشمی ما منظورمون فرهنگ رعایت قانون هستش
یه جمله ای رو استادم تو کلاس یه بار گفت :قانون بد از بی قانونی بهتر است اگر درست اجرا شود.

persianpayment
16-05-2009, 08:36
درن رابطه نمایشگاه کتاب غرفه راهنمایی رانندگیم دیدین؟!

بی باک بی بال
16-05-2009, 10:11
یه جمله ای رو استادم تو کلاس یه بار گفت :قانون بد از بی قانونی بهتر است اگر درست اجرا شود
موافقم اما تا کی باید اینجوری باشد

بی باک بی بال
18-05-2009, 16:15
امروز توی خیابان یه صحنه جالب دیدم یه وانت چند تا شاخ تیر اهن بار داشت که از هر طرف چیزی حدود 4 متر بیرون بود
چرا کسی نباید جلوی اینها رو بگیرد

بی باک بی بال
19-05-2009, 15:33
]چرا کسی توی بحث شرکت نمی کند

rami_hemi
19-05-2009, 18:50
همه منتظر همدیگه هستیم

بی باک بی بال
19-05-2009, 18:59
همه منتظر همدیگه هستیم
یه سری عکس از فهنگ رانندگی دارم بزارم

davidjoker
19-05-2009, 20:39

بی باک بی بال
20-05-2009, 06:39

منبع :[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Farshadd
21-05-2009, 13:50
سلام.
متاسفانه من کمی دیر به این تاپیک رسیدم. ( به دلایلی که کم و بیش برای دوستان گفتم).

برم سر بحث اصلی تاپیک.
نمونه مشکلات رو دوستان و بخصوص پیرمرد جان گفتن. متاسفانه گریه باید کرد. اما گریه خالی واقعا فایده نداره.

اول از این بگم من با این حرف کاملا مخالفم که فرهنگ رانندگی ربطی به سیاست و قوانین نداره.
قانون رو سیاست مدارا میذارن و رایش رو هم از مردم میگیرن.
قانون و فرهنگ در اصل یه جور همسازی دارن... اینکه چجوری فرهنگ قانون رو میسازه در جوامع و حکومت های دموکراتیک کاملا مشخصه... در جوامع و حکومت های استبدادی بستگی به مستبد داره که ببینم فرهنگش تا چه حد به فرهنگ غالب ، مناسب، اقلیت پیشرفته، اقلیت پس مانده ، فرهنگ مترقی و ... نزدیکه...
اما قانون چطور فرهنگ رو میسازه؟؟ این هم زیاد نیاز به توضیح نداره و با یکم نظر کردن متوجه میشیم .
قانون هر چی مجال قانون گریزیش بیشتر باشه، رعایتش کمتر میشه... هر چی کامل تر باشه جایی به کسی برای تخلف نمیده. شاید این جمله براتون آشنا باشه که " قانون باید یک قدم از فرهنگ جلوتر باشه " .
اما در جوامع ما که قانون جلوتر نیست چی؟؟ در کشور ما که قانون تاکید فرهنگیش رو فقط روی قسمت ایدئولوژیک قانون گزاران قرار داده چی؟؟ در کشور ما که قانون به مسائل مدنی و شهروندی و حقوق شهروندی واقعی نظاره ای نداره چی؟؟ قانونی که مجریش هم رعایتش نمیکنه چه برسه به مردم...!!؟؟
اما ما باید چکار کنیم؟؟
به نظر من ما باید تا هر جایی که میتونیم در این امر و اصلاح به طرف مثبت تاثیر بذاریم.
مهم این نیست که ما بیوفتیم دنبال غالب و هر کاری که غالب میکنه ما هم انجام بدیم... ما باید سعی کنیم غالب رو به طرف خودمون بکشیم. اما درست...
روی بحثایی که تاثیرشون ساختارگرا تره زیاد کاری نداریم هر چند تاثیرشون فوق العاده بالاست.
مثلا نحوه برخورد با انتخابات ها، با منتقدان ، با گفتمان های مطالبه محور ، اعتراضات و ...
( یه نکته کوچولو اضافه کنم که رفاه اقتصادی تاثیر خیلی شدیدی رو فرهنگ داره. اکثر مردم هر چند اشتباه، وقتی مشکلاتمون خیلی زیاد میشه دیگران رو فراموش میکنیم و حقوق اونا رو به راحتی نادیده میگیریم)
تلاشمون برای رسیدن به قانونی درست، قانون گذارهایی مناسب، فرهنگ مناسب و ... به هیچ حدی نباید محدود بشه و ما باید تا جایی که میتونیم هزینه بدیم.
فکرشو کنیم که به طور مداوم تبلیغات فرهنگ رانندگی در میان برنامه های پر طرفدار پخش بشه.... بعد از چند سال مطمئنا تاثیر داره... اما تاثیر روی صدا و سیما باز به ساختار ها برمیگرده و جز با تاثیر بر روی قدرت امکان نداره...
.

اولین کار اینه که از خودمون شروع کنیم.
چیزایی که پیرمرد جان به عنوان مشکل گفتن انجام ندیم . اگر کسی کاری میکنه که حق ما رو به زیر میکشه، ما اون کار رو نکنیم.( از بی فرهنگان فرهنگ بیاموزیم) .
کارایی که حقوق دیگران رو رد نمیکنه انجام بدیم.
و ...

دوم اینکه به دیگران هم بیاموزیم.
اگه ما بخواییم به کسی بگیم رفتارش 1 رو کنار بذاره و یا به رفتار 2 تبدیل کنه . اول باید ثابت کنیم رفتار 1 اشتباه هست. بعد ثابت کنیم رفتار 2 درست/ بهتر است. این اثبات با تذکر، تشویق، گفت و گو و انجام رفتار 2 و رفتار 1 و مقایسه اونا، و ... ممکن میشه.

سوم احترام به قوانین خوب و اعتراض به قوانینی که مانع هستن.
( اعتراض نباید به معنی عدم رعایت قوانین تلقی بشه)
موظف کردن مجریان قوانین به رعایت آنها و اینکه دیگران رو هم به رعایت تشویق / وادار کنن.

راه های زیادی برای این که ما بتونیم نه تنها در زمینه رانندگی، در تمام زمینه های دیگر اجتماعی فرهنگی و ... وجود داره. ولی مهم اینه که ما بتونیم از این راه ها استفاده کنیم و تغییرات لازم رو انجام بدیم.

خیلی دلم میخواست که کامل به این بحث بپردازیم و ریشه یابی و راهیابی کنیم ولی افسوس که اینجا مجال نمیده و ... (البته تایپ کردن هم زیاد حال نمیده و خسته کننده هست)

ببخشید پر حرفی کردم.
:12:

بی باک بی بال
21-05-2009, 15:53
به جمله روی تابلو نگاه می کنم خندم می گیرد (بین خطوط حرکت کنید ) شایدهم باید گریه کنم

davidjoker
21-05-2009, 16:26
بچه ها بیایید کنترل راهنمایی رانندگی رو خودمون بر عهده بگیریم، یه حالی به ملت بدیم.:21::31:

ali racer
22-05-2009, 01:06
از ماست که بر ماست !

فرهنگ داشتن رو از خودمون شروع کنیم

بی باک بی بال
22-05-2009, 16:28
این مسله را هم باید در نظر بگیرم که ایا به اندازه که در سال ماشین در کشور ساخته می شود ؟
جاده و اتوبان ساخته می شود

damn
23-05-2009, 16:29
2 جور راننده متخلف داريم

با فرهنگي كه فرهنگ رانندگي رو رعايت نمي كنه

بي فرهنگي كه اصلا نمي دونه رانندگي يعني چي

=
با دومي كاري ندارم ولي اولي معمولا آدم هايي هستن كه دلايل مختلفي دارن: مثلا وضعيت نامطلوب جاده ها .. وضعيت افتضاح !‌اتومبيل هاي داخلي ... تبعيض در اجراي قانون ... كه وقتي اينها رو مي بينن دليلي براي رعايت قانون براشون نمي مونه...

بی باک بی بال
23-05-2009, 18:09
توی اورپا هم مردم به قانون احترام می گذار چون جرایمه سنگین براشون دولت در نظر گرفت است در عوض
جاده و اتوبان مناسب و وسایل حمل ونقل عمومی خوبی دارند

rami_hemi
23-05-2009, 19:36
خب ایمنی یه طرف قضیه هستش ولی آیا ما اعتراضی میکنیم؟
مثلا شهری که من توش درس میخونم یه 30 کیلومتر جاده واقعا وحشتناک داره که تقریبا حمل و نقل و ترافیک زیادی رو تحمل میکنه که ظرفیت نداره یعنی عبور و مرور نزدیک به 10 روستا و شهر رو به عهده داره که به این حجم سنگین اتوبوسها که وظیفه حمل دانشجوها به یه دانشگاه با 15000 دانشجو رو دارن رو باید اضافه کرد .خب بعد از سالها با حمت خود اساتید و دانشجویان دانشگاهمون باند دوم رو تازه پارسال شروع کردن به احداث (بعد از چندین حادثه واقعا مرگبار .
و یه چیز در مورد فرهنگ سازی :
ما میگیم باید فرهنگ رو تغییر بدیم غافل از اینکه باید اول خودمون تغییر کنیم و بتونیم همونطوری باقی بمونیم و با کوچکترین تمسخری برنگردیم از راهمون

damn
24-05-2009, 18:04
توی اورپا هم مردم به قانون احترام می گذار چون جرایمه سنگین براشون دولت در نظر گرفت است در عوض
جاده و اتوبان مناسب و وسایل حمل ونقل عمومی خوبی دارند
داشتم مجله ماشين مي خوندم واي پسر با وجود اينكه اتوبان هاي آلمان سرعت آزاد هستند اما سير تصادفات اتوبان ها نزولي بوده ...

مي دونيد سرعت آزاد يعني چي ؟

تخليه انرژي !‌ در نتيجه نشاط اجتماعي يعني همون چيزي كه دولت دنبالشه...:10:

avecina.ir
24-05-2009, 18:19
سلامم..
داشتم مجله ماشين مي خوندم واي پسر با وجود اينكه اتوبان هاي آلمان سرعت آزاد هستند اما سير تصادفات اتوبان ها نزولي بوده ...

تخليه انرژي !‌ در نتيجه نشاط اجتماعي يعني همون چيزي كه دولت دنبالشه...:10:
نه ببین اولن تخلیه ی انرژی شون را اونا به خیلی شکلهای آزاد دیگه ای انجام دادن..:27: برعکس جوونای ایرانی که سرشار انرژی هستن و از فرط انرژی زیاد دارن منفجر میشن:42:
دومن بنظر من هدف اتوبان سرعت آزاد یکی تست سرعت ماشینها بوسیله ی خود صاحبشون در خارج از پیستهای حلقوی و یکی نشون دادن قدرت مهندسی برترشون و یکی دیگه این خودش یه منبع درآمد و موجب معروفیت جهانیشون هستش
ولی در کل بنظرمن یکی ورزش و یکی دیگه هم پیست اتوموبیل رانی واسه تخلیه ی انرژی بهترین چیز هستش:46:

avecina.ir
24-05-2009, 18:28
از ماست که بر ماست !

فرهنگ داشتن رو از خودمون شروع کنیم
این حرف خوبیه
راستش من یه بخشی از مسیر خونه تا محل کار را در جاده ی کمربندی که یجور خیابون پهنه میرم و میام در اصل باید اتوبان باشه ولی فقط یه بخشش اتوبان شده
یه جوونی نشسته پشت فرمون پراید ورق روغن نباتی آقا هی میخواد از سمت راست من سبقت بگیره زورکی!! بابا پسرجان چه خبرته میبینی جا نیستش وگرنه بیا اصلن این راه مال تو ولی توی این ترافیک مثل دیوانه ها:13: اینکارات چیه دیگه:47::28:
سرت را درنیارم .همه واسه اینجور رانندگی کردنشون 1001 دلیل میارن>> بابام داره میمیره-زنم مریضه-خونم اتیش گرفته- و هزار دروغ و راست دیگه:24:
باور کنین همین آدمای تازه پشت فرمون نشسته ی خام هیچوقت هم از یک راننده ی باتجربه و احتیاط کار زودتر به مقصد نمیرسن!! میبینی هر چی اونجا خودش را به اب و آتیش میزد بزنه رد شه دو سه کیلومتر بالاتر پشت ترافیک گیر افتاده و وقتی بهش میرسی و کنارش توقف میکنی آی حالی میده:27: آی قیافش دیدنیه:16::22:
فقط بنزین بیشتری سوزاند.. موتورش و ترمز و سیستم انتقال نیرو .. را بیشتر مستهلک کرد
خدا هر چی نداده یه جو عقل به بعضیا بده:31:

بی باک بی بال
24-05-2009, 18:30

تخليه انرژي !‌ در نتيجه نشاط اجتماعي يعني همون چيزي كه دولت دنبالشه...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](16).gif
چه شود اگه توی ایران اتوبان ها سرعت آزاد شود

rami_hemi
24-05-2009, 18:35
چیزی نمیشه اگه با همین مهندسی و ایمنی این اتوبانها رو بسازن و ما هم با همین سبک رانندگی کنیم با همین ماشینا آمار مرگ و میر تصادفات 4-5 برابر میشه.

بی باک بی بال
25-05-2009, 07:07
[اگه با یه پراید بخوایم توی اتوبان سرعت ازاد رانندگی کنیم چه شود
ما هنوز خیلی از جاد ها مون پایینترین استاندار ها رو ندارند
بعضی از جاده با اینکه سالانه چند صد کشته می دهند باز سازی نمی شوند

بی باک بی بال
26-05-2009, 08:13
تا حالا فکر می کردم فقط توی ایران میشه این و دید

tatu_lover1366
05-06-2009, 19:56
با فرهنگي كه فرهنگ رانندگي رو رعايت نمي كنه
من از همین نوعم ولی نه به صورتی که باعث آزار کسی باشم ولی جز چراغ قرمز برای هیچ مقررات دیگه ای ارزش قائل نمیشم

avecina.ir
08-06-2009, 17:43
من از همین نوعم ولی نه به صورتی که باعث آزار کسی باشم ولی جز چراغ قرمز برای هیچ مقررات دیگه ای ارزش قائل نمیشم
به به نه جدن به به
یکی از همینایی که ملت ازشون مینالن خودشه لو داد:31:
نمیشود که قانون رعایت نکنی بعدش موجب آزار کسی هم نشوی:blink:نمیدونم چقدر توجه کردین ولی هر روز رانندگی توووی ایران به قانون جنگل داره نزدیکتر میشه........

tatu_lover1366
11-06-2009, 19:56
یکی از همینایی که ملت ازشون مینالن خودشه لو داد

ببینید داد من فقط همین یک جملس
من واسه قانونی که حتی واسه قوانینی که خودش تصویب کرده احترام قائل نیس و شبیه هیچ قانونی در سایر کشورهای پیشرفته دنیا نیس احترام قائل نمیشم
و بنظرم هیچکسم نباید رعایت کنه تا اینا بفهمن که ما عرب نیستیم که قوانینمون مثل اونا باشه

D r i v e r
11-06-2009, 20:04
من اگه نرم توی نوبهار دستی بکشم پس برم کجا؟؟؟؟
کرمانشاه نه پیست داره نه جای درست و حسابی!!!
یه جا هست به اسم نوبهار که خیلی شلوغه!!
آسفالت بسیار سر و نرمی داره
جون میده برای دستی کشیدن!
بعضی وقتها 3 - 4 ماشینی با هم شروع میکنیم به دستی کشیدن
خیابون هم که حکم پیست داره و شبیه به بازی neef for speed!!!
فقط یه فرق خیلی خیلی اساسی داره
ماشینت توی تصادفا به فنا میره!
من که بعد از این تصادف آخرم یکم بیشتر رعایت میکنم (مقصرم نبودم ولی.....)

نمیشود که قانون رعایت نکنی بعدش موجب آزار کسی هم نشوی
درسته
ولی باید یکم هوای جوونا و جایی برای خالی کردن عقده هاشون هم ایجاد کنن
نه؟؟؟

rami_hemi
11-06-2009, 20:05
دوستان خواهشا مسایل سیاسی رو اینجا نکشین
ما اینجا بحثمون فرهنگ رانندگی هستش
دوستان وقتی مجری و ناظر قانون که مورد ما همون پلیس و راهنمایی رانندگی هستش قوانین رو رعایت نمیکنه چطور میتنیم از خودمون انتظار داشته باشیم....

بی باک بی بال
11-06-2009, 20:08
پلس هم تو این قضیع بی تقصیر نیست اونهام خیلی جاها مقصر اصلی هستند

tatu_lover1366
11-06-2009, 20:34

سیاسی نیس برادر من
بحث کمبودهای یک جامعس
یک چیزییه که همه خواسته یا ناخواسته لمسش میکنن
باز مجبورم یک مثال دیگه بزنم که قضیه ملموس تر بشه
من دانشگام در شهری بود به اسم قوچان(مشهدیا میدونن کجاس)
این شهر تو راه مشهد تهرانه سرعت مجاز تا 110تاس
ببینید مهمترین جاده ترانزیت کشور دارای 2بانده در هر طرف
اونوقت نمیان اینو 4باندش کنن و تنها کاری که میکنن اینه که تو مسیر این جاده بیش از 10 اکیپ پلیس کنترل سرعت میزارن که ملتو بگیرن(میدونید در سال چقدر هزینه همین 10 اکیپه؟)
تا اینجا قضیه زیر سیبیلی رد میشه و میگیم که همه چی منطقیه اما وقتی که میگیرنت واسه سرعت زیاد میدونی چی بهت میگن؟
میگن ما اینکارو برای حفاظت از جان خودتون انجام میدیم
اینه که از هیچ منطقی پیروی نمیکنه,اینه که یا باید نفمی یا اگر که فهمیدی میخوای دیوانه بشی(دقیقا مثل قضیه سمند)
چرا؟
واسه اینکه نه جاده رو بصورت استانداردهای اروپایی میسازن و نه ماشینی که میسازن کمترین استانداردها رو رعایت میکنه(آیا اگه دلشون برای جان من میسوخت رعایت اینکارا مقدمتر نبود)
شما تو کشورهای دیگه هم که شاهد وضع جریمه های سنگین برای راننده متخلف هستین , بهتر از من میدونید که زیرساخت هاشون رو ابتدا به ساکن درست کردن بعد مردم رو تحت فشار گذاشتن
آخه مگه میشه یک برج رو بدون درست کردن فنداسیون ساخت
انتظار هم میره که من نوعی به عنوان آخرین طبقه این برج کاملا استوار سر جام بایستم
من اعتقاد به همچین اصولی ندارم برادر من
ببخشید که سرتونم به درد آوردم

Balrog
12-06-2009, 00:17
هیچ چیز ما از سیاست جدا نیست...

rami_hemi
12-06-2009, 14:48
واقعا دوستان بحث داره یکی از مفیدترین بحثها میشه خواهشا همینطوری قشنگ ادامه بدین .
میدونم هیچ رکنی از قوانین از سیاست جدا نیست ولی وقتی قوانینمون مشکل اجرایی دارن نه مشکل بنیادی .یعنی قانون رو میذاریم بدون عامل اجرایی دقیق همونطور که دوستمون گفتن استادارد نبودن جاده ها خودرو ها و اینا هیچوقت اصلاح نمیشه ولی از ما انتظار این رو دارن که قوانین رو درست رعایت کنیم .وقتی ما با رعایت قوانین هم دچار حادثه میشیم چرا عامل ذو همیشه تو راننده میبینن
بله این درسته توی دنیا عامل بیشتر تصادفات راننده و عامل انسانی بوده ولی چرا نباید این رو هم قبول کنن که استانداردها هم برای کم کردن هر چه بیشتر تلفات هستش .خب انسان اشتباه میکنه ولی آیا شاهراهای ایران توانایی تحمل حجم این همه ترافیک رو دارن ؟
خودرو های تولیدی ما قابلیت تردد رو تیو راههای نچندا استادارد ایران دارن ؟
به نظر من بزرگترین عامل که مجب خطای انسانی میشه غیر استاندارد بودن جاده ها هستش.
پدر من یه راننده بوده و 40 سال از عمرش رو رانندگی کرده .یه چیز به من یاد داده و اون هم صبر هستش .ولی ببینیم آیا زمان اون و زمان ما یکی هستش ؟حجم ترافیک تکنولوژی خودرو ها و غیره.
یه سوال ساده دارم آیا یه افسر ارهنمایی رو دیدن تا حالا که در حال ماموریت نباشه و از خط ویژه اتوبوسها استفاده نکنه؟
وقتی این فرد حوصله موندن توی ترافیک رو نداره آیا میتونه این فرهنگ رو تلقین کنه که رانندگی به حوصله نیاز داره؟.

بی باک بی بال
12-06-2009, 16:30
وقتی ماشین پلیس راهنمایی خالف جهت حرکت می کند از بقیه چه توقی دارید

Dreamland
17-06-2009, 18:56
حق با توئه

Dreamland
17-06-2009, 18:58
ربطی به رانندگی نداره باید تو کلاسهای آیین نامه این فرهنگو یاد بدن که یا خودت برو یا راه بده
برای اون کسی هم که گفت من به هیچ کسی راه نمیدم متاسفم با این جور فکر کردنش :41:
من فکر کردنم اینجوریه
چون وقتی راه میخوام راه نمیدند

Dreamland
17-06-2009, 19:01
میشناسم آدمایی که از آدمیت بویی نبردند و فقط روزی 17 رکعت نماز میخوانند
در مورد رانندگی هم باید تمام قوانین را رعایت کرد

احمدصالح پور
17-06-2009, 19:16
میشناسم آدمایی که از آدمیت بویی نبردند و فقط روزی 17 رکعت نماز میخوانند
در مورد رانندگی هم باید تمام قوانین را رعایت کرد

تایید میشه.......

piremard
17-06-2009, 19:50
در هر کشوری افراد زیادی هستند با قانون گذاران یا سیاست داخلی کشورشون مخالفند . ولی این توجیه کننده رعایت نکردن قوانین نیست ! بدین معنا که تا زمانی که شما توان یا انگیزه کافی برای تغییر قواعد خودتون رو ندارید ، باید از قوانین رایج تبعیت کنید .
خیابان - از حیث رانندگی - جای اعتراض به رئیس جمهور ، وزیر و نماینده مجلس نیست . مسیر اعتراض به چارچوب های دیگر در جای خودش . اگر هم راهی برای اعتراض مثثلا به آسفالت جاده و یا دیگر مسایل رو ندارید کودتا کنید ولی حتی در حین کودتا هم باید قوانین راهنمایی رانندگی جاری کشور رو رعایت کرد . چون هنوز ما در کودتامون پیروز نشدیم .
این نگرش زندگی در جامعه مدرنه بنده بود . هر چند که می دونم اغلب ایرانیان قانون گریز - در مورد رانندگی - بر اثر تنبلی و بی توجهی و بی اهمیت در نظر گرفتن حقوق دیگران از رعایت قانون سر باز می زنند که جای تاسفه آدم در کنار این افراد در خیابان رانندگی کنه .

mf.designing
17-06-2009, 19:55
فرهنگ رانندگی !! این تو ایران یه ضرب المثل هست !

tatu_lover1366
23-06-2009, 11:59
در هر کشوری افراد زیادی هستند با قانون گذاران یا سیاست داخلی کشورشون مخالفند . ولی این توجیه کننده رعایت نکردن قوانین نیست

ربطی به سیاست نداره فدات شم
بحث سره این قضیس که نباید کاستی هارو با فشار غیر منطقی روی مردم جبران کرد
من زمانی قانون رو رعایت میکنم که تمام زیرساختهاش درست باشه و در وهله آخر روی من فشار بیاره واسه رعایتشون
چرا این قانونی که شما سنگشو به سینه میزنید ,وزارت راه و ترابری رو تحت فشار نمیزاره که راه ها رو برسونند به یک استاندارد حداقل
قانونی که ناقص عمل کنه ارزش رعایت نداره

بی باک بی بال
05-07-2009, 17:41
لطفا ً فارسی بنوسید
چند روز قبل روبه روی خانه ما یه ماشین با سرعت 120 تا رفت
من می خواهم مقصر پیدا کنم
اول سرعت خیلی بالا بود
دوم یک بریدکی جلو خانه ما هست که واقعاً غیر استاندارد هست تا حالا چند تا تصادف بد داشته
سوم رانند ه یک زن بود که وقتی یک موتور جلو ماشین اماده بود نتوانسته بود خود را کنترل کند
حالا شما بگید کدام یک باعث تصادف شده جاده نامناسب نداشتن مهارت سرعت زیاد
یا نداشتن فرهنگ رانندگی

rami_hemi
05-07-2009, 17:49
همه موارد .
1-خانوم محترم قوانین رو زیر پا گذاشتن و سرعت بالای 50 کیلومتر رو در منطقه مسکونی رفتن(البته موتوری هم به خاطر پیچیدن بدون ایست مقصر هستش)
2-بریدگی راه که بدون هیچ علامت و غیر کارشناسانه ایجاد شده اینم از راه
3-وفرهنگ رانندگی همون تو رعایت نکردن قوانین خلاصه شده.

بی باک بی بال
05-07-2009, 17:58
جایی که آدمو ناراحت می کند این که یه بچه 5 سال جلو نشسته بود و .....
واقعی من این صحنه رو دیدم زبانم بند امده بود

Farshadd
06-07-2009, 10:53
اینجا بحث در مورد فرهنگ رانندگیه. مثال زدن ایرادی نداره. تا اینجا هم تاپیک زیاد منحرف نشده. ولی خواهشا رعایت کنیم تا به تاپیک مقصر شناسی و کل کل و اسپمدونی تبدیل نشه.

:12:

hacker2009
21-07-2009, 12:25
سلام
بابا رانندگی به فرهنگ نیست :27::27:
رانندگی به سرعتشه شما امتحان کن توی یک اتوبان پاتو تا آخر روی گاز فشا بده و به پلیس هم فکر نکن ببین چه هالی میده:8::8::5::5:

فوقشم تصادف میکنی:21::21::19::19:

piremard
27-10-2009, 00:07
کوچه ها و نظام مهندسی شهری ایران برای رانندگی طراحی نشده . بعد نمی دونم چرا مردم فکر می کنند کوچه 5 متری جای پارک اتومبیله . یه طرف کوچه رو ماشینا پر کردن طرف دیگه هم ماشینایی که قصد عبور دارن . عابر پیاده بی نوا که حق تقدم داره باید بره لای اتومبیلهای سپر به سپر پارک شده به ایسته تا شازده پیکان یا هر چی رد بشه . تازه این نوع کوچه ها چون یک جوی آب v شکل هم دارن در این بین یه آبی هم به عابر بیچاره پاشیده می شه تا حساب کار دستش بیاد !
آخه این چه وضعشه . مردم در کشور ژاپن حق پارک ماشین تو معابر عریض تر از این رو هم ندارن چه رسه به کوچه های تهران . یه سر برید "پامنار" کوچه هایی با عرض 1 متر می بینید و موتورهایی که چنان بوق می زنند که انگار ارثیه ابوی گرامی به یغما رفته !!
بچه های زیر 10 سال تو همین کوچه ها توپ بازی می کنند . پیرمرد و پیرزن تو اینجاها رد می شن . آخه این چه فرهنگیه ؟ مردمیکه به فرزندانشون اجازه والیبال بازی کردن و فوتبال تو کوچه رو نمی دن و فقر ورزشی و تحرک براشون می آرن ، اجازه می دن سبزی فروش بی ملاحظه و غیرقانونی با بلندگوی گوش خراش ساعت 7 و نیم صبح داد بزنه آی سبزی ال دارم ، بل دارم ، شیوید دارم ، ترخون دارم و ...

تو کوچه 4 متری طرف ماشینش رو روی دزدگیر روشن می ذاره و می ره پی کارش ! با رد شدن هر ماشین از کنار اون بوق ... قوب ... شروع می شه . طرف رو هم نمی تونی پیداش کنی

piremard
27-10-2009, 00:13
سر تموم کوچه های قدیمی شهر تیزه و خونه ها چهار گوش . از یه طرف داره یه موتور تو کوچه با 80 کیلومتر می آد و از یه طرف یه خانم با کالسکه بچه !! حتی اگر موتوری از پشت دیوار بتونه عابر رو ببینه از بس کوچه تنگه و ماشین پارک شده مفری برای دوری از تصادف نداره .
ـــــــــ
کوچه جای تعمیرگاه نیست اخوی ..... روز جمعه از صبح شروع کرده گاز دادن به ماشین . تازه پارکینگ خونه هم جای تعمیرگاه نیست . خرابه ؟ زنگ بزن تعمیرکار یا بکسل بیاد ببره . صبح کله سحر می خوای پنجره رو باز کنی تا هوای تازه استنشاق کنی و نرمشی کنی ... از بس دود بنزین نسوخته تو فضای اطراف پیچیده پشیمون می شی . طرف می خواد ماشینشو گرم کنه اینقدر گاز می ده و دود و سر و صدا می کنه که می خوای با چاقو بری سمتش !

بی باک بی بال
27-10-2009, 19:48
من نمی فهمم چرا فرهنگ استفاده از هیچی رو نداریم
اخه ادم بعضی از حادثه ها رو می بیند که
طرف وسط چهار داره دور میزند یا سر میدان دند عقب گرفته ......

tatu_lover1366
30-10-2009, 14:52
سر تموم کوچه های قدیمی شهر تیزه و خونه ها چهار گوش . از یه طرف داره یه موتور تو کوچه با 80 کیلومتر می آد و از یه طرف یه خانم با کالسکه بچه !! حتی اگر موتوری از پشت دیوار بتونه عابر رو ببینه از بس کوچه تنگه و ماشین پارک شده مفری برای دوری از تصادف نداره .
ـــــــــ
کوچه جای تعمیرگاه نیست اخوی ..... روز جمعه از صبح شروع کرده گاز دادن به ماشین . تازه پارکینگ خونه هم جای تعمیرگاه نیست . خرابه ؟ زنگ بزن تعمیرکار یا بکسل بیاد ببره . صبح کله سحر می خوای پنجره رو باز کنی تا هوای تازه استنشاق کنی و نرمشی کنی ... از بس دود بنزین نسوخته تو فضای اطراف پیچیده پشیمون می شی . طرف می خواد ماشینشو گرم کنه اینقدر گاز می ده و دود و سر و صدا می کنه که می خوای با چاقو بری سمتش !

کاملا با حرفتون موافقم
منظور منم از اینکه قانونمون زیرساخت نداره همین بود
بعد چطور میشه پرید رفت به قله(فرهنگ رانندگی) و توقع داشت که پروسه قانونمند شدن از اونجا شروع به کار کنه

davidjoker
01-11-2009, 23:03
دوستان تا حالا رفتید از عابر بانک پول بگیرید به پشت سرتون توجه کردید بعضی ها میاند چون عجله دارند سوبله پارک می کنند که کسی تو صف جلوتر از خودش نیاد. من امروز این صحنه رو دیدم خیلی ناراحت شدم یه ترافیک بدی هم درست کرد هم ترافیک درست کرد هم آلودگی صوتی.

افسوس

rami_hemi
02-11-2009, 01:51
متاسفانه شما این رو میگید
من خودم به شخصه شاهد بودم راننده محترمی درست وسط خیابون گه داشت با پر رویی تمام هم به من که با بهت نگاش میکردم گفت چیه چت شده؟دارم میرم یه چیزی بخرم بیام دیگه منم با احترام تمام موقع رد شدن از کنار اتومبیلشون که درست راهبندان ایجاد کرده بود شماره ماشینر و برداشتم به دوستم که افسر راهنمایی هستش تحویل دادم و ازشخواستم روزی یک برگه توقف و سد معبر بنویسه تا حوس پارک وسط خیابون نکنه و این دوستم هر روز صبح توی چهار راه برگه رو به من نشون میده و مکان رو هم همونجایی دیده بودم مینویسه .
البته ایشون خانوم محترمی بودن که افسوس خوردم که فرزندشون هم کنارشون بود
کی میخوایم یاد بگیریم عجله دلیل قانع کننده ای برای تخلف نیست؟

rami_hemi
02-11-2009, 01:51
متاسفانه شما این رو میگید
من خودم به شخصه شاهد بودم راننده محترمی درست وسط خیابون گه داشت با پر رویی تمام هم به من که با بهت نگاش میکردم گفت چیه چت شده؟دارم میرم یه چیزی بخرم بیام دیگه منم با احترام تمام موقع رد شدن از کنار اتومبیلشون که درست راهبندان ایجاد کرده بود شماره ماشینر و برداشتم به دوستم که افسر راهنمایی هستش تحویل دادم و ازشخواستم روزی یک برگه توقف و سد معبر بنویسه تا حوس پارک وسط خیابون نکنه و این دوستم هر روز صبح توی چهار راه برگه رو به من نشون میده و مکان رو هم همونجایی دیده بودم مینویسه .
البته ایشون خانوم محترمی بودن که افسوس خوردم که فرزندشون هم کنارشون بود
کی میخوایم یاد بگیریم عجله دلیل قانع کننده ای برای تخلف نیست؟

camaro lt
26-12-2009, 00:45
سلام

بخش زیادی از این بیفرهنگی مربوط به روش بد تربیتی است که از کودکی شکل میگیرد.حق دیگران را خوردن و وارد حریم این و آن شدن یک ارزش و زرنگی محسوب شده و کسی که از این کار سر باز زند بیعرضه قلمداد میشود..اکثریت هم همرنگ جماعت میشوند تا رسوا نگردند..
diyukis
26-12-2009, 21:58
تمام مسائل تربیتی که دوستان اشاره کردن درسته.اما می خوام سوالی بپرسم.سوالم اینه بعضی هایییییی که خودشون مرد قانون هستند چرا قانون گریزن؟؟؟سرباز نیروی انتظامی پشت فلان ماشین نشسته هیچ کاری هم نداره با سرعت130 کیلومتر خیابونا رو رد میکنه یا همون افسرهاش.بنده نوعی وقتی میبینم اینا خودشون رعایت نمیکنند نظرم در مورد رعایت قانون عوض میشه.مشکل اینه الان با پول گواهینامه میدن.150 تومن میدی 1 ماهه گواهینامه می گیری.بلا به دور بعضی از این خانومای راننده هنوز پدالها رو از هم تشخیص نمیدن اما چون خوشتیپ بوده و خوشگل رفته امتحان اون آقای افسر هم نذاشته خانم زیاد زحمت بکشه.بی خیال هر چی بگم کم گفتم.

p3yman_xl
26-12-2009, 22:25
چند شب پیش داشتم تو پیاده رو قدم میدم یه چیز جالب دیدم که تا حالا در عمرم مشاهده ننموده بودم!
جناب ماشین سوار خیلی قشنگ و با حالتی خرامان و با اعتماد به نفس عجیبی با ماشینش وارد پیاده رو شد و به راهش ادامه داد من همینطور داشتم بهش نگاه میکردم... اصلا عینه خیالش نبود. پیش خودم فکر کردم لابد نفهمیده و فرق پیاده رو با خیابان رو بلد نیست... تازه بوق هم زد،،، یعنی آهای عابر پیاده! برو کنار من دارم میام... پیاده رو هم مال منه!.
پس مواظب باشید؛ حتی پیاده رو ها هم امن نیستن!

موتور سوارا هم که اکثرشون به هیچ صراطی مستقیم نیستن! اگر بتونن زیرت میگیرن و خیلی راحت هم میرن. پس اصلا با این قشر محترم کاری ندارم...

نرود میخ آهنین در سنگ.. باید آموزش های اساسی رو از پیش دبستانی و ابتدایی بهمون آموزش بدن که آقا جان پیاده رو همونطور که از اسمش پیداست: (پیاده = شخص پیاده و رو = رفتن) مخصوص انسانها و حیوانات شاخته شده، نه ماشین آلات.

mehdipesse
26-12-2009, 22:48
تمام مسائل تربیتی که دوستان اشاره کردن درسته.اما می خوام سوالی بپرسم.سوالم اینه بعضی هایییییی که خودشون مرد قانون هستند چرا قانون گریزن؟؟؟سرباز نیروی انتظامی پشت فلان ماشین نشسته هیچ کاری هم نداره با سرعت130 کیلومتر خیابونا رو رد میکنه یا همون افسرهاش.بنده نوعی وقتی میبینم اینا خودشون رعایت نمیکنند نظرم در مورد رعایت قانون عوض میشه.
ببخشيد من با اين حرف موافق نيستم بايد ديد دليل رعايت قانون چي هست.
اولا بايد در نظر داشت كه در مورد قوانين راهنمايي و رانندگي حرف پليس بالاتر از تمام قوانينه اينكه فلان پليس از ديدگاه من قانون رو رعايت نكرده نميتونه دليل قانون شكني باشه
در ثاني بعقيده من قوانين راهنمايي و رانندگي ارزشش اگه از مهمترين كتب ديني و اجتماعي و فرهنگي و ... بالاتر نباشه پايين تر نيست چون در واقع اين قوانين جهت كمك به حفظ زندگي خودمون و بقيه كساني كه با ما مواجه ميشن بكار ميره (آمار 23000 كشته در سال در نتيجه تصادفات رانندگي كه توي دنيا بي نظيره)

لوگان
27-12-2009, 20:18
اون دفعه اومدم باشه خودم آمار بگیرم چند نفر از مردم با دو دست رانددگی میکنن:
یکم آمار گرفتم از 20 نفری که دیدم 19 نفر با یه دست رانندگی میکردن به چه وضع:
1- یکی چایی میخورد و یکی هم داشت ساندویج میخورد
2- بقیش هم که کلا یه دستی با سرعت بالا

یکی هم یکی از دوستام میگفت که یکی بدون دست (ماشین اتومات) رانندگی میکرد و فرمون رو با پاش گرفته بود و سر پیچ رو هم میرفت جلل خالق

farid55
27-12-2009, 21:36
آدم گاهی وقتا از این همه بی قانونی خجالت میکشه.به نظر من برای رانندگی تو ایران ،باید حس ششم خودت رو بیشتر از سایر حس هات تقویت کنی...مثلا یهو راننده جلویت قصد میکنه که کنار خیابون نگه داره.ماشین بدون راهنما از پارک میپیچه جلوت.آقا اصلا انگار ماشین بعضیا راهنما نداره.آخه یکی نیست بگه د@#$#$ این زدن راهنما راحتترین کاریه که میتونه راننده برای جلوگیری از بروز خیلی اتفاقات وحشتناک انجام بده.من یه بار داشتم تو به جمعی راجب راهنما نزدن بعضیا حرف میزدم،خدا شاهده همه منو یه جوری نگاه میکردن.یکی گفت:تو تازه گواهینامه گرفتی؟گفتم آره...میخندید.
این یعنی همون چیزی که روشنفکران بهش میگن:تبدیل شدن ارزشها به ضد ارزشها.عوض شدن جای رفتار خوب با بد و ...دیگه دارم به حرف یکی از آشنایانمون که راننده قدیمی هست ایمان میآرم که میگفت:هم در جامعه و علی الخصوص خیابون کسی برندست که زورش بیشتره!

REZAt1980
29-12-2009, 06:05
رفقا امشب تصادف کردم. انقدر حالم گرفته است که هنوز هم خوابم نمی بره. ساعت 5.15

جریان این بود:

من برای اولین بار برای یه کاری ماشین رو تنهایی بردم بیرون.

من ساعت 23.15 داشتم تو بلوار مرزداران میومدم،( بالای پل یادگار) دیدم خلوته، یه مقدار سرعت گرفتم، فقط یه موتور بود تو خیابون جلوم. من تو لاین سبقت بودم و اون هم تو لاین سمت راست.(این پل دو هر طرفش، دو لاین داره) به 100 متری اش که رسیدم ، گاز رو شل کردم تا اگه یه وقت اومد تو لاین من ، اتفاقی نیفته.

اما وقتی دیدم که جلوش ماشینی نیست، مطمئن شدم و گاز دادم.:41::41:

راستی ماشینی که داشتم یه سمند el هست. یعنی همون مدلی که آشغال ترین سمنده و ترمزش هم abs نیست. و حتی نمایشگر ساعت رو هم نداره.

تقریبا سرعتم 100 یا 110 بود که رسیدم نزدیکی اش. تقریبا 5 متری اش بودم که ناگهان اومد تو لاین من.:18:

حساب کنید که من با 110 دارم میام و اون موتوری که خدا ازش نگذره، داشت نهایتا با 40 تا میومد و تو 5 متری من ، پیچید جلوم. تازه مرتیکه ی .... یه دستی هم داشت رانندگی میکرد، نمیدونم با موبایل داشت ور میرفت ؟ چی کار میکر؟

خودتون حدس بزنید چی میشه.

من پام رو محکم گذاشتم رویترمز . و بدبختانه، ترمز قفل کرد و من که دیدم با این وجود دارم میزنم به موتور ، فرمون رو دادم به راست تا ردش کنم، اما غافل از اینکه ترمز قفله. عقب ماشین شروع کرد به رفتن به چپ . من بر خلاف جهت چرخوندم،ماشین برگشت و به سمت عکس شروع کرد، چرخیدن. کمی زاویه چرخش کم شد و امیدوار شدم به کنترل ماشین،امافرمون سوم رو که برعکس چرخوندم، ماشین خیلی بیشتر شد زاویه اش، و خودم رو آماده کردم که چپ کنم.
اما تو همین لحظه چرخجلوماشین خورد به جدول. اونهایی که روی این پل اومدن میدونن. که کناره های این جدول گارد ریل و اینها نیست، بلکه با سیمان و بلوک های سیمانی هست که تقریبا نیم متری ارتفاع داره و ماشین از روش نمیپره( حداقل زمانی که از بغل بزنه)

وقتی چرخ جلوخورد، بعد چند ثانیه چرخ عقب هم خورد. و ماشین تو لاین کناری متوقف شد. و تا چند ثانیه من مات و مبهوت بودم، و موتوری آشغال رو دیدم که یه نگاه به من کرد و دید که چی شدم، اما ترمز هم نکرد ببینه من زنده ام یا نه. و فرار کرد.

چند ثانیه طول کشید تا دود ها بخوابه.

پیاده شدم ببینم چی شده، دیدم سمت راست ماشین بدنه اش هیچی نیست. دیدم چرخ عقب قالپاقش خورد شده و دور رینگ و لاستیک پر شده سنگ ریزه. و چرخ جلو هم همینطور.

رفتم سوار شدم ، دیدم روشن نمیشه، هر چی استارت زدم دیدم روشن نمیشه.

مجبور شدم که زنگ بزنم به پدرم که خواب بود و خونمون هم چند دقیقه بیشتر فاصله نداشت. بگذریم که وقتی از پشت تلفن کلمه ی موتوری رو شنید تا یک ساعت به حال سکته کردن بود.

اومد و رفت ecu رو ریست کرد و ماشین سریع روشن شد.
اما هر چی گاز داد، دید ماشین راه نمیره، و انگار ترمز دستی بالاست. دیدم مشکل از چرخ جلوه. و اومدیم چرخ رو عوض کنیم که دیدیم ، بله، پولوس کاملا شکسته و کج شده و اصلا چرخ کج شده.

خلاصه زنگ زدیم به امداد خودرو اومد و برای 500 متر یه بیست تومنی گرفت و گذاشتیمش در یه تعمیرگاه.

و من الان خیلی حالم گرفته است. چون اصلا از اون راننده ها نیستم که هول بشم یا دست فرمون نداشته باشم.

و چیزی که از همه بیشتر من رو سوزوند، این بود که تو اولین بار این اتفاق افتاد، و به هر حال یه جورایی اعتماد به نفس و غرور و این صحبت ها ما خدشه دار شد.
اگه مثلا بعد یه سال این اتفاق می افتاد، شاید انقدر ناراحت نمیشدم. اما باور کنید که شاید هر کس دیگری هم بود با این ماشین ، شاید اتفاق بدتری هم براش می افتاد.:13:
یا چپ کردن یا زدن به موتوری.که 60% منجر به مرگش می شد و دردسر های بعد اش.

نمیدونم حالا چقدر خرجش میشه؟

رفقا عذرخواهی میکنم اگه زیاد شد، اما هدفم این بود که یه مقدار آروم بشم. ببخشید.

راستی یه سوال داشتم، اگه من ترمزم abs بود، چه اتفاقی می افتاد؟

و این که در صورت تصادف با موتور ، آیا من مقصر شناخته میشدم؟

به هر حال یه تجریه ای شد برام. و این اتفاق دلیلش حماقت و نفهمی اون موتوری در درجه اول و سرعت من و در درجه بعدی این ترمزهای نا مناسب ماشین بود. که حالا می فهمم که چقدر abs مهمه.

و باید بگم لطف خدا بود که اتفاق بدتری نیافتاد. خدا را شکر.

بازهم از دوستان عذرخواهی میکنم.

isbn
29-12-2009, 10:46

جریان این بود:

من برای اولین بار برای یه کاری ماشین رو تنهایی بردم بیرون.

من ساعت 23.15 داشتم تو بلوار مرزداران میومدم،( بالای پل یادگار) دیدم خلوته، یه مقدار سرعت گرفتم، فقط یه موتور بود تو خیابون جلوم. من تو لاین سبقت بودم و اون هم تو لاین سمت راست.(این پل دو هر طرفش، دو لاین داره) به 100 متری اش که رسیدم ، گاز رو شل کردم تا اگه یه وقت اومد تو لاین من ، اتفاقی نیفته.

اما وقتی دیدم که جلوش ماشینی نیست، مطمئن شدم و گاز دادم.:41::41:

راستی ماشینی که داشتم یه سمند el هست. یعنی همون مدلی که آشغال ترین سمنده و ترمزش هم abs نیست. و حتی نمایشگر ساعت رو هم نداره.

تقریبا سرعتم 100 یا 110 بود که رسیدم نزدیکی اش. تقریبا 5 متری اش بودم که ناگهان اومد تو لاین من.:18:

حساب کنید که من با 110 دارم میام و اون موتوری که خدا ازش نگذره، داشت نهایتا با 40 تا میومد و تو 5 متری من ، پیچید جلوم. تازه مرتیکه ی .... یه دستی هم داشت رانندگی میکرد، نمیدونم با موبایل داشت ور میرفت ؟ چی کار میکر؟

خودتون حدس بزنید چی میشه.

من پام رو محکم گذاشتم رویترمز . و بدبختانه، ترمز قفل کرد و من که دیدم با این وجود دارم میزنم به موتور ، فرمون رو دادم به راست تا ردش کنم، اما غافل از اینکه ترمز قفله. عقب ماشین شروع کرد به رفتن به چپ . من بر خلاف جهت چرخوندم،ماشین برگشت و به سمت عکس شروع کرد، چرخیدن. کمی زاویه چرخش کم شد و امیدوار شدم به کنترل ماشین،امافرمون سوم رو که برعکس چرخوندم، ماشین خیلی بیشتر شد زاویه اش، و خودم رو آماده کردم که چپ کنم.
اما تو همین لحظه چرخجلوماشین خورد به جدول. اونهایی که روی این پل اومدن میدونن. که کناره های این جدول گارد ریل و اینها نیست، بلکه با سیمان و بلوک های سیمانی هست که تقریبا نیم متری ارتفاع داره و ماشین از روش نمیپره( حداقل زمانی که از بغل بزنه)

وقتی چرخ جلوخورد، بعد چند ثانیه چرخ عقب هم خورد. و ماشین تو لاین کناری متوقف شد. و تا چند ثانیه من مات و مبهوت بودم، و موتوری آشغال رو دیدم که یه نگاه به من کرد و دید که چی شدم، اما ترمز هم نکرد ببینه من زنده ام یا نه. و فرار کرد.

چند ثانیه طول کشید تا دود ها بخوابه.

پیاده شدم ببینم چی شده، دیدم سمت راست ماشین بدنه اش هیچی نیست. دیدم چرخ عقب قالپاقش خورد شده و دور رینگ و لاستیک پر شده سنگ ریزه. و چرخ جلو هم همینطور.

رفتم سوار شدم ، دیدم روشن نمیشه، هر چی استارت زدم دیدم روشن نمیشه.

مجبور شدم که زنگ بزنم به پدرم که خواب بود و خونمون هم چند دقیقه بیشتر فاصله نداشت. بگذریم که وقتی از پشت تلفن کلمه ی موتوری رو شنید تا یک ساعت به حال سکته کردن بود.

اومد و رفت ecu رو ریست کرد و ماشین سریع روشن شد.
اما هر چی گاز داد، دید ماشین راه نمیره، و انگار ترمز دستی بالاست. دیدم مشکل از چرخ جلوه. و اومدیم چرخ رو عوض کنیم که دیدیم ، بله، پولوس کاملا شکسته و کج شده و اصلا چرخ کج شده.

خلاصه زنگ زدیم به امداد خودرو اومد و برای 500 متر یه بیست تومنی گرفت و گذاشتیمش در یه تعمیرگاه.

و من الان خیلی حالم گرفته است. چون اصلا از اون راننده ها نیستم که هول بشم یا دست فرمون نداشته باشم.

و چیزی که از همه بیشتر من رو سوزوند، این بود که تو اولین بار این اتفاق افتاد، و به هر حال یه جورایی اعتماد به نفس و غرور و این صحبت ها ما خدشه دار شد.
اگه مثلا بعد یه سال این اتفاق می افتاد، شاید انقدر ناراحت نمیشدم. اما باور کنید که شاید هر کس دیگری هم بود با این ماشین ، شاید اتفاق بدتری هم براش می افتاد.:13:
یا چپ کردن یا زدن به موتوری.که 60% منجر به مرگش می شد و دردسر های بعد اش.

نمیدونم حالا چقدر خرجش میشه؟

رفقا عذرخواهی میکنم اگه زیاد شد، اما هدفم این بود که یه مقدار آروم بشم. ببخشید.

راستی یه سوال داشتم، اگه من ترمزم abs بود، چه اتفاقی می افتاد؟

و این که در صورت تصادف با موتور ، آیا من مقصر شناخته میشدم؟

به هر حال یه تجریه ای شد برام. و این اتفاق دلیلش حماقت و نفهمی اون موتوری در درجه اول و سرعت من و در درجه بعدی این ترمزهای نا مناسب ماشین بود. که حالا می فهمم که چقدر abs مهمه.

و باید بگم لطف خدا بود که اتفاق بدتری نیافتاد. خدا را شکر.

بازهم از دوستان عذرخواهی میکنم.

خدا رو شکر کن که خودت سالمی چیزیت نشده ماشین فدا سرت از این احمقا زیاد پیدا میشه
اگر ABS داشت دیگه چر خ ها قفل نمیکردن و راحت سرعت ماشین گرفته میشد و کنترل از دستت خارج نمیشد
حالا خدا بیامرزه پدر این این پلیس راهنمایی و رانندگی که داره به ایران خودرو فشار میاره همه ماشینارو دیگه ABS دار کنه.

mehdipesse
29-12-2009, 11:05

بالاخره من نميدونم كي ميخوان اين موتور سيكلت سوارا رو به قول معروف ساماندهي كنن. كلاه ايمني هم اكثرا ندارن با كوچكترين برخورد مسافر آخرت ميشن و دردسر بي احتياطي شون باقي مي مونه.
البته بد نبود شما هم قبل از سبقت بوق ميزديد تا حواسش جمع بشه
بازم خدا رحم كرده كه خسارت جانيبراي اون يا شما پيش نيومده

.:SMS:.
29-12-2009, 12:16
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] امشب تصادف کردم
1- از این به بعد هر وقت میخوای بشینی پشت فرمون این صحنه بیاد جلوی چشمات که بیخودی گاز ندی
2- هر وقت میخوای سبقت بگیری (مخصوصا موتور) یه تک بوق بزن که حواس طرف بیاد سر جاش (مخصوصا اگه موتوری با زن و بچش باشه)
3- صدقه بده که اتفاق بدتری نیفتاده. میتونست خیلی خیلی بدتر باشه

من یه بار با ماشین شاخ به شاخ به یه موتوری زدم. اون داشت خلاف میومد
یارو پرت شد از روی ماشین و به سر اومد زمین
خدا رو هزار مرتبه شکر کردم که کلاه سرش بود و گرنه امکان نداشت که زنده بمونه
داستان کلاه سرش گذاشتن هم جالبه
تازه عقد کرده بود و میخواسته بره سر کار که خانمش بهش گفته بود که بارونه، بیا این کلاه و بزار سرت
اگه کلاه سرش نبود ... بیچاره دختره:41:

REZAt1980
30-12-2009, 03:03
سلام.

با تشکر.

امروز رفتم ماشین رو درست کردم، جمعا حدود 350 تومن رفتم تو پاچه مبارکه!! البته تا چند وقت دیگه باید بلبرینگ ها رو هم درست کنم. چون مقدار ضربه دیده.

رفقایی که گفتن باید بوق میزدی. قبول دارم. اما شما خودتون یه بار امتحان کنید که وقتی میخواهید بیایید بیرون، برای این طور مواقع باید چند بار بوق بزنی؟ آدم خودش خسته میشه.

1- از این به بعد هر وقت میخوای بشینی پشت فرمون این صحنه بیاد جلوی چشمات که بیخودی گاز ندی

فکر میکنی که حالا حالا ها از جلوی چشمم میره؟ اگه به اون موتوریه زده بودم یا چپ کرده بودم که دیگه هیچی.

3- صدقه بده که اتفاق بدتری نیفتاده. میتونست خیلی خیلی بدتر باشه

قبل هر کاری همین رو انجام دادم. البته قبل از راه افتادن میخواستم صدقه بندازم که یادم رفت!!

mehdipesse
30-12-2009, 10:51
رفقایی که گفتن باید بوق میزدی. قبول دارم. اما شما خودتون یه بار امتحان کنید که وقتی میخواهید بیایید بیرون، برای این طور مواقع باید چند بار بوق بزنی؟ آدم خودش خسته میشه.
!!
راستش من فكر ميكنم چيزي كه براي رانندگي مخصوصا تو ايران خيلي لازمه صبر و تحمله
اگه لازم باشه ده بارم بوق زده بشه بايد اين كار رو كرد اگرچه بعد بايد يه فكري به حال آلودگي صوتي كنيم
پس بايد منتظر عدم استفاده از راهنما باشيم منتظر تغيير جهت ناگهاني باشيم منتظر عدم رعايت حق تقدم ما از طرف ديگران باشيم و....
بعضيا ميگن بايد از ميليمترهاي فضا هم تو رانندگي استفاده كرد اينها برميگرده به همون صبر و تحمل نداشتن
من و شما وقتاي زيادي رو هدر ميديم هيچ اشكالي نداره اگه يه خورده هم احساس خستگي ميكنيم ماشين رو نگه داريم و يه دقيقه همونجا قدم بزنيم
من چند بار اين كار رو امتحان كردم روحيه ام موقعي كه به مقصد مي رسيدم واقعا فرق ميكرد

mehdipesse
31-12-2009, 20:46

.
بايد هميشه اين نكته رو هم توجه كنبم كه موتور سوارها يا دوچرحه سوارها سعي ميكنن از كوچكترين دست اندازا هم اجتناب كنن و به همين دليلم يه دفعه تغيير مسير ميدن، وضع خيابونا رو هم كه خودتون ميدونيد پس خيلي بايد مراقب بود:weird: